Diş Fırçası Nasıl Seçilmeli?

Diş fırçası nasıl seçilmeli? Daha beyaz dişler için ne yapmalı?

Diş Fırçası Nasıl Seçilmeli?

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Y. Doç. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu

Dişte kaç renk tonu bulunur?

A1’den D4’e kadar uzanan, toplamda 16 renge sahip renk skalası diş renklerini değerlendirmeyi sağlar. 50 yıldan uzun zamandır kullanılan bu skala, günümüzde de diş hekimliğinde kabul görmekte ve kullanılmaktadır.

Dişler nasıl fırçalanmalıdır?

 • Dişler fırçalanırken, diş ve diş etlerine paralel hizada dairesel hareketler uygulanmalıdır.
 • Diş fırçalaması esnasında, dişlere veya diş etlerine çok hafif ya da çok kuvvetli baskı yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • Dairesel hareketler sonrasında, diş etinden dişe ve ağız boşluğuna doğru fırçalama devam etmelidir.
 • Sağ, sol ve alt çene dişleri ayrı ayrı özenle fırçalanmalıdır.
 • Diş fırçalama işlemi, dil fırçalamayla devam etmelidir. Dilin arka sırtından başlanarak, öne doğru fırçalama işlemi yapılmalıdır.
 • Dil fırçalama için özel olarak hazırlanmış ve genellikle diş fırçalarının üst, arka kısmında yer alan dil temizleyici başlıklar bu amaçla kullanılabilir.

Diş fırçası nasıl seçilmelidir?

 • Diş temizliğinde, diş fırçalarının niteliği ve dişlere olan uygunluğu büyük önem taşır.
 • Diş fırçasının sapı rahat bir kullanıma imkan vermesi açısından esnek boyunlu olmalıdır. En sağlıklı diş fırçası, kişinin dişlerini fırçalarken en rahat ettiği diş fırçasıdır.
 • Diş fırçası, çok sert ya da aşırı yumuşak olmamalıdır.
 • Fırça alırken, diş ve ağız yapısına en uygun olanı seçmek için diş hekimine danışmak doğru olacaktır.
 • Diş fırçalama işlemini konforlu bir hale getirmek isteyenler için manuel fırçaların yanı sıra, pilli diş fırçaları da vardır. Bu fırçalar, titreşimli ve döner başlıklarıyla etkili bir şekilde diş yüzeyinin temizlenmesine yardımcı olur.
 • Manuel ya da pilli diş fırçası kullanımı kişisel bir tercihtir.

Antibiyotik kullanımı diş çürüğüne neden olur mu?

Antibiyotik kullanımı, özellikle de çocuk yaşlarda diş çürükleri için elverişli bir ortam hazırlar. Antibiyotiklerin diş çürüğü ve dişlerde renk değişimi gibi sorunlara neden olduğu, diş hekimliğinde uzun yıllardır bilinen bir gerçektir.

Her diş fırçalamada diş ipi kullanılmalı mıdır?

Diş ipi mümkünse günlük yaşamda, diş temizliğinin önemli bir parçası olarak görülmelidir. Çünkü düzenli diş ipi kullanımı, diş fırçalarının ulaşmakta yetersiz kaldığı diş aralarına ulaşarak, gıda artıklarını temizlemektedir. Gıda artıklarının bu yolla düzenli olarak temizlenmesi, diş çürüklerinin oluşumunu önemli ölçüde engellemektedir.

