Diş Eti Hastalığı

içerik

Diş eti hastalıkları ve kanamaları neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Diş Eti Hastalığı

Sağlıklı, doğal ve estetik bir diş eti portakal kabuğu görüntüsünde, açık pembe renkte olmalıdır. Dişleri kök başlangıçlarında saran ve konturlarını takip eden muntazam bir diş eti sınırına sahiptir. Sağlıklı diş etlerinde kırmızılık, şişkinlik ya da enfeksiyon yoktur. Fırçalama sırasında ya da diş ipi kullanırken diş etlerinde kanama olmaz.

Diş eti hastalıkları nelerdir?

Periodontal hastalıklar, diş eti ve dişleri destekleyen kemik dokuları da etkileyen iltihabi hastalıklardır. Periodontal hastalıklar, erken dönemde teşhis edildiklerinde tedaviye kolay ve başarılı bir şekilde cevap verir. Belli başlı diş eti hastalıkları şunlardır:

Gingivitisin esas nedeni bakteri plağıdır. Ağız bakımının yetersiz olması zaman içinde dişlerin üzerinde bakteri plağının oluşmasına neden olur. Bu hastalıkta dişler kızarır, fırçalama esnasında kolayca kanar ve şiş görünümdedir. Ağızda bakteri plağının oluşmaması için dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

Tedavi edilmezse, hastalık bir ileri aşama olan  Periodontitis’e ilerleyerek, diş eti ve dişleri destekleyen kemikte hasar oluşturur.

 Şeker hastalığı, sigara içme, yaşlanma, genetik yatkınlık, sistemik hastalıklar, stres, yetersiz beslenme, ergenlik, hormonal dalgalanmalar, gebelik, uyuşturucu madde kullanımı, HIV enfeksiyonu ve kullanılan bazı ilaçlar diş eti iltihabının oluşumuna katkıda bulunabilir.

Periodontitis

Tedavi edilmemiş olan gingivitisin ilerlemiş safhasıdır. Periodontitis dişin kök yüzeyini, diş kökünü saran kemiği ve bu iki doku arasındaki bağ dokusunu tahrip eden iltihabi bir hastalıktır.

Diş ile diş eti arasında periodontal cep kendini gösterir. Bu cepte bakteriler hızla üremeye başlar. Hastalığın ilerlemesiyle dişlerde sallanma, diş ve diş etleri üzerinde iltihabi akıntı görülebilir.

Alveol kemiğinde hücresel düzeyde yıkım olduğundan o bölgede hareketlilik nedeniyle dişler zamanla birbirinden uzaklaşır.

Bu hastalarda şiddetli ağız kokusu ve diş taşı birikimi vardır. Diş hekimine düzenli aralıklarla gitmek ciddi diş ve dişeti hastalıklarının erken dönemde teşhis edilebilmesini ve neden olduğu olumsuz durumlara zamanında çözüm bulunabilmesini sağlar.

Diş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Diş ağrısına ne iyi gelir?

Bakteri plağı

Dişlerin düzgün temizlenmemesi dişler üzerinde krem rengi bir bakteri plağının oluşmasına neden olur. Diş çürükleri ve diş iltihaplarının temel nedeni; dişe sıkıca tutunan, yapışkan, saydam olan bu bakteri plağıdır. Ağız hijyeni yetersiz olduğunda, diş ve diş etlerini etkileyen bakteri plağı oluşur. Plağın bir miligramında 200 ile 500 milyon arasında bakteri bulunur.

Hamilelikte diş eti iltihaplanması nedenleri ve tedavisi

Sigara

Sigara ağızda çürük oluşumuna, dişeti hastalıklarına ve dişlerde sararmaya neden olması dışında, akciğer, yemek borusu, kalp hastalıkları ve ağız kanseri gibi birçok önemli rahatsızlığa da neden olur.

Genetik faktörler

Araştırmalara göre, diş eti hastalıklarında % 30 oranında genetik bir yatkınlık söz konusudur. Ağız bakımının doğru şekilde yapılmaması diş eti hastalığının gelişme olasılığını 6 kat daha arttırır.

Hormonal değişiklikler

Hamilelik döneminde östrojen ve progesteron hormonlarındaki artış nedeniyle hamilelik gingivitisi denilen diş etlerinde kanama, şişlik, kızarıklık ile belirti veren diş eti rahatsızlıkları görülebilir. Diş etleri bu dönemde daha hassas olduğu için ağız hijyenine daha fazla özen gösterilmelidir.

İnsan doğasının dengesini bozan stres sadece psikolojik olarak zarar vermekle kalmaz ayrıca vücutta fiziksel hastalıkların da oluşmasına zemin hazırlar. Yoğun stresin vücudumuza zarar verdiği bölgelerden biri de diş etleridir. Periodontal hastalıklar da dahil olmak üzere stres, vücudun enfeksiyonla mücadelesini zorlaştırmaktadır.

İlaç kullanımı

Anti-depresanlar, doğum kontrol hapları, kalp ilaçları dişeti hastalıklarına neden olabilir. O nedenle, bu ilaçlardan birini almak gerekirse, diş hekimine bilgi verilmelidir.

Diş sıkmak veya gıcırdatmak

Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de diş sıkmaktır. Diş ve diş eti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olarak periodontal doku yıkımına sebep olur. Mutlaka gece plağı takılarak bu alışkanlığın durdurulması gerekir.

