Diş Estetiğinde Günübirlik Tedaviler ve İmplantlar

içerik

Bir Günde Implant tedavisi ile aynı gün yeni implant dişinize kavuşabilirsiniz

Diş Estetiğinde Günübirlik Tedaviler ve İmplantlar

Bir Günde İmplant tedavisi kliniğimize geldiğiniz gün operasyon geçirerek yeni dişinizle ayrılmanız demektir. Bu implant tedavisi için aylarca beklemesi söylenen hastalara ideal çözümdür. Hastalarımız bu yöntemle hiçbir zaman dişsiz beklemek zorunda kalmazlar. Aynı gün güzel bir dişle hayatlarına devam ederler.

Bir Günde Implant tedavisi kliniğimize geldiğiniz gün operasyon geçirerek yeni dişinizle ayrılmanız demektir. Bu implant tedavisi için aylarca beklemesi söylenen hastalara ideal çözümdür. Hastalarımız bu yöntemle hiçbir zaman dişsiz beklemek zorunda kalmazlar. Aynı gün güzel bir dişle hayatlarına devam ederler.

Bu yöntem aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:

 • Tek diş implant
 • Birden fazla implant
 • Tüm ağız implant

Bir Günde Implant tedavisi ile Prof. Dr. Ömer Kutay gerek istanbul gerekse yurtdışından gelen hastalara kısa sürede etkili bir tedavi yöntemi uygulamaktadır.

Bu tedavi ile hastalar tedavinin ilk gününden itibaren dişsiz kalmadan hayatlarına devam edebiliyorlar.

Bugün dişsizlik problemi çeken hastaların en çok tercih ettiği tedavi yöntemlerinin başında gelen “Bir Günde İmplant” tedavisi ile aylarcxa beklemekten kurtulabilirsiniz.

Bu tedaviden en çok zamanında tedavi olmayı ihmal etmiş, gevşemiş-sallanan ve hoş gözükmeyen dişlere sahip hastalar faydalanır. Bu hastalar tedavi sonrasında ağızlarındaki çürük ve bakterilerden kurtulmakla kalmaz, yeni sahip oldukları çekici gülüşlerinin doğal sonucu olarak yüksek bir özgüven hissine de sahip olurlar.

Tedaviye uygun diğer hastalar da damak protezlerini kullanmakta güçlük çekenler, diş hastalıkları yüzünden kemik erimesi yaşayanlar, genetik olarak dişi eksik olanlar ve bir kaza sonrası diş kaybı yaşayanlardır.

Unutulmaması gereken bir önemli bir husus daha vardir ki oda; daha öncede belirttiğimiz gibi implant diş tedavisi kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir.

Bu da ancak kişinin diş hekimi tarafından muayene edilmesi sonucu  belirlenebilmektedir.
Bu değişiklik tedavinin fiyatlarını etkilediği gibi süresini de etkilemektedir.

Bir Günde İmplant tedavisi de ancak diş hekimi kontrolünden sonra onaylanabilmektedir.

 • İmplant destekli diş uygulamasını 6-12 aylık sürelerden 1 güne indirir.
 • Yayınlanmış bilimsel belgeler konvansiyonel yöntemlerle çok benzer başarı düzeylerini göstermektedir.
 • Hastalar çiğneme kalitelerinde, güven ve rahatlık düzeylerinde büyük iyileşmeler olduğunu söylemektedirler.
 • İyileşmekte olan diş eti üzerinde rahatsızlık yapan protez damaklardan kurtarır.
 • Tedavi sonrası hastalar neredeyse hiçbir şikayette bulunmazlar.
 • Hastalar yeni gülüşleriyle yenilenmiş bir özgüven hissederler.

İmplantların ve dişlerin bir günde tamamlandığı tedaviler son yıllarda sık uygulanmaya başlandığını görmekteyiz. Özellikle ağız durumları bu tedaviye müsait olan ve çene kemiği yeterli derecede olan hastalarda implantların dişler çekilmiş olsa  bile aynı günde uygulanması ve arkasından hemen aynı gün dişlerin takılmabilmesi mümkün olabilmektedir.

Bu tür vakalar tabii ki şmltihaplı ve hasta dişlerinden bir günde kurtulmakta, bir günde sağlam implantlara kavuşup üzerlerine dişler takıldığında büyük bir değişimle ve sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etmektedirler.

İlk muayene sonucu implantın sizin için geçerli çözüm olduğu ortaya çıktığı takdirde, diğer aşamaların planlamasına geçilir. İmplant planlamasında size uygun implant tipi ve çalışma şekli seçilir. Bunun için röntgen incelemeleri, çene kalıpları bazen de tomografik inceleme gerekebilir.

2. İmplant uygulama

İmplant operasyonu dikişli veya dikişsiz iki farklı şekilde ve genelde ağız uyuşturularak yapılmaktadır. İmplant sayısı fazla ve operasyon geniş ise genel aneztezi ile de yapılabilir.

Basit implant operasyonları bir diş çekimine benzer. Ağrı daha az ve nadir olur genelde birinci günden sonra görülmez.

 İmplant yerleştirme ameliyatı sonuçta yapılacak implant protezin şeklini ve rahatlığını etkileyeceğinden tecrübe, itina ve titiz çalışma gerektirir.

3. İmplant iyileşme süreci

Güncellenmiş bilgilerimize göre implantların kemikle kaynaşması için gerekli süre üst çenede3 ay, alt çenede ise 2 aydır. İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra üzerlerine sabit dişlerin takıldığı durumlarda 2-3 ay beklenmeden dişler takılmış olduğundan hastaların 2 ay süre ile yumuşak besinleri yemeleri önem taşır.

4. İmplant komplikasyonları

Her operasyonda nadir de olsa bazı komplikasyonlar olabilir. İmplantlarla ilgili olarak ciddi bir komplikasyon hemen hiç oluşmaz.

Çok nadir olarak alt dudakta his kaybına sebep olan geçici sinir zedelenmesi 3-4 haftada kendiliğinden düzelir. En sık komplikasyon %2 oranında görünen implant kaybıdır.

Nadiren implantın kemikle bütünleşmemesi sonucunda implant yerinden çıkartılmak zorunda kalınabilir.

