Diş Estetiği ve Diş Kayıplarının Tedavisi

Protetik Diş Tedavisi (Protez Diş)

Diş Estetiği ve Diş Kayıplarının Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 02.02.2019 12:07

Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Protetik diş tedavisi, dişlerin kaybedilmesi ve ağız içindeki dokuların zarar görmesi durumunda ağız sağlığının tekrar kazanılmasını sağlayan diş hekimliği uzmanlık dalıdır.

Kişilerin vücutlarında eksik ya da görevini yapamayan bir bölgenin işlevini kaybetmesi sonucunda tekrar kullanılmasını sağlamak amacıyla uygulanan yönteme protez denilmektedir. Diş hekimliğinde proteztedavi, genellikle diş kayıpları ve diş eti rahatsızlıkları nedeniyle uygulanmaktadır.

Diş kaybı ve diş eti sorunları yaşayan kişilerde tedaviye geç kalınmış ise protez tedavi gerek duyulmaktadır.

Hastalarda oluşan diş kayıpları bazı durumlarda farklı sorunlara neden olmaktadır. Diş ya da dişlerin eksik olduğu hastalarda genel sağlık durumlarına göre farklı etkiler görülmektedir. Bazı hastalarda birden fazla diş kayıpları yaşanır.

Bu durum hastaların ağzında büyük boşlukların oluşmasına neden olur. Bu yüzden yaşanılan diş kaybı ile rahatsızlık daha fazla artmaktadır. Tedavisi yapılmayan diş kayıpları diş eti hastalıklarına neden olmaktadır. Aynı zamanda hastalar büyük sıkıntılar yaşamaktadır.

Diş fırçalama, diş bakımı oldukça zor bir hal alır ve çiğnemede sorunlar yaşanır.

Bu tedavide hastaların diş kayıpları, farklı malzemelerden üretilmiş yapay dişlerin takılması ile uygulanmaktadır. Protez tedavisinde uygulanan protez dişler takılarak kaybedilen dişler telafi edilir. Kişiler önceki gibi dişlerinin işlevselliğine kavuşabilir.

Protezdişlerin takılması hastalar için büyük önem taşımaktadır. Kişiler psikolojik olarak rahatsızlık ve sıkıntıdan kurtulur. Aynı zamanda çiğneme sorunlarından kurtularak eskisi gibi çiğneme işlevini devam ettirebilirler. Bunların yanı sıra estetik bir gülüş önem taşımaktadır.

Hastalar protez dişler sayesinde estetik bir gülümsemeye sahip olur. 

Protez diş kullanan kişiler ağız bakımına önem vermelidir. Ağız bakımı ve hijyeni, protez dişler için daha fazla önem taşımaktadır. Protez dişlerin zarar görmemesi açısından uygun malzeme ve ürünlerle dişlerin bakımı yapılmalıdır.

Temizliği düzenli yapılmayan dişlerde ağız kokusu meydana gelir. Bu durum tüketilen yiyeceklerin düzenli temizlenmemesi durumunda oluşmaktadır. Ağız bakımı yeterli olmadığı durumlarda diş eti sorunları yaşanmaktadır.

Bu nedenle protez kullanan kişiler, ağız bakımını gerekli ürünlerle yeterli derecede uygulamalıdır. 

Protetik Diş Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle doktorlar hastaların yaşadığı sorunlara ve diş kaybına göre protez türüne karar vermektedir. Protez türü seçimi hastadan hastaya ve soruna göre değişiklik göstermektedir. Protez türleri iki farklı gruba ayrılmaktadır.

Bunlar sabit protezler ve hareketli protezlerdir. Bu iki çeşit tedavi birbirinden farklılık göstermektedir. Sabit protezler ve hareketli protezler malzeme ve yapı bakımından birbirinden farklıdır. Sabit protezler sadece doktorun takıp çıkarabildiği bir tiptir.

Hareketli protezler ise hasta tarafından takılıp çıkarılabilmektedir.

1. Sabit Protezler

Günümüzde en sık kullanılan protez çeşidi, sabit protezlerdir. Genellikle ağızda birkaç dişin eksik olması durumunda uygulanmaktadır.

Sabitprotez komşu dişlerden ya da implantlardan faydalanarak yapılmaktadır. Hastanın sorununa göre uygulanmaktadır.

Sabit protezler diş kayıplarında yaşanan sorunlara çözüm olmaktadır.

Bu protezler çiğneme, kuvvete karşı dayanıklı ve gerekli malzemelerden üretilmektedir. Estetik özellikli ve biyolojik yapılarla uyumlu olması tedavinin başarılı olmasını sağlamaktadır.

Bu özellikler tedavide en önemli faktörlerden biridir. Sabitprotezler iki farklı yapıda bulunmaktadır.

Bunlar metaldestekli ve metaldesteksiz olarak uygulanmaktadır. Metal destekli sabit protezler ağız içinde yeterli kuvvet göstermektedir.

Bu protezler estetik açıdan sorun yaratabilir ve doğal görünümü olumsuz etkileyebilir. Bu sorunlar ve sıkıntılar nedeniyle seramik yapıda sabit protezler üretilmektedir. Genellikle doktorlar tarafından seramik yapıda sabit protezler uygulanmaktadır.

