Diş Kayıpları Ve İmplant Tedavisi

içerik

IMPLANT

Diş Kayıpları Ve İmplant Tedavisi

Dental implant, çeşitli nedenlerle kaybedilen ya da eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen, doğal bir diş gibi görünen ve genelde titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir.

Diş kaybı ile ortaya çıkan çene kemiği erimesi gibi büyük problemler implant sayesinde durdurulabilir.

Günümüz teknolojisiyle üretilen materyaller sayesinde implantlar çok daha kolay, ağrısız ve hızlı şekilde uygulanabilmektedir. Dental implantlar, kaplama veya protezlere oranla daha iyi bir kullanım sağlar.

Çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonları dental implant sayesinde sorunsuz yerine getirebilirsiniz.

Dental implantın avantajları nelerdir?

Eksik dişler telafi edilirken, sağlam olan komşu dişlerin kesilmesine gerek duyulmaz.

Doğal diş gibi görünür ve hissettirir.

Çiğneme fonksiyonu eksiksizdir.

İmplant, kuron ve köprü protezlerin desteklenmesini sağlar.

Dental implant tedavi süresi ne kadardır?

İmplant tedavisi için bir haftalık süre yeterlidir. İlk aşama implant tedavisi ile başlar. 3-6 aylık zaman dilimini kapsayan ikinci aşamada ise implantın kemiğe kaynaması beklenir. Sonrasında implantın üzerine gelecek porselenler yapılır. Dental implant cerrahi bir işlemdir ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Dental implant tedavisi zor mudur?

Bazı hastalar dental implant tedavisinden çekiniyor. ‘İmplant tedavisi sırasında ağrı hissedecek miyim? Tedavi sonrasında dişlerim doğal dişlerim gibi mi olacak?’ tarzında endişeler olabiliyor.

Dental implant tedavisi, lokal anestezi altında uygulandığı için hastalar işlem esnasında hiçbir şey hissetmezler.  Sonrasında çok hafif ağrı olabiliyor.

Bu süreçte hekimin tavsiye edeceği ilaçlar kullanılıyor.

Diş çekildikten sonra dental implant uygulanabilir mi?

Hastadan hastaya değişkenlik göstermekle birlikte;

•   Uygun hastalarda diş çekimi ile aynı seansta uygulanabilir.
•   Bazı durumlarda diş çekimi sonrasındaki 4-8 hafta aralığında yapılabilir.
•  12-16 haftanın sonunda, alt çenenin duruma göre 3 ay sonra ya da üst çenenin durumuna göre de 6 ay sonrasında uygulanabilir.

Greft operasyonu

Kemik dokularına uygulanacak olan greftleme işlemi iki şekilde yapılabilir. Biri, hastanın uygun bir bölgesindeki kemik dokusunun alınıp, hacmi artırılacak olan bölgeye yerleştirilmesiyle; diğeri ise doğal, sentetik ya da her ikisinin karışımı olan materyalin kullanılmasıyla yapılabilir.

Kemik greftleme uygulamasının ardından aşağıdaki komplikasyonların görülmesi olasıdır;

•  Greftin erimesi,
•  Enfeksiyon ve iltihap,
•  Ağrı,
•  Doku ölümü,
•  Hassasiyet,
•  Greftin tutmaması.

Dentadent Bakırköy Ağız ve Diş Hastanesi ile iletişime geçerek dental implant ve dental implant fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hastanemizde İmplant Yaptıranların Yorumlarını okumak için tıklayın. >>İMPLANT YAPTIRANLAR

İmplant nedir?

İmplant ya da dental implant; titanyumdan üretilen ve eksik dişlerin yerine yerleştirilen yapay diş olarak bilinen vida formunda yapılardır. Yapay diş kökünün üzerine yerleştirilen implant diş, işlev olarak neredeyse eski dişin yerine geçtiği için görünüş olarak da diğer dişlerden ayırt edilemeyecek kadar doğaldır.

Credit: @DENTADENT DİŞ HASTANESİ

İmplant zararları

İmplant zararları konusu, implant tedavisi yaptırmak isteyene hastaların merak ettiği konuların başında gelir. Dental implant, tüm dünyada % 98 başarı oranıyla uygulanan bir işlemdir. Titanyumdan üretildiği için vücutta herhangi bir alerjik bir reaksiyona neden olmaz ve yan etki göstermez.

İmplant yapılan hasta eğer ağız hijyenine dikkat etmezse, diş eti çekilmesi gibi problemleri yaşaması olağandır. Bu gibi durumlarda diş implantında köklerin açığa çıkmasına neden olabilir.

Dental implant çevresinde gerekli özen gösterilmezse iiltihap ve enfeksiyon gelişebilir. Bu kişiden kaynaklı bir durumdur. Sıklıkla olmasa da bağışıklık sisteminin implantı istememesi gibi bir problemler de yaşanabilir.

Sigara içen kişilerde rastlanabilir.

İmplant tedavisi

Dental implant tedavisi; cerrahi bir işlemle gerçekleştirilir. Uygun pozisyonda, çapta ve uzunlukta yuvalar açılarak implant uygulamasına başlanır. Dental implantta tercih edilen malzemelerin kalitesi, ortamın sterilizasyon ve hijyen şartlarının sağlanması son derece önemlidir. Lokal anestezi altında kolaylıkla gerçekleştirilir.

