Diş Etlerinde Kanama ve Dişlerde Sallanmaya Dikkat!

içerik

Diş eti kanaması neden olur? Nasıl iyileşir?

Diş Etlerinde Kanama ve Dişlerde Sallanmaya Dikkat!

Diş Eti Kanaması

Toplumda oldukça yaygın görülen ve pek çok farklı diş eti hastalığından kaynaklanabilen önemli bir ağız sağlığı sorunudur.

Ağız ve diş sağlığının bozulmasının vücuttaki diğer organları da olumsuz etkilediği pek çok bilimsel çalışma ile gösterilmiştir.

Bu nedenle başta diş eti kanaması olmak üzere diş çürükleri ve ağız hastalıkları mutlaka önemsenmeli ve tedavi edilmelidir.

Diş etleri, ağız ve dişlerin altyapısını oluşturuyor. Diş etleri sağlıklı dişler için vazgeçilemez öneme sahiptir, bu nedenle de diş eti kanamalarının takip edilmesi gerekli durumlarda mutlaka bir uzman hekime gidilmesi önerilmektedir.

Diş eti hastalıkları nelerdir?

Periodontal hastalıklar, diş eti ve dişleri destekleyen kemik dokuları da etkileyen iltihabi hastalıklardır.

Yetişkinlerde diş kayıplarının % 70'inden, diş eti ve çene kemiğini ilgilendiren hastalıklardan sorumludur.

Periodontal hastalıklar, erken dönemde teşhis edildiklerinde tedaviye kolay ve başarılı bir şekilde cevap verir. Belli başlı diş eti hastalıkları şunlardır:

Gingivitis: Gingivitis, diş eti hastalığının başlangıcıdır. Diş etleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüştür. Gingivitis, çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Diş fırçalama sırasında kanayan diş etleri genelde hassaslaşmıştır. Tedavi edilmezse, hastalık Periodontitis'e ilerleyerek, diş eti ve dişi destekleyen kemikte hasar oluşturur.

Periodontitis: Diş eti hastalıklarının daha ilerlemiş safhasıdır. Dişleri destekleyen diğer dokularla birlikte, alveol kemiğinde de hasar oluşur. Diş ile diş eti arasında periodontal cep kendini gösterir. Bu cepte bakteriler hızla üremeye başlar.

Çünkü, temizlenemeyen küçük bir alandır. Belirti olarak hastalığın ilerlemesiyle dişler sallanmaya başlar, hatta çekime kadar gidebilir. Diş etleri dişlerden kolaylıkla ayrılabilir ve uzaklaşabilir.

Dişler ve diş etleri arasında iltihabi akıntı, dişlerde sallanma görülebilir. Hatta hasta zamanla dişlerinin birbirinden uzaklaştığını fark eder.

Çünkü, alveol kemiğinde hücresel düzeyde yıkım olduğundan hareketlilik vardır. Sürekli kötü ağız kokusu mevcuttur.

Bununla beraber, periodontal hastalıklar bazen hiç bir bulgu vermeden de ileri safhalara ulaşabilir.

Bu nedenle, düzenli aralıklarla diş hekimine gitmek ve muayene olmak son derece önemlidir.

Çocuklarda da diş eti hastalıkları oluşur. Diş etlerindeki kanama, şişme ve kızarıklık görülebilir.

Bu durum çoğu zaman fırçalamanın yetersiz olmasından ya da çapraşık dişlerin temizlenememesinden kaynaklanır. Tedavi edilmeyen çürükler ve taşkın dolgularda bu bulgulara rastlanmaktadır.

Diş eti hastalıklarının sebepleri nelerdir?

Bakteri plağı: Diş eti hastalığının temel nedeni; dişe sıkıca tutunan, yapışkan, saydam bir tabaka olan bakteri plağıdır. Ağız hijyeni yetersiz olduğunda, diş ve diş etlerini etkileyen bakteri plağı oluşur.

Plağın bir miligramında 200 ile 500 milyon arasında bakteri bulunur. Bunun yanı sıra, aşağıdaki faktörler de diş eti sağlığını yakından etkilemektedir.

Sigara: Sigara kanser, akciğer, kalp hastalıkları gibi birçok önemli rahatsızlığa sebep olur. Tüm bunların dışında, ağız içi mukozası ve diş etleri için de çok zararlıdır, diş eti hastalıklarının gelişmesine neden olur.

Genetik faktörler: Yapılan araştırmalara göre, diş eti hastalıklarında % 30 oranında genetik bir yatkınlık söz konusudur. Ayrıca, ağız bakımının kötü olması ile diş eti hastalığının gelişme olasılığı 6 kat daha artar. Ailede diş eti problemi olan bir kişi var ise, mutlaka bir diş eti hastalıkları uzmanına (periodontolog) diğer aile üyelerinin de muayene olması gerekir.

Hormonal değişiklikler: Hamilelik, puberte, menopoz, mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu dönemlerde ağız hijyenine ayrıca özen gösterilmelidir. Diş etleri bu dönemlerde daha hassas olur, diş eti hastalığına olan yatkınlık artar.

Stres: Stres; hipertansiyon, kanser gibi pek çok rahatsızlığın nedenlerinden biri olmasının yanında, diş eti hastalıklarının da risk faktörlerindendir. Araştırmalar göstermiştir ki, periodontal hastalıklarda dahil olmak üzere stres, vücudun enfeksiyonla mücadelesini zorlaştırmaktadır.

İlaç kullanımı: Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar, kalp ilaçları ağız sağlığını yakından etkiler. O nedenle, bu ilaçlardan birini almak gerekirse, diş hekimine bilgi verilmeli ve ağız hijyenine özen gösterilmelidir.

Diş sıkmak veya gıcırdatmak: Diş ve diş eti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olarak periodontal doku yıkımına sebep olur. Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de diş sıkmaktır. Mutlaka gece plağı takılarak bu sıkmanın durdurulması gerekir.

Diyabet – şeker hastalığı: Diyabet hastaları, periodontal (diş eti) enfeksiyon açısından yüksek risk grubundadır. Mutlaka rutin diş eti kontrolleri, bir diş eti uzmanına yaptırılmalı ve ağız hijyenine dikkat edilmelidir.

Kötü beslenme: Vücudun, immun (bağışıklık) sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak, diş eti enfeksiyonu da dahil olmak üzere diğer enfeksiyonlarla mücadelesinin zorlaşmasına neden olur.

