Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

içerik

İmplant fiyatları

Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler
Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

İmplant fiyatları ya da en kapsamlı hali ile implant diş fiyatları implant markaları ve fiyatlarına göre değişiklik göstermekte olup ülkemizde en yaygın ve güncel implant fiyatlarını siz değerli okuyucularımız için bir araya getirdik.

İmplant diş, diş eksiği olan her hastanın ilk yaptırmak istediği bir tedavi yöntemidir. İmplant fiyatları ya da diş implant fiyatları yaşadığınız şehre göre de farklılıklar gözetebilir.

İmplant fiyatları Ankara için bugün tek bir diş implantı için fiyat tutarı KDV hariç 760 TL civarındadır. Bazen bu fiyatlar yüksek gelmekte ve insanları devlet hastanelerine yönlendirmektedir.

Böylece implant fiyatları devlet hastanesi gibi yerlerde yaptırma çabası başlamaktadır.

İmplant tedavisi özel diş poliklinikleri dışında başka yerlerde ne yazık ki kalıcı çözümler vermemektedir. İmplant tedavisi fiyatları İmplant markalarına bağlı olarak değişmektedir.

İmplant yaptıracak hasaların mutlaka gitmeden önce hastane randevusu almaları gerekmektedir. Günümüzde implant diş muayeneleri pek çok diş polikliniğinde ücretsizdir.

Diş ağrılarınız için erken tanı ve tedavi önem taşımaktadır.

İmplant fiyatları 2018 güncel fiyatları, tedavi süreci kısaca implant diş hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde. İmplantlar, eksik dişlerin tam yerine geçer ancak sabit veya çıkartılabilir protezlerin farklı tipleri de bulunmaktadır.

 İmplant gövdesi çene kemiği ile kaynaşır ve doğal diş kökünün yerini alır. İmplant üzerinde, üst yapı bir protez olarak bağlanır.

Dental implantlar eksik bir dişin yerini alıyor! Çok iyi tolere edilirler ve kısa bir süre sonra kendi dişleriniz gibi hissetmeye başlarsınız! Çiğneme fonksiyonu tamamen korunur herhangi bir sorun ve kaygı oluşturmaz.

Teorik olarak tüm insan dişlerinin yerine bireysel implantlar yaptırabilir. Ancak implant diş ücretleri çoğu zaman insanların aklında soru işaretleri bırakabiliyor. Bu yüzden implant diş fiyatları hakkında güncel fiyatları sizinle paylaşıyoruz.

İmplant diş fiyatları

İmplant diş fiyatları, çene kemiğine, tedavinin süresine, seçilen implantın çeşitlerine ve implant sayısına göre değişiklik göstermektedir. Ancak bugün İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir illerinde genel olarak yaygın olan özel diş poliklinikleri üzerinden derlediğimiz liste şu şekildedir.

İmplant Diş Fiyatları 2017 – 2018 Güncel fiyat listesi

İmplant diş fiyatları minimum…………………………………………………………..860 TL

Çeşidine göre İmplant fiyatları yerli…………………………………………………..1 100 TL

Çeşidine göre İmplant fiyatları yabancı……………………………………………..1.670 TL

Diş Çekimi ücreti lokal- Dijital Anestezi ile  ………………………………………. 150  TL 

20 Yaş Dişi Çekimi fiyatı-Normal ……………………………………………………. 300 TL 

Gömük Diş Çekimi fiyatı-Diş Eti Altı…………………………………………………. 500 TL 

Gömük Diş Çekimi fiyatı-Kemik Altı, Düz – Açılı………………………………….. 600 TL 

Dental İmplant Fiyatı (Kaplama Dahil) …………………………………………….. 2.800 TL

Sinüs Opr.Fiyatı Sinüs Tabanı Kemik Yükseltilmesi Greft-Membran Hariç ..600TL

İmplant diş fiyatları farklılık göstermektedir. Fransız takka implant fiyatları pahalıdır. Çoğunlukla ülkemizde Alman marka implantlar tercih edilmektedir. Bu nedenle bu implantların yurtdışından gelmesi ciddi bir maliyete neden olmaktadır.

Aslında günümüzde yerli diş implantları ile Alman diş implantları arasında fark yoktur. İmplant yaptırırken mutlaka implant diş fiyatları araştırması yapınız.

Ancak karşılaşacağınız tek bir diş implantının 800 TL üstünde olacağını unutmayın! Bu fiyat aralığından daha ucuz implant diş fiyatları ile karşılaştığınızda kesinlikle tercih etmeyin.

[attention type=green][attention type=red]
Dental implantların yerleştirilmesinin en yaygın nedenleri tek eksik dişlerdir. Daha büyük diş boşlukları söz konusu olduğunda, implantlar genellikle çok üniteli köprüler için köprü abutmentleri olarak hizmet eder.
[/attention][/attention]

Buna ek olarak, tam protez kullanmamak için, altı ila sekiz implant veya çıkarılabilir protezle sabitlenmiş dişsiz çene sabitlemek mümkün olabilmektedir.

 İmplant hakkında daha detaylı bilgiler için gelin aşağıdaki kavramlara hep birlikte bakalım.

İmplant gövdesi nedir?

İmplantın tam adı ” implant gövdesi ” dir. Bu eksik diş kökünün yerini alan silindirik veya sarmal bir tabandır. İmplantasyondan sonra, suni diş kökleri kemik ile birlikte aşamalı olarak büyür ve nadir durumlarda, doğal diş köklerinin fonksiyonunu hemen alabilir.

İmplantlardaki kronlar

Dental implant iyileştikten sonra, protez yerleşimi takip eder.  Planlanan üst yapı implant gövdesine yapılır ve takılır.

Bulgulara bağlı olarak üst yapı çeşitli biçimlerde olabilir. İmplant destekli protezler, tek kron ve köprüler veya kombine çözümler ile çıkarılabilir protezler ve kısmi protezler olabilir. Hasta olarak malzeme seçiminde özgürdür tüm seramik veya seramik kaplamalar gibi tüm ortak malzemeler mümkündür.

İmplant destekli protezlerin avantajları

Diş implantlarının faydaları göze çarpmaktadır. Böylece, diş implantları mümkün olan en iyi protez şekli olarak düşünülebilir! İmplantlar doğal dişlere benzerler. Baskı noktası yok, kötü yapışma yok, kayma veya protez gibi sallanmaz.

Yemek yerken, konuştuğunuzda ya da gülerken kötü tutulan protezlerden endişelenmeniz gerekmez. Son olarak, tam bir protezin aksine, implant destekli bir protez diş fırçasıyla normal şekilde fırçalanabilir ve temizlik için çıkarılması gerekmez. İmplantlarını yerleştiren birçok hasta gerçekte yeni bir yaşam kalitesine kavuşmaktadır.

Diş implantları kaç yıl kullanılabilir?

İmplantların dayanıklılığı çok bireysel ve birçok faktöre bağlıdır: Kemik miktarı ve kalitesi, hastanın durumu, ağız hijyeni ve implant konumu ve Implantologen deneyimi prognozu etkiler. Uzun süreli çalışmalar, implantların% 90’ının 10 yıl sonra hala var olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bireysel vakalarda, implantlar 40 yıla kadar sürmektedir.

Diş implantlarının çeşitleri

Diş implantlarının sayısız farklı türü vardır, ancak hepsi diş rutinde kullanılmamaktadır. İmplantları şekline, materyaline veya implante etme tekniğine veya çeneye yerleştirme tekniğine göre bölmek mümkündür. Çene amacına ve anatomik koşullarına bağlı olarak, diş hekimi uygun implant ve uygun implantasyon tekniğini seçer.

İmplant şekilleri

Pek çok farklı implant şekli vardır. Bunlardan ilki vida implantlar.

Vida İmplantlar

Vidalı implantlar en çok kullanılanlardır. İki farklı tipte vida implantları vardır. Kendinden kılavuzlu dişlere sahip implantlar doğrudan kemiğe vidalanabilir implantlar. Normal dişli vidalı implantlar için çene kemiğinde implantın vidalanacağı bir delik açılmalıdır.

İçi boş silindir implantlar

İçi boş bir silindirin şekli, çene kemiğiyle temas alanını arttırır. Bununla birlikte, silindirdeki kemik miktarının zayıf bir şekilde perfüze edildiği kısa sürede ortaya çıkar ve bu nedenle içi boş silindir şeklinin hiçbir avantajı yoktur.

Bıçak İmplantlar

Düz, yaprak şeklinde implantlar çene kemiğinde bir yuvaya yerleştirilirler. Pen veya sarmal implantlardan daha az kararlı oldukları ve enfeksiyona bağlı kayıp nedeniyle değerli çene kemiği kaybedildiklerinden, bu implant şekli bugün pek kullanılmamaktadır.

Disk implantlar

Disk implantları BOI (bazal osseointegre implantlar) olarak adlandırılan bazal implantlara aittir. Bir disk şeklindedirler ve çene kemiği gerilince ve normal bir vida implantı artık yeterli desteği sağlayamadığında kullanılırlar.

Diş implantlarının malzemeleri

Dental implantlar çevresindeki kemik ve dokuya sıkıca tutturulmalıdır. Bu osseoentegrasyon sadece birkaç malzemeye izin verir. Ayrıca önemli olan, biyouyumluluk olarak adlandırılan çok iyi bir uyumluluktur.

Dental implantlar kullanılan malzemeye göre sınıflandırılabilir.

Seramik İmplantlar

Seramik implantlar daha önce kullanıldı. Kemiklerde çok iyi büyürler ve iyi tolere edilirler. Bununla birlikte, seramik malzemeler nispeten kırılgan olduğundan, malzeme kırıkları sıklıkla meydana gelmiştir. Bu nedenle seramik implantlar artık kullanılmıyor.

Titanyum İmplantlar

Titanyum implantlar en çok kullanılanlardır. Saf titanyum çok iyi bir biyouyumluluk gösterir ve herhangi bir intolerans reaksiyonu veya alerjisi tetiklemez. Dahası, titanyum, çene kemiği ile yüzey yapısıyla sağlam bir bağlantı kurabilmektedir.

Zirkon

Zirkon implantları, yüksek performans seramik bir malzeme olan modern bir malzeme kullanmaktadır. Zirkonya bir zirkonyum bileşiğidir.

Dental kronların ve diğer protezlerin üretiminde kullanılan, çok kararlı, metalik olmayan bir malzemedir ve oraya hızla hakim olmuştur.

İlk sonuçlar, bununla birlikte, implantların kemiğe daha az yerleştirildiğini göstermektedir, bu nedenle titanyum, diş implantları için halen tercih edilen ilaç olarak kalmaktadır.

Bir ve iki parçalı implantlar

Bir standart implantı kemik gömülü olduğu (genellikle bir vida şeklinde) gerçek implant oluşur ve diş kökünün fonksiyonu üstlenir. Bir bağlantı parçası (abutment) implant üzerindeki suni dişlerin (üst yapı) istikrarlı bir şekilde sabitlenmesini sağlar. Çoğu durumda, implant ve abutment birbirinden ayrıdır ancak aynı zamanda tek parça halinde (tek parçalı implant) imal edilebilirler.

İki parçalı diş implantlar

Bunlar daha fazla esneklik sunar ve bu nedenle tek parça iğnelerden daha sık kullanılırlar. İmplantın ve konektörlerin farklı kombinasyonları mümkün olduğu için bunlar çok değişken, bu nedenle çeşitli üstyapılar bağlanabilir.

İki parçalı implant ile vida implant ilk önce çene kemiği içine yerleştirilir ve diş eti altında orada iyileştirir. Böylece mekanik strese ve bakteriyel kolonizasyondan korunur. Kemik dokusu ile implant bağlantı iyileşme aşamasında etkilenmez böylece sadece olması amaçlanır.

Tek parça diş implantları

Bunlar implant gövdesini ve bağlantı parçasını (abutment) bir araya getirir. Sonuç olarak, implante başı implantasyondan sonra iyileşme safhasında sakız dışına çıkmaktadır. İmplant üzerindeki erken yüklerden her zaman kaçınılması mümkün değildir.

Bu daha kötü iyileşme veya osseointegrasyon sınırlamaları ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, bu implantlar iki parçalı implantlar olarak daha az kullanılır. Fakat avantajlar da sunar.

Daha ucuz, kırılmaz ve implant takıldıktan hemen sonra yüklenmeleri gerektiğinde uygundur.

Источник: https://www.haberonu.com/implant-fiyatlari

İmplant Tedavisi Nedir? İmplant Markaları ve Fiyatları

Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

İmplant günümüzde doğal dişlere en yakın alternatiftir, İmplant yapılan diş, geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar. İmplant yöntemi yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür.

İmplant'ların Çeşitleri Var mıdır?

Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi 'vida' şekilli olanlardır.

İmplant Markaları ve Fiyatları Arasındaki Farklar?

İmplant markaları ve fiyatları önemlidir ancak tedavideki başarıyı sadece implantın markasına bağlı değildir. doğru çapta ve dizaynda implantı tercih etme, hastanın kemik durumu, hekimin tecrübesi ve tedavi ortamının sterilizasyonu gibi başka faktörlere de bağlıdır. Kullanımı her geçen gün artan implantların üretiminde de yüksek bir rekabet ortamı bulunmaktadır.

Günümüzde implant üreticilerinin sayısı 700 civarında olduğu söylenmektedir. Bu üreticilerin dizaynları da birbirlerinden farklı olmaktadır. Bilinen 100' ün üzerine farklı dizayn implant üretilmektedir. Günümüzde diş hekimliğinin edindiği tecrübe ışığında önerilen implant markaları ve fiyatları hakkında daha fazla bilgiye sahibiz.

(Bakınız, İmplant Markaları ve Önemi)

Her Hastaya İmplant Uygulanabilir mi?

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir.

Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir (Bakınız, İmplant Tedavisinin Uygun Olduğu Durumlar). Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir.

Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant Yerleştirilirken Acı Duyar mıyım?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implant'ın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir.

Bir çok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vak'alar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

(Bakınız, İmplant Yapılırken Ağrı Olurmu?)

İmplanttan Sonra Ağrı Olur mu?

İmplant ameliyatından sonra ağrı oluşması nadiren de olsa rastlanabilen bir durumdur. Başarıyla uygulanmış bir implant tedavisinden sonra uzun süreli bir ağrı beklenmez. Fakat küçük çaplı ağrılar normal karşılanmaktadır. (Bakınız, İmplant Sonrası Ağrı)

İmplantlar Yerleştirildikten Hemen Sonra Protezlerim Takılabilir mi?

Hayır. Implant'ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir. 

Kuronlar İmplantlara Nasıl Yerleştirilir.

Doğal Diş ve İmplant

İmplantların Temizliği Önemli midir?

Evet. Hem de çok önemlidir. implantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu taktir edersiniz.

implantların temizlikleri belli bir öğrenme süreci gerektirse de, zor değildir. Ancak bu iş için yeterli zamanı ayırmanız gerekmektedir.

Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımı olduğudur. (Bakınız, İmplant Sonrası Neler Yapılmalıdır?)

İmplantların Üzerine Protez Nasıl Yerleştirilir?

İmplantlar üzerine yapılacak protezler vak'anın özelliğine göre değişik tipte olabilir.

Yani bunlar kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi ancak dişhekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir.

Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır. (Bakınız, İmplant Nasıl Yapılır?)

Eksik Her Diş İçin 'Bir' İmplant Gerekir mi?

Hayır. Eğer eksik diş sayısı '1'den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir.

İmplant vidası kemik ile kaynaşmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?Doğru implant ve yöntem kullanılması durumunda böyle bir olasılık yok denecek kadar azdır. Bu tip bir başarısızlık genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 6 ay içinde ortaya çıkar.

Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılmalıdır. Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant konulabileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir.

Ancak, genellikle, 2'den fazla implant konulan vak'alar da arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanması ile hizmet vermeye yeterli olmaktadır.

İmplant Yaptırmak Pahalı mıdır?

Maalesef, evet. (Bakınız, İmplantlar Neden Pahalı?) Kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye gereksinim duyulması tedavinin fiyatını belirlemektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle döviz kurlarında gözlenen artışlar da tedavinin maliyetini olumsuz etkilemektedir.

[attention type=yellow][attention type=green]
Ancak kesin fiyat uzman hekimlerimizin sizi muayene edip, bu tedavi şekli için uygun bir hasta olup olmadığınızı belirlemeleri ve istediğiniz protez şekline göre değişecektir.
[/attention][/attention]

İmplant yerleştirme işleminin karmaşıklığı ve uzunluğu, hastanın diş sağlığı ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir, ve sonuç büyük bir yatırım olabilir.  Buna rağmen 350 hastaya implant yerleştirildikten sonra yapılan bir ankette, hastaların yaptıkları yatırımdan memnun kaldıkları ve gerekirse tekrar memnuniyetle yapacakları bulunmuştur.

İmplant Tedavisinde Gözlenebilecek Riskler Nelerdir?

Ağız içi ya da dışı tüm cerrahi işlemlerde gözlenebilecek risklerin ötesinde bir risk söz konusu değildir.

Bunlar erken dönemde enfeksiyon ve alerji, protezlerin tamamlanmasından sonraki geç dönemde ise yetersiz ağız temizliğine bağlı iltihaplanmalar şeklinde ortaya çıkabilir.

Özellikle erken dönem iyileşmesi sırasında sigara kullanmak enfeksiyon riskini arttırmaktadır. (Bakınız, İmplantın Riskli Olduğu Durumlar)

İmplant Tedavisi Hangi Vak'alarda Ne Avantajlar Sunar?

a) Alt çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu şikayet zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir.

Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır. b) Üst çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir.

c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.d) Tek dişini kaybetmiş hastalar: Bu hastalar tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda olan hastalardır.

Tek bir implant'ın yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi daha fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur. (Bakınız, Hangi Durumlarda İmplant Yapılabilir?)

İmplant Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

 • Yüksek fiyat
 • Çok özenli ve zaman ayrılarak yapılması gereken ağız temizliği işlemi

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme
 • Daha iyi estetik görünüm
 • Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
 • Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

İmplant Muayenesinde Neler Yapılacak?

Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implant'ları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir.

Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşama da ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilir. Diyabet hastalarında ek proses uygulanabilir.

(Bakınız, Diyabet Hastalarında İmplant)

Bütün İmplantlar Başarılı mı?

İmplant yerleştirme kararına varırken göz önünde bulundurulması gereken bir çok faktör vardır.  Öncelikle hasta sağlıklı olmalı, hastanın iyileşme gücü olmalıdır.  Örneğin hasta, kontrol edilmeyen şeker hastası ise yarı-iyileşme komplikasyon yaratabilir.

  Bu hastalık implantların yerleştirilmesi tamamlandıktan sonra gelişirse de implantların gelecekteki durumlarında komplikasyonlara yol açabilir.  Ayrıca hasta muayene edilmeli, hastaya uygun implant ve implantı yerleştirme yöntemi özenle seçilmelidir.

[attention type=red][attention type=yellow]
  implantlar dişhekimi tarafından özenle yerleştirilip bakılmasının yanı sıra hastadan da özel ilgi görmelidir.  Dişhekimi veya hasta implantlara iyi bakamazsa komplikasyonlar ortaya çıkabilir.
[/attention][/attention]

  Bunların yanı sıra sigara içen ve fazla alkol kullanan hastalarda implantların başarısı etkilenmektedir. (Bakınız, İmplantların Başarısı)

İmplantların Ömrü Ne Kadar?

implantların ağızda otuz yıldan fazla sorunsuz kaldığı görülmüştür.  Fakat implantlardan ortalama beklenti bundan kısadır. İmplantın ömrü bir çok etkene bağlıdır.

  Hastanın sağlığı ve implantların iyi bakımı bunların ikisidir.  Sonuçta implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler.  Ömürlerini etkileyen bir çok etkeni ve sizin risklerinizi dişhekiminiz size açıklayacaktır.

(Bakınız, İmplantların Ömrü Ne Kadar?)

İmplant Yapma Kararında Yaşlılık Etken Faktör mü?

Hayır.  Sağlık yaştan çok daha önemli bir faktördür. 70-80'lerindeki birçok hastanın cerrahi riskleri daha genç fakat sağlık sorunu olan hastalardan daha azdır.  Ayrıca daha yaşlı kişilerin implanta ihtiyacı gençlerin ihtiyaçlarından daha olasıdır çünkü yaşlılarda daha çok diş kaybı olmuştur. (Bakınız, Hangi Yaşlarda İmplant Uygulanabilir?)

İmplantların Vücut Tarafından Reddedilme Riski Var mı?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış, ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur.

  Bu maddeler genellikle titanyum gibi metaller, ve hiç bir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan benzeri diğer maddelerdir.

  Vücudun bunlara karşı antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir. (Bakınız, İmplantın Riskli Olduğu Durumlar)

Kanser Riski Var mı?

Tıbbi literatürde implantların kansere neden olduğunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmamıştır.

İmplantlar Kozmetik Amaçlarla Kullanılır mı?

İmplantlar genelde kozmetik nedenlerle kullanılmazlar.  implantların kullanılmasındaki amaç protez dişlere dayanak vermektir.  Protezdişler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapılabilir fakat böyle bir tedaviye başlamadan önce beklentilerinizi tamamı ile diş hekiminize danışmalısınız.

İmplantların Başarısı Garantili mi?

Ağzınıza giren ve sizin kontrolünüz altında olan hiç bir şey için garanti vermek mümkün değildir. Bir organ nakli veya kalp ameliyatı sonrasında sağlık durumunuzun ne ölçüde garantili ise implant uygulamaları içinde aynı durum geçerlidir. (Bakınız, İmplantlar Başarısı)

İmplant Yerleştirilmesi Ne Kadar Zaman Alıyor?

Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işlere bağlıdır.  Bir tek ameliyat yarım saat ile bir kaç saat arası sürebilir.  Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir.  İyileşmenin tam olması aylar alabilir. (Bakınız, İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer)

Yaşa Bağlı Kemik Kaybı ve Yumuşak Dokuların Değişimi

Источник: https://www.hekimim.com/cerrahi/implant-dis-fiyatlari.html

4 İmplant ile Sabit Protez Diş Yapımı

Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

Eğer hastanın kemik yapısı uyumlu ve yeterli ise normal olarak 8 implantla sabit diş yapılabilmektedir. Bunun yanında implant sayısının ne kadar olacağı kesin bir şekilde panaromik röntgenler ve bilgisayarlı tomografi denilen CT ile anlaşılabilir.

All-on-4 sistemi, implant yaptırmak isteyen hastalara tedavi seçeneği sunmak için 1990'lı yıllarda geliştirildi. Bu sistem, üst çenenin tedavisinde uzun implantların implante edilmesinde, böylece kemik greftlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmada özellikle yararlıdır.

Amaç, bir günde sabit bir implant protezi oluşturmaktır.

Yapılan incelemeler ve tetkiklerin ardından kişinin çene kemiğine yerleştirilecek implant sayısı belirlenir bazen istenilen miktarda implantın yerleştirilemeyeceğine karar verilebilmektedir. Bu aşamada hastaya 2 veya 4 implantla hareketli protez yapılabilir.

Bu tedavinin yanında belli açılara yerleştirilmiş implantlarla sabit diş de yapılabilir. İmplant üzeri sabit diş yapımı, All On 4 yani dört implantla sabit protez şeklinde adlandırılır. Günümüz teknolojisi ile 4 implantın üzerine on iki kadar sabit diş yapılabilmektedir.

Hangi vakalar All On 4(Dört İmplant ile Sabit Protez) için uygundur?

 • Kemik miktarı oldukça azalmış olan kişilerde
 • Dişlere baskı yapan ve dişe yük binmesine sebep olan diş sıkma gibi alışkanlıkları olan hastalarda
 • Eğer kişide implant uygulamasını engelleyecek herhangi bir problem yoksa
 • Kişinin çok sayıda implantı istemediği ve daha az sayıda implant ile tedavi yapılmasını arzu ettiği durumlarda

All On 4 implant uygulaması oldukça ayrıntılı ve teknolojik olarak da gelişmiş yöntemleri gerektirmektedir. Cerrahi safhaya geçilmeden önce birçok aşama bilgisayar tekniği ile gerçekleştirilmektedir.

Tenolojik gelişmeler ışığında günümüzde implant ile diş tedavisinin oldukça ilerlediğini söyleyebiliriz. Az sayıda implant yerleştirilerek sabit dişler yapılabilmektedir.

All-on-4 sisteminde, üst veya alt çeneye 4 implant yerleştirilir. Kemik yapısının kullanımını maksimize etmek için posterior implantlar geriye eğiktir.

İmplant yerleştirildiğinde aynı zamanda bir protez yerleştirilmesine izin vermek için kullanılır. Bu yaklaşım, üst veya alt çenede komple protez kullanan hastalar için önemlidir.

Hastaya aynı randevuda kemik grefti olmaksızın 4 implant ve protezleri yapılır ve klinikten sabit diş ile ayrılması mümkün olabilir.

Geleneksel yaklaşımda üst ekstremiteyi düzeltmek için çoğunlukla bir kemik greftine ihtiyaç vardır. İmplant yerleştirmeden önce 4-6 aylık bir iyileşme periyodu gereklidir. Protez ancak 4-6 ay sonra yapılabilir. Bu iyileşme döneminde, hastalar genellikle ayar gerektiren bir geçici protezi takarlar.

İmplant Operasyonundan Sonra İmplantların Bakımı ve Temizliği

Yeterli ve ideal ağız bakımı sağlandığı takdirde implantlar ağızda ömür boyu ağızda kalabilen maddelerdir. Bu ideal bakımdan anlaşılan, rutin diş hekimi kontrolü, günlük diş fırçalama, diş ipi veya arayüz fırçası gibi yardımcı materyaller, hek,imin önereceği ağız gargaraları gibi yardımcı ekipmanların kullanılması şeklindedidir.

İmplant üzerine yerleştirilen implant üstü protezlerin ise belli bir ömrü vardır. Bu ömür 6- 7 sene arası değişir.

Bu sürenin sonunda çene kemiği içindeki implanta hiç dokunmadan sadece implant üzerindeki protez kısmı değiştirilerek protezler yenilenir.

[attention type=green]
[attention type=red]
Tıpkı doğal dişlerin üzerine yapılan protetik tedavilerde olduğu gibi implantların üzerine yapılan protez tedavilerinde de hastanın doğal dişlerine olduğu gibi özenli bakım yapılması gerekmektedir.
[/attention][/attention]

İmplant tedavisinin hastalara sağladığı en büyük fayda doğal dişlere zarar vermeden ağızdaki boşlukların kapatılmasının sağlanmasıdır. Buna bağlı olarak, hiç dişi kalmamış hastalarda bile dental bir implant uygulanarak sabit protez kullanmak mümkün olmaktadır.

Kişiler çeşitli sebeplerden dolayı dişlerini kaybedebilirler. Her ne sebepten olursa olsun kaybedilen dişlerin yerine yenisini koymak oldukça önemlidir. Kaybedilen dişlerin yerine konması öncelikli olarak ağız sağlığı için önem arz etmektedir.

Bu sayede ileride ortaya çıkabilecek önemli sorunları önlemek mümkündür.

Çoğu kişi kaybettikleri dişlerinin yerine yenisini koymak istemelerinin nedenini estetik kaygılardan dolayı olduğunu belirtse de, asıl önemli olan fonksiyonel olarak eksiksiz bir ağız sağlığına sahip olmak isteğidir.

Ağızdaki dişler çiğneme esnasında uygulana çeşitli basınçlar sonucunda birbirlerine destek olurlar. Bu destek, yemek yemeden tutun da sert cisimleri ısırma, diş gıcırdatma gibi durumlarda da kendisini gösterir.

Bir dişimiz eksildiğinde yanındaki dişler zamanla yerlerinden hareket ederek eksik olan dişin yerine doğru hareket etmeye başlarlar. Bu durum özellikle arka dişlerde daha rahat kendisini gösterse de konum ihtiva etmeden tüm dişlerde bu durum söz konusudur.

Alt ve üst dişler çiğneme fonksiyonunu gerçekleştirebilmek için birbirlerinin desteğine ihtiyaç duyarlar. Dişlerden biri eksildiğinde de karşıt çenedeki aynı bölgedeki diş eksik dişin yerine doğru uzamaya başlar.

İmplant operasyonundan sonra implantların bakımı ve temizliği uzun ömürlü ve başarılı bir restorasyon için oldukça önemlidir. Diş hekimi hastanın ağzına göre özel olan şartları tespit ederek hastaya en ideal bakımı yapabilmesi konusunda bilgilendirme yapar.

[attention type=yellow]
[attention type=green]
İmplantlar ağız yapımızın bir parçası olduğundan bakımları da kendi dişlerimize yaptığımız bakımdan çok farklı değildir. Temizlik yöntemleri ile ilgili diş hekimi bilgilendirme yapmaktadır. İmplantların ağız içerisindeki yabancı cisimler olduğunu düşünür isek, bakımlarına özen göstermemiz gerekir.
[/attention][/attention]

Bu tedavinin başarı oranının artması kesinlikle, operasyon sonrasındaki süreçte ağız bakımını düzenli ve özenle yapmaktan geçmektedir.

Detaylı Bilgi Talep Formu

Источник: http://www.implant-merkezi.com/4-implant-ile-sabit-protez-dis-yapimi

implant – Diş implantı

Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

Son dönemlerde sıklıkla uygulanan implant tedavisi’ni kısaca anlatmak gerekirse; dokularla biyouyumlu, diş kökünü taklit eden yapay diş kökü titanyum yapıların çene kemiğine yerleştirilmesidir. Diş eksikliği nedeniyle gerek estetik, gerekse fonksiyon kaybı yaşayan hastaların öncelikli tercihi olan vidalı dişler, titanyum denilen doku dostu bir materyalden üretilmektedir.

Hastaların sistemik sağlık durumlarının değerlendirilmesi, ağız içi muayenesinin dikkatle yapılıp, gerekli radyografik kontrollerin ve ölçümlerin yapılmasının ardından hastanın tedaviye uygun olup olmadığına karar verilir.

Implant tedavisi sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Günümüzde implant tedavileri dolgu yapılması kadar kolaydır. Hastalar kısa tedavi seanslarında yapay diş kökü uygulaması yaptırabilirler. Tedavi, uygulama alanının uyuşturulması ile başlar.

Diş etinin küçük miktarda kesilmesinin ardından, hastanın çene kemiğine ve anatomik yapısına uygun seçilmiş olan yapay diş ölçüsüne göre yuva açılması sağlanır ve bu yuvaya yerleştirilir.

Tedavi sonrası şişlik ve ağrı oluşması kliniğimizde yapay diş kökü uygulaması yaptıran hastalarda, yaptığımız istatistiklere göre %3 gibi düşük bir rakamdır. Yani neredeyse yok denilecek kadar azdır. Kemik ile osseointegrasyon kaynaşmasını beklemek yaklaşık 3 ay kadar sürmektedir.

Ancak, çene kemiğinin yetersiz olduğu hastalarda kemik tozu (greft) gibi çeşitli yöntemlerle kemik kalınlaştırılmasının yapıldığı hastalarda bu süreç daha uzun olabilmektedir. Bu bekleme süresinin ardından gerekli kontroller sağlandıktan sonra protez tedavisi yapılmaktadır.

Tek seansta (aynı seansta) implant / immediat implant ve protez nedir?

Diş çekilmesinin ardından aynı seansta konulan implanta, immediat implant denir. Bu tedavide diş çekilince oluşan yuva implanta göre düzeltilip hemen implant koyulur.

Burada dikkat edilecek husus çekilecek dişin etrafındaki kemikte apse veya kemik erimesi gibi kemik hastalığı bulunmamalıdır. immediat implantın avantajı, hastaya düre kazandırmaktır. Böylece daha erken protez yapılabilir.

 3 ay beklenmeden yapılan üst protezin (immediat protez) yapıldığı  durumlar çok kısıtlıdır, bu her zaman her hasta için mümkün değildir. immediat protez implanttan yapıldıktan sonra yapılır ve takılır fakat bu dişe çiğneme yaptırılmaz.

Hekim bu dişi kısa bırakır ve hastaya ciddi tavsiyelerde bulunur. eğer bu dişin üzerine ilk 3 ay boyunca yük gelirse implant başarısız olabilir. yani özet olarak immediat protez çiğneme yapmaz sadece görüntü olsun diye yapılır.

Tek diş eksikliğinde yandaki dişleri kestirip köprü mü yaptırmalı yoksa implant mı tercih etmeliyim?

Hastaların sıklıkla sorduğu sorulardan biri de budur. Köprü diş eksikliğini gidermek için sıklıkla uygulanan bir tedavidir ve çiğneme eksikliğini azaltması bakımından hastayı rahatlatmaktadır.

Ancak yandaki dişler sağlıklıysa ve hasta implant diş için uygunsa, implant daha doğru bir tedavi seçeneğidir.

İmplant tedavisinde yandaki dişlere herhangi bir kesim yapılmamasının avantajı yanında implant yapılan bölgedeki kemik yapının korunmuş olması da büyük avantajdır.

Kaç implant yapılacağına nasıl karar veriliyor?

Hastaya kaç implant yapılacağına tamamen hastanın ağız muayenesi yapıldıktan sonra ve filmine bakılarak karar veriliyor. Planlama yapılırken, hastada kaç dişin eksik olduğu, hastanın kemik yapısı, dişlerin kapanışının nasıl olduğu, implant yapılacak bölgenin estetik ihtiyacı gibi birçok başlığın değerlendirip ona göre karar verilmesi gerekmektedir.

Implant yaptıranlar nelere dikkat etmelidir ?

İmplant tedavisi, işlemlerin hasta için kabulünün oldukça kolay olmasının yanı sıra, uygulayan  hekimin tecrübesi bu tedavi için  son derece önemli bir husustur.

Yapay diş kökü tedavisi yaptıran hastaların tedavi sonrası ağız hijyenlerine çok dikkat etmeleri gerekir. Özellikle sigara içen kişiler çok dikkatli olmalıdır, çünkü implantın en büyük düşmanı sigaradır.

[attention type=red]
[attention type=yellow]
Ağız hijyenine dikkat eden kişilerde ağızda farklı türden kemik yıkıcı bakteri kolonisi olmadığı göz önüne alınırsa tedavi başarısı %95 tir.
[/attention][/attention]

Yapılan çalışmalara göre ağız hijyenine dikkat etmeyen ve sigara alkol tüketimi çok olan hastalarda başarı oranı ciddi seviyede düşer.

İmplant tedavisinin fiyatı nedir ?

Kişinin Çene kemiğine uygulanacak yapay diş kökü, çenenin durumuna göre değerlendirilir ve planlanır. Yani aynı sayıda yapay diş kökü yaptıracak iki hastanın çene durumundan dolayı farklı tedavi ücretleri çıkabilir.

Kısaca tedavi ücretleri implant sayısına, kemiğin durumuna, implant markasına ve kullanılması gerekebilecek ekstra yapay diş kökü parçalarına göre değişebilir. Hekim hastanın çene durumunu ve röntgen filmini görmeden tüm tedavi ücretini söylemek doğru olmaz.

Kliniğimizde tarafımızca güven kazanmış çeşitli markalarda implantlar kullanılmaktadır. Bunlar bizim 40 yıllık implant tecrübemizle beraber, bize ve hastaya sorun çıkarmayan ve garantisi olan markaları kullanmaktayız. Bu seçeneklere hastayla beraber karar veririz. Dr.

Kaan Öztoprak radyografik muayenenizi yaptıktan sonra size nereye kaç tane implant yapılacağını planlar. Daha sonra size planınıza göre hangi marka implantın ne kadar tedavi ücreti tuttuğu çıkarılır.

Genel olarak menşeisine göre implantların tedavisinin 400 – 1000$ arası/adet gibi implant fiyatları vardır ve bunlar üst yapıları(protez) hariçtir. Sizleri de en kısa zamanda kliniğimize ücretsiz muayene için randevuya bekleriz (yakın zamanda çekilmiş röntgen filminiz varsa yanınızda getiriniz, çekilecek panaromik röntgen filmleri ücretsiz muayeneye dahil değildir). implant fiyatları 2018 , implant fiyatları 2019

Hangi İmplant Markası En İyisidir ?

Ülkemizde şu anda satılan yüzlerce marka bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin iyi olduğunu hastalar araştırmaya çalışır fakat çok kafaları karışmaktadır. Burada en iyi implanttan çok, en pahalı implant desek daha doğru olur. Piyasada 50 yıldır kendini yerleştirmiş isviçre markaları Nobel ve Straumann implantları en iyiler olarak bilinirler.

Bunlar yapay diş kökünü ilk piyasaya süren köklü firmalar olduğu için hem kalitesi benimsenmiştir, hem de fiyatları en yüksek olan markalardır. Bunları diğer amerikan, avrupa, ve yerli implant markaları takip eder.

Aralarındaki farkı aşina olduğunuz bir konuyla açıklamaya çalışalım; BMW ve Mercedes kalitelerini kanıtlamış arabalardır, fakat Ford, Renault, Wolksvagen daha uygun fiyatlı markalardır ama kötü değillerdir ve satışları da fazladır.

[attention type=green]
[attention type=red]
Herkes kendine göre uygun marka arabayı seçer ve kullanır, sonuçta hepsi insanı bir yerden bir yere taşıma görevini yerine getirir, aralarında kalite farkı vardır fakat bu kalite farkı %10 kadar bile değildir. Yerli implantlar son yıllarda çok gelişti.
[/attention][/attention]

Fiyatlarının uygun oluşu ve bir implanttan beklenen tüm görevleri yerine getirebilmesi, her gelir grubu için daha ulaşılabilir olması, yerli implantları daha popüler hale getirdi. Neredeyse tüm implant firmaları, kırılmalara veya fabrikasyon kaynaklı yapay diş kökü kayıplarına ömür boyu garanti verirler.

Yani implantınızı kısa süre içinde kaybederseniz firmalar size aynı implantın yenisini ücretsiz verirler. “Yerli implant ucuz diye düşüyor mu?” diye soran hastalar olabiliyor. Bunun cevabı “Hayır” yapay diş kökü ucuz olması onun düşeceği anlamına gelmiyor. Markalardaki Fiyat farkı %95 Menşei ve Firmaların kurumsal yapıları kaynaklıdır, %5 kalite kaynaklıdır. Buraya kadar anlattıklarımız çok araştırmayı seven hastalarımız içindi. Bundan sonra esas bilmeniz gereken şeyleri anlatacağım.

Çok Kafam Karıştı Diyorsanız

İmplant markasını çok kafanıza takmayın, ekonominize hangisi uygunsa sizin için en iyi marka o dur. Markasından çok daha önemli olan Hekimin o implantı nasıl uyguladığıdır.

Yanlış yere yapılan implant, üstündeki protezin şekilsiz olmasına ve ileri dönemlerde hastalarda yeme zorluğundan konuşma zorluğuna kadar çeşitli problemler çıkarabilir. İmplant uygulayacak Cerrahın aynı zamanda implantın protetik üst yapılarına da çok hakim olması gerekmektedir.

Eğer İmplantı ve üstündeki protezi farklı hekimler yapacaksa, hekimlerin birbiri ile koordinasyonu çok önemlidir.

İmplantı ve protezi aynı hekim yapıyorsa işler daha kolaydır, hekim zaten protezi kendi yapacağı için implantları ameliyat sırasında tamamen kendi protez planına göre kemiğe yerleştirir. Buraya kadar anlatılanlardan, hastaların implant markasından çok hekimin operasyonuna güvenmeleri gerektiği ortaya çıkıyor.

Bunların dışında sahte implantlardan da bahsetmek gerekir.

Sahte implantlar, çinde veya nerde üretildiği belli olmayan ve aynı nobel veya straumann paketi ile paketlenerek satılan implantlardır, herşeyin sahtesi olduğu gibi bunda da sahtecilik yaparken en meşhur markaların sahtesi yapılır ve piyasaya sürülür.

Hekimler bunları çok ucuza toptan birilerinden alabilirler, bazen kendileri bile bilmezler sahte olduğunu. Hastalar veya hekimler paketlerine bakarak asla gerçekle sahteyi ayırt edemezler.

Fakat gerçek şudur ki, her markanın ülkemizde sadece birer distribütörü vardır, ve doktorun sadece bu firmalardan implant alması gerekmektedir. Bazı kliniklerde isviçre veya alman malı implantın yerli malı implant fiyatı kadar ucuza uygulandığı bilgisi verilirse kafanızda bir soru işareti oluşmalıdır.

Doktor olarak siz hangisini önerirsiniz?

Kliniğimizde sorun çıkaran implant markalarını uygulamıyoruz, çünkü sorunlu markalar hastadan çok hekimi yorar. Kliniğimizde kullandığımız markaların tümü sorun çıkarmayan, hastalarımızın ömür boyu kullacakları, eğer başarısızlık yaşanırsa garanti kapsamında olan implantlardır.

Sizin maddi durumunuz hangisine uygunsa o sizin için en iyi çözümdür. Kliniğimizde onayladığımız her markayı gönül rahatlığıyla uyguluyoruz, ve o implant ile hasta rahatça yemeğini yiyene kadar sorumluluğu bize ait oluyor.

Onaylamadığımız markaları zaten uygulamıyoruz ve size teklif etmiyoruz.

Ve burada altın bir söz söyleyip konuyu sonlandırıyoruz: ” Diş Hekimleri Hastalara Mal satmazlar. Tedavi süreci sunarlar. Hekimin uyguladığı tedavi ücreti, adı üstünde tedavinin ücretidir (yılların bilgi birikiminin, operasyon becerisinin), kullanılan malzemenin değil.

[attention type=yellow]
[attention type=green]
Eğer Hasta Hekimine güveniyorsa Kullandığı malzemeyi sorgulamaz, eğer sorguluyorsa güvenmediği hekime tedavi olması zaten yanlış bir şeydir. Kaliteli tedavi uygulayan, hastasının mutluluğunu isteyen profesyonel bir hekim, kaliteli yaptığı el işinin yanına her zaman kaliteli ve eline yakışacak malzeme kullanır.
[/attention][/attention]

Ve hastanın memnuniyeti bu ikisinin birleşiminden oluşur.”

İmplantın zararı var mıdır?

Hayır. Implantlar zararsız olan titanyum maddesinden üretilirler ve titanyum vücuda çok uyumlu ve çok kıymetli bir maddedir.

İmplantım yaptırdım fakat düştü, neler oluyor, ne yapmalıyım?

Korkmayın, Implantlarda dünya genelinde %95 gibi bir başarı oranı bulunmakla birlikte %5 kadar başarısızlık oranı da vardır. Yani istatistik olarak her 100 hastadan 5 inin implantı başarısız olabilir.

Eğer sigara veya alkol kullanan veya ağız temizliğine dikkat etmeyen bir bireyseniz bu başarısızlık oranı biraz daha artmakta. Ayrıca implant yaptırdığınıza göre normal dişinizi herhangi bir sebepten kaybetmişsiniz demektir.

Orjinal diş bile kaybedilebiliyorsa implant dahi dikkat edilmez ise kaybedilebilir.

Peki bu dünyanın sonu mu?  Tabiki değil. Yapay diş kökü kaybı olursa, o bölgedeki kemiğin 2 ay civarında iyileşmesi beklenir. bu süre içinde o bölge implant tedavisinin başındaki hale döner ve sonra tekrar implant yapılabilir.

İmplant fiyatları

Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler
Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

İmplant fiyatları ya da en kapsamlı hali ile implant diş fiyatları implant markaları ve fiyatlarına göre değişiklik göstermekte olup ülkemizde en yaygın ve güncel implant fiyatlarını siz değerli okuyucularımız için bir araya getirdik.

İmplant diş, diş eksiği olan her hastanın ilk yaptırmak istediği bir tedavi yöntemidir. İmplant fiyatları ya da diş implant fiyatları yaşadığınız şehre göre de farklılıklar gözetebilir.

İmplant fiyatları Ankara için bugün tek bir diş implantı için fiyat tutarı KDV hariç 760 TL civarındadır. Bazen bu fiyatlar yüksek gelmekte ve insanları devlet hastanelerine yönlendirmektedir.

Böylece implant fiyatları devlet hastanesi gibi yerlerde yaptırma çabası başlamaktadır.

İmplant tedavisi özel diş poliklinikleri dışında başka yerlerde ne yazık ki kalıcı çözümler vermemektedir. İmplant tedavisi fiyatları İmplant markalarına bağlı olarak değişmektedir.

İmplant yaptıracak hasaların mutlaka gitmeden önce hastane randevusu almaları gerekmektedir. Günümüzde implant diş muayeneleri pek çok diş polikliniğinde ücretsizdir.

Diş ağrılarınız için erken tanı ve tedavi önem taşımaktadır.

İmplant fiyatları 2018 güncel fiyatları, tedavi süreci kısaca implant diş hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde. İmplantlar, eksik dişlerin tam yerine geçer ancak sabit veya çıkartılabilir protezlerin farklı tipleri de bulunmaktadır.

 İmplant gövdesi çene kemiği ile kaynaşır ve doğal diş kökünün yerini alır. İmplant üzerinde, üst yapı bir protez olarak bağlanır.

Dental implantlar eksik bir dişin yerini alıyor! Çok iyi tolere edilirler ve kısa bir süre sonra kendi dişleriniz gibi hissetmeye başlarsınız! Çiğneme fonksiyonu tamamen korunur herhangi bir sorun ve kaygı oluşturmaz.

Teorik olarak tüm insan dişlerinin yerine bireysel implantlar yaptırabilir. Ancak implant diş ücretleri çoğu zaman insanların aklında soru işaretleri bırakabiliyor. Bu yüzden implant diş fiyatları hakkında güncel fiyatları sizinle paylaşıyoruz.

İmplant diş fiyatları

İmplant diş fiyatları, çene kemiğine, tedavinin süresine, seçilen implantın çeşitlerine ve implant sayısına göre değişiklik göstermektedir. Ancak bugün İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir illerinde genel olarak yaygın olan özel diş poliklinikleri üzerinden derlediğimiz liste şu şekildedir.

İmplant Diş Fiyatları 2017 – 2018 Güncel fiyat listesi

İmplant diş fiyatları minimum…………………………………………………………..860 TL

Çeşidine göre İmplant fiyatları yerli…………………………………………………..1 100 TL

Çeşidine göre İmplant fiyatları yabancı……………………………………………..1.670 TL

Diş Çekimi ücreti lokal- Dijital Anestezi ile  ………………………………………. 150  TL 

20 Yaş Dişi Çekimi fiyatı-Normal ……………………………………………………. 300 TL 

Gömük Diş Çekimi fiyatı-Diş Eti Altı…………………………………………………. 500 TL 

Gömük Diş Çekimi fiyatı-Kemik Altı, Düz – Açılı………………………………….. 600 TL 

Dental İmplant Fiyatı (Kaplama Dahil) …………………………………………….. 2.800 TL

Sinüs Opr.Fiyatı Sinüs Tabanı Kemik Yükseltilmesi Greft-Membran Hariç ..600TL

İmplant diş fiyatları farklılık göstermektedir. Fransız takka implant fiyatları pahalıdır. Çoğunlukla ülkemizde Alman marka implantlar tercih edilmektedir. Bu nedenle bu implantların yurtdışından gelmesi ciddi bir maliyete neden olmaktadır.

Aslında günümüzde yerli diş implantları ile Alman diş implantları arasında fark yoktur. İmplant yaptırırken mutlaka implant diş fiyatları araştırması yapınız.

Ancak karşılaşacağınız tek bir diş implantının 800 TL üstünde olacağını unutmayın! Bu fiyat aralığından daha ucuz implant diş fiyatları ile karşılaştığınızda kesinlikle tercih etmeyin.

[attention type=green][attention type=red]
Dental implantların yerleştirilmesinin en yaygın nedenleri tek eksik dişlerdir. Daha büyük diş boşlukları söz konusu olduğunda, implantlar genellikle çok üniteli köprüler için köprü abutmentleri olarak hizmet eder.
[/attention][/attention]

Buna ek olarak, tam protez kullanmamak için, altı ila sekiz implant veya çıkarılabilir protezle sabitlenmiş dişsiz çene sabitlemek mümkün olabilmektedir.

 İmplant hakkında daha detaylı bilgiler için gelin aşağıdaki kavramlara hep birlikte bakalım.

İmplant gövdesi nedir?

İmplantın tam adı ” implant gövdesi ” dir. Bu eksik diş kökünün yerini alan silindirik veya sarmal bir tabandır. İmplantasyondan sonra, suni diş kökleri kemik ile birlikte aşamalı olarak büyür ve nadir durumlarda, doğal diş köklerinin fonksiyonunu hemen alabilir.

İmplantlardaki kronlar

Dental implant iyileştikten sonra, protez yerleşimi takip eder.  Planlanan üst yapı implant gövdesine yapılır ve takılır.

Bulgulara bağlı olarak üst yapı çeşitli biçimlerde olabilir. İmplant destekli protezler, tek kron ve köprüler veya kombine çözümler ile çıkarılabilir protezler ve kısmi protezler olabilir. Hasta olarak malzeme seçiminde özgürdür tüm seramik veya seramik kaplamalar gibi tüm ortak malzemeler mümkündür.

İmplant destekli protezlerin avantajları

Diş implantlarının faydaları göze çarpmaktadır. Böylece, diş implantları mümkün olan en iyi protez şekli olarak düşünülebilir! İmplantlar doğal dişlere benzerler. Baskı noktası yok, kötü yapışma yok, kayma veya protez gibi sallanmaz.

Yemek yerken, konuştuğunuzda ya da gülerken kötü tutulan protezlerden endişelenmeniz gerekmez. Son olarak, tam bir protezin aksine, implant destekli bir protez diş fırçasıyla normal şekilde fırçalanabilir ve temizlik için çıkarılması gerekmez. İmplantlarını yerleştiren birçok hasta gerçekte yeni bir yaşam kalitesine kavuşmaktadır.

Diş implantları kaç yıl kullanılabilir?

İmplantların dayanıklılığı çok bireysel ve birçok faktöre bağlıdır: Kemik miktarı ve kalitesi, hastanın durumu, ağız hijyeni ve implant konumu ve Implantologen deneyimi prognozu etkiler. Uzun süreli çalışmalar, implantların% 90’ının 10 yıl sonra hala var olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bireysel vakalarda, implantlar 40 yıla kadar sürmektedir.

Diş implantlarının çeşitleri

Diş implantlarının sayısız farklı türü vardır, ancak hepsi diş rutinde kullanılmamaktadır. İmplantları şekline, materyaline veya implante etme tekniğine veya çeneye yerleştirme tekniğine göre bölmek mümkündür. Çene amacına ve anatomik koşullarına bağlı olarak, diş hekimi uygun implant ve uygun implantasyon tekniğini seçer.

İmplant şekilleri

Pek çok farklı implant şekli vardır. Bunlardan ilki vida implantlar.

Vida İmplantlar

Vidalı implantlar en çok kullanılanlardır. İki farklı tipte vida implantları vardır. Kendinden kılavuzlu dişlere sahip implantlar doğrudan kemiğe vidalanabilir implantlar. Normal dişli vidalı implantlar için çene kemiğinde implantın vidalanacağı bir delik açılmalıdır.

İçi boş silindir implantlar

İçi boş bir silindirin şekli, çene kemiğiyle temas alanını arttırır. Bununla birlikte, silindirdeki kemik miktarının zayıf bir şekilde perfüze edildiği kısa sürede ortaya çıkar ve bu nedenle içi boş silindir şeklinin hiçbir avantajı yoktur.

Bıçak İmplantlar

Düz, yaprak şeklinde implantlar çene kemiğinde bir yuvaya yerleştirilirler. Pen veya sarmal implantlardan daha az kararlı oldukları ve enfeksiyona bağlı kayıp nedeniyle değerli çene kemiği kaybedildiklerinden, bu implant şekli bugün pek kullanılmamaktadır.

Disk implantlar

Disk implantları BOI (bazal osseointegre implantlar) olarak adlandırılan bazal implantlara aittir. Bir disk şeklindedirler ve çene kemiği gerilince ve normal bir vida implantı artık yeterli desteği sağlayamadığında kullanılırlar.

Diş implantlarının malzemeleri

Dental implantlar çevresindeki kemik ve dokuya sıkıca tutturulmalıdır. Bu osseoentegrasyon sadece birkaç malzemeye izin verir. Ayrıca önemli olan, biyouyumluluk olarak adlandırılan çok iyi bir uyumluluktur.

Dental implantlar kullanılan malzemeye göre sınıflandırılabilir.

Seramik İmplantlar

Seramik implantlar daha önce kullanıldı. Kemiklerde çok iyi büyürler ve iyi tolere edilirler. Bununla birlikte, seramik malzemeler nispeten kırılgan olduğundan, malzeme kırıkları sıklıkla meydana gelmiştir. Bu nedenle seramik implantlar artık kullanılmıyor.

Titanyum İmplantlar

Titanyum implantlar en çok kullanılanlardır. Saf titanyum çok iyi bir biyouyumluluk gösterir ve herhangi bir intolerans reaksiyonu veya alerjisi tetiklemez. Dahası, titanyum, çene kemiği ile yüzey yapısıyla sağlam bir bağlantı kurabilmektedir.

Zirkon

Zirkon implantları, yüksek performans seramik bir malzeme olan modern bir malzeme kullanmaktadır. Zirkonya bir zirkonyum bileşiğidir.

Dental kronların ve diğer protezlerin üretiminde kullanılan, çok kararlı, metalik olmayan bir malzemedir ve oraya hızla hakim olmuştur.

İlk sonuçlar, bununla birlikte, implantların kemiğe daha az yerleştirildiğini göstermektedir, bu nedenle titanyum, diş implantları için halen tercih edilen ilaç olarak kalmaktadır.

Bir ve iki parçalı implantlar

Bir standart implantı kemik gömülü olduğu (genellikle bir vida şeklinde) gerçek implant oluşur ve diş kökünün fonksiyonu üstlenir. Bir bağlantı parçası (abutment) implant üzerindeki suni dişlerin (üst yapı) istikrarlı bir şekilde sabitlenmesini sağlar. Çoğu durumda, implant ve abutment birbirinden ayrıdır ancak aynı zamanda tek parça halinde (tek parçalı implant) imal edilebilirler.

İki parçalı diş implantlar

Bunlar daha fazla esneklik sunar ve bu nedenle tek parça iğnelerden daha sık kullanılırlar. İmplantın ve konektörlerin farklı kombinasyonları mümkün olduğu için bunlar çok değişken, bu nedenle çeşitli üstyapılar bağlanabilir.

İki parçalı implant ile vida implant ilk önce çene kemiği içine yerleştirilir ve diş eti altında orada iyileştirir. Böylece mekanik strese ve bakteriyel kolonizasyondan korunur. Kemik dokusu ile implant bağlantı iyileşme aşamasında etkilenmez böylece sadece olması amaçlanır.

Tek parça diş implantları

Bunlar implant gövdesini ve bağlantı parçasını (abutment) bir araya getirir. Sonuç olarak, implante başı implantasyondan sonra iyileşme safhasında sakız dışına çıkmaktadır. İmplant üzerindeki erken yüklerden her zaman kaçınılması mümkün değildir.

Bu daha kötü iyileşme veya osseointegrasyon sınırlamaları ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, bu implantlar iki parçalı implantlar olarak daha az kullanılır. Fakat avantajlar da sunar.

Daha ucuz, kırılmaz ve implant takıldıktan hemen sonra yüklenmeleri gerektiğinde uygundur.

Источник: https://www.haberonu.com/implant-fiyatlari

İmplant Tedavisi Nedir? İmplant Markaları ve Fiyatları

Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

İmplant günümüzde doğal dişlere en yakın alternatiftir, İmplant yapılan diş, geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar. İmplant yöntemi yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür.

İmplant'ların Çeşitleri Var mıdır?

Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi 'vida' şekilli olanlardır.

İmplant Markaları ve Fiyatları Arasındaki Farklar?

İmplant markaları ve fiyatları önemlidir ancak tedavideki başarıyı sadece implantın markasına bağlı değildir. doğru çapta ve dizaynda implantı tercih etme, hastanın kemik durumu, hekimin tecrübesi ve tedavi ortamının sterilizasyonu gibi başka faktörlere de bağlıdır. Kullanımı her geçen gün artan implantların üretiminde de yüksek bir rekabet ortamı bulunmaktadır.

Günümüzde implant üreticilerinin sayısı 700 civarında olduğu söylenmektedir. Bu üreticilerin dizaynları da birbirlerinden farklı olmaktadır. Bilinen 100' ün üzerine farklı dizayn implant üretilmektedir. Günümüzde diş hekimliğinin edindiği tecrübe ışığında önerilen implant markaları ve fiyatları hakkında daha fazla bilgiye sahibiz.

(Bakınız, İmplant Markaları ve Önemi)

Her Hastaya İmplant Uygulanabilir mi?

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir.

Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir (Bakınız, İmplant Tedavisinin Uygun Olduğu Durumlar). Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir.

Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant Yerleştirilirken Acı Duyar mıyım?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implant'ın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir.

Bir çok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vak'alar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

(Bakınız, İmplant Yapılırken Ağrı Olurmu?)

İmplanttan Sonra Ağrı Olur mu?

İmplant ameliyatından sonra ağrı oluşması nadiren de olsa rastlanabilen bir durumdur. Başarıyla uygulanmış bir implant tedavisinden sonra uzun süreli bir ağrı beklenmez. Fakat küçük çaplı ağrılar normal karşılanmaktadır. (Bakınız, İmplant Sonrası Ağrı)

İmplantlar Yerleştirildikten Hemen Sonra Protezlerim Takılabilir mi?

Hayır. Implant'ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir. 

Kuronlar İmplantlara Nasıl Yerleştirilir.

Doğal Diş ve İmplant

İmplantların Temizliği Önemli midir?

Evet. Hem de çok önemlidir. implantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu taktir edersiniz.

implantların temizlikleri belli bir öğrenme süreci gerektirse de, zor değildir. Ancak bu iş için yeterli zamanı ayırmanız gerekmektedir.

Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımı olduğudur. (Bakınız, İmplant Sonrası Neler Yapılmalıdır?)

İmplantların Üzerine Protez Nasıl Yerleştirilir?

İmplantlar üzerine yapılacak protezler vak'anın özelliğine göre değişik tipte olabilir.

Yani bunlar kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi ancak dişhekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir.

Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır. (Bakınız, İmplant Nasıl Yapılır?)

Eksik Her Diş İçin 'Bir' İmplant Gerekir mi?

Hayır. Eğer eksik diş sayısı '1'den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir.

İmplant vidası kemik ile kaynaşmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?Doğru implant ve yöntem kullanılması durumunda böyle bir olasılık yok denecek kadar azdır. Bu tip bir başarısızlık genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 6 ay içinde ortaya çıkar.

Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılmalıdır. Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant konulabileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir.

Ancak, genellikle, 2'den fazla implant konulan vak'alar da arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanması ile hizmet vermeye yeterli olmaktadır.

İmplant Yaptırmak Pahalı mıdır?

Maalesef, evet. (Bakınız, İmplantlar Neden Pahalı?) Kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye gereksinim duyulması tedavinin fiyatını belirlemektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle döviz kurlarında gözlenen artışlar da tedavinin maliyetini olumsuz etkilemektedir.

[attention type=yellow][attention type=green]
Ancak kesin fiyat uzman hekimlerimizin sizi muayene edip, bu tedavi şekli için uygun bir hasta olup olmadığınızı belirlemeleri ve istediğiniz protez şekline göre değişecektir.
[/attention][/attention]

İmplant yerleştirme işleminin karmaşıklığı ve uzunluğu, hastanın diş sağlığı ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir, ve sonuç büyük bir yatırım olabilir.  Buna rağmen 350 hastaya implant yerleştirildikten sonra yapılan bir ankette, hastaların yaptıkları yatırımdan memnun kaldıkları ve gerekirse tekrar memnuniyetle yapacakları bulunmuştur.

İmplant Tedavisinde Gözlenebilecek Riskler Nelerdir?

Ağız içi ya da dışı tüm cerrahi işlemlerde gözlenebilecek risklerin ötesinde bir risk söz konusu değildir.

Bunlar erken dönemde enfeksiyon ve alerji, protezlerin tamamlanmasından sonraki geç dönemde ise yetersiz ağız temizliğine bağlı iltihaplanmalar şeklinde ortaya çıkabilir.

Özellikle erken dönem iyileşmesi sırasında sigara kullanmak enfeksiyon riskini arttırmaktadır. (Bakınız, İmplantın Riskli Olduğu Durumlar)

İmplant Tedavisi Hangi Vak'alarda Ne Avantajlar Sunar?

a) Alt çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu şikayet zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir.

Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır. b) Üst çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir.

c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.d) Tek dişini kaybetmiş hastalar: Bu hastalar tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda olan hastalardır.

Tek bir implant'ın yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi daha fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur. (Bakınız, Hangi Durumlarda İmplant Yapılabilir?)

İmplant Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

 • Yüksek fiyat
 • Çok özenli ve zaman ayrılarak yapılması gereken ağız temizliği işlemi

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme
 • Daha iyi estetik görünüm
 • Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
 • Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

İmplant Muayenesinde Neler Yapılacak?

Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implant'ları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir.

Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşama da ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilir. Diyabet hastalarında ek proses uygulanabilir.

(Bakınız, Diyabet Hastalarında İmplant)

Bütün İmplantlar Başarılı mı?

İmplant yerleştirme kararına varırken göz önünde bulundurulması gereken bir çok faktör vardır.  Öncelikle hasta sağlıklı olmalı, hastanın iyileşme gücü olmalıdır.  Örneğin hasta, kontrol edilmeyen şeker hastası ise yarı-iyileşme komplikasyon yaratabilir.

  Bu hastalık implantların yerleştirilmesi tamamlandıktan sonra gelişirse de implantların gelecekteki durumlarında komplikasyonlara yol açabilir.  Ayrıca hasta muayene edilmeli, hastaya uygun implant ve implantı yerleştirme yöntemi özenle seçilmelidir.

[attention type=red][attention type=yellow]
  implantlar dişhekimi tarafından özenle yerleştirilip bakılmasının yanı sıra hastadan da özel ilgi görmelidir.  Dişhekimi veya hasta implantlara iyi bakamazsa komplikasyonlar ortaya çıkabilir.
[/attention][/attention]

  Bunların yanı sıra sigara içen ve fazla alkol kullanan hastalarda implantların başarısı etkilenmektedir. (Bakınız, İmplantların Başarısı)

İmplantların Ömrü Ne Kadar?

implantların ağızda otuz yıldan fazla sorunsuz kaldığı görülmüştür.  Fakat implantlardan ortalama beklenti bundan kısadır. İmplantın ömrü bir çok etkene bağlıdır.

  Hastanın sağlığı ve implantların iyi bakımı bunların ikisidir.  Sonuçta implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler.  Ömürlerini etkileyen bir çok etkeni ve sizin risklerinizi dişhekiminiz size açıklayacaktır.

(Bakınız, İmplantların Ömrü Ne Kadar?)

İmplant Yapma Kararında Yaşlılık Etken Faktör mü?

Hayır.  Sağlık yaştan çok daha önemli bir faktördür. 70-80'lerindeki birçok hastanın cerrahi riskleri daha genç fakat sağlık sorunu olan hastalardan daha azdır.  Ayrıca daha yaşlı kişilerin implanta ihtiyacı gençlerin ihtiyaçlarından daha olasıdır çünkü yaşlılarda daha çok diş kaybı olmuştur. (Bakınız, Hangi Yaşlarda İmplant Uygulanabilir?)

İmplantların Vücut Tarafından Reddedilme Riski Var mı?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış, ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur.

  Bu maddeler genellikle titanyum gibi metaller, ve hiç bir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan benzeri diğer maddelerdir.

  Vücudun bunlara karşı antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir. (Bakınız, İmplantın Riskli Olduğu Durumlar)

Kanser Riski Var mı?

Tıbbi literatürde implantların kansere neden olduğunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmamıştır.

İmplantlar Kozmetik Amaçlarla Kullanılır mı?

İmplantlar genelde kozmetik nedenlerle kullanılmazlar.  implantların kullanılmasındaki amaç protez dişlere dayanak vermektir.  Protezdişler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapılabilir fakat böyle bir tedaviye başlamadan önce beklentilerinizi tamamı ile diş hekiminize danışmalısınız.

İmplantların Başarısı Garantili mi?

Ağzınıza giren ve sizin kontrolünüz altında olan hiç bir şey için garanti vermek mümkün değildir. Bir organ nakli veya kalp ameliyatı sonrasında sağlık durumunuzun ne ölçüde garantili ise implant uygulamaları içinde aynı durum geçerlidir. (Bakınız, İmplantlar Başarısı)

İmplant Yerleştirilmesi Ne Kadar Zaman Alıyor?

Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işlere bağlıdır.  Bir tek ameliyat yarım saat ile bir kaç saat arası sürebilir.  Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir.  İyileşmenin tam olması aylar alabilir. (Bakınız, İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer)

Yaşa Bağlı Kemik Kaybı ve Yumuşak Dokuların Değişimi

Источник: https://www.hekimim.com/cerrahi/implant-dis-fiyatlari.html

4 İmplant ile Sabit Protez Diş Yapımı

Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

Eğer hastanın kemik yapısı uyumlu ve yeterli ise normal olarak 8 implantla sabit diş yapılabilmektedir. Bunun yanında implant sayısının ne kadar olacağı kesin bir şekilde panaromik röntgenler ve bilgisayarlı tomografi denilen CT ile anlaşılabilir.

All-on-4 sistemi, implant yaptırmak isteyen hastalara tedavi seçeneği sunmak için 1990'lı yıllarda geliştirildi. Bu sistem, üst çenenin tedavisinde uzun implantların implante edilmesinde, böylece kemik greftlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmada özellikle yararlıdır.

Amaç, bir günde sabit bir implant protezi oluşturmaktır.

Yapılan incelemeler ve tetkiklerin ardından kişinin çene kemiğine yerleştirilecek implant sayısı belirlenir bazen istenilen miktarda implantın yerleştirilemeyeceğine karar verilebilmektedir. Bu aşamada hastaya 2 veya 4 implantla hareketli protez yapılabilir.

Bu tedavinin yanında belli açılara yerleştirilmiş implantlarla sabit diş de yapılabilir. İmplant üzeri sabit diş yapımı, All On 4 yani dört implantla sabit protez şeklinde adlandırılır. Günümüz teknolojisi ile 4 implantın üzerine on iki kadar sabit diş yapılabilmektedir.

Hangi vakalar All On 4(Dört İmplant ile Sabit Protez) için uygundur?

 • Kemik miktarı oldukça azalmış olan kişilerde
 • Dişlere baskı yapan ve dişe yük binmesine sebep olan diş sıkma gibi alışkanlıkları olan hastalarda
 • Eğer kişide implant uygulamasını engelleyecek herhangi bir problem yoksa
 • Kişinin çok sayıda implantı istemediği ve daha az sayıda implant ile tedavi yapılmasını arzu ettiği durumlarda

All On 4 implant uygulaması oldukça ayrıntılı ve teknolojik olarak da gelişmiş yöntemleri gerektirmektedir. Cerrahi safhaya geçilmeden önce birçok aşama bilgisayar tekniği ile gerçekleştirilmektedir.

Tenolojik gelişmeler ışığında günümüzde implant ile diş tedavisinin oldukça ilerlediğini söyleyebiliriz. Az sayıda implant yerleştirilerek sabit dişler yapılabilmektedir.

All-on-4 sisteminde, üst veya alt çeneye 4 implant yerleştirilir. Kemik yapısının kullanımını maksimize etmek için posterior implantlar geriye eğiktir.

İmplant yerleştirildiğinde aynı zamanda bir protez yerleştirilmesine izin vermek için kullanılır. Bu yaklaşım, üst veya alt çenede komple protez kullanan hastalar için önemlidir.

Hastaya aynı randevuda kemik grefti olmaksızın 4 implant ve protezleri yapılır ve klinikten sabit diş ile ayrılması mümkün olabilir.

Geleneksel yaklaşımda üst ekstremiteyi düzeltmek için çoğunlukla bir kemik greftine ihtiyaç vardır. İmplant yerleştirmeden önce 4-6 aylık bir iyileşme periyodu gereklidir. Protez ancak 4-6 ay sonra yapılabilir. Bu iyileşme döneminde, hastalar genellikle ayar gerektiren bir geçici protezi takarlar.

İmplant Operasyonundan Sonra İmplantların Bakımı ve Temizliği

Yeterli ve ideal ağız bakımı sağlandığı takdirde implantlar ağızda ömür boyu ağızda kalabilen maddelerdir. Bu ideal bakımdan anlaşılan, rutin diş hekimi kontrolü, günlük diş fırçalama, diş ipi veya arayüz fırçası gibi yardımcı materyaller, hek,imin önereceği ağız gargaraları gibi yardımcı ekipmanların kullanılması şeklindedidir.

İmplant üzerine yerleştirilen implant üstü protezlerin ise belli bir ömrü vardır. Bu ömür 6- 7 sene arası değişir.

Bu sürenin sonunda çene kemiği içindeki implanta hiç dokunmadan sadece implant üzerindeki protez kısmı değiştirilerek protezler yenilenir.

[attention type=green]
[attention type=red]
Tıpkı doğal dişlerin üzerine yapılan protetik tedavilerde olduğu gibi implantların üzerine yapılan protez tedavilerinde de hastanın doğal dişlerine olduğu gibi özenli bakım yapılması gerekmektedir.
[/attention][/attention]

İmplant tedavisinin hastalara sağladığı en büyük fayda doğal dişlere zarar vermeden ağızdaki boşlukların kapatılmasının sağlanmasıdır. Buna bağlı olarak, hiç dişi kalmamış hastalarda bile dental bir implant uygulanarak sabit protez kullanmak mümkün olmaktadır.

Kişiler çeşitli sebeplerden dolayı dişlerini kaybedebilirler. Her ne sebepten olursa olsun kaybedilen dişlerin yerine yenisini koymak oldukça önemlidir. Kaybedilen dişlerin yerine konması öncelikli olarak ağız sağlığı için önem arz etmektedir.

Bu sayede ileride ortaya çıkabilecek önemli sorunları önlemek mümkündür.

Çoğu kişi kaybettikleri dişlerinin yerine yenisini koymak istemelerinin nedenini estetik kaygılardan dolayı olduğunu belirtse de, asıl önemli olan fonksiyonel olarak eksiksiz bir ağız sağlığına sahip olmak isteğidir.

Ağızdaki dişler çiğneme esnasında uygulana çeşitli basınçlar sonucunda birbirlerine destek olurlar. Bu destek, yemek yemeden tutun da sert cisimleri ısırma, diş gıcırdatma gibi durumlarda da kendisini gösterir.

Bir dişimiz eksildiğinde yanındaki dişler zamanla yerlerinden hareket ederek eksik olan dişin yerine doğru hareket etmeye başlarlar. Bu durum özellikle arka dişlerde daha rahat kendisini gösterse de konum ihtiva etmeden tüm dişlerde bu durum söz konusudur.

Alt ve üst dişler çiğneme fonksiyonunu gerçekleştirebilmek için birbirlerinin desteğine ihtiyaç duyarlar. Dişlerden biri eksildiğinde de karşıt çenedeki aynı bölgedeki diş eksik dişin yerine doğru uzamaya başlar.

İmplant operasyonundan sonra implantların bakımı ve temizliği uzun ömürlü ve başarılı bir restorasyon için oldukça önemlidir. Diş hekimi hastanın ağzına göre özel olan şartları tespit ederek hastaya en ideal bakımı yapabilmesi konusunda bilgilendirme yapar.

[attention type=yellow]
[attention type=green]
İmplantlar ağız yapımızın bir parçası olduğundan bakımları da kendi dişlerimize yaptığımız bakımdan çok farklı değildir. Temizlik yöntemleri ile ilgili diş hekimi bilgilendirme yapmaktadır. İmplantların ağız içerisindeki yabancı cisimler olduğunu düşünür isek, bakımlarına özen göstermemiz gerekir.
[/attention][/attention]

Bu tedavinin başarı oranının artması kesinlikle, operasyon sonrasındaki süreçte ağız bakımını düzenli ve özenle yapmaktan geçmektedir.

Detaylı Bilgi Talep Formu

Источник: http://www.implant-merkezi.com/4-implant-ile-sabit-protez-dis-yapimi

implant – Diş implantı

Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

Son dönemlerde sıklıkla uygulanan implant tedavisi’ni kısaca anlatmak gerekirse; dokularla biyouyumlu, diş kökünü taklit eden yapay diş kökü titanyum yapıların çene kemiğine yerleştirilmesidir. Diş eksikliği nedeniyle gerek estetik, gerekse fonksiyon kaybı yaşayan hastaların öncelikli tercihi olan vidalı dişler, titanyum denilen doku dostu bir materyalden üretilmektedir.

Hastaların sistemik sağlık durumlarının değerlendirilmesi, ağız içi muayenesinin dikkatle yapılıp, gerekli radyografik kontrollerin ve ölçümlerin yapılmasının ardından hastanın tedaviye uygun olup olmadığına karar verilir.

Implant tedavisi sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Günümüzde implant tedavileri dolgu yapılması kadar kolaydır. Hastalar kısa tedavi seanslarında yapay diş kökü uygulaması yaptırabilirler. Tedavi, uygulama alanının uyuşturulması ile başlar.

Diş etinin küçük miktarda kesilmesinin ardından, hastanın çene kemiğine ve anatomik yapısına uygun seçilmiş olan yapay diş ölçüsüne göre yuva açılması sağlanır ve bu yuvaya yerleştirilir.

Tedavi sonrası şişlik ve ağrı oluşması kliniğimizde yapay diş kökü uygulaması yaptıran hastalarda, yaptığımız istatistiklere göre %3 gibi düşük bir rakamdır. Yani neredeyse yok denilecek kadar azdır. Kemik ile osseointegrasyon kaynaşmasını beklemek yaklaşık 3 ay kadar sürmektedir.

Ancak, çene kemiğinin yetersiz olduğu hastalarda kemik tozu (greft) gibi çeşitli yöntemlerle kemik kalınlaştırılmasının yapıldığı hastalarda bu süreç daha uzun olabilmektedir. Bu bekleme süresinin ardından gerekli kontroller sağlandıktan sonra protez tedavisi yapılmaktadır.

Tek seansta (aynı seansta) implant / immediat implant ve protez nedir?

Diş çekilmesinin ardından aynı seansta konulan implanta, immediat implant denir. Bu tedavide diş çekilince oluşan yuva implanta göre düzeltilip hemen implant koyulur.

Burada dikkat edilecek husus çekilecek dişin etrafındaki kemikte apse veya kemik erimesi gibi kemik hastalığı bulunmamalıdır. immediat implantın avantajı, hastaya düre kazandırmaktır. Böylece daha erken protez yapılabilir.

 3 ay beklenmeden yapılan üst protezin (immediat protez) yapıldığı  durumlar çok kısıtlıdır, bu her zaman her hasta için mümkün değildir. immediat protez implanttan yapıldıktan sonra yapılır ve takılır fakat bu dişe çiğneme yaptırılmaz.

Hekim bu dişi kısa bırakır ve hastaya ciddi tavsiyelerde bulunur. eğer bu dişin üzerine ilk 3 ay boyunca yük gelirse implant başarısız olabilir. yani özet olarak immediat protez çiğneme yapmaz sadece görüntü olsun diye yapılır.

Tek diş eksikliğinde yandaki dişleri kestirip köprü mü yaptırmalı yoksa implant mı tercih etmeliyim?

Hastaların sıklıkla sorduğu sorulardan biri de budur. Köprü diş eksikliğini gidermek için sıklıkla uygulanan bir tedavidir ve çiğneme eksikliğini azaltması bakımından hastayı rahatlatmaktadır.

Ancak yandaki dişler sağlıklıysa ve hasta implant diş için uygunsa, implant daha doğru bir tedavi seçeneğidir.

İmplant tedavisinde yandaki dişlere herhangi bir kesim yapılmamasının avantajı yanında implant yapılan bölgedeki kemik yapının korunmuş olması da büyük avantajdır.

Kaç implant yapılacağına nasıl karar veriliyor?

Hastaya kaç implant yapılacağına tamamen hastanın ağız muayenesi yapıldıktan sonra ve filmine bakılarak karar veriliyor. Planlama yapılırken, hastada kaç dişin eksik olduğu, hastanın kemik yapısı, dişlerin kapanışının nasıl olduğu, implant yapılacak bölgenin estetik ihtiyacı gibi birçok başlığın değerlendirip ona göre karar verilmesi gerekmektedir.

Implant yaptıranlar nelere dikkat etmelidir ?

İmplant tedavisi, işlemlerin hasta için kabulünün oldukça kolay olmasının yanı sıra, uygulayan  hekimin tecrübesi bu tedavi için  son derece önemli bir husustur.

Yapay diş kökü tedavisi yaptıran hastaların tedavi sonrası ağız hijyenlerine çok dikkat etmeleri gerekir. Özellikle sigara içen kişiler çok dikkatli olmalıdır, çünkü implantın en büyük düşmanı sigaradır.

[attention type=red]
[attention type=yellow]
Ağız hijyenine dikkat eden kişilerde ağızda farklı türden kemik yıkıcı bakteri kolonisi olmadığı göz önüne alınırsa tedavi başarısı %95 tir.
[/attention][/attention]

Yapılan çalışmalara göre ağız hijyenine dikkat etmeyen ve sigara alkol tüketimi çok olan hastalarda başarı oranı ciddi seviyede düşer.

İmplant tedavisinin fiyatı nedir ?

Kişinin Çene kemiğine uygulanacak yapay diş kökü, çenenin durumuna göre değerlendirilir ve planlanır. Yani aynı sayıda yapay diş kökü yaptıracak iki hastanın çene durumundan dolayı farklı tedavi ücretleri çıkabilir.

Kısaca tedavi ücretleri implant sayısına, kemiğin durumuna, implant markasına ve kullanılması gerekebilecek ekstra yapay diş kökü parçalarına göre değişebilir. Hekim hastanın çene durumunu ve röntgen filmini görmeden tüm tedavi ücretini söylemek doğru olmaz.

Kliniğimizde tarafımızca güven kazanmış çeşitli markalarda implantlar kullanılmaktadır. Bunlar bizim 40 yıllık implant tecrübemizle beraber, bize ve hastaya sorun çıkarmayan ve garantisi olan markaları kullanmaktayız. Bu seçeneklere hastayla beraber karar veririz. Dr.

Kaan Öztoprak radyografik muayenenizi yaptıktan sonra size nereye kaç tane implant yapılacağını planlar. Daha sonra size planınıza göre hangi marka implantın ne kadar tedavi ücreti tuttuğu çıkarılır.

Genel olarak menşeisine göre implantların tedavisinin 400 – 1000$ arası/adet gibi implant fiyatları vardır ve bunlar üst yapıları(protez) hariçtir. Sizleri de en kısa zamanda kliniğimize ücretsiz muayene için randevuya bekleriz (yakın zamanda çekilmiş röntgen filminiz varsa yanınızda getiriniz, çekilecek panaromik röntgen filmleri ücretsiz muayeneye dahil değildir). implant fiyatları 2018 , implant fiyatları 2019

Hangi İmplant Markası En İyisidir ?

Ülkemizde şu anda satılan yüzlerce marka bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin iyi olduğunu hastalar araştırmaya çalışır fakat çok kafaları karışmaktadır. Burada en iyi implanttan çok, en pahalı implant desek daha doğru olur. Piyasada 50 yıldır kendini yerleştirmiş isviçre markaları Nobel ve Straumann implantları en iyiler olarak bilinirler.

Bunlar yapay diş kökünü ilk piyasaya süren köklü firmalar olduğu için hem kalitesi benimsenmiştir, hem de fiyatları en yüksek olan markalardır. Bunları diğer amerikan, avrupa, ve yerli implant markaları takip eder.

Aralarındaki farkı aşina olduğunuz bir konuyla açıklamaya çalışalım; BMW ve Mercedes kalitelerini kanıtlamış arabalardır, fakat Ford, Renault, Wolksvagen daha uygun fiyatlı markalardır ama kötü değillerdir ve satışları da fazladır.

[attention type=green]
[attention type=red]
Herkes kendine göre uygun marka arabayı seçer ve kullanır, sonuçta hepsi insanı bir yerden bir yere taşıma görevini yerine getirir, aralarında kalite farkı vardır fakat bu kalite farkı %10 kadar bile değildir. Yerli implantlar son yıllarda çok gelişti.
[/attention][/attention]

Fiyatlarının uygun oluşu ve bir implanttan beklenen tüm görevleri yerine getirebilmesi, her gelir grubu için daha ulaşılabilir olması, yerli implantları daha popüler hale getirdi. Neredeyse tüm implant firmaları, kırılmalara veya fabrikasyon kaynaklı yapay diş kökü kayıplarına ömür boyu garanti verirler.

Yani implantınızı kısa süre içinde kaybederseniz firmalar size aynı implantın yenisini ücretsiz verirler. “Yerli implant ucuz diye düşüyor mu?” diye soran hastalar olabiliyor. Bunun cevabı “Hayır” yapay diş kökü ucuz olması onun düşeceği anlamına gelmiyor. Markalardaki Fiyat farkı %95 Menşei ve Firmaların kurumsal yapıları kaynaklıdır, %5 kalite kaynaklıdır. Buraya kadar anlattıklarımız çok araştırmayı seven hastalarımız içindi. Bundan sonra esas bilmeniz gereken şeyleri anlatacağım.

Çok Kafam Karıştı Diyorsanız

İmplant markasını çok kafanıza takmayın, ekonominize hangisi uygunsa sizin için en iyi marka o dur. Markasından çok daha önemli olan Hekimin o implantı nasıl uyguladığıdır.

Yanlış yere yapılan implant, üstündeki protezin şekilsiz olmasına ve ileri dönemlerde hastalarda yeme zorluğundan konuşma zorluğuna kadar çeşitli problemler çıkarabilir. İmplant uygulayacak Cerrahın aynı zamanda implantın protetik üst yapılarına da çok hakim olması gerekmektedir.

Eğer İmplantı ve üstündeki protezi farklı hekimler yapacaksa, hekimlerin birbiri ile koordinasyonu çok önemlidir.

İmplantı ve protezi aynı hekim yapıyorsa işler daha kolaydır, hekim zaten protezi kendi yapacağı için implantları ameliyat sırasında tamamen kendi protez planına göre kemiğe yerleştirir. Buraya kadar anlatılanlardan, hastaların implant markasından çok hekimin operasyonuna güvenmeleri gerektiği ortaya çıkıyor.

Bunların dışında sahte implantlardan da bahsetmek gerekir.

Sahte implantlar, çinde veya nerde üretildiği belli olmayan ve aynı nobel veya straumann paketi ile paketlenerek satılan implantlardır, herşeyin sahtesi olduğu gibi bunda da sahtecilik yaparken en meşhur markaların sahtesi yapılır ve piyasaya sürülür.

Hekimler bunları çok ucuza toptan birilerinden alabilirler, bazen kendileri bile bilmezler sahte olduğunu. Hastalar veya hekimler paketlerine bakarak asla gerçekle sahteyi ayırt edemezler.

Fakat gerçek şudur ki, her markanın ülkemizde sadece birer distribütörü vardır, ve doktorun sadece bu firmalardan implant alması gerekmektedir. Bazı kliniklerde isviçre veya alman malı implantın yerli malı implant fiyatı kadar ucuza uygulandığı bilgisi verilirse kafanızda bir soru işareti oluşmalıdır.

Doktor olarak siz hangisini önerirsiniz?

Kliniğimizde sorun çıkaran implant markalarını uygulamıyoruz, çünkü sorunlu markalar hastadan çok hekimi yorar. Kliniğimizde kullandığımız markaların tümü sorun çıkarmayan, hastalarımızın ömür boyu kullacakları, eğer başarısızlık yaşanırsa garanti kapsamında olan implantlardır.

Sizin maddi durumunuz hangisine uygunsa o sizin için en iyi çözümdür. Kliniğimizde onayladığımız her markayı gönül rahatlığıyla uyguluyoruz, ve o implant ile hasta rahatça yemeğini yiyene kadar sorumluluğu bize ait oluyor.

Onaylamadığımız markaları zaten uygulamıyoruz ve size teklif etmiyoruz.

Ve burada altın bir söz söyleyip konuyu sonlandırıyoruz: ” Diş Hekimleri Hastalara Mal satmazlar. Tedavi süreci sunarlar. Hekimin uyguladığı tedavi ücreti, adı üstünde tedavinin ücretidir (yılların bilgi birikiminin, operasyon becerisinin), kullanılan malzemenin değil.

[attention type=yellow]
[attention type=green]
Eğer Hasta Hekimine güveniyorsa Kullandığı malzemeyi sorgulamaz, eğer sorguluyorsa güvenmediği hekime tedavi olması zaten yanlış bir şeydir. Kaliteli tedavi uygulayan, hastasının mutluluğunu isteyen profesyonel bir hekim, kaliteli yaptığı el işinin yanına her zaman kaliteli ve eline yakışacak malzeme kullanır.
[/attention][/attention]

Ve hastanın memnuniyeti bu ikisinin birleşiminden oluşur.”

İmplantın zararı var mıdır?

Hayır. Implantlar zararsız olan titanyum maddesinden üretilirler ve titanyum vücuda çok uyumlu ve çok kıymetli bir maddedir.

İmplantım yaptırdım fakat düştü, neler oluyor, ne yapmalıyım?

Korkmayın, Implantlarda dünya genelinde %95 gibi bir başarı oranı bulunmakla birlikte %5 kadar başarısızlık oranı da vardır. Yani istatistik olarak her 100 hastadan 5 inin implantı başarısız olabilir.

Eğer sigara veya alkol kullanan veya ağız temizliğine dikkat etmeyen bir bireyseniz bu başarısızlık oranı biraz daha artmakta. Ayrıca implant yaptırdığınıza göre normal dişinizi herhangi bir sebepten kaybetmişsiniz demektir.

Orjinal diş bile kaybedilebiliyorsa implant dahi dikkat edilmez ise kaybedilebilir.

Peki bu dünyanın sonu mu?  Tabiki değil. Yapay diş kökü kaybı olursa, o bölgedeki kemiğin 2 ay civarında iyileşmesi beklenir. bu süre içinde o bölge implant tedavisinin başındaki hale döner ve sonra tekrar implant yapılabilir.

İmplant fiyatları

Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler
Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

İmplant fiyatları ya da en kapsamlı hali ile implant diş fiyatları implant markaları ve fiyatlarına göre değişiklik göstermekte olup ülkemizde en yaygın ve güncel implant fiyatlarını siz değerli okuyucularımız için bir araya getirdik.

