Diş Eti Hastalıklarına Yakalanmamak İçin!..

içerik

Diş eti iltihaplanmasına ne iyi gelir?

Diş Eti Hastalıklarına Yakalanmamak İçin!..

Diş eti iltihaplanmasının tedavisi nedir, diş eti iltihaplanmasına ne iyi gelir, diş eti iltihaplanmasının bitkisel çözümü ve diş eti iltihaplanmasına iyi gelen bitkiler nelerdir? gibi sorularınıza ve daha pek çok sağlığınızla ilgili merak ettiğiniz konulara ailecesaglik.com ’da cevaplar bulacaksınız.

Diş eti iltihaplanması

Dişler gerektiği gibi düzgün temizlenmezse, dişlerin üzerinde ve diş aralarında biriken yiyecek artıkları bakterilerin üremesine neden olurlar. Bakteri plağı dediğimiz bu tortular, diş çürüklerine ve diş eti iltihaplarına neden olarak, zamanla tükürüğün çökelmesiyle diş taşlarını oluştururlar.

Diş aralarındaki bakteri plağının içinde üreyen mikroorganizmalar, şekerli gıdaları parçalayıp asit üretirler. Bu asit, dişin zayıf bir bölgesinden girip, zamanla dişi çürütür. İhmal edilirse diş tamamen çürür ve diş çekimi kaçınılmaz hale gelebilir.

Diş etindeki kanamalar, diş eti iltihabının ilk belirtisidir.

Diş etlerinde kanama ile ortaya çıkan ilk belirtinin ardından diş etinde renk değişimi, şekil bozuklukları, kızarıklık, yara, pütürlü bir görünüş ve ağız kokusu diş eti iltihaplanması sorununun diğer belirtileridir.

Diş eti iltihaplanması üzerinde önemle durulması gereken bir sorundur. Dikkat edilmezse; diş eti iltihabının neden olduğu diş kayıpları, çürüklerin neden olduğu diş kayıplarından çok daha fazla olur. Çünkü, diş eti iltihaplanması toplu halde diş kayıpları yaşatabilir.

Sağlıklı dişeti açık pembe renkte, dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış, parlak – pütürlü bir görünümdedir. Sağlıklı dişeti fırçalama sırasında kanamaz.

Diş eti iltihaplanması belirtileri

Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi dişeti kanamasıdır.

Eğer dişlerinizi fırçalarken kanama oluyorsa, diş etlerinde şişmeler ve kızarmalar varsa, diş etlerinde çekilmeler ve açığa çıkan kök yüzeylerinde özellikle sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet oluşuyorsa, dişeti kenarlarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak oluşmuş siyah alanlar görülüyorsa, diş ile dişeti arasından iltihap sızıyorsa, dişlerde sallanmalar, uzamalar ve dişler arasında açılmalar varsa ve ağzınızda sürekli bir kötü koku ve kötü tat hissi yaşıyorsanız geç kalmadan mutlaka bir diş hekimine muayene olmalısınız.

Tıp dilinde jinjivit olarak adlandırılan diş eti iltihaplanması sorunu, zaman kaybetmeden uygulanacak tedavi yöntemleri ile tamamen ortadan kaldırılabilir.

Diş eti iltihaplanması çok çeşitli nedenlerden oluşabilecek bir sorundur ve genel olarak bu nedenlerin hepsinde de mikroplar baş rolü oynamaktadır.

Diş eti kenarlarında oluşan iltihaplanmalar hem çirkin bir görünüm oluşturur hem de fırça ile dokunulduğunda hemen kanama yapar. Ayrıca ağız kokusuna da neden olur.

Diş eti iltihabının tedavisinde öncelikle diş temizliğine özen göstermek gerekmektedir.

Diş ve damak arasında biriken bakteriler iltihap, kanama ve tahrişe yol açacağından bu sorunlar oluşmadan dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanımı alışkanlık haline getirilmelidir.

Diş eti iltihaplanması tedavi edilmezse peritodontit gibi daha ciddi damak hastalıklarına ve en sonunda kemiklerin hasar görmesine ve kemik kaybına yol açabilir.

Dişeti iltihaplanması tedavisi genellikle diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi ile yapılır. Dişlerin etrafındaki ceplerden bakteri birikintileri ve diş taşları uzaklaştırılarak kök yüzeyleri düzleştirilir.

Böylece diş eti iltihabına neden olan bakteriler ve zararlı toksin maddeler ağızdan uzaklaştırılır. Dişeti iltihaplanmasının erken evresinde diş hekimine başvurursanız uygulanan bu işlemler genellikle iyi sonuçlar verir.

Geç kalınmış vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahalede; derin diş ceplerindeki diş taşlarını ve hastalıklı dokuları ortamdan uzaklaştırmak ve kök yüzeylerini düzleştirebilmek için diş etlerini kolay temizlenebilecek şekile getirme işlemi yapılır. Periodontal tedavi adı verilen bu işlemi periodontist yapar.

Periodontal hastalar tedavilerden sonra düzenli aralıklarla periodontiste görünmelidir. Periodontal tedavi ile sağlanan olumlu sonuçları koruyabilmek için dişlerin fırçalanması, diş ipi ve bakteri birikintilerini ortamdan uzaklaştıran ağız suyu ve gargarası gibi kimyasal ajanların düzenli olarak kullanılması gerekir.

Diş eti iltihaplanmasına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Diş eti iltihaplanmasında eğer ilaç v.b. kimyasal maddeler kullanmak istemiyor ve doğal bir çözüm arıyorsanız, bunun için de bitkisel çözüm önerimiz var. Diş eti iltihabını geçirmek için kekik kullanabilirsiniz. Kekik bitkisinin iltihap giderici etkisi vardır. Ayrıca kekik kullanımının vücudunuza herhangi bir yan etkisi de yoktur.

