Diyabet Hastalarında Ayak Bakımı ve Ayakkabı Seçimi

içerik

Diyabetik ayak bakımı – Sağlıklı ayaklar için bakım nasıl olmalı?

Diyabet Hastalarında Ayak Bakımı ve Ayakkabı Seçimi

Diyabetik ayak bakımı ve sağlıklı şekilde ayaklara bakım yapmak için aşağıdaki uygulamalar tüm yükü kaldıran ayaklar için önemlidir ve uygulamalar aksatılmadan düzenli olarak yapılmalıdır. Ayaklardaki dolaşım ne derece artarsa ayak sağlığı o derece rahatlar!

Diyabet rahatsızlığı bazı sorunlarla birlikte ayrıca sorumluluk gerektiren ömür boyu süren bir hastalıktır. Diyabeyik ayak ise hastalarda en ciddi bölge olarak kabul edilir. Diyabet hastalarının yarısında diyabetil ayak gelişme riski bulunur.

Ayak sorunlarının önemi bu sebeple büyüktür. Kan şekeri çok yüksek ve düzensiz olduğunda ayaklarda sorunlar yaşanmaya başlar. Sebebine gelince; damarlardaki kan dolaşımının bozukluğundan kaynaklanmasıdır.

Dolaşım bozukluğunun olduğu zamanlarda damarlar tahrip olur ve yeteri kan ulaşamadığı organlarda işlev bozuklukları oluşur.

Ayak bakımı

Ayaklardaki cilt tabakası yumuşak ve kuru halde olmalıdır. Deriyi nemlendirmek adına deri (cilt) kremleri kullanabilirsiniz.

Bakımda neler yapmalısınız?

 1. Bakımın haftalık olarak 2 kez veya 3 sefer 10 dakika gibi bir zaman ayırarak ılık şekilde küvet veya leğen yardımı ile özellikle ayakların yorgunluğunun sebep olduğu ağrılar ve dolaşım hızı adına çok önemlidir. Bu uygulama ile, ayak derisinde oluşan ölü hücre/doku ortadan kalkarak temizlik sağlanmış olur.
 2. Ayaklarda çok terleme gelişiyorsa bunun önüne geçmelisiniz.
 3. Tırnakları tek seferde yani bir hamle ile keserek kısa ve düz olmasını sağlayın.
 4. Tırnakların altında dış atıklar, ölü deri tabakaları veya kir dokusu bırakılmamalı zarar vermeden yumuşak malzemeler ile bunlar temizlenmelidir.
 5. Ayakkabıların sıkışma yapmaması, baskı ile sürtünmeyi arttırmaması bu bakım öncesinde önemlidir. Rahat ayakkabılar giyilerek terlemenin önüne geçilir.
 6. Mümkünse günde 2 sefer ayakkabı değiştirilmelidir.

Ayaklara ılık ayak banyosu ardından bir masaj uygulaması yaparak, ölü derinin daha kolay atılması, kan dolaşımını daha fazla arttırması, kas ve ligamentleri rahatlatmak adına ayak bakımında yeri büyüktür. Ayak masajı konusunda bilgili değilseniz, fizik tedavi ve rahabilitasyon uzmanlarının önereceği yöntemleri deneyebilirsiniz.

Diyabetik ayak bakımı

Diyabet hastaları ayak bakımını nasıl yapmalıdır?

Diyabet hastaları için ayaklara yapılacak bakım, zayıf olan kan dolaşımı ve sinirlerde oluşabilecek hasar riski adına günlük bakım çok önemli yer tutar.

Şeker hastası olanların ayaklardaki bakım adına daha çok bilgili olmaları ve bilgi almaları gereklidir. Bilinçlenmek adına bu bakım önemlidir. Önleyici bir ayak bakımı bu gruptaki hastaların istemeyecekleri sonuçla karşılaşma risklerini ortadan kaldırır.

Diyabetik durumuna maruz kalan hastaların kan şekeri seviyelerini kontrol altında bulundurmaları, yaptıkları diyetler ve ilaç alışkanlıklarını mutlaka tamı tamına yerine getirmeleri gerekir.

Bu diyet ve ilaç konusuna dikkat edilirse ayaklarda oluşabilecek sinir ve damar hasarlarına karşı önemli derecede korunma sağlanmış olur.

Diyabetik ayak bakımında neler yapılmalı?

 1. Günlük aksatılmadan ayaklar kontrol edilmelidir. Herhangi bir enfeksiyon veya yaranın oluşabileceğine dair ayaklarda renk değişmesi, şişme veya sertlik olup olmadığı kontrol edilmeli.
 2. Ayak yıkama suyu çok sıcak tutulmamalıdır ve ılık olmalıdır. Yıkamanın tamamlanmasının artından sadece diyabetli kişinin kullandığu temiz havlu ile iyice kurulanmalıdır.

 3. Diyabetik ayak kremi: Nemlendirici kremler kullanılabilir ancak dikkat edilmesi gereken parmak arasına krem sürülmemelidir.
 4. Nasır oluşumu gözlenen yerler çok dikkatli temizlenmeli, hastanın kendisi yapmalı ve yakıcı maddeler kullanmaktan kaçınılmalıdır.

 5. Tırnak kesiminde dikkat edilmesi gereken konu; kısa olmasının yanında düz kesilmeli ve kenar uçlarının diğer parmağa teması engellenmelidir. Tırnakları keserken buna dikkat edin. Sivri uçlu ayakabılar giyilmemelidir.
 6. Sert ayakkabı almayın ve giymeyin, topuklu ayakkabılardan uzaklaşın ve çıplak ayaklar ile yürümeyin.

  Mutlaka ayakkabıları giymeden önce içine bakın, kesici, yaralayıcı, taş, toprak vs. cisimler olmadığından emin olun.

 7. Kan dolaşımı için dar elbiseler giymeyin, bacakları sıkacak dar kot pantalon tercih etmeyin.
 8. Diyabetik olanlarda sandalate ve tokyo tarzı ayak giyecekleri tercih edilmemeli.

 9. Üşüyen ayaklara çorap giyilmesi gerektiğinden, ısıtıcılar, sobalar ve sıcak su torbaları üşümeyi geçirmek adına tercih edilmemelidir.
 10. Bacak bacak üzerine atılarak oturmak dolaşım bozukluğu yaratacağından oturmayınız.
 11. Hergün  ayakların alt ,üst, topuk ve parmak kısımları el ile dokunularak his kaybının olup olmadığına bakılmalıdır.

Diyabet hastalarında ayaklarda sorun görüldüğünde doktora gidilmesi gerekir ve önemlidir. Hastaya yataklı konaklama (hastana) veya damardan antibiyotik tedavisi gerekebilir. Bunların yanında hastanın yeni hücre ihtiyacı ve deri iyileşimi için tedavi şekilleri yapılabilir.

Modern tedavide;

 • Ozon tedavi,
 • Oksijen tedavileri,
 • Özel çoraplar,
 • Özel ayakkabılar,

bu hastalar için umut vericidir.

Diyabetik ayaklarda hangi durumlarda doktora gidilmeli?

 • Ayak ve tırnakta mantar enfeksiyonu
 • Tırnak batması
 • Nasır oluşumu
 • Deride çatlakların oluşumu
 • Ciltteki yaralar ve kesiler
 • İçe doğru büyüyen tırnaklar
 • Ayaktaki renk değişiklikleri (morarma, solukluk)
 • Bölgesel ısı artışı
 • Ağrı ve his kaybı

Ayaklar ile alakalı faydalı bağlantılar

Источник: https://www.hastaliktedavisi.net/diyabetik-ayak-bakimi-saglikli-ayaklar-icin-bakim-nasil-olmali/

Şeker Hastalarında Ayak Yaraları Neden Olur? (Diyabetik Ayak Nedir?) – Sağlık Ocağım .NET

Diyabet Hastalarında Ayak Bakımı ve Ayakkabı Seçimi

Şeker hastalığı (diyabet), bazı sorun ve sorumluluklara sebep olan ve başladıktan sonra yaşam boyu devam eden bir hastalıktır. Diyabetik ayak, şeker hastalığının en önemli ve en ağır komplikasyonlarından biridir.

Şeker hastası olan kişilerin ortalama %50’si geri kalan yaşamları süresince diyabetik ayak (ayak lezyonları) gelişme riski altındadır. Bu nedenle tıbbi açıdan, sosyal açıdan ve ekonomik açıdan şeker hastalığında yaşanan ayak problemleri oldukça önemlidir.

Şeker hastalarında ayak yaralarına neden olan faktörler

Kan şekeri yükseldiği zaman ayaklarda problemler başlayabilir. Hastalar bu yaraları içeriden gelen bir sorun olarak görürler.

Fakat bu yaralar dışarıdan gelen travmalara veya enfeksiyonel sorunlara bağlı gelişir. Örneğin, ayakkabıların vurması, sıkması ve batması gibi nedenlerden ayaklarda ülser gelişir.

Bu ülserleşme akut hale gelen ve bütün ayağı, bacağı etkileyen gangren oluşumuna kadar gidebilir.

Şeker hastalığı tanısı konulan bir kişide şeker hastalığı ile yaşam süreci başlar ve bu süreç ne kadar erken başlar ise ayakların etkilenmesi o kadar fazla olur. Ayakların etkilenmesinde iki temel bozukluk ön plandadır.

Birinci bozukluk nöropati (sinirlerde meydana gelen tahribat), ikincisi ya hemen başlar ve etkisi hemen görülen ya da yavaş yavaş ortaya çıkan damar bozukluğudur. Bu durum sonucu hastaların ayaklarında deformasyonlar (bozulmalar) ve hissizlik nedeni ile yaralanmalar ortaya çıkar veya hastalar hissizlik olduğu için, ayakta oluşacak travmalara ve yaralanmalara dikkat etmezler.

Şeker hastalarında ayak yaraları belirtileri

Şeker hastalığının neden olduğu ayak ülserlerinde belirtiler, ayakta basınç, ağrı, kesik, yanık ve yaralanmaları hissetmeme sorunu başlayabilir. Kesik, yanık ve yaralanmalar sonrası ayak ülserleri meydana gelir.

Bazı mikropların ve mantarların çoğalması şeker hastalığında daha fazla görülür. Bakteri ve mantar iltihaplanarak daha ciddi sorunlara yol açabilir. Sinir hasarı nedeni ile kaslarda güçsüzlük başlar. Bu durum deride, yumuşak dokuda, kemik ve eklemlerde rahatsızlıklara neden olur. Bu hasarlar başladığında koşu, futbol ve benzeri aktiviteler ayaklara daha fazla zarar verebilir.

Diyebette ayaklarda oluşan hastalıklar, ayak mantarı enfeksiyonu, ayak nasırları, iltihaplı şişme, ayakta şekil bozukluğu, tırnak batması, ayakta morarma, deride çatlaklar, derin ya da yüzeysel ayak yaraları, kemik enfeksiyonu (osteomiyelid) ve gangren gibi ayak sorunlarına sebep olabilir.

Şeker hastalarında oluşan ayak yaralarının tedavisi

Diyabetik ayak tedavisi, ayakta oluşan yara ve enfeksiyonun türü, derinliği ve büyüklüğüne uygun tedavi seçeneği uygulanır. Diyabetik ayak tedavisi, uzmanlar tarafından endokrinoloji, dermatoloji, plastik cerrah, kalp ve damar cerrah, ortopedi uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı gibi uzmanlar tarafından değerlendirilir ve soruna yönelik tedavi planı yapılır.

En önemli tedavi kan şekeri kontrolünün devamlı olarak sağlanmasıdır. Bu kontrolün sağlanması için, öncelikle diyet programının düzenlenmesi ve şeker hastalığına yönelik alınan tedavinin gözden geçirilmesi gerekir. Bu nedenle şeker hastalığı olan bireylerin düzenli olarak kontrollerine gitmeleri ve ayak bakımına dikkat etmeleri gereklidir.

Şeker hastaları ayak yaralarından nasıl korunmalı?

Diyabet hastalığı ve yaralardan korunma

Şeker hastalarında ayak bakımı, ayaklar üşüdüğü için sobaya yakın tutmak yanlış çünkü his kaybı olabileceğinden ayaklar yanabilir. Dışarıda çıplak ayakla dolaşmak ayak yaraları açısından sakıncalıdır. Açık ve ayağı rahatsız eden ayakkabı giymek ayaklarda yara oluşmasına neden olabilir.

Ayakkabı seçiminde önü düz ve kapalı ayağın rahat edeceği ayakkabı seçimi yapılmalıdır ve giyilecek ayakkabı tabanlık ile desteklenmelidir. Ayakkabının içten dikişli olmaması ve asla çorapsız giyilmemelidir. Ayakkabının içinde herhangi bir cisim bulunmamasına dikkat etmek gereklidir.

Şeker hastalarının, mümkün olduğunca her gün en az 40 dakika tempolu yürüyüş yapmaları, özel üretilmiş yürüyüş ayakkabısı giymeleri, yazlık ayakkabılardan uzak durmaları, parmak arası terlikler giymemeleri, ayaklarını ve parmaklarını her akşam düzenli olarak ılık suda beyaz sabun kullanarak ve sıcaklığını dirsek ile kontrol ederek yıkamaları, yıkadıktan sonra vazelin benzeri kremler işle deri yumuşatılmalı, ayaklar her gün gözden geçirilmeli ve kırmızılık, morluk, şişlik, su toplaması, yara ve benzeri sorunların varlığı kontrol edilmelidir.

Tırnaklar çok uzatılmamalı ve keserken çok dibinden kesilmemeli, pamuklu ve yünlü çorap giyilmeli, sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır. Bütün bu anlatılanları uymak, düzenli kontrollere gitmek, beslenmeye dikkat etmek, doktorun önerdiği yaşam tarzını yaşam süresince ciddiye almak şeker hastalarının başlıca görevleridir.

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/seker-hastalg-ayak-yaralar-diyabetik/

Diyabet Hastalığında Doğru Ayak Bakımı Çok Önemli

Diyabet Hastalarında Ayak Bakımı ve Ayakkabı Seçimi

Son yıllarda tüm dünyada hızla yaygınlaşan diyabet yani halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı tüm vücut sistemlerini olumsuz etkilerken, ayaklarda da çeşitli sorunlara neden olabiliyor.

Diyabet hastalarının doğru ayak bakımı konusunda bilinçli olması ve gerekli uygulamaları yapması önem taşıyor. Memorial Şişli Hastanesi Yara Analizi ve Tedavi Merkezi’nden Prof. Dr.

Orhan Babuçcu, diyabetik ayak konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

Diyabet hastalığı, kan şekerinin yüksek olmasının ötesinde bir tablodur çünkü tüm vücudu etkileyen sistemik bir rahatsızlıktır. Tüm dokular etkilenmektedir ancak damarlar ve sinirlerin etkilenmesi sonucu ciddi arazlar meydana gelir. Böbrekler, gözler, kalp, bağ dokusu gibi organlar tehdit altındadır.

Ayağım sağlıklı mı?

Diyabet hastalığı olan kişilerde ayaklarda her zaman bir sorun olur diye şart yoktur. İyi ve bilinçli bir bakım ile normal ve sağlıklı ayaklara sahip olmak mümkündür.

Peki diyabetli bir hastanın “ayağım normal, bir sorun yok” diyebilmesinin koşulları nelerdir ? Aslında bu soru ve cevabı hayatidir, zira olumsuz bir yanıt ayakta yara olmasa bile her zaman bir uzmana başvurmayı gerektirir.

Nelere dikkat etmeliyim?

Her şeyden öte ayaklarda his kaybı, uyuşma, yanma ya da karıncalanma var mı? Bunlar varsa diyabet hastalığının ayağa giden sinirleri etkilemeye başladığı anlaşılabilir.

Ayağımız daima buz gibi mi? Rengi soluk ya da aşırı mor mu? Ayaklarınızda dayanılmaz ağrılar oluyor mu?

Tüm bunların başka nedenleri de olabilir, ama bu şikayetleriniz varsa ayağınıza yeterli kan gitmiyor olabilir.

Ayağınız ile ilgili herhangi bir ortopedik sorun var mı? Örneğin ayak parmaklarında belirgin yamulma, çaprazlanma ya da düz tabanlık gibi sorunlar var mı?

Tüm bu şekil bozuklukları ayakta yara ya da nasır oluşumuna neden olabilir.

Ayakta nasır var mı?

Nasır tek başına ayakta yara oluşumuna neden olabilir. Nasırı çorabın içindeki bir çakıl taşı gibi düşünebiliriz. Alttaki dokuya baskı yaparak yaraya neden olur. Tırnakların sağlığı iyi mi? Diyabetli hastaların ayak yaralarının önemli bir kısmı tırnak sorunları nedeni ile oluşur. Mantarlı, şekli bozuk tırnakların tedavisi şarttır.

Tırnak kesiminde dikkate edilecek konular ileride anlatılacaktır. Cilt sağlıklı mı? Kurumuş, kabuklanmış ya da çatlamış bir cilt enfeksiyona ve yaralara davetiye çıkarır.Ayakta şişme, kızarma var mı? Olası bir enfeksiyona karşı uyanık olunmalı.

Tüm bu sorunlara cevabınız “hayır” ise ya da bazı sorunlar var ama tedavi altında ise ayağınızı nasıl sağlıklı şekilde koruyabilirsiniz bunun planlanması gerekiyor.

Sağlıklı ayağın şartları nelerdir?

Ayak sağlığının korunmasının mekanik kontrol, metabolik kontrol ve davranış kontrolü olmak üzere 3 koşulu vardır.

Mekanik kontrol nedir?

Ayağın her türlü darbeden, hasardan korunması için gerekli önlemlerin alınmasıdır. Bunların başında doğru ayakkabı seçimi ve ayak bakımı gelir.

Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyim?

• Her şeyden önce ayakkabı almaya akşamüstü gidin, bu anlarda ayaklarınız maksimum şişmiş olacaktır. Yani bu haldeyken bir ayakkabının size “rahat” gelmesi gerekir.• Ayakkabı “ayak” şeklinde olmalıdır. Moda olduğu için seçilen rahatsız ayakkabılar ayağınızda yaralara neden olabilir.

• Ayakkabının burnu, içerisinde parmakların rahatça hareket edebileceği şekilde geniş olmalıdır. • Topuğunuz ayakkabının topuk kısmına tam oturmalıdır, ne çok gevşek nede çok sıkı olmamalıdır. • Topuklar 5 cm den daha alçak olmalıdır. • Ayakkabının tabanı yumuşak ve düzgün olmalıdır.

• Bağcıklı ya da cırt cırtlı ayakkabıları seçin, bu sayede ayağınız ayakkabı içerisinde daha sağlam durur.• Yüksek topuklu kadın ayakkabılarından (özellikle üst tarafı açık olan klasik modellerden) ve ayağa kolayca giyilen patik tarzı ayakkabılardan kaçının. İlkinde ayağınız çok sıkışacak, ikincisindeyse yürürken devamlı bir şekilde ayakkabı ile ayak arasında sürtünme olacaktır.

• Spor ayakkabı eğer yeterince rahat ve derinse, tabanı yastıklıysa ve ayakkabı tabanı basıncı dağıtıcı şekilde kavisli tasarlandıysa bağcıkları iyice bağlanmak şartıyla yararlıdır. Aksi takdirde kalitesiz ince tabanlı spor ayakkabı “görünümlü” bir ayakkabı ayağınıza büyük zarar verebilecektir.

• Eğer ayakkabı ayağınızda ağrıya, kızarmalara, su toplamalara neden oluyorsa bu ayakkabı asla bir daha kullanılmamalıdır. Günümüz koşullarında lüks bir uyarı olarak görünse de ayağınız bir ayakkabıdan daha değerlidir.

• Sıcak iklimlerde terlik tercih edilebilir ancak terlikte yürürken ayakla terlik arasında aşırı sürtünme oluşur, bir diğer teh de açıkta kalan ayağa bir şey batması yada kesmesidir. • Ayakkabıyı daima çorapla giyin, bu sürtünmeyi azalttığı gibi terin ayağınıza zarar vermesini belirli bir yere kadar önleyecektir.

• Ayakkabınızı giymeden önce çıkardıktan sonra içini kontrol edin, yabancı cisim yada taş olmamasına dikkat edin.

Çorap alırken ve giyerken nelere dikkat etmeliyim?

• Çoraplarınız mümkün olduğu kadar emici kumaştan yapılmalıdır, pamuklu çorap iyi bir seçenekken naylon çoraplar önerilmemektedir. • Çorapların lastiği sıkı olmamalıdır, ayak bileğinizde ya da baldırınızda kan dolaşımını engelleyici bir bant oluşturmamalıdır.

• Dikişleri çok kaba olan çorapları ters yüz edip giyin ya da mümkünse giymeyin.

• Çok büyük bir engel yoksa çoraplarınızın mümkün olduğu kadar açık renk olmasını tercih edin ve her akşam ayağınızdan çıkarttığınızda tüm yüzeyini kontrol edin.

Sizin fark etmediğiniz ufak yaralar çorapta iz bırakır.

Tırnak bakımında dikkat edilecek noktalar nelerdir?

• Tırnak bakımı denilince aklımıza ilk gelen şey elbette tırnak kesimidir. Bu işlem sırasında dikkat etmemiz gereken noktalara geçmeden önce kimlerin kendi tırnaklarını kesebileceğini belirtmekte fayda var.

• Aşağıdaki tüm şartlar karşılanmalı. Biri dahi eksik olsa kişiler yardım almalı.

* Tırnakta hiçbir hastalık ve ağrı olmamalı * Hasta ayaklarını ve tırnaklarını net olarak görebilmeli* Ayağına erişebilmeli* Doğru tırnak kesim tekniğini biliyor olmalı* Ellerinde tırnak makasını kullanmasını engelleyecek bir durum olmamalı* Kendi bakımını yapabilecek bilinç ve ruh durumuna sahip olmalı.• Tırnaklar banyodan ya da duştan sonra kesilmeli. Sıcak su tırnakları yumuşatır ve kolay kesilir.• Bu iş için tasarlanmış tırnak makaslarını tercih edin, normal makaslarla kendinize zarar verme ihtimaliniz yüksek. • Tırnaklarınızın ayak parmağının ucundan daha fazla uzamasına izin vermeyin. Aksi takdirde ayakkabı yaraları olabilir. • Tırnaklar düz ya da çok hafif kıvrımlı şekilde kesilmeli.• Tırnak köşeleri etten çıkartılıp kesilmemeli.• Tırnaklar çok kısa kesilmemeli.• Tırnaklarınızı ve içindeki kirleri temizlemek için yumuşak bir fırça kullanın. • Tırnak tek parça halinde kesilmek yerine küçük parçalar halinde dikkatlice kesilmelidir.• Tırnak kesilirken tırnak yatağına zarar verilmemeli.• Tırnaklar düzenli olarak kesilmeli.

• Eğer tırnak kesimi ağrılı ve zor hale gelirse mutlaka yardım istenmeli.

Tırnaklarım sağlıklı mı?

• Tırnaklarda pek çok hastalık olabilir, ya da tırnaklar vücudun başka yerinde olan bir hastalığın işaretlerini taşıyabilir.

• Tırnaklardaki şekil bozukluğu ve boynuz benzeri uzamalar kendi başına hastalık olmasa bile ayakkabı içerisinde çok tehli sonuçlar doğuracak yaralara neden olabilir. • Tırnakta renk değişimi ve şekil bozukluğu mantar hastalığı nedeniyle olabilir.

Bu durumda uygun tedavi almak için doktora başvurun.

• Tırnak batması her zaman çok ciddiye alınmalı, mutlaka tıbbi yardım alınmalı.

Ayak derimin bakımında nelere dikkat etmeliyim?

• Ayaklarımızı her gün ılık su ile yıkayalım ve parmak araları dahil iyice kurulayalım.• Yıkarken daima yumuşak ve cildi kurutmayan sabun kullanın. Sabunlama bittikten sonra çok iyi durulayın.• Gerek yıkarken, gerek durulurken, gerekse kurularken parmak aralarına çok dikkat edilmeli. Parmaklar hafifçe birbirinden ayrılmalı.

Kaba hareketler parmak arasındaki narin deriyi kolaylıkla yırtabilir.• Ayağınız uzun süre suda tutmayın, bu düşündüğünüzün aksine ayak derinizi daha da kurutur. • Diyabetik hastalarda ayak derisi kuru olma eğilimindedir. Bu durum deride çatlaklara yol açar ve bu çatlaklardan giren mikroplar ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.

• Ayak derimizde kuruluk varsa nemlendirici kullanmalıyız. Burada önemli olan parmak aralarına nemlendirici uygulanmamasıdır. Aksi halde bu bölgeler çok ıslak kalır ve mantar olabilir.• Ayaklarda mantar hastalığı sık görülür.

Mantardan korunma bu yazının konusu dışındadır, ancak çıplak ayakla yere basmamak ve başkaları ile terliklerimizi ve ayakkabılarımızı paylaşmamak en etkili önlemdir. • Özellikle parmak aralarında kaşıntılı, yer yer beyazlaşmış, yer yer yara olmuş, zaman zaman kötü koku yapan bir değişiklik görürseniz bu mantar olabilir, derhal doktora başvurunuz.

• Unutmayın ki mantar hastalığı mikrop kapıp çok ciddi enfeksiyonlara dönebilir. • Ayak tabanında görülen nasır ve siğiller sıklıkla birbiriyle karıştırılır. Hastalar böyle bir sorunla karşılaştıkları takdirde asla bunları kendileri tedavi etmemelidirler.

Kesme, yakma yada eczaneden “nasır ilacı” diye bir ilaç alıp bu bölgelere uygulama ayağın ameliyatına kadar giden sorunlara neden olabilir. • Nasırlar kendi başlarına zamanla ayakta yaraya neden olurlar, yani nasır tedavi edilmeden bırakılmamalı. • Ayakta su toplaması ciddi bir durumdur.

Vuran bir ayakkabıdan, fark etmeden yanmış bir ayağa, enfeksiyondan kan şekeri düşüklüğü komasına kadar pek çok şey ayakta su toplamasına neden olabilir. • Ayakta su toplamalar, küçük bir tane bile olsa, dikkat gerektirir. İmkanınız varsa bir plastik cerraha danışın.

• Ayaklarınızın çok üşümesine izin vermeyin, ancak eğer böyle bir durum varsa ayaklarınızı ısı kaynağına çok yaklaştırmadan ısıtın. Ayaklarınızda his kaybı varsa fark etmeden ayak tabanlarınızı ciddi bir biçimde yakabilirsiniz. His kaybı yoksa da teh devam etmektedir.

Bu durumda da ısı kaybetmiş ayak derisinin çok hızlı ısıtılması sonucu ayaklarda ve özellikle parmaklarda mayasıl benzeri yaralar oluşabilir.• Ayak derinizdeki iyileşmeyen yaralar bir cilt kanserinin de habercisi olabilir.• Ayakların çok terliyor olması da tehlidir. Mantara davetiye çıkardığı gibi enfeksiyon riskini artırır.

Çok terleyen ayaklarda alınabilecek önlemler vardır:* Her şeyden önce ayakların terlemesi aşırı gerginlik ya da hipertiroidism (tiroid –guatr- bezinin fazla hormon üretmesi) gibi durumları takiben olabilir, doktorunuza danışın.* Plastikten ya da sentetik maddelerden yapılma ayakkabıları giymekten kaçının. Spor ayakkabılarının da çoğunun ayağı terlettiğini unutmayın.

* Bunun yerine ayağın hava almasını ve nemin dışarı verilmesini sağlayacak gerçek deri ya da özel üretilmiş materyallerden yapılma ayakkabıları tercih edin.* Daima aynı ayakkabıyı giymeyin, imkanınız varsa gün ortasında ayakkabı değiştirin.* Tabanlıkları akşam ayakkabıdan çıkarın ve kuruması için dışarıda tutun.* Ter emici çoraplar giyin* Çoraplarınız her gün değiştirin.

* Aşırıya kaçmamak şartıyla talk pudrası kullanabilirsiniz. * Çok aşırı terleme ve nemli kalma varsa günde iki kereye kadar ayaklarınızı tuvalet ispirtosu ile ovabilirsiniz.• Böcek sokmalarını önemseyin, bazı durumlarda ciddi reaksiyonlara hatta enfeksiyona neden olabilirler.• Vücudumuzu taşıyan ayaklarımız darbelere ve yaralanmalara daha fazla maruz kalır. Bu nedenle hiçbir koşulda çıplak ayakla yürümeyin. • Ayaklarımız için “alternatif tedavi” olarak isimlendirilen bitkisel ilaçlar ve benzeri uygulamalar konusunda doktorunuzun fikrini alın. • Ayaklarınızı her gün kontrol edin. Herhangi bir değişiklik gözlemlerseniz mutlak doktora danışın. * Kızarıklık* Şişme* Ağrı ya da zonklama

* Deride çatlama ya da yaralanma.

Metabolik kontrol nedir?

• Sadece ayak sağlığına dikkat etmek yeterli değildir. Kan şekeri kontrolü çok sıkı bir şekilde yürütülürken aynı zamanda da kan basıncınız, kolesterol ve trigliserid düzeyiniz çok önemlidir.

• Sigara ve alkol kullanımının tamamen bırakılması ise ayakkabı seçiminden çok daha ön plandadır.• Kan şekerinin ani düşmesi sağlığımız için kan şekerinin yükselmesinden daha tehlidir. Yanınızda her zaman şekerli bir şey bulundurun.

• Hastanelerde kontroller ve tedavi uzun sürebilir. Hastaneye giderken daima yanınıza su ve atıştırmalık bir şeyler alın.

Davranış kontrolü nedir?

• Davranış kontrol bu konu ile ilgili tüm önerilere uyulması ve bu alışkanlıkların devam ettirilmesi anlamına gelir• Diyabetli hastaların ayakları yara olmaya eğilimli değildir, ancak diyabetli hastalarda yara iyileşmesi geç ve güç olur. Bu nedenle ayakta yara kader ya da hastalığın doğal seyri değildir.

• Gerekli koşullara uyulduğu takdirde sağlıklı ayaklarla sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür.

Güncellenme Tarihi: 26 Nisan 2017Yayınlanma Tarihi: 31 Mart 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Üstü Yara Altı Kanser Olabilir

Yara İyileşmesini Önleyen 4 Kritik Hata

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/diyabet-hastaliginda-dogru-ayak-bakimi-cok-onemli/

Diyabette ayak bakımı ve önemi

Diyabet Hastalarında Ayak Bakımı ve Ayakkabı Seçimi

Diyabet, birtakım sorun ve sorumlulukları beraberinde getiren ve yaşam boyu süren bir hastalıktır.Diyabetik ayak, diyabetin en ciddi ve en ağır komplikasyonlarından biridir.Diyabetli kişilerin yaklaşık %50’si tüm yaşamları boyunca diyabetik ayak gelişme riski altındadır. Bu nedenle hem tıbbi, hem sosyal, hem de ekonomik açıdan diyabette yaşanan ayak sorunları oldukça önemlidir.

Kan şekeriniz eğer çok yüksek ve düzensiz seyrediyorsa ayaklarınızda problemler yaşamaya başlarsınız.Bunun nedeni damarlarda oluşan kan dolaşımı bozukluğudur. Bu dolaşım bozukluğu sonucunda damarlarda tahribat başlar.Yeterli kan ulaşamayan organlarda işlev bozuklukları meydana gelir.

Aynı zamanda kan şekeri yüksek izlediğinde ayaklardaki sinirlerde hasar oluşur. Sinirler hasara uğradığı zaman ayak ve parmak uçlarında his kaybı meydana gelebilir. Bu nedenle; basınç, ağrı, kesik,yanık ve yaralanmalar hissedilmeyebilir. Kesik, yanık ve yara sonraları ayak ülserleri ortaya çıkar.

Ayrıca, bazı mikroplar (bakteri ve mantarlar) şekerli ortamda daha kolay çoğalırlar. Bakteri ve mantar enfeksiyonu deri bütünlüğünü bozar ve yine yara oluşumuna yol açar. Bu yaralar çok çabuk iltihaplanarak ciddi sorunlara neden olurlar.

Tedavisiz bırakıldığında, gangren ve hatta hasar görmüş bölgenin kesilmesi dahi mümkün olabilir.

Sinir hasarı ile ayak kaslarıda güçsüzleşir. Bu da deride, yumuşak dokuda, kemik ve eklemlerde hasarlar meydana gelmesine neden olur. Bu hasarlar başladığında koşu, futbol, step vs.gibi ayağınıza daha fazla zarar verebilecek aktivitelerden kaçınmak gerekir.

Aynı zamanda kan şekeri yüksek izlediğinde ayaklardaki sinirlerde hasar oluşur. Sinirler hasara uğradığı zaman ayak ve parmak uçlarında his kaybı meydana gelebilir. Bu nedenle; basınç, ağrı, kesik,yanık ve yaralanmalar hissedilmeyebilir. Kesik, yanık ve yara sonraları ayak ülserleri ortaya çıkar.

Ayrıca, bazı mikroplar (bakteri ve mantarlar) şekerli ortamda daha kolay çoğalırlar. Bakteri ve mantar enfeksiyonu deri bütünlüğünü bozar ve yine yara oluşumuna yol açar. Bu yaralar çok çabuk iltihaplanarak ciddi sorunlara neden olurlar.

Tedavisiz bırakıldığında, gangren ve hatta hasar görmüş bölgenin kesilmesi dahi mümkün olabilir.

Sinir hasarı ile ayak kaslarıda güçsüzleşir. Bu da deride, yumuşak dokuda, kemik ve eklemlerde hasarlar meydana gelmesine neden olur. Bu hasarlar başladığında koşu, futbol, step vs.gibi ayağınıza daha fazla zarar verebilecek aktivitelerden kaçınmak gerekir.

AYAKLA İLGİLİ KOMPLİKASYONLARI

• Mantar enfeksiyonu • Nasır • İltihaplı şişme • Ayakta şekil bozuklukları • Derin veya yüzeyel ayak yaraları • Kemik enfeksiyonu (Osteomyelit)• Gangren

DİYABETİN AYAKLA İLGİLİ KOMPLİKASYONLARI

• Mantar enfeksiyonu • Nasır • İltihaplı şişme • Ayakta şekil bozuklukları • Derin veya yüzeyel ayak yaraları • Kemik enfeksiyonu (Osteomyelit)• Gangren

DİYABETİK AYAK RİSK FAKTÖRLERİ

• Kötü kan şekeri kontrolü • Sigara içmek • Ayağa uymayan ayakkabı giymek • Çıplak ayakla evde,bahçe veya deniz kenarında dolaşmak • Daha önceki ayak yaraları • Dolaşım bozukluğu• Sinirlerin hasarı

EĞER AŞAĞIDA BELİRTİLEN BULGULARI KENDİNİZDE GÖZLEMLİYORSANIZ MUTLAKA DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ

• Ayak ve tırnakta mantar enfeksiyonu. • Tırnak batması. • Nasır oluşumu • Deride çatlakların oluşumu • Ciltteki yaralar ve kesiler • İçe doğru büyüyen tırnaklar • Ayaktaki renk değişiklikleri (morarma , solukluk) • Bölgesel ısı artışı • Ağrı ve his kaybı • Ayak yada ayak bileğinde şişlik• Ayak şekli ve görünümündek değişiklikler

Muayene Sıklığı

DOKTOR TARAFINDAN HANGİ SIKLIKTA AYAK MUAYENE EDİLMELİDİR?

• Tip 1 diyabette tanı konulduktan 3 yıl sonra ve daha sonra her yıl • Tip 2 diyabette tanı konulduğu zaman ve daha sonra her yıl

• Herhangi bir şikayet olduğunda mutlaka muayeneye gelinmelidir.

DOKTOR AYAK MUAYENESİNDE NELERE BAKAR?

• Dolaşım bozukluğu • Sinir hasarı • Deri değişiklikleri • Şekil değişiklikleri • Yaralar

• Tırnaklar

AYAK BAKIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

• Sigarayı bırakınız. • Evde, plajda çıplak ayakla yere basmayınız, ayağınıza mutlaka terlik giyiniz. • Ayaklarınızı her gün tahriş etmeyen bir sabunla ılık suda (37 dereceyi geçmeyecek) yıkayınız.Yıkama sonrası özellikle parmak aralarınızı yumuşak bir havlu ile iyice kurulayınız.

Bu kurulama özellikle parmak aralarında çıkan mantar enfeksiyonunu önleyecektir. • Kuruma ve çatlamalara karşı ayaklarınıza nemlendirici krem sürebilirsiniz. Fakat kremi kesinlikle parmak aralarına sürmeyiniz. • Çoraplarınızı her gün değiştiriniz. Ayağı sıkmayan pamuklu çorapları tercih ediniz • Lastikli kısımlarının özellikle sıkmamasına dikkat ediniz.

Tamir edilmiş yada dikilmiş çorapları giymeyiniz. Bunlar deri zedelenmelerine, tahrişe neden olabilirler. • Ayaklarınızdaki nasır ve sertleşmiş deri kısımları için asla kesici alet kullanmayınız. • Ayak tırnaklarınızı banyodan sonra yumuşak iken kesiniz, çok kısa kesmeyiniz ve köşeleri derin almayınız. Tırnak törpüsü ile daha sonra törpüleyiniz.

• Ayaklarınızı herhangi bir ısıtıcıda (soba, kalorifer, elektrikli ıstıcı vs.) yada sıcak su torbası kullanarak ısıtmayınız. Bu şekildeki ısıtmalarda farkında olmadan ayaklarınızda ciddi yanıklar oluşabilir. • Ayaklarınızı soğuk hisettiğinizde çoraplarınızı giyiniz. • Banyoya girmeden önce mutlaka suyun ısısını aileden birine kontrol ettiriniz.

Isısını ölçmeden banyoya adım atmayınız. Çünkü, ayak sinirlerindeki hasar nedeniyle suyun ısısını hissedemeyebilirsiniz. • Ayaklarınızı her gün (gece yatmadan önce olabilir) kontrol ediniz.Göremediğiniz kısımlara ayna yardımıyla bakabilirsiniz.

Bu şekilde ayaklarınızda oluşan kesik, çizik gibi yaralanmaları, şişmeleri, cildin kuruluğunu, kızarıklık ve su toplanmalarını erken fark edip önlemini alabilirsiniz . • Tırnakların etrafındaki ölü dokuları ve kabarcıkları asla kesmeyiniz.

• Ayağınızdaki sertlikler, nasırlar, tırnak sorunları için piyasada satılan kozmetik ürünleri doktorunuza danışmadan kullanmayınız. • Dolaşım bozukluğuna neden olacağından,bağdaş kurarak veya bacak bacak üst üste atarak oturmayınız. • Her gün ayaklarınızın alt ,üst, topuk ve parmak kısımlarına dokunarak his kontrolü yapınız.

• Düzenli ve iyi bir ayak bakımı alışkanlığı kazanınız.

Ayakkabı Seçimi

DİYABETLİ KİŞİNİN AYAKKABI KULLANIMI VE AYAKKABI SEÇİMİ

Diyabetli kişinin ayakkabı kullanımında dikkat etmesi gereken hususlar ve ayakkabı seçimi şu şekilde olmalıdır: • Ayağınızı sıkmayan, ayağa iyi oturan, rahat ve yumuşak ayakkabılar giyiniz. Gerekirse ayağınıza özel ayakkabılar yaptırınız. • Ayakkabılarınızı çorapsız giymeyiniz.Ter emici,gerektiğinde sıcak gerektiğinde serin tutan ,dikişsiz,dar olmayan esnek çorapları tercih ediniz.

• Ucu açık terlik ve parmak arası sandalet kullanmayınız.(Cam, çivi, taş vb şeyler ayağınıza batabilir) • Ayakta kabarcık ve sürtünme oluşturabilecek alanlar açısından,ayakkabınızı giymeden önce,mutlaka içini silkeleyerek kontrol ediniz.(taş vs açısından) • Ayakkabınızın içini haftada bir kez ıslak sabunlu bezle siliniz. • İç tabanlık eskimiş ise değiştiriniz.

(6 ayda bir değiştirilebilir) • Dış yüzeyinin korunması için ayakkabınızı sık sık boyatınız. • Sandaletler, yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar giymeyiniz. Bu tür ayakkabılar ayaklarınızın aşırı basınç altında kalmasına neden olur ve bu bölgelerde derinin ezilmesine yol açar. • Ayaklarınız sabahki büyüklüğünü gün boyu koruyamazlar, şişerler.

Bu nedenle ayakkabı almaya öğleden sonra gidiniz.Yeni ayakkabı aldığınızda gün içerisinde en fazla 1-2 saat süreli giymeye çalışarak, ayaklarınızın ayakkabıya alışmasını sağlayınız. • Basınç alanlarını rahatlatmak için mümkünse gün içerisinde ayakkabılar değiştirilmelidir. • Egzersiz yapacağınız zaman, koşu ve yürüyüş ayakkabıları giyiniz.

• Ayaklarınızda şekil değişikliği veya yara varsa ,buna uygun ısmarlama ayakkabı yaptırmayı düşünebilirsiniz.

AYAKLARDA YAŞANAN SORUNLARA YÖNELİK TEDAVİ NASIL OLUR?

Ayakta oluşan yara ve enfeksiyonun çeşidi, derinliği ve büyüklüğüne uygun tedavi yaklaşımları vardır. Uzmanlar tarafından (Endokrinolog, Dermatolog, Plastik cerrah,Kalp ve Damar cerrah, Ortopedist, Enfeksiyon hastalıkları uzmanı) sorununuza yönelik gerekli tedavi planı düzenlenir.

İlk ve en önemli tedavi, sıkı kan glukoz kontrolünün devamlılığının sağlanmasıdır. Bu devamlılığın sağlanması için, öncelikle diyet programının yeniden düzenlenmesi ve diyabete yönelik almış olduğunuz tedavinin yeniden gözden geçirilmesi gerekir.

Bu nedenle doktor kontrollerinize düzenli olarak gidiniz.Ayak sağlığınızı önemseyerek gerekli bakımlarınızı ihmal etmeyiniz.

Sağlıklı bir yaşam sürdürmeniz dileğiyle….

DİKKAT…!

• Kesinlikle sigara içmeyin.Sigara kullanımı damar ve sinir sistemine oldukça fazla zarar verir.

• Diyabetle yaşamda; Diyet,egzersiz ve doktorunuzun size önermiş olduğu tedaviyi uygulayabilmenizin yanı sıra, kendinizi takip ederek bakımlarınızı yapmanız, yaşamınızı sağlıklı sürdürebilmeniz için büyük önem taşır.

• Erkek ve kadın diyabetik hastaların yaklaşık %5 ‘in de parmak veya ayak kesilir.Bu kötü sonuç, iyi bir kan şekeri kontrolü ve günlük ayak bakımı ile çoğu kez önlenebilmektedir.

• Ayağınızda sorun gözlemlediğinizde ilk iş olarak doktorunuza başvurunuz.

İstanbul Dahiliye uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Источник: https://www.doktorsitesi.com/makale/diyabette-ayak-bakimi-ve-onemi

Diyabet hastalarının ayak bakımına yeterince özen gösterilmemesi ciddi problemleri beraberinde getirir. Kan şekeri düzensiz ve çok yüksek seyreden diyabetlilerde ayak problemleri daha fazla görülür ve damarlarda oluşan kan dolaşımı bozukluğu bunun nedeni olabilir.

Bu yazımızda diyabet hastalarını zorlayan ayak sağlığı hakkında bilgileri toparlayacağız.

Diyabet hastalarının ayak bakımı nasıl olmalı? Diyabet hastaları neden ayak bakımına dikkat etmeli? Ayak temizliği yada ayak bakımı için neler yapabilirsiniz? sorularının cevabını ayrıntılı olarak bulabileceksiniz.

Kan bildiğiniz gibi hayati bir sıvıdır. Kan ne kadar kaliteli ve sağlıklı ise hayat o kadar refahtır. Kan içeriği bu yüzden belli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Vücudumuzdaki bütün organlar, damarlar tarafından taşınan kanla beslenip işlevlerini sürdürürler.

Kişinin kan şekeri sürekli yüksek seyrederse, damarlarda tahribat başlar.

Tahribata uğramış damarlarda kan yeterli ve sağlıklı bir şekilde organlara ulaşamazsa o organlarda fonksiyon bozuklukları ve uzun vadede geri dönüşümü olmayan hasarlar görülebilir.

Diyabet komplikasyonlarından biri, nöropati denilen sinir hasarıdır.

Diyabetik Nöropati Nedir?: Diyabetik nöropati, diyabetin neden olduğu sinir hasarıdır. Zamanla, kan şekeri de denilen yüksek kan şekeri seviyeleri ve diyabet kanında trigliseritler gibi yüksek seviyelerde yağlar sinirlerinize zarar verebilir. Semptomlar, hangi tip diyabetik nöropatiye sahip olduğunuza bağlıdır.

Nöropatisi olan bir diyabet hastasının ayaklarında his kaybı oluşabilir. Bununla beraber, ayak dolaşımının bozulmuş olması ayaklarda yara, kesik, enfeksiyon gelişme riskini artırır.

Hastalarda his kaybı olduğundan ayaklarına vuran bir ayakkabıyı hissetmeyecek veya ayakkabı içindeki bir yabancı cisimle bütün gün dolaşabileceklerdir. Bu da ayakta yara oluşmasına neden olur.

Ayak yaraları oluşunca iyileşmeleri daha zordur. Erken müdahale edilmesi gerekir. Ayak yaraları enfekte olup yara derin dokulara, kemiklere kadar ilerleyebilir.

Bazı durumlarda ihmal edilen küçük bir yara, dolaşımın da kötü olması nedeniyle bir kangrene dönüşüp ayak parmağının, ayağın, hatta bazen bacağın diz altından veya üstündenampute edilmesine (kesilmesine) kadar gidebilir.

Bu sebeplerden ötürü diyabet hastalarında ayaklarda sensoriyal nöropatinin monofilament testi denilen basit yöntemlerle en az yılda bir kez diyabet muayeneleri esnasında değerlendirilmesi ve ayak bakımı konusunda ayrıntılı eğitimlerin verilerek öneminin vurgulanması gerekir.

Kişinin kan şekeri sürekli yüksek seyrederse damarlarda tahribat başlar.

Diyabete bağlı sinir hasarlarıayaklarda his kaybına neden olabilir. Bu nedenle ayaklarda meydana gelen kesikler veya yaralar fark edilmeyebilir.

Ayaklarda zamanla biçim değişikliği de meydana gelebilir ve bu değişim yerlerinde yaralar ve ayak ülserleri ortaya çıkabilir. Ayak ülseri çok çabuk iltihaplanarak ciddi sorunlara yol açabilir. Kan damarlarının hasar görmesi ve sürekli yüksek seyreden kan şekeri damarlarda tahribat yapar.

Azalan kan akımı ayak ülserinin ve yaraların daha geç iyileşmesine neden olur.

Diyabet ve Metabolizma Bölümü uzmanı olan Dr. Tahir Haytoğlu, aşağıdaki belirtiler görüldüğü takdirde, kesinlikle sağlık kuruluşuna gitmenin gerektiğini belirtiyor. Bu belirtiler;

 • Deride renk değişiklikleri,
 • Bölgesel ısı artışı,
 • Ayakta ve bilekte şişlik,
 • Bacaklarda ağrı (dinlenme veya hareket sırasında),
 • Yavaş iyileşen yaralar,
 • Tırnakta mantar enfeksiyonu veya batık,
 • Nasır oluşumu,
 • Deride çatlakların oluşumudur.

Diyabet hastaları neden ayak bakımına dikkat etmeli? | Diyabet hastaları ayak hislerini kaybettiğinde oluşan yaraları fark edemez

Diyabet ve Ayak Problemleri: Diyabet ayaklarımı nasıl etkiler?

Ayak problemleri diyabetli kişilerde yaygındır. Bir diyabet için ayak parmağını, ayağını ya da bacağını kaybedeceğin, ya da sahip olan birini tanıyacağından korkuyor olabilirsin, ama her gün ayağına dikkat ederek diyabetle ilgili ayak problemlerine sahip olma şansını azaltabilirsiniz.

Kan şekeri seviyenizi de deneyen kan şekeri düzeyinizi yönetmek de ayaklarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Zamanla diyabet, diyabetik nöropati olarak da adlandırılan , karıncalanma ve ağrıya neden olabilen sinirlerin zarar görmesine ve ayaklarınızda hislerin kaybolmasına neden olabilir.

Ayaklarda hissettiğiniz hissi kaybettiğinizde, çorabınızın içinde bir çakıl taşı veya ayağınızdaki bir keseyi hissedemezsiniz, bu da kesiklere ve yaralara yol açabilir.

Kesikler ve yaralar enfekte olabilir.

Diyabet ayrıca ayaklarınızdaki kan akış miktarını azaltabilir. Bacaklarınıza ve ayaklarınıza yeterince kan akmaması, bir yara ya da iyileşmek için bir enfeksiyon için zorlaştırabilir. Bazen kötü bir enfeksiyon asla iyileşmez. Enfeksiyon kangrene yol açabilir .

Tedaviye daha iyi cevap vermeyen gangren ve ayak ülserleri , ayak parmağınızın, ayağınızın veya bacağınızın bir kısmının ampütasyonuna yol açabilir . Bir cerrah kötü bir enfeksiyonun vücudunuzun geri kalanına yayılmasını önlemek ve hayatınızı kurtarmak için amputasyon yapabilir. Ciddi enfeksiyonları ve kangrene önlemek için iyi bir ayak bakımı çok önemlidir.

Nadiren de olsa diyabet kaynaklı sinir hasarı, Charcot’un ayağı gibi ayaklarınızın şeklini değiştirebilir . Charcot’un ayağı kızarıklık, sıcaklık ve şişlik ile başlayabilir. Daha sonra, ayaklarınızdaki ve ayak parmaklarınızdaki kemikler kayabilir veya kırılabilir, bu da ayaklarınızın “rocker alt” gibi garip bir şekle sahip olmasına neden olabilir.

Diyabet hastaları neden ayak bakımına dikkat etmeli? | Charcot’un ayağı: Ayağınızdaki eklemleri ve yumuşak dokuyu tahrip eden sinir hasarı.

Ayak temizliği yada ayak bakımı için neler yapabilirsiniz?

Ayaklar her gün kontrol edilmeli; ayak sırtına ve tabanlarına bakılmalı. Rahat görülemiyorsa bir ayna kullanılabilir ya da aile bireylerinden yardım istenebilir. Herhangi bir yara, ayaklarda veya ayak parmaklarında herhangi bir değişiklik (renk, sıcaklık veya biçim değişikliği) olup olmadığı kontrol edilmeli.

Ayaklar her gün, tahriş etmeyen bir sabun ve ılık suyla yıkanmalı; ayaklar ayak banyosunda uzun süre tutulmamalı. Bu işlem ayak derisinin kurumasına ve çatlamasına yol açabilir.

Ayakları özellikle parmak aralarına dikkat ederek, iyice kurulamalı. Bu, ayaklarda mantar enfeksiyonunun ortaya çıkmasını önleyecektir.

Lasonil losyonu veya vazelinli merhem kullanarak cilt yumuşatılmalı. Ayak parmaklarının arasına losyon sürmemeli.

Ayaklar terlerse çok az pudralanabilir.

Ayak tırnaklarının bakımına özen gösterilmeli; ayak tırnakları banyodan sonra yumuşak iken kesilmeli.

Ayak tırnaklarının düz kesilmesine özen gösterilmeli, köşeleri daha derin alınmamalı. Zımparalı bir tırnak törpüsüyle törpülenmeli.

Ayaklardaki nasırlara ve sertleşmiş deri bölümlere dikkat edilmeli; ayaklardaki nasırları ya da sertleşmiş deri kısımlarını almak için kesici alet kullanılmamalı. Asla çıplak ayakla yürünmemeli; denizde, kumsalda ve evde dahi terlik kullanılmalı.

Yeni ayakkabı giyildiğinde ilk günler kısa süreli giyip değiştirilmeli, ayaklar sık sık kontrol edilmeli.

Her gün temiz çorap giyilmeli. Pamuklu ve yünlü çoraplar tercih edilmeli, içinde yabancı madde varsa çıkarılmalı.

Ayak dolaşımı güçlendirilmeli; kesinlikle sigara kullanılmamalı. Sigara içmek ayaklara giden kan miktarını daha da azaltır. Kan şekeri seviyesinin normal olmasına dikkat edilmeli.

Her gün egzersiz yapılmalı.

Ayaklara sıcak su şişeleri, ısıtıcı petler veya diğer ısı kaynakları uygulanmamalı.

Ayakları sıkmayan ayakkabılar giyilmeli; öne doğru sivrilen, yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılmalı. Parmak arası sandalet giyilmemeli.

Sorunlar sağlık ekibiyle daima paylaşılmalı; düzenli olarak doktor ziyaret edilmeli. Ayaklar mutlaka muayene edilmeli.

En az bir hafta boyunca geçmeyen ayak yaraları varsa, mutlaka doktora danışılmalı.

Kan şekeri kontrol altına alınamıyorsa doktora mutlaka bildirilmeli.

Diyabet hastaları neden ayak bakımına dikkat etmeli? | Diyabet hastaları olan yada olmayan kişilerin ayak bakımı ve kontrolü yapması gerekir

Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

Источник: https://www.gelgez.net/diyabet-hastalari-neden-ayak-bakimina-dikkat-etmeli/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.