Dişlerde Kanal Tedavisi

içerik

Kanal Tedavisi – Kanal Tedavisi Fiyatları – Endodonti

Dişlerde Kanal Tedavisi

Kişinin dişe ya da çeneye aldığı bir darbe diş içerisinde bulunan pulpa dokusunu öldürebilmektedir. Bununla beraber dişe iletilen kan dolaşımında kesilme meydana gelir. Ve neticede diş cansızlaşarak renklenme gösterir. Bu olumsuz vakanın düzeltilebilmesi tedavi uygulanmalıdır.

Dolgu işlemini takiben kimi durumlarda kanal tedavisine ihtiyaç duyulabilmektedir. Bunun sebebi dolgu yapılmadan önceki diş çürüğünün düzgün bir biçimde temizlenmemesinden kaynaklanır. Dolgun düzgün bir şekilde yapılamadığı için çürükteki ilerlemeler devam eder. Bu durumlarda da kanal tedavisine başvurulmalıdır.

Tüm bu olumsuz durumların yanı sıra bazen diş eti rahatsızlıklarında da kanal tedavisiyöntemi tercih edilebilmektedir. Şayet diş eti dişin enfeksiyona maruz kalmasına olanak sağlıyor ve diş çevresindeki dokulardaki problemler artıyorsa uygulanması gerekir. Buradaki bakteriler küçük yan kanallar vasıtası ile diş pulpasına ilerler ve diş sinirinde hasara yol açar.

Kanal tedavisi Fiyatları

Kanal Tedavisi fiyatları tedavi şekline göre, tedavinin yapılacağı dişin adetine göre değişmektedir . Belirli sabit bir fiyat listesi yoktur.

Fiyat bilgisinin yasal olarak paylaşılması Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklandığı için kapsamlı bilgi almak ve için 212 507 55 55 numaralı telefonumuzu arayabilir, ya da bize yazın  bölümünden  Bizlere ulaşabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide bazı aşamalar söz konusudur. Tedaviye başlamadan önce dişin iç kısmında oluşmuş olan bakteriler ile buradaki sinir dokusunun çökmesini takiben kalan artıkların veya toksinlerin temizlenmesi önemlidir. Bu temizlik yapılmadan önce teadviye başlanırsa vücutta iltihaptan ötürü oluşan bir reaksiyon söz konusu olabilir.

Tedaviye başlamadan önce dişe anestezi uygulanır ki hasta böylelikle herhangi bir acı hissetmeyecektir. Şayet hastada dolgu söz konusu ise bu dolgular çıkarılmalıdır.

Dişte çürük söz konusu ise çürük dokuda tamamıyla temizlenmelidir. Bu işlemi takiben kök kanal içerisindeki sinir ve damar dokuların temizlenmesi için aletlerle çalışma yapılır.

Bu esnada diş kökünün içinin temiz tutulması için dezenfektanlar kullanılır.

Kanal kök tedavisinde kökün uç kısmına ulaşmak maksadıyla diş röntgeni çekilebilir. Ancak diş hekimi bu işlemler için röntgen istemeyebilir. Röntgen yerine bunu Apekslocater ismi verilen bir cihazla gerçekleştirebilir. Özellikle hamilelik döneminde olan bayanlar için röntgen ışığından sakınma maksadıyla bu işlem uygulanır.

Temizleme işlemi bittikten sonra sonuçlara bakarak uzman hekim kanalı genişletme ve şekillendirme çalışmalarına başlayacaktır. Bu işlem rotary sistem tekniğinden yararlanılarak yapılmaktadır. İşlem bittikten sonra tek mi çoklu mu seans olacağına karar verilir. Bu plana göre uygulama düzenlenir.

Tek seans kanal tedavisi söz konusu ise; kanalın içi paperpoint yardımı sayesinde kurutulmaktadır. Yine kanalın için pat ve guta parke denilen dolgu maddesi ile doldurulmaktadır. Şayet gerekli görülürse üstüne kron ya da post kaplama yapılarak yenileme çalışması bitirilir.

Çoklu seans kanal tedavisi söz konusu ise; ara seanslarda kök kurutma işlemi bittikten sonra dişte herhangi bir enfeksiyonun söz konusu olup olmadığına bakılır. Şayet bu durum hala söz konusu ise dişe kalsiyum bazlı ilaç verilecek ve 10 gün kadar bekletilecektir. Tüm bu problemler ortadan kalktığı takdirde tedaviye devam edilir ve diş yenilenmesi tamamlanmış olur.

Kanal tedavisi hangi durumlarda uygulanabilir?

 • Dişlerin sinir denilen bölgelere kadar ilerlemiş olan çürüklerde
 • Ortodonti tedavisinde aşırı aşırı kuvvet sonucunda dişin canlılığını yitirdiği zamanlarda
 • Ciddi şekilde ilerleyen diş eti problemlerinde
 • Dişlerde aşınma sonucu meydana gelen hassasiyetlerin tedavi edilmesinde

Kanal Tedavisinden Sonra Ağrı Oluşur mu?

Tedavi sonrasında herhangi bir ağrı söz konusu değildir. Şayet ağrı durumu ortaya çıkıyorsa dişin tekrar enfeksiyon kapmış olması ihtimali vardır. Böyle bir durumda tedavi restore edilerek tamamlanmalıdır.

Tedaviye ihtiyaç olup olmadığına nasıl karar verilir ?

 • Dişlerde soğuk sıcak hassasiyeti varsa
 • Yemek yerken ve yemekten sonra kişide diş ağrısı oluyorsa
 • Sinirlerin ölmesi durumunda dişlerde renk değişimi oluyorsa
 • Apse olunca yüzde şişlik oluyorsa

Tedaviye ihtiyacınız var demektedir.

Kanal tedavisinde dikkat edilecek hususlar

 • Tedavi sonrasında Anestezinin etkisi geçmeden yeme ve içme konusuna önem göstermeli mümkün olduğu kadar bir şey yememeli ve içilmemelidir.
 • Tedavi esnasında sert yiyeceklerden ve yapışkan gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Geçici dolgunun düşmemesi için dikkatli olunmaldır.

Источник: https://www.meltemdis.com/kanal-tedavisi/

Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dişlerde Kanal Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 20.12.2018 17:51

Kanal Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dayanılmaz diş ağrılarına neden olan çürükler zamanla diş üzerinde yayılarak dişin çekilmesine neden olabilir.

Yetersiz diş bakımı ve temizliği nedeniyle oluşan çürükleri temizleyerek ağrıya neden olan sinirlerin alınması kanal tedavisi olarak adlandırılmaktadır. Dişin içerisinde bulunan kanallarda sinirler mevcuttur.

Bu kanallardaki sinirler alınarak kanalın temizlenmesi sağlanır. Dezenfekte edilen kanallar dolgu maddesi ile doldurulur ve diş normal işlevini yapmaya devam eder.

