Diş Çürükleri Hangi Sorunlara Yol Açıyor

Diş Çürükleri Nelere Yol Açar?

Diş Çürükleri Hangi Sorunlara Yol Açıyor

Dişlerimiz mekanik sindirim, konuşmamız ve dış güzelliğimiz gibi konularda önemli etkilere sahiptir. Ama hepimiz hayatımızda çürük dişlerden epey çekmişizdir. Peki nedir diş çürümesi? Diş çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak kabul edilmektedir.

Önlenebilir bir hastalık olmasına karşın hemen hemen hepimiz diş çürümesi sorunuyla karşılaşmışlığı vardır. Asitler dişin, diş minesi adı verilen yüzey tabakasını yıprattığında dişimiz çürür. Bu asitleri Bakteri plağı adı verilen yapışkan bir film tabakası oluşturur. Bakteri plağı, şekerli gıdalarla beslenen mikroplar içerir.

Bu şekerlerin sindirilmesi sürecinde, diş yüzeylerine saldıran asitler oluşur. Zaman içinde dişlerimizde diş çürümesi yüzünden delikler oluşmaya başlar. Bunlara çürük adı verilir. Tedavi edilmezse, çürükler büyüyebilir. Hatta dişi öldürebilir. Dişinizi öldürmesi dışında diş çürükleri farklı ve tehli sorunlara da yol açabilir.

Bu yazımızda diş çürüklerinin nelere yol açabileceğinden bahsedeceğiz.

Uzun süredir cilt yaraları, deri dökülmeleri ve ani saç dökülmeleriyle uğraşıyorsunuz ve ne yaptıysanız bir çözüm bulamadınız mı? Aslında bütün bunların tek sebebi, asla ciddiye almadığınız ve diş hekiminize doğru bir tedavi için başvurmadığınız, diş çürüğünüz olabilir.

Birdenbire ortaya çıkıp hayatımızı karartabilen bir sorun olan saç kıranında sebebinin diş çürüğünüz olabileceğini biliyor muydunuz? Dişinizdeki çürüğün yani enfeksiyonun saçlarınıza uzanan saç kıran gibi bir etkisi olabilmektedir. Saç kıran, kendi bağışıklık hücrelerinizin saç köklerinize saldırmasıyla oluşan bir hastalıktır.

Aynı bu şekilde diş çürükleriyle vücuda giren bakterilere karşı savaşan bağışıklık sistemi sağlıklı vücut hücrelerine de zarar verebilmektedir.  Diş çürükleri sonucunda da bağışıklık sisteminiz sağlıklı saç hücrelerinize zarar verebilir ve saç kırana sebep olabilir.

Bu ve bunun gibi sorunlarla yüzleşmemek için ve diş çürüğünüze zamanında ve doğru tedavi için bir an önce diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Diş apsesinin en büyük nedenlerinden biri zamanında ve doğru şekilde tedavi edilmemiş diş çürükleridir. Çürümeyle birlikte enfeksiyona neden olan bakteri diş içine daha derine doğru ilerleyebilir. Eğer durdurulmazsa diş köküne ve çevre kemiğine yayılır.

Buna diş apsesi denir. Bakteriniz diş kökünüze ulaşmasıyla beraber, enfekte diş kökünüz ve etrafındaki şişmiş doku ağrıya sebep olacaktır.

Eğer diş kökünüz ölürse, ağrınız da yavaş yavaş duracaktır ancak bu sırada da bitişik kemiğe zarar verecek ve dişinizi kaybetmenize yol açabilecektir.

3. Ağız Kokusu

Diş çürüğünüze zamanında ve doğru tedavi yaptırmazsanız diş çukurlarınız bakterilerin yuvası haline gelecek ve atıkların birikmesi için yeterli alanı oluşturacaktır. Bu bakterilerin bu çukurlarda birikmesiyle, bakteriler zamanla sülfür atıkları ortaya çıkarmaya başlayacaktır.

 Burada yaşayan ölü veya ölmek üzere olan bakteriler sülfür bileşikleri ortaya çıkarır. Bakımı yapılmayan dişlerde, bu süre zarfı hızlanarak kendi başınıza temizlenebilmesi mümkün olmayan alanları çoktan yaratmış olurlar. Bu durumda ileri derecede dişeti rahatsızlıkları başlar ve kötü kokuya neden olur.

Yani diş çürüklerinin sebep olacağı bir çok hastalığın yanında, kötü ağız kokusu sorunundan da bahsedebiliriz.