İmplant diş, diş eksiği olan her hastanın ilk yaptırmak istediği bir tedavi yöntemidir. İmplant fiyatları ya da diş implant fiyatları yaşadığınız şehre göre de farklılıklar gözetebilir.

İmplant fiyatları Ankara için bugün tek bir diş implantı için fiyat tutarı KDV hariç 760 TL civarındadır. Bazen bu fiyatlar yüksek gelmekte ve insanları devlet hastanelerine yönlendirmektedir.

Böylece implant fiyatları devlet hastanesi gibi yerlerde yaptırma çabası başlamaktadır.

İmplant tedavisi özel diş poliklinikleri dışında başka yerlerde ne yazık ki kalıcı çözümler vermemektedir. İmplant tedavisi fiyatları İmplant markalarına bağlı olarak değişmektedir.

İmplant yaptıracak hasaların mutlaka gitmeden önce hastane randevusu almaları gerekmektedir. Günümüzde implant diş muayeneleri pek çok diş polikliniğinde ücretsizdir.

Diş ağrılarınız için erken tanı ve tedavi önem taşımaktadır.

İmplant fiyatları 2018 güncel fiyatları, tedavi süreci kısaca implant diş hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde. İmplantlar, eksik dişlerin tam yerine geçer ancak sabit veya çıkartılabilir protezlerin farklı tipleri de bulunmaktadır.

 İmplant gövdesi çene kemiği ile kaynaşır ve doğal diş kökünün yerini alır. İmplant üzerinde, üst yapı bir protez olarak bağlanır.

Dental implantlar eksik bir dişin yerini alıyor! Çok iyi tolere edilirler ve kısa bir süre sonra kendi dişleriniz gibi hissetmeye başlarsınız! Çiğneme fonksiyonu tamamen korunur herhangi bir sorun ve kaygı oluşturmaz.

Teorik olarak tüm insan dişlerinin yerine bireysel implantlar yaptırabilir. Ancak implant diş ücretleri çoğu zaman insanların aklında soru işaretleri bırakabiliyor. Bu yüzden implant diş fiyatları hakkında güncel fiyatları sizinle paylaşıyoruz.

İmplant diş fiyatları

İmplant diş fiyatları, çene kemiğine, tedavinin süresine, seçilen implantın çeşitlerine ve implant sayısına göre değişiklik göstermektedir. Ancak bugün İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir illerinde genel olarak yaygın olan özel diş poliklinikleri üzerinden derlediğimiz liste şu şekildedir.

İmplant Diş Fiyatları 2017 – 2018 Güncel fiyat listesi

İmplant diş fiyatları minimum…………………………………………………………..860 TL

Çeşidine göre İmplant fiyatları yerli…………………………………………………..1 100 TL

Çeşidine göre İmplant fiyatları yabancı……………………………………………..1.670 TL

Diş Çekimi ücreti lokal- Dijital Anestezi ile  ………………………………………. 150  TL 

20 Yaş Dişi Çekimi fiyatı-Normal ……………………………………………………. 300 TL 

Gömük Diş Çekimi fiyatı-Diş Eti Altı…………………………………………………. 500 TL 

Gömük Diş Çekimi fiyatı-Kemik Altı, Düz – Açılı………………………………….. 600 TL 

Dental İmplant Fiyatı (Kaplama Dahil) …………………………………………….. 2.800 TL

Sinüs Opr.Fiyatı Sinüs Tabanı Kemik Yükseltilmesi Greft-Membran Hariç ..600TL

İmplant diş fiyatları farklılık göstermektedir. Fransız takka implant fiyatları pahalıdır. Çoğunlukla ülkemizde Alman marka implantlar tercih edilmektedir. Bu nedenle bu implantların yurtdışından gelmesi ciddi bir maliyete neden olmaktadır.

Aslında günümüzde yerli diş implantları ile Alman diş implantları arasında fark yoktur. İmplant yaptırırken mutlaka implant diş fiyatları araştırması yapınız.

Ancak karşılaşacağınız tek bir diş implantının 800 TL üstünde olacağını unutmayın! Bu fiyat aralığından daha ucuz implant diş fiyatları ile karşılaştığınızda kesinlikle tercih etmeyin.

[attention type=green][attention type=red]
Dental implantların yerleştirilmesinin en yaygın nedenleri tek eksik dişlerdir. Daha büyük diş boşlukları söz konusu olduğunda, implantlar genellikle çok üniteli köprüler için köprü abutmentleri olarak hizmet eder.
[/attention][/attention]

Buna ek olarak, tam protez kullanmamak için, altı ila sekiz implant veya çıkarılabilir protezle sabitlenmiş dişsiz çene sabitlemek mümkün olabilmektedir.

 İmplant hakkında daha detaylı bilgiler için gelin aşağıdaki kavramlara hep birlikte bakalım.

İmplant gövdesi nedir?

İmplantın tam adı ” implant gövdesi ” dir. Bu eksik diş kökünün yerini alan silindirik veya sarmal bir tabandır. İmplantasyondan sonra, suni diş kökleri kemik ile birlikte aşamalı olarak büyür ve nadir durumlarda, doğal diş köklerinin fonksiyonunu hemen alabilir.

İmplantlardaki kronlar

Dental implant iyileştikten sonra, protez yerleşimi takip eder.  Planlanan üst yapı implant gövdesine yapılır ve takılır.

Bulgulara bağlı olarak üst yapı çeşitli biçimlerde olabilir. İmplant destekli protezler, tek kron ve köprüler veya kombine çözümler ile çıkarılabilir protezler ve kısmi protezler olabilir. Hasta olarak malzeme seçiminde özgürdür tüm seramik veya seramik kaplamalar gibi tüm ortak malzemeler mümkündür.

İmplant destekli protezlerin avantajları

Diş implantlarının faydaları göze çarpmaktadır. Böylece, diş implantları mümkün olan en iyi protez şekli olarak düşünülebilir! İmplantlar doğal dişlere benzerler. Baskı noktası yok, kötü yapışma yok, kayma veya protez gibi sallanmaz.

Yemek yerken, konuştuğunuzda ya da gülerken kötü tutulan protezlerden endişelenmeniz gerekmez. Son olarak, tam bir protezin aksine, implant destekli bir protez diş fırçasıyla normal şekilde fırçalanabilir ve temizlik için çıkarılması gerekmez. İmplantlarını yerleştiren birçok hasta gerçekte yeni bir yaşam kalitesine kavuşmaktadır.

Diş implantları kaç yıl kullanılabilir?

İmplantların dayanıklılığı çok bireysel ve birçok faktöre bağlıdır: Kemik miktarı ve kalitesi, hastanın durumu, ağız hijyeni ve implant konumu ve Implantologen deneyimi prognozu etkiler. Uzun süreli çalışmalar, implantların% 90’ının 10 yıl sonra hala var olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bireysel vakalarda, implantlar 40 yıla kadar sürmektedir.

Diş implantlarının çeşitleri

Diş implantlarının sayısız farklı türü vardır, ancak hepsi diş rutinde kullanılmamaktadır. İmplantları şekline, materyaline veya implante etme tekniğine veya çeneye yerleştirme tekniğine göre bölmek mümkündür. Çene amacına ve anatomik koşullarına bağlı olarak, diş hekimi uygun implant ve uygun implantasyon tekniğini seçer.

İmplant şekilleri

Pek çok farklı implant şekli vardır. Bunlardan ilki vida implantlar.

Vida İmplantlar

Vidalı implantlar en çok kullanılanlardır. İki farklı tipte vida implantları vardır. Kendinden kılavuzlu dişlere sahip implantlar doğrudan kemiğe vidalanabilir implantlar. Normal dişli vidalı implantlar için çene kemiğinde implantın vidalanacağı bir delik açılmalıdır.

İçi boş silindir implantlar

İçi boş bir silindirin şekli, çene kemiğiyle temas alanını arttırır. Bununla birlikte, silindirdeki kemik miktarının zayıf bir şekilde perfüze edildiği kısa sürede ortaya çıkar ve bu nedenle içi boş silindir şeklinin hiçbir avantajı yoktur.

Bıçak İmplantlar

Düz, yaprak şeklinde implantlar çene kemiğinde bir yuvaya yerleştirilirler. Pen veya sarmal implantlardan daha az kararlı oldukları ve enfeksiyona bağlı kayıp nedeniyle değerli çene kemiği kaybedildiklerinden, bu implant şekli bugün pek kullanılmamaktadır.

Disk implantlar

Disk implantları BOI (bazal osseointegre implantlar) olarak adlandırılan bazal implantlara aittir. Bir disk şeklindedirler ve çene kemiği gerilince ve normal bir vida implantı artık yeterli desteği sağlayamadığında kullanılırlar.

Diş implantlarının malzemeleri

Dental implantlar çevresindeki kemik ve dokuya sıkıca tutturulmalıdır. Bu osseoentegrasyon sadece birkaç malzemeye izin verir. Ayrıca önemli olan, biyouyumluluk olarak adlandırılan çok iyi bir uyumluluktur.

Dental implantlar kullanılan malzemeye göre sınıflandırılabilir.

Seramik İmplantlar

Seramik implantlar daha önce kullanıldı. Kemiklerde çok iyi büyürler ve iyi tolere edilirler. Bununla birlikte, seramik malzemeler nispeten kırılgan olduğundan, malzeme kırıkları sıklıkla meydana gelmiştir. Bu nedenle seramik implantlar artık kullanılmıyor.

Titanyum İmplantlar

Titanyum implantlar en çok kullanılanlardır. Saf titanyum çok iyi bir biyouyumluluk gösterir ve herhangi bir intolerans reaksiyonu veya alerjisi tetiklemez. Dahası, titanyum, çene kemiği ile yüzey yapısıyla sağlam bir bağlantı kurabilmektedir.

Zirkon

Zirkon implantları, yüksek performans seramik bir malzeme olan modern bir malzeme kullanmaktadır. Zirkonya bir zirkonyum bileşiğidir.

Dental kronların ve diğer protezlerin üretiminde kullanılan, çok kararlı, metalik olmayan bir malzemedir ve oraya hızla hakim olmuştur.

İlk sonuçlar, bununla birlikte, implantların kemiğe daha az yerleştirildiğini göstermektedir, bu nedenle titanyum, diş implantları için halen tercih edilen ilaç olarak kalmaktadır.

Bir ve iki parçalı implantlar

Bir standart implantı kemik gömülü olduğu (genellikle bir vida şeklinde) gerçek implant oluşur ve diş kökünün fonksiyonu üstlenir. Bir bağlantı parçası (abutment) implant üzerindeki suni dişlerin (üst yapı) istikrarlı bir şekilde sabitlenmesini sağlar. Çoğu durumda, implant ve abutment birbirinden ayrıdır ancak aynı zamanda tek parça halinde (tek parçalı implant) imal edilebilirler.

İki parçalı diş implantlar

Bunlar daha fazla esneklik sunar ve bu nedenle tek parça iğnelerden daha sık kullanılırlar. İmplantın ve konektörlerin farklı kombinasyonları mümkün olduğu için bunlar çok değişken, bu nedenle çeşitli üstyapılar bağlanabilir.

İki parçalı implant ile vida implant ilk önce çene kemiği içine yerleştirilir ve diş eti altında orada iyileştirir. Böylece mekanik strese ve bakteriyel kolonizasyondan korunur. Kemik dokusu ile implant bağlantı iyileşme aşamasında etkilenmez böylece sadece olması amaçlanır.

Tek parça diş implantları

Bunlar implant gövdesini ve bağlantı parçasını (abutment) bir araya getirir. Sonuç olarak, implante başı implantasyondan sonra iyileşme safhasında sakız dışına çıkmaktadır. İmplant üzerindeki erken yüklerden her zaman kaçınılması mümkün değildir.

Bu daha kötü iyileşme veya osseointegrasyon sınırlamaları ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, bu implantlar iki parçalı implantlar olarak daha az kullanılır. Fakat avantajlar da sunar.

Daha ucuz, kırılmaz ve implant takıldıktan hemen sonra yüklenmeleri gerektiğinde uygundur.

Источник: https://www.haberonu.com/implant-fiyatlari

İmplant Tedavisi Nedir? İmplant Markaları ve Fiyatları

Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

İmplant günümüzde doğal dişlere en yakın alternatiftir, İmplant yapılan diş, geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar. İmplant yöntemi yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür.

İmplant'ların Çeşitleri Var mıdır?

Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi 'vida' şekilli olanlardır.

İmplant Markaları ve Fiyatları Arasındaki Farklar?

İmplant markaları ve fiyatları önemlidir ancak tedavideki başarıyı sadece implantın markasına bağlı değildir. doğru çapta ve dizaynda implantı tercih etme, hastanın kemik durumu, hekimin tecrübesi ve tedavi ortamının sterilizasyonu gibi başka faktörlere de bağlıdır. Kullanımı her geçen gün artan implantların üretiminde de yüksek bir rekabet ortamı bulunmaktadır.

Günümüzde implant üreticilerinin sayısı 700 civarında olduğu söylenmektedir. Bu üreticilerin dizaynları da birbirlerinden farklı olmaktadır. Bilinen 100' ün üzerine farklı dizayn implant üretilmektedir. Günümüzde diş hekimliğinin edindiği tecrübe ışığında önerilen implant markaları ve fiyatları hakkında daha fazla bilgiye sahibiz.

(Bakınız, İmplant Markaları ve Önemi)

Her Hastaya İmplant Uygulanabilir mi?

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir.

Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir (Bakınız, İmplant Tedavisinin Uygun Olduğu Durumlar). Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir.

Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant Yerleştirilirken Acı Duyar mıyım?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implant'ın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir.

Bir çok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vak'alar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

(Bakınız, İmplant Yapılırken Ağrı Olurmu?)

İmplanttan Sonra Ağrı Olur mu?

İmplant ameliyatından sonra ağrı oluşması nadiren de olsa rastlanabilen bir durumdur. Başarıyla uygulanmış bir implant tedavisinden sonra uzun süreli bir ağrı beklenmez. Fakat küçük çaplı ağrılar normal karşılanmaktadır. (Bakınız, İmplant Sonrası Ağrı)

İmplantlar Yerleştirildikten Hemen Sonra Protezlerim Takılabilir mi?

Hayır. Implant'ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir. 

Kuronlar İmplantlara Nasıl Yerleştirilir.

Doğal Diş ve İmplant

İmplantların Temizliği Önemli midir?

Evet. Hem de çok önemlidir. implantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu taktir edersiniz.

implantların temizlikleri belli bir öğrenme süreci gerektirse de, zor değildir. Ancak bu iş için yeterli zamanı ayırmanız gerekmektedir.

Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımı olduğudur. (Bakınız, İmplant Sonrası Neler Yapılmalıdır?)

 

İmplantların Üzerine Protez Nasıl Yerleştirilir?

İmplantlar üzerine yapılacak protezler vak'anın özelliğine göre değişik tipte olabilir.

Yani bunlar kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi ancak dişhekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir.

Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır. (Bakınız, İmplant Nasıl Yapılır?)

Eksik Her Diş İçin 'Bir' İmplant Gerekir mi?

Hayır. Eğer eksik diş sayısı '1'den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir.

İmplant vidası kemik ile kaynaşmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?Doğru implant ve yöntem kullanılması durumunda böyle bir olasılık yok denecek kadar azdır. Bu tip bir başarısızlık genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 6 ay içinde ortaya çıkar.

Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılmalıdır. Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant konulabileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir.

Ancak, genellikle, 2'den fazla implant konulan vak'alar da arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanması ile hizmet vermeye yeterli olmaktadır.

İmplant Yaptırmak Pahalı mıdır?

Maalesef, evet. (Bakınız, İmplantlar Neden Pahalı?) Kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye gereksinim duyulması tedavinin fiyatını belirlemektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle döviz kurlarında gözlenen artışlar da tedavinin maliyetini olumsuz etkilemektedir.

[attention type=yellow][attention type=green]
Ancak kesin fiyat uzman hekimlerimizin sizi muayene edip, bu tedavi şekli için uygun bir hasta olup olmadığınızı belirlemeleri ve istediğiniz protez şekline göre değişecektir.
[/attention][/attention]

İmplant yerleştirme işleminin karmaşıklığı ve uzunluğu, hastanın diş sağlığı ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir, ve sonuç büyük bir yatırım olabilir.  Buna rağmen 350 hastaya implant yerleştirildikten sonra yapılan bir ankette, hastaların yaptıkları yatırımdan memnun kaldıkları ve gerekirse tekrar memnuniyetle yapacakları bulunmuştur.

İmplant Tedavisinde Gözlenebilecek Riskler Nelerdir?

Ağız içi ya da dışı tüm cerrahi işlemlerde gözlenebilecek risklerin ötesinde bir risk söz konusu değildir.

Bunlar erken dönemde enfeksiyon ve alerji, protezlerin tamamlanmasından sonraki geç dönemde ise yetersiz ağız temizliğine bağlı iltihaplanmalar şeklinde ortaya çıkabilir.

Özellikle erken dönem iyileşmesi sırasında sigara kullanmak enfeksiyon riskini arttırmaktadır. (Bakınız, İmplantın Riskli Olduğu Durumlar)

İmplant Tedavisi Hangi Vak'alarda Ne Avantajlar Sunar?

a) Alt çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu şikayet zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir.

Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır. b) Üst çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir.

c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.d) Tek dişini kaybetmiş hastalar: Bu hastalar tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda olan hastalardır.

Tek bir implant'ın yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi daha fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur. (Bakınız, Hangi Durumlarda İmplant Yapılabilir?)

İmplant Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

 • Yüksek fiyat
 • Çok özenli ve zaman ayrılarak yapılması gereken ağız temizliği işlemi

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme
 • Daha iyi estetik görünüm
 • Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
 • Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

İmplant Muayenesinde Neler Yapılacak?

Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implant'ları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir.

Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşama da ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilir. Diyabet hastalarında ek proses uygulanabilir.

(Bakınız, Diyabet Hastalarında İmplant)

Bütün İmplantlar Başarılı mı?

İmplant yerleştirme kararına varırken göz önünde bulundurulması gereken bir çok faktör vardır.  Öncelikle hasta sağlıklı olmalı, hastanın iyileşme gücü olmalıdır.  Örneğin hasta, kontrol edilmeyen şeker hastası ise yarı-iyileşme komplikasyon yaratabilir.

  Bu hastalık implantların yerleştirilmesi tamamlandıktan sonra gelişirse de implantların gelecekteki durumlarında komplikasyonlara yol açabilir.  Ayrıca hasta muayene edilmeli, hastaya uygun implant ve implantı yerleştirme yöntemi özenle seçilmelidir.

[attention type=red][attention type=yellow]
  implantlar dişhekimi tarafından özenle yerleştirilip bakılmasının yanı sıra hastadan da özel ilgi görmelidir.  Dişhekimi veya hasta implantlara iyi bakamazsa komplikasyonlar ortaya çıkabilir.
[/attention][/attention]

  Bunların yanı sıra sigara içen ve fazla alkol kullanan hastalarda implantların başarısı etkilenmektedir. (Bakınız, İmplantların Başarısı)

İmplantların Ömrü Ne Kadar?

implantların ağızda otuz yıldan fazla sorunsuz kaldığı görülmüştür.  Fakat implantlardan ortalama beklenti bundan kısadır. İmplantın ömrü bir çok etkene bağlıdır.

  Hastanın sağlığı ve implantların iyi bakımı bunların ikisidir.  Sonuçta implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler.  Ömürlerini etkileyen bir çok etkeni ve sizin risklerinizi dişhekiminiz size açıklayacaktır.

(Bakınız, İmplantların Ömrü Ne Kadar?)

İmplant Yapma Kararında Yaşlılık Etken Faktör mü?

Hayır.  Sağlık yaştan çok daha önemli bir faktördür. 70-80'lerindeki birçok hastanın cerrahi riskleri daha genç fakat sağlık sorunu olan hastalardan daha azdır.  Ayrıca daha yaşlı kişilerin implanta ihtiyacı gençlerin ihtiyaçlarından daha olasıdır çünkü yaşlılarda daha çok diş kaybı olmuştur. (Bakınız, Hangi Yaşlarda İmplant Uygulanabilir?)

İmplantların Vücut Tarafından Reddedilme Riski Var mı?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış, ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur.

  Bu maddeler genellikle titanyum gibi metaller, ve hiç bir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan benzeri diğer maddelerdir.

  Vücudun bunlara karşı antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir. (Bakınız, İmplantın Riskli Olduğu Durumlar)

Kanser Riski Var mı?

Tıbbi literatürde implantların kansere neden olduğunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmamıştır.

İmplantlar Kozmetik Amaçlarla Kullanılır mı?

İmplantlar genelde kozmetik nedenlerle kullanılmazlar.  implantların kullanılmasındaki amaç protez dişlere dayanak vermektir.  Protezdişler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapılabilir fakat böyle bir tedaviye başlamadan önce beklentilerinizi tamamı ile diş hekiminize danışmalısınız.

İmplantların Başarısı Garantili mi?

Ağzınıza giren ve sizin kontrolünüz altında olan hiç bir şey için garanti vermek mümkün değildir. Bir organ nakli veya kalp ameliyatı sonrasında sağlık durumunuzun ne ölçüde garantili ise implant uygulamaları içinde aynı durum geçerlidir. (Bakınız, İmplantlar Başarısı)

İmplant Yerleştirilmesi Ne Kadar Zaman Alıyor?

Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işlere bağlıdır.  Bir tek ameliyat yarım saat ile bir kaç saat arası sürebilir.  Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir.  İyileşmenin tam olması aylar alabilir. (Bakınız, İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer)

Yaşa Bağlı Kemik Kaybı ve Yumuşak Dokuların Değişimi

Источник: https://www.hekimim.com/cerrahi/implant-dis-fiyatlari.html

4 İmplant ile Sabit Protez Diş Yapımı

Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

Hiç Diş Olmayan Ağızlarda 4 İmplant ile Sabit Protez Yapımı

Eğer hastanın kemik yapısı uyumlu ve yeterli ise normal olarak 8 implantla sabit diş yapılabilmektedir. Bunun yanında implant sayısının ne kadar olacağı kesin bir şekilde panaromik röntgenler ve bilgisayarlı tomografi denilen CT ile anlaşılabilir.

All-on-4 sistemi, implant yaptırmak isteyen hastalara tedavi seçeneği sunmak için 1990'lı yıllarda geliştirildi. Bu sistem, üst çenenin tedavisinde uzun implantların implante edilmesinde, böylece kemik greftlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmada özellikle yararlıdır.

Amaç, bir günde sabit bir implant protezi oluşturmaktır.

Yapılan incelemeler ve tetkiklerin ardından kişinin çene kemiğine yerleştirilecek implant sayısı belirlenir bazen istenilen miktarda implantın yerleştirilemeyeceğine karar verilebilmektedir. Bu aşamada hastaya 2 veya 4 implantla hareketli protez yapılabilir.

Bu tedavinin yanında belli açılara yerleştirilmiş implantlarla sabit diş de yapılabilir. İmplant üzeri sabit diş yapımı, All On 4 yani dört implantla sabit protez şeklinde adlandırılır. Günümüz teknolojisi ile 4 implantın üzerine on iki kadar sabit diş yapılabilmektedir.

Hangi vakalar All On 4(Dört İmplant ile Sabit Protez) için uygundur?

 • Kemik miktarı oldukça azalmış olan kişilerde
 • Dişlere baskı yapan ve dişe yük binmesine sebep olan diş sıkma gibi alışkanlıkları olan hastalarda
 • Eğer kişide implant uygulamasını engelleyecek herhangi bir problem yoksa
 • Kişinin çok sayıda implantı istemediği ve daha az sayıda implant ile tedavi yapılmasını arzu ettiği durumlarda

All On 4 implant uygulaması oldukça ayrıntılı ve teknolojik olarak da gelişmiş yöntemleri gerektirmektedir. Cerrahi safhaya geçilmeden önce birçok aşama bilgisayar tekniği ile gerçekleştirilmektedir.

Tenolojik gelişmeler ışığında günümüzde implant ile diş tedavisinin oldukça ilerlediğini söyleyebiliriz. Az sayıda implant yerleştirilerek sabit dişler yapılabilmektedir.

All-on-4 sisteminde, üst veya alt çeneye 4 implant yerleştirilir. Kemik yapısının kullanımını maksimize etmek için posterior implantlar geriye eğiktir.

İmplant yerleştirildiğinde aynı zamanda bir protez yerleştirilmesine izin vermek için kullanılır. Bu yaklaşım, üst veya alt çenede komple protez kullanan hastalar için önemlidir.

Hastaya aynı randevuda kemik grefti olmaksızın 4 implant ve protezleri yapılır ve klinikten sabit diş ile ayrılması mümkün olabilir.

Geleneksel yaklaşımda üst ekstremiteyi düzeltmek için çoğunlukla bir kemik greftine ihtiyaç vardır. İmplant yerleştirmeden önce 4-6 aylık bir iyileşme periyodu gereklidir. Protez ancak 4-6 ay sonra yapılabilir. Bu iyileşme döneminde, hastalar genellikle ayar gerektiren bir geçici protezi takarlar.

İmplant Operasyonundan Sonra İmplantların Bakımı ve Temizliği

Yeterli ve ideal ağız bakımı sağlandığı takdirde implantlar ağızda ömür boyu ağızda kalabilen maddelerdir. Bu ideal bakımdan anlaşılan, rutin diş hekimi kontrolü, günlük diş fırçalama, diş ipi veya arayüz fırçası gibi yardımcı materyaller, hek,imin önereceği ağız gargaraları gibi yardımcı ekipmanların kullanılması şeklindedidir.

İmplant üzerine yerleştirilen implant üstü protezlerin ise belli bir ömrü vardır. Bu ömür 6- 7 sene arası değişir.

Bu sürenin sonunda çene kemiği içindeki implanta hiç dokunmadan sadece implant üzerindeki protez kısmı değiştirilerek protezler yenilenir.

[attention type=green]
[attention type=red]
Tıpkı doğal dişlerin üzerine yapılan protetik tedavilerde olduğu gibi implantların üzerine yapılan protez tedavilerinde de hastanın doğal dişlerine olduğu gibi özenli bakım yapılması gerekmektedir.
[/attention][/attention]

İmplant tedavisinin hastalara sağladığı en büyük fayda doğal dişlere zarar vermeden ağızdaki boşlukların kapatılmasının sağlanmasıdır. Buna bağlı olarak, hiç dişi kalmamış hastalarda bile dental bir implant uygulanarak sabit protez kullanmak mümkün olmaktadır.

Kişiler çeşitli sebeplerden dolayı dişlerini kaybedebilirler. Her ne sebepten olursa olsun kaybedilen dişlerin yerine yenisini koymak oldukça önemlidir. Kaybedilen dişlerin yerine konması öncelikli olarak ağız sağlığı için önem arz etmektedir.

Bu sayede ileride ortaya çıkabilecek önemli sorunları önlemek mümkündür.

Çoğu kişi kaybettikleri dişlerinin yerine yenisini koymak istemelerinin nedenini estetik kaygılardan dolayı olduğunu belirtse de, asıl önemli olan fonksiyonel olarak eksiksiz bir ağız sağlığına sahip olmak isteğidir.

Ağızdaki dişler çiğneme esnasında uygulana çeşitli basınçlar sonucunda birbirlerine destek olurlar. Bu destek, yemek yemeden tutun da sert cisimleri ısırma, diş gıcırdatma gibi durumlarda da kendisini gösterir.

Bir dişimiz eksildiğinde yanındaki dişler zamanla yerlerinden hareket ederek eksik olan dişin yerine doğru hareket etmeye başlarlar. Bu durum özellikle arka dişlerde daha rahat kendisini gösterse de konum ihtiva etmeden tüm dişlerde bu durum söz konusudur.

Alt ve üst dişler çiğneme fonksiyonunu gerçekleştirebilmek için birbirlerinin desteğine ihtiyaç duyarlar. Dişlerden biri eksildiğinde de karşıt çenedeki aynı bölgedeki diş eksik dişin yerine doğru uzamaya başlar.

İmplant operasyonundan sonra implantların bakımı ve temizliği uzun ömürlü ve başarılı bir restorasyon için oldukça önemlidir. Diş hekimi hastanın ağzına göre özel olan şartları tespit ederek hastaya en ideal bakımı yapabilmesi konusunda bilgilendirme yapar.

[attention type=yellow]
[attention type=green]
İmplantlar ağız yapımızın bir parçası olduğundan bakımları da kendi dişlerimize yaptığımız bakımdan çok farklı değildir. Temizlik yöntemleri ile ilgili diş hekimi bilgilendirme yapmaktadır. İmplantların ağız içerisindeki yabancı cisimler olduğunu düşünür isek, bakımlarına özen göstermemiz gerekir.
[/attention][/attention]

Bu tedavinin başarı oranının artması kesinlikle, operasyon sonrasındaki süreçte ağız bakımını düzenli ve özenle yapmaktan geçmektedir.

Detaylı Bilgi Talep Formu

Источник: http://www.implant-merkezi.com/4-implant-ile-sabit-protez-dis-yapimi

implant – Diş implantı

Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

Son dönemlerde sıklıkla uygulanan implant tedavisi’ni kısaca anlatmak gerekirse; dokularla biyouyumlu, diş kökünü taklit eden yapay diş kökü titanyum yapıların çene kemiğine yerleştirilmesidir. Diş eksikliği nedeniyle gerek estetik, gerekse fonksiyon kaybı yaşayan hastaların öncelikli tercihi olan vidalı dişler, titanyum denilen doku dostu bir materyalden üretilmektedir.

Hastaların sistemik sağlık durumlarının değerlendirilmesi, ağız içi muayenesinin dikkatle yapılıp, gerekli radyografik kontrollerin ve ölçümlerin yapılmasının ardından hastanın tedaviye uygun olup olmadığına karar verilir.

Implant tedavisi sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Günümüzde implant tedavileri dolgu yapılması kadar kolaydır. Hastalar kısa tedavi seanslarında yapay diş kökü uygulaması yaptırabilirler. Tedavi, uygulama alanının uyuşturulması ile başlar.

Diş etinin küçük miktarda kesilmesinin ardından, hastanın çene kemiğine ve anatomik yapısına uygun seçilmiş olan yapay diş ölçüsüne göre yuva açılması sağlanır ve bu yuvaya yerleştirilir.

Tedavi sonrası şişlik ve ağrı oluşması kliniğimizde yapay diş kökü uygulaması yaptıran hastalarda, yaptığımız istatistiklere göre %3 gibi düşük bir rakamdır. Yani neredeyse yok denilecek kadar azdır. Kemik ile osseointegrasyon kaynaşmasını beklemek yaklaşık 3 ay kadar sürmektedir.

Ancak, çene kemiğinin yetersiz olduğu hastalarda kemik tozu (greft) gibi çeşitli yöntemlerle kemik kalınlaştırılmasının yapıldığı hastalarda bu süreç daha uzun olabilmektedir. Bu bekleme süresinin ardından gerekli kontroller sağlandıktan sonra protez tedavisi yapılmaktadır.

Tek seansta (aynı seansta) implant / immediat implant ve protez nedir?

Diş çekilmesinin ardından aynı seansta konulan implanta, immediat implant denir. Bu tedavide diş çekilince oluşan yuva implanta göre düzeltilip hemen implant koyulur.

Burada dikkat edilecek husus çekilecek dişin etrafındaki kemikte apse veya kemik erimesi gibi kemik hastalığı bulunmamalıdır. immediat implantın avantajı, hastaya düre kazandırmaktır. Böylece daha erken protez yapılabilir.

 3 ay beklenmeden yapılan üst protezin (immediat protez) yapıldığı  durumlar çok kısıtlıdır, bu her zaman her hasta için mümkün değildir. immediat protez implanttan yapıldıktan sonra yapılır ve takılır fakat bu dişe çiğneme yaptırılmaz.

Hekim bu dişi kısa bırakır ve hastaya ciddi tavsiyelerde bulunur. eğer bu dişin üzerine ilk 3 ay boyunca yük gelirse implant başarısız olabilir. yani özet olarak immediat protez çiğneme yapmaz sadece görüntü olsun diye yapılır.

Tek diş eksikliğinde yandaki dişleri kestirip köprü mü yaptırmalı yoksa implant mı tercih etmeliyim?

Hastaların sıklıkla sorduğu sorulardan biri de budur. Köprü diş eksikliğini gidermek için sıklıkla uygulanan bir tedavidir ve çiğneme eksikliğini azaltması bakımından hastayı rahatlatmaktadır.

Ancak yandaki dişler sağlıklıysa ve hasta implant diş için uygunsa, implant daha doğru bir tedavi seçeneğidir.

İmplant tedavisinde yandaki dişlere herhangi bir kesim yapılmamasının avantajı yanında implant yapılan bölgedeki kemik yapının korunmuş olması da büyük avantajdır.

Kaç implant yapılacağına nasıl karar veriliyor?

Hastaya kaç implant yapılacağına tamamen hastanın ağız muayenesi yapıldıktan sonra ve filmine bakılarak karar veriliyor. Planlama yapılırken, hastada kaç dişin eksik olduğu, hastanın kemik yapısı, dişlerin kapanışının nasıl olduğu, implant yapılacak bölgenin estetik ihtiyacı gibi birçok başlığın değerlendirip ona göre karar verilmesi gerekmektedir.

Implant yaptıranlar nelere dikkat etmelidir ?

İmplant tedavisi, işlemlerin hasta için kabulünün oldukça kolay olmasının yanı sıra, uygulayan  hekimin tecrübesi bu tedavi için  son derece önemli bir husustur.

Yapay diş kökü tedavisi yaptıran hastaların tedavi sonrası ağız hijyenlerine çok dikkat etmeleri gerekir. Özellikle sigara içen kişiler çok dikkatli olmalıdır, çünkü implantın en büyük düşmanı sigaradır.

[attention type=red]
[attention type=yellow]
Ağız hijyenine dikkat eden kişilerde ağızda farklı türden kemik yıkıcı bakteri kolonisi olmadığı göz önüne alınırsa tedavi başarısı %95 tir.
[/attention][/attention]

Yapılan çalışmalara göre ağız hijyenine dikkat etmeyen ve sigara alkol tüketimi çok olan hastalarda başarı oranı ciddi seviyede düşer.

İmplant tedavisinin fiyatı nedir ?

Kişinin Çene kemiğine uygulanacak yapay diş kökü, çenenin durumuna göre değerlendirilir ve planlanır. Yani aynı sayıda yapay diş kökü yaptıracak iki hastanın çene durumundan dolayı farklı tedavi ücretleri çıkabilir.

Kısaca tedavi ücretleri implant sayısına, kemiğin durumuna, implant markasına ve kullanılması gerekebilecek ekstra yapay diş kökü parçalarına göre değişebilir. Hekim hastanın çene durumunu ve röntgen filmini görmeden tüm tedavi ücretini söylemek doğru olmaz.

Kliniğimizde tarafımızca güven kazanmış çeşitli markalarda implantlar kullanılmaktadır. Bunlar bizim 40 yıllık implant tecrübemizle beraber, bize ve hastaya sorun çıkarmayan ve garantisi olan markaları kullanmaktayız. Bu seçeneklere hastayla beraber karar veririz. Dr.

Kaan Öztoprak radyografik muayenenizi yaptıktan sonra size nereye kaç tane implant yapılacağını planlar. Daha sonra size planınıza göre hangi marka implantın ne kadar tedavi ücreti tuttuğu çıkarılır.

Genel olarak menşeisine göre implantların tedavisinin 400 – 1000$ arası/adet gibi implant fiyatları vardır ve bunlar üst yapıları(protez) hariçtir. Sizleri de en kısa zamanda kliniğimize ücretsiz muayene için randevuya bekleriz (yakın zamanda çekilmiş röntgen filminiz varsa yanınızda getiriniz, çekilecek panaromik röntgen filmleri ücretsiz muayeneye dahil değildir). implant fiyatları 2018 , implant fiyatları 2019

Hangi İmplant Markası En İyisidir ?

Ülkemizde şu anda satılan yüzlerce marka bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin iyi olduğunu hastalar araştırmaya çalışır fakat çok kafaları karışmaktadır. Burada en iyi implanttan çok, en pahalı implant desek daha doğru olur. Piyasada 50 yıldır kendini yerleştirmiş isviçre markaları Nobel ve Straumann implantları en iyiler olarak bilinirler.

Bunlar yapay diş kökünü ilk piyasaya süren köklü firmalar olduğu için hem kalitesi benimsenmiştir, hem de fiyatları en yüksek olan markalardır. Bunları diğer amerikan, avrupa, ve yerli implant markaları takip eder.

Aralarındaki farkı aşina olduğunuz bir konuyla açıklamaya çalışalım; BMW ve Mercedes kalitelerini kanıtlamış arabalardır, fakat Ford, Renault, Wolksvagen daha uygun fiyatlı markalardır ama kötü değillerdir ve satışları da fazladır.

[attention type=green]
[attention type=red]
Herkes kendine göre uygun marka arabayı seçer ve kullanır, sonuçta hepsi insanı bir yerden bir yere taşıma görevini yerine getirir, aralarında kalite farkı vardır fakat bu kalite farkı %10 kadar bile değildir. Yerli implantlar son yıllarda çok gelişti.
[/attention][/attention]

Fiyatlarının uygun oluşu ve bir implanttan beklenen tüm görevleri yerine getirebilmesi, her gelir grubu için daha ulaşılabilir olması, yerli implantları daha popüler hale getirdi. Neredeyse tüm implant firmaları, kırılmalara veya fabrikasyon kaynaklı yapay diş kökü kayıplarına ömür boyu garanti verirler.

Yani implantınızı kısa süre içinde kaybederseniz firmalar size aynı implantın yenisini ücretsiz verirler. “Yerli implant ucuz diye düşüyor mu?” diye soran hastalar olabiliyor. Bunun cevabı “Hayır” yapay diş kökü ucuz olması onun düşeceği anlamına gelmiyor. Markalardaki Fiyat farkı %95 Menşei ve Firmaların kurumsal yapıları kaynaklıdır, %5 kalite kaynaklıdır. Buraya kadar anlattıklarımız çok araştırmayı seven hastalarımız içindi. Bundan sonra esas bilmeniz gereken şeyleri anlatacağım.

Çok Kafam Karıştı Diyorsanız

İmplant markasını çok kafanıza takmayın, ekonominize hangisi uygunsa sizin için en iyi marka o dur. Markasından çok daha önemli olan Hekimin o implantı nasıl uyguladığıdır.

Yanlış yere yapılan implant, üstündeki protezin şekilsiz olmasına ve ileri dönemlerde hastalarda yeme zorluğundan konuşma zorluğuna kadar çeşitli problemler çıkarabilir. İmplant uygulayacak Cerrahın aynı zamanda implantın protetik üst yapılarına da çok hakim olması gerekmektedir.

Eğer İmplantı ve üstündeki protezi farklı hekimler yapacaksa, hekimlerin birbiri ile koordinasyonu çok önemlidir.

İmplantı ve protezi aynı hekim yapıyorsa işler daha kolaydır, hekim zaten protezi kendi yapacağı için implantları ameliyat sırasında tamamen kendi protez planına göre kemiğe yerleştirir. Buraya kadar anlatılanlardan, hastaların implant markasından çok hekimin operasyonuna güvenmeleri gerektiği ortaya çıkıyor.

Bunların dışında sahte implantlardan da bahsetmek gerekir.

Sahte implantlar, çinde veya nerde üretildiği belli olmayan ve aynı nobel veya straumann paketi ile paketlenerek satılan implantlardır, herşeyin sahtesi olduğu gibi bunda da sahtecilik yaparken en meşhur markaların sahtesi yapılır ve piyasaya sürülür.

Hekimler bunları çok ucuza toptan birilerinden alabilirler, bazen kendileri bile bilmezler sahte olduğunu. Hastalar veya hekimler paketlerine bakarak asla gerçekle sahteyi ayırt edemezler.

Fakat gerçek şudur ki, her markanın ülkemizde sadece birer distribütörü vardır, ve doktorun sadece bu firmalardan implant alması gerekmektedir. Bazı kliniklerde isviçre veya alman malı implantın yerli malı implant fiyatı kadar ucuza uygulandığı bilgisi verilirse kafanızda bir soru işareti oluşmalıdır.

Doktor olarak siz hangisini önerirsiniz?

Kliniğimizde sorun çıkaran implant markalarını uygulamıyoruz, çünkü sorunlu markalar hastadan çok hekimi yorar. Kliniğimizde kullandığımız markaların tümü sorun çıkarmayan, hastalarımızın ömür boyu kullacakları, eğer başarısızlık yaşanırsa garanti kapsamında olan implantlardır.

Sizin maddi durumunuz hangisine uygunsa o sizin için en iyi çözümdür. Kliniğimizde onayladığımız her markayı gönül rahatlığıyla uyguluyoruz, ve o implant ile hasta rahatça yemeğini yiyene kadar sorumluluğu bize ait oluyor.

Onaylamadığımız markaları zaten uygulamıyoruz ve size teklif etmiyoruz.

Ve burada altın bir söz söyleyip konuyu sonlandırıyoruz: ” Diş Hekimleri Hastalara Mal satmazlar. Tedavi süreci sunarlar. Hekimin uyguladığı tedavi ücreti, adı üstünde tedavinin ücretidir (yılların bilgi birikiminin, operasyon becerisinin), kullanılan malzemenin değil.

[attention type=yellow]
[attention type=green]
Eğer Hasta Hekimine güveniyorsa Kullandığı malzemeyi sorgulamaz, eğer sorguluyorsa güvenmediği hekime tedavi olması zaten yanlış bir şeydir. Kaliteli tedavi uygulayan, hastasının mutluluğunu isteyen profesyonel bir hekim, kaliteli yaptığı el işinin yanına her zaman kaliteli ve eline yakışacak malzeme kullanır.
[/attention][/attention]

Ve hastanın memnuniyeti bu ikisinin birleşiminden oluşur.”

İmplantın zararı var mıdır?

Hayır. Implantlar zararsız olan titanyum maddesinden üretilirler ve titanyum vücuda çok uyumlu ve çok kıymetli bir maddedir.

İmplantım yaptırdım fakat düştü, neler oluyor, ne yapmalıyım?

Korkmayın, Implantlarda dünya genelinde %95 gibi bir başarı oranı bulunmakla birlikte %5 kadar başarısızlık oranı da vardır. Yani istatistik olarak her 100 hastadan 5 inin implantı başarısız olabilir.

Eğer sigara veya alkol kullanan veya ağız temizliğine dikkat etmeyen bir bireyseniz bu başarısızlık oranı biraz daha artmakta. Ayrıca implant yaptırdığınıza göre normal dişinizi herhangi bir sebepten kaybetmişsiniz demektir.

Orjinal diş bile kaybedilebiliyorsa implant dahi dikkat edilmez ise kaybedilebilir.

Peki bu dünyanın sonu mu?  Tabiki değil. Yapay diş kökü kaybı olursa, o bölgedeki kemiğin 2 ay civarında iyileşmesi beklenir. bu süre içinde o bölge implant tedavisinin başındaki hale döner ve sonra tekrar implant yapılabilir.

İmplant fiyatları

Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler
Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

İmplant fiyatları ya da en kapsamlı hali ile implant diş fiyatları implant markaları ve fiyatlarına göre değişiklik göstermekte olup ülkemizde en yaygın ve güncel implant fiyatlarını siz değerli okuyucularımız için bir araya getirdik.

İmplant diş, diş eksiği olan her hastanın ilk yaptırmak istediği bir tedavi yöntemidir. İmplant fiyatları ya da diş implant fiyatları yaşadığınız şehre göre de farklılıklar gözetebilir.

İmplant fiyatları Ankara için bugün tek bir diş implantı için fiyat tutarı KDV hariç 760 TL civarındadır. Bazen bu fiyatlar yüksek gelmekte ve insanları devlet hastanelerine yönlendirmektedir.

Böylece implant fiyatları devlet hastanesi gibi yerlerde yaptırma çabası başlamaktadır.

İmplant tedavisi özel diş poliklinikleri dışında başka yerlerde ne yazık ki kalıcı çözümler vermemektedir. İmplant tedavisi fiyatları İmplant markalarına bağlı olarak değişmektedir.

İmplant yaptıracak hasaların mutlaka gitmeden önce hastane randevusu almaları gerekmektedir. Günümüzde implant diş muayeneleri pek çok diş polikliniğinde ücretsizdir.

Diş ağrılarınız için erken tanı ve tedavi önem taşımaktadır.

İmplant fiyatları 2018 güncel fiyatları, tedavi süreci kısaca implant diş hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde. İmplantlar, eksik dişlerin tam yerine geçer ancak sabit veya çıkartılabilir protezlerin farklı tipleri de bulunmaktadır.

 İmplant gövdesi çene kemiği ile kaynaşır ve doğal diş kökünün yerini alır. İmplant üzerinde, üst yapı bir protez olarak bağlanır.

Dental implantlar eksik bir dişin yerini alıyor! Çok iyi tolere edilirler ve kısa bir süre sonra kendi dişleriniz gibi hissetmeye başlarsınız! Çiğneme fonksiyonu tamamen korunur herhangi bir sorun ve kaygı oluşturmaz.

Teorik olarak tüm insan dişlerinin yerine bireysel implantlar yaptırabilir. Ancak implant diş ücretleri çoğu zaman insanların aklında soru işaretleri bırakabiliyor. Bu yüzden implant diş fiyatları hakkında güncel fiyatları sizinle paylaşıyoruz.

İmplant diş fiyatları

İmplant diş fiyatları, çene kemiğine, tedavinin süresine, seçilen implantın çeşitlerine ve implant sayısına göre değişiklik göstermektedir. Ancak bugün İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir illerinde genel olarak yaygın olan özel diş poliklinikleri üzerinden derlediğimiz liste şu şekildedir.

İmplant Diş Fiyatları 2017 – 2018 Güncel fiyat listesi

İmplant diş fiyatları minimum…………………………………………………………..860 TL

Çeşidine göre İmplant fiyatları yerli…………………………………………………..1 100 TL

Çeşidine göre İmplant fiyatları yabancı……………………………………………..1.670 TL

Diş Çekimi ücreti lokal- Dijital Anestezi ile  ………………………………………. 150  TL 

20 Yaş Dişi Çekimi fiyatı-Normal ……………………………………………………. 300 TL 

Gömük Diş Çekimi fiyatı-Diş Eti Altı…………………………………………………. 500 TL 

Gömük Diş Çekimi fiyatı-Kemik Altı, Düz – Açılı………………………………….. 600 TL 

Dental İmplant Fiyatı (Kaplama Dahil) …………………………………………….. 2.800 TL

Sinüs Opr.Fiyatı Sinüs Tabanı Kemik Yükseltilmesi Greft-Membran Hariç ..600TL

İmplant diş fiyatları farklılık göstermektedir. Fransız takka implant fiyatları pahalıdır. Çoğunlukla ülkemizde Alman marka implantlar tercih edilmektedir. Bu nedenle bu implantların yurtdışından gelmesi ciddi bir maliyete neden olmaktadır.

Aslında günümüzde yerli diş implantları ile Alman diş implantları arasında fark yoktur. İmplant yaptırırken mutlaka implant diş fiyatları araştırması yapınız.

Ancak karşılaşacağınız tek bir diş implantının 800 TL üstünde olacağını unutmayın! Bu fiyat aralığından daha ucuz implant diş fiyatları ile karşılaştığınızda kesinlikle tercih etmeyin.

[attention type=green][attention type=red]
Dental implantların yerleştirilmesinin en yaygın nedenleri tek eksik dişlerdir. Daha büyük diş boşlukları söz konusu olduğunda, implantlar genellikle çok üniteli köprüler için köprü abutmentleri olarak hizmet eder.
[/attention][/attention]

Buna ek olarak, tam protez kullanmamak için, altı ila sekiz implant veya çıkarılabilir protezle sabitlenmiş dişsiz çene sabitlemek mümkün olabilmektedir.

 İmplant hakkında daha detaylı bilgiler için gelin aşağıdaki kavramlara hep birlikte bakalım.

İmplant gövdesi nedir?

İmplantın tam adı ” implant gövdesi ” dir. Bu eksik diş kökünün yerini alan silindirik veya sarmal bir tabandır. İmplantasyondan sonra, suni diş kökleri kemik ile birlikte aşamalı olarak büyür ve nadir durumlarda, doğal diş köklerinin fonksiyonunu hemen alabilir.

İmplantlardaki kronlar

Dental implant iyileştikten sonra, protez yerleşimi takip eder.  Planlanan üst yapı implant gövdesine yapılır ve takılır.

Bulgulara bağlı olarak üst yapı çeşitli biçimlerde olabilir. İmplant destekli protezler, tek kron ve köprüler veya kombine çözümler ile çıkarılabilir protezler ve kısmi protezler olabilir. Hasta olarak malzeme seçiminde özgürdür tüm seramik veya seramik kaplamalar gibi tüm ortak malzemeler mümkündür.

İmplant destekli protezlerin avantajları

Diş implantlarının faydaları göze çarpmaktadır. Böylece, diş implantları mümkün olan en iyi protez şekli olarak düşünülebilir! İmplantlar doğal dişlere benzerler. Baskı noktası yok, kötü yapışma yok, kayma veya protez gibi sallanmaz.

Yemek yerken, konuştuğunuzda ya da gülerken kötü tutulan protezlerden endişelenmeniz gerekmez. Son olarak, tam bir protezin aksine, implant destekli bir protez diş fırçasıyla normal şekilde fırçalanabilir ve temizlik için çıkarılması gerekmez. İmplantlarını yerleştiren birçok hasta gerçekte yeni bir yaşam kalitesine kavuşmaktadır.

Diş implantları kaç yıl kullanılabilir?

İmplantların dayanıklılığı çok bireysel ve birçok faktöre bağlıdır: Kemik miktarı ve kalitesi, hastanın durumu, ağız hijyeni ve implant konumu ve Implantologen deneyimi prognozu etkiler. Uzun süreli çalışmalar, implantların% 90’ının 10 yıl sonra hala var olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bireysel vakalarda, implantlar 40 yıla kadar sürmektedir.

Diş implantlarının çeşitleri

Diş implantlarının sayısız farklı türü vardır, ancak hepsi diş rutinde kullanılmamaktadır. İmplantları şekline, materyaline veya implante etme tekniğine veya çeneye yerleştirme tekniğine göre bölmek mümkündür. Çene amacına ve anatomik koşullarına bağlı olarak, diş hekimi uygun implant ve uygun implantasyon tekniğini seçer.

İmplant şekilleri

Pek çok farklı implant şekli vardır. Bunlardan ilki vida implantlar.

Vida İmplantlar

Vidalı implantlar en çok kullanılanlardır. İki farklı tipte vida implantları vardır. Kendinden kılavuzlu dişlere sahip implantlar doğrudan kemiğe vidalanabilir implantlar. Normal dişli vidalı implantlar için çene kemiğinde implantın vidalanacağı bir delik açılmalıdır.

İçi boş silindir implantlar

İçi boş bir silindirin şekli, çene kemiğiyle temas alanını arttırır. Bununla birlikte, silindirdeki kemik miktarının zayıf bir şekilde perfüze edildiği kısa sürede ortaya çıkar ve bu nedenle içi boş silindir şeklinin hiçbir avantajı yoktur.

Bıçak İmplantlar

Düz, yaprak şeklinde implantlar çene kemiğinde bir yuvaya yerleştirilirler. Pen veya sarmal implantlardan daha az kararlı oldukları ve enfeksiyona bağlı kayıp nedeniyle değerli çene kemiği kaybedildiklerinden, bu implant şekli bugün pek kullanılmamaktadır.

Disk implantlar

Disk implantları BOI (bazal osseointegre implantlar) olarak adlandırılan bazal implantlara aittir. Bir disk şeklindedirler ve çene kemiği gerilince ve normal bir vida implantı artık yeterli desteği sağlayamadığında kullanılırlar.

Diş implantlarının malzemeleri

Dental implantlar çevresindeki kemik ve dokuya sıkıca tutturulmalıdır. Bu osseoentegrasyon sadece birkaç malzemeye izin verir. Ayrıca önemli olan, biyouyumluluk olarak adlandırılan çok iyi bir uyumluluktur.

Dental implantlar kullanılan malzemeye göre sınıflandırılabilir.

Seramik İmplantlar

Seramik implantlar daha önce kullanıldı. Kemiklerde çok iyi büyürler ve iyi tolere edilirler. Bununla birlikte, seramik malzemeler nispeten kırılgan olduğundan, malzeme kırıkları sıklıkla meydana gelmiştir. Bu nedenle seramik implantlar artık kullanılmıyor.

Titanyum İmplantlar

Titanyum implantlar en çok kullanılanlardır. Saf titanyum çok iyi bir biyouyumluluk gösterir ve herhangi bir intolerans reaksiyonu veya alerjisi tetiklemez. Dahası, titanyum, çene kemiği ile yüzey yapısıyla sağlam bir bağlantı kurabilmektedir.

Zirkon

Zirkon implantları, yüksek performans seramik bir malzeme olan modern bir malzeme kullanmaktadır. Zirkonya bir zirkonyum bileşiğidir.

Dental kronların ve diğer protezlerin üretiminde kullanılan, çok kararlı, metalik olmayan bir malzemedir ve oraya hızla hakim olmuştur.

İlk sonuçlar, bununla birlikte, implantların kemiğe daha az yerleştirildiğini göstermektedir, bu nedenle titanyum, diş implantları için halen tercih edilen ilaç olarak kalmaktadır.

Bir ve iki parçalı implantlar

Bir standart implantı kemik gömülü olduğu (genellikle bir vida şeklinde) gerçek implant oluşur ve diş kökünün fonksiyonu üstlenir. Bir bağlantı parçası (abutment) implant üzerindeki suni dişlerin (üst yapı) istikrarlı bir şekilde sabitlenmesini sağlar. Çoğu durumda, implant ve abutment birbirinden ayrıdır ancak aynı zamanda tek parça halinde (tek parçalı implant) imal edilebilirler.

İki parçalı diş implantlar

Bunlar daha fazla esneklik sunar ve bu nedenle tek parça iğnelerden daha sık kullanılırlar. İmplantın ve konektörlerin farklı kombinasyonları mümkün olduğu için bunlar çok değişken, bu nedenle çeşitli üstyapılar bağlanabilir.

İki parçalı implant ile vida implant ilk önce çene kemiği içine yerleştirilir ve diş eti altında orada iyileştirir. Böylece mekanik strese ve bakteriyel kolonizasyondan korunur. Kemik dokusu ile implant bağlantı iyileşme aşamasında etkilenmez böylece sadece olması amaçlanır.

Tek parça diş implantları

Bunlar implant gövdesini ve bağlantı parçasını (abutment) bir araya getirir. Sonuç olarak, implante başı implantasyondan sonra iyileşme safhasında sakız dışına çıkmaktadır. İmplant üzerindeki erken yüklerden her zaman kaçınılması mümkün değildir.

Bu daha kötü iyileşme veya osseointegrasyon sınırlamaları ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, bu implantlar iki parçalı implantlar olarak daha az kullanılır. Fakat avantajlar da sunar.

Daha ucuz, kırılmaz ve implant takıldıktan hemen sonra yüklenmeleri gerektiğinde uygundur.

Источник: https://www.haberonu.com/implant-fiyatlari

İmplant Tedavisi Nedir? İmplant Markaları ve Fiyatları

Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

İmplant günümüzde doğal dişlere en yakın alternatiftir, İmplant yapılan diş, geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar. İmplant yöntemi yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür.

İmplant'ların Çeşitleri Var mıdır?

Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi 'vida' şekilli olanlardır.

İmplant Markaları ve Fiyatları Arasındaki Farklar?

İmplant markaları ve fiyatları önemlidir ancak tedavideki başarıyı sadece implantın markasına bağlı değildir. doğru çapta ve dizaynda implantı tercih etme, hastanın kemik durumu, hekimin tecrübesi ve tedavi ortamının sterilizasyonu gibi başka faktörlere de bağlıdır. Kullanımı her geçen gün artan implantların üretiminde de yüksek bir rekabet ortamı bulunmaktadır.

Günümüzde implant üreticilerinin sayısı 700 civarında olduğu söylenmektedir. Bu üreticilerin dizaynları da birbirlerinden farklı olmaktadır. Bilinen 100' ün üzerine farklı dizayn implant üretilmektedir. Günümüzde diş hekimliğinin edindiği tecrübe ışığında önerilen implant markaları ve fiyatları hakkında daha fazla bilgiye sahibiz.

(Bakınız, İmplant Markaları ve Önemi)

Her Hastaya İmplant Uygulanabilir mi?

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir.

Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir (Bakınız, İmplant Tedavisinin Uygun Olduğu Durumlar). Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir.

Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant Yerleştirilirken Acı Duyar mıyım?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implant'ın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir.

Bir çok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vak'alar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

(Bakınız, İmplant Yapılırken Ağrı Olurmu?)

İmplanttan Sonra Ağrı Olur mu?

İmplant ameliyatından sonra ağrı oluşması nadiren de olsa rastlanabilen bir durumdur. Başarıyla uygulanmış bir implant tedavisinden sonra uzun süreli bir ağrı beklenmez. Fakat küçük çaplı ağrılar normal karşılanmaktadır. (Bakınız, İmplant Sonrası Ağrı)

İmplantlar Yerleştirildikten Hemen Sonra Protezlerim Takılabilir mi?

Hayır. Implant'ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir. 

Kuronlar İmplantlara Nasıl Yerleştirilir.

Doğal Diş ve İmplant

İmplantların Temizliği Önemli midir?

Evet. Hem de çok önemlidir. implantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu taktir edersiniz.

implantların temizlikleri belli bir öğrenme süreci gerektirse de, zor değildir. Ancak bu iş için yeterli zamanı ayırmanız gerekmektedir.

Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımı olduğudur. (Bakınız, İmplant Sonrası Neler Yapılmalıdır?)

 

İmplantların Üzerine Protez Nasıl Yerleştirilir?

İmplantlar üzerine yapılacak protezler vak'anın özelliğine göre değişik tipte olabilir.

Yani bunlar kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi ancak dişhekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir.

Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır. (Bakınız, İmplant Nasıl Yapılır?)

Eksik Her Diş İçin 'Bir' İmplant Gerekir mi?

Hayır. Eğer eksik diş sayısı '1'den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir.

İmplant vidası kemik ile kaynaşmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?Doğru implant ve yöntem kullanılması durumunda böyle bir olasılık yok denecek kadar azdır. Bu tip bir başarısızlık genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 6 ay içinde ortaya çıkar.

Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılmalıdır. Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant konulabileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir.

Ancak, genellikle, 2'den fazla implant konulan vak'alar da arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanması ile hizmet vermeye yeterli olmaktadır.

İmplant Yaptırmak Pahalı mıdır?

Maalesef, evet. (Bakınız, İmplantlar Neden Pahalı?) Kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye gereksinim duyulması tedavinin fiyatını belirlemektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle döviz kurlarında gözlenen artışlar da tedavinin maliyetini olumsuz etkilemektedir.

[attention type=yellow][attention type=green]
Ancak kesin fiyat uzman hekimlerimizin sizi muayene edip, bu tedavi şekli için uygun bir hasta olup olmadığınızı belirlemeleri ve istediğiniz protez şekline göre değişecektir.
[/attention][/attention]

İmplant yerleştirme işleminin karmaşıklığı ve uzunluğu, hastanın diş sağlığı ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir, ve sonuç büyük bir yatırım olabilir.  Buna rağmen 350 hastaya implant yerleştirildikten sonra yapılan bir ankette, hastaların yaptıkları yatırımdan memnun kaldıkları ve gerekirse tekrar memnuniyetle yapacakları bulunmuştur.

İmplant Tedavisinde Gözlenebilecek Riskler Nelerdir?

Ağız içi ya da dışı tüm cerrahi işlemlerde gözlenebilecek risklerin ötesinde bir risk söz konusu değildir.

Bunlar erken dönemde enfeksiyon ve alerji, protezlerin tamamlanmasından sonraki geç dönemde ise yetersiz ağız temizliğine bağlı iltihaplanmalar şeklinde ortaya çıkabilir.

Özellikle erken dönem iyileşmesi sırasında sigara kullanmak enfeksiyon riskini arttırmaktadır. (Bakınız, İmplantın Riskli Olduğu Durumlar)

İmplant Tedavisi Hangi Vak'alarda Ne Avantajlar Sunar?

a) Alt çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu şikayet zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir.

Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır. b) Üst çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir.

c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.d) Tek dişini kaybetmiş hastalar: Bu hastalar tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda olan hastalardır.

Tek bir implant'ın yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi daha fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur. (Bakınız, Hangi Durumlarda İmplant Yapılabilir?)

İmplant Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

 • Yüksek fiyat
 • Çok özenli ve zaman ayrılarak yapılması gereken ağız temizliği işlemi

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme
 • Daha iyi estetik görünüm
 • Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
 • Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

İmplant Muayenesinde Neler Yapılacak?

Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implant'ları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir.

Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşama da ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilir. Diyabet hastalarında ek proses uygulanabilir.

(Bakınız, Diyabet Hastalarında İmplant)

Bütün İmplantlar Başarılı mı?

İmplant yerleştirme kararına varırken göz önünde bulundurulması gereken bir çok faktör vardır.  Öncelikle hasta sağlıklı olmalı, hastanın iyileşme gücü olmalıdır.  Örneğin hasta, kontrol edilmeyen şeker hastası ise yarı-iyileşme komplikasyon yaratabilir.

  Bu hastalık implantların yerleştirilmesi tamamlandıktan sonra gelişirse de implantların gelecekteki durumlarında komplikasyonlara yol açabilir.  Ayrıca hasta muayene edilmeli, hastaya uygun implant ve implantı yerleştirme yöntemi özenle seçilmelidir.

[attention type=red][attention type=yellow]
  implantlar dişhekimi tarafından özenle yerleştirilip bakılmasının yanı sıra hastadan da özel ilgi görmelidir.  Dişhekimi veya hasta implantlara iyi bakamazsa komplikasyonlar ortaya çıkabilir.
[/attention][/attention]

  Bunların yanı sıra sigara içen ve fazla alkol kullanan hastalarda implantların başarısı etkilenmektedir. (Bakınız, İmplantların Başarısı)

İmplantların Ömrü Ne Kadar?

implantların ağızda otuz yıldan fazla sorunsuz kaldığı görülmüştür.  Fakat implantlardan ortalama beklenti bundan kısadır. İmplantın ömrü bir çok etkene bağlıdır.

  Hastanın sağlığı ve implantların iyi bakımı bunların ikisidir.  Sonuçta implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler.  Ömürlerini etkileyen bir çok etkeni ve sizin risklerinizi dişhekiminiz size açıklayacaktır.

(Bakınız, İmplantların Ömrü Ne Kadar?)

İmplant Yapma Kararında Yaşlılık Etken Faktör mü?

Hayır.  Sağlık yaştan çok daha önemli bir faktördür. 70-80'lerindeki birçok hastanın cerrahi riskleri daha genç fakat sağlık sorunu olan hastalardan daha azdır.  Ayrıca daha yaşlı kişilerin implanta ihtiyacı gençlerin ihtiyaçlarından daha olasıdır çünkü yaşlılarda daha çok diş kaybı olmuştur. (Bakınız, Hangi Yaşlarda İmplant Uygulanabilir?)

İmplantların Vücut Tarafından Reddedilme Riski Var mı?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış, ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur.

  Bu maddeler genellikle titanyum gibi metaller, ve hiç bir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan benzeri diğer maddelerdir.

  Vücudun bunlara karşı antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir. (Bakınız, İmplantın Riskli Olduğu Durumlar)

Kanser Riski Var mı?

Tıbbi literatürde implantların kansere neden olduğunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmamıştır.

İmplantlar Kozmetik Amaçlarla Kullanılır mı?

İmplantlar genelde kozmetik nedenlerle kullanılmazlar.  implantların kullanılmasındaki amaç protez dişlere dayanak vermektir.  Protezdişler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapılabilir fakat böyle bir tedaviye başlamadan önce beklentilerinizi tamamı ile diş hekiminize danışmalısınız.

İmplantların Başarısı Garantili mi?

Ağzınıza giren ve sizin kontrolünüz altında olan hiç bir şey için garanti vermek mümkün değildir. Bir organ nakli veya kalp ameliyatı sonrasında sağlık durumunuzun ne ölçüde garantili ise implant uygulamaları içinde aynı durum geçerlidir. (Bakınız, İmplantlar Başarısı)

İmplant Yerleştirilmesi Ne Kadar Zaman Alıyor?

Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işlere bağlıdır.  Bir tek ameliyat yarım saat ile bir kaç saat arası sürebilir.  Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir.  İyileşmenin tam olması aylar alabilir. (Bakınız, İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer)

Yaşa Bağlı Kemik Kaybı ve Yumuşak Dokuların Değişimi

Источник: https://www.hekimim.com/cerrahi/implant-dis-fiyatlari.html

4 İmplant ile Sabit Protez Diş Yapımı

Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

Hiç Diş Olmayan Ağızlarda 4 İmplant ile Sabit Protez Yapımı

Eğer hastanın kemik yapısı uyumlu ve yeterli ise normal olarak 8 implantla sabit diş yapılabilmektedir. Bunun yanında implant sayısının ne kadar olacağı kesin bir şekilde panaromik röntgenler ve bilgisayarlı tomografi denilen CT ile anlaşılabilir.

All-on-4 sistemi, implant yaptırmak isteyen hastalara tedavi seçeneği sunmak için 1990'lı yıllarda geliştirildi. Bu sistem, üst çenenin tedavisinde uzun implantların implante edilmesinde, böylece kemik greftlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmada özellikle yararlıdır.

Amaç, bir günde sabit bir implant protezi oluşturmaktır.

Yapılan incelemeler ve tetkiklerin ardından kişinin çene kemiğine yerleştirilecek implant sayısı belirlenir bazen istenilen miktarda implantın yerleştirilemeyeceğine karar verilebilmektedir. Bu aşamada hastaya 2 veya 4 implantla hareketli protez yapılabilir.

Bu tedavinin yanında belli açılara yerleştirilmiş implantlarla sabit diş de yapılabilir. İmplant üzeri sabit diş yapımı, All On 4 yani dört implantla sabit protez şeklinde adlandırılır. Günümüz teknolojisi ile 4 implantın üzerine on iki kadar sabit diş yapılabilmektedir.

Hangi vakalar All On 4(Dört İmplant ile Sabit Protez) için uygundur?

 • Kemik miktarı oldukça azalmış olan kişilerde
 • Dişlere baskı yapan ve dişe yük binmesine sebep olan diş sıkma gibi alışkanlıkları olan hastalarda
 • Eğer kişide implant uygulamasını engelleyecek herhangi bir problem yoksa
 • Kişinin çok sayıda implantı istemediği ve daha az sayıda implant ile tedavi yapılmasını arzu ettiği durumlarda

All On 4 implant uygulaması oldukça ayrıntılı ve teknolojik olarak da gelişmiş yöntemleri gerektirmektedir. Cerrahi safhaya geçilmeden önce birçok aşama bilgisayar tekniği ile gerçekleştirilmektedir.

Tenolojik gelişmeler ışığında günümüzde implant ile diş tedavisinin oldukça ilerlediğini söyleyebiliriz. Az sayıda implant yerleştirilerek sabit dişler yapılabilmektedir.

All-on-4 sisteminde, üst veya alt çeneye 4 implant yerleştirilir. Kemik yapısının kullanımını maksimize etmek için posterior implantlar geriye eğiktir.

İmplant yerleştirildiğinde aynı zamanda bir protez yerleştirilmesine izin vermek için kullanılır. Bu yaklaşım, üst veya alt çenede komple protez kullanan hastalar için önemlidir.

Hastaya aynı randevuda kemik grefti olmaksızın 4 implant ve protezleri yapılır ve klinikten sabit diş ile ayrılması mümkün olabilir.

Geleneksel yaklaşımda üst ekstremiteyi düzeltmek için çoğunlukla bir kemik greftine ihtiyaç vardır. İmplant yerleştirmeden önce 4-6 aylık bir iyileşme periyodu gereklidir. Protez ancak 4-6 ay sonra yapılabilir. Bu iyileşme döneminde, hastalar genellikle ayar gerektiren bir geçici protezi takarlar.

İmplant Operasyonundan Sonra İmplantların Bakımı ve Temizliği

Yeterli ve ideal ağız bakımı sağlandığı takdirde implantlar ağızda ömür boyu ağızda kalabilen maddelerdir. Bu ideal bakımdan anlaşılan, rutin diş hekimi kontrolü, günlük diş fırçalama, diş ipi veya arayüz fırçası gibi yardımcı materyaller, hek,imin önereceği ağız gargaraları gibi yardımcı ekipmanların kullanılması şeklindedidir.

İmplant üzerine yerleştirilen implant üstü protezlerin ise belli bir ömrü vardır. Bu ömür 6- 7 sene arası değişir.

Bu sürenin sonunda çene kemiği içindeki implanta hiç dokunmadan sadece implant üzerindeki protez kısmı değiştirilerek protezler yenilenir.

[attention type=green]
[attention type=red]
Tıpkı doğal dişlerin üzerine yapılan protetik tedavilerde olduğu gibi implantların üzerine yapılan protez tedavilerinde de hastanın doğal dişlerine olduğu gibi özenli bakım yapılması gerekmektedir.
[/attention][/attention]

İmplant tedavisinin hastalara sağladığı en büyük fayda doğal dişlere zarar vermeden ağızdaki boşlukların kapatılmasının sağlanmasıdır. Buna bağlı olarak, hiç dişi kalmamış hastalarda bile dental bir implant uygulanarak sabit protez kullanmak mümkün olmaktadır.

Kişiler çeşitli sebeplerden dolayı dişlerini kaybedebilirler. Her ne sebepten olursa olsun kaybedilen dişlerin yerine yenisini koymak oldukça önemlidir. Kaybedilen dişlerin yerine konması öncelikli olarak ağız sağlığı için önem arz etmektedir.

Bu sayede ileride ortaya çıkabilecek önemli sorunları önlemek mümkündür.

Çoğu kişi kaybettikleri dişlerinin yerine yenisini koymak istemelerinin nedenini estetik kaygılardan dolayı olduğunu belirtse de, asıl önemli olan fonksiyonel olarak eksiksiz bir ağız sağlığına sahip olmak isteğidir.

Ağızdaki dişler çiğneme esnasında uygulana çeşitli basınçlar sonucunda birbirlerine destek olurlar. Bu destek, yemek yemeden tutun da sert cisimleri ısırma, diş gıcırdatma gibi durumlarda da kendisini gösterir.

Bir dişimiz eksildiğinde yanındaki dişler zamanla yerlerinden hareket ederek eksik olan dişin yerine doğru hareket etmeye başlarlar. Bu durum özellikle arka dişlerde daha rahat kendisini gösterse de konum ihtiva etmeden tüm dişlerde bu durum söz konusudur.

Alt ve üst dişler çiğneme fonksiyonunu gerçekleştirebilmek için birbirlerinin desteğine ihtiyaç duyarlar. Dişlerden biri eksildiğinde de karşıt çenedeki aynı bölgedeki diş eksik dişin yerine doğru uzamaya başlar.

İmplant operasyonundan sonra implantların bakımı ve temizliği uzun ömürlü ve başarılı bir restorasyon için oldukça önemlidir. Diş hekimi hastanın ağzına göre özel olan şartları tespit ederek hastaya en ideal bakımı yapabilmesi konusunda bilgilendirme yapar.

[attention type=yellow]
[attention type=green]
İmplantlar ağız yapımızın bir parçası olduğundan bakımları da kendi dişlerimize yaptığımız bakımdan çok farklı değildir. Temizlik yöntemleri ile ilgili diş hekimi bilgilendirme yapmaktadır. İmplantların ağız içerisindeki yabancı cisimler olduğunu düşünür isek, bakımlarına özen göstermemiz gerekir.
[/attention][/attention]

Bu tedavinin başarı oranının artması kesinlikle, operasyon sonrasındaki süreçte ağız bakımını düzenli ve özenle yapmaktan geçmektedir.

Detaylı Bilgi Talep Formu

Источник: http://www.implant-merkezi.com/4-implant-ile-sabit-protez-dis-yapimi

implant – Diş implantı

Diş İmplantları ve İmplant Üstü Protezler

Son dönemlerde sıklıkla uygulanan implant tedavisi’ni kısaca anlatmak gerekirse; dokularla biyouyumlu, diş kökünü taklit eden yapay diş kökü titanyum yapıların çene kemiğine yerleştirilmesidir. Diş eksikliği nedeniyle gerek estetik, gerekse fonksiyon kaybı yaşayan hastaların öncelikli tercihi olan vidalı dişler, titanyum denilen doku dostu bir materyalden üretilmektedir.

Hastaların sistemik sağlık durumlarının değerlendirilmesi, ağız içi muayenesinin dikkatle yapılıp, gerekli radyografik kontrollerin ve ölçümlerin yapılmasının ardından hastanın tedaviye uygun olup olmadığına karar verilir.

Implant tedavisi sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Günümüzde implant tedavileri dolgu yapılması kadar kolaydır. Hastalar kısa tedavi seanslarında yapay diş kökü uygulaması yaptırabilirler. Tedavi, uygulama alanının uyuşturulması ile başlar.

Diş etinin küçük miktarda kesilmesinin ardından, hastanın çene kemiğine ve anatomik yapısına uygun seçilmiş olan yapay diş ölçüsüne göre yuva açılması sağlanır ve bu yuvaya yerleştirilir.

Tedavi sonrası şişlik ve ağrı oluşması kliniğimizde yapay diş kökü uygulaması yaptıran hastalarda, yaptığımız istatistiklere göre %3 gibi düşük bir rakamdır. Yani neredeyse yok denilecek kadar azdır. Kemik ile osseointegrasyon kaynaşmasını beklemek yaklaşık 3 ay kadar sürmektedir.

Ancak, çene kemiğinin yetersiz olduğu hastalarda kemik tozu (greft) gibi çeşitli yöntemlerle kemik kalınlaştırılmasının yapıldığı hastalarda bu süreç daha uzun olabilmektedir. Bu bekleme süresinin ardından gerekli kontroller sağlandıktan sonra protez tedavisi yapılmaktadır.

Tek seansta (aynı seansta) implant / immediat implant ve protez nedir?

Diş çekilmesinin ardından aynı seansta konulan implanta, immediat implant denir. Bu tedavide diş çekilince oluşan yuva implanta göre düzeltilip hemen implant koyulur.

Burada dikkat edilecek husus çekilecek dişin etrafındaki kemikte apse veya kemik erimesi gibi kemik hastalığı bulunmamalıdır. immediat implantın avantajı, hastaya düre kazandırmaktır. Böylece daha erken protez yapılabilir.

 3 ay beklenmeden yapılan üst protezin (immediat protez) yapıldığı  durumlar çok kısıtlıdır, bu her zaman her hasta için mümkün değildir. immediat protez implanttan yapıldıktan sonra yapılır ve takılır fakat bu dişe çiğneme yaptırılmaz.

Hekim bu dişi kısa bırakır ve hastaya ciddi tavsiyelerde bulunur. eğer bu dişin üzerine ilk 3 ay boyunca yük gelirse implant başarısız olabilir. yani özet olarak immediat protez çiğneme yapmaz sadece görüntü olsun diye yapılır.

Tek diş eksikliğinde yandaki dişleri kestirip köprü mü yaptırmalı yoksa implant mı tercih etmeliyim?

Hastaların sıklıkla sorduğu sorulardan biri de budur. Köprü diş eksikliğini gidermek için sıklıkla uygulanan bir tedavidir ve çiğneme eksikliğini azaltması bakımından hastayı rahatlatmaktadır.

Ancak yandaki dişler sağlıklıysa ve hasta implant diş için uygunsa, implant daha doğru bir tedavi seçeneğidir.

İmplant tedavisinde yandaki dişlere herhangi bir kesim yapılmamasının avantajı yanında implant yapılan bölgedeki kemik yapının korunmuş olması da büyük avantajdır.

Kaç implant yapılacağına nasıl karar veriliyor?

Hastaya kaç implant yapılacağına tamamen hastanın ağız muayenesi yapıldıktan sonra ve filmine bakılarak karar veriliyor. Planlama yapılırken, hastada kaç dişin eksik olduğu, hastanın kemik yapısı, dişlerin kapanışının nasıl olduğu, implant yapılacak bölgenin estetik ihtiyacı gibi birçok başlığın değerlendirip ona göre karar verilmesi gerekmektedir.

Implant yaptıranlar nelere dikkat etmelidir ?

İmplant tedavisi, işlemlerin hasta için kabulünün oldukça kolay olmasının yanı sıra, uygulayan  hekimin tecrübesi bu tedavi için  son derece önemli bir husustur.

Yapay diş kökü tedavisi yaptıran hastaların tedavi sonrası ağız hijyenlerine çok dikkat etmeleri gerekir. Özellikle sigara içen kişiler çok dikkatli olmalıdır, çünkü implantın en büyük düşmanı sigaradır.

[attention type=red]
[attention type=yellow]
Ağız hijyenine dikkat eden kişilerde ağızda farklı türden kemik yıkıcı bakteri kolonisi olmadığı göz önüne alınırsa tedavi başarısı %95 tir.
[/attention][/attention]

Yapılan çalışmalara göre ağız hijyenine dikkat etmeyen ve sigara alkol tüketimi çok olan hastalarda başarı oranı ciddi seviyede düşer.

İmplant tedavisinin fiyatı nedir ?

Kişinin Çene kemiğine uygulanacak yapay diş kökü, çenenin durumuna göre değerlendirilir ve planlanır. Yani aynı sayıda yapay diş kökü yaptıracak iki hastanın çene durumundan dolayı farklı tedavi ücretleri çıkabilir.

Kısaca tedavi ücretleri implant sayısına, kemiğin durumuna, implant markasına ve kullanılması gerekebilecek ekstra yapay diş kökü parçalarına göre değişebilir. Hekim hastanın çene durumunu ve röntgen filmini görmeden tüm tedavi ücretini söylemek doğru olmaz.

Kliniğimizde tarafımızca güven kazanmış çeşitli markalarda implantlar kullanılmaktadır. Bunlar bizim 40 yıllık implant tecrübemizle beraber, bize ve hastaya sorun çıkarmayan ve garantisi olan markaları kullanmaktayız. Bu seçeneklere hastayla beraber karar veririz. Dr.

Kaan Öztoprak radyografik muayenenizi yaptıktan sonra size nereye kaç tane implant yapılacağını planlar. Daha sonra size planınıza göre hangi marka implantın ne kadar tedavi ücreti tuttuğu çıkarılır.

Genel olarak menşeisine göre implantların tedavisinin 400 – 1000$ arası/adet gibi implant fiyatları vardır ve bunlar üst yapıları(protez) hariçtir. Sizleri de en kısa zamanda kliniğimize ücretsiz muayene için randevuya bekleriz (yakın zamanda çekilmiş röntgen filminiz varsa yanınızda getiriniz, çekilecek panaromik röntgen filmleri ücretsiz muayeneye dahil değildir). implant fiyatları 2018 , implant fiyatları 2019

Hangi İmplant Markası En İyisidir ?

Ülkemizde şu anda satılan yüzlerce marka bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin iyi olduğunu hastalar araştırmaya çalışır fakat çok kafaları karışmaktadır. Burada en iyi implanttan çok, en pahalı implant desek daha doğru olur. Piyasada 50 yıldır kendini yerleştirmiş isviçre markaları Nobel ve Straumann implantları en iyiler olarak bilinirler.

Bunlar yapay diş kökünü ilk piyasaya süren köklü firmalar olduğu için hem kalitesi benimsenmiştir, hem de fiyatları en yüksek olan markalardır. Bunları diğer amerikan, avrupa, ve yerli implant markaları takip eder.

Aralarındaki farkı aşina olduğunuz bir konuyla açıklamaya çalışalım; BMW ve Mercedes kalitelerini kanıtlamış arabalardır, fakat Ford, Renault, Wolksvagen daha uygun fiyatlı markalardır ama kötü değillerdir ve satışları da fazladır.

[attention type=green]
[attention type=red]
Herkes kendine göre uygun marka arabayı seçer ve kullanır, sonuçta hepsi insanı bir yerden bir yere taşıma görevini yerine getirir, aralarında kalite farkı vardır fakat bu kalite farkı %10 kadar bile değildir. Yerli implantlar son yıllarda çok gelişti.
[/attention][/attention]

Fiyatlarının uygun oluşu ve bir implanttan beklenen tüm görevleri yerine getirebilmesi, her gelir grubu için daha ulaşılabilir olması, yerli implantları daha popüler hale getirdi. Neredeyse tüm implant firmaları, kırılmalara veya fabrikasyon kaynaklı yapay diş kökü kayıplarına ömür boyu garanti verirler.

Yani implantınızı kısa süre içinde kaybederseniz firmalar size aynı implantın yenisini ücretsiz verirler. “Yerli implant ucuz diye düşüyor mu?” diye soran hastalar olabiliyor. Bunun cevabı “Hayır” yapay diş kökü ucuz olması onun düşeceği anlamına gelmiyor. Markalardaki Fiyat farkı %95 Menşei ve Firmaların kurumsal yapıları kaynaklıdır, %5 kalite kaynaklıdır. Buraya kadar anlattıklarımız çok araştırmayı seven hastalarımız içindi. Bundan sonra esas bilmeniz gereken şeyleri anlatacağım.

Çok Kafam Karıştı Diyorsanız

İmplant markasını çok kafanıza takmayın, ekonominize hangisi uygunsa sizin için en iyi marka o dur. Markasından çok daha önemli olan Hekimin o implantı nasıl uyguladığıdır.

Yanlış yere yapılan implant, üstündeki protezin şekilsiz olmasına ve ileri dönemlerde hastalarda yeme zorluğundan konuşma zorluğuna kadar çeşitli problemler çıkarabilir. İmplant uygulayacak Cerrahın aynı zamanda implantın protetik üst yapılarına da çok hakim olması gerekmektedir.

Eğer İmplantı ve üstündeki protezi farklı hekimler yapacaksa, hekimlerin birbiri ile koordinasyonu çok önemlidir.

İmplantı ve protezi aynı hekim yapıyorsa işler daha kolaydır, hekim zaten protezi kendi yapacağı için implantları ameliyat sırasında tamamen kendi protez planına göre kemiğe yerleştirir. Buraya kadar anlatılanlardan, hastaların implant markasından çok hekimin operasyonuna güvenmeleri gerektiği ortaya çıkıyor.

Bunların dışında sahte implantlardan da bahsetmek gerekir.

Sahte implantlar, çinde veya nerde üretildiği belli olmayan ve aynı nobel veya straumann paketi ile paketlenerek satılan implantlardır, herşeyin sahtesi olduğu gibi bunda da sahtecilik yaparken en meşhur markaların sahtesi yapılır ve piyasaya sürülür.

Hekimler bunları çok ucuza toptan birilerinden alabilirler, bazen kendileri bile bilmezler sahte olduğunu. Hastalar veya hekimler paketlerine bakarak asla gerçekle sahteyi ayırt edemezler.

Fakat gerçek şudur ki, her markanın ülkemizde sadece birer distribütörü vardır, ve doktorun sadece bu firmalardan implant alması gerekmektedir. Bazı kliniklerde isviçre veya alman malı implantın yerli malı implant fiyatı kadar ucuza uygulandığı bilgisi verilirse kafanızda bir soru işareti oluşmalıdır.

Doktor olarak siz hangisini önerirsiniz?

Kliniğimizde sorun çıkaran implant markalarını uygulamıyoruz, çünkü sorunlu markalar hastadan çok hekimi yorar. Kliniğimizde kullandığımız markaların tümü sorun çıkarmayan, hastalarımızın ömür boyu kullacakları, eğer başarısızlık yaşanırsa garanti kapsamında olan implantlardır.

Sizin maddi durumunuz hangisine uygunsa o sizin için en iyi çözümdür. Kliniğimizde onayladığımız her markayı gönül rahatlığıyla uyguluyoruz, ve o implant ile hasta rahatça yemeğini yiyene kadar sorumluluğu bize ait oluyor.

Onaylamadığımız markaları zaten uygulamıyoruz ve size teklif etmiyoruz.

Ve burada altın bir söz söyleyip konuyu sonlandırıyoruz: ” Diş Hekimleri Hastalara Mal satmazlar. Tedavi süreci sunarlar. Hekimin uyguladığı tedavi ücreti, adı üstünde tedavinin ücretidir (yılların bilgi birikiminin, operasyon becerisinin), kullanılan malzemenin değil.

[attention type=yellow]
[attention type=green]
Eğer Hasta Hekimine güveniyorsa Kullandığı malzemeyi sorgulamaz, eğer sorguluyorsa güvenmediği hekime tedavi olması zaten yanlış bir şeydir. Kaliteli tedavi uygulayan, hastasının mutluluğunu isteyen profesyonel bir hekim, kaliteli yaptığı el işinin yanına her zaman kaliteli ve eline yakışacak malzeme kullanır.
[/attention][/attention]

Ve hastanın memnuniyeti bu ikisinin birleşiminden oluşur.”

İmplantın zararı var mıdır?

Hayır. Implantlar zararsız olan titanyum maddesinden üretilirler ve titanyum vücuda çok uyumlu ve çok kıymetli bir maddedir.

İmplantım yaptırdım fakat düştü, neler oluyor, ne yapmalıyım?

Korkmayın, Implantlarda dünya genelinde %95 gibi bir başarı oranı bulunmakla birlikte %5 kadar başarısızlık oranı da vardır. Yani istatistik olarak her 100 hastadan 5 inin implantı başarısız olabilir.

Eğer sigara veya alkol kullanan veya ağız temizliğine dikkat etmeyen bir bireyseniz bu başarısızlık oranı biraz daha artmakta. Ayrıca implant yaptırdığınıza göre normal dişinizi herhangi bir sebepten kaybetmişsiniz demektir.

Orjinal diş bile kaybedilebiliyorsa implant dahi dikkat edilmez ise kaybedilebilir.

Peki bu dünyanın sonu mu?  Tabiki değil. Yapay diş kökü kaybı olursa, o bölgedeki kemiğin 2 ay civarında iyileşmesi beklenir. bu süre içinde o bölge implant tedavisinin başındaki hale döner ve sonra tekrar implant yapılabilir.

İmplantlar kaç yıl gider

Источник: https://www.dentankara.com.tr/implant/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.