2. Hareketli Protezler

Hareketli protezler iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Bunlar hareketliprotezler ve yarı hareketli olarak ikiye ayrılmaktadır.

Yarı hareketli protezler bazı dişlerin olması nedeniyle yapılır. Bunlar diğer dişlere bağlanarak uygulanmaktadır. Yarı hareketliprotezler çıkarılıp takılabilir tiptedir.

Bunlar tellerle ya da tutucularla yerleştirilmektedir. Hastalar bu protezleri rahatlıkla kullanabilir.

Çıkarılıp takıldığı için daha rahat bir kullanım sağlamaktadır. Kişinin yaşadığı diş kaybı sorunlarına çözüm olmaktadır. Yarı hareketli protezlerin tek sorunu alt kısmına birikebilecek yemek artıklarıdır. Bu nedenle hastalar ağız bakımına özen göstermelidir.

Bazı hastalarda ise tamamen diş kaybı yaşanmaktadır. Bu hastalarda ağız içinde diş bulunmamaktadır. Ağız içinde diş bulunmayan hastalarda daha farklı protezler uygulanmaktadır. Bu protezlerin kullanımı bazı hastalar için zorluk yaratabilir.

Genellikle küçük ağız hareketlerinde dahi bu protezler sorun çıkarabilir. Ağız içinde iken kendiliğinden hareketedip, oynayabilir. Alışma dönemi önemlidir. Hastalar alışma dönemi sonrasında rahatlıkla bu protezleri kullanabilirler.

Eğer hastalar alışamaz ya da sıkıntı yaşar ise doktoru tarafından sabit protez önerilmesi gerekir.

Protez Dişlere Nasıl Bakılmalı?

 • Her yemekten sonra protez dişler su ile temizlenmelidir.
 • Öğün aralarında ve gece yatmadan önce mutlaka temizlenmelidir.
 • Protez dişler için özel diş fırçaları ve diş macunları kullanılmalıdır.
 • Diş fırçalarken tüm yüzeyler temizlenmelidir.
 • Sabit protezler için özel üretilmiş diş ipleri kullanılmalıdır.
 • Hareketli protezler için özel üretilmiş eczanelerde satılan kimyasal temizleyiciler kullanılmalıdır.
 • Kimyasal sıvılarda bekletilen hareketli protezler kullanılmadan önce su ile yıkanmalıdır.
 • Protez dişler üzerinde oluşan leke, tartar ve diş taşı temizlenmelidir.
 • Protez dişler için düzenli doktor kontrolleri yapılmalıdır.

Önerilen İçerik; ► Bir Dakikada Diş Ağrısından Kurtulmanın 8 Yolu!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/protetik-dis-tedavisi-protez-dis-15262h.htm

Diş Tedavisi, Nasıl Geçer?

Diş Estetiği ve Diş Kayıplarının Tedavisi

Günümüzde birçok kişinin muzdarip olduğu konuların başında diş ağrıları gelmektedir. Bu yazımızda sizlere diş tedavileri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler kapsamında sizlerde bilinçli bireyler olarak sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Diş ağrıları, genellikle hiç beklemediğimiz bir anda ortaya çıkar ve hepimizi zorlu bir sürece sokar. Bu kapsamda ise uygulanacak birçok tedavi şekli bulunmaktadır.

Diş ağrılarının oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenler ise kısaca şöyle sıralanmaktadır;

 • Dişlerde meydana gelen çürükler (Çürükler, dişlerinizdeki oluşumlarına göre diş veya diş çevresindeki etlere ağrı yapar).
 • Diş kemik kaybı (Özellikle çiğneme sırasında ağrı olur).
 • Diş etinde oluşan iltihaplanmalar (Yanma hissi ve acıma hissi meydana gelir).
 • Yanlış yapılmış protezler, yüksek dolgular.
 • Diş gıcırdatma sonucunda oluşan ağrılar (Geceleri dişlerinizi çok sıkıldığınız için sabahları ortaya çıkan bir ağrı türüdür).
 • Kanal tedavisi (Tedavi süresince ve bitiminde bile çok şiddetli ağrılara neden olabilmektedir).
 • Vücut direncinin düştüğü gribal enfeksiyon gibi durumlar ya da sinüzitin aktif hale geçmesi sonucunda dişlerde meydana gelen ağrılar.
 • Kadınlarda adet dönemlerinde oluşan diş hassaslığı.

Bunlara ek olarak diş ağrıları; 20’lik dişlerinin çıkması ile ve kemik kayıplarından dolayı da oluşabilmektedir. Diş ağrıları kimi zaman sıcak, soğuk hassasiyeti bulunan kişilerde de meydana gelmektedir.

Çok sıcak gıdalar veya sıvılar tüketmek kişilerde diş ağrılarına neden olmaktadır. Aynı şey soğuk gıdalar için de geçerlidir. Ayrıca kullanılan diş telleri benzeri şeyler de sizlerde diş ağrısı oluşmasına neden olabilmektedir.

