Diş Eksikliğinin Yol Açtığı Sorunlar ve Tedavisi

Diş eksikliği bunamaya yol açıyor

Diş Eksikliğinin Yol Açtığı Sorunlar ve Tedavisi

Kentucky Üniversitesi'nin yürüttüğü bir araştırmanın sonuçlarını paylaşan Diş Hekimi Gökhan Bayındır, diş eksikliğinin bunamaya sebep olabilecek kadar önemli olduğu uyarısını yaptı.

Diş eksikliği bunamaya sebep olabiliyor. Kentucky Üniversitesi 2007 yılında 144 kişi üzerinde yaptığı bir çalışmada diş kaybı ve ağız hastalıklarının ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını ortaya çıkardı. Araştırmayla ilgili ayrıntıları paylaşan Diş Hekimi Gökhan Bayındır, konunun önemine dikkat çekti ve protez diş tedavisi ile ilgili bilgiler verdi.

12 YIL BOYUNCA 144 KİŞİ İNCELENDİ

Journal of the American Dental Association’da yayınlanan bu araştırma 12 yıl boyunca devam etti, dental ve medikal kayıtlar incelendi. Çalışmaya katılan 144 kişinin yaşları 75 ile 95 arasındaydı. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, ağzındaki diş sayısı dokuzdan az olan katılımcılarda, diğerlerine göre daha fazla bunama görüldüğü tespit edildi.

Diş eksikliklerini total yani bütün dişlerin kaybı veya tekli kayıplar olarak sınıflandırabildiklerini belirten Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Estetik Diş Hekimi Gökhan Bayındır, protez diş tedavisinde önemli noktaları anlattı.

PROTEZ TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI NELER?

Kişinin ağzında hiç diş yok ise halk arasında damak diye tabir edilen takıp çıkarmalı total veya bölümlü protezler eskiden birinci tercihti bununla birlikte implant teknolojisinin son yıllardaki gelişimi ile eksik dişlerin tedavisinde tekli, çoklu veya tüm dişlerin kayıplarında implantlar birinci tercih haline geldi.

Total dişsiz ağızlarda alt ve üst çenelere yeterli sayıda implant yapılarak sabit protez kullanımı mümkündür. Bu seçenek hastanın konuşma, yemek yeme gibi fonksiyonel problemlerini ortadan kaldırmakla beraber özgüvenini ve yaşam kalitesini çok ciddi şekilde yükseltmektedir.

Anatomik olarak ağız içi engelleri olan hem de maddi olarak daha ekonomik bir çözüm isteyen ama sabit protez yapılamayan hastalarımızda implant destekli hareketli protezler yapılabilmektedir.

Bu şekilde implant destekli yapılan protezler protezin hastanın isteği dışında ağız içerisinde oynamasını ve çıkmasını engelleyerek hastalarımıza çok ciddi bir kullanım konforu sağlamaktadır.

İster tekli ister çoklu diş kayıplarında olsun başarı olasılığı bu kadar yüksek bir tedavi seçeneği varken geleneksel tedavi seçenekleri olan köprü,bölümlü protez veya total protez tercihleri hem sağlıklı dokuların korunması hem de hastalarımızın konforu adına ciddi handikap oluşturmaktadır.

PROTEZ TEMİZLİĞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sabit protezlerin bakımı rutin diş fırçalamaya ek olarak köprü altlarını temizlemek için özel olarak üretilmiş diş ipleri, ara yüz fırçası ve ağız duşu ile muhakkak desteklenmelidir. Hareketli protezler de ise yine fırça ile ağız dışarısında su altında temizlenmeli ve uyku esnasında ağızda bırakılmamalıdır.

İster sabit ister haraketli olsun bir protez yapıldığında 6 aylık rutin kontroller hastalardan istediğimiz şeylerin başında gelmektedir.Kontroller dışında ağız içerisinde kanama ağrı veya herhangi bir ağız yarası oluşumu görülürse derhal hekime başvurulmalıdır.” dedi.

Orta Doğu'da çoğu zaman yaşanan kanlı olayların, kardeş katliamlarının, darbe girişimlerinin birkaç yıl önce  15 Temmuz 2016'da Türkiye'de tekrarlanmak istendiğini düşünmek bile insana “zor” geliyor.

Oysa, temelini yüce bir tarihten alan Türkiye Cumhuriyeti'ni değil yıkmaya kalkışmak, bunu düşünmek bile beraberinde büyük badireler ve tehler getiriyor.

Her şeyden önce, Türkiye'nin bir Orta Doğu ülkesi olduğunu değil kabul etmek asla düşünmemek bile gerekiyor.

Zira, biraz “hissi” olacak ama, sanki Osmanlı İmparatorluğu'na “ihanet'in bedeli” Orta Doğu'yu sarıyor sarmalıyor.

