Diş Sıkmanın Tedavisi

içerik

Uykuda Diş Sıkmanın Nedenleri Nelerdir? Neyi İşaret Eder?

Diş Sıkmanın Tedavisi

Tıp dilindeki adıyla bruksizm, uyurken ya da gün içerisinde istem dışı diş sıkma olarak tanımlanan durumun adıdır. Çene kemikleri çok güçlü bir şekilde birbirine kenetlenir ve bu sırada sağa sola hareket ederek dişlerin aşınmasına neden olur.

Çiğneme kasları temporalis ve masseter kaslarını istemsiz olarak başlayan sıkma hareketi, bir problemin habercisi olabilir. Gün içinde ortaya çıkabileceği gibi çoğunlukla uykuda daha belirgin hale gelir. Bu sorun her bireyde farklı bir nedene dayanarak ortaya çıkabilir.

Tedavisi de buradan hareketle diş sıkma probleminin altında yatan nedene göre değişiklik gösterir. Diş sıkma, kişisel bir sorun olduğu gibi sosyal anlamda da ilişkileri etkileyen bir durumdur.

Uyku bütün gün yorulan bedenin ve beynin dinlenme sürecidir. Kaliteli bir uyku yaşam için gereklidir ancak, bazı durumlarda kişinin uyku kalitesi düşer.

Diş sıkma hem uyku kalitesini düşüren bir durumdur, hem de bu problemin altında yatan nedene bağlı olarak uyku yeteri kadar iyi olmaz.

Diş sıkmanın fiziksel nedenlerden psikolojik sorunlara kadar birçok sebebi olabilir. Peki dişleri sıkmak hangi hastalığın habercisi olabilir?

1. Stres, depresyon, duygu bozuklukları, kaygı

Uykuda dişlerini sıkma sorunu olanların aklına ilk takılan konu, diş sıkmak psikolojik mi sorusudur. Uykuda diş sıkmanın en önemli nedenleri arasında aşırı stres, duygu durum bozuklukları, depresyon ve yoğun kaygı gelir. Gün içinde yaşadığımız sorunlar uykumuzda da devam eder ve uyku esnasında dişleri sıkma şeklinde ortaya çıkabilir.

2. Fiziksel kusurlar

Diş sıkmanın altında psikolojik nedenler olabileceği gibi diş ve çene kemiği yapısında bulunan fiziksel kusurlar da olabilir.

Ağız içinde bulunan protezlerin çene yapısı ile uyumsuz olması, ağzın tam kapanmasını engelleyen çarpık diş dizilimi, dişlerde bulunan eksiklikler, dişlerde kapanma sorunu olması, çenede meydana gelen bozukluklar, travma sonrası diş ve çene kemiğinde fiziksel deformasyon oluşması diş sıkmanın nedenleri arasında olabilir.

3. Uyku sorunları

Uykuya tam olarak dalmayı engelleyen uyku apnesi, horlama, uykuda nefes alamama gibi sorunlar da diş sıkmayı tetikleyebilir. Uyku sorunlarına yol açan nedenler arasında ise sinüzit, solunum yolu rahatsızlıkları, uyku apnesi, horlama, obezite gibi sağlık sorunları bulunur. Diş sıkma tedavisi ile birlikte bu rahatsızlıkların da çözüme kavuşturulması gerekir.

Sağlıksız bir yaşam biçimi, düzensiz uyku saatleri, alkol, sigara, uyuşturucu kullanımı gibi rahat bir uykuyu engelleyen davranışlar da uykuda diş sıkma sorununa yol açabilir. Yetersiz beslenme de yaşam biçimi ile doğrudan ilintilidir. Vücut, gıdalar yoluyla ihtiyaçlarını karşılayamadığı zaman gerekli enerjiyi üretemez ve bundan dolayı kronik bir yorgunluk hali baş gösterebilir.

5. Hiperaktivite

Hiperaktif kişiler ve dikkat eksikliği sendromu olanlarda sinirsel aktiviteler daha yoğun çalıştığı için stres hormonunun yüksek olması olası bir durumdur. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği sendromlarının giderilmesi için doğrudan klinik yardım almak gerekir.

6. Aşırı yorgunluk

Gün içinde yapılan ağır egzersizler, yoğun çalışma ya da çok fazla fiziksel efor sarf edilen aktiviteler vücudu fazla miktarda yorar. Yorgunluk, uykuya dalmayı ve kaliteli bir uyku uyumayı da engellediği için gece boyunca diş sıkmaya neden olabilir.

7. Mevsim geçişleri

Mevsim geçişleri diş sıkma sorununu tetikleyen nedenler arasında bulunur. Bu dönemlerde yorgunluk, kaygı, melankolik duygu durumları tetiklenebilir. Özellikle sonbahar ve kış başlangıçları bu sorunun daha yoğun yaşandığı dönemlerdir. Mevsim geçişlerinde stresle baş etmenin yolu öğrenilirse bu dönem daha rahat atlatılabilir.

Diş Sıkma Belirtileri Nelerdir?

Uykusunda dişlerini sıkan kişilerin dişlerin birbirine sürtünmesinden dolayı çıkan sesi duymaları mümkün değildir. Buna rağmen dişleri sıkmanın belirtileri uykunun son bulduğu andan itibaren ortaya çıkmaya başlar. Belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Dişlerin üst kısımlarında kırılmalar
 • Dişlerde düzleşme
 • Diş ve diş etlerinde hassasiyet
 • Sağlam dişlerde sallanma ve diş kaybı
 • Çene eklemlerinde ağrı
 • Uykuyu alamadan uyanmak
 • Kulak ağrısı
 • Ağız içi ve çevresinde diş izleri
 • Omuz ve boyun bölgesinde ağrı
 • Şakaklarda ağrı
 • Çene bölgesinde uyuşma
 • Çiğneme ve konuşma problemleri.

