Diş Sağlığı Hakkında Bilinen Yanlışlar

Diş sağlığı hakkında doğru bilinen yanlışlar (Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı)

Diş Sağlığı Hakkında Bilinen Yanlışlar

Diş sağlığını korumak için farkında olmadan yapılan yanlışların ağız ve diş sağlığı üzerinde etkisi büyük. Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Uzmanı olarak görev yapan Dt. Fırat Dağcıoğlu ağız bakımı ve diş sağlığı hakkında altın değerinde önerilerde bulundu.

Her gün en az iki kere düzenli diş fırçalayın

Herkesin bildiği en temel diş bakım işlemi de olsa, özellikle geceleri diş fırçalamak bazen atlanıyor. Oysa özellikle uyumadan önce diş fırçalamanın önemi büyük. Gece boyunca kapalı olan ağız içinde diş çürüğüne sebep olan bakteriler çok daha fazla ve hızlı çoğalıyor. O yüzden aksatmadan gece yatmadan önce ve sabah olmak üzere en az iki kere diş fırçalamayı atlamamak gerekiyor.

Diş hekimi kontrolünü atlamayın

Ağız içindeki problemler her zaman kendini ağrı ile göstermez. Ağrımaya başladığında çok ilerlemiş olabilir. Bu da yapılacak tedavinin nispeten daha zor ve uzun olmasına sebep olur.

Basit bir dolguyla çözülebilecek bir diş kanal tedavisi, kanal tedavisi ile çözülebilecek bir diş çekim gerektirebilir. Özellikle gece veya önemli günlerde şiddetlenen diş ağrıları kişiyi çok zor durumda bırakır.

Bu sebeple 6 ayda bir diş hekimi kontrolü sizin fark etmediğiniz sıkıntıları başlangıç aşamasında tespit eder.

Diş ipi önemli

Diş fırçalamak diş yüzeylerini temizlerken, diş aralarında kalan plaklara sebep olur. Dişlerde var olan hafif çapraşıklıklar bu durumu arttırır. Diş fırçasının giremediği arayüzleri temizlemenin tek yolu diş ipi kullanmak.

Dişeti sağlığına da dikkat edin

Dişeti sağlığı olmadan ağız sağlığından bahsetmek mümkün değil. Diş sağlığı için gerekli bakımları tam olarak uygulandığında dişetleri de sağlıklı olacaktır. Aksi takdirde dişeti rahatsızlıkları diş problemleri kadar ciddi ağrılar ve sıkıntılar yaratır.

İyi beslenin

Sağlıklı beslenmenin diş ve ağız sağlığı açısından önemi büyük. Özellikle C vitamini diş eti sağlığını korurken, yoğurt, peynir gibi hem yağ hem süt içeren besinler diş sağlığı için önemli.

Diyetten, şekerli ve asitli yiyecek içecekleri çıkarmak, bu besinler tüketildiğinde de diş yüzeylerini temizlemek gerekir.

Şekersiz sakız çiğnemek de tükürük akışını arttırarak ağız içinin temizlenmesini kolaylaştırır.

Sağlık problemleri diş sağlığı için tehdit!

Kronik rahatsızlıklar vücutta yol açtıkları değişikliklerle ya da kullanılan ilaçlar sebebiyle diş sağlığını etkiler.

Bu rahatsızlıkların başında diyabet, kalp hastalıkları, karaciğer ve böbrek yetmezliği, reflü, emoterapi ve radyoterapi öncesi dönem sayılabilir.

Bu tip rahatsızlıkların teşhisi konduğunda diş hekiminizle görüşmeniz gerekli tedavilerin yapılması ve gereken önlemlerin alınmasını sağlar.

Hamilelikte diş bakımını ekstra önemseyin

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı değişen hormonlar dişeti hassasiyeti ve kanamalarını arttırır, ağız içinde problem oluşmasını kolaylaştırır. Hamilelerin bu dönemde diş hekimi kontrollerini arttırmaları, diştaşı temizliğini sıklaştırmaları önemli.

Ayrıca hamilelikte özellikle kullanılacak ilaçlar yüzünden ve erken doğum ya da düşük gibi riskleri önlemek için mümkün olduğunca az tedavi yapmak en doğru olanıdır. Bu dönemi emzirme dönemi takip eder ve annenin ilaç kullanması tercih edilmez. O yüzden özellikle planlı hamilelikler de, hamile kalmadan diş hekimi kontrolüne gitmek ve gereken tüm tedavileri yaptırmak önemli.