Osmanlı İmparatorluğunun “gazabı” kendini hissettiriyor.

Üstelik, burada dinler, mezhepler, ırklar, soylar-soplar, sefalet ve refah bir biriyle kıyasıya çarpışıyor.

Bu arada, “özgürlük” zaman zaman gündeme getiriliyor.

Petrol ve doğalgaz zenginliğinin “güvenliği” en başta yer alıyor.

Orta Doğu'dan fışkıran “enerji” her şeyi daha da birbirine yüklüyor.

Sadece coğrafi değil, siyasi olarak da gizemini koruyan, pek çok meçhullerin, karmakarışık ilişkilerin, sorunların, dostlukların, ihanetlerin, çatışmaların hüküm sürdüğü Orta Doğu; her şeye rağmen varlığını sürdürüyor.

Tarih boyu, silahların susmadığı, kalıcı barışın sağlanamadığı bölgenin “petrol” zenginliği, zaten çekim merkezi oluyor.

Böylesine sosyal, tarihsel, ekonomik, stratejik konuma sahip Orta Doğu aynı zamanda bir “bataklığı” andırıyor.

Sanki, pimi çekilmiş bombalar, Mağrip'ten Maşrik'a kadar “patlama” anını bekliyor.

Kalıcı “barış” bir türlü sağlanamıyor.

Orta Doğu'nun coğrafyası da karmakarışık bir görünüm sergiliyor.

Tabii ki, petrol ve gaz paraları, “silah” olup dönüyor.

Diğer yandan; İran'ın “Nükleer bela” ile başını ağrıtmasına rağmen Mısır, Filistin, Lübnan, Ürdün, Suriye ve Irak'ta kökenini “mezhep”ten alan etkileri, girişimleri, gizli “silah” ve asker, yardımları…

Üç parçaya ayrılması hedeflenen Irak'ta bitip tükenmeyen suikastlar…

Öbür yanda; İran ve dostlarından, yıllardır gece gündüz demeden korkan, çekinen ve belki de, bu yüzden saldırgan, katı ve istilacı, ABD'nin himayesinde bir ülke İsrail…

Beri yanda; kime dost, kime düşman olacağına bir türlü karar veremeyen, çoğu kez ABD'nin dost saymadığı ülkelerle, başı derde sokulmak istenen “dengesiz” Türkiye…

Bir yanda da; başta Katar ve Suudi Arabistan olmak üzere Körfez Ülkeleri…

Taşların hâlâ yerine oturmadığı, huzurun sağlanamadığı ve yeniden alevlenen Libya…

Türkiye'yi çok yakından ilgilendiren Suriye.

Her an patlamak üzere beklenen Sudan'a kadar da uzanmak şart oluyor.

İşte, böylesine bir fırtınalar içine, Rusya ve Çin'in de girmesi mümkün olduğuna göre, fotoğrafın “netliğini” tartışmak ve endişe duymak icap ediyor.

Aslında, bütün gelişmeler, petrol daha doğrusu enerji ve yollarının güven altına alınmasının anlamı çıkıyor.

Dengelerin her an değiştiği bir Orta Doğu'da, ABD'nin yıllar önce hazırladığı, sonra ülkelerin durumuna göre dizayn ettiği politikasının seyri gündemi zorluyor.

Her ne kadar; bir İran-İsrail füzeler savaşı senaryosu ortada dolaşıyorsa da, asıl düşmanın ABD ile İran'ın olduğu da hafızalardan silinmiyor.

Orta Doğu'nun “pimi çekilmiş bomba”ya benzemesinin birçok nedeni varken, aslında başta ABD ve AB ülkelerinden bazıları olmak üzere burada yaşayan bütün devletlerin büyük hataları ve günahlarının olduğunu belirtmek herkese düşüyor.

Sürece, çoğu ülkelere bağlı olan güç örgütlerinin de karışması Orta Doğu'yu ateşi bir türlü sönmeyen bir bölgeye çeviriyor.

Dünyada ki 54 kadar İslam ülkesinin içinde yer alan 22 Arap devletinin ayrı ayrı politikalar gütmesi ve menfaatlerini veya kazanımlarını koruma gayretkeşliğinin yanında İsrail'in daima tetikte olması ve “hassas durumlardan kendine görev çıkarması” zaten Orta Doğu'nun daima kargaşa içinde olmasına yetiyor.

Sözün kısası, Allah bir kez daha Türkiye'ye “15 Temmuz”lar göstermesin.

