Diş Estetiğinde Yaprak Porselen

içerik

Cerrahisiz Yüz Estetiği, Yaprak Porselenler/Estetik / Güzellik/milliyet blog

Diş Estetiğinde Yaprak Porselen

Bugün diş hekimleri olarak temelde basit ve bir çok kişiye uygulanabilir, yaşınıza bakmaksızın görünümünüzü belirgin şekilde iyileştirecek olan, daha genç ve daha iyi görünme yollarından birini anlatacağım.

Dişlere uygulanan Yaprak Porselen ‘lerden (laminate venerlerden – porselen laminalardan- ) bahsediyorum.

Porselen venerler ( “porselen laminate” veya “yaprak porselen” olarak da adlandırılmaktadır) dişlerin ön ve yan kısımlarına yapıştırılan kontak lens inceliğindeki porselen yapraklardır.

Porselen venerler lekesiz, çatlaksız, boşluksuz, mükemmel dişlere sahip olmanızı sağlar.

İsteğinize göre bir film yıldızı gülüşü ya da problemli dişlerinizden kurtulup, doğal güzel gözüken gülüşe de sahip olmanızı sağlayabilirler.

Bir düşünün: Film yıldızlarının veya dışarıda iyi görünen ünlülerin her birini düşünün, hiç biraz fazlalıkları olan biri yok mu? Ya da kırışıklıkları? Hatta ağarmış saçları? Tabi ki var.

Sizin de bildiğiniz gibi tüm bu kusurlara rağmen hepsi de çok hoş görünüyorlar.

Daha da fazla baktığınızda, tüm o iyi görünümlü ünlülerin ortak bir özelliklerinin olduğunu fark edeceksiniz tabi ki hepsi mükemmel bir gülüşe sahipler.

Dişleriniz ya da gülüşünüz görüntünüzün en önemli unsurlarından birisidir. Genç, yaşlı, zayıf, kilolu iyi bir gülüş hepsinin üstesinden gelebilir. Diş estetiğinin önemini göz ardı etmeyin.

İşte bu yüzden bu makalede porselen venerleri “yeni cerrahi olmayan yüz gerdirme” olarak adlandırdım. Venerler, komp ve pahalı cerrahi işlemler olmadan, görünüşünüzü belirgin şekilde iyileştirebilirler.

Sevimli bir gülüşten daha fazlası:

Şimdi, bir kavram yanılgısını düzeltelim. Birçok insanın düşündüğünün aksine porselen venerler yalnızca dişlerdeki lekeleri gizlemek amacıyla kullanılmamaktadır. Venerler dişleri beyazlatmaktan çok daha fazlasını yapabilmektedirler. Evet, size doğal bir gülüş kazandırırlar.

Fakat aynı zamanda şekilsiz dişleri, küçük aralıkları, çentikleri ve benzeri kusurları gizleyerek gülüşünüzü şekillendirirler. Porselen venerler sizin ağzınıza ve gülüşünüze özel üretilir ve sizin temelli bir parçanız haline gelir.

Düzgün bakım yapılacağı ve diş ömrünün normal olacağı varsayıldığında gülüşünüz yıllarca harika görünecektir!

Nitekim bu bahsettiklerimi elde edebilmek için birçok kişi porselen venerleri düşünmektedir. Zaten beyaz bir gülüşe sahip olmalarına rağmen, dişlerindeki şekil bozuklukları sebebiyle istedikleri gibi kocaman gülmekten utanmaktadırlar. Diş hekiminize yapacağınız bir veya iki ziyaret ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Porselen Venerler (Yaprak Porselenler) Nasıl ve Neden Uygulanmalı?

Yaprak porselenlerin ve dolayısıyla diş estetiğinin bu kadar iyi sonuç vermelerinin sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

İlk olarak, yaprak porselen özel bir yapıştırma işlemiyle diş yüzeyine bağlandığında oldukça güçlü bir materyaldir. Bunun için en popüler kullanılan materyal e.max ‘dir. Bu özelliği de dişlerin maruz kaldıkları travmalara dayanabilmelerini sağlamaktadır.

Yine de, dayanıklılığını korumasının yanında üzerinde çalışılabilir ve şekillendirilebilir bir malzemedir. Porselen ayrıca lekelenmelere karşı dirençli ve bu sayede yıllarca aynı görüntüsünü koruyabilmektedir.

Tüm bu özellikleri porseleni ideal kozmetik ürünü haline getirmektedir.

Tıpkı doğal diş minesi gibi porselen de ışığı geçiren bir malzemedir. Yarı saydamlığı sayesinde ışık, içerisinden geçebilmekte ve dişlerinizin gerçek dentin rengi yansımaktadır.

Sonuç ise sahte bir “aşırı beyazlık”tan farklı olarak temiz, sağlıklı ve “doğal görünümlü” bir gülüş olmaktadır.

Evet, hepimiz beyaz bir gülüş istiyoruz; fakat aradığımız herkesin gördüğünde güneş gözlüklerini aratacak bir beyazlıktan çok doğal görünümlü bir beyazlıktır. Yaprak Porselenler de tam olarak size bunu vadediyor, o mükemmel doğal gülüşü.

Gelelim porselen venerlere sahip olmak için ne yapmanız gerektiğine. Öncelikle, yaprak porselenler konusunda deneyimli ve saygın bir diş hekimi bulun. Çoğu kendini ispatlamış, yenilikleri takip eden diş hekimleri porselen venerler konusunda oldukça deneyimlidirler ve maksimum kolaylık ile uygulamalarını gerçekleştirirler.

