Diş Eksikliğinin Sağlığa Zararları

Eksik Dişin Zararları Nelerdir?

Diş Eksikliğinin Sağlığa Zararları

Eksik Dişin Zararları Nelerdir? Diş Çürümesi Neden Olur? Günümüz de bir çok insan diş çürümesi şikayeti ile diş çürümesi nedenleri araştırmakta.

Eksik Dişin Zararları Nelerdir? Diş Çürümesi Neden Olur?

Sayfa İçeriği: Eksik Dişin Zararları Nelerdir, Diş Çürümesi Neden Olur, Diş Çürümesi Nedenleri, Diş Çürümesi Nasıl Önlenir, Diş Kaybı Nasıl Engellenir, Diş Eksikliği Nasıl Önlenir, Eksik Dişin Zararları, Diş Eksikliği Neden Olur

Eksik dişin zararları nelerdir ile ilgili bilinmesi gerekenleri sayfamızdan bulabilirsiniz. Diş çürümesi neden olur? hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızın devamına giderek, ulaşabilirsiniz. Diş çürümesi nedenleri hakkında günümüz de bir çok insan araştırmalar yapmaktadır. Diş çürümesi önleme ile ilgili püf noktaları sizler için hazırladık.

Diş kayıpları eğerki erken önlenmez ise, fonksiyon kayıplarına vede çeşitli ruhsal sorunları da beraberinde getirmektedir. Ciddi bir sorun teşvik etmese bile dış görünüş olarak insanları etkileyen diş kaybı kısa süre sonra ağız kokusuna vede iltihaplanmaların yaşanmasına neden olmaktadır.

İnsanlar dolgu tercih ettiğin de bile, düzenli ağız vede diş bakımı yapılmadığı müddet boşluğa yapılan her çalışma kalıcı olarak bir fayda sağlamamaktadır. Bu sebeple ağız vede diş bakımını düzenli yapmak gerekmektedir. Genellikle de ergenlik dönemi itibari ile diş kaybına sebep olabilecek çürüme önlenmelidir.

Bu gibi çürümeleri engelleyecek alışkanlıklar edinilmelidir.

DİŞ KAYBI NASIL ENGELLENİR?

Tükettiğiniz asitli içecekler diş minesinin hızlı şekilde çürümesine neden olabilmektedir.

Düzenli şekilde diş kontrolüne gitmekte ağız vede diş sağlığı için önemlidir. Diş ipinin vede fırçasının olmadığı zaman, yemeklerden sonra şekersiz sakız yardımı ile aynı uygulama yapılabilmektedir. Diş aralarında kalan kalıntılar sakız yardımı ile çıkarılır vede tükürükteki asitte azaltılır.

Diş minesini güçlendirici gıdalar tüketmeyi tercih etmelisiniz. Mesela, kereviz, peynir, kivi, yoğurt, yeşil çay vede maydanoz gibi gıdalar içeriğinde bakterileri yok edici madde ile diş eti vede diş minesini korumaktadır. Diş minesini güçlendiren gıdalar, ağız içerisindeki kötü bakterileri de azaltmaktadır.

Yapay şeker kullanımını azaltarak, diş kaybını önleyebilirsiniz. Yapay şekerler diş çürümesinin başlı başına belasıdır. Hızlandıran bakteri saysını yapay şekerler çoğaltmaktadır. Diş eti enfeksiyonlarına da zemin hazırlamaktadır.

Travmalar vede darbelerde diş kaybını arttıran faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle de sporcular çok dikkat etmelidir. Sert yiyecekler de diş kaybına sebep olabilmektedir. Çok sert yiyecekler farklı bir şekilde parçalanarak tüketilmelidir.

DİŞ EKSİKLİĞİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Eksik dişler, kilo almanıza neden olmaktadır. Bunun nedeni ise, çiğnenmeden yiyecekler hemen yutulduğu için bu yiyecekler de mide tarafından tam öğütülmediğinden kilo alımı yaşanmaktadır. Eksik diş, dış görünüşüde olumsuz etkilemektedir.

dudaklar vede yanaklar içe doğru çökmesine neden olmaktadır. Eksik dişler, yaşlı bir görünüme neden olmaktadır.Eksik dişler, çene kemiğinin daha aşırı çalışmasını sağlamaktadır vede eklemlerde ağrıya, sese vede kilitlenmelere sebep olmaktadır.

