Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi

Diş eti iltihabının nedenleri ve tedavisi

Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi

Diş eti iltihabı dişeti veya dişeti iltihabı anlamına gelir. Yaygın olarak, bir plak veya bakteri tabakasının dişler üzerinde birikmesi nedeniyle oluşur.

Diş eti iltihabı, tahribatsız bir periodontal hastalık türüdür, ancak tedavi edilmeyen diş eti iltihabı periodontite ilerleyebilir. Bu daha ciddi ve sonuçta diş kaybına yol açabilir.

Dişeti iltihabı belirtileri, kişinin dişlerini fırçaladığında kolayca sızan kırmızı ve kabarık diş etlerini içerir.

Diş eti iltihabı genellikle uzun ve daha sık fırçalama ve diş ipi gibi iyi ağız hijyeni ile çözülür. Ayrıca antiseptik bir gargara yardımcı olabilir.

Gingivitin hafif vakalarında, hastalara sahip olduklarını bile bilmiyor olabilir, çünkü semptomlar hafiftir. Ancak, durum ciddiye alınmalı ve derhal ele alınmalıdır.

Türleri

Gingival hastalıkların iki ana kategorisi vardır:

Dental plak kaynaklı dişeti hastalığı: Bu plak, sistemik faktörler, ilaçlar veya yetersiz beslenme neden olabilir.

Plak dışı indüklenen diş eti lezyonları: Bu, spesifik bir bakteri, virüs veya mantardan kaynaklanabilir. Ayrıca genetik faktörler, sistemik durumlar (alerjik reaksiyonlar ve bazı hastalıklar dahil), yaralar veya protez gibi yabancı cisimlere reaksiyonlar da olabilir. Bazen belirli bir nedeni yoktur.

Nedenler

Diş eti iltihabının en yaygın nedeni dişler arasında ve çevresinde bakteriyel plak birikmesidir. Plak, sonuçta, dişeti veya sakız dokularının tahrip olmasına yol açabilecek bir bağışıklık tepkisini tetikler. Ayrıca, sonunda diş kaybı da dahil olmak üzere daha fazla komplikasyonlara yol açabilir.

Diş plağı dişlerde doğal olarak biriken bir biyofilmdir. Genellikle bir dişin düz yüzeyine yapışmaya çalışan bakterileri kolonize ederek oluşur.

Bu bakteriler ağızları zararlı mikroorganizmaların kolonizasyonundan korumaya yardımcı olabilir, ancak diş plağı diş çürümesine ve diş eti iltihabı ve diş eti iltihabı gibi kronik periodontit gibi periodontal sorunlara da neden olabilir.

Plak yeterince uzaklaştırılmadığında dişlerin yakınında, diş etlerinin yakınında diş taşı veya tartar haline sertleşebilir. Bu sarı bir renge sahiptir. Matematik sadece profesyonel olarak kaldırılabilir.

Plak ve tartar en sonunda diş etlerini tahriş eder ve dişlerin tabanı etrafında sakız iltihaplanmasına neden olur. Bu, diş etlerinin kolayca akabileceği anlamına gelir.

Diğer nedenler ve risk faktörleri

Hormonlardaki değişiklikler: Bu ergenlik, menopoz, adet döngüsü ve hamilelik sırasında ortaya çıkabilir. Diş eti iltihabı riskini artırarak daha hassas hale gelebilir.

Bazı hastalıklar: Kanser, diyabet ve HIV daha yüksek gingivitis riski ile bağlantılıdır.

İlaçlar: Ağız sağlığı, özellikle tükürük akışı azalmışsa, bazı ilaçlardan etkilenebilir. Dilantin, bir antikonvülsan ve bazı anti-angina ilaçlar, dişeti dokusunun anormal büyümesine neden olabilir.

Sigara Kullanımı: Sigara içmeyenler ile karşılaştırıldığında düzenli sigara içenler daha sık gingivitis geliştirir.

Yaş: Gingivit riski yaşla birlikte artmaktadır.

Kötü beslenme: Örneğin bir C vitamini eksikliği, dişeti hastalığına bağlıdır.

Aile öyküsü: Ebeveynleri veya ebeveynleri gingivite geçirmiş olanlar da bunu geliştirme riski daha yüksektir. Bunun, hayatımız boyunca elde ettiğimiz bakteri türünden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Belirti ve bulgular

Hafif gingivitis vakalarında, rahatsızlık veya dikkat çekici semptomlar olmayabilir.

Diş eti iltihabının belirtileri ve semptomları arasında şunlar olabilir:

 • parlak kırmızı veya mor diş etleri
 • dokunuşta ağrılı olabilecek hassas diş etleri
 • fırçalama veya diş ipi çekerken diş etlerinden kanama
 • ağız kokusu ya da ağız kokusu
 • iltihap veya şişmiş diş etleri
 • diş eti
 • yumuşak sakızlar

Teşhis

Bir diş hekimi veya ağız hijyeni uzmanı, ağız boşluğundaki plak ve tartar gibi semptomları kontrol edecektir.

Periodontitis belirtilerini kontrol etmek de önerilebilir. Bu, diş etrafındaki cep derinliklerini ölçen bir alet kullanılarak X-ışını veya periodontal problama ile yapılabilir.

tedavi

Tanı erken yapılırsa ve tedavi uygun ve uygunsa, jinjivite başarılı bir şekilde tersine çevrilebilir.

Tedavi bir diş hekimi tarafından bakım ve evde hasta tarafından yürütülen takip prosedürlerini içerir.

Profesyonel diş bakımı

Plak ve tartar çıkarılır. Bu ölçeklendirme olarak bilinir. Bu, özellikle tartar birikimi genişse veya diş etleri çok hassassa rahatsız olabilir.

Diş hekimi, ağız hijyeninin önemini ve nasıl etkili bir şekilde diş ipi ile fırçalanacağını açıklayacaktır.

Gerekirse daha sık temizlik ile takip randevuları tavsiye edilebilir.

Hasar gören dişlerin sabitlenmesi de ağız hijyenine katkıda bulunur.

Çarpık dişler, kötü takılan kronlar veya köprüler gibi bazı diş problemleri plak ve tartarın düzgün bir şekilde çıkarılmasını zorlaştırabilir. Diş etlerini de tahriş edebilirler.

Evde bakım

Kişilere aşağıdakiler önerilmektedir:

 • dişleri en az günde iki kez fırçalayın.
 • elektrikli diş fırçası kullanın
 • diş ipi en az günde bir kez
 • düzenli olarak antiseptik bir gargara ile ağız durulayın

Bir diş hekimi uygun bir fırça ve gargara önerebilir.

Komplikasyonlar

Diş eti iltihabını tedavi etmek ve diş sağlığı profesyonelinin talimatlarına uymak normalde komplikasyonları önleyebilir.

Bununla birlikte, tedavi olmaksızın, dişeti hastalığı doku, diş ve kemikleri yayabilir ve etkileyebilir.

Komplikasyonlar şunları içerir:

 • dişeti veya çene kemiğinde abse veya enfeksiyon
 • periodontitis, kemik ve diş kaybına yol açabilen daha ciddi bir durumdur.
 • tekrarlayan dişeti iltihabı.
 • bakteri enfeksiyonunun diş etlerinin ülserasyonuna yol açtığı siper ağız

Birçok çalışma, periodontitis gibi diş eti hastalıkları ile kalp krizi veya felç gibi kardiyovasküler hastalıklara bağlanmıştır.Diğer raporlar akciğer hastalığı riski ile bir ilişki bulmuştur.

