Divertikül Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

içerik

Divertikülü – bu nedir? Nedenleri ve tedavisi

Divertikül Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Divertikülü — bu körü körüne biten bir çıkıntı duvar boru veya içi boş organ. Unutulmamalıdır ki, bu çok yaygın bir patoloji, çünkü benzer bir yapı algılayabilir içinde hemen hemen her organ sistemi.

Doğal olarak, hasta ile karşı karşıya benzer bir sorun ile ilgilenen, herhangi bir erişilebilir bilgi. Nedir divertikül? Belirtileri, tedavisi, tahminler, önleyici faaliyetler — bu noktaları dikkate değer daha fazla detay. Çünkü zaman zaman ortaya çıkması ve büyüme benzer büyümeleri üzerinde olumsuz etkisi iş sadece vücut.

Başlatmak İçin okumaya değer genel bilgiler. Belirtildiği gibi, divertikülü — bu çıkıntı duvarı oyuk veya boru şeklindeki organ. Olmasına rağmen benzer bir yapı oluşabilir her yerde, çoğu дивертикулеза acı organları, sindirim sistemi, yani, bağırsak. Çok nadir bu tür dışarı çıkmış oluşan duvarı, mesane, üretra, trakea.

Unutulmamalıdır ki, bu çok yaygın bir olgu. Yaklaşık %50'sinde yaşlı hastalarda en az bir bağırsak divertikülü. Kendisi tarafından, o tehli değildir. Ne yazık ki, benzer bir kumaş dışarı çıkmış eğilimli iltihabı, beraberinde bir sürü komplikasyonlar.

Benzer bir yapı olabilir:

 • Konjenital (ya da gerçek). Büyüme sırasında oluşur fetal gelişim ve genellikle etkiler ve bağırsak duvarının tüm tabakaları);
 • Yanlış (veya edinsel). Oluşan yaş, ve, bir kural olarak, bu yerlerde, bağırsak duvarına damarları içerir.

En Sık, modern tıbbi uygulama kaydedilir divertikülü, kolon, yani bir kısmının denir sigmoid.

Daha:

Etkili olur mu “Фемостон 2/10” gebelik planlarken?

Anne – temel amacı kadın. Bu adil seks vardır nedense ulaşamadığı bu değerli hedef kendini hazır tıbbi bakım aramak en farklı uzmanlar, yapılacak bir sürü anketler, tahammül etmek hoş olmayan bir yordam. Ancak, tüm ve her zaman çok trajik. Orad…

Aracı, “Суперчистотело”: incelemeler hastalar ve doktorlar

Siğiller – belirti varlığı, vücutta insan papilloma virüsü. Ne yazık ki, bugüne kadar, henüz icat değil bir tedavi yöntemi, hastalığın. Ancak satış vardır bir sürü ilaç, hangi yönetmek, kolayca kurtulmak için, siğil ve papillom. İyi başarılı ka…

Temel nedenleri, gelişimi, patoloji bağırsak

Divertikülü — bu çıkıntı olabilir bir kuruldu sırasında fetal gelişim ve büyüdükçe vücudun. Ne yazık ki, her zaman bulmak için yönetmek nedenleri konjenital divertikül, barsak. Sayılır bir yeri vardır kalıtsal yatkınlık (çocuğunuzun sık sık geçirilen belirli bir yapısı veya bağırsak zayıflığı bağ doku).

Eğer söz konusu satın alınan anormal yapıları ve bunları daha sonra sinir, sonra vurgulamak için risk faktörleri:

 • öncelikle, değer hakkında konuşmak yanlış diyet, özellikle, lif eksikliği. Tam olarak diyet lifi intestinal peristaltizm uyarır. Arka plan, yetersiz yeme lif promosyon gıda bağırsak yavaşlar. Dışkı kitle daha kuru ve sert sonuçlanan, basınç lümen içinde sindirim artar. Bu tür işlemler genellikle görünümünü neden ve daha fazla divertikül iltihabı.
 • Kışkırtmak divertikülit diğer iltihabi kalın bağırsak hastalıkları olmak üzere çeşitli enfeksiyonlar, ülser, iskemik ve spastik kolit. Hatta doğru yapılan tedavi patojen mikroorganizmalar kalabilir ve dokularda bir divertikül gelişir ve bunun sonucunda inflamatuar bir süreç.
 • Risk faktörleri içerir ve yaş. Mesele şu ki, yaşlandıkça vücudun mukoza bağırsak incelir, peristaltizm azalır, gelişir, kronik kabızlık. Tam da bu nedenle, bağırsak divertikülü daha yüksektir oluşan hasta, yaşlı. Bu dönemde yaşam artar ve iltihaplanma riski.
 • Bir İnflamatuar süreç provoke aktivite eder. Arka istilası bu parazitler gelişen guatr. Bağışıklık sisteminin zayıflaması oluşturur güzel bir ortam patojenik bakterilerin gelişmesi için, daha sık yaşamak, tam da yüzey divertikülü.

Divertikülozis bağırsak: hangi belirtiler eşlik ediyor?

Kendisi divertikülü değil, herhangi bir neden ciddi ihlalleri — adam oldukça normal hissediyor. Ancak, belirtildiği gibi, benzer bir çıkıntı genellikle iltihaplı olur ve bu da zaten beraberinde ortaya çıkması son derece karakteristik belirtiler:

 • Temel belirtisi, ağrı sendromu. Ağrı en sık lokalize karın sol alt tarafında. Ağrı monoton ve kaybolur, birkaç gün içinde. Hastanın durumu kötüleşir gerilimde karın duvarı (örneğin, öksürme, gülme, fiziksel aktivite). Ağrı geçer hatta bir bağırsak hareketi sonra.
 • Divertikülit ile karakterize bozukluklar sandalye. Arka iltihabı sık gözlenen spazmı, bağırsak duvarı ile sonuçlanan görünür kabızlık. Sonra duvar rahatlatır ve genişletir, hasta ile karşı karşıyayız, böyle bir sorun, ishal gibi.
 • Bir divertikül İltihabı sık sık eşlik bozulması, kan damarları ve ortaya çıkması язвочек. Bu yüzden calais hasta kişi genellikle görünür kan izleri. En ağır durumlarda, iltihaplı divertikül yırtık, eşlik, şiddetli ağrı ve kanama, bağırsak.
 • Çünkü, söz konusu enflamatuar süreçte, söz başarısız olamaz belirtileri zehirlenme vücudun. Hastalar şikayetçi sıcaklık artışı, iştah azalması, mide bulantısı, uyuşukluk, halsizlik, titreme, giderirvücut.