Kötü yapılmış kuron köprü ve dolgular: Diş etine basan ve taşkın yapılmış dolgu, kuron ve köprüler diş etlerinde problem oluşturur.

Diş eti hastalıklarının tedavisi nasıl yapılır?

Periodontal tedavi, dişleri çevreleyen yumuşak ve sert dokulara ait hastalıkların iyileştirilmesini, bu hastalıkların meydana getirdiği yıkımların düzeltilmesini amaçlar.

Bu nedenle, tedavinin ilk aşaması hastalığın esas etkeni olan dental plağın hasta tarafından fırça, diş ipi, ara yüz fırçası kullanılarak temizlenmesi ve diş üzerindeki birikintilerin diş hekimi tarafından özel aletlerle uzaklaştırılmasıdır.

Başlangıç tedavisi olarak isimlendirilen bu aşama, periodontal işlemlerin temelidir.

Basit diş eti iltihaplarında tek başına bir tedavi yöntemi olabildiği gibi, ileri durumlarda da periodontal operasyona hazırlık amacıyla kullanılabilir.

İltihaplı, büyümüş, çekilmiş diş etini; diş diş eti arasında çene kemiklerinin erimesine bağlı olarak meydana gelmiş boşlukları (cep) ve kemik erimesini tedavi etmek amacıyla, genellikle lokal anestezi altında yapılan, yeni kemik oluşumu hedeflendiğinde, yardımcı biomateryallerin (kemik tozu, membran vs.) kullanıldığı cerrahi işlemlere ise periodontal operasyon denir.

Periodontal operasyonlar, diş etlerini veya dişleri çevreleyen tüm dokuları ilgilendirebilir. Hastalık sadece diş etlerini ilgilendiriyorsa, büyümüş diş etleri kesilerek ağız ortamından uzaklaştırılır.

Derin dokulara ilerlediğinde ve kemik erimesi oluştuğunda ise, farklı bir operasyon uygulanır.

Diş eti kaldırılır, iltihaplı dokular temizlenir, kemik düzeltilir veya yeni kemik oluşturmak üzere çeşitli biomateryaller uygulanır.

Daha sonra, diş eti kemiği örtecek şekilde yerleştirilip, dikilir ve doku iyileşmeye bırakılır. 1 veya 2 hafta sonra dikişler alınır.

Operasyondan sonra, 3 – 6 ay aralıklarla kontroller gereklidir. Yapılan tedavi ile iltihabın ortadan kalkması, hastalığın ilerlemesinin durması, hastanın kendi kendine etkin temizlik yapacağı bir ağız ortamının oluşması, biyomateryal kullanımında ise hastalık sonucu yıkıma uğrayan dokuların yeniden yapılanması beklenir.

Tüm bunların sonucunda, kişiler dişlerini uzun seneler güvenle kullanabilir.

GÜNÜN EN ÖNEMLİ MANŞETLERİ İÇİN TIKLAYIN BUGÜN NELER OLDU

Источник: https://www.sabah.com.tr/saglik/2017/01/16/dis-eti-kanamasi-neden-olur-nasil-iyilesir

Diş çıkartma döneminde bunlara dikkat

Diş Etlerinde Kanama ve Dişlerde Sallanmaya Dikkat!

Bebeğiniz diş çıkartma dönemini en kolay şekilde atlatsın.

'Bebeğimin dişleri ne zaman çıkacak, emzik kullanırsa dişleri çarpık mı olur, ya dişleri çürürse?' gibi sorular her anne gibi sizin de aklınıza takılıyorsa, Confident Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'nden Pedodonti Uzmanı Dr. Dt. Elçin Yüksel Koçoğulları'ndan aldığımız yanıtlara göz atın.

Biberon/emzik kullanmak diş gelişimini olumsuz etkiler mi?

Uzun yıllar emzik veya biberon kullanan bebeklerin diş ve damak sorunlarıyla karşılaştığı bir mit mi, yoksa gerçek mi? Dr. Dt. Elçin Yüksel Koçoğulları bu konuda şunları söylüyor: “2.5-3 yaşlarına kadar kullanılan biberon ve emziğin dişlerin diziliminde ve çenede meydana getirebileceği bozukluklar geri dönüşümlüdür.

Başka bir deyişle vücut bu yaşlara kadar oluşmuş problemi kendi kendine geri dönüştürebilir. Bu nedenle emzik kullanımına bu dönemde son vermek gerekir. Emzik kullanımı ileri yaşlara kadar devam ederse daimi kesici dişler, dışarı doğru eğimli olarak ağız içerisinde konumlanır ve üst çene damak kubbesinde darlık görülebilir.

Biberon veya emzik kullanırken nelere dikkat etmek gerekli?

Annelerin biberon ve emzik kullanırken yaptıkları en büyük hata; emziği bal, pekmez gibi şeker içeriği olan tatlı gıdalara batırıp bebeğe vermek. Biberon kullanımında da benzer tatlandırıcı gıdalar süt, meyve suyu, bitki çayı gibi içeceklerin içerisine katılıp verilerek aynı hata yapılıyor. Küçük yaşlarda görülen beslenme çürükleri de genellikle bu hatadan kaynaklanıyor.

Hangi dişler ortalama hangi aylarda çıkar?

• Orta kesici dişler: Alt çenede 6-6.5 ay, üst çenede 7-7.5 ay.• Yan kesici dişler: Alt çenede 7-7.5 ay, üst çenede 9 ay.• Köpek dişleri: Alt çenede 16 ay, üst çenede 18 ay.• Birinci süt azı dişleri: Alt çenede 12 ay, üst çenede 14 ay.

• İkinci süt azı dişleri: Alt çenede 20 ay, üst çenede 24 ay civarında.

Diş çıkarma döneminde yaşanan belirtiler neler?

Huzursuzluk, iştahsızlık, dişetlerinde kabarıklık ve kızarıklık, salya, hafif ateş bebeğinizin diş çıkarttığının habercileri!

Diş çıkartan bebeğinizi rahatlatmak için neler yapabilirsiniz?

Bu dönemde bebeğinizin ağzında kaşınma olacaktır. Dişliklerden yardım alabileceğiniz gibi soğuk ve ıslak bez yardımıyla diş etlerini silerek de bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Ayrıca diş çıkarma döneminde iştahsızlık da önemli bir sıkıntı olduğundan çocuğun sevdiği gıdaları tercih etmeyi deneyebilirsiniz.