DİŞ EKSİKLİĞİ NASIL ÖNLENİR?

Eksik dişler, diş zincirinin zayıflamasına da neden olmaktadır. Diş devrilmesine, eğrilmesine, çürümesine vede azalmasına sebep olmaktadır. Çiğneme fonksiyonu da olumsuz yönde etkilemektedir.

Eksik dişler, kişide estetik görünümü de olumsuz etkilediğinden dolayı yüzün orantısal sistemini de bozmaktadır. Kişi de ruhsal bozukluklara neden olmaktadır.

Eksik dişler kişi de günlük yaşamı da olumsuz etkilediğinden, gülme, yemek yeme vede toplum içinde rahat etmesini engellemektedir.

Eksik Dişin Zararları Nelerdir, yazımız da hazırladığımız eksik dişin zararları ile ilgili bilgileri bulabilrisiniz.

Eğerki sizin de eksik dişin zararları nelerdir, yazımız hakkında kafanıza takılan sorularınız varsa, bize yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Eksik dişin zararları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri sayfamızdan takip edebilirsiniz. sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

Источник: https://www.kardesiz.net/saglik/eksik-disin-zararlari-nelerdir.html

Çürük Dişin Yan Etkileri

Diş Eksikliğinin Sağlığa Zararları

Çürük Dişin Yan Etkileri Cürük Diş Zararları – Bu makaledeki notlar: çürük dişin zararları çürük dişin yan..

Çürük Dişlerin Vücudumuza Zararları

Çürük Dişlerin Vücudumuza Zararları nelerdir – Çürük Dişlerin Zararları

Sağlıksız ve iltihaplı dişlerin insan vücudundaki bütün organları olumsuz yönde etkilediğini belirten Selimiye Devlet Hastanesi’nde görevli Diş Hekimi Sercan Ulugöl, Çürükler başta kalp krizi olmak üzere görme bozukluğu, beyin, mide, böbrek ile romatizmal hastalıklara neden oluyor dedi.

Ülkemizdeİnsan salığını etkileyen birçok hastalığa neden olan ağız sağlığına yeterincedikkat edilmediğini vurgulayan Diş Hekimi Ulugöl, Gerek bilinçsiz toplum,gerekse altyapının yetersizliği nedeniyle birçok insan diş bakımı ve tedavisiile ilgilenmiyor.

İhmal edilen diş sağlığı, başta kulak ve gözler olmak üzere

tüm vücudu etkiliyor. Ne yazık ki sonucu ölüyor diye konuştu.

Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir.Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar.

Ağızla aldığımız yiyecekler çiğnenip, tükürükle karıştırılarak yutulmaya ve sindirime hazır hale getirilirler. Ağız aynı zamanda konuşmaya yardım eder. Tat alma organı olan dilin; çiğneme, yutma, konuşma gibi çok önemli yan görevleri de bulunmaktadır.

Dişlerin besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra konuşmada ve görünümümüzde önemli etkileri vardır. Dişleri eksilmiş kişilerin bazı sesleri çıkarabilmeleri zorlaşır, çiğnemede ve/veya ısırmada da zorluk olur. Dişlerin gelişim süreci içerisinde ilk çıkan süt dişleri, daha sonra yerlerini kalıcı dişlere bırakır.

Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir. Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir.

Dişler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara kaynaklık edebilir.

Ağızda ve dişlerde yapısal ve işlevsel herhangi bir bozukluğun olmaması, ağız ve dişlerin görevlerini tam olarak yapabilmeleri durumu “ağız ve diş sağlığı”nın varlığını gösterir.

Çürük Diş Kalbe Zararlı

Uzmanlar çürük dişlerin, kalbin mikrop kapma riskini artırdığını belirtiyor. Diş çekimi sonrasında meydana gelecek ciddi kanama sonucunda tansiyonun düşmesi, çarpıntı ve ritm bozukluğunun yanı sıra, kalp kapağında bozulma ve mikrop kapma sonrası ölüm gerçekleşebiliyor.