Uykuda Diş Sıkmanın Sonuçları

Uykuda diş sıkmak uzun dönemde dişlerde aşınmalara ve sağlıklı dişlerin kaybedilmesine kadar ciddi sonuçlara yol açabilir. Önceleri baskıdan dolayı diş ağrısı ile başlayan sorunlar, bir süre sonra diş köklerini etkileyen bir hale gelir.

Diş sıkma sonucunda yaşanabilecek bir başka sorun ise çene eklemlerinde meydana gelebilecek deformasyonlardır. Çene eklemlerinin olumsuz etkilenmesi kulak ağrılarına da sebep olabilir.

Çene sürekli kasılı bir durumda olduğu için zamanla bu yanlış duruş bozukluğu da kalıcı hale gelebilir.

Uykuda Diş Sıkma Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Öncelikle, uykuda diş sıkma sorunu olan kişilerin başvurması gereken doktor diş hekimidir. Ardından diş sıkmanın nedenine bağlı olarak kulak, burun ve boğaz uzmanı, çene cerrahı, nöroloji uzmanı veya psikiyatristten de yardım alınması gerekebilir.

Diş sıkma sorunu olanların tıptaki diğer uzmanlık alanlarına yönlendirilmiş olsalar dahi diş muayenelerini ihmal etmemeleri gerekir. Çünkü yoğun hasar dişlerde meydana gelir. Diş hekimleri bu kontroller sırasında el ile, ağız ve çene muayenesi yaparak ortopedik bir sorun oluşup oluşmadığını belirlerler.

Şüphe edilen durumlarda ise görüntüleme teknikleri kullanılarak çenenin yapısı hakkında net bir fikir sahibi olunur.

Diş Sıkma Tedavisi Nasıl Olur?

Diş sıkma sorunu yaşayan kişilerin ağız, diş ve çene sağlıklarını koruyabilmeleri için mutlaka tedavilerini yaptırmaları gerekir. Eğer, diş hekimi gerekli görürse hastasını başka branşlardaki meslektaşlarına se edebilir. Önerilen tedavi biçimleri ise şu şekildedir:

1. Stresin azaltılması

Stres, diş sıkma sorununu yaratan en önemli nedenlerin başında gelir. Stresten kurtulmanın şekli herkese göre farklılık gösterebilir.

Uyku öncesi çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerin kesilmesi ilk öneriler arasındadır. Hatta bunlar yerine melisa, papatya gibi rahatlatıcı çayların içilmesi önerilir.

Stres yaratan ortamdan uzaklaşmak genellikle söz konusu olamasa da, stresin etkilerini azaltacak yöntemler kullanılabilir.

2. Psikoterapi

Diş sıkma sorunu daha derin psikolojik nedenlere dayanıyorsa klinik yardım almak en makul seçenektir. Bunun için diş hekiminin de görüşü alınabilir. Bu noktada altta yatan sorunların incelenmesi için uzman bir psikiyatristten yardım alınabilir.

Doktorun gerekli gördüğü şekilde antidepresan ya da rahatlatıcı ilaç tedavisi uygulanabilir. Ancak bu tür ilaçların mutlaka bir hekim kontrolünde alınması şarttır.

İlaç kullanımının da ötesinde diş sıkma sorununa yol açan temel nedenin bulunması ve tedavi edilebilmesi için seansların aksatılmamasında fayda vardır.

3. Kas gevşetme yöntemleri

Diş sıkma sorununa engel olmak için çene kaslarını gevşeten egzersizler yapılabilir. Çene kaslarının hafif hareketlerle ovulması bunlardan biridir.

Kulak bitiminden başlayarak dudaklara doğru yavaş ve oval hareketler ile bölgeye masaj yapılır. Gün içinde bir saat kadar ağzı açık tutmaya çalışmak da kas gevşeten egzersizler arasında bulunur.

Geceleri diş sıkma sorunu olanların gün içinde de istemsiz bir şekilde dişlerini sıktıkları bilenen bir gerçektir.

4. Gece plakları

Şeffaf malzemelerden yapılan gece plakları dişlerin birbirine sürtünmesini engelleyerek aşınmaların önüne geçmesini sağlar. Diş plakları kişiye özel yapılır.

Öncelikle dişlerin kalıbı alınır ve bu kalıba göre plaklar üretilir. Doğrudan dişlere takılan bu aparatlar ile dişler sıkılsa bile diş uçlarında oluşan kırılmaların önüne geçilir.

Bu plaklar diş sıkma ile ortaya çıkan olumsuz etkileri gidermeyi hedefler.

5. Spor yapmak

Spor yapmak vücuttaki stres oranını düşüren aktiviteler arasında yer alır. Gerginliği azaltarak kişinin daha rahat uyumasını sağlar ve genel vücut sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

Spor seçimi kişinin kendi zeleri doğrultusunda olabilir.

Pilates, koşu, kardio gibi hafif egzersizler seçilebilir ya da boks, kick boks gibi fiziksel enerjinin daha çok dışa vurulduğu sporlar arasından seçim yapılabilir.

6. Meditasyon

Uzak Doğu’dan yayılan ve artık insanlar üzerindeki rahatlatıcı etkileri tartışılmaz olan meditasyon da bir rahatlama aracı olarak kullanılabilir.

