Diş Gıcırtısı Çene Ağrıtıyor

içerik

Çene Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Diş Gıcırtısı Çene Ağrıtıyor

Çene bölgenizde şiddetli, zonklayan ve rahatsızlık veren bir ağrı mı hissediyorsunuz? Çene ağrısı çat kapı gelen, hafif başlayıp zamanla artabilen bir ağrıdır. Hatta çene ağrısı yeme ve konuşmanızı etkileyebilecek kadar yoğunlaşabilir. Bu yazımızda “Çene ağrısı neden olur?” ve “Çene ağrısı nasıl geçer?” sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

Çene ağrısı nasıl geçer?

Çene Ağrısı Neden Olur?

Çene ağrısı her zaman çeneyle ilgili bir sorundan kaynaklanmayabilir. Çene ağrısı yapan faktörler sinüslerden dişlere kadar birçok kaynaktan gelebilir.

Çene ağrısının en önemli sebeplerinden biri temporomandibular bozukluk (TMB) adı verilen bir hastalıktır. TMB çene eklemindeki yaralanmadan, çenedeki aşırı uyarılmadan, çene hareketlerini kontrol eden kaslardaki ağrıdan, çene hareketlerini destekleyen diskteki değişikliklerden ve çene eklemini koruyan diskteki artiritten kaynaklanabilir.

Çene ağrısının nedenleri arasında baş ağrısı, sinüs problemleri, diş problemleri, trigeminal nevralji (yüz nevraljisi), kalp krizi, osteomiyelit, diş gıcırtatma ve benzeri faktörler de yer almaktadır.

Çene Ağrısı Belirtileri

Çene ağrısının neyden kaynaklandığına bağlı olarak semptomlar farklılık gösterebilir. Çene ağrısı ile ilgili bazı semptomlar kıtırdama hissi, diş ağrısı, çiğnemede zorluk çekme, acı, yüz veya boyun bölgesinde ağrı, sık baş ağrıları, kulaklara yayılan ağrı, ağzı açmada zorluk ve çenede gerilim hissini içerir.

Çene ağrısını tedavi etmeden önce, problemin neyden kaynaklandığını tespit etmeniz önemlidir. Bununla birlikte ağrıyı ve acıyı azaltmak için aşağıda söz edeceğimiz çene ağrısına iyi gelen yöntemleri deneyebilirsiniz.

1. Buz Torbası Kullanma

Dayanılmaz çene ağrıları yaşıyorsanız buz torbası en etkili tedavilerden biri olacaktır. Buzla dolu bir torbayı çenenizde uzun süre tutmanız zor olabilir, ancak buna değecektir.

Çene üzerinde buz torbası bekletmek kas ağrısını ve diğer semptomları azaltmaya yardımcı olur. Buz sinirler üzerinde uyuşturan bir etkiye sahiptir. Bu da çene ağrısını hafifletmek için etkilidir.

 1. Plastik bir torbanın içerisine buz koyun.
 2. Torbanın dışına ince bir havlu sarın.
 3. Hazırladığınız buz torbasını 10 dakika boyunca ağrılı bölgede bekletin.
 4. 10 dakika ara verin ve tekrar deneyin.

Dikkat: Buzu kesinlikle doğrudan cildinize uygulamayın.

2. Nemli Bez Terapisi

Yüzünüzde ağrıyan bölgeye nemli ısı uygulamanız çene ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Bu nem aşırı aktif çene kaslarını gevşeterek ağrıyı azaltacaktır.

Nemli bez ağrıyan bölgedeki kan dolaşımını da hızlandırarak iyileşmeye yardımcı olur.

 1. Temiz bir bezi ılık suya daldırın ve bütün suyu akıtana kadar sıkın.
 2. Bu nemli bezi 5-15 dakika boyunca ağrıyan bölge üzerinde bekletin.
 3. Bu işlemi 2 saatte bir terarlayın.

Dikkat: Sıcak kompres uygulamadan önce bezin sıcaklığını yüzünüzün küçük bir parçasında deneyerek yüzünüzü yakmaya karşı önlem alın.

3. Çene Ağrısı İçin Masaj

Masaj da çene ağrısına iyi gelen şeyler arasındadır.

Mesaj kas sıkışmasını gevşetir ve ağrıyan bölgeye yönelik kan akışını hızlandırır. Ayrıca artiritten kaynaklanan ağrıya iyi gelir.

2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre çeşitli masaj teknileriyle çenenin hareket alanı genişletilebilir, temporomandibular eklem sendromu kaynaklı ağrının ameliyat veya ilaç tedavisi olmadan geçmesine yardımcı olur.

 1. Bir miktar ılık Hindistan cevizi yağı veya zeytin yağını çene bölgenize sürün.
 2. Baş parmak ve orta parmalarınızı kullanarak 5 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapın.
 3. Bir süre ara verin ve ağzınızı 4-5 kere açıp kapatın.
 4. Birkaç kere daha bu masajı uygulayın.

Çene bölgesi etrafındaki kasların gerilimini azaltmak için boyun bölgesine de masaj yapabilirsiniz.

4. Çene Kasları Egzersizi

Çeneyi hafifçe germek ve çene bölgesine egzersiz yaptırmak çene ağrısını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca tutulan kasları gevşeterek ağrıyı hafifletir.

Çeneyi esnetmenin yollarından biri dilinizin ucuyla ağzınızın üst kısmına yani damağınıza bastırmak, daha sonra ağzınızı açabildiğiniz kadar geniş bir şekilde açmaktır. Ağzınızı açarken canınızı yakmayın. Canınız yanıyorsa egzersizi sonlandırın. Kasları ve çene bölgesini rahatlatmak için egzersizi birkaç kere deneyebilirsiniz.

 1. Ağzınızı kapalı, çenenizi mümkün olduğunca rahat tutun.
 2. Ağzınızı yavaş bir şekilde açabildiğiniz kadar büyük açın.
 3. Bu şekilde birkaç saniye bekleyin ve daha sonra ağzınızı yavaşça kapatın.
 4. Ağzınızı kapattıktan sonra çenenizi sola doğru hareket ettirin, bu sırada gözlerinizi sağa doğru kaydırın.
 5. Bu şekilde birkaç saniye bekleyin ve normal pozisyona geri dönün.
 6. Esnemeyi bu sefer sağa doğru gerçekleştirin. Bu sırada sola bakın.
 7. Birinci adıma tekrar dönün ve egzersizi 2-3 kere daha tekrarlayın.

5. Sıcak Çay İçmek

Gergin ve stres altında olduğunuz dönemlerde dişlerinizi gıcırdatıyorsanız ve buna bağlı olarak çene ağrısı yaşıyorsanız sıcak bir çay için. Sıcak bitki çayları vücut üzerinde rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Sakinleşip rahatladığınızda dişlerinizi gıcırdatma ihtimaliniz düşer. Dolayısıyla buna bağlı çene ağrısı da azalır. Bitki çaylarının yüz kaslarını da rahatlattığı bilinmektedir.

