Diş Hassasiyetinden Kurtulmak Mümkün Mü?

Kalıcı Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş Hassasiyetinden Kurtulmak Mümkün Mü?

Kalıcı diş beyazlatma uygulaması, farklı sebeplerle renk değiştirmiş ve sararmış olan dişlerin rengini, kişiye özel birkaç ton açmak için yapılan bir çözümdür. Dişlerin yapısında yani, mine ve dentin tabakasında meydana gelen renklenmeleri giderme uygulamasıdır.

Güzel ve sağlıklı bir gülümseme için beyaz dişler kişinin kendini güvenli ve iyi hissetmesi için oldukça önem teşkil eder.

Fakat dişlerin oluşumları sırasında ortaya çıkan yapısal bozukluklar, küçükken ya da henüz anne karnındayken uygulanan bazı antibiyotikler, tüketilen besinler ve içilenler hatta içilen sulardaki flor miktarı dahi dişlerde renklenmeye yol açabilir.

Bunların dışında yaşlılık, eski protezler, kaplamalar ve dolgular da dişlerdeki beyazlığın yitirilmesi için bir faktördür.

Yediğimiz içtiğimiz çay, kahve, sigara, içerisinde renklendirici olan tüm içecekler, vişne suları, kırmızı şaraplar, nar suları bunların tümü zaman geçtikçe dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında biriken renkli organik ve inorganik maddeler neticesinde dişlerin koyulaşmasına sebep olur.

Rengi koyulaşmış ya da sararmış dişlere porselen kaplama vs. yaptırmak yerine bleaching olarak da isimlendirilen kalıcı diş beyazlatma tekniği uygulanır ve bu uygulama neticesinde dişler durumuna göre sekiz-on tona kadar açılma sağlar.

Dişleri beyazlatmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Birinci yöntem diş doktoru ile profesyonel beyazlatma (Office bleaching), diğeri ise evde doktorunuzun önerisi doğrultusunda uygulanan ev beyazlatma (Home bleaching) yöntemidir.

Klinikte Lazer Yardımı İle Kalıcı Kalıcı Beyazlatma Yöntemi

Klinikte diş doktoru gözetiminde profesyonel beyazlatma yöntemi ise aşağıdaki şekilde uygulanır:

Ağartıcı ilaç bu yöntem hakkında tecrübeli olan bir hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir.

Beyazlatılacak dişlerin üzerine LAZER IŞIĞI belli bir süre tutulur.

Lazer ışığı dişi beyazlatmayı sağlamaz. Yalnızca beyazlatma jelinin aktive olmasını sağlar ve gerekli kimyasal reaksiyonun başlamasına yardım eder. Lazer dişin içine işlemez.

Bu uygulama 1 saatten kısa sürede tamamlanır ve anında sonuç vermesine karşın istenilen beyazlık seviyesi için birden fazla seans gerekebilir.

İşlem tamamlandığında sonuç hemen fark edilir.

Evde Uygulanan Beyazlatma Yöntemi

Diş hekimi hastanın ağzından ölçü alır ve dişlerin üzerine takılabilecek ince lastik kalıpları hazırlatır.

Hasta, kendisi için hazırlanmış özel kalıbın içerisine ilaç yerleştirir ve bu kalıbı beyazlatılacak dişlerin üstüne günde en az 6 – 8 saat takar.

Bu tedavi ortalama 1-4 haftada tamamlanır.

Kalıcı Beyazlatma İşlemi Herkese Uygulanabilir Bir Yöntem midir?

Hemen hemen herkese uygulanabilir bir yöntemdir. Fakat, tedavinin etkili olamayacağı çeşitli durumlar söz konusudur. Diş hekimini, tam bir ağız içi kontrol ve tanısı ile dişlerin bu uygulama için uygun olup olmadığına karar verecektir.

Dişler sağlıklı ise beyaz ve doğal gülümseme için diş beyazlatma etkin bir çözümdür. Ağzında ilerlemiş çürükleri ve ilerlemiş dişeti hastalığı olan kişiler, tedavilerini tamamladıktan sonra beyazlatma işlemini yapabilirler. Bunun haricinde büyüme ve gelişimini tamamlamamış çocuklara tavsiye edilmez.

Bunun dışında hamilelere ve emziren annelere de yapılması önerilmez.

