Diş Implantları

içerik

Dental İmplant (Vidalı Diş) Nedir? | Dentista Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Diş Implantları

İmplant çeşitli biyolojik uyumlu materyallerden yapılmış suni diş kökleridir.

Sorunun tam cevabı ve açıklaması olarak, hastanın fiziki yapısına uyumlu yapıdaki maddelerden  ( Genellikle Titanyumdan ) üretilmiş ve çene kemiğine cerrahi operasyonla yerleştirilen diş kökününe  İmplant denir. Ve üzerine yerleştirilen yapay dişe, implant üstü dişprotezi denilir.

İmplantlar hemen diş çekiminin sonrasında uygulanabildiği gibi, çok eskiden çekilmiş diş boşluklarına da uygulanabilir.

İmplant fiyatları, ödeme kolaylıkları ve merak ettiğiniz tüm konularda 0212 417 18 48 veya 0 553 052 66 48 numaralı telefonlarımızdan arayabilir ya da bize yazın bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Diş implantının özellikleri ;

Kaybedilen dişlerin tedavi yöntemleri içinde en tercih edilen ve başarılı olan tedavilerden biri olarak kabul edilen ve  hastalarımıza tavsiye ettiğimiz bir diş tedavi çeşididir. Fonksiyon bozukluğu , düzeltilemeyen görüntü bozukluğu ve diş kayıplarında;

 • Yeme içme görevlerini yerine getirememesi
 • Sesin bozulmasını engellemesi
 • Görünüşünün şık ve estetik olması
 • Uzun ömürlü ve genellikle sorunsuz olması
 • Memnuniyet oranın yüksek olması
 • Doğal dişin görevlerini yerine getirebilmesi
 • Kişinin yüz görünümde değişikliğe sebep olmaması

gibi çeşitli nedenler de bu yöntem daha iyidir ve daha kalıcı bir çözüm olarak kabul edilir. Dışarıdan diş belli olmaz  normal dişle aynı gözükür.

Diş tedavi yöntemleri içinde en sağlıklısı ve tercih edilmesi önerilen diş implantı tedavisinde başarısızlık oranı neredeyse yok denilecek kadar azdır ve bu oran % 2 civarında seyretmektedir.

İmplant Diş Tedavisi

Dental implantın ağızda eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacı ile çene kemiğine yerleştirildiğini söyleyen Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı doktorumuz, ister tek diş ister çoklu diş eksikliklerinde, genel sağlık durumu iyi olan, kemik gelişimini tamamlamış herkese  Diş implantı Tedavisi  yapılabileceğini ifade etti.

Bir implantın ağızda uzun süre kalabilmesi için çevresinde yeterli kemik hacmi olmalıdır.  Yeterli kemik hacmi olmayan hastalarda değişik boy ve çaplarda üretilen dental implantlar kullanılmakta ve çeşitli ileri cerrahi teknikler kullanılarak, kemik tozu vb. destekleyici materyallerinden faydalanılarak implant uygulanılabilir hale getirilmektedir.

Operasyonu muayenehane ortamında lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Tamamen ağrısız bir işlemdir. Hasta operasyon sonrası hekimin tavsiyelerine uyduğu takdirde çok fazla bir sıkıntı yaşamadan normal günlük hayatına devam edebilmektedir.

Yerleştirilen implantın kemiğe tam kaynaması  üst çenede 3-6 ay alt çenede 2-4 ay arası sürmektedir. Hastanın daimi protezi bu süre bittikten sonra uygulanabilir. Hasta sıklıkla bir iki hafta sonra geçici bir protez kullanabilir.

Tedavi sonrası ağız temizliği ve bakımı implantın ömrünü etkileyen en önemli faktörlerdendir. Operasyon yapılan çevrenin ve protezin temizliği günlük olarak titizlikle yapılmalıdır.

İmplant takılırken ağrı olur mu ?

İmplantlar genellikle lokal anestezi altında yapılır ve işlem sırasında kişi herhangi bir ağrı hissetmez. Ancak takıldıktan sonraki günlerde  ağrılar yaşamak oldukça yaygındır, ancak bu ağrı diş hekiminiz reçete düzenli ağrı kesici  anti-enflamatuar ile kontrol edilebilir.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanabilir ?

Diş İmplantının başarı olabilmesi için en temel unsur sağlıklı çene kemiği ve diş etidir.

 • Çene kemiğinin implant vidasını kabul edecek boyutta ( genişlikte ve yükseklikte ) olması gerekmektedir.
 • Kemik kalitesi düşük ve diş eti problemi olanların tedavi yaptırması için öncelikle diğer sağlık sorunlarını çözüme kavuşturmaları gerekmektedir.
 • Genel Sağlık sorunu olmayan ( Cerrahi müdehaleye fiziki yeterliliği olan ). Kemik erimesi bulunmayan ve kemik yaşı oturmuş ve diş eti problemi olmayan herkese kolaylıkla cerrahi olarak eksik olan dişinin yerine implant diş yapılabilmektedir.

Kemik erimesi durumunda öncelikle bu yönde tıbbi çözüme kavuşularak  tedavi süreçlerine geçilmektedir. Bahsi geçen uygun sağlık şartları taşımayanlara  işlem yapılamaz.

İmplant Ömrü ne kadardır ?

İmplantın ömrü eğer gerçek ve kaliteli malzeme ile üretildiyse sağlık sorunları olmadığı taktirde sınırsızdır . Aşağıda yer alan sağlık sorunları durumunda diş kaybı yaşanabilir.

Bunlar;

 • Ağız içindeki bakterilerin üremesi sonucu dişi kaybetme
 • İltihap ve mikrop kapma nedeniyle dişi kaybetme
 • Diş implantını kemiğin reddetmesi
 • Merkezi Sinir Sistemi kaynaklı sorunlar

Bahsi geçtiği gibi sürecin implant ömrü üretim malzemesinin kalitesine göre değişmektedir. Diş ömrü en yüksek olan metal titanyumdur. Genellikle ömür boyunca sorunsuzca kullanıldığı gözlemlenmiştir.

İmplant diş çürür mü ?

” İmplant vidalı diş ” dir. Malzemesi titanyumdur ve diş protezide porselen olduğu için dişte çürüme olmamaktadır. Kalitesiz malzeme kullanımında deformasyonlar görülmesine rağmen genel olarak şikayet oranı çok düşüktür. Kemik erimesi sağlık sorunlarından dolayı problemler gözlenebilmektedir.