Özellikle gece uyumadan önce yapılan meditasyonun uyku üzerinde önemli bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Zihni boşaltan ve ferahlatan meditasyon teknikleri öğrenilerek daha rahat bir uykuya ulaşmak mümkündür.

Tam uykuya dalmadan önce meditasyon etkisi yaratan müzikler dinlenerek duygusal anlamda da sakinleşme sağlanabilir.

7. Magnezyum ve kalsiyum takviyesi

Diş sıkma için uygulanan ilaç tedavileri arasında magnezyum ve kalsiyum içeren tabletler de bulunur. Kas fonksiyonlarının düzenlenmesi ve sinir sisteminin daha sağlıklı çalışması için gerekli olan bu mineraller, vücutta yeteri kadar bulunmadığı takdirde kaslarda kramplara yol açar. Eksikliği durumunda dışarıdan takviye alınarak tamamlanabilirler.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

Kaynak 5

Источник: https://sebboy.com/uykuda-dis-sikma/

Diş Gıcırdatma ve Çene Sıkmaya 4 Çözüm

Diş Sıkmanın Tedavisi

Diş gıcırdatma, azı dişleri ve çeneyi fazla sıkma ve birbirine sürtme sonucu oluşur. Genelde akşamları yapılan bu hareket, ağrı ve diş kırılması gibi pek çok probleme yol açabilir. Bugünkü yazımızda diş gıcırdatmaya ve çene sıkmaya karşı en iyi çözümleri sunacağız.

Diş Gıcırdatma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yukarıda söylediğimiz gibi diş gıcırdatma, dişlerinizi fazla sıktığınızda ya da çenenizi sıkarken dişlerin birbirleri üzerinde kaymasıyla oluşur. Bu, dudak ya da tırnak yemek gibi kötü bir alışkanlıktır ve bilinçsizce yapılır. Yani biri size söylemeden ya da siz acı hissetmeden dişlerinizi gıcırdattığınızı fark etmeyebilirsiniz.

Dişini gıcırdatan insanlar bunu genelde gece uyurken yapar. Sabah, çenelerinde ya da diş etlerinde yoğun bir ağrı hissedebilirler. Hatta bazı insanların sürtünme ve baskı sebebiyle dişlerini kırdıkları bile olmuştur.

Diş gıcırdatmaya genelde ne sebep olur? Bunun birçok cevabı vardır; ama hepsi de duygular ve kişinin psikolojik haliyle alakalıdır.

Stres

Farz edelim ki; günlerdir, haftalardır, hatta belki de aylardır büyük bir baskı altındasınız. Bunu bir şekilde dışarı atmak zorundasınız. İşte bu gibi durumlarda diş gıcırdatma ve çene kasılması, bu duyguları atmanın bir yolu olur.

Kaygı

Evlilik, doğum yapmak gibi hayatınızdaki büyük olaylar ve hatta balayı bile kaygıya sebep olabilir. Bu gibi durumlarda yaşadığınız gerilimi dişlerinizi ya da çenenizi sıkarak atmaya çalışıyor olabilirsiniz.

Bastırılmış Duygular

Eğer içe dönük biriyseniz, evde sorunlar yaşıyorsanız, hislerinizden asla bahsetmemeniz öğretildiyse, büyük bir baskı altındaysanız, ailenizle açıkça konuşamıyorsanız ya da duygularınızı bastırma ihtiyacı duyuyorsanız kendinizi geceleri dişinizi gıcırdatırken bulabilirsiniz.

Zihinsel Yorgunluk

Sınav haftasındaysanız, kurumsal bir birleşme içindeyseniz ya da zihninizi fazlaca meşgul eden bir işiniz varsa diş gıcırdatma olasılığınız oldukça artar.

Diş Gıcırdatmanın Sonuçları Nelerdir?

Diş gıcırdatmanın bazı sonuçları şunlardır:

 • Baskının fazla olduğu durumlarda diş ağrısı.
 • Çeneyi kasmak ve kötü duruş sebebiyle boyun ağrısı.
 • Alt çene eklemlerinde sorunlar (ki kulak ağrısına da sebep olur)
 • Dişlerinizde ve azı dişlerinizde aşınma, güçsüzleşme, hassaslaşma ve sonucunda çürük, diş kaybı, diş eti iltihabı ve benzeri sorunlar.
 • Çene bölgesinde ağrı ya da şişme.
 • Ağız ağrısı veya yüksek stresle birlikte uyku problemi.

Baskıyı Hafifletin

İlk ve en önemli adım, biriken gerginlik ve baskıyı rahatlatmanın sağlıklı bir yolunu bulmaktır. Uyumadan önce stresinizi atmaya çalışın ve sinirlerinizi rahatlatın.

Duygularınızı kontrol etmeniz de ayrıca çok önemlidir. Size ağırlık yapan, sizi bunaltan ya da depresyona sebep olan şeyleri hayatınızdan çıkarmak için bir yol bulmaya çalışın.

Bu belki spor yaparak, çalışma saatlerinizi azaltarak ya da fazladan aldığınız bir dersi bırakarak olabilir. Sağlığınız için buna değer.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:

Diş Ağrısına Yol Açabilecek 6 Neden

Buna ek olarak, eğer probleminiz duygularınızı dışa vuramamaksa, hislerinizi söylemeye başlamak güzel bir fikir olabilir. Bir arkadaşınızla ya da bir terapistle, hatta aynada kendinizle konuşmak bile sizi rahatlatabilir.

