Dişlerde Görülen Bruksizm Hastalığı Nedir?

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir?

Dişlerde Görülen Bruksizm Hastalığı Nedir?

Bruksizm genellikle uyku sırasında engellenemeyen çene hareketlerinden kaynaklanan dişlerin sıkılmasıdır. Bu halk arasında diş gıcırdatma olarak tanımlanır.

  Toplumda sık rastlanan bu sorun, genellikle etkili olduğu kişiler tarafından bilinmez. Genetiğin rahatsızlığın oluşumunda etkili olduğu, her 5 kişiden 2 tanesini etkilediği bilinmektedir. Bu rahatsızlık oldukça tehlidir.

Kişinin dişlerinde normal zamanlarda olmayan, rahatsız edici sesler çıkar.Bruksizm belirtileri nelerdir?

Bruksizm nedeniyle ağız ve çevre dokularda rahatsızlıklar meydana gelir. Buna bağlantılı olarak dişlerin aşırı sürtünmesiyle birlikte, dişlerin çiğneyici yüzeylerinde aşınmalar meydana gelir. Bu aşınmalar ön dişlerde daha belirgindir.

Bunun yanında dişlerdeki istemsiz hareketler nedeniyle, meydana gelen kuvvetle birlikte ön dişlerin köşeleri ve arka dişlerin çıkıntılı bölümlerinde mikro çatlaklar oluşur. Bu çatlakların röntgen ile belirlenememesi yüzünden, zamanla büyümeleri nedeniyle dişlerde kırılma etkisi yaratmaktadır.

Dişlerde bruksizm ile soğuğa karşı hassasiyet gelişmesi, dişlerde sallanma ve aralanma gözlenebilir. Hastalarda kronik baş ağrısı ve yüz ağrısı belirgindir. Bunlar çene ekleminde, çiğneme kasları ve dişlerin bulunduğu bölgede oluşan dengesizlikten ve sorunlardan oluşur.

Dişlerle ilgili sorunlar çözüldüğünde, hastaların % 95 inde ilaç tedavisi gerekmeden rahatlama sağlanır. Çene kemiklerinde dişlerin kapanmasındaki dengesizlik, aşırı diş sıkma, sinirler ve çiğneme kaslarında olan sorunlar nedeniyle temporomandibular eklem sendromu oluşur. Bu baş ağrısına neden olan etkendir.

Bruksizm nedenleri nelerdir?

Bu rahatsızlığın en önemli nedeni kişinin duygusal stresler yaşamasıdır. Vücutta stresin olumsuz etkileri ilk olarak ağız dokularında görülür. Stresin diş gıcırdatmanın hem oluş oluş sebebi, hem de bunun şiddetini arttıran bir etken olduğu belirlenmiştir.

Kişilerin aşırı sinirli, titiz ve hassas olması halinde bruksizm daha çok görülür. Malokluzyon adı verilen dişlerdeki diziliş ve sıralanışta olan bozukluklar da bruksizm nedenidir. Bunun için farklı görüşler bulunmaktadır.

Bazı araştırmacılar bunun dişlerde kapanış ilişkisinin bozulmasından, bazıları ise santral sinir sisteminde olan bir hastalıktan, bazı araştırmacılar ise her iki durumun etkisinden kaynaklandığını söylemektedir.

Bruksizm oluşmasında en büyük etken yaşanan stres

Kişinin günlük yaşamda yaşadığı maddi ve manevi sorunlar psikolojik baskı nedenidir. İnsanların çoğu istediği ve arzu ettiği yaşam standartlarına kavuşamadığından, bunları farklı boyutlara taşımaktadır. Bu etkiyle uykuda diş gıcırdatma durumu ortaya çıkabilir. Kişinin özellikleri buna eşlik ettiğinde, diş gıcırdatma daha etkili olmaya başlar.

Bruksizm tedavisinde hangi tedavi yöntemleri uygulanır?