Tedavi kaç yaşında yapılır ?

Diş İmplantı için belirli bir yaş sınırı yoktur. Dikkat edilmesi gereken hastanın kemik gelişimi tamamlamış olması ve cerrahi süreçlerde genel sağlık durumunda problem olmamasıdır.

İmplantın Sağlığa Olumsuz Etkileri

İmplant  kök çene kemiğine  ilk takıldığı zaman alışma evresinde doğal olarak ağrı  yapabilir. Onun dışında bir yan etkisi yoktur. Metal olarak titanyum kullanılması gereklidir.

 Ama bazı durumlarda sahte olarak farklı madenlerden üretilenler ve merdivenaltı klinklerde takılanda yan etkileri olarak metal alerjisi olan hastalara alerji yapan metalden yapılmış kökten kaynaklanır.

Bu yüzden hastane ortamında ve uzman doktorlar eşliğinde yapılması gereken bir operasyondur.  Bahsi geçen durumların dışında zararlı değildir aksine çok sağlıklı ve faydalıdır.

Montajı sırasında siyanür kullanılmadığı takdirde ( Hastanelerde kullanılmaz merdiven altı kliniklerde kullanıldığı rapor edilmiştir. ) implant metali kendi kendine kanser yapmaz çünkü sadece sağlık bakanlığının onayladığı metaller kullanılmaktadır.  Tedavi sonucu hastaların yorumları ise çoğu hastalar tarafından olumlu ve tavsiye niteliğindedir.

İmplant Diş koku yapar mı ?

Sigara içmenin implant dişin üzerinde dolaylı olarak olumsuz etkileri vardır sigara içmek genel ağız kokusuna sebep olabilir.  Normal şartlarda hastanın doğal dişinin çürük olmadığı ve diş bakımı temizliğine dikkat ettiği sürece dişten dolayı koku olduğu gözlenmemiştir. Yani doğal süreçlerde hijyen kurallarına uyulduğunda ağız kokusu yapmamaktadır.

Diş implantı Riskleri nelerdir ?

İmplant diş riskleri olmayan bir tedavi yöntemidir.

İmplant diş sorunları  dişin metali kabul etmemesi metale alerji tepkileri, kemik erimesi sonucu uygun şartların olmamasıdır.

İmplant Diş Teknikleri Nedir ve Nasıl Yapılır  ?

 • Lazer ve cerrahi diş implantı olarak iki şekilde yapılmaktadır. Lazerle  yapılması çok pahalı bir yöntem olduğundan, iyileşme süresindeki sıkıntılardan ve sık gözüken yan etkilerinden dolayı tercih edilen bir yöntem değildir doktorların genellikle cerrahi yöntemi tercih edilmektedir.
 • Cerrahi yöntemle yapılan operasyonlarda vidalı diş çene kemiğine entegre edilmektedir.

Diş implantları, çoğunlukla  titanyum metaliyle yapılmaktadır. Bu metal türü kemik yapısı ile muhteşem bir uyum sağlayarak zamanla bütünleşmektedir.

 Kemik ile titanyumun bütünleşme sürecine ” osseointegrasyon ” adı verilir. Kemikde dış cerrahi müdehale ile yuvası yapılır ve buraya titanyum vida yerleştirilir daha sonra üzerine protez diş geçirilerek doğala yakın bir implant elde edilmiş olunur.

 • Kron protez,
 • Köprü protez,
 • Hareketli diş protezi,

Şeklinde 3’e ayrılır. Yerleştirilen protezle tedavi süreci tamamlanır.

 İmplant diş yaptırırken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir ?

İmplant diş yaptıracaksınız, Bu konuda size yararlı olabilecek en iyi şey doğru tercihi yapmadan önce doktorunuza danışmanızdır. Çünkü doğru malzeme ile sorunsuz bir tedavi yaptırmak sağlığınız açısından çok önemlidir.

Tedavinin başarısında kullanılan implant markası kadar aşağıdaki dört hususda önemlidir.

 1. Dişhekiminin cerrahi beceri ve tecrübesi
 2. İmplantın üzerine yapılacak olan protez ve oklüzyon (dişlerin birbiri ile olan ilişkisi)
 3. Hastanın kemik kalitesi
 4. Tedavi sonrası ağız hijenine verilen önemdir.

Tüm şartlar oluştuğunda geriye doğru tercih için protez dişin yapılacağı ve implantın kökünü oluşturan ürünü seçmeye gelecektir.

 implant diş çekildikten sonrası…

İmplant diş tedavisi genellikle  iki üç ay kadar sürmektedir. Dişin iyileşme , yeniden faal ve fonksiyonel olarak kullanabilme süresi normal hastalarda cerrahi operasyonundan sonra ortalama  2 , 3 ay sürmektedir. Bu süreç zarfında titanyum veya diğer metallerden olan implant çene kemiğine adepte olarak tutunur ve protezi taşıyabilecek gücü kazanır.

İpucu : Doktorunuza danışın, Online randevu formlarından birine sorunuzu ve bir iletişim numarası bıraktığınız andan itibaren yetkili kişiler arayarak implant fiyatları hakkında sizlere bilgi verecektir.

Diş implantları hakkında diğer bilgiler:

* İmplant Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

* İmplant diş tedavisinde risk var mıdır?

* İmplant sonrası ağız bakımı

Источник: https://www.dentistadis.com/dental-implant-vidali-dis-nedir/

İmplant Tedavisi Nedir? İmplant Markaları ve Fiyatları

Diş Implantları

İmplant günümüzde doğal dişlere en yakın alternatiftir, İmplant yapılan diş, geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar. İmplant yöntemi yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür.

İmplant'ların Çeşitleri Var mıdır?

Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi 'vida' şekilli olanlardır.

İmplant Markaları ve Fiyatları Arasındaki Farklar?

İmplant markaları ve fiyatları önemlidir ancak tedavideki başarıyı sadece implantın markasına bağlı değildir. doğru çapta ve dizaynda implantı tercih etme, hastanın kemik durumu, hekimin tecrübesi ve tedavi ortamının sterilizasyonu gibi başka faktörlere de bağlıdır. Kullanımı her geçen gün artan implantların üretiminde de yüksek bir rekabet ortamı bulunmaktadır.

