Diyabet Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

Diyabet hangi hastalıkları tetikliyor?

Diyabet Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr.

Mahmut Öztürk, “Küçük damar hastalığı olarak bilinen diyabet, göz sağlığını birçok hastalığa karşı açık hale getirebiliyor.

Özellikle 50 yaş üstü körlüğün birinci sebebi olarak karşımıza çıkan diyabet; diyabetik retinopatiden glokoma, katarakttan bulanık görmeye kadar birçok göz hastalığını da beraberinde getirebiliyor” diyor.

Yüksek kan şekeri değerlerinin göz sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Op. Dr. Mahmut Öztürk, “Diyabet, küçük damarları etkileyen ve ömür boyu süren kronik bir hastalıktır.

Özellikle göz sağlığını tehdit eden diyabet, retinanın küçük damarlarını tıkayarak beslenmesini engelliyor.

Bulanık görmeden diyabetik retinopatiye, kataraktan glokoma kadar birçok hastalığa neden diyabette düzenli göz muayenesi kesinlikle aksatılmamalıdır” diyor.

Bulanık görme

Her bulanık görmenin nedeni görme bozukluğu olmayabilir. Bulanık görmenin yüksek kan şekeri değerlerinden kaynaklanan bir problem olabileceğini söyleyen Op. Dr.

Mahmut Öztürk, yüksek kan şekeri, göz lensinde şişkinlik meydana getirerek bulanık görmenin de dâhil olduğu bir takım görme yeteneğini etkileyen değişikliklere neden olabileceğini ve bu nedenle hem açlık, hem de tokluk kan şekeri değerlerinin normal seviyelerde olması göz sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu vurguluyor.

Diyabetten kaynaklanan bulanık görme rahatsızlığında sürenin önemini vurgulayan Op. Dr. Mahmut Öztürk, ilk üç ay içinde kan şekeri değerleri normal seviyelere indirilirse ve bu seviyede tutulması başarılırsa hastanın görme yeteneğinin normale dönebileceğini belirtiyor.

Katarakt

Kataraktın diyabetle olan ilişkisine dikkat çeken Op. Dr. Mahmut Öztürk, “Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır.

Katarakt, tek tedavi yöntemi ameliyat olan ve ilerleyen yaştaki her insanın başına gelebilecek olan bir göz problemidir. Ancak diyabetli kişilerde katarakt, çok daha erken dönemde oluşurken, göz merceğindeki matlaşma ve görüş kalitesinin azalması daha hızlı olabilir.

Bu sebeple yılda 1 düzenli göz muayenesi özellikle diyabetli kişilerde daha da önem taşıyor” diyor.

Glokom

Glokomun dünyada önlenebilir körlük nedenlerinin başında geldiğini belirten Op. Dr.

Mahmut Öztürk, Glokom, 35 yaşından sonra herkeste ortaya çıkabilen ve sinsice ilerleyerek körlüğe neden olabilen ciddi bir hastalık olduğunu glokom nedeniyle kaybedilen görme geri döndürülemediği için dünyada önlenebilir körlüğe neden olan hastalıkların başında geldiğini belirtiyor.

Bu nedenle erken teşhis ve tedavi çok önemli ve diyabet açısından baktığımızda sık rastlanamasa da neovasküler glokom dediğimiz diyabetli hastalarda görülen bir hastalıktır. İris üzerinde yeni kan damarlarının oluşmasına neden bu hastalık, göz tansiyonunun yükselmesine sebep oluyor.

Diyabetik retinopati

Diyabetli hastalarda sıklıkla görülen bir diğer önemli hastalığın diyabetik retinopati olduğunu söyleyen Op. Dr.

Mahmut Öztürk, “Retinadaki kılcal damarların yapısını bozan diyabet, hücre kaybına yol açarak damar geçirgenliğinin bozulmasına, sarı nokta bölgesinde sıvı ve yağlı maddelerin birikmesine ve beraberinde kılcal damarların tıkanarak beslenmeyen alanların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Beslenmeyen alanlardan salgılanan bazı faktörler ise retinada yeni küçük damarların gelişmesine yol açıyor. Normal retina damarlarından farklı olan bu küçük damarlar çok kolay kanama eğilimindedir. Göz içindeki bu kanamalar, retina yüzeyinde zarların gelişmesi ve retinanın yerinden ayrılması gibi birçok sorunu da beraberinde getiriyor” diyor.

Diyabet varsa yılda en az kez göz muayenesi yapılmalı

Göz içindeki değişiklikleri tespit etmenin en güzel yolu iyi bir göz muayenesinden geçmektir. Göz doktorunuz siz görme problemlerinin farkına varmadan ciddi bir retinopatiyi tespit edip tedavi edebilir. Göz doktoru damlalarla göz bebeğinizi büyütüp gerekli aletlerle gözünüzün içini değerlendirir.

Retinopati tespit ederse tedaviye gerek olup olmadığını değerlendirmek için florescin anjiyografi (FFA) denilen özel bir ilaçlı film çektirebilir. Yüksek kan basıncı ve böbreklerle ilgili sorun varsa bunların da tedavisi gerekir.

Ayrıca diyabet hastalarının en az yılda iki defa gözleri genişletilerek muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir.

‘Diyabet’ tedavisinde altın öneriler nelerdir?

Источник: //indigodergisi.com/2016/11/diyabet-hangi-hastaliklari-tetikliyor/

Şeker Hastalığı Neden Olur? » Faydasıbu

Diyabet Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

Şeker hastalığı, diğer adıyla diyabet yaygın kronik hastalıklardan biridir. İki tipi bulunmaktadır. Tip 1 Diyabet, bilinen şeker hastalığıdır ve çok daha ağır belirtileri vardır. Tip 2 diyabet ise daha hafif belirtilere sahiptir. Güçlü bir diyet ve spor ile Tip 2 Diyabetin tedavisi mümkündür.

Şeker Hastalığının (Tip 1 Diyabetin) Belirtileri

 • Sürekli susuzluk hissi
 • Sık sık idrara çıkmak
 • Halsizlik ve üşüme hali
 • Geç iyileşen yaralar
 • Görmede bulanıklık
 • Açıklanamayan ani kilo kaybı

Tip 1 Diyabetin belirtileri çok hızlı gelişir.