Kanal tedavisinin başlıca amacı çürük nedeniyle dişin çekilmesini önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Diş kayıpları nedeniyle protez diş kullanılması gerek maddi açıdan gerekse ileride oluşabilecek sorunlar açısından çok fazla önerilmemektedir.

Bilinmelidir ki hiçbir işlem ve protez gerçek dişin yerini tutmayacaktır. Bir dişin soğuk veya sıcağa karşı hassasiyetinin artması ile enfekte olduğunu anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yemek yerken hissedilen ağrı olası bir iltihabın belirtisi olabilir.

Tedavi edilmeyen çürüklerde enfeksiyon diş köküne ve hatta çeneye kadar ulaşabilir. Bu tip durumlarda dişin şişmesi söz konusu olabilir. Şişen dişlerde öncelikle olarak doktor kontrolünden sonra antibiyotik tedavisi uygulanır. Şişliğin inmesi ile birlikte şişme meydana gelen diş çekilir.

Kanal tedavisi ise dişin çekilmesini önleyerek uygulanan işlemler sonrasında dişin tıpkı diğer sağlıklı dişler gibi işlevine devam etmesi sağlanır.

Kanal Tedavisinin Riski Var Mıdır? 

Düzgün ve kurallarına göre yapılan bir kanal tedavisinin başarısı ortalama olarak %90 – %95'in üzerindedir.

Kanal aletinin tedavi sırasında kök içinde kırılması veya kök kanallarının tam olarak temizlenememesi (kök tıkanması vb.

) durumunda, tekrar kanal tedavisi denenir başarılı olunmazsa cerrahi yönetmeler ile diş kurtarılmaya çalışılır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır ve Ne Kadar Sürer?

Hastaya anestezi yapılarak dişin çürüğü temizlenir ve dişin içine bir kavite açılır.Pulpa odasına ulaşılır ve dişin bu kısmından kanallara özel aletlerle girilerek bakterilerden temizlenmesi için çeşitli işlemler uygulanır ve dezenfekte edilir.

Sonra pulpa odasının ve kanalların içi duruma göre çeşitli ilaçlarla doldurulup geçici dolgu ile kapatılır. Bu işlem bir kaç seans sürebilir. Bazı durumlarda kanal tedavisi tek seansta yapılabilirken, abseli, iltihaplı dişlerde bu durum pansumanlar yapılarak geçirilmeye çalışıldığından tedavi uzamaktadır.

Diş iyileşikten sonra kanal dolgusu bitirilmektedir. Bu sürenin ne kadar uzun olacağı dişinizin durumuna bağlıdır.

Hangi Durumlarda Kanal Tedavisi Yapılır?

Önerilen İçerik;

► Diş Bakımı ve Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/kanal-tedavisi-nedir-ve-nasil-yapilir-7876h.htm

Kanal Tedavisi Acı Verir mi? Kanal Tedavisi Yaptıranların Yaşadıkları

Dişlerde Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi acı verir mi? Veya dişe yapılan kanal tedavisi ağrı verir mi? Gibi birçok sorunun cevabı aranıyor.

Kanal tedavisi yaptıranlar bu konu hakkında neler düşünüyor? Gerçekten dişe yapılan kanal tedavisi ağrılı mı geçiyor? Tüm merak ettiklerinizi kanal tedavisi yaptıranların ağzından sizlere sunuyoruz.

Diş hekimine gidip tedavi olan insanların yaşadığı ve geçirdiği aşamalara değinerek konu hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, dişin merkezindeki küçük, iplik benzeri dokunun, yani diş özünün (pulpa) çıkarılmasıdır.

Hasar gören, hastalanan veya ölen pulpa çıkarıldığında, kalan boşluk temizlenir, şekillendirilir ve yeniden doldurulur. Bu işlemle kök kanalı kapatılır.

Yıllar önce, hastalanan veya zarar gören dişler çekilirdi. Bugün, kanal tedavisinde, kaybedilecek durumdaki dişler bile kurtarılabilmektedir.

Pulpa hasarının en genel sebepleri şunlardır:

+Çatlak diş+Derin çürük

+Geçmişte veya yakın zamanda dişe ciddi darbe gibi nedenlerle dişte hasar.

Pulpa enfeksiyon kaptığında veya öldüğünde, tedavi edilmediği takdirde, dişin kökünde, çene kemiği içinde apse oluşturan irin birikebilir. Apse, dişi çevreleyen kemiği yok ederek ağrıya neden olabilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi, duruma göre birden fazla seans gerektirecek çeşitli adımlardan oluşur. Bu adımlar şunlardır:

+Önce, ön dişin arka tarafında veya azı ya da küçük azı dişlerinin kuronunda bir delik açılır.

+Hastalıklı pulpa çıkarıldıktan sonra (pulpektomi) pulpa boşluğu ve kök kanalları temizlenir, genişletilir ve kanal dolgusu için şekillendirilir.

+Birden fazla seansa ihtiyaç varsa, seanslar arasında dişi korumak için kuronda açılan deliğe geçici dolgu yapılır.

+Daha sonra geçici dolgu çıkarılır ve pulpa boşluğu ve kanal kalıcı olarak doldurulur. Gutta percha (Güta Perka) adı verilen konik uçlu, kauçuk bir malzeme kanalların her birine sokulur ve genellikle simanla (yapışkanla) yerine yapıştırılır. Bazen, yapısal destek için kanalın içine metal veya plastik çubuk konulabilir.

+Son adımda, doğal görünümünü ve şeklini eski hale getirmek için dişin üzerine kuron kaplanır. Diş kırılmış ise, kuronu yerleştirmeden önce dişi onarmak için post uygulaması gerekebilir.

Kanal Tedavisi Acı Verir Mi? Yaptıran Kişilerin Yaşadıkları

Kanal tedavisi yaptıran bireylerden alınan bilgiler şöyledir. Dişçiye ilk gidildiği zaman tedavi sürecine başlamadan önce dişe röntgen çekilir. Dişin durumu ve kanal boyları incelendikten sonra diş hekimi tedaviye başlar.

Daha önce kanal tedavisi yaptıran bir okurumuzun geçirdiği aşamalar;

+Öncelikle dişe film çekilir. Hekim dişinizin durumunu inceler.

+Sonra dişiniz iğne ile uyuşturulur. Uyuşmanın gerçekleşmesi için 15dk beklenir. İğne yapılırken hiçbir ağrı duymazsınız. Uyuşma için acele etmeyin. Uyuşmanın tam gerçekleşmesi ağrı hissetmemenizi sağlayacaktır.

+Uyuşmadan sonra diş hekimi gelerek ilgili aletlerle dişinizde ki çürüğü temizler ve kanal yolu açar. Matkaba benzeyen aletleri sizi korkutmasın. Kesinlikle hiçbir acı hissetmeyeceksiniz.