Anti-enflamatuvar özellikleri olan yeşil çay veya papatya çayı içebilirsiniz.

 1. 2 çay kaşığı papatya çiçeği veya yeşil çay yapraklarını bir bardak sıcak suya ekleyin.
 2. Üzerini kapatın ve 5 dakika demlenmeye bırakın.
 3. Süzün ve içerisine limon suyu ve bal ekleyin
 4. Bu çayı günde 2-3 kere içebilirsiniz.

6. Akupunktur Terapisi

Akupresür noktalarına basınç uygulayarak yapılan akupunktur çene ağrısı tedavisi için kullanılabilir. Akupresür noktaları vücudunuzdaki meridyenlerde bulunur.

2010 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre akupunktur tedavisi güvenlidir ve TMB’den kaynaklanan çene ağrısı yaşayan hastalarda çene ağrısının hafifletilmesi için etkilidir.

Daha öncesinde 2009 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre Hegu kalın bağırsaktaki bir akupunktur noktası ile yapılan tek bir akupunktur seansı ile miyofasiyal çene, boyun ve baş ağrısı azaltılabilmektedir.

Birkaç dakika boyunca bu noktaya basınç ve masaj uygulamak da ağrıyı hafifletebilir. Ancak akupresür konusunda yeniyseniz eğitimli bir akupunktur veya akupresür uzmanıyla görüşebilir ve vücudunuzdaki spesifik noktalara doğru miktarda uygulanan basınç ile kronik ağrının tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

7. Tuzlu Suyla Gargara

Apseli bir dişten kaynaklanan çene ağrısını hafifletmek için tuzlu su oldukça etkilidir.

Tuz antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde enflamasyonu azaltır ve ağrıyı hafifletir. Enfeksiyonu yok etmeye ve ağızda bakterilerin büyümesine engel olur. Bu nedenle çene ağrısını hafifletmek için etkilidir.

 1. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya ekleyin.
 2. Tuz tamamen çözülene kadar karıştırın
 3. Bu karışım ile ağzınızı çalkalayın
 4. Bunu günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

8. Çenenizi Dinlendirin

Çenenizi dinlendirerek ve çok fazla çiğneme gerektiren ya da çok sert olan yiyeceklerden uzak durarak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Örneğin elma yemek, et çiğnemek, sakız çiğnemek, sert şekerler yemek veya haşlanmış mısır yemek çenenizi fazla yorarak ağrıyı arttırabilir.

Bu yiyeceklerden bir süre uzak durmak çenenizin fazla çalışmasına engel olacak, ağrının şiddetlenmesini önleyecektir. Bunun yerine çorba, makarna, sulu yemek gibi daha az çiğneme gerektiren yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Ayrıca çene ağrısı sürecinde büyük lokmalardan uzak durun. Yiyeceklerinizi küçük parçalara ayırarak yiyin.

9. Stresi Azaltın

Birçok kişi strese karşı dişlerini gıcırdatır veya çenesine baskı uygular. Stres altındaysanız ve çeneniz ağrıyorsa stres yönetimi tekniklerini uygulayarak stresi azaltabilirsiniz.

Stresi azaltmanın en iyi yollarından biri sizi neyin sakinleştirdiğini bilmektir. Bazıları için müzik dinlemek, bazıları için yürüyüşe çıkmak, bazıları için ise ılık bir duş almak stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Yoga, meditasyon ve düzenli egzersiz de stresi azaltmaya yardımcı olur.

Stresi azaltan faaliyetlerinizi her gün, özellikle yatmadan önce tekrarlayın. Bunlar uykuda dişlerinizi gıcırdatmanızı engelleyecektir.

10. Kahveden Uzak Durun

Çene ağrısı yaşıyorsanız kahveden uzak durun. Kahvedeki kafein kaslardaki gerilimi arttırır. Bu da çene ağrısı için arttırıcı etki yapar.

Kahveyi azaltmak veya tamamen bırakmak çene ağrısı için iyileşme sürecine yardımcı olur. Bununla birlikte kafein oranı yüksek olan siyah çayı da azaltmalısınız. Kafeinsiz içecekleri tercih edin.

Kafeinli içeceklerin yanı sıra tütün ürünlerinden ve alkolden de uzak durun. Akşamları alkollü içecekler tüketmek uykunuzu etkileyerek stresi arttıracaktır.

Çene Ağrısına İyi Gelen Ek İpuçları

 • Çene ağrısını hafifletmek için reçetesiz ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
 • Çene ağrısı devam ediyorsa ağız koruyucusu, kas gevşetici ve hatta Botoks enjeksiyonu gibi seçenekleri diş hekiminizle görüşün. Çene ağrısına neden olan faktöre bağlı olarak son çare olarak ameliyat uygulanabilir.
 • Özellikle uzun saatler oturuyorsanız oturuşunuzu düzeltin.
 • Telefonunuzu omuzunuz ile yanağınız arasına koyarak konuşuyorsanız bu alışkanlıktan vazgeçin. Bu davranış boyun ve çene kaslarına fazladan yük bindirmektedir.
 • Geceleri diş gıcırdatmak ya da çeneye baskı uygulamak çene ağrısını arttırır. Bunun için özel ağız koruyucular satılmaktadır.
 • Birini esnerken gördüğünüzde esnememeye çalışın. Özellikle ağzınızı çok açarak esnediğinizde ağrı artacaktır.
 • Sakız çiğnemeyin. Her çiğnemenizde çene kaslarındaki gerilim artacak ve ağrı şiddetlenecektir.
 • Sırt üstü uyumak çeneye baskı yapmamanıza yardımcı olur.
 • Omega-3 yağ asitleri yönünden zengin yiyeceklerle beslenerek enflamasyonu azaltın.
 • Kasları gevşetmek için nefes egzersizleri yapın.
 • Elinizi yanağınıza koyarak uyuyorsanız bu alışkanlığı bırakmaya çalışın.

Kaynaklar:

Источник: https://www.iyibakkendine.com/cene-agrisina-ne-iyi-gelir-neden-olur/

Uyurken Diş Gıcırdatma Neden Olur, Diş Gıcırdatma Uykuda Tedavisi

Diş Gıcırtısı Çene Ağrıtıyor

uyurken diş gıcırdatma neden olur uykuda diş gıcırdatma tedavisi

Uyku sırasında dişlerin gıcırdaması veya çenenin sıkışması durumu genellikle psikolojik bir sorundur.

Sıkıntı halinde bulunduğunuz zamanlar, moralinizin bozulduğu aralıklar ve bir olayı kafanıza çok fazla takmanız halinde uyku sırasında dişlerinizi birbirine sürtüp ses çıkarmanız mümkündür.

Uyurken diş gıcırdatma durumu bilinçsiz bir şekilde gerçekleşip gün içinde çene ağrıları ve diş tabkasında zararlara, diş ağrısı gibi durumlara sebep olmaktadır.