Bu arada, her sene olduğu gibi bir süre huzurunuzdan ayrılacağımızı belirtirken özür ve saygılarımızı da sunmamız icap ediyor…

Page 3

Источник: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/dis-eksikligi-bunamaya-yol-aciyor-187033h.htm

Diş Sıkma Nedenleri ve Tedavisi

Diş Eksikliğinin Yol Açtığı Sorunlar ve Tedavisi

Diş Sıkma Nedenleri ve Tedavisi – https://www.sagliklimiyim.com/dis-sikma-nedenleri-ve-tedavisi/

Diş sıkma ve diş gıcırdatma çoğu zaman stresten kaynaklanır. Zihinsel ve fiziksel açıdan konforlu ve sağlıklı bir yaşam tarzına erişmek çoğu vakanın kaybolmasını sağlayacaktır.

Diş Sıkma Belirtileri

Diş sıkma uyanıkken veya uyurken (bilinçsizce) olabilir. Uyurken kenetlenme veya ritmik kasılmalar şeklinde ortaya çıkar. En yaygın görülen belirtisi, sabah kalkınca yaşanan baş ağrısıdır.

Diş sıkma aşağıdaki belirtilere de neden olabilir:

 • Boğaz, çene ve yüz kaslarında ağrı
 • Oyulmuş dişler veya diş kırılması
 • Dişlerde hassasiyet
 • Dilde diş izleri, dil yarası, iç yanakta yara
 • Çiğneme esnasında ağrı
 • Çene ekleminde rahatsızlık
 • Uyku problemleri
 • Omuz, boyun ağrısı
 • (Hiperaktif) çocuklarda kulak ağrısı

Diş Sıkma Neden Olur?

Diş sıkma vakalarının %70 gibi büyük bir kısmına yoğun yaşanan bazı duygu durumları neden olmaktadır. Stres, aşırı endişe gibi kaygı bozuklukları (anksiyete) ve öfke uyurken ya da uyanıkken diş sıkmaya neden olabilir.

2) Sigara Ve Alkol

Kötü bir yaşam tarzı diş sıkmaya neden olabilir. Sigara ve diğer tütün mamulleri bu sonuca götürebildiği gibi çok miktarda alkol veya kafein almak da diş sıkmaya neden olabilir.

Not: Başta kokain ve ekstazi olmak üzere, uyuşturucu maddelerin yol açacağı sorunlardan biri de diş sıkmadır.

3) Hiperaktif Kişilik

DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) yaşayan kişilerde sinirsel aktivite ve enerji metabolizması yoğun çalıştığı için stres hormonları yükselebilir. Bu durum (çocuklar da dahil olmak üzere) diş sıkmaya yol açabilir.

4) Sorunlu Diş Pozisyonları

Ağız kapanışının sağlıklı olmasına imkan vermeyen çarpık diş dizilimi diş sıkmaya yol açabilir. Ağzı tam kapatabilmek, çiğneyebilmek vb. eylemler için harcanan efor çene kaslarında başka sorunlara da neden olabilir.

5) Uyku Sorunları Ve Diğer Nedenler

Uyku sırasında nefes kesilmesi, horlama, uykuyu alamama vb. belirtilere yol açan obstrüktif uyku apnesi gibi uyku sorunları yaşayan kişilerde sık sık diş sıkma görülmektedir. Aşağıdaki etkenler bu uyku sorunlarına yol açabilir:

 • Kronik sinüzit, burun tıkanmaları
 • Aşırı kilolu olmak, yakın zamanda kilo almış olmak
 • Menopoz
 • Alt çenenin üst çeneden geride olması
 • Boyun çevresinin çok geniş olması (erkeklerde)
 • Yatıştırıcı etkisi olan ilaçlar kullanmak

6) Diğer Nedenler

Aşağıdakiler de diş sıkmaya yol açabilir:

Odaklanma: Ağır nesne kaldırmak vb. bir görev üzerinde aşırı yoğunlaşan kişide diş sıkma görülecektir. Kısa süreli olduğu zaman sorun olmaz; ancak araba kullanırken ve veya okuma-yazma esnasında görülen uzun süreli diş sıkma, soruna yol açabilir.

Oral Alışkanlıklar: Kalem veya pipet kemirmek, sakız çiğnemek gibi ağzı sürekli meşgul tutan alışkanlıklar, sonradan diş sıkmaya dönüşebilir.

Diş Sıkma Tedavisi

Başta stres olmak üzere sıkıntı verecek düzeyde yaşanan yoğun duygu durumlarını hafifletmek, birçok vakanın kendiliğinden kaybolmasını sağlayacaktır.

Evde Uygulayabilecekleriniz

Yatmadan önce nefes egzersizleri yapın. Oturun, gözlerinizi kapatın, nefes alıp verişinizde sabit bir ritim tutmaya çalışın. Kendinizi rahatlamış hissedene kadar oturmaya devam edin. Ayrıca;

 • Uyumadan önce alkol veya kafein tüketmeyin. Sıcak bitki çayları deneyin.
 • Sevdiklerinizle geçirdiğiniz kaliteli zamanlar diş sıkmadan kurtulmak için çok etkili olacaktır.
 • Sizi huzurlu hissettirecek yoga vb. meditasyon teknikleri keşfedin.

