Diş Eksikliklerinin Tedavisinde İmplant Uygulaması

içerik

İmplant Tedavisi

Diş Eksikliklerinin Tedavisinde İmplant Uygulaması

Diş İmplantı, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla, çene kemiğine yerleştirilen ve Titanyum’dan yapılan yapay diş köküdür.

İmplant uygulaması, diş eksikliklerinin tedavisinde bilinen en iyi ve en modern tedavi yöntemidir.

Günümüzde yeni ve teknolojik materyaller sayesinde implant uygulamaları çok daha kolay, ağrısız ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Uzun yıllardır diş hekimliğinde kullanılan İmplantlar son on yılda materyaldeki gelişmelerle beraber modern diş hekimliğinin en popüler bölümü olmuştur.

Klasik protez yöntemlerine alternatif olan implantlar hem sabit hem de hareketli protezlere farklı tedavi seçenekleri oluşturmaktadır.

Sabit protezlerde özellikle tek diş eksikliklerinde komşu dişlerin preparasyonlarına(kesilmelerine) gerek kalmadan eksikliğin kapatılabilmesi, fazla diş kaybının olduğu durumlarda hareketli protez yerine sabit protez yapılabilmesi en önemli avantajlarıdır.

Bunun yanında total protez adını verdiğimiz ve halk arasında damak protezi adı verilen protezlerin en büyük dezavantajı olan protez oynaması da engellenmiş olmaktadır.

Diş implantlarındaki son yenilik ise; flapless yani dikişsiz implant uygulama tekniğidir.

Flapless tekniğinde dişeti kesilmeden ve bu sayede de dikiş atılmadan implant uygulanmaktadır.

Özellikle bu son yenilik sayesinde İmplant uygulama süresi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasındadır.

İmplant Tedavisi Hangi Vakalarda Ne Avantajlar Sunar?

a) Alt çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler.

Bu şikayet zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir.

Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.

b) Üst çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir.

c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.

d) Tek dişini kaybetmiş hastalar: Bu hastalar tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda olan hastalardır. Tek bir implant’ın yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi daha fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

 • Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme
 • Daha iyi estetik görünüm
 • Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
 • Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

İmplant vidaları titanyumdan yapılmaktadır ve bilindiği gibi titanyum sağlıkta çok kullanılan bir maddedir. Çünkü insan vücuduna en uygun, oldukça sağlam ve dayanıklıdır. Yine alerji riski oldukça düşük olan titanyum, vücutta yabancı maddelere olumsuz tepkiler uyandırmaz.

Bu vidaların belirli bir hacmi olduğundan implant uygulaması yapılacak olan çene kemiğinin yeterli yükseklikte ve genişlikte olması gerekmektedir. Yine çene kemiğinin sağlamlığı ve sağlıklı olması da vidanın başarılı bir şekilde uygulanmasını etkiler.

İmplant uygulaması yapılmadan önce ağız içi analizler yapılmalı ve varsa diş etlerinde ve dişlerdeki rahatsızlıklar giderilmelidir. Çünkü hastalıklı bölgeye implant uygulaması yapılamaz.

Her yaştan insana yapılabilecek olan bu uygulama kemik gelişimleri tamamlanması  açısından küçük çocuklara, hamile kadınlara, çeşitli hastalıkları olan kişilere ve hijyen konusunda yetersiz kişilere yapılmaz.

İmplant Tedavisinin Toplam Süresi Ne Kadardır?

Hastanın kemik ve çene yapısına bağlı olmakla birlikte genellikle implant çok kısa bir süre içerisinde yerleştirilmektedir. İmplantlar yerleştirildikten sonra yaklaşık 3 aylık bir süre implantın ağza uyum sağlanması için beklenir daha sonra protez diş yapımına geçilir.

Son gelişmelerle birlikte bazı durumlarda implantların yerleştirilmesinden hemen sonra da  protez yapılabilmektedir. Böylece hastalar hiç dişsiz kalmadan aynı gün içerisinde dişleriyle birlikte klinikten ayrılabilmektedir.

İmplant Herkese Uygulanabilir mi?

İmplant tedavisi için ilk önce hastadaki kemik yoğunluğuna ve kemik miktarına bakılır bu ölçütlerin yeterli olduğu herkes bu tedaviyi uygulayabilmektedir.

Şeker hastalarında  durum kontrol altına alınmışsa ve hastanın hekimi de implant uygulamasına dair olumsuz bir görüş bildirilmemişse o kişilere de tedavi yapılabilmektedir.

İmplantların Vücut Tarafından Kabul Edilmediği Durumlar Olur mu?

Gelişen teknoloji bize göstermiştir ki, implantlarda kullanılan titanyum doku dostudur ve insan vücuduna uyumlu bir maddedir. Bu nedenle uygulama yapıldıktan sonra herhangi bir uyumsuzluk veya vücut tarafından reddi gözlemlenmemiştir.

Bunun yanında ağız sağlığına ve temizliğine gerekli önemi vermeyen hastalarda bazen vidaların çevresindeki kemik dokusunun erimesi durumu görünebilir.

Yine alkol ve sigara kullanımı, asitli içeceklerin aşırı derecede tüketilmesi de implantın ömrünü azaltan unsurlardır.

İmplant tedavisinin başarısını artırmak ve ömrünü uzatmak için hekiminizin önerilerine uymanız, gerekli kontrolleri yaptırmanız, sigara ve alkol kullanımını azaltmanız gerekir. Her uygulamada olduğu gibi implant tedavisinin öncesinde ve sonrasında uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunlardan birisi de tabii ki ağız ve diş hijyeni ve sağlığının korunmasıdır.

Özellikle uygulama yapıldıktan sonra, ilk 48 saatte ağız bakımı büyük önem arz eder. Bu süre zarfında implantların üzerinde baskı oluşturacak hareketlerden kaçınmalı, 1 gün boyunca ağız çalkalaması yapılmamalı, tükürme esnasında emerek değil yumuşak bir şekilde dışarı atma şeklinde yapılmalı, ağız içi basıncı dengede tutulmalıdır.

Dişler fırçalanırken yavaş hareket edilmesi gerekir. Yine diş ipi kullanımı esnasında da dişlere hızlı ve doğrudan bir baskı uygulanmamalıdır. İmplant sonrasında hafif bir sızı ve şişlik normaldir.

Yine vidalamanın yapıldığı bölgede travmalar oluşabilir ve buz yardımıyla bu şişkinlikler ve travmanın etkisi azaltılır. Buz kompresi yapılırken buz yanığı olmamak için belirli aralıklarla hafif masaj şeklinde yapmanız uygun olacaktır.

Oluşacak apse veya beklenmeyen bir etki sonrasında diş hekiminize başvurarak gerekli tedaviyi yaptırmalısınız.