Kişilerde bruksizm etkileri nedeniyle oluşan rahatsızlıklar ve diş gıcırdatmasının devam etmemesi için, gece koruyucusu adı verilen silikon içerikli maddeden yapılan diş plakları kullanılır. Bu bazı kişilerde yeterli tedaviyi sağlamasına rağmen, bazılarında tedavide etkili olmaz.

Bu kişilerde oluşan rahatsızlığın seviyesine göre, kas gevşetici ilaçlar, psikoterapi yöntemi, eksilen dişlerin yerine protez yapılması, hatalı yapılan dolgu ve kaplamaların yenilenmesi gibi uygulamalar kullanılabilir.

İlerlemiş vakalarda eklem kapsülünün yıkanması sağlanarak, tedavi uygulanabilir.

Bruksizm olduğu nasıl anlaşılır?

Hastaların muayenesi sırasında bazı sorulara verdiği cevaplar değerlendirildiğinde, diş gıcırdatmanın etkileri görülebilir. Bu sorular;

 • Dişlerini uyurken gıcırdattığını aileden birisi tarafından söylendi mi?
 • Boyun ve omuz bölgesinde ağrılar var mı?
 • Eklemlerden klik tarzı sesler geliyor mu?
 • Sabahları uyku sonrasında çene eklemi, yüz kasları ve kulaklarda ağrı ve yorgunluk hissi var mı?
 • Dişlerde hassaslık sorunu var mı?

Bu soruların cevabına göre, hastada bruksizm olup olmadığına karar verilebilir. Bunun neden olduğu sorunların tedavisi yapılabilirken, diş gıcırdatma her zaman ortadan kaldırılamayabilir. Tedavi sırasında genellikle akut sorunların çözülmesine çalışılır.

Bu nedenle diş doktoru ve fizyoterapist beraber çalışmalıdır. Hastalarda kas gevşemesine yönelik tedaviler uygulanabilir ya da diş sorunlarının çözülmesiyle iyileşme sağlanabilir.

Bunlar yeterli olmadığında, stresin yenilmesi için öneriler ya da ilaç enjeksiyonlarına başvurulabilir. Diş doktorunun dişlerin üzerine uygulayacağı şeffaf plaklar diş gıcırdatmanın zararlı etkilerini önleyebilir.

Bruksizm tedavi edilmediğinde kişilerde çene yapısında bozulmalar meydana gelebilir. Bu nedenle ihmal edilmemesi gereken bir sorun olarak kabul edilmelidir.

Bruksizm tedavisinde kullanılan gece plağı nasıl uygulanır?

Ağrının ortadan kaldırılması, diş ve çene ekleminde kalıcı zararların önlenmesi için kullanılan tedavi yolu olan gece plağı uygulaması diş doktoru tarafından yapılır. Uyku sırasında dişlerin birbiriyle temasını engellenmek için üst ve alt dişlerin arasında yerleştirilir.

Gece koruyucu olan plaklar hastalar tarafından her gece takılmakta ve düzenli olarak takip edilmektedir. Hastaların kullanımı aksatması halinde kaslar yeniden kasılmakta ve eski durumuna gelerek hastalık yeniden yaşanmaktadır. Ancak bunların kullanımı tek başına yeterli olmayabilir. Bunun yanında ek tedavilere gerek duyulabilir.

Gece plağı fiyatları son derece uygun olduğundan, hastaların daha ciddi sorunlardan kurtulması için bu yöntemi kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Bruksizm sorunu yaşayanlar diş doktoruna ne sıklıkla gitmeliler?

Kişiler yaşam tarzına dikkat edip, stresten uzak kaldıklarında bruksizm oluşumu engellenebilir.

Rahatsızlığın belirtileri genellikle uzun vadede hissedilmeye başlar ve bu zamana kadar kişinin bu konuda bir bilgisi olmaz.

Kişilerin düzenli olarak diş doktoruna gitmeleri halinde, erken dönemde fark edilerek önlem alınabilir ve tedavi edilebilir. Bu yüzden insanların yılda iki defa diş muayenesi olması tavsiye edilir.