Günlük hayatta yaşadığınız sorunlar belirli bir süre sonra bilinç altınıza yer edip sizi rahatsız edebilmektedir. Bu olay da dışarı tepki olarak uyurken diş gıcırdatma olarak yansımaktadır. Her yaştan bireyin bu sorun ile karşılaşması da mümkündür. Bebeklik çağında veya çocuklarında bu sorunu gözlemleyen aile bireyleri durumu ciddiye alarak peşinden gitmelidir.

Gece uyurken dişlerin birbirine değmesi, çenenin kasılması ve dişlerin birbirine sürtünmesi sadece psikolojik nedenlerden ötürü oluşmaz. Bazı insanlarda bu durum uygun olmayan diş yapısından dahi kaynaklanabilmektedir. Diş gıcırdatma uykuda sorunu zaman içerisinde giderilmesi gereken bir durumdur.

Sürekli olarak bu problem ile karşılaşılması eklem bölgelerinde ağrılara, çene dokusunun zedelenmesine, baş ağrısına ve ağız yapısında değişikliklere yol açabilmektedir. Diş gıcırdatma uykuda problemi ile dişler birbirine sürtünüp zarar görmektedir.

Zaman içerisinde önlem alınmadığı dahilinde ağız ve diş yapısı içinde ciddi problem oluşabilmektedir.

Diş Gıcırdatma Neden Olur

Güzel bir yaşam her bireyin hakkıdır. Fakat bu yaşamı kazanmak için çalışmak, doğru yolu izlemek ve bu yolda yorulmakta her insanın karşılaşacağı bir durumdur. Güzel ve kaliteli yaşam sırasında her insanın bünyesinde bir takım tepkiler oluşabilmektedir.

Bunun ilk ve en basit örneği diş gıcırdamasıdır. Tıp alanında bruksizm adı ile bilinen diş gıcırdaması bir çok insanın başına gelmektedir. Diş gıcırdatma neden olur sorusuna verilecek en net cevaplardan birisi psikolojidir.

Psikoloji insan yaşamanı ciddi seviyelerde etkileyen ve somut olarak görünmeyen bir durumdur. Gece veya gündüz saat fark etmeksizin diş gıcırtması olabilmektedir. Sadece yetişkin veya gençlerde görülen bir durum değildir. Her yaştan insanın karşılaşması mümkündür.

Aynı şekkilde tek bir sebebide yoktur. Hastalığın birden fazla nedeni bulunmaktadır.

Diş Gıcırdatma Nedenleri

Yapılan araştırmalara göre diş gıcırdatma nedenleri bir hayli geniş çapta incelenip çeşitli sebeplerden ötürü vücut içerisinde görülebilmektedir. Diş gıcırdatma hastalığının ilk nedeni psikolij etkenlerdir. Bir çok hastalığın olduğu gibi bu sorunun da başı strestir.

Günlük telaşlar, yoğunluklar, arkadaş, eş, aile problemleri gibi yüzlerce sorunun bir arada olması bireyin vücudunda çeşitli problemlere yol açabilmektedir. Bunun yanında diş gıcırdatmasının diğer nedeni de yaşam biçimdir. Bu alanda bir nevi psikoloji ile bağlantılıdır.

Kişi sosyal alandaki statüsü, arkadaş çevresi içindeki tutumu, alkol tüketim seviyesi, uyuşturucu madde bağımlılığı, uyku düzeni, kafein tüketimi ve sigara alışkanlığı gibi yaşam düzenini etkileyecek her etken diş gıcırdatmasına sebep olabilmektedir.
Diş gıcırdatma nedenleri arasında bulunan diğer etkenlerde uyku bozuklukları, diş yapılarının bozulması, vitamin ve mineral eksikliğidir.

Hepsinin bu hastalık üzerinde ayrı ayrı etkisi bulunmaktadır. Diş gıcırdatmasına neden olan etmenlerden biriside midedeki besinlerin yemek borusuna çıkması, antidepresan haplar, parkinson hastalığı ve reflü problemidir.

Gece Diş Gıcırdatma

Diş gıcırdatma durumu sadece uyku sırasında değil uyanık olunan bir zamanda da kendini gösterebilmektedir. Bu durum ciddi bir mesele olup her yaştan insanın karşılaşacağı bir sorundur. Gece diş gıcırdatma durumu uyku sırasında gerçekleşir.

Bu hareket uyku sırasında bilinçsiz bir şekilde yapılmaktadır. Uykunun her anında gerçekleşmektedir. Bazı aralıklar daha yoğun bazı aralıklar ise daha sakin bir şekilde yapılmaktadır. Diş gıcırdatma durumu genellikle sesli bir şekilde yapılmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre gün içerisinde stresli bir ortamda bulunulmuş ise uykuda diş gıcırtılması mümkündür. Hastalıkta baskın bir cinsiyet bulunmamaktadır. Günün uyanılan ilk saatlerinde çene bölgesine bir ağrı hissedilmektedir.

İlerleyen saatlerde ise bu ağrı daha hafif bir hal almaktadır.

Her yaştan insanda diş gıcırtma sorunu olduğu gibi bebeklerde de bu olayın yaşanması çok norladir. Bebeklerde diş gıcırdatma durumu;

 • Stresli bebekler genellikle uyku sırasında dişlerini sık bir şekilde gıcırdatırlar. Bunun yanında nefes alamadıkları zaman, huysuz bir şekilde uyuduklarında ve gün içerisinde bir arkadaşı veya aile bireyi ile kavga ettikten sonra diş gıcırdatması duyulmaktadır. Türkiye genelinde her 10 çocuktan 3’ünde diş gıcırdatması gözlenmektedir. Bu çocukların ortalama yaşı 5’ten küçüktür.
 • Bebeklerin diş gıcırdatmasının diğer bir sebebide lokal faktörlerdir. Bu sorunun halk arasında bilinen durumu ağız bölümündeki kapanış sorunudur. Lokal olarka sorun yaşayan bebeklerde diş yapısı bozukluğu, yüksek dolgu yapımı ve erken diş teması önemli bir etkendir.
 • Bebek çağındaki bireylerin diş gıcırdatması sorunu yaşamasında etkil olan diğer sebeplerden biriside yetersiz beslenme, endokrin bozukluğu ve bağırsak parazitleridir
 • Yetişkinler kadar bebekleride psikolojik faktörler oldukça etkilemektedir. Günlük stresler, sıkıntılı gruplar, obsesyon, uykusuzluk ve çeşitli nedenlerden ötürü gerginlikler bebeğin gece uykusunda diş gıcırdatması yaşamasını sağlamaktadır.
 • Kulak ağrısı ve diş çıkarmada diş gıcırdatmasına yol açabilmektedir.
 • Özellikle hiperaktif çocuklarda görülen diş gıcırdatması durumu çocuğun dişlerine zarar vermemektedir. Bu durum dışarıya tepki olarak hafif bir baş ağrısı ve kulak ağrısı olarak yansımaktadır.