Sonrasında, en az iki veya üç randevunuz olacağını bilin.

İlk randevuda dişleriniz, porselen bağlantısının sağlanabilmesi için pürüzlendirilerek hazırlanacak ve venerlerin boşluk veya benzeri bozuklukları düzeltebilecekleri şekilde şekillendirilecektir.

Sonraki randevuda ise venerlerin prova ve denenmesi, eğer her şey uygun ise dişlerinize bağlantısı sağlanacak ve tüm görüntünüz değişecektir.

Son olarak..

Porselen venerlerin (Yaprak Porselenlerin, laminaların) popülaritesinin artması; kolay ulaşılabilir ve fiziksel görünüşü olumlu yönde çarpıcı şekilde değiştirebilmesine bağlıdır. Eğer görünüşünüz için bir şeyler yapmayı planlıyor fakat cerrahi uygulamalardan uzak duruyorsanız, yaprak porselenlere bir göz atmanızda fayda var. Hayatınızı dahi değiştirebilir.

http://onurozturk.com/estetik-dis-hekimligi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

https://instagram.com/dronurozturk/

Источник: http://blog.milliyet.com.tr/cerrahisiz-yuz-estetigi--yaprak-porselenler/Blog/?BlogNo=514956

Porselen Lamina ve Fiyatları-Sema ALTUNSOY/Diş Hekimi-ANKARA

Diş Estetiğinde Yaprak Porselen

Porselen lamine, lamine diş, yaprak porselen, yaprak diş, porselen laminate veneer olarak da adlandırılan, porselen laminalar estetik diş hekimliği uygulamalarının en çok tercih edilenidir.

  Porselen laminalar, estetik amaçlı olarak, özellikle ön grup dişlere uygulanabilen çok ince porselen kaplamalardır.

İnce olmasından dolayı halk arasında  yaprak diş veya yaprak porselen olarak da adlandırılabilmektedir.

Tedavinin esası, dişlerin sadece ön yüzeylerinden çok az miktarda malzeme kaldırılarak, üzerinin laminate porselen (laminate veneer) kaplamalar uygulanmak suretiyle mükemmel renk ve doku uyumlu estetik dişler ile kaplanmasıdır.

Porselen Lamina

Porselen laminalar, estetik diş hekimliğine olan talebin artması nedeniyle, bireylerin estetik olmayan ön dişlerinin düzeltilmesi istemiyle diş hekimlerine başvurması sonucu; dental seramiklerin ve yapıştırma teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkmış, estetik açıdan memnuniyet verici, fonksiyonel, diş ve çevre dokularla uyumlu bir diş tedavisi yöntemidir.

PORSELEN LAMİNALAR KİMLERE YAPILABİLİR

Porselen lamineler, estetik amaçlı diş tedavileri olmakla birlikte, her estetik diş tedavisi isteyen kişiye uygulanması mümkün değildir. Porselen lamine tedavisi yapılabilecek durumları şöylece özetleyebiliriz.

 • Renklenmelerin varlığında (Beyazlatmaya rağmen estenilen beyazlığa ulaşılamayan veya ulaşılamayacak lekelenmelerde. Özellikle florazis, yaşlanmaya bağlı olarak diş renginin koyulaştığı durumlar, endodontik tedavi sonrası meydana gelen renklenmeler, antibiyotik lekelenmesi, hipokalsifikasiyon, tetrasiklin lekelenmesi vb),
 • Mine defektlerinin varlığında,
 • Aralıklı (diestema) dişlerin varlığında,
 • Ortodontik tedaviyi gerektirmeyecek kadar hafif çapraşıkların ve diş eğriliklerinin varlığı halinde,
 • Özellikle yaşa bağlı olarak, zamanla sararmış ve madde kaybına uğrayarak boyutu küçülmüş dişlerinden memnun olmayıp, genç bir görünüme sahip olmak istenmesi halinde,
 • Ön dişlerde kırık, çürük gibi nedenlerle oluşan madde kayıplarının varlığı halinde,

lamine diş tedavisi uygulanabilir. Ancak, 18 yaşından küçüklere, çene bozuklukları olanlara, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıkları olanlara veya ileri derecede dişeti çekilmesi olanlara porselen lamina uygulanmaz.

PORSELEN LAMİNELERİN AVANTAJLARI NELERDİR

 • Porselen lamina veneerler, diğer tedavi seçeneklerine göre daha estetik özelliklere sahiptir. Çürük, kırık, yaşa bağlı aşınma ya da yapısal bozukluklardan dolayı, bireyin kendisinden emin olarak gülümseyemediği durumlarda, lamine uygulamasıyla doğal bir gülümseme kazandırılır.
 • Porselen çok ince bir tabaka halinde hazırlandığı için ışığı geçirmesi ve yansıtması doğal dişe çok yakındır. Bu nedenle, mükemmel bir estetik görüntü verir.
 • Dişte tırnak genişliğinde bir yuva açılması yeterlidir.
 • Dişlerin gereğinden fazla küçültülmesine gerek kalmaz. Dişlerin doğal yapısı bozulmaz, diş dokusu maksimum düzeyde korunmuş olur.
 • Klinik çalışma süresi kısadır, hastaların stresini azaltır ve zamandan tasarruf sağlar.
 • Aşınmaya karşı direnci yüksektir.
 • Yapıştırma sonrası tutuculuğu iyidir.
 • Preperasyon mine düzeyinde ya da çok az dentini içine aldığı için anesteziye gerek yoktur.
 • Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara, kola, kahve ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını en aza indirir.
 • Sağlam, renkleri değişmeyen ve mukavemeti yüksek malzemeden üretilir.
 • Dişlerinize hiç müdahalede bulunmadan, ağzınızın önceden hazırlanmış modelleri üzerinden veya dijital diş hekimliği teknolojileri sayesinde amaca uygun bilgisayar programları sayesinde lamine diş uygulamasının bitmiş halini görmeniz, buna göre karar vermeniz mümkün olabilir.

Porselen Lamina Uygulaması

LAMİNA PORSELENLERİN DEZAVANTALARI NELERDİR?

 • Diğer diş tedavisi seçeneklerine göre sağlık ve estetik açısından üstünlükleri vardır. Ancak, tedavi fiyatı daha yüksektir.
 • Hassas tekniktir. Bu nedenle, hem diş hekimi, hem de çalışılan laboratuar bağlamında, özel ve teknik bir çalışmayı ve uzmanlığı gerektirir.

Porselen Lamina-Yaprak Porselen

PORSELEN LAMİNA DİŞ TEDAVİSİNİN KLİNİK UYGULAMA AŞAMASI NASILDIR?

Öncelikle dişleriniz, porselen lamina yapımı için hazırlanır, üzerindeki atıklardan temizlenir. Temizleme işlemini müteakip, dişin ölçüsü alınır. Porselen malzemeden dişin yüzeyini yapıştırılacak tabaka hazırlanır. Daha sonra, laminatlar mevcut dişin üzerinde rezin adı verilen yapıştırıcı bir malzeme ile yapıştırılır.

CEREC SİSTEMİ İLE PORSELEN LAMİNE UYGULAMASI

Dijital diş hekimliğinin çok geliştiği günümüzde, bilgisayar destekli özel kameralar yardımıyla ağız içi ölçü alınıp, dişlerin üç boyutlu görüntüsü alındıktan sonra, bilgisayar üzerinden gerekli düzenlemeler yapılmasını müteakip, CAD CAM sistemleri ile porselen blokların kazınması suretiyle aynı seansta laminelerin uygulaması mümkün olabilmektedir.

PORSELEN LAMİNELER DAYANAKLI MIDIR?

Laminalar, ağız hiyjenine dikkat edilmesi kaydıyla, uzun yıllar kullanılabilir. Porselenden imal edilmiş olması, porselen lamine veneerleri diğer adeziv sistemlere göre daha dayanıklı kılar.

Lekelenmeye ve aşınmaya karşı dirençlidir. Ancak, çok sert ve kabuklu yemişler yenilmemeli, pestil gibi yapışkan gıdalar laminate veneer dişler ile çekiştirilmemelidir.

Keza, tırnak yemek, kalem ısırmak gibi kötü alışkanlıklar olmadıkça laminalar kolay kolay kırılmaz.

PORSELEN LAMİNE DİŞ FİYATLARI NEDEN PAHALIDIR ?

Yaprak diş veya yaprak porselen  olarak da tabir edilen laminate veneer fiyatlarının, diğer diş tedavi fiyatlarına nazaran neden daha yüksek olduğu hususu diş hekimlerine sıklıkla sorulur.

Her şeyden önce belirtmek gerekir ki, diş tedavilerinde fiyatı belirleyen en önemli iki etken diş hekiminin emeğinin niteliği ve yoğunluğu ile diş tedavisi için kullanılan materyallerinin fiyatlarıdır.

Bu bağlamda, laminate veneer veya porselen lamine diş yapımında kullanılan materyalerin özel olması, klinik ve laboratuvar işlemlerinin zor ve hassas olması, dişin hazırlanması, ölçü alınması ve uygulanmasının özel, teknik bilgi ve uzmanlığı gerektirmesi nedeniyle, porselen lamine diş tedavi ücretleri nisbeten daha yüksek olarak değerlendirilebilir.

Porselen Lamina Uygulanmış Dişler

lamine diş, porselen lamina

Источник: http://www.semaaltunsoy.com/dis-hekimi-porselen-lamina-dis/

Estetik Diş Hekimliği

Diş Estetiğinde Yaprak Porselen

Laminate Veneer (Porselen Lamina) dişlerin sadece ön yüzeyinden minimum madde kaldırılmak suretiyle dişe yapıştırılan porselen yapraklardır.

Dişin dış yüzeyinden 1 mm kadar ince bir tabaka kaldırılarak ölçü alınır, model üzerinde hazırlanan porselen laminalar prova edilir ve en uygun şekliyle dişe yapıştırılır.

Dişe minimum zararla maksimum estetik elde edilir.Dişler arası boşluklar, çapraşıklıklar, çürükler bu yöntemle rahatlıkla giderilebilir.

 Dişe istenilen renk verilebilir ve bu renk hiçbir zaman değişmez.Görünüm çok doğaldır.İşlemler birkaç seans sürer. Maliyeti yüksektir.