Diş sağlamlığı ve sağlığı genetik midir?

Yapılan bazı araştırmalarda dişlerdeki çürük riskinin genetik etkenlere bağlı olacağı ihtimali öne sürülse de, bu konu tam olarak açıklığa kavuşmuş değildir.

Kabul edilene göre diş eti rahatsızlığı, çürük, diş eksikliği gibi sorunlar genetik etkenlerden değil, beslenme tarzından, hijyen eksikliğinden ya da kişiye bağlı değiştirilebilir etkenlerden kaynaklanır.

Ancak bu etkenlerin ebeveynler tarafından çocuklara aktarılması söz konusu olduğundan, değiştirilmezlerse bunlara bağlı riskler meydana gelecektir. Çocukların faydalı alışkanlıklara sahip olması için, öncelikle ailelerin kendi alışkanlıklarına düzen vermesi gerekir.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/bruksizm-dis-gicirdatma-nedir/

Bruksizm veya dişler taşlama nedir?

Dişlerde Görülen Bruksizm Hastalığı Nedir?

Bir kişi çiğnemeden dişlerini taşladığında bosluktur. Dişler, çenenin ya yan yana ya da ileri geri hareket etmesinden dolayı öğütülür ya da ovalanır. Çoğu zaman, kişi yaptıklarının farkında değildir.

Dişlerin kenetlenmesi, bir kişinin dişlerini bir arada tutması ve kasları sıkması, ancak dişleri ileri ve geri hareket ettirmeksizin olmasıdır.

İnsanlar gündüz ve gece boyunca dişlerini ezebilir ya da sıkabilirler, ancak uykusuz bruxizm daha büyük bir zorluk oluşturur çünkü kontrol etmesi daha zordur.

Bruksizm en sık görülen uyku bozukluklarından biridir. Bilinçsiz bir nöromüsküler aktivitedir.

Miyofasiyal kas ağrısı, temporomandibular eklem disfonksiyonu ve baş ağrısı oluşabilir. Şiddetli vakalar temporomandibular eklemlerin artritine yol açabilir.

Etkileri

Taşlama, kısa, künt veya kırılabilir hale gelebilen dişleri aşındırabilir. Kıstırma, kasların, dokuların ve çene çevresindeki diğer yapılara baskı uygular.

Aşağıdakilere yol açabilir:

 • çene ağrısı ve sertliği
 • ağrılı diş etleri
 • hassas, gevşek veya kırık dişler
 • çene eklemlerinin tıklanması veya fırlatılması
 • sıkıcı bir baş ağrısı

Earache, kısmen temporomandibular eklemin yapılarının kulak kanalına yakın olması nedeniyle oluşabilir. Aynı zamanda, kişinin kaynağına farklı bir yerde ağrı hissettiği se ağrısı da olabilir.

Diğer önemli belirtiler anksiyete, depresyon, yeme bozuklukları ve uykusuzluktur. Gürültü bir uyku partneri rahatsız ediyorsa, ilişki sorunları gelişebilir.

Aşırı bruksizm, dişlerin, özellikle de azı dişlerinin oklüzal yüzeylerine zarar verebilir. Temporomandibular eklem (TMJ) sendromuna katkıda bulunabilir.

Bazı insanlar semptomları olmadan dişlerini sıkar veya öğütür.

Nedenler

Bruksizmın nedeni belirsizdir, ancak çeşitli faktörler söz konusu olabilir.

Çocuklarda, öğütme genellikle ilk dişler göründükten sonra olur ve sürekli dişler ortaya çıktığında. Genellikle yetişkin dişler tamamen patladığında durur.

Kıstırma ve öğütme sıklıkla stres zamanlarında, örneğin öfke, anksiyete veya konsantrasyon zamanlarında meydana gelir. Araştırmalar, beyin aktivitesinin ve kalp atım hızının bir voktizmin epizodundan önce yükselebildiğini ve merkezi sinir sisteminin (CNS) bir rol oynadığını öne sürdü.

Bruksizm anormal bir ısırık ile ilişkili olabilir, bu da çene kapanırken dişlerin düzgün bir şekilde uyuşmadığı anlamına gelir. Üst ve alt dişler düzgün bir şekilde bir araya gelmezse, buna oklüzal bir tutarsızlık denir. Ancak, Amerikan Oral Tıp Akademisi, bilimsel araştırmanın bunu kanıtlamadığını not eder.

Bazı insanlar, yüz kasları uyku sırasında spazm.

Eksik veya eğri olan dişlere sahip olmak dişleri öğütmeye se edebilir ve tahriş edici bir faktör olabilir.

Bruksizm, bazı antidepresanlar ve antipsikotikler ve amfetaminler de dahil olmak üzere bazı ilaçların bir yan etkisi olabilir.

Huntington hastalığı veya Parkinson hastalığı gibi nörolojik durumlar da buna neden olabilir. Diğer faktörler arasında yorgunluk, alkol tüketimi, sigara içme, uyku apnesi ve horlama yer alır.

Ulusal Uyku Vakfı tarafından belirtilen rakamlar, yetişkinlerin yüzde 8’inin ve 11 yaşın altındaki çocukların yüzde 14 ila 20’sinin dişlerini geceleri öğütttüğünü göstermektedir.

Başka bir çalışmada, ebeveynlerin yüzde 38’i 17 yaşın altındaki çocuklarının dişlerini öğüttüklerini bildirmiştir.

Bruxizm çocuklukta en yaygın olanıdır. En düşük oranlar 65 yaş üstü kişilerdir.

Küçük çocuklarda, bruksizm, diş çıkarma ağrısına bir yanıt olabilir, ya da bir test ya da bir argüman üzerinde, stres altında hissettiklerinde. Hiperaktivite bozukluğu olan çocukların bruksizmi olabilir.

Aşağıda tam etkileşimli olan 3 boyutlu bir bruksizm modeli vardır.

Bruksizm hakkında daha fazla bilgi için mouse pad’inizi veya dokunmatik ekranınızı kullanarak modeli keşfedin. Eylem halinde izlemek için “oynat” düğmesine basın.

Teşhis

Bir doktor veya diş hekimi hastanın geçmişini sorar ve bir muayene yapar. Bakacakları işaretler şunları içerir:

 • uyanıklık çene rahatsızlığı
 • diş aşınması
 • büyütülmüş çene kasları

Diş aşınması ayrıca aşırı sert fırçalama, diş macunlarındaki aşındırıcılar, asidik alkolsüz içecekler ve sert yiyeceklerden kaynaklanabilir, ancak eğitimli bir profesyonel her bir nedenin karakteristik aşınma paternleri arasındaki farkı söyleyebilir.

Bruksizmi teşhis etmenin en güvenilir yolu, elektromiyografik (EMG) ölçümlerden geçer. Bunlar, çiğneme için kullanılan kasları, kitle ve temporalis kaslarını çiğnemekten elektrik sinyallerini alırlar.

Bir çocuk söz konusu olduğunda, bir dişhekimi herhangi bir şeyden endişe duyup duymadıklarını veya öfkeli olup olmadığını ve herhangi bir stres nedenini ortaya çıkarmak için yatmadan önce kendilerini nasıl hissettiklerini sorabilir.

tedavi

Tedavi bruksizm nedenine bağlı olacaktır. Bruksizm tedavisi yoktur, ancak semptomları hafifletmek için seçenekler mevcuttur ve altta yatan bir neden ele alınabilir.

Gündüz kenetlenmesi ya da öğütülmesi, artan farkındalık, fizik tedavi ya da egzersizlerle düzelebilir, ancak noktürnal bruksizm bireyin kontrolü dışında olduğu için başka stratejilere ihtiyaç duyar.

Eğer altta yatan sorun stres veya uyku apnesi ise, bu durumların tedavi edilmesi yardımcı olabilir. Tedaviden sonra durum tekrar değerlendirilebilir.

2002’de araştırmacılar uyku apnesinin tedavi edilmesinin bruksizm semptomlarını azalttığını bulmuşlardır.

Geceleri yeterli uyku ya da düzenli egzersiz yapmak yardımcı olabilir.

Geceleri dişleri korumak için bir ağız koruyucu takılabilir ve kısa süreli bir kas gevşetici kullanımı olası bir seçenektir.

Amerikan Diş Hekimliği Akademisi, üst veya alt kemerdeki tüm dişleri örten sert bir plastik ağız koruyucusu önermektedir.

Genel spor ağız koruyucuları, yerlerinden çıkabileceğinden, çok hacimli olabileceğinden ve çözdüklerinden daha fazla rahatsızlığa neden olabileceği için tavsiye edilmemektedir.

Zamanla, bir ağız koruyucu yıpranabilir ve etkisini kaybedebilir. Kişi ağız koruyucu ağrısını kullanmayı bırakırsa ve semptomlar geri dönebilirse, kalıcı bir çözüm olmayabilir.

Ateller başka bir seçenek. Bazı ateller alt kısımdaki üst dişlere takılır. Desteğe bağlı olarak, bir atel, çeneyi daha rahat bir pozisyonda tutabilir veya dişlerden ziyade ateller hasar görecek şekilde bir bariyer sağlayabilir. Ateller ayarlanabilir veya değiştirilebilir.

Bruksizm yanlış hizalanmış bir çene ya da çarpık ve düzensiz dişlerden kaynaklanıyorsa, diş hekimi veya ortodontist çeneyi yeniden hizalamayı ya da durumu tedavi etmek için bir kişinin diş tellerini takmasını önerebilir. Bununla birlikte, AAOM bunu önermemektedir, çünkü yanlış hizalama bir neden olarak kanıtlanmamıştır.

Yüksek konsantrasyonlarda kafein veya alkol içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınmak yararlı olabilir çünkü bunlar öğütmeyi artırabilir. Sakız çiğneme, kas hafızasına kenetlenerek ve taşlanarak gömülebildiği için brütsizliği teşvik edebilir.

Diğer bir ipucu, gerginliklerini hafifletmek için çene kaslarını günde en az bir kez sıcak bir bez veya bir ısıtma yastığı ile gevşetmektir.

önleme

Stres ve anksiyete yönetimi, duyarlı olan kişilerde bruksizm azaltmaya veya önlemeye yardımcı olabilir.

National Sleep Foundation, televizyon, bilgisayar ya da diğer işle ilgili öğeler olmadan uyumak için serin, karanlık ve sessiz bir oda da dahil olmak üzere iyi bir uyku hijyenini teşvik eder.

Yatmadan önce saatlerde rahatlama ve “yatıştırıcı yatmadan önce rutin” kalmalarını öneriyorlar. Çocuklar için bu sıcak bir banyo, kitap okumak, müzik dinlemek olabilir.

Diğer ipuçları yan ya da midede uyumak ve bol miktarda egzersiz yapmaktır.

Çocuğun bruksizm olması durumunda bir çocuk doktoru yardımcı olabilir.

Источник: https://trmedbook.com/bruksizm-veya-disler-taslama-nedir/

Diş gıcırdatma (bruksizm) nedenleri ve tedavisi

Dişlerde Görülen Bruksizm Hastalığı Nedir?

 • Sabahları çenede ağrı ile uyanmak
 • Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma
 • Dişlerde kırılma
 • Dişlerde aşırı hassasiyet
 • Diş etinin çekilmesi
 • Dişlerde sallanma
 • Yanak iç yüzeylerinde ve dil kenarlarında tahriş
 • Baş, çene ve boyun ağrıları
 • Çene eklemlerinden gelen sesler
 • Ağzı tam olarak açamama

Bruksizm (diş gıcırdatma, diş sıkma) genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma sorunu olarak tanımlanıyor. Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Umut Güler, “Diş gıcırdatma rahatsızlığını tetikleyen faktörlerin başında stres geliyor. Bu nedenle gün ışığının azaldığı, gecelerin uzadığı, stresin ve depresyonun tırmanışa geçtiği kış günlerinde diş gıcırdatma sorunu daha sık görülüyor” diye konuştu. Prof. Dr. Güler, bruksizm hastalığı ile ilgili şu bilgileri verdi:

Diş gıcırdatma en çok çene kaslarını etkiliyor

Bruksizm, çene eklem problemlerine yol açan diş gıcırdatma ve diş sıkma alışkanlığıdır. Genellikle geceleri uyku sırasında görülen bu rahatsızlık, bazı kişilerde güçlü çene hareketleri yüzünden gün içerisinde de ortaya çıkabilir.

Diş sıkma alışkanlığının iki ana nedeni vardır. Bunlardan ilki stres; ikincisi ise kapanış bozukluğudur. Stresli gün geçiren kişilerde uyku sırasında bilinçsizce ortaya çıkan diş sıkma hareketi, dişlere ve vücudun baş boyun gibi bölgelerine de zarar verir. Stres, en çok çene kaslarını etkiler.

Diş gıcırdatma sinirli kişilerde daha sık görülüyor

Bruksizme neden olan en önemli etkenlerin başında stres gelir. Ancak stres dışında aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahip olmak; dişlerin sıralanışındaki bozukluklar ve yanlış yapılmış dolgu ve kaplamalar da bruksizm sebepleri arasında yer alır. Toplumumuzda da sıklıkla görülen bu rahatsızlıktan çoğu zaman hastanın kendisinin de haberi olmamaktadır.

Diş gıcırdatma tedavisinde botoks yöntemi ve diş gıcırdatmayı önleyen aparatlar

Ağız ölçüsü alınarak oluşturulan ve dişlerin birbirine değmesini engelleyen silikon gece koruyucusu, bruksizmin en yaygın önleme şekillerinden biridir.

Gece koruyucusunun tek başına yeterli olmadığı durumlarda, stres terapisi, kas gevşetici ilaç uygulaması, hatalı yapılmış dolgu ve kaplamaların yenilenmesi gibi ek tedavilere gidilebilir.

Tüm bu tedavilerden netice alınamadığı durumlarda ise en etkili yöntem botoks tedavisidir. Bu yöntemde yanağın alt kısmında bulunan çiğneme kasına botoks yapılarak kastaki stres kaldırılabilir ve istenmeyen kasılmalar yok edilebilir.

Etkisi 6-9 ay boyunca süren botoks uygulamasının sonunda kişi, diş sıkma alışkanlığından kurtulabilir.

Bruksizmde erken teşhis çok önemlidir. Çünkü süre geçtikçe dişlerde ve çevre dokularda geri dönüşümsüz hasarlar oluşabilir.

İleri vakalarda dişlerin ağız içinde görünen kısımlarının tamamen aşınıp alt yüz yüksekliğinin azalır. Hastalarda yüz asimetrileri ve estetik sorunların ortaya çıkar. Kişilerin önemsemediği bu rahatsızlık ciddiye alınmazsa, tüm dişlerin tamamen kaybına bile yol açabilir.

İmplant tedavisi planlanan hastaların bu tedaviden önce mutlaka diş sıkma sorununun çözümlenmesi gerekir. Aksi takdirde, buruksizm hastalarında, aşırı ve dengesiz kuvvetlere maruz kalınması nedeniyle implantlar çok kısa bir sürede kaybedilebilir.

Stres kaynaklı diş gıcırdatma dişlere ciddi zararlar veriyor

Halk arasında diş gıcırdatması olarak bilinen bruksizm uzmanlara göre Türkiye’de her 10 çocuktan üçünde görülüyor.

Çoğu zaman uykuda yaşandığı için geç fark ediliyor hastalık, reflüden, barsak parazitlerine kadar pek çok hastalığın habercisi.

Bruksizmin tedavi edilmediğinde uyku bozuklukları ve dişlerde çürümeye neden olabileceğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyda Eren, çocuklarda diş gıcırdatma nedenleri ve tedavisi hakkında şu bilgileri verdi:

Çocukta diş gıcırdatma enfeksiyon belirtisi

Çocuklarda diş sıkma ve gıcırdatma çok sık karşılaşılan problemlerden biridir. Türkiye’ de yaklaşık her 10 çocuktan üçü diş gıcırdatma sorunu yaşıyor. Ailelerin oldukça sık olarak şikâyette bulunduğu konulardan birisi de çocuklarının uyku sırasında, bazen de gün içerisinde dişlerini gıcırdatmasıdır. Diş gıcırdatma farklı nedenlere bağlı olabilir.

Diş çürükleri, boğaz enfeksiyonları, barsak parazitleri, duygu durum bozuklukları gibi rahatsızlıklar çocuklarda diş gıcırdatmaya neden olabilir. Bunların yanında çocukların günlük yaşadıkları stres ve kişisel sıkıntılar da bağlı olabilir. Diş gıcırtmasıyla beraber ağızdan su akma ve sabah kalktığında boğazda yanma varsa reflünün varlığına işarettir.

Okul dönemi çocuklarında diş gıcırdatma daha sık görülür

3 ila 7 yaş arasındaki çocuklarda diş gıcırdatma sorunu daha sık görülebilir. Bunun nedeni bu dönemde okul, kreş dönemi başlar dolayısıyla çocuğun dış ortama uyum surecidir.

Bu nedenle oluşabilen stres diş gıcırdatmasına neden olabilir, bunun yanı sıra bu dönemde dışarıda abur cubur yeme ve fast fooda yönelim artabilir, bu sebeplerden oluşan barsak parazitleri veya reflü sorunu oluşabilir.

Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu olan çocukların en önemli sorunu beynin çok hızlı düşünmesi ve beynin hızına vücudun erişememesidir. Bu da kendini çeşitli hızlı atipik davranışlarla ortaya koyabilir. Diş gıcırdaması da bunlardan birisidir.

Çocukların dişlerini gıcırdatması dişlerde aşınma ve çürüklere, uyku bozukluklarına, çene sıkma sonucu çene eklemlerinde aşınma ve yapı bozukluğuna neden olabilir.

Çocuklarda diş gıcırdatma tedavisinin ilk adımı altta yatan nedeni bulmak

Çocuklarda diş gıcırdatma sorunu tespit edildiği zaman, öncelikle bu hastalığın altına yatan nedenlerin detaylı bir şekilde araştırılması, diş gıcırdatmanın neden oluştuğunu bulmak önemlidir.

Çocuğun diş gıcırdatma nedeni paraziter hastalıksa yani barsakta oluşan parazitler nedeniyle oluşmuşsa dışkı tahlili yapıldıktan sonra antiparaziter tedavi uygulanmalı ve tedavi 6 ay sonra tekrarlanmalıdır. Eğer neden ağız-diş sağlığı ile ilgili bir sorunsa diş hekimine başvurarak uygun tedaviyi başlamak gerekmektedir.

Sebep reflü ise çocuğun beslenme programının yeniden düzenlenmesi gerekir. Mesela; yatmadan 2 saat önce beslenmeyi kesmek, yatak başını 45 derece yükseltmek, çikolata, soda, kola ürünleri tüketmemek gibi önlemlerdir. Eğer bu önlemler yeterli olmazsa antireflü tedavi başlanmalıdır.

Özellikle dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi altında psikolojik problemlerin yattığı durumlarda, hangisine daha çabuk ulaşabiliyorsak, psikolog, pedagog, çocuk psikiyatrisi gibi uzmanlara başvurmak, gerekli tedaviyi başlamak gerekmektedir.

Diş gıcırdatma (bruksizm) nedir, tedavi edilebilir mi?

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Umut Güler,

Diş gıcırdatma tedavisi nasıl yapılır?

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/dis-gicirdatma-bruksizm-nedenleri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.