Çürük Dişlere Dikkat

Çürük dişler Çürük dişin zararları
çürük dişin zararları nelerdir

Ağız ve dişteki hastalığın kan dolaşımını etkileyerek kısa bir sürede vücudun diğer organlarına baskı kuracağını belirten Dr. Mahmut Eliş, vatandaşların bu konuda duyarlı olması gerektiğini dile getirdi.

Eliş, ağız ve dişleri sağlıklı olan insanların tüm vücudunun sağlıklı sayıldığını belirterek, “Ağız ve dişlerin sağlıksız olduğu durumlarda vücudun bir çok bölümü olumsuz etkilenir.

Basit bir çürük vücudun diğer bölgesindeki organlarda enfeksiyona ve dolayısıyla çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Dişlerdeki çürük olayı besinlerle mideye, oradan da kan yolu ile vücudun çeşitli yerlerine yerleşebilir. Bu da çok ciddi olumsuzluklara neden olmaktadır.

Dişten dolayı kalp, sindirim sistemi, dolaşım sistemi bir bütün olarak böbreklerde çeşitli rahatsızlıklar oluşmaktadır” dedi.

Vatandaşların diş sağlığına yeteri önemin vermesini isteyen Dr. Mahmut Eliş, basit bir olay olarak görülen bu durumun bütün vücudu etkisi altına aldığının bilinmesi gerektiğini söyledi.

Eliş, “Ağız ve diş sağlığı insan vücudu için çok önemlidir. Ağızdaki basit bir çürüğün insan vücudunda değişik hastalıkların başlangıç nedeni ve tetikleyicisi olabilir.

Bu nedenle ağız ve diş sağlığının ciddiye alınması gerekir” şeklinde konuştu

Alıntı

Bilgisayarın Vücudumuza Olan Zararları

Bilgisayarın vücudumuza olan zararları…
“Bilgisayar video gösterim terminallerinden (VDT, Monitör) kaynaklanan iyonlayıcı ışınlar, statik elektrik yükleri, morötesi, kızılötesi ışınlar, akustik gürültü ve ultrasesler, çok düşük frekanslı (VLF.

ELF) elektromanyetik alanlar, mikro dalgalar vb.

fiziksel faktörlerin ekran başında çalışanların sağlığını olumsuz yönde etkilediği, bilgisayar kull******rda, kanser, sara (epilepsi), deri hastalıkları, gözlerde katarakt (perde), düşükle sonuçlanan gebelik ya da sakat çocuk doğumları gibi olayların görüldüğü, bir bölüm bulvar gazeteleri ile bazı mesleksel ya da popüler bilim-teknik dergileri tarafından zaman zaman gündeme getirilmektedir. Bunun sonucu olarak monitör ekranı başında görev yapanlar, sürekli bulunanlar da haklı olarak tedirginlik duymaktadırlar.işte bilgisayarın vücudumuza zararları:

Bilek, diz ve dirsek kireçlemesiParmak, el bileği ve dirseğin bilgisayar kullanırken yaptığı küçük ve tekrarlayıcı hareketlerin özellikle el bileği hizasında bozukluklara neden olabileceğini kaydederek, “Bu hastalık da el bileği içinden geçen sinir ve tendon denilen kasların kemiğe yapıştığı dokular zedelenip sıkışır.

Bu durumda elde uyuşukluk ve ağrı, başparmak hareketlerinde ve el sıkma gücünde azalma ortaya çıkar, el becerisi bozulur.

Bu rahatsızlığın tedavisi için bir ortopedi uzmanına danışmalısınızGöz bozukluklarıUzun süre bilgisayar karşısında çalışmanın gözlerde de bazı rahatsızlıklara neden olabilirBöyle durumlarda en sıklıkla göz çevresi ve başta ağrı, gözlerde yorgunluk hissi, yanma, batma ve kızarıklık görülebilir.

Yakınmalar daha çok günde 4-6 saatten fazla bilgisayar karşısında çalışan, özellikle gözlerinde miyop veya astigmatizm kusurları olan kişilerde sık görülür.Bilgisayarla çalışmanın gözlerde kalıcı bir etkiye neden olmadığı bilinmektedir.