Kalıcı Beyazlatma İşlemi İle Porselen Kaplama ve Köprü Protezleri de Beyazlatılabilir mi?

Tüm kalıcı beyazlatma teknikleri doğal diş yapısı üzerinde çalışırlar. Bu durumda, porselen kaplama kuron ve köprüler ya da dolgular beyazlamazlar. Yeni beyazlamış dişinizin rengine uyması için tüm bunların değişmesi gerekebilir.

Kalıcı Beyazlatma Güvenli Bir Tedavi midir?

Dişlerin beyazlatılması diş hekiminin gözetimi altında uygulandığı koşullarda etkin ve güvenlidir. Dişler ve dişetleri herhangi bir şekilde kesinlikle zarar görmez.

Kalıcı Diş Beyazlatma İşleminde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

  • Uygulanan ilacın markası ve içeriği
  • Bu konuda tecrübeli bir hekimin tedavisi altında olmanız
  • İlacın kullanılma şekli ve tedavi süresi

Çoğunlukla diş hekimleri klinikte beyazlatma uygulamasını tercih etmektedirler.

Evde Beyazlatma İşlemi Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Yapılır?

Diş etlerinin korunması:

Beyazlatma jelleri dişetlerini biraz tahrişe uğratabilir. Bu sebeple dişetlerine taşırılmaması gerekir. Ev tipi uygulamalarda kalıbı ağza yerleştirdikten sonra jel dişetine taşıyorsa ıslak bir pamuk ile taşan jel temizlenmelidir. Ofis tipi yöntemlerde ise hekiminiz dişetini izole etmek için özel bir köpük kullanır.

Kullanım süresinin doğru ayarlanması:

Ev tipi beyazlatmada hekimin tavsiye ettiği sürlerde ve düzenli olacak şekilde kullanılması gerekilir. Bu durum dışında istenilen sonuç elde edilmez.

Sıcak-soğuk hassasiyetinin kontrol edilmesi:

Beyazlatma ardından ender olarak ” sıcak-soğuk hassasiyeti ” ortaya çıkabilir. Fakat bu durum 1-3 gün içerisinde tamamen kaybolur. Beyazlatma uygulaması diş minesi üzerinde herhangi bir değişikliğe sebep olmaz.

Uygulamanın sürekliliği:

Beyazlatma kalıcı bir uygulamadır. Fakat aşırı sigara kahve ve çay tüketenlerde zamanla renk geriye dönebilir. Hasta diş temizliği konusunda yönlendirilir. Çoğunlukla birkaç sene sonra tek seferlik bir uygulama ile beyazlatma pekiştirilebilir.

Kalıcı Diş Beyazlatma İçin En Uygun Yöntem Hangisidir?

Şayet her akşam dişlerde kalıpların düzenli olarak yerleştirilemeyeceği düşünülüyorsa, yerleştirmek unutulabilirse, ihmal edilebilirse ya da sonuçları beklemek için çok uzun beklemek istenmiyorsa ofis tipi beyazlatma daha uygun bir çözüm olacaktır. Bu çözüm şayet dişler renk olarak birbirlerinden farklılarsa dişlere teker teker ilgilenilebilmesini olanağı da sağlar.

Diş Beyazlatmanın Zararları Nelerdir?

Diş beyazlatma uygulanan hastaların çok az bir kısmı uygulama ardından sıcak- soğuk hassasiyet duyabilir. Bu da dişlerdeki hafif aşınma ve mine çatlakları sebebiyle olur ve kısa sürede kendiliğinden geçer. 

Kalıcı Diş Beyazlatma İle Dişlerde Sağlanan Beyazlık Ne Kadar Dayanır?

Diş beyazlatma (Bleaching) ile elde edilen dişlerinizdeki beyazlık gerekli şartlar sağlandığı taktirde oldukça uzun sürelidir fakat bu süre kişiye bağlıdır. Aşırı sigara içimi, aşırı çay-kahve-kola gibi renkli gıda alışkanlıklarınız bu süreyi kısaltabilir.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/dislerde-kalici-beyazlik-mumkun-mu/

Diş hassasiyetine evde çözüm önerileri

Diş Hassasiyetinden Kurtulmak Mümkün Mü?

Herkes, farklı diş yapısına sahiptir. Bazı dişler diğerlerine nazaran daha hassas olabilir. Özellikle aşırı sıcak veya soğuk yiyecek ve içecekler tüketirken büyük sıkıntı yaşarlar. Diş hassasiyeti olanlar, Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere sunduğumuz etkili çözüm önerilerinden faydalanabilirler. İşte, diş hassasiyetinin nedenleri ve evde çözüm önerileri

Diş hassasiyetinin nedenleri:

Gün için, yediğiniz, içtiğiniz her şey hatta soğuk hava bile, dişlerde sızıya ve acıya neden olabilir. Diş hassasiyeti, özellikle yetişkenlerde sık rastlanan bir sorundur ve dişi koruyan diş minesinin aşınmasıyla ortaya çıkar.

Yanlış diş fırçalama 

Diş fırçalarken sert ve hızlı davranmak, sert diş fırçaları kullanmak ve sık sık diş fırçalamak, dişin koruyucusu ve vücudun en sert maddesi olan diş minesinin yıpranmasına neden olur. Bu da, diş hassasiyetine yol açar.

Diş bakımı yapmama

Dişleri, günde iki kere nazikçe fırçalamak gerekir. Ağız bakım sularıyla da günlük diş bakım rutininizi tamamlayabilirsiniz. Diş bakımını aksattığınız takdirde, dişler ile diş etinin birleştiği yerde tartar oluşur ve diş hassasiyeti yaşanır. Tartar ancak diş hekimi tarafında temizlenebilir.

Diş eti çekilmesi

Diş etinin dişten uzaklaşması, dişin köklerine doğru olan hassas sinirlerin ortaya çıkmasına ve dış etkenlere karşı hassaslaşmasına neden olur. Diş eti hastalıkları ve sert diş fırçalama diş eti çekilmesine yol açar.

Beslenme alışkanlığı

Asidik ve ekşi yiyecekler tüketmek, diş minesinin soyulmasına neden olur. Günlük beslenmenizde, turunçgilleri, enerji içeceklerini, şarap ve soda gibi karbonatlı içecekleri, domates, yoğurt gibi asidik besinleri tüketirken daha kontrollü olmalısınız.

Aşırı şeker tüketimi

Aşırı şekerli yiyecek ve içecekler, ağızda bakteri oluşumuna neden olur. Bakteriler, diş etlerinde yıpranmaya ve dişlerde hassasiyete yol açar.

Diş gıcırdatmak

Diş gıcırdatma genellikle uyku esnasında olur. Bu durum dişlerin sallanmasına ve diş etlerinin zarar görmesine neden olur. Bu da, dişlerin hassaslaşmasına yol açar.

Diş hassasiyeti nasıl geçer?

Diş macununuzu değiştirin!

Diş hassasiyetini azaltmak için en etkili yollardan biri, diş hassasiyetine uygun diş macunu kullanmaktır. Nane aromalı diş macunlarını bir kenara bırakıp, potasyum nitrat ve stronsyum klorür içeren daha hafif diş macunları tercih edin. Florür de diş minesini koruyan bir maddedir. Aynı zamanda, dişlerin çürümesini önler. Bu tür macunlar, diş hassasiyetinin azalmasına yardımcı olabilir.

Yumuşak bir diş fırçası tercih edin!

Diş etleri ve dişlerdeki hassasiyet için, yumuşak bir diş fırçası kullanmaya özen gösterin. Bu tür diş fırçaları dişlerin ve diş etinin zarar görmesini önler ve diş minesini korur. Dişleri yumuşak diş fırçası ile nazikçe fırçalamak gerekir.

Ağız hijyenine özen gösterin!

Ağız sağlığı için, hijyenine dikkat etmeniz gerekir. Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın. Düzenli olarak fırçalamak, dişler üzerinde plak oluşmasını ve diş hassasiyetini önler.

Ağız bakım suları kullanın!

Diş hassasiyetinden kurtulmak için, diş minesini koruyan ağız bakım sularını tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda, evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir karışım da var; bir bardak ılık su içine 2 çay kaşığı tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı, sabah ve akşam düzenli olarak, ağız durulama suyu olarak kullanabilirsiniz.

Yiyecek ve içeceklere dikkat edin!

