Diyabet, Alzheimer’a Neden Olur Mu?

Diyabet kaşıntıya neden olur mu?

Diyabet, Alzheimer’a Neden Olur Mu?

Diyabetli insanlar, rahatsızlığı olmayanlardan daha yüksek oranda kaşıntıya neden olurlar. Nihayetinde kaşıntı, rahatsızlığa ve ağrılığa neden olabilecek aşırı çizilmeye yol açabilir.

Diyabetli yaklaşık 2,700 kişi ve diyabetsiz 499 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, kaşmanın yaygın bir diyabet semptomu olduğunu ortaya koymuştur. Şeker hastası olanların tahmini yüzde 11,3’ü, deride kaşıntıya ve diyabetsiz kişilerin yüzde 2,9’una neden olmuştur.

Şeker hastalığı olan bir kişi kaşıntılı deriyi göz ardı etmemelidir. Kuru, tahriş edici veya kaşıntılı cildin enfekte olma olasılığı daha yüksektir ve diyabetli bir kişi, diyabet olmayan birisinin yanı sıra enfeksiyonlarla da mücadele edemeyebilir.

Diyabetle ilişkili cilt kaşıntısını azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler vardır, böylece bir kişi daha rahat olabilir ve diğer cilt komplikasyonlarından kaçınabilir.

Diyabet kaşıntı nedenleri

Diyabetli bir kişinin, başkalarından daha sık kaşıntı yaşayabilmesinin birçok nedeni vardır. Bazen kaşıntı, cildin dış katmanlarında bulunan hasarlı sinir liflerinden kaynaklanabilir.

Sıklıkla diyabetle ilişkili kaşıntı nedeni diyabetik polinöropati veya periferik nöropati. Bu durum, yüksek kan şekeri seviyeleri sinir liflerine, özellikle de ayak ve ellere zarar verdiğinde ortaya çıkar.

Sinir hasarı meydana gelmeden önce, vücut yüksek düzeyde sitokinler yaşayabilir. Bunlar, bir kişinin cildinin kaşınmasına neden olabilen iltihaplı maddelerdir.

Bazen, kalıcı kaşıntı diyabetli birinin sinir hasarı riski altında olduğunu gösterebilir, bu nedenle kaşıntı asla göz ardı edilmemelidir.

Ayrıca, diyabetli insanlar böbrek veya karaciğer yetmezliği içeren ilişkili bozukluklar yaşayabilir. Bu durumlar kaşıntıya da neden olabilir.

Diyabetli bir kişi, aldıkları yeni bir ilaca bağlı cilt kaşıntısı yaşayabilir. Bu durumda, doktorları ile alerjik reaksiyon yaşadıklarını doğrulayana kadar ilaçlarını durdurmamalıdırlar. Doktorun ayrıca yedek bir ilaç yazması gerekecek.

Kaşınmanın başka bir nedeni de altta yatan bir cilt hastalığı olabilir. Bunların örnekleri arasında şunlar bulunur:

 • atlet ayağı
 • egzama
 • hidradenitis suppurativa
 • sedef hastalığı
 • güneş yanığı

Bazen kuru, kaşıntılı deri, bir kişinin cildi tahriş eden cilt ürünlerini kullandığını gösterebilir. Parfümler, boyalar ve güçlü sabunlar cildin kurumasını sağlayabilir ve kaşınmaya neden olabilir.

Bir kişi özellikle kışın kuru veya hassas bir cilde sahip olabilir.

belirtiler

Diyabet kaşıntısı ile ilişkili semptomlar değişir ve nedene bağlıdır.

Örneğin, bir kişinin periferal nöropatisi varsa, bacakların alt kısımlarında kaşıntı yaşarlar. Bu periferik nöropatinin en çok etkilediği alan.

Periferik nöropati, ortaya çıktığı bölgelerde, genellikle ayaklarda veya ellerde ve aynı zamanda kaşınlığında da duyum kaybına neden olabilir. Bu belirtilere bir karıncalanma hissi eşlik edebilir.

Kaşıntı, bir kişiyi kıyafetlerinde rahatsız hissettirebilir, geceleri uyandırabilir ve sürekli çizilmeye ihtiyaç duyuyormuş gibi hissettirebilir. Çoğu zaman, diyabet kaşıntı tedavileri bir kişinin yaşam kalitesini artırabilir.

Kaşıntıya ve diğer semptomlara neden olabilen diğer diyabetle ilişkili cilt rahatsızlıkları şunlardır:

 • Epidemik ksanomatotosis: Bu durum sarı renge sahip sivilce benzeri çarpmalara neden olur. Sık sık dokunmaya meyilli ve kaşıntılı olabilirler. Bir kişi yüksek kolesterolü varsa bu çarpmalar ortaya çıkar.
 • Necrobiosis lipodica: Bu durum cildin hem kaşıntılı hem de ağrılı olmasına neden olur. Aynı zamanda, yamalar halinde oluşan ve şişebilen şişmiş, sivilce benzeri şişliklere neden olur.
 • Cilt enfeksiyonları: Bazen cilt altta yatan bir enfeksiyondan kaşınmaya neden olabilir. Kaşıntı gibi cilt de kızarmış görünebilir, sıcak hissedebilir veya şişebilir. Küçük kabarcıklar da görünebilir ve bir sıvı deşarjı üretebilir.