4. Kalp Hastalıkları

Son zamanlarda yapılan bir çok araştırmanın sonuçlarına göre çürük dişlerle kalp hastalıkları arasında bir bağlantı var.

Çalışmaların sonucuna göre, ağız bakımınızı düzenli yapmanız ve düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmeniz, sadece ağız sağlığınıza iyi gelmiyor üstelik kalp hastalıklarına yakalanma olasılığınızı da epey düşürüyor.

Sağlıksız dişlerin, vücuttaki tüm sistemleri etkileyebileceği ve vücutta sürekli enfeksiyon odağına dönüşebileceği unutulmamalıdır.

5. Diş Çarpıklığı

Bebeklerde tespit edilen diş çürükleri “nasıl olsa yenileri gelecek” denilerek yok sayılmamalı ve tedavi edilmelidir.

Süt dişlerinde tedavi edilmeyen çürükler olan bebeklerin ileride hem başka çürüklerle karşılaşması daha yüksek bir ihtimal olacaktır hem de ağızda kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve estetik bakımdan hoş olmayan bir görüntüye yol açar.

Bu dönemde tedavi edilmeyen diş çürükleri büyük ihtimalle ileride diş çarpıklığına da sebep olacaktır. Kısaca bebek ve çocuklarda, asla ve asla “nasıl olsa yenileri gelecek” denilerek diş çürükleri küçümsenmemelidir.

-Bütün bu sorunlarla karşılaşmamak için kendimizi diş çürüklerine karşı koruyabiliriz. Peki neler yapabiliriz?

 • Düzenli diş fırçalanması suretiyle yemeklerden sonra oluşan bakteri plağı uzaklaştırılmalıdır.
 • Diş hekimimize düzenli kontrole giderek, varsa ya da oluşuyorsa çürüğümüzün erken tespiti ve doğru tedavisiyle kendimizi diş çürüklerinden koruyabiliriz.
 • Yiyecek artıkları dişlerin çiğneme yüzeylerinde, dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerinde ve dil yüzeyinde biriktiği için diş fırçaları küçük başlıklı seçilmeli ve ağız hijyeni bu fırçalarla sağlanmalıdır.
 • Başkasının diş fırçası kullanılmamalıdır.
 • Diş macunu su ile ıslatılmadan, kuru diş fırçası üzerine sürülerek fırçalanmalıdır.
 • Abur cubur tüketimi azaltılarak, dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.
 • Florürlü diş macunu seçilerek, dişlerin korunmasına yardımcı olunmalıdır.
 • Diş fırçalamaya ek olarak ağız kokusunu gidermeye yardımcı, alkolsüz gargaralar kullanılmalıdır.
 • Sıcak ve soğuğa duyarlı dişler, ağrılı dişler, kahverengi lekelenmeler ve oyuklar görüldüğünde vakit geçirilmeden diş hekimine başvurulmalıdır.

Источник: https://evdesifa.com/dis-curukleri-nelere-yol-acar/

Burun tıkanıklığı neden olur? Hangi sağlık sorunlarına yol açar?

Diş Çürükleri Hangi Sorunlara Yol Açıyor
Burun tıkanıklığı neden olur? Hangi sağlık sorunlarına yol açar?

Özellikle grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları geçici burun tıkanıklığına neden olabilirken, pek çok kişide ise burun tıkanıklığı kalıcı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr.

Ahmet Erdem Kılavuz, kalıcı burun tıkanıklıklarının en sık deviasyon denilen burun orta bölmesindeki kıkırdak ve kemik eğriliğinden kaynaklandığını belirterek, diğer nedenleri kronik sinüzit, alerjik rinit (burun iltihabı), burun içinde alerji kaynaklı oluşan etler (polip) ve burun eti (konka) büyümeleri olarak sıralıyor.

Burun tıkanıklığına neden olan etkenlerin uygun tedavilerle ortadan kaldırılabileceğini, tedavi edilmeyen burun tıkanıklıklarının ise yorgunluktan kalp hastalıklarına dek birçok soruna neden olabileceğini belirten Doç. Dr. Ahmet Erdem Kılavuz, burun tıkanıklığının yol açabileceği 10 sorunu anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Yorgunluk

Burnumuzdan ciğerlerimize çektiğimiz hava vücudumuzun her organı ve her hücresi için hayati öneme sahip.

Yeterince iyi nefes alamamak iskelet kaslarını da etkilendiğinden kişinin günlük performansını ve fiziksel kapasitesini azaltıyor.