Ve çoğu zaman gerçekleştirilen tedavilerden sonra diş ağrıları oluşmaktadır.

Diş ağrıları ise geceleri daha yoğun ve şiddetli biçimde ağrılara neden olmaktadır. Sadece diş ağrısı değil genel olarak diğer tüm ağrılarımız geceleri daha şiddetli olmaktadır.

Bunun nedeni olarak ise, güneşten aldığımız yararın son bulması ve hormonal değişiklikler ile birlikte metabolizmamızda değişiklikler olmasıdır. Bu metabolizma değişiklikleri genellikle vücudumuzun yararına olmaktadır, çünkü yanı zamanda yenilenmektedir.

Ancak bu yenilenme ile oluşan diş çevresindeki basınç kişilerin uykularından ağrı ile uyanmalarına neden olmaktadır.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyiz?

Birkaç gündür aralıksız ağrılara sahipseniz veya ani ve şiddetli ağrılara sahipseniz vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir. Ayrıca yemek yeme sırasında ve konuşma sırasında diş ağrılarınız sizleri olumsuz şekilde etkiliyorsa, yine doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.

Diş tedavisi kapsamında yapılacak olan işlemler şöyle sıralanmaktadır;

1.Köprüler

Bir köprü eksik bir diş veya dişlerin sabit durması için kullanılmaktadır. Bu köprü dişler arasında bağlantı kurduğundan ve görüntüsü bu yönde olduğundan dolayı bu ismi almıştır. Bir köprü genellikle metal ve porselenden oluşmaktadır ve (protez aksine ayrılabilen bir şekildedir) ağzınızda sabit bir şekilde olacaktır.

2.Kaplama

Bahsetmekte olduğumuz bu kaplamalar genellikle dişlerimizin tümünü kaplamaktadır. Bunlar metal veya porselenden yapılmaktadır ve ağzınızda sabit bir şekilde durmaktadır.

Kaplamalar genellikle kırık, hasar görmüş dişlere, çürümüş dişlere veya sadece daha iyi bir görünüme sahip olunması için yapılmaktadır. Kaplama yapılması için dişinizin içine bir delik açılması gerekir.

Kaplamalar bu yüzden laboratuvarlarda yapılmakta ve bu yüzden biraz vakit alan bir işlem olmaktadır.

3.Dolgular

Dolgular çürümenin neden olduğu bir durumda yapılmaktadır. Dolgularda dişin içerisindeki bulunan delikler tamir edilir. Dolgu en sık cıva, gümüş, kalay, bakır ve çinko gibi metallerin bir karışımdan yapılan bir bileşimi ile kullanılmaktadır. Diş hekiminiz klinik ihtiyaçlarınıza göre en uygun dolgu türünü sizlere sunacaktır.

4.Kök Kanal Tedavisi

Kök kanal tedavisi (diğer adıyla endodonti) bir dişin (kök kanal sistemi) merkezindeki enfeksiyonu tedavi etmektir. Diş, kan ve sinir kaynağından dolayı enfekte olursa ve eğer kanal tedavisi yapılmaz ise enfeksiyon yayılır ve dişin çekilmesi gerekebilir.

 Tedavi sırasında, tüm enfeksiyon kök kanal sistemi içerisinde kaldırılır. Kanal doldurulur ve dişin tekrardan enfekte olmasını durdurmak için bir dolgu ya da kaplama ile kaplanır.

 Kök kanal tedavisi genellikle diş doktorunuzun sizlere yapacak olduğu 2 ya da 3 operasyondan sonra gerçekleşmektedir.

5.Kireçleme ve Parlatma

Dişlerinizin profesyonel olarak hijyen ile temizlendiği evredir. Dişlerin üzerindeki sizlere zarar veren her şey ortadan kaldırılır.

6.Diş Destekleri

Dişlerin görünümünü değiştirmek için veya sağlıklı bir şekilde olmaları için bazen diş destekleyicilerine (ortodontik tedavi) ihtiyaç duyarsınız. Diş destekleyicileri (diş telleri, damaklıklar..

) çıkarılabilir ve temizlemesi kolay olabileceği gibi aynı zamanda sabit bir şekilde de olabilmektedir. Bu zamanlarda özel temizleme araçları ile diş temizliğinizi yapmanız gerekmektedir. Diş destekleyicileri genellikle, metal, plastik veya seramik yapılır.

Bu destekleyiciler genellikle çocuklar ve yaşlı kişiler için yapılmaktadır.

7.Yirmilik Diş Çıkarma

20’li yaşların başında, gençlerin ağızlarının arka kısmında 4 adet sonradan çıkan dişler bulunmaktadır. 20’lik dişler çoğu zaman bir açıyla çıkmaktadırlar ancak çoğunlukla ile kişileri rahatsız eden bir açı ile çıkmaktadır.

Şiddetli ağrıları ile bilinmekte olan yirmilik dişler, çekilme işlemi ile tedavi edilmektedir. Oldukça ağrılı bir tedavi sürecini içermektedir. Bunun için doktorunuz aynı zamanda sizleri ağız ve çene bölümüne de iletebilir.