Diş fırçalamaya hangi ayda başlamalısınız?

Bebeğinizin ilk dişi çıktıktan hemen sonra ağız bakımına başlamalısınız. Tabii diş macunu kullanmadan…

Diş fırçası ve diş macunu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Seçtiğiniz diş fırçasının çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak sap ve başlığa sahip olması gerektiğini unutmayın. Diş macunu kullanımı hakkında ise Dr. Dt. Elçin Yüksel Koçoğulları şunları söylüyor: “2.5 yaşından sonra ve maksimum 1000 ppm fluorid içeren bir macun seçilmeli. Macun mercimek tanesi büyüklüğünde kullanılmalı.”

Süt dişlerindeki çürükler tedavi edilmeli mi?

Süt dişleri estetik, konuşma, çiğneme fonksiyonlarının yanı sıra altlarında gelişmekte olan daimi dişlerin yerlerini korurlar. Tedavi edilmeyen çürükler dişin zamanından önce kaybedilmesine neden olur. Çenelerde daimi dişlerin yerlerinin kapanması en önemli sorun olarak karşımıza çıkar.

Dişler ve çeneler arasındaki ilişkiler bozulabilir. Ayrıca ön bölgedeki erken kayıplar estetik ve konuşma bozukluklarına, arka bölgedeki erken kayıplar çiğneme fonksiyonunun tam olarak yerine getirilememesine neden olabilir.

Bu yüzden 'nasıl olsa değişecek' diye düşünmemeli, önleminizi almasınız.

Çürük oluşumu engellenebilir mi?

Düzenli ve etkili diş fırçalama alışkanlığıyla beraber düzenli beslenme alışkanlıkları ve rutin diş kontrolleri sırasında yapılan koruyucu uygulamalarla çürük oluşma riskini minimuma indirebilirsiniz. Ayrıca diş hekiminize danışarak çocuğunuzun yaşına göre fluorid vernik veya jelleri ve fissür koruyucuları hakkında bilgi de alabilirsiniz.

Çocuğunuzun dişi kırılırsa ne yapmalısınız?

Eğer bulabilirseniz, dişin kırılan parçalarıyla birlikte derhal pedodontiste başvurun.

Çocuğunuzun diş eti kanıyorsa ne yapmalısınız?

Dr. Dt. Elçin Yüksel Koçoğulları, “Sistemik hastalıklarla birlikte sürekli kullanılan bazı ilaçlar diş etlerinde kanama eğilimi yaratabilir” diyor ve yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da sağlıklı diş etinin kanamayacağının altını çiziyor. Bu yüzden diş eti kanamalarını gözlemleyin ve gerektiğinde diş hekiminize başvurun.

İlk diş muayenesini hangi ayda yaptırmalısınız?

Çocuğunuzu ilk süt dişi çıkar çıkmaz bir diş hekimine götürmelisiniz. Bu da 6-12'nci aylar arasında bir zamana denk geliyor. Kontroller ise altı ayda bir yapılmalı.

Çocuğunuzun diş gıcırdatması normal mi?

Diş çıkarma veya değiştirme, dişlerde erken temaslar, sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak parazitleri, psikolojik faktörler, yetersiz beslenme en önde gelen diş gıcırdatma sebepleridir. Çocukların pek çoğu diş çıkartma döneminde diş gıcırdatır.

Bu gıcırdatma sonucunda süt köpek dişleri ve süt azı dişleri bir miktar aşınabilir. Eğer bu aşırı boyutlara ulaşırsa dişlerde aşınma oranlarının artmasının yanı sıra, yüz kaslarında, kulak, baş-boyun bölgelerinde ve çene eklemlerinde ağrı meydana gelir.

Pedodontist, gıcırdatma miktarına ve etkene göre aşınan bölgelere tedavi, kapanış ilişkilerini düzenleme veya basit apareyler ile sorunu gidermeye çalışacaktır.

Süt dişleri ortalama kaç yaşında sallanmaya başlar?

Çocuğunuz 5.5-6 yaş civarına geldiğinde süt dişleri sallanmaya başlar ve çıkma sırasını takip ederek düşer.

Sallanan dişleri çekmeli mi, kendi haline mi bırakmalısınız?

Eğer sallanan dişin arkasından yerine gelecek olan daimi diş ağız içerisinde görünmüyorsa dişi çekmeden kendi haline bırakabilirsiniz. Ancak bu dönemde ağız hijyen uygulamalarına çok dikkat etmelisiniz.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/dis-cikartma-doneminde-bunlara-dikkat-2013-08-17.html

Diş eti kanaması neden olur? Nasıl önlenir? Doğal tedavisi

Diş Etlerinde Kanama ve Dişlerde Sallanmaya Dikkat!

Dişler ve diş etleri düzenli fırçalanmaz ise, bakteri plakları oluşur ve buda diş etinde iltihaba ve kanamaya neden olur. Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi, diş eti kanamasıdır. Sağlıklı diş eti kanamaz. Eğer ara sıra diş eti kanaması problemi yaşıyorsanız bu durumun nedeni gündelik olarak yaptığınız basit hatalar olabilir. Örneğin;

 • Diş fırçanızın çok sert olması
 • Diş ipi kullanmaya yeni başlamışsanız
 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyor iseniz
 • Hamileyken diş eti enfeksiyonu geçiriyor iseniz
 • Kullandığınız protezin ağzınıza uyumlu olmaması

Ancak çoğu zaman diş eti kanaması diş etiniz ile ilgili bir probleminiz olduğunu göstermesinin yanı sıra başka hastalıklara da işaret edebilir.

Diş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş eti kanamasına neden olan hastalıklar?

Diş eti kanamasına neden olan pek çok hastalık vardır. Bunların başında diş eti ve dişleri kemiklerini etkileyen iltihaplar vardır.

Yetişkinlerde diş kayıplarının %70’inden, diş eti ve çene kemiğini ilgilendiren hastalıklardan sorumludur.

Periodontal hastalıklar, erken dönemde teşhis edildiklerinde tedaviye kolay ve başarılı bir şekilde cevap verir. Belli başlı diş eti hastalıkları şunlardır:

Gingivitis

Gingivitis, diş eti hastalığının başlangıcıdır. Diş etleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüştür. Gingivitis, çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Diş fırçalama sırasında kanayan diş etleri genelde hassaslaşmıştır. Tedavi edilmezse, hastalık Periodontitis’e ilerleyerek, diş eti ve dişi destekleyen kemikte hasar oluşturur.