5. İmplant bakımı

İmplantlar dişler gibi diş fırçasıyla fırçalanarak temizlenmelidirler. Yetersiz bakım implant çevresinde bir enfeksiyona neden olabilir. Bu durum implantın ömrünün kısalmasına sebep olur ve implant çevresinde operasyon yapılması gerekebilir. İyi ağız bakımı ve diş hekimine 6-12 ayda bir kontrole gitmek implantların maksimum süre kullanılmasını sağlar.

Источник: https://omerkutay.com/bir-gunde-implant/

Diş İmplantları

Diş Estetiğinde Günübirlik Tedaviler ve İmplantlar

Diş implantları bir başka değişle dental implantlar, halk arasındaki deyimiyle vidalı diş, çivili diş artık ne derseniz deyin günümüzde çok yaygınlaştı.

 İmplant sözcüğü Latince ” in = içerisine , içerisinde ” ve ” planto = ekme, dikme , yerleştirme , gömme ” anlamına gelen sözcüklerin bileşiminden oluşmuştur.

Bundan 15-20 sene öncesine kadar çok nadir uygulamalar arasındayken artık diş çekimi kadar rutin diş hekimliği uygulamaları arasında yerini aldı. Tabi bunda da haklı nedenler var.

Düşünsenize kaybettiğiniz dişinizin yerine dişin hem kökünü hem de üst yapısını taklit eden, fonksiyon açısından gerçek dişinizin eksikliğini size hiç hissettirmeyen, dişinizin olmadığını zamanla sizin bile unuttuğunuz yeni dişleriniz oluyor birden takıp çıkarttığınız o eski protezlerinizden kurtuluyorsunuz. Ne güzel değil mi?

Evet diş implantları gerçekten de bu kadar kullanışlı ve güzel oluşumlar. Ama tabi baştan doğru planlamayı, doğru cerrahi uygulamayı ve üzerinin doğru protezini yapmak kaydıyla yoksa bu işin sizin ve hekiminiz için kabusa ve işkenceye dönmesi içten bile değil. Artık paranıza mı yanarsınız, emeğinize mi çektiğiniz sıkıntıya mı  siz düşünün gerisini.

Şaka bir yana dental implantlar ömrünüzde sınırlı sayıda yaptıracağınız hem maddi hem manevi külfetli bir işlem dizisi o yüzden baştan yanlış karar verilir ve uygulanırsa gerçekten her şeyin çok çabuk boşa gitmesi mümkün.  Baştan doğru bir planlama ve iyi  bir implant cerrahi uygulaması çok önemli.

Baştan verilen doğru karar sonuçta da bizim yüzümüzü güldürecektir. 

Bu yazımızda siz hastalarımızı bilgilendirmek amaçlı implant hakkında genel bilgiler vereceğiz.

İmplanta Hazırlık

İmplant öncesi hastayla ilk önce güzel ve ayrıntılı bir ön görüşme gerçekleştirilmeli. Bu görüşmede;

 1. Hastanın Şikayeti
 2. Hastanın Tıbbi Geçmişi
 3. Hastanın Dental Geçmişi

Hasta Şikâyeti; Hastanın şikayetini ve beklentilerini hekimin tam olarak anlaması ve ayağı yere basmayan isteklerin olmayacağı konusunda hastaya bilgi verilmesi gereklidir.

Hastanın Tıbbi Geçmişi; Diabetes Mellitus, Rheumatoid Arthritis, Osteomalacia, Osteogenesis Impefecta, Osteoporosis , İmmün yetersizlik (HIV, Immunosuppressive İlaçlar), Radyasyon Terapisi , Mental veya Psikolojik rahatsızlıklar, Kanama Bozuklukları (Hemorrhagic diathesis, antikoagulan ilaç kullanımı) gibi hastalıklar açısından değerlendirme yapılmalıdır.

Hastanın Dental Geçmişi; Hastanın geçmişteki diş hekimi tecrübeleri araştırılarak daha önce mevcut olan kronik abseler veya iyileşmeyen yaraların mevcudiyeti araştırılır. (diabetes mellitus).

Hastanın sahip olduğu restorasyonlar değerlendirilerek hastanın implant tedavisinden beklentileri değerlendirilir ve daha önce yaptırdığı tedavilerde varsa çektiği sıkıntılar ve mevcut sorunlar değerlendirilerek aynı sorunlarla implant tedavisinde de karşılaşılmaması için çalışılmalıdır.

Bunlar etraflıca sorgulanıp hasta dosyasına not alındıktan sonra 'Ağız İçi' muayeneye geçilmelidir.

Ağız içi muayene

Teşhis Modelleri, Sert ve Yumuşak Doku Değerlendirmesi ve Radyolojik Değerlendirmeyi kapsar.

Teşhis Modelleri; Bu aşamada hastanın plastik ağız içi ölçüleri alınarak model üzerinde implant yerleri, kemik miktarı, mevcut dişlerin açıları, protez planlaması gibi aşamalar değerlendirilir. Eğer istenirse akrilik rehberler hazırlanabilir.

Sert ve Yumuşak Doku Değerlendirmesi; Bu aşamada gözle ve elle implant yapılacak bölgenin ve çevresinin sağlığı, kemik miktarı, implant bölgesinin genişliği diş hekimince değerlendirilir.

Radyolojik İnceleme; Radyoloji implant planlamasında çok önemli bir yer tutar. Çünkü implant yapılacak kemik  bölgesini çıplak gözle görme imkanı yoktur. Çoğunlukla implant yapımı için iki boyutlu radyografiler kafi gelse de .

İmplant sayısına, kemik miktarına, anatomik oluşumlara yakınlığına bağlı olarak dental tomografiler gibi daha ayrıntılı ve boyutlu veriler sunan radyografik araçlara da ihtiyaç duyulabilmektedir.

Bu filmlerden implant bölgesinin mandibular kanal, maksiller sinüs gibi anatomik oluşumlarla ilişkisi, hangi boyutta implant yapılacağı, kaç implant yapılacağı, çevre dokuların sağlığı gibi çok yönlü değerlendirmeler yapılmaktadır.

İmplant Öncesi Gerekli Kemik Miktarı?

İmplant başarısını etkileyen en önemli unsurlardan birisi yeterli kemik miktarıdır.

