Dişeti hastalığı kadınlarda kısırlık nedeni

içerik

Kadınlarda Kısırlık

Dişeti hastalığı kadınlarda kısırlık nedeni

Aile yapısı bireyleri ve çocukları kapsar. Bireylerin sağlıklı bebek dünyaya getirmek her evli çiftin hayalidir. Fakat bu hayaller çiftler tarafından çok istenmiş de olsa gerçekleşemeyebilir. 35 yaşından sonra kadınların doğurganlık döneminde azalma olduğu keşfedilmiştir. 25’li yaşlar kadınların doğurganlık için en verimli olduğu yaşlardır.

35 yaş veya 35 yaş üstü kadınların hamile kalmama gibi bir durum söz konusu değildir. Elbette 40-45 yaşında da anne olabilmek mümkündür. Ancak bu durumlarda gebelik hem bebek için hemde anne için riskli bir durumdur.

Bireyler hiçbir şekilde korunmuyor, yaşlarında da bir ilerleme olmamasına rağmen çocuk sahibi olamıyorlarsa, kısırlık gibi bir durum söz konusu olabilir. Son yıllarda daha sık rastlanan bir sorun olan kısırlık, en erken 1 yıl içerisinde düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin oluşmaması durumudur. Tıp dilinde infertilite olarak adlandırılır.

Belirti gösteren hastalık değildir. Hastalıklar veya bazı patolojiler ile oluşan bir hastalıktır. Günümüzde kısırlık nedeniyle doktora başvuran hasta sayısı artmaktadır. Genellikle düzensiz beslenme, düzensiz yaşam, stres gibi faktörler gebeliğe engel olabilmektedir. Ancak kadında veya erkekte olmak üzere iki şekilde incelenir.

Doktorların düzenli ve doğru teşhisleri ile kısırlık sorununun kadında mı yoksa erkekte mi olduğunu açık bir şekilde bilinmeli ve en uygun tedavi uygulanmalıdır.

Kadındaki kısırlık sebeplerini söyleyecek olursak en önemlileri yumurtlama bozuklukları, endometriozis ve tüplerin hasarlı veya tıkalı olmasıdır.

Kadında kısırlığın en önde gelen sebebi yumurtlama problemidir. Bu demek oluyor ki, adet dönemi yoktur, seyrektir yada düzensizdir. Adet kanamasının düzensiz veya hiç olmaması yumurtlama bozukluğuna işaret eder.

Fakat adet kanamalarının düzenli olduğu zamanlarda da yumurtlama bozukluğu olabilir. Yumurtlama (yumurtanın yumurtalıklardan dışarı atılması) olmadan kadında döllenme ve gebelik olmaz.

Yumurtlama bozuklukları 3 grupta incelenir.

Beyin Sapından Salgılanan, Yumurtalıktaki Yumurta Üretimini Uyaran Hormonların Doğuştan Eksik Olması;

Ergenlikten itibaren kadınların hiç adet kanaması görmemesi durumudur.

Beyin Sapından(hipofiz) Süt Hormonu Prolaktinin Normalden Fazla Salgılanması:

Genellikle bu durum bölgedeki iyi huylu bir tümörün olduğuna bağlı olmakla beraber bazen hiçbir sebep bulunamaz. Tümörler iyi huylu olması durumunda cerrahi yollarla alınabilmektedir. Sebep bulunamadığı zamanlarda ilaç tedavileriyle prolaktin seviyeleri en az seviyeye düşürülerek yumurtlama normal hale getirilebilir.

Polikistik over sendromu denilen hastalığın nedeni genel olarak adetler yılda 3 ve ya 4 defa olmakla düzensiz ve seyrektir. Genel olarak hastalar hiç adet görmezken diğerlerinde normal olabilmektedir.

Bu hastalar şişmanlamaya yatkın hastalardır. Belirti olarak saçlarda yağlanma ve ciltte sivilce gibi problemler ile gösterebilmektedir. Ve yumurtalıklarda normalden daha fazla yumurta bulunabilmektedir.

Bu da erkeklik hormonu salgılamakla birlikte yumurta gelişimini engellemektedir.

2. Tüplerin Hasarlı ve Tıkalı Olması

Eğer tüplerde herhangi bir hasar veya tıkanıklık söz konusuysa, yumurta sperm ile birleşemediğinden döllenme oluşamaz. Bunun ise en bilindik sebebi cinsellikle bulaşan hastalıklardır. Diğer sebepler ise enfeksiyon, endrometriozis veya ameliyat sonrası kalan karın içi yapışıklıkları gibi sebepler olabilir.

Sağlıklı bir kadında rahim ağzında mukus salgınlanmaktadır ve mukus sayesinde spermler ilerleyerek yumurtaya ulaşmaktadır. Bu mukus salgısı bozulur yada rahim ağzında hasar oluşur ise döllenme oluşmaz ve kısırlık görülür. Bir dış gebelik sonucunda da tüpler hasara uğrayabilir.

Ülkemizde çocukluk çağında alınan verem mikrobu da tüplerde geri dönülemez hasar oluşturur.

3. Endometriozis

Endometriozis denilen hastalık ise rahim içini döşeyen dokunun (endometrium) rahim dışında oluşmasına denir. Endometriozis genel  olarak rahimi yerinde tutan bölgelere yerleşir. Diğer sık görüldüğü kısımlar ise tüpler, rahim yüzeyi ve yumurtalıklardır. Endometriozis hormonlara duyarlı olduğu için adet sırasında kanar.

Bu mikro kanamalar zaman zaman karın içinde iltihaplara sebep olur. Bu durum da yapışıklıklara neden olmaktadır. Endometriozis eğer ki yumurtalıklara yerleşir ise, kist denilen hastalığı meydana getirir. Bu kistlere tıp dilinde endometrioma adı verilir. Endometriozisin(kist) hastalığını belirtilerinden de anlamanız mümkündür.

 En önemli belirtilerinden biri adet öncesi ve adet sırasında şiddetli ağrılardır. Eğer ki ağrı, ilişki esnasında veya sonrasında da varsa, düzensiz şiddetli adetler oluyor ise de kist olabileceği anlamına gelebilir.

Daha seyrek rastlanan diğer belirtileri ise, sindirim sistemine ait belirtiler (ishal, kabızlık), adet sırasında bağırsakta oluşan şiddetli hareketlenmeler ve yorgunluk olabilir. Bu hastalık her kadında belirti göstermeyebilir.

Ama endometriozisi olan kadınların genel olarak yüzde 50’sinin çocuk sahibi olabilmeleri için tedavi olmaları gerekmektedir. Kısırlık sorunuyla doktora giden kadınların yaklaşık olarak yüzde 25’inde endometriozis görülmektedir.

4. Rahim Ağzına Ait Problemler

Kısırlığa bağlı olan bir diğer hastalık ise rahim ağzına ait problemlerdir. Bunların belirtileri rahmin ağzındaki yapısal, enfeksiyona ait veya bu kısımdaki salgıya yani mukusa ait bozukluklar sebep olmaktadır.

Rahim ağzından salgılanan bu mukus spermlerin genital yoldan taşınmasını daha kolaylaştırır. Östrojen ve progesteron hormonlarına bağlı olarak mukusun siklus esnasında miktarı ve niteliği değişmektedir.

İyi huylu tümörler (polip gibi) veya bu bölgeye uygulanmış olan cerrahi yöntemler kısırlığa neden olabilir.

5. Alerjik Nedenler

Kısırlığa sebep olabilecek bir diğer neden ise alerjik reaksiyonlardır. Alerjik fonksiyonlarının teşhislerini bulmak ve tedavileri oldukça zordur. Alerjik nedenler spermlerde veya mukusta bulunabilmektedir.

Antisperm antikorları denilen bu alerjik reaksiyonların tedavi etkinliği belli değildir. Tedavi edilen veya edilmeyenlerdeki gebelik oranları çok farklı değildir.

Bu sebeple rutin olarak gerekliliği tartışmaya açık bir durum söz konusudur.

Kısırlıkta Risk Faktörleri

Bu konuda yaş oldukça önemlidir. Daha öncede söylediğimiz gibi kadınların doğurganlıkta en iyi olduğu yaşlar 25’li yaşlardır. 35 yaşından sonra kadınların hamile kalma olasılığı biraz düşmektedir. Bu durum daha ileri yaşlarda yani 40 yaşlarından sonra oldukça azalır.

Bu yaşlardan sonra gebe kalınmış dahi olsa düşük görülme ihtimali yüksektir. Diğer bir kısırlık sebebi ise vajinanın ve tüplerin iltihaplanması nedeniyle tüplerin tıkanmasıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ise, pelvik inflamatuvar denilen hastalıktır ve enfeksiyonlar sonucunda tüpler tıkanır. Bu hastalıklar arasında pelvik inflamatuvar denilen hastalık çok önemlidir. Bu hastalık devamlı tekrar ederse kısır olma ihtimali artmaktadır.

Sigara ve alkol tüketimi, şişmanlık, bazı ilaçlar ve vitamin eksikliği kısırlığın diğer nedenlerindendir.

Kısırlıkta Tedavi

Kısır olan bir kimsenin tedavisine başlamadan önce kısırlığın sebebinin ne olduğunu iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Daha sonra da kısırlık için uygun görülen tedavinin düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

Bu tedavi süresince yapılacak olan tüm program çifte anlatılmalıdır, uygulanan tedavinin kesin bir sonuç olmayacağı, tedaviyle bu şansın artacağı belirtilmelidir. Bu tedavi süresince en önemli şey çiftin her zaman daha sabırlı olmasıdır.

Tedavi görecek olan çift, aşağıda belirtilenleri daima uygulanmalı ve unutulmamalıdır.

 1. İlk olarak kısırlığın neden olduğunun tanısı konulmalıdır.
 2. Tanısı konulduktan sonra en uygun tedavinin hangisi olacağına karar verilmelidir.
 3. Bu tedavinin sonucunu alabilmek için en az 3-6 ay boyunca devam edilmelidir.
 4. Tedavi süresince doktor, hasta, laboratuvar işbirliğinin güvenilir ve uyumlu olmasına özen gösterilmelidir.
 5. Uygulanan tedavinin kesin bir sonuç olmayacağını, tedaviyle bu şansın artacağı çifte anlatılmalıdır.
 6. Tedavi gören çiftin yaş faktörü tedavi uygulayabilme yeteneği dikkate alınmalıdır.
 7. Tedavi süresince her konuda daha dikkatli olarak gereksiz harcamalardan kaçınılmalıdır.
 8. Bütün bunlar daha en başta çifte uygun ve geniş şekilde anlatılmalıdır.

Источник: //evdesifa.com/kadinlarda-kisirlik/

Kadınlarda kısırlık neden olur?

Dişeti hastalığı kadınlarda kısırlık nedeni

Günümüzde her 100 çiftten 15'i, çocuk sahibi olabilmek için yardım almak zorunda. Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan kadınlarda, erkeklerde olduğu gibi pek çok farklı sorun görülebilir. ART Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Senai Aksoy, kadınlarda en çok görülen kısırlık nedenlerini anlatıyor.

Kısırlıkta tanının konabilmesi için tetkikler ve muayeneler adım adım uygulanır ve uzun zaman alabilir. Bu zaman doktorun problemi iyi anlamasına ve en etkili tedaviye karar vermesine yardım eder.

Araştırmalar sonucu bir veya birden fazla kısırlık nedeni bulunabileceği gibi çiftlerin yaklaşık %15'inde kısırlığın nedeni saptanamaz.

Yapılan tetkikler sonucu kadınlarda en çok saptanan kısırlık sebepleri yumurtlama bozuklukları, endometriozis ve tüplerin hasarlı veya tıkalı olmasıdır.

Yumurtlama bozuklukları:

Kadında en sık görülen kısırlık nedeni yumurtlama bozukluklarıdır. Yumurtlama (yumurtanın yumurtalıklar dışına atılması) olmaksızın döllenme ve gebelik oluşamaz. Yumurtlama bozukluğu dendiğinde yumurtlamanın hiç olmaması veya düzensiz ve seyrek olması anlamına gelir. Adetlerin seyrek veya hiç görülmemesi çoğu zaman bir yumurtlama bozukluğunu gösterir.

Ancak adetlerin tamamen düzenli olduğu durumlarda da yumurtlama bozukluklarına rastlanabilir. Yumurtlama bozuklukları başlıca üç grupta toplanabilir.

 • Yumurtalıklardaki yumurta üretimini uyaran hormonların doğuştan eksikliğine bağlı olarak beyin sapından salgılanamaması: Bu durumda kadında ergenlikten itibaren hiç adet kanaması görülmez.
 • Beyin sapından (hipofizden) süt hormonu prolaktinin normalden fazla salgılanması: Bu durum genellikle bu bölgedeki iyi huylu bir tümörün varlığına bağlı olmakla beraber bazen hiçbir neden bulunamaz. İyi huylu tümörler cerrahi yollarla çıkarılabilir. Neden bulunamadığı durumlarda çeşitli ilaç tedavileriyle prolaktin seviyeleri düşürülerek yumurtlama normal hale getirilebilir.
 • Polikistik over sendromu (PKOS): Bu hastalığın tipik formunda genel olarak adetler düzensiz ve seyrektir (yılda 3 – 4 adet). Bazı hastalarda adetler hiç görülmezken diğerlerinde tamamen normal olabilir. Hastalar genellikle şişmanlamaya yatkındırlar. Ciltte ve saçlarda yağlanma, sivilce gibi problemler sıkça görülür. Yumurtalıklarda normalden fazla sayıda yumurta bulunmakta ve bunlar erkeklik hormonu salgılayarak normal yumurta gelişimini engellemektedir.

Polikistik over sendromu ve tedavisi hakkında her şey…

Tüplerin hasarlı ve tıkalı olması:

Tüplerin kısmen veya tamamen tıkalı olması sperm ile yumurtanın buluşmasını engelleyerek döllenme ve gebeliği olanaksız kılar.

Tüplerdeki bu hasar geçirilmiş enfeksiyon, endometriozis veya geçirilmiş bir ameliyat sonrası kalan karın içi yapışıklıkları gibi birçok nedene bağlı olabilir. Tüpler bir dış gebelik sonucu da hasara uğrayabilir.

Gelişmiş ülkelerde cinsel yollardan bulaşan enfeksiyonlar tüplerdeki hasarın en önemli nedenidir. Ülkemizde çocukluk çağında alınan verem mikrobu da tüplerde geri dönülemez hasar oluşturur.

İKİNCİL KISIRLIK NEDİR?

Tedavisi:
Daha önceden geçirilmiş enfeksiyonlar veya pelvik cerrahi genellikle tüp ve yumurtalığın ilişkisini bozan yapışıklıklara yol açar.

Yapışıklıkların ince ve teknik olarak açılabilecek durumda olmaları durumunda adezyolizis adı verilen laparoskopik yapışıklık açma işleminden fayda görülebilir.

Tüp ve yumurtalıklar arasındaki normal anatomik ilişkinin tekrar sağlanmasından sonra kadının yaşı ve ek kısırlık faktörlerinin olup olmamasına bağlı olarak %30-60 arasında gebelik oranları bildirilmiştir.

Yapışıklıkların çok yoğun olduğu durumlarda açılma işlemini takiben tekrar yapışma olasılığı yüksek olduğundan gebelik oranları düşüktür. Laparoskopi sırasında kapalı olan tüplerin de açılma olasılığı vardır. Özellikle karın boşluğuna açılan kısmından tıkalı olan tüpler (hidrosalpinks) salpingostomi adı verilen bir işlem ile açılabilir.

Tüpün iç tabakasının hasarı durumuna, tüpün çeperinin kalınlığına ve çevre yapışıklıkların varlığına göre tekrar kapanma oranları %30-100 arasında ve gebelik oranları da %10-70 arasında değişir. Tüplerin açılmasının olanaksız olduğu durumlarda ise daha sonraki tüp bebek uygulamasına hazırlık olarak tüpler alınmalıdır.

Tıkalı tüplerin yerinde bırakılması tüp bebek uygulamasındaki gebelik oranlarını olumsuz olarak etkilemektedir.

Endometriozis

Endometriozis, rahim içini döşeyen dokunun (endometrium) rahim dışında gelişmesine denir. Endometriozis en sık olarak rahimi yerinde tutan bağlara yerleşir. Diğer sık görüldüğü bölgeler ise rahim yüzeyi, tüpler ve yumurtalıklardır.

Endometriozis tıpkı rahim içini döşeyen doku gibi hormonlara duyarlı olup adet sırasında kanar. Karın içinde oluşan bu mikro kanamalar zamanla iltihap benzeri yangısal durum oluşturur ve yapışıklıklara sebep olur.

Endometriozis yumurtalıklarda yerleştiği zaman kist oluşumuna neden olur. Bu kistlere endometrioma adı verilir.

ENDOMETRİOZİS NEDİR?

Endometriozisin en önemli belirtileri adet öncesi ve adet sırasında ağrı, ilişki esnasında veya sonrasında ağrı, düzensiz şiddetli adetler ve kısırlıktır.

Daha az görülen diğer belirtiler yorgunluk, adet esnasında bağırsak hareketlerinin şiddetlenmesi. İshal, kabızlık gibi diğer sindirim sistemine ait belirtilerdir.

Bunların yanı sıra endometriozis bazı kadınlarda hiçbir belirti vermeyebilir.

Endometriozisi olan kadınların yaklaşık yüzde 50'sinin çocuk sahibi olabilmeleri için tedavi gerekir. Yine kısırlık nedeni ile başvuran kadınların yaklaşık yüzde 25'inde endometriozis saptanır.

Tedavisi:

Endometriosis kistlerinin laparoskopik olarak alınması ile kısır çiftlerdeki gebelik şansı artmaktadır. Laparoskopinin yumurtalık kapasitesine zarar vermeyecek şekilde dikkatli yapılması çok önemlidir.

Endometrioma kist kapsülünün soyulması sırasında normal yumurtalık dokusunun zarar göremesi ve yumurtalık kapasitesinde azalma olma olasılığı vardır. Endometriosisin hem kendisi hem de yapılan müdahale kaçınılmaz olarak yumurtalık rezervinde azalmaya neden olabilir.

Bu nedenle son yıllarda özellikle kistleri tekrarlayan kadınlarda tekrar cerrahiden ziyade çocuk isteği varsa tüp bebek yapılması tercih edilmektedir.

Yakınma ağrı ise tekrar cerrahiden başka şans genellikle yoktur. Laparoskopik endometriosis cerrahisini takiben gebe kalamayan çiftlerin yaklaşık %50 sinde 6 ay içinde kendiliğinden gebelik oluşur. Kendiliğinden gebe kalamayanlarda ise 1 yıl bekledikten sonra tüp bebek yapılması gerekir.

Derin endometriosis adı verilen ve rahim ve barsak arasındaki bölgeyi tutan endometriosis lezyonlarının laparoskopik olarak çıkarılması mümkündür. Bu lezyonların alınması ile ağrı genellikle giderilir. İleri evre endometriosis cerrahisi uzun süren ve deneyimli bir cerrahın varlığı gerektiren bir tedavidir.

Endometriosisin tekrarlama riski olan bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Kadınların özellikle menopoz öncesi yaşamlarında %50 tekrarlama riski vardır. Bu nedenle çocuk isteyen kadınlarda tüm endometriosis lezyonlarının temizlendiği bir operasyonu takiben 6 ay içinde gebelik olmamışsa tüp bebek yapılmasını öneriyoruz.

Aşılama tedavileri genellikle düşük gebelik oranı ile seyrettiğinden önerilmemektedir.

Rahim ağzına ait problemler:

Rahim ağzındaki yapısal, enfeksiyona ait veya bu bölgedeki salgıya (mukus) ait bozukluklar kısırlık sebebi olabilir. Rahim ağzından salgılanan mukus spermlerin genital yoldan taşınmasını kolaylaştırır.

Östrojen ve progesteron hormonları etkisi altında mukusun siklus sırasında miktarı ve niteliği değişir. Polip gibi iyi huylu tümörler veya bu bölgeye uygulanmış olan cerrahi girişimler kısırlığa neden olabilir.

Alerjik nedenler:

Alerjik nedenler kısırlık nedeni olabilmekle birlikte teşhisleri ve tedavileri zordur. Alerjik neden spermlerde veya mukusta bulunabilir. Antisperm antikorları adı verilen bu alerjik durumların tedavi etkinliği belli değil ve tedavi edilen veya edilmeyenlerdeki gebelik oranları çok farklı değildir. Bu nedenle rutin olarak gerekliliği tartışmalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: //hthayat.haberturk.com/hamilelik/tup-bebek/haber/1009776-kadinlarda-kisirlik-neden-olur

Kadınlarda Kısırlık: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Dişeti hastalığı kadınlarda kısırlık nedeni

Kısırlık ya da infertilite, gebe kalma veya hamile kalma konusunda sorun yaşamak anlamına gelmektedir.

Doğurganlık sorunları genellikle kadınlarda daha sık görülmekte ve birçok nedene sahip olabilmektedir.
Bazı insanlar hamile kalma konusunda zorlanırlar.

Bir yıl veya daha fazla deneme ardından hamile kalmazsanız veya çoklu düşükleriniz varsa genellikle infertilite (kısırlık) teşhisi konur.

İlgili Haber

Kısıklık Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık, çeşitli hastalıklar ve tıbbi durumlardan kaynaklanabilir ve üreme çağındaki kadından birini etkilemektedir. Eğer aşağıdaki koşulları yerine getiremiyorsanız, bir uzmana görünmeniz gerekebilir. Kısırlık belirtileri şu şekildedir:

 • 35 yaşın altındaki bir kadınsın ve bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişki sonrasında hamile kalmayı başaramadın.
 • 35 yaşın üstünde bir kadınsın ve altı ay ya da daha fazla süredir gebe kalmaya çalışıyorsun.
 • İki veya daha fazla düşük yaptınız.
 • Endometriozis veya polikistik over sendromu (PKOS) gibi tıbbi bir durumla baş etmeye çalışıyorsunuz.
Yukarıdaki durumlardan bir veya birkaçını yaşıyorsanız kısırlık teşhisi almanız muhtemeldir.

En sık rastlanan kısırlık nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Adet ve Ovulasyon İle İlgili Sorunlar: Düzensiz veya anormal ovülasyon, anovulasyon olarak adlandırılır, kadın infertilitesinin en büyük nedenlerinden biridir ve tüm kadın kısırlığı problemlerinin %25’ini oluşturur.
 • Fallop Tüpleri: Fallop tüplerinin tıkanması veya yara izi, yumurtalık bölgelerinden döllenmenin gerçekleştiği uterusa kadar uzanan boşluklu yapılara neden olur.
 • Endometriozis: Endometriozis, uterus dışındaki uterin astar dokusu ile karakterize, genellikle yumurtalıklarda, fallop tüplerinde, uterusta, bağırsaklarda ve mesanede bulunan ağrılı ve kronik bir durum olabilir. Bu durumdan oluşan yara dokusu infertiliteye neden olabilir.
 • Polikistik Over Sendromu (PKOS): PKOS hormonal bir dengesizlik olup, ovulasyon eksikliği, düzensiz adet dönemleri ve infertilite ile sonuçlanır. Ultrasonda görüldüğü gibi yumurtalıkta birçok küçük kistin ortaya çıkması ile karakterizedir.
 • Miyomlar: Fibroidler, uterusta büyüyen kanserli olmayan, östrojene bağlı iyi huylu tümörler olup, pelvik ağrıya ve adet kanamasına yol açabilir. Ayrıca infertiliteye ve tekrarlayan düşüklere de neden olabilirler.
 • Yaşlı Anne Adayı: Ne kadar iyi göründüğü ya da hissettiğine bakılmaksızın, bir kadının yumurtalık fonksiyonu hem yaş hem de nicelik bakımından azalmaktadır. Bu nedenle, 40 yaş üstü kadınlar için üç aylık bir süre hamile kalmaya çalıştıktan sonra yardım almaları önemlidir.

Kısırlık ve PKOS (Polikistik Over Sendromu) İlişkisi

Polikistik over sendromu (PKOS), birçok kadının infertilitesinin nedenini araştırırken öğrenmiş oldukları çok yaygın bir hastalıktır.

PKOS, üreme çağındaki kadınların %5-10’unu etkiler ve en yaygın hormonal bozukluklardan biri olarak bilinir. PKOS’un kesin nedeni bilinmemektedir.

Muhtemelen faktörlerin bir kombinasyonunun PKOS gelişimine yol açması olasıdır. PKOS’un genetik bir nitelik olduğu düşünülür ve ailelerde de olabilir.

İlgili Haber

PKOS’lu kadınların üç karakteristik belirtisi vardır. Bu üç semptomdan en az iki tanesine sahip olduklarında kadınlara PKOS teşhisi konur:

 • Düzensiz adet dönemleri
 • Fazla androjen üretimi – ya kanda ölçülür ya da akne gibi semptomlar ya da fazla saç dökülmesi görülür
 • Polikistik yumurtalıklar – ultrasonda görülür

PKOS’lu kadınlar düzensiz adet dönemlerine sahip olabilirler. PKOS’lu birçok kadın, düzensiz adet dönemleri ile ilgili infertilite yaşamaktadır. Ayrıca, PKOS’lu kadınlar hamile kaldığında düşük yapma riskine de sahiptirler.

PKOS’un bir başka ortak semptomu akne veya yağlı deridir. Akne yüz üzerinde oluşabilir, ancak sırt veya göğüs üzerinde de bulunabilir. Bu, kan akışında dolaşan testosteronun nispeten daha yüksek seviyelerinden kaynaklanmaktadır.

Testosteron, erkeklerde çok daha yüksek seviyelerde bulunan bir hormondur. PKOS’da görülen hormonal dengesizlikler ayrıca kafa derisinin ön kısmında oluşan bir saç dökülmesine neden olabilir.

Bazen kan testleri, PKOS’lu kadınlarda aşırı testosteron düzeyleri gösterebilir.

Obezite, PKOS’lu kadınlarda da yaygındır. PKOS’lu kadınların %50-60’ı obezdir. Yukarıda açıklananlar gibi PKOS semptomları obezite ile kötüleşebilir. PKOS’lu kadınlarda bulunan hormonal dengesizlikler, kilo verme ve obez olma eğilimine neden olabilir.

Stresin Kısırlığa Bir Etkisi Var Mı?

Günümüzün modern, hızlı tempolu toplumunda, insanlar için stresli olmak kolaydır. Ancak gerçekçi olarak, stres vücut geneli için iyi bir şey değildir ve doğurganlık üzerinde çok büyük bir etkisi vardır.

İster inanın ister inanmayın, vücudumuz aşırı stres dönemlerinde gebelik oluşmasını önlemek için yaratılmıştır.

Stresli zamanlarda vücudumuz tarafından salınan hormon olan adrenalinin varlığı, vücudumuzun gebelik için ideal olmadığını bildirir. Adrenalin, doğurganlık için gerekli olan progesteron hormonu kullanılmsını engeller.

Aynı zamanda, hipofiz bezinin daha yüksek prolaktin seviyelerini serbest bırakmasına ve dolayısıyla infertiliteye neden olmasını sağlar.

Son araştırmalar, stresin, cinsel salımdan sorumlu olan vücudun ana hormonu olan GnRH’nin (gonadotropin salınım hormonu) salınmasını engelleyebilecek adrenalin, katekolaminler ve kortizol gibi stres hormonlarının seviyesini artırdığını gösterdi. Bu, kadınlarda yumurtlamayı engelleyebilir, erkeklerde sperm sayısını azaltabilir ve hem kadınlarda hem de erkeklerde libidoyu düşürebilir.

Kronik stres, libido eksikliğine ve genel doğurganlıkta azalmaya neden olabilir. Hiçbir sonuca varmaya çalışmadıysanız, bu gerçekler göz önüne alınması çok önemlidir. Stresli zamanlarda gebelik süresine getirmeye çalışmak, fetüsü risk altına sokar.

Vücut bunu biliyor, bu yüzden temelde isteğe meydan okuyan bir ortam yaratıyor. Genellikle, stresli bir kişi sağlıksız bir kişidir.

Yüksek stres seviyesinde yaşayan insanlar genellikle aşırı yorulur, kötü diyet ve yaşam tarzı alışkanlıklarını seçmelerine neden olabilecek gerginlikle yaşar.

Doğurganlık testleri yaptırdıysanız ve kısırlığınızın tıbbi bir nedeni bulunmuyorsa, hayatınızı değerlendirmenin ve ne kadar stres yaşadığınızın tespitinin zamanı geldi. Tabii ki, bir değerlendirmeye bile ihtiyacınız olmayabilir. Stresli olduğunu biliyor olabilirsiniz. Bu durumda, doğurganlığınıza yardımcı olmak için o stresi yenilemenin zamanı gelmiş olabilir.

Kadınlarda Kısırlığın Önlenmesi İçin Alınması Gereken Önlemler

Hamile kalmanın kolay olduğuna dair bir yanılgı vardır. Aksine, bir kadının hamile kalabilmesi için bir sürü şeyin bir araya gelmesi gereklidir. hamile kalmaya dair tek tek gerçekleşmesi gereken birçok durum vardır.

Bu nedenle yol boyunca her aşamadaki sorunlar infertiliteye neden olabilir. İnfertilite bir çiftin 1 sene boyunca düzenli olarak korunmasız bir biçimde cinsel ilişkiye girmesine rağmen çocuk sahibi olamaması durumudur.

Maalesef, kısırlık vakalarının çoğu, infertilitenin önlenmesinde kullanılan herhangi bir temel yöntemin ötesinde bir şeydir. Bununla kişi kısırlığı önleyebilmek adına bazı önlemler de alabilir. İşte o önlemler:

Yaşam Tarzı Önlemleri

 • Aşırı egzersizden kaçının
 • Rekreasyonel ilaç kullanımını durdurun
 • Sigarayı bırakın. Sigara, düşük doğumlara neden olur.
 • Kafein ve alkol alımını en aza indirin (alkol hormonal dengeyi bozabilir ve düşüğe yol açabilir)
 • Alkol içermeyen stres giderme yöntemlerini uygulayın ( meditasyon ve diğer gevşeme teknikleri gibi )
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınmak için mutlaka önlemler alın
 • Hormonal dengesizliği önlemek için makul derecede ideal bir vücut ağırlığına ulaşmaya çalışın
 • Pestisitler ve ağır metaller gibi çevresel tehlere maruz kalmaktan kaçının ve radyasyondan korunun
 • Aylık adet döngüsünü takip etmek için bir grafik tutun

Sağlık Önlemleri

 • Taze meyve ve sebzeler içeren bir beslenme düzeni benimseyin (özellikle folik asitte yüksek gıdalar)
 • Kilonuzu kontrol altında tutun
 • Düzenli fizik muayene (pap smear dahil) yaptırın
 • Diyabet ve hipotiroidizm gibi sağlık konularını kontrol etmek için uygun adımlar atın
 • Reçete edilmiş ilaçlar ve aldığınız her bitkisel ilaç dahil olmak üzere aldığınız herhangi bir ilacın doğurganlık sorunlarına neden olup olmadığı konusunda doktorunuza danışın

Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kısırlık, hem kadınları hem de erkekleri etkileyen üreme sisteminin bir koşulu veya rahatsızlığıdır. Bir kişinin veya çiftin infertilitesinin nedeni belirlendikten ve bir teşhis yapıldıktan sonra doğurganlık tedavileri başlayabilir.

Muhtemelen doğurganlığa giden yolda kısırlık tedavisi ve doğurganlık tedavisi terimlerinin neredeyse birbirlerinin yerine kullanıldığını göreceksiniz. Seçtiğiniz terim ne olursa olsun, hedef aynıdır. Gebelik ve ebeveynlik hayallerinizin gerçekleşmesi.

Hamile kalmak için bir süre uğraşıyor ve başarılı olamıyorsanız, bir sonraki adım bir doktora gitmektir. Doktorunuz ne denediğinizi soracak ve sizin için en iyi seçenekleri tartışacaktır.

Doktorunuz size kısırlık tedavisi öncesi şu önerilerde bulunabilir;

 • Cinsel ilişkide daha iyi zamanlama
 • Yaşam tarzı değişiklikleri
 • Hormonal problemleri düzeltmek veya yumurtlamayı teşvik etmek için ilaçlar

İleri ile basit infertilite tedavisi seçenekleri her zamankinden daha sayısız ve çeşitlidir. Gelişmiş yardımcı üreme teknolojilerinin yanı sıra akupunktur, doğurganlık danışmanlığı, yoga ve beslenme programı gibi diğer destek hizmetleri, ailenizi kurmada başarılı olmak için gereken her şeyi sağlar.

 • IVF (Tüp Bebek): İn vitro fertilizasyon tüp bebek olarak da bilinir ve işlem sırasında, yumurtalar kadının vücudundan alınır, embriyoları oluşturmak için laboratuvarda sperm ile birleştirilir ve daha sonra kadının rahmine aktarılır.
 • KOH (Kontrollü Ovaryan Hiperstimülasyon): İğne tedavisi olarak da bilinen bu tedavi yöntemi kısırlık tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. yumurtlamanın sağlanması için ilaçla uyarılma işlemine denmektedir.
 • Beslenme Programı: İyi beslenme, sağlıklı bir yaşam biçiminin hayati bir yapı taşıdır ve başarılı bir hamilelik için zemin hazırlayabilir. İnfertilite tedavisinde sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür.
 • Doğurganlık Ameliyatları: Bazen yapısal bir sorundan kaynaklanan infertilite, gebelik şansını artırmak için cerrahi olarak tedavi edilebilir. Kısırlık ameliyatı genellikle son tercihtir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: //www.aktuelbilgiler.com/kadinlarda-kisirlik-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/

Kadınlarda Kısırlık Neden Olur? Kısırlığın Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Dişeti hastalığı kadınlarda kısırlık nedeni

Son yıllarda doğal yollarla çocuk sahibi olmak epey zorlaştı. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler üzerinde yapılan araştırmalara göre her 10 çiftten 5’i tüp bebek, aşılama ve buna benzer yöntemlere başvuruyor.

Kadınlarda Kısırlık Nedir?

Kadınlarda kısırlık terimi, genellikle bir kadının bir çocuğa hamile kalamadığı bir durumu tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Kadınlarda kısırlığın gerçek tıbbi tanımı, kadının 12 aylık düzenli (haftada en az üç kez), korunmasız cinsel ilişkiden sonra gebe kalamamasıdır.

Kısırlık (İnfertilite) hem kadınlar hem de erkekler için çok üzücü ve duygusal bir konu olabilir ve bu konuda profesyonel danışmanlığın alınması çok önemlidir.

Kadınlarda kısırlık nedenlerini teşhis etmek oldukça zordur. Kısırlık nedenine bağlı olarak pek çok farklı tedavi yöntemi vardır. Kısırlık sebebi ile hamile kalamayan kadınların yüzde 95’i kısırlık tedavisi ile birlikte başarılı bir şekilde gebe kalabiliyor.

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda kısırlığın ana belirtisi gebe kalamamaktır. Uzun süreli (35 gün veya daha fazla), veya kısa süreli (21 günden az), düzensiz adet döngüsü veya adet görememe, gebe kalamadığınız anlamına gelebilir. Kısırlığa ilişkin bundan başkaca işaret veya semptomlar olmayabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmek Gerekir?

Kısırlık ile ilgili doktora görünmek bazen yaşınıza bağlıdır:

 • 35 Yaşına kadar çoğu doktor, test veya tedaviden en az bir yıl önce sizden hamile kalmaya çalışmanızı önerir.
 • 35 ila 40 yaşları arasındaysanız endişelerinizi altı ay boyunca doktorunuzla konuşun.
 • 40 yaşından büyükseniz, doktorunuz hemen test veya tedaviye başlamanızı isteyebilir.
 • Siz ya da eşinizin doğurganlık sorunları olduğunu, ya da düzensiz veya ağrılı dönemler, pelvik inflamatuar hastalık, tekrarlayan düşükler, önceki kanser tedavisi ya da endometriozis öykünüz varsa, doktorunuz da test veya tedaviye başlamak isteyebilir.

Kadınlarda Görülen Kısırlığın Sebepleri

Kadınlarda görülen kısırlığın genetik yatkınlığın dışında birçok sebebi bulunuyor. Bir hastanın kısır olup olmadığını anlamak için doktor tarafından birçok test yapılması gerekir.

Eğer testin sonucunda yüzde 1 oranında dahi pozitiflik görülürse o kişinin bebek sahibi olması olasıdır.

Bazı durumlarda kısırlığın neden olduğu semptomlar saptanırken bazı durumlarda ise nedeni bilinmeyen kısırlığın görüldüğü de oluyor.

Kadınlarda görülen kısırlığın nedenleri çok çeşitlilik gösterdiği gibi bu sorunun altında herhangi bir neden de olmayabilir. Kadınlarda yaşanan bebek sahibi olamama durumunun nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Yumurtalıkların İyi Çalışmaması

Yumurtalıkların işlevsel olarak görevini yerine getirmemesi durumunda kısırlık oluşur. Döllenmenin olması için yumurtanın çatlayarak dışarı atılması gerekmektedir. Eğer yumurta dışarı atılmazsa bu yumurtalıklarda yaşanan fonksiyonel bir bozukluktur.

Sağlıklı bir kadın normalde 28 günde bir adet olur ve düzenli adet gören bir kadının yumurtalık rezervleri de görevini yerine getiriyordur. Yumurtalıklarında sorun olan bir kadın düzenli adet göremez. Düzenli adet görememek de kısırlığa sebep olur. Yumurtlama bozukluklarını 3 başlık altında toplayabiliriz:

Yumurtalıkların doğuştan çalışmaması

Doğumsal olarak yumurtalıkları olmadan doğan kızlarda hiç adet kanaması görülmez ve bu da bebek sahibi olmaya tamamen engel bir durumdur.

Prolaktin (süt hormonu) hormonunun normalden fazla salgılanması

Kadınlarda yer alan süt hormonu normalden fazla salgılanırsa yumurtlama zorlaşabilir. Bu durumda tedavi olmak gerekir.

Polikistik over

Adet periyodunun çok seyrek gerçekleşmesi durumudur. Genel olarak polikistik over sendromunda kadınlar hiç adet görmezken bazıları adet görmeye devam eder. Yağ hücrelerinin fazla olmasının da etkisi olduğu bu hastalıkta bebek sahibi olmak oldukça zordur.

Tüplerin Tıkalı Olması

Tüplerin birinin ya da tamamının tıkalı olması durumunda erkekten gelen sperm hücresi yumurtalıklara ulaşamaz ve bu durumda döllenme gerçekleşemez.

Tüplerin sadece tıkalı olması değil hasarlı olması durumlarında da gebelik mümkün olmayabilir. Geçirilen ameliyatlar, endometriozis veya herhangi bir mikrop yüzünden tüpler hasar görebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da tüplerin hasar görmesine sebep olabilir.

Tüplerin tıkalı olması durumunda laparoskopik müdahale ile tüpler açılabilir. Tüplerin açılması gebelik şansını yüzde 10 oranında artırabilir. Tüplerin hasarlı olduğu durumlarda ise pelvik muayene ile ilk önce hasarın derecesi belirlenir. Daha sonra cerrahi müdahale ile hasarın yarattığı olumsuzluklar en aza indirilir. Bebek sahibi olma şansı da kadının yaşına bağlı olarak artmış olur.

Endometriozis

Endometriozis rahim içinde yer alan dokunun rahim dışında oluşmasıdır. Eğer bu doku tüpler ve yumurtalıklarda meydana gelirse karın içi kanamalara ve yapışıklıklara neden olabilir. Bu kanamalar enfeksiyona dönüşürse kist oluşur. Kist oluşumu da çocuk sahibi olmaya engel teşkil eder. Endometriozis varlığı saptandığında hemen tedaviye başlanması gerekir.

Genellikler gebelik için tedavi olan kadınlarda endometriozis sıkça görülmektedir. Endometriozis kistlerinin laparoskopik cerrahi ile çıkarılması mümkündür. Şayet kist tamamen temizlendikten 6 ay sonra halen bebek sahibi olunamıyorsa tüp bebek tedavisi yaptırmak hamilelik şansını artırabilir.

Rahim Ağzı Hastalıkları

Rahim ağzında yer alan mukusun yeterince sperm hücrelerini tutamaması sonucunda kısırlık meydana gelebilir. Östrojen ve progesteron hormonlarının azlığı sebebiyle mukus sağlıklı bir şekilde üretilemeyebilir. Bu yüzden doktora başvurularak hormon tedavisi görmek gerekir. Ayrıca rahim ağzında polip ya da miyom varsa bu şikâyetler sebebiyle de kısırlık olabilir.

Saraçoğlu Kısırlık (İnfertilite) Hastalığına Karşı Kür

//www..com/watch?v=lPZ5_tHIfnM

Источник: //saglikhaberleri.com/kadinlarda-kisirlik-neden-olur-kisirligin-belirtileri-ve-sebepleri-nelerdir/

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Dişeti hastalığı kadınlarda kısırlık nedeni

Günümüzde kadınlarda en sık meydana gelen kısırlık nedenleri arasında yumurta bozuklukları, tüplerin hasarlı ya da tıkalı olması, Endometriozis, rahim ağzına ait sorunlar ve alerjik fonksiyonlar yer alır. Tüp bebek tedavisine başvuran çiftler hem kadın hem de erkek olmak üzere incelemeler yapıldıktan ve meydana gelen sorunlar çözüldükten sonra tedavi uygulanmaya başlanır.

Günümüzde her kadın bir bebek sahibi olmak ve bu muhteşem duyguyu tatmak ister. Fakat belirli sebeplerden dolayı her kadın istediği zaman bebek sahibi olamaz. Bunun başında kadınlarda meydan gelen kısırlık sebepleri yer alır. Kadınlarda görülen kısırlık sebeplerini 5 ana başlıkta toplayabiliriz.

1.   Yumurtlama Bozuklukları

Kadınlarda en yaygın olarak görülen kısırlık nedenlerinin başında yumurta bozuklukları yer alır. Yumurtlama olmadan döllenme olmaz ve buna bağlı olarak da gebelik gerçekleşmez. Yumurtlama sırasında yumurtaların dışarı atılmasına yumurta bozuklukları denir.

Bunun yanı sıra bir başka deyişle yumurtaların hiç olmaması ya da seyrek olması da yumurta bozukluları olarak değerlendirilir. Kadınlarda adet düzensizliklerinin olması ya da âdetin hiç olmaması yumurta bozukluklarının olmasına işaret verir.

  Fakat yumurta bozukluklarının sadece adet kanamasının düzensiz olduğu kişilerde olacağına dair bir kaide yoktur ve düzeni hiç bozulmayan bayanlarda da meydan gelebilir.

Yumurta bozukluklarının 3 önemli sebebi şunlardır:

İlk sebep yumurta üretimini uyaran hormonların doğuştan olmamasıdır. Bu soruna sahip olan bayanlarda ergenlikten itibaren adet kanaması görülmez.

Hipofizden yani beyin sapınsan süt hormonunun normalin dışında çok fazla salgılanması yumurta bozuklularının bir diğer nedenidir.

Polikistik over sendromu da yumurtalar için önemli bir sorundur. Bu hastalığa sahip olan bayanlarda adet düzeni yoktur ve kanama seyrektir. Bazı hastalarda adet düzenii normalken bazılarında değildir. Genellikle polikistik sendrom hastaları şişmanlamaya daha müsaittir ve sivilce ile yağlanma sorunları sık sık görülür.

2.   Tüplerin Hasarlı veya Tıkalı Olması

Gebe kalmama da görülen bir diğer sorundur. Tüplerin tamamen ya da kısmen kapalı olması yumurta ile spermin buluşmasında sorun yarattığı için gebelik meydana gelmez.

Tüplerde meydana gelen bu hasarlar geçirilen ağır bir enfeksiyon ya da ameliyat sonrasında kalan karın yapışıklıkları nedeniyle ortaya çıkabilir. Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalara göre cinsel yol ile bulaşan enfeksiyonlar tüplere en büyük zararı veren durumlardır.

Bunun yanı sıra çocukluk döneminde pek çok kişiye uygulanan verem mikrobu da tüplerde kalıcı hasarlar oluşturabilir.

Tedavisi:

Önceden geçirilmiş enfeksiyon ya da pelvik bölgede cerrahi operasyon çoğu zaman yumurtalığın ve tüplerin ilişkisinin düzenini bozan yapışıklıklara yol açar. Yapışıklıkların açılabileceği durumlarda adezyolizis ya da laparoskopik yöntemler ile yapışıklıklar açılabilir.

3.   Endometriozis

Rahim içini döşeyen dokunun rahmin dışında gelişmesine Endometriozis denir. Endometriozis dokulara duyarlı olup adet sırasında kanama gösterebilir. Karnın iç kısmında oluşan bu kanamalar zaman geçtikçe iltihaplanır ve yangısal bir durum oluşturarak yapışıklıkların meydana gelmesine neden olabilir.

Endometriozis’in en kötü özelliklerinden biri de yumurtalıklara yerleşip kist oluşturma riskidir. Bu kistlere endometrioma denilir. Bu hastalığa sahip olan kadınların çocuk sahibi olmak için uzman bir hekime başvurarak tedavi olmaları gerekir. Kısırlık nedenlerinden bir diğeri olan Endometriozis, kadınların %25’inde görülür.

4.   Rahim Ağzına Ait Problemler

Günümüzde kısırlık sebebi olarak görülen bir diğer problem de rahim ağzında yapısal bozuklukların ve enfeksiyona bağlı sorunların olmasıdır. Rahim ağzında oluşan mukus (sıvı) spermlerin genital bölgeden taşmasına neden olur.

Östrojen ve progesteron hormonları mukusun siklus anında hacmini ve özelliği değişir.

Bunun yanı sıra bu bölgede meydana gelen Polip (iyi huylu tümör) ya da geçirilen cerrahi uygulamalarda kısırlık nedenleri arasındadır.

5.   Alerjik Nedenler

Alerjik nedenlerde kısırlığa neden olur ve teşhisleri çok zordur. Buna ek olarak alerjik nedenlerin tedavileri de oldukça zahmetlidir. Bu sorunlar mukusta ya da spermlerde meydana gelebilir. Alerjik nedenler yüzünden kısırlık saptanan kişilerde tedavi edilen ya da edilmeyenler arasındaki doğum oranı çok farklı değildir.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri:

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde kısırlık sebepleri kadından kaynaklanabildiği gibi erkekten de kaynaklanabileceği unutulmamalıdır. Yapılan araştırmalara göre kısırlığın %30-50’si erkekten kaynaklanır. Erkekteki başlıca kısırlık nedenleri şunlardır:

Sperm sayında ve kalitesinde bozukluk

Spermi dışarıya taşıran kanallardaki yapışıklık ya da tıkanıklık

Erkekte meydana gelen sperm kalitesindeki ve sayındaki bozukluğun nedeni tam olarak bilinmez. Fakat deneysel aşamadaki ilaçlar sayesinde ilaç tedavileri uygulanarak çözülmeye çalışılır.

Fakat bu ilaçların çok fazla etkisi görülmez.

1922 yılında uygulanmaya başlanan Mikroenjeksiyon tedavisi sayesinde erkeklerdeki kısırlığın neden olduğu sorunlarda etkili sonuçlar alınmıştır ve çoğu tedavi gebelik ile sonuçlanmıştır.

1.   Sperm Üretim Bozuklukları

Erkek kısırlık sorunlarında en çok karşılaşılan sorun sperm üretimde ve olgunlaşmasındaki bozukluklardır.

Üretim bozukluğunda sperm sayından kaynaklanan bir sorun olabileceği gibi yumurtanın döllenmesini sağlayan sperm hareketlerindeki zayıflık ya da sperm şekillerindeki anormalliklerde olabilir.

  Erkek spermi ancak en aşağı 20 milyon/ml oranının %30 ve yapısal normal sperm oranının da %4’ü aşması gerekir. Erkekteki değerlerin standartlardan farklı olması nedeniyle gebelik elde edilmez ve edilebilmesi için de uzun bir tedavi süresi gerekir.

İltihabi Hastalıklar: Erkekte bazı bakteri ve virüslerden dolayı oluşan iltihaplar nedeniyle %25 oranında kısırlık görülebilir.

Hormon Bozuklukları: Testosteron hormonunun çoğalmasını denetleyen hormonlarda sorunların oluşmasıdır.

Çevresel problemler: Kanser tedavisi gören erkeklerde kullanılan ışın ve ilaçlar spermlerde bozulmalar meydana getirebilir.

2.   Yapısal Bozukluklar

Yapısal bozukluklarda erkekte kısırlık meydan getirebilir. Spermlerin testislerden dışarı çıkmasına engel olan tam ya da kısmi tıkanıklılar kısırlığa neden olur. Bu tıkanıklıklar doğuştan da oluşmuş olabilir ya da sonradan geçirilmiş bir operasyon nedeniyle de meydana gelebilir.

Nedeni Açıklanamayan Kısırlık (idiopatik infertilite)

Günümüzde tıp tekniklerinin açıklayamadığı nedenini açıklayamadığı kısırlıklara (idiopatik infertilite) denir.

Testlerde ortaya çıkmayan kısırlık nedenleri arasında sperm enfeksiyon bozuklukları, yumurta çatlaması ve tüp içerisindeki bazı bozukluklar yer alır.

Nedeni açıklanamayan kısırlık nedenlerinde psikolojik etmenlerde ön görülür. Tıptaki ilerlemeler ve tedavi yöntemlerindeki gelişmeler sayesinde kısırlığı çözmekte etkili olmaya başlamıştır.

Kısırlığın Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kısırlık çiftlerin uzun süre uğraştıktan sonra doktora başvurması ile yapınan tetkikler ile ortaya çıkar. Testler ilk olarak erkekte uygulanır ve sperm analizi yapılır. Bundan sonra kadınlarda rahim ve tüplerin tıkanıklığını kontrol etmek için testler yapılır.

Kısırlığın Tedavisi – Aşılama (inseminasyon)

Kısırlık tedavisinde aşılama yöntemi, rahim ağzındaki bozukluklarda, sperm sayısında durgunluk olmasında, ya da çiftlerde sorunların anlaşılmaması durumlarında uygulanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

Источник: //www.gebelikveannelik.com/kadinlarda-kisirlik-nedenleri

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..