Tanı aktiviteler

Divertikülü sigmoid kolon ya da (ne de herhangi başka bir organ) nadiren eşlik eden bir tür spesifik belirtiler bu nedenle ortaya sadece zaman rutin muayene.

Ancak, inflamasyon bu yapı hastaların şikayet karın ağrısı ve diğer sorunlar. Bu gibi durumlarda doktor mutlaka toplar tam bir anamnez, sonra tutar genel muayene ve palpasyonla. Ayrıca analizleri. Örneğin, laboratuvar kan testleri algılayabilir artan hücre sayısını teyit varlığı inflamatuar bir süreç.

Instrumental tanı sırasında diverticuli bağırsak

Laboratuvar testleri onaylamak varlığı inflamatuar bir süreç. Ama böyle bir tanı koymak, divertikülit, sonra dikkatli bir enstrümantal bir tanılama aşağıdaki prosedürleri içerir:

 • Belki de en bilgilendirici araştırma yöntemi, kolonoskopi. İşlem sırasında, doktor bir endoskop yardımı ile iyice inceler iç yüzey kalın bağırsak. Yordam, algılar divertikül belirlemek, onların tam sayısını ve yerini, yakından incelemek mukoza durumu.
 • Eğer kolonoskopi sırasında alınamadı doğru sonuçlar, daha sonra hasta gönderilir radyo-opak bir çalışmada bağırsak. Fotoğraftaki doktor olabilir görmek için dışarı çıkmış, dışarı anahat bağırsak, — bu divertikül.
 • Bazen ek olarak yapılan ULTRASON ile karın organları, bir de fırsat verir durumunu değerlendirmek bağırsak ve varlığını tespit etmek выпячиваний, neoplazmalar ve diğer patolojiler.

İlaç tedavisi

Tedavisi: bu durumda hastanın durumuna bağlıdır, miktar divertikül varlığı, inflamasyon ve ülserler. Genellikle, tedavi şeması içerir aşağıdaki ilaçlar:

 • Inflamatuar Bir süreç doktorlar genellikle hastalara reçete geniş spektrumlu antibiyotik etkisi. Etkili bu durumda kabul edilir gibi ilaç «Timentin» ve «Sefoksitin». Bu ilaçlar zararlı etkiler duvarı bakterilerin etkinliği ile buna bağlı divertikül iltihabı.
 • Etkili ve anti-inflamatuar ilaçlar, yardımcı kurtulmak temel iltihabı belirtileri. Şema terapi genellikle içerir gibi ilaçlar «Салофальк» ve «Mesalazine».
 • Antihistaminik ilaçlar, özellikle «Tavegil» ve «Suprastin» yardımcı hassasiyetini azaltmak için hücrelerin гистамину ve kaldırmak için, müköz membran şişmesi, bağırsak duvarı.
 • Tedavi sigmoid divertikülü ya da herhangi başka bir bağırsak parçası çoğu zaman alarak içerir dava ilaçlar, örneğin, «Ama-Шпы» ya da «Метеоспазмила». Veri araçları kaldırmak için yardımcı spazmı, bağırsak duvarı ağrısı rahatlatmak, kolaylaştırmak, hastanın durumu.
 • Laksatif ilaçlar ne zaman diverticuli kullanılan son derece dikkatli. Bu ilaçlar, kesinlikle, erime dışkı kitle ve kolay dışkılama. Öte yandan, arka planda alımı laksatif basınç lümen içinde bağırsak artar neden olabilir meckel boşluğu.

Doğru diyet sırasında дивертикулитах

Tedavi sigmoid kolon divertikülü (veya herhangi başka bir bölümü sindirim sistemi) mutlaka içermelidir uygun bir diyet. Eğer söz konusu iltihabı, spazm, bağırsak ve yetersizlik gıda almak doğal olarak, bir hasta koymak serum glikoz ve elektrolit çözeltisi.

Daha sonra, son derece önemlidir alımı. Menü ortadan kaldırmak için gıdalar, katkı газообразованию bağırsak (fasulye, tam yağlı süt, üzüm). Kontra ve ham lif içerdiği ананасах, хурме, редисе ve şalgam. Hastalara tavsiye vazgeçmek, beyaz ekmek, yaban mersini, pirinç, nar, bu ürünlerin gelişmesine katkıda bulunmak, kabızlık.

Diyet, ancak, olması, zengindir. Doktorlar hasta var müsli, bazı tahıllar, yulaf ezmesi, şeftali, çilek, deniz lahana, avokado, armut. Anti-kabızlık önemlidir ve su dengesi — içme, her gün en az 2 litre sade, saf su.

Divertikül: işlem endikasyonları, onu düğün

Kullanarak, doğru seçilmiş bir ilaç kurtulabilirsiniz iltihabı. Ancak, kaldırma divertikülü için bazen gereklidir. Ameliyat-ebilmek var olmak planlı (onu yapıyorlar sonra 2-4 ay sonra başarılı bir ilaç tedavisi iltihabı önlemek için nüks) ve acil durum (mevcut sistem kanama riski sonu divertikülü).

Eğer hakkında konuşmak için acil cerrahi müdahale, endikasyon ona şunlardır:

 • Boşluk divertikülü ve çıkış içeriğinin karın boşluğuna daha da geliştirilmesi ile peritonit;
 • Akut intestinal obstrüksiyon;
 • Görünümünü infiltrasyon kavite çıkıntı;
 • Irin, doku;
 • Kanama, hangi ile başarısız başa çıkmak için ilaç ile;
 • Risk malign hücreleri yeniden doğuş divertikülü;
 • Eğitim fistül.

Eksizyon çıkıntıbağırsak duvarı yapmak değil, yaşlı hastalar, ve hamile kadınlar. Bu противопоказаниям dahil ağır patoloji kardiyovasküler sistem (riski vardır reaksiyonlar anestezi), kronik hastalığın alevlenme döneminde, herhangi bir akut inflamatuar veya enfeksiyöz bir hastalık.