Diş eti iltihaplanmasına bitkisel çözüm olarak kekik nasıl kullanılır?
Bir cezvenin içine 1 tatlı kaşığı kekiği ve 1 su bardağı kadar suyu koyarak, 5 dakika iyice kaynattıktan sonra ılımasını bekleyin ve süzün. Elde ettiğiniz bu kekik suyu ile dişlerinizi 3-4 gün fırçalayın. Yararını göreceksiniz.

Diş eti iltihaplanmasına benzer ağız ve diş sağlığı konusunda daha fazla bilgiye ulaşmak için Buraya tıklayınız.

İlgili Aramalar:————–

Diş eti hastalıkları, Diş eti iltihabına bitkisel çözüm, dişeti iltihaplanması tedavisi, Diş eti iltihaplanmasına ne iyi gelir

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, diş eti iltihabına ne iyi gelir, dis iltihabina ne iyi gelir, diseti iltihabina ne iyi gelir, diş eti iltihaplanmasına ne iyi gelir, damak iltihabına ne iyi gelir, diş eti iltihabı ne iyi gelir, diş iltihabını ne geçirir, zayıflama.

Источник: https://ailecesaglik.com/kisisel-saglik/hastaliklar-ve-onleyici-tedbirler/dis-eti-iltihaplanmasina-ne-iyi-gelir/

Diş eti hastalıkları ve kanamaları neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Diş Eti Hastalıklarına Yakalanmamak İçin!..

Sağlıklı, doğal ve estetik bir diş eti portakal kabuğu görüntüsünde, açık pembe renkte olmalıdır. Dişleri kök başlangıçlarında saran ve konturlarını takip eden muntazam bir diş eti sınırına sahiptir. Sağlıklı diş etlerinde kırmızılık, şişkinlik ya da enfeksiyon yoktur. Fırçalama sırasında ya da diş ipi kullanırken diş etlerinde kanama olmaz.

Diş eti hastalıkları nelerdir?

Periodontal hastalıklar, diş eti ve dişleri destekleyen kemik dokuları da etkileyen iltihabi hastalıklardır. Periodontal hastalıklar, erken dönemde teşhis edildiklerinde tedaviye kolay ve başarılı bir şekilde cevap verir. Belli başlı diş eti hastalıkları şunlardır:

Gingivitisin esas nedeni bakteri plağıdır. Ağız bakımının yetersiz olması zaman içinde dişlerin üzerinde bakteri plağının oluşmasına neden olur. Bu hastalıkta dişler kızarır, fırçalama esnasında kolayca kanar ve şiş görünümdedir. Ağızda bakteri plağının oluşmaması için dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

Tedavi edilmezse, hastalık bir ileri aşama olan  Periodontitis’e ilerleyerek, diş eti ve dişleri destekleyen kemikte hasar oluşturur.

 Şeker hastalığı, sigara içme, yaşlanma, genetik yatkınlık, sistemik hastalıklar, stres, yetersiz beslenme, ergenlik, hormonal dalgalanmalar, gebelik, uyuşturucu madde kullanımı, HIV enfeksiyonu ve kullanılan bazı ilaçlar diş eti iltihabının oluşumuna katkıda bulunabilir.

Periodontitis

Tedavi edilmemiş olan gingivitisin ilerlemiş safhasıdır. Periodontitis dişin kök yüzeyini, diş kökünü saran kemiği ve bu iki doku arasındaki bağ dokusunu tahrip eden iltihabi bir hastalıktır.

Diş ile diş eti arasında periodontal cep kendini gösterir. Bu cepte bakteriler hızla üremeye başlar. Hastalığın ilerlemesiyle dişlerde sallanma, diş ve diş etleri üzerinde iltihabi akıntı görülebilir.

Alveol kemiğinde hücresel düzeyde yıkım olduğundan o bölgede hareketlilik nedeniyle dişler zamanla birbirinden uzaklaşır.

Bu hastalarda şiddetli ağız kokusu ve diş taşı birikimi vardır. Diş hekimine düzenli aralıklarla gitmek ciddi diş ve dişeti hastalıklarının erken dönemde teşhis edilebilmesini ve neden olduğu olumsuz durumlara zamanında çözüm bulunabilmesini sağlar.

Diş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Diş ağrısına ne iyi gelir?

Bakteri plağı

Dişlerin düzgün temizlenmemesi dişler üzerinde krem rengi bir bakteri plağının oluşmasına neden olur. Diş çürükleri ve diş iltihaplarının temel nedeni; dişe sıkıca tutunan, yapışkan, saydam olan bu bakteri plağıdır. Ağız hijyeni yetersiz olduğunda, diş ve diş etlerini etkileyen bakteri plağı oluşur. Plağın bir miligramında 200 ile 500 milyon arasında bakteri bulunur.

Hamilelikte diş eti iltihaplanması nedenleri ve tedavisi

Sigara

Sigara ağızda çürük oluşumuna, dişeti hastalıklarına ve dişlerde sararmaya neden olması dışında, akciğer, yemek borusu, kalp hastalıkları ve ağız kanseri gibi birçok önemli rahatsızlığa da neden olur.

Genetik faktörler

Araştırmalara göre, diş eti hastalıklarında % 30 oranında genetik bir yatkınlık söz konusudur. Ağız bakımının doğru şekilde yapılmaması diş eti hastalığının gelişme olasılığını 6 kat daha arttırır.

Hormonal değişiklikler

Hamilelik döneminde östrojen ve progesteron hormonlarındaki artış nedeniyle hamilelik gingivitisi denilen diş etlerinde kanama, şişlik, kızarıklık ile belirti veren diş eti rahatsızlıkları görülebilir. Diş etleri bu dönemde daha hassas olduğu için ağız hijyenine daha fazla özen gösterilmelidir.

İnsan doğasının dengesini bozan stres sadece psikolojik olarak zarar vermekle kalmaz ayrıca vücutta fiziksel hastalıkların da oluşmasına zemin hazırlar. Yoğun stresin vücudumuza zarar verdiği bölgelerden biri de diş etleridir. Periodontal hastalıklar da dahil olmak üzere stres, vücudun enfeksiyonla mücadelesini zorlaştırmaktadır.

İlaç kullanımı

Anti-depresanlar, doğum kontrol hapları, kalp ilaçları dişeti hastalıklarına neden olabilir. O nedenle, bu ilaçlardan birini almak gerekirse, diş hekimine bilgi verilmelidir.

Diş sıkmak veya gıcırdatmak

Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de diş sıkmaktır. Diş ve diş eti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olarak periodontal doku yıkımına sebep olur. Mutlaka gece plağı takılarak bu alışkanlığın durdurulması gerekir.

Kötü ağız kokusunun nedenleri ve en etkili çözüm yöntemleri

Diyabet hastalığı, bilinen komplikasyonların yanı sıra diş kaybı ile sonuçlanan diş eti hastalıklarına da yol açabilir. Enfeksiyon açısından yüksek risk grubunda olan diyabet hastalarının ağız sağlığının yakından takip edilmesi, düzenli aralıklarla diş hekimi tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kötü beslenme

Yetersiz ve dengesiz beslenme vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak, diş eti enfeksiyonu da dahil olmak üzere diğer enfeksiyonlarla mücadelesinin zorlaşmasına neden olur.

İlaç kullanımı diş eti hastalığına sebep olur mu?

Sistemik hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılan bazı ilaçlar, diş etlerinde büyümeye yol açabilir. Kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar dişeti hastalığına neden olur.

Epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, dişlerin ön yüzeylerinde, özellikle ön bölgelerde ve restorasyonların çevresinde, dişler arasındaki diş etini ve diş eti kenarını içine alan, sıkı, soluk pembe, kanamayan bir görüntüde diş eti büyümesine yol açabilir. Dişeti büyümesi de estetik problemleri beraberinde getirir.

Organ doku nakli sonrasında kullanılan bazı ilaçların yan etkileri arasında diş etlerinde şişlik ve hassasiyet, diş eti iltahabı görülür. Kalp ve hipertansiyon hastalarında kullanılan ilaçlar da soluk pembe renkli bir büyümeye sebep olabilir.

Dişeti hastalığı genellikle sessizdir, yani semptomlar hastalığın ilerlemesine kadar görünmeyebilir. Milyonlarca kişi, tedavi edilmediği takdirde diş kayıplarına neden olabilecek bu ciddi enfeksiyona sahip olduklarını bilmez. Diş eti hastalığının uyarı işaretleri arasında aşağıdaki belirtiler bulunur:

 • Kırmızı, şişmiş veya hassas diş etleri
 • Fırçalarken, diş ipiyle temizlerken ya da sert yiyecekler yerken oluşan kanama
 • Dişlerden çekilen veya ayrılan diş etleri; dişlerin eskisinden daha uzun görünmesine neden olur.
 • Gevşek veya ayrık dişler
 • Diş ve diş eti arasında iltihap
 • Ağızda yara oluşumu
 • İnatçı ağız kokusu
 • Isırırken dişlerin konumu ile ilgili bir değişiklik
 • Kısmi protezlerin ağıza uyumunda farklılık

Diş eti hastalıklarının en önemli belirtileri; diş fırçalarken ya da kendiliğinden oluşan diş eti kanamaları, ağızda tat bozukluğu, iltihap kaynaklı kötü ağız kokusu, sallanan dişler, dişler ve diş etlerinde kaşınma hissi olarak öne çıkar. Bu şikayetlerle hekime giden hastanın muayenesinde; diş etlerinde kanama, ağızda kötü bir tat veya koku, kırmızı ve şiş diş etleri, soğuk sıcak hassasiyeti olup olmadığına bakılır.

Diş ile diş eti arasında meydana gelen ceplerin derinliği, periodontal sond vasıtasıyla ölçülerek, radyografik bulgularla değerlendirilir ve teşhis konur. Diş eti hastalığının tedavisi mümkündür. Hekim tarafından uygulanan dişeti tedavisi ile hem dişeti iltihabını, hem de buna bağlı gelişebilecek kalp hastalıkları riskini kontrol etmek mümkündür.

Diş eti neden kanar?

Diş etinde meydana gelen kanamalar diş eti rahatsızlığının habercisi olabilir. Bakteri plağı ve diş taşı (tartar) birikimleri sonucunda,  diş etlerinde ve dişleri çene içerisinde tutan kemikte iltihapsal bir alan oluşmakta ve diş eti kanaması ortaya çıkmaktadır.

Diş eti kanadığında ne yapılmalıdır?

Öncelikle kanama gelişen bölgeler için daha dikkatli fırçalama ve diş ipi kullanılması ile beraber ağız hijyeni en iyi seviyeye getirilmelidir ki vücudun kendini yenileme kapasitesi kendini gösterebilsin. Kanama oluşan bölgeler tüm ağız hijyeni uygulamalarına rağmen iyileşme göstermiyorsa en kısa zamanda diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş eti kanaması neden olur? Nasıl önlenir? Doğal tedavisi

Diş eti kanaması diş kaybına neden olur mu?

Önlem alınmadığı takdirde diş kayıplarına ve hatta çene kemiğinde erimelere kadar gidebilir. Böyle bir durumda implant ya da protez yaptırmak da zorlaşır.

Diş eti kanamasını nasıl önleyebiliriz?

Dişlerin düzenli olarak fırçalanması, en az günde bir kere diş ipi kullanımı ve rutin olarak diş hekiminin ziyaret edilmesi diş eti kanamalarının önüne geçmeye yardımcı olur.

Dişetlerinin sağlıklı olması için doğru beslenmek de çok önemlidir.

Sağlıklı diş etleri için özellikle A ve C vitamini içeren ürünleri (ıspanak, ciğer, süt ürünleri, portakal, greyfurt, domates, patates) düzenli olarak tüketmek gerekir.

Mutlaka önceden önlem alınmalı, ağız hijyeni uygulamalarına azami derecede önem gösterilmelidir.

 • Dişler mutlaka günde 2 kere, sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce fırçalanmalıdır.
 • Fırçalama süresi en az 2 dakika olmalıdır.
 • Fırçalama, içten dışa doğru, dişleri süpüren bir hareketle yapılmalıdır.
 • Fırçalama sonrası için ise diş arası bakımları tam olarak yapılmalıdır. Bunun için diş aralarında diş ipi veya diş arası fırçası gibi ağız hijyenine katkıda bulunacak yardımcı temizleyiciler kullanılmalıdır.

Diş eti kanaması olanlara tavsiyeler

Diş eti kanaması yaşayan bireylerin diş fırçalama ve diş arası bakım yapma alışkanlıklarına devam etmeleri gerekmektedir.

Ağız hijyeni iyi duruma getirildiğinde vücudun kendini yenileme kapasitesi ve hastalıklarla savaşması çok daha kolay olacaktır.

Diş eti kanaması nedeniyle diş fırçalama işlemini bırakmak, olayı kısır bir döngü içine sokacak ve var olan durumun daha da kötüleşmesine neden olacaktır. Diş eti kanaması yaşayan bireylerin en yakın zamanda diş hekimine gitmeleri de gerekmektedir.

Diş ve diş eti sağlığını artırmak için neler yapabiliriz?

Sağlıklı diş ve dişetleri için bakteri plağının; diş fırçalanması, diş ipi ve kimyasal ajanlar kullanılması yoluyla, düzenli olarak her gün dişlerden uzaklaştırılması gerekmektedir. Ayrıca, diş hekimine düzenli gidilerek kontrollerin yaptırılması da son derece önemlidir.

Günlük ağız bakımı diş taşlarının oluşumunu en az seviyede tutmakla beraber, tamamen önleyememektedir.

Bir diş hekimi tarafından yapılacak diş taşı temizliği; diş fırçası, diş ipi ile temizlenemeyen bölgelerdeki sertleşmiş diş taşlarının ortamdan uzaklaştırılmasını sağlar.

Diş hekimi, kişiye özel ağız bakım planı yaparak diş etlerine zarar vermeden, diş fırçalamayı ve diş ipi kullanmanın doğru yöntemini hastaya öğretebilir.

Daha sağlıklı dişler için bakım önerileri

 • Dişler fırçalanırken, diş ve diş etlerine paralel hizada içten dışa süpürme hareketleri uygulanmalıdır. Diş fırçalaması esnasında, dişlere veya diş etlerine çok hafif ya da çok kuvvetli baskı yapmaktan kaçınılmalıdır. Her 3-4 ayda bir diş fırçası yenilenmelidir.
 • Diş temizliğinde, diş fırçalarının niteliği ve dişlere olan uygunluğu büyük önem taşır. Diş fırçasının sapı rahat bir kullanıma imkan vermesi açısından esnek boyunlu olmalıdır. Diş fırçası, çok sert ya da aşırı yumuşak olmamalıdır.
 • Diş fırçalama işlemi, dil fırçalamayla devam etmelidir. Dilin arka sırtından başlanarak, öne doğru fırçalama işlemi yapılmalıdır. Dil fırçalama için özel olarak hazırlanmış ve genellikle diş fırçalarının üst, arka kısmında yer alan dil temizleyici başlıklar bu amaçla kullanılabilir.
 • Evde yapılan günlük bakım diş taşlarının oluşumunu en az seviyede tutmakla beraber, tamamen önleyememektedir. Hekimi tarafından yapılacak işlemle diş fırçası ve diş ipi ile temizlenemeyen bölgelerdeki sertleşmiş diş taşları ortamdan uzaklaştırılır.
 • Diş ipi mümkünse günlük yaşamda, diş temizliğinin önemli bir parçası olarak görülmelidir. Çünkü düzenli diş ipi kullanımı, diş fırçalarının ulaşmakta yetersiz kaldığı diş aralarına ulaşarak, gıda artıklarını temizlemektedir. Gıda artıklarının bu yolla düzenli olarak temizlenmesi, diş çürüklerinin oluşumunu önemli ölçüde engellemektedir.
 • Yılda iki kez diş hekimine gidip genel ağız muayenesi yaptırılmalıdır.
 • Sigara, ağızda çürük oluşumu, dişeti hastalıkları, dişlerde sararmaya neden olması dışında kalp ve damar hastalığı riskini arttırdığı için kullanılmamalıdır.

Kalp krizi mi yoksa diş ağrısı mı?

Ağızda oluşan çürüğe “diş çürüğü deyip” geçmek yanlıştır. Önemsenmeyen bir diş ağrısı aslında kalp krizi belirtisi olabilir. Çünkü kalp krizi ağrılarının bir kısmı dişe vurabilmektedir. Hasta aslında kalp krizi geçirirken hissettiği ağrının çürük dişten kaynaklandığını düşünerek hekime gitmek yerine ağrı kesici kullanır.

İlaçlarla ağrıyı geçirmeye çalışırken hasta hayatını kaybedebilir. Kalp rahatsızlığı olan kişilerin dişlerinde var olan mikroorganizmalar dental işlem sırasında vücuda damar yoluyla yayılabilir. Bu nedenle hastaların yapılacak işlem öncesinde diş hekimlerini sahip oldukları hastalık konusunda bilgilendirmesi gerekmektedir.

Bu şekilde dental işlem öncesinde hastaya gerekli tıbbi konsultasyonlar yapılarak koruyucu ilaç tedavisi uygulanabilir.

Kaynaklar ve referanslar1- Gum disease symptoms 2- Gum disease 3- Gum disease

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/dis-eti-hastaliklari-nedenleri-tedavisi/

Diş Eti İltihabı İçin Doğal Tedavi

Diş Eti Hastalıklarına Yakalanmamak İçin!..

Diş sağlığı her birey için oldukça önemli bir konudur. Dişlerimizin bakımını günlük olarak iyi bir şekilde yapmalıyız. Aksi takdirde çürüklerle ve diş eti iltihabıyla karşılaşabiliriz.

Diş eti iltihabı oluştuğunda doktora gidebileceğiniz gibi, doktor tedavisine artı olarak doğal yöntemleri de kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda diş eti iltihabı için doğal tedavi yollarını anlatacağız.

Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı, sinirlerde oluşmuş olan iltihaptan dolayı ve diş çürümesinde dolayı olmaktadır. Diş eti iltihabının kontrol altına alınabilmesi için doktora gitmenin yanında doğal yöntemler de kullanılmaktadır. Fakat doğal yöntemler tek başına kullanılmamalıdır. Çünkü ekstra olarak antibiyotik tedavisi de gerekebilir.

Diş eti iltihaplanmasına neden olan bazı sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Diş temizliğinin yanlış yapılması.
 • Sert diş fırçası kullanımı.
 • Yemekten sonra dişleri fırçalamamak.
 • Diş ipi kullanmamak.
 • Duygusal stres.
 • Hamilelik ya da adet dönemi gibi hormonal dengesizlik.
 • Beslenme düzensizliği ve eksikliği
 • Diyabet ve kemik erimesi.
 • Kan inceltici ilaçlar, anti epilepsi ilaçları ve antibiyotik kullanımı.

Diş eti iltihabı önemsenmesi gereken bir durumdur. Doktor tedavisine ek olarak doğal tedavi yöntemlerini kullanarak diş eti iltihabından kendinizi koruyabilirsiniz. Şimdi diş eti iltihabı için doğal tedavi yöntemlerini inceleyelim.

1. Kan Otu

Yapılan araştırmalara göre kan otunun yapısındaki bazı bileşiklerinin diş plakların oluşmasını engellediği belirlenmiştir. Kan otunu diş eti iltihabı için de kullanabilirsiniz. Bunun için kan otu özlü diş macunu ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Ayrıca macuna ek olarak kan otu özlü ağız çalkalama sularını da kullanabilirsiniz.

Kan otu reçetesiz satılan ürünlerde kullanıldığı gibi diş doktorları tarafından peridontal hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

2. Papatya

Papatya, birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi diş eti iltihaplarında başvurulan bir yöntemdir. Papatya özlü diş macunu ve ağız çalkalama sularını kullanarak diş eti iltihaplarınızı önleyebilir ya da azaltabilirsiniz. Papatyanın içeriğinde bulunan antiseptik bileşikler diş eti iltihaplarını önlemede kullanılmaktadır.

Papatya, diş eti iltihapları sırasında değil, diş ile ilgili hastalıkların daha öncesinde de kullanılır. Bunun için bir miktar sıcak suyun içine 2 ya da 3 çay kaşığı papatya atın ve on dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra kalan su ile ağzınızı belirli saatlerde çalkalayın. Fakat papatyaya alerjiniz varsa, papatya kullanmadan önce doktorunuza danışmakta fayda var.

3. Ekinezya

Ekinezya da diş eti iltihabında kullanılan doğal yöntemlerden birisidir. Ekinezya bitkisi bağışıklık sistemini güçlendiren ve antibakteriyel bir etkiye sahiptir. Bunun için, ağız çalkalama suyunuzun içine birkaç damla ekinezya karıştırarak ağzınızı bu su ile çalkalamalısınız.

4. Meyan Kökü

Meyan kökü tatlandırıcı olmasına rağmen diş eti iltihabına ve diş çürümelerine yol açmamaktadır. Bu yüzden diş eti iltihabı için doğal tedavi yöntemlerinden birisi olarak kullanılır. Çayınıza şeker koymak yerine meyan kökü koyabilirsiniz.

Meyan kökü yapısında bulunan magnezyum sayesinde diş eti iltihabı ve plak oluşumunu da engeller. Çok aşırıya kaçmamak şartı ile günde üç fincan olarak tüketebilirsiniz. Fakat uzun süre kullanımı sonucunda uyuşukluk, baş ağrısı gibi yan etkileri görüldüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca yüksek tansiyona ve vücudun aşırı su tutmasına da neden olabilir.

5. Semizotu

Bilindiği gibi diş eti hastalıklarının tedavisinde en çok önerilen yiyeceklerde magnezyum ve C vitamini yoğunluğu fazladır. Magnezyum açısından zengin olan besinler ise semizotu, meyan kökü, ıspanak, karahindiba, ısırgan otu ve taze fasulyedir.

6. Adaçayı

Diş eti hastalıklarında adaçayının kullanılmasını dünyaya Avrupa’dan yayılmış bir gelenektir. Avrupalılar, dişlerini ve diş etlerini adaçayı yaprağı ile ovarlar. Adaçayının içeriğindeki bazı maddeler kanı durdurucu özelliktedir ve bu da diş eti iltihaplarına iyi gelmektedir.

7. Çay

Adaçayı gibi, normal çayın da kanı durdurma özelliği bulunmaktadır. Bu özelliğinde dolayı diş eti iltihaplanmalarında ve diş çürümelerinde doğal tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Bu hastalıklara yol açan bakterilerin ağızda kalmasına engel olur.

8. Aynısafa Çiçeği

Aynısafa çiçeği, içinde bulunan bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini uyarır ve diş eti iltihabı tedavisinde kullanılır. Fakat bu tarz bitkilere alerjiniz varsa kesinlikle kullanmamalısınız. Aksi takdirde daha kötü durumlarla karşılaşabilirsiniz.

9. Nane

Nane, en çok ağız kokusunu gidermede kullanılsa da günümüzde birçok ürünün tatlandırılmasında sürekli kullanılmaktadır. Nanenin içeriğinde bulunanlar, diş eti iltihapları ve diş çürümelerinde de kullanılır.

Bir miktar sıcak suyun içerisine 2 çay kaşığı kadar kuru anne atarak kendinize hafif bir çay hazırlayabilirsiniz. Bu çayı içerek tüketebilirsiniz ya da ağız çalkalama sıvısı olarak da faydalanabilirsiniz.