Diş eti hastalıklarının daha ilerlemiş safhasıdır. Dişleri destekleyen diğer dokularla birlikte, alveol kemiğinde de hasar oluşur. Diş ile diş eti arasında periodontal cep kendini gösterir. Bu cepte bakteriler hızla üremeye başlar. Çünkü, temizlenemeyen küçük bir alandır. Belirti olarak hastalığın ilerlemesiyle dişler sallanmaya başlar, hatta çekime kadar gidebilir.

Diş etleri dişlerden kolaylıkla ayrılabilir ve  uzaklaşabilir. Dişler ve diş etleri arasında iltihabi akıntı, dişlerde sallanma görülebilir. Hatta hasta zamanla dişlerinin birbirinden  uzaklaştığını  fark eder. Çünkü, alveol kemiğinde hücresel düzeyde yıkım olduğundan  hareketlilik vardır. Sürekli kötü ağız kokusu mevcuttur.

Diş ağrısına iyi gelen 6 öneri ve ağrıyı dindiren bitkisel çözümler

Bununla beraber, periodontal hastalıklar bazen hiç bir bulgu vermeden de ileri safhalara ulaşabilir. Bu nedenle, düzenli aralıklarla diş hekimine gitmek ve muayene olmak son derece önemlidir. Çocuklarda da diş eti hastalıkları oluşur.

Diş etlerindeki kanama, şişme ve kızarıklık görülebilir. Bu durum çoğu zaman fırçalamanın  yetersiz olmasından ya da çapraşık dişlerin temizlenememesinden kaynaklanır.

Tedavi edilmeyen çürükler ve taşkın dolgularda bu bulgulara rastlanmaktadır.

Diyabet ve diş kanaması

Kanayan veya şişmiş diş etleri, tip 1 veya tip 2 diyabet için bir uyarı işareti olabilir.

Diyabet hastalığınız varsa ağzınız mikroplarla savaşmada yetersiz kalabilir, bu nedenle diş eti hastalığı gibi enfeksiyonlara yakalanma olasılığınız daha yüksektir.

Şeker hastalığında görülen yüksek kan şekeri seviyeleri, vücudun iyileşmesini zorlaştırır; bu da diş eti hastalıklarını daha da kötüleştirebilir.


Lösemi ve diş kanaması

Kanayan diş etleri, bir kanser türü olan löseminin belirtileri olabilir. Kan trombositleri vücudunuzda oluşan kanamaların durdurulmasına yardımcı olur. Löseminiz varsa trombosit sayınız düşüktür. Bu durum, diş etleri de dahil olmak üzere vücudunuzun çeşitli yerlerinde oluşan kanamaların durdurulmasını zorlaştırır.

Trombositopeni ve diş kanaması

Dişlerinizi fırçalarken diş etleriniz kanıyorsa ve kanama durmuyorsa bu durum trombositopeninin bir işareti olabilir. Bu rahatsızlığınız varsa, vücudunuzda kan pıhtısı oluşması için yeterli trombosit bulunmayabilir. Bu diş etleri de dahil olmak üzere vücudunuzun farklı yerlerinde çok fazla kanamanın oluşmasına neden olabilir.

Diş eti hastalıkları ve kanamaları neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Hemofili, VWH Hastalığı ve diş kanaması

Küçük bir yerinizi kestiğinizde veya diş tedavileriniz sırasında yoğun diş eti kanaması yaşıyorsanız bu, hemofili veya von Willebrand hastalığı gibi bir bozukluğun işareti olabilir. Bu koşullar altında, kanınız düzgün bir şekilde pıhtılaşmaz ve diş etlerinizde kanamalar meydana gelebilir.

Diş eti kanaması hangi vitamin eksikliğinden olur?

C ve K vitaminlerinin eksiklikleri diş eti kanamasına neden olabilir. Bu durum yeterli ya da sağlıklı beslenmemenizden kaynaklanabilir.

Diş bakımınızla ilgisi olmayan kanamalarla karşılaşırsanız, doktorunuzdan vitamin C ve K vitamini seviyenizi kontrol etmesini isteyin.

Aşağıdaki besinleri günlük beslenme düzeniniz içinde dahil ederek hem sağlıklı kalabilir hem de diş eti kanamasını önleyebilirsiniz:

C vitamini açısından zengin gıdalar:

 • Narenciye ve taze sıkılmış meyve suları
 • Brokoli
 • Çilek
 • Domates
 • Patates
 • Biber

C Vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

K vitamini açısından zengin gıdalar:

 • Tere, Süs lahanası
 • Ispanak, Pazı
 • Marul, Hardal otu
 • Soya fasulyesi
 • Kanola yağı, Zeytinyağı

Diş eti kanaması nasıl geçer?

Ağız ve diş eti temizliği diş eti kanamalarının tedavisinin ilk adımıdır. Profesyonel temizlik için yılda iki kez diş hekimine gidin. Diş etinizde iltihap olup olmadığını diş hekiminiz size bildirecek ve dişlerinizi nasıl doğru fırçalayacağınızı size öğretecektir. Doğru diş fırçalama ve diş ipi dişeti hattınızdaki plağı ortadan kaldırabilir, böylece riskiniz azalır.

K vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Diş hekiminiz, ağzınızda oluşan plakayı en aza indirgemek için antiseptik bir gargara kullanmanızı önerebilir. Diş etleriniz özellikle fırçalama sırasında kanıyorsa daha yumuşak bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

Orta ve sert kıllar hassas diş etleriniz için çok aşındırıcı olabilir. Ayrıca bir elektrikli diş fırçası kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bu diş fırçaları üzerinde özel olarak tasarlanmış fırça kafaları, dişeti çizgisini manuel bir diş fırçasına göre daha kolay temizlemenize yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda diş eti kanamalarınızın sebebi dişleriniz olmayabilir. Eğer bu problemi yoğun ve sık yaşıyorsanız kanama nedeninizi tespit etmek amaçlı bir fizik muayeneden geçmeniz ve kapsamlı bir kan testi yaptırmanız gerekebilir. Uygulanacak tedavi de hastalığınıza göre değişkenlik gösterecektir.