Halk ilaçları tedavisi

Kesinlikle halk hekimliği sunuyoruz kitle araçları ile başa çıkmak için bu veya diğer inflamatuar bağırsak hastalığı.

Tedavi divertikülit sigmoid kolon (veya herhangi başka bir bölümü sindirim sistemi) içerebilir alımı tentür ilaç дымянки. Pişirmek için yeterli ” sadece uykuya dalmak için bir termos içinde iki yemek kaşığı kuru hammadde ve üzerine 500 ml kaynar su. Karışımı tavsiye edilir gece bırakın. Hastalar yarım bardak yemekten önce üç günde bir kez.

Yararlı özelliklere sahip ve yulaf ezmesi puding. Bazı halk sağlıkçılar da tavsiye dahil günlük diyet keten tohumu ve psyllium olarak yakıt ikmali salata kullanmak için zeytinyağı veya keten tohumu yağı. Bir bağırsak hastalıklarında etkili bir nane çayı ve alkol tentür sloe.

Tabii ki, ev yapımı ilaçlar kullanılabilir sadece bir yardımcı olarak. Hiçbir şekilde vermek için gerekli ilaç tedavisi söz konusu olduğunda, akut iltihabı.

Önleyici tedbirler

Ne yazık ki, bugün birçok hasta ile karşı karşıya böyle bir sorun nasıl divertikülü, bağırsak. Tedavi patoloji çoğu zaman başarılı olur. Ancak, hatta tedavisi tamamlandıktan sonra hastalara tavsiye bazı kuralları takip yardımcı olmak oluşumunu önlemek için yeni divertikül:

 • Önemli olan düzenli spor yapmak. Fiziksel aktivite olumlu etkiler, kan dolaşımı, sırayla normalleştirir, sesi düz kaslar barsak duvarı.
 • Desteklemek İçin normal peristaltizm ve sindirim sorunları her gün tüketilmesi tavsiye edilir yaklaşık 25-30 gram lif. Bu madde geçişini kolaylaştırmak için yardımcı olur gıda bağırsak, gelişimini önlemek, kronik kabızlık.
 • Korumak için Gerekli olan nem dengesini — her gün kullanmak gerekir en az 1,5-2 litre temiz, durgun su.
 • Olumlu sağlık etkisi bitkisel yağlar. En az haftada üç kez yemek ihtiyacı için bir kahvaltı, bir çorba kaşığı keten tohumu ya da zeytinyağı.
 • Tabii ki, bir bağışıklık sistemi korumak için önemlidir. Varsa, herhangi bir sağlık sorunları için gereken zaman bir doktora danışın.

Divertikülozis mesane: belirtileri ve tedavisi

Istatistiklere göre, olguların %80 eğitim divertikül zorunda, yani bağırsak. Ancak, sık sık modern tıpta kaydedilir ve ortaya çıkması bu tür şişkin ve mesane duvarı.

çoğu durumda, hastalık gelişen bir arka plan üzerinde gibi patolojiler gibi darlık üretra, prostat bezesi adenomu, skleroz, mesane boynu. Nedeniyle artan basınç mesane duvarı gerilir — böylece oluşan divertikülü. Unutulmamalıdır ki, içinde bir çıkıntı genellikle biriken idrar, sonunda iltihabı neden olur.

Hiçbir şekilde göz ardı etmeyin bu sorunu nasıl divertikül. Ameliyat bazen sadece ihtiyaç ne olursa olsun, söz konusu patolojiler, mesane, bağırsak veya başka bir vücut.

Ancak, hastaların prognozu olumlu — çoğu durumda, doğru seçilmiş bir ilaç tedavisi ve cerrahi prosedür kurtulmak için yardımcı olur sorunu.

Источник: //tostpost.com/tr/sa-l-k/20787-divertik-l---bu-nedir-nedenleri-ve-tedavisi.html

Divertikül Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Divertikül Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 05.02.2019 16:48

Divertikül Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Divertikül hastalığı, bağırsak duvarında divertikül denilen çıkıntı yapmış küçük keselerin ya da torbacıkların varlığı ve bundan dolayı ortaya çıkan semptomlar veya komplikasyonlar olarak tanımlanabilir.  Divertiküloz terimi bağırsakta divertiküllerin varlığını ifade ederken; divertikülit ise divertiküllerin birinin ya da fazlasının yaygınlaşmasıyla oluşan bir komplikasyon olarak tanımlanabilir.

Divertikülit Nedir?

Bağırsak duvarındaki, özellikle de kolondaki divertiküllerin yangılanması olan divertikülit, divertikül hastalığının bir biçimidir ve divertikülozun bir komplikasyonudur.

 Bu hastalık, kalın bağırsakta cepler oluşup iltihaplandığı ve içlerinde dışkı biriktiği zaman oluşmaya başlar. Bu hastalıktan genellikle 60 yaş üstü bireyler etkilenmektedir ve henüz kesin nedeni bilinmemektedir.

Uzun süreli kötü beslenmenin bu hastalığa neden olabileceği düşünülmektedir. Kötü beslenme kavramı; lif eksikliği, aşırı kabızlık ve işlenmiş gıdaların tüketimini içerir.

Divertikülit hastalığının oluşturduğu problemlerden biri; durum kronik hale gelinceye dek, semptomların tam olarak kendini belli etmemesidir. 

Divertikülit Belirtileri Nelerdir?

 • Ateş
 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • Karnın katılaşması
 • Bağırsak kanaması
 • Bağırsakta daralma ya da fistül (bağırsağın bir kısmıyla başka bir kısmı arasında anormal kanal) oluşumu

Bağırsak kanaması, rektumdan kan gelmesine sebep olabilir. Divertiküller delinebilir ya da kolon etrafındaki dokuda apseler oluşmasına yol açarak peritonit (karın zarının yangılanması) durumuna neden olabilir.

Divertikülit Tedavisi Nasıl Olur?

Genellikle yatak dinlenmesi ve antibiyotikler ile yatıştırılır. Şiddetli olgularda ise sıvı diyet ya da intravenöz infüzyon zorunluluğu ortaya çıkabilir.

Bağırsağın hastalıklı bölümünün çıkarıldığı ve kalan bölümlerin tekrar birleştirildiği cerrahi girişim gerekebilir.

