Diş Sağlığını Nasıl Korumalı?

Diş Sağlığı Nasıl Korunur

Diş Sağlığını Nasıl Korumalı?

Ağız ve diş sağlığından korunmanın yolları teknik ile yapılacak temizlikten geçmektedir. Dişlerinizi günde en az 2 defa doğru fırça ve mercimek büyüklüğünde olan florürlü bir diş macunuyla uygun tekniklerle tüm yüzeylerini temizlemeye yetecek şekilde ve sürede fırçalanmalı.

Diş Sağlığımızı Korumak

Günde bir defa etkin şekilde diş ipiyle ara yüz temizliği yapılmaktadır. Temizlik ile tutarlı olunmalıdır. Her gün aynı özeni göstermeniz gerekir. Kişiye göre çene yapısı dişlerinin dizilimi ve bireysel olarak alışkanlıkları kişiye uygun olan diş fırçası, diş macunu ve fırçalama tekniğini belirlemekte esas rolü üstlenir.

Beslenme Alışkanlıklarını Değiştirin

Şekerli olan veya yapışkan asitli gıdalar ana yemekler ile beraber tüketilmelidir.

Şekerli yemekler veya sigara, çay ve kahve tüketip daha sonra fırçalama yapmıyorsanız bir bardak su veya suyla ağzını çalkalayın.

Ara öğünlerde ise elma havuç gibi ısırıp yediğiniz ve diş yüzeylerini temizleme etkisi olan, peynir gibi çürük önleyici etkisi olan gıdalar yemelisiniz.

Diş hekimine gitmeniz için dişlerinizde herhangi bir sorun oluşmasını beklemeyin. Diş kontrollerinizi her daim yaptırın.Düzenli bir şekilde kontrole gittiğiniz takdir de eğer dişleriniz de sıkıntı varsa erkenden teşhis edebilir ve önlemenizi alabilirsiniz. Bu durumda da ileri ki zamanlar da ağrı hissetmezsiniz.

Hekim Kontrolleri

Çoğumuz farklı sebeplerle diş hekimine uğramayı çok ihmal etmekteyiz. Kimimiz zamanımız olmadığı için kimimizde de dişçi fobisi olduğundan kontrollere gidemeyiz. Fakat en azından senede iki defa diş hekimine gidilmesi ve diş eti hastalıklarına, diş çürümelerine ve ağız içi kanser oluşması açısından erken fark edilme avantaj sağlanmaktadır.

Yaşa Göre Kontroller

Bebek ve yaşlı kişilerin diş sağlığındaki radar altında uçma eğilimi gösterirler. Fakat onların geri kalan ağız bakımlarına da ihtiyaçları bulunur. Çocuklar bir yaşına geldikleri zaman diş hekimine götürülmeleri gerekir.

Kendini ayakkabılarını bağlamaya ulaşıncaya kadar da diş temizliğinde yardım etmeniz gerekir. Büyüklerin kendilerine ait olan ağız problemleri çocuklarda da olabilir. İnsanlar yaşlandığı zaman ağızlarında üretilmiş olan tükürük miktarları azalma göstermektedir.

Bunlarda genellikle diş çürümelerini ve diğer ağız içi problemleri arttırır.

Gazlı İçecekler

Gazlı içecekler çok fazla tüketilmektedir. Fakat diş sağlığında da çok zararlıdır.

Asitli içeceklerin içerisinde bulunan fosforik asit ve sitrik asitler etkili bir tat vermektedir. Fakat diş yüzeylerini de fazlasıyla aşındırmaktadır.

Ara sıra tüketildiğinde çok zarar vermez fakat uzun süreli tüketimlerde mine tabakasını oluşturup yumuşatarak çürük riskini de arttırmaktadır.

Şekerli Yiyecekler

Şeker diş çürümelerinde çok önemlidir. Bakteri ve asitleri ağızda kalmasıyla birikime yol açmakta, plak oluşumuna, mine ve diş etlerinde zararlar yol açmaktadır.

Diş çürümelerinin önüne geçebilmek için özellikle de şekerli yiyecekler tüketip daha sonra dişlerin fırçalanması çok önemlidir.

Yemeklerden hemen sonra fırçalamanız yerine asidik ortamın gitmesi için yarım saat falan beklemeniz daha iyi olacaktır.

Sert Cisimlere Dikkat

Dişlerimizle sert cisimlerin kırışması veya sert cisimlerin dişlerimize fazlaca baskı yapmaları dişlerimizin fazlaca yıpranmasına hatta dişlerimizin kırılmasına kadar gidebilen etkiler oluşturmaktadırlar. Dişlerimizle sert cisimlere uygulayacağımız baskı diş etlerine de zarar vermekte ve diş eti problemlerine yol açmaktadır. Bu yüzden dişlerin sert cisimlerle olan etkilerini yok etmemiz gerekmektedir.

Dilimizi Fırçalamamız Gerekiyor

Dil üstünde biriken bakteriler ağız sağlığı için resmen teh saçıyor. Çoğu düzenli diş fırçalayan kişiler dil fırçalamasını unutuyor. Ve burada ki bakteriler zamanla diş ve diş eti hastalıklarına yol açıyor. Dilin sırtından dil ucuna doğru çok basın uygulamadan 4-5 kez hafifçe sürmemiz dil üstündeki bakterilerin temizlenmesini sağlayabilir.

Yatmadan Önce Diş İpi Kullanılması Şart

Diş ipi kullanmayı aslında çok ihmal ediyoruz. Diş sağlığının önemli bir parçası olan diş ipini alışkanlık haline getirmemiz ve diş ipi ile yatmadan önce mutlaka bakım yapmamız şart.