İmplant fiyatları 2018

Dental implant fiyatları 2018 yılında da merak konusu… En uygun implant tedavisi Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde 399 Euro’dan başlayan fiyatlarla gerçekleştirilmektedir. İstanbul’un en iyi implant merkezinde, uygun fiyatla tedavi olmak için 0 530 263 87 63 numaralı WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Nalan Yılmaz (Ev Hanımı)

3 yıl önce Dentadent’te 4 dişime implant uygulaması yaptırmıştım. İşlem sırasında hiçbir şekilde acı veya ağrı gibi problemler hissetmedim. Lokal anestezi altında konforlu bir operasyon süreci geçirdim. Kendi ana dişimden çok daha iyi oldu. Kaliteli implant malzemesiyle yapılan uygulamamdan son derece memnunum. Hiçbir sorun yaşamadım. Düşünen herkese tavsiye ediyorum.

Özgür Özipek (İnsan Kaynakları Yöneticisi)

5 ay süren dişsizliğimden sonra geçtiğimiz ay Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi sayesinde nihayet dişlerime kavuştum. Görünüş itibariyle muazzam oldu.

Alt çenedeki 2 dişim yüzünden aylarca büyük sorunlar yaşamıştım. Kurtuluşum implant oldu. Danışmadaki arkadaşlardan hekimlere kadar herkes o kadar güler yüzlü ve sıcak ki.

Tedavi esnasında sanki ailenizleymişsiniz gibi rahat hissediyorsunuz.

Ahmet Akar (Tekstil Mühendisi)

Yaşınız kaç olursa olsun diş hekiminden korkuyorsanız tedavinizi erteleyebiliyorsunuz. Ben de tedavisini erteleyenlerden biri olarak neden daha öncesinde Dentadent ile tanışmamışım diye kendimi sorguluyorum. Avrupa yakasında iyi bir diş kliniği araştırırken Dentadent’i buldum. Hızlıca randevu oluşturdum ve tedavi sürecim başladı.

Hızlıca anlatayım; Öndeki iki dişim çekildi. Bir ay sonrasında da diş kemiğim tamamen eridiğinden kemik tozu konuldu. Sonrasında implant ve ön iki dişe kaplama yapıldı. Sonucu merak ediyorsunuz değil mi? Şahane… Geç kalınmış ama isabetli bir karar olmuş diyenlerdenim. Dentadent’in uzman hekimlerine kendimi emanet ettiğim için şanslı hissediyorum. Dişlerime kavuştum.

Eskisinden daha özgür gülümsüyorum.

İmplant çeşitleri

Dental implant tedavisinde uygulanacak olan işlemler, hastanın ağız ve diş durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Uygulanan implant şekilleri aşağıdaki gibidir;

 • Endodontik stabilizatörler
 • Transosseöz implant
 • Endosseöz implantlar
 • İntramukozal insertler
 • Subperiostal implantlar

Dental implantlar, hastanın kemik dokusuna yerleştirilme şekillerine ve kullanılacak olan materyallere çeşitliliklere ayrılır.

Dental implant uzmanı olan diş hekiminiz hangi implant tedavisinin size uygun olduğunu belirtecektir.

Uygunluğu ölçümleyebilmek adına sizden ağız röntgeni isteyecek; çene yapınıza ve farklı bir hastalığınızın olup olmadığını inceleyecektir. Tedavi planını ise tüm bu detaylara göre şekillendirecektir.

İmplant diş yapımı ne kadar sürer?

İmplant diş yapımı hastanın durumuna göre değişkenlik göstermekle birlikte 1-3 ay aralığındadır. İlk aşamada hastanın panaromik görüntüsünü elde edebilmek için ağız ve diş röntgeni çekilir.

Röntgen sonucuna göre diş hekimi implant tedavisi için bir planlama yapar. Öncelikle çene kemiğinde veya diş etinde olan problemlerin giderilmesi amaçlanır.

Bu gibi durumlarda ise maksimum 3-6 ay arasında tedavi tamamlanmış olur.

Türkiye implant tedavisi

Türkiye’de implant tedavisi olmak isteyen ve yurtdışından gelen hastalarımız için özel seçenekler sunmaktayız.

Dental implant tedavi planlaması

Türkiye’ye gelmeden önce e-mail, canlı görüşme, telefon ya da WhatsApp’tan iletişim sağlanır. Bulunduğunuz ülkede panoramik röntgen çektirerek e-mail ve ya kargo yoluyla bizlere ulaştırabilirsiniz. Dental implant konusunda uzman diş hekimlerimiz panoramik röntgeni inceleyerek yapılacak tedavileri planlayabilirler. Tedavi fiyat bilgisi de bu aşamada paylaşılır.

Dental implant tedavisi randevu kolaylığı

Dental implant tedavi planlamasını takiben kliniğimiz tarafından size en uygun tarih için randevu oluşturulur.

Dental implant uygulaması için havaalanı transfer

Yurtdışından dental implant tedavisi için gelen tüm hastalarımıza özel havaalanı transfer imkânı bulunmaktadır.

Dental implant tedavisi yaptıracak hastalarımız için otel ve konaklama hizmeti

Anlaşmalı olduğumuz otellerde konaklama imkânı sağlanır. Hastalarımız, Türkiye’de bulundukları süreçte dental implant uygulamalarını konforlu bir süreç içerisinde geçirirler.

Dental implant yaptıracak hastalarımız için gezi ve rehber desteği

Hastalarımız hem implant tedavilerini gerçekleştirip, hem de dinlenmek için anlaşmalı olduğumuz tur şirketleri vasıtasıyla İstanbul bölgesini gezme fırsatı bulmaktadırlar.

Dental implant tedavisinde Türkiye’yi tercih eden hastalarımız için iletişim

İletişim formumuzdan dilediğiniz soruları sorabilir, Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizin uzman hekimlerinden detaylı bilgileri alabilirsiniz. Dilerseniz iletişim formumuzu da doldurabilirsiniz. Yurt Dışı Hasta Sorumlusu Birimimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Dental implant uygulamaları için İstanbul’un en iyi ağız ve diş sağlığı merkezi olan Dentadent ile iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz 0 530 263 87 63 numaralı WhatsApp hattımızdan hızlıca randevu oluşturabilirsiniz.

HEMEN ARA ONLINE RANDEVU WHATSAPP BİLGİ AL

Источник: https://dentadent.com.tr/implant

Implant Tedavisi

Diş Kayıpları Ve İmplant Tedavisi

İmplant çeşitli sebeplerle eksilen dişlerin kaybolan estetiğini ve işlevini tekrar kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen suni diş kökleridir.

İmplantlar genellikle dokulara uygun, dayanıklılıkları son derece fazla ve yüksek teknoloji ürünü olan titanyum malzemeden yapılırlar.

İmplant tedavisi sonucu çene kemiğine yerleştirilen implantlar o kadar doğal bir görünüme sahiptirler ki onları gerçek dişlerden ayırt etmek çok zordur.Bu nedenle bazen onların varlıklarından haberiniz bile olmaz

1-Muayene

Bu etap tıbbi ve diş hekimliği muayenelerinden oluşabilir.

Eğer hastanın genel sağlık durumu implant uygulamasına elverişliyse, çekilecek özel bir röntgen ve ağızdaki dişlerin durumuna göre, dişhekimi kullanılacak implantın tipi ve uzunluğuna karar verir.

Bu etapta implanta ve sonradan yapılacak proteze karar verecek hekimin bu konuda deneyimli olması ve planlamayı implantı uygulayacak Çene Cerrahı ile birlikte yapması çok önemlidir.

2-Operasyon

Operasyon Çene Cerrahı tarafından yapılmalıdır. Protezi yapacak hekim de operasyona katılmalı ve uygulamanın planlandığı şekilde yapılmasına yardımcı olmalıdır. İmplantın yerleştirilmesi lokal anestezi ile yapılır.

İnsizyon dişeti üzerinden yapılarak kemikte uygun aletlerle implantın yerleştirileceği yuva açılır. İmplant bu yuvaya yine özel aletler kullanılarak yerleştirilir.

İşlem, uygulanacak olan implantların sayısına bağlı olarak 30-90 dakika arasında sürebilir.

3-İyileşme safhası 

İmplant yerleştirildikten sonra, kemikle bütünleşmesi için belli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Bu süre minimum 3 aydır. Bu süre içerisinde gerekirse hastaya geçici bir protez uygulanabilir.

Hastalar uygulanan implantların üzerine direk çiğneme yükü vermeden normal beslenmelerini yapabilir.

İyileşme süresi sırasında, implantı uygulayan hekim belirli aralıklarla hastayı kontrollere çağırır ve gerek görürse tekrar bir röntgen isteyebilir.

4-İmplant Üst Yapısının Yerleştirilmesi 

İyileşme süresi tamamlanıp implant çevresi tamamen yeni kemikle dolduktan sonra, implantın üzerine üst yapısı yerleştirilir.

5-Protezin Yapılması

Yapılacak olan proteze uygun ölçü maddeleri ile ölçü alınır. Protez tek bir kron, köprü, parsiyel veya tam protez şeklinde olabilir.

İmplant tedavisi sırasında çok acı hissediliyor mu?

İmplant tedavisi lokal anestezi altında uygulanan bir tedavi olduğundan genelde ağrısız geçen bir operasyondur. Operasyonu yapacak olan hekim ve hastanın tercihi doğrultusunda genel anestezi de uygulanabilir.

Ancak her cerrahi operasyonda olduğu gibi implant tedavisinde de bazı ağrılar olabilir.Operasyon sonrası ortaya çıkabilecek ağrılar normal diş çekimi sonrası ortaya çıkan ağrılardan farklı değildir. Hekim tarafından verilecek olan ilaçlar operasyon sonrası ağrıların önlenmesini sağlayacaktır.

Avrupa Diş ailesi kendinizi rahat hissetmeniz için daima yanınızda olacaktır

İmplant tedavisi pahalı bir uygulama mıdır?

İmplant uygulamaları bir dizi karmaşık ve uzun süreli işlemleri gerektirir. Dolayısıyla rutin diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek bir harcama gerektirirler. Buna karşılık implant tedavileri tamamlanan hastalarda yapılan bir araştırmada, hastalar yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını ve gerekirse aynı şeyi tekrar yaptıracaklarını belirtmişlerdir.

İmplant tedavisi kimlere uygulanamaz

Diyabet (şeker hastalığı); kontrol altında olmayan ve diyabetin  düzenli seyretmediği durumlarBazı romatizmal hastalıklarKanda pıhtılaşma sorunlarıBazı kalp hastalıklarıAşırı zayıf bünyeye sahip olmak.Uygun olmayan çene yapısı.Hastada panik atak rahatsızlığının olmasıHastanın aşırı heyecanlı ve endişeli olması

İmplant tedavisi sonrası sağlanması gereken oral hijyeni (ağız temizliğini) hastanın tam olarak sağlayamayacak olması

Büyük azı dişlerin kaybında, arka bölge dişsiz sonlanıyorsa;Hastalara takılıp çıkarılabilen bir parsiyel protez yerine, yerleştirilecek birkaç implant ile sabit bir köprü yapılabilir
Tek bir dişin kaybedilmesi durumunda; kaybedilen  dişin her iki yanında bulunan  dişler korunarak, bu diş yerine tek bir implant yerleştirilebilir
Dişsiz alt ve üst çenelerde;     

İleri düzeyde kemik erimesi sonucunda hastanın protezini kullanamaz hale geldiği durumlarda. Böyle durumlarda  hastanın kullandığı protez çene kemiğine  yerleştirilen implantların üzerine oturtularak tutuculuğun daha da artması sağlanır.

Dişsiz uzun boşluklarda;

Sabit köprünün yapıldığı durumlarda  köprü gövdesinin uzun olmsının yaratacağı sorunlarda , dişsiz bölgeye uygulanacak bir ya da birkaç implant ile yapılacak olan köprünün desteği ve dayanıklılığı arttırılabilir.

İmplant tedavisi nekadar sürer?

Operasyon süresi yapılacak olan  implant sayısına ve hastanın durumuna bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında değişebilir. Operasyondan sonra, implant ile çene kemiğinin birleşmesi için (osteointegrasyon) yaklaşık olarak 2-6 ay kadar beklenir.

Gerekli görülen bazı durumlarda  bu dönem süresince hastaya geçici bir protez kullandırılabilir. Daha sonra vakanın özelliğine göre birkaç seans süren bir uygulama ile implant üstü protezler takılır.

Uygun olan şartların sağlanması durumunda hiç beklemeden de protez yapılabilmektedir

İmplant uygulamasının yararları

Diş kayıpları sonucu ortaya çıkan travma , fizyolojik olarak ortaya çıkan kemik erimeleri, çene kemiğinin seviyesinde ve hacminde  azalmasına sebep olmaktadır. Bu durum da, uygulanacak olan  protezin fonksiyonunu tam anlamıyla  yerine getirebilmesine engeldir.

Bunun sonucunda da çiğneme ve konuşmada problemler çıkması kaçınılmaz olur.

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar.

Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür.
Dolayısıyla diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır.

İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir

İmplant Tedavilerinde  Başarı Oranı Yüksek Midir?

Evet implant tedavilerinde başarı oranı oldukça yüksektir.Yapılan bilimsel çalışmalarda implant başarısının %90-100 arasında değiştiği gösterilmiştir. Fakat elbetteki her tıbbbi işlemde olduğu gibi %100 garanti vermek mümkün değildir.

İmplantların Ağızda Kalma Süresi Nedir?

İmplantların kullanıldığı süre bir çok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektdir. İlk implant uygulaması yapılan hastaların implantlarını 30 yılı aşkın süredir başarıyla kullandıkları tespit edilmiştir. Her türlü tıbbi operasyonlarda olduğu gibi, prensip gereği implanlara da ömür boyu garanti verilmesi mümkün değildir.

Havaalanı gibi bir güvenlik kontrolü sırasında metal dedektörleri implantım nedeniyle uyarı verir mi?

Hayır vermez.Bunun için endişelenmeyin.İmplantlar manyetik değildir ve detektörü etkilemek için fazla küçüktür.Detektör implantlarınız için uyarı verse bile sorunu çabucak ve kolayca açıklayabilmeniz için bir implant kimliniğiniz olacaktır.

İmplantlar kalp pilini etkileyebilir mi?

Hayır etkilemez.İmplantların elektromanyetik etkisi yoktur.Kalp pilinizin çalışmasını olumsuz yönde etkilemesi söz konusu değildir.

İmplant destekli bir protezi gece çıkartmam gerekir mi?

Geleneksel bir protez gece çıkarılmalıdır,çünkü uyku esnasında yerinden çıkarak sindirim veya solunum yolunu tıkayabilir.İmplant destekli bir protez normalde yerine sabitlenmiştir ve gece herhangi bir teh yaratmadan yerinde bırakılabilir.Diş hekiminiz size bu konuda tavsiyelerde bulunacaktır.

İmplant tedavisinde her hangi bir yaş sınırlaması yoktur.. Her yaştaki hastalar bu tedavi  için uygundur. Ancak  gençler için kemik gelişiminin tamamlanmasını beklemek gerekmektedir.

Kemik gelişimi kızlar için  16-17 erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir.Yetişkinlerde  ise herhangi bir üst yaş sınırı yoktur.

Ancak hastanın yaşından dolayı ortaya çıkacak  riskler mevcut ise implant tedavisi yapılmayabilir.

İmplant Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Sağlıklı kemik yapısının yeterli miktarda ya da yeterli miktara ulaştırılabilecek potansiyele sahip olmasıİmplant yapımı için kesinlikle risk teşkil eden bazı hastalıkları olmayan herkes, implant tedavisi görebilirYara iyileşme kapasitesi normal düzeyde olanlar

Ağız için gerekli  hijyeni sağlayabilecek kişiler implant tedavisi için uygundur.

İmplantların vücut tarafından reddedilme olasılığı var mıdır?

Günümüz implant tedavisinde en çok kullanılan materyal titanyumdur. Titanyum doku dostu olan ve tıp dünyasında  güvenle kullanılan bir materyaldir. Dolayısıyla titanyum malzemeden yapılan implantların vücut tarafından reddedilmesi gibi bir durum yoktur.

İmplantlar kansere neden olur mu?

Bugüne kadar implanttan kaynaklanan herhangi bir kanser vakasına rastlanmamıştır.

İmplantlar estetik amaçlarla kullanılır mı?

İmplantlar genelde estetik nedenlerle kullanılmazlar. İmplantların kullanılmasındaki amaç protez dişlere dayanak vermektir. Ancak implant üstüne uygulanacak dişler estetik dişler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapılabilir fakat böyle bir tedaviye başlamadan önce beklentilerinizi tamamı ile diş hekiminize danışmalısınız.

İlaçlar İle Herhangi Bir Etkileşim Var mıdır?

Bu belirli ilaçlar için mümkündür.Örneğin,kortizon vücut metabolizmasını ve bağışıklık sistemini değiştirebilir ve iyileşme ile ilgili problemler ile karşılaşılabilir.Pıhtılaşmayı engelleyici ilaçlar implantların yerleştirilmesi esnasında ciddi kanamalara sebep olabilir.Eğer düzenli olarak ilaç kullanmanız gerekliyse bunu diş hekiminiz ile görüşmeniz gerekir

İmplant tedavisinin yapılmasının sakıncalı olduğu durumlar nelerdir?

İmplant tedavisi yapılacak hastada bulunan bazı hastalıklar implant tedavisinin yapılmasını sakıncalı hale getirebilir.

İmplant tedavisinin başarısı aşağıdaki faktörlere bağlıdır :

. İmplant öncesi ve sonrasında ağız sağlığı ve temizliğine özen gösterilmesine. İyileşme döneminde kullanılan alkol ve sigara miktarına. Genel sağlık durumunun iyi olmasına (Kontrol edilemeyen şeker hastalığı iyileşmeyi olumsuz yönde etkiler). İmplant’ların steril bir ortamda yerleştirilmesine

. Endikasyonun hekim tarafından doğru konulmuş olmasına doğrudan bağlıdır. 

İmplantlara karşı alerjik olunabilir mi?

Dental implantlar kırk yılda fazla süredir kullanılmaktadır.Bu uzun süre içersinde titanyum esaslı implantlara karşı bilinen hiçbir alerjik durum görülmemiştir.Titanyum hiçbir alerjik bileşen içermez ve vücut içerisinde tamamen etkisizdir.

İmplantın Uygulanmasındaki Başarısızlık Ve İmplantın Çıkarılması Durumu ile Karşılaşılabilirmi?

Klinik başarısızlık oranı tüm dünyada % 5 ve %10 arasında değişiklik göstermektedir. İmplantın etrafında kemik oluşmaması durumunda, implantlar oynuyorsa çıkarılmaları diş çekimi kadar basittir.

Eğer implantın etrafı kemikle tam olarak dolmadıysa, fakat implant oynamıyorsa, özel bir alet yardımıyla kolaylıkla çıkarılabilir. İmplantlar çıkarıldıktan sonra yerleri bir diş çekiminden sonraki yaranın iyileşmesi gibi kapanmaktadır.

Bu arada implantların yerleştirildiği operasyon sonrası hafif bir ağrı, yüzde şişlik, yanak ve boyunda morarmaların olması da normaldir

İmplant tedavisinde ne kadar süre sonra normal iş hayatına dönebilirim?

Genellikle tedaviden 1 gün sonra normal hayatınıza 1-3 gün arası sürede normal iş hayatınıza dönebilirisiniz.

Источник: http://beylikduzudis.com/tedavilerimiz/implant-tedavisi/

İmplant Tedavisi

Diş Kayıpları Ve İmplant Tedavisi

Diş implantı, diş protezlerine destek vermek için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Diş ve gülüş estetiğini bozan eksik dişlerin varlığında, genellikle diş implantı uygulamaları tercih edilir.

Diş implantı uygulamalarında, titanyum gibi bir malzemeden üretilmiş olan vücut dokularına uyumlu yapay diş kökleri, steril bir ortamda küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilir.

Yaklaşık olarak 2-3 ay içinde çene kemiğine tamamen tutunan implant, üzerine konacak protezi taşıyacak duruma gelir.

Diş implantı uygulamalarının sağlıklı ve estetik sonuçlar sunması için gereken şartlar şunlardır:

 • Alanında uzman diş hekimleri tarafından yapılmalıdır.
 • Çene kemiği ile uyumlu olan, iyileşmenin hızla tamamlanmasına olanak sağlayan implantlar kullanılmalıdır.
 • Uygulanan implant; diş ve diş eti hastalıkları ile kemik erimesine yol açmamalıdır.
 • Doğal dişe en yakın görüntü sağlayan malzemelerle kaplanarak diş ve gülüş estetiği sağlanmalıdır.

1 – Diş implantının çene kemiğiyle uyumu

Kullanılan implantın materyali, dizaynı ve yüzey yapısı, cerrahi işlemin steril bir ortamda ve çene kemiğine zarar vermeden yapılması, implant yuvasının implanta tam uyacak şekilde hazırlanması gibi faktörler, implantın çene kemiğiyle uyumunu sağlayan önemli faktörlerdir.

Akıllı İmplant

Protez uzmanı ve çene cerrahı diş hekimlerimizin steril şartlarda yaptığı implant uygulamarında, yüksek düzeyde kemik uyumu hedeflenir.

Sıradan İmplant

Yeterli kaliteye sahip olmayan implantlar çene kemiğiyle uyum sağlama sorunlarına yol açabilir. Alanında uzman olmayan diş hekimleri tarafından uygun olmayan ortamlarda yapılan uygulamalar, implantın çene kemiğiyle uyumunu azaltabilir.

İmplant Diş (Vidalı Diş) Nasıl Yapılır?

Diş Kayıpları Ve İmplant Tedavisi

Dişler, yemek yeme ve konuşma fonksiyonları için çok önemlidir. Bu nedenle diş kaybı olmaması için büyük çaba sarf edilir. Diş kaybını önlemek için belli aralıklarla muayene olarak gerekli tedavileri yaptırmak ve diş hekiminin tavsiyelerine uymak gerekir. Bunlar yapılmazsa diş, diş eti veya çene kemiği problemleri ortaya çıkabilir. Sonuç olarak da diş kayıpları görülebilir.

Diş kayıpları çiğneme fonksiyonun aksamasına neden olur ve kişi istediği gibi beslenemez. Çok sayıda diş kaybı varsa kişi yiyecekleri hiç çiğneyemez. Zamanla sindirim problemleri ve kilo kaybı gibi sorunlar ortaya çıkar. Diş kaybı görülen durumlarda diş hekimlerinin uygulayabileceği bazı tedavi seçenekleri vardır.

Bunlar: Hareketli protezler, köprü protezler ve diş implantı uygulamalarıdır.

İmplant Diş Nasıl Yapılır?

  ->  Eğer bir tane değil de çenenin tümüne implant yapılacaksa ilk etapta hangi bölgelere implant diş vidası yerleştirileceğine karar verilir ve bu bölgelerin ölçümü radyografi yardımıyla yapılır.

  ->  Daha sonra implantın yerleştirileceği bölgedeki diş eti kesilir ve açılır.

  ->  Çene kemiğine, implant vidasının yerleşmesi için yeterli boyutlarda delikler açılır. Diş çekiminden hemen sonra çekilen dişin boşluğuna da aynı işlem uygulanabilir. Böylece diş çekimi yarasının iyileşme süresiyle implant yarasının iyileşme süresi birleştirilebilir.

  ->  İmplant vidaları bu deliklere yerleştirilir ve açılan diş eti orijinal konumuna getirilerek dikilir.

  ->  Bir hafta sonra hastanın dikişleri alınır.

  ->  Vida yerleştirildikten sonra ortalama 3-4 ay beklenir. Bu süreçte implant vidanın etrafında bir kemik oluşumu gözlenir ve vida kemik tarafından sıkıca tutulur.

    ->  Vidanın etrafında yeterli düzeyde kemik oluşunca hastanın çenelerinden ölçü alınır.

  ->  Bu ölçüye göre implantın üstüne uygun protez yapılır ve takılır.

  ->  Hasta belli aralıklarla kontrole gelir ve yapılan dişle ilgili bir sıkıntı olup olmadığına bakılır.

  ->  İyi yapılmış bir diş implantı ömür boyu kullanılabilir.

İmplant Dişin Özellikleri Nelerdir?

  -> Hareketli protezler gibi takıp çıkarma gereksinimi yoktur. Hasta, ağzında doğal dişi varmış gibi hisseder.

  ->  İmplant dişin çiğneme kuvvetlerine olan direnci köprü protezlerden daha fazladır.

  ->  İmplant diş, diğer protez türlerine göre daha uzun ömürlüdür.

  ->  İmplant diş, diş hekimliğinde uygulanan en pahalı tedavi yöntemlerinden biridir.

  ->  Başarıyla yerleştirilmiş bir implant dişin zararı yoktur. Ancak işinin uzmanı olmayan bir doktora yaptırıldığında önemli derecede kötü sonuçları olabilecek cerrahi bir operasyon gerektirdiği için dikkatli olunması şarttır.

İmplant Dişler Kaç Parçadan Oluşur?

İmplant dişler 3 parçadan oluşur. Bunlar;

  -> Çene kemiğinin içinde kalan implant gövdesi

  ->  İmplant gövdesinin üst kısmına oturan vida

  ->  Ağızda görülen implant üstü protez diş

Kimler İmplant Diş Yaptıramaz?

  ->  AIDS gibi bağışıklık sistemini çökerten ve doku iyileşmesini engelleyen hastalıkların varlığında

  ->  Hamilelerde

  ->  İleri dereceli anemi hastalarında

  -> Yüksek risk gurubundaki kalp ve damar hastalarında

  ->  Kontrol altında olmayan diyabet hastalarında

  ->  Aşırı sigara kullanımı nedeniyle diş eti ve çene kemiğinde rahatsızlık bulunanlarda

  ->  Çene kemiğinin kalınlığı, implant vidası yerleştirmeye yeterli olmayan kişilerde

 Çene Kemiğinin Kalınlığı Yetersizse?

Çene kemiği, çeşitli periodontal hastalıklar veya diş kayıpları nedeniyle zarar görerek incelebilir. Bu incelme kemiği implant diş vidası koyulamayacak seviyeye getirirse kemik tozları kullanılır.

Öncelikle kemiğin ince olduğu bölgelere kemik tozu yerleştirilir ve bunların çene kemiği ile kaynaşarak sağlam bir yapıya dönüşmesi beklenir.

Çene kemiğinin ilgili bölgesi yeterli kalınlığa ulaştıktan sonra standart implant diş uygulamasına geçilebilir.

0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
Loading…

Источник: https://www.uzmantedavi.net/implant-dis-vidali-dis-nasil-yapilir/

Diş İmplantı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş Kayıpları Ve İmplant Tedavisi

Birçok hastalık ve sağlık durumunda ilerleyen tıp gelişmeleri gibi, dişlerin kısmen ya da tamamen kaybında da bu tıbbi gelişmeler ve ilerlemeler gerçeğe en yakın çözümleri üretebilmektedirler.

Diş tedavisi için genellikle sadece diş kaybında değil aynı zamanda diş etlerinin dibindeki kemikte de herhangi bir olay sonrası oluşan hasardan sonra, ya da yaşlılığa bağlı olarak çene kemiğindeki değişikliğe paralel bir şekilde tüm dişlerin kaybı yaşandığı zaman uygulanan en gerçeğe yakın yöntem tabiî ki şüphesiz implant tedavisidir.

İmplant tedavisi ilk olarak çene kemiğine yapay bir protez yerleştirilmesi ve ardından çene kemiği ile kaynaşarak kemikleşen bölge üzerine takılan yapay ancak gerçekten çok da farksız olmayan diş uygulaması yapılarak gerçekleşir.

Bu uygulama ilk yapay kemiğin yerleştirilmesiyle başlar ve yerleştirme süresi, hastanın ağız içi genişliğine ya da ağız içindeki uygulanabilirlik durumuna göre bir teşhis konulduktan sonra yerleştirme süreci başlar.

Bu süreç ise bahsedilen durumlara bağlı olarak yaklaşık 10 dakika ile yarım saat arasında değişiklik gösterebilmekte. Ancak bu başlangıç uygulama süreci için, dar bir çene yapısına sahip olan hastalarda birkaç saate kadar uzadığı da söylenebilir.

Daha sonrasında uygulanan yapay tabanın kemikleşme süreci, dişlerin yerleştirilmesi ve tamamen sorunsuz bir çene ve diş kullanımı süreci için ise yaklaşık olarak 3 ay ile 8 aya kadar değişen bir zaman dilimi söz konusu olabilir.

İmplant Tedavisi Süreci Hangi Aşamalarla Gerçekleşir?

Hastanın durumuna göre tedavi süresinde değişiklik gösteren İmplant diş tedavi uygulaması, her hasta için çok farklı bir etken söz konusu olmadığı sürece aynı aşamalardan geçmektedir.

İlk olarak tedavi amacıyla gittiğiniz diş hekiminin, diş, çene kemiği uygunluğu ve diş kökü hesaplaması gibi bazı teşhisleri koyabilmesi için ilk aşamada panaromik bir görüntü verme özelliğine sahip diş röntgeni çekilmektedir.

Bu röntgende çıkan sonuca göre diş hekimi, uygulanacak İmplant tedavisi için dişin uzunluğuna, çene kemiğinin şekline, tedavinin çeşidine ve ağız içindeki diş bölgesinin yerleştirilme için inceliğine ve uygunluğuna karar vererek gerekli hazırlıkları yapmasıyla devam eder.

Bu süreçte çene kemiğin uygun bulunmaması durumunda kemiğin tedaviye olumlu bir hale gelebilmesi için oldukça uzun bir bekleme süresi oluşabilir ve bu süre 6 ayı kadar bulabilir. İkinci olarak sıra gelen aşama, ilk aşamada çene kemiğinin uygun hale getirilmesinden sonra başlayan tedavi sürecidir.

İkinci süreçte diş hekiminin hastanın durumuna göre hazırladığı dişler ve protezler, artık cerrahi bir operasyonla takılmaya başlanır. Bu cerrahi operasyon aşamasında hastaya genellikle lokal anestezi uygulanır ancak hastanın durumuna göre de genel anestezi uygulanması mümkündür.

Anestezi uyuşturması ile hastanın acı çekmemesi sağlandıktan sonra, sıra hazırlanan dişlerin eksik diş yerlerine uygulanmasına gelir. Bu aşamada dişler, diş kökünün yerlerine, çene kemiğinin içerisine yerleştirilmektedir. Daha sonrada cerrahi uygulama sonlanır ve bekleme sürecine geçilir.

İmplant sonrası bekleme süreci, yine hastanın durumuna ve yapısına bağlı olarak 6 haftadan başlayan ve 6 aya kadar uzama görülebilen bir süreçtir ve bu süre boyunca diş kökü olması amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay dişlerin, kemik ile kaynaşması ve gerçek diş görevi görebilmesi için beklenmektedir.

6 hafta ile 6 ay arasında değişebilen bu uzun ve sabır isteyen süreçte belirli zaman dilimleri içerisinde, diş hekimi uygun gördüğü takdirde kontrole gidilir ve hekim duruma bağlı olarak röntgen çekebilir, diş köklerinin durumundaki değişikliği yakından takip edebilir.

İmplant Tedavisi Süreci Boyunca Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

İmplant tedavisi, hastanın bir ya da daha çok dişini kaybettiği durumlarda uygulanan, çene kemiğine diş köklerinin yerleştirilmesi işlemidir ve bu işlem sırasında hem çene kemiğinin uygun duruma getirilmesi, hem de uygulamadan sonra dişin kemikle kaynaşması durumu toplamda 9 ayı bulabilecek kadar uzun bir sürece tekabül edebilmektedir.

Bu kadar uzun bir süre zarfına yayılma ihtimali olan tedavi, hasta için oldukça sıkıntılı da geçebilir. Bu yüzden süreci daha kısa bir dilime indirmek, dişlere zarar verecek olan her şeyden uzak durarak ve dikkat edilmesi gereken her şeye dikkat ederek, daha kısa süreli bir diş tedavisine kavuşmak da mümkündür.

Bu sebeple, hastanın tedavi sonrasında ve başlangıcında, ağız bölgesine darbe almamaya dikkat etmesi, fazla sert ya da katı yiyecekler tüketmemeye dikkat etmesi ve ağrı ya da sancıyı daha az hissetmek adına aşırı soğuk ve aşırı sıcak besin maddelerinden uzak durması gerekmektedir.

Bunun gibi kolayca uygulanabilecek olan birkaç yöntemle, dişlerin hasar görmemesi, dişin fazla baskı sebebiyle kaynaşmasında hasar oluşmaması ve daha hızlı bir şekilde kemikle kaynaşması sağlanabilmektedir.

İmplant Tedavisinde Ağrı Hissedilir mi?

İmplant tedavisi her ne kadar 6 hafta ile 9 ay arasında değişen bir süreç olsa da, ağrı ve sancı hissedilme ihtimali olan süreç yalnızca cerrahi müdahale ile diş yerleştirme uygulamasından sonraki birkaç günlük süreçtir.

Cerrahi müdahale sırasında kişiden kişiye değişen ve diş hekimin uygun bulduğu şekilde lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanmasından kaynaklı olarak, hastanın herhangi bir acı hissetmesi mümkün değildir ancak, cerrahi işlem sonrasında uyuşukluğun yavaş yavaş geçmeye başlamasıyla ufak çaplı ağrılar, çok şiddetli olmayacak şekilde sancılar ve hafif bir şişlik görülmesi muhtemeldir. Diğer çoğu diş tedavisi gibi İmplant tedavi sürecinde de şişlik ve ağrı yaşanması normaldir ancak bazı uyuşturucular ve ağrı kesiciler ile birlikte bu süreci de fazla acı çekmeden birkaç gün içerisinde atlatmak mümkündür.

İmplant Tedavisinin Başarısız Sonuçlanması Mümkün müdür?

İmplant tedavisi, hastanın şartlarına göre çok uzun bir sürece kadar uzama ihtimalinin olması sebebiyle, bu tedavi yöntemini tercih edenlerin aklına gelen ilk soru işareti uygulama sonrasındaki uzun soluklu bekleyişin boşa gitme ihtimalinin olup olmadığıdır.

İmplant tedavisinin en önemli süreci, cerrahi müdahale sonrasındaki yapay diş köklerinin çene kemiği ile doğru ve hasar görmemiş bir şekilde kaynaşma sürecidir. Bu kaynaşma süreci içerisinde diş hekimi, çok sık olmasa da uygun gördüğü aralıklarla röntgen çekerek, dişin kaynaşma sürecini takip alır.

Bu takip sırasınca birkaç röntgen çekiminden sonra diş hekimi sürecin ne kadar başarılı olduğunu ve ne kadar başarılı bir süreç gerçekleştirildiğini tahmin edebilmektedir.

Bu aşamada çoğu operasyonun oldukça sağlıklı ve beklendik şekilde sonuçlandığını söylemek mümkünken, tabiî ki bazı hastalarda aynı başarı az bir ihtimal de olsa görülememektedir. Başarısız sonuçlanacağı düşünülen İmplant tedavisi sonrasında ise, bir günde implant tedavisi adı altında bir yöntem geliştirilmiştir.

Bir günde implant tedavisi, yapay diş köklerinin, çene kemiğine kaynaşması için geçen sürede yapılan kontrollerde diş hekiminin herhangi bir ilerleme gözlemleyemediği ve büyük bir ihtimalle kaynaşmanın gerçekleşmeyeceğini düşündüğü durumlarda çok fazla zaman kaybetmemek adına yapılan ani implant uygulamasıdır.

Alternatif bir tedavi olarak görülen ve bu amaçla geliştirilen uygulama yöntemi, hastanın kliniğe girdikten sadece birkaç saat sonrasında oldukça yeni ve gerçeğe yakın dişleri ile klinikten ayrılabileceği kadar etkili ve kısa zaman alan bir yöntemdir.

Bu işlemin de yine tamamen kullanımda soruna yol açmaması için birkaç aylık çok zorlamama ve dişleri koruma esastır. Sonrasında ise rahatlıkla kullanım sunarak hastanın tüm dişerine kavuşmasını sağlar.

Ayrıca bir günde implant tedavisi, herhangi bir sayı fark etmeksizin tüm dişlerin yenilenmesinde de birkaç diş yerinin doldurulmasıyla da uygulanabilmektedir.

İmplant Tedavisinin Başarısız Olmasına Sebep Olan Sağlık Durumları Var mıdır?

İmplant tedavisi bir dişten bütün dişlere kadar, ağız içi sağlığı ve görünümüne tamamen kavuşmak için yapılan bir uygulamadır ve bu uygulamanın tedavi öncesindeki ve sonrasındaki süreci, diğer diş uygulamalarına göre daha uzun süreçler almaktadır.

Bu sebeple tedavinin başarısız olarak sonuçlanması hastanın çok da hoşnut olmadığı bir süreçtir ancak başarısız olma ihtimalinin de oluşması tabiî ki başka etkenlere bağlıdır. Bu etkenlerin başında, diğer çoğu hastalığın da sebebi olduğu gibi sigara kullanımı gelmektedir.

Sigara tüketimi uzun soluklu ve aşırı olduğu sürece, kandaki oksijen oranını düşürerek kemiğe dişin kaynaşması sırasında ihtiyaç duyulan oksijen miktarını da olumsuz etki eder ve iyileşme sürecini oldukça yavaşlatır.

Aynı zamanda şeker hastalığı olan kişilerde, kalp hastalıkları olanlarda, kanındaki bazı madde oranlarının eksikliğinden kaynaklı pıhtılaşma sorunu yaşayanlarda ve hiper tansiyon rahatsızlığından muzdarip olan kişilerde, hekim kararınca İmplant tedavisi uygulanmayabilir ya da hastalık durumuna göre oldukça dikkatli ve kontrollü bir süreç ile uygulanabilmektedir.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/dis-implanti-tedavisi-ne-kadar-surer/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.