+Kanal yolu açıldıktan sonra çeşitli araçlarla bölge bakterilerden temizlenir.

+Dişinizin durumuna göre 2-3 seans sürebilir. Doktor kanal tedavisi yaparken dişinizin iyileşme durumuna göre seansı uzun tutabilir. Eğer problem yoksa tek seansta acısız olarak kanal tedavisini bitirir.

+Dişiniz iyileşmemişse açtığı kanalları temizler ve buralara ilaç koyar. Daha sonra geçici dolguyla kapatıp tekrar muayene için size tarih verir.

+Diğer seanslarda dişinizi uyuşturmadan işlem yapar. Çünkü sinirler öldüğü için hiçbir ağrı hissetmezsiniz. Diş hekimi çeşitli aletlerle sinirleri alır ve temizlenen kanalları doldurur.

+Son aşamada kalıcı dolgu yapılarak tedavi sonlandırılır.

Kanal Tedavisi Yaptıracaklara Tavsiyeler

+Kanal tedavisi yaptıracak olanlar mutlaka diş hekimlerini iyi seçmelidir.+Tedavi yapılacak olan yerde teknolojik aletlerin olması ağrısız bir operasyon geçirmeniz için önemlidir.

+Doktorun teknolojiden haberdar olması oldukça elzemdir.

Bu öneriler kanal tedavisi yaptıran okurlardan alınmıştır. Kanal tedavisi acı verir mi? Sorusunun net cevabı yaptırdığınız yere göre değişkenlik gösterir.

Eğer teknolojiden haber iyi bir diş hekiminde tedavi oluyorsanız acı ve ağrı hissetmezsiniz. Kanal tedavisinde bu hususlara dikkat ettiğiniz taktirde kesinlikle acı hissetmezsiniz.

Diş fobisi olan diş yaptırmaktan korkan kişilerin korkmasına gerek yoktur.

Источник: https://volbiex.com/saglik/kanal-tedavisi-aci-verir-mi.html

Dişte Kanal Tedavisi Gerçekten Kansere Yol Açıyor mu?

Dişlerde Kanal Tedavisi

Diş hekimi Weston Price, diş kökü kanalları ve hastalık arasındaki ilişkiyi anlayan ilk tıp araştırmacılarındandı. Bu kanalların bedenin sistemik sağlığını tahrip potansiyelini görmüş, kronik hastalık gelişimine yol açabileceğini anlamıştı. Bugün çoğu hekim diş kökü kanallarının enfeksiyon kaynağı olarak bağışıklık sistemini zayıflattığını ve sistemik sağlığı bozduğunu kabul eder.

Peki ama… Madem diş kökü kanalları ile hastalık arasındaki ilişki bugün net olarak ortaya konmuş durumda, acaba bu kanallar kansere de yol açıyor olabilir mi?

Diş Kökü Kanallarında Oluşan Sekonder Enfeksiyonlar

Kanal tedavisinde hasarlı dişteki sinirler ve çürümüş alan alınıyor biliyoruz ki. Teorik olarak, bölgenin dezenfeksiyonunda kullanılan kimyasal solüsyonun burada kalıp da ileride yine enfeksiyona yol açabilecek tüm bakterileri temizlemesi lazım. Peki ama oradaki tüm bakterilerden kurtulmak gerçekten mümkün mü?

Kanal tedavisi ile aslında hayat memat meselesi olan bir probleme yara bandı yapıştırıp bırakmış, dahası, yaklaşmakta olan esaslı sağlık sorunlarını sadece bir miktar ertelediğimizle kalmış oluyoruz.

Ne yazık ki dişçilikte diş eti içinde kalan enfeksiyöz mikrop, mantar ve virüs gibi ajanların tamamen dezenfekte edilebildiği gibi yanlış bir kanı hakim.

Oysa sterilizasyon için kullanılan bu kimyasalların hiç ulaşamadığı kilometrelerce uzunlukta mikroskopik tübüllerle kaplı ağzımız.

Yapılan deneylerde dezenfektan sodyum hipoklorit uygulanan alanlardaki patojenik bakterilerin %50’sinin olduğu gibi kaldığı görülmüş. Denkleme insan hatası faktörünü de eklersek, kanal tedavisinden sonra ortaya ikincil komplikasyonların çıkmaması zor görünüyor.

Diş Kökü Kanalları Zararlı Anaerobik Bakteriler Barındırıyor ve Antibiyotik Direncine Yol Açıyor

Diş hekiminin kapattığı dişte oluşan oksijensiz ortam, zararlı anaeorobik bakterilerin üremesi için ideal koşulları sağlıyor.

 Bu bakteriler tarafından salgılanan toksinler bu defa vücudun hem komşu hem de uzak bölgelerine nüfuz ediyor.

Bir çalışmasında Diş Hekimi Stuart Nunnally, üç yıl süreyle izlem yaptığı kanal tedavisi görmüş 87 hastanın hepsinin sağlığında bozulma yaşandığını bildiriyor.

Dr. Issels ve kliniğinde çalışan diğer hekimler

Dünyaca ünlü kanser tedavisi uzmanı Dr. Josef Issels, tedavi protokolünün bir parçası olarak kanserli tüm hastalarının ölmüş dişlerini çektirmeleri şartını koşan ilk hekimlerden.

Kitabı Kanser: İkinci Görüş (Cancer: A Second Opinion)‘da anlattığına göre, 40 yıl boyunca gördüğü 16,000 kanser hastasının %90’dan fazlası kliniğe ilk adım attıklarında ağızlarında iki ila on ölü diş taşıyorlarmış.

Gayet ikna edici kanıtlarla, ağızda çekilmeden bırakılmış ölü dişlerin insanlarda kanser oluşturacak denli çok toksin üretebildiğini öne sürüyor kendisi.

Her derde bir ilaç psikozundan çıkamadığımız bu dünyada antibiyotikler de kanal tedavisinin standart parçası olarak çıkıyor karşımıza.

Ortadan kaldırılmak istenen bakterilerin diş köküyle ilişiği kesildiği gibi, antibiyotiğin sorunlu alana ulaşmasını sağlayacak dolaşım sistemi veya kan akışı ile de yolları ayrılmış oluyor.

Bunun sonucunda da sağlıklı florayı destekleyecek bakteriler ortadan kaldırılmış, zararlı bakteriler de ilaca daha dirayetli hale gelmiş oluyor.

Diş kökü kanallarıyla bağlantılı olarak oluşan bakteriyel enfeksiyonlardan bazıları şunlar:

Enterococcus feacalis: İdrar yolları enfeksiyonları ile ilintili bakteriler bunlar ve aynı zamanda antibiyotiğe dirençli bakteri çeşitlerinin de başında geliyorlar.