Diş hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

 • Sert diş fırçası dişleri daha iyi temizler: Dişleri iyi fırçalamak; fırçanın sertliğiyle değil, fırçalama tekniğiyle ilgilidir. Genellikle orta sertlikte diş fırçaların kullanılması uygundur. Çok sert fırçalar, dişleri aşındırabilir.
 • Bastırarak fırçalamak daha iyi temizler: Bastırarak fırçalamak; dişleri temizlemek yerine, fırça çürüğü dediğimiz aşınmalara neden olur. Dişlerin mine tabakası aşındığı için, alttaki sarı tabaka ortaya çıkar ve dişler daha sarı gözükür. Ayrıca sert fırçalamak, dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmesine neden olur.
 • Diş macununu fazla kullanmak dişleri çizer: Dişlerin mine tabakasının çizilmesi; macunun fazla kullanılmasıyla ilgili değil, kullanılan macunun granüllerinin büyük olmasıyla ilgilidir. O yüzden, granülleri büyük olan macunların uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır. Fırçanın üzerine konulan macunun miktarı ise, mercimek tanesi büyüklüğünde olmalıdır.
 • Dişler, macun ve fırça ıslatılarak fırçalanmalı: Diş fırçası, fırçalamaya başlamadan önce ıslatılmamalıdır. Çünkü fırça kılları ıslatılınca, sertliğini kaybeder. Macunun köpürmesi için yeterli sıvı ağızda mevcuttur.
 • Dişler kahvaltıdan önce fırçalanır: Dişler günde en az iki kez, kahvaltı ettikten sonra ve yatmadan önce fırçalanmalıdır. Dişler fırçalandıktan sonra, dilin üst yüzeyi de yumuşakça temizlenmelidir.
 • Estetik diş doğuştan olur, çarpık dişten kurtuluş yok: Dişte şekil bozukluğunu düzeltme, dişler ağızda mevcut olduğu sürece her yaşta uygulanabilir. Ortodontik tedavi ya da porselen kaplama (lamina) sayesinde; dişler mevcutsa, her yaşta düzeltme yapılarak, güzel görünen dişlere sahip olunabilir.
 • Beyazlatma (bleaching) dişleri daha da sarartır: Beyazlatma işlemi, normal diş rengini daha da açmak için yapılır. Beyazlatmanın ilk yapıldığı dönemlerde kahve, çay ve sigara gibi dişleri renklendirecek etkenlerden uzak durmak gerekir. Beyazlatmayı yapacak hekimin tavsiyelerine uyulursa, beyazlatmanın hiçbir yan etkisi yoktur.
 • Diş taşı temizliği dişin minesine zarar verir: Diş taşı temizliği, uzman bir hekim tarafından doğru uygulandığı takdirde minenin zedelenmesine neden olmaz. Çünkü diş taşı temizliği işleminde diş dokusuna zarar verilmeden, diş yüzeyine ait olmayan oluşumlar (plak, diş taşı) uzaklaştırılır.
 • Diş taşları temizlendikten sonra daha çok diş taşı oluşur: Dişleri düzenli ve doğru fırçalamak, diş taşı oluşumunu engeller. Altı ayda bir diş hekimi kontrolü sayesinde, iyi fırçalanamayan alanlarda oluşan diş taşları, hekim tarafından temizlenmiş olur. Bunun da dişe hiçbir zararı yoktur.
 • Ağız kokusu herkeste olur ve geçmez: Ağız kokusu; çürük diş, diş eti hastalığı, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, sinüzit yahut üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanabilir. Bu hastalıkların tedavisi sonucunda, ağız kokusu önlenebilir.
 • Hareketli protezler çamaşır suyuna konursa beyazlar: Hareketli protezleri çamaşır suyuna koymak zararlıdır. Çamaşır suyu, protezin kırılganlığını artırır, ömrünü azaltır. Protezler için özel temizleme tabletleri vardır ve onlar kullanılmalıdır.
 • Diş fırçalarken diş etlerinin kanaması iyidir: Diş fırçalarken görülen kanamalar, diş eti iltihabının belirtilerinden biridir. Vakit geçirmeden bir diş hekimine başvurmak gerekir. Diş etlerinin, kanamadan dolayı fırçalanmaması sonucu, mevcut iltihabi durum şiddetlenecektir. Hastalar kanama olan bölgeyi daha iyi fırçalamalı ve diş hekimine tedavi için başvurmalı.
 • Diş ağrıyınca dişin üzerine aspirin, tütün, kolonya, rakı ve tuz koymak ağrıyı keser: Alkol ve alkol içerikli maddelerin diş ve dişeti bölgesine uygulanması sonucu dişetlerinde alkol – aspirin yanığı denilen komplikasyonlara neden olur. Dişlerin üzerine uygulanan diğer maddelerin (tütün, tuz gibi) de ağrı kesici özellikleri yoktur. Ağrı, ancak mevcut sorun giderildiğinde ortadan kalkar.
 • Hamilelikte dişten kalsiyum çekildiğinden, dişetleri kanar: Hamilelik dönemindeki diş eti kanaması, dişten kalsiyum çekilmesi nedeniyle olmaz. Kanamanın nedeni, hamilelikteki hormonal değişiklikler sonucu dişeti iltihabının oluşması veya mevcut dişeti iltihabının şiddetlenmesidir.
 • Her hamilelik bir diş götürür: Her hamilelikte diş kaybının gerçekleşmesi söz konusu değildir. Ağız bakımının tam olarak sağlanamaması, tedavi edilemeyen çürüklerin varlığı ve diş eti hastalıklarının ilerlemesi durumunda diş kayıpları görülür.
 • Hamilelikte diş tedavisi bebeğe zarar verir: Aciliyet gerektiren diş tedavileri, hamileliğin her döneminde yapılabilir.

Sigara içenler dişlerine nasıl bakım yapmalı?

Источник: https://indigodergisi.com/2016/06/dis-fircasi-nasil-secilmeli-daha-beyaz-disler-icin-ne-yapmali/

Kılıf, diş fırçası – neden ve nasıl seçilir?

Diş Fırçası Nasıl Seçilmeli?

Veliler açıkladı her birimiz, dişlerini temizlemek gerekir günde iki kez. Öğretti işlemek için bir diş fırçası ve bir macun yapmak, doğru bir hareket için niteliksel olarak temizlenmesi ağız boşluğu. Ancak, birkaç kişi anlattı, neden çantası, diş fırçası tutucu.

Neden yatıyor, çok az kişi aslında düşünmek doğru kullanımı bu aksesuarın. Birlikte yaparız inceliklerini onun hedef ve seçim kuralları.

Gerekli midir kılıf, ev kullanımı için?

Biliyor musunuz, kılıf, diş fırçası kullanışlı değil sadece seyahat için? Yüzey bu konu hijyen, üreme bakterilerin yayılması. Özellikle hatırlıyorum, herhangi bir ortamda genellikle fırçalar: banyolarda sıcak ve nemli. Ve bu sadece verimli bir toprak patojenler için.