Fakat gündelik yaşamda pek sorun oluşturmayan astigmatizm gibi kusurlar bilgisayar karşısında rahatsızlıklara neden olabilir.Yanma, batma, kızarıklık, sulanma gibi yakınmalar monitöre bakarak çalışan kişilerde göz kırpma sayısındaki belirgin azalmaya bağlı olabilir.

” Ekranın gözlerden 50-70 santimetre uzakta ve göz hizasından biraz aşağıda bulunmasının yorgunluk yakınmalarının azalmasını sağlayabilir.Ayrıca çalışma sırasında sık ara vermek ve aralarda örneğin pencereden uzak nesnelere bakmak göz sağlığı açısından önemlidir.Bel, baş ve boyun ağrılarıBel, baş ve boyun ağrıları, omuz ve boyun tutulması, boyun ve belde disk zorlanmaları, sırt bölgesinde şekil bozuklukları, eğilmeler, osteoporoz gibi bölgelerde ağrıların oldukça sık görülen rahatsızlıklardır.

Hatta iş güç kaybına ve sağlık hizmeti alma açısından şirketlere ve devletlere oldukça büyük yük getirmektedir.

Bunların bilgisayar kullanımı ile ilgili olarak sıklıkla uzun süre hareketsiz kalma, stres, uygun olmayan duruş biçimi gibi nedenlerle ortaya çıkarlar.

Kas, kemik, sinir ve damarların aşırı gerilme ve uygun olmayan duruş biçimlerine bağlı olarak şekil bozuklukları bu tip hastalıkları yaratabilir. Bu rahatsızlıklar olduğu zaman ihmal etmeden öncelikle bir ortopedi uzmanına muayene olmalısınız.

İLETİŞİME ZARARLARI
Bilgisayar, kişilerarası iletişime de zarar veriyor. Uzun süre bilgisayar başında oturmak,hepimizin ailemizi ,arkadaşlarımızı ihmal etmemize yol açıyor. bilgisayarın karşısına geçtiğimiz zaman kısa bir vakit sonra kalkamadığımızı , bir iş için otursak bile uzun saatler boyunca bilgisayarın başından kalkamadığımızı hepimiz söyleriz… buda iletişime zarar verir.

Bilgisayar kullanırken yapmanız gerekenlerBilgisayar kullanılırken, bazı hareketlere dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum, Bilgisayar karşısında dik olarak oturun. Yazı yazarken klavyedeki tuşlara fazla güçlü olmayan bir biçimde dokunun. Fareyi yumuşak bir biçimde tutun. Kollarınızı ve parmaklarınızı yazma işlemi yapmadığınız zaman dinlendirin.

Uzun süreler çalışmayın ve sık sık aralar verin. Çalışma sürenizi planlayın. Her gün belli sürelerle çalışın ve ara verin.Uzun süre aynı pozisyonda oturulmaması gerekiyorOturduğunuz sandalyenin arkası belinizi destekleyecek şekilde olmalı, bilgisayarınız göz hizasında olmalı, bileğinizi olabildiğince düz bir şekilde tutun.

Ayağa kalkın ve sağ elinizle sol omzunuzu sol elinizle sağ omuzunuzu kavrayın. Başınızı kolunuzun aksi yönünde çevirebildiğiniz kadar hareket ettirin. Başlangıçta kendinizi zorlamayın. Gün geçtikçe ve boyun kaslarınız güçlendikçe zaten hareket mesafesi artacaktır.Boynunuzu beşer kez sağa sola öne ve arkaya doğru hareket ettirin.

Her iki omuz, dirsek ve el bileği eklemlerini ve parmakları 2-3 saat arayla hareket ettiriniz, açıp kapatın. Oturduğunuz yerden kalkarak ayakta durunuz ve dizlerinizi kırmadan parmaklarınız yere değecek şekilde öne eğilin. Ayrıca sağa sola ve arkaya belden eğilmeye çalışın. Oturduğunuz yerde derin nefes alıp verin.

Bu hem gerginliğinizi azaltır, hem de kaslarınızı gevşetir.Bilgisayar karşısında doğru oturma biçimibilgisayar kullanırken ilk olarak oturulan koltuğun doğru seçilmesi öneriyorumYüksekliği ayarlı, sırt için desteği olan yumuşak minderli ve dayanıklı bir koltuk almalısınız.