Profesyonel Destek Alın

Kaygı bozukluğu vakalarında Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) önerilir. Bir uzmanın yorumu, yönlendirmesi ve tedavisi ihtiyacınız olan şey olabilir.

 • Yetkin kişilerce uygulanacak hipnoz tedavileri etkili sonuçlar sağlayabilir.
 • Doktorunuzda biofeedback teknikleri ile ilgili bilgi isteyin. Biofeedback sayesinde çene kaslarınızı daha kontrollü şekilde kullanmayı öğrenebilirsiniz.

2) Kas Gevşetme Egzersizleri

 • Çene kaslarınıza parmak uçlarınızla oval hareketler ile masaj yapın.
 • Dilinizin ucunu ön dişlerinizin arasına alın, bekletin.
 • “Sarhoş olmuşçasına” kaslarınızı serbest bırakarak peltek cümleler kurun: “Şu an mutluyum ve kelimeleri tam çıkaramıyorum.”
 • Ağzınızı iki parmağınız girecek kadar açın, bu konumda bir saat boyunca durmaya çalışın. Kapattığınızı fark ederseniz yavaşça tekrar açın.

3) İlaç Tedavisi

Kalsiyum ve magnezyum kas fonksiyonlarını düzenler, sinir sistemi sağlığı için gereklidir; eksiklikleri halinde kas krampları ve kenetlenme oluşabilir. Kalsiyum ve magnezyum takviyesi alabilirsiniz.

 • Diş sıkmanın neden olduğu çene hasarı için iltihap giderici ilaçlar gerekli olabilir.
 • Eczacınıza kas gevşetici ilaçlar için danışın.
 • Botoks şırıngaları önerilebilir.
 • Doktor tarafından kaygı bozukluğu ilaçları veya antidepresanlar önerilebilir.

4) Ağız Koruyucular Ve Diğer Tedaviler

Diş sıkma ve gıcırdatmanın hasarından korumak için gece yatmadan önce ağız koruyucular kullanılabilir. Ayrıca;

 • Yatmadan önceki bir saat boyunca parlak ışıktan uzak durun.
 • Boğaz ve çene civarına soğuk ya da sıcak uygulama yapabilirsiniz.

“,”author”:null,”date_published”:null,”lead_image_url”:null,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”http://sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/07/dis-skma-nedenleri-ve-tedavisi.html”,”domain”:”sagliklimiyimcom.blogspot.com”,”excerpt”:”Sagliklimiyim.Com Ne Kadar Saglikliyim”,”word_count”:591,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: http://sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/07/dis-skma-nedenleri-ve-tedavisi.html

Diş Eksikliği – Eksik Dişlerin Tamamlanması

Diş Eksikliğinin Yol Açtığı Sorunlar ve Tedavisi

En büyük diş sorunlarından bir tanesi diş eksikliğidir. Dişlerin değişik sebeplerle kaybedildiği hastalarda çiğneme konuşma ve estetik problemler ortaya çıkar. Bu sorunları gidermek amacı ile eksik diş yerine diş köprüsü veya implant uygulamaları yapılır.

6 yaşında çıkmaya başlayan sürekli dişler çeşitli nedenler ile kaybedilebilir.

En çok rastlanılan diş çekim nedenleri

 • Dolgu veya protez yapılamayacak kadar madde kaybedilmiş dişlerin çekimi
 • Kanal tedavisi yapmanın mümkün olmadığı akut enfeksiyonlu dişlerin çekimi
 • Dişlerin çene kemiği desteklerini aşırı ölçüde kaybettiği diş eti hastalığı bulunan dişlerin çekimi.
 • Kök ucunda enfeksiyon bulunan dişlere uygulanan rezeksiyon ameliyatına rağmen olumlu yanıt alınamayan dişlerin çekimi,
 • Çocuk veya travma nedeni ile ağızda sadece kök olarak kalmış dişlerin çekimi
 • Ortodonti tedavisi için çekilmesi gereken dişlerin çekimi
 • Fazla dişlerin çekimi
 • Üst çenede sinüs iltihabına yol açan sinüs boşlukları ile bağlantılı dişlerin çekimi
 • Enfeksiyona(mikroorganizmaların enfeksiyon odağından yani dişten kan veya lenf yolu ile başka organ ve dokularda enfeksiyona yol açması) neden olacak dişlerin çekimi gerekebilir.

Diş Çekimi

Aslında ne diş hekiminin ne de hastanın hiç de istemediği bir işlem olan diş çekimi ancak çok mecbur kalındığında uygulanmak zorunda kalınır.