Genellikle 3-4 hafta içerisinde tüm bu belirtiler kendini gösterebilmektedir. Tip 2 diyabetin belirtileri ise çok daha yavaş seyreder belki yıllar sürer..

 Hatta bazı insanlar Tip 2 diyabet olduğunun farkına varamazlar, ancak buna bağlı bir sağlık problemi nedeniyle muayene olduklarında gerçek ortaya çıkar.

Tip 1 Diyabet Neden Olur?

Tip 1 Diyabetin genel nedeni, pankreasın insülin hormonu salgılayan beta hücrelerinin vücudun kendi bağışıklık sistemi tarafından öldürülmesi sonucu gelişir. Bu hücrelerin öldürülmesi sonucunda yeterli insülin salgılanamaz ve kan şekeri yükselir. (İnsülinin görevi kan şekerini düşürmektir.) Sonuç olarak Tip 1 diyabet olarak adlandırdığımız kronik şeker hastalığı meydana gelir.

Tip 2 Diyabet Neden Olur?

Tip 2 Diyabetin nedenleri çok farklıdır. Genellikle yaşam şekli ve beslenme ile ilgilidir.

1) Fazla Kilo, Obezite ve Hareketsiz Bir Yaşam

Tip 2 Diyabet görülen hastaların çoğu aşırı kilosu olan, hareketsiz bir yaşam süren ve sporu sevmeyen insanlardır.

Çok sık yemek yiyen ve sürekli birşeyler atıştıran bu insanların kan şekeri bir iner bir çıkar bu durum daha çok iştah açar ve kişiyi bir kısır döngüye sokar.

Tüm bunların sonucunda vücudun ürettiği insüline karşı duyarlılık kaybedilir ve artık kan şekerini kontrol etmede insülin etkisi neredeyse yoktur.

2) İnsülin Direnci

Tip 2 Diyabet genellikle insülin direnci ile başlar. İnsülin direncinde karaciğer, kaslar ve yağ hücreleri yeterli insülin kullanamaz. Bu durumda hücrelere giren glikoz miktarı azalır ve kandaki glikoz oranı yüksek kalır. Bu durumda vücut insülin üretebilse bile bunu etkin bir şekilde kullanamadığı için Tip 2 Diyabet dediğimiz şeker hastalığı oluşur.

Diyabetten Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Diyabete karşı en güçlü silah yüksek lif içeriğine sahip besinlerle beslenmek, baklava, beyaz ekmek, kurabiye, şeker gibi kan şekerini yükselten ve insülin hassasiyetini düşüren besinlerden uzak durmaktır.

Ayrıca çok sık yemek yemek ve sürekli birşeyler atıştırmak da Tip 2 Diyabeti tetikler.

 • Spor yapın, en azından günlük 30 dakika yürüyüş kan şekerinizi düzenlemek için harika olacaktır.
 • Sabah kahvaltısı yapın, böylece gün içerisinde sık sık yemek yemezsiniz
 • Meyve sebze yemeye özen gösterin.
 • Beyaz ekmek yerine, siyah ve sert tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği ve kepek ekmeğini tercih edin.
 • Kan şekerinizi yükselten basit şekerlerle dolu besinlerden uzak durun
 • Fazla kilolarınızdan en kısa sürede kurtulun
 • Çörek otu ve çörek otu yağı gibi doğal bitkilerle Tip 2 Diyabetin tedavisine destek olun

Şeker Hastalığının Olumsuz Sonuçları

Şeker, iç organlar üzerinde ciddi hasarlara neden olabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Eğer makalemizin başındaki belirtilerden biri veya birkaçı sizde varsa bunu ciddiye alın, ve derhal bir iç hastalıkları uzmanına muayene olun. Detaylı bir kan testi, idrar tahlili ve şeker yükleme testi insülin durumunuz ve kandaki bazı değerleriniz hakkında net bilgi verecektir.

Şeker hastalığından (diyabetten) korunmak için özellikle yaşam kalitenizi artırmaya, karbonhidrat ağırlıklı beslenme yerine balık, süt, yoğurt gibi sağlıklı ve düşük kolesterollü protein kaynaklarına yönelmenizi tavsiye ediyoruz.

Diyebet ile İlgili Doğru Bilinen Bazı Yanlışlar

1) Şekerli Yiyecekler Yemek Şeker Hastalığı Yapar – YANLIŞ!

Tip 1 Diyabetin nedeni kesinlikle şekerli yiyecekler yemek değildir. Neden bazı insanların Tip 1 diyabete yakalandığı halde bazılarının hiç yakalanmadığı ve gençlerde – çocuklarda neden görülebildiği tam olarak bilinmese de bunun şekerli yiyecekler yemek veya abur cuburla beslenmekle zerre kadar ilgisi yoktur.

2) Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet Aynı Şeydir! – YANLIŞ

Tip 1 Diyabet insülin hormonunun hiç üretilememesidir, Tip 2 de ise insülin üretilir fakat ya yetersizdir veya vücut bunu kullanamaz. Ayrıca Tip 1 diyabet genellikle 40 yaşın altında görülür ve çocuklarda, gençlerde yaygındır.

Tip 2 ise 40 yaşın üstündeki yetişkinlerde daha çok görülür. Tip 1 diyabetin tedavisinde insülin kullanımı kaçınılmazdır, Tip 2 de ise diyet + spor + medikal tedavi ve belki insülin kullanımı söz konusu olabilir.

Sonuç olarak birbirine benzeyen iki ayrı hastalıktan söz ediyoruz.

3) Tip 1 Diyabet Hastalarını Şekerli Besinler Tüketemez – YANLIŞ!

Böyle birşey yok. Şeker yemenin Tip 1 diyabet ile ilgisi yoktur, bu hastalar diğer insanlar gibi günlük yaşamlarına devam ederler. Sadece insülin tedavisine devam etmeleri gerekmektedir.

4) Tip 1 Diyabetten Kurtulabilirsin – YANLIŞ!

Tip 1 Diyabet için bilinen bir tedavi yoktur. Eğer bu hastalığa bir kez yakalanmışsanız ömür boyu bununla yaşarsınız. Yapmanız gereken sadece doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda şeker düzeyini kontrol altında tutmak. Hepsi bu kadar.

Kaynaklar

 • //www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/symptoms-causes
 • //www.diabetes.org.uk/Guide-to-diabetes/Teens/What-is-diabetes/

Источник: //faydasibu.com/seker-hastaligi-olur/

ŞEKER HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Diyabet Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

Şeker hastalığı ya da diyabet, vücudun kan şekerini (glikoz) nasıl kullandığını ifade eden bir hastalık grubudur. Glikoz, sağlık için hayati önem taşıyan bir moleküldür. Çünkü glikoz, kas ve dokuları oluşturan hücreler için önemli bir enerji kaynağıdır. Aynı zamanda glikoz, beyinin ana yakıt kaynağıdır.

Eğer, türü ne olursa olsun ve oluşum nedenleri ne kadar farklı olursa olsun, şeker hastasıysanız, kanınızda çok fazla miktarda glikoz var demektir. Kanda çok fazla glikoz olması ise, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Kronik diyabet tip 1 ve tip 2 şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Potansiyel şeker hastalığı ve gizli şeker hastalığı ile gestasyonel diyabet, hamilelik sırasında gelişebilir fakat bebek dünyaya geldiğinde ortaya çıkabilmektedir.

Şeker hastalığını anlamak için, ilk önce glikozun vücuttaki normal işlevini anlamak gerekmektedir.

 • İnsülin, midenin alt arka kısmında yer alan pankreastaki bezden salgılanan bir hormondur.
 • Pankreas, kan içine insülin salgılamakla görevlidir.
 • İnsülin, hücrelere şeker girmesini sağlamaktadır.
 • İnsülin, kandaki şeker miktarını azaltmaya yaramaktadır.
 • Kandaki şeker düzeyi azaldığı zaman pankreas, insülin üretimi yapmaya başlamaktadır.

Glikozun Rolü

 • Glikoz, doku ve kasları meydana getiren hücreler için bir enerji kaynağıdır.
 • Glikoz iki ana kaynaktan gelmektedir; yiyecekler ve karaciğer.
 • Şeker, kan içinde emilmektedir ve insülin yardımıyla hücrelere giriş yapmaktadır.
 • Karaciğer depolama yapar ve glikoz üretir.
 • Bir süre boyunca yemek yenilmediğinde glikoz seviyesi düşmektedir ve karaciğer depoladığı glikozlarda bulunan glikojenleri parçalamaya başlamaktadır. Böylece glikoz seviyesi normal değerinde tutulmaktadır.

Şeker Hastalığı Neden Olur?

Temelde üç çeşit şeker hastalığı türü vardır; tip 1, tip 2 ve gestasyonel diyabet. Her üç diyabet türü de, vücudun insülin sağlayamaması ya da kullanamaması temeline dayanmaktadır. Buna göre, diyabet türlerine göre oluşum nedenleri aşağıdaki gibidir;

1.Tip 1 Diyabet Oluşum Nedenleri

Diyabetin bu türü, genellikle çocukluk zamanında başlamaktadır. Pankreasın insülin yapmayı durdurması ile oluşan tip bir diyabet, tüm yaşam boyu sürmektedir. Tip 1 diyabete neden olan başlıca faktörler şunlardır;

Aile geçmişi: Eğer yakınlarınızda, annede, babada ve kardeşlerde diyabet hastalığı varsa, bir sağlık kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Sadece basit bir kan tahlili ile bu hastalık teşhis edilebilmektedir.

Pankreas hastalıkları: Bu gibi hastalıklar, insülin yapılanmasını yavaşlatmaktadır.

Enfeksiyon ve hastalıklar: Bazı enfeksiyon ve hastalıklar, çoğunluğu nadir olarak, pankreasın zarar görmesine neden olabilmektedir.

2.Tip 2 Diyabet Oluşum Nedenleri

Bu tür diyabette vücut, insülini kullanamamaktadır. Bu duruma, insülin direnci adı verilmektedir. Tip 2 diyabet genellikle yetişkinleri etkilemektedir fakat yaşamın herhangi bir döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Tip 2 diyabet en yaygın diyabet türüdür. Buna göre, tip 2 diyabete neden olan başlıca faktörler şu şekildedir;

Obezite ya da aşırı kilo: Araştırmalar, obezite veya aşırı kilonun tip 2 diyabet oluşumunda başrol oynadığını göstermektedir.

Bozulmuş glikoz toleransı: Gizli şeker hastalığı bu durumun daha hafif bir formudur. Bu sorun, ileride tip 2 diyabet oluşması riskini artırmaktadır. Basit bir kan tahlili yardımı ile bozulmuş glikoz toleransını anlamak mümkündür.

İnsülin direnci: Hücrelerin insüline karşı direnç göstermesi ile başlayan tip 2 diyabette; pankreas, vücudun insülin ihtiyacını karşılayabilmek için ekstradan çalışmak durumunda kalmaktadır.

Etnik köken: Diyabet türleri genellikle, İspanyol/Latin Amerikan, Afrikan-Amerikan, Amerika yerlileri, Asya-Amerikan, Pasifik Adaları ve Alaska yerlilerinde gözlenmektedir.

Yüksek tansiyon: Bunun anlamı, büyük tansiyonun 140 ve küçük tansiyonun 90 değerinde olmasıdır.

Bunların dışında;

 • İyi kolesterol değerlerinin düşük olması (HDL) – trigliserid seviyesinin yüksek olması,
 • Sedentar yaşam tarzı (hareketsizlik),
 • Genetik faktörler,
 • Polikistik yumurtalık sendromu,
 • 45 yaşından fazla olmak,
 • Aşırı kilo ya da obezite

Tip 2 diyabet oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir.

3.Gestasyonel Diyabet Oluşum Nedenleri

Hamilelik döneminde oluşan bu diyabet türünün oluşum nedeni, plesantanın ürettiği hormonlar ya da çok az miktarda üretilen insülindir.

Annenin yüksek kan şekeri değerleri taşıması, bebeğin de yüksek kan şekeri değerine sahip olmasına neden olmaktadır. Bu durum, tedavi edilmediğinde büyüme ve gelişme sorunlarına yol açabilmektedir.