Pseudomonas: Bu bakterilerle enfeksiyon halinde görülecek semptomlar için bağışıklık sisteminde zayıflama, pnömoni, kan enfeksiyonlarını ve bazı durumlarda ölümü sayabiliyoruz.

Staphylococci: Stafilokok enfeksiyonlar olarak da bilinen bu bakteriler cilt enfeksiyonlarının yanısıra pnömoni, kan zehirlenmesi ve toksik şok sendromuna yol açıyor.

Streptococci: Et yiyen bakteri diye de bilinen streptokok bakteri popülasyonları strep boğaz ağrısı, ağrı, ateş, göz kararması/sersemleme, şişlik, zihin karışıklığı, kan basıncında anormal değişimler ve toksik şok sendromu ile ilişkilendiriliyor.

Kanal Tedavileri Kronik Dejeneratif Hastalık Riskini Arttırıyor

Dr. Weston Price 1900’lerde, insandan aldığı enfekte dişleri başka hayvanların vücuduna yerleştirerek yaptığı araştırmalar sırasında ilginç bir keşifte bulunuyor.

Diş diyelim tavşanın deri altına yerleştirildikten kısa süre sonra hayvanda da dişin eski sahibi neden muzdariptiyse aynı kronik sağlık sorunu ve hatta ölüm oluşuveriyor.

O yüzden, vücutta sistemik disfonksiyonu yaratan salt bakteri mevcudiyeti değil, aynı zamanda bu bakterilerin ürettiği toksin konsantrasyonu diyoruz.

Dr. Price’ın diş kökü kanallarının sistemik sağlığa etkisiyle ilgili çalışmaları sayesinde bugün artık bunların ne tür sağlık sorunlarını başımıza sarabileceğini biliyoruz:

 • Kalp-damar hastalıkları
 • Vücutta yarattığı enflamasyona bağlı ağrı ve sızılar
 • Beyinle ilgili hastalıklar
 • Sinir sistemi hastalıkları
 • Bağışıklık sisteminde zayıflık
 • Diyabet
 • Kanser

Ağız Hijyeninizi İyileştirmeye Bakın

Kronik hastalıklara veya kansere yakalanma riskini azaltmak için atabileceğimiz ilk adım diş ve diş etlerini sağlıklı, çürüksüz tutmak. Bunu nasıl yapabiliriz peki?

– Dişler düzenli şekilde günde en az 2 defa fırçalanacak – Diş ipi kullanılacak – Mümkünse diş fırçası her 3 ayda bir değiştirilecek – Dildeki ölü hücreler ve bakteriler özel bir aletle veya kaşık kenarıyla kazınarak alınacak

– Flor ve kimyasal içermeyen diş macunu kullanılacak

– Asitli yiyecek ve içecekler fazla tüketilmeyecek – Temiz/arıtılmış su ile hidrasyon sağlanacak

– Sağlıklı beslenilecek

Kanser Riskini Azaltmak için Şu Ağız Sağlığı İpuçlarından da Yararlanabilirsiniz

İyi ağız ve diş sağlığı için önerilen normal uygulamaların faydalarına aşina olabilirsiniz, fakat bir de 3,000 yıllık denenmiş yöntemler var ki, bunlara da bir göz atmak isteyebilirsiniz:

Ayurveda Tıbbı: Ağız ve diş sağlığının bozulmasından kaynaklandığı bilinen 30 tip sistemik hastalığı önlediği ve başarıyla geçirdiğine inanılan bütüncül sağlık uygulamaları.

Ağızda Yağ Çekme: Uygulanabilecek iki yağ çekme tekniği var. Graha gandusha ve kavala graha adı verilen tekniklerin her ikisinin de baş ağrılarını geçirdiği, astım, diş eti kanamaları, boğaz ağrısı ve diş çürüklerini ortadan kaldırdığı söyleniyor. Sade yağ, susam yağı veya hindistancevizi yağı kullanılabilir yağ çekme işlemi için.

Eterik (Esansiyel) Yağlar: Eterik yağlar hergün kullanıldıkları takdirde ağız boşluğunda patojenik bakteri birikimini önlemede son derece başarılılar, düzgün kullanıldıkları takdirde de sağlığa olumsuz herhangi bir etkileri yok. Çayağacı, karanfil, meyan kökü, tarçın, zerdeçal, maydonoz ve neem yağları kullanılarak ağız sağlığınızda harikalar yaratabilirsiniz.

Probiyotikler: Probiyotik özellikte yiyecek ve içecekleri diyetinize dahil ederek kanser yapıcı bakterilere karşı sağlam bir defans oluşturabilirsiniz. Vücudun asit-baz dengesini düzeltici kombu çayı, sauerkraut ve kefir tercih edebilirsiniz.

Yeşil Çay: Sağlığa faydaları iyi bilinen bir bitki yeşil çay. Vücuttaki enflamasyonu gidermeye yardımcı mikronutrient ve antioksidanlardan zengin. Enflamasyon azaltıldığı takdirde kalp-damar hastalıkları, obezite ve kanser riski de azalmış oluyor.

Biyolojik Diş Hekimleri ile Çalışın

Sağlığınızı biyolojik bir diş hekiminin güvenli ellerine teslim etmenizde fayda var.

Bunun için kendinize Uluslararası Ağız Tıbbı ve Toksikoloji Akademisi (IAOMT) veya Uluslararası Biyolojik Diş ve Tıp Hekimliği Akademisi (IABDM) onaylı çalışan bir hekim bulun.

Ayrıca size yakın çalışan diş hekimlerinin bir listesini görmek için Bütüncül Diş Derneği’nin internet sayfasına bakabilirsiniz.

Modern dişçilik uygulamalarından cıva amalgamlı dolgular, kanal tedavileri ve flor kullanımının vücut için yarattığı tehleri literatürden tam 250 bilimsel çalışma ile destekleyerek hazırladığı Rooted adlı belgeselle Dr. Robert Gammal’a kulak vermek isteyenler aşağıdaki 1 saatlik videoyu izleyebilir.

Dr. David Jockers

Kayropraktik hekim, fonksiyonel beslenme uzmanı, egzersiz fizyoloğu. ABD’de Exodus Sağlık Merkezi’nin sahibi.

Dünyanın önde gelen sağlık sitelerinden “The Truth About Cancer,” “Organic Lifestyle Magazine” ve “PrimalDocs” için yazılar kaleme alıyor.

Güney Afrika Doğal Tıp Dergisi’nin uzman panelinde yer alıyor. İnternette ve basılı dergilerde yayımlanmış sağlıkla ilgili 1200’ü aşkın makalesi var.

Ayrıca en iyi satanlar listesine girmiş “SuperCharge Your Brain” adlı kitabın yazarı.

Yorumlar

Источник: https://vitamingiller.com/diste-kanal-tedavisi-gercekten-kansere-yol-aciyor-mu/

Kanal tedavisi ve bilinmesi gerekenler

Dişlerde Kanal Tedavisi

Diş sağlığı ve tedavileri ile ilgili bilgi eksikliği ve ihmaller pek çok probleme neden olmaktadır. Ağrıyan dişten çekip kurtulma düşüncesi, kanal tedavisi uygulanarak ağızda tutulabilecek dişlerin erken dönemde kaybedilmesine neden oluyor.

Ağız içindeki bulanan bakteriler, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağız içinde kalan artıklarını kullanarak asit üretimi yaparlar. Oluşan bu asidik ortam dişlerin mineral yüzeylerini çözerek dişin en dış yüzeyindeki mine tabakasının bozulmasına neden olurlar. Bu bozulma dişin çürümesi olarak ifade edilir.

Gerekli önlemler alınmadığı takdirde çürük ilerleyerek diş hekimlerinin kavite olarak ifade ettikleri oyuklar meydana getirir. Bu aşamada tatlı yiyecekler yerken ve ya soğukta anlık ağrılar başlar.

Zaman içerisinde soğuk hassasiyeti daha da artar ve başlayan ağrı 1-2 dakika ya da daha fazla süre devam eder. Uzun süreli ağrılar dişin canlı dokusu olan ve içerisinde duyu sinirlerini de bulunduran pulpanın çürükten etkilendiğini ve pulpada geri dönüşümsüz bir iltihabın başladığını gösterir.

Bir sonraki aşamada kendiliğinden başlayan özellikle gece daha çok etkili olan ve saatlerce süren zonklayan ağrılar başlar. Bu durum artık iltihabın çok şiddetlendiğinin göstergesidir.

Canlı dokuda geri dönüşümsüz bir iltihabın başlaması, ağrıdan kurtulabilmek ve dişin ağızda tutulabilmesi için dişin sinirlerini barındıran pulpanın alınmasını gerektirir.  İşte dişin pulpasının alınıp, kök kanallarının temizlenip şekillendirilerek tekrardan doldurulması işlemine kanal tedavisi denir.

Neden yapılır

Kanal tedavisi, çekim yapılmadan dişin tedavi edilerek kurtarılması için yapılır.

Nasıl yapılır

 • Tedavinin sağlıklı yapılabilmesi için teşhis röntgeni alınır.
 • Kanal tedavisinde dişin canlı dokularına müdahale edileceği için ağrıyı önlemek amacıyla öncelikle lokal anestezi yapılır.
 • Dişin çürük kısmı tamamen temizlenir
 • Kök içerisindeki kanallara ulaşabilmek için, kök kanallarının girişine kadar diş dokusu ve pulpa dokusu kaldırılır.
 • Röntgen veya “apex locater” yardımıyla kök kanallarının uzunluğu tespit edilir.
 • Çeşitli büyüklükteki kanal eğeleri ile dişin canlı dokusu kanal içerisinden çıkartılır ve kök kanalları şekillendirilir. (Kanalın yeniden doldurulabilmesi için düzgün bir konik şekil verilir)
 • Her eğeleme işleminden sonra kanal yıkama solüsyonları ile kanal içerisi tekrar tekrar yıkanır. (Kanal içindeki mikroorganizmalar bu şekilde dezenfekte edilir.)
 • Şekillendirme ve temizleme işlemi bittikten sonra “güta-perka” denilen, kanal tedavisi için özel üretilmiş iğne şeklindeki materyal ile kök kanalları sızma olmayacak şekilde doldurulur.
 • Son olarak dişin üst yapısının dolgusu tamamlanır.

İlginizi çekebilir  Ağız kokusu ve çözüm önerileri

Bazen dişteki iltihabın durumundan dolayı kök kanalı doldurulmadan içine “kalsiyum hidroksit patı” konularak bir hafta kadar bekletilmesi gerekebilir.

Çok şiddetli iltihab olduğu durumlarda kök kanaları boş bırakılarak geçici dolgu konulup bekletilebilir. İltihabi durum tamamen iyileşmeden kök kanalı dolum işlemi yapılmaz.

Ara ara pansumanlar yapılarak iltihabi durumun tamamen geçmesi beklenir. Bu süreçte ağrı ve yüzde şişme olabilmektedir.

Başarısızlık durumu

Bazen kök kanallarının anatomik yapısından kaynaklı, bazen de hekim hatası veya hastanın ağız bakımını ihmal etmesi kanal tedavisi olan dişte yeniden iltihabi bir durumun gelişmesine neden olabilir. Böyle bir durumda kök kanalı tedavisinin yenilenmesi dediğimiz retreatment işlemi yapılır ve iyileşme durumu takip edilir.

Retreatment işleminin netice vermediği durumlarda apikal rezeksiyon diye ifade edilen, diş kökünün ucunun cerrahi bir operasyonla kesilerek, MTA (özel bir dolgu maddesi) ile doldurulması işlemi yapılır. Bu tedaviye de yanıt vermeyen dişler için son çare çekimdir.

Maliyeti

Kanal Tedavisinin maliyeti 250 TL ile 1000 TL arasında, kanal tedavi tekrarı işlemi 300 TL ile 1500 TL arasında değişmektedir.

Kanal tedavisi yapılmayıp diş çekildiğinde, boşluğun doldurulması için uygulanacak tedavilerin maliyeti ise eğer köprü diye ifade edilen protez yapılırsa 900 TL – 2000TL arasında, implant yapılırsa 1500 TL – 5000 TL arasında değişecektir.

Sıkça sorulan sorular

Kanal tedavisi bittikten sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Kanal tedavisi tamamlanmasının ardından 7-15 gün arasında sızlama şeklinde ağrı görülebilir. Tedavi yapılan dişin üzerine baskı geldiğinde daha şiddetli ağrı oluşabilir. Bu süreç de ağrı için ağrı kesici kullanılabilir. Uzun süreli şiddetli ağrı durumunda ise doktorunuza başvurmanız gerekir.

Nadiren de olsa tedavi işlemi bittikten sonra yüzde şişme meydana gelebilir. Bu durumda doktorunuzun reçete edeceği ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Eğer uzun süre devam edecek olursa kanal tedavisinin tekrarı gerekebilir.

İlginizi çekebilir  Doğru diş fırçalama yöntemi ve ağız bakımı teknikleri

Kanal tedavisi yapılmadığı takdirde dişe ne olur?

Kanal tedavisi yapılmadığı takdirde dişteki ağrı bir zaman sonra geçebilir. Ama iltihabi durum varlığını korur. Ara sıra benzer şekilde ağrılar olacaktır. Nihayetinde diş çok harap olacağı için kurtarılma şaşı kalmayacak ve diş çekim aşamasına gelecektir.

Kanal tedavi yapılan dişin ağızda ne kadar kalabilir?

Başarılı bir kanal tedavisi uygulanmış diş, doğru ve sürekli ağız bakımı yapıldığı takdirde ömür boyu kullanılabilir.