İmplant ilk başlarda kemiğe belli miktarda vidalama hareketi ile mekanik olarak tutunsa da implantın esas özelliği osteointegrasyon denilen kemikle arasında bir bağ oluşması ve kemiğin bir parçası adeta devamı gibi davranmasıdır. O yüzden implant öncesi hangi boyutta implant yapılacağının ve etrafındaki kemiğin miktarının belirlenmesi son derece önemlidir.

Örnek olarak 4x10mm lik bir implant için en az 6-7mm'lik alveol kemiği kalınlığı gerekirken alt çenede alt çene siniri'nin üstünde en az 12mm kemik bulunmalıdır.  İmplant yüzeylerinin çevresinde en az 1-1,5mm kemik bulunacak şekilde implant yerleştirilmelidir.

Dişsiz bölgeler ölçülerek bir veya daha fazla implant üstü kron yapımı için gerekli mesafe olup olmadığına bakılmalıdır. İki diş arasındaki minimum mesafe 7mm'dir.İki diş arasına ideal 4mm'lik iki implant yerleştirilmesi için gerekli minimum mesafe 14mm'dir.

Buna göre diş implant arası mesafe 1,5mm, implant-implant arası mesafe 3mm olmalıdır. Eğer iki diş arasındaki mesafe 7-14mm arsında ise geniş çaplı tek bir implant düşünülmelidir.

Eğer aralık 12mm ise iki dar çaplı implant da düşünülebilir fakat dar çaplı implantların daha zayıf olduğu unutulmamalıdır. 

Restorasyon abutment, abutment vidası ve krondan oluşmaktadır. Bütün bu öğelerin yerleşmesi için implant ile karşı çene diş arasında minimum 7mm aralığa ihtiyaç vardır.

İmplant öncesi tüm bu aşamaları geçtikten ve hangi bölgelere, hangi boyutta, kaç implant yapacağımıza karar verdikten sonra artık implantların cerrahi olarak hasta ağızına yerleştirilme aşamasına geçebiliriz.

İmplant Cerrahisi Öncesi Hastanın Hazırlanması

Bu aşamada hastanın cerrahi öncesi kullanması gerekli ilaçları varsa onların alınması sağlanmalı, karnı tok olmalı, ağız hilyeni sağlanmış olmalı, ve stressiz , konforlu en önemlisi de son derece steril ve dezenfekte bir ortam hazırlanmalıdır. Açık, kemiği de ilgilendiren bir yara oluşturulacağından sterilizasyon kurallarına uymak çok önemlidir.

Ayrıca cerrahi öncesi tüm ekipmanın tam ve çalışır olduğu kontrol edilmeli. Her türlü komplikasyona karşı müdahale için gerekli olan acil müdahale ilaçları hazır bulundurulmalıdır.

İmplant Uygulaması

İmplant vakanın durumuna ve ağız yapısına göre çeşitli cerrahi yaklaşımlarla ağız içine yerleştirilebilir. Bunlar;

 1. İki aşamalı cerrahi implant uygulaması
 2. Tek aşamalı cerrahi implant uygulaması
 3. Çekim boşluğuna implant uygulanması
 4. Flepsiz implant uygulaması
 5. Split osteotomiyle implant uygulaması. Şeklinde gruplandırılabilir.

İki aşamalı cerrahi implant uygulaması;

Anestezi sonrası özel kesilerle implant yapılacak kemik bölgesi açığa çıkarılır. İmplant çene kemiğine yerleştirilir, daha sonra diş eti implantı tamamen örtecek şekilde kapatılır ve implantla kemik yüzeyinin bağlantı kurması için 2-6 ay arasında değişen sürelerde beklenilir ve sonrasında implantın üst yapısı yanı protez yapımı aşamasına geçilir.

Tek Aşamalı İmplant Uygulaması;

İmplant yerleştirildikten sonra diş eti ile tamamen örtülmez bir kısmı gözükür halde bırakılır ve sonra çok beklemeden üst yapısının hazırlanma aşamasına geçilebilir. Özel implant türlerinde, enfeksiyonun olmadığı kemik miktarının fazlasıyla yerli olduğu kritik olmayan vakalarda tercih edilir.

Çekim Boşluğuna İmplant Uygulaması;

Bazı vakalarda gerekli şartlar uygunsa bir diş çekilir çekilmez yerine implant yerleştirilebilir.

Bu sayede hasta hem çekim hem de implant için ayrı ayrı stres yaşamadan tek seferde dişsizlik sorunundan kurtulabilir. Estetik ve fonksiyon olarak uzun süre problem yaşamaz. Belli durumlarda uygulanabilir.

Diğer türlü genelde çene cerrahı çekim sonrası implantı uygulamadan önce 2-3 ay gibi bir süre beklemeyi tercih eder.

Flepsiz implant uygulaması; Yine bazı durumlarda implant boyutları ve diş etinin durumuna göre cerrahi olarak diş etine herhangi bir kesi yapılmadan direkt diş eti üzerinden implant yerleştirilmesi mümkün olabilmektedir. Bu sayede hastaya ilave bir yara oluşturulmamış olur.

Bu kadar ayrıntılı bilgiden sonra diş implantları hakkında sık merak edilen konuları soru cevap şeklinde özetlersek sanırım hastalarımız için daha faydalı olacaktır;

Diş İmplantları, Dental İmplantlar Nedir?;

İlk defa 1952 yılında Branemark tarafından tanımlanmış daha çok titanyumdan üretilen. Diş kemiğine yerleştirilip eksik dişin hem kökünü hem kron kısmını taklit eden diş protezlerine verilen genel isimdir.

Diş İmplantı Kimler Tarafından Yapılır;

Daha çok Ağız Diş Çene Cerrahisi uzmanları tarafından yapılsa da. Günümüzde  genel diş hekimlerince  rahatlıkla uygulanmaktadır.

Diş İmplantlarının Başarı Oranı Nedir;

Doğru teşhis, doğru cerrahi uygulama ve doğru protez planlaması ile birlikte başarısı %98 lere varmaktadır.

Dental İmplant Uygulaması Çok Ağrılımıdır?

Diş çekim kadar düşünülebilir. Operasyon sonrası ekstra bir komplikasyon gelişmez ise hastanın konforu birkaç gün bozulmaktadır.