Kötü ağız kokusunun nedenleri ve en etkili çözüm yöntemleri

Diyabet hastalığı, bilinen komplikasyonların yanı sıra diş kaybı ile sonuçlanan diş eti hastalıklarına da yol açabilir. Enfeksiyon açısından yüksek risk grubunda olan diyabet hastalarının ağız sağlığının yakından takip edilmesi, düzenli aralıklarla diş hekimi tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kötü beslenme

Yetersiz ve dengesiz beslenme vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak, diş eti enfeksiyonu da dahil olmak üzere diğer enfeksiyonlarla mücadelesinin zorlaşmasına neden olur.

İlaç kullanımı diş eti hastalığına sebep olur mu?

Sistemik hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılan bazı ilaçlar, diş etlerinde büyümeye yol açabilir. Kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar dişeti hastalığına neden olur.

Epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, dişlerin ön yüzeylerinde, özellikle ön bölgelerde ve restorasyonların çevresinde, dişler arasındaki diş etini ve diş eti kenarını içine alan, sıkı, soluk pembe, kanamayan bir görüntüde diş eti büyümesine yol açabilir. Dişeti büyümesi de estetik problemleri beraberinde getirir.

Organ doku nakli sonrasında kullanılan bazı ilaçların yan etkileri arasında diş etlerinde şişlik ve hassasiyet, diş eti iltahabı görülür. Kalp ve hipertansiyon hastalarında kullanılan ilaçlar da soluk pembe renkli bir büyümeye sebep olabilir.

Dişeti hastalığı genellikle sessizdir, yani semptomlar hastalığın ilerlemesine kadar görünmeyebilir. Milyonlarca kişi, tedavi edilmediği takdirde diş kayıplarına neden olabilecek bu ciddi enfeksiyona sahip olduklarını bilmez. Diş eti hastalığının uyarı işaretleri arasında aşağıdaki belirtiler bulunur:

 • Kırmızı, şişmiş veya hassas diş etleri
 • Fırçalarken, diş ipiyle temizlerken ya da sert yiyecekler yerken oluşan kanama
 • Dişlerden çekilen veya ayrılan diş etleri; dişlerin eskisinden daha uzun görünmesine neden olur.
 • Gevşek veya ayrık dişler
 • Diş ve diş eti arasında iltihap
 • Ağızda yara oluşumu
 • İnatçı ağız kokusu
 • Isırırken dişlerin konumu ile ilgili bir değişiklik
 • Kısmi protezlerin ağıza uyumunda farklılık

Diş eti hastalıklarının en önemli belirtileri; diş fırçalarken ya da kendiliğinden oluşan diş eti kanamaları, ağızda tat bozukluğu, iltihap kaynaklı kötü ağız kokusu, sallanan dişler, dişler ve diş etlerinde kaşınma hissi olarak öne çıkar. Bu şikayetlerle hekime giden hastanın muayenesinde; diş etlerinde kanama, ağızda kötü bir tat veya koku, kırmızı ve şiş diş etleri, soğuk sıcak hassasiyeti olup olmadığına bakılır.

Diş ile diş eti arasında meydana gelen ceplerin derinliği, periodontal sond vasıtasıyla ölçülerek, radyografik bulgularla değerlendirilir ve teşhis konur. Diş eti hastalığının tedavisi mümkündür. Hekim tarafından uygulanan dişeti tedavisi ile hem dişeti iltihabını, hem de buna bağlı gelişebilecek kalp hastalıkları riskini kontrol etmek mümkündür.

Diş eti neden kanar?

Diş etinde meydana gelen kanamalar diş eti rahatsızlığının habercisi olabilir. Bakteri plağı ve diş taşı (tartar) birikimleri sonucunda,  diş etlerinde ve dişleri çene içerisinde tutan kemikte iltihapsal bir alan oluşmakta ve diş eti kanaması ortaya çıkmaktadır.

Diş eti kanadığında ne yapılmalıdır?

Öncelikle kanama gelişen bölgeler için daha dikkatli fırçalama ve diş ipi kullanılması ile beraber ağız hijyeni en iyi seviyeye getirilmelidir ki vücudun kendini yenileme kapasitesi kendini gösterebilsin. Kanama oluşan bölgeler tüm ağız hijyeni uygulamalarına rağmen iyileşme göstermiyorsa en kısa zamanda diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş eti kanaması neden olur? Nasıl önlenir? Doğal tedavisi

Diş eti kanaması diş kaybına neden olur mu?

Önlem alınmadığı takdirde diş kayıplarına ve hatta çene kemiğinde erimelere kadar gidebilir. Böyle bir durumda implant ya da protez yaptırmak da zorlaşır.

Diş eti kanamasını nasıl önleyebiliriz?

Dişlerin düzenli olarak fırçalanması, en az günde bir kere diş ipi kullanımı ve rutin olarak diş hekiminin ziyaret edilmesi diş eti kanamalarının önüne geçmeye yardımcı olur.

Dişetlerinin sağlıklı olması için doğru beslenmek de çok önemlidir.

Sağlıklı diş etleri için özellikle A ve C vitamini içeren ürünleri (ıspanak, ciğer, süt ürünleri, portakal, greyfurt, domates, patates) düzenli olarak tüketmek gerekir.

Mutlaka önceden önlem alınmalı, ağız hijyeni uygulamalarına azami derecede önem gösterilmelidir.

 • Dişler mutlaka günde 2 kere, sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce fırçalanmalıdır.
 • Fırçalama süresi en az 2 dakika olmalıdır.
 • Fırçalama, içten dışa doğru, dişleri süpüren bir hareketle yapılmalıdır.
 • Fırçalama sonrası için ise diş arası bakımları tam olarak yapılmalıdır. Bunun için diş aralarında diş ipi veya diş arası fırçası gibi ağız hijyenine katkıda bulunacak yardımcı temizleyiciler kullanılmalıdır.