Bazı hastalara ise geçici kolostomi (kolonun bir kısmı karın duvarına bağlanarak dışkının akması için bir açıklığın oluşturulduğu ameliyat) uygulanması söz konusudur.

Divertiküloz Nedir?

Bağırsak duvarında, özellikle de kolonda divertiküllerin bulunduğu bir divertikül hastalığı biçimi olan divertikülozun komplikasyonları arasında bağırsak kanaması ve divertikülit yer alabilir. Diyette lif bulunmamasının buna sebep olduğuna inanılmaktadır ve divertiküloz, yüksek lifli gıdaların diyette ağır bastığı gelişme yolundaki ülkelerde çok nadir görülmektedir.

Divertiküloz Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler çok az kişide meydana gelir ve bu belirtiler genellikle divertiküller yakınındaki bağırsak kasının spazmından ya da krampından kaynaklanır. Birçok hastada, irritabl bağırsak sendromunun belirtilerine benzer belirtiler görülür.

Bunlara şunlar da dahildir:

 • Karın ağrısı
 • Şişkinlik hissi
 • Bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler

Şiddetli olgularda bağırsak kanaması (hemorajisi) rektumdan kan gelmesine neden olabilir.

Divertiküloz Tanısı ve Tedavisi Nasıldır?

Tanı şu şekilde konur:

 • Bağırsağa baryumlu lavman uygulamak
 • Endoskopi

Krampların olduğu kişilerde yüksek lifli bir diyet, lif takviyeleri ve antispazmodik ilaçlar belirtileri azaltarak rahatlama sağlayabilir.

Yüksek lifli diyet komplikasyonların insidansını da azaltır ve diyete lif eklemesi yapıldığı zaman sıvı alımını arttırmak önemlidir.

Divertiküllerden kanama ise genellikle tedavisiz iyileşir fakat cerrahi girişim de bir seçenek olabilir.

Önerilen İçerik;

► Kramp Neden Olur? & Kramp Hakkında Bilinmeyenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/divertikul-hastaligi-ve-tedavisi-15967h.htm

Bağırsak divertikülozu, nedir bu? Belirtileri ve divertikülozun tedavisi

Divertikül Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Divertiküloz daha çok yaşam süresi yüksek olan gelişmiş ülkelerde teşhis edilir. Hastalık, herhangi bir cinsiyette, vücut ağırlığından bağımsız olarak aynı sıklıkta ortaya çıkar.

Hastalığın gelişme riski yaşla birlikte artar, özellikle 40 yıl sonra vücudun sürekli olumsuz etkenlere (yetersiz beslenme, kötü alışkanlıklar) dayanma kabiliyeti azaldığında. İntestinal divertikülozun nedenleri hakkında, patolojinin semptomları ve tedavisi hakkında bilgi edinin.

Bağırsak divertikülozu – nedir?

Bağırsak divertikülozu, mukoza üzerinde divertikül veya organ duvarının yanlara doğru uzandığı bir patolojidir. Bu tür oluşumlar farklı tübüler ve oyuk organlardadır, ancak çoğu sindirim sisteminde oluşur.

Çoğunlukla divertiküller bağırsakta, tek yemek borusu ve midede tekli olanlar gelişir.

Divertikülozun ortaya çıkış mekanizması aşağıdaki gibidir:

 • Diyette yeterli diyet lifi (lifi) yoktur;
 • bu nedenle, bağırsak motor aktivitesi rahatsız;
 • kabızlık ve sürekli şişlik nedeniyle, bağırsak içi basınç artar, duvarda çıkıntılar veya divertiküller oluşur.

Divertikülozun bir başka nedeni de bağırsak duvarı kaslarının zayıflığıdır. Bazen travma, iltihaplı hastalıklar nedeniyle yaşam boyunca ortaya çıkabilir. En sık olarak, zayıflamış kas tabakası, konjenital divertikülozun nedenidir.

Risk faktörleri:

 • genetik yatkınlık;
 • kalıcı kabızlık;
 • uygun olmayan diyet, diyetteki aşırı rafine edilmiş gıdalar ve lif eksikliği;
 • bağırsak damarlarında bozulmuş kan dolaşımı;
 • yaşlılık

Bağırsak divertiküloz belirtileri

Komp olmayan divertikülozun belirtileri şunlardır:

 1. Karın bölgelerinde, sıklıkla sola, ortada ve altta daha az sıklıkla bulunan spastik ağrılar keskin veya ağrılı olabilir.
 2. Yemek yedikten sonra ağrı artar ve birkaç saat sonra kendi kendine geçebilir.
 3. Divertikül sigmoid kolonda veya sağ barsakta bulunduğunda apandisite benzeyen akut ağrı krizi meydana gelir.
 4. Acı alt sırt, sakrum, anüs, kasık ve kalça bölgesine yayılabilir.
 5. Ağrı en sık bağırsakların boşaltılmasından veya biriken gazların boşaltılmasından sonra kaybolur.

İlgili divertiküloz belirtileri:

 • kabızlık – kronik veya ishal ile alternatif;
 • anüstan büyük miktarda sümük akması;
 • tenesmus – sahte dışkılama dürtüsü;
 • gaz, fetid gazları;
 • dışkı sonrası bağırsakların eksik salınması hissi.

Divertikülitin komplikasyonlarından biri dışkı durgunluğundan kaynaklanan çıkıntıların iltihaplanmasıdır – divertitikülit. Aynı anda karın ağrısı, sabit ve belirgin bir yapıya bürünür, sıcaklık artar ve dışkıda kan oluşabilir.

Divertikül iltihaplı olduğunda, idrar ve kan testleri göstergeleri değişir – bunlarda lenfositler, protein ve kırmızı kan hücreleri bulunur.

Bağırsak divertikülozun tedavisi, ilaçlar

Semptomsuz divertiküloz özel terapötik önlemler gerektirmez. Bu durumda, lif açısından yüksek bir diyet takip etmek yeterlidir.

Kolon divertikülozun klinik nütrisyondaki semptomların ortaya çıkması ile komplikasyonsuz tedavisi için şunları kullanın:

 • geniş spektrumlu antimikrobiyal ajanlar;
 • sindirimi normalleştirmek için enzimatik araçlar;
 • antispazmodikler;
 • laksatif;
 • butirik ve 5-aminosalisilik asit müstahzarları.