Dental İmplant Uygulamasının Prosedürleri Nelerdir?

İlk önce ağız içi  ve radyolojik olarak muayene edilir, hasta istekleri de dikkate alınarak implat tipi ve miktarı tespit edilir. Cerrahi olarak implant yerleştirilir. Sonra 2-3 ay beklenip protez kısmı yapılır. Beklemesiz implantlar da mevcuttur ama uygun şartların oluşması gerekir.

Diş İmplantı Fiyatları Nedir? Dental İmplantlar Kaç Liradır? Vidalı Diş Fiyatları?

Bunun fiyatını ancak ayrıntılı bir muayeneden sonra diş hekimiz belirtebilir. İmplant fiyatı, implantın markasına, sayısına, üzerine yapılacak protezin tipine göre çok çeşitlilik gösterebilir. Telefonla ya da internet üzerinde sağlıklı bir fiyat bilgisi almanız mümkün değildir.  O yüzden implant yaptırmak istiyorsanız diş hekiminize muayene olmalısınız.

İmplant Ömrü Ne Kadardır?

Uygun yapılmış ve planlanmış bir implantı uzun yıllar sorunsuzca kullanabilirsiniz. Ama bazı durumlarda implantlar yerleştirildikten kısa bir süre sonra kaybedilebilmektedir. Bunun yanlış kuvvet dağılımından, sistemik rahatsızlıklara, ağız içi enfeksiyonlara, implantın yapısına kadar bir çok farklı nedeni olabilir.

Hiç Dişim Yok. Komple İmplant Yapılabilir mi?

Tamamen dişsiz vakalarda da implant mümkündür. Hastanın yaşı ve kemik seviyesi uygunsa sabit çıkmayan köprü tarzı protezler yapılabileceği gibi implantın tutuculuğunu arttırdığı takıp çıkarılabilen hareketli tarzda protezler de yapılabilmektedir.

Ortodontik Tedavi Esnasında İmplant Yapılır mı?

Genelde implant yapımı için ortodontik tedavinin bitmesi beklenir. Ortodonti uzmanı implant yapılacak boşlukları  ve çevre dişlerin konumlarını ortodontik tedavi ile ayarladıktan sonra implant yapılması mümkün hale gelir.

Diş Etlerim Hasta, Dişerim Sallanıyor İmplant Yapılır mı?

Diş eti hastalıkları implantta başarısızlık nedenlerinden biridir. Sallanan dişler gerekli görüldüğünde çekilip diş eti hastalıkları kontrol altına alındıktan sonra implant yapılması mümkündür.

Источник: http://enverakinozkan.com.tr/dis-implantlari

İmplant Yöntemi İle Diş Estetiği

Diş Estetiğinde Günübirlik Tedaviler ve İmplantlar
Ağız ve Diş Sağlığı
Memorial Ataşehir Hastanesi

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemelerden yapılan yapay diş kökleridir.

Memorial Ataşehir Hastanesi Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümü Uzmanları implant yöntemi hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

“Doğal olarak herkesin dişleri kendisi için önemlidir. Ancak gülüşünüz hayat standardınızı, estetiğinizi ve yaşam kalitenizi bozduğunda dişlerinizin anlamı değişir. Çocuklukta süt dişleriyle başlayan ağız diş sağlığı, ergenlik döneminde sürekli dişlerin yerine gelmesiyle tamamlanır.

Ancak ağız diş sağlığına yeterince önem gösterilmemesi, kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıklar, yanlış diş tedavileri gibi pek çok sebeple herkes hayatının bir döneminde diş kayıplarıyla karşılaşabilir.

Artık, günümüzde üçüncü dişlenme diye tanımlanan diş implantlarıyla bu kayıplar en doğal şekliyle giderilebilmektedir.

Hangi durumlarda implant yapılır?

Tek diş eksikliğinin komşu sağlam dişlere dokunulmadan giderilmesinde, birden fazla diş eksikliğinin, takılıp çıkartılan protezler yerine implantlar yardımı ile sabit köprüler yapılarak giderilmesinde, tam dişsizlik durumunda takılıp çıkartılan protezler (damak) yerine sabit protezler yapılabilmesinde, her türlü dişsizliğin ve eksik fonksiyonların giderilmesinde uygulanabilir.

Kimlere implant tedavisi uygulanır?

İmplant yapımı için kesinlikle sakınca teşkil eden belli hastalıklar taşımayan herkes implant tedavisi görebilir. Siz kendinizi bir aday olarak görüyorsanız, doktorunuz implantın sizin için doğru bir seçim olup olmadığına karar verir.

İmplant uygulamasının yararları nelerdir?

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. Implantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur.

Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür. Normalde diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır.

İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir.

İmplant üzerine yapılan diş doğal diş gibi görünür mü?

İmplant kemik ve dişeti altında yerleşmektedir. Bu sebeple üstüne yapılan dişle herhangi bir uyumsuzluk söz konusu olmamaktadır. Özellikle son dönemlerde gelişen zirkon üst yapılar sayesinde ön bölge estetiğinde bile tam bir uyum sağlanmaktadır.

Hangi durumlar implant uygulamasını gerektirir?

Diş kayıplarının ya da meydana gelen travmaların sonucunda fizyolojik olarak oluşan kemik erimeleri, çene kemiğinin seviyesinin ve hacminin azalmasına neden olmaktadır. Bu durum, uygulanacak protezin işlevini tam olarak yerine getirebilmesine engeldir. Bunun sonucunda da çiğneme ve konuşmada problemlerin çıkması kaçınılmaz olur.

İmplant her yaşta uygulanabilir mi?

Evet. Sadece gençlerde kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Bu da kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir. Erişkinler için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok gereksinim duyarlar.

İmplantın başarısı neye bağlıdır?

Implantların başarısı için genel sağlığın iyi olması, yani yeterli “iyileşme potansiyeli” olması, doğru teşhis konulması ve implantın temizlik ve bakımının doğru yapılması gerekmektedir.

Bunun yanında hekim tarafından uygun cerrahi ve uygun protez yapılmış olması gereklidir. Ayrıca, çok fazla sigara içilmesi ve / veya aşırı alkol kullanılması başarıyı olumsuz etkileyecektir.