Diş eti kanaması olanlara tavsiyeler

Diş eti kanaması yaşayan bireylerin diş fırçalama ve diş arası bakım yapma alışkanlıklarına devam etmeleri gerekmektedir.

Ağız hijyeni iyi duruma getirildiğinde vücudun kendini yenileme kapasitesi ve hastalıklarla savaşması çok daha kolay olacaktır.

Diş eti kanaması nedeniyle diş fırçalama işlemini bırakmak, olayı kısır bir döngü içine sokacak ve var olan durumun daha da kötüleşmesine neden olacaktır. Diş eti kanaması yaşayan bireylerin en yakın zamanda diş hekimine gitmeleri de gerekmektedir.

Diş ve diş eti sağlığını artırmak için neler yapabiliriz?

Sağlıklı diş ve dişetleri için bakteri plağının; diş fırçalanması, diş ipi ve kimyasal ajanlar kullanılması yoluyla, düzenli olarak her gün dişlerden uzaklaştırılması gerekmektedir. Ayrıca, diş hekimine düzenli gidilerek kontrollerin yaptırılması da son derece önemlidir.

Günlük ağız bakımı diş taşlarının oluşumunu en az seviyede tutmakla beraber, tamamen önleyememektedir.

Bir diş hekimi tarafından yapılacak diş taşı temizliği; diş fırçası, diş ipi ile temizlenemeyen bölgelerdeki sertleşmiş diş taşlarının ortamdan uzaklaştırılmasını sağlar.

Diş hekimi, kişiye özel ağız bakım planı yaparak diş etlerine zarar vermeden, diş fırçalamayı ve diş ipi kullanmanın doğru yöntemini hastaya öğretebilir.

Daha sağlıklı dişler için bakım önerileri

 • Dişler fırçalanırken, diş ve diş etlerine paralel hizada içten dışa süpürme hareketleri uygulanmalıdır. Diş fırçalaması esnasında, dişlere veya diş etlerine çok hafif ya da çok kuvvetli baskı yapmaktan kaçınılmalıdır. Her 3-4 ayda bir diş fırçası yenilenmelidir.
 • Diş temizliğinde, diş fırçalarının niteliği ve dişlere olan uygunluğu büyük önem taşır. Diş fırçasının sapı rahat bir kullanıma imkan vermesi açısından esnek boyunlu olmalıdır. Diş fırçası, çok sert ya da aşırı yumuşak olmamalıdır.
 • Diş fırçalama işlemi, dil fırçalamayla devam etmelidir. Dilin arka sırtından başlanarak, öne doğru fırçalama işlemi yapılmalıdır. Dil fırçalama için özel olarak hazırlanmış ve genellikle diş fırçalarının üst, arka kısmında yer alan dil temizleyici başlıklar bu amaçla kullanılabilir.
 • Evde yapılan günlük bakım diş taşlarının oluşumunu en az seviyede tutmakla beraber, tamamen önleyememektedir. Hekimi tarafından yapılacak işlemle diş fırçası ve diş ipi ile temizlenemeyen bölgelerdeki sertleşmiş diş taşları ortamdan uzaklaştırılır.
 • Diş ipi mümkünse günlük yaşamda, diş temizliğinin önemli bir parçası olarak görülmelidir. Çünkü düzenli diş ipi kullanımı, diş fırçalarının ulaşmakta yetersiz kaldığı diş aralarına ulaşarak, gıda artıklarını temizlemektedir. Gıda artıklarının bu yolla düzenli olarak temizlenmesi, diş çürüklerinin oluşumunu önemli ölçüde engellemektedir.
 • Yılda iki kez diş hekimine gidip genel ağız muayenesi yaptırılmalıdır.
 • Sigara, ağızda çürük oluşumu, dişeti hastalıkları, dişlerde sararmaya neden olması dışında kalp ve damar hastalığı riskini arttırdığı için kullanılmamalıdır.

Kalp krizi mi yoksa diş ağrısı mı?

Ağızda oluşan çürüğe “diş çürüğü deyip” geçmek yanlıştır. Önemsenmeyen bir diş ağrısı aslında kalp krizi belirtisi olabilir. Çünkü kalp krizi ağrılarının bir kısmı dişe vurabilmektedir. Hasta aslında kalp krizi geçirirken hissettiği ağrının çürük dişten kaynaklandığını düşünerek hekime gitmek yerine ağrı kesici kullanır.

İlaçlarla ağrıyı geçirmeye çalışırken hasta hayatını kaybedebilir. Kalp rahatsızlığı olan kişilerin dişlerinde var olan mikroorganizmalar dental işlem sırasında vücuda damar yoluyla yayılabilir. Bu nedenle hastaların yapılacak işlem öncesinde diş hekimlerini sahip oldukları hastalık konusunda bilgilendirmesi gerekmektedir.

Bu şekilde dental işlem öncesinde hastaya gerekli tıbbi konsultasyonlar yapılarak koruyucu ilaç tedavisi uygulanabilir.

Kaynaklar ve referanslar1- Gum disease symptoms 2- Gum disease 3- Gum disease

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/dis-eti-hastaliklari-nedenleri-tedavisi/

Diş Eti Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi

Diş Eti Hastalığı

Haber güncelleme tarihi 19.12.2018 16:42

Diş eti hastalığı günümüzde pek çok kişide görülen bir hastalıktır. Diş sağlığı kişinin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan bir tanesidir.

Son zamanlar da diş sağlığı konusunda pek çok sorunlar ile karşı karşıya gelen insanların akıllarındaki sorular ise şöyle.