Bu durumun merdiven çıkmaktan, spora, iş ve okul performansından cinsel hayata kadar olumsuz etkileri belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor; üstelik kişi kendinde gün boyu nedenini tam bilemediği bir yorgunluk hissediyor.

Yüze ve göze vuran ağrı

Burunda hava akışını bozan deviasyon ve konka gibi nedenler sinüslerin havalanmasını engellerken bu da uzun vadede kronik sinüzit gibi iltihabi durumlara yol açabiliyor. Kronik sinüzit geniz akıntısı, yüze ve gözlere vuran ağrıyla seyrediyor ve tedavi edilmediği takdirde daha ileri sağlık problemleri yaratabiliyor.

Uyuklama hissi

Burun tıkanıklığının yol açtığı horlama ve uyku apnesi, kişinin sosyal ve aile hayatını etkileyebiliyor, ileri durumlarda dolaşım ve solunum sistemlerinde kalıcı problemlere yol açabiliyor. Ayrıca gün içinde uyuklama gibi durumlara yol açarak araç kullanımı ya da dikkat isteyen işlerde çalışanlarda çevre sağlığını ve iş performansını da olumsuz etkileyebiliyor.

Kalp hastalıkları

Burun tıkanıklığının yarattığı hava akışındaki direnç akciğer damarlarına ekstra yük bindirdiğinden kalbin akciğere kan pompalayan odacığı ekstra çalışmak zorunda kalıyor. Bu durum uzun süre devam ettiğinde ise kalbin işleyişini ve kan basıncı dengesini bozabileceğinden kalp sağlığı üzerinde önemli olumsuz etkilere yol açabiliyor.

Astım

KBB Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Erdem Kılavuz “Burundaki deviasyon gibi yapısal problemler birebir alerji sebebi değildir.

Alerjiler vücutta hücre ve moleküler seviyede oluşan aşırı duyarlılık reaksiyonlarıdır, ancak burundaki yapısal problemler alerji tedavisinin etkin bir şekilde yapılmasını engelleyebilir.

Ayrıca alerjik durumlar alt solunum yollarını da etkileyerek astım gibi akciğer problemlerine de yol açabilirler” diyor.

Koku ve tat almada azalma

Deviasyon (burun orta bölmesinde kıkırdak ve kemik eğriliği), konka (burun eti) büyümesi ya da polip (burunda alerji kaynaklı oluşan et) gibi durumlar koku duyusunu olumsuz olarak etkiliyor.

Koku, aynı zamanda tat duyusunu da etkilediğinden, burun tıkanıklığında yediğimiz yiyeceklerin tadını ve aromasını yeterince iyi alamayız.

Koku ve tat duyusunda azalma hayat kalitesini anlamlı olarak düşürürken, aynı zamanda vücudu tehlere açık hale getiriyor.

Gıcık şeklinde öksürük

Burun tıkanıklığına yol açan sebepler, özellikle kronik sinüzit, sürekli geniz akıntısına yol açabilirken, geniz akıntısı sürekli boğaz temizleme ve gıcık şeklinde öksürüğe yol açabileceği gibi aynı zamanda özellikle sabahları daha fazla hissedilen ağız kokusuna yol açabiliyor. Sigara ve tütün ürünleri kullanımı da geniz akıntısını daha da artırabiliyor.

Diş çürükleri ve diş eti iltihabı

Burun tıkanıklığı sonucu sürekli ağız solunumu yapılması boğaz sağlığıyla beraber ağız ve diş sağlığını da etkiliyor. Sürekli ağız kuruluğu, ağız ve dişleri koruyan tükürük salgısının azalması veya yetmemesi, diş çürüklerine ve diş eti iltihaplarına yol açabiliyor. Tedavi edilmeyen diş çürükleri kalbe kadar uzanan çok ciddi sağlık problemlerine zemin hazırlayabiliyor.

Boğaz enfeksiyonları

Burun yoluyla aldığımız hava burun içinde ısıtılıp nemlendiriliyor, filtre edilerek mikroplardan arındırılıyor. Temizlenen nemlendirilen ve ısıtılan bu hava önce boğaza sonra akciğerlere aktarılıyor.

Burun tıkanıklığı durumunda ağız solunumu yapıldığında ise bu işlemlerden geçmeyen hava doğrudan boğaza ve akciğerlere yönlendirildiğinden özellikle kronik farenjit ve bademcik iltihabı gibi boğazın iltihabi durumlarına yol açabiliyor.