Aşırı harap olmuş dişlerde nasıl bir yol izlenir?

Kanal tedavisi olan diş cansız olduğu için diş duvarları zamanla zayıflayarak kırılabilir. Aşırı harabiyet olduğu durumlarda bunun gerçekleşme ihtimali daha yüksektir. Bu yüzden aşırı harabiyet olan dişlerde post uygulaması yapılır.

Post uygulaması, kanal içerisine yerleştirilecek metal veya fiber materyalden destek alınarak dolgu yapılmasıdır. Böyle durumlarda hem dolguyu hem de dişi koruma altına almak için dişe metal destekli porselen kaplama yaptırmak, dişin ömrünü uzatmak için faydalı olacaktır.

Kanal tedavisi yapılan dişte renk değişikliği olur mu?

Kanal tedavisi uygulanan dişlerde zamanla grimsi bir renkleşme görülebilir. Böyle bir durumda diş hekimi tarafından dişin içine yerleştirilen kuron içi beyazlatma materyalleri kullanılarak 7-10 gün içerisinde diş tekrar beyazlatılabilir.

Источник: http://www.sagliksever.com/kanal-tedavisi

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Dişlerde Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi canlılığını yitirmiş olan bir dişin yeniden kazanılması için yapılan bir uygulamadır. Lokal anestezi uygulanarak yapılan kanal tedavisi, dişin çürümesi ya da travmalardan dolayı yaşadığı olumsuzluklardan sonra yeniden kazanılması amacıyla uygulanmaktadır.

Yeniden yapılacak dişlerin doğal dişler gibi olmayacağı göz önüne alınırsa, kişinin kendi dişini bu şekilde korumaya çalışmasının daha doğru olduğu düşünülmelidir. Uygulanan tedavi tek seans olarak yapılacağı gibi, 2-3 seansta işlem tamamlanabilir. Bu süreç dişte oluşan hasarla bağlantılıdır.

Dişlerde olan hasarların erken belirlenmesi, uygulanacak kanal tedavisinin başarısını % 100’e kadar çıkaracaktır.

Kanal tedavisi hangi aşamalardan oluşur?

 • Kanal tedavisi uygulanacak hastaların yapılan işlem sırasında ağrı duymaması için lokal anestezi uygulanır.
 • Bu aşamada diş temizlenir ve damar sinir dokusuna ulaşılır. Burada hastalıklı olan dokular ve sinirler temizlenir.
 • Dişte bulunan kök kanal boyu özel bir cihaz yardımıyla ölçülür.  Diş kök kanalından kök ucuna kadar şekil verilerek, kök kanalının fazla hasarlı olmaması halinde güzelce temizlenerek genişletilme işlemi yapılır. Genişletilen kanala dolgu malzemesi doldurulup kanal tedavisi tamamlanır.
 • Yapılan işlemler sırasında diş kanalında hastalık belirtileri tespit edilirse, kanal iyice temizlenir ve şekillendirilir. Daha sonra içine uygun kanal medikamenti doldurulur. Bu şekilde kanalın gelişimi izlenir. Bu işlem dişin tamamen iyileşmesine kadar devam ettirilir. Bu süreç zarfında diş geçici dolgu malzemeleri kullanılarak kapatılır. Enfeksiyonun tamamen iyileşmesinden sonra kanal dolgu malzemesi kök ucuna kadar doldurularak işlem tamamlanır.
 • Kanal tedavisi uygulanmış olan dişe kaplama ya da dolgu yapılarak, dişin yeniden sağlıklı bir şekilde kullanılması sağlanır.

Kanal tedavisi uygulanmış olan dişin ömrü ne kadar olur?

Uygulanan kanal tedavisi sonrasında ağız ve diş temizliğine gereken özenin gösterilmesi ve gereken tedbirlerin alınması halinde, diş uzun yıllar hizmet etmeye devam edecektir.

Her zaman rutin diş doktoru ziyaretlerini yapar ve doktorunuzun tavsiyelerine göre dişlerinize gereken bakımı uygularsanız, dişlerinizin uzun ömürlü olmasına katkı sağlarsınız.

Her zaman akılınızda olması gereken konu tedavi görmüş olan dişin, tedavi görmemiş olan dişten daha sağlıklı olduğudur. Kanal tedavisi uygulanmış olan dişin uzun ömürlü olmasını etkileyecek unsurları bir arada toplarsak;

 • Kanal tedavisi bu konuda uzman olan diş doktoru tarafından uygulanmalıdır.
 • Kanal tedavisi tamamlanmış olan dişin üzeri herhangi bir sızıntı olmayacak şekilde kaplanmalıdır.
 • Kişiler kanal tedavisi sonrasında dişlerine dikkat etmeli, çok sert gıdalar tüketmemelidir. Bunlar bütün dişler için gerekli olsa da, kanal tedavisi yapılmış ve kaplanmış olan dişe ayrı bir özen gösterilmesi gerekir. Dişlerde kırıkların olması halinde, bakterilerden dolayı çürükler oluşacaktır. Bu dişler cansız olduğundan yeterli oranda beslenemez ve güçlenemez. Her zaman için çürümeye ve kırılmaya müsait olurlar.

Kanal tedavisi hem büyük çürükleri olan dişlere hem de köklerinde enfeksiyon olan, kronik apseli ya da akut enfeksiyon olan dişlere de uygulanır.

Kanal tedavisi yapılan alanlarda yeniden enfeksiyonun nüksetmesi mümkün olabilir. Bu nedenle yemek yerken, dişleri fırçalarken daha dikkatli olunması gerekir.

Bu yüzden günde iki defa fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalı ve ağız içi hijyeninin sağlanması için ağız gargarası kullanılmalıdır.

Kanal tedavisi uygulanmadığında neler yaşanır?

Dişlerde oluşan çürüklerde kronikleşme olursa, bu diş sağlığınıza olumsuz olarak yansıyacaktır. Damar ve sinir dokusunun kendisini iyileştirememesi yüzünden, çürük nedeniyle oluşan enfeksiyon bütün dişlere yayılacaktır.

Diş kökünden dokulara doğru yayılım gösteren enfeksiyon, çene kemiğini etkisi altına alacak ve bölgenin iltihaplanmasını sağlayacaktır. Bu iltihaplanma yüzünden kemik dokusunda erimeler olacak ve bölgede kist oluşumları meydana gelecektir.

Dişin bu aşamaya kadar getirilmesi, uygulanacak kanal tedavisini daha fazla zorlaştıracak ve daha zahmetli olacaktır. Dişin ilerleyen aşamalarında ise kanal tedavisi bile dişi kurtarmaya yetmeyecektir. Dişte ilerlemiş olan çürükler sıcak ve soğuya karşı aşırı ağrıyla tepki verir.