Diş Gıcırdatma Tedavisi

Dişleri gıcırdatma tedavisi yöntemleri arasında dişleri korumak ilk esasdır. Bunun için kullanılan en etkili yöntem ise diş koruma aparatlarıdır.

Silikon malzemeden yapılan bu aparatlar gece uyumadan önce takılıp dişlerin üzerine baskı düşmesini önleyip, dişlerin birbiri ile sürtünmesini engellemektedir. Gece aparatları her ne kadar günü kurtarmaya yönelik yapılsa da hastalığın geçirilmesine yönelik bir tedavi değildir.

Diş gıcırdatma tedavisi ciddi bir sorun olup bir psikolog desteği ile tedavi edilmelidir.

diş gıcırdatma tedavisi

Bu sorunu yaşayan hastalar sürekli olarak stres altında bulunmamalı ve kendilerini huzurlu bir yaşamın eşiğine atmalıdırlar. Bu sayede beyinlerini rahatlatık gece yarılarında diş ağrılarını ve çene sıkışmalarını önlemiş olurlar.

Diş gıcırdatma problemi yaşayan diğer hastalar için ise önerilen yöntemlerden biriside uyku düzeni ve kalitesidir. Güzel bir uyku hem gecenizi korur hem de gün içerisinde daha rahat hareket edip uyku sorununuzu ortadan kaldırmayı sağlar.

Gece yatmadan önce yeme alışkanlığının bırakılması, sigara ve alkol tüketiminin bırakılması ve düzenli spor yapılması uyku düzenini ayarlayıp bireyi bit hayli rahatlatmaktadır.

Diş Gıcırdatma Aparatı

Diş gıcırdatma sorunu kişinin istemsiz bir şekilde yaptığı ve çeşitli sorunlardan ötürü oluşması mümkün olan bir hastalıktır. Bu hastalığın zararlarını en az seviyeye getirmek için sizlerde evinizde diş gıcırdatma aparatını bulundurup dişlerinizin zarar görmesini önleyebilirsiniz.

Diş gıcırdatma aparatı nı kullanmadan önce doktorunuza başvurmalı gerekli bilgileri sormalısınız. Ağızda protez,köprü, hassasiyet, yara ve vb. şeyler var ise kullanımı önerilmeyen bir üründür. Bunun yanında ağız bölgesinden kolayca çıkması, dişlerin şeklini almaması ve rahatsızlık vermesi durumunda ürün kullanımı bırakılmalıdır.

Kullanımı sırasında özen gösterilen bu ürün gece rahat uyuyup sabah uyandığınızda çene ve diş ağrısı çekmenizi önlemektedir.

Источник: http://saglikloji.com/uyurken-dis-gicirdatma-neden-olur-dis-gicirdatma-uykuda-tedavisi/

Diş ağrısına iyi gelen 6 öneri ve ağrıyı dindiren bitkisel çözümler

Diş Gıcırtısı Çene Ağrıtıyor

 • Diş çürümesi
 • Sıcaklık duyarlılığı – sıcak veya soğuk sıvılar veya gıdalar
 • Sıcak veya soğuk hava
 • Diş sıkma veya gıcırdatma
 • Ortodontik tedavi – diş telleri
 • Apseli diş
 • Gömülü 20 yaş dişi
 • Gebelik
 • Diş kaplama veya dolgu sonrası hassasiyet
 • Dişeti iltihabı
 • Periodontal hastalık
 • Diş eti çekilmesi
 • Diş kırığı
 • Asit erozyonu
 • Hasarlı veya kırık dolgular veya kaplamalar
 • Uçuk ya da ağız aftları

Genellikle sızlama şeklindedir. Bu diş sızlaması keskin, ani ve derindir (bu durum halk arasında diş kamaşması olarak da adlandırılır). İlgili dişte hassasiyet olması, dişte problemlerin baş gösterdiğini işaret eder. Çürüyen dişler, aşınmış dişler, minesinde çatlak olan dişlerde mineyi geçip dentin kanallarına ulaştığı için soğukta artan sızlama şeklinde bir ağrı yapar. Bu aşamada müdahale edilmesi, dişin damar ve sinir paketini kapsayan pulpa dokusuna zarar verilmeden problemin önüne geçilmesini sağlar.

Diş eti hastalıkları ve kanamaları neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Diş etlerinin çekilmesi de ciddi hassasiyetlere sebep olur. Bunun nedenleri arasında, yanlış fırçalama, sert fırçalama, kötü yapılmış protezler, dişeti iltihapları, metabolizmanın dişeti çekilmesine ve kemik erimesine meyilli olması gibi faktörler bulunur.

Diş sızlamasına ne iyi gelir?

 • Ağız hijyenine dikkat edilmeli, ağzın her bölgesi güzelce temizlenmelidir.
 • Bir derece daha yumuşak fırçalar tercih edilebilir.
 • Hassasiyeti önleyen diş macunları düzenli kullanıldıklarında etkin sonuçlar verebiliyorlar.
 • Asit içeren yiyecek içecekler çok sık tercih edilmemelidir. Zaten zayıflamaya yüz tutmuş mine dokusunu daha da zayıflatabilirler.
 • Ilık tuzlu su ile yapılan gargaralar şişmiş dişetlerini biraz rahatlatabilir, ılık olması da hassasiyeti azaltabilir. Bu dönemde çok soğuk içeceklerden uzak durmakta fayda var.
 • Diş hekimine görünülmesi ve bu dönemde müdahale edilmesi önemlidir.

Diş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Diş ağrısına ne iyi gelir?

Sıcakla artan diş ağrısı nasıl geçer  – Gece Diş Ağrısı

Problem biraz büyümüştür. Daha derin kırıklar ya da çürükler, zamanla dişin damar ve sinir paketinin bulunduğu pulpa dokusuna yakınlaşmış hatta onu açığa çıkarmış olabilir.

Çoğu zaman gece başlayan ya da gece şiddetlenen diş ağrısı uykuya dalamamaya, uykudan uyanmaya neden olabilir. Şiddetli ağrının bilhassa gece oluşmasının sebebi; gece saatlerinde hormonal farklılıklar nedeniyle damarların genişlemesidir.

Kök ucundaki iltihap dişte dolaşım bozukluğu oluşturur ve bu durum basınca neden olur.

Basınç diş içindeki sinirler üstünde ağrı yapar. Bunun metabolik aktivitenin en düşük olduğu gece saatlerinde kendini göstermesi en olası durumdur. Bu ağrı günler boyunca sürebilir. Kesinlikle müdahale edilmesi gerekir. Ağrı, şiddetlenmeden ara ara kendini gösterdiği dönemde diş hekimine gidilmeli ve ilk müdahale yaptırılmalıdır.

Diş hekimi tarafından diş uyuşturulur, çürük temizlenir ve ihtihaplı olan pulpa alınarak kanal tedavisine başlanır. Bu müdahale ağrıyı kesecektir. Bir sonraki seansa kadar dişin içerisinde ilaç konur ve bölge dezenfeksiyon ve doldurma işlemine hazırlanır. Bu dönemde şartlar ya da ihmalkarlık yüzünden müdahale edilemediyse ağrı şiddetlenebilir.