Diyabet kaşıntı rahatlatmak için nasıl

Diyabetli bir kişi sağlıklı cildi korumak ve kaşıntıyı önlemek için birkaç adım atabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Diyabeti dikkatli bir şekilde yönetmek ve kan şekeri seviyelerinin çok yükselmesini önlemek.
 • Çok sıcak banyo yapmaktan kaçının. Sıcak su, cildin doğal nemini kesebilir.
 • Bir banyodan kuruduktan hemen sonra cilt losyonu uygulamak, diyabetli bir kişi ayak parmakları arasında losyon uygulamamasına rağmen, bu, nem ile birlikte, zararlı mantarları çekebilir.
 • Sert parfümler veya boyalarla nemlendiriciler kullanmaktan kaçının. İdeal olarak, bir losyon “nazik” veya “hipoalerjenik” olarak etiketlenmelidir. Bazı üreticiler vücut için diyabet spesifik losyonlar oluştururlar.

Yaşam tarzı değişiklikleri cilt semptomlarını azaltmaya da yardımcı olabilir. Bunlar arasında sağlıklı bir diyet yemek ve gün boyunca kan şekeri düzeylerini yönetmek yer alıyor.

Ne zaman doktora görünmek

Bir kişi, yaklaşık iki hafta sonra cilt bakımı ile evdeki tedavileri kontrol edemiyorsa doktorunu görmelidir. Herkes zaman zaman kaşıntılı bir cilde sahip olsa da, diyabetli insanlar için kaşıntılı deri zayıf diyabet kontrolüne ve potansiyel sinir hasarına işaret edebilir.

Bir doktor, diyabet veya altta yatan bir deri durumunun sebebi olup olmadığını belirlemek için kuru veya düzensiz cilt bölgelerini değerlendirebilir.

Tedavileri reçete edebilir veya birinin diyabet yönetim rutinindeki değişiklikleri önerebilirler. İdeal olarak, bu değişiklikler kaşıntı ve tahrişten rahatsız olmadıklarını garanti edebilir.

Источник: https://trmedbook.com/diyabet-kasintiya-neden-olur-mu/

Gebelik Diyabeti – Gestasyonel Diyabet Neden Olur? – Sağlık Ocağım .NET

Diyabet, Alzheimer’a Neden Olur Mu?

Gebelik diyabeti, vücudun gebelikte artan kan şekeri ile baş edecek uygun miktarda insülin üretememesidir diğer diyabet hastalıklarına benzer, ama geçici bir durumdur.

Gebelik diyabeti veya gestasyonel diyabet ilk defa hamilelikte ortaya çıkan yüksek kan şekeri değerlerinden meydana gelir. Bu tip gebelik diyabeti büyük ihtimalle bütün hamileliklerin % 10-15’inde görülmektedir.

 Gebelik diyabeti gebeliğin en sık görülen komplikasyonlarından dır.

Gebelik diyabeti kadınların çoğunda doğumdan sonra kaybolur fakat daha sonra kadınların % 25- 50’sinde tip 1 veya tip 2 diyabet gelişebilir.

Hamilelikte (şeker hastalığı) neden olur?

 1. Diyabet (şeker hastalığı) vücudun yeteri kadar insülin üretememesi sonu ortaya çıkar.

 2. İnsülin, pankreasta üretilen ve vücutta şeker seviyesini düzenleyen bir hormondur.

 3. Hamilelik döneminde meydana gelen hormonsal değişimler anne adayının insülin dengesini de bozar ve bu durumun sonucu olarak da gebelik diyabeti meydana gelir. 

Gebelik diyabeti belirtileri

Gebelik diyabeti bazı anne adaylarıında herhangi bir rahatsızlığa neden olmayabilir.

İlk işaret idrarda şeker olabilir, ama aynı zamanda aşırı susuzluk sık sık ve çok miktarda idrar (erken gebelikteki sık ama genelde az miktardadır) ve yorgunluk (bunu gebelik yorgunluğundan ayırmak güç olabilir).

Bazı hamilelerde gebelik diyabetinin neden olduğu şikayetleri arasında idrar yolu enfeksiyonlarına yatkınlık, yüksek tansiyon, yüksek amniyotik sıvı miktarı, çok fazla yemek yeme gibi şikayetler de vardır.

Gebelik şekeri tarama testi ne için yapılır?

Gebelik diyabeti tarama testinin gebelik şekeri gelişme riski olmayan anne adaylarında da yapılması gerekebilir fakat bu testin özellikle yapılması gereken anne adayları vardır.

Örneğin aşırı kilolu anne adaylarında, ailesinde (anne, baba, kardeş gibi) diyabet hastası olan hamilelerde, daha önceki hamileliğinde gebelik diyabeti sorunu yaşayan hamilelerde, Afrika, Asya ve Latin Amerika kökenli hamilelerde, 30 yaşından sonra hamile kalan kadınlarda, daha önce düşük problemi yaşayan hamilelerde, daha önceki bebeği büyük doğan anne adaylarında diyabet riski nedeni ile hamileliğinin ilk aylarında diyabet testi yapılır.