Günümüzde implant üreticilerinin sayısı 700 civarında olduğu söylenmektedir. Bu üreticilerin dizaynları da birbirlerinden farklı olmaktadır. Bilinen 100' ün üzerine farklı dizayn implant üretilmektedir. Günümüzde diş hekimliğinin edindiği tecrübe ışığında önerilen implant markaları ve fiyatları hakkında daha fazla bilgiye sahibiz.

(Bakınız, İmplant Markaları ve Önemi)

Her Hastaya İmplant Uygulanabilir mi?

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir.

Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir (Bakınız, İmplant Tedavisinin Uygun Olduğu Durumlar). Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir.

Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant Yerleştirilirken Acı Duyar mıyım?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implant'ın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir.

Bir çok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vak'alar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

(Bakınız, İmplant Yapılırken Ağrı Olurmu?)

İmplanttan Sonra Ağrı Olur mu?

İmplant ameliyatından sonra ağrı oluşması nadiren de olsa rastlanabilen bir durumdur. Başarıyla uygulanmış bir implant tedavisinden sonra uzun süreli bir ağrı beklenmez. Fakat küçük çaplı ağrılar normal karşılanmaktadır. (Bakınız, İmplant Sonrası Ağrı)

İmplantlar Yerleştirildikten Hemen Sonra Protezlerim Takılabilir mi?

Hayır. Implant'ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir. 

Kuronlar İmplantlara Nasıl Yerleştirilir.

Doğal Diş ve İmplant

İmplantların Temizliği Önemli midir?

Evet. Hem de çok önemlidir. implantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu taktir edersiniz.

implantların temizlikleri belli bir öğrenme süreci gerektirse de, zor değildir. Ancak bu iş için yeterli zamanı ayırmanız gerekmektedir.

Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımı olduğudur. (Bakınız, İmplant Sonrası Neler Yapılmalıdır?)

İmplantların Üzerine Protez Nasıl Yerleştirilir?

İmplantlar üzerine yapılacak protezler vak'anın özelliğine göre değişik tipte olabilir.

Yani bunlar kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi ancak dişhekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir.

Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır. (Bakınız, İmplant Nasıl Yapılır?)

Eksik Her Diş İçin 'Bir' İmplant Gerekir mi?

Hayır. Eğer eksik diş sayısı '1'den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir.

İmplant vidası kemik ile kaynaşmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?Doğru implant ve yöntem kullanılması durumunda böyle bir olasılık yok denecek kadar azdır. Bu tip bir başarısızlık genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 6 ay içinde ortaya çıkar.

Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılmalıdır. Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant konulabileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir.

Ancak, genellikle, 2'den fazla implant konulan vak'alar da arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanması ile hizmet vermeye yeterli olmaktadır.

İmplant Yaptırmak Pahalı mıdır?

Maalesef, evet. (Bakınız, İmplantlar Neden Pahalı?) Kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye gereksinim duyulması tedavinin fiyatını belirlemektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle döviz kurlarında gözlenen artışlar da tedavinin maliyetini olumsuz etkilemektedir.

Ancak kesin fiyat uzman hekimlerimizin sizi muayene edip, bu tedavi şekli için uygun bir hasta olup olmadığınızı belirlemeleri ve istediğiniz protez şekline göre değişecektir.

İmplant yerleştirme işleminin karmaşıklığı ve uzunluğu, hastanın diş sağlığı ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir, ve sonuç büyük bir yatırım olabilir.  Buna rağmen 350 hastaya implant yerleştirildikten sonra yapılan bir ankette, hastaların yaptıkları yatırımdan memnun kaldıkları ve gerekirse tekrar memnuniyetle yapacakları bulunmuştur.

İmplant Tedavisinde Gözlenebilecek Riskler Nelerdir?

Ağız içi ya da dışı tüm cerrahi işlemlerde gözlenebilecek risklerin ötesinde bir risk söz konusu değildir.

Bunlar erken dönemde enfeksiyon ve alerji, protezlerin tamamlanmasından sonraki geç dönemde ise yetersiz ağız temizliğine bağlı iltihaplanmalar şeklinde ortaya çıkabilir.

Özellikle erken dönem iyileşmesi sırasında sigara kullanmak enfeksiyon riskini arttırmaktadır. (Bakınız, İmplantın Riskli Olduğu Durumlar)

İmplant Tedavisi Hangi Vak'alarda Ne Avantajlar Sunar?

a) Alt çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu şikayet zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir.

Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır. b) Üst çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir.

c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.d) Tek dişini kaybetmiş hastalar: Bu hastalar tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda olan hastalardır.

Tek bir implant'ın yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi daha fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur. (Bakınız, Hangi Durumlarda İmplant Yapılabilir?)

İmplant Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

 • Yüksek fiyat
 • Çok özenli ve zaman ayrılarak yapılması gereken ağız temizliği işlemi

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme
 • Daha iyi estetik görünüm
 • Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
 • Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

İmplant Muayenesinde Neler Yapılacak?

Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implant'ları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir.

Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşama da ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilir. Diyabet hastalarında ek proses uygulanabilir.

(Bakınız, Diyabet Hastalarında İmplant)

Bütün İmplantlar Başarılı mı?

İmplant yerleştirme kararına varırken göz önünde bulundurulması gereken bir çok faktör vardır.  Öncelikle hasta sağlıklı olmalı, hastanın iyileşme gücü olmalıdır.  Örneğin hasta, kontrol edilmeyen şeker hastası ise yarı-iyileşme komplikasyon yaratabilir.

  Bu hastalık implantların yerleştirilmesi tamamlandıktan sonra gelişirse de implantların gelecekteki durumlarında komplikasyonlara yol açabilir.  Ayrıca hasta muayene edilmeli, hastaya uygun implant ve implantı yerleştirme yöntemi özenle seçilmelidir.

  implantlar dişhekimi tarafından özenle yerleştirilip bakılmasının yanı sıra hastadan da özel ilgi görmelidir.  Dişhekimi veya hasta implantlara iyi bakamazsa komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

  Bunların yanı sıra sigara içen ve fazla alkol kullanan hastalarda implantların başarısı etkilenmektedir. (Bakınız, İmplantların Başarısı)

İmplantların Ömrü Ne Kadar?

implantların ağızda otuz yıldan fazla sorunsuz kaldığı görülmüştür.  Fakat implantlardan ortalama beklenti bundan kısadır. İmplantın ömrü bir çok etkene bağlıdır.