Duygularınızın akmasına izin vermeniz önemlidir. Belki bir probleminiz hakkında sesli bir şekilde konuşarak, daha önce aklınıza gelmeyen bir çözüm bile bulabilirsiniz.

Zorunda olmadığınız takdirde asla sessiz kalmayın. Sözcükleriniz boğazınızda takılıp kalmasın; çünkü er ya da geç bunun bedelini ağır bir şekilde ödersiniz.

Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak; gerginliği azaltmak ve stresi yatıştırmak ve bunun sonucunda da diş gıcırdatmayı ve çene sıkmayı engellemek için harika bir yoldur.

Bazı insanlar boks, kikboks, spinning ya da maraton koşmak gibi yüksek yoğunlukta sporlar tercih eder. Diğerleri de yoga, pilates ve yüzme gibi daha sakin tempodaki sporları seçer.

Eğer fazla boş vaktiniz yoksa, en azından her gün bir yürüyüşe çıkmayı deneyin ya da iş yerinizde asansör yerine merdivenleri kullanın. Sonunda daha rahatlamış hissedeceksiniz ve umarız ki ıstırabınızı biraz olsun yatıştırmış olacaktır.

Bazı Yiyecekleri Daha Az Tüketin

Yediğiniz şeye bağlı olarak daha fazla ya da daha az stresli ve gergin hissedebilirsiniz. Özellikle stresli bir dönemdeyseniz ve diş gıcırdatmaktan muzdaripseniz, aşağıdaki yiyecekler sağlığınıza zararlıdır:

 • Rafine şeker
 • Meşrubatlar
 • Kızarmış yiyecekler
 • Fast food
 • Kahve
 • Çikolata
 • Sirke
 • Kutu içecekler

Bunlara ek olarak yukardaki yiyeceklerin çoğu, diş minenize de zarar verir. Bunların aksine, çiğ sebze ve meyveler muhteşem bir besin kaynağıdır ve açlığınızı bastırarak, sağlığınıza zararlı yiyecekleri istemenize de engel olur.

Günde iki kez taze sıkılmış meyve ve sebze suyu içmeye çalışın. Akşam yemeği olarak göbek salata ve elma yiyin.

Sakinleştirici Çaylar İçin

Bunları günün herhangi bir zamanında içebilirsiniz; fakat en iyi sonucu almanız için uyumadan 1 ya da 2 saat önce içmeniz gereklidir. En rahatlatıcı çaylar:

 • Çarkıfelek çiçeği
 • Anason
 • Nane
 • Papatya
 • Portakal çiçeği

Источник: https://sagligabiradim.com/dis-gicirdatmaya-ve-cene-sikmaya-4-cozum/

Diş gıcırdatmanın nedenleri ve tedavisi

Diş Sıkmanın Tedavisi

Cıvıl cıvıl bir yaz mevsimi daha geride kaldı. Yaz aylarının enerjisine alışan kişiler sonbahar mevsiminin getirdiği kasvetli havaların rehavetine alışmaya çalışıyor.

Bu duruma bir de yeniden başlayan yoğun iş temposu, yaz saati uygulamasının sabitlenmesi ve uzunca bir süre tatil yapamayacak olmanın psikolojisi de eklendiğinde diş sıkma ya da gıcırdatma problemi (bruksizm) gibi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.

Gün içerisinde yaşanan yoğun stres veya depresyonun neden olduğu bu problem, fark edilmediğinde ise kronik bir hal alabiliyor.

Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. Aslıhan Üşümez, diş sıkma ve gıcırdatma rahatsızlıklarına karşı uygulanabilecek tedavi yöntemlerini açıklıyor.

Pek çok insan gün içerisinde istemeden de olsa iş yoğunluğu, günlük maraton gibi nedenlerle ciddi bir stres dalgası içerisinde bulunuyor.

Bu stres, zaman zaman insan ilişkilerindeki tahammül sınırını en alt seviyelere çekerken, kişilerin istem dışı davranışlarında da belirli bir artışın gözlemlenmesine yol açıyor. Diş sıkma alışkanlığı da bu davranışlar arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Üstelik diş sıkma alışkanlığı edinen kişilerin büyük bir kısmı bu durumun farkına dahi varmıyor. Bu hastalar, ancak gece boyu dişlerini sıktıkları için sabah ciddi yüz ağrılarıyla uyanma şikayeti ile uzman hekimlerin kapısını çalıyor.

İlk etapta yüz ağrılarıyla kendini hissettiren diş sıkma problemi, ileri dönemde çeneyi açmada sınırlılık, kilitlenme, dişlerde sallanma veya diş kırıkları, eklem sesleri gibi sonuçlar doğurabiliyor.

Bu nedenle diş sıkma alışkanlığının ihmal edilmemesi büyük önem taşıyor.

Çünkü bu alışkanlık, erken teşhis edilmediği ve uygun şekilde tedavisi yapılmadığı takdirde kişinin vücut sağlığını olumsuz yönde etkilerken, yaşam kalitesini de düşürebiliyor.

Bilinçaltındaki stres diş sıkma nedeni

Uykusunda dişlerini gıcırdatan kişiler bu eylemi bilinçli olarak yapmaz. Günlük yaşamın getirdiği stres kişinin bilinçaltına yerleşir.

Bilinçaltından gelen uyarılar ise kişinin dişlerine gün içinde yaptığı baskıya oranla daha fazla şiddet uygulamasına neden olur.

Problemin teşhisi ise uzman hekimin, kişinin çene eklemi bölgesinin radyolojik görüntülerini alması ve incelemesiyle koyulur.

Mevsim geçişleri de diş sıkmayı tetikleyebiliyor

İnsanlar, yaşamlarının belli zamanlarında içinde bulundukları sıkıntılardan ya da sahip oldukları sorumluluklardan bunalabiliyor. Boşanma sıkıntısı, sınav kaygısı, yeni iş kurma stresi ya da aile içi huzursuzluklar bu sıkıntılara önemli birer örnektir.

Bu tip problemlere bir de mevsim geçişlerinde duygu durum değişiklikleri eklendiğinde mesele iyice içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor.

Kişiler bu stresle baş edebilirse ve mevcut durum çok fazla ilerlemediyse çene eklemi rahatsızlıklarında geri dönüşüm sağlanabiliyor.

Tedavi süreci zaman gerektirir

Öncelikle çene eklemi sorunlarının bir günde oluşmadığı, zaman içerisinde yavaşça arttığı, dolayısıyla tedavisinin de bir günde yapılamayacağı bilinmelidir. Ayrıca çene eklemi problemlerinde iyileşme süreci zaman alacağı için hastaların sabırlı olması gerektiği akıllardan çıkarılmamalıdır.

Akut kas spazmlarında, kas gevşetici kullanımı ve sıcak su tedavisi hastaları rahatlatmaya yardımcı olsa da rahatsızlığa neden olan etkeni tamamen ortadan kaldırmaz. Çünkü hasta geceleri dişlerini sıkmayı ve gıcırdatmayı sürdürürse, problem de devam edecektir. Bu nedenle tedavide dikkat edilmesi gereken en önemli nokta diş gıcırdatmayı tetikleyen faktörleri ortadan kaldırmaktadır.

Var olan sebep ortadan kaldırıldıktan sonra da, problem kademeli olarak azalacaktır.

Diş sıkmanın etkileri plaklar ile azaltılabilir

Diş gıcırdatma ya da sıkma problemlerine karşı birtakım tedavi yöntemleri uygulanır. Bu yöntemlerden biri dişlerin birbirine olan temasını kesmek için kullanılan plaklardır.

Bu plaklar yalnızca diş sıkma problemiyle başvuran hastalara verilir.

Fakat dişlerini sıkan hastaların henüz çene eklem bölgesinde ya da yüz kaslarında şikayetler baş göstermediyse sıkmanın şiddetiyle gelişebilecek zararlar şeffaf plak ile hafifletilebilir.

Koruyucu apareyler dişlerin zarar görmesini engelleyebilir

Diş gıcırdatma problemlerinin bir diğer tedavi yöntemi ise, diş gıcırdatmalarının semptomatik tedavisinde kullanılan ve gece koruyucuları olarak adlandırılan apareylerdir. Diş gıcırdatma eylemini engellemek amacıyla uykuya geçmeden önce ağza gece koruyucu apareyler takılır.

Bu koruyucular diş gıcırdatma sorununun tamamen önüne geçmese de gıcırdatmanın neden olduğu olumsuz etkileri azaltabilir. Bu koruyucular ayrıca dişlerin daha ileri aşamalarda aşınmasına ve zarar görmesine engel olur. Gece koruyucu apareyler sayesinde hastanın üst ve alt dişleri birbirine çarpmaz ve gıcırdatma eylemi önlenmiş olur.

Bu apareylerin üretiminde ise sert akrilik plastik malzemeler kullanılır.

İleri boyuttaki diş sıkmalarında cerrahi yönteme başvurulabilir

Teşhisin ardından tedavi aşamasına gelindiğinde, hastadan alınan çene kayıtlarına uygun şekilde sert akrilik materyalinden bir plak hazırlanır. Hastanın ağzına takılacak bu plağın iki ana görevi vardır. İlki hastanın gece dişlerini sıkma alışkanlığını önlemektir.

Plağın ikinci görevi ise, hasta dişlerini sıksa dahi dişlerin ve eklemlerin bu baskıdan zarar görmesini engellemektir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, her plağın her hastaya uygun olmayabileceğidir.

Bu nedenle tedavi sürecini takip eden uzman hekimin, hastanın çene hareketlerini dikkate alarak apareye gerekli ilaveler ya da aşındırmalar yapması gerekir. Sonraki aşamada ise hekim, aparey tedavisi gören hastayı belli dönemlerde kontrol etmeli ve uygulanan tedavi sürecini değerlendirmelidir.

Tedavi edilmeyen çene eklemi problemleri, ileri boyuta ulaştığında, aparey ile beraber cerrahi tedaviler de gerekebilir.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/dis_gicirdatmanin_nedenleri_ve_tedavisi.html

Diş Sıkma

Diş Sıkmanın Tedavisi

Diş sıkmak, genellikle kişilerin uyku halindeyken çenelerini güçlü bir şekilde kilitlemeleri şeklinde görülen bir durumdur.

Ancak kişi bütün gece dişlerini sıktığını ya beraber uyuduğu kişiden öğrenebilmekte ya da çenesindeki ağrı aracılığı ile fark edebilmektedir.

Çoğu kez kişi tarafından fark edilemeyen hastalık zamanla alışkanlık haline gelerek gündüzleri de kişilerin çene kaslarını kilitlemeleri ile diş sıkma gerçekleşebilmektedir.

Bruksizm adı ile de bilinen diş sıkma hastalığı,  fonksiyon dışı bir hastalıktır. Alt ve üst çenenin çiğneme ve yutkunma dışında karşı karşıya gelmemesi gerekmektedir.

Gece boyunca alt ve üst çenenin karşı karşıya gelmesi, baş, kulak, yüz-çene ağrıları, çenede kayma, ağız açmada kısıtlılık, ağzı açarken çene ekleminden ses gelmesi, kulak çınlaması gibi belirtiler göstermektedir.

Bunun yanında dişlerin aşınmaya bağlı olarak boylarının kısalması, diş yüzeylerinde çatlakların oluşması, diş hassasiyetlerinin oluşması, ağızdaki dişin, dolgunun veya porselenin kırılması,  dişin tutunmasına yardımcı olan destek dokuların zedelenmesi ve dişlerin kaybedilmesi gibi sonuçlar meydana gelebilmektedir. Dişlerde çatlak, kırık ve yer değiştirme dahi görülebilmektedir. Yanağın iç yüzünde bakıldığında beyaz çizgiler görülür ve dilin üzerinde dişlerin izlerinin varlığı dikkat çeker.

Diş sıkma dişlerin dışında eklemlere de büyük zararlar vermektedir.

Eklem başı ile eklem yuvası arasında bir kapsül vardır ve de bu kapsül eklem yerlerindeki kemiklerin birbirlerine sürtünmeden hareket edebilmelerini sağlamaktadır.

Ancak dişlerin kuvvetle sıkılması sonucunda çene eklemlerindeki kapsüller eriyip zamanla kaybolabilir. Bunun sonucunda da çene açılıp kapanırken tık diye sesler gelebilir ve de esneme ile açılan ağız kapanamayabilir.

Bruksizm tedavi edilmediğinde sadece dişlerde değil, yüzün şeklinde de değişiklikler meydana gelir. Yüzün alt kısmının uzunluğu azalır, burun ve çene birbirine yaklaşır; bunun sonucu olarak da kişi daha yaşlı görünür. Alt çenenin zamanla dışa doğru çıktığı görülür. Yüz köşeli ve kare şeklinde biçimlenir.

Bruksizm çene kaslarının gece boyunca kasılı durmasına sebep olduğundan, kişinin yorgun uyanmasına ve gün içerisinde de çabuk yorulmasına neden olur. Boyun ve omuz ağrıları, kas ağrıları ve rahatsızlıkları da kendini gösterebilir. Migren ağrıları diş sıkma hastalığı sebebiyle şiddetlenebilir.

Diş sıkmanın temel olarak iki sebebi vardır; birincisi stres ve de ikincisi kapanış bozukluğudur.

Stres genel olarak gün içinde yaşanan yoğun olayların kendisini bilincin devreden çıktığı anda göstermesiyle çenenin şiddetli bir şekilde kilitlenmesine sebep olur. Hatta sadece çenenin değil, tüm vücudun kasılmasına varan sonuçlara neden olabilir.

Kapanış bozukluğu çenede mevcut olan anatomik bir bozukluktur ve de kişinin ortodonti tedavisi görmesi ile düzelebilir.

Diş Sıkma Tedavisi Nasıl Olur?

Diş sıkma tedavisinde amaçlanan dişlerde ve çene ekleminde oluşabilecek kalıcı hasarı önlemek ve de mevcut ağrıları ortadan kaldırmaktır. Diş sıkma tedavisine ilk olarak dişlerin birbiriyle temasını keserek aşınmayı önleyen koruyucu şeffaf diş sıkma plakları kullanımı önerilmektedir.

Bu şekilde uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temas etmesi engellenerek hem çene eklemi rahatlatılarak ağrı önlenmekte, hem de dişlerin daha fazla zarar görmesi engellenmektedir. Aşırı derecede kuvvet kullanımı mevcutsa, önlenebilmesi için geceleri dişlere takmak üzere gece koruyucuları yapılır.

Genellikle hastalar 6 ay boyunca gece koruyucusu kullandığında diş sıkma alışkanlığını bırakmaktadırlar. Sıcak uygulaması veya kas gevşeticiler de çene kaslarının kasılmasını engellemeye yardımcı olabilmektedirler. Ağızda kapanışı bozan eğri dişler, yanlış kaplama ve dolgular da mutlaka tedavi sürecinde düzeltilir.

Çiğneme kaslarına uygulanacak olan botox da kişinin rahatlamasını sağlayabilmekte ve de 6 ile 9 ay sonra yeniden uygulanması gerekmektedir.

Çenedeki kapanış bozuklukları sebebiyle oluşan diş sıkma ise, ortodontik tedavi yardımı ile desteklenmelidir.

Çene kaslarını yöneten sinirlere entegre edilen bir cihaz aracılığı ile tedavi gerçekleştirmek mümkündür. Cihaz hasta yatarken çene kaslarının üzerine yerleştirilmektedir.

Öncelikle çenenin bir gecede kaç defa sıkıldığını kontrol eden cihaz, dişlerin sıkılma şiddetini belirler.

Sonraki gecelerde ise çene kaslarını yönetecek şekilde ayarlanan cihaz, beyin çeneyi sıkmak istedikçe beyinden gelen sinyallerin ulaşmasını engeller. Sonuç olarak beynin çene kaslarını sıkma alışkanlığı zamanla sonlanır.

Diş Sıkma Ek Tedaviler ile Desteklenmeli midir?

Yoğun stres sebebiyle ortaya çıkan diş sıkma, kişinin psikolojik durumunun yardım çağrısının bedensel ifadesi olmaktadır. Stres seviyesi yüksek olan kişilerin herhangi bir psikolojik destek almaması durumunda ciddi hastalıklar yaşayabilmeleri mümkündür. Dolayı ise diş sıkma problemi yaşayan kişinin psikolog veya psikiyatrdan kendisine uygun görülen tedaviyi alması gerekmektedir.

Uzmanlar tarafından önerilen bir destek yöntem, günde iki kez 20 dakika süreyle çene ekleminde bulunan triger adı verilen tetik noktasına sıcak havluyla masaj yapılmasıdır. Bu şekilde kasılan kasların gevşemesi ve yumuşaması hedeflenmektedir.

Diş sıkmanın azalması için kişilerin vücudun stres oranını arttıran kola ve kahve gibi asitli içeceklerden ve de şekerli yiyeceklerden uzak durması tavsiye edilmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/dis-sikma/

Diş Sıkma Nedenleri ve Tedavisi

Diş Sıkmanın Tedavisi

Diş Sıkma Nedenleri ve Tedavisi – https://www.sagliklimiyim.com/dis-sikma-nedenleri-ve-tedavisi/

Diş sıkma ve diş gıcırdatma çoğu zaman stresten kaynaklanır. Zihinsel ve fiziksel açıdan konforlu ve sağlıklı bir yaşam tarzına erişmek çoğu vakanın kaybolmasını sağlayacaktır.

Diş Sıkma Belirtileri

Diş sıkma uyanıkken veya uyurken (bilinçsizce) olabilir. Uyurken kenetlenme veya ritmik kasılmalar şeklinde ortaya çıkar. En yaygın görülen belirtisi, sabah kalkınca yaşanan baş ağrısıdır.

Diş sıkma aşağıdaki belirtilere de neden olabilir:

 • Boğaz, çene ve yüz kaslarında ağrı
 • Oyulmuş dişler veya diş kırılması
 • Dişlerde hassasiyet
 • Dilde diş izleri, dil yarası, iç yanakta yara
 • Çiğneme esnasında ağrı
 • Çene ekleminde rahatsızlık
 • Uyku problemleri
 • Omuz, boyun ağrısı
 • (Hiperaktif) çocuklarda kulak ağrısı

Diş Sıkma Neden Olur?

Diş sıkma vakalarının %70 gibi büyük bir kısmına yoğun yaşanan bazı duygu durumları neden olmaktadır. Stres, aşırı endişe gibi kaygı bozuklukları (anksiyete) ve öfke uyurken ya da uyanıkken diş sıkmaya neden olabilir.

2) Sigara Ve Alkol

Kötü bir yaşam tarzı diş sıkmaya neden olabilir. Sigara ve diğer tütün mamulleri bu sonuca götürebildiği gibi çok miktarda alkol veya kafein almak da diş sıkmaya neden olabilir.

Not: Başta kokain ve ekstazi olmak üzere, uyuşturucu maddelerin yol açacağı sorunlardan biri de diş sıkmadır.

3) Hiperaktif Kişilik

DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) yaşayan kişilerde sinirsel aktivite ve enerji metabolizması yoğun çalıştığı için stres hormonları yükselebilir. Bu durum (çocuklar da dahil olmak üzere) diş sıkmaya yol açabilir.

4) Sorunlu Diş Pozisyonları

Ağız kapanışının sağlıklı olmasına imkan vermeyen çarpık diş dizilimi diş sıkmaya yol açabilir. Ağzı tam kapatabilmek, çiğneyebilmek vb. eylemler için harcanan efor çene kaslarında başka sorunlara da neden olabilir.

5) Uyku Sorunları Ve Diğer Nedenler

Uyku sırasında nefes kesilmesi, horlama, uykuyu alamama vb. belirtilere yol açan obstrüktif uyku apnesi gibi uyku sorunları yaşayan kişilerde sık sık diş sıkma görülmektedir. Aşağıdaki etkenler bu uyku sorunlarına yol açabilir:

 • Kronik sinüzit, burun tıkanmaları
 • Aşırı kilolu olmak, yakın zamanda kilo almış olmak
 • Menopoz
 • Alt çenenin üst çeneden geride olması
 • Boyun çevresinin çok geniş olması (erkeklerde)
 • Yatıştırıcı etkisi olan ilaçlar kullanmak

6) Diğer Nedenler

Aşağıdakiler de diş sıkmaya yol açabilir:

Odaklanma: Ağır nesne kaldırmak vb. bir görev üzerinde aşırı yoğunlaşan kişide diş sıkma görülecektir. Kısa süreli olduğu zaman sorun olmaz; ancak araba kullanırken ve veya okuma-yazma esnasında görülen uzun süreli diş sıkma, soruna yol açabilir.

Oral Alışkanlıklar: Kalem veya pipet kemirmek, sakız çiğnemek gibi ağzı sürekli meşgul tutan alışkanlıklar, sonradan diş sıkmaya dönüşebilir.

Diş Sıkma Tedavisi

Başta stres olmak üzere sıkıntı verecek düzeyde yaşanan yoğun duygu durumlarını hafifletmek, birçok vakanın kendiliğinden kaybolmasını sağlayacaktır.

Evde Uygulayabilecekleriniz

Yatmadan önce nefes egzersizleri yapın. Oturun, gözlerinizi kapatın, nefes alıp verişinizde sabit bir ritim tutmaya çalışın. Kendinizi rahatlamış hissedene kadar oturmaya devam edin. Ayrıca;

 • Uyumadan önce alkol veya kafein tüketmeyin. Sıcak bitki çayları deneyin.
 • Sevdiklerinizle geçirdiğiniz kaliteli zamanlar diş sıkmadan kurtulmak için çok etkili olacaktır.
 • Sizi huzurlu hissettirecek yoga vb. meditasyon teknikleri keşfedin.