İşitme kaybı

KBB Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Erdem Kılavuz “Burun yoluyla aldığımız hava burnun arka kısmında bulunan östaki borusu yoluyla orta kulak boşluğunu da havalandırmaktadır. Kulak sağlığı için kulakların da “nefes alması” çok önemlidir.

Tıkanan burun tarafındaki kulak, enfeksiyonlardan daha sık etkilenir, uçuş ve dalış gibi basınç değişikliklerinde tıkanmalar yaşayabilir. Tıkanıklığın tedavi edilmediği ve uzun sürdüğü durumlarda orta kulakta sıvı birikmesi ve kulak zarında çökme gibi durumlara ikincil olarak işitme kayıpları gelişebilir.

Bu durum uzadığında ise kronik orta kulak iltihabına yol açarak kulak ameliyatı da gerektirebilir” diyor.

Burun tıkanıklığının çözümü ne?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/05/burun-tikanikligi-neden-olur/

Çürük Diş Tedavisi, Diş Çürüğü Nasıl Geçer, Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Ne Yapmalıyız?

Diş Çürükleri Hangi Sorunlara Yol Açıyor

Diş çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak algılanmaktadır. Önlenebilir bir hastalık olmasına karşın dünyada diş çürüğü deneyimi yaşamayan çok az insan vardır.

Dişler Neden Çürür?

Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve diş hekimlerinin kavite dedikleri oyuklara neden olmaktadırlar.

Uzun yıllar, nedeni bilinmeyen bir hastalık gözüyle bakılan diş çürüğünün günümüzde “çok sebebe bağlı bir hastalık” olduğu anlaşılmıştır. Diş çürüğünün başlıca 3 etkeni vardır:

 • Bakteri plağı (Diş plağı adı da verilir),
 • Karbonhidratlı gıdalar (Şeker, un… gibi),
 • Bünyesel etkenler (Dişin yapısı. tükürüğün bileşimi… gibi)

Diş sağlığı dengeli olan bir kimsede bu etkenlerden birisi değişikliğe uğrarsa, çürük ortaya çıkar.

Çürük Belirtileri Nelerdir?

Çürük ve oyulmuş bir diş, koyu renkli boşluğuyla kolayca tanınır. Fakat bazen çürük çukurcuğu gizli kalır ve diş hekimi ancak yardımcı tanı araçlarıyla (mesela diş röntgeni gibi) teşhis koyabilir. (Bakınız, Panoramik Röntgen)

Çoğu zaman çürük, diş tüberküllerinin yani tümsekciklerin birbiriyle kesiştiği yerde veya dişin boyun kısmında görülür. İki diş arasında kalan gizli çürükler uzun süre fark edilmez. Bu tür çürüklerde “… akşam yemek yerken dişime taş geldi zannettim, bir de baktım, dişimin  bir parçası ağzımda…” denildiğini sıkça duyarız.

Diş çürüğünde diş hekimine başvurmayı gerektiren en önemli belirti ağrıdır. Ağrı, soğuk, sıcak, tatlı veya ekşiden olur. Ağrının şiddeti kişiden kişiye değişir ve etken ortadan kalkınca ağrıda geçer; fakat tedavi edilmeyen çürüklerde ağrılar bir süre sonra sürekli olmaya başlarlar.

Diş Çürüğü Nasıl İlerler?

Çürük, daima dişin yüzeyinden başlar ve ilerleyerek dentin tabakasına erişir. Dentin, mineden daha fazla organik madde içerir. Bu nedenle çürük bu tabakada daha çabuk yayılarak dentini bir burgu gibi deler; fakat, çürüğün ilerleme hızı, kişiden kişiye ve dişten dişe çok değişir.

Unutulmaması gereken bir husus da, dentinin dişin bir savunma organı olduğudur.

Dentin içinde önceki bölümde tanımı yapılan kanalcıkların ucunda odontoblast denilen yapım ve onarım hücreleri bulunur ve bunlar çürük dentini tamir dokusu ile tıkayabilirler.

Tıpkı kuşatılan bir kaleyi savunanların güllelerle açılan gedikleri onarmaları gibi…Kendiliğinden olan bu savunma, bazen hızla ilerleyen çürük karşısında yetersiz kalabilir. (Bakınız, Dişlerin Yapısı)

Çürükten Korunmak İçin Ne Yapmalıdır?