  Hastanın sağlığı ve implantların iyi bakımı bunların ikisidir.  Sonuçta implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler.  Ömürlerini etkileyen bir çok etkeni ve sizin risklerinizi dişhekiminiz size açıklayacaktır.

(Bakınız, İmplantların Ömrü Ne Kadar?)

İmplant Yapma Kararında Yaşlılık Etken Faktör mü?

Hayır.  Sağlık yaştan çok daha önemli bir faktördür. 70-80'lerindeki birçok hastanın cerrahi riskleri daha genç fakat sağlık sorunu olan hastalardan daha azdır.  Ayrıca daha yaşlı kişilerin implanta ihtiyacı gençlerin ihtiyaçlarından daha olasıdır çünkü yaşlılarda daha çok diş kaybı olmuştur. (Bakınız, Hangi Yaşlarda İmplant Uygulanabilir?)

İmplantların Vücut Tarafından Reddedilme Riski Var mı?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış, ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur.

  Bu maddeler genellikle titanyum gibi metaller, ve hiç bir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan benzeri diğer maddelerdir.

  Vücudun bunlara karşı antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir. (Bakınız, İmplantın Riskli Olduğu Durumlar)

Kanser Riski Var mı?

Tıbbi literatürde implantların kansere neden olduğunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmamıştır.

İmplantlar Kozmetik Amaçlarla Kullanılır mı?

İmplantlar genelde kozmetik nedenlerle kullanılmazlar.  implantların kullanılmasındaki amaç protez dişlere dayanak vermektir.  Protezdişler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapılabilir fakat böyle bir tedaviye başlamadan önce beklentilerinizi tamamı ile diş hekiminize danışmalısınız.

İmplantların Başarısı Garantili mi?

Ağzınıza giren ve sizin kontrolünüz altında olan hiç bir şey için garanti vermek mümkün değildir. Bir organ nakli veya kalp ameliyatı sonrasında sağlık durumunuzun ne ölçüde garantili ise implant uygulamaları içinde aynı durum geçerlidir. (Bakınız, İmplantlar Başarısı)

İmplant Yerleştirilmesi Ne Kadar Zaman Alıyor?

Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işlere bağlıdır.  Bir tek ameliyat yarım saat ile bir kaç saat arası sürebilir.  Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir.  İyileşmenin tam olması aylar alabilir. (Bakınız, İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer)

Yaşa Bağlı Kemik Kaybı ve Yumuşak Dokuların Değişimi

Источник: https://www.hekimim.com/cerrahi/implant-dis-fiyatlari.html

2019 İmplant Fiyatları Hesaplama

Diş Implantları

İmplant fiyatları 2019 yılında ne kadar? Aşağıda bulunan implant yaklaşık fiyat hesaplama aracını kullanarak hemen öğrenin.

Uyarı: Burada yer alan diş implant fiyatları yaklaşık maliyet hesabı niteliğinde olup yalnızca fikir edinmeniz için verilmiştir, teklif niteliği taşımaz. Ağız ve diş sağlığınızın durumuna göre tam ve gerçek bir fiyat bilgisi için lütfen diş hekiminize danışınız.

İmlant Markası
İmplant Yapılacak Diş Sayısı
İmplant yapılan diş sayısı ile kaplama yapılacak diş sayısı her zaman aynı olmamakta, örneğin 4 diş kaybınız var ise 2 implant ve 4 kaplama diş yapılması yeterli olabilmektedir.

Kaplama Yöntemi
Kaplama Yapılacak Diş Sayısı
Toplam TL

İmplant diş tedavisi lokal anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu işlemde diş eti çene kemiğine kadar açılarak çene kemiği üzerinde özel olarak üretilmiş ve ithal malzemeden üretilen implant vidalanarak yerleştirilir.

İmplant diş tedavisinde kullanılan tüm malzemeler yüksek teknolojiye ürünü ve ithal malzemelerdir. Diğer taraftan uygulanan tedavi belli aşamalardan oluşan ve süreç gerektiren bir tedavidir ve yukarıda da belirtildiği gibi cerrahi uygulamaları da içermektedir.

Bu itibarla implant diş tedavisinin ucuz bir tedavi yöntemi olmadığı söylenebilir.

Diş implant fiyatları klinikler arasında da değişkenlik arz eder. Kesin bir fiyat verilemese de bir implantın 2019 yılı fiyatlarıyla  2000 Türk Lirasının altına düşmeyeceği söylenebilir. Bazı klinikler, implant fiyatlarını bir diş işin 1000 ABD doları, 1000 Euro gibi rakamlar da belirleyebilir.

Diş implant fiyatları hangi faktörlere göre belirleniyor?

İthal malzemenin kullanılıyor olması nedeniyle implant fiyatları döviz kurlarından etkilenmektedir.

Uygulanacak tedavinin kesin fiyatı, tedavi edilecek alanın genişliği, yapılacak implant sayısı, implant öncesi çene kemiğinin durumuna bağlı olarak yapılacak işlemler, hem implantta hem de implant sonrasında yapılacak protezde tercih edilen malzemenin marka ve diğer özellikleri gibi faktörlere bağlı olarak değişir.

1 Diğer tedavilere göre daha sağlıklı ve fonksiyonel bir diş elde etme, estetik problem yaşamama gibi pek çok avantajlı yönleri olan bu tedavisinin pahalı oluşu, yegane dezavantajlı tarafını oluşturur.yapay bir diş yapılmaktadır.

İmplant nasıl yapılır? (Video ve anlatım)

İmplant diş tedavisi belli aşamalardan oluşan bir tedavi sürecidir. Tedaviye başlamadan önce çene kemiğinin tedavi için uygun olup olmadığı, kemik yoğunluğu, dişsiz alanın genişliği ve bu lana kaç tane implantın yapılabileceği gibi teşhis ve tespitler yapılır.

Bu amaçla hastadan panaromik bir görüntü veren diş röntgeni istenir.

Hastanın şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları, allerjik hassasiyetleri, pıhtılaşma problemi gibi tedaviye engel başka sağlık problemleri olup olmadığı yönünde de bazı tetkik ve değerlendirmeler yaptırılır, bu konuda hastanın detaylı öyküsü dinlenir.

Kimler implant yaptırabilir?

İmplant tedavisi engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. İmplant tedavisi sırasında kemiğe girecek olan vidanın kemik içine iyice yerleşmesi önemli olduğundan kişinin çene kemik yapısı ele alınarak işlem uygulanır.