Diş eti hastalığı nedir? Diş eti hastalığı belirtileri nelerdir? Diş eti hastalığı nedenleri nelerdir? Diş eti hastalığı nasıl önlenir? Diş eti hastalığı tedavisi nasıl olur? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Diş Eti Hastalığı Nedir?

Diş eti hastalığı diş etini ve dişleri destekleyen dokuları etkileyen ve zarar veren itihabi hastalıklarıdır. Bu hastalık erken dönemde teşhisedilmesi gerekmektedir. Hastalığın ilerlemesi ağız ve diş sağlığını teh altına almaktadır.

Daha farklı hastalıklara ve diş kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenle erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Diş eti hastalığında erken teşhishastalığın önlenmesini sağlamaktadır.

Diş eti hastalığı yetişkinlerin % 70’inde görülmektedir.

Bu durum kişilerde diş kayıplarına neden olmaktadır. Kolay ve başarılı bir tedavi için kişiler belirtileri dikkate almalı ve diş hekimine başvurmalıdır. Bu hastalık doğal dişlere, diş etlerine zarar vermektedir.

Kişinin sağlıklı çiğneme durumunu etkilemektedir. Sağlıklı çiğneme yapısına sahip olmayan kişiler sindirim sorunları yaşamaktadırlar. Diş eti hastalığı diş etlerinin şişmesi, kanaması ve hacim olarak büyümesi ile başlamaktadır.

İlk olarak yaşanan durumlar diş eti iltihabı ve erken dönemdir.

Erken dönem ilk olarak kişiye rahatsızlık vermemektedir. Bu nedenle hastalar diş eti hastalığı yaşadığını anlayamazlar. Hastalığın erken fark edilmesi gerekir. Hastalık tedavi edilmez ise alveol kemiğine kadariner.

Alveol kemiğine kadar inmesi geri dönüşü olmayan hasarlara neden olmaktadır. Diş ve diş eti arasında periodontal cep oluşmaktadır. Periodontal cep varlığı infeksiyonun yerleşimini ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırmaktadır.

Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlamaktadır. Bu nedenle diş çekimine gerek duyulur. 

Diş Eti Hastalığı Belirtileri

 • Diş fırçalarken kanama olması
 • Diş etlerinde şişlik
 • Diş etlerinde kızarıklık
 • Diş etlerinde hassasiyet
 • Dişlerden kolaylıkla ayrılan diş etleri
 • Dişler ve diş etleri arasında iltihaplı akıntı
 • Sallanan ve birbirinden uzaklaşan dişler
 • Kötü ağız kokusu
 • Isırma esnasında alt ve üst dişlerde bozukluk

Diş Eti Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Diş eti hastalığının en belirgin faktörü bakteriyel diş plağıdır. Bakteriyel diş plağı, dişler üzerinde biriken yapışkan ve renksiz film tabakasıdır. Bu bakteriyel diş plağının ortadan kalkması için kişiler günlük ağız ve diş bakımına özen göstermelidir.

Ağız ve diş hijyeninin büyük önemi bulunmaktadır. Bu nedenle diş ipi, gargara ve diş fırçalama düzenli olarak yapılmalıdır. Bu uygulamalar sağlıklı bir ağız yapısını oluşturmaktadır. Plak dişlerden uzaklaştırılmalıdır.

Diş taşı ve diş tartarı oluşur ve dişler düzensiz yüzeyli bir hal alır. Aynı zamanda geçirgen bir yapıya sahip olur. Plakta bulunan bakterilerden salınan zararlı maddeler diş etinde irritasyona neden olmaktadır.

Bakteriler tarafından salınan bu zararlı maddeler, diş etini dişe sıkıca bağlayan liflerin yıkıma uğramasına neden olur.

Diş eti dişten uzaklaşır. Bu durumda ise periodontal meydana gelir. Bu nedenle bakteriler ve zararlı maddeler daha derin dokulara hızla ilerler. Hastalık bu durumda ilerlemeye başlar ve cepler daha da derinleşir.

Bakteri ve zararlı maddeler daha da derine, hatta kemiğe kadar inebilir. Bu yüzden dişi destekleyen alveol kemiği yıkıma uğrar.

Hastalık tedavi edilmez ise dişler sallanmaya başlar ve zamanla çekim gerekir.

Diş Eti Hastalığı Nasıl Önlenir?

Diş eti hastalığı önlenebilir bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kişiler hastalığı önlemek için ilk olarak bir klinikte muayene olmalıdır. Muayene sonrasında ise kişiler doktor önerilerini dikkate almalıdır.

 Diş eti hastalığının önlemesinde en büyük faktör kişinin ağız ve diş sağlığına gösterdiği özendir. Bu nedenle kişiler dişlerinin ve diş etlerinin sağlıklı olması için ağız bakımına dikkat etmelidir.

Diş eti hastalığı yaşan kişiler günlük ağız bakımı düzenli şekilde yapmalıdır. 

Bunun yanı sıra diş ipi ve ağız gargarası kullanmalıdır. Diş eti hastalığı yaşayan hastalar için özel üretilmiş diş macunları, diş fırçaları ve gerekli ürünler kullanılmalıdır.

Bu ürünler sayesinde bakteriyel diş plağının uzaklaştırılması sağlanmalıdır. Aynı zamanda düzenli olarak diş hekimine kontrole gidilmelidir. Bazı hastalarda ise günlük ağız bakımı yeterli olmamaktadır. Bu nedenle hastalar diş hekimine başvurmalıdır.

Diş hekimi tarafından diş plağı ve diş taşının uzaklaştırılması sağlanır.

Diş Eti Hastalığı Tedavisi

Diş eti hastalığında en önemli şey erken tedavidir. Dişler üzerinde plak ve diş taşının uzaklaştırılması sağlanmalıdır.