Bu makalede listelenen tedavilerden herhangi birini satın almak isterseniz, binlerce müşteri yorumuyla çevrimiçi olarak mükemmel bir seçim var.

Elektrikli diş fırçaları için alışveriş

Diş ipi için alışveriş

Antiseptik gargara için alışveriş

Ürün kalitesini temel alarak bağlantılı öğeleri seçtik ve sizin için en uygun olanı belirleyebilmeniz için her birinin artılarını ve eksilerini listeledik. Bu ürünleri satan bazı şirketlerle iş ortaklığı yapıyoruz. Bu da, Healthline UK anlamına geliyor ve ortaklarımız, yukarıda bir bağlantı (lar) kullanarak bir satın alma işlemi gerçekleştirirseniz, bir kısım gelir elde edebilir.

Источник: https://trmedbook.com/dis-eti-iltihabinin-nedenleri-ve-tedavisi/

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir? Tedavisi & Diş Eti Ameliyatı ve Kanaması

Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi

Diş eti hastalıkları, en az diş sağlığı sorunları kadar büyük önem taşır. Gereken bakımların yapılmaması nedeniyle yaşayabileceğiniz sıkıntılar doğrultusunda, hasarlarla karşılaşabilir ve diş kayıplarına kadar taşınabilirsiniz.

Diş etinizin sağlıksız olması durumu kolayca anlaşılabilecek bir durum olmasına rağmen, geciktirilen kontroller ve göz ardı edilmesi nedeniyle sağlık sorunlarını önleyememek muhtemel bir gerçektir. Günlük yaşamınızın her anında, diş etiniz ile alakalı bir problem yaşayıp yaşamadığınızı kolayca anlayabilme fırsatınız vardır.

Diş etinizde bir hastalık ya da sağlık sorunu varsa nasıl anlamanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Eğer dişlerinizi fırçalarken diş etleriniz de kanama oluşuyorsa dikkatli olmalısınız. Diş etindeki rahatsızlıkların en temel belirtisi budur. Gerekli önlemleri almanız için acele etmeniz gerekir.
Diş etlerinin rengi normalde açık pembedir. Eğer kırmızı, şiş ve dokunulmayacak kadar acıtan diş etleriniz varsa, diş etinizde yaşanan bir sağlık sorunu var demektir.

Diş etlerinizin, dişlerinizin çevresini tam anlamıyla sardığından emin olmanız gerekir. Diş etleriniz de çekilmeler varsa, diş eti rahatsızlığı yaşıyor olma ihtimaliniz kaçınılmazdır. Dişlerinizin arasında ya da diş etleriniz de iltihap varsa ve bu iltihap akıntılara neden oluyorsa dikkatli olmanız gerekir. Tedavisi geciktirilmemesi gereken bir durum olduğunu unutmamalısınız.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir Tedavisi

Ağzınızda kötü koku varsa ve bu koku çürüklerden geliyormuş gibi hissettiriyorsa, acilen diş hekiminize başvurmanız gerekir. Eğer dişleriniz protez ise, kaplamaysa veya dişinize herhangi bir işlem uygulanmışsa gerekli kontrolleri yaptırmalı ve bu işlemlerin diş eti hastalıkları gibi durumlara neden olup olmadığını araştırmalısınız.

Diş eti sağlığı çok düzenli bir temizlik ve bakım sayesinde kontrol altında tutulabilir. Sağlıklı diş etleri demek, sağlıklı dişler demektir. Ağız ve diş eti sağlığınız için, altı ayda bir kontrollere gitmeniz gerekir. Doktora gitmek için, geri dönülmesi mümkün olmayan sorunlar yaşamayı ya da katlanılmaz ağrılar hissetmeyi beklememeniz gerekir.

Doktorunuzun tavsiyelerine ve tedavinin getirilerine uyum sağlayarak, diş eti hastalıkları gibi durumlardan kurtulmanız mümkündür. Bu tedavi sürecinde, güvendiğiniz ve işinde uzman statü kazanmış bir diş hekimi tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Sağlığınızı tehye atacak şeyler yapmamanız gerekir.

Diş Eti Tedavisi Nedir

Diş etlerinin sağlıklı olmasını sağlamak, kendi başınıza başarabileceğiniz bir durumdur. Eğer sağlık sorunları yaşarsanız bunu fark ettiğiniz an diş hekimine müracaat etmeniz gerekir.

Farkında olmadan bir diş eti problemi yaşıyorsanız, altı ayda bir yaptıracağınız kontroller sırasında doktorunuz bu durumu fark edip, sorunun önüne geçmelidir.

Sistemin düzenini sağlamak tamamen sizin elinizdedir.

Kendi sağlığınızı ne kadar önemsediğinizle alakalı bir durumdur. Dişlerinizi fırçalıyor olabilirsiniz ve bunu yeterli buluyor olabilirsiniz. Ne yazık ki bu durum ağız sağlığı için yeterli bir bakım uygulaması değildir.

Bazen ne kadar özen gösterirseniz gösterin başka nedenlerden dolayı dişlerinizde çürüme ya da diş etlerinizde tedavi edilmesi gereken sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Önlem almak istiyorsanız diş eti tedavisi gerektirecek bir durumunuz olup olmadığını anlayabilecek uzman birinden destek almanız gerekir.

Diş eti problemlerini anlamanın birçok kolay yolu vardır. Diş etlerinizde kanama varsa ya da rengi kırmızı ise, iltihaplı akıntı, hassasiyet, şişme yaşanıyorsa acilen diş hekimine uğramanız gerektiğinin göstergesidir. Fakat bu durum görüntü sayesinde anlaşılamayabilir.

Diş etlerinizin dişlerinizi sarma şeklinin nasıl olacağını ancak doktorunuz bilebilir. Eğer dişinizde beklenmedik bir durum gözlenirse müdahale edilebilir. Diş eti tedavisi gerektiren durumları yaşamanıza neden olacak koşullar olabilir.

Bunları da bilerek, önlem almanız gerekir. Mesela, alkol ve sigara kullanıyor olabilirsiniz. Bir hastalığınız olabilir ve bu dişlerinizde sorunlar yaratabilir. Plağa neden olacak bakteri üretimine neden olan yiyecekler tüketiyor olabilirsiniz.

Peki, diş eti hastalığınız varsa tedavisi nasıl yapılır?

Diş etlerine zarar veren ilk durum dişlerinizde biriken plaktır. Bu durum diş etlerinizde çekilmeye bile yol açabilir. Dişlerinizdeki plağın profesyonel uygulamalarla temizlenmesi bir tedavi şeklidir.
Ağız bakımı konusunda yaptığınız yanlışlar varsa, bilgilendirme yaparak bu durumun önüne geçilmesi de uygulanacak tedavilerdendir.

Diş eti tedavisi olarak, cerrahi müdahaleler gerekebilir. Uygun ekipmana ve bilgiye sahip doktorlar tarafından yapılabilir. Dişlerinizdeki problem dişlerinizi sıkmanızdan kaynaklıysa, diş kalıpları verilir. Doğru bir hekim tercihi yaparsanız ağız sağlığınız ve diş bakımınız hakkında endişelenmek zorunda kalmaz, gerekli önlemleri almış olursunuz.