Источник: http://www.marmaradis.com/tedaviler/implant-tedavisi/

Diş İmplantı

Diş Eksikliklerinin Tedavisinde İmplant Uygulaması

Diş İmplantı

gibi sağlık sorunu bulunan hastaların durumu hekim tarafınca değerlendirilip tedaviye öyle geçilmelidir.
Bunun dışında diş gelişimini henüz tamamlamamış kişilere de implant uygulanmamaktadır. Bu sebeple 18 yaşını doldurmamış kişilere implant kullanmamaktayız.

Diş İmplant Tedavi Yöntemleri

İmlant, eksik olan diş veya diler için çene kemiğine monte edilen içeriği Titanyum olan bir madenden yapılan tedavi yöntemidir.

Bu yöntem ile implant çene kemiğine vidalama yöntemiyle monte edilerek dişin eski işlevini aynı şekilde devam ettirmesini sağlamaktır. Burada önemli olan implantın yerleştirileceği çene kemik yoğunluğunun yeterliliği, genişliği ve yapısıdır.

Bu özellikler oluşmadığı takdirde implant işlemi yapılamayabilir. Bu gibi durumlarda  birinci yöntem İmplantta Kök Hücre Tedavisidir.

Diş İmplantında Kök Hücre Tedavisi

Çenede implant için yeterli kemik dokusu oluşmadığı durumlarda vücudun uygun bölgesinden kemik transfer edilerek kemik miktarı artırılmaktadır. Bunun dışında kemik tozlarıyla da bu işlem sağlanabilmektedir.

Aslında bu yöntem implant için gerekli olanağı sağlamaktadır lakin işin içinde cerrahi bir işlem daha eklenmesi bu yöntemi arka plana itmektedir. Artık kök hücre implant tedavisi ile bu işlem daha basit bir hal almaktadır.

Yapılan araştırmalar ve uygulanan bu yöntemle kemik dokusunun iyileşebildiği, kaybolan dokunun yerine yeni dokunun sağlanabildiği kesinleşmiştir.
İşlem için önce implantın yerleştirileceği kemikten yeterli miktarda kemik tozu alınıyor. Bu kemik tozuna yapay kemik tozları da ekleniyor.

Son olarak hastadan alınan kandan kök hücre elde edilerek hastanın kemik yapısının en kısa sürede oluşturulması sağlanıyor. Bu işlemin en büyük iki avantajından birincisi hastaya ekstra cerrahi bir işlem uygulanmamaktadır. İkincisi ise iyileşme süresinin kısa sürmesidir.

Kemik transferi edilerek veya kemik tozları kullanılarak yapılan implant işleminde implantın çeneyle bütünleşmesi 6-9 arası sürerken , kök hücre destekli yapılan implantların iyileşme süresi ise 3-4 ay arası sürmektedir.

Dikişsiz İmplant Tedavisi

Güvenirliği, uzun ömürlü olması ve kullanıcıların %98 memnuniyet oranını oluşturması implant tedavisinde, daha ne gibi kolaylıklar eklenerek hasta konforu en üst seviyeye çıkarılabilir düşüncesini beraberinde getirmektedir.

Bu çalışmalar sonucu olarak günümüzde Dikişsiz İmplant Tedavisi birçok hastaya uygulanmaya başlanmıştır. Dikişsiz implant olarak ta adlandırılan bu çalışma bir çok konforu beraberinde getirmektedir.

Bu işlemin avantajları nedir sorusuna ise;-İşlem Ağrısızdır-Diş etine bisturi (neşter) kesisi atılmaz.-Uygulama sonrasında dikiş atılmıyor-Uygulama süresi çok kısa sürüyor-Dikiş olmaması sebebiyle ödem oluşma riski büyük ölçüde azalıyor. Bu sayede dişte şişlik oluşmuyor.

-Ortalama 15 dakika içerisinde diş implantı monte edilebiliyor.-İşlem yapıldığı esnada ve sonrasında ağrı hissedilmiyor.

-Kesi olmamasında getirdiği avantajla birlikte enfeksiyon riski minimuma iniyor.

Lazer Destekli İmplant Tedavisi

Lazer destekli implantın amacı implantın yerleştirileceği yuvaların hazırlanmasına yardımcı olmasıdır. Bu işlemin en büyük avantajı yaranın çok hızlı bir şekilde iyileşmesi, kanamanın minimum oluşu ve hızlı bir şekilde doku şekillendirilmesidir.

İmplant için uygun kemik dokusu ve hacmi belirlendikten sonra diş etinin uygun lazer seçimi ile açılmasıdır. Kemik dokusuna ulaşıldıktan sonra yine uygun lazer başlığıyla gerekli derinlik ve genişlik hazırlanarak implantın yerleştirileceği yuva hazırlanır.

Bu işlem sayesinde,-Hasta konforu üst sevide olması dışında yara iyileşme hızı da çok yüksektir-Lazer destekli implant öncesinde üç boyutlu bilgisayar teknolojisiyle tomografi alınarak hastanın çene yapısı, uygulanacak bölge hakkında net bilgiler elde edilir.

Bu sayede işlemin uygulama hızı artarken karşılaşılacak olası sorunlarda daha önceden belirlenmiş olur.-Lazer destekli uygulamaların da açıkta yara yeri olmadığından daha çabuk iyileşmekte ve dikiş olmadığından gıda birikimini önleyerek ameliyat sonrası diş kullanımını kolay hale getirilmektedir.

-Bu işlem sayesinde iki saat gibi kısa bir sürede implant yerleştirilebilir; aynı zamanda daimi diş takılarak hastanın işlemi sonlandırılabilir.

-Uygulamalarının avantajı ise çok küçük bir bölgeden girildiği için dikişe ihtiyaç duyulmaması ve dolayısı ile kanamayı da minimuma indirmesidir.

İmplant Fiyatları 

İlk başata pahalı gibi görünen implantlar verdiği konfor ,gerçeklilik, dayanıklılık ve ömürlük olması gibi faktörler ortaya çıktığında çokta pahalı olmadığına kanaat getirilir. Günümüzde birçok implantmarkası piyasada yer almaktadır.

İmplant seçimi, marka seçimi, hekim seçimi gibi birçok etken implant ve uygulama fiyatlarında etken rol oynayacaktır.
İmplant uygulaması yapmamış bir doktor ile alanında uzmanlaşmış bir doktorun alacağı implant fiyatı aynı olmayacaktır.

Fiyat bilgisini net öğrenebilmek için mutlaka hekiminizle görüşmeli ve onun belirleyeceği yol haritasıyla ödeme bilgisi alınmalıdır.

İmplantın Avantajları Nelerdir ?

İmplant yapılan bir kişinin çiğneme konforu çok iyidir. Yemek yerken zorlanma yaşamaz. Rahat, sağlam ve güvenilir bir tedavidir. İmplant uygulamasında başka dişlere zarar verilmez. İmplant üzerine yapılan protezler her zaman daha sağlam ve daha etkili olmuştur. Sağlam olması hastalara güven vermekte doğal olarak kendilerini iyi hissetmelerini sağlamıştır.