Tedavi ayaktan tedavi bazında yapılır ve sadece 3-4 gün boyunca ilaç almanın etkinliği yoksa hastaneye yatış gerekir. Bu, tedavi rejiminin aşağıdaki gibi olduğu akut ve komp divertiküloz için geçerlidir:

 • antibiyotikler reçete edilir;
 • mide yıkanır ve bağırsak sifon lavmanları ile temizlenir;
 • taze donmuş plazma kullanılır;
 • koloid ve kristalloid çözeltileri infüze edilir.

Divertikül iltihaplı olduğunda, sülfonamidler (Sulfametoksazol), sefalosporinler (Sefaleksin), lincosamitler (Clindamycin) ve Metronidazol grubundan antibakteriyel ilaçlar gösterilir. Antibiyotik tedavisi 7-10 gün boyunca gerçekleştirilir.

Divertikülden etkilenen bağırsak kısmının cerrahi olarak çıkarılması, aşağıdaki durumda gösterilmiştir:

 • şiddetli bağırsak tıkanması;
 • şiddetli iç kanama;
 • retroperitoneal balgam veya peritonit eşliğinde delik oluşumu;
 • bağırsak fistülünün görünümü.

Divertiküloz Diyet

Bağırsak divertikülozunda beslenmenin yapısı bitkinin diyet lifinde bir artış sağlar. Bu bakımdan, kepek kepeği içeren ürünler etkilidir – intraintestinal basıncı azaltmaya yardımcı olurlar.

Terapötik etki, 2-6 aylık bir süre içinde kademeli olarak menüye sokulan, günde 5 g ile başlayan ve 35-40 g'a ulaşan saf kepek kullanımıdır.Sıcak su ile dökülmeleri ve kalan suyu boşaltmak için şişmeleri gerekir. Daha sonra kepek yoğurt, kefir, tahıl gevrekleri, sebze yemekleri ve çorbalara katılır.

Bitki lifi aşağıdakiler için gereklidir:

 • ince bağırsakta gıdanın viskozitesini arttırmak;
 • bağırsak duvarlarının gerginliğini azaltan dışkı kütlelerinde suyun bağlanması ve tutulması;
 • gıdanın bağırsaklardan geçişini hızlandırır;
 • toksik bileşiklerin emilimi;
 • yararlı mikroorganizmaların üremesi.

Diyete dahil edilecek ürünler :

 • bitkisel yağ içeren buğday ve karabuğday lapası;
 • tavuk veya dana et suyunda sebze çorbaları;
 • kefir, ryazhenka ve diğer süt ürünleri;
 • kepek veya kepekli un ile ekmek;
 • Pişmiş meyve ve sebzeler (kabak, elma, kabak, armut, patlıcan, domates).

Böyle bir diyet, ilk 3-4 hafta boyunca önemli miktarda diyet lifi nedeniyle, karın ağrısını artırabilir. Bu nedenle, devleti kolaylaştırmak için, diyetle uyum antispazmodiklerin kullanımı ile desteklenir – Mebeverin, No-shpy, Bukopan, Meteospazmila.

Bitkisel lif kaynağı ayrıca, liflerin yanı sıra yüksek oranda mukoza maddesi içeren oval düzlem tohumları içeren müstahzarlardır. Bağırsaklar üzerinde koruyucu ve yumuşak bir etkiye sahiptirler ve spastik ağrı ve şişkinlik riski azdır.

Ürün örnekleri: Mukofalk, Ispago, Solgar Psillium, Fayberleks. Menüde yeteri kadar taze meyve, sebze ve yeşillik varsa, saf kepek ve bunlara dayalı müstahzarların karmaşık divertiküloz formları ile alınması gerekmez.

Yeterince sıvı bağırsaklara – saf su, meyve suları – günde en az 1200 ml verilmelidir. Divertiküloz diyetindeki en iyi ilke, proteinleri ve karbonhidratları bir öğünde birleştirmenin önerilmemesi gereken ayrı bir diyettir. Bu, yiyeceklerin daha iyi sindirilmesine katkıda bulunur ve genel sağlığı iyileştirir.

yasaktır:

 • ince öğütülmüş undan yapılan beyaz ekmek;
 • kahve ve güçlü çay;
 • makarna;
 • pirinç ve irmik;
 • çikolata, kakao;
 • domuz yağı, sosis, yağlı yiyecekler;
 • jöle.

Tek porsiyonlar küçük olmalıdır ve günlük öğün sayısı – 5-7. İzin verilen pişirme yöntemleri, pişirilerek veya kaynatılarak buharda pişirilir. Yiyecekleri iyice çiğnemek de önemlidir.

Prognoz ve korunma

Tedavisi zamanında başlayan intestinal divertiküloz olumlu bir prognoza sahiptir. Komplikasyonların gelişmesiyle birlikte ilk atak hastaların 2 / 3'ünde, üçüncüsü – sadece 1/20 oranında tedavi edilir. Bu nedenle, bu hastalığın herhangi bir semptomu ortaya çıktığında, ayrıntılı bir inceleme yapılması önemlidir.

Divertikülozun önlenmesi aşağıdaki gibidir:

 1. Diyet lifi ve su içeriği yüksek olan yiyecekler;
 2. Fiziksel aktivite;
 3. Kabızlığın önlenmesi ve zamanında tedavi.

Ayrıca sindirim sistemi patolojilerini zaman içinde tespit etmek ve düzenli olarak bir gastroenterolog ziyaret etmek de önemlidir.

Etiketler: bağırsak hastalıkları

Источник: //tr.medic-attention.com/divertikulez-kishechnika_default.htm

Meckel Divertikülü Nedir Belirtileri Nedenleri Komplikasyonları Tedavisi

Divertikül Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Meckel Divertikülü, ince bağırsağın alt kısımlarında oluşan küçük bir çıkıntı şeklinde olan doğumsal bir kusurdur. Bu durum kişide karın ağrısı, mide ve bağırsak kanaması gibi belirtilere neden olabilir.

Divertikül, bağırsaklarda zayıf bir noktada meydana gelen içi sıvı dolu bir kesedir. Yaşlandıkça vücutta çeşitli divertiküller gelişebilir. Bağırsaklarda divertikülle doğmaya Meckel Divertikülü adı verilmektedir.