Diş Eti Ameliyatı

Diş eti ameliyatı konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Diş eti problemlerini yaşadığınız zaman diş hekiminize gidip, tedaviye yönelik uygulamalar yaptırmanız gerekir. Diş eti sorunları sizi oldukça kötü etkileyebilir.

Sadece ağız sağlığınızın bozulmasına değil kap rahatsızlığı, diyabet, tansiyon, doğum sürecindeki sıkıntılar, uyku problemleri, psikolojik çöküntü gibi durumlara da neden olabilir. Yaşadığınız durumu ciddiye almanız gerekir. Göz ardı ederek, sorunları yok edemezsiniz.

Gerekli takip ve tedaviyi yaptırmadığınız sürece diş eti problemleri artışta olacaktır.

Diş Eti Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır

Diş eti problemleri, tedavisi kolay durumlardır. Herhangi bir acı hissettirmeden müdahale edebilecek, uzman doktorlar tarafından kolayca tedavi edilebilirsiniz. Bu tedavi süreci, diş eti rahatsızlığınızın ilerleme durumuna göre şekillenir.

Bazen sadece ağız bakımı şekillerinde düzeltmeler yaparak tedavi uygulanabilir. Bazen de rahatsızlığın verdiği tahribat fazlaysa, diş eti ameliyatı gerekebilir. Bu sayede plak temizliği yapılarak gerekli önlemler alınmış olunur.

Ameliyatın nasıl uygulandığına dair soru işaretleriniz varsa, bilgiyi talep etmeniz gerekir.

Doktorunuz ameliyatın ilk evresi olarak, sizi bilgilendirmekle başlar. Yapacağı müdahaleleri size en doğru ve en açıklayıcı biçimde anlatarak bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bu kısım eğer korkularınız varsa, korkularınızın uzaklaştırılacağı kısımdır.

Ameliyat süresi boyunca hiçbir şey hissetmemeniz için anestezi uygulanır. Acı hissettirmeden müdahale edilmiş olur.
Diş ve kök yüzeyi temizliğini içeren bu ameliyat boyunca, plak ve diş taşını yok eder.

Eğer durum ilerlemişse birkaç seansta, henüz yeni başlıyorsa bir seansta bu işlem tamamlanır. İşlemden sonra doktorunuz, ameliyat sonrası nelere dikkat edeceğinizi size anlatır.

Bakım için neler kullanmanız gerektiğini ve nasıl kullanmanız gerektiğini söyler.

Diş eti ameliyatı sonrasında ufak kanamalar olabilir. Eğer normalin dışında bir kanama, şişme, ateş ve dayanılmayacak kadar ağrılar olursa doktorunuza ulaşmanız gerekir.

Ağzınızda biriken bakterilerin hepsi plakların üzerine yapışırlar. Plaklara yapışan bakteriler de diş ve diş eti problemlerine yol açarlar. Korkmanızı gerektirecek kadar büyük bir müdahale yapılmaz.

Diş eti ameliyatı kısa süren fakat kesin çözümler sunan bir uygulamadır.

Gerekli işlemlerin yapılma süresi boyunca aklınıza takılan bir şeyler olması halinde, çekinmeden doktorunuza sorup doğru bilgiyi almalısınız.

Diş Eti Kanaması Nedir?

Ağız sağlığı bir bütün içinde yerine getirilmelidir. Dişinizin sağlığını ne kadar önemsiyorsanız, diş etinizin sağlıklı olmasını da o kadar önemsemeniz gerekir.

Bunun nedeni diş etlerinizin ve dişlerinizin yaşanan sıkıntılar doğrultusunda birbiriyle bağlantılı şekilde olmasıdır. Dişlerinizde yaşanan bir sorun varsa, diş etlerinizde farklı rahatsızlıklara neden olabilir.

Aynı şekilde eğer diş etinizde tedavi edilmesi gereken bir sorun yaşanıyorsa, mutlaka dişinizin sağlığını da etkileyecek ve diş doktoruna gitmeniz gereken bir evreye taşıyacaktır.

Diş Eti Kanaması Tehlidir

Diş sağlığını korumanın en önemli ve gerekli yöntemi, alanında uzman bir diş hekimine görünmektir. Diş sağlısı konusunda takip sistemini düzenli hale getirmediğiniz sürece, sorunlar yaşamaktan kurtulamazsınız.

Güvenebileceğiniz bir doktor ile sizin istekleriniz bir araya geldiğinde, diş kaybı yaşamadan ve diş eti sorunlarıyla karşılaşmadan sağlıklı bir ağız yapısına sahip olabilirsiniz. Diş eti kanaması gibi farklı durumlarla karşılaşmanız halinde, tedaviye başlamanız gerekir.

Kanamaların neden dolayı gerçekleştiğini bilmiyorsanız aşağıdaki maddelerde, sizin dişlerinizdeki etlerin kanamasına neden olan durumlar olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Diş etlerindeki kanamalarının genel nedeni, ağız bakımının tam anlamıyla yapılmamasıdır. Diş fırçalama, bakım suyuyla çalkalama, diş ipi kullanma gibi işlemleri düzenli şekilde yapmıyorsanız, diş etlerinizde kanama olması kaçınılmazdır.

Aileden gelen genetik diş eti rahatsızlıkları yaşıyor olabilirsiniz. Ailenizdeki rahatsızlıkları takip etmeli ve kanamanızın nedeni buysa gerekli tedaviyi uygulamak için adımlar atmalısınız.
Diş eti kanaması gibi bir durum yaşıyorsanız bunun nedeni, kullanıyorsanız sigara ve alkol de olabilir. Ne kadar kullandığınız ile bağlantılı bir durumdur.

Eğer bazı hastalıklarınız varsa diş etinizde kanama görebilirsiniz. Kanser, kalp rahatsızlığı, tansiyon, zayıf bağışıklık sistemi gibi durumlarda kanama görülebilir. Eğer hastalığınız olmadığını düşünüyorsanız ve kanamanız varsa, bu kanama hastalıkların habercisi olabilir. Gerekli kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Ağız bakımını yanlış yapıyor olabilirsiniz. Kullandığınız fırçanın değiştirilme süresi, kullanım şekli, dişlerinizi fırçalama şekliniz gibi durumlar da diş eti kanaması Nedeni ne olursa olsun, kanama göz ardı edilecek bir durum değildir. Fark ettiğiniz zaman gerekli kontrolleri yaptırmanız ve tedaviye başlamak için adımlar atmanız gerekir.

Источник: https://disimplant.web.tr/dis-eti-hastaliklari-nelerdir-tedavisi/

Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi | Uğurel Diş Polikliniği

Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi

• Portakal kabuğu görüntüsünde, açık pembe renk,

• Dişleri kök başlangıçlarında saran ve konturlarını takip eden muntazam bir dişeti sınırı,

• Kırmızılık, şişkinlik ya da enfeksiyonun olmaması,

• Normal fırçalama ve ip kullanımıyla kanamama,

• Herhangi bir rahatsızlık hissinin olmaması,

• Sağlam ve sert görüntülü diş etleri,

İLTİHAPLI DİŞ ETİ NASIL OLUR?

• Kendiliğinden ya da fırça-diş ipi kullanırken dişetinde kanama,

• Dişetlerinde kırmızılık, şişlik ve düzensiz bir görünüm,

• Dişetlerine bastırılınca hafif bir ağrı, dişetinden sızan iltihap ve/veya o bölgedeki dişte hassasiyet,

• Dişetlerinde çekilme ve açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet,

• Dişeti kenarlarında diş taşları nedeniyle oluşan siyah alanlar,

• Dişlerde sallanma, uzama ve dişler arasında açılmalar,

• Ağzınızı kapattığınızda, kapanışınızdaki değişiklik hissi,

• İltihaba bağlı ağızda koku ve kötü tat,

• Kaşınma hissi (dişetlerinde)

NELER DİŞ ETİ HASTALIĞINA SEBEP OLUR?

Diş eti hastalığının temel nedeni bakteri plağı denen dişe sıkıca tutunan, yapışkansaydam bir tabakadır. Tırnağınızla dişinizin üzerini kazıyarak plağı fark edebilirsiniz.Plağın bir miligramında 200 ile 500 milyon arasında bakteri bulunur. Bunun yanısıra aşağıdaki faktörler de dişeti sağlığınızı etkilemektedir.

• SİGARA Hepimizin bildiği gibi sigara kanser, akciğer, kalp hastalıkları gibi bir çok önemli rahatsızlıklara sebep olur. Tüm bunların dışında ağız içi mukozası ve dişetleri için de çok zararlıdır. Dişetlerinin yumuşamasına ve dişeti hastalıklarının gelişmesine neden olur.

• GENETİK FAKTÖRLER Yapılan araştırmalara göre %30 oranında genetik bir yatkınlık vardır. Ayrıca ağız bakımının kötü olması ile dişeti hastalığının gelişme olasılığı 6 kat daha artar. Ailede dişeti problemi olan bir kişi var ise mutlaka bir dişeti uzmanına siz de muayene olun.

• HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER Hamilelik, puberte, menapoz, mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu dönemlerde ağız hijyeninize ayrıca özen göstermeniz gerekmektedir. Diş etleriniz bu dönemlerde daha hassas olur. Diş eti hastalığına yatkınlık artar.

• STRES Hipertansiyon, kanser gibi pek çok rahatsızlığın nedenlerinden biri olmasının yanında dişeti hastalıklarının da risk faktörlerindendir. Araştırmalar göstermiştir ki periodontal hastalıklarda dahil olmak üzere stres vücudun enfeksiyonla mücadelesini zorlaştırmaktadır.

• İLAÇ KULLANIMI Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar, kalp ilaçları ağız sağlığınızı etkiler. Bu yüzden bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız lütfen diş hekiminizi uyarınız ve ağız hijyeninize ayrıca önem veriniz.

• DİŞ SIKMAK VEYA GICIRDATMAK Diş ve dişeti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olarak periodontal doku yıkımına sebep olurlar. Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de diş sıkmaktır. Mutlaka gece plağı takılarak bu sıkmanın durdurulması gerekir.

• DİABET-ŞEKER HASTALIĞI Diabet hastaları periodontal (diş eti) enfeksiyon açısından yüksek risk grubuna girerler. Mutlaka rutin diş eti kontrollerini bir diş eti uzmanına (periodontolog) yaptırarak ağız hijyenlerine ayrıca özen göstermelidirler.

• KÖTÜ BESLENME Vücudun, immun (bağışıklık) sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak, diş eti enfeksiyonu da dahil olmak üzere enfeksiyonlarla mücadelesinin zorlaşmasına neden olur.

• KÖTÜ YAPILMIŞ KURON KÖPRÜ VE DOLGULAR

Dişetine basan ve taşkın yapılmış dolgu, kuron ve köprüler dişetlerinde problem oluşturur.

DİŞ ETİ HASTALIKLARININ ÇEŞİTLERİ

GİNGİVİTİS

Diş eti hastalığının en basit formudur. Dişetinin kırmızı ve şiş olmasına neden olur. Diş eti çabuk kanar. Genellikle bu safhada hasta pek fazla rahatsızlık duymaz. Profesyonel tedavi ve iyi bir bakımla dişeti sağlığı tekrar sağlanabilir. Eğer ağız bakımı alışkanlıklarınız yetersizse gingivitis periodontitise doğru ilerlemeye başlar.

AGRESİF PERİODONTİTİS

Bu tipte, ilk bakışta bir problem yokmuş gibi görünür. Fakat tam tersine hastalığın agresif, yıkıcı bir şekilde ilerlemesi söz konusudur. Yapılan diş eti tedavisine cevap vermeyebilir ve antimikrobiyal (antibiyotik) tedavi ile desteklenmesi gerekebilir.

KRONİK PERİODONTİTİS

Dişin destek dokularındaki iltahap sonucu ilerleyici nitelikte ataşman (diş ile diş eti arasındaki doku) ve kemik kaybı mevcuttur. Dişetlerinde cepler ve çekilme ile karakteristiktir. En çok görülen periodontitis çeşitidir. Daha çok yetişkinlerde görülmesine karşın her yaşta olabilir. Ataşman kaybı genellikle yavaştır fakat hızlı ilerleme periodları da görülebilir.

SİSTEMİK BİR HASTALIĞIN GÖSTERGESI OLARAK ORTAYA ÇIKAN PERİODONTİTİS

Daha sıklıkla gençlerde şeker gibi bir sistemik hastalıkla beraber gözlenir.

NEKROTİZAN PERİODONTİTİS

Alveoler (dişi çevreleyen kemik dokusu) kemikte, periodontal ligamentte (diş ile kemik arasındaki lifler) ve diş eti dokusunda nekrotizan karakterde iltihap vardır. Immun sistemin baskılandığı, kötü beslenmenin olduğu ve AIDS virüsü taşıyan kişilerde daha sıklıkla gözlemlenir.

TEDAVİ NASIL OLUR?

Diş eti hastalığının tedavisinde diş ile dişeti arasında meydana gelen ceplerin derinliğinin özel bir alet vasıtasıyla ölçülmesi gereklidir. Bu ceplerin miktarına ve derinliğine göre teşhis konulur ve tedavi planlanır.

Derin cepler dişeti hastalığının hızla ilerlemesi için uygun bir ortam hazırlayacağından yapılacak olan tedavide amaç bunların mümkün olduğunca sığlaştırılmasıdır.

Çünkü derin ceplerin içine yerleşen mikroorganizmaların fırçalama ve diş ipi kullanımı ile sizin tarafınızdan tamamıyla temizlenmesi imkansızdır.

Sizin dişeti hastalığınızın seviyesine göre uygulanacak tedavi aşağıdakilerdir:

DAHA SIK DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ Rutin temizlik ve kontroller 6 ayda bir yapılırken periodontal hastalığı olan veya buna eğimli olan kişilerde hekimin belirleyeceği daha kısa aralıklarla temizlik işlemi yapılır. Ceplere yerleşen plağın içindeki mikroorganizmalar 3 ay içinde kemiğe zarar verebilecek kadar çoğalır. Sık diştaşı temizliği yaptırmak bu birikimi önleyerek kemiğin zarar görmemesini sağlar.

Hekiminiz veya hijyenistiniz tarafından verilecek olan hijyen eğitimini de doğru ve eksiksiz uygulamak bu açıdan büyük önem taşımaktadır.

KÖK YÜZEYİ DÜZLEŞTİRİLMESİ(KÜRETAJ) Halk arasında küretaj olarak bilinen kök yüzeyi düzleştirilmesi, kök yüzeyine tutunmuş olan eklentileri özel küretler yardımıyla kazıyarak, yüzeyden uzaklaştırma ve sağlıklı kök yüzeyini açığa çıkartarak dişetinin tekrar kök yüzeyine yapışmasını sağlama işlemidir.

GİNGİVEKTOMİ VE GİNGİVOPLASTİ Bazı durumlarda iltihapsal, ilaca bağlı ya da kalıtsal olarak dişeti büyümeleri gözlenmektedir.

Bu dişeti büyümelerine kemik erimesi eşlik etmiyorsa ya da kemik oluşturmamızı gerektiren derinlikte defektler mevcut değilse dişeti büyümelerini, dişle-dişeti arasındaki cebin yumuşak doku duvarını keserek çıkartabiliriz. Bu işleme Gingivektomi denir.

Bu işlemden sonra genellikle dişetini cerrahi yöntemlerle düzelterek normal fizyonomisini geri kazandırmak için ise Gingivoplasti işlemi uygulanır.

FLAP OPERASYONU Periodontal cepler küretaj ve kök yüzeyi düzleştirilmesi ile sığlaştırılamıyorsa cerrahi olarak cebi oluşturan dişeti çıkartılır.

Çok derin ceplerde dişeti bütün olarak kaldırılıp altında gerekli kök yüzeyi düzleştirme işlemleri yapılır, kapatılır ve dikişlerle yerine sabitlenir.

Eğer bu aşamada erimiş olan kemiğin desteklenmesi gerekiyorsa ya da o bölgede kemik oluşturulabileceği düşünülüyorsa, defekt bölgesine sert doku greftleri ya da hastanın kendi dokusundan elde edilen kemik parçacıkları koyularak, kaybedilen dokunun geri kazanılmasına çalışılır.

KURON BOYU UZATMA OPERASYONU Dişlerin (ağız içerisinde görünen kısımlarını) dişeti seviyesinin üstünde kalan kısımlarını uzatmak amaçlı yapılan basit bir işlemdir.

Bazı durumlarda çürük veya kırık dişeti seviyesinin altına kadar ilerler yada dişlerin boyu çok kısadır. Bu gibi durumlarda yapılacak protetik(kuron ,köprü vb.

) tedavilerin tutuculuğu ve dişeti sağlığı için dişeti seviyesinin kök kısmına doğru uzatılması gereklidir

DOKU GREFTLERİ

Yumuşak doku greftleri: Diş fırçasının yanlış kullanılması, anatomik hatalar ya da dişeti hastalıkları sebebiyle bir veya birkaç dişte meydana gelen belirgin dişeti çekilmelerinin, ağzın farklı bir bölgesinden(genellikle damak) alınan yumuşak doku parçalasıyla örtülmesi işlemidir. Genellikle estetik amaçla ya da bazı durumlarda, dişeti hastalığının ilerlememesi için koruyucu amaçla yapılır.

Sert doku greftleri: Flap operasyonları esnasında kemik kaybının ileri boyutta olduğu bölgelerde yapay veya doğal kaynaklı kemik tozu uygulamaları ile kemik yapımı uyarılır.

ESTETİK AMAÇLI DİŞ ETİ UYGULAMALARI

En güzel dişler bile sağlıklı ve düzgün şekilli dişetleriyle çerçevelenmemiş ise çekici gözükmezler. Diş etlerinizde yapılan tedaviler ve küçük operasyonlar ile estetik olmayan diş etleri düzeltilebilir.

Sağlıksız diş etleri: Periodontal hastalık nedeni ile diş etleri kırmızı, şiş ve parlak gözükürler. Estetik diş hekimliği işlemlerinden önce mutlaka tedavi edilmelidirler.

Diş etleriyle gülümseme: (Gummy Smile) Gülümsediklerinde diş etleri fazla gözüken vakalarda herhangi bir estetik diş hekimliği işlemi yapılacak olsa da olmasa da yapılacak küçük bir operasyon ile diş eti fazlalıkları uzaklaştırılarak daha hoş bir gülümseme elde edilebilir.

Dişeti çekilmesi: Dişeti çekilmesi sonucu bazı dişler çok uzun gözükebilir, bu dişlerde kök yüzeyleri açığa çıkmıştır. Böyle bir durumda, öncelikle dişeti tedavisi yapılarak bu açıklıklar yumuşak doku greftleri ile kapatılmalıdır.

Düzensiz dişeti kenarları: Dişleri çerçeveleyen dişetleri bazı dişlerde çok yukarda yada çok aşağıda olabilir (dişeti çekilmesi, sürme bozukluğu, diş kaybından doğan defektler vb) Estetik prosedürden önce dişeti şekilleri ideale getirilmelidir.

Dişeti pigmentasyonu: Herhangi bir yaralanma sonucu yada doğal olarak dişetlerinde farklı renkte bölgeler olabilir. Eğer gülme hattındaysa bunların da yok edilmesi gerekir.

SAĞLIKLI DİŞ ETLERİNİZ İÇİN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER:

• Her gün dişlerinizi doğru şekilde fırçalayın ve diş ipi kullanın,

• Dengeli beslenin, boş kalorilerden ve çok yapışkan gıdalardan kaçının,

• Kendi kendinizi muayene etmeyi öğrenin ve rutin olarak bunu yapın. Böylece herhangi bir ağız içi veya dişsel değişikliğin ilk sinyallerini yakalayabilirsiniz,

• Senede en az iki kere diş hekimine gelerek kontrol ve diş taşı temizliği yaptırın.

Источник: http://www.ugureldis.com/hizmetlerimiz/dis-eti-hastaliklari

Diş eti hastalığının nedenleri ve tedavi yöntemleri

Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi

Bir kişi dişlerinin ve diş etlerinin olmasını isterseher zaman güçlü ve yıkıma maruz kalmaz, o zaman ağız boşluğunu izlemek için özel bir dikkatle gerekir. Peri dişli dokuların genel durumu, tüm dişlerin ve diş etlerinin sağlığını doğrudan etkiler.

Yetişkinlerde sakız hastalığı oldukçasık. Bu rahatsızlıklardan kurtulmak o kadar kolay değildir ve diş hekimleri ile olabileceği için kalifiye diş hekimlerinin diş etleri tedavi edilemez.

Bu bağlamda, ilk belirtiler ve belirli bir sakız hastalığının tanımlanması durumunda, kişi derhal tepki göstermeli ve tedaviye başlamalıdır.

Acil tıbbi müdahale gerektiren birkaç ciddi diş eti hastalığı vardır.

dişeti iltihabı

Eğer bir kişi ağız sağlığı bakımından zayıfsa,Daha sonra birçok patojenik mikroorganizma içeren plağın dişleri üzerinde birikmeye başlayabilir. Bu mikroplar çok hızlı bir şekilde çoğalır, daha sonra diş etlerine nüfuz eder.

Onların gelişim süreci, diş etlerini olumsuz yönde etkileyen ve iltihaplanmaya neden olan toksinlerin salınmasına katkıda bulunur. Sonra diş etleri kızarır ve şişer. Bu süre zarfında kanama eğilimi gösterirler ve ağızda bulantı hissi vardır ve sıklıkla ağızdan hoş olmayan bir koku vardır.

Bütün bu belirtiler, kişinin dişeti iltihabi bir hastalığı olduğuna dair bir işarettir – diş eti iltihabı.

Bu hastalık tüm olmadanistisnalar, küçük çocuklardan yaşlı insanlara. İstatistiklere göre, çoğu erkek ve kadın yirmi beş ila otuzdan dişeti iltihabından muzdariptir.

Diş eti iltihabı nedenleri

Dişeti hastalığının ana nedeni anormaldir.ağız sağlığı bakımı. İnsanlar genellikle kişisel hijyeni ihmal ederler, bunun sonucu olarak çeşitli hastalıklar meydana gelir. Ancak bazen diş ve diş eti hastalıkları provoke edebilir ve diğer faktörler gibi:

 • dişlerin yanlış pozisyonu;
 • vücutta vitamin eksikliği;
 • gastrointestinal sistem hastalıkları;
 • dişlerin yanlış tedavisi;
 • vücutta hormonal karakter bozuklukları;
 • Diabetes mellitus;
 • stresli ve depresif koşullar;
 • yanlış ısırık;
 • tiroid bezinde bozukluklar.

Bütün bu faktörler olumsuz yönde etkilenir.ağız boşluğu, özellikle dişlerin koruyucu özellikleri. Ağız boşluğunun mikroflorasında ve diş eti hastalığının gelişiminde bir değişiklik vardır. Hamilelik sırasında, bir kadın vücutta hormonal bir değişiklik geçirdiğinde, gingivitis gelişme riski iki katına çıkar.

Hastalık Türleri

Dişeti iltihabı geniş ve yerel olabilir:

 • Geniş diş eti iltihabı tüm dişlenmeyi kapsar, yani tüm dişler hastalığa maruz kalır.
 • Lokal diş eti iltihabı sadece bir veya daha fazla dişin alanını kaplayabilir.

Dişeti iltihabı kronik ve akut bir formdur. Bir kişi kronik bir hastalıktan muzdaripse, gelişmesi yavaştır ve semptomatoloji değişmeye özgüdür. Bir süre için, semptomlar kötüleşebilir, daha sonra da solabilir ve böylece hastalık dönemi boyunca devam eder. Akut gingivitis hızla kendini gösterir, gelişmesi aniden, herhangi bir gecikme olmaksızın oluşur.

Hastalık çeşitli tiplere ayrılmıştır:

 1. Catarrhal gingivitis, ağız boşluğunun yokluğu veya uygunsuz bakımı nedeniyle gelişir. Böyle bir hastalıkta, bir kişinin hafif kanamaları ve kaşıntıları vardır.
 2. Hipertrofik gingivite, ağız boşluğundan kötü bir koku ve diş etlerinden bol kanama eşlik eder.
 3. Ülseratif nekrotik diş eti iltihabı dişetlerinde yaraların oluşumu ve dişler üzerinde geniş bir gri plak birikimi ile ortaya çıkar.

Bir kişinin bir hastalığın tüm belirtileri varsadiş etleri, daha sonra diş hekimine en kısa zamanda başvurması gerekir. Sonuçta, uygun tedavi yokluğunda, gingivitis ilerlemek ve daha ciddi bir hastalığa neden olabilir – kurtulmak çok daha zor olan periodontitis. Ve dişeti iltihabı doktor tarafından reçete edilen özel ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Dişeti iltihabı tedavisi

Dişeti iltihabı ciddi bir diş eti hastalığıdır vetedavi zamanında yapılmalıdır. Hastalık gelişmeye yeni başladıysa, o zaman onu tedavi etmek oldukça kolaydır. Diş etlerinin teşhisi ve tedavisi doktorlar-periodontistler ve diş hekimleri tarafından yapılmaktadır.

Diş eti iltihabının tedavisinde uzmanlar aşağıdaki eylemleri gerçekleştirir:

 • Toplanan birikintileri diş etlerinden çıkarın.
 • Oral kavite antiseptik preparatlarla tedavi edilir.
 • Diş hekimi hastaya uygun ağız bakımı verir.
 • Ve sonuç olarak, hasta dişeti güçlendirmek için gerekli ilaçlar ve vitaminler reçete edilir.

Diş eti iltihabı bir yüzeysel iltihaptır.diş etleri, böylece problemi doğru bir şekilde yaklaştırarak hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Bu durulama, jel uygulamaları ve dikkatli ağız bakımı gibi prosedürleri kullanın. Bazen gingivitis antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilir.

Enflamatuar süreçlerin çoğu “Klorheksidin” ve “Miramistin” ile durulanır. Uygulamalar “Metrogil Denta” ve “Kholisal” jellerinden yapılmıştır. C, P, PP ve D vitaminleri reçete edin. Dişler, özel şifalı Parodontax, “Lacalut Active” ve “Asepta” ile temizlenir.

Bazı durumlarda, diş hekimi elektroforez, ultraviyole tedavisi veya vakum masajı reçete edebilir.

periodontit

Bir kişi dişeti iltihabı tedavi etmezse, o zaman,Şüphe, periodontitis gibi bir hastalık kazanacaktır. Bu diş eti hastalığıyla, iltihaplanma peri-dişli dokular dahil olmak üzere ağız boşluğu boyunca meydana gelir.

Kötü amaçlı bakteriler diş etlerine dişlerin kuvvetli bağlanmasını sağlayan periodontal liflerin çözünürlüğünü tetikler. Tüm bunlar diş ve diş etleri arasında periodontal cepler denen delikler ortaya çıkarır. Bu ceplerde diş yatakları birikmektedir.

Ek olarak, püy salgılar ve kötü nefes görünümüne katkıda bulunabilirler. Ayrıca, bir cep belirdiğinde, kemik dokusu yok edilir.

Periodontitis ciddi bir diş eti hastalığıdır. Makalede gördüğünüz bu nahoşluğun dışsal dışavurumunun fotoğrafı. Periodontitis aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • diş etlerinde şiddetli ağrı;
 • diş eti kanaması;
 • takma dişler çıplak;
 • dişler durmaya başlar;
 • dentogingival cepler irin üretir.

Enfeksiyon yaraya girerse, akı gelişebilir.

Periodontitis derecesi

Periodontitis üç dereceye ayrılır:

 1. Hastalığın kolay bir şekli. Bir kişi hafif hastalıktan muzdaripse, diş eti kanamaları, yeme ve fırçalama sırasında ortaya çıkarsa, ağrı hissedilir, diş etleri şişirilir ve kızarır.
 2. Hastalığın ortalama formu. Ortalama bir periodontitis formuyla, hasta dişlerini gevşetmeye veya kaydırmaya başlar, genellikle diş etleri kendiliğinden kanar.
 3. Hastalığın şiddetli formu. Şiddetli aşamalarda, hasta etkilenen dişleri kaybeder.

Periodontitis tedavisi

Yetişkinlerde periodontitis tedavisi olabiliruzun ve karmaşık prosedürler gerektirir. Gingivitis ile karşılaştırıldığında, periodontitis evde tedavi edilmez. Her şeyden önce, bu hastalığı tedavi ederken diş hekimi periodontal cepleri temizler.