Diş Eksikliği Öncesi Tedaviler 

Günümüzde kanal tedavisi ve diş kaplamaları gibi uygulamalar dişlerin aşırı madde kaybetmesine rağmen ağızda kalmasına yardımcı olan diş hekimliği uygulamalarıdır. Bütün çalışmalara rağmen çekimi gereken dişler için artık eksik diş boşluğuna yapılması gereken tedaviler düşünülmeli ve en uygun plan dahilinde dişsizlik sorunu ortadan kaldırılmalıdır.

Diş Eksikliği Nelere Yol Açar

Çekilen diş boşluğuna diş yapılmadığında kapanışta olan karşı çene dişi boşluğa doğru uzama yapar. Çekim boşluğunun ön ve arkasındaki dişler de eksik olan bölgeye doğru devrilme hareketi yaparlar. Dişçekimini takiben bir yıl içerisinde başlayan bu diş hareketleri daha sonra yapılacak olan köprü veya implant içinde zorluk çıkarırlar.

Diş çekimini takiben mümkün olan en kısa süre içerisinde insan veya köprü tedavisine karar vermeli ve diğer dişler çekimden etkilenmeden eksik diş bölgesine uygulama yapılmalıdır.

Çekilen dişin olduğu bölgede yeterli kemik var ise implant son yıllarda daha çok tercih edilen bir yöntemdir.

Çekilen dişin ön ve arkabölgesindeki dişler üzerine hiçbir işlem yapmaya gerek kalmadan sadece çekimbölgesindeki çene kemiği içerisinde silindirik vida yerleştirilerek çekimboşluğunun kapatılması implant diş uygulaması sayesinde mümkünolmaktadır.

Diş eksikliğinin olduğu bölgede kemik yeterli değilse, yani implant vidasını koymak için yeterli hacimde kemik bulunmuyor ise alışılmış yöntemler ile uygulanan kuron köprü tedavisi yapılır.

Tek diş eksikliği Tedavi önerileri:

Bir dişin çekilmesi ağızda diğer dişlerin sağlam olması durumunda uygulanabilecek en iyi alternatiflerden bir tanesi implant yapımıdır. Çünkü eksik dişin her iki yanında bulunan diş üzerinde hiçbir işlem yapmaya gerek kalmaz.

İmplant uygulaması çekilen diş boşluğu bölgesinde bulunan kemik içerisine yapılır. Özellikle tek diş eksikliğinde çekim bölgesine vakit kaybetmeden implant uygulaması planlanır ve yapılır ise kemik kaybı yaşanmayacağı için uzun ömürlü ve sağlıklı estetik bir implant uygulanmış olacaktır.

Çekim sonrası uzun zaman beklenmiş olan tek diş eksikliği vakalarında dişler çekim boşluğuna doğru devrilme hareketli yapacakları için implant uygulaması mümkün olmayabilir. Çekilen diş boşluğu nerede ise yarı yarıya kapanır.

Diğer taraftan karşı çenedeki dişin kapanış sırasında temas sağlayamaması nedeniyle uzadığı görülür.

Bu durumda karşı çenedeki dişe ve devrilmiş dişlere ortodonti tedavisi uyguladıktan sonra o bölge için eksik diş tedavisi amacı ile implant veya köprü uygulanması mümkün olabilir.

Çoklu diş eksikliği > Tedavi önerileri:

Ağızda birden fazla dişin çekilmiş ya da kaybedilmiş olduğu durumlarda değişik tedavi planları yapmak mümkündür.

Hekimin yaklaşımı ve hastanın istek beklentileri doğrultusunda implantlar eksik diş boşluklarını en uygun çiğneme ve estetik ihtiyacı giderecek şekilde yerleştirilirler. Çekilen her diş için bir implant yapmaya çoğu zaman gerek olmaz.

Örneğin 3 diş eksik olan bir bölgede iki implant yapılır.Araya bir tane gövde uygulanır ve bu sayede 3 diş boşluğu iki implant yardımı ile kapatılmış olur.

Tüm dişlerin kaybedilmesi Tedavi önerileri

Bütün dişlerini kaybetmiş hastalar için implant neredeyse hayat kurtarıcı bir öneme sahiptir. Ağzında hiç diş bulunmayan hastalar alışılmış total protezler yapıldıktan sonra bunlara alışmakta büyük sorun yaşarlar. Çünkü protezi ağızda tutmak için destek ve dayanak bulunmaz.

Çiğneme sırasında gelen kuvvetler protezi hareket ettirirler. Tam bu noktada implantlar devreye girer.

Ağzında yeterli kemik bulunmayan vakalarda implant proteze destek olacak şekilde 2 veya 4 tane yerleştirilir ve kuvvet geldiğinde dayanak olan implantlar sayesinde protezin hareket etmesini engeller.