Yukarıdaki faktörlere bağlı olarak implant başarısı % 90-100 arasında değişebilir.

İmplant yapılmasının mümkün olmadığı durumlar nelerdir?

Bazı bedensel rahatsızlıklar veya engeller nedeniyle implant yapılması sakıncalı olabilir. Bu durumları şöyle özetleyebiliriz:

 • Bazı kalp rahatsızlıkları
 • Kan pıhtılaşma sorunları
 • Romatİzmal hastalıklar
 • Aşırı düşkün olmak ve benzeri durumlar
 • Diyabet ( şeker hastalığı); kontrol altında olmayan ve diyabetin düzenli seyretmediği durumlar
 • Çenedeki kemik yapısının uygun olmaması, yetersiz veya anatomik olarak riskli olması
 • Hastanın cerrahi işlemlere yatkın olmaması (aşırı korku, endişe)
 • Hastanın implant sonrası oral hijyenini (ağız temizliğini) tam olarak sağlayamayacağı durumlar.

İmplantlar vücut tarafından reddedilir mi?

Günümüzde implant materyali olarak en fazla kullanılan metal titanyumdur. Titanyum, doku uyumu mükemmel olan, yüzyıllardır tıbbın birçok alanında güvenle kullanılan bir metaldir. Bu nedenle bir “doku reddinden” söz edilemez.

Bir kanser riski var mıdır?

Tıp ve diş hekimliği dünyasında diş implantlarının kansere neden olduğunu gösteren tek bir örnek bile yoktur.

Pahalı bir tedavi midir?

İmplant uygulamaları bir dizi karmaşık ve uzun süreli işlemleri gerektirir. Dolayısıyla rutin diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek bir harcama gerektirirler. İmplant tedavileri tamamlanan hastalarda yapılan bir araştırmada, hastalar yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını ve gerekirse aynı şeyi tekrar yaptıracaklarını belirtmişlerdir.

Operasyon sırasında ve sonrasında bir rahatsızlık olabilir mi?

Operasyon lokal anestezi İle hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilmektedir. Gerekli durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. Operasyondan sonra, herhangi diş çekiminden sonra da duyulabilecek hafif bir ağrı veya şişlik olabilir. Bunlar da ağrı kesicilerle ve gerekli önlemlerle rahatlıkla giderilebilir.

Yerleştirme operasyonu ve protezin tamamlanması ne kadar sürer?

Cerrahi işlemin süresi yerleştirilecek implant sayısına ve hastanın koşullarına bağlı olarak yarım saat ila birkaç saat arasında değişebilir. Operasyondan sonra, implant İle kemiğin kaynaşması için (osseointegrasyon) 2-3 ay kadar beklenir. Daha sonra bu ımplantlar üzerine, birkaç seans süren bir uygulama ile protezler yerleştirilir.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/implant-yontemi-ile-dis-estetigi/

İmplant Tedavisi

Diş Estetiğinde Günübirlik Tedaviler ve İmplantlar

Diş implantı, diş protezlerine destek vermek için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Diş ve gülüş estetiğini bozan eksik dişlerin varlığında, genellikle diş implantı uygulamaları tercih edilir.

Diş implantı uygulamalarında, titanyum gibi bir malzemeden üretilmiş olan vücut dokularına uyumlu yapay diş kökleri, steril bir ortamda küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilir.

Yaklaşık olarak 2-3 ay içinde çene kemiğine tamamen tutunan implant, üzerine konacak protezi taşıyacak duruma gelir.

Diş implantı uygulamalarının sağlıklı ve estetik sonuçlar sunması için gereken şartlar şunlardır:

 • Alanında uzman diş hekimleri tarafından yapılmalıdır.
 • Çene kemiği ile uyumlu olan, iyileşmenin hızla tamamlanmasına olanak sağlayan implantlar kullanılmalıdır.
 • Uygulanan implant; diş ve diş eti hastalıkları ile kemik erimesine yol açmamalıdır.
 • Doğal dişe en yakın görüntü sağlayan malzemelerle kaplanarak diş ve gülüş estetiği sağlanmalıdır.

1 – Diş implantının çene kemiğiyle uyumu

Kullanılan implantın materyali, dizaynı ve yüzey yapısı, cerrahi işlemin steril bir ortamda ve çene kemiğine zarar vermeden yapılması, implant yuvasının implanta tam uyacak şekilde hazırlanması gibi faktörler, implantın çene kemiğiyle uyumunu sağlayan önemli faktörlerdir.

Akıllı İmplant

Protez uzmanı ve çene cerrahı diş hekimlerimizin steril şartlarda yaptığı implant uygulamarında, yüksek düzeyde kemik uyumu hedeflenir.

Sıradan İmplant

Yeterli kaliteye sahip olmayan implantlar çene kemiğiyle uyum sağlama sorunlarına yol açabilir. Alanında uzman olmayan diş hekimleri tarafından uygun olmayan ortamlarda yapılan uygulamalar, implantın çene kemiğiyle uyumunu azaltabilir.

İmplant, eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. İmplant diş ve çene yapısını tamamen değiştirir. Peki kimlere, nasıl ve ne zaman yapılır? Sağlıklı ve kullanışlı mıdır?

Diş Estetiğinde Günübirlik Tedaviler ve İmplantlar

Doğal olarak herkesin dişleri kendisi için önemlidir. Ancak gülüşünüz hayat standardınızı, estetiğinizi ve yaşam kalitesini bozduğunda dişlerinizin anlamı değişir. Çocuklukta süt dişleriyle başlayan ağız diş sağlığı ergenlik döneminde sürekli dişlerin yerine gelmesiyle tamamlanır.

Ancak ağız diş sağlığına yeterince önem gösterilmemesi, kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıklar, yanlış diş tedavileri gibi pek çok sebeple herkes hayatının bir döneminde diş kayıplarıyla karşılaşabilir. Artık günümüzde üçüncü dişlenme diye tanımlanan diş implantlarıyla bu kayıplar en doğal şekliyle giderilebilmektedir.

(Bakınız, Diş Kayıplarında İmplant)

1) Hangi Durumlarda İmplant Yapılır?