Meckel Divertikülü Belirtileri

Meckel Divertikülü, ince bağırsağın alt kısmında yer alan ve doğumda bulunan (konjenital) bir kesedir.

Genel nüfusun yaklaşık % 2-%3’ü Meckel Divertiküle sahiptir, ancak belirtileri sadece etkilenen insanların bir kısmında görülmektedir. Bazı insanlarda Meckel Divertikülü tüm yaşam boyunca belirti göstermez.

Meckel Divertikülü erkek ve kadınları etkiler, ancak erkeklerde komplikasyonlar 2-3 kat daha fazla görülmektir.

Belirtiler şunlar olabilir:

 • Karında hafif veya şiddetli ağrı
 • Dışkıda kan
 • Mide bulantısı ve kusma

Belirtiler genellikle yaşamın ilk birkaç yılında görülür. Ancak, belirtiler yetişkinliğe kadar başlamayadabilir.

Meckel Divertikülü olan çocuklar, bağırsak tıkanıklığı, kanama ve iltihaplanma gibi belirtileri gösterir. Çocuklarda en sık görülen belirti, bağırsaktan koyu kırmızı renkli kan çıkışıdır.

Dışkı, tuğla kırmızısı ve jöle benzeri olabilir. Kan genellikle ağrıya neden olmadan geçer, ancak bazı çocuklar karın ağrısı yaşayabilir.

Acı olsun olmasın, bağırsaktan  kan gelmesi ciddi bir belirtidir ve acil tıbbi müdahale edilmesini gerektirir.

Meckel Divertikülü hastalığının bazı belirtileri diğer hastalıklarla aynı olabilir, bu nedenle yanlış tanı ihtimali de yüksektir. Belirtileri ise genellikle doğumdan sonraki ilk 12 ayda ortaya çıkar, ancak yetişkinlikte de görülebilir. Meckel Divertikülü olan tüm insanlar komplikasyon geliştirmez, sadece % 2’sinde komplikasyon görülür.

Meckel Divertikülü hastalığı yaygın belirtileri şunlardır:

 • Kanlı dışkı
 • Bağırsak kanaması
 • Göbek çevresinde hassasiyet
 • Karın krampları ve ağrı
 • Şişkinlik, ağrı, kabızlık, ishal ve kusmaya neden olabilen bağırsak tıkanıklığı
 • Bağırsak duvarlarının şişmesi

Meckel Divertikülü Sebepleri Nelerdir?

Meckel Divertikülü nedeni, bebeğin rahimdeki embriyolojik büyüme ve gelişme sırasında oluşan sindirim sisteminden kalan fazla dokudur.

Meckel Divertikülü Nasıl Tedavi Edilir?

Meckel Divertikülü olunan ve bir belirti oluşmayan durumlarda herhangi bir tedavi gerekmeyecektir. Belirti yaşayan kişilerde divertikülün alınması için ameliyat gerekebilir. Yapılacak ameliyatta ise divertikülit alınır ve bağırsaklar onarılır.

Eğer bağırsaklar divertikul sonucu zarar görmüşse bu zarar görmüş kısım alınmalıdır.  Meckel Divertikülü olup ciddi kan kaybeden kişilerde demir terapisi veyahut kaybedilen kan için kan nakli gerekli olabilir.

Meckel Divertikülü tedavisinde tipik olarak komplikasyon riski düşüktür. Ancak, ameliyat sonrası bazı komplikasyonlar görülebilir. Özellikle de bağırsaklarda tıkanmaya sebep olan doku yaralanması oluşabilir. Bağırsakların tıkanması ciddi bir problem olup tıkanıklığın ortadan kaldırılması için ameliyat gerekebilir.

Meckel Divertikülü teşhisi zor bir hastalıktır çünkü yapılan standart testlerde bağırsak kanamasi veyahut tıkanıklığı gözükmez. Bu durumun belirtileri apandisit veya safra kesesi hastalıklarına benzer olabilir.

Meckel Divertikülü olan çoğu insan bu hastalığa sahip olduklarını bile bilmiyorlar ve durumda hiçbir tedaviye gerek kalmıyor. Sorunlar ortaya çıktığında uygulanacak tedavi türü ve şiddetine bağlıdır. Enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilir. Kanamalar için kan nakli gerekebilir.  Kansızlığı geçirmek için demir yenilenmesi gerekebilir.

Genel olarak, Meckel Divertikülü olup  hiçbir belirti ve işaret göstermeyen bireyler için herhangi bir tedavi gerekmez. Önemli belirtiler ve işaretleri olan kişilerde, aşağıdaki tedavi şekilleri uygulanabilir:

Kansızlık tedavisinde demir takviyeleri alınabilir.

Kanama aşırı ise kan nakli yapılabilir.

Bu hastalık nedeniyle kanama varsa divertikülün cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Divertikülün küçük deliklerden çıkarılması olan laparoskopik bir ameliyatla yapılabilir, ancak açık bir karın ameliyatı da uygulanabilir.

Meckel Divertikülü Nasıl Engellenebilir?

Günümüzde doğuştan olan Meckel Divertikülü hastalığını önlemek için kesin bir yöntem yoktur.

Meckel Divertikülü Olası Komplikasyonları Nelerdir?

Çocuklar ve yenidoğanlar komplikasyon açısıdan en büyük risk grubundadır ve bazı sebeplerden ötürü komplikasyonlar kadınlardan çok erkeklerde görülür.

Meckel Divertikülün olası komplikasyonları yani sağlık sorunları şunlardır:

 • Bağırsakların katlanmasının neden olduğu bağırsaklardaki tıkanıklık (intususepsiyon)
 • Divertikülde oluşan anormal ve aşırı kanama
 • Divertikülün yaralanması bağırsak duvarının delinmesine neden olabilir.
 • Karın içi çizgileri ince bir doku olan peritonun iltihaplanması
 • Nadiren, Meckel Divertikülünde tümör oluşabilir. En yaygın tümör karsinoid tümörleri ve gastrinomalardır. Bu tümörler, nöroendokrin hücrelerin veya gastrin hormon üreten hücrelerin anormal birikmesinden kaynaklanmaktadır.