İmplant doğal görünüm sunmaktadır. Yapılan implant diğer dişlerle ahenk içinde bulunur ve farkındalık yaratmaz. Yapılan diş protezlerine oranla daha estetik görünüm kazandırmaktadır.İmplant doğru uygulandığında ömür boyu kalıcı kalır. İmplant ın başarı oranı doğru uygulamayla paralel olup yüzde yüze yakın başarı sağlayabilir.

İmplantlar sayesinde yandaki sağlam dişlere dokunmadan diş eksikliği giderilmektedir.

Diş kaybı sonucunda hastalarda görülen en büyük eksik ısırmada yaşanılan sıkıntılar olarak belirlenmiştir. Diş implantı yapılan bir hastada ısırma güçlüğü yaşanmaz.  Çene ile bütünleşen diş güçlüdür. Hastanın konforu implant ile kat kat artmıştır. Ayrıca implant yapılan dişte aşınma olmamaktadır. İmplant yaptıran birçok hastanın memnuniyet oranı yüksektir.

İmplantın Dezavantajları Nelerdir ?

İmplantın avantajları olduğu bazı dezavantajlarıda bulunmaktadır.
Ön plana çıkan dezavantajlardan birtanesi maliyettir. Her hastanın diş çene yapısı, kaybedilen yada yeniden yapılacak olan implant sayısına göre maliyet oranı değişebilmektedir.

Ayrıca piyasada bulunan birçok implant çeşidide kişide kafa karışıklığı yaratmaktadır. Bu sebeple referans çok önem arzetmektedir. Kaliteli implant seçiminin Diş Hekiminiz tarafınca belirlemesi  ileri dönük yaşanabilecek sıkıntıları bertaraf etmek açısından yararlı olacaktır.

Bu beliğrlemeyi hekimizle birlikte görüşerek yapmanızda fayda bulunmaktadır. Hangi marka implant kullanılacağı bu açıdan çok önemlidir.

Diş İmplantının Ömrü Nedir ?  

Birçok istatislik implantların ömür boyu sorunsuz birşekilde kaldınığı göstermektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus kişinin dişlerine ne kadar bakım sağladığı ve  dişlerine ne kadar önem gösterip hijyen sağladığıdır.

İmplant Nasıl Uygulanır ?

İmplantın uygulama aşaması muayene sonucunda ortaya çıkar. Kaç implant uygulanacağı belirlenir. Ağızda yeniden bir diş oluşturulması düşüncesi hastada tedirginlik yapabilir fakat şu net bir şekilde bilinmelidir ki implant uygulama işlemi diğer diş işlemlerinden daha basittir.

Birçok kişinin  ‘’hadi be sende’’ diyebileceğini tahmin edebiliyorum fakat gerçek bu.
Hastaya  işlem yapılacağı gün belirlenir. İşlemi diş hekiminiz yapabileceği gibi çene cerrahı da yapabilir. İşlem lokal anesteziyle uygulanır. İşlem esnasında hiçbir acı hissetmezsiniz.

Eski dişinizin bulunduğu çene üzerindeki deri açılarak işleme başlanır. İmplantın monte edileceği yere yuva açılır. Vidalama usulüyle  implant bu yuvaya yerleştirilir yerleştirilir. Ortalama 10-20 dakika arasında bu işlem gerçekleştirilir. Tüm implantlar yerleştirildikten sonra bekleme süresi vardır.

Ortalama 3-6 ay arası implantın kemikle bütünleşmesi beklenir.

İmplant Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilir ?

Cerrahi işlem sonrasında çenede şişlik oluşma ihtimali doğmaktadır. Bu sebeple doktorunuzun uygun görmesi mutlaka buz tedavisi uygulanmalıdır. Belirlenen sürelere uyularak cerrahi işlem yapılan bölgeye buz koyulmalı.

Bu ödem ve şişliğe iyi gelmesi sebebiyle birçok hastada bu uygulama sonrasında şişlik görülmediği bilinmektedir.Ağzında  lokal anestezi sebebiyle uyuşukluk oluşacaktır. Uyuşukluk geçene kadar bir şey yemeyin. Su tüketmenizde problem olmayacaktır.

İşlem sonrasında  ilk iki gün asla ve asla sigara içmeyin. Asla alkol tüketmeyin.Tükürmemeye , gargara yapmamaya özen gösterin.Diş hekiminizin önerdiği doğrultuda işlemden bir gün sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Operasyondan bir gün sonra yemeğe başlayabilirsiniz ; fakat aşırı sıcak aşırı baharatlı yemekler yememeye gazlı içecekler yememeye dikkat edin.

Çeneye uygulanan bir işlem olması ve defarmasyon yaratması sebebiyle ağrılarınız olabilir. Diş Hekiminizin verdiği reçete doğrultusunda ağrı kesici ilaçlarınızı kullanabilirisiniz.

İmplantın İyileşme Süresi Nedir ?

İmplant yerleştirilirken öncelikle implantın yerleştirileceği çene üzerindeki deri kısma kesi atılarak implant için yer açılır. Kesilen derinin iyileşme süresi 1 haftayı bulabilir. Bu süreçte hafif şişlik ve ağrı oluşabilmektedir.

Yine doktorunuzun verdiği ilaçlar doğrultusunda anitbiyotik veya ağrı kesiciler kullanılabilir.
Çene içine yerleştirilen implantın kemikle bütünleşmesi zaman alacaktır. İmplantın kemiğe iyi tutunması ve bütünleşmesi operasyonun en önemli noktasıdır. Bu süreç ortalama 3-6 ay sürmektedir.

Bu dönemde hastanın sadece ağız hijyenine önem göstermesi gereklidir.

 İmplant Üzerine Protezin Yerleştirilme Aşaması

İmplant üzerine yapılacak protezler hastadan hastaya farklılık gösterebilir.

Hastanın sağlık öyküsü başta olmak üzere birçok etken hekim tarafından değerlendirilerek protezin ne olacağı netleştirilir. Her kişiye aynı standartlarda protez takılmaz.

Çıkarılabilen protez uygulaması olduğu gibi sabit kalan protezlerde bulunmaktadır. Bunun hastaya en uygunu hekim tarafınca belirlenir ve hastaya uygulanır.

Diş İmplantının Temizliği  Nasıl Yapılır ?

Doğal dişlerin ve protezlerin  günlük olarak fırçalanması dışında implantlar için diş ipi kullanılması şarttır. Günde en az iki kere dişler fırçalanmalıdır. Ağız çalkalama suları günlük olarak kullanılmalı ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Protez aralarında kalan plaklar ve gıda birikintileri mutlaka temizlenmelidir. Şu unutulmamalıdır ki mukoza iltihabı normal bir dişe göre implantlarda daha kolay görülmektedir. Peri implant mukozitis, implant etrafındaki mukozada şişlik, kanama ve kızarıklık ile karakterize bir hastalıktır.

 Peri implant mukozitis ilerlediği ve tedavi edilmediği takdirde implant etrafındaki kemik erimeye başlar. Kemik erimesi ile karakterize bu hastalığa periimplantitis denir.
Anlaşıldığı gibi implantların bakımı çok hassas bir konudur.

İhmal edilmemeli ve günlük olarak hekiminizin önerdiği tüm diş bakımları aksatılmadan yapılmalıdır.

İmplant Yaptıranlarda Sorun Oluşuyor mu ?

Diş eksikliği olan hastalarda implant yöntemi en etkili yöntemdir. Bu işlem en iyisi olarak gösterilse de bu yöntemde de bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir.  Bu sorunları ele almak gerekirse şöyle sıralayabiliriz.
İmplantın Tutmaması:Osseointegrasyon bağlantısı adı verilen  implantın kemikle bütünleşme durumudur.

İmplant kemik bütününe bağlanamadığı zaman sıkıntı ortaya çıkacaktır. Bu durumun ortaya çıkması hastada oluşan bazı sorunlarla ortaya çıkmaktadır. Ağrı , şişlik iltihap gibi nedenler hastayı rahatsız ederek doktora başvurmasına neden olacaktır.

İmplantın tutmamasına neden olan şeylerin başında enfeksiyon, travma, hatalı eksik ekipman, sterilizasyon sorunu, implant markasındaki sorundur.

İmplantın Oynaması:
İmplantın oynadığı hissi hastada sorun oluşturacaktır. Burada önemli olan implantın mı yoksa protezin mi oynadığının anlaşılmasıdır. Böyle bir durumda hekiminize başvurarak nedeninin ne olduğunu ortaya çıkmasını sağlamak ve sorunu ortadan kaldıracak tedaviye başlanması olacaktır.

Vidasının Gevşemesi:
İyi sıkışmamış yada zamanla gevşemiş vidalar hekim kontrolünce tekrardan eski  haline getirilecektir.
İmplantın Vidasının Kırılması:
Vidanın kırılması sıkıntılı bir durumdur. Böyle durumlarda kırık vidanın çıkarılması gerekmektedir. Fakat içeri kalmış bir vidayı çıkarmak hem hekim için hem de hasta için sıkıntı yaratır. Özel ekipmanlarla vida çıkarılmaya çalışılır. Çıkmaması durumu da diş implant kullanılamaz hale gelecektir. İmlantın sökülmesi icap eder.
İmplantın Kırılması:
İmplantın kırılması nadir görünen bir durumdur. Bu durumda implantı sökmekten başka bir çare bulunmamaktadır.Etiket

diş implant fiyatları 2019, implant tedavisi pahalı mıdır, diş implantı zararları, implant tedavisi yaptıranlar, diş implantı ekşi, diş kaplama tedavileri, diş çarpıklıkları nasıl giderilir, dişlerim yamuk, diş kaplama fiyatları 2019, Türkiye’deki en iyi diş hekimlei 

Makalemizi Değerlendirin

(11 votes, average: 3,09 5)
Loading…

Telefonunuzu Bırakın Danışmanlarımız Sizi Arasın ve Bilgilendirsin.

Kafanıza Takılan Soruların Sorun, Danışmanlarımız Yanıtlasın.

Источник: https://www.ztysaglik.com/dis-implanti/

İmplant Fiyatları

İmplant fiyatları genel olarak tedavi sürecine ve yapılan yöntemine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca fiyatların belirlenmesinde temel etken çene kemiğine takılacak olan vidalardır.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant uygulaması genel olarak 2 aşama şeklinde gerçekleşir. Bunlar genellikle ileri cerrahi uygulamaları gerektirmeyen ve ilk aşamada implant yerleştirilecek bölgeye lokal anestezi uygulanarak yapılan işlemlerdir. Öncelikle implantın yerleştirileceği bölgeye lokal anestezi uygulanır ve diş eti dikkatli bir şekilde kaldırılır.

Daha sonra belirlenen kemik kalınlığı ve yüksekliğine göre implant kemik üzerinde hazırlanan bölge yerleştirilir. İkinci aşamada ise kemiğin implant ile bütünleşmesi için bir süre kadar beklenir. Bu bekleme süresi kemiğin durumuna göre değişebilir.

Yeteri kadar bekledikten sonra kapalı olan implantın üzeri açılır ve dişi taklit eden kısım buraya yerleştirilir ve bunun ardından protez işlemlerine başlanır.

İmplant Zararları

İmplant tedavisi yapılmasında hastada birtakım yan etkiler yerine getirebilir. Genelde başarı oranı yüksek olabilir tedavisi, doğru bir şekilde uygulandığı çoğu zaman için herhangi bir problem ve karşılaşılmaz. Ancak bazı durumlarda zararlı etkilerinin olduğunu söylemek mümkündür. İmplant zararları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Ağız içindeki yer alan bakterilerin meydana getirdiği zararlar
 • Enfeksiyon ya da iltihap kaynaklı yan etkiler
 • İmplantın vücut tarafından edilmemesi
 • İmplant tedavisinde ağız içindeki sinirlerde kayıp meydana gelmesi
 • Hastanın titanyuma karşı alerjisi olması
 • Sarı tırnak sendromu oluşumları

İmplant Çeşitleri

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve tüm dünyada geçerli devam ettiren bazı implant çeşitleri vardır. Genellikle doğal diş kökü formunda olan implantlar, yapay dişlerin formlarını benzer şekilde olsalarda her firmanın implant üretimi farklı yüzeyi ve şekillere sahiptir. Genel olarak bakıldığında implantlar 5 çeşittir.

 • Dizayn öbürü implantlar
 • Bağlantı mekanizmasına göre implantlar
 • Makroskopik yapılarına göre implantlar
 • Yüzey yapılarına göre implantlar
 • Kullanılan materyal cinsine göre implantlar

Kimlere İmplant Uygulanabilir?

İmplant, gen olarak sağlık durumunda herhangi bir sorun bulunmayan herkese uygulanabilir. Bunun yanında sağlıklı diş etlerine sahip ve çene kemiği üzerinde implantları destekleyecek ölçüde kemik bulunan herkes implant tedavisi görebilir.

Ancak çene kemiğinin yetersiz olması implantın kemiğe tam olarak yerleşmesinde sorunlar yaşanmasına neden olabilir. İmplant tedavisinde vida şeklindeki yapay titanyum diş kökleri çene kemiği üzerine oturtulur. Çene kemiğinin vida yerleşimi için yeterli olmadığı durumlarda implant yapılması olanaksızdır.

Çene kemiğinde kayıp fazla olduğu durumlarda ileri teknikler yardımıyla gerekli alt yapı sağlandığı taktirde implant uygulaması yapılabilir.