Ağız içindeki yaraları ciddiye alın

Genel sağlığı tehdit edebilecek birçok hastalığın ilk belirtileri ağız içinde kendini gösterir. Uzun süre ağızda kalan ya da sık tekrarlayan ağız yaraları, renk değişiklikleri ya da şişlikler oluştuğunda bir diş hekimine ya da ağız hastalıkları uzmanına danışın.

Süt dişleri önemli

Süt dişleri daimi dişler için yer tutucu görevi görür.. Süt dişlerinin vaktinden önce çekilmesi daimi dişlerde çapraşıklıklara; süt dişlerinde çürüklerin yol açtığı iltihap ve abseler daimi dişlerde şekil ve renk bozukluklarına yol açar. Süt dişleri çıktığı andan itibaren temizlenmeli, 4 yaşından itibaren de düzenli hekim kontrolü yapılmalı.

Dolgu ve implant gibi materyallerin bakımını ihmal etmeyin

Ağız içerisine sonradan yerleştirilen her türlü restorasyon titiz bakım gerektirir. Bu bakımlar için kullanılması gereken arayüz fırçaları, ağız duşları ya da köprü altı ipleri gibi aparatları, hekimin önerdiği gibi kullanmak, yapılan tedavinin uzun süre sağlam kalmasını ve ağız içinde temizlenmemiş hiçbir alan kalmamasını sağlar.

Источник: https://www.gidahatti.com/dis-sagligi-hakkinda-yanlislar-72681/

Diş sağlığında doğru bilinen 10 yanlış

Diş Sağlığı Hakkında Bilinen Yanlışlar

Bebeklik döneminden itibaren diş sağlığına gereken önemin verilmesi, çocuğun hayatı boyunca sağlıklı diş ve ağız yapısına sahip olması için gereklidir. Yrd. Doç. Dr. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu konuyla ilgili görüşlerini anlatıyor.

Süt dişlerinin kalıcı dişler kadar önemli olmadığı düşüncesi (Yanlış )

Halk arasında erken çıkan dişlerin zayıf oldukları ve bu sebeple çabuk çürüdüklerine dair yanlış bir düşünce vardır.  Oysa diş bakıma daha fazla özen göstererek çürük yapıcı etkenler önlenebilir. Süt dişlerinin yapıları kalıcı dişlere göre daha farklıdır.

Eğer süt dişleri zamanından erken çürür ve çekilirse yan dişler kayacak ve alttan gelen kalıcı dişlere yer olmayacağı için kalıcı dişlerde oluşan çapraşıklık ortodontik tedaviye neden olacaktır.  Süt dişlerinin alttan gelen kalıcı dişlere rehberliği söz konusudur.

 Bu nedenle sağlıklı dişler için erken yaşlarda çocuklara ağız bakımı alışkanlığının kazandırılması gerekir.

Bebeği biberonla uyutmak doğrudur  (Yanlış)

 Bebeğinizi biberon çürüğünden korumak istiyorsanız uyku esnasında bebeğinize sadece emzik verin ya da biberonun içerisine sudan başka bir şey koymayın.

Bebeğinize biberonla süt, mama, meyve suyu ya da tatlandırılmış ballı süt, pekmezli su gibi içecekleri vererek uykuya yatırmayın.  Sütün besleyici değerini arttırmak adına biberonla verilen ballı ve pekmezli süt, bebeğin dişlerinde hızla çürümeye neden oluyor.

Gece uyumadan hemen önce veya uyku sırasında biberonla içilen süt, bebeğin dişlerinde “Biberon Çürüğü” gelişimine neden olabilir.

Bebeklerde parmak emme alışkanlığının dişlere zarar vermez  (Yanlış)

Her bebekte görülen parmak emme ihtiyacı çocuklarda 3-4 yaşlarına kadar gözlemlenir. Parmak emme davranışını bebekler henüz anne karnındayken öğrenirler.  Yeni doğan bebeklerin parmaklarında görülen kabarcıklar bunun bir sonucudur.

 Parmak emme henüz gelişmekte olan kas ve kemik yapıları üzerine basınç uygulayarak dişlerin yer değiştirmesine yol açabilir. Bebekler diş çıkarma zamanında dişleri kaşındığı içinde parmak emerler. Bebek çocukluk döneminde de bu alışkanlığı sürdürmeye devam ediyorsa bu durum diş ve çene yapısını bozabilir.

Çocuk 4 yaşını doldurmasına rağmen hala parmak emmeye devam ediyorsa mutlaka bir ortodontiste başvurulması gerekir.

Ağız ve diş sağlığı için dişleri sadece fırçalamak yeterlidir (Yanlış)

Süt dişleri genellikle değişecekleri düşüncesiyle pek fazla önemsenmezler. Bebekler ilk dişlerini yaklaşık olarak 3-3,5 yaşlarında tamamlarlar. Yetişkinlere göre çocukların dişleri %50 daha incedir.

Süt dişleri çıkmaya başladıktan sonra dişler birbirleriyle temas etmeye başlar. Dişlerin ara yüzeylerinde lifli besinlerin ve bakteri plağının diş çürüklerine neden olmaması için diş ipi kullanımına başlanmalıdır.

Çünkü diş fırçasının ulaşamadığı yüzeyler diş çürüğünün başladığı yerlerdir.

İlk dişleri çıkmaya başladığında diş macunu kullanılmalıdır  (Yanlış)

Bebeklerin diş macunu yutma riski olduğu için 3 yaşın altındaki çocukların diş macunu kullanmaması gerekiyor. Bebeğin ilk dişleri ağızda göründüğünde temizleme işlemi başlamalıdır. Temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak temizlemek yerinde olur.

Bebeklerin temel besin kaynağı olan süt dişlere zarar vermez (Yanlış)

Süt içinde doğal bir şeker olan laktoz içerir. Bu nedenle bebeklerin temel besin kaynağı olan sütün doğal içerindeki şeker zamanla dişlerde çürüklere neden olabiliyor. Bu nedenle 1 yaşından itibaren gece boyunca su dışında anne sütü dahil bebeğin ( papatya yada melisa çayı vb) herhangi bir şey tüketmesine izin verilmemelidir.

Çocuğun dişinde sadece sorun oluştuğu zaman dişçiye götürülmelidir (Yanlış )

Bebeğinizin ilk dişleri çıkar çıkmaz kontrole götürün. Toplumda yaygın olarak görülen “dentafobi” miniklerde de görülmektir.  Beyaz önlük giymiş bir diş hekiminden hemen hemen her çocuk korkar.

Bunun bir fobi haline dönüşmemesi için en büyük görev ebeveynlere düşüyor. Çünkü önlemi alınmaz ise çocuklarda başlayan bu fobi, yetişkinlikte de devam ediyor.

Bu korkuyu yenmek için çocuğun dişlerinde herhangi bir problem oluşmadan kontrol amacıyla diş hekimiyle tanıştırılmalı.

İlaç kullanımı dişlere zarar vermez (Yanlış )

Kullanılan ilaçlar bebeğin diş gelişimini olumsuz yönde etkiler. İlaç seçiminde mümkünse içeriğinde şeker olmayanları doktorunuzdan isteyin. İlaçları öğün aralarında ya da dişleri fırçaladıktan sonra vermeyin.

Bebeklerde görülen her ateş yükselmesi diş çıkarmaya bağlıdır (Yanlış)

Bebeklerin süt dişleri tamamlaması 3-3,5 yaşlarında gerçekleşir. Diş çıkarma döneminde genellikle diş etlerinde kızarıklık meydana gelir. Bebek için hassas olan bu dönemde ateş ve bulantı görülmesi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Eğer ateş 37,5 derecenin üzerindeyse bu durumun diş kaynaklı olmadığının bilinmesi gerekir.

Süt dişleri tedavi edilemez (Yanlış)

Tıpkı kalıcı dişlerde olduğu gibi süt dişleri de tedavi edilebilir. “ Nasıl olsa değişecek “ düşüncesiyle bu dişlerin çekimi ileride çok büyük problemlere neden olabilir. Süt dişlerinin çürümemesi için her türlü koruyucu önlemi almak gerekiyor. Dişlerin çürümeye başladığını fark ettiyseniz gecikmeden diş hekimine başvurun.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1031578-dis-sagliginda-dogru-bilinen-yanlislar

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.