Profesyonel Destek Alın

Kaygı bozukluğu vakalarında Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) önerilir. Bir uzmanın yorumu, yönlendirmesi ve tedavisi ihtiyacınız olan şey olabilir.

 • Yetkin kişilerce uygulanacak hipnoz tedavileri etkili sonuçlar sağlayabilir.
 • Doktorunuzda biofeedback teknikleri ile ilgili bilgi isteyin. Biofeedback sayesinde çene kaslarınızı daha kontrollü şekilde kullanmayı öğrenebilirsiniz.

2) Kas Gevşetme Egzersizleri

 • Çene kaslarınıza parmak uçlarınızla oval hareketler ile masaj yapın.
 • Dilinizin ucunu ön dişlerinizin arasına alın, bekletin.
 • “Sarhoş olmuşçasına” kaslarınızı serbest bırakarak peltek cümleler kurun: “Şu an mutluyum ve kelimeleri tam çıkaramıyorum.”
 • Ağzınızı iki parmağınız girecek kadar açın, bu konumda bir saat boyunca durmaya çalışın. Kapattığınızı fark ederseniz yavaşça tekrar açın.

3) İlaç Tedavisi

Kalsiyum ve magnezyum kas fonksiyonlarını düzenler, sinir sistemi sağlığı için gereklidir; eksiklikleri halinde kas krampları ve kenetlenme oluşabilir. Kalsiyum ve magnezyum takviyesi alabilirsiniz.

 • Diş sıkmanın neden olduğu çene hasarı için iltihap giderici ilaçlar gerekli olabilir.
 • Eczacınıza kas gevşetici ilaçlar için danışın.
 • Botoks şırıngaları önerilebilir.
 • Doktor tarafından kaygı bozukluğu ilaçları veya antidepresanlar önerilebilir.

4) Ağız Koruyucular Ve Diğer Tedaviler

Diş sıkma ve gıcırdatmanın hasarından korumak için gece yatmadan önce ağız koruyucular kullanılabilir. Ayrıca;

 • Yatmadan önceki bir saat boyunca parlak ışıktan uzak durun.
 • Boğaz ve çene civarına soğuk ya da sıcak uygulama yapabilirsiniz.

“,”author”:null,”date_published”:null,”lead_image_url”:null,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”http://sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/07/dis-skma-nedenleri-ve-tedavisi.html”,”domain”:”sagliklimiyimcom.blogspot.com”,”excerpt”:”Sagliklimiyim.Com Ne Kadar Saglikliyim”,”word_count”:591,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: http://sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/07/dis-skma-nedenleri-ve-tedavisi.html

Diş Sıkma Nedenleri ve Tedavisi — Multi Yaşam

Diş Sıkmanın Tedavisi

Diş sıkma uyanıkken veya uyurken (bilinçsizce) olabilir. Uyurken kenetlenme veya ritmik kasılmalar şeklinde ortaya çıkar. En yaygın görülen belirtisi, sabah kalkınca yaşanan baş ağrısıdır.

Diş sıkma aşağıdaki belirtilere de neden olabilir:

 • Boğaz, çene ve yüz kaslarında ağrı
 • Oyulmuş dişler veya diş kırılması
 • Dişlerde hassasiyet
 • Dilde diş izleri, dil yarası, iç yanakta yara
 • Çiğneme esnasında ağrı
 • Çene ekleminde rahatsızlık
 • Uyku problemleri
 • Omuz, boyun ağrısı
 • (Hiperaktif) çocuklarda kulak ağrısı

1) Kaygı Bozuklukları Ve Öfke

Diş sıkma vakalarının %70 gibi büyük bir kısmına yoğun yaşanan bazı duygu durumları neden olmaktadır. Stres, aşırı endişe gibi kaygı bozuklukları (anksiyete) ve öfke uyurken ya da uyanıkken diş sıkmaya neden olabilir.

1) Stresten Kurtulun

Başta stres olmak üzere sıkıntı verecek düzeyde yaşanan yoğun duygu durumlarını hafifletmek, birçok vakanın kendiliğinden kaybolmasını sağlayacaktır.

Evde Uygulayabilecekleriniz
Yatmadan önce nefes egzersizleri yapın. Oturun, gözlerinizi kapatın, nefes alıp verişinizde sabit bir ritim tutmaya çalışın. Kendinizi rahatlamış hissedene kadar oturmaya devam edin. Ayrıca;

 • Uyumadan önce alkol veya kafein tüketmeyin. Sıcak bitki çayları deneyin.
 • Sevdiklerinizle geçirdiğiniz kaliteli zamanlar diş sıkmadan kurtulmak için çok etkili olacaktır.
 • Sizi huzurlu hissettirecek yoga vb. meditasyon teknikleri keşfedin.

Profesyonel Destek Alın
Kaygı bozukluğu vakalarında Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) önerilir. Bir uzmanın yorumu, yönlendirmesi ve tedavisi ihtiyacınız olan şey olabilir.

 • Yetkin kişilerce uygulanacak hipnoz tedavileri etkili sonuçlar sağlayabilir.
 • Doktorunuzda biofeedback teknikleri ile ilgili bilgi isteyin. Biofeedback sayesinde çene kaslarınızı daha kontrollü şekilde kullanmayı öğrenebilirsiniz.
Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.