Tüm bunlar, ultrason tarafından yapılan özel bir prosedürle veya uzmanın cebin tüm içeriğinin kazınmasını gerçekleştirdiği araçların yardımıyla yapılır. Ardından temizlenmiş cebe bir ilaç koyar, bu da kemik dokusunun büyümesini uyarır.

Bu prosedüre şiddetli ağrı eşlik eder, bu nedenle hastaya lokal anestezi verildikten sonra yapılır.

Sık sık diş eti hastalığı formundagingivektomi yapmak, periodontal ceplerin arındırılması işlemi, sonra iltihaplı bölgelerin çıkarılması gerçekleştirilir. Bu, diş yataklarının ceplerinde tekrarlanan birikimi önler.

Periodontitisli bir kişinin olması durumunda,dişlerini kaybetti, diş hekimi protezlerin kurulumunu gerçekleştirir. Dişlerin diş çekilmesi, splintleme işlemiyle ortadan kaldırılır.

Dişler fiberglas veya aramid iplik ile diş etlerine bağlanır.

Temel olarak, dişlerin ön sırasına benzer bir prosedür uygulanır, çünkü gelecekte bu durum hastanın normal olarak rahatsız hissetmeden yemesine izin verecektir.

Ek olarak periodontitis, anti-enflamatuar ve antiseptik ilaçlar ile tedavi edilir. Oral uygulama, durulama, banyo ve uygulama için tablet olarak kullanılırlar.

Periodontal hastalık

Parodontoz enflamatuar değildir.hastalığı. Bu sakız hastalığı ile, bir insanda yavaş bir kemik dokusu kaybı meydana gelir.

Yemek yerken, dişlerini fırçalarken ve dişler ısındığında veya soğuktuğunda garip hissediyor.
Bu hastalık ile dentogingival yokturcepler, dişeti kanaması yoktur, şişmezler ve kızarmazlar.

Periodontal hastalıkta, kemik dokusunun tahribatı meydana gelir, sonuçta dişler ortaya çıkmaya veya düşmeye başlar.

Periodontitis nedenleri

Periodontal hastalık görünümünün nedenleri şunlardır:

 • hormonal zemin üzerinde glitches;
 • kalıtım;
 • tütün kullanımı veya alkollü içeceklerin sistematik olarak alınması gibi kötü alışkanlıklar;
 • kan damarlarında değişiklikler;
 • vücutta vitamin koymak eksikliği.

Sakız hastalığı ve tedavisi. Periodontal hastalık

Her şeyden önce, bu hastalığı tedavi ederkenuzman görünüşünün sebebini belirler. Sindirim organlarının hastalıklarına bağlı periodontal hastalık olduğunda, özel diyetler reçete edilir. Vitaminlerin eksikliğini doldurur ve toksinlerin vücutlarını temizlerler.

Evde, periodontal hastalık ile tedavi edilirağızda calendula, propolis, immortelle gibi çeşitli tentürlerle durulanır. Ayrıca, kişniş veya nane yağı kullanarak diş etlerine masaj yapın.
İlaçtan antibakteriyel ve hormonal ilaçlar, vitaminler ve eterler reçete eder. Dişler düştüğünde, splintler atanır veya protez yerleştirilir.

Hastalığın karmaşık formlarında, cerrahi müdahale reçete edilebilir. Uzmanlar kemik dokusu büyümesi yaparlar.

Diş ve dişeti hastalığının nasıl önleneceği

Bildiğiniz gibi, hastalığın önlenmesi daha iyidir. Dişeti hastalığını önlemek için, bir kişi dişçiyi daha sık ziyaret etmeli ve ağzını tamamen dikkatle izlemelidir. Sonuçta, aylarca tedavi edilmek için resepsiyona birkaç kez gitmek daha iyidir. Bu nedenle, bir kişinin ihtiyacı var:

 • Ağız boşluğunu sterilize etmek için yılda iki kez.
 • Diş ve diş etlerine bakım yapmak.
 • Diş etlerinin kan dolaşımının stabil olmasını sağlamak için, her gün fırça ile bir sakız masajı yapmalısınız.
 • Dişlerinizi fırçalarken, dişleriniz arasındaki boşluklara daha dikkatli olmanız gerekir, bu nedenle herhangi bir özel baskı olmadan bu yerleri dikkatlice temizlemelisiniz.
 • Gıda, mümkünse, bir sürü protein ile kullanın.

Sağlıklı ol!

Источник: https://tr.erch2014.com/zdorove/113887-prichiny-zabolevaniya-desny-i-sposoby-ee-lecheniya.html

Periodontal (Diş Eti Hastalıkları) ve Tedavisi

Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi

Diş eti ve alveolar kemiğin (dişin çevresini saran kemik) hastalık belirtilerini gösteren birkaç belirti bulunmaktadır. O belirtiler şu şekildedir:

İlgili Haber

 • Diş eti kanaması
 • Diş etlerinin kızarması
 • Dişlerin hareketli olması
 • Çiğneme sırasındaki rahatsızlık
 • Tahriş olmuş diş etleri
 • Dişler arasındaki diş eti kaybı
 • Ağız kokusu

Tüm bu belirtilerperiodontal hastalık belirtileridir ve tedavi edilmediği taktirde genel sağlığı da etkileyebilir.

Diş eti hastalığı, ağızda zararlı oral bakterilerin aşırı varlığı ile beliren iltihaplı bir durumdur. Her ne kadar bütün bakterilerin zararlı olduğunu düşünmek eğiliminde olsak da, çoğunluk değildir.

Ortalama sağlıklı ağızda bulunan 350 bakteri türünün %95’inden fazlası zararsız veya yararlıdır. Bununla birlikte, kötü mikroorganizmalar dengesi bozulmuş bakterilerin artmasıyla bozulduğunda, dişlerde ve diş hattı boyunca plak oluşmaya başlar.

Plak birikimi diş etlerinin iltihabına neden olur ve sıklıkla şişme, kızarıklık, ağrı ve kanama ile sonuçlanır. Diş eti hastalığının bu ilk safhasına diş eti iltihabı denir ve bu durum uygun bakım ile tamamen tersine çevrilebilir.

Bununla birlikte tedavi edilmediği takdirde, diş eti iltihabı, periodontite yol açabilir.

Diş eti hastalığı risk faktörleri söz konusu olduğunda bu durumları şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Yaşam biçimi: Günlük yaşantınızda yaptığınız seçimler, bedenlerinizin çalışma biçimini etkiler. Besin açısından sağlıklı bir beslenme düzeni, egzersiz, sigara kullanmaktan kaçınma ve alkol tüketimini sınırlama gibi sağlıklı seçimler yaparken bağışıklık sistemi gelişir. Tersine, bu sağlıklı alışkanlıkları ihmal etmek hastalık için olgunlaşmış bir ortam yaratır. Uzun süre alkol kullanım bozukluğu ağız sağlığına son derece zararlıdır, sigara, diş eti hastalığı için önlenebilir en büyük risk faktörüdür . Periodontal hastalığa katkıda bulunan diğer faktörler arasında dengesiz bir beslenme ve psikolojik stres yer alır . Diş eti hastalıklarını önlemek söz konusu olduğunda sağlıklı bir yaşam tarzı, düzenli diş fırçalama, diş ipi ve diş hekimine rutin ziyaretler en iyi savunmadır.
 • Yaş: Diş eti hastalığının başlangıcı 35 yaş ve üstü erişkinlerde en yaygındır.
 • Kadınlarda hormonal değişiklikler: Kadınlar yaşamları boyunca hormonal değişiklikler yaşarlar. Menstrüasyon, hamilelik ve menopoz dönemindeki hormonal dalgalanmalar ağız sağlığını etkiler.
 • Tıbbi koşullar: Araştırmalar, şeker hastalığı, kalp hastalığı, ve HIV / AIDS gibi sistemik hastalıkların diş eti hastalığının gelişme riskini arttırdığını gösteriyor. Zayıflamış bağışıklık sistemleri enfeksiyona çok daha duyarlıdır.

Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi

Bu hastalıkları tedavi etmeden bırakmak ve gelişmelerine izin vermek genel sağlığınızın bozulmasına neden olabilir. Aynı zamanda, kalp krizi veya felç gibi kardiyovasküler hastalıklar veya diyabet gibi metabolik hastalıklar için gerçek bir risk faktörü olarak bilinmektedir.

Ayrıca, periodontal hastalıkların gelişimi , uzun vadede, diş kaybına veya implantların reddine neden olabilir . Bununla birlikte, periodontal hastalıklar zamanla tespit edilirse, başarıyla tedavi edilebilirler. Bazı durumlarda, kayıp kemik ve çekilen diş etleri bile uzmanlar tarafından ele alınması durumunda çok iyi bir tedavi ile eski haline getirilebilmektedir.

İlgili Haber

Periodontal tedavi yöntemlerinin arasında şu uygulamalar bulunmaktadır;

 • Kazıma: Ağızda bakteri oluşumunu ortadan kaldırmak için uygulanır.
 • Periodontal cerrahi: Diş etlerinde daha derinde bulunan bakterileri ortadan kaldırmak için kullanılır.
 • Rejeneratif cerrahi: Diş eti hastalıkları nedeniyle kayıp kemiğin iyileştirilmesi için, kemik büyümesini teşvik eden dolgu malzemeleri yerleştirilerek uygulanır.
 • Periodontal estetik cerrahi: Diş eti hastalıklarının neden olduğu estetik kusurların iyileştirilmesi amacıyla uygulanan cerrahi yöntemdir.

Diyabet ve Diş Eti Hastalığı Arasındaki Bağlantı

Diyabet, pankreasın yetersiz miktarda insülin ürettiği veya hücreler üretilen insüline cevap vermediği zaman tanı koyulan bir hastalık grubudur. Diyabet tip 1 ve tip 2 diyabet olarak adlandırılabilir. Her iki diyabet türü için de yüksek kan şekeri seviyesi vardır.

İyi oral sağlık özellikle diyabetli insanlar için önemlidir, çünkü oral enfeksiyonlarla mücadele yetenekleri tehye girer. Diyabet hastaları, diş kayıplarına neden olabilecek ciddi diş eti hastalığının gelişimi için diyabetik olmayanlardan daha hassastır.

Araştırmalar, oral sağlık ile şeker hastalığı arasındaki ilişkinin devresel olduğunu öne sürüyor.

Çeşitli oral sağlık sorunları diyabetle ilişkilidir. Diyabet hastaları sıklıkla ağız ülseri, çürükler, ağız kuruluğu gibi sorunlardan muzdariptir. Diş eti hastalığı, her zaman ağrıya yol açmadığı için fark edilmeyebilir. Bununla birlikte, diyabetlilerin izleyebilecekleri uyarı işaretleri şunlardır;

 • Kırmızı, kabarık veya yumuşak diş etleri.
 • Çekilen diş etleri.
 • Diş etleri ve dişler arasında boşluk.
 • Isırma sırasında dişlerin birbirine nasıl uyum gösterdiği konusunda gözle görülür değişiklikler.
 • Sürekli dişlerin kayması veya gevşemesi.

Yukarıdaki belirtilerin herhangi biri diş eti hastalığının varlığına işaret edebilir. Diş eti hastalığının ilerlemesini önlemenin en iyi yolu, bu belirtilerden herhangi biri görüldüğü anda bir diş hekimini ziyaret etmektir.

Doğru kan şekeri seviyelerinin korunması, sağlıklı bir ağız ve iyi genel sağlık için gereklidir. Kontrollü kan şekeri seviyeleri, zararlı oral bakterilerin gelişmesine ve diş etlerinde ve dişlerde tahribat yaratmasını önlemeye yardımcı olur. Başarılı bir ağız bakım rutininin bazı temel bileşenleri şunlardır;

 • Antimikrobik diş macunu ile günde en az iki kez fırçalama
 • Alkolsüz antimikrobiyal bir ağız gargarası kullanımı
 • Günlük diş ipi kullanımı

Hamilelikte Diş Etlerinin Kanaması Normal Mi?

Kanama geçiren, hassas diş etleri gebelikte sık görülür. Gebelik hormonları, diş etlerinizin şişmesine ve iltihaplanmasına neden olabilir, böylece dişlerinizi fırçalarken veya temizlik yaparken diş etleri daha kolay kanamaya başlarlar.

Diş etleriniz kanasa bile sürekli dişlerinizi fırçalamanız bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Diş etleriniz kanıyor diye dişlerinizi fırçalamaktan vazgeçmemelisiniz. Yumuşak bir fırça kullanın ve diş etleriniz sık kanıyorsa hassas dişler için uygun olan bir diş macunu seçin. Fırçalamadan sonra durulama yapmayınız, çünkü bu diş macununun etkisini azaltacaktır.

Dişlerinizi örten plaklar, tükürük ve bakteri oluşumuna neden olarak diş etlerinizi kanamaya daha yatkın hale getirebilir. Plak yapısını azaltmak için şunları uygulayabilirsiniz:

 • Diş hekiminizi düzenli olarak görün.
 • Dişlerinizi mutlaka iki dakika fırçalayın. Diş minenizi korumak için fırçalamadan en az bir saat öncesinde ve sonrasında herhangi bir şey yiyip içmemeyi deneyin.
 • Zamanlayıcısı olan, küçük, dönen, titreşen şarjlı bir elektrikli diş fırçası kullanın. Bunlar plakların azalmasında ve diş etlerinin şişmesinin engellenmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda dişlerinizin arasında biriken plak ve yemek artıklarını temizlemek için haftada en az 3 kere diş ipi kullanmanız da önemlidir. Dişlerinizin arasına yerleşen yiyecek ve plakların çıkarılmasına yardım etmek için dişler arası fırçalar da kullanabilirsiniz.
 • Sigara içiyorsanız, derhal bırakın. Çünkü sigara, hem hamilelikte bebek ve sizin için çok zararlıdır hem de diş eti hastalığının oluşmasında etkilidir.
 • Şeker hastalığınız varsa kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutun ve kontrol için düzenli olarak diş hekiminize gidin. Diyabet hastalarında diş eti iltihabı ve diş eti hastalığı daha sık görülür. Diş eti hastalığının tedavisi kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesi diş eti sorunlarını iyileştirebilir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/periodontal-dis-eti-hastaliklari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.