Ayrıca unutmayalım ki temizlik bu odada kullanılan, genellikle çok sayıda agresif kimyasallar. Hatta nuggets deterjan – bu zaten tehli bir kirletici. Değer açıklamak, neden temas villus partikül deterjan ve temizlik maddeleri taşıyan bir sağlık tehsi?

Çoğu insan alışkın hale gelmiştir kıyasla bu göz yummak sorunu. Ama endişe hayatının oluşur kez benzer şeyler. Bu özellikle önemlidir, ne zaman evde çocuklar var.

Korumak İçin fırçalar girmesini yabancı madde hizmet özel durumlar. Titiz insanlar daha da ileri gitmek ve satın almak sterilizatörler, içinde desteklendiği уничтожающая bakteri çarşamba.

Daha:

Anlatacağım nedir, yapısal çelik

Uygulama çelik uzun süredir yaygın olarak hayatımızın bir parçası haline gelmiştir ve neden kimsede şüphe menfaat. Ancak unutmamak gerekir ki, çelik farklıdır. Bugüne kadar göze çarpan bir kaç çeşit malzeme bu:Çelik yapısal.Çelik tutucu.Çelik bireyse…

RADAR “Дарьял” (radar istasyonu)

Hızlı bir gelişme silah saldırısı yapar artan gereksinimleri taktik ve teknik parametreleri medya uyarıları, olası bir saldırganlık. RADAR “Дарьял” (radar istasyonu) boyunca yaklaşık iki düzine yıl oldu önemli bir unsur gibi sistemleri.eşiğinde1960 y…

Kılıf, diş fırçası ve macunu: çeşitli seçenekleri

Daha kolay olabilir, kılıf, diş fırçası? Ancak modern çeşitli bir ürün yelpazesine sizi şaşırtabilir. Her zamanki kutuları, plastik, satın almak için bile cihazı ile tedavi feribot ve sterilizasyon.

Ana seçenekleri yine kabul edilir:

 • Normal kapları plastik, metal ve diğer malzemeler. Saklamak için kullanılan sadece bir diş fırçası. Boks iki bölümden oluşur: bu da yarıya yakın ilkesine sabunluk, ya da ana gövde ve üst kapak. Orada bir değişiklik – kapak kapatır sadece kafasını fırçası.
 • Büyük konteynerler için tasarlanmış depolama değil, sadece bir fırça, ama aynı zamanda makarna, manikür malzemeleri, diğer küçük şeyler. Mükemmel iş gezileri veya uzun yolculuklar.
 • Sterilizatör. Yok bakteri fırçalar, onlar içinde bulunur. Böyle bir etki elde edilir, özel malzeme (un seramik). Ayrıca, bazı üreticiler ile donatılmış kutuları lambalar ultraviyole radyasyon. Var ve daha pahalı bir seçenek – kutuları ile tedavi fırçalar feribot.

Olarak seçin çantası seyahat için?

Yol diş fırçası kılıfı olmaz kirli alma hakkında başka şeyler, böyle bir depolama seçeneği daha güvenli ve daha pratik, daha basit şeyleri temizlemek, selofan poşet. Nasıl doğru bir seçim kap?

 1. Kılıf, diş fırçası olmalıdır, kompakt. Bu yer kazandırır, bagaja, hem de büyük konfor sağlayan kullanabilirsiniz, örneğin, bir tren.
 2. Için en İyi seçenek boks – plastik. Let metal daha güvenilir görünüyor. Ancak, sürekli maruz kalma, nem neden olur kötü sonuçlar doğurabilir.
 3. Aşağı doğru İtin konteyner – buruşuk mu? Eğer evet ise, bu model yeterince güvenilir değildir.
 4. Önemli bir ayrıntı olduğu hakkında çok unutmak: bir taşıma çantası olmalıdır havalandırma delikleri ve drenaj su. Sadece bu koşullar altında mümkün olacak hakkında konuşmak için güvenli bir depolama fırçası.
 5. Eğer durdu, kendi seçim kapta oluşan iki özdeş parçaları kontrol edin, bağlantı yerleri. Eğer boks olacak kendi kendine açılır, ne o anlamı var?

Özellikleri için durumlarda elektrikli fırçalar

Bir taşıma için klasik fırçalar bulunabilir zorlanmadan, yenilenen donanım elektrik «arkadaşları» – görev daha zor. Eğer satın almak pahalı bir model, daha iyi sağlamak için her şeyi önceden ve hemen satın almak için taşıma çantası. Daha önde gelen üreticileri sık sık onları teslim birlikte.

En Sık sağlar seyahat çantası için diş fırçası Oral B ve Hapica.

Olanlar için üreticilerin piyasaya «kutu» birlikte, aramak zorunda, bunu kendiniz. Bu güdümlü geleneksel ilkeleri, yukarıda belirtildiği gibi. Tek ama: dikkate almak gerekir, özellikle büyük boyutlar fırçalar. Sonuçta, elektrik malzemeleri, her zaman daha büyük olmadan çalışan pil.

Yararlı ipuçları diş malzemeleri

 1. Eğer bir ev bir banyo ile birlikte tuvalet kağıdı, mağaza hijyen malzemeleri için değil sadece sağlar, ancak tavsiye edilir ve kapalı bir dolap içinde. Ne zaman смываете su tuvalete havaya girer en küçük parçacıklar. Özellikler hizmetinizde olan hiç bir yer senin diş fırçası!
 2. İzin az, ama yine de etkiler temizlik malzemeleri ve yakınlık lavaboya. Çek fırçası raf veya özel cam duvar.
 3. Sen ne kadar yalıtılmış fırçalar dış etkilerden, her üç ayda bir onlarla yine de mutlakagerek veda.
 4. Her bir fırça olmalıdır ayrı ayrı. Bile, diğer kocasına ait veya çocuklar.
 5. Eğer almış, seyahat aksesuarları, kılıfı, eve döndükten sonra, mutlaka ilgilenin ve onları iyice kurulayın.

Источник: https://tostpost.com/tr/business/19464-k-l-f-di-f-r-as-neden-ve-nas-l-se-ilir.html

Bir diş fırçası nasıl seçilir?

Diş Fırçası Nasıl Seçilmeli?

Bir diş fırçası seçip diş fırçalamak, birçok insandişleri ve diş etleri ile ilgili problemleri olmadıkça özel önem verin. Gerçekten de düşünüyoruz ve yaptığımız dişlerimizi sadece dişçilik ofisinde bir koltuğa yatırdığımızda fırçalamaktır.

Fakat bir diş fırçası, Mesih'in doğumundan çok önce ortaya çıkmış, insanlığın eski bir icadıdır! Atalarımız bu sürece çok dikkat etti: Babylon, kürdan kullandı, Mısır'da – ahşap fırçalar ve Rusya'da – fırça kıllarıyla sopalar.

Peki, nasıl bir diş fırçası seçilir? Her şeyden önce, herhangi bir diş fırçasını seçerken ve kullanırken, herkes aşağıdaki kurallara uymalıdır:

 • Satın almadan önce, her şeyin dişlerinize uygun olup olmadığını öğrenin;
 • İmplantlar ve destekler varsa, sadece özel fırçalar kullanın;
 • 2-3 dakika boyunca günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın;
 • manuel diş fırçasını her çeyrekte bir değiştirin;
 • Tüm diş fırçalarını bir fincan içinde bir arada tutmayın;
 • eczanelerde veya özel mağazalarda bir diş fırçası satın alın;
 • Bir hastalığınız varsa, diş fırçanızı değiştirdiğinizden emin olun;
 • diş fırçası için özel bir sterilizatör satın al;
 • Diş temizleme özelliğini geliştirmek için diş ipi ve ağız sabunu kullanın.

Manuel diş fırçası

Genellikle insanlar ne seçecekleri konusunda uzunca bir süre düşünmezler.diş fırçası, en yaygın fırça olduğu için hemen hemen tüm mağazalarda satılan geleneksel bir elle kullanılan diş fırçasıdır. Doğrudan kişinin kendisinin çabalarına bağlı olarak dişlerinin temizlendiği bir sap ve kıllar vardır. Bir manuel diş fırçası seçerken, öncelikle kılların türüne dikkat edin:

 • yumuşak kıllar (1 ila 5 yaş arasındaki çocuklar için, aynı zamanda hassas diş etleri, emaye tahripleri, diş eti hastalıkları ve diş lezyonları olan kişiler için tasarlanmıştır);
 • orta kıllar (5 ila 12 yaş arası çocuklar için ve tüm yetişkinler için tasarlanmıştır);
 • sert kıllar (plak ve taşların oluşumunda artışa neden olan kişiler için tasarlanmıştır ancak dişlerin diş etlerine ve emayelerine zarar verebilecekleri için yalnızca doktor tarafından önerildiği şekilde kullanılır).

Peki, bunun için doğru diş fırçasını nasıl seçeceksinyazın? Tüm manuel diş fırçalarında, sıralar halinde ayrı demetler halinde toplanan farklı tipteki kıllar kullanılır. Kıl kirişlerin bulunduğu yere göre, tüm manuel diş fırçaları aşağıdaki türlere ayrılmıştır:

 • Hijyenik diş fırçası. Bu diş fırçası esas olarak daha önce kullanıldı ve bugün etkinliği zaten geçmişte kaldı. Onun maliyeti 20 ila 400 ruble arasında değişir ve olağanüstü sağlıklı dişlerle satın alan insanlar alır.
 • Tedavi ve profilaktik fırça. Bu fırça, yalnızca ön dişlerden gelen plakları değil, aynı zamanda erişilemeyen yerlerde de çıkarmanızı sağlayan farklı uzunluklardaki kıl kirişlerinden oluşur. Buna ek olarak, bu fırçanın sakız masajı için kauçuk uçları vardır ve ters tarafında, dilin temizlenmesi ve masajı için bir ped bulacaksınız. Bu fırçalar, uzun bir diş fırçalama sırasında değişen, diş fırçasının değiştirilmesi ihtiyacını işaret edecek şekilde, kılların renk göstergeleri ile donatılmıştır.
 • İyonik diş fırçası. Bu fırçanın, tükürük ile karışması, moleküler düzeyde tüm patojenik mikropları yok etmesi ve uzun süre iyonize edilmiş tükürüğün mikroorganizmaların hayati aktivitesinin büyümesini önleyen bir titanyum dioksit püskürmesi vardır. Kural olarak, bu diş fırçaları diş macunu kullanmadan kullanılır ve maliyeti 500 ila 800 ruble arasında değişir.
 • Ortodontik diş fırçası. Bu diş fırçası, diş teli takmaya zorlananlar ve ayrıca düzensiz dişleri, yanlış ısırıkları ve implantları olan kişiler için tasarlanmıştır. Fırça, bu durumlarda dişleri temizlemeye yardımcı olan, kıllarda özel bir kesim içerir. Bu fırçalar eczanelerde satmazlar, sadece 100-200 ruble için satan çevrimiçi mağazalarda bulunurlar.

Elektrikli Diş Fırçası

Modern pazarda başka bir tane varDişleri temizlemek için herhangi bir özel efor sarf etmenize gerek olmayan diş fırçaları.

Bu fırçaların çalışmasının temel prensibi, ses ve süpersonik frekansların etkisi altında tüm patojenik bakterilerin tüm ağız boşluğunda öldürülmesidir.

Bu fırçalar diş etlerine ve dişlere basmaz, dişlerin üzerindeki plakları çıkarmaz, ancak haftada iki kez kullanamazsınız. Elektrikli diş fırçası nasıl seçilir? Her şeyden önce, tüm elektrikli diş fırçalarının üç tipe ayrıldığını bilmelisiniz:

 • Her zamanki elektrikli diş fırçası. Tipik olarak, bu fırça 250 ila 500 Hz arasındaki ses frekanslarında çalışır. Temel amacı plakları etkili bir şekilde yumuşatmak ve kaldırmak, dili temizlemek, diş etlerine masaj yapmaktır. Geleneksel elektrikli diş fırçasının maliyeti 1000 ila 5000 ruble arasında değişir.
 • Ultrasonik elektrikli diş fırçası. Genellikle böyle bir fırça 1.6 MHz'lik bir süpersonik frekansta çalışır. Tartar oluşumunu önlemek ve aynı zamanda çeşitli inflamatuar olayları ortadan kaldırmak istiyorsanız, o zaman ultrasonik bir diş fırçasına ihtiyacınız vardır. Nasıl seçilir? Bu durumda, doktorlar ultrasonik diş fırçalarını kullanmamalarını tavsiye etmediğinden, sadece kalp-damar hastalıkları ve implante edilen dişlere sahip olmak için yeterli değildir.
 • Kombine elektrikli diş fırçası. Tipik olarak bu tür bir fırça, ses frekansı ve süpersonik doğrudan çalışır: ultrason plak ve ses dalga üreteçleri plak çıkarıldı yıkıldı köpük yok eder. Bu gibi fırçalar ağız boşluğu içinde mikropları öldürmek değil, aynı zamanda diş ve diş eti yüzeyinden 5 mm derinliğe kadar da sağlar dakikada 18.000 hareketlere tamamlanır. Birleştirilen ultrasonik ve elektrik fırça maliyeti 4,000 ilâ 7,000 ruble arasında olabilir.

Hangi elektrikli diş fırçasının seçeceğine karar verirseniz, aşağıdaki özelliklere dikkat edin:

 • güç kaynağı (şarj cihazının su geçirmez bataryalar için kite dahil edilmesi istenir);
 • çalışma süresi (elektrikli diş fırçası en az bir gün şarj olmadan çalışmalıdır);
 • Elektronik zamanlayıcı (genellikle 2-3 dakikaya ayarlanır);
 • hız modlarının sayısı (genellikle bunların sayısı ikiden dörde kadar değişir ve “beyazlatma”, “sakız masajı”, “konfor” ve “standart” gibi modları içerir);
 • değiştirilebilir uçların sayısı (rejimlerin sayısına bağlıdır ve diş fırçasını içeren ve diş ipi ekiyle biten bir ila sekiz arasında değişebilir);
 • çalışma kafasının türü (nasıl yapıldığına bağlı olarak)elektrikli diş fırçası, diş temizliği sırasında hareket eder, beş tip diş kafası ayırt edilir: hareketli, titreşimli, döner, titreşimli ve döner ve ayrıca hareketli kıllara sahip bir kafa);
 • gürültü seviyesi (kullanılan frekansın türüne bağlıdır);
 • dişler ve diş etleri üzerindeki basınç için bir sensör (dişlerinize veya diş etlerine fazla baskı yaparsanız hemen diş fırçasını kapatır).

Источник: https://tr.kagouletheband.com/krasota/8846-kak-vybrat-zubnuyu-schetku.html

Doğru diş fırçası nasıl seçilir. Diş fırçası kullanma kuralları. Diş fırçası ne olmalı? Diş fırça çeşitleri. Kadın sitesi inmoment.ru

Diş Fırçası Nasıl Seçilmeli?

Bir diş fırçası, her insan için önemli bir hijyen maddesidir. Hemen hemen her mağazada geniş bir seçenek sunuyor. Yeni bir diş fırçası alırken, sadece rengine veya fiyatına odaklanamazsınız.

Yanlış seçilmiş bir diş fırçasının kişinin ağız boşluğuna ciddi şekilde zarar verebileceğini, minede hasara ve hatta stomatit gelişimine neden olabileceğini bilmek gerekir. Dişlerimize uymamız gerek.

Ağız boşluğunun durumunu, diş plağı ve diş eti hastalığı, küçük veya büyük interdental boşlukların varlığını hesaba katmak gerekir. Ayrıca ortopedik, ortodontik yapıların, eğriliğin ve dişlerin kalabalıklaşmasına dikkat edilmesi önerilir.

Diş fırçası kullanma kuralları

İlk olarak, bir diş fırçasının satın alınması, özel bir mağazada veya eczanede en iyisidir. İstatistiklere göre, ülkemizde satılan diş fırçalarının yaklaşık yarısı sahte. Bu standart altı fırçaların kullanılması, olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Önemli bir konu diş fırçalarının doğru saklanmasıdır.Uzmanlara göre, ailenin her bir üyesinin fırçayı saklamak için ayrı bir kabı olmalıdır. Aksi halde, ebeveynlerin ağız boşluğundan gelen mikroplar çocuklara geçebilir.

Elektrikli fırçalardaki diş fırçasını ve ağızlıklarını değiştirmek için 3 ayda en az 1 kez gerekli değildir. Viral enfeksiyonlardan sonra diş fırçasının değiştirilmesi tavsiye edilir. Bu, yeniden enfeksiyonu ve ağız boşluğundaki iltihap görünümünü önleyecektir.

Kılların deforme olması durumunda diş fırçasının da değiştirilmesi gerekir. Bazı modern diş fırçalarının özel bir göstergesi vardır. Çok renkli gıda renkleriyle renklendirilmiş iki sıra fiber demeti temsil eder. Zamanla, bu kıllar, kılların yüksekliğinin% 50'si kadar renksizleşir. Çoğu zaman bu, günde iki kez fırçalamanın ardından 2-3 ay olur.

Diş fırçası kolayca kirlenir. Mutlak saflıkta tutulmalıdır. Her bir diş temizlemesinden sonra fırçayı sabunlu hale getirmeniz ve ılık su akışı altında yıkamanız önerilir. Ayrıca tüm gıda, diş macunu ve plak kalıntılarını aniden çıkarmak gerekir.

Bundan sonra fırça iyice kurumalıdır.Cam depolama için en iyisidir. Fırça baş yukarı kaldırılmalıdır. Bu depolama yöntemi diş fırçasındaki bakteri sayısını azaltabilir. Kılları sıkılıklarını ve şeklini korur.

Kullanımdan sonra diş fırçasını derhal kapalı bir kutuya koymayın.

Diş fırçası ne olmalı

Her şeyden önce, diş fırçasının uzunluğu 25-30 mm'yi aşmayan bir temizleme kafasına sahip olmalıdır. Baş küçük olmalı. Bu, molarlar gibi ağzın erişilemeyen köşelerine kolay erişim sağlayacaktır.

Diş fırçası kafasının boyutu kimin için tasarlandığına bağlıdır. Küçük çocuklar için 23 tutam kıl içeren bir fırça en iyisidir.

Gençler 39 tuft ile fırçalar almalı ve yetişkinler için en uygun standart versiyon, 47-55 kiriş anlamına gelir.

Diş fırçaları büyüklüğü 18 ila 35 mm arasında değişir. Çocuklar için, en uygun boyut yetişkinler için 18 – 25 mm'dir – ortalama 30 mm'dir. Diş fırçasının başı en fazla 3 dişi kapsamalıdır.

En iyisi, temizlik kafasının yuvarlak bir şekli varsa. Bu diş etlerini hasara karşı koruyacaktır.

Diş fırçalarının en iyi modellerinde, kıllar yuvarlatılmış aplikler ile ayrı demetler halinde toplanır ve sadece temizleme kafasının yüzeyine eşit olarak dağıtılmaz.

Diş fırçasının sapın üzerinde lastik uçlar bulunmalıdır. Bu durumda kaymaz ve dişlerinizi fırçalamak daha rahat olur.

Önemli olan, sap ile diş fırçasının başı arasında esnek bir bağlantının bulunmasıdır. Bu, basınç derecesini düzenlemeyi mümkün kılar. Bu, fırçanın temizlik ve masaj özelliklerini iyileştirir.

İdeal bir diş fırçası elektrostatik olmamalı, daha sonra polimer tozu çekmeyecektir. Kıl kümelerinin farklı uzunluklarda olması en iyisidir. Bazı fırça modellerinde x şeklinde bir kıl düzeni bulunur.

Yapay kıllara sahip bir diş fırçasının seçilmesi önerilir. Bunun nedeni, doğal kılların nemi emmesidir. Aynı zamanda, bakterilerin yayılması için uygun bir ortamdır. Ayrıca, doğal kıllar artan kırılganlık ile karakterize edilir.

Diş fırçaları türleri

Diş fırçaları, kıl alanının sertliğinde farklılık gösterir: çok sert (sert), sert (sert | sert); orta sertlik; Yumuşak (yumuşak) ve çok yumuşak (ekstra yumuşak).

Çok sert kıllara sahip fırçalar, plak ve birikintiler oluşturmak için artan eğilimden muzdarip insanlar için tasarlanmıştır. Uygun olmayan uygulamalarda, sert kıllara sahip kıllar dişeti ve sert diş dokularına kolayca zarar verebilir. Birkaç fırça gibi yumuşatmak, ılık su ile ön işlem yapmaya yardımcı olacaktır.

En etkili diş fırçaları orta sertliktedir. Daha esnek kılları gingival karıkları daha iyi temizleyebilir ve interdental boşluklara nüfuz edebilir.

Çok yumuşak fırçalar periodontal hastalıkların tedavisi için uygundur. Bu durumda diş etleri, dişlerin kuvvetli şekilde fırçalanmasında kontrendikedir. Ayrıca çocuklara ve hamile kadınlara gösterilir.

Çok yumuşak diş fırçası dişlerinizi çok iyi fırçalamıyor. Bu dişler üzerinde pigmentli lekelerin oluşumunu teşvik edebilir.

Normal diş ve periodontiyum durumunda, en uygun seçenek orta sertlikte bir diş fırçasidir. Modern diş fırçaları genellikle farklı sertlikteki kılları birleştirir.

Ülkemizde giderek daha popüler olan elektrikli diş fırçaları da var. Haftada 1-2 defadan fazla kullanılmaması önerilir.Bu fırçalar, periodontuma ve ağız boşluğunda onkolojik operasyonlardan sonra cerrahi müdahale uygulanan kişiler için kontrendikedir.

Источник: https://tr.ladyinthehome.com/dogru-dis-fircasi-nasil-secilir-dis-fircasi-kullanma-kurallari-dis-fircasi-ne-olmali-dis-fircalari-turleri/

Diş bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Diş Fırçası Nasıl Seçilmeli?

Dişler fırçalanırken, diş ve diş etlerine paralel hizada dairesel hareketler uygulanmalıdır. Diş fırçalaması esnasında, dişlere veya diş etlerine çok hafif ya da çok kuvvetli baskı yapmaktan kaçınılmalıdır. Dairesel hareketler sonrasında, diş etinden dişe ve ağız boşluğuna doğru fırçalama devam etmelidir.

Sağ, sol ve alt çene dişleri ayrı ayrı özenle fırçalanmalıdır. Diş fırçalama işlemi, dil fırçalamayla devam etmelidir. Dilin arka sırtından başlanarak, öne doğru fırçalama işlemi yapılmalıdır.

Dil fırçalama için özel olarak hazırlanmış ve genellikle diş fırçalarının üst, arka kısmında yer alan dil temizleyici başlıklar bu amaçla kullanılabilir.

Ağız yapınıza uygun diş fırçası nasıl seçilmelidir?

Diş temizliğinde, diş fırçalarının niteliği ve dişlere olan uygunluğu büyük önem taşır. Diş fırçasının sapı rahat bir kullanıma imkan vermesi açısından esnek boyunlu olmalıdır. En sağlıklı diş fırçası, kişinin dişlerini fırçalarken en rahat ettiği diş fırçasıdır. Diş fırçası, çok sert ya da aşırı yumuşak olmamalıdır.

Fırça alırken, diş ve ağız yapısına en uygun olanı seçmek için diş hekimine danışmak doğru olacaktır. Diş fırçalama işlemini konforlu bir hale getirmek isteyenler için manuel fırçaların yanı sıra, pilli diş fırçaları da vardır. Bu fırçalar, titreşimli ve döner başlıklarıyla etkili bir şekilde diş yüzeyinin temizlenmesine yardımcı olur.

Manuel ya da pilli diş fırçası kullanımı kişisel bir tercihtir.

Diş ipi mümkünse günlük yaşamda, diş temizliğinin önemli bir parçası olarak görülmelidir. Çünkü düzenli diş ipi kullanımı, diş fırçalarının ulaşmakta yetersiz kaldığı diş aralarına ulaşarak, gıda artıklarını temizlemektedir. Gıda artıklarının bu yolla düzenli olarak temizlenmesi, diş çürüklerinin oluşumunu önemli ölçüde engellemektedir.

 Diş hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

 • Sert diş fırçası dişleri daha iyi temizler. Dişleri iyi fırçalamak; fırçanın sertliğiyle değil, fırçalama tekniğiyle ilgilidir. Genellikle orta sertlikte diş fırçaların kullanılması uygundur. Çok sert fırçalar, dişleri aşındırabilir.
 • Bastırarak fırçalamak daha iyi temizler.

 • Bastırarak fırçalamak; dişleri temizlemek yerine, fırça çürüğü dediğimiz aşınmalara neden olur. Dişlerin mine tabakası aşındığı için, alttaki sarı tabaka ortaya çıkar ve dişler daha sarı gözükür. Ayrıca sert fırçalamak, dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmesine neden olur.
 • Diş macununu fazla kullanmak dişleri çizer.

 • Dişlerin mine tabakasının çizilmesi; macunun fazla kullanılmasıyla ilgili değil, kullanılan macunun granüllerinin büyük olmasıyla ilgilidir. O yüzden, granülleri büyük olan macunların uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır. Fırçanın üzerine konulan macunun miktarı ise, mercimek tanesi büyüklüğünde olmalıdır.

 • Dişler, macun ve fırça ıslatılarak fırçalanmalı.
 • Diş fırçası, fırçalamaya başlamadan önce ıslatılmamalıdır. Çünkü fırça kılları ıslatılınca, sertliğini kaybeder. Macunun köpürmesi için yeterli sıvı ağızda mevcuttur.
 • Dişler kahvaltıdan önce fırçalanır.

 • Dişler günde en az iki kez, kahvaltı ettikten sonra ve yatmadan önce fırçalanmalıdır. Dişler fırçalandıktan sonra, dilin üst yüzeyi de yumuşakça temizlenmelidir.
 • Diş fırçalarken diş etlerinin kanaması iyidir.
 • Diş fırçalarken görülen kanamalar, diş eti iltihabının belirtilerinden biridir.

  Vakit geçirmeden bir diş hekimine başvurmak gerekir. Diş etlerinin, kanamadan dolayı fırçalanmaması sonucu, mevcut iltihabi durum şiddetlenecektir. Hastalar kanama olan bölgeyi daha iyi fırçalamalı ve diş hekimine tedavi için başvurmalı.

Günümüzde modern beslenme alışkanlığının bir parçası olarak tüketilen bazı besinler ‘’diş minesinin aşınması ‘’anlamına gelen asit erozyonuna neden olmaktadır. Her yaştan kadın ve erkeği tehdit eden asit erozyonu, asitli yiyecek ve içeceklerin dişle teması sonucunda diş minesi yüzeyinin yumuşaması ile ortaya çıkıyor.

Kışlaoğlu’na göre, zamanla bu asidik yumuşama dişlerde ciddi boyutta aşınmaya, dolayısıyla da diş minesinin kalınlığının azalmasına yol açabiliyor. Asit Erozyonu olarak bilenen bu rahatsızlık ayrıca dişlerde sızlama, renk kaybı ve sararmaya neden oluyor. Yüksek düzeyde asit içeren yiyecek ve içeceklerin dişlerde geri dönülmez hasara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Gazlı içeceklere dikkat!

Son zamanlarda sağlıklı ve besleyici olmaları sebebiyle meyve suları, düşük kalorili ve yağ oranı düşük yiyecek ve içeceklerin özellikle tercih edildiğini söyledi.

Fakat Kışlaoğlu’na göre, birçok meyvede ve meyve suyunda, çayda, sirkede, şekerli veya şekersiz gazlı içeceklerde bulunan asidin diş minesinin yüzeyinde yumuşama ve aşınmaya neden olduğunu belirtiyor.

Kışlaoğlu, bu nedenle özellikle asitli içeceklerden uzak durulmasının diş sağlığı bakımından önemli olduğunu vurguladı.

Pişirme yöntemleri asidi etkiliyor

Modern pişirme trendlerinin de yiyeceklerin içindeki asidi etkileyebileceğine dikkat çekiyor. Dr. Kışlaoğlu, İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre kabak, soğan ve biber gibi sebzelerin fırında pişirilmesinin bu sebzelerdeki asidi, haşlama ve kısık ateşte pişirme gibi geleneksel tekniklere oranla arttırdığını vurguladı.

Yemekten hemen sonra diş fırçalamak çok zararlı …
Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, ayrıca modern yaşamın diğer gerekliliklerinin de dişlerde asit erozyonu oluşturma riskini arttırdığına da değindi. Bembeyaz dişlere sahip olma modasının, piyasada ciddi biçimde aşınmaya yol açan diş macunlarının artmasına neden olduğunu söyleyen Kışlaoğlu, şu bilgileri verdi:

“Aşınmaya yol açan diş macunları ve özellikle yemeklerden hemen sonra dişlerin fırçalanması ile yüksek derecede asit içeren yiyecek ve içeceklerin tüketiminin bir araya gelmesi, asit erozyonu oluşumunu hızlandırıyor.

Asit erozyonunun ilk safhalarında dişlerin parlaklığı ya da görünümünde yüzeyin aşınmasına bağlı olarak değişim gözleniyor. Diş minesi aşındıkça, minenin altındaki dentin gözle görülebilir duruma geliyor.

Bu da dişlerin daha sarı renkte görünmesine, ayrıca sıcak ve soğuk yiyecek, içeceklere karşı daha hassas olmasına sebep olabiliyor.

Asit erozyonu daha ciddi boyutlara ulaştığında ise, dişlerde belirgin sarı lekelere, şeffaflığa, diş uçlarında çatlaklara, daha fazla hassasiyete ve diş yüzeyinde ufak oyuklara sebep olabiliyor.”

Hamilelikte diş bakımı nasıl olmalıdır?

Hamilelik diş çürüklerine yol açmaz ancak var olan çürüklerin daha hızlı ilerlemesine sebep olur. Hamilelikte diş eti kanaması, iltihaplanma, şişme ve kaşınma gibi sıkıntılar sık görülebilir. Doğumdan sonra kaybolur. Gebelikte diş bakımı ve tedavisi yapılmayacağı fikri yanlıştır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/dis-bakimi-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.