Gestasyonel diyebete neden olan faktörler şu şekildedir;

 • Obezite ya da aşırı kilo,
 • Glikoz intoleransı,
 • Aile hastalık geçmişi,
 • Yaş – ileriki yaşlarda gebe kalmak.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığının belirtileri, kan şekerinin ne miktarda yükseldiğine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Bazı insanlar, özellikle de gizli şeker ya da tip 2 diyabet hastaları, başlangıçta herhangi bir belirti göstermeyebilirler.

Tip 1 diyabetin belirtileri ise, daha hızlı şekilde ortaya çıkmaktadır ve daha şiddetli olabilmektedir. Buna göre, tip 1 ve tip 2 diyabet belirtileri şu şekildedir;

 • Artan susuzluk hissi,
 • Sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı,
 • Aşırı açlık hissi,
 • Nedeni anlaşılmayan kilo kaybı,
 • İdrarda keton varlığı (kasların ve yağların bozulmasıyla oluşan bir yan üründür ve yeterli insülin olmadığında gerçekleşmektedir),
 • Yorgunluk ve bitkinlik,
 • Asabiyet,
 • Görmede bulanıklık,
 • Yavaş iyileşen yaralar,
 • Sık sık enfeksiyon kapma. Örneğin; diş etlerinde, ciltte ya da vajinada gerçekleşen enfeksiyonlar.

Risk Faktörleri

Şeker hastalığında risk faktörleri, diyabet türüne bağlı olarak değişmektedir;

Tip 1 diyabet risk faktörleri: Her ne kadar tip 1 diyabetin nedenleri tam olarak bilinmese de, aşağıdaki faktörler tip 1 diyabet riskini artırmaktadır;

 • Aile hastalık geçmişi,
 • Çevresel faktörler – viral hastalıklar
 • Bağışıklık sistemi hücrelerinde hasar varlığı (otoantikorlar),
 • Beslenme faktörleri – düşük D vitamini gibi,
 • Coğrafi faktörler – Finlandiya ve İsveç gibi bazı ülkelerde tip 1 diyabet riski daha fazladır.

Tip 2 diyabet risk faktörleri: Yapılan araştırmalar, gizli şeker ve tip 2 diyabetin oluşum nedenini bütünüyle açıklayamamaktadır. Fakat bazı faktörler tip 2 diyabet riskini artırmaktadır;

 • Kilo – buna göre, vücutta ne kadar yağ dokusu varsa, hücrelerin insülin direnci göstermesi de bir o kadar fazla olacaktır.
 • Hareketsizlik – fazla kilo alma riski ve dolayısıyla insülin direnci anlamına gelmektedir.
 • Genetik faktörler – aile bireylerinde diyabet görülmesi,
 • Irk – İspanyol, Amerikan yerlileri ve Asya-Amerikan gibi koyu ten ırk,
 • İlerlemiş yaş,
 • Gestasyonel diyabet – 4 kilogramdan fazla doğan bebeklerde risk vardır,
 • Polikistik yumurtalık sendromu,
 • Yüksek tansiyon,
 • Anormal kolesterol ve trigliserid değerleri.

Gestasyonel diyabet risk faktörleri: Bu tür diyabet herhangi bir hamile kadında gelişebilmektedir. Fakat bazı kadınlar diğerlerine göre daha riskli konumdadır. Bu risk faktörleri şöyledir;

 • 25 yaşından büyük kadınlar,
 • Aile ya da bireysel hastalık geçmişi,
 • Aşırı kilo,
 • Etnik köken.

Komplikasyonlar

Uzun vadede, şeker hastalığı komplikasyonları kademeli olarak gerçekleşebilmektedir. Eğer uzun zamandır şeker hastasıysanız, komplikasyon riski de artmış demektir. Hatta bazı komplikasyonlar hayati önem taşıyabilmektedir. Bu kompliksayonlar aşağıdaki gibidir;

 • Kardiovasküler hastalıklar,
 • Sinir hasarı (nöropati),
 • Böbrek hasarı (nefropati),
 • Göz hasarı (retinopati) – görme kayıpları gibi,
 • Ayaklarda şiddetli enfeksiyonların oluşması,
 • Cilt sorunları – bakteriyel ve mantar enfeksiyonları,
 • İşitme bozukluğu,
 • Alzheimer hastalığı.

Gestasyonel diyabet komplikasyonları ise, bebekte meydana gelebilmektedir ve şu şekildedir;

 • Aşırı gelişme – plasentadaki ekstra glikoz, bebeğin pankreasının ekstra insülin üretmesini tetiklemektedir. Bu durum ise bebeğin fazla büyümesine (makrozomi) yol açabilmektedir.
 • Düşük kan şekeri,
 • İlerleyen yaşlarda tip 2 diyabet riski,
 • Ölüm – tedavi edilmeyen gestasyonel diyabet bebeğin doğumdan kısa bir zaman sonra, hayatını kaybetmesine yol açabilmektedir.

Annede meydana gelebilen gestasyonel diyabet komplikasyonları şöyledir;

 • Preeklampsi – yüksek tansiyon ile karakterize olmaktadır ve idrarda aşırı miktarda protein birikmesine yol açmaktadır.
 • Diğer gebeliklerde de aynı şeker hastalığının yaşanması riski.

Tanı ve Testler

Genellikle kan şekeri kontrolü sırasında ve aniden ortaya çıkan belirtiler ile kendini gösteren tip 1 diyabetin tanısı, diğer diyabet türlerine göre daha kolaydır. Fakat diğer diyabet türlerinin tanısı için, aşağıda verilen tarama testleri yapılmalıdır;

G hemoglobin (A1C) testi: Bu test sonucunda, A1C seviyesinin yüzde 6,5 ya da daha fazla çıkması, şeker hastalığı göstergesidir. Bu değerin 5,7 altında olması ise normal değerdir.

Rastgele kan şekeri testi: Buna göre 200 desilitre miligram (mg/dL) ve üstü kan şekeri değeri, şeker hastalığı göstergesidir.

Açlık kan şekeri testi: Bu test sonuçlarına göre, 100 mg/dL değerinin altı normaldir. Fakat eğer 126 mg/dL ve daha fazla ise şeker hastalığı işareti olabilmektedir.

Oral glikoz tolerans testi: Şekerli bir sıvı içilerek iki saat boyunca periyodik olarak kan şekeri seviyesi test edilmektedir. Sonuçlar 140 mg/dL değerinde ya da altında çıkarsa normaldir ve iki saat sonra 200 mg/dL değerinden fazla çıkar ise şeker hastalığı göstergesidir.

Gestasyonel diyabet tanı testleri ise şu şekildedir;

 • İlk glikoz bağışıklık testi: Bir glikoz şurubu içilir ve bir saat sonra kan testi ile kan şekeri değeri ölçülür. Eğer bu test sonucu 140 mg/dL değeri ve altındaysa normaldir.
 • Glikoz takip tolerans testi.

Tedavi ve İlaçlar

Şeker hastalığının türüne göre, kan şekeri izlenerek, insülin ve oral ilaçlar kullanılarak tedavi geliştirilmektedir. Sağlıklı beslenmek, sağlıklı kilo değerlerinde kalmak ve düzenli egzersiz yapmak, şeker hastalığını kontrol altına almaya yardımcı olmaktadır.

Şeker hastalığının tüm türleri için uygulanan tedavi şekilleri şöyledir;

 • Sağlıklı beslenmek – sebze ve tam tahıl ağırlıklı beslenmek, hayvansal gıdalar, rafine karbonhidrat ile şekerlerden uzak durmak.
 • Fiziksel aktivite – düzenli olarak yapılmalı.
 • İnsülin tedavisi
 • Oral ya da diğer ilaçlar – reçeteli olarak kullanılan oral ya da enjekte ilaçlardan oluşmaktadır.
 • Organ nakli – bazı tip 1 diyabetli hastalara pankreas nakli yapılabilmektedir.
 • Bariatrik cerrahi.

Yaşam Stili ve Evsel Çareler

Şeker hastalığı ciddi bir hastalıktır ve ciddi komplikasyonlar yaşanmasına yol açmaktadır. Bundan dolayı, yaşam stilinde yapılan bazı değişimler, tedaviye yardımcı olacaktır. Bunlar şu şekildedir;

 • Şeker hastalığını yönetmek ve kontrol altına almak,
 • Sağlıklı beslenmek ve doymuş yağ tüketimine sınır getirmek,
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak kan şekerini dengelemeye yardımcı olacaktır,
 • Diyabet bilekliği kullanmak,
 • Düzenli olarak fiziksel muayene ve göz muayeneleri yaptırmak,
 • Aşıları güncel olarak yaptırmak – zatürre ve hepatit B aşıları gibi,
 • Ayak sağlığına dikkat etmek – günlük olarak ılık su ile yıkamak ve nemlendirici kremler sürmek, herhangi bir yara, kesik, kızarıklık ya da şişme olup olmadığını kontrol etmek.
 • Tansiyonu ve kolesterolü kontrol altına almak,
 • Diş bakımına önem göstermek,
 • Sigara kullanımı söz konusu ise, bırakmaya çalışmak,
 • Alkol tüketimine sınır getirmek,
 • Stresten olabildiğince kaçınmak.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Kan şekerini kontrol altına almak ya da A1C seiyesini düşürmek, şeker hastalığı tedavisinde temel amaçtır. Eğer, alternatif tedavi yöntemleri yardımıyla tedaviye destek olmak istiyorsanız, ilk önce doktor onayı almanız gerekmektedir.

Alınacak Önlemler

Şeker hastalığında, tip 1 diyabeti önlemek mümkün değildir ancak bazı sağlıklı seçimler ile, diyabet 2, gizli şeker ve gestasyonel diyabet hastalığını önlemek mümkün olabilmektedir. Buna göre alınacak önlemler şu şekildedir;

 • Sağlıklı beslenmek, düşük yağ ve kalori oranı olan yiyecekler ile yüksek lifli gıdaları tercih etmek,
 • Daha fazla hareket etmek,
 • Fazla kilolardan kurtulmak.

Источник: //evdesifa.com/seker-hastaligi-neden-olur/

Diyabet (Şeker) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Diyabet Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

Kan şekerini düzenleme görevinde olan pankreas bezi, midenin arka kısmında bulunan bir organdır. Vücudun ihtiyacına göre çeşitli hormonları salgılayan pankreas bezi, insülin hormonunu da salgılamaktadır. İnsülin hormonunun salgılanmaması durumunda hücrelerin şekersiz kalması sonucunda şeker kanda birikir.

Hücrelere ulaşamayan şekerin kanda birikmesi ile kan değerlerinde şeker olması gerekenden yüksek çıkar. Bu durum da hücrelerin zarar görmesine neden olur. Şekerin vücut için zararlı olması, fazlasının da zehir etkisi oluşturmasına neden olur.

Karaciğer Yağlanması Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Şeker hastalığı tüm dünyada çok yaygın bir hastalık olmakla birlikte, nedenleri arasında en fazla riski genetik yatkınlık oluşturmaktadır.

Kanda fazla miktarda bulunan şekerin vücuda pek çok zararı bulunmaktadır. Bu hastalıkların en başında gelen şeker hastalığı, yaş faktörüne bakmaksızın her yaş grubunu tehdit eden bir hastalıktır.

Sonrasında vücuttaki tüm organlar zarar görebilir.

Diyabet (Şeker) Hastalığı  Nedir?

Oluştuğunda kronik boyutta görülen diyabet hastalığı vücuda giren şekerin ulaşması gereken hücrelere ulaşamayıp kanda birikmesi durumudur. Bu sebeple tüm insanlar için insülin hormonunun normal şekilde salgılanması oldukça önemlidir. Kana ulaşan şeker pankreas bezinin beta hücrelerinden salgıladığı insülin hormonu aracılığı ile hücrelere ulaşmaktadır.

Pankreasın yeterli seviyede insülin hormonu üretememesi veya üretilen insülinin etkili şekilde kullanılamaması sonucu kanda birikmektedir. Bu sayede kan şekeri düzeyi yükselmektedir. İnsülin hormonunun sağlıklı bireylerdeki gibi normal düzeyde olmaması durumunda şekerin kanda kalması birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Diyabeti olmayan bir bireyin kan şekeri düzeyi açlık halinde; max.120 mg/dl, tokluk halinde (yemekten 2 saat sonra) max.140 mg/dl şeklindedir.

Diyabet Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Diyabet hastalığı Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki çeşide ayrılmaktadır. Her iki türde de belirtiler yaklaşık aynı olmasının yanı sıra teh ve risk boyutları farklılık göstermektedir.

Tip 1 Diyabet Nedir?

Tip I diyabet; 30 yaşından önce başlamaktadır. Hastalar, genellikle normal kiloda ya da zayıf olarak gözlenmektedir.

Tip 1 diyabet vücudumuzdaki pankreasın hasar görmesi sonucunda insülin üretemez hale gelmesi ile ortaya çıkan bir durumdur.

İnsülin üretilemediği için Tip 1 diyabette insülin tedavisi mutlaka gereklidir ve bu hastaların yaşamları boyunca insülin kullanmaları gerekir. Kullanmadıklarında hayatlarını sürdüremezler.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 diyabet genellikle genetik faktörler sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu hastalarda insülin direnci bulunur ancak insülin salgılama mekanizmasında bozukluk mevcuttur.

Hastalar genellikle kiloludur. Tip 2 diyabetik hastalar, beslenme ve egzersizle hastalığı yavaşlatabilmektedirler.

Ancak ilerleme olduğunda, karaciğer veya böbrek yetmezliğine yol açacak bir durumda insülin kullanabilirler.

Diyabet Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Diyabet hastalığının en önemli nedenlerinden biri aile geçmişindeki en yakın bireylerde bu hastalığın görülmesidir.

Kalıtımsal yatkınlıktan dolayı görülme olasılığı oldukça yüksek olan şeker hastalığında, kişinin beslenme alışkanlıkları ve çevresel faktörler de rol oynamaktadır. Diyabet hastaları yaşamları boyunca bu hastalıkla uğraşmak zorundadırlar.

 Her yaştan kişiyi tehdit eden şeker hastalığı, aşırı şeker tüketimine bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Diyabet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Diyabet hastalığını erken teşhis etmede en önemli belirti, fazla susama isteği oluşturmasıdır. Ayrıca iştahın açılması ve şekerli yiyeceklere olan düşkünlük de şeker hastalığının belirtileri arasındadır. Vücuttaki yaraların geç kapanması ve ciltteki belirgin kuruluk da diyabet hastalığına işaret etmektedir.

Diyabet hastalığına sahip olan kişilerin halsizlik ve çabuk yorulma gibi şikayetleri vardır. Gözlerin bulanık görmesi ve sık idrara çıkma gibi belirtileri yaşayanların insülin dirençlerini kontrol ettirmelerinde fayda vardır.

Diyabet Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Diyabete yakalanma riskini azaltmak için alınabilecek en etkili önlemlerden biri kilo almamaya özen göstermek, varsa da fazla kiloların verilmesine çaba harcamak olacaktır.

Ayrıca beslenme düzeni içinde liften zengin gıdalara yer verilmesi gerekmektedir.

Şeker hastalığından korunmak için alınabilecek en önemli önlem ise çok fazla şeker içeren gıdalar, gazlı içecek ve meyve suyu gibi şeker oranı yüksek içeceklerden uzak durmaktır.

Diyabet Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Her diyabet hastasının tedavi sürecinin farklılık göstermesinden dolayı, uygulanan tedavinin kişiye özel olması gerekir.

İlaç tedavisi ile kontrol altında tutulması mümkün olan şeker hastalığı için, doktor önerilerine kulak vermek son derece önemlidir.

Ayrıca belli bir perhiz listesine göre beslenildiği sürece, diyabet hastaları da uzun yıllar boyunca yaşamlarını sürdürebilmektedir.

Alzheimer Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?

Stres faktörünün diyabet hastalığı üzerindeki etkileri de oldukça olumsuzdur.

Bu sebeple öncesinde ve tedavi sürecinde de stresten mümkün oldukça uzak durulmalı ve tedaviye motive edici hareketlerde bulunulmalıdır.

En yakınlarında diyabet bulunan kişilerin de bu hastalığa yakalanma ihtimalleri oldukça güçlüdür. Bu nedenle erken dönemde fark edilmesi için gerekli tetkiklerin yapılması tavsiye edilir.

Gizli Şeker Nedir?

Gizli şeker tıpta “bozulmuş glukoz toleransı” olarak ifade edilmektedir. Şeker hastalığı olmamakla birlikte, şeker yükleme testi ile tespit edilmektedir. Kan şekeri açlıkta max. 100 mg/dL olmalıdır.

Ancak şeker yüklemesinden sonra ikinci saatte ölçülen kan şekeri değeri 140-199 mg/dL arasındadır. Bu hastaların şeker hastası olma ihtimali yüksektir. Bu demek oluyor ki gizli şekeri olan kişiler perhiz altında olmalıdırlar.

Источник: //bilgihanem.com/diyabet-seker-hastaligi-nedir/

Diyabet Nedenleri

Diyabet Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

Diyabet hastalığı neden olur? Diyabetin nedenleri, genetik yapınıza, aile öyküsüne, etnik kökene, sağlık ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Her tip diyabetin nedeni olan yaygın bir şeker diyabet nedeni bulunmamaktadır.

Tanımlanmış bir diyabet nedeni bulunmamasının nedeni, diyabet nedenlerinin bireyin kendisine ve hastalığın tipine bağlı olarak değişmesidir. Örneğin; Tip 1 diyabetin nedenleri gestasyonel diyabetin nedenlerinden önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Benzer şekilde, tip 2 diyabetin nedenleri tip 1 diyabetin nedenlerinden oldukça farklı olabilmektedir. (1)

Tip 1 Diyabet Nedenleri

Tip 1 diyabet, insülin üreten pankreastaki hücreleri yok eden bağışıklık sisteminden kaynaklanmaktadır. Bu durum, insülin miktarına etki ederek diyabete neden olmaktadır.

Yani sonuç olarak, buna bir otoimmün reaksiyon veya otoimmün neden olmaktadır, çünkü vücut kendine saldırmaya başlamaktadır. Belirli herhangi bir diyabet nedeni bulunmamaktadır, ancak aşağıdaki tetikleyiciler diyabet gelişmesine neden olabilmektedir:

 • Viral veya bakteriyel enfeksiyon
 • Gıda içerisindeki kimyasal toksinler
 • Tanımlanamayan bir bileşenin otoimmün reaksiyona neden olması

Altta yatan genetik bozukluklar da tip 1 diyabet nedeni olabilmektedir. (2)

Tip 2 Diyabet Nedenleri

Tip 2 diyabetin nedeni genellikle çok faktörlüdür, yani birden fazla diyabet nedeni söz konusu olabilmektedir. Çoğu zaman, en zorlayıcı faktör, bir aile öyküsüyle beraber gelen tip 2 diyabettir.

Bu en muhtemel tip 2 diyabet olarak bilinmektedir. Tip 2 diyabet geliştirme riskini artıran çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır, bunların biri veya hepsi durumun gelişme riskini arttırabilir. (3)

Tip 2 diyabet riski artıran risk faktörleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Aşırı kilolu veya obez olmak
 • Yerleşik bir yaşam tarzı yaşamak
 • Yaşın artması
 • Kötü beslenme

Diğer tip 2 diyabet risk faktörleri arasında gebelik veya hastalık gibi durumlar bulunmaktadır. (4)

Gestasyonel Diyabet Nedenleri

Gebelikte yaşanan diyabet gestasyonel diyabet olarak da bilinir; ancak halen tam olarak nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, bu durumu geliştirme riskini artıran bir takım risk faktörleri bulunmaktadır:

 • Gestasyonel diyabet ile ilgili aile öyküsü
 • Fazla kilolu veya obez olma
 • Polikistik över sendromu
 • Kilolu bir bebek doğurma

Gestasyonel diyabetin nedenleri etnik kökenden kaynaklanıyor olabilir, çünkü bazı etnik grupların gestasyonel diyabet riski daha yüksektir. (5)

Diğer Diyabet Nedenleri

Diğer potansiyel diyabet nedenleri ise şöyle sıralanmaktadır:

 • Pankreatit veya pankreatektomi: Pankreatit’in diyabet gelişme riskini arttırdığı bilinmektedir.
 • Polikistik over sendromu: Polikistik over sendromunun temel nedenlerinden biri, obeziteye bağlı insülin direncidir; bu da pre-diyabet ve tip 2 diyabet riskini artırabilmektedir.
 • Cushing sendromu: Bu sendrom, artan kan şekeri seviyelerine hizmet eden kortizol hormonunun üretimini arttırmaktadır. Çok fazla miktarda kortizol diyabete neden olabilir.
 • Glukagonoma: Glukagonomaya sahip hastalar, insülin üretimi ve glukagon üretimi seviyeleri arasında bir denge eksikliği nedeniyle diyabet yaşayabilmektedir.
 • Steroid ile ilgili olan diyabet (steroid diyabet), glukokortikoid tedavisinin uzun süreli kullanımı nedeniyle ortaya çıkan nadir bir diyabet şeklidir. (6)

Diyabet Nedir?

Diyabet, kandaki şeker seviyelerinin çok yüksek olması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kan şekeri vücudun ana enerji kaynağıdır ve yediğiniz gıdalardan gelmektedir.

Pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin, gıdalardan enerji almak için hücrelerinize girmesine yardımcı olur. Bazen vücudunuz yeterli insülini yapamaz ya da insülini iyi kullanmaz.

Bu durumda, şeker daha sonra kanınızda kalır ve hücrelerinize ulaşamaz.

Zamanla, kandaki çok fazla şeker sağlık problemlerine neden olabilir. Diyabetin kesin bir tedavisi olmasa da, diyabetinizi idare etmek için bazı adımlar atabilir ve sağlıklı kalabilirsiniz. (7)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Diyabet nedir?

Diyabet Belirtileri

Diyabet belirtileri kan şekerinizin ne kadar yükseldiğine bağlı olarak değişmektedir. Bazı insanlar, özellikle de pre-diyabetik veya tip 2 diyabet olanlar, diyabet başlangıcında belirti yaşamayabilir. Tip 1 diyabette ise, belirtiler hızlı bir şekilde ortaya çıkma eğilimi gösterir ve daha şiddetli olur.

Diyabet nasıl anlaşılır? Tip 1 ve tip 2 diyabetin bazı belirtileri şunlardır:

 • Susuzluk yaşama
 • Sık idrara çıkma
 • Aşırı açlık
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İdrarda keton varlığı (ketonlar, yeterli insülin olmadığında ortaya çıkan kas ve yağ parçalanmasının bir yan ürünüdür)
 • Yorgunluk
 • Sinirlilik
 • Bulanık görme
 • Yavaş iyileşen yaralar
 • Dişeti veya cilt enfeksiyonları ve vajinal enfeksiyonlar gibi enfeksiyonların sık yaşanması (8)

Diyabet belirtileri fazlası için tıklayınız

Diyabet Tedavisi

Diyabet nasıl geçer? Tip 2 diyabet yaşam tarzı değişiklikleri, özellikle de egzersizle kilo kaybı ve daha sağlıklı gıdalar tüketme ile tersine çevrilebilir. Bazı tip 2 diyabet vakaları kilo kaybı cerrahisi ile de tedavi edilebilir. Ancak, Tip 1 diyabet için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Tip 1 diyabetin veya tip 2 diyabetin tedavisi, ilaçlar, diyet ve kan şekeri seviyesini kontrol etmek için egzersiz yapmayı içermektedir.

Kan şekeri, kolestrol ve tansiyon düzeyleriniz üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmak böbrek hastalığı, göz hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, kalp krizi ve felç riskini azaltmanıza yardımcı olmaktadır.

Diyabet komplikasyonlarını önlemek için, yılda en az iki ile dört kez doktorunuza başvurun. Sahip olduğunuz herhangi bir sorun da varsa, bu konu hakkında doktorunuzdan bilgi alın. (9)

Diyabet Ameliyatı

Tip 1 diyabetin bazı komplikasyonları ameliyatla tedavi edilir. Pankreas ameliyatı da bunlardan biridir. (10)

Tip 2 diyabetin tedavisi için herhangi bir ameliyat bulunmamaktadır, ancak tetikleyici faktörleri kontrol altına almak için diğer tıbbi koşullara ameliyat uygulanabilmektedir. Örneğin, obezite problemi varsa mide cerrahisinden (bariatrik cerrahi) yararlanılmaktadır. (11)

Diyabet İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diyabet teşhisi ve tedavisi için aile hekimi, dâhiliye uzmanı (iç hastalıkları uzmanı), çocuk doktoru, endokrinolog (metabolizma hastalıkları uzmanı) ve diyetisyenden yardım alabilirsiniz. (13)

Diyabet tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Источник: //www.acil.net/diyabet-nedenleri/

Diyabet Nedir, Diyabet Hastalığı Belirtileri

Diyabet Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

diyabet nedir, diyabet hastalığı belirtileri

Diyabet nedir? Diyabet belirtileri nelerdir? Diyabet hastalığı, pankreas tarafından yeterince insülin üretilememesi ya da üretilen insülinin vücut tarafından verimli kullanılamamsı ile oluşan ve ömür boyu devam eden bir hastalıktır.

Sağlıklı metabolizmalarda besinler bağırsaklarda parçalanarak şekere (glikoza) dönüşür. Parçalanarak şekere dönüşen besinler kana geçer ve kan şekerini yükseltir. Sağlıklı kişilerde kandaki bu glikoz pankreasın salgıladığı insülin hormonuyla hücrelere taşınır.

Eğer insülin hormonu yeterince yoksa ya da işlevini yapamıyorsa şeker hücrelere taşınamaz ve kandaki şeker artar. Kan şekeri hastalığı meydana gelir.

Diyabetin en yaygın erken habercisi sık idrara çıkmak ve artan susuzluk hissidir. Bu erken belirtiler genellikle yükselen kan şekeriyle bağlantılıdır. Hastalığın birkaç tipi vardır. Diyabetin en yaygın görülen tipleri:

Diyabet Hastalığı

 • Tip 1 diyabet nedir: Genellikle 30  yaş öncesi normal kilodaki kişilerde bir anda ortaya çıkar. Tip 1 diyabetin sebebi bağışıklık sisteminin pankreasa zarar vermesi sonucunda pankreasın yeterince insülin üretememesidir.

  Tip 1 diyabet hastalığı genellikle çocukluk döneminde başlar, nadiren de ilerleyen yaşlarda görülür. Tip 1 diyabetin ciddiye alınması gerekir. Sadece yediklerine dikkat edilmesi ve kilo kontrolü ile iyileşebilecek bir hastalık değildir.

  Tip 1 diyabetli kişiler kandaki şekerin ölümcül seviyeye ulaşmaması ve diğer ciddi komplikasyonlardan korunmak için her gün düzenli olarak günde birkaç defa insülin iğnesi yapmalıdır.

 • Tip 2 diyabet nedir: Daha çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar ve kilolu insanlarda görülür.

  Diyabetli hastaların %90’ından fazlasını tip 2 oluşturur. Tip 2 diyabette insülin üretiminin devam etmesine karşılık, üretilen insülin miktarının yeterli olmaması veya vücut hücrelerinin insüline direnç göstermesi söz konusudur. Bu gruptaki hastaların büyük kısmı obezdir.

  Tip 2 diyabet genellikle yetişkinlerde görülür ve yavaş yavaş gelişen bir hastalıktır. Ancak günümüzde obez çocukların sayısının artması ile tip 2 diyabetin çocuklardaki görülme sıklığı da artmaktadır. Bu tipteki hastalar çoğunlukla insülin iğnelerine ihtiyaç duymazlar.

  Ağızdan alınan ilaçlar, beslenmenin düzenlenmesi, kilo verilmesi ve egzersizler hastalığın tedavisi için yeterli olur. Bununla birlikte tip 2 diyabetli hastaların bir kısmı ilerleyen dönemlerde insüline ihtiyaç duyar.

diyabet hastalığı

Diyabet Nedenleri

 • Tip 1 diyabet nedenleri: Çevresel faktörlerden ya da genetik yatkınlıktan kaynaklandığı düşünülmektedir. Kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir.

 • Tip 2 diyabet nedenleri: Tip 1’de olduğu gibi çevresel faktörlerin ve genetik yatkınlığın etkili olduğu düşünülmektedir.

  Fazla kilolu olmak tip 2 diyabette önemli bir tetikleyicidir ancak hastaların hepsi fazla kilolu değildir. Kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Diyabet Diyeti

Diyabetli hastaların yememsi gerekenler: Şeker ve şekerli yiyecekler, hazır meyve tozları, boza, sıcak çikolata, kola, meşrubatlar, şekerli içecekler, alkollü içeceklerin hepsi, helva, kek, pasta, kurabiye, börek, bisküvi, şekerli tatlılar, yağda kızartılmış yiyeceklerin tamamı, sakatatlar, yağlı et, salam, sosis, sucuk, kavurma, pastırma, salata sosları, mayonez, ketçap, tahin, pasta sosları, krema, kaymak, iç yağı, tere yağı, margarin ağı ve kuyruk yağı.

diyabet nedir

Diyabet diyeti tedavinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Diyabetli hastalar için örnek bir diyabet diyeti listesi:

 • Sabah: Şeker eklenmemiş 2 tatlı kaşığı kuş burnu marmelatı, 2 dilim çavdar ekmeği, 2 kibrit kutusu az tuzlu peynir, 4 tane sivri biber, 1 fincan yeşil çay.
 • Ara öğün: Kabuklarıyla birlikte 1 tane yeşil elma.
 • Öğlen: Boza kıvamında 1 kase sarı mercimek çorbası, Derisiz ve kızartma 1 porsiyon az yağlı balık ya da tavuk.
 • Ara öğün: 1 avuç yaban mersini, 1 bardak yağsız süt, 15 tane tuzsuz çiğ fındık.
 • Akşam: Boza kıvamında 1 kase sarı mercimek, sivri biberli 54-5 kaşık bulgur, brokoli, ıspanak ya da pırasa.
 • Gece: 1 fincan kuşburnu çayı, tuzsuz sarı leblebi.

Источник: //saglikloji.com/diyabet-nedir-diyabet-hastaligi-belirtileri/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Diyabetlilerde (Şeker Hastalarında) Ayak Yaraları
Diyabetlilerde (Şeker Hastalarında) Ayak Yaraları
Diyabetlilerde Karıncalanma, Uyuşma ve Yanma Hissine Dikkat!
Diyabetlilerde Karıncalanma, Uyuşma ve Yanma Hissine Dikkat!