Diş etinde ve kemiklerinde sıkıntısı olmayan; diş çürümesi, kırılması gibi sebeplerden dolayı dişlerini kaybeden, kızlarda 15, erkeklerde 18 yaşından büyük olan 2 ve şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı gibi sorunları bulunmayan herkes implant yaptırabilir.

Doktor denetiminde şeker hastaları ve kalp rahatsızlığı bulunanlar da implant yaptırabilir.

İmplant zor bir tedavi midir?

İmplant işlemi kaybedilen dişin tedavisi amacıyla titanyumdan yapılmış ve diş kökü yerine geçen bir vidanın çene kemiğinize cerrahi olarak yerleştirilmesi işlemidir. İmplant işlemi klinik ortamda ve lokal anestezi altında yapılır. Anestezi işleminden sonra cerrahi işlemle diş eti çene kemiğine kadar açılarak çene kemiği ortaya çıkarılır.

Daha sonra, çene kemiği üzerinde implantın yapılacağı noktada öncelikle küçük çaplı bir delik açılır. Küçük çaplı bu delik implant yerleşimine uygun genişliğe getirilene kadar yavaş yavaş aşamalı bir şekilde genişletilir. Böylece çene kemiği üzerinde olumsuz bir etkinin oluşması önlenmiş olur.

Bu aşamadan sonra, açılan deliğe implant vidalanarak yerleştirilir.

İmplantın vidalanması sonrada bu implantın kemik ile kaynaşması ve uyumu için belli bir süre beklenir. Bu bekleme iyileşme süreci hastanın yapısına bağlı olarak altı hafta ile birkaç ay arasında değişir. İmplant yerinin iyileşmesinden sonra protez dişlerin yapımı aşamasına geçilir. Protezlerin yapay diş kökü yani implant üzerine yerleştirilmesi ile birlikte tedavi tamamlanmış olur.

İmplant tedavisi ne kadar sürüyor?

Diş tedavileri bilindiği üzere uzun süren tedavilerdir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte diş tedavi süreçleri bir hayli kısalmıştır. Ancak dişlerin bir yapılış ve yerleşim süresi ve birde damakların ve ağız içinin alışım süresi vardır. Her türlü diş tedavilerinin aşamaları olduğu gibi implant diş tedavisi de belli aşamalardan oluşur. Tedavi öncesinde bazı tetkikler yapılır.

İmplant diş tedavisinin aşamalarını şöyle sıralamak mümkündür:

Çene kemiğinin durumu incelenir. Kemik yoğunluğu yetersiz ise bazı ön tedaviler uygulanabilir. Diş hekimi hastaya bu konuda detaylı bilgileri verir.
Bütün hazırlık süreçleri tamamlanıp implantın yerleştirilmesi aşamasına gelindiğinde bu işlem lokal anestezi altında cerrahi bir operasyonla gerçekleştirilir.

Bu işlem için diş eti çene kemiğine kadar açılarak çene kemiği üzerinde implant yerleştirilir. Eğer hastaya sadece tek bir implant yapılacaksa bu işlem yaklaşık 30 dakika kadar vakit alır Ancak İmplantın yapılmasından sonra çene kemiğine uyum sağlayarak kaynaması (osseointegrasyon) için belli bir süre beklemek gerekir. Bu süre hastaya göre farklılık göstermekle beraber 2-3 ay sürebilir.

İmplant kemikle kaynadıktan sonra bunun üzerine yerleştirilecek olan protezler yapımına geçilir.Protez için birkaç seans gerekebilir. Protezlerin yerleştirilmesi ile birlikte tamamlanan implant diş tedavisi 4-6 ay arasında değişen bir süreç gerektirir.

İmplant tedavisi diğer diş tedavilerine göre daha kalıcı ve daha estetik bir tedavi yöntemidir.

İmplant diş tedavisi süreci nasıldır?

Bütün diş tedavilerinde sıkıntılar oluşabilir. Kişinin diş temizliğine verdiği önem ve doktor tavsiyelerine tam bir uyum sağlanırsa hiçbir sorun çıkmamam olasılığı yüksektir.

Bunun yanı sıra tüm diş tedavilerinde ağrı problemleri yaşanabilir. Dolayısıyla dişler bir müddet rahatsızlık verebilir. Bir alışma süreci sonrası doğal dişinizden farklı gelmeyecektir. Damaklarda vuruklar oluşabilmektedir.

Ancak alışma süresi sonrası bu tür problemler yaşanmayacaktır.

İmplant tedavisinde acı duyulur mu?

Yapılan anestezi uygulamasının doğru yapıldığı durumda implant tedavisi sırasında ağrı, acı duyulmaz. Tedavi seansı sonrası ağrı oluşabilir. Bu nedenle bir ağrı kesici almakta fayda vardır.

Hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi yapılır. genelde hastaların çoğu lokal anesteziyi tercih etmektedirler. Uygulama yapıldıktan sonra diş çektirme ağrısı gibi hafif bir ağrı olabilir.

Bu ağrılar için de ağrı kesici ilaçlar yeterli olabilecektir.

Çene kemiğinin yoğunluğu önemli midir?

Çene kemiğin tedavi için yeterli kemik yoğunluğuna sahip olmadığı durumlarda hastaya bir ön tedavi uygulanabilir. Bu tür tedaviler bazı durumlarda 6 ay sürebilir.

İmplant pahalı bir tedavi yöntemi mi?

İmplant yaptırmak biraz masraflı bir tedavidir. Tedavide kullanılan tüm malzemeler ithaldir. Diş tedavilerinde kullanılacak malzemelerin çoğu yurt dışından gelmektedir. Bu yüzden yapılacak tedavinin fiyatı diş hekiminiz tarafından belirlenmektedir. Dişinizin sağlık durumuna göre de implant fiyatları düşeceği gibi daha fazlada olabilir.

Uygulanan implant kaç sene gider?

İmplant kullanımı bir ömür boyu sürebileceği gibi kısa sürede de bozulmaya uğrayabilir. Burada iş hastaya düşmektedir. Yaptığı doğru diş temizliği ile implantları bir ömür boyu kullanabilir. Doktorun estetik anlayışı ile el becerisi de oldukça önemlidir.