• Dişlerin Formundan Memnun Olmayanlara

• Ön Bölgedeki Diş Renkleşmelerinde (Tetrasiklin Renklleşmesi v.s. )

• Dişleri Aralıklı Olanlarda

• Ön Dişlerde büyük dolguları bulunan ve çürüğün dolgu ile doldurulması sonucu estetik görünümden yoksun durumlarda

• Ön dişleri kırık veya aşınmış olan kimselerde

BEYAZLATMA ( BLEACHING)

Mine ve dentin yapısı nedeni ile normalden daha koyu renkli dişlerin ve çeşitli nedenlerle üzerinde meydana gelen renklenmelerin giderilmesi için, yapılan işlemlere DİŞ BEYAZLATMA – BLEACHİNG denir.

Diş beyazlatma işlemi ile 9-10 tona (3m skalasında) kadar beyazlatma zararsız bir şekilde sağlanabilmektedir.

Diş beyazlatma sırasında kullanılan materyaller profesyonel kullanım içindir ve mutlaka diş hekimi muayenesi sonrasında kişiye özel hazırlanan ilaçlarla yapılmaktadır.

Diş hekimi kontrolü altında yapılmayan kozmetiklerde satılan ajanlar çok etkisizdir ve diş yapılarına zarar verebilmektedir.

Dişlerin üzerine biriken gıda artıkları, çay – kahve – sigara kullanımı ve fırçalama alışkanlığına bağlı olarak meydana gelen lekelenmeler, muayenehanede yapılacak diştaşı ve plak temizliği ile ve sonrasında yapılacak cilalama işlemi ile temizlenir. Bu işlemlerden sonra dişler diş beyazlatma işlemi için hazır hale gelmiştir.

– Bleaching işlemi 2 yolla uygulanır:

Home Bleaching(Evde Uygulanan ): Diş Hekiminizin yönlendirmesi ve talimatları ile evde kendinizin uygulayacağı yöntemdir. Hasta ağzından alınan ölçü ile kişiye özel bir beyazlatma plağı hazırlanır.

Gece yatarken bu plağın içinesu esaslı beyazlatıcı ilaç konup gece boyu ağızda kalan plak ve ilaç ile dişlerde beyazlatma elde edilir.

Bu işlem dişlerin beyazlama miktarına göre ve istenen sonuca ulaşmaya göre 7 – 10 gün süre ile uygulanır.

Office Bleaching(Klinikte Uygulanan):Beyazlatmanın hızlı olması istenildiği durumlarda Diş Hekimi tarafından uygulanan Beyazlatma işlemidir.

Diş etleriizole edilip dişlerin üzerine ilaç sürülür ve ilacın etkinliğinin arttırılması için üzerlerine ışınlı dolgularda kullanılan mavi ışıkuygulanır. Tekrarlayan seanslar sonrasında istenen beyazlık elde edildiğinde işleme son verilir.

Ancak son araştırmalar, ofis tipi dişbeyazlatma ertesinde, ev tipi diş beyazlatma yöntemininde destek olarak devam ettirilmesini tavsiyeetmektedir.

– Bleaching Tedavisinde nelere dikkat edilmelidir?

• Bleaching işlemi mutlaka Diş Hekimi kontrolünde, talimatlarına harfiyen uyularak yapılması gereken bir işlemdir.

• Dişlerde bulunan çürükler, çatlaklar, kırık bölgeler, kullanılan kimyasal maddenin buralarda etki edip hasara yol açmasına neden olabilir. Bu tür diş problemleri mutlaka beyazlatma işlemi öncesinde ortadan kaldırılmalıdır

• Beyazlatma işlemi sırasında çay – kahve – sigara gibi renklendirici gıdalardan uzak durulmalı, düzenli fırçalama ve bakım işlemleri itinalı bir şekilde uygulanmalıdır.

INLAY ONLAY DOLGULAR

Porselen inlay-onlay laboratuarda hazırlanan üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır.

Büyük dolgu gerektiren dişlerde kompozit yada amalgam dolgu yerine hem estetik hem de dayanıklı olması nedeniyle porselen inlay-onlay uygulayabiliyoruz.

Yapım aşamasında porselen kronlara göre dişte daha az madde kaybı gerektirdiği için inlay- onlay dolgular tercih edilir. Sadece çürük temizlenip dişin ölçüsü alınır.

Laboratuarda hazırlanan porselen inlay dolgular daha sonra dişlere özel yapıştırıcılarla (adhesive sistemler) yapıştırılmaktadır.

Özellikle büyük madde kaybı olan dişlere öncelikle kanal tedavisi uygulayıp gerekirse dişetinde basit cerrahi düzeltmeler (gingivoplasti – dişeti manikürü) yapıp üzerine onlay (laboratuarda hazırlanan porselen ) yapılır. Bu sayede dişin yada dolgunun kırılma riski oldukça düşüktür.

Inlay’ler; bilinen dolgulara benzer. Dişin çiğneme yüzeyindeki doku kaybının çok geniş olmadığı, dişin “cusp” dediğimiz çıkıntılı kısımlarının çürük veya kırıktan zarar görmediği durumlarda uygulanır.

Onlay’lerde ise; dişin ağızda görünen kısmındaki doku kaybı daha geniştir. En az bir ya da daha fazla çıkıntılı kısım zarar görmüştür.

Dental Altın InlayPorselen Inlay

– KOMPOZİT (LAZER)(BEYAZ) DOLGULAR

Kompozit dolgular diş renginde oldukları için, beyaz dolgu olarak da adlandırılırlar. İlk geliştirildiklerinde sadece ön dişlerde kullanılabilmelerine karşın, zamanla çiğneme kuvvetlerine dayanıklılığı arttırılıp, aşınma miktarları azaltıldığı için, artık arka azı dişlerinde de kullanılabilmektedir.

 Kompozit Dolguların Avantajları

Kompozit dolguların en büyük avantajları estetik olmalarıdır. Dolgunun yapımını takiben hemen cilalanabilirler. Sadece dişteki çürüklerin restore edilmesi için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek, kozmetik işlemler için de kullanılabilir.

Kompozit Dolguların Dezavantajları

Kompozit dolgular tabaka tabaka uygulanır ve özel bir ışık ile sertleştirilir. Bu nedenle amalgama göre yapımı daha uzun sürer ve daha zordur. Fiyatı amalgamdan daha pahalıdır. Her ne kadar son zamanlarda kompozit dolgular oldukça dayanıklı hale getirilse de, amalgam kadar dayanıklı değildir. Uzun zaman içerisinde renk değişimi görülebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Geniş dolgularda ısırırken dikkatli olmak dolgunun ömrünü uzatacaktır. Kompozit dolgular iyi cilalansalar da, zamanla yiyecek ve içeceklere bağlı olarak renk değişimi görülebilir.

• Amalgamda olduğu gibi, dolgunun yapımını takiben 2 saat yemek yememe gibi bir sınırlandırma yoktur.

• Aşınma nedeni ile restore edilen dişlerde, çok sert diş fırçası kullanılmamalı ve fırçalama metoduna dikkat edilmelidir.

ESTETİK DİŞETİ DÜZENLEMELERİ

Güldüğümüzde görünen dişeti miktarı, dişlerimizin boyutunu da etkiler. Asimetrik dişeti kenarları ,dişlerimizin düzensiz ve gülüşümüzün eğri olduğu izlenimini verir. Eğer dişetlerimiz çekilmişse, dişlerimiz olduğundan daha uzun görünür.

Enflamasyon ( bir çeşit dişeti ödemi) nedeniyle şiş ve kırmızı olan dişetleri, dikkatlerin dişetlerine çevrilmesine yol açar.Ödemli ve kalınlaşmış dişeti kenarı, dişlerin 1/3 dip kısımlarında gölge oluşumuna neden olur.

Bu gölgelerden dolayı diş renkleri de olduklarından 1-2 ton daha koyu görünürler.Ayrıca oluşmuş olan ödemden dolayı kalınlaşmış dişeti kenarında bakteri plağı birikimi daha kolay olur.

Bakteri birikimi, iki diş arasındaki üçgen dişeti bölümünün(bundan sonra papil olarak anılacaktır) çekilmesine ve iki diş arasında koyu renkli, bazen de siyah bölümler oluşmasına neden olacaktır.

Dişeti estetiğini ilgilendiren ikinci bir nokta ise; diş çektirmeye bağlı olarak, çene kemiğinde çökme ve sonucunda oluşan asimetrik dişeti görüntüsüdür. .Bu durum, genellikle ön dişler bölgesinde rahatsız edici olur.Her ne kadar olağanüstü güzellikte porselen dişler yapılmış olursa olsun,hazırlanan porselenlerin yerleştirileceği alan, çepeçevre dişeti dokusudur.

Eğer olması gerektiği kadar ve sağlıklı bir dişeti dokusu yoksa, hazırlanan porselenlerde estetikten bahsetmek mümkün değildir. Eğer dişeti çekilmesine veya diş eksikliğine bağlı papil kaybı varsa, öncelikle bunun yerine konması gerekir.Bazı cerrahi ve protetik yöntemlerle kayıp dokuları tekrar kazanmak mümkündür.

Dişlerimizi çevreleyen dişeti dokusunu düzenlemeye ve dişlerimizle armoni içinde bir görüntü oluşturmaya yönelik işlemlere kozmetik dişeti düzenlemeleri denir.

Genellikle protez yapımı öncesinde; dişetleri,kemik ve bağ dokusuyla ilgili altyapı girişimleri, hastalar tarafından uzun ve yorucu seanslar olarak düşünülse de, bu tip girişimler, elde edilen sonuçları nedeniyle, hastalar ve hekimleri açısından son derece gerekli, yüz güldürücü ve tatmin edici olmaktadırlar.

Dişeti manikürü-gingivoplasti: Gummy smile denen gülünce dişetlerinin fazla göründüğü durumlarda 1 saatlik küçük bir operasyonla dişetlerini gülme hattı hizasına çekmek mümkündür.

Dişeti grefti: dişeti çekilmesinin fazla olduğu bölgelere doku ilave ederek uzamış gibi görünen diş boylarını seviyelendirmek mümkündür.

Yapay Dişeti: dişler arasındaki dişeti çekilmesinden kaynaklanan kara delikleri kamufle etmek için özel malzemeler oluşturmak mümkündür.

Источник: https://www.dentekol.com/hizmetlerimiz/estetik-dis-hekimligi.html

Neden Porselen Diş? Protez Nedir? Farkı?

Diş Estetiğinde Yaprak Porselen

Halk arasında Kaplama veya takma diş olarak adlandırılan protezler çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin yerine, estetik bozuklukların giderilmesi, kişinin çiğneme, konuşma fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için yapılan yapay dişlerdir. Ağız içindeki çürükler, dişlerde aşırı harabiyete neden olmuş ve dişlerin dolgu yapılamayacak duruma gelmesine sebep olmuşsa sağlam ana dişi kurtarmak adına porselen kaplama başlıca uygulamalardan biridir.

Protez uygulamalarındaki amaç nedir?

Protez uygulamalarındaki amaç kişinin yüzü ile uyumlu, doğala en yakın çiğneme ve konuşma işlevini yerine getirebilecek yapay dişler yapmaktır.

 • Herhangi bir nedenden dolayı dişini ya da dişlerini kaybetmiş kişilere
 • Kırık, renklenmiş ya da şekli değişmiş dişlere sahip kişilere
 • Ortodonti tedavisi görmek istemeyen kişilere
 • 18 yaşından büyük herkese porselen kaplama yapılabilir.

Metal destekli porselen kaplamalar adından da anlaşılabileceği gibi, yapım aşamasında porselenin altına metal alaşım konularak yapılırlar.

Diş dokusuna uygun, gerekli dayanıklılığa sahip Krom-Kobalt ya da Krom-Nikel alaşım kullanılarak yapılan metal destekli kaplamalarda, metal üzerine yerleştirilen porselen altında bulunan metalden etkilenir.

Alt yapıdaki metal, ışığı geçirmediği için mat bir görünüm ve diş eti hizasında da koyu renkte bir hat oluşturur. Bu nedenle metal destekli kaplamalar özellikle ön bölgedeki dişlerde estetik açıdan tavsiye edilmez.

Zirkonyum destekli porselen nedir?

Zirkonyum destekli porselen kaplamalar, alt yapı olarak metal yerine beyaz renge sahip olan zirkonyum alaşım kullanılan protezlerdir.

Zirkonyum destekli porselen kaplamaların avantajları nelerdir?

Zirkonyum kaplamalar,

 • Doğal dişe çok yakın estetik görünüme sahiptir.
 • Metal destekli kaplamalara göre çok daha estetiktir.
 • Işığı yansıtır.
 • Alt yapı olarak beyaz renkli alaşım kullanıldığı için, diş eti hizasında koyu renkli hat oluşmaz.
 • İnsan vücudu ile %100 uyumludur. Alerjik reaksiyon göstermez.

Full porselen kaplamalar nedir?

Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Adından anlaşıldığı gibi alt yapıda metal ya da herhangi bir başka madde kullanılmamaktadır. Diğer porselen kaplamalara oranla daha yüksek maliyete sahip olan full porselen kaplamalar doğal diş en yakın estetik görünüme sahiptirler.

Laminate Kaplama (Laminat Vener) Nedir?

Yaprak porselen de denilen, Laminate estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılması ile yapılan estetik bir uygulamadır. Porselenden yapılan bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır.

Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Diş yüzeyinden çok ince bir tabaka kaldırıldığı için dişe zarar verme düzeyi minimumdur. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır.

 • Estetik olarak dişlerinin görünümünden memnun olmayan,
 • Ortodontik tedavi olmak istemeyen,
 • Ön bölge dişlerinde kırık ya da ayrıklık olan,
 • Ön bölge dişlerinde renkleşme olan kişilere uygulanabilir.

Yaprak porselen yaptırdıktan sonra uzun süre kullanmak istiyorsanız, ağız bakımınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca çok sert gıdaları ısırmamanız ve tırnak yeme gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz kaplamalarınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

Porselen kuron –köprü (kaplamalar) ne kadar sürede hazırlanır? Aşamalarını nelerdir?

Muayene yapıldıktan ve tedavinize karar verildikten sonra ilk aşama; ağız ve diş yapınızın ölçüsünün alınmasıdır. Porselen kaplama yapılacak dişler üzerine kaplama yerleştirilebilmesi için, dişler kesilerek küçültülür. Alınan ölçü protez laboratuarına gönderilerek, prova için alt yapı beklenir.

Alt yapı ile ilgili provalar (diş eti uyumu, yükseklik kontrolü) yapıldıktan sonra estetik prova aşamasına geçilir. Hastanın teni ve yüzü ile uyumlu diş renk seçimi yapılır ve sonra son prova gerçekleştirilir. İstenilen sonuç elde edildiğinde simantasyon denilen yapıştırma işlemi yapılarak süreç tamamlanır.

Bu anlattığımız süreç yaklaşık 10-15 günlük bir zamanı kapsamaktadır.

Porselen kaplamaların ömrü ne kadardır?

Porselen kaplamaların da tabii ki bir ömrü vardır. Yapılan porselen kaplamalar yaklaşık 10 yıl kadar sorunsuz olarak kullanılabilmektedir.

Ancak porselen kaplamaların kullanım ömrünü ağız bakımı yaparak uzatmak mümkün. Eskimiş porselen kaplamalar ağız kokusuna, diş eti çekilmesine ve bu rahatsızlığın sonucunda diş kayıplarına sebep olabilir.

Bu nedenle eskimiş protezlerin yenilenmesi tavsiye edilmektedir.

Porselen kaplamaların bakımı nasıl yapılmalıdır?

Çeşitli sebeplerden dolayı bir çok insan kaplama, köprü ve diş protezleri kullanıyor. Protez kullanımı, ağız ve diş bakımına daha az dikkat edileceği anlamına gelmiyor.

Halk arasında protezlerin gerçek dişler kadar bakıma ihtiyacı olmadığı yaygın bir kanı olsa da, protez yüzeyinin dişin mine tabakasından daha tutucu olduğu bilinen bir gerçek. Yani protezlerin yüzeyinde daha çok plak oluşumuna rastlanıyor.

Oysaki düzenli ve etkili bir şekilde temizlenen protezlerin ömrü daha uzun oluyor ve daha konforlu kullanılıyor.

 • Ağız kokusu
 • Diş eti rahatsızlıkları
 • Çürük
 • Protez üzerinde leke
 • Ağızda enfeksiyon gibi bir çok rahatsızlıkla karşılaşılabilir.

Kron bitimi ile diş eti arasında kalan bölge özellikle çok iyi temizlenmelidir. Aksi takdirde bu bölgede bakteriler çoğalarak, çürüklere ya da diş eti hastalıklarına sebep olabilir.

Sabit protezi olan hastalar;

 • Günde en az 2 kere dişlerini fırçalamalı
 • Gargara, arayüz fırçası ya da diş ipi kullanmalı,
 • Köprü protezi olan hastalar ise; köprü vazifesi gören protezin altını çok iyi temizlemelidir, aksi takdirde köprü ayağındaki dişlerde diş eti çekilmeleri meydana gelebilir.

Hareketli protezlerin bakımı nasıl yapılır?

 • Yemeklerden sonra, protezinizi suda yıkayarak yiyecek artıklarını uzaklaştırın.
 • Belli öğünlerden sonra, özellikle yatmadan önce, düzenli olarak protezinizi fırçalamalısınız. Bu işlem plak ve leke oluşumunu önler.
 • Fırçalama işleminde su ve çeşitli diş macunları veya protez bakım ürünleri kullanılır. Aşındırıcı tozlar kullanmayın.
 • Protezin tüm yüzeylerini temizlemeye özen gösterin.
 • Zaman zaman protezinizi, özel protez sıvılarında bekletebilirsiniz. Kimyasal maddeye maruz kalan protezinizi yıkadıktan sonra kullanmanız gerekir.
 • Protezi temiz tutmanın en etkin yolu, günlük fırçalama ile birlikte haftada bir kaç kez de kimyasal sıvılarda bekletmektir.

Etiket:neden porselen dis protez nedir arasindaki fark

Источник: https://www.vegadent.net/neden-porselen-dis-protez-nedir-fark/

Diş Estetiği İçin Yaprak Porselenler

Diş Estetiğinde Yaprak Porselen

Göz kamaştırıcı bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız yaprak porselenler (laminate veneerler) sizin için doğru seçim olabilir.

“Diş benzeri materyallerden yapılmış, dişlerin ön yüzünü örtmek için tasarlanmış, diş renginde, çok ince yaprak şeklinde porselenler” olarak tanımlayabileceğimiz bu işlem normal dişlerinizi örter, parlak ve güzel bir gülüş kazandırır.

Günümüzün yarı saydam ve yüksek kalitede porselen laminate veneerler, eskilere oranla daha doğal bir görünüme sahiptir.

Laminate veneer işleminde kullanılan porselen, lekelere karşı daha dirençlidir ve ışığı daha az yansıtır, bu nedenle dişlere daha çok benzer. Kullanılan bir çok marka olmasına rağmen e.max (emax) bu işlem için kullanılan en popüler ve kaliteli materyallerden bir tanesidir. Dişlerin ön yüzü kaplanır ve dişlerin büyüklüğüne, şekline ve uzunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Porselen Laminate Nasıl Uygulanır?

Yaprak porselenler genellikle üç seansta yapılır. Diş hekiminize yaptığınız ilk ziyarette hekiminiz bu işlemin sizin için olup olmadığına bakar, teknik değerlendirmeden sonra dişlerinizde estetik olarak istenilen görüntü ile yüzünüz arasındaki uyum, seçilecek diş şekli gibi detaylar belirlenir.

İkinci gidişinizde diş hekiminiz porselen laminate veneerlere yer açmak için dişlerinizden çok az bir miktarda mine aşındırabilir.

(bugün prepless yani aşındırmasız olarak da geçen diş minesine hiç dokunmadan da bu işlemi yapmak mümkündür ama bunun için diş ve gülüş yapınızın bu işleme uygun olması gerekir).

Genellikle 0.3 – 0.5 mm arası doku aşındırılır. Bu işlem için lokal anestezi gerekebilir. Dişlerinizin kalıbı alınır ve laboratuvara götürülür. Burada porselen laminateler hazırlanır. Üçüncü ziyarette ise diş hekiminiz porselen laminateleri -özel bir materyalle birlikte- dişlerinize yapıştırır.

Porselen Laminate Venerleri Artıları ve Eksileri

Estetik diş hekimliği tedavilerin en pahalısı olan bu işlemin artılarının ve eksilerinin iyice ölçülmesi gerekir.

Porselen Laminatelerin avantajları:

• Dişlerinizin doğal görünümüne çok benzeyen bir materyal içerdiğinden, dişlerinizin porselen olduğunun anlaşılması neredeyse imkânsızdır. (Çok aşırı beyaz bir renk seçilmediyse)

• Porselen laminateler, diğer diş estetiği tedavilerinin tedavilerin aksine, sigaradan, kahveden, çaydan ve kırmızı şaraptan etkilenip lekelenmez.

• Yaprak porselenlerin rengine siz karar verebilirsiniz. Ancak aradaki farkın anlaşılmaması için doğal dişlerinizle aynı renkte olmaları gerektiğini unutmayın ya da doğal dişlerinizin renklerinin beyazlatılması gerekir.

• Sağlıklı dişlere yapılan porselen laminateler yani yaprak porselenler klasik yöntemlerle yapılan porselen kuronlarla (porselen kaplamalarla) aynı işlem değildir, kuronda olduğu gibi diş dokusunun çok büyük bir kısmı aşındırılmamaktadır bu sebepten çok daha sağlıklı bir işlem olarak belirtilebilir.

Porselen Laminate’lerin dezavantajları:

• Nerede yaşadığınıza bağlı olarak maliyeti değişir, yurt dışında tek bir diş için maliyet 3000 dolarlara kadar çıkabilmektedir, ülkemizde çok daha uygundur ama kullanılan materyal, teknik ekibinin işçiliğinin maliyeti ve diş hekiminin kendi vizyonu çerçevesinde rakamlar farklılık gösterebilmektedir. Porselen laminate veneerlerin maliyeti genelde sigortalar tarafından karşılanmaz. Bu yüksek maliyet nedeniyle yalnızca güldüğünüzde görünen kısımlara laminate yaptırabilirsiniz; geri kalan kısımları ise diş doktorunuz beyazlatabilir.

• İşlem sırasında diş minelerinizin bir kısmı alındığı için kaplamalar uygulandıktan sonra dişleriniz geçici bir süre daha hassas olabilir.

• Dişleriniz bir kez porselen laminate veneer yapılmak üzere hazırlandığında, bu işlem için ne kadar az da olsa diş dokusuna dokunulsa da bunun geri dönüşü yoktur.

Porselen Laminate Veneer Sizin İçin Doğru Seçenek Mi?

Eğer dişleriniz arasında boşluklar var, diş aralıklarından rahatsızsanız porselen laminate yaptırmak sizin için iyi olabilir. Laminate Veneeler aynı zamanda kırıkları, ve yamukluğu da gizler, düzeltebilirler. Ayrıca porselen laminate veneeler, diş beyazlatma tedavisine yanıt vermeyen dişler için en iyi çözüm olabilir.

Bazı hastaların dişlerinde öyle lekeler vardır ki ne kadar beyazlatsanız da o lekeler çıkmaz. Porselen Laminate Veneerler, çürüklerle, derin dolgularla zarar görmüş dişler için kesinlikle uygun değildir.

Bu dişlerde bunun yerine porselen kuron uygulaması düşünülmelidir.

Ayrıca dişlerini aşırı sıkan ve gıcırdatan kişiler porselen laminatelerini kırabilecekleri için bu uygulama bu kişilere çok özel önlemlerle uygulanabilir.

Hangi materyal tercih edilmelidir? Zirkonyum mu E.max ‘mi?

Bu maalesef diş hekimleri olarak hastanın sormasını beklemediğimiz bir sorudur. Teknik malzeme seçimi konusunda en doğru tercihi bu konuda tecrübeli ve bilgili bir diş doktorun hastanın ağız yapısına ve estetik beklentilerine göre yapması en doğrusudur.

Bu konuda maalesef ciddi bir bilgi kirliliği mevcuttur. Zirkonya ya da zirkonyum dioksit sağlamlık özelliği yüksek olan aynı zamanda da ışık geçirebilen, eskiden kullandığımız metal alt yapının alternatifi iyi bir malzemedir ama porselen laminate gibi diş yüzeyine yapışabilen porselenler için uygun değildir.

Sadece kuron olarak uygulanabilir, böyle olsa bile ön dişlere yapıldığında opak yani ışık geçirgenliği açısından doygun olan alt yapısı onu estetik olarak diğer malzemelerin yanında dezavantajlı kılmaktadır.

Porselen laminatelerde ışık geçirgenliği çok yüksek olan seramik materyalleri kullanılmaktadır, bunlar da gerçek dişin doğal görüntüsüne çok yakın bir görüntü elde edebilmemizi sağlamaktadır.

E.max (emax eskiden de empress versiyonu vardı), Vita ve GC markaları ile bilinen malzemeler bugün için en popüler porselen laminate veneer malzemeleridir. Bunlardan hangisinin sizin için en uygun malzeme olacağına diş hekiminiz karar verecektir.

Porselen Laminate’leri İdame Ettirmek

Porselen Laminate’ler düzgün bir bakımla 10 yıl ya da daha uzun yaşayabilir ancak laminateler çok ince bir yapıya sahip olduğundan kolaylıkla kırılabilir ya da çatlayabilir.

Bu ihtimali en aza indirgemek için tırnaklarınızı yemekten; kalem, buz gibi sert cisimleri çiğnemekten uzak durmanız gerekir.

Diş fırçalamak ya da diş ipi kullanmak kaplamalara zarar vermez, tam tersine doğru bir ağız bakımı hem restorasyonların hem de dişlerinizin sağlığını ve ömrünü uzatacaktır.

Dişleriniz çok iyi baksanız da sıkıntı yaşatabilirler. Bu nedenle diş doktorunuzu düzenli olarak ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Diş ve ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece bir süper star gülüşüne sahip olabileceğinizi asla unutmayın.

Источник: https://www.onurozturk.com/dis-estetigi-icin-yaprak-porselenler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.