Sert ve ayarlı olmayan bir koltukta uzun süre oturmak şiddetli bel ve boyun ağrılarına neden olabilir.Koltuk seçiminden sonra eğer yoksa bir bilgisayar masası almalısınız.

Normal çalışma masaları çoğu zaman bilgisayarlar için kullanışlı değildir. Örneğin bilgisayar monitörünün gözünüzden biraz aşağıda ve tam karşınızda bulunması gereklidir.

Ayrıca klavyenin, dik oturduğunuz zaman kollarınız dirsekten 90 derece kıvrıkken ellerinizle aynı hizada ve tam karşınızda olması gereklidir.

” Bilgisayar kullanırken gereken fare, telefon, printer ve diğer araçların da masa üzerinde kolayca ulaşabilecek yerlerde olması gerektiğini dile getiren Güler, “Bilgisayar kullanırken sık olarak yazı okumanız gerekirse yazıları bir askı ile tam önünüze koyup monitörü biraz yana almalısınız. Monitörünüzün pencereden veya diğer ışık kaynaklarından uzak olması gereklidir. Ayrıca monitörünüzün rezolüsyonunu yazıların kolayca okunacağı bir ayara ve yenileme hızını titreşme olmayacak bir hıza ayarlanması gereklidir. dedi

Diş Çürümesinin Belirtileri

Diş Çürüğü belirtileri
Diş Çürümesi nasıl meydana gelir

Çürüğün en önemli belirtileri dişte oluşan koyu lekeler ve diş ağrısıdır. Diş ağrısı şikâyeti çürük ilerledikçe artar ve diş çürüğü tedavi edilmezse bu ağrı sürekli bir hal alabilir. Ayrıca soğuk, sıcak, tatlı ya da ekşi diş ağrısını tetikleyebilir.

Çürük Diş tedavi edilmezse pek çok hastalığa da zemin hazırlar. Çürük Dişin Zararları arasında ağız kokusu, enfeksiyon, kalp ve damar hastalıkları sayılabilir. Ayrıca, çürük diş vücudun zayıf noktasını teşkil ederek bağışıklık sisteminde gedik açmaktadır.

Источник: https://www.notusta.com/curuk-disin-yan-etkileri-12517/

Farkında Olmasak Da Eksik Dişlerin Vücudumuzda Yarattığı 8 Sorun

Diş Eksikliğinin Sağlığa Zararları

İnsanların pek çoğu bazen dişçiye gitmeye korktukları için, bazen masraflardan kaçtıkları için, bazen de tamamen üşendikleri için ağızlarında eksik olan dişlerini yaptırma yoluna gitmezler. Elbette diş ilk kaybedildiğinde eksikliği ya da yaratabileceği sorunlar anında fark edilmez.

Anında fark edilmediği için de her birimiz o eksik dişle gayet rahat bir şekilde yaşayabileceğimizi düşünürüz. Fakat gerçekler yıllar sonra ortaya çıkar. O eksik diş ya da dişler hem ağzımızda hem de vücudumuzda çeşitli sorunlara yol açmıştır. Bu yüzden mutlaka diş kaybından sonra doktorun uygun bulduğu zamanda o yere tekrar diş yapılması gerekir.

İnsanlar arasında korkutucu olarak görülen implant da bu işlem için en doğru ve en sağlıklı tercih olacaktır. Sanıyoruz bu kadar açıklama sizi hala implant yaptırmak için ikna etmedi. Bunu anlayabiliyoruz. Ama öyleyse şimdi bir de diş eksikliği olduğunda zaman içinde vücudumuzda ne gibi değişimlerin ortaya çıkabileceğini detaylı olarak inceleyelim.

Belki bu gerçekler sizi bir diş doktoruna gitmeye yönlendirebilir.

Ağzınızda bir diş eksik olduğunda, hele ki o diş biraz olsun dışarıdan görünen bir yerde olduğunda direkt gülüşünüzü değiştirmeye başlarsınız. Ya da her gülmek istediğinizde elinizle ağzınızı kapatmaya ihtiyacı hissedersiniz. Bu durum ağzından diş eksikliği olan herkes için ayırt edici bir durumdur.