Tek diş eksikliğinin komşu sağlam dişlere dokunulmadan giderilmesinde, birden fazla diş eksikliğinin, takılıp çıkartılan protezler yerine, implantlar yardımı ile sabit köprüler yapılarak giderilmesinde, tam dişsizlik durumunda takılıp çıkartılan protezler (damak) yerine sabit protezler yapılabilmesinde, her türlü dişsizliğin ve eksik fonksiyonların giderilmesinde uygulanabilir. (Bakınız, Hangi Durumlarda Diş İmplantı Yapılır?)

Diş kayıplarının ya da meydana gelen travmaların sonucunda fizyolojik olarak oluşan kemik erimeleri, çene kemiğinin seviyesinin ve hacminin azalmasına neden olmaktadır. Bu durum, uygulanacak protezin işlevini tam olarak yerine getirebilmesine engeldir. Bunun sonucunda da çiğneme ve konuşmada problemlerin çıkması kaçınılmaz olur.

2) İmplantın Yararları Nelerdir? 

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur.

Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür. Normalde diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır. İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir.

(Bakınız, İmplantın Faydaları Nelerdir?)

3) İmplantlı Dişler Doğal Görünür mü?

İmplant kemik ve diş eti altında yerleşmektedir. Bu sebeple üstüne yapılan dişle herhangi bir uyumsuzluk söz konusu olmamaktadır. Özellikle son dönemlerde gelişen zirkon üst yapılar sayesinde ön bölge estetiğinde bile tam bir uyum sağlanmaktadır. (Bakınız, Zirkonyum Diş Kaplama)

4) Her Yaşta İmplant Uygulanabilirmi? 

Evet. Sadece, gençlerde kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Bu da kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir.

Erişkinler için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok gereksinim duyarlar. (Bakınız, Her Yaşta İmplant Mümkün mü?)

5) İmplantın Başarısı Nelere Bağlıdır?

İmplantların başarısı için genel sağlığın iyi olması, yani yeterli “iyileşme potansiyeli” olması, doğru teşhis konulması ve implantın temizlik ve bakımının doğru yapılması gerekmektedir.

Bunun yanında hekim tarafından uygun cerrahi ve uygun protez yapılmış olması gereklidir. Ayrıca, çok fazla sigara içilmesi ve/veya aşırı alkol kullanılması başarıyı olumsuz etkileyecektir.

Yukarıdaki faktörlere bağlı olarak implant başarısı %90-100 arasında değişebilir. (Bakınız, İmplantın Başarısı Nelere Bağlıdır?)

Bazı durumları şöyle özetleyebiliriz:

 • Bazı kalp rahatsızlıkları 
 • Kan pıhtılaşma sorunları
 • Romatizmal hastalıklar 
 • Aşırı düşkün olmak ve benzeri durumlar.
 • Diyabet (şeker hastalığı); kontrol altında olmayan ve diyabetin düzenli seyretmediği durumlar (Bakınız, Diyabet Hastalarında İmplant)
 • Çenedeki kemik yapısının uygun olmaması, yetersiz veya anatomik olarak riskli olması. 
 • Hastanın cerrahi işlemlere yatkın olmaması (aşırı korku, endişe) 
 • Hastanın implant sonrası oral hijyenini (ağız temizliğini) tam olarak sağlayamayacağı durumlar.

6) İmplantlar Vücut Tarafından Reddedilir mi?

Günümüzde implant materyali olarak en fazla kullanılan metal titanyumdur. Titanyum, doku uyumu mükemmel olan, yüzyıllardır tıbbın birçok alanında güvenle kullanılan bir metaldir. Bu nedenle bir “doku reddinden” söz edilemez. (Bakınız, İmplant Nedir?)

7) Kanser Riski Var mıdır?

Tıp ve diş hekimliği dünyasında diş implantlarının kansere neden olduğunu gösteren tek bir örnek bile yoktur.

8) Pahalı Bir Tedavimidir? 

İmplant uygulamaları bir dizi karmaşık ve uzun süreli işlemleri gerektirir. Dolayısıyla rutin diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek bir harcama gerektirirler. İmplant tedavileri tamamlanan hastalarda yapılan bir araştırmada, hastalar yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını ve gerekirse aynı şeyi tekrar yaptıracaklarını belirtmişlerdir. (Bakınız, İmplant Pahalı Bir Tedavimidir?)

9) Operasyonda Bir Rahatsızlık Olabilir mi?

Operasyon lokal anestezi ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilmektedir. Gerekli durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. Operasyondan sonra herhangi diş çekiminden sonra da duyulabilecek hafif bir ağrı veya şişlik olabilir. Bunlar da ağrı kesicilerle ve gerekli önlemlerle rahatlıkla giderilebilir.

10) Yerleştirme ve Dişlerin Kaplaması Ne Kadar Sürer?

Cerrahi işlemin süresi yerleştirilecek implant sayısına ve hastanın koşullarına bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında değişebilir. Operasyondan sonra, implant ile kemiğin kaynaşması için (osseointegrasyon) 2-3 ay kadar beklenir. Daha sonra bu implantlar üzerine, birkaç seans süren bir uygulama ile protezler yerleştirilir.

Источник: http://www.hekimim.com/haber-arsivi/211-10-soruda-dis-estetigi-ve-implant.html

Implant Tedavisi

Diş Estetiğinde Günübirlik Tedaviler ve İmplantlar

İmplant çeşitli sebeplerle eksilen dişlerin kaybolan estetiğini ve işlevini tekrar kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen suni diş kökleridir.

İmplantlar genellikle dokulara uygun, dayanıklılıkları son derece fazla ve yüksek teknoloji ürünü olan titanyum malzemeden yapılırlar.

İmplant tedavisi sonucu çene kemiğine yerleştirilen implantlar o kadar doğal bir görünüme sahiptirler ki onları gerçek dişlerden ayırt etmek çok zordur.Bu nedenle bazen onların varlıklarından haberiniz bile olmaz

1-Muayene

Bu etap tıbbi ve diş hekimliği muayenelerinden oluşabilir.

Eğer hastanın genel sağlık durumu implant uygulamasına elverişliyse, çekilecek özel bir röntgen ve ağızdaki dişlerin durumuna göre, dişhekimi kullanılacak implantın tipi ve uzunluğuna karar verir.