Gece artan diş ağrısına ne iyi gelir

 • Ağrı yüzünden bölgede şişlik oluşmuşsa bölgeye soğuk kompres yapılabilir. Bu sizi biraz olsun rahatlatacaktır.
 • Diş hekimine gitmeden hemen önce hekimi yanıltmamak açısından ağrı kesici alınmamalıdır ancak gidemiyorsanız ve başka çareniz yoksa alabilirsiniz. Bu da kısa sürede etkisini yitirmeye başlayacak ve ağrıya artık ağrı kesiciler etki edemeyecektir..
 • Bölgeyi temizlemeye özen göstermekte fayda vardır. Dişte çürük yüzünden oluşmuş boşluklar varsa diş fırçası ve diş ipi ile gıdalar bölgeden uzaklaştırılmalıdır.
 • Ilık tuzlu su ile gargara yapmak ağrıyı biraz dindirebilir. Aynı şekilde sirkeli su da etkilidir.
 • Bölgede çürük yüzünden oluşan boşluğa, dişetine gelmeyecek şekilde karanfil yağı emdirilmiş pamuk konabilir. Dişetine gelmeyecek şekilde olmasının sbebei dişeti dokusunu tahrip edici özelliği olmasındandır.
 • Alkol ile uyuşturmaya çalışma, alkollü pamuk koyma, alkolle gargara yapma son derece yanlış bir uygulamadır. Bölgeyi tahrip etmekle kalmaz, ağız içinde alkol yanıklarına da sebebiyet verebilir.
 • Bir an önce diş hekimine gitmek en etkili çözümdür.
 • Ayrıca diş hekimi reçete etmediği müddetçe antibiyotik alınmamalıdır. Antibiyotikler ağrıyı kesmez, bu amaçla kullanılması da son derece yanlıştır.

Fosfor nedir? Hangi yiyeceklerde bulunur? Sağlığa faydaları nelerdir?

Diş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmede uygulanabilecek doğal çözümler

 1. Diş fırçalamak çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azaltır
 2. Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır.

  Diş eti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi vardır

 3. Ağrı kesici kullanmak: Diş hekiminizin önerisiyle ve kullanım şartlarına uyarak ağrı kesici almanız ağrınızı belirli bir süre için geçirecektir.

  Ağrıyan diş ısırdığında daha fazla ağrıyorsa bu iltihap göstergesidir ve antibiyotik tedavisine başlanmalıdır

 4. Karanfil ve karanfil yağı: Dişe kesinlikle  aspirin, kolonya, alkol konulmamalı bunların yerine karanfil yağı tercih edilmelidir.

    Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır.

  Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder

 5. Buz uygulaması; ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması  ya da soğuk su ile  ağzı çalkalama geçici olarak ağrıyı hafifletebilir.

  Bu durumun tam tersi olarak ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulaması ya da sıcak su ile  ağzı çalkalama geçici olarak ağrıyı hafifletebilir

 6. Yatma pozisyonu: Gece diş ağrısı oluşmuşsa, yatar durumda olmak ağrıyı artıracağından yastık yükseltilebilir.

Çörek otu nedir? Faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Sarımsak: Çürük diş üzerinde bekletilerek ağrıya neden olan bakterileri yok eder. Ayrıca bakteri ve iltihapları yok eder.

Çörek otu: Uyuşturma özelliği yoktur ancak düzenli kullanıldığında ağrıya neden olan etkenlerin ortadan kalkmasını sağlar. Çörek otu ayrıca, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Buğday çimi suyu: Diş etleri ve dişlerdeki enfeksiyonlardan koruyan doğal bir antibiyotiktir. Ağızda bakterilerin artmasını engeller ve diş ağrısını azaltır.

Zerdeçal: Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde ağrı giderme gücüne sahiptir. Zerdeçal, su ile karıştırılıp hamur haline getirilir ve ağrıyan dişin üzerine uygulanır.

Karabiber: Güçlü bir antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri olan doğal bir antibiyotiktir. Diş ağrısının azalmasında etkilidir.

 • Sigara: Diş ve diş etlerine zarar verir, ağız kokusuna neden olur
 • Alkol: Alkol ağzımızdaki plağın ve asidin etkisini azaltan tükürüğü azaltarak ağız kuruluğuna sebep olduğu için diş sağlığımızı tehdit edebilir
 • Meyve Suları: ph ‘ı 7 den düşük olan gıdalar dişlere zarar verir. PH ‘I 2,5 olduğu için meyve suları da dişlere zararlıdır
 • Limon: ph ‘ı 2 olduğu için dişler için zararlıdır
 • Kola: En zararlı içeceklerden biridir. Çünkü fosforik ve sitrik asit ile şeker içerir
 • Enerji içeceği: Sitrik asit ve şeker içerdiklerinden dolayı dişler için zararlıdırlar
 • Yapışık gıdalar (lokum, jelibon vb.): Tatlı şekerlemelerden daha zararlıdır. Çünkü daha fazla şeker verirler ve aynı zamanda sitrik asit içerirler
 • Kuru Meyve: Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Aynı zamanda kuru meyveler yapışkanlığı sebebiyle ağız içinde daha uzun süre kalır. Sürekli kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine sebep olur
 • Buz: Buz sert olduğundan çiğnenmesi sakıncalıdır.  Eğer eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz zaman çok kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir. Soğuk aynı zamanda dişlerinizin kamaşmasına sebep  da olabilir
 • Beyaz Ekmek: Tükürükte bulunan amiloz enzimi karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Fakat şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarmasıdır. Eğer ağızda hiç plak yoksa şekeri aside çevirecek ve diş çürüğü oluşturacak bir şey de yoktur.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/dis-agrisina-iyi-gelen-6-oneri-ve-agriyi-dindiren-bitkisel-cozuemler/

Çene Ağrısı: Ciddiye Alınmalı — Multi Yaşam

Diş Gıcırtısı Çene Ağrıtıyor

Çene eklemi disfonksiyonu çene ağrısının en yaygın görülen nedenidir.

Çene eklemi (temporomandibüler) alt çenenizi kafatasına bağlayan eklemdir (resimde kırmızı daire içindeki çene ucu). Üst çene hareket etmezken, alt çenenin hareket etmesini sağlayan bu eklemdir. Bu eklemdeki herhangi bir hasar çene eklemi disfonksiyonuna neden olur.

Çene eklemi disfonksiyonu belirtileri çene ağrısına ek olarak şunlardır:

 • Çene kası spazmları
 • Baş ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Diş ağrısı
 • Çiğnemede ve ağzı açmada zorlanma
 • Çeneyi hareket ettirirken çıtırdama, gıcırdama gibi sesler gelmesi

Belirtiler çiğnerken ya da stresli hissettiğiniz zamanlarda daha da artabilir.

Çene eklemi disfonksiyonuna yaygın olarak şu üç durum sebep olur:

 • Diş Sıkma (Bruksizm)Daha çok stresli, sinirli ve evhamlı insanlarda görülür. Bu insanlar genellikle uykularında dişlerini sıktıkları ve gıcırdattıkları için, çene ekleminde hasar ve ağrı meydana gelir. Dişlerin çiğneyici kısımlarında aşınmalara oluşabilir. Çoğu insan uyurken dişini sıktığının farkında olmadığı için bundan şüphelenmez.
 • Miyofasyal Ağrı SendromuBir kas veya kaslar sürekli olarak kasıldığı zaman ortaya çıkar. Vücut duruşu düzgün olmayan insanlarda veya eklem yangısına sahip hastalarda görülür.
 • Diş kapanış bozukluğuDişleri eksik, yamuk veya orantısız kişilerde görülür. Konuşurken ya da çiğnerken hissedilen çene ağrısı ile kendini belli eder.

2)  Çene Kanseri

Kanserli hücreler üst veya alt çeneden oluşmaya başlar daha sonra bütün vücuda yayılabilir. Çene ağrısı, çene uyuşması, sürekli yaralar, yumrular, çenenin dışında ve ağzın içinde ortaya çıkan anormal büyümeler çene kanserinin belirtileridir.

Sigara içenlerde ve tütün çiğneyenlerde daha sık görülür.

3)  Tetanoz

Bakteriyel bir enfeksiyon olan tetanoz çene kilitlenmesine neden olabilir. Ağzı açmak veya bir şeyi yutmak zorlaşır. Çünkü çene kaslarında acı verici spazmlar oluşur.

Tetanoz hastalığında, clostridium tetani bakterisi taze bir yara aracılığıyla vücuda girerek, hızlıca toksin üretmeye başlar ve kan dolaşımını bozar. Önlemek için, her 10 yılda bir tetanoz aşısı vurulmayı ihmal etmeyin.

4)  Çene Ağrısı Kalp

Şiddetli bir çene ağrısının aniden ortaya çıkmasıyla kendini belli eder. Genellikle çenenin sol kısmında hissedilir.

Kalbin kendi acı reseptörleri yoktur. Bu yüzden diğer bölgelere sinyaller gönderir. En çok gönderilen yerler sol kol ve çenedir.

5)  Çene Çıkması veya Kırılması

Nefes almada zorluk, ağızda kanma, çene doğrultusunun aniden değişmesi ve çeneyi hareket ettirmede zorlanma çene çıkması ve kırılmasının belirtileridir.

Çene ağrısı ayrıca sinüzit, iltihaplanma, kemik enfeksiyonu, yaşa bağlı olarak dokularda aşınma gibi nedenlerle kaynaklanabilir.

Çene ağrısının yaygın nedeni olan çene eklemi disfonksiyonu ise genelde kolayca tedavi edilebilir ve başka problemlere neden olmaz. Tedaviniz hangi tip eklem disfonksiyonuna sahip olduğunuza göre değişir. Çene ağrısına ne iyi gelir?

Evde Tedavi
Diş doktorunuz aşağıdakilerden bir veya birkaçını önerebilir:

 • Uzun süre çiğnemek zorunda kalmayacağınız yumuşak yiyecekler yeyin.
 • Geniş esnemeyi, şarkı söylemeyi, sakız çiğnemeyi ve tırnak ısırmayı bırakın.
 • Dişlerinizi sıkmak ve gıcırdatmak gibi alışkanlıkları bırakın. Eğer psikolojik bir sebeple bunu yapıyorsanız, bu konuda bir psikoloğu ziyaret edin
 • Etkilenen kaslara mesaj yapın veya sıcak havlu koyun.
 • Stresin sebeplerini bularak, masaj yapmak gibi rahatlama teknikleri yapın.

Terapi ve Antidepresanlar
Günümüzün hızlı dünyası bizi daha stresli veya sinirli yapıyor. Bu yüzden diş sıkmalarına bağlı çene ağrısı da çok yaygınlaştı.

Bunun için bir psikolog veya psikiyatrı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Danıştığınız kişi stresin kaynağını bulup, bunu çözmenize yardım olacaktır.

Eğer terapinin yeterli olmayacağını düşünürse psikiyatrınız antidepresan tedavisi önerecektir.

İlaçlar
Ağrı kesiciler çene ağrısını hafifletebilir. Bu konuda doktorunuz veya eczacınızdan yardım alabilirsiniz. Her zaman ilaçla beraber gelen prospektüsü okuyun ve sorularınızı sorun.

Gece Ağızlığı
Eğer diş doktorunuz çene ağrısının nedenini diş sıkma ve gıcırdatma olarak teşhis ettiyse, gece ağızlığı tavsiye edebilir. Gece ağızlığı plastikten yapılma, üst ve alt çeneye yerleştirilerek diş sıkmanın engellenmesini sağlayan, yumuşak bir parçadır. Gece ağızlığını birçok insan faydalı bulmaktadır.

Ameliyat
Çene eklemi disfonsiyonu için ameliyat çok az önerilir. Ameliyat dışındaki tedaviler işe yaramadığı zaman tercih edilebilir. Çene eklemini açıp buradaki kemik, kıkırdak ve yumuşak dokuları ameliyat etmeyi içerir.

Diğer nedenler olan çene kanseri, tetanoz, kalp krizi ve çene kırılması nadiren görülseler de, acil tıbbi yardım isteyen durumlardır. Doktor konulan teşhise göre bir tedavi yöntemi önerecektir. İyileşme süreci daha uzundur.

Источник: https://multiyasam.com/cene-agrisi-nedenleri-ve-tedavisi/

Diş Ağrısı Neden Olur? Diş Ağrısı Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Diş Gıcırtısı Çene Ağrıtıyor

Diş ağrısı, her bireyin yaşamları boyunca karşılaştığı bir durumdur. Diş ağrısı çözümü olan ve çeşitli nedenlere bağlı gelişen bir rahatsızlıktır. Sağlıklı bir diş veya ağız yapısı genellikle diş ağrısına neden olmaz.

Diş ağrısını tetikleyen faktörler ya da bulgular var ise mutlaka bir an önce diş doktoruna baş vurulmalıdır. Diş ağrısı genel olarak üç şekilde meydana gelir.

Yemek sırasında veya sonrasında ortaya çıkan diş ağrısı, geçmeyen diş ağrısı ve yaralanmalara bağlı diş ağrısı olarak görülür.

Yemek yeme sırasında ve sonrasında ortaya çıkan diş ağrısı : Yemek yerken ya da sonrası ilk yarım saat içerisinde dişin üzerinde bulunan çürük boşluğuna besin artığının girmesi ve bu yiyeceklerin ürettiği asidin diş sinirini etkilemesi sonucu ağır bir diş ağrısı başlar. Bu gibi ağrılı durumda diş fırçası ve diş ipi ile temizlenen diş araları geçici olarak rahatlar. Bu tip diş sancısı tekrarlama göstereceği için en kısa zamanda diş doktoruna baş vurmak gereklidir.

Geçmeyen diş ağrısı : Genellikle geceleri ortaya çıkan tip diş ağrısı uzun süre devam eder. Artmış diş çürüğü olduğu için diş sinirinin ölümü ve dişin enfekte olması sonucu diş çevresinde ya da yüzde şişlik meydana gelir.

Bu gibi bir durumda diş sancısının geçmesi dahada zordur. Dişin ağrısını azaltmak için öncelikle dişin yüzeyinde kalan besin artıkları temizlenmelidir. Geçmeyen diş ağrısında doktorun verdiği ağrı kesicileri kullanmak geçici olarak uygun olabilir.

Geçmeyen diş sancısında hemen en kısa zamanda bir diş hekimine baş vurulması faydalı olur.

Yaralanmalara bağlı diş ağrısı : Yüz bölgesinde, çene kemiğinde ve dişlerde yaralanmalar fiziksel darbeler sonucu ortaya çıkan diş ağrılarıdır. Çene kemiğinde veya dişlerde travmalar nedeni ile kırıklar ve çatlaklar meydana gelir ve bazen diş yerinden bile çıkabilir.

Bu tür travmalardan sonra hasta acil olarak bir diş hekimine baş vurmalıdır. Diş yaralanmaları genellikle çocuklarda, trafik kazası geçirenlerde, sporcularda ve bazı meslek koşullarında görülür. Sporcular diş yaralanmalarından korunmak için gereken önlemleri almalıdır.

Travma sonrası karşılaşılabilecek önemli sorunlardan biride dişin kemik yuvasından çıkmasıdır. Diş yerinden çıkmış ise hasta mümkün olduğunca kısa sürede doktora gitmelidir. Çıkan dişin dokulara zarar vermemesi ve dişin tekrar yerine yerleştirilebilmesi için, diş kök kısmından değil kron kısmından tutulmalıdır.

Çıkan dişi temizlemek için ovalamadan yıkamalı ve bu dişi süt ya da hastanın ağzında muhafaza ederek yarım saat içerisinde doktora gidilmelidir.

Diş ağrısı nedenleri

Diş ağrısına neden olan diş problemleri diş çürükleri, dişlerde kemik kaybı, diş etlerindeki iltihaplanmalar, yanlış yapılmış protezler, doğru yapılmayan köprüler, dolgusu azalmış dolgular, iyi yapılmayan kanal tedavileri, diş gıcırdatma, geceleri veya iş yaparken dişleri çok sıkma, Kanal tedavisi bittikten sonra bir süre devam eden diş ağrısı, dolgu yapıldıktan sonra bir süre devam eden diş ağrısı, köprü tedavisi yapıldıktan sonra devam eden diş ağrısı, protez dişlerin diş etlerinde hasar oluşturması ile ortaya çıkan diş ağrısı, gribal enfeksiyonlardan sonra vücut direncinin düşmesi nedeni ile oluşan diş ağrısı, diş hassasiyetine bağlı diş ağrısı, travmalar nedeni ile meydana çıkan diş ağrısı, sinüzit ağrısı nedeni ile oluşan diş ağrısı ve kadınlarda adet dönemlerinde ve hamilelik döneminde ortaya çıkan diş ağrısı şeklinde diş ağrıları meydana çıkar.

Diş ağrısı belirtileri

Diş ağrısı artmadan önce genellikle soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet başlar.

Tatlı ve ekşi gıdaların ya da sıvıların alınması sonucu oluşan hassaslık, birden ve kendiliğinden başlayan diş ağrısı, fırçalama sırasında diş ve diş etlerinde oluşan ağrı, evde uygulanan yöntemlere rağmen geçmeyen diş ağrısı, çeneye vuran ve apseye yol açan diş ağrısı, geceleri uykudan uyandıran diş ağrısı, künt bir ağrı şeklinde tanımlanan diş ağrısı gibi ağrılar, en kısa zamanda doktora gitmemizi gerektiren diş ağrılarıdır.

Diş ağrısına iyi gelen yöntemler

Diş ağrısına iyi gelen yöntemler

Diş ağrısını doktora gitmeden önce geçirmek için ağrı kesici ilaç kullanmak fayda sağlayabilir. Ağrıyan diş bölgesinin temizlenmesi ağrıyı azda olsa hafifletir. Bu bölgeyi yumuşak bir fırça ya da diş ipi ile iyice temizlemek gerekir.

Tuzlu su ile ılık gargara ( 1 litre su, 1 yemek kaşığı tuz) genellikle günde 4-5 defa yapılabilir. Tuzlu su ile yapılan gargara diş ağrısında etkisi kanıtlanmış bir alternatiftir. Diş ağrısı olan taraf çok fazla kullanılmamalıdır. Buz kompresi bazı ağrılarda ağrıyı geçirebilir.

Karanfil yağı sürmek geçici olarak diş ağrısını hafifletebilir.

Karanfilin bakterileri öldürme özelliği de vardır. Ağrıyan dişin üzerinde sarımsak bekletmek hem bakterileri hemde dişin ağrısını azaltabilir. Çörek otunun ağrıyı uyuşturma özelliği yoktur. Fakat düzenli kullanıldığında bakteri oluşumunu önler.

Zerdeçal, antibakteriyel özelliği sayesinde ağrı giderme özelliğine sahiptir. Zerdeçal tozunu su ile karıştırarak hamur haline getirip ağrıyan dişe sürmek faydalı olabilir.

Tane karabiberi ezip ağızda bekletmek dişte oluşan bakterilerde ve ağrıyı gidermede etkilidir.

Diş ağrısını geçirmek için aspirin koymayı diş doktorları genellikle önermez. Çünkü bu tür çözümler ile geçici olarak rahatlama sağlanır. Özellikle alkol ve aspirin diş çevresindeki yumuşak dokuların yanmasına neden olur. Bu gibi bir durum hastanın ve doktorun başına başka bir tedavi sorunu çıkarır.

Diş ağrısı tedavisi

Diş problemlerinde ağrıya genellikle iltihabi ve apse varlığı neden olur ve bu durum dişte şişliğe yol açar. Dişin şişmesi çok ciddiye alınmalıdır ve bu durumda basit önlemler ile zaman kaybedilmemelidir.

Dişin şişmesi durumunda genellikle antibiyotik kullanılır. Fakat bunu hasta kendisi uygulamamalıdır.

Bu tedavinin yanı sıra dişteki şişliği azaltmak için tuzlu su gargarası, buz kompresi, dişin temizliği ve ağrı kesici kullanımı fayda sağlar.

Kulak ağrısı neden olur?Boğaz ağrısı neden olur?Fibromiyalji sendromu

Источник: https://www.saglikocagim.net/dis-agrs-neden-olur-dis-agrs-tedavisi/

Diş Gıcırdatma ve Çene Sıkmaya 4 Çözüm

Diş Gıcırtısı Çene Ağrıtıyor

Diş gıcırdatma, azı dişleri ve çeneyi fazla sıkma ve birbirine sürtme sonucu oluşur. Genelde akşamları yapılan bu hareket, ağrı ve diş kırılması gibi pek çok probleme yol açabilir. Bugünkü yazımızda diş gıcırdatmaya ve çene sıkmaya karşı en iyi çözümleri sunacağız.