Источник: //selmasultan.com/meckel-divertikulu-neyin-kalintisi-artigi-nerede-bulunur

Divertikül Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Divertikül Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kalın bağırsak duvarından dışa doğru çıkmaya başlayan kese şeklinde fıtıklaşmaya divertiküler hastalık veya divertikül denir. Bu keselerden biri enfekte olduğunda ve iltihaplanırsa, bu enfeksiyona divertikülit denir.

Divertikülit hakkında hızlı bilgiler:

Aşağıda divertikülit ile ilgili kısaca bilgiler mevcuttur. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Divertikülit, kolondaki enfekte bir kesedir.
 • Divertikülit belirtileri ağrı, kabızlık ve dışkıda kan içerir.
 • Divertiküler hastalığın ana nedenlerinden birinin diyet lifi eksikliği olduğu düşünülmektedir.
 • Divertikülitin nedenleri hala tam olarak anlaşılamamıştır, genetik rol oynayabilir.
 • Bir hastada divertikül geçmişi yoksa, hastalığı teşhis etmek için birtakım testler gereklidir.
 • Çoğu insan kendi divertiküler hastalığını kendi kendine tedavi edebiliyor.
 • Divertikülit tipik olarak antibiyotiklere iyi yanıt verir.
 • Eşlik eden komplikasyonlar varsa hastaneye kaldırma gerekebilir.
 • Hastalık yineleniyorsa, divertikülit için ameliyat gerekli olabilir.

Divertikül ne kadar yaygındır?

50 yaşın altındaki kişilerin yaklaşık %50’sinde divertikül görülür. %70’i muhtemelen 80 yaş civarıdır.

Uzmanlar, divertikül hastalarının dörtte üçünün herhangi bir semptom (asemptomatik divertiküloz) yaşamayacağını söylüyorlar. Belirtileri olan kalan dörtte birinde ise divertiküler hastalık belirtileri vardır.

Bir bilimsel çalışma, genç obez yetişkinlerde divertikül görülme sıklığının arttığını tespit etti.

Divertikül ve Divertiküler Hastalık Belirtileri

Divertiküler hastalık ve divertikülit semptomları farklıdır. Bu yüzden bunları ayrı ayrı ele alacağız:

Divertiküler hastalık belirtileri şunları içerir:

 • Alt karında ağrı atakları olabilir. Daha spesifik olarak genellikle karnın sol alt tarafındadır. Ağrı sıklıkla hastanın bağırsak hareketleri sırasında gelir.
 • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik
 • Kabızlık
 • İshal (bazen kabızlıktan daha az görülür)
 • Dışkıda az miktar kan

Divertikülit belirtileri şunları içerir:

 • Sürekli ve genellikle şiddetli ağrı
 • Ağrı karnın altından başlar ve karnın sol alt tarafına geçer.
 • Ateşlenme
 • Daha sık idrara çıkma
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Rektumdan kanama

Divertikül Sebepleri Nelerdir?

Diyet lifi eksikliği divertikülün ana nedeni olarak düşünülür (keseler kolondan dışa doğru çıkıntı yapar). Lif, dışkının yumuşak kalmasına yardımcı olur.

Yeterli diyet lifi tüketmiyorsanız ve dışkı sertse, kaslar dışkıyı aşağı doğru ittiğinden dolayı kolonda daha fazla basınç veya gerginlik olabilir. Bu basınç divertikül oluşumuna neden olur.

Divertikül, dış tabaka kalınlığında zayıf noktalar oluştuğunda ortaya çıkar. Çünkü iç kısımdaki maddeler sıkışır.

Diyet lifi ve divertikül arasında bir bağlantı olduğunu ispatlayan açık klinik kanıt bulunmamasına rağmen, uzmanlar temel kanıtların inandırıcı olduğunu söylüyor.

Divertikülit Sebepleri Nelerdir?

Uzmanlar, divertikülitin (en az bir divertikül enfeksiyonu) neden oluştuğunu tam olarak anlamıyorlar. Dışkıdaki bakterilerin hızla çoğaldığını ve yayılmasının bir enfeksiyona neden olduğunu biliyoruz. Bir divertikül muhtemelen enfeksiyona yol açabilecek bir dışkıyla (dışkı parçasından) tıkanır.

Bazı bilimsel çalışmalar genetiğin bir faktör olabileceğini belirtmiştir.

Divertiküler Hastalık Teşhisi

Divertikül ve divertiküler hastalıkların teşhisi zor olabilir ve doğru teşhis için yapılabilecek bazı testler vardır.

Divertiküler hastalığın teşhisi:

IBS (irritabl bağırsak sendromu) gibi benzer semptomları olan çeşitli hastalıklar olduğu için divertiküler hastalık tanısı kolay değildir. Doktor kan testleri yapılarak diğer hastalıkları ekarte edebilir.

Ayrıca Bakınız: İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir?

 • Kolonoskopi: Doktor, kolonoskop kullanarak hastanın kolonun içini kontrol eder. Kolonoskopi rektum yoluyla yerleştirilir. Prosedür başlamadan önce, çoğu hastaya bağırsaklarını temizlemek için müshil verilir. Prosedür başlamadan önce lokal anestezi verilir. Kolonoskopinin amacı herhangi bir divertikül olup olmadığını görmektir.
 • Baryum enema röntgeni: Hastanın rektumu içine bir tüp yerleştirilir ve bir baryum sıvısı tüp içine ve rektumun içine doğru akar. Baryum, X-ışınlarında görünen bir sıvıdır. X-ışını üzerinde görünmeyen organların iç yüzeyi baryumla kaplandığında görülebilir hale gelir. Buradaki amaç, röntgen filminin divertikül olup olmadığını teyit edip etmediğini görmektir. İşlem ağrılı değildir.

Divertikülit teşhisi:

Bir hastada divertiküler hastalık geçmişi varsa, hekim fizik muayene yaparak ve semptomlar ve tıbbi öyküsü ile ilgili bazı sorular sorarak divertiküliti teşhis edebilir. Kan testi yararlıdır, çünkü çok sayıda beyaz kan hücresi ortaya çıkarsa muhtemelen bir enfeksiyon olduğu anlamına gelir.