Naneli sakız çiğnemek de diğer bir diş iltihabı tedavi yöntemlerindendir.

10. Ratanya

Diş eti iltihaplanmasında kullanılan bir diğer doğal yöntem de ratanya bitkisidir. Ratanya bitkisi, çay gibi antiseptik bileşen içermektedir. Bir miktar su içerisine kurutulmuş ratanya koyarak kendisine çay yapabilirsiniz. Ayrıca bunu ağız çalkalama suyu olarak da kullanabilirsiniz.

11. Isırgan Otu

Isırgan otu yaprakları magnezyum içermektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda anti bakteriyel özelliğe de sahip olduğu bulunmuştur. Isırgan otu özlü ağız çalkalama suları ve diş macunları dişlerdeki plak oluşmasını azaltmaktadır ve diş eti iltihapları sırasında da kullanılır.

12. Teatree

Teatree yağı güç bir antiseptik olması ile bilinmektedir. Teatree yağını diş eti iltihabı tedavisinde kullanırken yutulmamalıdır. Ayrıca Teatree yağı ile yapmış olduğunuz ağız çalkalama suyunu da diş eti iltihabı sırasında kullanabilirsiniz.

13. Su Teresi

Su teresi özellikle Çin’de diş eti iltihabı tedavisinde ve diş etinde oluşan yaraları temizleme sırasında sıkça kullanılmaktadır. Diş eti iltihabınızı önlemek için su teresi çiğneyebilirsiniz.

14. Karbonat

Bilindiği gibi karbonat özellikle dişleri beyazlatma sürecinde sıkça kullanılmaktadır. Karbonat, ağızdaki pH seviyesini dengeler ve bu sayede de diş eti iltihabına faydalıdır. Ayrıca bu özelliğinde dolayı ağız içerisindeki bakterilerin ve mikropların çoğalmasını engeller.

15. Limon Suyu

Diş eti iltihabı tedavisi sırasında limon suyu da kullanılmaktadır. İçeriğindeki C vitamini sayesinde limon suyu ağız enfeksiyonlarına birebirdir. Bunun için her gün limon suyu ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Ağız bakımı en önemli bakımlardan birisidir. Bunun için belirli zamanlarda diş doktoruna gidilmeli ve doktorun söyledikleri harfiyen uygulanmalıdır. Ayrıca doktor tedavisine ek olarak diş ve ağız sorunları için doğal bitkileri de kullanabilirsiniz.

Источник: https://rookka.com/dis-eti-iltihabi-icin-dogal-tedavi/

Diş Eti Hastalıklarına Yol Açan 7 Neden- Kadin.com

Diş Eti Hastalıklarına Yakalanmamak İçin!..

Kimi zaman kendiliğinden kimi zamansa dişleri fırçalarken veya sert gıdalar yerken gelişen diş eti kanamaları. Tat almada farklılık hissi ve ağız kokusu.

Bunların yanı sıra diş etlerinde çekilmeler, büyümeler, dişlerde aralanma ve sallanmalar… Bu bulgularla kendini belli eden sorunun adı; diş eti hastalıkları! Dünyada görülen en yaygın sağlık sorunlarından biri olan ve ülkemizde de diş çürükleri kadar sık görülen diş eti hastalıkları, dişleri destekleyen diş etleri, çene kemikleri ve periodontal liflerin dişlerin üzerini kaplayan mikrobiyal dental plakla iltihaplanması sonucu oluşan hastalıklara deniyor. Genellikle ağrıya yol açmadıkları için hastalar tarafından ihmal edilebiliyor. Tedavide geç kalındığında da maalesef yetişkinlerde diş kaybının başlıca sorumlusu olan periodontitis hastalığına dönüşebiliyor. Daha da kötüsü iltihap ilerlerse kalp damar hastalıkları ve diyabet gibi ciddi hastalıkları da tetikleyebiliyor. Diş Hastalıkları ve Tedavisi Uzmanı Yaprak Ustabaşı, bu nedenle diş eti hastalıklarına yol açan etkenlerden kaçınmanın son derece önemli olduğunu belirterek, “Bunun yanı sıra diş eti hastalıklarına neden olan mikrobiyal bakteri plağının düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla uzaklaştırılması gerekiyor. Plak birikiminin 6 aylık kontrollerde yapılan diş taşı temizlikleriyle kontrol altında tutulması da alınacak diğer önlemler arasında yer alıyor” diyor. Peki diş eti hastalıklarından korunmanın başlıca yolları neler?

Bakteri plağı

Dişlerdeki gıda artıkları doğru şekilde temizlenmediğinde yüzeyler pürüzlü hale gelerek bakteri birikimine zemin hazırlıyor. Diş-diş eti birleşimine yerleşen bakteriler, zararlı maddeler üreterek diş eti hastalıklarına neden oluyor.

Bakteri plağı uzaklaştırılamadığı takdirde tükürükteki minerallerle sertleşiyor ve  “diş taşı” adı verilen kireçsi bir tabaka oluşuyor. Bu yüzeyin girintili çıkıntılı olması, yeni plağın tutunmasına ortam hazırlıyor.

Diş taşlarının kaldırılıp pürüzsüz bir yüzey elde edilmesi ancak diş taşı temizliğiyle mümkün olabiliyor.

Stres

Stres, diş sıkma ve diş gıcırdatma alışkanlıklarını tetikliyor. Dişlerin olması gerekenden daha fazla çiğneme gücüne maruz kalması, çene kemiklerinde erimelere ve beraberinde diş eti çekilmelerine yol açabiliyor.

Stres, bağışıklık sistemini çökerterek diş eti hastalıklarına zemin hazırlıyor. Bu durumda, stresle baş etme yöntemlerine başvurmak gerekiyor.

Diş eti çekilmesinin ne yazık ki telafisi mümkün olmuyor, düzenli kontrollerle hasarın ilerlemesi durdurulabiliyor.

Yetersiz ve dengesiz beslenme

Yetersiz ve dengesiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açıyor. Bunun sonucunda da diş eti enfeksiyonuyla mücadelede vücudun gardı düşüyor.

A, B, C ve K vitamini eksikliklerinde yoğun diş eti kanamaları oluştuğuna dikkat çeken Diş Hastalıkları ve Tedavisi Uzmanı Yaprak Ustabaşı “Bu durumda mutlaka vitamin takviyesi yapılmalı ve besin maddeleri vücudun ihtiyacı oranında tüketilmeli” diyor.

Diyabet

Yapılan araştırmalar sonucunda, diyabet hastalarının diş eti sağlığı açısından daha yüksek riske sahip oldukları ortaya konulmuş.

Diyabet, tükürükteki azalmayla birlikte ağız kuruluğuna, yara iyileşmesinde yavaşlamaya ve damarlarda hasara neden olarak diş etlerini enfeksiyona açık hale getiriyor. Diyabetli hastalarda diş etlerinde şişlik ve kanamalar, çene kemiğinde erimeler, dişlerde sallantılar görülebiliyor.

Bu nedenle ağız içerisinde oluşan değişimlerin mutlaka doktora bildirilmesi gerekiyor. Hastalığın kontrol altında tutulması diş eti sağlığı açısından son derecede önem taşıyor.

Источник: https://kadin.com/dis-eti-hastaliklarina-yol-acan-7-neden

Diş Eti Hastalıkları ve Nedenleri

Diş Eti Hastalıklarına Yakalanmamak İçin!..

Diş eti hastalıkları dişi çevreleyen ve destekleyen kemiğe kadar ilerleme gösterecek olan diş eti iltihaplarıdır. Dişlerin üzerinde meydana gelen yapışkan ve renksiz olan plak oluşumlarına bakteriler neden olur.

Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması ve diş ipi kullanımının olmaması halinde dişlerde plak birikimi kaçınılmaz olur. Bakteriler bu şekilde dişleri ve diş etini sardıkları gibi, diş eti dokusuyla dişleri destekleyen kemiğe de enfekte olurlar.

Bu süreç sonunda dişlerde sallanma ve düşme gibi etkiler görülür.

Diş eti hastalığının belirtileri nelerdir?

 • Diş eti hastalıklarının en önemli belirtisi diş eti kanamalarının olmasıdır. Sağlıklı olan diş eti kanamaz.
 • Diş etinde şişme ve kızarma meydana geliyorsa,
 • Diş etlerindeki çekilmeler ve açığa çıkan köklerde olan hassasiyet diş eti hastalıklarının belirtisidir.

 • Diş eti kenarlarında ya da dişlerin arasında, diş taşlarından dolayı oluşan siyah alanların bulunması halinde
 • Diş ve diş eti arasında iltihap varsa,
 • Dişlerde sallanma, uzama ve dişler arasında açılma varsa,
 • Ağızda kötü koku oluşması ve kötü bir tat olması halinde diş eti hastalıkları açısından diş doktoruna gitmek gerekir.

Diş eti hastalıklarının sebepleri nelerdir?

Genetik yatkınlık: Diş eti hastalıkları bulunan kişilerin %30 unun ailesinde bu sorunların yaşandığı belirlenmiştir. Özellikle ağız ve diş bakımına önem vermeyen kişilerin bu yatkınlıktan dolayı diğerlerinden 6 kat daha fazla diş eti hastalığına maruz kaldığı bilinmektedir. Bu durumda olanların mutlaka dişeti uzmanından destek almaları gerekir.

Sigara kullanımı: Birçok rahatsızlığın altındaki bir etken olan sigara, diş etlerini yumuşamasına sebep olarak dişeti hastalıklarının gelişmesine zemin hazırlamaktadır. Doku hasarına sebep olan sigara alışkanlığı aynı zamanda tedavide yaraların iyileşmesini geciktirir.

Stres: Vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasız kalmasına neden olan stres, diş eti hastalıklarının oluşmasında da etkili olur. Stres ağızda diş gıcırdatmaya ve diş sıkmaya sebep olduğundan dişler ve dişetleri arasındaki kuvvetin azalmasında etkili olur. Diş etlerinde oluşan çekilmenin en önemli sebebi  dişlerin sıkılmasıdır.

Kötü beslenme ve obezite: Vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için besinlere dikkat edilmesi gerekir. Bu göz ardı edildiğinde hastalıklara karşı  savunmasız kalınır. Enfeksiyonların oluşumunu hızlandıran kötü beslenme alışkanlıkları ve aşırı kilolar kontrol altına alınmadığında, diş eti hastalıklarının gelişimi engellenemez.

Vitamin eksiklikleri: Vücutta K, C, B12 vitaminleri, folik asit ve niyasin eksikliği diş etlerinde oluşan kanamaların dışında burun kanamasına, ishal, halsizlik gibi şikâyetlere de neden olur.

Sert yapılan diş fırçalama: Dişlerin sert hareketlerle fırçalanması sonucunda zedelenen dokular yüzünden diş etlerinde kanamalar meydana gelebilir.

Gebelik dönemindeki hormonlar: Hamilelik sürecinde kan akışının hızlı olduğu diş etlerinde şişme ve kanama sorunları oluşabilir. Bakteri oluşumunu hızlandırarak, diş eti kanamalarına neden olan hormonlar, özellikle gebeliğin ikinci trimesterinde daha etkili olur.

Yanlış ve kalitesiz yapılan diş protezleri: Diş etlerine baskı yapacak kron köprü, dolgu, protez gibi yapılar diş eti sorunlarının yaşanmasına neden olabilir.

Lösemi, iskorbüt, diyabet rahatsızlıkları: Bu rahatsızlıklar diş etlerinde kanama eğilimini arttırarak enfeksiyonlara neden olabilir. Bu hastalar tedavileri sırasında diş eti uzmanlarına rutin ziyaretlerini yapmalıdır.

İlaç kullanımı: Kan inceltici özellikteki ilaçlar, antidepresanlar, kalp ilaçları ve doğum  kontrol haplarını kullanan kişiler ağız sağlığına önem vermelidir. Bu ilaçlar diş etlerine zarar verebilir.

Diş eti hastalıklarının aşamaları nelerdir?

 • Gingivitis: Diş eti hastalıklarının en hafif şekli olarak kabul edilir. Bu aşamada hastaların çektiği rahatsızlık düşük seviyede olur. Ağız ve diş temizliğine önem verilmeyen kişilerde bu sorun sıkça yaşanabilir.

  Dişlerde birikmiş olan yiyecek artıkları bakteri oluşumunu hızlandırıp gingivitis oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Ağız sağlığına dikkat edilirse, bu aşamada düzelme kendiliğinden sağlanabilir.

 • Periodontitis: Gingivitis aşamasında olan diş etleri tedavi edilmediğinde dişlerde ilerleyip kemikleri etkilemeye başlar. Diş plağı da dişlerden diş etlerinin arkasına inerek, burada gelişme gösterir. Bakteriler diş etleriyle beraber, diş eti dokularını etkilemeye başlar.

   Bu aşamada diş etlerinde olan iltihaplanma periodontitis adını alır. Bu iltihaplanmanın agresif ve kronik türleri vardır. Tedavi edilmediği durumlarda diş kayıplarına yol açabilir.

 • İlerlemiş periodontitis: Diş eti hastalıklarının son aşaması olarak kabul edilen bu durumda dişleri destekleyen liflerle kemik hasar gördüğünden, dişlerde sallanma meydana gelir. Dişlerin görevini yapmasını engelleyen bu aşamada uygulanan tedavi sonucunda dişlerin kurtulamaması halinde dişlerin çekilmesi gerekir.

Diş eti hastalıkları nasıl teşhis edilir?

Hastaların diş doktoruna gitmeleri halinde, diş etlerinin genel görünümü incelendiğinde diş etlerinde kızarıklık, şişme, kanama gibi belirtiler varsa, periodontal sonda adındaki aletle diş ve diş eti arasında kalan diş eti cebinin boyu ölçülür. Yetişkinlerin rutin diş doktoru ziyaretlerinde mutlaka ağız içi muayenesi sırasında periodontal muayene yapılmalıdır. Ayrıca gerekli görülürse dişlerin çevresindeki kemik dokusunun değerlendirilmesi için röntgen filmleri çekilebilir.

Diş eti hastalıklarından korunmak için ne yapılabilir?

Ağız içinde periodontal hastalıkların önlenmesi için, öncelikle ağızda bulunan dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı olması gerekir. Bunun için bakteri plağı diş yüzeylerinden uzaklaştırılması gerekir. Düzenli olarak yapılacak diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve kullanılan ürünlerle bakteri plağının yok edilmesi gerekir.

Ayrıca düzenli olarak diş doktoru ziyaretleri aksatılmamalıdır. Her türlü sağlık sorununda olduğu gibi, diş eti hastalıklarının erken teşhis edilmesi son derece önemlidir. Ağız içinde dişlerde oluşabilecek diş taşlarının belli aralıklarla temizletilmesi gerekir.

Diş doktorunuza danışarak, ağız sağlığınız için uygun olabilecek diş ipi, diş fırçası, ağız gargarası gibi ürünlerin en uygun olanını kullanmalısınız. Diş eti hastalıklarında erken teşhis yapıldığında tedavi de kolay olmaktadır.

Uygulanacak diş taşı temizliğiyle, kök yüzeyi düzleştirme işlemi sayesinde dişlerin çevresinde olan bakteri oluşumları ve diş taşları yok edilir, kök yüzeyleri düzleştirilir.

İlerlemiş diş eti hastalıklarında ise cerrahi müdahale durumunda kalınabilir. Yapılacak cerrahi işlem sayesinde diş taşları ve hastalıklı dokular diş etlerinden uzaklaştırılmakta, iyileşme sağlayabilmek için kök yüzeyleri düzleştirilerek dişetlerinin kolay temizlenmesini sağlamaktır.

Uygulanan tedavi sonrasında, hastalar düzenli olarak kontrole gitmelidir. Tedavinin etkilerini korumak için, dişlerin düzenli olarak fırçalanması, diş ipi kullanımının aksatılmaması ve diş doktoru kontrollerinin yapılması gerekir.

Periodontal tedavi tüm diş doktorları tarafından uygulanabilmektedir.

Periodontal tedavi sırasında hastaların bilmesi gerekenler

Diş eti hastalıkları diş eti iltihabıyla başlar. Bu iltihabın en önemli kaynağı diş plağıdır. Diş plakları ise diş taşlarını oluşturur. Diş taşı pürüzlü bir yapıya sahip olduğundan, plaklar için uygun bir alan oluşturur ve enfeksiyonun ilerlemesine neden olur. Bu yüzden diş taşlarının temizlenmesi ve etkin bir ağız temizliğinin uygulanması gerekir.

Hastalar uygulanan tedavi sonrasında oluşabilecek kanamalarda dikkatli olmalıdır. Kanamanın yeri ve sebebi belirlenmelidir. Diş eti kanaması olduğunda bile diş fırçalanmasına önem verilmelidir.

Diş taşı temizliği dişlere zarar vermez. Diş taşı temizliğinden sonra, hassasiyet oluşabilir. Fakat bu hassasiyete rağmen dişlerin temizliği ihmal edilmemelidir.

Hassasiyet 3-4 günde etkisini yitirecektir. Diş doktorları diş taşı temizliğinden sonra oluşabilecek plaklar açısından anti tartar diş macunlarının kullanımını önerebilir.

Bu diş macunları bu dönemde oluşacak hassasiyeti arttırabilir.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/dis-eti-hastaliklari-ve-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.