Mümkünse sabit protezler değilde implant destekli hareketli protezler uygulanır.

Size uygulanacak en iyi implant alternatifini değerlendirebilmemiz için ücretsiz ilk randevu alınız.

Источник: http://www.istanbuldent.com.tr/dis-eksikligi.html

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Diş Eksikliğinin Yol Açtığı Sorunlar ve Tedavisi

Demik eksikliği dünyada en çok görülen anemi yani kansızlık türüdür. Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde demir eksikliğine bağlı anemi oranı yüksektir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre; hemoglobin değerlerinin hamile olmayan kadınlarda 12 gr/dl, erkeklerde 14 gr/dl’nin altına düşmesi durumu “anemi” olarak adlandırılmaktadır. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerine rengini veren oksijenin kanda taşınmasını sağlayan bir proteindir.

Demir de hemoglobinin temel yapısına giren bir elementtir ve akciğerden alınan oksijenin hemoglabine bağlanarak dokulara aktarılmasında büyük önem taşır.  Demirin eksik olduğu durumlarda anemi oluşur ve buna bağlı olarak da ‘’demir eksikliği anemisi’’ tanısı konur.

  İstatistiklere göre dünyada kadınların % 35'inde, erkeklerin % 20'sinde ve hamilelerin %50’sinde demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülür. Memorial Sağlık Grubu İç Hastalıkları Bölümü Uzmanları demir eksikliği ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Demir eksikliği nedir?

Toplumda kansızlık olarak bilinen demir eksikliği anemisi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınması ve bu hücrelerin kırmızı olmasını sağlayan hemoglobin miktarının azalmasıdır. Demir eksikliği, öncelikle mide ve bağırsak kanseri olmak üzere pek çok önemli hastalığın da belirtisi olabilir.

Demir eksikliği belirtileri nelerdir?

Demir eksikliğine bağlı kansızlık bazı durumlarda belirti göstermez. Demir eksikliği rutin sağlık kontrollerinde yapılan kan tahlillerinde teşhis edilebilir.Demir eksikliğinin belirtileri arasında;

 • Cilt solgunluğu,
 • Vücutta güçsüzlük, yorgunluk,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Baş ağrısı,
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma,
 • Sinirlilik hali,
 • Kulakların uğuldaması,
 • Dudaklarda çatlaklar ve ağız kenarında yaralar,
 • Tırnakların çabuk kırılması,
 • Saçlarda dökülme sayılabilir.

Demir eksikliğinin ileri derece belirtileri arasında; çarpıntı, toprak veya buz yeme, yavaşlayan tiroit fonksiyonları ve huzursuz bacak sendromu gibi durumlar da görülür. Çocuklarda demir eksikliği belirtilerinde ise karşımıza çocuklarda yürüme-oturma-konuşmasında gecikme, öğrenmede güçlük  ortaya çıkabilir.

Demir eksikliği neden olur?

Demir eksikliğinin birçok nedeni vardır. Kansızlık, demir, folik asit ve B12 vitamıni eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar ve tedavi edilmediğinde büyük sorunlara neden olabilir. Demir eksikliğinin nedenlerinden biri  olan demirin yetersiz alımı, yanlış diyet programları nedeniyle yetersiz kalabilir.

Ayrıca  gebelik, emzirme, büyüme çağındaki çocuklar, düşük doğum tartılı ve erken doğan bebeklerde de demire olan ihtiyaç fazladır.  Çocukların anne sütü yerine demir desteği olmayan mamalarla beslenmesi, inek sütünde 1 yaşından önce geçilmesi, hazır gıdalarla beslenme ve hayvansal gıdaların yeterli alınmaması demir eksikliğine neden olabilir.

Yetişkinlerde demir eksikliğinin en belirgin sebepleri ise; çay, kahve tüketiminin fazla olması, etin kavrularak ya da fırında fazla pişirilmesi ile sosis, salam gibi işlenmiş besinlerin sık tüketilmesidir. Bazı kişilerde demir bağırsak tarafından yeterince emilemez. Bu da demir eksikliğine neden olan bir başka etkendir.

  Kadınlardaki aşırı adet kanaması, sık ve fazla sayıda doğum, düşükler, kürtaj yaptırmış olmak, mide-bağırsak sistemindeki iyi ya da kötü huylu tümörler de demir eksikliğinin sebeplerindendir.

Demir eksikliğine ne iyi gelir? Demir eksikliği nasıl tedavi edilir?

Demir eksikliği tedavisinde doğru tanı çok önemlidir. Doğru tanı için hastanın şikayetleri ve demir eksikliği belirtilerinin nasıl ilerlediği konusu iyi bilinmelidir.