İlk yapılması gereken şey diş hekimine gitmek ve onun önerilerine uymak olmalıdır. Aslında çürükten korunma, bir kişisel irade konusudur ve hepimizin sağlam dişler ve sağlıklı ağzın getireceği rahatlığın bilincinde olmamız gerekir. (Bakınız, Diş Çürüklerine Karşı 11Önlem)

Diş Plağı ve Karbonhidratlı Gıdalar Neden Çürük Oluşturur?

Günümüzde bakteri plağı ile ilgili çok sayıda araştırma yapılmaktadır ve artık şekerle birlikte bakteri plağının, çürüğün baş etkenlerinden birisi olduğu anlaşılmıştır.

Bakteri plağı görülebilir mi? Evet görülebilir. Bunlar, dişlerin boyun kısmında ve iki diş arasında yer alan beyazımsı kirlerdir. (Fark edilmesini kolaylaştırmak için piyasada “Disclosing Tablet” veya “Disclosing solution” adıyla bilinen boyayıcı tablet ve eriyikler satılır.) Plak şöyle teşekkül eder:

 • Önce tükürükle protein dişe yapışır.
 • Bu proteindeki bol miktarda ağız ortamında bulunan şekerden kimyasal yolla dekstran yapar.
 • Dekstran bu protein plağına tutunur ve böylece diş plağı teşekkül eder.
 • Teşekkül eden plak artık yalnız ağız çalkalamakla giderilemez.

Buraya kadar oyunun-yani çürük oluşumunun-piyonları (yani bakteriler) hazır olmuştur… Şimdi bakteriler, mineye bir hamle yapacaklardır… Bakteriler bu hamleyi iki koldan yaparlar:

 •     Bazı bakteriler şekerden asit yaparak, minenin inorganik örgüsünü bozarlar.
 •     Bir kısmı da, minenin organik kısımlarını parçalayan enzimler ya parlar.

(Bakınız, Fast Foodlar Diş Çürütüyor)

İşte Diş Çürüğü Oyununun Senaryosu Kısaca Böyledir. Bu Oyun Nasıl Bozulur ve Çürük Nasıl Önlenebilir?

Bakteri – şeker işbirliği önlenirse oyun bozulur mu? Bu nasıl olabilir? Müttefiklerden birisini; Örneğin şekeri ortadan kaldırarak… Şeker, çikolata, pasta yemeden…

Olur mu? Şeker, organizma için kaçınılmaz gıdalardan birisidir ve hayvan deneyleri şekerden yoksun beslenmenin çürüğü durdurmadığını, sadece biraz azalttığını göstermiştir.

Evet, şeker bir çürük etkenidir ama, ne tek başına ne de başlıca etken…

Öyleyse, Çürükten Korunmak İçin Ne Yapmalıdır?

Asıl korunma, ikinci saldırgana yani mikroplara karşı mücadele ile olur. Bu da dişleri fırçalayarak gerçekleştirilir. (Bakınız, Dişler Kaç Dakika Fırçalanmalı)

Kimlerde Daha Çok Çürük Olur?

Şekerli ve unlu yiyeceklerle bakterilerin buluşması sonucunda çürükler oluştuğuna göre herkes için bir teh var demektir. Ancak beslenmelerinde karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklerin oranı çok yüksek olanlar bir de sularında florür oranı çok düşükse çok daha fazla çürük tehsi altındadırlar.

Bakteri plağı tarafından oluşturulan aside karşı tükürük doğal bir savunma mekanizması oluştursa da tek başına çürüğü önleyemez.Tükürük akışını ve miktarını azaltan hastalıklar ya da ilaçlar da çürük oluşumunu hızlandırmaktadırlar. Bu nedenle de dişhekimleri tükürük akışını artırdığı için şekersiz sakızları sıklıkla önerirler.

(Bakınız, Şeker Yerine Şekersiz Ciklet)

Çürük Aşısı Var mıdır?

Hayır… “Ama gazetelerde okuyoruz” diyeceksiniz. Biraz önce size çürüğün çok sebebe bağlı bir hastalık olduğunu söyledik. Neye karşı, hangi etkene karşı aşı hazırlanacak? Bilim adamları yaklaşık elli yıldır bu konuda çalışmaktadırlar.

Çürüğe Karşı Antibiyotik Var mıdır?

Çürüğü durduracak bir antibiyotik yoktur. Üstelik, antibiyotikler çocuklarda oluşum döneminde dişlerin üzerine çökelerek onları boyarlar ve gri-kahverengi, morumtırak renk almalarına neden olurlar.

Antiseptik Gargaralar Kullanalım mı?