Ancak gömülü olan yirmilik dişlerin çekilmesi ile birlikte, ağrılarınız son bulacaktır.

8.Diş İmplantları

Diş implantları protezlere bir alternatiftir. Sadece bir tek diş için bile diş implantları kullanabilirsiniz. İmplant için titanyum vidalar çene kemiğine sabitlenir. Hazırlanması zaman alan bir tedavi biçimi olduğu için ilk aşamada tercih edilen tedavilerden değildir. Ayrıca implantlar oldukça pahalı olmaktadır.

9.Protezler veya Takma Dişler

Daha yaygın olarak halk arasında takma dişler olarak da bilinen protezler doğal dişlerin yerine takılır. Tam bir set halinde tüm dişlerini değiştirmek için kullanılır. Bir kısmı veya eksik olan dişlerin yerine kullanılır. Genellikle, metal ya da plastikten yapılmaktadır.

Takma dişlerin temizliği de oldukça pratik olmaktadır. Sabit olmaması sizlerin diş temizliğini yapabilmenizi sağlamaktadır. Takma dişlerde kimi zaman yemek yemede zorluklar çekebilirsiniz. Dişlerinizi kaybetmek ve yerine protezler takılması bazı zamanlar sizleri kötü etkileyebilir.

10.Kırık Dişler

Kırık dişler sonucunda oluşan ağrılar ve rahatsızlıklar en yaygın olan diş ağrılarından birisidir. Bu kapsamda doktorunuz dişlerinizi yontma işlemi veya düzenleme gibi işlemler yapacaktır. Eğer kırık büyükse ve ağrı şiddetli ise doktorunuz protez veya diğer tedavi biçimlerini deneyecektir.

11.Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, sarı olan dişlerinizi yapılacak olan işlemler sonucunda daha beyaz bir görünüme sahip olmasıdır. Bu işlem dişlerinizi daha parlak veya beyaz yapamaz ama mevcut rengini birkaç ton daha açabilir.

Diş beyazlatma işlemi doktorunuzun sizlere yapacak olduğu birkaç operasyon sonunda gerçekleşmektedir. Lazer beyazlatma veya güç beyazlatma olarak adlandırılan yeni bir prosedür dişçi muayenehanesinde yapılmakta ve yaklaşık bir saat sürmektedir.

 Diş beyazlatma özel bir işlem olduğu için genellikle kozmetik açıdan ele alınmaktadır.

Yaşam Değişiklikleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gülüş için ise bazı yaşam değişikliklerine ihtiyacınız vardır. Bunlar;

 1. Diş ipi kullanın.
 2. Şeker kullanımını azaltın.
 3. Dişlerinizi düzenli olarak günde 2 kere fırçalayın. Fırçalama işleminizi diş etlerinize zarar verecek şekilde çok sert bir biçimde uygulamayınız.
 4. Düzenli olarak diş doktorunuza giderek, gerekli olan kontrollerinizi yaptırın.
 5. Diş tedavilerinde gecikmelere yer vermeyin.
 6. Sigara ve alkol alımına dikkat edin.

Источник: https://evdesifa.com/dis-tedavisi/

Diş Teli Tedavisi

Diş Estetiği ve Diş Kayıplarının Tedavisi

DİŞ TELİ-ORTODONTİ 

Ortodonti, dişhekimliğinin diş ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen uzmanlık dalıdır. Ortodonti, ayrıca Latince’de düz anlamına gelen “ortos” ve diş anlamına gelen “dontos” kelimelerinden köken alan bir kelimedir.

Ortodontik bozukluklar genel olarak şu şekilde sınıflandırılır.

Çapraşıklık: Alt ve üst çene kavsindeki dişlerin yeterli yer bulamayıp çene kavsine sığamadıkları durumdur. Özellikle köpek dişlerindeki gözüken bir durumdur.

İleri itim: Genellikle alt çenenin az geliştiği durumlarda gözüken alt dişlerin kapanışta üst dişlerin gerisinde olduğu durumdur.

Gömük dişler: En çok köpek dişlerinde görülen bir durumdur.Dişin süremeyip kemik içinde gömük kaldığı durumdur.


Ön çapraz kapanış: Öndeki dişlerin ters kapanması durumudur.

Dişlerin aralıklı olduğu durumlar:  Genetik ya da daha sonradan oluşabilen dişlerin arasındaki boşlukların olduğu durumdur. En çok üst ön kesici dişler arasında görülür.


Çapraz kapanış vakaları: Arka bölgedeki dişlerin ters olarak kapanması ya da üst dişlerin daha içeride olduğu durumdur.

Güzel bir gülümsemenin insan ilişkilerindeki önemi inkar edilemez bir gerçektir. Günümüzde pek çok erişkin birey görünümünü ve sağlığını iyileştirmek için ortodontik tedavi talep etmektedirler.

Erişkin bireylerin ortodontik tedavi konusundaki endişeleri, tellerin kötü görüneceği ve çocukluk yaşından sonra tedavinin etkin olarak yapılamayacağı yönündedir.