Değerlendirme sırasında özellikle hastanın daha önce yaşadığı önemli sağlık sorunları, aile öyküsü, kullanmış olduğu ilaçlar ve  mevcut hastalıkları da ele alınır. Gerekli tetkikler ile demir eksikliğine bağlı aneminin neden oluştuğu belirlenir.

Demir eksikliği tedavisinde  aneminin türüne göre kemik iliği naklinden, kan veremeye kadar pek çok yöntem bulunmaktadır. Tedavinin en etkili kısmında demir eksikliğine neden olan etkenin tedavi edilmesi yer alır.

Eğer hastanın ülseri var ise, bunun tedavi edilmesi  kanamayı durduracağı için aneminin tekrar etmesini engeller. Adet sürecinin kontrol altına alınması da demir eksikliği tedavisinde çok önemlidir. Adet kanaması yoğun olan kadınların hormonal destek alıp, adet dönemlerin düzenlemeleri önerilir.

Aynı zamanda kanda eksik olan maddeler ve mineraller de takviye edilmelidir. Demir eksikliğinde demir, vitamin B12 eksikliğinde vitamin B12, folik asit eksikliğinde folik asit, kronik börek yetmezliğinde eritropoietin verilir.

Eğer demir eksikliğine bağlı anemi yaşam kalitenizi düşürecek kadar ciddi bir boyutta ise kan nakli de tedavinin diğer seçeneklerinden biridir.  Demir eksikliği tedavisinde bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar da kullanılır. Özellikle bağışıklık sisteminin alyuvarlar yapımı nı durduruğu ya da parçaladığı durumlarda bu ilaçlara başvurulur. Ayrıca kemik iliğinin hastalıklarına bağlı kansızlıklarda kemik iliği nakli de seçenekler arasındadır.

Demir eksikliği ilaçları nelerdir?

Demir eksikliği tedavisinde dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli ilaç kullanımı başarı şansını arttırmaktadır. Demir eksikliği ilaçları aç karnına kullanılmalı ve kesinlikle süt ve süt ürünleri ile birlikte tüketilmemelidir.

Vücutta yeterli demir depolanabilmesi için en az 6 ay boyunca ilaç kullanımına devam edilmelidir. Demir ilaçları doktor önderliğinde kullanılmalı ve yine doktora danışılmadan bırakılmamalıdır.

Demir eksikliğinden korunmak için alınacak ilaçlarınyanı sıra sakatat, kırmızı et, pekmez gibi gıdalar ve C vitamini içeren besinler tüketmek de faydalıdır.

Demir eksikliğinde ne yemeli, ne yememeli?

“Demir eksikliği için ne yemeliyiz?” sorusu toplumda en çok merak edilen konulardan biridir. Demir eksikliğinden korunmak için kayısı, kuru baklagiller, taze sebze ve meyve bolca tüketilmelidir. Demir eksikliğinde ne yenmeli konusunda yapılabilecek en doğru davranışlardan biri de C vitaminini sık tüketmektir.

Çünkü  C vitamini demirin bağırsaklardan emilimini artırır. Demir eksikliğinde ne yenmemeli sorusu da oldukça önemlidir. Kafeinli içecekler, süt ve kepek demir emilimini azalttığı için sık tüketilmemelidir. Ayrıca B 12 vitamini alımı da demir eksikliğinde oldukça önemlidir.

Çünkü B12 kırmızı kan hücrelerinin kemik iliğinde üretilmesini sağlar ve kansızlığa yol açabilir.

Demir eksikliğine ne iyi gelir;

 • C vitamini demirin emilimini artırır. Bu nedenle yumurtayı portakal suyu veya domatesle, köftenin yeşil salata ile tüketilmesi demirim emilimin artırmak açısından önemlidir.
 • Mayalı ekmekteki demir mayasız ekmeğe göre daha çok emilir.
 • İyi pişmemiş kuru baklagiller ya da kepek ekmeği demirin emilimin azaltır.
 • Posalı gıdalarla beslenme demirin emilimini azaltır.
 • Gıdaları saklamakta kullandığımız alüminyum, paslanmaz çelik ve teneke de demirin emilimin azaltır.

Yemeklerle çay ve kahve Tüketmeyin!

Demir eksikliğini önelemenin bir yolu da çay ve kahveyi yemek sırasında ya da  hemen sonrasından tüketmemekten geçiyor. Çay ve kahveyi mümkün olduğunca ara öğünlerde tüketmeye özen gösterin. Ayrıca çayı açık ve limonla birlikte tüketmekte fayda vardır.

Demir eksikliğine iyi gelen besinler!

 • Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut gibi kuru meyveler
 • Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı)
 • Fındık, fıstık ve susam
 • Karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık eti
 • Yumurta
 • Pekmez ve üzüm
 • Kuru baklagiller
 • Yumurtayı portakal suyu ile tüketin
 • Baklagilleri etle pişirin
 • Her öğünde mutlaka bol yeşillik tüketin.
 • Demir emilimini artırmanın önemli bir yolu bu besinleri C vitamini ile birlikte tüketmektir!
 • Yumurta haşlama yerine kimi zaman menemen gibi pişirilip; yeşil, kırmızıbiber, domates ve soğanla C vitamini kazandırıldığında, demirin alımını artırılmış olur.
 • Ispanak yanına yoğurt ile tüketildiğinde demir emilimi azalmaktadır. Ispanağın yumurta ile pişirilmesi ise biyoyararlılığını artırır.
 • Kurubaklagil ve tahıllı yemekler; yanında mutlaka bol maydanozlu, marullu, domates ve limonlu salata ile tüketildiğinde, tahıl ve baklagillerin içindeki demir daha fazla emilir. Ayrıca bu besinler kıyma, parça et ya da tavukla pişirildiğinde demir alımı artmaktadır.
 • Demir eksikliği ileri boyutta olan kişiler; süt, yoğurt ve ayran gibi kalsiyum içeren gıdaları yemeklerin yanına değil, ara öğünlerde tüketmelidir. Çünkü kalsiyumun demirin emilimini yavaşlatma özelliği vardır.
 • Kahvaltılarda 1- 2 tatlı kaşığı kadar pekmez günlük demir ihtiyacının çoğunu karşılamaktadır. Özellikle keçiboynuzu pekmezi demir yüksek demir içerir.
 • Ara öğünlerde; kuru meyvelerden kayısı, dut ve kuru üzüm, günlük demir alımına katkıda bulunur.

Gözleriniz şişiyor, tırnaklarınız sararıyor veya istemsiz kilo kayıpları yaşıyorsanız, bu belirtileri göz ardı etmemeniz gerekiyor. Vücudunuz ile ilgili bu sinyaller, böbrek hastalığından kalp yetmezliğine kadar pek…

Kadınlarda demir eksikliği

Demir eksikliği erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür. Özellikle doğurganlık çağında olanlar, demir ihtiyacı artmış olan hamile ve emziren anneler ilk sırayı alır. Demir eksikliği kadınlardan sonra en çok çocukları ve uzun dönem asprin ve ağrı kesici kullanan kişilerde de görülür.

Kansızlığın %90 oranında en sık nedeni demir eksikliği olsa da kadınları ve çocukları daha fazla etkilediği görülmektedir. Dünyada demir eksiklği kadınlarda %30-40, erkeklerde ise yaklaşık %20 gibi bir oranda rastlanmaktadır. Kansızlık bazı durumlarda kadınlarda rahim kanserinin de belirtisi olarak kabul edilir.

Bu nedenle kansızlık önemsenmeli ve mutlaka altındaki nedenler araştırılmalıdır. Erişkin erkeklerde 13gr/dl, kadınlarda 12gr/dl, 6ay-6yaş arası çocuklarda 11gr/dl ve 6-14 yaş arası çocuklarda 12gr/dl’nin altındaki hemoglobin değerleri anemiye işaret etmektedir. Kadınların kullandığı spiral de de demir eksikliğine neden olan bir başka etkendir.

  Doğum kontrol hapları ise adet kanamalarında kaybedilen kan ve demiri %50-60 oranında azaltır. Bu nedenle demir eksikliğine karşı uzman bir jinekolog önderliğinde kullanılabilir.

Hamilelikte demir eksikliği

Demir eksikliği hamilelerin yüzde 50’sinde görülür. Demir eksikliği gebelerde halsizliki çarpıntı, nefes darlığı, uykuya meyillilik gibi şikayetler yaratabilir. Hamile kalmadan önce demir eksikliği tedavisi olunması gebelik sürecinin çok daha sorunsuz geçmesini sağlar.

Aynı zamanda demir eksikliğine karşı “kan yapıcı’’ ve demirden zengin  gıdalar tüketmeleri de tavsiye edilmektedir. 4. aydan itibaren folik asit kullanımı da olukça önemlidir. Çünkü bu aydan itibaren demir eksikliğine bağlı kansızlığa rastlanabilir.

Eğer demir eksikliği ileri seviyelerdeyse hamileliğin erken dönemlerinde demir ilaçlarına başlanabilir. Demir ilaçlarının kesinlikle sütle veya çayla birlikte içilmemelidir. Çünkü bu ürünler  demirin emilimini azaltarak etkisizleştirmektedir. C vitamini ile alınması emilimini artıracaktır.

Hamilelikte demir ilacı kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

Demir eksikliğiniz olup olmadığını öğrenmek için hemen online hastane ranevusu oluşturun. 

Güncellenme Tarihi: 08 Temmuz 2019Yayınlanma Tarihi: 01 Kasım 2016

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/demir-eksikligi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.