Gebelik şekeri tarama testi nasıl yapılır?

 1. Yüksek risk grubu altında olmayan hamilelerde 50 gr şekerli su içirip açlık veya tokluk durumuna bakmadan herhangi bir zamanda 50 gr şekerli su içirdikten sonra birinci saat sonunda alınan kan şekeri seviyesine bakılır.

 2. Normalde insülin ve glukoz sistemi sağlıklı çalışan bir hamilede kan şekeri belli bir seviyenin altında olması gerekir fakat kan şekeri normal seviyenin üstünde çıkar ise kan şekeri yüksek ve gebelik diyabeti riski olduğu anlamına gelebilir ve bu gibi bir durumda şeker yükleme testi yapılmasına gerek duyulabilir.

 3. Şeker yükleme testi, 100 gr ve 75 gr ile yapılır. 100 gr ile yapılan test için aç karnına açlık kan şekeri alınır ve 100 gr şekerli su içirilip, 1’inci saatte, 2’inci ve 3’üncü saatte olmak üzere toplam 4 adet kan alınır. Bu toplam 4 adet alınan kanın, 2 tanesi veya daha fazlası yüksek çıkar ise gebelik diyabeti tanısı konulur ve ona göre tedavi planlanır.

  Eğer bir tanesi yüksek çıkar ise şüpheli gebelik şekeri denilir ve belli bir süre sonra bu test tekrarlanır.

 4. Şeker tarama testi genelde 24 ile 30’uncu haftalar arasında yapılır.

Gebelik diyabeti tedavisi

Neyse ki gebelik şekeri ile bağıntılı hemen hemen bütün potansiyel riskler uygun kişisel ve tıbbi bakım ile elde edilecek kan şekeri düzeyinin dikkatli ve sürekli kontrollerinin yapılması ile tamamen ortadan kaldırılabilir.

Hekimin önerilerine uyulduğu takdirde gebelik şekeri olan annenin ve bebeğinin başka anneler ve bebekleri kadar gebeliği ve doğumu aşma şansı vardır.

Gebelik diyabeti tedavisinde beslenme şekli

Gebelik diyabeti tedavisinde uygulanan yöntemler

 1. Gebelik diyabeti uzun bir vade için vakaların % 85’inde beslenme planı ile iyi tedavi edilebilir. Diyetisyen yardımı ile doğru beslenme gebelik diyabetinde en önemli ilkedir.
 2. Hamilelikte oluşan şeker yüksekliği tedavisinde öncelikle diyet listesi verilir.

  Bu diyet listesinde bebeği tehye atmadan, alması gereken bazı maddelerden mahrum bırakmadan, sadece diyetteki toplam öğündeki alınan hem kalori miktarı hem de o kalorinin bileşiğindeki % kaçı glukoz, % kaçı yağ ve % kaçı protein olduğunu iyi bir şekilde ayarlayarak kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak üzere tedavi planlanır.

 3. Verilen diyete rağmen, açlık ve tokluk şekerinde farklılık görülmez ise insülin tedavisine gerek duyulur. İnsülin, zaten vücudun ürettiği bir madde olduğu için doktorun tavsiyesi ile hamilelikte de kullanılabilir.
 4. Gebelik diyabeti gelişen anne adaylarında doğumdan sonra bu durum normale döner.

  Yine de gebelik diyabeti geçiren kadınların beş yıl sonrasına kadar düzenli olarak diyabet testleri yaptırmaları gerekir, çünkü bu kadınlarda yaşın ilerlemesi ile tip 1 veya tip 2 diyabet riski artar.

 5. Yüzme, yürüyüş, merdiven çıkma ve hamilelik için uygun olan egzersizleri yapmak gibi yöntemler vücut hücrelerini vücuttaki kendi insülinine karşı daha iyi harekete geçirir.

Gebelik diyabeti bebeğe zarar verir mi?

Gestasyonel diyabet bebeğe zarar verir mi

Şekerin, ister gebelik ile başlayan cinsi isterse gebelikten önce başlayan cinsi olsun, genelde ne anne ne de bebek için kontrol altına alındığı sürece tehli değildir ancak fazla şekerin anne kanında dolaşmasına ve bu şekilde plasenta yoluyla bebek dolaşımına girmesine izin verilir ise o zaman hem anne hem de bebek için olası ciddi sorunlara sebep olur.

Anne adayında kan şekerinin yükselmesi durumunda şeker, pilasenta (bebek eşi) aracılığı ile fetusa ulaşır ve bu durumda fetus, reaksiyon olarak insülin üretimini arttırır fakat bu insülin, şekerde olduğu gibi, ”plasenta bariyerinden” geçemez, bu nedenle yüksek insülin seviyesinden dolayı anne karnındaki bebekte büyüme ve yağ oluşumu olabileceği için normalden büyük bebek doğumlarına neden olabilir.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/hamilelikte-seker-hastalgi-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.