Bu aşamada olan bir diş çürüğüne müdahale edilmediği zaman, ağrılar hafiflemiş bile olsa, iltihap kemiğe kadar inecektir. Bu yüzden dişlerde olan çürüklerin ilerletilmeden kanal tedavisinin yaptırılması gerekir. Kronik bir hale gelmiş olan çürükler yüzde şişme ve ağrıyla kendini gösterecektir.

Bu durumda kanal tedavisi amacına ulaşamayacak ve başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Sonuç dişin kaybedilmesiyle biteceğinden, eksik dişinizin yerine doğal olmayan diş yaptırmak durumunda kalacaksınız.

Diş kanalı nedir?

Diş üzerinde bulunan dış dokular olan dentin ve mine dokusunun altında yumuşak bir bağ dokusu bulunmaktadır. Burası dişin canlı bölümünü meydana getiren pulpa dokusudur.

Halk arasında buraya dişin siniri adı verilir. Diş kanalı dişin üst tarafının içinde olan pulpa bölümünden başlayarak kök ucuna kadar devam eden oldukça ince ve küçük tünelciklerdir.

Dişe göre bir ya da birkaç tane olabilir.

Dişlerin kanal tedavisine ihtiyacı olduğu nasıl belirlenir?

Dişlerde oluşan büyük çürüklerde ya da travmalar yüzünden oluşan sebeplerde diş pulpasına kadar giden bakteriler yüzünden diş ölmekte ya da iltihaplanmaktadır.

Bu gerçekleştiğinde çiğneme ve baskı sırasında, sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet ve gece uykudan uyandıran ağrı meydana gelir. Bunun dışında başka bir etkene bağlı olmadan da ağrı ve hassasiyet meydana gelebilir.

Bu tür diş ağrıları ağrı kesiciler kullanılarak kolay dindirilemez.

Kanal tedavisi ağrılı bir işlem midir?

Kanal tedavisi yapılırken hastalara lokal anestezi uygulandığından, herhangi bir ağrı hissedilmeden işlem tamamlanmaktadır.

Kanal tedavisi ne kadar sürer?

Kanal tedavisinin uygulama süresi tamamen dişte oluşan hasarın durumuna göre değişir. Hastalarda bazı durumlarda tek seansta kanal tedavisi tamamlanırken, bazen dokularda iyileşme sağlanana kadar birden fazla seans yapılabilir.

Kanal tedavisi neden uygulanır?

Ağzımızda bulunan doğal dişlerin yerini, yapılacak yapay dişler tutmaz. Bu yüzden doğal dişlerin uygun tedavilerle sonuna kadar korunması gerekir. Dişlerden biri sağlığını kaybettiğinde, en iyi koruma yolu kanal tedavisi uygulanmasıdır.

Kan, sinir, lenf damarlarını barındıran dişin içindeki yumuşak tabaka olan pulpa kendisini tamir edemeyecek kadar hasar görürse ölür. Buna neden olan kırık ya da çürük dişlerdeki bakterilerdir. Bunlar dişin özünde iltihap oluşturur.

Eğer hasar gören pulpa yerinden çıkarılmazsa, çevre dokularda enfeksiyona maruz kalır. Bunun sonucunda diş tamamen kaybedilir.

Kanal tedavisi yapılan diş kurtulur mu?

Kanal tedavisi uygulanan dişin işi daha bitmez.

Kök kanalları doldurulmuş olan dişin üzerinde fazla bir madde kaybı bulunmuyorsa, normal bir dolgu yapılarak, fazla oranda madde kaybı varsa geride kalan diş duvarlarını destekleyecek ve dişin kalan kısımlarının daha sonra kırılması önleyecek porselen dolgu yapılması gerekir. Eğer dişte hiç destek diş duvarı kalmamışsa, kök kanalından destek alacak olan bir post yapılarak üzerine kuron kaplama yapılması gerekir. Bu çalışmalar dişin eskisi gibi kullanılmasını sağlamak için yapılmaktadır.

Kanal tedavisinin riskleri ve komplikasyonları nelerdir?

Kurallarına uygun şekilde ve düzgün yapılan bir kanal tedavisi, % 90-95 oranında başarı ortalamasına sahip olur. Kanalı temizleyen aletin kökün içinde kırılması ya da kök kanallarının tam olarak temizlenmemesi halinde, nadiren kanal tedavisi yeniden uygulanır. Bu gelişme az da olsa yaşanabilir. Bunda başarılı olunmazsa, kök rezeksiyonu yapılarak dişin kurtarılmasına çalışılır.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/tedaviler/kanal-tedavisi-endodonti/

Kanal tedavisi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar!

Dişlerde Kanal Tedavisi

Özellikle süreci bilmeyenlerde tedavi, korku veya huzursuzluğa neden olabiliyor. Bununla birlikte kanal tedavisinin ciddi ağrıya neden olduğu düşünüldüğünden mümkün olduğunca ötelenmeye çalışılıyor. Acıbadem International Hastanesi Endodonti Uzmanı Dr.

Tubahan Kaya, tüm bu yanlış bilgilenmelerin zaman kaybına neden olduğunu, dolayısıyla dişi kurtarma şansının azaldığına ve sonuçta da dişin kaybedilebileceğine dikkat çekiyor. Bu nedenle kanal tedavisiyle kurtarılabilme şansı olan dişlerin tedavisinin ertelenmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Dr.

Tubahan Kaya, konuyla ilgili hatalı davranışlara götüren yanlış bilgileri doğrularıyla güncelliyor…

1-Kanal tedavisi zor ve kompleks bir tedavidir.

DOĞRUSU: Dişler sert ve yumuşak dokulardan oluşuyor. Dış kısmında sert olan mine dokusu, iç kısmında ise kök boyunca uzanan damar ve sinir paketinden oluşan bir boşluk yer alıyor.

Kök kanalı denilen bu boşluk içinde dişin gelişiminden, beslenmesinden ve savunmasından sorumlu dişe canlılık veren pulpa adı verilen bir bağ dokusu bulunuyor. Bu doku çeşitli nedenlerle iltihaplanabiliyor veya mikroorganizmaların yerleşmesi ile enfekte olabiliyor.

Bu durumda, kökün içindeki pulpa dokusunun çıkartılarak kök kanal boşluğunun temizlenmesi, şekillendirilmesi ve doku dostu kanal dolgu maddeleri doldurulmasıyla kanal tedavisi işlemi tamamlanıyor.

Dişin tamamının kaybedilmemesi için tedavinin mutlaka uzman kişilerce yapılması gerekiyor. Bu şartlarda, gerçekleştirilmesi oldukça kolay bir tedavi olarak gösteriliyor.

2- Oldukça ağrılı bir işlemdir.

DOĞRUSU: Kanal tedavisi sırasında yapılacak diş ve çevre dokular etkin bir şekilde uyuşturulduğu için korkulanın aksine tedavi sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmiyor.

3-Çok uzun sürer, saatlerce koltukta oturmak gerekir.

DOĞRUSU: Sanılanın aksine kanal tedavisi işlemi çok uzun sürmüyor. Hastanın koltuğa oturup anestezinin yapılması ve tedavinin bitirilmesi süreci en fazla bir saat sürüyor. Kök kanallarını genişletmek için kullanılan cihazlar ve sistemlerin gelişmesi sayesinde işlem oldukça kolay ve konforlu şekilde tamamlanabiliyor.

4- Tek seansta tamamlanamadığı için birkaç kez diş hekimine gitmek gerekir.

DOĞRUSU: Pupa denilin dişin özünün canlı olduğu durumlarda tedavi tek seansta bitirilebiliyor. Ancak dişin canlılığını yitirdiği kök ucunda enfeksiyon olduğu ve kanal tedavisi tekrarı yapıldığı durumlarda seans sayısı dişin durumuna göre değişebiliyor.

5- Kanal tedavisi yapılan diş öleceği için tedavi mümkün olduğunca ötelenmeli ya da kaçınılmalı.

DOĞRUSU: Kanal tedavisi yapılan diş, sadece sıcak soğuk gibi dış uyaranlara cevap veremiyor ancak fonksiyonunu sürdürmeye devam ediyor. Bununla birlikte kanal tedavisi gerektiği halde tedavi yapılmazsa çekim ve diş kaybıyla sonuçlanıyor.

6- Tedavi yapılan dişin ömrü kısalır.

DOĞRUSU: İyi yapılan bir kanal tedavisi ve üst yapı sayesinde dişin ömrünün kısalmayacağını söyleyen Endodonti Uzmanı Dr. Tubahan Kaya, “Dişin canlılığını sağlayan pulpa dokusunun çıkartılmasına bağlı olarak tedavi edilen diş kırılmaya karşı daha hassas hale gelebilir.

Bu noktada üst restorasyon için dişe dolgu veya kuron yapılması kararında dikkat etmek gerekir. Dişi koruma altına almada artık günümüzde dijital porselen dolgu sistemi kullanılıyor ve bu tip dolguların yapılması dişe destek açısından çok daha etkili oluyor. Yani tedavisi yapılan dişin ömrü kısalmaz.

Ancak dişin kanal tedavisi sonrası ağızda fonksiyon göstermesi için üst restorasyon çok önem taşır” diye konuşuyor.

7- Ağrı yapan her dişe kanal tedavisi yapılır.

DOĞRUSU: Ağrıyan veya çürüyen her dişe kanal tedavisi yapılmıyor. Bunun için belli kriterlerin olması gerekiyor. Yani ağızdaki bakterilerden kaynaklı oluşabilecek hafif ağrı ile sinyal veren ya da hiç ağrı yapmayan bu çürükler ilk etapta sadece dolguyla tedavi edilebiliyor.

Ancak tedavi edilmemesi durumunda bakteriler dişin özü denilen kısmına ilerleyerek iltihaplanmaya neden oluyor. Bu durumda kanal tedavisi gündeme geliyor. İltihabın çok ilerlemesi halinde, şiddetli ağrı yaşanmasına karşın bu kişilerde kanal tedavisi mümkün olamıyorsa dişin çekilmesi gerekiyor.

8- Sadece diş çürükleri iltihaplanmaya neden olur.

DOĞRUSU: Hiç çürük olmadan da bazı nedenler diş iltihaplanmasıyla sonuçlanabiliyor. Bunların başında da travmaya maruz kalma geliyor. Şiddetle gelen bir darbe, dişin dolaşımını kesebiliyor ve böylelikle diş beslenemediğinden zamanla canlılığını kaybediyor.

Diş sıkma/gıcırdatma, yüksek yapılan dolgular ve restorasyonlar da kronik travma nedenleri arasında yer alıyor ve iltihaplanmaya neden olabiliyor. Bununla birlikte uzun süre tedavi edilmeyen periodontal (dişeti ve çevresi) hastalıkları da dişin iltihaplanmasında etken faktörler arasında yer alıyor.

Bu durumlarda da tedavi olarak kanal tedavisi gündeme geliyor.

9- Tedaviden sonra çok ağrı yaşanır.

DOĞRUSU: Kanal tedavisi yapılan dişin pulpası denilen özü alındığı için soğuş – sıcak gibi dış uyaranlara karşı duyarlılığının olmadığını belirten Endodonti Uzmanı Dr.

Tubahan Kaya, “Eğer diş canlı bir diş ise kökün uç kısmında sinir damar paketi koparılması sırasında bir yara oluşuyor ki bu bizim yarattığımız bir yaradır. Bu yara iyileşene kadar çiğneme sırasında baskı ile hafif ağrı olması normaldir. Asla aşırı ve şiddetli ağrı olmaz.

Eğer böyle bir durum söz konuysa normal gitmeyen bir şeylerin olduğu düşünülerek hekime başvurmak gerekir” diye konuşuyor.

10- Kanal tedavisi öncesi ve sonrasında mutlaka antibiyotik kullanmak gerekir.

DOĞRUSU: Kanal tedavisi yapılacak dişin özünün canlı olduğu durumlarda, hastanın genel bir sağlık problemi, sistemik bir hastalığı yoksa tedavi yapılmadan önce antibiyotik kullanmaya gerek duyulmuyor.

Ancak hastanın kalp kapak probleminin varlığı ya da organ nakli gibi nedenlere bağlı olarak bağışıklık sistemi yetersizliği ilaçları kullanıyorsa tedaviden önce koruma amaçlı antibiyotik kullanılıyor.

Bu karar hekim tarafından veriliyor.

11- Kanal tedavisi uygulanan diş, ileriki zamanlarda tekrar iltihaplanır ve ağrı yapar.

DOGRUSU: İyi yapılmış bir kanal tedavisinin başarı oranı yüzde 90-95 olarak gösteriliyor. Yani iltihap ya da ağrı gelişmiyor. Ancak, hastanın ağız hijyenine dikkat etmemesini bağlı olarak dişte yeni bir çürük, diş sert dokusunda kırık oluşması gibi kök kanallarının içine yeniden bakteri sızıntısı yaşanması halinde tekrar enfeksiyon gelişebiliyor.

12- Tedavi başarısız olursa dişin çekilmesi gerekir.

DOĞRUSU: Kanal tedavisinin tekrarlanabilen bir işlem olduğunu belirten Endodonti Uzmanı Dr. Tubahan Kaya, “Tedavinin başarısız olduğu durumlarda, kanal dolgusu boşaltılıyor, kök kanalları tekrar şekillendirilip dezenfekte edildikten sonra tekrar doldurulabiliyor” diyor.

Ağız ve diş detoksu için 8 öneri

Источник: https://indigodergisi.com/2018/05/kanal-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.