Bu durum düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasına neden olmaktadır. Bu uygulama diş etinde iltihap oluşmasına neden olan bakteri ve irritanların uzaklaşmasını sağlamaktadır.

Yapılan bu uygulama diş etinin dişe tekrar adaptasyonu için önemlidir.

Diş eti hastalığının erken dönemlerinde önemli olan diş taşı temizliği, plağın uzaklaştırılması ve düzgün bir yapıda kök yüzeyinin olması sağlanarak tedavi uygulanmaktadır. Bazı hastalarda ise cerrahi tedavi gerekmektedir.

Bu tedavide amaç, derin periodontal ceplerdeki diş taşlarını temizlemek, cebin büzülerek eliminasyonunu ve düzgün bir kök yüzeyini sağlamaktır. Daha kolay temizlenebilir bir diş eti formu oluşturmaktır.

 Diş eti hastalığında tedavi sonrası hastaların düzenli olarak doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Plak kontrolü ve yeni diş taşı birikimlerinin ortadan kaldırılması gerekir.

Diş eti hastalığı tedavisinde önemli olan tedavide sağlanan sağlığının sürdürülmesi gerekmektedir. Kişinin günlük ağız bakımı işlemlerini etkin bir şekilde uygulaması önem taşımaktadır.

Önerilen İçerik;

► Bir Dakikada Diş Ağrısından Kurtulmanın 8 Yolu

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/dis-eti-hastaligi-nedenleri-ve-tedavisi-15368h.htm

Diş Eti Hastalıkları

Diş Eti Hastalığı

Dişler düzgün temizlenmediğinde, üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakteriler üretirler. Bakteri plağı dediğimiz bu püremsi birikintiler, diş çürüklerinin ve diş eti iltihaplarının baş sorumlusu olup, zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını oluştururlar. (Bakınız, Diş Taşları)

Bakteri plağının içinde üreyen mikroorganizmalar, şekerli gıdaları parçalayarak asit üretirler. Ve bu asit, dişi küçük bir bölgeden başlayıp giderek büyüyen bir şekilde çürütür. Daha ileri safhalarda çekim kaçınılmaz olabilir. (Bakınız, Diş Çekimi)

Diş eti iltihabının ilk belirtisi diş etindeki kanamalardır. Diş etlerinde renk, şekil bozuklukları ve ağız kokusu ile kendini daha da belli eder. Diş eti iltihabının neden olduğu diş kayıpları, çürüklerinden olduğu diş kayıplarından çok daha fazladır.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki , Sağlıklı diş eti açık pembe renktedir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup, portakal kabuğuna benzer parlak – pütürlü bir görünümü vardır.

Diş Eti Hastalığının Belirtileri :

 • Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi diş eti kanamasıdır. Sağlıklı diş eti kanamaz. (Bakınız, Diş Eti Kanaması)
 • Diş etlerinde şişmeler, kızarmalar oluyorsa,
 • Diş etlerinde çekilmeler ve açığa çıkan kök yüzeylerinde oluşan hassasiyet oluşuyorsa
 • Diş eti kenarlarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak oluşan siyah alanlar görülüyorsa,
 • Diş ile diş eti arasından iltihap geliyorsa,
 • Dişlerde sallanmalar, uzamalar ve dişler arasında açılmalar oluyorsa,
 • Ağızda sürekli bir kötü koku ve kötü tat hissi var ise. (Bakınız, Ağız Kokusu)

geç kalmadan bir diş hekimine muayene olunması gerekir.

Neler Diş Eti Hastalığına Sebep Olur?

Diş eti hastalığının temel nedeni bakteri plağı denen dişe sıkıca tutunan, yapışkan saydam bir tabakadır. Tırnağınızla dişinizin üzerini kazıyarak plağı fark edebilirsiniz. Plağın bir miligramında 200 ile 500 milyon arasında bakteri bulunur. Bunun yanı sıra aşağıdaki faktörler de diş eti sağlığınızı etkilemektedir. (Bakınız, Ağız Bakımı)

 • GENETİK FAKTÖRLERYapılan araştırmalara göre %30 oranında genetik bir yatkınlık vardır. Ayrıca ağız bakımının kötü olması ile diş eti hastalığının gelişme olasılığı 6 kat daha artar. Ailede diş eti problemi olan bir kişi var ise mutlaka bir diş eti uzmanına siz de muayene olun.
 • SİGARA Hepimizin bildiği gibi sigara kanser, akciğer, kalp hastalıkları gibi bir çok önemli rahatsızlıklara sebep olur. Tüm bunların dışında ağız içi mukozası ve diş etleri için de çok zararlıdır. Diş etlerinin yumuşamasına ve diş eti hastalıklarının gelişmesine neden olur. (Bakınız, Sigara ve Ağız Sağlığı)
 • İLAÇ KULLANIMI Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar, kalp ilaçları ağız sağlığınızı etkiler. Bu yüzden bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız lütfen diş hekiminizi uyarınız ve ağız hijyeninize ayrıca önem veriniz.
 • HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER Hamilelik, puberte, menapoz, mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu dönemlerde ağız hijyeninize ayrıca özen göstermeniz gerekmektedir. Diş etleriniz bu dönemlerde daha hassas olur. Diş eti hastalığına yatkınlık artar.
 • STRES Hipertansiyon, kanser gibi pek çok rahatsızlığın nedenlerinden biri olmasının yanında dişeti hastalıklarının da risk faktörlerindendir. Araştırmalar göstermiştir ki periodontal hastalıklarda dahil olmak üzere stres vücudun enfeksiyonla mücadelesini zorlaştırmaktadır.
 • DİŞ SIKMAK VEYA GICIRDATMAK Diş ve diş eti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olarak periodontal doku yıkımına sebep olurlar. Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de tır. Mutlaka gece plağı takılarak bu sıkmanın durdurulması gerekir. (Bakınız, Diş Gıcırdatma)
 • KÖTÜ BESLENME Vücudun, immun (bağışıklık) sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak, diş eti enfeksiyonu da dahil olmak üzere enfeksiyonlarla mücadelesinin zorlaşmasına neden olur (Bakınız, Dişleri Koruyan Yiyecekler ).
 • DİABET-ŞEKER HASTALIĞI Diabet hastaları periodontal (diş eti) enfeksiyon açısından yüksek risk grubuna girerler. Mutlaka rutin diş eti kontrollerini bir yaptırarak ağız hijyenlerine ayrıca özen göstermelidirler.
 • KÖTÜ YAPILMIŞ KURON KÖPRÜ VE DOLGULAR Diş etine basan ve taşkın yapılmış dolgu, kuron ve köprüler diş etlerinde problem oluşturur. (Bakınız, Kuron ve Köprüler)

Sağlıklı Diş ve Diş Etleri

Bakteri plağı kaldırılmazsa sertleşir ve diş taşı ya da tartar olarak isimlendirilen birikintiler oluşur. Plaktaki bakteriler tarafından üretilen toksinler (zararlı maddeler) diş etlerine zarar verir.

Toksinler diş etlerinin etrafındaki destek dokularını yıkar, dişlerden uzaklaşır, oluşan periodontal ceplerde daha fazla bakteri plağı birikir. Periodontal hastalık geliştikçe cepler daha da derinleşir. Bakteri plağı dişlerin açığa çıkmış kök yüzeylerine yapışır.

Dişlerin kemik desteği yok olur ve tedavi edilmeyen dişler sallanmaya başlar ve sonunda çekilir. (Bakınız, Diş Çürükleri)

Diş Eti Hastalıklarına Neden Olan Diğer Unsurlar Nelerdir?

Periodontal hastalıkların ana nedeni bakteri plağı olmakla beraber, diğer unsurlar da diş etlerinizin sağlığını etkileyebilir.

Beslenme biçimi ve tütün kullanma ağız sağlığınızı etkilemektedir. Besleyici değeri düşük bir diyet vücudun hastalıklara karşı mücadele gücünü azaltmaktadır. Ayrıca, stres vücudun hastalıklardan korunma kabiliyetini etkileyebilir.

Tütün kullananlar, kullanmayanlara göre, dişetlerini daha fazla tahriş etmektedirler. Lösemi, AIDS gibi vücudun savunma sistemini etkileyen hastalıklar dişetlerinin durumunu daha kötü bir hale getirebilir.

Kişilerin enfeksiyona çok açık olduğu, kontrol altında olmayan diabet gibi durumlarda dişeti hastalığı genellikle çok daha şiddetlidir ve kontrol altına alınması daha güçtür.

Hamilelik sırasındaki hormon değişimleri, diş etlerinin daha kırmızı, bakteri plağına karşı daha duyarlı bir hale gelmesine neden olur. Erken safhalarında bulunan var olan bir diş eti hastalığı özellikle hamilelik döneminde daha da şiddetlenebilir.

Doğum kontrol hapları, antidepresanlar ve bazı kalp ilaçları ağız sağlığınızı etkileyebilir. (Bakınız, Kadınlarda Ağız ve Diş Sağlığı)Genel sağlığınızdaki en küçük değişimleri diş hekiminize bildiriniz.

Diş Eti Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Diş hekimleri diş etlerinin genel görünümünden şüphelendikleri zaman periodontal sonda adı verilen bir alet ile diş ile diş eti arasındaki diş eti cebinin boyunu ölçerler. Yetişkinlerdeki her ağız içi muayenesinin bir parçası olarak periodontal muayene yapılmalıdır. Dişlerin etrafındaki kemik dokusunu değerlendirmek için röntgen filmler alınabilir.

Diş Eti Hastalıklarından Nasıl Korunabilir?

Periodontal hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynayabilirsiniz. Yaşam boyu dişlerinizi ağızda tutmak için bakteri plağının, diş fırçalaması ve diş ipi kullanılması ve kimyasal ajanlarla düzenli olarak her gün, dişlerden uzaklaştırılması gerekmektedir.

Yukarıda sayılanlara ek olarak diş hekimine düzenli gidilerek kontrollerin yaptırılması son derece önemlidir. Günlük ağız bakımı diş taşlarının oluşumunu en az seviyede tutmakla beraber tamamen önleyememektedir.

Bir diş hekimi tarafından yapılacak diş taşı temizliği; sizlerin diş fırçası, diş ipi ile temizleyemediğiniz bölgelerdeki sertleşmiş diş taşlarının ortamdan uzaklaştırılmasını sağlar. Diş taşlarının kaldırılmasına diş taşı temizliği ismi verilmektedir. Diş hekiminizin sizin özel gereksinimlerinize göre kişisel bir ağız bakım planı yapabilir.

Bu programla dişleriniz ile diş etlerinize zarar vermeksizin diş fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı uygulayabilirsiniz. (Bakınız, Diş İpi Kullanımı)

Periodontoloji, Diş Eti Hastalığı, Diş Eti Ameliyatı

Dişhekimini düzenli ziyaret ederek ağız sağlık ürünleri hakkında dişhekiminizden öneriler alabilirsiniz. Piyasada pek çok çeşit diş fırçası, diş ipi, ağız gargaraları ve dişler arası temizleyicileri bulunmaktadır. Diş hekiminiz size en uygun olan ürünleri seçmenizde yardımcı olacaktır. (Bakınız, Diş Fırçalama)

Diş eti hastalıklarının erken safhalardaki tedavisi genellikle diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesidir.

Bu aşamalarda dişlerin etrafındaki ceplerden bakteri birikintileri ve diş taşları uzaklaştırılır ve kök yüzeyleri düzleştirilir. Bu işlemlerle iltihaba neden olan bakteriler ve toksin maddeler ağızdan uzaklaştırılır.

Dişeti hastalıklarının erken safhalarında uygulanan bu işlemler genellikle yüz güldürücü sonuçlar için yeterli olmaktadır.

Daha ilerlemiş vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahalenin amacı; derin ceplerdeki diştaşlarını ve hastalıklı dokuları ortamda uzaklaştırarak iyileşmenin olabilmesi için kök yüzeylerini düzleştirmek ve dişetlerine kolay temizlenebilmesi için şekil vermektir.

Tedavilerden sonra periodontal hastalar periyodik olarak görülmelidir. Periodontal tedavi ile elde edilen olumlu sonuçları korumanın tek yolu dişlerin fırçalanması, diş ipi ve bakteri birikintilerini ortamdan uzaklaştıran kimyasal ajanların düzenli olarak kullanılmasıdır. Ve en önemlisi diş hekiminin önerdiği aralıklarla kontrolünüzü yaptırmaktır.

Periodontal Tedavileri Kimler Yapar?

Tüm diş hekimleri periodontal hastalıkları tanımlayıp erken dönemdeki diş eti hastalıklarını tedavi edebilirler. Bazı diş hekimleri ise ilerlemiş periodontal hastalıkları tedavi edebilecek ek bilgi birikimine ve tecrübeye sahiptirler, bu konuda uzmanlaşmışlardır. Bu bilgi birikimine sahip diş hekimleri periodontist olarak isimlendirilmektedir.

Diş hekimi, gerekirse hastalığın bir uzman tarafından tedavi edilmesi gerektiğine inanır ve hastayı bir periodontiste gönderebilir. Periodontal hastalıkların tedavisi ile beraber, dişlerinizin düzenli fırçalanması ve düzenli dişhekimi ziyaretleri ile yaşam boyu sağlıklı dişler korunabilir.

İlgili Kelimeler: periodontoloji, periyodontoloji, periodonti, priyodonti tedavisi, periyodontik tedavi, periodontik tedavi ücreti

Источник: https://www.hekimim.com/periodontal/dis-eti-cekilmesi.html

Periodontoloji Tedavisi (Diş Eti Hastalıkları)

Diş Eti Hastalığı

Dt. Mehmet Sadık Altınayar
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji, dişleri çevreleyen iltihabi hastalıkların tedavisine bakan anabilim dalı olarak tanımlanır. Dişler yeteri kadar temizlenmediğinde hem üzerlerinde hem de aralarında yiyecek artıkları birikir ve bu artıklar bakteri üretimine neden olur. Oluşan bakteriler dişlerde çürük ve iltihaplanma meydana getirir.

Periodontoloji alanına giren diş eti iltihaplanmalarının ilk belirtisi diş etinde kanamaların görülmesidir. Ayrıca diş etlerinde renk değişimi, şekil bozuklukları ve ağız kokusunun artış göstermesi yine belirtiler arasında yer alır. Diş eti iltihabı nedeniyle diş kaybına uğramak mümkündür.

Ayrıca dişetlerinde renk değişimlerinin meydana gelmesi ciddi sorunların olduğunu gösterir. Çünkü sağlıklı diş etlerinde olması gereken renk pembedir. Bunu yanında dişe ve tam olarak kemiğe yapışmış bir görüntüsü bulunur.

Bunun dışında görüntü sergileyen diş etlerinde problem olduğunun bilincinde olmak gerekir.

Periodontoloji Diş Eti Nedir?

Periodontoloji diş eti, zayıflamış ve damaktan sıyrılmış bir görüntü sergilemesi yanında kanama belirtileri gösteren ve rengi doğal görünümünden uzaklaşan bir diş eti hastalığıdır. Diğer adıyla periodontal hastalık olarak da bilinir.

Dişlerde biriken yiyecek ve içecek kalıntıları sonrasında oluşan bakteriler, dişlerde iltihaplanma meydana getirir. Bunun ardından diş etlerinde renk değişimleri ve şekil bozuklukları görülür.

Ortaya çıkan bu durum diş eti hastalığı olarak tanımlanır.

Diş eti Hastalığının Belirtileri;

 • Diş eti hastalıklarında ilk belirti diş eti kanamasıdır. Çünkü sağlıklı diş etleri kanamaz.
 • Diş etlerinde şişme ve kızarıklıklar oluşması belirtilerden biridir.

 • Diş etlerinde yaşanan çekilmeler ve kök yüzeylerin açığa çıkması ile meydana gelen hassasiyet de belirtiler arasında yer alır.
 • Diş etlerinin kenarında ya da dişler arasında diş taşları nedeniyle oluşan siyah alanlar diş eti hastalıklarının belirtisidir.

 • Diş ve diş eti arasında kalan bölümden iltihap geliyorsa bu da bir belirti olarak karşımıza çıkar.
 • Ağızda sürekli ağır bir koku ve kötü bir tat hissi varsa bu durum diş eti hastalığın belirtisidir.

 • Diğer yandan dişlerde oluşan sallanma, zamanla oluşan diş aralarındaki açılmalar da diş eti hastalıkları belirtisi olarak gösterilir.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş eti hastalıkları, diş eti ve dişleri destekleme görevini üstlenen kemik dokularında görülen iltihabi hastalıklar arasında yer alır. Bu hastalıklar erken teşhis edilirse kolayca tedavi edilebilir ve başarılı sonuçlar elde edilebilir. Şimdi diş eti hastalıklarının neler olduğunu inceleyelim.

Gingivitis

Gingivitisin oluşma nedeni bakteri plağıdır. Ağız bakımının düzenli olarak yapılmadığı durumlarda dişlerin hemen üzerinde bakteri plağı meydana gelir. Ayrıca bu hastalıkta dişler kızarır ve fırçalama sırasında kanayarak şişer.

Bakteri plağı oluşumunu önlemek için dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve bunun yanında diş ipi kullanılması gerekir. Gingivitis tedavi edilmediğinde ileriki aşamaya geçer. Bunun adı ise periodontitis olarak adlandırılır.

Bu hastalık dişleri ve diş etini destekleyen kemiklerde hasara neden olur.

Diş Eti Hastalığı Kalıtsal Mıdır?

Diş etinde ortaya çıkan hastalıklarda genetik faktör ilk neden olmamakla beraber, bazı kişilerin bu hastalığa genetik olarak yatkın oldukları gözlenmiştir.

O yüzden aile bireylerinde diş eti hastalığı olan kişilerin belirli aralıklar ile diş etlerini muayene ettirmeleri önemli bir husustur.

Ayrıca uzmanlar, ailesinde diş eti hastalığı olan kişilerin kemik kaybı yaşayıp yaşamadığı konusunda yeterli bilgi edinme açısından panoromik röntgen çektirmelerini tavsiye etmektedir.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Diş eti hastalığının tedavisi sırasında öncelikle hastaların hangi aşamada olduğu gözlenir. Eğer hastalık henüz ilerlememiş ve erken aşamalarda ise hekim, dişlerin düzenli olarak fırçalanmasını ve diş ipi kullanılmasını önerir. Ağız bakımı yeterli düzeyde yapıldığında plakların birikmesi önlenebilir ve bu şekilde hastalığın önüne geçilebilir.

Diğer yandan diş hekimleri tarafından profesyonel bir ağız bakımı ve temizliği yapılır. Hem biriken hem de sertleşen tartar şeklindeki plakları çıkarmanın en etkili yolu detaylı bir ağız temizliğidir.

Diş hekimleri diş eti üzerinde ve altında oluşan tartarları yok etmek için temizleme işlemi gerçekleştirir. Ancak durum daha ciddi boyutlarda ise kök düzeltme işlemi devreye alınır.

Kök düzeltme ile diş köklerinde meydana gelen düzensizlikler giderilir ve aynı zamanda plak birikimleri azaltılmaya çalışılır.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Var Mıdır?

Diş eti çekilmesi, diş eti sınırının mine yapısı altına düşmesi ve bunun ardından kök yüzeyinin ortaya çıkması şeklinde tanımlanabilir. Tedavisi olan bu hastalık farklı aşamaları ile karşımıza çıkar.

Hastalığa erken safhada müdahale edilmesi halinde kısa sürede başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Ancak hastalığın ilerlediği safhalarda kök düzeltme gibi operasyonlar gerçekleştirilir. Diş eti hastalığının tedavi yöntemleri arasında küretaj, flap operasyonu ve lazer uygulaması yer alır.

Bu tedavilerden her biri kişiye bağlı olarak diş eti hastalığı sorunlarında uygulanır.

Diş Eti Hastalığı Tedavisi

Diş eti hastalığı tedavisi erken teşhis ve geç kalınmış olan safalar olmak üzere ikiye ayrılabilir. Erken teşhis edildiğinde düzenli ve kapsamlı bir ağız bakımı ile hastalığı sona erdirmek mümkündür.

Ancak ilerlemiş bir dişeti hastalığında devreye diş hekimleri girer ve birtakım operasyonlar gerekebilir. Örneğin diş etlerinin yüksek oranda mine seviyesi altına indiği durumlarda diş kökleri daha belirgin olacak şekilde ortaya çıkar. Böyle bir durumda düzeltme operasyonu gerçekleştirilir.

Kök düzeltme operasyonu ile köklerde var olan düzensizlikler ortadan kaldırılır ve biriken plaklar tamamen temizlenir.

Peki Diş Eti Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Bu hastalığa, diş ile diş eti arasında oluşan derinliğin periodontal sond yardımı ile ölçülmesi ve radyoaktif bulgular eşliğinde değerlendirilmesi ile teşhis konur.

Diş Eti Neden Kanar?

Diş eti kanamasının nedeni bakteri ve plak oluşumu nedeniyle meydana gelen diş eti rahatsızlığı olabilir. Bakteri plağı ve tartar birikimleri sonucunda hem diş etlerinde hem de dişlere destek veren kemikte iltihaplanma meydana gelir. Bunun sonucunda ise diş etlerinde kanama görülür.

Diş Eti Kanadığında Ne Yapılmalıdır?

Diş etlerinde kanama meydana geldiğinde ilk olarak kanamanın görüldüğü bölge dikkatli bir şekilde fırçalanmalıdır. Bunun yanında diş ipi de kullanılarak ağız içerisindeki hijyen en yüksek seviye getirilmelidir.

Bunun nedeni dokuların kendini yenileyebilme kapasitesi göstermesi içindir.

Ancak kanamanın oluştuğu bölgeler gerekli ağız temizliği uygulamaları karşısında iyileşme göstermiyorsa vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulması gerekir.

Источник: https://birincisaglikgrubu.com/periodontoloji-dis-eti-hastaliklari-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.