Yerli yapımı ve ithal olmak üzere çeşitli implant markaları mevcuttur. Bunlar:

Alman malı implantlar: Bego, Humantech, Nanoplant HöchstAmerika malı implantlar: Biomet, BioHorizons, Implant DirectGüney Kore malı implantlar: MegaGenİsrail malı implantar: MIS Implantsİsveç malı implantlar: Astra Tech, Nobel Biocare (Branemark)İsviçre malı implantlar: ITI (Straumann), Zimmer

Türk malı (yerli) implantlar: DTİ İmplant, NucleOSS

Markasına göre implant fiyatları hesaplamasını yukarıdan yapabilirsiniz.

Источник: https://disimplant.web.tr/2019-implant-fiyatlari-hesaplama/

İmplant Fiyatları 2019, Güncel İmplant Diş Fiyatları

Diş Implantları

İmplant diş, son yıllarda daha çok tercih edilen diş protezleri ve tedavi yöntemleri arasında ilk sırada yer alıyor. İmplant doğal dişe en yakın sonuç veren protez diştir.

Çene kemiğine vidalı diş olarak tutturulan implant fiyatları diğer diş protezlerine göre biraz daha pahalı olmasının sebebi doğal diş yapısına uygun olması ve kalıcı çözümler sunmasıdır.

İmplant, diğer diş tedavilerine göre kalıcı çözümler ve memnuniyet bakımından daha sağlıklı doğal diş yapısına uygun olmasının yanı sıra uygulama esnasında ağrılı bir süreç geçirmenize sebep olacaktır.

İmplant Fiyatları 2019

Güncel İmplant Diş Fiyatları

En güncel implant fiyatları aşağıdaki tablo üzerinden inceleyebilirsiniz.

İmplant Fiyatları KDV dahil (%8)
Kemik İçi Tek Diş İmpant Fiyatları 1.105,00 TL
Sert Doku Greftleme Diş Fiyatları 495,00 TL
Overdenture (Tek Çene) Hassas Tutucu Hariç Diş Fiyatları 1.210,00 TL
Overdenture (Çift Çene) Hassas Tutucu Hariç Diş Fiyatları 2.420,00 TL
Veneer Kron (Zirkonyum) (Değerli Metal Hariç) Diş Fiyatları 420,00 TL
Veneer Kron (Porselen) (Değerli Metal Hariç) Diş Fiyatları 420,00 TL
Tam Seramik Kron (Metal Desteksiz Porselen) Diş Fiyatları 885,00 TL
Diş Çekimi Fiyatları 115,00 TL
Gömülü Diş Çekimi Fiyatları 380,00 TL

NOT : İmplant fiyatları, uygulanacak diş protezlerine ve markalarına göre değişiklik gösterebilir. Net ve kesin fiyat bilgisi için klinikle görüşmeniz gerekmektedir.

İmplant Diş Yapımı Kimler İçin Uygundur?

İmplant diş yapımı, kalıcı çözüm sunmasından dolayı bazı kişilere olumsuz sonuçlar doğurabilir. Vücut gelişimini tamamlamamış kişilerde sorun yaratabilmektedir.

Diş kökü görevi gören çeneye vidalanan implant yapımı, gelişimini tamamlamış bireylerde ilerde sorun çıkarabilmektedir.

Çene gelişimi ve yapısında sorunlar oluşma ihtimaline karşı implant tedavi başlangıç öncesinde doktor’un tedaviye onaylaması gerekir.

Tedavi sürecine ek olarak vücut gelişimi dışında şeker, tansiyon gibi rahatsızlıkları olan kişilerde implant diş yapımı uygun olup olmadığına doktor incelemesinden sonra karar verilmektedir.

İmplant diş yapımından birçok kişi korktuğu ve yapım sürecinin ağrılı olmasının sebebi ise çene kemiğine vidalı diş yapılması ve zorlu bir süreç geçirmenize sebep olmasıdır.

Ancak implant diş, orijinal dişinize eş değerde bir performans sağlar.

Diğer protez diş yöntemlerine göre implant diş fiyatları ucuz değil, kalıcı çözüm arayan kişilerin tercihleri arasındadır.

İmplant Diş Cerrahi Operasyon Süreci

 1. İmplant diş yapımına başlamadan önce hastanın tüm kontrolleri yapılır ve daha sonra diş yapımı ve tedavi süreci çürük, kırık ve temizlenmesi gereken dişler çekilerek belirli bir süre beklenir. Sonrasında ise implant diş vidaları için uygun yuvalar çene kemiğine açılması ile süreç başlar.

 2. Açılan diş yuvalarına hastanın seçmiş olduğu implant kök vidaları yerleşimi yapılır ve ardından da kapakları kapatılarak çene kemiğine, diş vidalarının uyum sağlanması beklenir.
 3. Çene ve diş röntgeni çekilerek, implant diş çeneyle uyum yapısı ve diğer sağlam olan diş düzenin kontrolleri sağlanır.

 4. Diş röntgenin sonucu sonrasında hasta kişinin çene kemiği yapısına göre özel dizayn ve tasarlanmış olan implant diş vidaları monte edilmektedir.
 5. Diş cerrahi, işlemleri esnasında birçok kişinin tedirgin olduğu konu implant diş vidaları için çene kemiğine açılan yuvaların oluşturulmasıdır.

  Günümüzün teknoloji ve alanında uzman doktorlar sayesinde bu süreçlerde başarılı ve profesyonel olarak sonuçlar alınmaktadır.

İmplant Diş Yapımı Tedavi ve İyileşmesi

İmplat yanptırmak isteyenler, bu süreç esnasında kontrolü ve tedavi süresi boyunca doktorunuzun ilgi ve önerileri uygulamanız büyük önem arz etmektedir. İmplant diş doktoru tarafından tedavi ve iyileşme sürecinde önerilen tüm tavsiyeleri yerine getirmelisiniz.

İmplant Diş Fiyatları

İmplant protez diş fiyatları, kişinin diş yapısına ve kullanılacak olan malzemelere göre değişken fiyatlarla kaşınıza çıkabilir.

Kaç diş yapılacağı ve kullanılacak ürün markası, kök vidası ve kalitesine göre özel tasarlanan implant fiyatları belirleme kriterleridir.

Kesin ve net fiyatlar diş doktorunun yapacağı analiz ve sonuçlar doğrultusunda 5.000-10.000 bin TL veya daha fazla fiyatlarda çıkabilir.