Ancak günümüzde dişhekimliği bilimindeki gelişmeler sayesinde ortodontik tedavinin gerekliliği ve önemi çok daha iyi kavranmıştır. Son zamanlarda ortodontik tedavi gören hastaların %25’i yetişkindir.

Diş Teli Çeşitleri

Ortodontik tedavide sıklıkla metal yada porselenden yapılmış teller ve braketler (dişlere yapıştırılan ve tellerin arasından geçtiği kuvveti dişlere ileten aparatlar) kullanılmaktadır.

Diş teli olarak adlandırılan ortodontik teller paslanmaz çelik yada nikel-titanyum metal alaşımlarından olabileceği gibi bu ortodontik tellerin üzeri estetik görüntüyü desteklemek için diş renginde seramik yada boya ile kaplanmış olabilir.

Diş tellerinin hangi maddeden olacağına karar verecek kişi Ortodontist olmalıdır.Doktorunuzun tedavinizin şekline ve sürecine gore size en uygun seçimi yapıp fayda ve zararlarını anlatacaktır.

Braketler ise (dişlere yapıştırılan ve tellerin arasından geçtiği kuvveti dişlere ileten aparatlar) aynı şekilde bu metallerden yada porselen esaslı dişinizin rengine gore estetik bir materyalden yapılabilir.

Porselen braketler ve teller estetik olarak hasta mutluluğunu artırdığı için daha çok tercih edilmektedir.

Artık günümüzde; estetik braketler ve teller kullanılarak neredeyse dışarıdan farkedilemeyecek şekilde tedaviler yapılabilmektedir.
Ayrıca son yıllarda, braketlerin dişlerin iç yüzeylerine yapıştırıldığı ‘Lingual Ortodonti Tekniği’ (incognito) geliştirilmiştir. Bu teknikle birlikte estetik sorunlar tamamen ortadan kalkmıştır.

Lingual ortodonti kısaca,dişlerin arka kısımlarından uygulanan bir ortodontik tedavi yöntemidir.Zaten kelime anlamı olarak -Lingual- latincede dil tarafı, dil bölgesi anlamına gelmekte olup, dişlerin dile bakan kısımlarına uygulanan ortodontik tedaviyi tanımlamaktadır.

Incognito tedavisi ise lingual ortodonti de kullanılan yöntemlerden birisinin piyasa ismidir.Tıpkı Lingual ortodontiki diğer yöntemler gibi incognito da kullanılan teller ve braketler dişlerin arka yüzeyine yapıştırılmaktadır.

Incognito ve diğer lingual ortodonti tedavi yöntemlerinin en büyük avantajı ise İnvasilign (şeffaf plakla tedavi) yönteminin aksine tüm vakalarda kullanılabilir oluşlarıdır.

Incognito aperayleri tamamen kişiye özel dizayn edilir ve üretilir.Diğer tüm ortodontik tedavi yöntemlerinde kullanılan ve fabrikasyon olarak üretilen braket ve tellerin aksine Incognito yönteminde herşey hastanın ağzına göre özel olarak altın alaşımlardan üretilir.

Kısacası bu yöntemde hastaların dişlerinden alınan ölçüler önce yurt dışındaki (Almanya) merkeze gönderilmekte, orada bilgisayar destekli özel bir yazılım yardımı ile kişiye özel olarak üretildikten sonra ülkemize gönderilmektedir.


Incognito tedavisini diğer lingual ortodonti tedavi yöntemlerinden ayıran diğer bir özellik ise tedavi için kişiye özel üretilen braketlerin,dişlerin arka kısımlarına direkt olarak değil, bir kaide vasıtasıyla yapıştırılmalarıdır.

 Bu sayede dişlerin arka yüzeyleri adeta altın bir yüzey ile kaplanmış olup diğer lingual tedavilerdeki gibi yeterli ağız hijyeni sağlayamama ve çürük oluşma olasılığı azalmaktadır. Bu nedenle braketlere çok kolay alışılmaktadır.

Diş Teli Fiyatları

ile ilgili detaylı bilgiliyi ücretsiz muayene sonrasında öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Diş Beyazlatma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Источник: https://www.confident.net/dis-teli/

Diş Estetiği Nedir?

Diş Estetiği ve Diş Kayıplarının Tedavisi

Ortodonti diş hekimliğinde dişlerde ve düzensizliklerin teşhisi, önlenmesi ve düzeltilmesini sağlayan daldır.

Bu düzensizlikleri oluşturan etkenler şunlardır ;

 • Kötü kapanış ya da dişler arasındaki temas bozukluğu
 • Eksik veya fazla diş
 • Hatalı dizilim
 • Çapraşık diş
 • Üst dişlerin alt dişleri çok örtmesi
 • Yanlış çene pozisyonları
 • Çene ekleminde bozukluklar

Ortodontik düzensizlikler braket denen düzeltici apareylerle düzeltilir. Braketler küçük metal tabaka veya plastik kalıba bağlanan tel veya yaylardan yapılır. Braketler dişe uygun kuvvet uygulayarak farklı bir dizilişe gelmelerini sağlar. En iyi ortodontik sonuçlar büyüme çağındaki çocuklarda alınırken yetişkinlerde de sonuç alınabilirken tek fark tedaviler daha uzun sürer.

Ortodontistler dişe tedavi boyunca istenilen etkiyi sağlamak için sabit veya hareketli tellerden hangisinin uygulanacağına karar verir. Sabit teller tedavi süresi sonunda çıkarılan daimi apareylerken; hareketli apareyler yemek yerken ve temizlerken çıkarılırken diğer tüm zamanlarda takılır. Bu dişlerinin fonksiyonunu düzeltirken kişinin genel görünümünü etkilemez.

Kötü kapanış ya da dişler arasındaki temas bozukluğu nedir ve neden meydana gelir?

Kötü kapanış dişlerin yanlış diziliminden çenede veya Tempora Mandubilar Eklemde çiğneme ve konuşmada bozukluk gibi fonksiyonel sorunlara neden olur ve kişinin görüntüsünü etkiler. Bu durumlar genetik olarak veya aşağıdaki olayların sonrasında oluşur.

Travma : Çocukluk döneminde kırılmış veya yerinden çıkmış dişlerde kemikle kaynaştığında çenede uygunsuz yerleşebilir.

Parmak emme veya emzik kullanımı : Üst dişlerin alt dişlerden daha belirgin bir şekilde önde olmasına neden olabilir.

Yutkunmada dil itme : Üst dişlerin önde konumlanmasına neden olur.

Süt dişlerin erken kaybı : Daimi dişler yanlış konumda sürerken dişin az sürmesine ya da çarpık sürmesine neden olur. Yandaki diş boşluğu doldurarak daimi dişin sürmesine engel olur.

Ortodontik tedavi neden önemlidir ?

Uzun dönem ağız sağlığı için gereklidir. Uygun şekil konumlanmış dişlerde ağız sağlığını devam ettirmek daha kolaydır. Diş çürüğü riskini azaltır.

Çiğneme ve sindirimi kolaylaştırır. Kötü kapanışı olan bireylerde etkisiz çiğnemenin beslenme bozukluklarına neden olduğu görülmüştür.

Konuşmayı kolaylaştırır. Yanlış pozisyonlanmış üst ve alt dişler konuşma bozukluklarına neden olabilir.

Arka dişlerdeki erken aşınmayı önler. Dişler kapanmada büyük kuvvetlere maruz kaldığından uygun olmayan kapanış, kapanışı olan bireylerde arka dişlerde aşınma daha kolay olur.

Ortodontik tedaviye hangi yaşlarda başlanır ?

Erken çocukluk : 7 yaşından sonra daimi dişlerin sürmesi ve potansiyel problemlerin tespiti için uygun zamandır ve bu yaşlarda kontrol edilmeye başlanmalıdır. Bütün daimi dişlerin sürmesi beklenmemelidir. Ne kadar erken başlanırsa o kadar avantajlı olunur. Genellikle başlama yaşı ergenlik dönemidir, daha özel durulmada erken başlamak daha iyi olabilir.

Ergenlik dönemi : Bu yaşlarda bütün daimi dişler sürmüş olur ve tedavi için en etkili yaşlardır.

Yetişkinlik dönemi : Daha karmaşık ve problemi düzeltmek için daha çok uğraş gerektirir.

Ortodontik tedavi neleri içerir ?

Ortodontik tedavi 2 basamağı vardır ;

Tedavi : Braket ve diğer apareylerin kullanıldığı dizilişi ve kapanışı düzeltici dönemdir.

Pekiştirme : Dişi yeni pozisyonda tutmaya yarayan ve uzun dönem sonuçlarında emin olmak için dişlerin sabitlenmesidir.

Görünmeyen ortodonti

Bir çok ortodontist dişlerden alınan kalıp ile dişleri sıralayan ve tekrar pozisyonlanmalarını sağlayan görünmez apareyleri önerir. Bunların avantajı yemek yemek veya temizlemek için çıkarılabilmesi, braket takmadan tedaviyi sağlamasıdır. Bir başka görünmeyen tel çeşidi dişlerin arka yüzeylerine uygulanan ve güldüğümüzde görünmeyen tellerdir.

Düşük sürtünmeli braketler

Ortodonti teknolojisinden dişleri düzeltme ve hareketlendirmede çok çeşitli teller geliştirilmektedir. Bu sistemde telin braket içinde ileri geri hareket etmesine izin vererek daha hızlı ve rahat olmasıyla konvansiyonel sabit ortodontik tellere alternatif olmuştur.

Hareketli düzelticiler

Görünmeyen tellerle tedaviye alternatif olarak sadece ön dişlerin hareketine gerek duyulan basit ortodontik vakalarda kullanılır. Bu hareketli apareylerin yaklaşık 6 -8 hafta kullanılması yeterli olmasına karşın tüm tedaviler için uygun değildir.

Ortodontik tedavinin riskleri ve sınırları

Ortodontik tedavinin birkaç riski olabilir. Çok nadir de olsa bazı hastaların metal veya latekse alerjisi olabilir. Birinci tip diabet gibi hastalıkları olan kişilerde tedavi sırasında sorun çekebilirler. Böyle durumlarda ortodontik tedavi dişlerin uzun süreli dayanıklılığını da riske atabilir. Ortodontistiniz sizinle tedavinizin risklerini tartışacaktır.

Ortodontik tedaviden beklenen sonuçlar genelde hastanın tercihlerine bağlıdır. Özellikle yetişkinlerde ideal tedavi dişeti tedavisi ve protetik tedavi ve bazen de düzeltici çene ameliyatları gerektirebilir.

Çoğu zaman hastanın yoğun bir tedaviye girmek istememesi dolayısıyla tam sonuca ulaşılmaz. Ama genelde mükemmel olmasa da gayet iyi sonuçlara ulaşılır.

Tedavi seçenekleri ve tahmin edilebilen sonuç bireye bağlı olduğundan, ortodontistiniz tedavi öncesi bütün bunları sizinle tartışacaktır.

Daha moda braketler

Braketleri gençlere daha çekici kılmak için üreticiler telleri braketlerle birleştiren parlak renkli elastik bantlar yapmışlardır.

Çocuklar bu renklerden istedikleri gibi (okullarının renginde veya takımlarının renklerinde) uygun renkler seçebilirler.

Ortodontistler “Hastalar her ziyarette istedikleri rengi seçebildiklerinde kendilerini tedavinin daha fazla bir parçası gibi hissediyorlar.” diyor.

Alışmak uzun sürüyor ?

Günümüz braketleri daha az fark edilir ve rahatsız olmalarına rağmen alışmak gene de vakit alır. Bu yaklaşık olarak 2 hafta sürer. Yemekler tellere takılabilir, fırçalamak ve diş ipi kullanmak daha uzun sürer ve aylık bakımlardan sonra dişler sızı yapabilir.

Dişlerdeki rahatsızlık doktorunuzun önereceği ağrı kesicilerle geçirilebilir. Daha hafif ve esnek tellerin kullanımıyla tedavi süresindeki rahatsızlık önemli ölçüde azalmıştır. Daha fazla genç braket taktıkça, “metal diş” ve “teneke ağız” gibi takma isimler gitgide kullanılmaz olmuştur.

Tedavi sosyal olarak daha kabul edildiğinden utanma faktörü ise gücünü yitirmiştir.

Braketlerin ilerisi

Çocuklarda ilkokul zamanı başlayan ortodontik tedaviye, önleyici ortodontik tedavi de denir. Bu yaşlarda diş ve çene gelişimi tamamlanmadığından çoğu sorunun çözülmesi daha kolaydır.

Kalıcı dişler çıkmadan, bunların düzgün yerlerinde çıkmaları sağlanabilir. Diş arkındaki dişlerin hepsini alamayacak kadar küçük olması sık rastlanan bir olaydır. Eskiden sıkışmanın çözümü kalıcı dişlerden birkaçını çekerek kalan dişlerin yerlerini ayarlamak için braket kullanmaktı.

Erken müdahale çocuğun çene kemiklerinin hala büyüyor olması avantajını kullanır. Örneğin üst çeneyi genişletmek için damak genişletici denilen bir alet kullanılabilir. Yay düzgün boyutlara geldiğinde, kalıcı dişlerin olmaları gereken yerde çıkmaları çok yüksek bir ihtimaldir.

Eğer bütün dişler çıkmışsa ve hala sıklaşma sorunu varsa, dişlerin düzgün yerleşmeleri için birkaç dişi çekmek gerekebilir.

Ortodontistler “Önleyici ortodontik tedavi görmüş çocukların da daha sonra braket takmaları gerekebileceğini bilmek önemlidir” der. “Fakat erken tedavi gelecekteki tedavi işlemini kolaylaştırır ve süreyi kısaltır.”

Источник: http://www.disestetiginedir.com/tedavi-yontemleri/yetiskin-ortodontisi

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Estetiği ve Diş Kayıplarının Tedavisi

Dişeti, dişi çevreleyen kemiğin üzerine oturan ve diş köklerinde oluşabilecek basıncı azaltan, koruyucu bir dokudur.

Dişeti çekilmesi ise diş taşlarının etkisi, daha önce yapılmış olan kötü diş kaplamaları veya kalıtımsal dişeti hastalıklarına bağlı olarak kemiğin erimesi sonucunda diş etinin aşağıya doğru inmesidir.

Dişeti çekilmesi genellikle tedavi edilmeyen diş hastalıklarının ve oluşan diş taşlarının temizlenmemesinden dolayı kaynaklanmaktadır.

Diş hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucu, ilerleyen zamanlarda geri dönüşü olmayan dişeti çekilmelerinin yaşanmasına neden olur.

Gingivitis nedir?

Gingivitis, dişetinde meydana gelen iltihabi hastalıktır. İlk aşamalarda yalnızca dişetini etkilediği için kemik dokusunda bir kayıp yaşanmaz. Bu sebeple röntgen filmlerinde herhangi bir bulguya rastlamak mümkün değildir. Gingivitis ilerleyen zamanlarda dişeti hastalığına dönüşür.

Bu rahatsızlığın ortaya çıkmaması için, 6 ayda bir diş taşı temizliği ve lazer uygulamalarını yapılması gerekir. Diş taşının temizliğinin yanı sıra lazerli dezenfeksiyonların yapılması, gingivitis tedavilerinde oldukça önemlidir.

Bu sayede hastalık ilerlemeden dişeti operasyonlarını gerektirecek boyuta erişemez.

Periodontitis nedir?

Dişi çevreleyen kemikte erimelere yol açan dişeti hastalığıdır.

Halk arasında piyore olarak bilinen bu hastalık dişlerin etrafında apse oluşmasına, dişlerin sallanmasına ve dişlerin yer değiştirmeye başlamasıyla dişlerin birbirinden uzaklaşmasına ve diş kayıplarına neden olur.

Dokuda meydana gelen bu yapısal değişiklik periodontal cep olarak adlandırılır. Periodontitis tedavilerinde dişeti ameliyatı ve lazer tedavisi ile hastalıklı dokuların temizlenmesi şeklinde yapılır.

Periodontitis bazı nadir belirtileri dışında, oldukça yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Uzun yıllar boyunca sessizce varlığını sürdürebilir. Bu ilerleyen zaman içerisinde ise lenf ve kan yoluyla yayılarak, tüm vücudu ve organları etkileyebilen bir enfeksiyon özelliğini taşır.

Ailede erken yaşta diş kayıpları, dişeti çekilmeleri, dişlerin sallanması, dişlerin uzaması ve dişeti hastalığı söz konusu ise, kişilerin mutlaka uzman bir hekime başvurmaları ve lazer ile tedavinin biran önce başlatılması gerekir. Eğer tedavi sonrası hijyenik ağız bakımı sağlanırsa, hastalığın tekrarlama olasılığı önlenmiş olur. Özelikle bu rahatsızlıkları yaşayan kişilere döner başlıklı diş fırçaları önerilmektedir.

Diş eti çekilmesi nasıl tedavi edilir?

Maalesef ciddi dişeti çekilmelerinde, dişetinin tekrar kendi sağlığına döndürülebilmesi mümkün değildir.

Fakat bu soruna yol açan ciddi durumlarda örneğin; kök yüzeyleri açıkta ve hassasiyeti çok fazla ise öncelikle ilk tedavi aşamaları uygulanır. Daha sonra gerek görülürse cerrahi bir müdahale ile yumuşak doku greftleri kullanılır.

Dişeti çekilmeleri sigara kullanımı, genetik faktörler ve stres gibi birçok nedene bağlı olarak yaşansa da en önemli nedeni diş taşıdır.

Diş taşları başta dişetinde enfeksiyonlara ve hastalıklarına neden olur. Ardından kanama ve ağız kokusu ile kendini gösterir. Son aşaması olarak dişeti çekilmelerinin yaşanmasına nede olur. Hastaların bu belirtiler karşısında öncelikle diş taşlarının temizliğini yaptırması ve düzenli olarak doğru diş fırçalama teknikleri ile hijyeni sağlamaları gerekir.

Çünkü dişeti çekilmesinin tedavisi çekilen dişetlerini geri getirmenin mümkün olmadığı durumları yaratması nedeni ile mevcut dişetinin daha fazla çekilmesini önlemek amacıyla yapılmaktadır. Özellikle tedavi sonrasında hastanın diş sağlığını idam etmesi için diş taşı temizliğini yaptırması, dişlerini düzenli fırçalaması ve ara yüz temizliğini yapması gerekir.

Diş eti çekilmesinde uygulanan tedavi adımları üç şekilde izlenmektedir.

1) Meydana gelen hasarın tedavisi

Dişeti üzerinde meydana gelen hasarlı bölgeye dolgu uygulaması veya dişin tamamen kaplanması ile tedavisi gerçekleştirilir. Bu sayede meydana gelen hassasiyet sorunu da ortadan kalmış olur.

3) Çekilen dişeti dokusunun cerrahi olarak yerine getirilmesi

Dişeti cerrahisi iki şekilde uygulanmaktadır. Greftleme adı verilen hastanın damağından alınan greft adı verilen parçanın dişeti çekilmesinin yapıldığı bölgeye uygulanmasıdır. İkinci yöntem ise kaydırma denilen bir metotla, çekilmenin yaşandığı bölgenin yanında sağlam doku varsa eğer, o doku bölgesinin çekilmenin üzerine kaydırılması sonucu kapatılması işlemidir.

Diş eti tedavisinde yenilikler

Son yıllarda teknolojiye paralel olarak dişeti tedavisinde birçok yenilik meydana gelmiştir. Greftleme operasyonlarında artık birçok durumda hastadan alınan greftler yerine yapay greftler kullanılmaktadır.

Bu sayede tedavi sonrasındaki rahatsızlık ortadan kaldırılır.

Kaydırma operasyonlarında ise kullanılan mine matrix protein esaslı jeller kullanılarak tedavinin başarı oranı artırılır ve tedavi sonrasında oluşan konforsuzluğun önüne geçer.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/dis-eti-cekilmesi-tedavisi-nasil-yapilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.