Bu etapta implanta ve sonradan yapılacak proteze karar verecek hekimin bu konuda deneyimli olması ve planlamayı implantı uygulayacak Çene Cerrahı ile birlikte yapması çok önemlidir.

2-Operasyon

Operasyon Çene Cerrahı tarafından yapılmalıdır. Protezi yapacak hekim de operasyona katılmalı ve uygulamanın planlandığı şekilde yapılmasına yardımcı olmalıdır. İmplantın yerleştirilmesi lokal anestezi ile yapılır.

İnsizyon dişeti üzerinden yapılarak kemikte uygun aletlerle implantın yerleştirileceği yuva açılır. İmplant bu yuvaya yine özel aletler kullanılarak yerleştirilir.

İşlem, uygulanacak olan implantların sayısına bağlı olarak 30-90 dakika arasında sürebilir.

3-İyileşme safhası 

İmplant yerleştirildikten sonra, kemikle bütünleşmesi için belli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Bu süre minimum 3 aydır. Bu süre içerisinde gerekirse hastaya geçici bir protez uygulanabilir.

Hastalar uygulanan implantların üzerine direk çiğneme yükü vermeden normal beslenmelerini yapabilir.

İyileşme süresi sırasında, implantı uygulayan hekim belirli aralıklarla hastayı kontrollere çağırır ve gerek görürse tekrar bir röntgen isteyebilir.

4-İmplant Üst Yapısının Yerleştirilmesi 

İyileşme süresi tamamlanıp implant çevresi tamamen yeni kemikle dolduktan sonra, implantın üzerine üst yapısı yerleştirilir.

5-Protezin Yapılması

Yapılacak olan proteze uygun ölçü maddeleri ile ölçü alınır. Protez tek bir kron, köprü, parsiyel veya tam protez şeklinde olabilir.

İmplant tedavisi sırasında çok acı hissediliyor mu?

İmplant tedavisi lokal anestezi altında uygulanan bir tedavi olduğundan genelde ağrısız geçen bir operasyondur. Operasyonu yapacak olan hekim ve hastanın tercihi doğrultusunda genel anestezi de uygulanabilir.

Ancak her cerrahi operasyonda olduğu gibi implant tedavisinde de bazı ağrılar olabilir.Operasyon sonrası ortaya çıkabilecek ağrılar normal diş çekimi sonrası ortaya çıkan ağrılardan farklı değildir. Hekim tarafından verilecek olan ilaçlar operasyon sonrası ağrıların önlenmesini sağlayacaktır.

Avrupa Diş ailesi kendinizi rahat hissetmeniz için daima yanınızda olacaktır

İmplant tedavisi pahalı bir uygulama mıdır?

İmplant uygulamaları bir dizi karmaşık ve uzun süreli işlemleri gerektirir. Dolayısıyla rutin diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek bir harcama gerektirirler. Buna karşılık implant tedavileri tamamlanan hastalarda yapılan bir araştırmada, hastalar yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını ve gerekirse aynı şeyi tekrar yaptıracaklarını belirtmişlerdir.

İmplant tedavisi kimlere uygulanamaz

Diyabet (şeker hastalığı); kontrol altında olmayan ve diyabetin  düzenli seyretmediği durumlarBazı romatizmal hastalıklarKanda pıhtılaşma sorunlarıBazı kalp hastalıklarıAşırı zayıf bünyeye sahip olmak.Uygun olmayan çene yapısı.Hastada panik atak rahatsızlığının olmasıHastanın aşırı heyecanlı ve endişeli olması

İmplant tedavisi sonrası sağlanması gereken oral hijyeni (ağız temizliğini) hastanın tam olarak sağlayamayacak olması

Büyük azı dişlerin kaybında, arka bölge dişsiz sonlanıyorsa;Hastalara takılıp çıkarılabilen bir parsiyel protez yerine, yerleştirilecek birkaç implant ile sabit bir köprü yapılabilir
Tek bir dişin kaybedilmesi durumunda; kaybedilen  dişin her iki yanında bulunan  dişler korunarak, bu diş yerine tek bir implant yerleştirilebilir
Dişsiz alt ve üst çenelerde;     

İleri düzeyde kemik erimesi sonucunda hastanın protezini kullanamaz hale geldiği durumlarda. Böyle durumlarda  hastanın kullandığı protez çene kemiğine  yerleştirilen implantların üzerine oturtularak tutuculuğun daha da artması sağlanır.

Dişsiz uzun boşluklarda;

Sabit köprünün yapıldığı durumlarda  köprü gövdesinin uzun olmsının yaratacağı sorunlarda , dişsiz bölgeye uygulanacak bir ya da birkaç implant ile yapılacak olan köprünün desteği ve dayanıklılığı arttırılabilir.

İmplant tedavisi nekadar sürer?

Operasyon süresi yapılacak olan  implant sayısına ve hastanın durumuna bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında değişebilir. Operasyondan sonra, implant ile çene kemiğinin birleşmesi için (osteointegrasyon) yaklaşık olarak 2-6 ay kadar beklenir.

Gerekli görülen bazı durumlarda  bu dönem süresince hastaya geçici bir protez kullandırılabilir. Daha sonra vakanın özelliğine göre birkaç seans süren bir uygulama ile implant üstü protezler takılır.

Uygun olan şartların sağlanması durumunda hiç beklemeden de protez yapılabilmektedir

İmplant uygulamasının yararları

Diş kayıpları sonucu ortaya çıkan travma , fizyolojik olarak ortaya çıkan kemik erimeleri, çene kemiğinin seviyesinde ve hacminde  azalmasına sebep olmaktadır. Bu durum da, uygulanacak olan  protezin fonksiyonunu tam anlamıyla  yerine getirebilmesine engeldir.

Bunun sonucunda da çiğneme ve konuşmada problemler çıkması kaçınılmaz olur.

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar.

Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür.
Dolayısıyla diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır.

İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir

İmplant Tedavilerinde  Başarı Oranı Yüksek Midir?

Evet implant tedavilerinde başarı oranı oldukça yüksektir.Yapılan bilimsel çalışmalarda implant başarısının %90-100 arasında değiştiği gösterilmiştir. Fakat elbetteki her tıbbbi işlemde olduğu gibi %100 garanti vermek mümkün değildir.

İmplantların Ağızda Kalma Süresi Nedir?

İmplantların kullanıldığı süre bir çok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektdir. İlk implant uygulaması yapılan hastaların implantlarını 30 yılı aşkın süredir başarıyla kullandıkları tespit edilmiştir. Her türlü tıbbi operasyonlarda olduğu gibi, prensip gereği implanlara da ömür boyu garanti verilmesi mümkün değildir.

Havaalanı gibi bir güvenlik kontrolü sırasında metal dedektörleri implantım nedeniyle uyarı verir mi?

Hayır vermez.Bunun için endişelenmeyin.İmplantlar manyetik değildir ve detektörü etkilemek için fazla küçüktür.Detektör implantlarınız için uyarı verse bile sorunu çabucak ve kolayca açıklayabilmeniz için bir implant kimliniğiniz olacaktır.

İmplantlar kalp pilini etkileyebilir mi?

Hayır etkilemez.İmplantların elektromanyetik etkisi yoktur.Kalp pilinizin çalışmasını olumsuz yönde etkilemesi söz konusu değildir.

İmplant destekli bir protezi gece çıkartmam gerekir mi?

Geleneksel bir protez gece çıkarılmalıdır,çünkü uyku esnasında yerinden çıkarak sindirim veya solunum yolunu tıkayabilir.İmplant destekli bir protez normalde yerine sabitlenmiştir ve gece herhangi bir teh yaratmadan yerinde bırakılabilir.Diş hekiminiz size bu konuda tavsiyelerde bulunacaktır.

İmplant tedavisinde her hangi bir yaş sınırlaması yoktur.. Her yaştaki hastalar bu tedavi  için uygundur. Ancak  gençler için kemik gelişiminin tamamlanmasını beklemek gerekmektedir.

Kemik gelişimi kızlar için  16-17 erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir.Yetişkinlerde  ise herhangi bir üst yaş sınırı yoktur.

Ancak hastanın yaşından dolayı ortaya çıkacak  riskler mevcut ise implant tedavisi yapılmayabilir.

İmplant Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Sağlıklı kemik yapısının yeterli miktarda ya da yeterli miktara ulaştırılabilecek potansiyele sahip olmasıİmplant yapımı için kesinlikle risk teşkil eden bazı hastalıkları olmayan herkes, implant tedavisi görebilirYara iyileşme kapasitesi normal düzeyde olanlar

Ağız için gerekli  hijyeni sağlayabilecek kişiler implant tedavisi için uygundur.

İmplantların vücut tarafından reddedilme olasılığı var mıdır?

Günümüz implant tedavisinde en çok kullanılan materyal titanyumdur. Titanyum doku dostu olan ve tıp dünyasında  güvenle kullanılan bir materyaldir. Dolayısıyla titanyum malzemeden yapılan implantların vücut tarafından reddedilmesi gibi bir durum yoktur.

İmplantlar kansere neden olur mu?

Bugüne kadar implanttan kaynaklanan herhangi bir kanser vakasına rastlanmamıştır.

İmplantlar estetik amaçlarla kullanılır mı?

İmplantlar genelde estetik nedenlerle kullanılmazlar. İmplantların kullanılmasındaki amaç protez dişlere dayanak vermektir. Ancak implant üstüne uygulanacak dişler estetik dişler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapılabilir fakat böyle bir tedaviye başlamadan önce beklentilerinizi tamamı ile diş hekiminize danışmalısınız.

İlaçlar İle Herhangi Bir Etkileşim Var mıdır?

Bu belirli ilaçlar için mümkündür.Örneğin,kortizon vücut metabolizmasını ve bağışıklık sistemini değiştirebilir ve iyileşme ile ilgili problemler ile karşılaşılabilir.Pıhtılaşmayı engelleyici ilaçlar implantların yerleştirilmesi esnasında ciddi kanamalara sebep olabilir.Eğer düzenli olarak ilaç kullanmanız gerekliyse bunu diş hekiminiz ile görüşmeniz gerekir

İmplant tedavisinin yapılmasının sakıncalı olduğu durumlar nelerdir?

İmplant tedavisi yapılacak hastada bulunan bazı hastalıklar implant tedavisinin yapılmasını sakıncalı hale getirebilir.

İmplant tedavisinin başarısı aşağıdaki faktörlere bağlıdır :

. İmplant öncesi ve sonrasında ağız sağlığı ve temizliğine özen gösterilmesine. İyileşme döneminde kullanılan alkol ve sigara miktarına. Genel sağlık durumunun iyi olmasına (Kontrol edilemeyen şeker hastalığı iyileşmeyi olumsuz yönde etkiler). İmplant’ların steril bir ortamda yerleştirilmesine

. Endikasyonun hekim tarafından doğru konulmuş olmasına doğrudan bağlıdır. 

İmplantlara karşı alerjik olunabilir mi?

Dental implantlar kırk yılda fazla süredir kullanılmaktadır.Bu uzun süre içersinde titanyum esaslı implantlara karşı bilinen hiçbir alerjik durum görülmemiştir.Titanyum hiçbir alerjik bileşen içermez ve vücut içerisinde tamamen etkisizdir.

İmplantın Uygulanmasındaki Başarısızlık Ve İmplantın Çıkarılması Durumu ile Karşılaşılabilirmi?

Klinik başarısızlık oranı tüm dünyada % 5 ve %10 arasında değişiklik göstermektedir. İmplantın etrafında kemik oluşmaması durumunda, implantlar oynuyorsa çıkarılmaları diş çekimi kadar basittir.

Eğer implantın etrafı kemikle tam olarak dolmadıysa, fakat implant oynamıyorsa, özel bir alet yardımıyla kolaylıkla çıkarılabilir. İmplantlar çıkarıldıktan sonra yerleri bir diş çekiminden sonraki yaranın iyileşmesi gibi kapanmaktadır.

Bu arada implantların yerleştirildiği operasyon sonrası hafif bir ağrı, yüzde şişlik, yanak ve boyunda morarmaların olması da normaldir

İmplant tedavisinde ne kadar süre sonra normal iş hayatına dönebilirim?

Genellikle tedaviden 1 gün sonra normal hayatınıza 1-3 gün arası sürede normal iş hayatınıza dönebilirisiniz.

Источник: http://beylikduzudis.com/tedavilerimiz/implant-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.