Tabii kişinin gülüşünün kısıtlanması, eksik dişinin görünmemesini sağlamaya çalışması ve bazen de ondan utanması kişide zaman içinde öz güven eksikliğine neden olur. Hatta bazen öyle ileri seviyelere ulaşır ki sosyal ilişkiler bile bozulabilir. Bunun yanı sıra eksik dişlerden dolayı dudaklarda ya da yanaklarda çökmeler meydana gelir.

Aynı zamanda o bölgelerde kırışma da oluşur ve bu kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur.

Ağzınızda bir dişiniz eksildiğinde aslında yalnızca o dişi kaybetmiş olmazsınız. O vakitten sonra artık onun yanındaki ve hatta altında ya da üstündeki dişler de teh altına girer.

Dişin önündeki ve arkasındaki dişler boş yere doğru devrilebilir ya da örneğin alttaki bir dişiniz eksildiğinde o dişin karşıtı olan üst taraftaki diş o boşluğu doldurmak istercesine aşağıya doğru uzamaya başlayabilir. Bu elbette bir anda olabilecek bir şey değil.

Fakat siz nasıl olsa henüz olmuyor diye düşünürken bir süre bu tehyi unutursunuz ve yeniden hatırladığınızda çoktan iş işten geçmiş olur.

3. Çürük ve iltihap riskini arttırır

Eksilen dişin bıraktığı boşluğa doğru uzayan ya da devrilen dişlerin artık temizliği ve bakımı da oldukça güç olacaktır. Bu yüzden o saatten sonra dişleriniz artık eskisinden daha hassas olabilir. Bu durum da beraberinde çürükleri ve diş eti iltihaplarını getirebilir. Hatta sorun sadece ağrı ile kısıtlı olmaz, diğer dişlerinizi bile kaybedebilirsiniz.

4. Çiğneme alışkanlığını ve düzenini bozar

Ağzınızda bir diş eksildiğinde direkt olarak çiğneme düzeniniz de değişecektir. Çünkü sağlıklı çiğnemede hem ağzın her iki tarafı kullanılmalı hem de üstteki ve alttaki dişler belirli oranlarda kuvvet uygulamalıdır. Ancak eksik diş gündeme geldiğinde bu rutin tamamen bozulur. Bu bozulmanın sonucunda ağrının ve sesli çiğnemenin yanı sıra kilitlenmeler de meydana gelebilir.

5. Çene kemiğinin yapısını değiştirir

Eksik dişin olduğu kemik bölgesinde çiğneme fonksiyonu yeteri kadar yerine getirilemediği için çene kemiğinde zezorpsiyon adı verilen erimeler ya da incelmeler de meydana gelebilir.

6. Yüzün genel görünümünde değişiklik yaratır

Ağzımızdaki bazı dişlerin eksikliği yüzünden dişlerimizin aralarında açılmalar olur. Bunun yanı sıra dişlerimizin orta hattıyla yüzümüzün orta hattı arasında da uyumsuzluk meydana gelir. Bu da zaman içinde yüzünüzdeki havanın değişmesine neden olur.

7. Mide problemlerine sebep olabilir

Ağzımızda eksik dişler olduğunda bazı gıdaları yeteri kadar çiğneyemeyiz. Dişlerde iyice çiğnenmemiş bazı besinler de öğütülemedikleri için yuttuktan sonra vücudumuzda şişlik, hazım problemi ve hatta gastrik ve ülser gibi ciddi mide sorunları yaratabilir. Bu yüzden mide rahatsızlıklarından kaçınmak için de ağzımızda eksik diş olmaması gerekir.

8. Fazla kilo yapabilir

Aynı zamanda yeteri kadar çiğnenmeden yutulmuş olan gıdalar zaman içinde vücudumuza fazla kilo olarak da geri dönebilir. Çünkü bilindiği üzere sindirim ilk olarak ağızda başlar. Ağzında fazla eksik diş olan kişilerde bu durum tabii yeteri kadar gerçekleşmez.

Источник: https://evdesifa.com/dis-eksikliginin-zararlari/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.