Bazı ağız ve dişeti hastalıklarında belirli bir süre için belirli dozda antiseptik gargara verilebilir; fakat şunu unutmayın ki, ağız sağlığında en etkin araç fırçadır.

Çürük Oluşumuna Bazı Alışkanlıkların Etkisi:

Beslenme alışkanlıklarının çürük oluşumuna etkisi olduğu öteden beri bilinmektedir. (Örneğin sert ve lifli gıdalarla beslenen Eskimolarda çürük hemen hemen hiç görülmez.) Buna karşılık yumuşak ve yapışkan besinlerin dişler üzerine tutunmaları, plak oluşturmaları ve çürük meydana getirmeleri daha kolaydır. (Dişleri En İyi Koruyan 10 Besin)

Diş Çürümesi Önlenebilir mi?

EVET. Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce dişlerin fırçalanması ve her gün diş ipliğinin düzenli kullanılması en etkili yoldur.

Yiyecek artıkları en çok dişlerin çiğneme yüzeylerindeki girintilerde ve dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerde biriktiği için, diş fırçaları küçük başlı seçilmelidir. Dişlerin iç yüzeyleri, dış yüzeyleri, çiğneyici yüzeyleri ve dilin üstü fırçalanmalı ve ara yüzlerde diş ipliği kullanılmalıdır.

Fırçalar, orta derecede sert ya da yumuşak kıllı olmalı ve belirli aralıklarda değiştirilmelidirler. Fırça kıllarının aşınmamış olması ve bakteri taşımayacak bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Asla başkasının diş fırçası kullanılmamalıdır.

diş fırçalama sırasında bir diş macunu kullanılarak diş çürüğünü önlemedeki rolünden yararlanılmalıdır. Ağız hijnenini sağlamak ağız kokusunu yol açan kötü bakterilerin oluşumunu gidererek ferahlık ve temizlik sağlamaktadır.

Şekerli yiyecekleri ana öğünlerde tüketmeye çalışmak ve yemek aralarında bir şey yememeye gayret etmek de diğer bir önlemdir.

Diş hekimine muntazam aralıklarla başvurmak bir çürüğü önlemek ya da erken yakalamada en iyi yoldur. Ayrıca sıcak ve soğuğa duyarlı dişler ya da ağrılı dişlerde veya tebeşirimsi renkte olan başlangıç çürükleri, kahverengi renklemeler ve oyuklar gibi durumlarda vakit geçirilmeden hekime başvurulması tedavinin şeklini değiştirecek ve zorluğunu azaltacaktır. (Bakınız, Koruyucu Diş Hekimliği)

Çürük Nasıl Tedavi Edilir?

Diş çürüğünün kendiliğinden iyileşmediğini ve çürüyen yapının tamir olmadığını biliriz. Çürük tedavi edilmezse ilerler. Öyleyse, mutlaka çürük dişi doldurmak gerekir. Henüz diş özüne kadar ilerlememiş çürükler şöyle tedavi edilir:

1. Önce Çürük Temizlenir:

Mine ve dentin çok sert yapılardır. Çürüğü temizlerken bu yapıların kaldırılması gerekir. Çürük, “frez” dediğimiz özel uçlarla temizlenir. Günümüzde çürük, elmas uçlu veya tungsten çeliğinden yapılmış frezlerle temizlenir. Bu frezler yüksek dönülü, hassas motorlara takılır. Bu motorların dönüşü dakikada 300.000’dir.

Saniyede, (ya da 2 sayana kadar) kullanılan alet tam 5.000 devir yapar. Ayrıca dönme esnasında hiç titreşim de yoktur. Biraz ağrı olabilir. Çünkü, dentin yüzeyi biraz hassastır ve kişiden kişiye değişen şiddette ağrı duyulur. Bunun çaresi lokal anestezidir. Lokal anestezi ile hiç ağrı duymadan diş dolgusu yaptırılabilir.

2. Temizlenen Çürük Boşluğu Şekillendirilir:

Diş doldurturken sadece çürüğün temizlenmez çürük etrafında bazı düzeltmeler de yapılır. Çürük boşluğunun genişletilmesi “kavite hazırlama” belirli kurallara göre biyomekanik ve yapısal (morfolojik) zorunluluktan dolayı yapılmaktadır.

Not: Bu sayfadaki yazıların bir kısmı Prof. Dr. İlter Uzelin yazısından alınmıştır.

Источник: https://www.hekimim.com/agiz/curuk-dis-tedavisi-dis-curumesi-dis-curugu.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.