Diş ara yüzeylerine ulaşamayan diş fırçaları diş aralarında bakterilerin çoğalıp ve çürüme etkisi oluştururlar.

Bunu önlemek için ise satın aldığımız diş ipinden yaklaşık olarak 50 cm kadar koparıp ellerimizi iyice yıkadıktan sonra diş ara yüzeylerini temizlememiz gerekmektedir. Her dişin arka yüzeyini de diş ipi ile temizlemeyi ihmal etmeyiniz.

Diş ipi kullanımı ile ilgili detaylı bilgiye https://www.1ciltbakimi.com/dis-ipi-nasil-kullanilir/ makalemizden ulaşabilirsiniz.

Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız?

-Mutlaka 6 ayda bir düzenli olarak diş sağlımız için Diş hekimine gitmeli ve diş kontrollerimizi yapmalıyız.

-Sağlıklı beslenme vücudumuzun her yeri için önemli olduğu kadar dişlerimiz içinde çok önemlidir. Doğal ve sağlıklı beslenme dişlerinizin uzun ömürlü olması için en önemli etkenlerden bir tanesidir.

-Her gün için yapacağınız düzenli diş bakımı (diş fırçalama, diş ipi kullanma v.s) yine diş ve diş eti sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır.

-Yine ağız sağlığınız için kullanacağınız gargara, ağız suyu gibi ürünlerde dişleriniz için faydalı olacaktır.

-Dişlerimizi fırçalarken, dil bölgesini de fırçalamayı ihmal etmememiz gerekiyor. Ve orada oluşan bakterileri de temizlememiz gerekmektedir.

-Seçilen diş fırçası yumuşak özelliği sahip olmalı ve en az 2 dakika kadar dişlerimizi fırçalamamız gerekmektedir.

-Dişlerinizde oluşan diş taşlarını da 6 aylık kontrolleriniz de temizlenmesi gerekiyor ise temizletmelisiniz.

-Diş fırçanızı mutlaka 2 yada 3 ayda bir değiştirmelisiniz.

-Diş beyazlatıcılar diş minelerinize zarar vereceği için mutlaka hekiminize danışarak kullanmanız gerekmektedir.

-Dişlerinize metal ve vb ürünlerin değmesini (kalem,toka vb) engellemeniz yine diş sağlığınız için önemlidir.

-Diş gıcırdatma gibi problemleriniz var ise mutlaka hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Bu gibi durumlar dişlere fazlaca zarar vermektedir.

-Sigara, alkol ve asitli ürünlerden mutlaka ve mutlaka uzak durmanız gerekmektedir.

-Dişe yapışan ve aşırı şeker içeren sakız ve şekerlerden uzak durmanız gerekmektedir. Bu gibi ürünler tükürük ile dahi temizlenememektedir.

-Meyve olarak limon, greyfurt, portakal, kivi, mandalina gibi tükürük salgısını artıran ürünler tercihiniz olması gerekmektedir.

-Tatlı gıdalar tüketildikten sonra mutlaka biraz peynir tüketilmesi gerekir.

– Yiyecek ve içeceklerden sonra ağız su ile çalkalanmalıdır.

-Dişlerin temizliği için elma, havuç gibi sert sebzeler tüketilmesi önemlidir.

-Diş çürükleri için süt, yoğurt ve peynir tüketilmelidir.

-Macunu fındık büyüklüğünden az yada çok kullanmamalısınız.

-Diş çürüklerinde ki ağrılar ve diş eti kanamalarında mutlaka hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

-Pasta ve kurabiye gibi ürünler ağzın içindeki bakteriyel asidi artırdığından dolayı çok az tüketilmeli

-Yeşil çay diş eti ve dişlere çok iyi geldiğinden günde bir bardak tüketilmelidir.

-Dişlerdeki çarpıklık ve düzensizlikler için öncelik olarak ortodondik diş teli ile çözüme başlanmalıdır.

-20 lik dişlerin ömrü insandan insana değişiklik gösterir. Bu yüzden her 20 lik diş çekilmez ve fırça ile temizlenmesi uygunsa çekilmeyebilir.

İlgili makalelere de göz atabilirsiniz;

Diş Beyazlatan En İyi Tarifler

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? (Tüm Yöntemler)

20lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel Çözümler

Güncelleme: 16.02.2019

Источник: https://www.1ciltbakimi.com/dis-sagligi-nasil-korunur/

Ağız Ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Diş Sağlığını Nasıl Korumalı?

Ağzımız ve dişleriniz gün içerisinde birçok yiyecek ve içeceğe maruz kalmakta. Üstelik sigara, alkol gibi zararlı madde tüketen bireylerde ağız ve dişler daha fazla yabancı maddeye maruz kalırken bu yabancı maddelerin zarar verme oranı artmaktadır.

Toplum içinde ise ağız ve diş sağlığı en çok dikkat edilmesi gereken noktalardır. Gün boyu insanlarla iletişim halinde kalırken kötü bir ağız kokusu veya kirli görünen dişlere kimse maruz kalmak istemez.

İşiniz ne olursa olsun günümüzde insan iletişimi yüksek ölçülerde seyreden işlerde çalışıyor olma ihtimaliniz veya çalışma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Çalışmıyorsanız dahi akranlık, akrabalık ilişkilerine önem veren bir toplumdan gelmekteyiz.

Kimseniz sizi kötü ağız kokusu ve kötü bir ağız görüntüsüyle anmasını istemezsiniz. Bu durumu oldukça pratik, günlük uygulayabileceğiniz yöntemlerle aşmanız mümkün.

Ağız bakımı ve diş sağlığının ilk adımı günlük diş fırçalamadır. Günlük diş fırçalama işlemini gün içerisinde yemeklerden sonra gerçekleştirmeniz ise ağzınızda oluşacak bakterilerden sizi koruyacaktır.

Ağzınızda oluşan bakteriler boğaz yolu enfeksiyonlarından mide rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığın sebebini oluşturmaktadırlar.

Ayrıca ağız ve dişlerinizde fırçalamamaktan kaynaklı oluşan bakteriler diş çürümelerine yol açtığı gibi ağız yaralarına sebep olan virüslerinde işlerini oldukça kolaylaştırmaktadırlar.

Ağız ve diş sağlığının en önemli noktası diş fırçalamak dedik. Fakat bu işlemi düzenli uygulamanız kadar doğru uygulamanızda oldukça önemli. Bu konuda ilk adımı doğru diş fırçası seçimi yaparak atabilirsiniz.

Herkesin ağız yapısı birbirinden farklı olduğu için birinin oldukça memnun kaldığı bir fırçadan sizin memnun kalmama ihtimaliniz ise yüksektir. Dişleriniz birbirine çok yakın ve sıkı bir yapısı varsa sert fırçalar tercih edebilirsiniz.

Ancak diş etlerinize sert fırça ile müdahale etmemenizi öneririz. Eğer dişleriniz güçsüz ve küçük yapıdalarsa dişlerinize daha yumuşak fırçalarla uygulamalar yapabilirsiniz. Diş fırçanızın hareketli bir başlığa sahip olup olmadığına mutlaka dikkat edin.

Hareketli yapıda bir diş fırçası dişerinizin yapısına uyum sağlayarak ulaşılması zor bölgelere ulaşmanızı sağlayacaktır.

3. Diş ipi kullanımı

Ağız ve diş sağlığının en önemli adımlarından bir diğeri ise diş ipi kullanımıdır. Diş ipi kullanımı ile diş fırçasının ulaşamadığı yerlere ulaşmanız mümkündür.

Diş ipi kullanarak diş aralarına sıkışmış parçacıkları ayırt etmeniz ve ağız kokusunun önüne geçmeniz oldukça kolaydır. Diş ipini günlük olarak doğru adımlarla uygulamanızı öneririz.

Çok fazla diş etlerinize müdahale etmeden diş aralarınızı hafifçe yukarıdan aşağıya hafif oval hareketlerle temizleyiniz. Ardından ağzınızı çalkalayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

4. Ağız Bakım Suyu

Ağız kokusu sadece tükettiğiniz besinlerden sonra dişinizi fırçalamadığınız için olmaz. Yani ağız kokusu yaşayan herkes dişini düzenli fırçalamıyor diye bir durum yoktur. Bazı insanlarda bu durum sürekli yaşadıkları bir sorun olabilir.

Gün içerisinde yapacağınız bu ufak hareketle ağız kokusunun önüne geçmeniz ise mümkün. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra çeşitli markaların ağız bakım suları ile yapacağınız ağız çalkalama, gargara gibi ufak hareketlerle ağız kokusunu bir süre dindirmeniz mümkün.

Bu durumun devamlılığını sağlamak için ise iyi bir ağız ve diş bakımı ve sürekli uygulayacağınız bir ağız suyunuzun olması gerekmektedir. Ağız bakım suları ağız kokusuna büyük ölçüde sebep olan bakterilerinde yok olmasını sağlamaktadır.

Ağız suyunu market ve eczanelerden temin edeceğiniz gibi evde hazırlamanız da mümkün. Karbonat, tuz, nane ve limon suyu ile ev yapımı ağız bakım suyunuz kokuları ve bakterileri önlemeye hazır olacaktır.

Ağız bakım suyu tarifi:

 • 2 su bardağı (400 ml.) içme suyu
 • 1 çay kaşığı kalsiyum karbonat (dişlere mineral desteği sağlar)
 • 2 çay kaşığı deniz tuzu
 • 1 çay kaşığı stevya tozu (bitkisel tatlandırıcı)
 • 15 damla nane yağı
 • 15 damla limon yağı (beyazlatır)
 • Kapaklı bir şişe

Hazırlanışı:

 • Şişeyi içme suyuyla doldurun.
 • Bütün malzemeleri ekleyin.
 • İyice çalkalayın ve içmeye hazır duruma gelmiş olacaktır.

5. Diş Macunu Seçimi

Diş macunu seçimi diş yapısı ve ağızda bulunan yararlı bakteriler açısından oldukça önemlidir. Diş macunu için her zaman söylenen doğru bilenen en büyük yanlış beyazlatıcı diş macununun dişlere iyi geldiğidir. Beyazlatıcı diş macunları diş yapısını aşındırarak diş minesine zarar vermektedir.

Yine halk arasında karbonatla diş fırçalamanın dişlerinizi beyazlatacağı söylentisi duyulmaktadır. Ancak karbonat ağız için için doğru kullanılmadığı taktirde diş yapınıza zarar vereceği gibi ağzı pH’ınıza da zarar verecektir. Diş macununuzu ıslatmanıza gerek yoktur. Diş macunun köpürmesi için tükürüğünüz yeterli olacaktır.

Diş macunu ile ilgili bilenen bir diğer doğru ise fazla diş macunu kullanmanın dişlerinizi çizeceğidir. Dişleriniz fazla diş macunu kullanmaktan dolayı değil asit oranı yüksek diş macunu ve çok sert kıllı diş fırçası kullandığınız için çizilir.

Diş fırçalarken diş etlerinizin kanaması ise normal karşılanması gereken bir durum değildir. Diş eti kanamaları genellikle önemli diş eti rahatsızlıklarının göstergesidir. Böyle bir durumda uzman bir hekimden yardım almanız diş etinizle ilgili önemli sorunların önüne erken geçmenizi sağlayacaktır.

Ancak öncesinde diş etlerinize uygun yumuşak bir diş fırçası ve yumuşak hareketlerle diş fırçalamayı deneyin. Sorunlarınız devam ettiği taktirde uzman bir hekime başvurun.

Источник: https://evdesifa.com/agiz-ve-dis-sagligi-nasil-korunur/

Diş hastalığını değil, sağlığını konuşalım

Diş Sağlığını Nasıl Korumalı?

Bunu biz de çocukluğumuzdan beri duyarız, şimdi aynı şeyleri kendi çocuklarımıza söylüyoruz. Diş sağlığını korumak için başka neler yapabiliriz dilerseniz bir bakalım.

Ülkemizde dişle ilgili şikayeti olanların çoğunluğu orta yaş ve üzeri yaş grubundan. Çünkü ilerleyen yaşla birlikte diş problemleri, diş kayıpları artar. Bunun diğer bir nedeniyse hastalıktan korunma yerine hastalık başımıza geldiğinde doktora başvuruyoruz.

Duyarlı hastalar kontrollerini düzenli olarak yaptırdığından herhangi bir problemle karşılaşmadan önlem alınmış oluyor.

Çocuk ve hamile hastalar da çok fazla. Çocuk diş doktorluğu da ayrı bir sabır ve özveri gerektiriyor. Burada en önemli konuysa çocukları diş doktorundan korkutmadan ağız sağlığı bilincini öğretebilmek.

Yeni doğan çocuklarda ağız diş sağlığı

Doğduğunda: Yenidoğanlarda bazı ağız problemleri görülebilir. Anne vajinasındaki mantar enfeksiyonlarının doğum sırasında bebeklerin ağzında kandida (mantar) enfeksiyonlarına neden olabilir. Ya da bebekler ateşli bir rahatsızlık geçirdiğinde dudak çevrelerinde veya ağız içersinde görülebilen viral enfeksiyonlar oluşabilir.

Dudak damak yarıkları: Ayrıca görülme sıklığı az da olsa bebeklerin dudak veya damak bölgesini de kapsayabilen dokuların oluşum bozukluğuyla ilgili sorunlar olabilir. Bunlar dudak damak yarıkları olarak adlandırılır.

Bu durumlarda doğumdan hemen sonra tedaviye başlanmalı. Yapılan ilk müdahalelerle bebeğin emme yutkunma gibi fonksiyonları geri kazandırılırken, sonraki tedavilerle ortodontik yöntemler uygulayarak damak ve dudakta oluşan bu yarıkların kapanması sağlanır.

Dişleri doğduğunda çıkmışsa: Çok ilginç bir durum daha var. Bazı bebekler nadir de olsa dişli doğar ya da doğumdan sonra ilk birkaç hafta içerisinde dişleri çıkar.

Bu dişlere her ne kadar rastlanma sıklığı az olsa da neonatal diş olarak adlandırılırlar ve emzirme sırasında anne memesine zarar verebilirler. Aynı zamanda da bebeğin soluk borusuna kaçma ihtimali var.

Bu yüzden bu dişlerin çekilmesi gerekir.

Süt dişlerinin önemi

Ne zaman çıkar: Süt dişleri 6 aylıkken çıkmaya başlar ve en geç 3 yaşında tüm süt dişleri ağızda tamamlanır.

Görevi: Süt dişleri daimi dişler çıkıncaya kadar geçen sürede çene içinde yer tutucu görevi görür ve daha büyük olan daimi dişlerin ağız içerisinde düzgün bir şekilde dizilmesini sağlayacak alanı korur.

Zamanından önce çektirmeyin: Süt dişleri çürükleri önemsenmeli. Nasıl olsa ileride yenisi çıkacak düşüncesiyle zamanından önce süt dişi çekimi yapılmamalı. Çünkü ağız içerisindeki diğer dişler, çekilen dişin yerine hareket eder ve alttan çıkacak daimi diş için gerekli olan yer kaybolur. Bu yüzden daimi dişlerde eğrilikler çapraşıklıklar görülebilir.

Dişleri düzeltmek ortodontik tedavilerle elbette yapılabilir ama pahalı ve uzun süren bu tedaviye gerek kalmaması için süt dişleri çürüklerini önemseyin.

Diş muayenelerini ihmal etmeyin: Çocuğunuzu diş doktoru muayenesine götürmeyi ihmal etmeyin.Ayrıca süt dişi çekimlerinin zamanından önce ya da zamanından sonra olmaması için mutlaka diş doktoruna başvurun.

Süt dişleri çıkarken

Neler yaşanır: Süt dişleri 6 aylıkken çıkmaya başlar. 2,5 yaşındaysa tamamlanır. Bu dönemde çocuklarda ateş, huzursuzluk, tükürük salgısında artma gibi sorunlar oluşabilir. Süt dişi çıkarken üzerindeki dişetinde oluşan baskı ağrı yapabilir. Bu tür durumlardaki çocuklar elini ağzına götürmek ister veya eline ne geçerse ağzına götürmek ister.

Nasıl rahatlatacaksınız: Çocuğunuzu bu dönemde rahatlamak için eczanelerde bulunan diş kaşıma aparatları verilebilirsiniz. Ayrıca dişetlerindeki ağrıyı azaltmak için diş jeli uygulayabilirsiniz.

Bazı D vitamini içeren damlalar da süt dişi çıkarma güçlüğü durumlarında büyük yardımcı.

Ağrıyı azaltmak için buzdolabında beklettiğiniz küçük bir kaşığı (çok soğuk olmayan) ağrılı bölgelere sürebilirsiniz.

Diş fırçalama alışkanlığı

Ne zaman başlanmalı: İlk süt dişlerinin çıkmasından itibaren ağız ve diş temizliğine başlanması gerekir.

Diş macunu ve fırçası: Çocuklar için kısa küçük başlı fırçalar uygun. Bu fırçalardaki çizgi film karakterleri gibi bazı çocuğa özendirici logolu fırçaları seçebilirsiniz. Yumuşak veya orta sertlikte olanları tercih edin.

Diş macununda aromalı macunlar uygun, çünkü acı tadı olan bir macunu çocuğunuz kullanmak istemeyecektir.

Çocuğunuz özellikle çocuklar için olan diş macunlarını kullansın. Bu macunların en büyük özelliği flor miktarının düşük olması. Flor dişler için çok yararlı ama yutulduğu zaman santral sinir sistemi üzerine zararlı etkileri var. Bu yüzden büyükler için olan macunlarını asla çocuklara vermeyin.

Genelde büyük macunların flor içeriği 1100 birimle (ppm) 1500 birim arasında değişirken çocuklar için olan macunlar 500 birim civarında. Ancak yine de çocuğunuz macunu yutuyorsa o zaman hiçbir macun kullanmadan sadece fırçayı suyla ıslatarak kullandırmaya çalışın çünkü fırça kıllarının dişlerdeki yemek artıklarını uzaklaştırması yeterli olacaktır.

Erken yaşlarda diş doktoruna alışsın

Genelde bilmediklerimizden korkarız. Çocuklar da öyledir. Herhangi bir problem oluştuğunda diş doktoruna başvurulduğunda tamamen yabancı olduğu ve bilmediği bu ortamdan tedirgin olurlar ve ilk seanslarda pek tedavi yapılamaz.

Ayrıca toplumumuzda yaramazlık yapan çocuklar iğne, ilaç, doktor gibi olguları kullanılarak korkutuluyor. Bu yüzden tıbbi bir tedavi ihtiyacı gerektiğinde çocuğa müdahale etmek daha zor bir hal alır. Çocuğun ilk kez hiçbir problemi yokken diş doktoruna getirin.

Ağız sağlığında gıda alışkanlığı

Abur cuburdan sakının: Her şeyden önce abur cuburdan mümkün olduğunca kaçının. Çocuğunuz hiç abur cubur yemeyecek diye bir şey yok ama haftada birkaç kez yesin. Hemen de dişlerini fırçalasın.

Flor tedavisi: Diş yapısını güçlendirici ve çürük oluşumunu engelleyici flor tedavisinin dişlerin çıktığı dönemlerde başlanmasında yarar var. Çünkü dişlerin yapısal olarak sertleşmesini hızlandırır. Flor uygulanması ideal olarak altı ayda bir uygulanır.

Biberon çürükleri nedir?

Nasıl oluşur: Aslında anneler farkında olmadan çocuklarının dişlerinde çürük oluşumuna neden olur. Bunu tespit ettiklerinde çocuğun dişlerinin problemli olacağı vesvesesine kapılırlar. Merak etmeyin dişlerin ön yüzeylerinde dişeti birleşimindeki o koyu çürükler bir hastalık değil.

Uyurken biberon vermeyin: Özellikle çocukları uyutmak için biberon kullandırılması ve çocukların bu şekilde uyutulması neticesinde süt içersindeki şeker, dişlerde çürüğe neden olur.

Normalde gün içinde biberon kullanımı çürük oluşturmaz, çünkü gün içinde tükürük akışı sütteki doğal şekerin bakterilerce kullanılıp çürük oluşmasına izin vermez. Ama uyurken tükürük bezleri de uyur diyebiliriz.

Bu yüzden biberon ağzındayken çocuğunuzu uyutmayın. Yatmadan önce mutlaka süt emmesi gerekiyorsa o zaman ya dişlerini fırçalatın ya da çok küçük bir ıslak bezle dişlerini silmenizi tavsiye ederiz.

Bu önlemleri almanız önemli.

12.aydan sonra gece beslenmesini de bırakmalısınız.

Parmağını ve biberonu emiyorsa…

Problem yaratır mı: Bu alışkanlık ileriki yaşlarda önemli problemler yaratabilir ve tedavisi de uzun süreler gerektirir. Ortodontik tedaviler bazen de cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Çene gelişimi de bu dönemde meydana gelişir. Bu yüzden parmak emen çocuklarda ön üst dişler dışarı doğru olabilir. Ön üst çene normalden daha önde ve çok daha dar gelişir.

Dolayısıyla bu kişilerin ön dişleri kapanmayabilir. Çene eklemi problemleriyle ağız açma-kapamada ağrı ve sıkıntılar gibi büyük problemler de oluşabilir.

Her çocuk parmak ya da biberon emebilir ama aşırı olursa bunu engellemeniz gerekir.

Çocukken ortodontik tedavinin önemi

İlk muayene yaşı: Çocuklarda 6 yaş civarındadır. Çünkü bazen erken dönemde yapısal problemlerin düzeltilmesi için ergenliğe girmeden küçük yaşta tedaviye başlanmış olur. Tedaviye zamanında başlamak çok önemli.

Tedaviye başlama yaşı: Eğer yapısal veya çenelerle ilgili problem yoksa o zaman diş dizilim bozuklularının ve kapanış problemlerinin düzeltilmesi için daimi dişlerin çıkması beklenir. Bunun da 12-13 yaş civarında yapılması uygun.

Çocuk ve 18 yaş altı gençlerde ortodontik tedavi daha çabuk ve kısa sürede sonuç verir. Çünkü kemik gelişimi henüz tamamlanmamıştır ve diş hareketleri daha hızlı olur. Ancak artık ortodontik tedavi sadece çocuklara yapılmaz. Günümüzde erişkin hastalara da rahatlıkla ortodontik tedavi uygulanıyor.  

Daimi dişler

Ne zaman çıkar: Süt dişlerinin dökülmesi alt ön dişlerle başlar ve bu dönem yaklaşık 7 yaşına sürer. İlk daimi dişin sürmesi ise 6 yaşında olur. Herhangi bir süt dişi dökülmeden en arkadaki dişin gerisinden çıkar. Süt dişlerinin yerine daimi dişlerin çıkması altı ay erken ya da geç olabilir. Süt dişi çekimleri zamanından önce yapılmamalı.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/anne-baba/cocuk-sagligi/haber/653227-dis-sagligini-korumak-icin-ne-yapmaliyiz

Dişlerimizin sağlıklı olması için ne yapmalıyız?

Diş Sağlığını Nasıl Korumalı?

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Dişlerimizin sağlıklı olması için ne yapmalıyız?[/box]

Cevap:

Sağlıklı dişler için neler yapmalıyız?

Günde iki defa dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak, diş hekimine yapılan ziyaretler sağlıklı dişler için iyi bir başlangıç olabilir ama yeterli değildir.

Bunların yanında sağlıklı beslenme, alkol ve sigara kullanımının da ağız ve diş sağlığımızı etkilediğini belirten Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı bizi bu konuda aydınlatıyor.

Yediklerimiz çok önemlidir; Bir ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmak için yediklerimizin de önemi azımsanamayacak kadar çoktur. Yedikleriniz tüm vücudunuzu ne kadar etkliyorsa aynı kural dişler içinde geçerlidir.

Kalsiyumlu yiyecekler

Kalsiyum içeren yiyecekler tercih edin;

 • Fast food adı verilen aperatif yiyeceklerde az miktarda bulunan kalsiyum balık, süt, peynir gibi yiyecekeler de bol miktarda bulunmaktdır. Yiyecekler dışında güneşinde D vitamini kaynağı olduğunu belirten Diş Hekimi Kazandı özellikle bu aylarda güneşten bol bol yararlanarak vücudumuzun kalsiyum ihtiyacını biraz olsun karşılayabiliriz diyor.
 • Yediklerimizin dişlerimiz üzerinde etkisi olduğunu belirten Kazandı sağlıklı beslenme alışkanlığının daha çocuk yaşlarda elde edildiğini bunun içinde çocuklarınızı bu duruma alıştırmanız gerektiğini söylüyor.

Şeker

 • Şeker tatlı bir besin maddesi olmasına rağmen dişlerimize olan etkisi hiç de tatlı değildir. Her yediğiniz ya da içtiğiniz şekerli besinden bir saat sonra dişleriniz asid saldırısına maruz kalır ki bu da zamanla dişler de çürüklere neden olur.
 • Ancak sadece yenilen şeker değil içinde şeker bulunan kekler, kurabiyeler hatta ekmek bile diş çürüklerine neden olabilir. Bu durumdan daha az etkilenmek için şekerli şeylere karşı koymayı deneyin ya da şekerli bir şeyler yedikten sonra en azından ağınızı çalkalayın.

Asitli içecekler

 • Asitli içecekler ister şekerli ister şekersiz olsunlar dişleriniz için bir tehdirler.
 • Bu tür içecekler zamanla diş hassasiyetine ya da çürüklere neden olabilirler. Bunu engellemek için ise bu tür içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun, içtiğiniz zaman ise pipet kullanın.

Diş eti

 • Tahmin edilenin aksine diş kaybının en önemli sebebi diş çürükleri değil diş eti hastalıklarıdır.
 • Diş eti hastalıklarının ise en önemli sebebi diş bakımının yeterince iyi yapılmaması ve ağızda biriken plaklardır.

Sigara kullanımı

 • Eğer sağlıklı bir yaşam ve de sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız sigaraya kesinlikle hayır demelisiniz.
 • Sigara kullanımı dişlerinizde renkleşmeye, ağız kokusuna, dişeti hastalığına, akciğer kanserine neden olabilir. Eğer bir günde 20 ya da daha fazla sigara içiyorsanız içmeyen birine oranla ağız kanserine yakalanma oranınız 6 kat daha fazladır.

Diş Fırçalama

 • Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce dişlerinizi fırçalayın ve her gün düzenli olarak diş ipi kullanın.
 • Diş fırçanızı küçük başlı seçin
 • Dişlerinizin iç yüzeylerini, dış yüzeylerini, çiğneyici yüzlerini ve dilinizin üstünü fırçalayın, ara yüzlerde diş ipliği kullanın.
 • Orta derecede sert yada yumuşak kıllı diş fırçası kullanın, fırçanızı belirli aralıklarda değiştirin.
 • Asla başkasının diş fırçasını kullanmayın.
 • Dengeli beslenmeye dikkat edin.
 • Dişlerinizi çürüğe karşı daha dayanıklı hale getiren uygulamalarla ilgili (florlama ve fissür örtücüler) bir diş hekimine başvurun
 • Florürlü bir diş macunu kullanın.
 • Şekerli yiyecekleri ana öğünlerde tüketin, yemek aralarında bir şey yememeye özen gösterin.
 • Çürüklerin erken yakalanması için belirli periyotlarla diş hekimine başvurun. Belirli periyotlarla diş hekimine görünmek diş çürüklerinin erken teşhisini sağlıyor.

Şimdi de internetten derlediğimiz diğer faydalı bilgilere göz atın.

Diş sağlığı için faydalı bilgiler

Yemeklerden Hemen Sonra Diş Fırçalamayın
Yemeklerden hemen sonra dişleri fırçalamak besinlerdeki asitlerin ağızda dağılmasına neden olduğu için dişleri zayıflatıyor. Dişleri yemeklerden en az bir saat sonrafırçalamak daha uygun.

Diş Macununu Islatmayın
Diş macununun bilinenin aksine suyla ıslatılmaması gerekir. Islanan diş macunu etken maddesini kaybeder. Diş macunu leblebi tanesi büyüklüğünde kullanılmalıdır. Unutmayalım ki; diş macunu sadece diş fırçalamayı kolaylaştırıcı bir ajandır.

“Ne Kadar Uzun Süre Fırçalarsam O Kadar İyi” Diye Düşünmeyin
Diş temizliği hakkında bilinen yanlışlardan biri de dişleri uzun süre ve sert şekilde fırçalayarak daha çok bakteri öldürüldüğü inancıdır. Yapılan araştırmalar iki dakikayı aşan fırçalamanın daha çok bakteri öldürmediğini gösteriyor.

Dişlerin günde en az bir kez iki dakika süreyle çok sert olmadan fırçalanması ve diş ipi kullanımıyla ideal bir diş temizliği sağlanabilir. Sigara, çay ve kahve tüketimi fazla olanlarda meydana gelen dil pası kokuya neden olabilir. Bu durumda dişler fırçalandıktan sonra dili de fırçalamakgerekir.

Arıtıcı Gıdalar TüketinDoğal diş fırçası olarak bilinen elmanın yanı sıra çiğ havuç, patlamış mısır ve kereviz özellikle yemek aralarında tüketildiğinde mekanik bir temizlik sağlayacaktır.
Elma Sirkesiyle Gargara YapınSabahları elma sirkesiyle gargara yapın ve sonra dişlerinizi fırçalayın.

Sirke, lekelerin yok olmasına, dişlerinizin beyazlamasına ve dişetlerinizdeki mikropların ölmesine yardım eder.

Ağız Kokusu İçin “ Kahve Çekirdeği” Çiğneyin
Ağız kokusu gündelik yaşamda insanı sosyal ve psikolojik olarak etkileyen bir rahatsızlıktır. Kötü ağız kokusu, hem kişiyi etkiler hem de çoğu zaman mahçubiyete sebep olur.

Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Kahve çekirdeği çiğnemek bu sülfür bileşenlerini ortadan kaldırır.

Keyifli Bir Keşif “ Kakao”Kakao çekirdeğindeki antibakteriyal içerik nedeniyle, çikolata dişlere zarar vermiyor.  Şekerlemeler ise dişlerin baş düşmanı.  Meyve sularındaki asit ise her türlü dişe zararlı. Aynı şekilde laktoz içeren süt de, diş çürüklerine yol açıyor.

Yemeği Peynirle Sonlandirin;
Meyve suları, tatlılar, sert kıvamlı şekerler, karamel, muz gibi yiyecekler dişlerde çürükoluşturma riskini artırıyor. Tatlı yedikten sonra süt, ayran içmek ve peynir yemek, şekerin ve ortaya çıkan asidin zararlı etkilerini önler. Ph seviyesini kontrol ettiğinden dişler için koruyucu kalkan oluşturur.

Diş sağlığını korumak için yapılması gerekenler

1. Bir çok diş çürüğünün oluşumu aylar sürer. Diş hekimine gitmek için dişlerin ağrıması beklenmemelidir. Yılda iki kez diş hekimine gidilmelidir .

2. Çocukluk dönemindeki beslenme diş sağlığı yönünden çok önemlidir. Kalsiyum, fosfor ve flor mineralleri yeterince alınmalıdır. Dişeti diş sağlığı ve sağlamlığı için gerekli C, A ve D vitamini eksikliği olmamalıdır. Süt, süt ürünleri ve taze meyvalar özellikle yararlıdır.

3. Sürekli yumuşak besinlerle beslenmekten kaçınmalıdır. Havuç, elma gibi yiyecekleri ısırarak yemek diş sağlığı için gereklidir.

4. Öğün aralarında rasgele yemekten ve şekerlemelerden kaçınmalı, her tatlı yiyecekten sonra ağız suyla çalkalanmalıdır. Asit, kola, gazoz gibi içeceklerden kaçınmalıdır.

5. Her akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra dişler tekniğine uygun olarakfırçalanmalıdır.

6. Dişler kürdan dahil hiç bir şeyle karıştırılmamalıdır. Diş araları temizliğinde diş ipikullanılabilir.

7. Sigara ve alkol diş sağlığı için çok zararlıdır.

8. Fındık, ceviz gibi şeyler dişlerle kırılmamalıdır.

9. Sakız çiğneme, ağıza kalem, parmak sokma, tırnak yeme, dudak, parmak, yanak ısırma, özellikle ilk okul sıralarında çeneye el dayama gibi alışkanlıkların dişler ve çeneiçin zararlı olduğu unutulmamalı, bunlardan kaçınmalıdır.

10. Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

11. Diş hekimi gerekli görmedikçe diş çektirmemeli, özellikle bilgisiz kişilere diş çektirmekten kaçınılmalıdır.

12. Çocuklara 2 yaşından sonra yalancı meme, biberon kullandırtmamalıdır.

13. Ağzı açık uyuma dişlere zararlı olduğundan burunda böyle uyumaya sebep olan tıkanıklık nedenleri araştırılıp ortadan kaldırılmalıdır.

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/saglik-bilgisi/dislerimizin-saglikli-olmasi-icin-ne-yapmaliyiz.html

Ağız ve Diş Sağlığının Korunması

Diş Sağlığını Nasıl Korumalı?
Ağız ve Diş Sağlığının Korunması

Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediğiiçin dişlere gereken önem verilmemektedir. Ağız sindirim kanalının girişidir.

Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Ağza alınan yiyecekler çiğnenip tükürükle karıştırılarak yutulmaya ve sindirime hazır hâle getirilir. Dişlerin besinleri parçalama, öğütme görevlerinin yanı sıra konuşma ve görünümde önemli etkileri vardır.

Örneğin dişleri eksilmiş kişilerin bazı sesleri çıkarabilmeleri zorlaşır, çiğnemede ve ısırmada zorluk olur. Dişlerin gelişim süreci içerisinde ilk çıkan süt dişleri, daha sonra yerlerini kalıcı dişlere bırakır. Ağız sağlığı için gerek süt dişlerin gerekse kalıcı dişlerin bakımına özen gösterilmelidir.

Düzenli aralıklarla diş hekimine gidilmelidir.

Dişlerin Görevleri

 • Besinleri koparmaya parçalanmaya ve besinlerin ufalanmasına yardım eder.
 • Kendini çevreleyen destek dokuları korur ve gelişmelerini sağlar.
 • Konuşmayı ve seslerin doğru bir şekilde çıkmasını sağlar.
 • Estetik olarak yüze bir bütünlük verir.

Dişe Neler Zarar Verir?

 • Çok soğuk ve çok sıcak besinler yiyip içmek
 • Kürdan gibi sert cisimlerle diş etlerine zarar vermek
 • Fındık, ceviz gibi sert kabuklu cisimleri dişlerle kırmak
 • Parmak emmek, tırnak yemek
 • Dudak ve yanak ısırmak
 • Uzun süre emzik, biberon kullanmak
 • Şekerli yiyecek ve gazlı içecekleri çok fazla tüketmek
 • Günlük ağız bakımını yapmamak

Diş Çürüğü Nasıl Oluşur?

Diş Çürüğü Nasıl Oluşur?

Dişlere Yapışmış Yiyecek Artıkları + Mikroplar + Süre = ÇÜRÜK

Diş çürüklerinin erken dönemde tanınması dişlerin kaybedilmesini engelleyebilir veya en azından geciktirebilir. Bu hem sağlık açısından hemde sosyal ve ekonomik açıdan önemli katkılar sağlar. Hiçbir yapay diş doğal dişin yerini tutamaz.

Kalıcı dişlerin erken dökülmesi beslenme sorunlarına neden olabilir. Doğal dişlerin uzun süre dayanmasında ağız ve diş bakımının önemi çok büyüktür.

Ağız ve diş sağlığını bozan rahatsızlıklara; ağız kuruluğu, ağız kokusu, ağızdaki yaralar (uçuklar ve aftlar) örnek verilebilir.

  Kemik İliği ve Kan Bağışının Önemi

Güçlü dişler için A, C, D vitaminli (havuç, yeşil salata,yumurta, karaciğer, meyve, balık), kalsiyumlu yiyecekler (süt,yoğurt, peynir, yeşil sebze) tüketilmelidir.

Şekerli ve yapışkan yiyeceklerden sonra ağız bol su ile çalkalanmalıdır. Florlu diş macunu, diş ipi kullanılmalı, dişler fırçalandıktan sonra ağız içi gargara ile temizlenmelidir.

Diş dostu sakızlar çiğnenmeli, 6 ayda bir diş hekimine kontrole gidilmelidir.

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Olmalıdır?

Ülkemizde neyazık ki ağız ve diş sağlığına yeteri kadar önem verilmemektedir. Bu nedenle sadece ileri yaş gruplarında değil genç bireylerde de diş kayıpları günden güne artmaktadır. Ağız ve diş sağlığını uzun yıllar korumak için iyi bir fırçalama alışkanlığı edinilmelidir. Dişleri korumanın en etkili yolu düzenli olarak fırçalamaktır.

Diş fırçalamanın ilk adımı doğru fırça seçimidir. En uygun fırça naylon ve orta sertlikteki fırçalardır. Ağız içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilme açısından fırça başının fazla büyük olmaması tercih edilmelidir.

Uygun fırçaseçildikten sonra dişler günde en az iki kere düzenli olarak fırçalanmalıdır Diş fırçalanmasında fırçanın duruşu dışındaki temelhareket aynıdır. Fırça diş eti çizgisine eğimli olarak yerleştirilip küçük dairesel hareketlerle dişler fırçalanmalıdır.

Eğer dişlerinarası sıkı ise “diş ipi”, geniş ise “arayüz fırçası” kullanılmalıdır.

Diş macunu ağza verdiği hoşa giden koku ve his nedeniyle diş fırçalanmasını kolaylaştırır. Fırçanın üzerine konulan macunun miktarının mercimek tanesi büyüklüğünde olması yeterlidir. Diş parlatma tozları diş hekimi önerisi olmadıkça kullanılmamalıdır. Çünkü aşırı kullanımları diş sağlığı açısından zararlıdır.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Yiyecek artıkları diş çürüklerine neden olabilir. Diş ipi,diş aralarında kalan yiyecek artıklarının uzaklaştırılması açısından çok yararlı bir araçtır. Diş ipi iki elin baş parmak ve işaret parmakları yardımıyla dişler arasına yerleştirilir. Dişler üzerinde aşağı ve yukarı kaydırılır.

  Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Источник: https://www.dunyaatlasi.com/agiz-dis-sagliginin-korunmasi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.