İmplant Operasyonu Sırasında Ağrı Duyar Mıyım?

İmplant uygulamasında genellikle lokal anestezi yapılası nedeniyle ağrı hissedilmez. Ayrıca bazen gerekli olduğu için bazen de hasta kendisi istediği için genel anestezi uygulanır ve genel anestezi, sırasında da doğal olarak ağrı hissetmek mümkün değildir.

İmplant uygulaması sonrası ağrı kesiciler ile geçiştirilebilir. Genelde hastalardan alınan bilgilere göre diş çekimi sırasında hissedilen ağrıdan daha düşük bir oranda ağrı hissedildiği belirtilmektedir.

Tedavi sonrasında ağız içerisinde implantlar neredeyse hissedilmeyecek derecededir.

İmplant Cerrahisi Tehli Midir? Korkulacak Veya Sakıncalı Yönleri Var Mıdır?

Her cerrahi yönteminde olduğu gibi implant cerrahisinde birtakım ufak boyutlu risklere bulunabilir. O konuda implant tedavisini yapacak uzman ayrıntılı şekilde hastaya bilgi verir ve genel olarak her şey tam olarak doğru yapıldığı sürece güvenli bir diş tedavisidir. Yani implant tedavilerinde çoğunlukla korkulacak bir durum olmadığını söylemek mümkündür.

İmplant Hangi Maddeden Yapılır?

Titanyum ya da alaşımlardan üretilen implantlar, ağzı içerisinde yer alan sıvılardan hiçbir şekilde etkilenmez ve aynı zamanda yine ağız içerisinde oluşabilecek sert kuvvetler karşısında dayanıklı bir duruş sergiler. Ayrıca birtakım özel maddeler ile desteklenen titanyumların dokulara karşı daha hassas olmaları ve iyileşme sürelerini kısaltmaları sağlanır.

İmplantların Uzun Ömürlü Olabilmesi Nelere Bağlıdır?

İmplantların en uzun ömürlü olabilmeleri için çeşitli hususlar ön plana çıkar. Çünkü diğer dişlerde olduğu gibi implantlarda da kemik ve diş eti ilişkisi önemlidir. Kemiklerde ya da diş etlerinde oluşacak herhangi bir rahatsızlık implantları etkileyebilir.

Eğer ağız bakımı yeterli derecede yapılmazsa implant çevresinde bulunan diş eti iltihaplanır ve doğal dişlerde ortaya çıkan diş eti hastalıklarının oluşması muhtemeldir. Bunun sonucunda implantların kaybedilmesi mümkün olabilir. Doğal dişler için nasıl bir bakım yapılıyorsa implantlar için de aynı şekilde gerekli bir ağız bakımı yapılması gerekir.

Ayrıca belirli periyotlarda kontrollere  gidilmesi implantların uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur.

Diş İmplantlarının Avantajları Nedir?

 • İmplantlar, diğer altyapılı protezler ya da benzerlerine göre çok daha etkili bir çiğneme fonksiyonu ortaya koyar.
 • Ayrıca oldukça dayanıklı olmalarının yanı sıra estetik açıdan diğer partilere göre öne çıkar.
 • Hareketli protez kullanmak istemeyenler için bu zorunluluğu ortadan kaldırır ve bunun yanında hareketli protez kullanan kişilerde özgüvenin tekrar geri kazanılmasında etkilidir.
 • Çene kemiğinde meydana gelen erimeleri implantlar sayesinde azaltmak mümkündür.
 • İmplantlar ile doğal dişlerin arındırılarak yapıldığı köprü tedavileri tamamen ortadan kalkar.
 • Diğer yönden implantlar, diş eti ve kemiğini destekler. Bu sayede köprü protezlere göre daha doğal bir görünüm sağlar ve estetik sonuçlar ortaya çıkarır.
 • Bunların yanı sıra implantlar sayesinde sağlıklı ve dengeli beslenmek mümkündür.

Diş İmplantı Yaptırmak Pahalı Mı?

Diş hekimlerinin en çok karşılaştığı sorulardan biri implant pahalı mıdır? Sorusudur.

İmplant ilk olarak bakıldığında pahalı bir tedavi yöntemi olarak gözükse de ilerleyen zamanlarda göstereceği faydalar dolayısıyla tedavi için ödenecek ücretin çok büyük bir bedel olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Bu nedenle uzun dönem olarak bakıldığında sağladığı rahatlık ve fayda ile implant tedavisinin çok pahalı olmadığını söylemek mümkündür.

İmplant Dişlerin Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Titanyumdan üretilen maddenin çene kemiğine yerleştirmesi ile gerçekleştirilen implant tedavisine öncelikle anestezi işlemi ile başlanır. Hastaya ilk olarak anestezi yapılır ve onun ardından diğer işlemlere geçilir.

İmplant tedavisini ne kadar süreceği hastanın çene kemiği başta olmak üzere titanyumun ilgili bölgeye uyum sağlamasına bağlıdır. Çene kemiği ve titanyum uyumunda herhangi bir sorun yaşanmazsa implant uygulamasını kısa süre içerisinde başlanır. Ayrıca uyumun tam olarak belirlenmesi için geçmesi gereken süre ortalama 3 aydır.

Bu süre sonrasında uyumlulukta herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde direkt olarak protez işlemlerine başlanması mümkündür.

İmplant Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

Bunların yanı sıra aşağıdaki durumlar içinde bulunan kişilere implant uygulaması yapılmaz;

 • Baş ve boyun bölgesinden radyoterapi alanlara
 • Kemik büyümesi veya gelişimi tamamlanmamış genç yaştaki bireylere
 • Sigara kullanan kişilere (sigara yara iyileşmesini yavaşlatmakta ve bunun yanında implantın başarılı olma yüzdesini aşağı çekmektedir)
 • Diyabet, yüksek tansiyon, hemofili ve otoimmun gibi rahatsızlıkları bulunan kişilere
 • Bifosfonat, kortikosteroid veya immun sistemi baskılayan ilaçlar kullananlar ise doktor kontrolünde gerekli şartları sağladığı taktirde implant uygulanması mümkündür.

Источник: https://birincisaglikgrubu.com/implant-tedavisi/

implant Fiyatları

Diş Eksikliklerinin Tedavisinde İmplant Uygulaması

TDB 2019 İmplant FiyatlarıKDV Dahil %8
Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç) 1380 TL
Sert doku greftleme ( kemik tozu ücreti hariç ) 620 TL
Overdenture İmplant Ücreti Hariç (Tek Çene) 2530 TL
İmplant Çıkartılması 540 TL
Veneer Kron ( Zirkonyum) ( Kıymetli Metal Ücreti Hariç )525 TL
Veneer Kron ( Porselen ) ( Kıymetli Metal Ücreti Hariç )525 TL
Tam Seramik Kron ( Metal Desteksiz Porselen ) 1105 TL
Diş Çekimi 145 TL
Gömülü Diş Çekimi 475 TL

İmplant bir ya da daha fazla diş kaybı yaşayan hastalara uygulanan protez diş uygulamasına verilen addır. İmplant fiyatları nispeten yüksek olsada implant diş, doğal dişe en yakın sonuçları verir. Çünkü İmplant dişler diğer dişlerden destek almaz, doğal dişler gibi gücünü çene kemiğinden alır. İmplant uygulamasında önce diş eti açılır, çene kemiği içinde bir delik açılır. Bu delik diş kökünün sığacağı genişliktedir. Açılan diş kökü yuvasının üstündeki diş eti kısmı tekrar kapatılır ve implantın çene kemiğine kaynaması beklenir.

Eğer çene kemiği güçlü değilse öncesinde çene kemiğine greft yapılması yani çene kemiğinin güçlendirilmesi gerekir. Çene kemiği grefti, implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için 2-3 aya ihtiyaç vardır. İmplant uygulaması aslında çok kolay ama yüksek mühendislik ve tıp bilgisi gerektiren bir iştir.

Yani tedavi olanlar açısından baktığımızda hasta gelir, birkaç seansta yepyeni dişlerle gider. Ancak olayın teknik kısmı çok daha karışıktır. İmplant seçimi, hastanın implantı engelleyecek herhangi bir hastalığının olup olmadığı, implant türleri, boyutu, şekli uygulanması… Bunların hepsi uzmanlık ve deneyim gerektirir.

Bu yüzden implant kısa vadeli değil uzun vadeli bir çözümdür. Bu açıdan baktığımızda implant fiyatları pahalı mı?

Bu İşlemler Pahalı mı?

İmplant fiyatları nispeten uygun sayılabilir yalnız, diğer alternatif işlemler arasında en pahalı diş operasyonlardan biri olduğu aşikardır. Yine de başarı ve sonuçlarını göz önüne aldığımız zaman durumu olan hastalar için seçilebilir durumdadır.

İmplant Fiyatlarında Neye Dikkat Edilmeli

İmplant tedavisi pahalı bir tedavi midir sorusu diş hekimlerinin en sık karşılaştığı sorulardan birisidir. İlk bakışta pahalı gibi gözükmesine rağmen ileriki yıllarda sağlayacağı rahatlık ve faydaları düşünüldüğünde ödenen ücret küçük bir bedel olarak görülecektir.

Tek diş eksikliği ele alındığında dahi o eksikliği bir implantla veya üç eğrili bir köprüyle tedavi edilmesi durumu söz konusu olduğunda köprü ilk etapta daha makul, daha uygun bir tedavi planı olarak gözükür.

İleri dönemde o küçültülüp, ufaltılıp üzerine porselenin geldiği yapılar zaman içerisinde problem yaratırlar. İlk 10 yıl içerisinde değil belki de 20 yıl içerisinde değil fakat ileri dönemde o dişleri de kaybetme, belki kanal tedavisi yaptırma ve belki de porselenleri yenilemek gibi ciddi anlamda problemler yaratması söz konusu olacaktır.

Fakat implantta durum farklıdır. İmplant, yapılır, uygulanır, güzel bakılır ve tertemiz tutulursa implantın alt yapısı olan titanyum yapı sabit kalacak zaman içerisinde sadece üstündeki porselenin değişmesi söz konusu olacaktır.

Bu da ileri dönemde bize hem maddi hem de manevi kar sağlayacaktır. Ama kısa dönemde baktığımızda implant mı daha pahalıdır diğer seçenekler mi daha pahalıdır diye sorulduğunda tabii ki implant pahalıdır.

Ama uzun vadede implant diğer tüm uygulamalara göre daha uygun olacaktır.

İmplant Fiyatları

Bunun gibi birçok etken implant fiyatlarını etkilemektedir. Hiç implant uygulaması yapmamış sadece kursunda görmüş bir doktor ile alanında yetkin bir doktorun alacağı implant fiyatı elbette aynı olmayacaktır. Sizde ödeme yolları ve fiyat konusunda detaylı bilgi almak ve danışmanlık hizmetimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

İmplant Fiyatları konusunda aklınıza takılan tüm soruları bize yorum bölümünden danışabilirsiniz. 

implant fiyatları etki eden faktörler bir kaç konu başlığı altında incelenebilir.

İmplant Markaları:

Şuan Türkiye’de implant markaları bir hayli fazladır. Bunlar başlıca Alman, Amerikan, İsviçre, İtalyan, İsveç, Güney Kore, İsrail ve Türkiye üretimi implant markalardır. İmplanlarda doktorlarının dikkat ettikleri, kaliteli bir implanttan beklentileri şunlardır.

Birinci olarak; bu implantla ilgili bilimsel bir litaratür var mı? Bu hususu kısaca açmak gerekirse; implanla ilgili veriler bilimsel bir temele dayanıyor mu? Bunların hastada uygulanabilir hale gelmesi için bir çok deneylerden geçmesi gerekir.

İkinci olarak üreten firmanın bu implantları üretirken kullandıkları teknolojiler de implantın kalitesini etkiler.
Bu da implantlarda bize implantların yiv özellikleri , yüzey pürüzlendirmelerinde kullanılan teknolojilerdir.

Titanyumun kalitesi;

Özellikle Türk, Alman, Amerikan ve İsviçreli implantlar en kaliteli implantlardır. nispeten diğer implantlara göre de ücretleri biraz fazladır.

Yalnız iyi kalite implantlar da en önemli etken daha gelişmiş teknoloji, kemiğe daha kısa sürede kaynaması, implant-abutment bağlantı özelliği, implantı yapan firmanın devamlılığı, ileride herhangi bir implant parçasına ihtiyaç duyulması halinde doktorların bunları tedarik etmeleri noktasında sıkıntı çekmemeleri önemlidir.

İmplant Yapacak Doktorun Tecrübesi, diş doktorunun bu husunda bir çalışması var mı?

Fiyatlara etki edecek en büyük etkenlerden biride implant tedavisini yapacak doktorun bundan önceki tecrübesi yani kaç yıldır ve kaç kez bu implant tedavisi yaptığı, kaliteli eğitim alması, tedavi konusunda katıldığı seminer , toplantı ve kursları, yenilikçe olması ve implant konusunda tecrübesi ve başarıları çok önemlidir.

Özellikle doktor etkeni gerekli tespitte çok önemlidir. Unutulmaması gerekir ki; implant tedavisini yapacak kişi doktorun kendisidir.

İmplant tedavisinin steril ortamda yapılması hayati önemdedir. Diğer bir önemli nokta; implant takılırken üzerine yapılacak dişeri mesafelerini de devamlı olarak düşünmek durumundayız. Planlamanın çok iyi yapılması gerekir. Kafi sayıda implant yapmak gerekir. Zira hastalar çoğunlukla mümkün olan en az implantla problemlerinin çözülmesi tercih etmektedirler.