Bazı yiyecekler ve içecekler, diş hassasiyetini tetikler. Özellikle sıcak ve soğuk besinler, asitli içecekler, diş ve diş etine zarar verir. Ayrıca, fazla şeker içeren besinlerden de kaçınmalısınız.

Turunçgiller, domates, soslar, turşu gibi besinler; meyve suları, alkolsüz içecekler, kırmızı şarap gibi içecekler tüketirken dikkatli olmalı ve tükettikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamalısınız.

Diş hassasiyetinin nedenlerini ve evde çözüm önerilerini öğrendiniz. Diş acınız bir dakikadan uzun sürüyorsa ve dayanılmazsa hemen bir diş hekimine başvurmalısınız. Unutmayın, diş sağlığı çok önemlidir ve diş sorunlarını ertelemek bir çözüm değildir.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Dişlere iyi gelen muhteşem besinler

Diş beyazlatmak için doğal yöntemler

Doğal diş bakımı nasıl yapılır?

Источник: https://www.yuksektopuklar.com/dis-hassasiyeti-49653

Diş Hassasiyetine Dikkat!

Diş Hassasiyetinden Kurtulmak Mümkün Mü?

Endodonti Uzmanı Dr. Gözde Aysel, diş hassasiyeti konusunda bilinmesi gerekenleri anlattı.

Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Endodonti Uzmanı Dr. Gözde Aysel, diş hassasiyeti hakkında bilinmesi gerekenleri sıraladı. Aysel, “Diş hassasiyeti, dişin daha yumuşak iç kısmı olan ‘dentin’ açığa çıktığında başlayan sıcak soğuk hassasiyetine denir.

Hassasiyet, dişeti çekilmesi ve diş minesi aşınması gibi yaygın problemlerin sonucu olarak zaman içerisinde gelişebilen bir durumdur” dedi. Dr.

Gözde Aysel, diş hassasiyetinin belirtileri ve hangi durumlarda oluştuğu konusunda şunları kaydetti:“Sıcak, soğuk, tatlı ya da çok asitli yiyecek ve içecekler ya da soğuk havayı içinize çektiğiniz durumlarda dişin hassas bölgeleri uyarılarak dişte kısa süreli rahatsızlığa yol açar.

Diş hassasiyeti şu durumlarda oluşur; Çürük, çatlak ya da kırık dişler, kırılmış eski dolgular, hatalı ve sert fırçalama, kötü ağız hijyenine bağlı diş eti iltihabı , diş eti çekilmesi, diş sıkma alışkanlığı , asitli gıdaların çok tüketilmesi sonucu diş hassasiyeti oluşabilir. Yeni yapılan diş tedavileri sonrası da diş hassasiyeti görülebilir, ancak bu zamanla geçen bir hassasiyettir. “

DİŞ HASSASİYETİ İÇİN DOKTORA NE ZAMAN BAŞVURULMALIDIR?

Dentin aşırı hassasiyeti olduğunda diş hekimine başvurulması gerektiğini dile getiren Aysel, ”Hekiminiz, varsa çürük tedavisi ie ya da, günlük ağız bakım alışkanlığınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda bazı basit değişiklikler yaparak dentinin daha fazla açığa çıkmamasına, hassas dişleriniz için bakıma ve sızının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Diş hassasiyeti önemli problemlerin göstergesi olabilir. Dikkate alınmazsa altta yatan sorun ilerleyip daha büyük problemlere yol açabilir” şeklinde konuştu.

DİŞ HASSASİYETİNDE HANGİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ UYGULANMALIDIR?

Endodonti Uzmanı Dr. Aysel diş hassasiyetinin tedavisi hakkında şunları söyledi:“Öncelikle ağız bakımı iyileştirilir. Hassasiyet giderici florür içeriği zengin bir diş macunu ve düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile dişlerin bütün yüzeylerinin temizlenmesi gerekir. Gerekiyorsa yumuşak kıllı bir fırça kullanımı önerilir. Böylece dişlerde fırçalama yüzünden oluşan aşınma ve diş etlerindeki hasar azaltılır. Varsa diş gıcırdatma-sıkma alışkanlığı ortadan kaldırılır. Yine varsa açıkta olan kök yüzeyleri beyaz dolgularla kapatılır. Florür uygulaması yapılır. Diş hekiminiz muayane sonucu kanal tedavisi yapılmasını da uygun görebilir.”

