Diş Eti Problemleri Bebeği De Etkiler!

Ağız ve diş problemleriniz hastalıklarınızın habercisi olabilir!

Diş Eti Problemleri Bebeği De Etkiler!

Bazı çalışmalar, diş eti hastalığına yakalanmış insanların, sağlıklı diş etleri olanlara göre daha fazla kalp hastalığına sahip olduklarını göstermektedir.

Sağlıklı dişetleri olan kişilerin genellikle vücut sağlığına daha çok önem verdikleri ve bu sayede kalp sağlığının da korunduğu düşünülebilir.

Ancak dişeti hastalığının ve ağız içi bakterilerin kalp sağlığı üzerine doğrudan etkisi henüz gösterilememiştir.

Diyabet diş eti hastalıklarının nedeni olabilir!

Bağışıklığı önemli ölçüde etkileyen diyabet vücudun enfeksiyona direncini azaltabilir. Yüksek kan şekeri, diş eti hastalığının gelişme riskini artırır.

Dahası, diş eti hastalığı, kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmayı zorlaştırabilir. Kan şekeri seviyenizi olabildiğince normale yakın tutarak diş etlerinizi koruyabilirsiniz. Dişlerinizi her yemekten sonra fırçalayın.

Diş ipi ve günlük antiseptik gargara kullanın. Yılda en az iki kez diş hekiminize başvurun.

Tükürük ağız içindeki yumuşak dokuların ve dişlerin sürekli olarak yıkanmasını sağlayarak yiyecek artıklarının ve bakterilerin diş ve dişetleri üzerinden uzaklaştırılmasını sağlar. Yaşın ilerlemesi ile bazı kişilerde tükürük bezleri yeterli tükürük salgısı üretemeyebilir.

Ayrıca önemli bir romatolojik hastalık olan Sjögren sendromu özellikle gözyaşı kanallarına ve tükürük bezlerine zarar verir. Bu durum beraberinde göz ve ağız kuruluğuna yol açarak kişinin diş çürüğü ve diş eti hastalıklarına yatkınlığını artırır.

Tükürük salgısını artıracak yiyecekler, ilaç tedavileri ve uygun yapay tükürük solüsyonları ile ağız kuruluğu önlenebilir. Ağız kuruluğu şikayetiniz varsa diş hekiminize başvurabilirsiniz.

Ağız kokusu birçok hastalığın habercisi olabilir

Ağız kuruluğu kronik hastalığınız için kullandığınız ilaçların bir yan etkisi olabilir!

Alerji, depresyon gibi uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklar için kullandığınız antihistaminik, dekonjestan, antidepresanlar ve ağrı kesici ilaçlar ağız kuruluğunuz nedeni olabilir. Bu yüzden ağız kuruluğu yan etkisiyle karşılaştığınızda mutlaka kronik hastalığınızı takip eden hekiminiz ve diş hekiminizle görüşün.

Eğer stresli, endişeli bir yapınız varsa veya depresyondaysanız, ağız sağlığı sorunları için daha yüksek risk altında olabilirsiniz. Stres altındaki kişiler kortizol hormonunu yüksek miktarda üretirler. Kortizol yüksek ya da dengesiz kan şekerine sebep olmakla birlikte bağışıklık sistemi üzerine olumsuz etkileri bulunur.

Yapılan araştırmalara göre stres yaşayan insanların %50’sinden fazlası dişlerini düzenli olarak fırçalamıyor ya da diş ipi kullanmıyor. Stresle ilgili dişe zarar veren diğer ek alışkanlıklar arasında sigara, alkol ve diş sıkma/gıcırdatma bulunur. Stres kontrol altına alınamadığında tüm bunlar bir araya gelerek ağız ve diş sağlığınıza kötü yönde etki eder.

Stresle başa çıkabilmek ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Osteoporoz dişleri de etkiler!

Kırılgan kemik hastalığı osteoporoz, çene kemiğiniz de dahil olmak üzere vücudunuzdaki tüm kemikleri olumsuz etkiler ve diş kaybına neden olabilir. İleri derecede osteoporozu olan bireylerde çene kemiği sağlıklı bireylere göre daha zayıf ve boşlukludur. Diş çevresi dokularının hastalığı olan periodontitis sonucu osteoporoz hastalarında daha hızlı çene kemiği yıkımı görülebilir.

Erken ve hızlı diş kayıpları osteoporoz belirtisi olabilir. Özellikle implant tedavilerinde implantın ancak sağlıklı kemik içine yerleştirilmesi ile başarılı bir kemik-implant bağlantısı gerçekleştirilebilir. İmplant tedavisinde osteoporozun seviyesi son derece önemlidir.

Osteoporoz hastalığınız varsa tedavi öncesinde hem bu bilgiyi hem de kullandığınız ilaçları diş hekiminizle paylaşmayı unutmayın.