İyi bir implant hekimi devamlı 3 boyutlu düşünen hekimdir. 

Bazen, implantları yapılmış fakat üzerine protez takılamayan hastalarla karşılaşmaktayız. Sadece implant takmış olmak için implant yapmak hastanın problemini çözmemektedir.

Kliniğin bulunduğu şehir, temizliği, yardımcı elemanların bilgisi, kullanılan ünitenin kalitesi, kullanılan malzemenin kalitesi ve kesinlikle Hijyen şartları hem implant fiyatlarına etki edecek hem başarılı bir implant tedavisi için önemli rol oynayacaktır.

2017 ve 2018 fiyat etkileri

Günümüzde diş tedavi yönteminden olan implant uygulamasında fiyatlar bazı faktörlere göre belirlenmektedir. İmplant markalarının fazla olması nedeniyle implant fiyatları 2018 yılında değişken fiyatlara sahip olacaktır.

Bu markalar üretim sırasında kullanılan teknolojinin türüne göre farklılık göstermektedir. İmplant çeşitleri arasında en pahalı olanlar Almanya, Amerika ve İsviçre’de üretilenlerdir. Fiyatların fazla olmasının nedeniyse bu ülkelerde ileri teknoloji kullanılarak üretim yapılmasıdır.

Fiyat belirleyici unsurlardan bir diğeriyse tedaviyi yapacak olan doktorun tecrübesidir.

İmplant fiyatları 2018 yılında da kullanılan ürünün kalitesine, üretim sırasında tercih edilen malzemelerin kalitesi ile kliniğin tedavi konusundaki başarılarına bağlı olacaktır.

Bir veya daha fazla diş kaybı olan hastalara uygulanan implant tedavisi sonrasında kişi

Genel olarak hastanın şikayetine, hastanın çene yapısına, implant türüne, doktorun tedavi alanındaki tecrübesine, tedavinin süresine, polikliniğin kurumsallığına göre implant fiyatları 2018 yılı için belirlenecek ve hastalar polikliniklere ulaşarak fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilecektir. Bulunduğunuz ilde yer alan diş polikliniklerinin internet sitelerinden iletişim bilgilerini aldıktan sonra poliklinik danışmanlarından ortalama bir fiyat bilgisi alabilirsiniz.

En Doğal Çözüm Nedir?

doğal dişe yakın sonuçlar almaktadır. Ağızdaki mevcut dişlerden destek almayan, gücünü kemikten alan bir diş tedavi yöntemi olduğundan doğal görünüme sahiptir. İmplant uygulaması yapılırken öncelikle diş eti açılır ve çene kemiğinin içine delik açılımı gerçekleştirilir.

Açılan deliğe diş kökü yerleştirilir. Yerleştirilen implantın çene kemiğine kaynaması beklenmeye başlanır. Çene kemiği güçlü olmayan kişiler için çene kemiğini güçlendirecek tedavi yöntemleri uygulanır.

Bu tür güçlendirme tedavileri gerektiğinde ancak 2-3 ay içerisinde çene kemiğiyle implant bütünleşecektir.

İmplant uygulaması yapılmadan önce kişinin uygulama için uygun olup olmadığı incelenir. Sağlık durumu kontrol edilir. Kişinin ağız ve çene yapısına göre uygulamanın yapılıp yapılamayacağına karar verilir. Pek çok diş kliniği ücretsiz olarak muayeneden sonra kişiye implant fiyatını belirtmektedir.

İmplant tedavisinden sonra kişi dişlerini minimum 30 yıl boyunca hiçbir sorunla karşılaşmadan kullanacaktır. İmplant fiyatları 2018 yılıyla yeniden güncellenecektir.

Kullanım süresinin uzun olması ve doğal dişe yakınlıkta bir görünüme sahip olması gibi avantajları göz önüne alındığında tedavinin ücreti yüksek olarak değerlendirilmeyecektir.

2016 yılı için implant fiyatlarına etki eden bir diğer faktör ise dolar ve euro daki artıştır. Bir çok diş hekimi dövizdeki yükselişten etkilenerek ücretlerde artışa gidebilmektedir.

Источник: https://www.implantdental.gen.tr/implant-fiyatlari.html

İmplant Tedavisi | İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır? | Uğurel Diş Polikliniği

Diş Eksikliklerinin Tedavisinde İmplant Uygulaması

Dental implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür. Geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli, fonksiyonel alternatif tedavi şeklidir.

İmplant uygulamasının faydaları nelerdir?

İmplant tedavisi, rahat, sağlam ve güvenilir bir uygulamadır. İmplant üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken doğal bir yapı oluştururlar. Eksik dişler tamamlanırken, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür.

Hissettirdiği güven sayesinde diş eksikliğinin olumsuz psikolojik etkilerini de ortadan kaldıracaktır.

İmplantların çeşitleri var mıdır?

Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi vida şekilli olanlardır.

İmplant tedavisi uzun ömürlü müdür?

Güvenli bir implant ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar 1800lü yılların başından beri sürmektedir. Günümüzde piyasa da mükemmele çok yakın, 35-40 yıllık klinik takipleri bulunan implantlar vardır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi dişhekiminiz size verecektir.

İmplantlar hangi durumlarda kullanılabilir?

İster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her durum için implant tedavisi uygulanabilir.

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Mevcut kemiğin kalitesi implantın başarısını etkileyen faktörlerden biridir.

Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu iyi olan herkese implant uygulanabilir.

Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir.

Ameliyat sonrası, diş çekiminden sonraki ağrıya benzer bir ağrı olabilir. Genellikle implantın yerleştirildiği akşam duyulabilecek bu ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir.

Tedavinin problemsiz tamamlandığı vakalar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

Sizlerin diğer hastalarımıza, implant tedavisinden sonra nasıl hissettiklerini sormanızı isteriz. Doktorlarımız ve ofis ekibimiz kendinizi rahat hissetmeniz için herzaman yanınızdadır.

Toplam tedavi süresi ne kadardır?

İmplant operasyonlarının günümüzde sadece 10 dakika içinde yapılması bile mümkün oluyor. Diş ve kemik yapınıza göre belirlenen operasyon şekline göre toplam süre değişir. Genelde birinci operasyondan sonraki 2.ayda işlem bitirilir. Bu süre zarfında geçici protezlerle normal günlük hayatınıza devam edebileceksiniz.

İmplantların temizliği önemli midir?

Evet. Hem de çok önemlidir. İmplantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu belirtmek isteriz.

İmplant temizliği normal dişlerin temizliğinden pek de farklı değildir, temzilik yöntemleri hakkında dişhekiminiz size ayrıntılı açıklamalarda bulunacaktır.

Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımı dır.

İmplant üstüne yapılacak protezler nasıldır?

İmplantlar üzerine yapılacak protezler vakanın özelliğine göre değişik tiplerde olabilirler.