DİŞ HASSASİYETİNDEN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Günde en az iki kez dişlerin fırçalanması gerektiğine vurgu yapan Aysel, “Diş fırçalanırken yumuşak diş fırçası kullanmalı, dişler yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır. Asitli içeceklerden uzak durmalı, asitli içecek tüketimi sonrasında ise ağızdaki asit dengesinin sağlanması için bol su içmelidir. Aşırı soğuk ve sıcak gıdaları bir arada tüketmemeli, flor içeren ağız bakım ürünlerini tercih edilmelidir. Rutin diş kontrolleri aksatılmamalıdır” ifadelerini kullandı.

0 0 0 0 0 0

Paylaş

Paylaş

Paylaş

Kaynak: İHA

Editör:Birkan Uğur SARI

6

Источник: http://www.kanalv.com.tr/saglik/dis-hassasiyetine-dikkat/36823

Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer

Diş Hassasiyetinden Kurtulmak Mümkün Mü?

Bir bardak buzlu su içtiğinizde, şekerli bir şeyler yediğinizde ya da sıcak çorba içtiğinizde bir veya birden fazla dişinizin, sinirleriniz aracılığıyla ilettiği his sizi yerinizden oynatıyor değil mi? Bu, hassas dişlere sahip olduğunuz anlamına geliyor.

Peki, bu neden oluyor? Dişiniz niye sıcağa, soğuğa, tatlıya ya da ekşiye, hatta kimi zaman baskıya tepki gösteriyor? Diş hekimleri de hastanın neden hassas dişlere sahip olduğunu bulmak için dedektiflik oynamak zorunda kalıyor.

Çünkü dişlerin hassas olmasına yol açan, diş yapılarını zedeleyebilen ve acıyı dindirmek için kanal tedavisi gerektiren -travmadan diş hastalıklarına kadar- pek çok farklı neden bulunuyor. Bir ya da birden fazla diş en ufak bir baskıya karşı hassaslaşabiliyor.

Örneğin sert bir mısır tanesini yanlışlıkla ısırdıysanız ve bunun sonucunda dişiniz kırıldı veya zarar gördüyse bu diş genelde diş hekimleri tarafından temizlendikten, doldurulduktan ya da başka şekillerde üzerinde çalışıldıktan sonra hassasiyet kazanabiliyor.

Bazen bu tür bir hassasiyetin geçmesi haftalar, hatta aylar alabiliyor. Diğer durumlarda da insanlar, dişlerini gıcırdatarak ya da ağızlarını sıkı sıkı kenetleyerek diş hassasiyetine sebep olabiliyor.

Baskıya karşı gelişen bu tarz bir hassasiyet, endişe duyulacak bir durum değil. Tabii eğer bir ya da iki defa olduysa ve bir – iki gün içinde geçtiyse.

Burada bunu bir uyarıcı gibi kabul etmek gerekir eğer diş sıkma veya gıcırdatma durumunuz varsa hassasiyetle birleştiği zaman çözümü için diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekir.

Dişlerin travmayı atlatması için zaman gerekir. Baskı hassasiyeti kalıcı bir durum haline geldiği zaman kırılmadan, çatlamadan ya da çürümeden şüphelenebilir ve diş doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz.

Isıya karşı hassasiyet, genellikle dişlerin bakımı ihlal edildiği, kimi zaman da bir veya daha fazla dişin çok kısa aralıklarla ya da çok sert travma geldiği anlamına gelebilir. Çünkü ufak da olsa yerinden kayma olabilir, böylece yüzeyinin ısırığınızı şekillendirdiği noktayı değiştirmiştir.

Bu tür kaymalar, parmak emme gibi alışkanlıklar ya da bir veya daha fazla dişinizin travma görmesinden kaynaklanabilir.

Isıya, tatlıya ya da ekşi yemeklere karşı gelişen diş duyarlılığının en yaygın sebebi korunmasız dentin dokusudur.

Diş minelerinin hemen altında bulunan ve mikroskopik tünelleri (tübül) barındıran sert dokular olan dentinler, diş çürümesi, diş eti çekilmesi, yemek ya da diş fırçası aşındırması yüzünden korunmasız bir hale gelebilir. Sebebi ne olursa olsun, korunmasız bölgeler diş hassasiyetine yol açarlar.

Bir veya daha fazla dişinizde duyarlılık geliştiyse öncelikle neyin sebep olduğunu öğrenmek için diş doktorunuza görünün. Duyarlılığınız basit bir diş minesi aşınması ya da diş eti çekilmesi sonucu oluşmuşsa aşağıda detaylarını bulabileceğiniz 4 altın kuralı mutlaka uygulayın:

1. Hassasiyeti Azaltan Diş Macunlarını Kullanın

Diş minesi aşınması veya diş eti çekilmesi yüzünden oluşmuş diş duyarlılığı, ne yazık ki dişlerinize dolgu yaptırmakla geçmez. Bunun yerine hassasiyeti azaltan diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın. Marketlerden satın alabileceğiniz bu tür diş macunlarının içinde, dentindeki kanalları (tübülleri) doldurarak duyarlılığı azaltan maddeler bulunur.

Yatmadan önce diş macununuzdan biraz parmağınıza ya da küçük bir pamuklu beze sürün ve duyarlı noktalara yaymayı deneyin. Fırçalarken diş fırçanızı ıslatmayın, diş macununun tükürüğünüzle köpürmesini sağlayın ki normalde de doğru diş fırçalama şekli budur. Tükürün, ancak durulamayın. Birkaç hafta içinde dişlerinizdeki hassasiyetin azaldığını hissedeceksiniz.

Florür oranı yüksek ve içerisinde nitrat barındıran macunlar hatta daha da yeni bir ürün olan arginin içeren macunların bu konuda ümit verici sonuçları vardır.

2. Florür İçeren Ağız Gargaralarını Deneyin

Reçetesiz satılan ve her eczanede ya da markette bulabileceğiniz florür içeren ağız çalkalama suları, özellikle çürük sorunları yaşayan kişilerde hassasiyeti azaltmaya yardımcı olabilir. Bu çalkalayıcıları günde bir – iki defa kullanın; ağzınızın içinde gezdirin, yaklaşık 1 dakika boyunca ve daha sonra tükürün, üzerine de en az 30 dakika her hangibir şey yiyip içmeyin.

Hassas dişlere sahip kişiler kimi zaman marketlerde bulunanlara göre daha güçlü florür içerikli bir çalkalayıcıya ya da jele ihtiyaç duyar. Örneğin diş eti hastalıkları için uygulanan bazı tedaviler (plakaları azaltan kök düzeltmesi gibi) hassas dişleri daha da duyarlı hale getirebilir. Bu gibi durumlarda diş hekimleri sorunu ortadan kaldıracak özel bir florür jeli önerebilir.

3. Dişlerinizi Temiz Tutun

Dişlerin üzerinde şekillenen beyaz yapışık maddeler olan plaklar, özellikle takma dişleriniz doğal olarak hassassa, dişleri rahatsız eden bir asit üretir.

Dişlerinizi günde en az iki defa fırçalayarak her gün plaklara karşı savaş açabilirsiniz. Bunu tercihen yemekten en az 30 dakika sonra ve yatmadan önce yaparsanız daha olumlu sonuç alırsınız.

Bunun yanı sıra dişlerinizi günde en az bir defa diş ipi ile temizlemeyi de unutmayın.

4. Yumuşak Bir Diş Fırçası Kullanın

İnsanlar diş hassasiyetine çoğunlukla koruyucu diş minelerine zarar vererek, dişlerini çok sert fırçalayarak ya da sert diş fırçaları kullanarak yol açar. Diş eti çekildiği zaman korunmasız dentin, diş fırçası aşındırmasına karşı daha kırılgan bir hal alır.

Bu nedenle yumuşak diş fırçasını kullanın ve dişlerinizi fırçalarken çok küçük bir baskı uygulayın. Yumuşak dokunuşlar, fırçanın daha özgür hareket etmesini ve dişlerinizi daha etkin bir şekilde fırçalamanızı sağlayacaktır.

Bu konuda piyasada çok nitelikli ürünler bulunmaktadır, ürün tavsiyesi için diş hekiminize danışabilirsiniz.

Источник: https://www.onurozturk.com/dis-hassasiyeti-nasil-gecer/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.