Ağız kuruluğu nedir? Ağız kuruluğunun nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kansızlık (anemi), ağız ağrısı ve diş etlerinde solgunlaşmaya, dilin şişmesi ya da pürüzsüz olmasına neden olabilir. Aneminiz olduğunda, vücudunuzun yeterli kırmızı kan hücresi yoktur veya kırmızı kan hücreleriniz yeterli miktarda hemoglobin içermez. Sonuç olarak vücudunuz yeterli oksijen alamaz. Soluk dişetleri kansızlığınızın belirtisi olabilir.

Dişlerde erime göz ardı edilen yeme bozukluklarının sonucudur!

Bulimia gibi bir yeme bozukluğunun belirtilerini fark eden ilk kişi diş hekiminiz olabilir. Tekrarlayan kusma ataklarında mideden gelen asit, diş minesini ciddi derecede aşındırabilir.

Kusma aynı zamanda ağız, boğaz ve tükürük bezlerinde şişme ve ağız kokusunu da tetikleyebilir.

Anoreksiya, bulimia ve diğer yeme bozuklukları dişlerinizin sağlığını etkileyebilecek ciddi beslenme eksikliklerine de neden olabilir.

Diş eti hastalığının tedavisi Romatoid Artrit’in şikayetlerini azaltabilir.

Romatoid artritli (RA) kişilerin, bağışıklık sistemiyle ilgili herhangi bir problem yaşayamayan kişilere göre diş eti hastalığına yakalanma olasılığı 8 kat daha fazladır.

Aynı şekilde Romatoid Artrit, parmak eklemlerine zarar verdiği için diş fırçalama ve diş ipi kullanma konusunda zorluk yaşanabilir.

Ancak mevcut dişeti iltihaplanması tedavi edilirse eklem ağrısı ve iltihabı da azalabilir.

Tedavi edilmeyen diş eti hastalıkları erken doğuma neden olabilir!

Hamileyseniz ve diş eti hastalığınız varsa, çok erken ve çok küçük doğmuş bir bebeğiniz olma olasılığı daha yüksek olabilir.

İki koşulun nasıl tam olarak bağlantılı olduğu anlaşılamamıştır; ancak ağız içi enfeksiyonlar sorumlu tutulabilir. Hamilelik ve buna bağlı bazı hormonal değişiklikler diş eti hastalığını daha da kötüleştirir.

Kendinizi ve bebeğinizi nasıl koruyacağınızı öğrenmek için kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızla ve diş hekiminizle görüşün.

Sağlıklı diş etlerinin kırmızı ve şişmiş değil; pembe ve sağlam görünmesi gerekir. Diş etlerinizi sağlıklı tutmak için ağız sağlığınıza önem verin. Günde en az iki kez iki dakika dişlerinizi fırçalayın, diş ipi kullanın, günde bir veya iki kez antiseptik bir gargara ile durulayın, diş hekiminizi düzenli olarak görün ve sigaradan uzak durun.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/agiz-ve-dis-problemleriniz-hastaliklarinizin-habercisi-olabilir/

Hamilelik Diş Ve Diş Eti Sorunlarına 7 Doğal Çözüm

Diş Eti Problemleri Bebeği De Etkiler!

Hamilelikte vücudunuzda meydana gelen önemli değişimler ve hormonal değişiklikler, diş ve diş eti hastalıklarına neden olabilir. Sorunlu dişler daha hassas hale gelebilir ve diş eti çekilmesi gibi şikayetlerle karşılaşabilirsiniz. Hamilelikte diş eti hastalığı ya da diş ağrısı gibi şikayetlerinizin olması, erken doğum için yüksek risk oluşturabilir.

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Nedenleri:

Hamilelik hormonları vücudun diğer dokularını etkilediği gibi, diş etlerini de etkiler. Ayrıca diş etlerinde şişlik, tümör veya hassasiyete neden olabilir. Hamilelikte diş etinde kanamaların başka yaygın nedenleri de vardır:

 1. Progesteron düzeyinin yükselmesi, diş eti hastalığına neden olur. Hamilelikte Diş eti iltihabı şikayetinden kurtulmak için diş hekimine görünmenizi tavsiye ediyoruz.
 2. Şekerli gıdaların tüketimi ve kalsiyum eksikliği de diş etlerini hassaslaştırır. Genelde dişlerinizi fırçaladığınızda veya diş ipi kullandığınızda diş etlerinde kanama başlar. Bu şikayetle baş edebilmenin en iyi yolu, şekerli ve nişastalı gıdaların alımını azaltmaktır.
 3. Kalsiyum eksikliği veya kalsiyumlu gıdaların az tüketilmesi de diş etlerini zayıflatır ve diş ağrısına neden olur. Bebeğinizin de vücudunuzdaki kalsiyumu kullanması, eksikliğe neden olabilir.
 4. Sinüslerin tıkalı olması, diş ve diş eti şikayetlerine neden olabilir.

Hamilelikte Diş ve Dişeti Sorunları Nasıl Önlenir?

Sağlıklı ve düzenli bir diş bakımının yanı sıra, yukarıda yer alan faktörleri de dikkate alarak diş ve ağız sağlığınızı korumanız mümkündür.

 • Hamilelikte sağlıklı bir beslenme programını takip edin. Süzme peynir, süt, meyve, sebze, tahıl ürünleri ve süt ürünleri gibi bebeğiniz ve sizin için iyi olan gıdaları beslenme programına dahil etmeniz tavsiye edilir.
 • Günde en az 2 litre su içmeniz önerilir. Eğer çok sıcak ve nemli bir ortamda yaşıyorsanız, su tüketimini arttırmalısınız. Kola ve diğer kafeinli içecekleri azaltın.
 • Çikolata ve şeker içeren aperatifler diş çürümesi riskini arttırabilir. Bu gıdaları sık tüketmeyin.
 • Plak ve diş eti iltihabı ile mücadele etmeye yardımcı olacak yumuşak bir diş fırçası ile dişlerinizi günde üç kez fırçalayın. Kaliteli diş macunu kullanın. (Bknz: Hamilelikte Diş Macunu Seçimi)
 • Diş etlerini sağlıklı tutmak için kabul edilen miktarda günlük C Vitamini ve kalsiyum alın.
 • Çok sert yiyecekleri çiğnemek, diş kırıklarına neden olabilir, bu yiyeceklerden kaçının. Ayrıca diş hassasiyeti yaratabilen soğuk ya da kafeinli içeceklerden kaçının.
 • Sigarayı bırakın. Sigara içmek sadece diş ve diş etleri için sorun yaratmaz, aynı zamanda anne karnındaki bebek için de ölümcül riskler içerir.
 • Her gün düzenli olarak diş ipi kullanarak dişlerinizi nazikçe temizleyin. Diş ipi kullanımına dair internette çeşitli kaynaklar mevcuttur. Diş ipi kullanımını alışkanlık haline getirin.

Hamilelikte Diş Sorunları ve Diş eti Kanamalarına Ne İyi Gelir?

Antioksidanlar içerir. Diş etlerindeki şişliği azaltmaya yardımcı olur ve dişler üzerindeki plak birikimini kontrol eder. Polifenoller, yeşil çay içerisinde bir etken maddedir. Bu madde plak oluşumunu durdurmaya ve çürük oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

Zeytinyağı dişleri güçlendirmeye yardımcı olur. Antibakteriyel özelliklere sahip olması nedeniyle hamilelikte diş eti sorunlarını durdurur.

Bal, doğal bir ilaçtır. Sağlıklı diş etlerini korumak için gerekli besinleri, vitamin ve mineralleri sağlar ve anti bakteriyel özellikler içerir.

Gebelikte diş eti problemlerine karşı savaşmak için bir antiseptik olarak çalışır. Başka bir etkili doğal tedavi yöntemidir. Dişleri karanfil yağı ile ovmak veya bir diş karanfil çiğnemek, dişlerdeki bakteriyel enfeksiyonlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Antibiyotik, antifungal ve antibakteriyel özellikleri vardır. Diş ve diş etlerinde kanama, iltihaplanma ve dişetlerinde şişlik gibi diş sorunları yatıştırmaya yardımcı olur.

Bu çay bakterilerin neden olduğu diş ağrısını ortadan kaldırmaya yardımcı olur, aynı zamanda antibiyotik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Adaçayının yapraklarını sadece 2-3 dakika sıcak suda kaynatın ve soğumaya bırakın. Bu karışım soğuyunca süzün ve ağzınızı çalkalayın.

Diş ve diş eti problemlerini tedavi etmenin en iyi seçeneklerinden biri olarak kabul edilir. Antibakteriyel, antibiyotik ve anti-enflamatuar özellikleri vardır. Diş etlerinden iltihaplı alanın anında rahatlamasını sağlar.

Hamilelikte daha spesifik diş sorunları için Hamilelikte Diş Hekimine Gidilir mi? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yukarıda yer alan önleyici tedbirleri dikkate alarak, diş ve diş eti sorunlarını önleyebilirsiniz. 7 doğal tavsiye de diş eti sorunlarınızda geçici rahatlama sağlar. Gerek görüldüğü takdirde, diş hekiminizden randevu almayı ihmal etmeyin. Aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımızla kendi görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Parfüm ve Deodorant Kullanmak Güvenli Mi? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelik-dis-ve-dis-eti-sorunlarina-7-dogal-cozum/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.