NOT : Diş ücretleri ve tedavi fiyatları için Türk diş hekimleri birliğinin vermiş olduğu tüm diş fiyatları ve tedavi ücretleri için bu yazımızdaki linke tıklayın. https://guncelfiyati.com/dis-fiyatlari/

Источник: https://guncelfiyati.com/implant-fiyatlari/

İmplant fiyatları

Diş Implantları

İmplant fiyatları ya da en kapsamlı hali ile implant diş fiyatları implant markaları ve fiyatlarına göre değişiklik göstermekte olup ülkemizde en yaygın ve güncel implant fiyatlarını siz değerli okuyucularımız için bir araya getirdik.

İmplant diş, diş eksiği olan her hastanın ilk yaptırmak istediği bir tedavi yöntemidir. İmplant fiyatları ya da diş implant fiyatları yaşadığınız şehre göre de farklılıklar gözetebilir.

İmplant fiyatları Ankara için bugün tek bir diş implantı için fiyat tutarı KDV hariç 760 TL civarındadır. Bazen bu fiyatlar yüksek gelmekte ve insanları devlet hastanelerine yönlendirmektedir.

Böylece implant fiyatları devlet hastanesi gibi yerlerde yaptırma çabası başlamaktadır.

İmplant tedavisi özel diş poliklinikleri dışında başka yerlerde ne yazık ki kalıcı çözümler vermemektedir. İmplant tedavisi fiyatları İmplant markalarına bağlı olarak değişmektedir.

İmplant yaptıracak hasaların mutlaka gitmeden önce hastane randevusu almaları gerekmektedir. Günümüzde implant diş muayeneleri pek çok diş polikliniğinde ücretsizdir.

Diş ağrılarınız için erken tanı ve tedavi önem taşımaktadır.

İmplant fiyatları 2018 güncel fiyatları, tedavi süreci kısaca implant diş hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde. İmplantlar, eksik dişlerin tam yerine geçer ancak sabit veya çıkartılabilir protezlerin farklı tipleri de bulunmaktadır.

 İmplant gövdesi çene kemiği ile kaynaşır ve doğal diş kökünün yerini alır. İmplant üzerinde, üst yapı bir protez olarak bağlanır.

Dental implantlar eksik bir dişin yerini alıyor! Çok iyi tolere edilirler ve kısa bir süre sonra kendi dişleriniz gibi hissetmeye başlarsınız! Çiğneme fonksiyonu tamamen korunur herhangi bir sorun ve kaygı oluşturmaz.

Teorik olarak tüm insan dişlerinin yerine bireysel implantlar yaptırabilir. Ancak implant diş ücretleri çoğu zaman insanların aklında soru işaretleri bırakabiliyor. Bu yüzden implant diş fiyatları hakkında güncel fiyatları sizinle paylaşıyoruz.

İmplant diş fiyatları

İmplant diş fiyatları, çene kemiğine, tedavinin süresine, seçilen implantın çeşitlerine ve implant sayısına göre değişiklik göstermektedir. Ancak bugün İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir illerinde genel olarak yaygın olan özel diş poliklinikleri üzerinden derlediğimiz liste şu şekildedir.

İmplant Diş Fiyatları 2017 – 2018 Güncel fiyat listesi

İmplant diş fiyatları minimum…………………………………………………………..860 TL

Çeşidine göre İmplant fiyatları yerli…………………………………………………..1 100 TL

Çeşidine göre İmplant fiyatları yabancı……………………………………………..1.670 TL

Diş Çekimi ücreti lokal- Dijital Anestezi ile  ………………………………………. 150  TL 

20 Yaş Dişi Çekimi fiyatı-Normal ……………………………………………………. 300 TL 

Gömük Diş Çekimi fiyatı-Diş Eti Altı…………………………………………………. 500 TL 

Gömük Diş Çekimi fiyatı-Kemik Altı, Düz – Açılı………………………………….. 600 TL 

Dental İmplant Fiyatı (Kaplama Dahil) …………………………………………….. 2.800 TL

Sinüs Opr.Fiyatı Sinüs Tabanı Kemik Yükseltilmesi Greft-Membran Hariç ..600TL

İmplant diş fiyatları farklılık göstermektedir. Fransız takka implant fiyatları pahalıdır. Çoğunlukla ülkemizde Alman marka implantlar tercih edilmektedir. Bu nedenle bu implantların yurtdışından gelmesi ciddi bir maliyete neden olmaktadır.

Aslında günümüzde yerli diş implantları ile Alman diş implantları arasında fark yoktur. İmplant yaptırırken mutlaka implant diş fiyatları araştırması yapınız.

Ancak karşılaşacağınız tek bir diş implantının 800 TL üstünde olacağını unutmayın! Bu fiyat aralığından daha ucuz implant diş fiyatları ile karşılaştığınızda kesinlikle tercih etmeyin.

Dental implantların yerleştirilmesinin en yaygın nedenleri tek eksik dişlerdir. Daha büyük diş boşlukları söz konusu olduğunda, implantlar genellikle çok üniteli köprüler için köprü abutmentleri olarak hizmet eder.

Buna ek olarak, tam protez kullanmamak için, altı ila sekiz implant veya çıkarılabilir protezle sabitlenmiş dişsiz çene sabitlemek mümkün olabilmektedir.

 İmplant hakkında daha detaylı bilgiler için gelin aşağıdaki kavramlara hep birlikte bakalım.

İmplant gövdesi nedir?

İmplantın tam adı ” implant gövdesi ” dir. Bu eksik diş kökünün yerini alan silindirik veya sarmal bir tabandır. İmplantasyondan sonra, suni diş kökleri kemik ile birlikte aşamalı olarak büyür ve nadir durumlarda, doğal diş köklerinin fonksiyonunu hemen alabilir.

İmplantlardaki kronlar

Dental implant iyileştikten sonra, protez yerleşimi takip eder.  Planlanan üst yapı implant gövdesine yapılır ve takılır.

Bulgulara bağlı olarak üst yapı çeşitli biçimlerde olabilir. İmplant destekli protezler, tek kron ve köprüler veya kombine çözümler ile çıkarılabilir protezler ve kısmi protezler olabilir. Hasta olarak malzeme seçiminde özgürdür tüm seramik veya seramik kaplamalar gibi tüm ortak malzemeler mümkündür.

İmplant destekli protezlerin avantajları

Diş implantlarının faydaları göze çarpmaktadır. Böylece, diş implantları mümkün olan en iyi protez şekli olarak düşünülebilir! İmplantlar doğal dişlere benzerler. Baskı noktası yok, kötü yapışma yok, kayma veya protez gibi sallanmaz.

Yemek yerken, konuştuğunuzda ya da gülerken kötü tutulan protezlerden endişelenmeniz gerekmez. Son olarak, tam bir protezin aksine, implant destekli bir protez diş fırçasıyla normal şekilde fırçalanabilir ve temizlik için çıkarılması gerekmez. İmplantlarını yerleştiren birçok hasta gerçekte yeni bir yaşam kalitesine kavuşmaktadır.

Diş implantları kaç yıl kullanılabilir?

İmplantların dayanıklılığı çok bireysel ve birçok faktöre bağlıdır: Kemik miktarı ve kalitesi, hastanın durumu, ağız hijyeni ve implant konumu ve Implantologen deneyimi prognozu etkiler. Uzun süreli çalışmalar, implantların% 90’ının 10 yıl sonra hala var olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bireysel vakalarda, implantlar 40 yıla kadar sürmektedir.

Diş implantlarının çeşitleri

Diş implantlarının sayısız farklı türü vardır, ancak hepsi diş rutinde kullanılmamaktadır. İmplantları şekline, materyaline veya implante etme tekniğine veya çeneye yerleştirme tekniğine göre bölmek mümkündür. Çene amacına ve anatomik koşullarına bağlı olarak, diş hekimi uygun implant ve uygun implantasyon tekniğini seçer.

İmplant şekilleri

Pek çok farklı implant şekli vardır. Bunlardan ilki vida implantlar.

Vida İmplantlar

Vidalı implantlar en çok kullanılanlardır. İki farklı tipte vida implantları vardır. Kendinden kılavuzlu dişlere sahip implantlar doğrudan kemiğe vidalanabilir implantlar. Normal dişli vidalı implantlar için çene kemiğinde implantın vidalanacağı bir delik açılmalıdır.

İçi boş silindir implantlar

İçi boş bir silindirin şekli, çene kemiğiyle temas alanını arttırır. Bununla birlikte, silindirdeki kemik miktarının zayıf bir şekilde perfüze edildiği kısa sürede ortaya çıkar ve bu nedenle içi boş silindir şeklinin hiçbir avantajı yoktur.

Bıçak İmplantlar

Düz, yaprak şeklinde implantlar çene kemiğinde bir yuvaya yerleştirilirler. Pen veya sarmal implantlardan daha az kararlı oldukları ve enfeksiyona bağlı kayıp nedeniyle değerli çene kemiği kaybedildiklerinden, bu implant şekli bugün pek kullanılmamaktadır.

Disk implantlar

Disk implantları BOI (bazal osseointegre implantlar) olarak adlandırılan bazal implantlara aittir. Bir disk şeklindedirler ve çene kemiği gerilince ve normal bir vida implantı artık yeterli desteği sağlayamadığında kullanılırlar.

Diş implantlarının malzemeleri

Dental implantlar çevresindeki kemik ve dokuya sıkıca tutturulmalıdır. Bu osseoentegrasyon sadece birkaç malzemeye izin verir. Ayrıca önemli olan, biyouyumluluk olarak adlandırılan çok iyi bir uyumluluktur.

Dental implantlar kullanılan malzemeye göre sınıflandırılabilir.

Seramik İmplantlar

Seramik implantlar daha önce kullanıldı. Kemiklerde çok iyi büyürler ve iyi tolere edilirler. Bununla birlikte, seramik malzemeler nispeten kırılgan olduğundan, malzeme kırıkları sıklıkla meydana gelmiştir. Bu nedenle seramik implantlar artık kullanılmıyor.

Titanyum İmplantlar

Titanyum implantlar en çok kullanılanlardır. Saf titanyum çok iyi bir biyouyumluluk gösterir ve herhangi bir intolerans reaksiyonu veya alerjisi tetiklemez. Dahası, titanyum, çene kemiği ile yüzey yapısıyla sağlam bir bağlantı kurabilmektedir.

Zirkon

Zirkon implantları, yüksek performans seramik bir malzeme olan modern bir malzeme kullanmaktadır. Zirkonya bir zirkonyum bileşiğidir.

Dental kronların ve diğer protezlerin üretiminde kullanılan, çok kararlı, metalik olmayan bir malzemedir ve oraya hızla hakim olmuştur.

İlk sonuçlar, bununla birlikte, implantların kemiğe daha az yerleştirildiğini göstermektedir, bu nedenle titanyum, diş implantları için halen tercih edilen ilaç olarak kalmaktadır.

Bir ve iki parçalı implantlar

Bir standart implantı kemik gömülü olduğu (genellikle bir vida şeklinde) gerçek implant oluşur ve diş kökünün fonksiyonu üstlenir. Bir bağlantı parçası (abutment) implant üzerindeki suni dişlerin (üst yapı) istikrarlı bir şekilde sabitlenmesini sağlar. Çoğu durumda, implant ve abutment birbirinden ayrıdır ancak aynı zamanda tek parça halinde (tek parçalı implant) imal edilebilirler.

İki parçalı diş implantlar

Bunlar daha fazla esneklik sunar ve bu nedenle tek parça iğnelerden daha sık kullanılırlar. İmplantın ve konektörlerin farklı kombinasyonları mümkün olduğu için bunlar çok değişken, bu nedenle çeşitli üstyapılar bağlanabilir.

İki parçalı implant ile vida implant ilk önce çene kemiği içine yerleştirilir ve diş eti altında orada iyileştirir. Böylece mekanik strese ve bakteriyel kolonizasyondan korunur. Kemik dokusu ile implant bağlantı iyileşme aşamasında etkilenmez böylece sadece olması amaçlanır.

Tek parça diş implantları

Bunlar implant gövdesini ve bağlantı parçasını (abutment) bir araya getirir. Sonuç olarak, implante başı implantasyondan sonra iyileşme safhasında sakız dışına çıkmaktadır. İmplant üzerindeki erken yüklerden her zaman kaçınılması mümkün değildir.

Bu daha kötü iyileşme veya osseointegrasyon sınırlamaları ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, bu implantlar iki parçalı implantlar olarak daha az kullanılır. Fakat avantajlar da sunar.

Daha ucuz, kırılmaz ve implant takıldıktan hemen sonra yüklenmeleri gerektiğinde uygundur.

Источник: https://www.haberonu.com/implant-fiyatlari

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть