Diş Sızlamalarının Nedenleri

Diş ağrısının nedenleri

Diş Sızlamalarının Nedenleri

Oldukça rahatsız edici bir ağrı olan diş ağrısı genellikle zonklama şeklinde duyulur. Gittikçe şiddetlenen ağrı bazen dayanılmaz bir hal alır. Diş ağrısı yaşayan bir kişide sıcak-soğuk hassasiyeti artarken, dişe bastırınca hassasiyette artar. Dişlerde kırılmalar görülebilir. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu diş ağrısının önemini ve nedenlerini anlatıyor.

Diş çürüğü ve diş minesinin aşınması

Diş ağrısı nedenlerinin başında diş çürüğü gelmektedir. Toplumun büyük bir çoğunluğunda diş çürüklerine rastlanmaktadır. Bu durumun nedeni yetersiz ve kötü şekilde yapılan ağız bakımından kaynaklanır. Özellikle şekerli yiyecekler ağız içinde asit oluşturur ve dişin koruyucu tabakasını zedeleyerek çürük oluşumuna neden olur.

Diş ağrılarının diğer bir nedeni de diş minesinin aşınmasıdır. Diş minesi bazı besinlerin fiziksel ve kimyasal etkilerine karşı koruyan, dişi çepeçevre saran ve içteki tabakaların zarar görmesini engelleyen yapıdadır.

Diş minesinin çok sert bir yapısı vardır ancak fiziksel ve kimyasal etkenlerden zarar görebilir. Sert kabuklu yiyecekler, diş sıkma gıcırdatma, asitli içecekler, diş minesinin zarar görmesine neden olur.

Diş minesindeki aşınmalar, dişin sıcak-soğuk uyaranlara karşı hassas olmasına neden olur. Diş ağrıları da aşınmadan kaynaklanan nedenler arasında yer alır.

Diş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş eti iltihabı ve gömük dişler

Diş eti iltihabı da ağrı oluşumuna neden olan bir diğer problemdir. Bunun nedeni ise diş ve diş eti çevresinde oluşan, yumuşak, yapışkan ve renksiz bakteri filmi olarak tanımlanan plaktır. Plak toksinler üreterek dişeti dokusunu tahriş eder. Bu da diş eti iltihabına neden olur. İyi bir ağız bakımıyla plak ve tartar oluşumu önlenmezse ciddi dişeti problemleriyle karşılaşılabilinir.

Ağızda en son çıkan ve en fazla soruna neden olan 20 yaş dişleri genellikle 17–25 yaşları arasında çıkmaya başlar. Çenede yeterli alan olmadığı durumlarda gömük kalan 20 yaş dişleri şiddetli ağrılara neden olur.

Her zaman tartışma konusu olan 20 yaş dişlerinin ağızda bırakılıp bırakılmaması konusunda Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, doğru pozisyonda çıkması ve çevre dokulara zarar vermemesi halinde bu dişin yerinde kalmasında bir sakınca olmadığını belirtiyor.

Çene kemiği ile kaynaşmış ve anormal pozisyonlu bir dişin ileride yol açacağı sıkıntılar göz önüne alınarak dişin röntgen sonrası çekimine karar verilebilir.

Görüldüğü gibi diş ağrısının farklı nedenleri vardır ve tedavi gerektirir. Diş ağrısı başladığında vakit kaybetmeden diş hekimine gitmekte fayda olduğunu söyleyen Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, diş ağrısı çeken hastalara önerilerde bulunuyor.

Diş ağrısı tedavisi

 • Dişlerde bulunan gıda birikintileri diş fırçası ve diş ipi ile temizlenmelidir.
 • Ağrıyan diş üzerine ağrı kesici ya da aspirin uygulamak yanlıştır.
 • İltihaptan dolayı yüzde oluşan şiş bölgeye soğuk kompres uygulanmalıdır.
 • Diş ağrısı tedavi gerektirdiği için acilen diş hekimine başvurulmalıdır.

Yaz Tatilinde Diş Ağrısına Karşı Alınacak 5 Önlem

Eğer sık olarak diş veya dişeti problemi yaşıyorsanız tatile gitmeden en az 2 hafta önce diş hekiminize giderek genel bir kontrol yaptırmanız faydalı olabilir.  Diş hekiminiz tatilde size sorun yaratabilecek problemleri tespit ederek geçici de olsa çözümler üretmeye çalışacak, böylece tüm sene beklediğiniz tatiliniz için endişeleriniz ortadan kalkacaktır.

 • Günlük olarak kullandığınız tüm ağız hijyeni ürünlerinizi, yani diş fırçası, diş macunu, diş ipi, ara yüz fırçası ve varsa ağız duşunuzu tatilde yanınızda götürmeyi unutmayın. Günlük ağız bakımınıza tatilde de ara vermeden devam edin. Günde 2 kere diş fırçalamayı ve ara yüz temizliği yapmayı ihmal etmeyin.
 • Tatile gittiğiniz yerlerde bilmediğiniz gıdalar tüketmeyin, özellikle yapışkan gıdalardan uzak durun.
 • Dişiniz veya dolgunuz tatilde kırılırsa ya da tatilde diş ağrınız tutarsa, en kısa zamanda bir diş hekimine başvurun. Hekiminiz gerekli gördüğü halde antibiyotik veya ağrı kesici kullanmanızı önerebilir. Ancak diş hekimine gidene kadar ağzınızı ılık suyla çalkalamak ve dişinizi temiz tutmak faydalı olacaktır. Dişinizin üzerinde gıda artıkları birikirse ağrınız daha da artabilir, dolayısıyla diş fırçalamayı ve hatta diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Asla ağrıyan dişinizin üzerine veya etrafına aspirin ya da ağrı kesici koymayın, dişetinizde ve ağız içinde ciddi yaralara yol açabilirsiniz. Ağrıyan dişinizi ya da kırılan dolgunuzu sakız vb bir madde ile asla kapatmayın, apseli dişlerde durumun daha da kötüleşmesine yol açabilirsiniz.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/dis-agrisinin-nedenleri/

Diş Sızlaması Nedir ve Neden Oluşur?

Diş Sızlamalarının Nedenleri

Lezzetli bir dondurma ya da soğuk bir karpuz… Bu lezzetli yiyecekler size zeten çok acı veriyorsa siz de diş sızlamasından muzdaripsiniz demektir.

Peki diş sızlaması nedir ve neden oluşur? Bugün sizinle bu konuyu tartışacağız. Diş sızlaması genellikle 18 yaşından sonra birçok kişide oluşur.

Özellikle gençlerde asitli içeceklerin tüketilmesinin artmasından dolayı diş sızlaması daha fazla görülmeye başlamıştır.

Diş sızlaması dişteki sinir uçlarının bazı uyaranlara aşırı tepki vermesinden kaynaklanır. Diş minesindeki mineral kayıpları diş sızlamasına neden olabilir.

Ayrıca bazı kişilerde diş minesi yeteri kadar güçlü oluşmaz ve daha kolay mineral kaybına uğrayabilir. Diş sızlaması çocuklarda bile görülebilmektedir.

Eğer çocuklarda diş sızlaması görülürse bu durumda hemen bir diş hekimine başvurmakta fayda olacaktır çünkü çocukların dişleri yetişkinlerden daha hızlı hasar görebilir.

Diş sızlamasının nedenleri

Diş sızlamasının tek bir nedeni bulunmamaktadır. Bu yüzden diş hekimleri her bir bireyde asıl nedeni tespit etmek isterler. Ancak genellikle sızlamanın tek bir nedeni bulunmaz. Diş sızlamasına neden olan en sık rastlanılan faktörler ise aşağıdaki gibidir;

 • Yeterli miktarda su içmemek
 • Diş minesinin ihtiyacı olan minerallere alamamak
 • Dişlerde oluşan çürükler ve hasarlar
 • Bazı bakteriler
 • Dişlerde aşınma
 • Diş minesinde çatlama ve hasar oluşması

Eğer diş sızlaması diş etlerinde de hissedilirse kesinlikle diş hekimine muayene olmanız gerekmektedir. Bazen diş sızlamasının nedeni hormonal bir bozukluk veya geçirilen bir enfeksiyon olabilir. Bununla birlikte sinir sisteminde oluşan hastalıklar da diş sızlamasına neden olabilmektedir.

Hamilelik

Hamilelik sırasında diş sızlaması artabilir. Bunun sebebi vücudun mineral ve tuz dengesindeki değişikliklerdir. Vücutta bulunan kalsiyum ve diğer önemli bileşenler çoğunlukla fetusa yönlendirilir. Bu nedenle hamilelik sırasında diş sağlığı ile ilgili bazı problemler oluşabilmektedir. Bunlardan en sık görülenlerinden birisi de diş sızlamasıdır.

Diş teli takıldıktan sonra

Diş teli, diş yapısı bozukluğunun giderilmesi için uygulanan en etkili yöntemlerden birisidir. Diş teli takıldıktan sonra bir süre diş sızlaması hissedilebilir.

Diş taşı temizliği sonrası

Diş taşı temizlendikten sonra dişlerde hassasiyet görülebilmektedir. Tartarlar dişten atıldıktan sonra hele de diş eti çekilmesi yaşıyorsanız diş sızlaması çok daha fazla hissedecektir.

Diş beyazlatma macunları

Diş beyazlatıcı macunlar diş sızlamasının oluşmasına neden olabilmektedir. Diş beyazlatıcı macunlar diş tabakasını aşındırırlar. Her diş macunu, diş plaklarının çıkarılması için gerekli maddeleri içerir.

Bu maddeler diş yüzeyini aşındırır. Diş üzerindeki aşınma derecesi macunun türüne göre değişmektedir. Diş hekimleri diş beyazlatma macunlarının çok uzun süre kullanılmamasını tembihler.

Diş beyazlatma macunları diş sızlamasına neden olabilmektedirler.

Vitamin ve mineral eksikliği

Dişlerin ihtiyacı olan en önemli vitaminler A, C ve D vitaminleridir. Ayrıca kalsiyum, flor, fosfor ve potasyum da diş sağlığı için gereklidir. Tüm bu vitamin ve minerallerin yeteri kadar alınmaması diş sızlamasına neden olabilir.

Diş minesinin hasar görmesi

Aşırı sıcak bir içecekten sonra çok soğuk bir içecek tüketmek diş minesine zarar verebilir. Portakal suyu, çay, kahve ya da asitli içecekler bir süre sonra diş minesinin hasar görmesine sebebiyet verir. Bu yüzden tükettiğiniz besinlerin diş sağlığı için tehdit edici olmamasına özen göstermelisiniz.

Diş sızlaması nasıl tedavi edilir?

Diş sızlaması uzun süre devam ettiyse diş hekiminize muayene olmanız gerekir. Dişlerinizde çürük varsa çürük tedavisi yapılacaktır. Ayrıca diş sızlamasına neden olan kronik hastalıklar hakkında bilgi alabilir ve bu hastalıklarla ilgili bazı testler yaptırabilirsiniz.

Tüm bu tedaviler tamamlandıktan sonra diş sızlamasına etki eden bütün etmenlere karşı dikkatli olmanız gerekir. Örneğin beslenme düzeninize yeniden yapılandırmanız gerekir. Asitli içecekler dişler için olumsuz etkiye sahiptir.

Kola, limon ve bazı meyve sularını beslenme düzeninizden kaldırmalısınız. Kuruyemişler gibi sert besinlerden uzak durmalısınız. Bu tür sert gıdalar dişlerde hasara neden olabilir. Beslenme düzeninize demir, fosfor ve magnezyum içeren besinleri eklemelisiniz.

Süt ürünleri ve deniz ürünleri de diş sağlığınızı destekleyecektir. Ağız ve Diş sağlığınız için yararlı besinleri tüketmeniz tek başına bir işe yaramaz çünkü bu besinlerden gelen vitamin ve mineralleri bağırsağınızın süzerek kanı karıştırması gerekir.

Bağırsak florasının da sağlıklı olması önemlidir. Gerekli olan yararlı bakterileri aldığınızdan emin olun. Vücudumuzun bağışıklık seviyesini arttırın.

Diş sızlamasıyla birlikte ağrı da seyrediyorsa hekiminiz kanal tedavisi önerebilir. Kanal tedavisi dişlerdeki sızlamanın da önüne geçecektir.

Источник: https://birincisaglikgrubu.com/dis-sizlamasi-nedir-ve-neden-olusur/

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir Diş Eti Sızlaması Hassasiyeti Nasıl Geçer

Diş Sızlamalarının Nedenleri

Diş hassasiyeti ve diş sızlaması çok sık görülen ağız diş sağlığı problemlerindendir, bu durum diş çürümesi, çatlak diş, hasar görmüş dolgu, diş eti hastalıkları, diş minesinin aşınması , diş eti çekilmesi ve diş köklerinin hasar görmesi gibi nedenlerden ortaya çıkabilir. Diş hassasiyeti halk arasında diş kamaşması olarak da bilinir.

Tuzlu Su

Tuzlu su diş hassasiyetinin ve diş sızlamasının çok çabuk geçmesine yardımcı olur. Tuzlu su, ağız içindeki pH dengesini düzenler ve zararlı bakterilerin yaşayamayacağı bir ortam oluşturur.

