Diş Estetiğinde Yaprak Porselen (Lamine Veneer) Uygulamaları

içerik

Porselen Lamineler Neden Kırılır?

Diş Estetiğinde Yaprak Porselen (Lamine Veneer) Uygulamaları

Laminate porselenler 1980 senesinden beri uygulanan bir yöntemdir. Dişlerinizin laminate uygulanabilir olup olmadığını çeşitli kritik noktalar değerlendirilerek hekim karar verecektir.

Lamina dişlere, doğal dişlerde dikkat edilmesi gereken durumlardan farklı bir koruma sağlamaya gerek olmaz. Buz kırma, fındık kırma gibi doğal diş minesine de zarar veren eylemleri lamine dişlerle de uygulamamam gerekir. Gece diş sıkma alışkanlığı mevcut ise kesinlikle hekimin tavsiye ettiği ve yaptığı gece plağını takmak gerekir.

Havuç ve ayva gibi elastik yapıdaki besinleri kopartarak ya da ısırarak değil de lokmalar halinde tüketin. Bunların haricinde elma gibi yumuşak yapıdaki tüm besinleri her şeyi ısırarak yiyebilirsiniz.

Dişetlerinizi de çekilmeyecek şekilde düzenli fırçalamanız ve kesinlikle her akşam özellikle yatmadan önce dişlerinizi diş ipiyle temizlerseniz lamina dişler oldukça uzun yıllar boyu kullanılabilir. Burada kesin bir süre vermemek gerekir, çünkü lamina dişler dişeti uyumu bozulduğu için ya da yapıştırıldığı dişin çürümesi gibi durumlarda değiştirilmelidir.

Lamina dişleri 4-5 senede bir değiştirilip değiştirilmemesi bakımından kontrol ettirmek faydalı olacaktır. Çürük ve dişeti sağlığı açısından da 6 ayda bir kontrole mutlaka gidilmesi gereklidir. Bu kontroller olabilecek olumsuzluklar için bir tedbirdir.

Yapıştırıcının akışkanlığı ve kalınlığı protez kenarında zaman ilerledikçe kırıklara yol açabilecek stres birikimini etkileyen yapılardır. Protez kenarlarının uyumu burada meydana gelebilecek plak birikimini ve dişeti problemlerini belirler. Temel olarak protez kaybı iki temel sebepten ortaya çıkar: 

Biyolojik ve biyomekanik sebepler:

Biyolojik sebepler:

1- ikincil çürükler (protez altında daha sonraoluşan)

2- Endodontik problemler (dişlerin kök-kanal sistemi ile ilgili problemleri)

3- Periodontal problemler (dişeti çekilmesi ya da dişi çevreleyen kemik doku kaybı)

Biyomekanik sebepler:

1- Yapıştırıcının bırakması

2- Protezdeki ana taşıyıcının kırılması

3- Porselen dışyapının kırılması

4- Estetik sorunlar

5- Kapanış roblemleri

Bununla birlikte, uygulanan malzemeler yanında diş hekimi ve diş teknisyeninin bir ekip çalışması içersinde olması hastaların estetik ve işlevsel problemleri gidermede kullanılan diş protezlerinin ömrünü etkileyen unsurlardır.

Porselen Lamina Dişlerin Düşme İhtimali Var mıdır? 

Yoktur. Günümüz yapıştırma teknolojilerinin yapışma değerleri oldukça yüksektir. Şayet hekim uygulamada teknik hassasiyete ve titizliğe uygun hareket ederse laminalar, doğal dişlermişcesine kullanılabilir.  

Porselen Laminate Veneer Kuronların Bakımı 

 •   Diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi ve ağız gargarası kullanılmalı
 •   Ön dişlerle sert gıdalar için koparma işlemi yapılmamalı
 •   Diş sıkma veya gıcırdatma alışkanlığı varlığında gece plağı kullanılmalı
 •   Tırnak yeme alışkanlıklarından vazgeçilmeli
 •   Altı aylık kontroller ihmal edilmemeli

Porselen Laminelerin Bakımı

Sağlıklı, beyaz ve estetik bir gülüşe kavuşulduğunda, kişilerde bu görüntüyü yitirme korkusu alarma geçer. Ancak telaşa mahal olmamalıdır. Çok sert, kabuklu yemişler dişlerle kırmadıkça, pestil gibi yapışkan besinler dişlerle koparılmadıkça porselen lamineler kolay kolay hasar alamaz. Bu sebeple sert ve kabuklu yiyecekleri ön dişlerinizle asla kırmamak gerekir.

Hangi Macunu Kullanmalıyım?

Lamineler ilk yapıştığı zaman 10-15 gün kadar sıcak-soğuk hassasiyeti meydana gelebilir. Bu dönmede hassasiyet giderme amaçlı macunlardan kullanmak faydalı olabilir. Porselen lamineler renk değiştirmez bu sebeple ekstra beyazlatıcılı macunlar kullanmaya ihtiyaç duyulmaz. Çok aşındırıcı içeren macunlardan kaçınılmalıdır.

Porselen Lamineler Yapıldıktan Sonra Diş Sıkma ve Diş Gıcırdatma Alışkanlığı Meydana Gelirse Ne Yapmalıyım?

Gece plakları bu alışkanlık var ise ya da sonradan oluştu ise oldukça işe yarar bir çözüm olarak kullanılabilir.

Kola Tüketimi Porselen Lamineye Zarar Verir mi?

Verir. Porselen laminelerin yapıştıkları yüzeylerin sınırlarında kolanın asisinin çözücü etkisi kendini gösterir. Lamine düşmez ancak aşırı tüketim sonucunda hassasiyet meydana gelir.

Porselen Laminenin Ömrü Ne Kadardır?

5-15 seneye dayanan ve kullanılan lamineler mevcuttur. Kontroller ve iyi bir ağız bakımını laminelerin ömrünü uzatmak için oldukça faydalıdır.

Porselen Lamine Kimlere Uygulanır?

Kişilerin estetik gereksinimleri dikkate alındığı zaman hastanın bu estetik ihtiyacının nedenleri de göz ardı edilmemelidir.

 • Medya önünde olan daha belirgin ve estetik görüntüye ihtiyaç duyan kişilerde
 • Beyazlatma yapılmasına karşın arzu edilen beyazlığa ulaşılamayacak ağır lekelenmelerde (tetraniklin, antibiyotik lekelenmesi ve flourozis)
 • Hafif çarpışıklıklarda
 • Aralıklı (diestemalı) dişlerin kapatılmasında
 • Zamanla sararmış yıpranmış dişlerin, tekrar yapılandırılıp yeniden genç görüntülerine kavuşturulmasında
 • Gülüşte total bir değişim isteyip tam bir gülüşe kavuşmak isteyenlerde kullanılır. 

Porselen Lamine Kimlere Uygulanmaz?

 • 18 yaşından küçüklerde
 • Aşırı diş sıkanlarda
 • Mental bozukluklar olan hastalarda.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/porselen-laminalarin-omru-ne-kadardir/

Lamine Diş: Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? (TAM REHBER)

Diş Estetiğinde Yaprak Porselen (Lamine Veneer) Uygulamaları

Lamine diş; ilk olarak 1983 yılında ABD’de ortaya çıkmış ve Hollywood gülümsemesi teriminin dünyaya yayılmasında büyük rol oynamıştır.

Çıktığı dönemde pahalı olduğu için sadece  sadece sosyo ekonomik statüsü yüksek kişilere sunulan lamine diş; Antalya ‘daki kliniğimizde bugün bizimde oldukça sık uyguladığımız popüler bir tedavi haline gelmiştir.

Peki porselen laminaların, diğer diş kaplamalarından farkı ne?

Lamina dişi; diğer sabit restorasyonlardan ayıran en büyük fark, çoğu zaman uygulandıkları dişlerde aşındırma gerektirmemesi yada çok az aşındırmanın yeterli gelmesidir.

Bu sayede doğal dişlerinizin büyük bir kısmı korunur ve dişteki termal iletkenlik  değişmez.

Lamine Diş Nedir?

Lamine diş; (bazen diş lensi, yaprak porselen diş veya laminate veneer olarakta anılır) kişinin diş estetiğini iyileştirmek amacıyla kişiye özel olarak diş renginde materyallerden üretilen ve dişlerin ön yüzeyine yapıştırılan ince kapaklardır.

Pek çok diş hekimi lamine diş kaplama tedavisini tanımlarken, yapay tırnaklar elleriniz için ne ise, lamina dişte dişleriniz için odur benzetmesini yapar.

Lamina diş; mükemmel bir gülüş makyajı oluşturmak için gülüş tasarımında uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Porselen lamine uygulamalarında dişte yapılması gereken aşındırma miktarı; alttaki dişin rengi, çapraşıklığı, diş dizesindeki pozisyonu ve formuna göre belirlenir.

Yaprak  porselenler her ne kadar ince de olsalar, dişin ön yüzeylerine yapıştırıldıklarında, diş hacimsel olarak büyür.

Küçük ve arkın iç tarafında yer alan dişlerde, bu boyut artışı pozitif bir etki oluştururken, iri ve dış tarafta yer alan dişlerde negatif bir görünüme neden olur.

Bu negatif etkiyi ortadan kaldırmak için bazı vakalarda aşındırma yapılarak lamine kaplamaya yer açılması gerekir.

Lamine dişlerinizin tedavi sonunda nasıl görüneceğini, nasıl hissettireceğini önceden test etmek istemisiniz?

Cevabınız evet ise  size harika bir haberim var.

Estetik diş hekimliğinin yeni trendi olan “Deneme Gülüşü” sayesinde yeni gülümsemenizi, aynanın karşısında bir kaç gün boyunca inceleyebilir, arkadaşlarınıza ve ailenize göstererek fikir alabilirsiniz.

Kaç Tür Lamine Vardır?

Klinikte iki tür lamine uygulaması sıklıkla kullanılır.

Kompozit Lamine

Kompozit lamine; dişin rengini, konumunu veya şeklini düzeltmek için dişin yüz yüzeyini kaplayan kompozit esaslı veneer türüdür.

Diş hekimi randevunuz sırasında doğrudan dişler üzerinde kompozit tabakaları uygulayarak kompozit veneerlerinizi tek seansta bitirebilir.

Kompozit bonding olarak ta bilinen bu uygulama küçük boşlukları, çatlakları ve kırıkları düzeltmek için porselen laminelere nazaran ucuz ama etkili bir yoldur.

Porselen Lamine

Porselen lamine; renklenmiş dişler, çatlaklar, dişler arası boşluklar, kırık veya yıpranmış dişler için en estetik ve yaygın olarak uygulanan,  dişlerin ön yüzeyine yerleştirilen; 0,2-0,6mm kalınlığında oldukça ince bir tabaka halinde üretilen porselen yapraklardır.

Bu tür yaprak porselen kaplamalar; laboratuvar ortamında hazırlanırlar ve tedavinin tamamlanması için bir kaç randevu gerektirirler.

Ne zaman kullanılır?

Diş hekimleri, yaprak porselenleri gülümseme estetiğinin geliştirilmesi istenen pek çok durumda sıklıkla kullanmaktadır.

Diş hekimi, lamine diş tedavisi ile;

 • Kısa ön dişleri uzatabilir ve diş formlarını değiştirebilir.
 • Dişleri genişleterek ön dişlerin arasındaki boşlukları kapatabilir.
 • Çapraşık ve düzensiz dişleri, düzenli bir hale getirerek gülüş estetiğini artırabilir.
 • Kırık ve çatlak dişleri estetik bir görünüme kavuşturabilir.
 • Kanal tedavisi ve renk değiştiren büyük dolgular nedeniyle kötü görünen estetiği düzeltebilir.
 • Tetrasiklin, fluorosis renklenmesi gibi olgularda kalıcı diş beyazlığı sağlayabilir.

Lamine Diş Nasıl yapılır?

Genel olarak lamina diş yaptırmak için diş kliniğimizi 3 defa ziyaret etmeniz gerekir.

İlk randevu konsültasyon içindir. Klinik muayenenin arkasından karşılıklı fikir alışverişinde bulunacağımız bu randevunuzda isteklerinizi ve hedeflemiş olduğunuz gülüş estetiğini detaylı bir şekilde anlatmalısınız.

Sahip olmak istediğiniz dişlerin rengini, boyutunu, şeklini açıkça belirtin. Hatta bu ilk randevunuza gelirken, sizin beğendiğiniz bir gülümsemenin fotoğrafını getirebilirsiniz.

Bizimde size özel bir estetik değerlendirme yapabilmemiz için gülüş ve ağız içi fotoğraflarınızı, ve dahi küçük bir gülümseme videosu kaydetmemiz gerekebilir.

Diş estetiği konusunda nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, yada bir fikriniz yok ise diş estetiği sayfamız tam size göre.

https: //antalyadisklinigi.com/dis-estetigi/

Yine de kararsız kalırsanız endişelenmeyin. Eminim ki klinik tecrübelerimiz mükemmel bir gülüşe sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Sonrasında lamina diş tedavisinin sizin için uygun bir tedavi olup olmadığına karar vermemiz ve prosedürün neler içerdiğini, sınırlamaları olup olmadığını konuşmamız gerekli.

Sağlığından şüphe duyduğumuz dişlerin röntgenini almak, bizim için ekstra bir veri olacaktır.

Ayrıca diş ölçülerinizin alınarak modele aktarılması, 3 boyutlu olarak ağız yapınızı incelememizi ve planladığımız tedaviye nasıl ulaşabileceğimizi daha net olarak görmemizi sağlar.

Diğer iki randevunuz ise, lamine diş kaplamasının hazırlanması ve yapıştırılması içindir.

Yapım Aşamaları

Klinik Değerlendirme

Tedaviye başlamadan önce hangi dişlerin aşındırılacağını belirlememiz gerekir. Dişte aşındırma yapılmayacak ise direk ölçü alınabilir. Eğer bir miktar aşındırma yapılacaksa bu dişlerin hazırlanması gerekmektedir.

Diş Preparasyonu

Dişlerden çok fazla madde kaldırılmadığı için anestezi çoğu vakada gerekli olmaz. Diş, lamine gelecek olan sadece ön ve ısırma yüzeylerinden “04-0,7 mm” civarında aşındırılır.

Ölçü Alınması ve Alçı Model

Preparasyonun ardından, alt ve üst çene diş ölçüleriniz alınarak, laboratuvarın üzerinde dişlerinizi hazırlayabileceği alçı model elde edilir.

Geçici Diş Takılması

Aşındırılan dişleriniz sıcak ve soğuğa karşı hassas olabilir ve estetik olarak hoş görünmeyebilir. Bir sonraki klinik ziyaretinize kadar dişlerinizi korumak amacıyla, geçici dişleriniz hazırlanır.

Laboratuvarda Dişin Hazırlanması

Diş sayısına ve vakaya göre dişlerinizin laboratuvarda ortalama 4-7 gün arasında hazırlanır. Dişleriniz bu süreçte geçiciler sayesinde korunmuş olur.

Prova ve Renk Kontrolü

Lamine dişler, yapıştırıldıktan sonra kolay kolay çıkarılamaz. Bu nedenle bu randevuda dişlerin uyumu, rengi ve formu kontrol edilir. Sorun yok ise yapıştırma aşamasına geçilir.

Yapıştırma

Bu prosedürdeki belki de en hassas ve karmaşık aşama yapıştırma aşamasıdır ve dikkatli çalışılmalıdır. Daha sıkı bir tutunma için laminenin iç kısmı ve dişinizin ön yüzeyi bir miktar pürüzlendirilir. Özel yapıştırıcı siman tatbik edilerek, dişe yapıştırılır ve ışıkla siman sertleştirilir.

Avantajları

 • Yaprak porselen dişler bio uyumludur ve size kendi dişinizmiş gibi hissettirir. (ağızda uzun süre kalmaları güvenlidir).
 • Porselen lamina sayesinde basit, ağrısız ve kısa süren bir müdahale ile sağlıklı ve doğal bir görünüm elde edilebilir.
 • Dişte sadece küçük bir aşındırma yapılması, tutuculuk için yeterli olup, dişlerin doğal yapısını bozacak herhangi bir küçültme işlemi yapılmaz.
 • Koyu dişlerin rengi, porselenin daha beyaz seçilmesi ile kolayca maskelenebilir.
 • Bu yaprak porselen, oldukça dayanıklı ve renkleri bozulmayan malzemeden üretildiği için yıllarca sorun çıkarmadan kullanılabilir.
 • Materyal yapısal olarak oldukça kırılgan olmasına karşın, dişler üzerine yapıştırıldıktan sonra kuvvetlere karşı oldukça dayanıklıdır.
 • Kolay kolay yapıştığı diş üzerinden düşmez ve sökülmesi çoğunlukla mümkün değildir. Sadece aşındırma ile dişten uzaklaştırılabilirler.
 • Çiğneme basınçları veya karşı dişin baskıları sonucu oluşabilecek aşınmaya karşı oldukça dirençlidir.
 • Yaprak porselen yüzeyi son derece pürüzsüz olduğu için sigara, çay, kahve gibi dış etkenlerle renk değiştirmez ve diş taşı oluşumunu minimuma indirerek diş eti sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

Zararları ve Dezavantajları

Lamine dişlerin, uygulanacak dişin ön yüzeyinin bir miktar aşındırılacak olması dışında herhangi bir zararı yoktur. Ancak prosedür değerlendirilirken bazı dezavantajları da göz ardı edilmemelidir:

 • Prosedür geri dönüşümlü bir işlem değildir.
 • Kompozit lamine uygulamalarına nazaran yaprak porselen uygulamaları daha maliyetlidir.
 • Kırık yada çatlak oluşması durumunda tamir edilmesi mümkün değildir.
 • Mine yüzeyinden bir miktar aşındırma yapılacağı için, dişiniz sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı hassas bir hale gelebilir.
 • Diş beyazlatma işlemi ile beyazlatılmaları mümkün değildir. Diğer dişlerinizi beyazlatmayı düşünüyorsanız, bu tedaviden önce diş beyazlatma işlemini yaptırmalısınız.
 • Dişlerinizi çürüklere karşı kaplama dişler gibi korumaz.
 • Diş çürüğü yada diş eti problemi olan kişilere bu rahatsızlıklar tedavi edilmeden uygulanamaz.
 • Büyük diş dolgusu yada kırıklar nedeniyle zayıf düşmüş dişlere uygulanmaz.
 • Diş gıcırdatma ve diş sıkma alışkanlığı lamine dişlerinizin zarar görmesine neden olabilir, bu nedenle bu gruptaki hastalar, bu tedavi yöntemi için uygun değildir.

Antalya’daLamine Diş Tedavisi

Yeni yaptıracağınız lamine diş; Antalya nın muhteşem doğasını ve güzelliklerini keşfetmek için harika bir fırsat olabilir.

Yurtdışında yerleşik olan kişiler, yüksek tedavi ücretleri veya nitelikli hekim eksikliği nedeniyle, estetik diş prosedürleri için başka bir ülkeye sıklıkla seyahat etmektedir.

Antalya, lamine diş tedavisi gibi hassas ve yüksek maliyetli tedavileri elde etmek için harika bir destinasyondur.

Prosedür her ne kadar klinik ve laboratuvar aşamalarında çok hassas çalışma gerektirse de, hasta açısından oldukça konforlu uygulamalardır ve ideal bir dental turizm prosedürüdür.

Yurt dışındaki ücretlere kıyasla lamine diş fiyatlarından %70 e kadar varan bir oranda tasarruf edebilirsiniz, tatil de cabası olur

Источник: https://antalyadisklinigi.com/lamine-dis/

Laminate Veneer Kaplama- Lamine Diş Kaplama Fiyatları

Diş Estetiğinde Yaprak Porselen (Lamine Veneer) Uygulamaları

Lamine diş tedavisi ile bir çok faktöre bağlı problem düzeltilmektedir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

Diş renklenmeleri(lekeli dişler): Diş lekeleri veya diş renginden memnun olmayan hastalar için öncelikle diş beyazlatma tedavisi önerilmektedir.

Ama bazı hastaların dişleri beyazlatma işlemi sonucunda dahi değişmiyor. Bunun nedenleri ise kalıtsal veya çok ilaç kullanımına bağlı olarak değişmektedir.

Laminate Veneer dişlerin ön yüzeylerine uygulandığı için diş rengi dışarıdan bakıldığı için beyaz bir görünüme sahip olur.

Hasarlı ve zedelenmiş dişler: Dişin yüzeyi veya belli bir bölümü aldığı hasar veya geçirdiği travma sonrasında zarar görmüş olabilir. Bu diş yüzeyinin aşınması, girintili çıkıntılı olması, diş uçlarının kırılması şeklinde olabilir. Bu 1 veya daha fazla dişte de meydana gelse uygulanan tedavi ile diğer diş renklerinize uygun lamine diş kaplanabilir.

Ön Diş Boşlukları(Diastema): Ön dişler arasındaki irili ufaklı tüm boşluklar laminate veneer kaplama ile hızlı bir şekilde restore edilmektedir. Bu konuşurken veya gülümsemenizde dikkat çeken diş aralıklarının giderilmesindeki en hızlı çözümdür.

Kısa Dişlerin Tedavisi: Klinik veya kalıtsal sebeplerle diş boyundan memnun olmayan hastalarda diş boyu restoratif olarak  uzatılmakta ve güzel bir görünüm elde edilmektedir.

Malfarmasyon ve Mine Hipoplazisi: Malfarmasyon dişin gelişim aşamasında gelişim bozukluğu yaşayarak olması gerekenden farklı biçim ve şekilde olmasıdır. Hipoplazi ise diş minesinin aşınarak yine tam gelişmemesi anlamına gelmektedir. Her iki durumda da lamine veneer uygulaması ile estetik açıdan görüntü restorasyonu sağlanır.

Labial(Ön) Yüzey Restorasyonu: Hastaların sahip olduğu dişlerin ön yüzeylerinde sağlıksız koşul veya çürüklerden dolayı restorasyon işlemi gerekebilir. Bu lamine dişin kullanılması için uygun vakalardan biridir.

Kısmi Rotasyon ve  Malpozisyon: Dişler gelişim veya farklı etkiler altında dönmüş veya çapraşık olarak ağız içerisine yerleşebilirler.

Bunun dışında kapanış veya yerleşim bozukluğu olarak tabir edilen malpozisyonda da dişler düzeltilmektedir.

Ortodonti tedavisi ile bu tarz problemler kalıcı olarak düzeltilmekte ama tedavi sürecinin  1 veya 2 seneyi bulan süreleri ile kısa zamanlı çare olarak veya çok büyük boyutta olmayan çarpıklıklar için lamine veneer uygulanmaktadır.

Laminate Veneer Kaplama ve Avantajları

Laminate veneer kaplama işleminde diğer diş estetiği operasyonlarından farklı olarak ön plana çıkan bir çok özellik bulunmaktadır. Bunlardan ilki doğal görüntüsüdür. Doğal diş minesi yarı şeffaf bir yapıya sahiptir buda onun ışığın içinden geçmesine izin vermesine neden olur.

Işığı yansıtma özelliği dişin en dikkat çeken özelliklerinden biridir. Lamine kaplamalarda aynı doğal dişte olduğu gibi ışığı süzerek yansıtır ve içinden geçmesine izin verir. Dişin gerçek iç yapısına çarpıp geri dönen ışık ile kaplama doğal bir görünüme sahip olur.

Veneer’ın en önemli özelliklerinden biride lekeye karşı inanılmaz dayanıklı oluşudur. Hasta kaplamasını kullanım sürecinde herhangi bir renk değişikliği endişesi taşımaz. Çünkü bu tedavi yönteminde kullanılan ürünlerin dış yüzeylerinde pürüz yoktur ve renklerin diş minesinde olduğu gibi derinlemesine nüfuz etme imkanı bulunmamaktadır.

Normal dişlerde gözle görülmeyen küçük boşluklar bulunur. Buda dişin kolayca renklenmesine neden olmaktadır. Bu küçük boşluklar laminate veneer kaplama yüzeyinde bulunmaz. Laminate veneer kaplamanın bir diğer özelliği ise çok amaçlı olmasıdır.

Dişlerimizde ki çarpıklıklar, dişlerin başka yöne dönmeleri, renk değişimleri, lekelenmeler gibi bir çok görüntüyü saklamada lamine diş kolaylıkla uygulanmaktadır.

Porselen Veneer ve Kompozit Veneer Arasındaki Fark Nedir?

Porselen laminate veneer kaplama kompozite göre hem daha güçlü, hem daha dayanıklıdır. Uzun vadeli bir kullanım için porselen laminate veneerlar daha çok tercih edilmektedir. Porselen tipinde yüzeyi düz ve pürüzsüz olduğu için lekelenmelere karşı oldukça dayanıklıdır. Buda onu kompozit kaplamaya göre çok daha doğal ve temiz göstermektedir.

Kompozit laminate veneer porselenlerden çok daha ucuzdur fakat bu onların iyi olduğu anlamına gelmez. Kompozitlerin dayanıksız yapısı onların daha sık değişmesine ve masraf çıkarmasına neden olur. Kompozit veneerlar çok ufak şekil verme işlemleri için tercih edilir. Lamine dişler ise dişlerin ön yüzeyine yapıştırıldığı için her alanda rahatça kullanılabilir.

Yaprak Porselen İşlemi Nasıl Yapılır?

-Öncelikle hasta şikayetçi olduğu durum ile klinik doktorunu ziyaret eder ve detaylı ağız içi muayenesi ile hastanın istekleri dinlenir. Bu muayenede hastanın istekleri ayrıntılı bir şekilde dinlenir ve hastaya tüm detaylar oluşacak maliyeti ile anlatılıt.

-İlk yada ikinci seansta doktorunuz yaprak porselenlerin koyulacağı dişlerinizi işlem için hazır hale getirir yani kesim işlemi yapar. Dişlerinizin ön yüzeyleri bu işlem ile 0,3 mm -0,5 mm arasında değişecek şekilde aşınma uygulanır. Aşındırma işlemi sırasında lokal anestezi uygulanması gerekebilir. Buda sizin acı hissetmenize engel olur.

-Doktor özel bir macundan oluşturduğu kaşığı kullanarak ağız ve dişlerinizin ölçüsünü alır. Buda diş izlerinin macun üzerinde çıkmasına ve yapılacak olan laminate veneer kaplamasının detaylarını laboratuvar için hazır hale getirmek demektir.

-Laboratuvara gönderilen ölçü ile dişleriniz için uygun olan yaprak kaplamalar hazırlanır.

-Dişleriniz aşındırıldığı için hassasiyet yaşamamanız adına doktorunuz size geçici yaprak porselen takabilir veya ön yüzeyleri geçici dolgu ile kapatabilir.

-Daha sonraki randevunuzda doktorunuz sizin için hazırlanmış olan lamine dişlerinizi yerlerine takar. Yerlerine takma işleminden önce doktorunuz duruşunu görebilmeniz adına size yardımcı olacaktır.

Laminate veneer kaplama yerleştirilmeden önce dişleriniz bir kez daha ince ayrıntısına kadar temizlenir. Ön yüzeyler yapıştırıcının kaplamaya çok iyi bir şekilde tutunmasına elverişli hale getirilir.

-En son işlem olarak yerlerine yerleştirilen kaplamalar daha öncede diş hekimlerinde görmüş olabileceğiniz özel bir ışık yardımı ile sağlamlaştırılır. Buda lamine dişlerin artık kalıcı olarak dişlerinize yapıştırılmasını sağlar.

Yaprak Porselen Kaplama Fiyatları Ne Kadardır?

Bu işlemin maliyeti harcanan ürün, doktorun deneyimi, yapılan klinik, hastanın ağız içi durumu, işlemin zorluğu gibi bir çok faktörle ilişkilidir. Fiyat verilmesi Türk Diş Hekimleri Birliğince yasaklanmıştır. Ön muayeneden önce lamine diş fiyatları hakkında bilgi edinmek isterseniz bize kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Источник: https://www.meltemdis.com/laminate-veneer-kaplamalar/

Laminate Veneers – DİŞ ESTETİĞİ | LAMİNE ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA FİYATLARI

Diş Estetiğinde Yaprak Porselen (Lamine Veneer) Uygulamaları

(Laminey, Lamine ya da lamina olarak da bilinir.=Yaprak Porselen) Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozukluklarında uygulanabilen kozmetik bir çözümdür.

Laminat yaprak kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir.

Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler. Laminat kaplamalarla kendinizden emin bir şekilde gülümseyebilirsiniz!

Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.

Laminate tedavisine hangi durumlarda  başvurulur?

Laminate veneers kaplamalar temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Başlıca uygulama alanları şu şekilde özetlenebilir:

Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,
Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama),
Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,
Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak)

kozmetik bir alternatif olabilir.

Laminate tedavisinden kimler yaralanabilir?

Hemen hemen herkes! Yukarıdaki sebeplerden dolayı şikayetçi olan her yaş grubundaki kişiler laminat tedavisinden yararlanabilir. Ancak, çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz. Buna en iyi karar verecek olan dişhekiminizdir.

Laminate tedavinin klinik uygulama aşamaları kısaca nedir?

Öncelikle dişiniz işleme hazırlanır, üzerindeki artıklar temizlenir. Ardından dişinizin tam bir kopyasını elde etmek için ölçü alınır. Porselen malzemeden dişinize yapıştırılacak olan tabaka hazırlanır. Son olarak da, adeziv sistemlerde (bonding) olduğu gibi, laminatlar da mevcut dişin yüzeyine rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) kaynaştırılır.

Laminatelar uzun ömürlü müdür? Dayanıklı mıdır?

Lamine diş iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü diğer adeziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Laminate veneer'in avantajları nelerdir?

 • Küçük bir müdahale ile çok kısa sürede sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir,
 • Dişinizde sadece, tırnak genişliğinde bir yuva açılması (ki bu da her zaman gerekmeyebilir) yeterlidir,
 • Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.
 • Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediginizin estetik özelliklere sahip olması sadece laminate veneer ile mümkündür. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme ile sonucun daha mükemmel olması sağlanabilir. Zaten diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mmile sınırlı oluyor. Böylece hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmıyor.
 • Tedavinin laboratuvar aşaması sadece 3-4 gündür. Ancak gülümseme tasarımında bu süre sonunda dudaklarınızın yeni görünümünüze uyum sağlaması 3-4 haftayı bulabiliyor. bu uyum süresince bazı dudak egzersizleri ve okuma tavsiye ediyoruz. bu süre sonunda yüzünüzle tamamen bütünleşmiş ve yapay olduğu kesinlikle farkedilmeyen yeni dişlerinizle rahatlıkla gülümseyebilirsiniz.

Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılabilir.

yani dişlerinize hiç bir müdahelede bulunmadan önce dişlerinizde oluşturalacak değişiklik gösterilebelir.

 • Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
 • Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
 • Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Sözgelimi, yapışmış bir laminate veneer, dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.
 • Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

Laminate veneer'in dezavantajları nelerdir?

 • Diğer restorasyonlara göre sağık açısından üstünlükleri vardır. Ancak diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı bir sistemdir.
 • Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin tam olması gerekir.

Laminate kaplama gerektiren diş örnekleri

Источник: https://dis-estetigi.com/laminate-veneers-lamine-dis-fiyatlari.html

Lamine Diş Kaplama

Diş Estetiğinde Yaprak Porselen (Lamine Veneer) Uygulamaları

Lamine dişlerin uzun ömürlü ve estetik olabilmesi için prosedürler uygun ve titiz çalışma, kullanılan teknolojiler son derece önemlidir.

♦ Merkezimizde Ivoclar Vivadent E-max markası kullanılmaktadır.

♦ Ağız içi ölçüleriniz gelişmiş üç boyutlu tarayıcılarda alınıyor.

♦ Lamine diş tasarımınız üç boyutlu özel uygulamalarda yapılıyor.

♦ Tüm işlemler deneyimli hekim ve teknisyen kadromuzla kendi bünyemizdeki laboratuvar sayesinde prosedürlerden ve kaliteden feragat etmeden yapılmaktadır.

♦ Gerekli durumlarda diş eti şekillendirmelerini lazerle yapabiliyoruz.

Hemen Danışın

Whatsapp hızlı iletişim: Sağ üst yeşil Whatsapp ikonu 

Lamine Diş Nedir?  

Son yıllarda estetik amaçlı yaygın olarak kullanılmaya başlayan bir tedavi türüdür. Lamine kaplama, dişin  sadece dış yüzeyine yapıştırılan çok ince tabaka halindeki porselendir.

Diğer kaplama türlerinden farkı dişin çok az aşındırılması ya da kimi durumlarda hiç aşındırılmadan lamine kaplama yapılabilmesidir.

Kliniğimizde yapılan lamine diş öncesi sonrası fotoğraflarını yasal nedenlerle sitemizde paylaşamıyoruz.

Danışın

Lamine Diş Kimlere Uygulanabilir?

♦ Gülüş estetiği açısından önemli ön grup dişlerde uygulanabilir,

♦ Dişler arasında estetik açıdan dezavantaj yaratan aralıkların kapatılması için,

♦ Farklı nedenlerden ötürü kötü bir renk alan ve beyazlatma işlemlerinin kalıcı sonuç alamadığı dişlere estetik görünüm kazandırmak için,

♦ Estetik açıdan kötü görünüme neden olan aşınmış dişlerin estetik görünüme kavuşturulması için,

♦ Tedavi alternatifif olarak ön dişlerdeki ufak çapraşıkların ve simetri sorunlarının düzeltilmesi için,

♦ Hâlihazırda aşındırılmış dişler için uygulanamaz,

♦ Diş çapraşıklığı ileri düzeydeyse uygulanamaz,

♦ Lamine dişin uygulanamadığı durumlarda ön dişler açısından en iyi estetik alternatif tam porselen kaplamalardır. Detaylı bilgi için ilgili tedavi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Avantajlar

 • Dişte çok az aşındırma yapmak yeterlidir

 • Işık geçirgenliği çok iyidir bu sebeple en iyi estetiği sunar

 • Altyapısı olmadığı için hazırlanması kısa sürer

 • Alerjik değildir

 • Diş eti seviyesinde gri renkleşme oluşturmaz

 • Yapıştırma işleminden sonra oldukça dayanıklıdır

Dezavantajlar

 • Tedavi maliyeti görece yüksektir

 • İyi bir estetik planlama ve çok hassas çalışma gerektirir

 • Yapıştırana kadar çok kırılgandır, en ufak bir hata kırılabilir ve yeniden yapılması gerekebilir

 • Prosedürlere uygun ve özenli bir tedavi uygulanmadıysa düşme riski vardır

Lamine Diş Kaplama Süresi

Lamine diş kaplamaların tedavi süresi, klasik protez olmadığı ve alt yapısı olmadığından ötürü diğer kaplamalardan daha kısa olmakla birlikte çok. Lamine diş uygulaması 3 üyeye kadar ortalama 3 randevu ve 5-6 günlük süreyi kapsar.

Yapılan üye diş sayısı arttıkça tedavi süresi artar. Örnek olarak 3 üye dişin hazırlanması 1 seans sürerken, 10 üyede süre 3 seansa çıkacaktır. Tedavinin diğer safhaları aynı kaldığı için tedavi seansları 2 seans artmış olacaktır. Citydent İstanbul'da Lamine diş tedavisi ortalama süreleri

lamine diş tedavisi      İş Günü
6 üye dişe kadar5
7 ve üzeri üye diş6

Estetik Tedavi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Mutlu olmadığınız dişlerinize estetik görünüm istemek en doğal hakkınız. Ancak estetik tedavinin belirli sınırları vardır. Çevrenizde gördüğünüz güzel dişli arkadaşlarınızın ya da tvde gördüğünüz ünlülerin diş yapılarının tümü sizin için uygun olmayabilir. Bunun iki temel nedeni vardır;

Talep ettiğiniz estetik görünümün teknik açıdan size estetik başarıyla uygulanabilme şansı olmayabilir. Dişlerinizin yapısı, şekli, büyüklüğü, yerleşimleri, ağzınızın ve diş etlerinizin yapısı her estetik alternatifi sizin için mümkün kılmayabilir. Estetik tedavi gören dişlerinizle estetik tedavi görmeyen dişlerinizin uyumu önemlidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik tedavilerde başarıyı arttıran faktörlerden biri hasta ve hekim arasındaki iletişimin ileri düzeyde olması, hastanın beklentilerini somut ve net bir şekilde ifade edebilmesidir.Hekime taleplerinizi somut olarak anlatın, mümkünse fotoğraflardan yararlanın.

Estetik tedavilerde en büyük sorun hekim ve hasta iletşimindeki yetersizlikten kaynaklanmaktadır.Hekiminizden size benzer vakalarda öncesi sonrası fotoları talep edin. Size uygulanabilecek alternatifleri görsel olarak anlatmasını rica edin.

Estetik dişlerde dişler kadar diş eti uyumu da önemlidir.

Bu konuda da iletişiminizi detaylı ve somut örnekler üzerinden yapın.

Renk seçiminde çok dikkatli olun. Doğal dişlerinizle uyumun yanı sıra, her renk sizin ağzınızda doğal görünüm sağlamayabilir. Renk paletlerinin yanı sıra elektronik renk ölçüm cihazları ile çıkan sonuçları dikkatlice değerlendirin.Tedavi öncesinde netleşmemiş hiçbir konu kalmamalı. Talep ettiğiniz estetik görünümün yazılı olması oluşabilecek yanlış anlamalara bir ölçüde önlem olabilir.

Lamine Diş Uygulama Süreci    

 • Panoromik ve periapikal röntgenlerin çekilerek tedavi planının yapılması

 • Gerekli durumlarda dolgu, kanal tedavisi ve diş eti tedavisinin yapılması

 • Dişler aşındırılmaya başlamadan önce alınan ölçü üzerinde lamine dişlerin son halinin nasıl olacağının belirlenmesi

 • Dişlerin sadece dış yüzeyinden 0,3 – 0,7 mm aşındırılması (kimi durumlarda aşındırma gerekmeyebilir)

 • Geçici laminelerin hazırlanması

 • Asıl ölçünün alınması

 • Laboratuar aşaması (lamine dişlerin hazırlanması)

 • Laminelerin ağızda uyumlanması ve yapıştırılması

Estetik Tedavilerde Sert Doku Lazeri Kullanımı 

Estetik görüm, diş ve diş eti sağlığı açısından, protez aşamasında diş eti şekillendirmesi son derece önemlidir. Diş eti şekillendirmesi, diş etlerinin bir bölümünün diğerlerine göre daha aşağıda olduğu, tüm diş etlerinin estetik açıdan güzel görünmeyecek şekilde aşağıya sarktığı ya da diş etleri alındığında çene kemiğinin göründüğü durumlarda uygulanır.

Klasik yöntemde bistürü ile cerrahi operasyon yapılarak diş etleri şekillendirilmektedir. Bu yöntem efektif olmakla birlikte cerrahi operasyon nedeniyle hastaların diş etlerinin iyileşmesi yaklaşık bir ay sürmektedir.

İyileşme süreci ağrılı olmakta, ödem nedeniyle diş etlerinde şişlik olmakta, hastaların ağrı kesici ve antibiyotik kullanması gerekmektedir. Diş etlerinin iyileşme dönemimde şekil değişiklikleri olabilmekte ve özellikle estetik açıdan 100% başarı sağlanamayabilmektedir.

Ayrıca dikiş atılması ve dikişlerin daha sonra aldırılması gerekmektedir.

Sert doku lazeri ile cerrahi işlem olmadan diş etleri ve dişlerin etrafında kemik dokusu şekillendirilmektedir.

Bu sayede iyileşme süresi 3-4 güne düşmekte, diş eti şekillendirme başarısı yükselmekte, operasyon sonrası ağrı ve şişlik önemli ölçüde azalmakta, dikiş atılmasına gerek olmamakta, ilaç kullanımı büyük bir olasılıkla gerekmemektedir. Lazer kullanımı genellikle lamine diş fiyatlarını değiştirmemektedir.

Bu işlemlerde sert doku lazerine alternatif yumuşak doku lazeri de kullanılabilmektedir. Ancak bu yöntem birçok nedenle tercih edilmemektedir.

Yumuşak doku lazeri ile açığa çıkan ısı diş etini yakmakta dolayısıyla iyileşme süresi uzamakta, şekillendirilen diş eti iyileşme sırasında tekrar şekil değiştirebilmekte ve başarı oranı düşmektedir.

Yumuşak doku lazeri ile diş eti çevresindeki kemik düzeltmeleri yapılamamalıdır.

Başarı Faktörleri ve Garanti

Tedavinin başında hastanın beklentisi detaylı bir şekilde öğrenilmelidir.  Lamine diş yapımı öncesinde ölçünün detaylı bir şekilde alınması ve hasas bir teknisyen çalışması gereklidir.

Estetik tedavilerde hekimin tedavi kalitesi kadar teknisyenin üretim kalitesi de önemlidir.

Lamine diş tedavisinin uzun süreli başarısı için ağız hijyeni iyi olmalı ve ağız ve diş bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Protez malzemeleri ve tedavi kaynaklı tüm sorunlarda 5 yıl yeni protez yapım garantisi verilmektedir. Hasta kaynaklı ağız hijyen sorunlardan, kaza ve darbelerden kaynaklanan problemler garanti kapsamı dışındadır.

Lamine Diş Fiyatlarına Etki Eden Faktörler

Lamine diş fiyatları (laminate veneer fiyatları) klinikten kliniğe büyük farklılıklar göstermektedir.

Bunun temel nedeni, estetik bir çalışma olmasıdır. Diş hekimi ve lamine dişi yapacak diş teknisyenlerinin, deneyim ve  becerisi son derece önemlidir. Lamine diş tedaivisinde diş hekimi tercihi yaparken, hekimin çalışığı laboratuvar düzey ve kalitesini de değerlendirmenizde büyük fayda var.  

Diş kliniği ve lamine dişlerin yapıldığı diş teknisyen laboratuvarının, donanım ve teknolojik düzeyleri; hastanın beklentilerinin karşılanabilmesi ve çıkacak sonucun kalitesi açısından önemli faktörlerdir.

Lamine diş tedavisi sırasında kullanılan ölçü malzemelerinin, yapışkanların, seramik tozlarının, diğer teknoloji ve malzemelerin, marka ve kalitesi maliyeti değiştiren diğer unsurlardır.

Lamine diş fiyatları hakkında genel bilgi almak için bizi arayabilir ya da bilgi formlarımızı doldurabilirsiniz. Ancak nihayi karar ve karşılaştırma için muayene olmanızı, diş hekimi, klinik donanımı ve kullanılan malzemeleri değerlendirerek bir sonuca varmanızı tavsiye ederiz.

Muayene sırasında beklentilerinizi detaylı ve somut bir şekilde anlatmanız, tüm detaylarda anlaşmanız, olası bir problemde verilen ücretsiz hizmetleri öğrenmeniz sizin açınızdan oldukça faydalı olacaktır.

Citydent İstanbul lamine diş fiyatı 2019 öğrenmek için whatsapp, telefon ya da mail yolu ile kolaybir şekilde iletişime geçebilirsiniz. 

Lamine Diş

Estetik problemlerde, kimi biçim bozukluklarında, görünümü bozan renk problemlerinde, kalıcı renk problemi oluşturan unsurlarda lamine diş tedavisi kalıcı bir çözüm sunabilmektedir. Dişlerin arasındaki boşlukların orantısız olması, estetik görünümü bozması da lamine ile düzeltilebilir. Yapılan tedavilerle estetik bir diş görünümüne ulaşmak mümkün hale gelmiştir.

Lamine kaplama tamamen doğal görünen hızlı bir çözümdür. Bu yüzden birçok hasta lamine kaplama tedavisinden faydalanmaktadır. Lamine Citydent olarak tecrübe ve son teknoloji ile özgüvenle sunduğumuz tedaviler arasındadır.

Kırık, yamuk, orantısız, fazlasıyla boşluk olan dişlerde kullanılabilen bu yöntem doğru hazırlık ve ekip ile herhangi bir problem oluşturmaksızın üstün bir estetik gülümseme sağlar.

Geçmişte ağız bakımını ihmal etmiş hastalar için en doğal çözümlerden olan lamine diş ve ağız içerisindeki renk bozukluklarının giderilmesini isteyen kişilerin öncelikli tercihidir.

İnsanların lamine tercihinde bulunmasının en büyük sebebi estetik görünümü kolay bir şekilde oluşturabilmesidir.

Lamine Diş Avantajları

Dişin estetik bir görünüme sahip olmasını sağlayan lamine aynı zamanda leke oluşturacak yiyecek ve içeceklere karşı dayanıklıdır, lamine dişte renk değişimi olmaz. Kalıcı renk problemi ve estetik görünüm sıkıntıları oluşturmaması, tüm bunları engellemesi lamine diş avantajları arasında yer almaktadır.

Tüm bunların yanı sıra lamine, diğer dişlere zarar vermemekte ve aksine diğer dişlerle tam bir uyum göstererek estetik bir görünüm oluşturmaktadır. Tüm bunların yanı sıra yöntemin  kısa süre içerisinde çözüm sunması, uğraştırmaması, ağrı oluşturmaması özellikleri arasında yer almaktadır.

Bu yüzden birçok kişi lamine tedavisinden faydalanarak, ağız içi estetik görünümü oluşturmanın keyfini yaşamaktadır.

Lamine Diş Güvenli Mi?

Doğru hazırlık süreci, uzamn laboratuvar kadrosu ve tabi ki iyi hekimin uyguladığı tedavi tamamen güvenlidir. Diş etine zarar vermeyen, diğer diş yapılarını bozmayan ve aksine yapısal bozuklukları önleyen lamine çoğu hekimin de ilk tercihidir.

Diş doktorları tarafından tavsiye edilmesinin sebebi estetik görünümü rahat bir şekilde oluşturması ve doğal diş görünümünde olmasıdır. Tüm bunların yanı sıra madde yiyeceklerden renk etkilenmesi yaşamamaktadır.

Bu sayede lamine kullanan kişilerin istediğini yiyebilmesi mümkün hale gelmiştir. Lamine diş tüm bunların yanı sıra birçok diş maddesinden dayanıklıdır. Normal bir diş işlevi görmesi, kullanımda problem yaratmaması tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır.

Yapısal diş bozukluklarını engelleyen bir madde olması, doktorlar tarafından rahatlıkla tercih edilebilmesine sebebiyet vermiştir.

Источник: https://citydent.com.tr/estetik-dis/lamine-dis-kaplama

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.