Diş eti kanaması için bitkisel ve doğal çözümler

Bakteriden yapılmış yapışkan bir film olan plak, yiyeceklerinizdeki nişastalar ve şekerler nedeniyle dişlerinize yapıştığında oluşur. Dişleriniz birkaç günden daha uzun süre fırçalanmazsa, bu plak diş etlerinizde sertleşebilir ve tartar denilen bir madde oluşturur. Zamanla bu diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olabilir.

Diş eti büyümesi neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Ağzınızı sağlıklı tutmanın en iyi yolu, dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak, her gün bir antibakteriyel gargara ile durulamak ve dişçi randevularınızı takip etmektir. Bu rutine bazı doğal tedaviler eklenmesi bazı yararlar sağlayabilir, ama sonuçlar kişiden kişiye değişir.

Tuzlu Su ile Gargara: Gargara ve ağzınızı tuzlu suyla çalkalama, dişetlerinin kanamalarında en yaygın doğal ilaçlardan biridir. Bir bardak ılık suya bir kaşık tuz ekleyin ve karıştırın. 1-2 dakika gargara yapın ve ağzınızı çalkalayın. Bunu, özellikle yemeklerden sonra, günde en az 3-4 kez tekrarlayın.

Bal: Balın antiseptik özelliğinin yanı sıra antibakteriyel özellikleri olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle diş eti tedavisinde oldukça etkili olabilir.

Diş fırçalamayı tamamladıktan sonra, parmak uçlarınıza biraz bal alıp diş etlerinin etkilenen alanlarına uygulayın. Ancak, bal şeker açısından son derece zengin olduğundan, diş çürümesine neden olabilir.

Bu yüzden yalnızca dişetinize uygulamanız gerekir; dişlerinize uygulanmamalıdır.

Dişlerinizi karbonatla fırçalayın: Sıcak suya karbonat ilave ederek karıştırın ve dişlerinizi fırçalamak için kullanın. Karbonat ağzımızda bulunan asitleri nötralize ettiğinden diş çürümelerini ve diş eti hastalıklarını önleyebilir.

Çay Poşetleri kullanın: Diş eti hastalıklarınızı iyileştirmek için yeterince ısıtılmış çay poşetlerini kullanabilirsiniz. Çay poşetlerini bir süre sıcak suda bekletin.

Ardından, bir süre soğumasını bekleyin. Daha sonra, çay poşetlerini diş etlerinin etkilenen bölgesine yerleştirin ve yaklaşık 5 dakika boyunca orada tutun.

Çay poşetlerinin içerdiği tanik asit, kanamış diş etlerini etkili bir şekilde iyileştirir.

Karanfil Yağı kullanın: Karanfil yağı diş eti kanamalarında etkili bir şifalı bitkidir. Karanfil yağının 2 türlü kullanabilirsiniz. Karanfil yağını diş etlerine sürebilir ya da bir parça karanfil çiğneyebilirsiniz. Bu, ağızda bir miktar yanma hissine neden olsa da iyi gelir.

Karanfil nedir? Karanfilin faydaları nelerdir, yağı neye iyi gelir?

Dişlerinizi cayenne tozuyla fırçalayın: Cayenne etkili bir antibakteriyeldir ve diş eti kanamasına neden olan bakterileri öldürmek için kullanılabilir. Tek yapmanız gereken diş fırçanıza bir miktar cayenne tozu koymaktır. Dişlerinizi cayenne tozuyla fırçalamak biraz sert bir his verebilir, ancak dişetlerinin kanaması için son derece etkili bir tedavi yöntemidir.

Kızılcık suyu için: Diş etlerinin kanamasının en önemli nedenlerinden biri, bakterilerin dişlerimize yapışmasıdır. Kızılcık suyu içmek, bu bakterilerin dişlerden çıkarılmasında etkili bir yöntemdir. Ancak çok fazla şeker dişlerinizi olumsuz etkileyebileceğinden, şekersiz kızılcık suyu içmeyi tercih etmelisiniz.

Limon suyunu tuzla karıştırarak hazırladığınız karışımı dişlerinize uygulayın. Birkaç dakika sonra ağzınızı ılık suyla durulayın. Limonun diş etlerinde kan dolaşımını arttırma özelliği vardır, C vitamini bakımından zengindir ve ayrıca anti-inflamatuardır.

Limonun faydaları nelerdir? Limon suyu ve kabuğu neye iyi gelir?

Sigarayı bırakın: Diş ve dişeti sorunları çoğunlukla sigara içenlerde görülür. Diş eti kanaması sorununuz varsa mutlaka sigarayı bırakın.

Süt: Süt ürünlerinde dişlerinizi güçlendiren bir besin maddesi olan kalsiyum bulunur. Periodontoloji Dergisinde yapılan bir araştırma, süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerini düzenli olarak yiyen kişilerin daha az diş eti hastalığı geçirdiğini ortaya koymuştur.

Yoğurdun faydaları nelerdir? Yoğurt mayalama ve kürü nasıl yapılır?

Diş eti kanaması nasıl önlenir?

Diş eti kanamasının önlenmesinde ilk adım sağlıklı bir ağza sahip olmaktır. lDüzenli ağız bakımının yapılması (fırçalama, diş ipi kullanımı ve ağız çalkalama sularının kullanımı), rutin olarak diş hekiminin ziyaret edilmesi ile diş eti kanamalarının önüne geçilmiş olunur.

Diş taşı diş eti kanamasına neden olur mu?

Elbette olur. Diş taşları, bakteri plağı dediğimiz bu püremsi birikintilerin üzerisine, tükürükte bulunan iyonların çökelmesiyle oluşur. Diş taşları temizlenmediği zaman, üzerinde mevcut mikroorganizmalardan ve diş etlerine mekanik baskılardan dolayı diş eti kanaması, kızarıklık, şişme ve diş eti çekilmeleri oluşabilir.

Diş eti sağlığını için neler yapabiliriz?

Yaşam boyu dişlerinizi kaybetmemek için bakteri plağının; diş fırçalanması, diş ipi ve kimyasal ajanlar kullanılması yoluyla, düzenli olarak her gün dişlerden uzaklaştırılması gerekmektedir.

Bunlara ek olarak, diş hekimine düzenli gidilerek kontrollerin yaptırılması da son derece önemlidir. Günlük ağız bakımı diş taşlarının oluşumunu en az seviyede tutmakla beraber, tamamen önleyememektedir.

Bir diş hekimi tarafından yapılacak diş taşı temizliği; diş fırçası, diş ipi ile temizlenemeyen bölgelerdeki sertleşmiş diş taşlarının ortamdan uzaklaştırılmasını sağlar.

Diş bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Diş taşlarının kaldırılmasına, diş taşı temizliği ismi verilmektedir. Diş hekimi, kişinin özel gereksinimlerine göre kişisel bir ağız bakım planı yapabilir. Bu programla dişler ile diş etlerine zarar vermeksizin, diş fırçalamayı ve diş ipi kullanma öğrenilip, uygulanabilir.

Diş hekimi düzenli ziyaret edilerek, ağız sağlık ürünleri hakkında öneriler alınabilir. Piyasada çeşitli diş fırçası, diş ipi, ağız gargaraları ve dişler arası temizleyicileri bulunmaktadır. Diş hekimi kişilerin ihtiyaçlarına en uygun olan ürünlerin seçilmesine yardımcı olacaktır.

Kaynaklar: 1- Bleeding Gums and Health 2- What Causes Bleeding Gums?3- Home Remedies For Bleeding Gums

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/dis-eti-kanamasi-neden-olur-nasil-onlenir-ve-tedavi-edilir/

Diş Sallanması

Diş Etlerinde Kanama ve Dişlerde Sallanmaya Dikkat!

Dişler, kemiğimsi görünümüyle sert zannedilmelerine rağmen, son derece narin yapılardır. İyi bir ağız hijyeni sağlanmadığı taktirde ve hatta yanlış yöntemle hijyen sağlanmaya çalışıldığında, birçok hastalığa maruz kalabilmektedirler. Sonuç olarak da dayanılmaz ağrılara veya estetik karşıtı bir gülümsemeye sebep olabilmektedirler.

Dişlerde meydana hissedilen gevşeme ve sallanma, genellikle dişlerin yeterli bakımı görmediğine işaret etmektedir. Dolayısı ile de periodontal diş hastalıkları gelişimi görülmekte ve tedavi olunmadığında çürüksüz dişlerin kaybedilmesi gerçekleşmektedir.

Periodontoloji dişlerin çevresinde bulunan diş eti gibi yumuşak ve kemik gibi sert dokuların yapısını, meydana gelen hastalıklarını ve de tedavilerini inceleyen bilim dalıdır.  Dolayısı ile periodontal hastalıklar dişin kendisinde değil, çevresindeki dokularda oluşmaktadır.

Diş etleri sağlıklı olduğunda görünümü mat, soluk pembe ve sıkı kıvamlıdır ve de sağlıklı dişetleri fırçalama sırasında kanamaz. Hastalıklı diş etlerinde ise kızarık, yumuşak kıvamlı, yüzeyi parlak, şişmiş ve hareketli bir görünüm vardır.

1. Diş Eti Hastalıkları

Diş eti hastalıkları dişi çevreleyen dokularda meydana gelen kronik bakteriyel enfeksiyonlardır. Uzun yıllar herhangi bir belirti vermeyip, çok ileri boyutlara ulaşmadığı müddetçe ağrıya sebep olmaz.

Tedavi edilmediğinde çürüksüz sağlam dişlerin bile destek doku kaybı sebebiyle sallanarak düşmesine sebep olabilmektedir. Diş etinde ilerleyen hastalıklar bir ya da birden fazla dişi ayrı ayrı etkileyebilir.

 • Gingivitis: Bakteri plağının diş etinde enflamasyon oluşturması ile başlayan hastalık biraz daha ilerleyerek iltihap oluşumuna sebep olur. Bu iltihap hastalığın gingivitis aşamasında diş etinde olup, kemiğe geçmemiştir. Dişler fırçalarken kanama meydana gelir, herhangi bir ağrı hissedilmez. Diş etleri kırmızı ve şişkindir, yüzeyleri parlaktır.
 • Periodontitis: Gingivitis halindeki dişlerin tedavi edilmemesi sonucunda, iltihap ilerler ve diş destek kemiğine geçer. Diş ile diş eti arasında bulunan diş eti oluğu iltihap sebebiyle açılarak hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Bu açıklık dişin gevşemesine ve sallanmasına sebep olur. Dişler giderek aralanmaya ve birbirinden uzaklaşmaya başlar. Fırçalama esnasında veya herhangi bir etki olmadan diş etleri kanar. Diş etlerine bakıldığında yüzeyleri kırmızı, parlak ve şiştir. Ağız içindeki tat bozuktur ve ağız kokusu mevcuttur. Hastalık ilerledikçe diş etlerindeki çekilmeler de ilerler. Dolayısı ile dişlerin hassas kök yüzeyleri açığa çıkar ve sıcak/ soğuk besinlere karşı diş hassasiyeti hissedilir. Bu aşamada da diş hekimine müracaat edilmediğinde, dişler teker teker dökülmeye başlar.

2. Diş Tellerinden Sonra Görülen Diş Sallanması

Diş tellerinin kullanımı sırasında veya sonrasında, işe yapılan basınca cevaben dişler normal halindeki kadar sıkı bir şekilde diş eti içerinde gömülü değildir. Ancak diş teli kullanımının bırakılmasından belirli bir süre sonra eski sertliğine kavuşacaktır.

3. Dişe Alınan Darbenin Ardından Diş Sallanması

Ağıza alınan bir darbe sonucu dişin sallanması mümkündür. Eğer yerinde düzgün bir şekilde duruyorsa, genellikle birkaç hafta sonunda diş tekrar sağlamlaşacaktır. Ancak bazen de diş herhangi bir belirti göstermeden yerinde dururken ölmektedir. Bu sebeple her ihtimale karşı diş hekimine gidilmelidir.

Diş Sallanması Tedavisi

Diş sallanmasının sebebi periodontal hastalıklar ise, diş yüzeyi temizliği ve kök düzleştirilmesi erken safhalardaki hastalar için yeterli olabilmektedir. Gingivektomi, yönlendirilmiş doku ve yönlendirilmiş kemik rejenerasyonları, gingivoplasti, dişsiz kret augmentasyonu, sert ve yumuşak doku greftlemeleri periodontal hastalık tedavisinde kullanılabilecek yöntemlerdendir.

 • Kök yüzeyi düzleştirilmesi: Bu işlem kök yüzeyine tutunmuş olan eklentilerin özel küretler ile kazınarak yüzeyden uzaklaştırılması ve sağlıklı olan kök yüzeylerinin açığa çıkartılması sonucunda diş etinin sağlıklı kök yüzeyine yapıştırılması ile gerçekleştirilir.
 • Gingivektomi ve gingivoplasti: Kemik erimesinin eşlik etmediği diş eti büyümesi durumunda, diş etindeki büyümeler kesilerek çıkartılır. Bu işleme gingivektomi adı verilmektedir. Bu işlemin ardından da genellikle diş etinin cerrahi olarak düzeltilmesi, normal görünümünün ve fizyolojisinin kazandırılması için ise gingivoplasti işlemi uygulanmaktadır.
 • Flep Operasyonu: Periodontal cepler kök yüzeyi düzleştirmesi ile düzeltilemediğinde, cerrahi olarak cebi oluşturan diş eti çıkartılmaktadır. Kök yüzeyi düzleştirildikten sonra diş eti kapatılır ve dikiş atılarak yerine sabitlenir.
 • Yumuşak doku greftleri: Yanlış diş fırçalama teknikleri sonucunda, anatomik bozukluklar veya diş eti hastalıkları bir veya birden fazla dişin üzerindeki diş etinin çekilmesi ağzın farklı bir bölgesinden alınan yumuşak doku ile örtülmektedir.
 • Sert doku greftleri: Flep operasyonu yapılırken, kemik doku kaybının olduğu bölgelere yapay veya doğal kemik tozu uygulanarak kemik oluşumu uyarılır.

Diş Sallanması İçin Doğal Tedaviler

Avokado yaprağının sallanan dişe ve diş etlerine sürülmesi dişin sallanmasına sebep olan diş eti hastalığına karşı savaşacaktır. Dişe sürmek yerine yaprağın çiğnenmesi de benzer bir etki yapacaktır. Diş ve diş etlerini güçlendiren avokado, çürüklere karşı da kullanılabilmektedir.

Kekik, dişleri güçlendiren bir bitki olarak son dönemin popüler diş tedavi iksirlerindendir. Su ve kekik kökünü karıştırarak gargara yapmak, dişlerin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Su ve oksijenli su olarak bilinen hidrojen peroksiti karıştırıp 30 saniye boyunca ağzı bu karışımla çalkalamak, diş eti kanaması ve diş sallanmasına iyi gelmektedir. Haftada üç gün kullanılmalı ve kesinlikle yutulmamalıdır.

Источник: https://evdesifa.com/dis-sallanmasi/

Diş Eti Kanaması ve Nedenleri

Diş Etlerinde Kanama ve Dişlerde Sallanmaya Dikkat!

Diş eti kanaması, bir çok  kişinin şikayet ettiği ancak çok önemli bir hastalık olan diş eti iltihabının en önemli belirtisidir. Önemli bir sağlık sorunudur. Bunun nedeni ağız ve diş sağlığının vücudun diğer organlarını da etkiliyor olmasıdır.

Diş eti konum itibarıyla ağızda dişlerin alt yapısını oluşturan bir yapıdır. Diş etlerinin sağlığı demek, öncelikle dişlerin sağlıklı olması demektir. Dişlere yapılacak her işlemde diş eti sağlığının yerinde olması ilk koşuldur.

Bu yüzden diş etlerine gereken özenin gösterilmesi gerekir.

Sağlıklı diş etleri nasıl olmalıdır?

Diş etleri sağlıklı olduğunda açık pembe renkte, mat ve sıkı bir görünümde olur. Üzerindeki dişi kökünden sıkıca sarar. Dişin konturlarını takip eder. Şişkinlik, enfeksiyon ve kızarıklık olmaz. Diş fırçalama sırasında ve diş ipi kullanımında kolayca kanamaz. Ağızda sızlama şeklinde etkilere neden olmaz.

Diş eti kanamasına neden olan hastalıklar nelerdir?

Diş eti ve dişleri destekleyici dokuları etkileyen periodontal hastalıklar iltihabi sorunlardır. Diş kayıplarından % 70 oranında sorumlu olurlar. Erken aşamada tespit edildiklerinde kolayca tedaviye cevap verirler. Bu hastalıklar kendini öncelikle diş etindeki değişimlerle gösterir. İlerleyen dönemlerde etkisini daha fazla arttırırlar. Bu rahatsızlıklar;

Gingivitis: Bu rahatsızlık diş eti hastalığının başlangıç aşamasıdır. Diş etleri kırmızı bir renk almış, kanamalar başlamış ve diş etleri şişmiştir.

Diş fırçalama esnasında diş etleri hem kanamakta, hem de hassas bir hal almaktadır. Gingivitis tedavi edilmezse ilerleyerek, diş etlerine ve çene kemiğine hasar verecek duruma gelir.

Ağız kokusu kendisini sürekli hissettirir.

Periodontis: Diş eti hastalıkları içinde ilerleyen aşamalarda oluşan bu rahatsızlık, dişleri destekleyen kemiğe ve dokuya hasar vermeye başlar. Diş eti ve diş arasındaki cepte hızla bakteri üremeye başlar. Burası temizlenemeyen alanlardır. İlerleme döneminde dişlerde sallanma ve diş kayıpları meydana gelebilir.

Diş etlerinde kanama, iltihabi akıntı gözlenir. Dişler birbirinden uzaklaşmaya bile başlar. Bunun nedeni alveol kemiği denen ve dişin sağlıklı bir şekilde yerinde durmasını sağlayan destek dokunun üzerinde hücresel yıkım olmasındadır. Ayrıca kişilerdeki ağız şiddetlenir ve kişinin sosyal hayatında da sıkıntılar oluşturmaya başlar.

Diş eti hastalıklarının sebepleri nedir?

Bakteri plağı: Diş etini etkileyen en önemli sebeptir. Bunlar dişe tutunan, saydam bir tabaka halindeki bakteri plağıdır. Yeterince özen gösterilmeyen ağız hijyeni sonrası bakteri plağının oluşması kaçınılmazdır.

Sigara alışkanlığı: Başka önemli hastalıkların sebebi olan sigara, diş etleri ve ağız içi mukozası içinde zararlı bir etkendir. Diş etlerinde oluşan hastalıkların bir sebebi olarak görülmektedir.

Genetik etkenler: Diş eti hastalıkların gelişmesi % 30 oranında genetik yatkınlıktan oluşur. Bu araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Bu yatkınlığın ağız bakımına dikkat etmeyen kişilerde çok daha yüksek oranda arttığı görülmüştür.

Hormonal değişimler: Gebelik dönemi, menopoz ve adet dönemi gibi süreçlerde vücutta hormonal değişimler olduğundan, diş etleri daha hassas bir duruma gelir. Kişilerde yeteri kadar ağız bakımı olmadığında, diş eti hastalıkların gelişimi kaçınılmaz hale gelir.

Stres: Stres faktörü vücudun dengesini bozan risk faktörlerden biridir. Vücudu korumasız bıraktığından, diş eti hastalıklarının gelişimini tetikler.

İlaç kullanımı: Anti depresan ilaçlar, doğum kontrol hapları, kalp ilaçları gibi ilaçların kullanımı ağız sağlığını yakından ilgilendirir. Bunların kullanımı sırasında ağız sağlığına daha fazla önem gösterilmelidir.

Dişleri sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı: Bu alışkanlıklar diş eti ve dişler arasındaki kuvvetin azalmasına neden olur. Diş eti çekilmesine sebep olur. Bunun önleminin alınması gerekir.

Diyabet hastalığı: Diş etinde enfeksiyon riski yaratan diyabet hastalığında, kan şekeri düzene sokulmalıdır. Ayrıca hastaların düzenli olarak diş doktoru kontrollerine gitmeleri gerekir.

Beslenme düzensizlikleri: Bu şekilde beslenmenin sağlıksız olması bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olacağından başka hastalıkların yanında, diş eti hastalıklarına da sebep olabilir.

Kötü yapılmış dolgular ve kron köprüler: Diş etine baskı yapan dolgular, köprü ve kronlar diş etinde sorun yaşanmasına neden olur.

Diş eti kanaması tedavi edilmediğinde ne olur?

Diş eti kanamaları başladığında bunların tedavi edilmemesi, başlangıçta gingivitis oluşumuna neden olur. Bu aşamada da tedavi edilmediğinde periodontitis adı verilen dokulara ve kemiğe kadar ilerlemiş diş eti hastalığı oluşur.

Diş eti kanamaları nasıl önlenebilir?

Bunu önlemenin tek yolu ağız bakımının düzenli yapılması ve ağız hijyeninin sağlanmasıdır. Ağız gargarası kullanmak, dişleri düzenli olarak fırçalamak, diş ipi kullanmak ve düzenli olarak diş doktoru ziyaretlerini yapmak diş eti kanamalarını başlamadan önlemeye yardımcı olur. Düzenli diş hekimi kontrolü sırasında diş taşı temizliği uygulaması yapılır.

Diş eti sağlığını korumak ve devamını sağlamak için ne yapılabilir?

Diş eti sağlığının korunması dişlerinde sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Dişlerin ve diş etinin üzerinde oluşacak bakteri plağının temizlenmesi ancak ağız bakımına dikkat etmekle sağlanır. Ağız bakımıyla diş taşlarının oluşumuna da engel olunur.

Kişiler yılda 2 defa dişleri ve diş etleri sağlıklı bile olsa, rutin diş doktoru ziyareti yapmalıdır. Diş fırçalama sırasında diş etinde kanama olan kişilerin yaptığı en yanlış uygulama diş fırçalamayı bırakmak oluyor.

Ancak bu aşamada diş etlerinde olan kanama diş etinde biriken bakteri plağından kaynaklanır. Bu yüzden diş fırçalamanın bırakılmaması gerekir. Sağlıklı diş ve diş eti için, ağız bakım ürünlerinin özenle seçilmesi ve düzenli olarak kullanılması gerekir.

Kendiniz için en uygun ürünleri diş doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

Diş eti hastalıkları nasıl anlaşılır?

Diş eti hastalıklarının belirtileri diş fırçalama sırasında ya da kendiliğinden oluşan kanamalarla, iltihap nedeniyle oluşan ağız kokusuyla, ağızdaki kötü tatla, diş etlerinin kızarık ve şiş olmasıyla, dişlerin sallanmasıyla, dişlerin eğrilmesiyle ve diş etlerinde oluşan kaşıntı hissiyle anlaşılabilir. Diş doktoruna düzenli giden kişiler bunların ilerlemeden teşhis edilmesini sağlayabilirler.

Diş eti hastalıkları nasıl tedavi edilir?

Diş eti hastalıklarında uygulanan periodontal tedavi dişlerin çevresindeki sert ve yumuşak dokulardaki hastalıkları iyileştirmek, bunların oluşturduğu etkileri gidermek için uygulanır.

Bu yüzden kişilerin diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve ara yüz fırçasıyla bakteri plağını uzaklaştırması, diş doktorunun da özel aletler kullanarak diş üzerinde olan birikintileri uzaklaştırması gerekir.

Diş eti iltihaplarında erken aşamada daha kolay çalışmalarla tedavi sağlanmasına rağmen, ileri aşamalarda periodontal operasyon gerekli hale gelir.

Diş etinin çekilmesi, iltihaplanması ve büyümesi halinde, dişle diş eti arasında çene kemiğinde erime olması durumunda meydana gelen cepleri ve kemik erimesini tedavi etmek için yapılan cerrahi işlemler periodontal operasyon olarak tanımlanır. Bu işlemler lokal anesteziyle uygulanır.

Sadece diş etini etkileyen sorunlarda, büyüyen diş eti kesilerek ağızdan uzaklaştırılır. Uygulanan operasyondan sonra hastaların diş doktoru kontrollerini ihmal etmemeleri gerekir. İlerlemesi durumunda diş eti kanamalarının diş kayıplarına kadar gideceği dikkate alınarak, zamanında uygun tedavinin uygulanması ve ağız bakımına özen gösterilmesi gerekir.

Diş eti kanaması her zaman diş eti hastalığının varlığına işaret eder. Bu nedenle önemsenmesi gerekir.

Yukarıda bahsedilen ağız ve diş sağlığı problemi kliniğimizdeki diş hekimleri tarafından tedavi edilebilmektedir. Kliniğimiz İstanbul Nişantaşı’ndadır.

Bilgi ve randevu talepleriniz için 0212 224 40 50 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Diş hekimlerimizin görmesini istediğiniz ağız ve diş problemlerinizin fotoğraflarını WhatsApp numaramıza 0555 996 67 31 göndererek bilgi ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.
Sağlıkla kalın…

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/dis-eti-kanamasi-ve-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.