 • Yarım tatlı kaşığı tuzu, bir bardak ılık su içerisine koyun.
 • Bu tuzlu su ile ağzınızı çalkalayın.
 • Eğer ağzınızın içinde gargara yapmak acı veriyorsa, ağzınızın içerisinde gargara yapmadan birkaç dakika bekletmeyi deneyin.
 • Karışımı tükürün ve ağzınızı temiz su ile çalkalayın.
 • Bu yöntemi günde 2 defa uygulayın.

Kekik Yağı

Kekik yağ, diş hassasiyetini ve buna bağlı ağrı ile başa çıkmanıza yardımcı olan antibakteriyel, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 • Diş eti hassasiyeti, sızlaması olan yere 2-3 damla kekik yağı damlatıp parmaklarınızla buraya nazikçe 1-2 dk masaj yapın. 10-15 dk geçtikten sonra ağzınızı suyla yıkayın. Günde 2 kez bu işleme devam edin.
 • Uygulayabileceğiniz diğer yöntem; 5 yemek kaşığı ılık suya 4-6 damla kekik yağı damlatıp karıştırın. Bu su ile ağzınıza günde 2-3 kez gargara yapın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı anti bakteriyel, antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri ile diş hassasiyetine ve sızlamasına neden olan bakteriler yok eder.

 • 1 yemek kaşığı katı hindistan cevizi yağını ağzınıza koyun, bu yağı 15-20 dakika dilinizle ağzının çevresinde, diş etlerinizde, dişlerinizde döndürün. Sonra yağı tükürüp ağzınızı ılık suyla durulayın.
 • Bundan sonra, diş macununuzla her zamanki gibi nazikçe dişlerinizi fırçalayın.Dişlerinizi fırçalamadan önce aynı işlemi günde bir kez tekrarlayın (ya da yemekten önce).

Soğan

Soğan da diş hassasiyetine ve diş sızlamasına şifa olan bitkilerdendir. Soğan, içerdiği kuersetin  maddesi sayesinde iltihap önleyici özelliktedir. Bu da diş hassasiyetinin sebep olduğu acıyı yok etmeye yardımcı olur.

 • Bir soğanı, ağzınıza sığacak boyutlarda kesin.
 • Bir dilimi acıyan dişinize yerleştirin.
 • 5-10 dakika boyunca bekletin.
 • Ağzınızı iyice tuzlu su ile çalkalayarak, kötü ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.
 • Bu yöntemi birkaç gün boyunca günde 2-3 defa uygulayın.

Oksijenli Su (Hidrojen Peroksit)

Oksijenli su, diş ağrılarının, sızlamasının ve hassasiyetinin geçmesine karşı çok etkilidir. Antibakteriyel özellikleri ile, diş ağrısına ve ağız sağlığını kötü etkileyen bakterileri öldürmede başarılıdır.

 • Ağız temizliği için %3 hidrojen peroksit içeren oksijenli kullanın.
 • Eşit miktarda oksijenli su ile suyu karıştırın.
 • Bu karışımı ağız çalkalamak için kullanın.
 • Bu yöntemi haftada yalnızca 2-3 defa uygulayın.

Not: Bu karışımın hepsini tükürdüğünüzden emin olun.

Hardal Yağı

1 yemek kaşığı hardal yağına 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ekleyin. Bu karışımla, işaret parmağınızı kullanarak dişlere hafifçe masaj yapın. 5 dakika bekletin ve su ile durulayın. Bu doğal yöntem diş sızınızı ve diş eti hassasiyetinizi geçirecektir.

Guava Yaprağı

Guava yaprağı çok eskilerden beri diş hassasiyetine, sızlamasına karşı kullanılan bir yöntemdir. Guava yaprağını aktardan satın alabilirsiniz. Diş hassasiyeti nedeniyle çok keskin acılar çektiğinizde bu yapraklar işe yarayacaktır.

Aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini günde 2-3 defa uygulayın.

 • 1-2 taze guava yaprağını, birkaç dakika boyunca çiğneyip, tükürün.
 • 4-5 guava yaprağını, bir bardak suya koyup, suyu kaynatın. Soğumasını bekleyin ve bir miktar tuz ekledikten sonra bu karışım ile ağzınızı çalkalayın.

Ağız Temizliğine Dikkat Edin

Ağız temizliğine dikkat etmek, diş etinin ağrımasını ve iltihaplanmasını, dişin çatlamasını, dişlerde plak oluşumunu önler ve diş hassasiyetinin, sızlamasının oluşumunun önüne geçer.

Dişlerinizi, diş etlerinizi, ağzınızı ve dilinizi iyice fırçalamanız büyük önem arz etmektedir.

Yumuşak bir diş fırçası ile her gün, günde 2 kez olmak üzere dişlerinizi iyice fırçalayın. Sert bir diş fırçası kullanmayın.

Hassasiyeti azaltmak için özel olarak hassasiyet azaltıcı diş macunu kullanın.

Günde iki defa dişlerinizin aralarını, diş ipi ile temizleyin.

Источник: https://selmasultan.com/dis-kamasmasi-nasil-gecer-dis-sizlamasi-neden-olur-evde-cozum

Diş Neden Sızlar?

Diş Sızlamalarının Nedenleri

Birçok kişinin dişlerinde çok büyük bir ağrı olmamasına rağmen, özellikle sıcak ve soğuğa karşı bir hassasiyet görülmekte, şekerli gıdalar alındığında dişlerin sızladığı belirtilmektedir. Dişlerin bu şekilde belirli etkenlere karşı hassaslaşması ve sızı yapması, çeşitli diş hastalıkları sebebiyle olabileceği gibi, dişlerin hassaslaşması rahatsızlığı sonucunda da gerçekleşebilmektedir.

Dişin Yapısı

Dişin yapısında baktığımız zaman, üç temel tabakadan oluştuğu görülmektedir. Öncelikle dişin en dışında, koruyucu görev üstlenen sert ve beyaz mine tabakası bulunmaktadır.

Dişlerin kemik gibi sert olmasını boşluksuz bir yapıda olan mine tabakası sağlamaktadır. Mine tabakasının altında dentin adı verilen yumuşak ve delikli kısım bulunmaktadır. Dentin tabakasında kanallar ve sinir uçları mevcuttur.

En içte ise dişin kalbi olan pulpa bölgesi yer almaktadır. Pulpada sinir ve kılcal damar ağı bulunmaktadır.

  Dişi dıştan saran mine tabakasının herhangi bir şekilde aşınması ya da çatlaması sonucunda dentin tabakasının kimyasal, fiziksel ya da termal etkenlere karşı duyarlılığı diş hassasiyeti olarak bilinmektedir. Çok soğuk, çok sıcak, şekerli, asitli yiyecek veya içecekler hassas dişlerde diş sızlamasına yol açmaktadır.

  Dişteki gevşek bir dolgu, ağıza alınan ve dişi etkileyen darbeler, dişleri sert bir şekilde fırçalama veya beyazlatıcı ürünler kullanma sebebiyle dişlerin aşınması, asitli yiyecek ve içecekler, stres, uyurken dişleri sıkmak, dişleri gıcırdatmak, kalsiyum eksikliği, gastrit ve reflü, kusma ile ağıza gelen mide asidi, ağız ve diş hijyenine önem verilmemesi gibi etkenler diş minesinin hassasiyetine sebep olmaktadır.

  Dişin tedavisi sırasında yapılan işlemler bazen dişin pulpa bölgesinde geçici ve küçük iltihaplara sebep olabilmektedir. Bu iltihaplar da sızıya yol açabilmektedir.

   Dişin mine tabakasının üzerinde kalan besin artıkları, mikroorganizmalar tarafından asite dönüştürülür. Asit zamanla mine tabakasını inceltip zayıflatarak dentin tabakasının açığa çıkmasına sebep olur. Bu durum diş çürüğü olarak adlandırılmaktadır ve de yemek yerken dişin sızlaması, çürüğe işaret etmektedir.

   Dişin çürüğü mine tabakasını aşıp dentine ulaştıktan sonra çok daha kolay bir şekilde ilerler. Mikroorganizmalar dentin tabakasında daha rahat beslenebilir ve de pulpaya iner. Pulpada bulunan kılcal kan damarları ve de sinirler sebebiyle, iltihap ve apse oluşumu gerçekleşir. Sızı şeklinde başlayan ağrı, gittikçe dayanılmaz boyutlara ulaşır.

   Sinüzit, çene ve kulak ağrısı gibi ağrılar bazen diş ağrısı olarak hissedilebilmektedir.

   Diş eti çekilmesi diş gıcırdatma, kalem kemirme, diş eti hastalıkları, yanlış fırçalama teknikleri gibi sebeplerden kaynaklanabilmektedir.  Sağlıklı dişler diş etleri ile örtülüyken, diş eti çekildiğinde sarımtırak olan diş kökleri de açığa çıkmaktadır. Bununla birlikte diş hassasiyeti belirtileri göstererek sıcak veya soğuk beslenildiğinde dişlerin sızlamasına sebep olmaktadır.

   Tükürüğün içerdiği minerallerin bir ürünü olan diş taşı, ilerleyen dönemde diş eti iltihabı ve periodontit gibi diş eti hastalıklarının başlıca sebebidir. Kireçli ve sert olan diş taşı, diş etlerinin hemen altında oluşmaktadır. Zamanla kanama ve sızlamalara sebep olmaktadır.

    Diş eti iltihabı olması durumunda, diş etinin rengi kırmızıya döner ve diş eti yumuşak bir hal alır. Sık sık kanama meydana gelir. Tedavi edilmediği durumlarda diş çevresindeki kemikleri ve lifleri yıkarak dişte hassasiyet oluşumuna sebep olur.

    Diş Sızısı Nasıl Geçer?

    Dişlerin düzenli fırçalanması ve mümkünse diş ipi kullanılması, ağız içi hijyeni sağlamak gibi alışkanlıklar dişlerdeki hassasiyetlerin giderilmesi açısından önemlidir. Diş fırçasının çok sert olması ya da çok yumuşak olması, kullanılan diş macununun beyazlatıcı özellikte olması dişin minesini aşındırarak dişte hassasiyet oluşmasına sebep olabilmektedir.

    Bunun dışında yanlış fırçalama teknikleri ve baskın olan elin sertçe fırçaladığı bölgelerde de dişin aşındığı gözlenebilmektedir. Bu sebeple çok sert ya da çok yumuşak diş fırçaları kullanılmamalı, hassas dişler için üretilen diş macunlarından yararlanılmalıdır ve mümkünse dişler baskın olmayan el ile fırçalanmalıdır.

    Ek olarak mineral içeren ilaçlar tüketilerek dişlerin kaybettiği mineral vücuda alınmaya çalışılabilir.

    Kola, domates, meyve suyu gibi pH oranı düşük olan asidik besinler, diş minelerinin hasarlanmış yüzeylerinde hassasiyete sebep olabilmektedir. Bu sebeple mümkün olduğunda asidik besinlerden uzak durulmalıdır.

    Eğer bu besinlerle beslenilmişse hemen akabinde diş fırçalanmalı veya karbonatlı su ile gargara yapılmalıdır. En kötü ihtimalle ağız çalkalanmalı veya diş dostu olan sakızlardan çiğnemek çözüm olabilmektedir.

    Ağız kuruluğuna sebep olan ilaçlar, tükürüğün dişleri korumasına engel olduğundan mümkün olduğunca su tüketilmelidir.

    Diş gıcırdatmak veya diş sıkmak gibi strese bağlı alışkanlıklarınız varsa, bir psikolog veya psikiyatrdan yardım alın. Diş hekiminizden geceleri kullanmak için ağız koruyucu isteyebilirsiniz.

    Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin. Eğer dişinizin sızlamasının sebebi iltihap veya çürükse, mutlaka tedavinizi tamamlayın. Minik olan bir çürük zamanla iltihaba dönüşebilir, iltihap diş kaybına sebep olsa bile vücudunuzun diğer bölümlerine yayılabilir.

    Источник: https://rookka.com/dis-neden-sizlar/

    Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir?

    Diş Sızlamalarının Nedenleri

    Diş, bulunduğu bölge itibari ile diş problemleri halinde çok ciddi rahatsızlıklar verebiliyor. Özellikle de gündelik yaşantı içerisinde dişte hassasiyet, sızlama ya da ağrı gibi şikayetlerin meydana gelmesi kişinin düşünmesini veya odaklanmasını dahi zorlaştırabiliyor.

    Bu denli önemli etkiler ve sorunlar yaşatabilen dişin bulunduğu pozisyon itibari ile bir rahatsızlık yaşaması durumunda çok ciddi farklı rahatsızlıkları da tetikleyebilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalınmaması açısından mutlaka diş sızlaması ya da benzeri diş problemleri için mutlaka gerekli olan tedavilerin uygulanmasına dikkat edilmelidir.

    Aksi halde çok daha ciddi diş veya baş bölgesi rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalınabilir. Bununla birlikte diş sızlaması problemini çok sık şekilde yaşıyor ve gündelik yaşantınız dahilinde etkilerini etkin bir şekilde görüyorsanız en kısa süre içerisinde çözümü gerekli olan tedavileri uygulamaya özen göstermelisiniz.

    Bu çerçevede de günümüzde toplum genelinde çok sık şekilde görülen diş sızlaması problemine ilişkin olarak internet ortamı üzerinde diş sızlamasına ne iyi gelir şeklinde araştırmalarda yoğun şekilde gerçekleştiriliyor.

    Diş sızlamasının yaratmış olduğu olumsuz etkileri birincil açıdan gören kişiler, bu etkilerden kurtulmak ve dişindeki problemleri geride bırakabilmek için yapması gerekenler konusunda internet üzerinde diş sızlamasına ne iyi gelir sorusunun yanıtını arıyor.

    Diş sızlaması temel olarak dişte çok ciddi bir hassasiyetin oluşmasına neden olur. Bu çerçevede de gün içerisinde olağan koşullarda tüketilen yiyecek ya da içeceklerde dahi dişin sızlaması gibi bir durum ortaya çıkar. Bu durumda çok rahatsız edici olabilir.

    Diş sızlaması sorunu kimi kişilerde kısa süreli olabildiği gibi bazı kişilerde çok uzun süreli olabilir ki bu durumda günlük yaşantısının ve sosyal yaşamının ciddi anlamda olumsuz şekilde etkilenmesine neden olabilir.

    Bu tip problemler yaşıyor ve uzun süredir diş sızlaması şikayetleriniz bulunuyor ise bu sorunlardan kurtulabilmeniz mümkündür.

    Bu noktada diş sızlamasına ne iyi gelir sorusuna yanıt oluşturan etkenleri araştırarak, doğru şekilde uygulamalarını yerine getirerek, dişinizdeki sızlama sorunlarının tamamı ile ortadan kaldırılabilmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik yapacağınız bazı uygulamalar ve dikkatli hareketler ile de diş sızlaması sorunlarının oluşumuna da engel olabilme şansınız bulunmaktadır.

    Diş Sızlaması Nedir?

    Diş sızlaması, toplumda en yaygın görülen diş problemleri arasında ilk sırada yer alır. Ağız ve diş sağlığına ve bakımına dikkat edilmemesi ya da zararlı alışkanlıkların söz konusu olması dişlerdeki direncin ve korumanın düşmesine neden olur.

    Bu durumda dişlerde çeşitli problemlerin meydana gelmesinin önünü açar. İşte bu doğrultuda çok sık görülen diş sızlaması şikayeti de meydana gelir. Diş sızlaması problemi temel olarak dişte hassasiyet yaşanması durumudur.

    Yani günlük yaşantı içerisinde olağan şekilde tüketilen sıcak, soğuk, ekşi ya da tatlı gıda ve içeceklerin dişlerdeki hassasiyet nedeni ile dişin altında yoğun olarak bulunan sinir uçlarına ulaşması durumudur.

    Bu şekilde bu etkenlerin dişte bulunan sinir uçlarına ulaşması anlık olarak ciddi acılara yol açtığı gibi bazı durumlarda saatler sürebilen diş sızlaması problemlerinin oluşmasına da neden olabilir. Diş kökleri, dişlerin sinir merkezine ulaşan çok sayıda kanala sahiptir.

    Bu çerçevede de dişlerdeki tabakanın zayıf düşmesi günlük yaşantı içerisinde olağan şekilde tüketilen tatlı ve ekşi ya da soğuk ve sıcak besin ve içeceklerin bu kanallardan, doğrudan sinir uçlarına ulaşabilmesine neden olur. Bu durumda dişte sızlama etkilerinin görülmesine yol açar.

    Günümüzde yapılan araştırmalar çerçevesinde tüm diş problemleri ile ilgili olarak tedavi mümkün hale gelmiştir. Bu doğrultuda da diş sızlaması sorunu hangi etkene bağlı olarak meydana geliyor olursa olsun fark etmeksizin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir diş problemidir.

    Yani diş sızlaması nedenleri ne olursa olsun kolay bir şekilde tedavisini sağlayabilirsiniz. Üstelik bu noktada illa ki bir sağlık kuruluşuna da başvuru gerçekleştirmeniz gerekliliği bulunmuyor.

    Çünkü diş sızlamasına ne iyi gelir sorusuna da yanıt oluşturan doğal yöntemleri, herkes evinde çok kolay ve çok hızlı bir şekilde hazırlayabilir ve sızlayan dişi için uygulayabilir.

    Diş Sızlaması Neden Olur?

    Diş sızlamasına neden olan pek çok farklı etken bulunmaktadır. Diş sızlaması nedenleri arasında ilk sırada dişin tamamen zayıf duruma düşmesine neden olan diş çürümesi problemi gelmektedir.

    Bununla birlikte diş eti çekilmesi, diş kökünde iltihaplanma, sinüzit ağrıları, kola gibi asitli içeceklerin yoğun tüketilmesi, hatalı diş fırçalama teknikleri, soğuk havada nefes alma, aşırı sıcak ya da soğuk şeylerin yenmesi veya içilmesi gibi nedenler yer alır.

    Tüm bu etkenler diş sızlaması probleminin kişide çok ciddi şekilde görülmesine neden olabilmektedir. Kişinin dişindeki hassasiyet durumunun boyutuna göre diş sızlaması şikayetini yaşamama şiddeti ve süreleri değişkenlik göstermektedir.

    Yani çok ileri seviyede bir diş problemi bulunan kişilerde diş sızlaması sorunu çok daha şiddetli şekilde görülebildiği gibi bazen saatler, bazen de günler dahi sürebilir. Ancak diş sızlamasına ne iyi gelir sorusuna da yanıt oluşturan doğal yöntemler ile diş sızlaması şikayetlerinden kurtulabilmek mümkündür.

    Diş Sızlaması İçin Sarımsak Tedavisi

    Günümüzde pek çok diş problemi ile ilgili olarak kullanılabilecek yöntemlerin başında sarımsak gelmektedir. Tamamen doğal bir besin olan sarımsak, içeriğinde yer alan temel bileşenleri ile diş sızlaması sorununda kilit rol üstlenmektedir. Özellikle de sarımsak içeriğinde bulunan ‘Allisin’ isimli içerik sayesinde diş için önemli bir antibakteriyel ve ağrı kesici özelliğe sahiptir.

    Diş sızlaması sorunu için sarımsak kullanımında uygulanabilecek yöntemler ise;

    • 1 adet sarımsak (diş)  ezilir. Üzerine 2 ya da 3 damla kadar su ve bir tutam tuz ilave edilir. Söz konusu karşımı dişe doğrudan sürerek, birkaç dakika kadar beklemek gerekir. Bu işlem sonrasında tuzlu ve ılık su ile ağız çalkalanmalıdır. Birkaç günde bir bu yöntem uygulanabilir.

    Diş Sızlaması İçin Karanfil ve Karanfil Yağı Tedavisi

    Günümüzde diş sızlamasına ne iyi gelir sorusunun en popüler yanıtlarından birisini de karanfil ve karanfil yağı oluşturmaktadır. Anti iltihap, ağrı kesici ve bakteri önleyici niteliklere sahip olan karanfil, diş sızlaması sorunlarına iyi gelir. Diş sızlaması için karanfil kullanımı gerçekleştirilebilecek yöntemler arasında;

    • 2 diş karanfilin bir kap içerisinde iyice öğütülmesi ve üzerine bir miktar zeytinyağı ilave edilmelidir. Macun kıvamına gelene dek iyice karıştırılmalıdır. Daha sonra diş sızlaması olan bölgeye doğrudan sürülür ve yarım saat beklenmelidir. Böylelikle diş sızlaması şikayetinden kurtulabilmek mümkündür.
    • Her aktardan taze ve doğal şekilde temin edilebilen karanfil yağının, temiz bir pamuk üzerine bir miktar dökülmesi ve ardından da diş sızlaması olan bölgeye pamuk yaklaşık yarım saat kadar bastırılmalıdır. Böylelikle karanfil yağı ile diş sızlaması şikayetlerinden kurtulabilmek mümkündür.

    Diş Sızlaması İçin Hindistan Cevizi Yağı Tedavisi

    Diş sızlamasına ne iyi gelir sorusunun popüler yanıtlarından birisi de Hindistan cevizi yağıdır.

    Bakteri önleyici etkiye sahip olan Hindistan cevizinin diş sızlaması için kullanımı; 20 dakika boyunca Hindistan cevizi yağı ile ağız çalkalanabilir.

    Daha sonra ağız yıkanarak, normal diş fırçalama uygulanır. Bu yöntemi her gün sabah aç karnına uygulayarak, diş sızlamasını geçirmek ve önlemek mümkündür.

    Источник: https://www.bilgiadami.com/dis-sizlamasina-ne-iyi-gelir.html

    Поделиться:
    Нет комментариев

     Bir cevap yazın

     Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.