Diş Gıcırdatma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yukarıda söylediğimiz gibi diş gıcırdatma, dişlerinizi fazla sıktığınızda ya da çenenizi sıkarken dişlerin birbirleri üzerinde kaymasıyla oluşur. Bu, dudak ya da tırnak yemek gibi kötü bir alışkanlıktır ve bilinçsizce yapılır. Yani biri size söylemeden ya da siz acı hissetmeden dişlerinizi gıcırdattığınızı fark etmeyebilirsiniz.

Dişini gıcırdatan insanlar bunu genelde gece uyurken yapar. Sabah, çenelerinde ya da diş etlerinde yoğun bir ağrı hissedebilirler. Hatta bazı insanların sürtünme ve baskı sebebiyle dişlerini kırdıkları bile olmuştur.

Diş gıcırdatmaya genelde ne sebep olur? Bunun birçok cevabı vardır; ama hepsi de duygular ve kişinin psikolojik haliyle alakalıdır.

Stres

Farz edelim ki; günlerdir, haftalardır, hatta belki de aylardır büyük bir baskı altındasınız. Bunu bir şekilde dışarı atmak zorundasınız. İşte bu gibi durumlarda diş gıcırdatma ve çene kasılması, bu duyguları atmanın bir yolu olur.

Kaygı

Evlilik, doğum yapmak gibi hayatınızdaki büyük olaylar ve hatta balayı bile kaygıya sebep olabilir. Bu gibi durumlarda yaşadığınız gerilimi dişlerinizi ya da çenenizi sıkarak atmaya çalışıyor olabilirsiniz.

Bastırılmış Duygular

Eğer içe dönük biriyseniz, evde sorunlar yaşıyorsanız, hislerinizden asla bahsetmemeniz öğretildiyse, büyük bir baskı altındaysanız, ailenizle açıkça konuşamıyorsanız ya da duygularınızı bastırma ihtiyacı duyuyorsanız kendinizi geceleri dişinizi gıcırdatırken bulabilirsiniz.

Zihinsel Yorgunluk

Sınav haftasındaysanız, kurumsal bir birleşme içindeyseniz ya da zihninizi fazlaca meşgul eden bir işiniz varsa diş gıcırdatma olasılığınız oldukça artar.

Diş Gıcırdatmanın Sonuçları Nelerdir?

Diş gıcırdatmanın bazı sonuçları şunlardır:

 • Baskının fazla olduğu durumlarda diş ağrısı.
 • Çeneyi kasmak ve kötü duruş sebebiyle boyun ağrısı.
 • Alt çene eklemlerinde sorunlar (ki kulak ağrısına da sebep olur)
 • Dişlerinizde ve azı dişlerinizde aşınma, güçsüzleşme, hassaslaşma ve sonucunda çürük, diş kaybı, diş eti iltihabı ve benzeri sorunlar.
 • Çene bölgesinde ağrı ya da şişme.
 • Ağız ağrısı veya yüksek stresle birlikte uyku problemi.

Baskıyı Hafifletin

İlk ve en önemli adım, biriken gerginlik ve baskıyı rahatlatmanın sağlıklı bir yolunu bulmaktır. Uyumadan önce stresinizi atmaya çalışın ve sinirlerinizi rahatlatın.

Duygularınızı kontrol etmeniz de ayrıca çok önemlidir. Size ağırlık yapan, sizi bunaltan ya da depresyona sebep olan şeyleri hayatınızdan çıkarmak için bir yol bulmaya çalışın.

Bu belki spor yaparak, çalışma saatlerinizi azaltarak ya da fazladan aldığınız bir dersi bırakarak olabilir. Sağlığınız için buna değer.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:

Diş Ağrısına Yol Açabilecek 6 Neden

Buna ek olarak, eğer probleminiz duygularınızı dışa vuramamaksa, hislerinizi söylemeye başlamak güzel bir fikir olabilir. Bir arkadaşınızla ya da bir terapistle, hatta aynada kendinizle konuşmak bile sizi rahatlatabilir.

Duygularınızın akmasına izin vermeniz önemlidir. Belki bir probleminiz hakkında sesli bir şekilde konuşarak, daha önce aklınıza gelmeyen bir çözüm bile bulabilirsiniz.

Zorunda olmadığınız takdirde asla sessiz kalmayın. Sözcükleriniz boğazınızda takılıp kalmasın; çünkü er ya da geç bunun bedelini ağır bir şekilde ödersiniz.

Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak; gerginliği azaltmak ve stresi yatıştırmak ve bunun sonucunda da diş gıcırdatmayı ve çene sıkmayı engellemek için harika bir yoldur.

Bazı insanlar boks, kikboks, spinning ya da maraton koşmak gibi yüksek yoğunlukta sporlar tercih eder. Diğerleri de yoga, pilates ve yüzme gibi daha sakin tempodaki sporları seçer.

Eğer fazla boş vaktiniz yoksa, en azından her gün bir yürüyüşe çıkmayı deneyin ya da iş yerinizde asansör yerine merdivenleri kullanın. Sonunda daha rahatlamış hissedeceksiniz ve umarız ki ıstırabınızı biraz olsun yatıştırmış olacaktır.

Bazı Yiyecekleri Daha Az Tüketin

Yediğiniz şeye bağlı olarak daha fazla ya da daha az stresli ve gergin hissedebilirsiniz. Özellikle stresli bir dönemdeyseniz ve diş gıcırdatmaktan muzdaripseniz, aşağıdaki yiyecekler sağlığınıza zararlıdır:

 • Rafine şeker
 • Meşrubatlar
 • Kızarmış yiyecekler
 • Fast food
 • Kahve
 • Çikolata
 • Sirke
 • Kutu içecekler

Bunlara ek olarak yukardaki yiyeceklerin çoğu, diş minenize de zarar verir. Bunların aksine, çiğ sebze ve meyveler muhteşem bir besin kaynağıdır ve açlığınızı bastırarak, sağlığınıza zararlı yiyecekleri istemenize de engel olur.

Günde iki kez taze sıkılmış meyve ve sebze suyu içmeye çalışın. Akşam yemeği olarak göbek salata ve elma yiyin.

Sakinleştirici Çaylar İçin

Bunları günün herhangi bir zamanında içebilirsiniz; fakat en iyi sonucu almanız için uyumadan 1 ya da 2 saat önce içmeniz gereklidir. En rahatlatıcı çaylar:

 • Çarkıfelek çiçeği
 • Anason
 • Nane
 • Papatya
 • Portakal çiçeği

Источник: https://sagligabiradim.com/dis-gicirdatmaya-ve-cene-sikmaya-4-cozum/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.