Bunlar, kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi dişhekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir.

Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları vardır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.

Eksik her diş için bir implant gerekir mi?

Hayır. Eğer eksik diş sayısı 1den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir.

İmplant vidası kemik ile kaynaşmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?

Uygun implant ve yöntem kullanılması durumunda böyle bir ihtimal yok denecek kadar azdır. Bu tip bir başarısızlık genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 3 ay içinde ortaya çıkar. Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılmalıdır.

Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant konulabileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir. Ancak, genellikle, 2den fazla implant konulan vakalar da arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanması ile hizmet vermeye yeterli olmaktadır.

İmplant tedavisi nerede ve nasıl yapılır?

Bu tip bir tedaviye başlamadan önce yeterli ve doğru bilgi almanız, her şeyden önce, kendi sağlığınız açısından gereklidir. Bu konuda, uzmanlarımız size gereken tüm rehberliği verebilecek bilgi birikimine sahiptir.

Bunun dışında diş hekimliği fakülteleri de doğru bilgilendirilebileceğiniz kuruluşlardır. Implant tedavisi, doğru seçilen vakalarda ve usulüne uygun yapıldığı taktirde, hastaların yaşam kalitesini arttıran ve yüz güldüren bir tedavi yöntemidir.

Bu kadar başarılı bir tedavi yönteminden tüm dünya da olduğu gibi ülkemizdeki hastaların da yararlanması gerektiğine inandığımız için, implant tedavisi hakkında bilgi edinmek amacıyla yaptığınız başvurulardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implantları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir.

Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşamada ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilecektir.

İmplant tedavisinde karşılaşılabilecek riskler nelerdir?

Ağız içi ya da diğer cerrahi işlemlerde karşılaşılabilecek risklerin ötesinde bir risk söz konusu değildir. Bunlar erken dönemde infeksiyon ve alerji, protezlerin tamamlanmasından sonraki geç dönemde ise yetersiz ağız temizliğine bağlı iltihaplanmalar şeklinde ortaya çıkabilir. Özellikle erken dönem sırasında sigara kullanmak infeksiyon riskini arttırmaktadır.

İmplant tedavisi hangi vakalarda ne avantajlar sunar?

a) Alt çenedeki tüm dişlerini kaybetmiş ve protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler.

Bu şikayet zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir.

Bu tip hastalarda implant tedavisi, yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.

b) Üst çenedeki tüm dişlerini kaybetmiş ve protez taşıyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir.

c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.

d) Tek bir dişini kaybetmiş hastalar: Klasik tedavi metotlarında tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda kalınmaktadır. Böyle durumlarda tek bir implantın yerleştirilerek komşu dişler kurtarıldığı gibi daha estetik ve fonksiyonel sonuçların ortaya çıkması sağlanır.

İmplant tedavisinin dezavantajları nelerdir?

• Klasik sistemlere göre biraz daha pahalı olması

• Doğru ve düzenli bir ağız bakımı gerektirmesidir.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

• Daha iyi estetik görünüm

• Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme

• Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat

• Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

İmplant muayenesinde neler yapılır?

Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implantları yerleştirilir, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir. Bu muayene esnasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınır ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilir. Bu aşama da ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilir.

Bütün implantlar başarılı mı?

İmplant yerleştirme kararı alırken göz önünde bulundurulması gereken bir çok faktör vardır. Öncelikle hasta sağlıklı olmalı, hastanın iyileşme gücü yerine olmalıdır. Örneğin hasta, kontrol edilmeyen şeker hastası ise yarı-iyileşme komplikasyon yaratabilir.

Ayrıca hasta muayene edilmeli, hastaya uygun implant ve implantı yerleştirme yöntemi özenle seçilmelidir. İmplantlar dişhekimi tarafından özenle yerleştirilip bakılmasının yanı sıra hasta da özel ilgi göstermelidir. Hasta implant bakımını iyi yapmazsa komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Bunların yanı sıra sigara içen ve fazla alkol kullanan hastalarda implantların başarısı olumsuz etkilenmektedir.

İmplantların ömrü ne kadar?

İmplantların ağızda otuz yıl kadar sorunsuz kaldığı görülmüştür. İmplantın ömrü bir çok etkene bağlıdır. Hastanın sağlığı ve implantların bakımı bunların ikisidir. Gerekn bakım yapıldığı takdirde implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler. Ömürlerini etkileyen bir çok etkeni ve sizin risklerinizi dişhekiminiz size açıklayabilir.

İmplant uygulama kararında kişinin yaşı etken faktör mü?

Hayır. Sağlık yaştan çok daha önemli bir faktördür. 70-80lerindeki birçok hastanın cerrahi riskleri daha genç fakat sağlık sorunu olan hastalardan daha azdır. Ayrıca daha yaşlı kişilerin implanta ihtiyacı gençlerin ihtiyaçlarından daha olasıdır çünkü yaşlılarda daha çok diş kaybı olmuştur.

İmplantların vücut tarafından reddedilme ihtimali var mı?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış, ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur. Bu maddeler hiç bir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan maddelerdir. Vücudun bunlara karşı antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir.

Kanser riski var mı?

Tıbbi literatürde implantların kansere sebep olduğunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmamıştır.

İmplantlar kozmetik amaçlarla kullanılır mı?

İmplantlar genelde kozmetik nedenlerle kullanılmazlar. İmplantların kullanılmasındaki amaç protez dişlere dayanak sağlamaktır. Protez dişler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapılabilir fakat böyle bir tedaviye başlamadan önce beklentilerinizi diş hekiminize belirtmelisiniz.

İmplantların başarısı garantili mi?

Implant uygulama teknikleri son derece gelişmiş olmakla birlikte, çok ender durumlarda başarısız olabilmeltedir. Böyle durumlarda öncelikle problemin giderilmesine yönelik opersayonlarla işe başlanmalıdır.

Size implantınızın bakımı hakkında gerekli bilgileri verebilir, gerektiğinde muayene edebiliriz. Biz implantların başarılı olması için elimizden geleni yapacağız, fakat siz de aynı gayreti göstermek durumundasınız.

İmplant yerleştirilmesi ne kadar zaman alıyor?

Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işleme bağlıdır. Bir tek ameliyat 10 dakika ile bir kaç saat arası sürebilir. Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir. Tam iyileşme 3-4 ay sürebilir.

Ne kadar süre izin almalıyım?

Genelde ameliyat günü ve takiben bir iki gün dinlenme tavsiye ediyoruz. Ameliyat yerinde şişme, ağrı ve morarma olabilir, şunu tekrar belirtmek gerekir ki, tedavi süresince hiç bir zaman dişsiz kalmayacaksınız. Çoğu durumda bütün bu işlemler için bir gün veya hafta sonu yeterli olabilmektedir.

Источник: http://www.ugureldis.com/implant-tedavisi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.