Divertiküler hastalık öyküsü olmayan hastalar ek testlere ihtiyaç duyacaktır. Fıtık ya da safra taşları gibi benzer semptomlara sahip olabilecek diğer hastalıklar da vardır.

BT taramasının yanı sıra bir baryum enema röntgeni de kullanılabilir.

Hastanın belirtileri şiddetli ise BT taraması, enfeksiyonun vücudun başka bir bölgesine yayılıp yayılmadığını veya absenin olup olmadığını söyleyebilir.

Divertikülit ve Divertiküler Hastalık Tedavisi

Genellikle, hastalık çok ağır değilse, hasta kendini iyileştirebilir.

Divertiküler hastalık tedavisi:

Çoğu kişi başta ağrı kesici yardımıyla ve daha fazla diyet lifi tüketerek divertiküler hastalığı kendi kendine tedavi edebilir.

Aspirin veya ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar, iç kanama riskini arttırabilir ve mideyi rahatsız edebilir. Divertiküler hastalıktan kaynaklı ağrıların giderilmesi için doktor tarafından ağrı kesiciler reçete edilebilir.

Meyve ve sebzeler içeren daha fazla diyet lifi yemek, semptomların çözümüne yardımcı olur. Bunun faydasını görmek birkaç hafta alabilir.

Kabızlık giderici müshiller, kabızlığı olan hastalara yardımcı olabilir. Bol sıvı içmek de faydalıdır.

Ağır veya sürekli rektal kanama geçiren hastalar doktorlarını görmelidirler.

Divertikülit tedavisi:

Hafif divertikül olguları genellikle hasta tarafından tedavi edilebilir. Doktor ağrı kesici reçete edebilir.

Hastalar kendilerini iyi hissetseler bile, antibiyotik tedavilerini tamamlamaları önemlidir. Bazı insanlar antibiyotiklerini kullanırken uyuşukluk, mide bulantısı, ishal veya kusma yaşayabilir.

Not: Eğer kontraseptif hap (doğum kontrol hapı) kullanıyorsanız, bir antibiyotik hapın etkililiğine müdahale edebileceğini unutmayın. Antibiyotikler kullanırken kondom gibi diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanmayı düşünmelisiniz. Doğum kontrol hapı üzerindeki bu etki, antibiyotik kullanmaya son vermenizden yaklaşık 7 gün sonra devam eder.

Bazı hastalardan, belirtileri düzelene kadar sadece birkaç gün sıvı tüketmeleri istenir. Katı gıdalar kademeli olarak alınmaya başlanır.

Aşağıdaki durumlarda hastane tedavisi gerekebilir:

 • Normal ağrı kesiciler ağrıyı hafifletmezlerse
 • Hasta vücudunun sulu kalması için yeterli sıvı tüketmezse
 • Hasta oral antibiyotik alamazsa
 • Hastanın sağlık durumu kötüyse
 • Doktor komplikasyonlardan şüphelenirse (çoğunlukla hastanın bağışıklık sistemi zayıfsa)
 • Evde yapılan tedaviler iki gün sonra etki göstermezse

Hastanede hastalara genelde antibiyotikler intravenöz (damar yoluyla) olarak verilmekte ve dehidrate olması (vücudun susuz kalması) halinde de sıvılar verilmektedir.

Divertikülit ameliyatı – kolon rezeksiyonu

En az iki divertikülit atağı geçiren hastalar ameliyattan fayda görebilirler. Çalışmalar, bu tür hastaların sonraki nöbetlere sahip olma olasılığının yanı sıra ameliyat olmaması durumunda komplikasyonların daha fazla olduğunu göstermektedir. Kolon rezeksiyonu etkilenen kolonun bir kısmını ortadan kaldırır ve geride kalan sağlıklı parçaları bir araya getirir.

Kolon rezeksiyonu geçiren hastalar katı gıdaları yavaş yavaş sistemlerine sokmak zorunda kalacaklardır. Bunların dışında normal bağırsak işlevleri genellikle etkilenmez. Küçük bir çalışma, kolon ameliyatından sonra sakız çiğnemenin normal bağırsak fonksiyonunun geri dönüşünü hızlandırabileceğini ve hastaların hastanede kalış sürelerini kısaltabileceğini önermektedir.

Divertikülit Komplikasyonları

 • Peritonit: Enfekte divertikülden birisi patlamışsa, enfeksiyon karın astarına yayılabilir. Peritonit ciddi ve bazen ölümcül olabilir. Hemen antibiyotik tedavisi gerekir. Bazı peritonit vakaları ameliyat gerektirir.

Ayrıca Bakınız: Peritonit Nedir?

 • Apse: Bu, içi dolu bir boşluk veya dokudaki bir yumrudur. Bazen apseyi almak için ameliyat gerekir.
 • Fistül: Bunlar vücudun iki parçasını, karın duvarına veya mesaneye bağlayan bağırsaklar gibi anormal tüplerdir. Enfekte dokular birbirine dokunup birbirine yapıştıktan sonra fistül oluşturulabilir. Enfeksiyon bir fistül oluştuğunda oluşur. Bazen fistülten kurtulmak için ameliyat gerekir.
 • Bağırsak tıkanıklığı: Enfeksiyonun yara izi yaratması durumunda kolon kısmen veya tamamen tıkanabilir. Kolon tamamen tıkanırsa acil tıbbi müdahale gereklidir. Total blokaj peritonite yol açacaktır. Hastanın kolonu kısmen tıkanırsa tedaviye ihtiyacı olacaktır. Ancak toplam tıkanıklık kadar acil değildir.

Yara izi (skar dokusu) derecesine ve tıkanıklığın derecesine bağlı olarak, bir kolon rezeksiyonu gerekli olabilir.

Bazen, bir kolostomi gerekli olabilir; hastanın karnında bir delik açılır ve kolon delikten yönlendirilir ve kolostomi çantasına (harici) bağlanır.

Kolon iyileşir iyileşmez, kolon tekrar birleştirilir. Nadiren doktorların ileo-anal kese (iç kese) oluşturmaları gerekebilir.

Divertikülit Nasıl Önlenir?

Bol miktarda meyve ve sebze ile dengeli beslenirseniz, divertikülit gelişme riskiniz oldukça düşüktür.

Источник: //www.hastalopedi.com/divertikul/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi