Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

içerik

Böbrek Yetmezliği Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!
Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

Haber güncelleme tarihi 18.12.2018 15:43

Böbrek Yetmezliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Bel bölgesinde bulunan ve her biri yaklaşık 150-200 gr olan böbrekler, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması ve vücut sağlığının korunması açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

İki adet böbreğimizin bulunmasına rağmen insanlar tek bir böbrekle de yaşamlarını rahatlıkla sürdürebilirler. Böbrekler, vücudumuzdaki kanı zararlı maddelerden arındırarak vücuttaki sıvı dengesini korurlar.

Bunun yanı sıra tansiyonun dengelenmesi ve hormon salgılanması gibi görevleri de söz konusudur. Her türlü duruma uyum sağlayabilen böbrekler, oldukça güçlü ve önemli bir organımızdır. Bu nedenle çoğu zaman belirti vermeden ilerlemektedir.

Böbreklerde meydana gelen hasarın zamanla artması durumunda yavaş yavaş belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak genellikle bu belirtiler genellikle geri dönüşü olmayan hasarların meydana gelmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Hemen hemen her hastalıkta olduğu gibi böbrek hastalıklarında ve böbrek yetmezliğinde de erken teşhis oldukça önemlidir. Hasarın artması durumunda geri dönüşün oldukça zor olduğu ve çoğu zaman hayati risk taşıyan böbrek yetmezliği oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Böbrek yetmezliğinde hastalığın ilk başlarında çok fazla belirti görülmeyebilir.

Ancak hasarın artmasıyla birlikte çeşitli belirtiler söz konusu olmaktadır. Bu belirtileri kısaca açıklamak gerekirse; vücuttaki su dengesinin bozulması nedeniyle güç kaybı, nefes darlığı, ayak ve ellerde şişlikler meydana gelir. Daha sonrasında ise bu belirtiler idrar azlığı, mide bulantısı ve kusma gibi durumlarla devam eder.

Kronik Böbrek Yetmezliği (KBH)

Böbreklerin uzun süreli olan sağlıklı bir şekilde çalışmasını engelleyen kronik böbrek yetmezliği, ülkemizde pek çok kişide görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle çok fazla belirti vermeyen kronik böbrek yetmezliği yaklaşık 3 ay içinde teşhis edilmektedir.

 Adından da anlaşılabileceği gibi kronik böbrek yetmezliği uzun sürede gelişir ve kalıcıdır. Bu nedenle böbreklerin işlevini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesini kalıcı olarak engeller.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
Kronik böbrek yetmezliğinde böbrek nakli veya diyaliz tedavisi kaçınılmaz olmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği, böbreklerin sağlıklı bir şekilde işlevlerini devam ettirmesini engelleyerek çeşitli sorunlara yol açmaktadır.
[/attention][/attention][/attention]

Kronik böbrek yetmezliği kansızlık, kemik hastalığı ve kalp-damar hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Akut Böbrek Yetmezliği

Kronik böbrek yetmezliğinin aksine aniden gelişmekle birlikte böbreklerin sağlıklı bir şekilde işlevini devam ettirmesini engeller. Ancak akut böbrek yetmezliğinde meydana gelen sorunların çözülmesi ve geri dönüşünün sağlanması mümkündür.

 Akut böbrek yetmezliği çeşitli nedenlere bağlı olarak aniden meydana gelen bir durumdur.

Böbreğe giden damarların hasar görmesi, böbrek dokusu hastalıkları, idrar yolu hastalıkları ve çeşitli ilaç kullanımı veya zehirlenmeler akut böbrek yetmezliğini tetikleyen durumlardır.

Böbrek Yetmezliği Neden Olur?

Böbrek yetmezliği genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelebileceği gibi aynı zamanda çeşitli hastalıklar ve sağlık sorunları nedeniyle de meydana gelebilmektedir.

Ancak kronik böbrek yetmezliğinde hasar ciddi oranda artana kadar herhangi bir belirti söz konusu olmayabilir.

Bu nedenle ailesinde böbrek hastalıkları olan kişiler ve çeşitli sağlık sorunları olan kişilerin böbrek yetmezliği testi yaptırıp gerekli muayeneleri olmaları önerilmektedir.

Akut Böbrek Yetmezliği Nedenleri

 • Gebelik zehirlenmesi
 • Sağlıksız şekilde yapılan düşükler
 • Kalp yetmezliği
 • Böbrek hastalıkları
 • İdrar yollarında tıkanıklık
 • Uzun süreli kullanılan bazı ilaçlar
 • Büyük ve ciddi ameliyatlar
 • Kan akışının azalması

Kronik Böbrek Yetmezliği Nedenleri

 • Şeker hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Böbrek kisti
 • Böbrek iltihabı
 • Vezikoüreteral reflü

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Akut ve kronik böbrek yetmezliğinin belirtileri birbirinden farklı olarak meydana gelir. Ancak kronik böbrek yetmezliği uzun süreli olarak gelişirken akut böbrek yetmezliği aniden meydana gelmektedir.

Bu nedenle kronik böbrek yetmezliğinde meydana gelen hasarlar ciddiyetini arttırmasıyla birlikte belirti vermeye başlar. Böbrek yetmezliği öncelikle vücudun su ve elektroid seviyesinde meydana gelen dengesizlikler ile belirti vermektedir.

Sonrasında güç kaybı, nefes darlığı, el ve ayaklarda meydana gelen şişlikler bu belirtileri takip eder. Böbrek yetmezliğinin en belirgin belirtilerinden bir diğeri ise böbreklerin düzenli olarak çalışmaması nedeniyle kişinin gün içinde çok az idrarını yapmasıdır.

 İlerleyen dönemlerde iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, sinirlilik, uyku hali, zihin karışıklığı, kas seyirmesi, göğüs ağrısı, hıçkırık, kaşıntı ve yüksek tansiyon gibi durumlar böbrek yetmezliğini işaret eden belirtilerdendir.

 Böbrek yetmezliği belirtileri kronik veya akut olmasına bağlı olarak değişkenlik gösterebileceği gibi kişiden kişiye de değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle gözlemlenen belirtiler durumunda doktora başvurmalı ve gerekli testleri yaptırmanızı öneririz.

Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Akut ve kronik olarak ikiye ayrılan böbrek yetmezliğinin tedavilerileri de farklıdır. Öncelikle mutlaka doktor kontrolünde ve denetiminde olması gereken tedavi, hastalığa neden olan unsurlara göre değişkenlik göstermektedir.

 Tedavide dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan bir diğeri ise kan basıncı düşük ise kontrol altına alınmasıdır. Bunun yanı sıra ilaç tedavisinin haricinde beslenme düzeni ile tedavi mutlaka desteklenmelidir. Böbrek yetmezliği tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir.

Aksi halde ilerleyen ve kalıcı hale gelen böbrek yetmezliğinde diyaliz ve böbrek nakli gibi tedaviler uygulanabilir.

Önerilen İçerik;

► Böbrek Büyümesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.
[/attention][/attention][/attention]

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/bobrek-yetmezligi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-8631h.htm

Böbrek Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

Böbrek hastalıkları anında ya da yavaş yavaş ortaya çıkabilen belirtilerle birlikte erken teşhisten sonra tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasındadır.

Böbrek Hastalıkları

Böbrek hastalığının ilk aşamasında herhangi bir belirti görülmeyebilir. Fakat böbreklerin çalışma kapasitesi düştüğü sürece vücuttaki elektrolit ve su dengesi bozulmaya başlamaktadır.

Böbrek rahatsızlığı bir sonraki aşamaya geçtiğinde güçsüzlük ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Bu noktada başta ayaklar ve bacaklar olmak üzere vücut genelinde bir şişlik oluşabilmektedir.

Böbrekler tam kapasite ile çalışmadığından dolayı tuvalette idrar çok az gelebilir ya da idrar hiç gelmemektedir. Diğer belirtileri ise iştah azlığı, kusma ve mide bulantısıdır.

Tüm bunlar ile beraber zihin karışıklığı, sinirlilik hali, kaygı ve uyku sorunları da baş gösterebilmektedir.

Böbrek rahatsızlığının saydığımız belirtilerine ek olarak görülen diğer bazı belirtileri ise hıçkırık, kas krampları, göğüs ağrısı, kas seğirmesi, kaşıntı, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon olarak sıralanabilmektedir.

Böbrek rahatsızlığının belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmekte ya da başka bir rahatsızlığın belirtileri ile benzeşebilmektedir.

Aynı zamanda böbrekler her türlü duruma oldukça kolay uyum sağlayabildiğinden, böbrek hastalıklarının ciddi belirtileri, böbrekler geri döndürülemez şekilde hasar görene kadar ortaya çıkmayabilir.

Bu durumdan korunmak adına, belirtiler hafif bile olsa, normal dışı bir durum fark edildiğinde vakit geçirmeden doktor kontrolüne gidip, gerekli testlerin yaptırılması önerilmektedir.

Böbrek hastalıkları sebeplerine göre 5 ana kategoriye ayrılmaktadır.

Böbrek Hastalıkları Nelerdir?

Böbrek hastaliklari ve etkileri böbrek hastası olan kişilerde hızlı bir şekilde seyredebilir. Bunlardan birincisi akut prerenal böbrek yetmezliğidir. Akut prerenal böbrek yetmezliği böbreklere doğru olan kan akışının azalması halinde yaşanmaktadır.

Kan akışı yetersiz olduğundan dolayı böbrekler kanı tam anlamı ile filtreleyemezler. Bu tip böbrek yetmezliği genelde kan akışını etkileyen durumun düzeltilmesi ile beraber tedavi edilebilmektedir. İkincisi akut içsel böbrek yetmezliğidir.

Akut içsel böbrek yetmezliği direkt böbrekleri etkileyen travmalar halinde görülmektedir.

Böbreklere alınan darbeler, kazalar, toksin yüklenmesi, böbreklere yeterince oksijen gitmemesi, çok fazla kan kaybı, böbrek enfeksiyonları, akut içsel böbrek yetmezliğinin sebepleri arasında sayılabilmektedir. Üçüncüsü kronik prerenal böbrek yetmezliğidir.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
Kronik prerenal böbrek yetmezliği tedavi edilmediği zaman ve de böbrekler kanı temizleyemediği zaman, bu durum akut içsel böbrek yetmezliğine dönüşmektedir. Bu noktada böbrekler küçülmeye başlayıp, fonksiyonunu yavaş yavaş kaybetmektedirler. Dördüncüsü kronik içsel böbrek yetmezliğidir.
[/attention][/attention][/attention]

Böbreklere alınan darbeler, travmalar ve tedavi edilmemeiş böbrek enfeksiyonları akut içsel böbrek yetmezliğinin, kronik içsel böbrek yetmezliğine dönüşmesine sebep olmaktadır. Sonuncusu ise kronik postrenal böbrek yetmezliğidir.

Bu tip böbrek yetmezliği de idrar yollarının uzun süre tıkalı kalması ve idrarın vücuttan tam olarak atılamaması halinde oluşmaktadır.

Peki, böbrek hastalıklarının riskini arttıran faktörler nelerdir?

Yukarıda sayılan durumlara ek olarak kısa zamanda

 • aşırı miktarda sıvı kaybı,
 • kalp krizi,
 • kalp hastalıkları,
 • yüksek tansiyon ilaçları,
 • enfeksiyon,
 • karaciğer yetmezliği,
 • bazı ilaçların (aspirin, ibuprofen) sık kullanımı,
 • lupus hastalığı,
 • kolesterol birikimi sebebi ile tıkanan damarlar,
 • kemik iliği kanseri,
 • aşırı alkol tüketimi,
 • çok ciddi yanıklar,
 • uyarıcı ilaçların kullanımı,
 • kan damarlarında görülen iltihaplanmalar
 • vücudun susuz kalması

böbrek hastalıklarının sebepleri arasındadır.

Böbrek Hastalıklarının Teşhisi

Doktorun hastanın dikkatini çeken belirtilerin neler olduğunu öğrendikten sonra fiziksel muayene yapmaktadır. Gün içinde ne kadar idrar yapıldığını ve idrara çıkıldığını, herhangi bir problem yaşayıp yaşamadığını sormaktadır.

Böbrek rahatsızlığı teşhisinin tam konulabilmesi adına çeşitli testler ve prosedürler kullanılmaktadır. İdrar ve kan testleri, böbreklerin fonksiyonunu tam olarak yapıp yapmadığının belirlenmesi için doktora yardımcı olacaktır.

Böbreklerin ebatlarında herhangi bir değişiklik olup olmadığının görülebilmesi adına ultrason ya da CT taraması gibi görüntüleme yöntemlerine de başvurulabilmektedir.

Aynı zamanda bazı durumlarda böbrek biyopsisi yapılması da gerekebilir. Bu hastalığın tedavi seçenekleri böbrek yetmezliğinin nedenine bağlı olarak değişebilmektedir.

Mesela böbrek yetmezliği kandaki sıvı eksikliğine bağlı olarak oluşmuş ise, doktor damar yolu ile (entravenöz) sıvı takviyesi önerebilir.

Eğer tam tersi bir durum söz konusu ise, yani böbrek yetmezliği aşırı sıvı birikimi sebebi ile gelişir ise idrar söktürücü ilaçlar reçete edilebilmektedir. Aynı zamanda hastanın kanında bulunan mineral (kalsiyum, potasyum) oranlarını normal düzeylerine çekebilmek için de ilaç desteği önerilebilmektedir.

Böbrek hastalığı sebebi ile artan kandaki toksinler, diyaliz tedavisi ile beraber atılabilir. Yapay bir böbrek görevi gören diyaliz makinesi, kanı filtreden geçirip, daha sonra toksinleri temizlemektedir.

Böbrek hastalıklarının tedavisi sırasında ve sonrasında böbrekleri korumak için doğru beslenme kritik bir rol oynamaktadır.

Doktorlar hastanın durumunuza uygun bir beslenme programının oluşturulması için, kişiyi aynı zamanda beslenme uzmanına yönlendirebilir.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
Böbrek hastalığı yaşayan hastalara, böbreklere binen yükün hafiflemesi adına genelde daha az potasyum tüketmeleri (muz, portakal, patates, domates yüksek oranda potasyum içeren gıdalardan bazıları, ıspanak), sodyumu kontrol altında tutmaları (konserve gıdalar, dondurulmuş gıdalar, hazır gıdalar, fast-food gıdalar yüksek oranda sodyum içerir), tükettikleri fosforu sınırlandırmaları (süt, fıstık, kuruyemişler yüksek fosfor içeren besinler arasındadır) önerilir.
[/attention][/attention][/attention]

Böbrek rahatsızlığından korunmak için yapılabilecek olan tek şey, böbreklere aşırı yük bindirmeyen bir beslenme programına sadık kalmak olacaktır. Çok fazla tuz tüketiliyor ise, aşırı yağlı gıdalar ile besleniliyor ise, düzenli olarak alkol kullanılıyor ise, sigara içiliyor ise, böbrek yetmezliği riskini artıyor demektir.

Çünkü böbrekler tüm bunları temizlemek için fazla mesai yapacaktır. Bu da daha çok yorulmasına neden olacaktır. Uzun süreden beri normalinden fazla çalışan böbrekler günün birinde yorulabilmektedir.

Bilhassa yüksek tansiyon ve diyabet hastaları, ilerleyen yıllarda böbrek yetmezliği yaşamamak için, doktorlarının verdiği ilaçları düzenli olarak kullanıp, tansiyonu ve diyabeti kontrol altında tutmalıdır.

Farklı durumlardan ya da enfeksiyondan etkilenen böbrek de, sancı durumu ortaya çıkar ve önüne geçilmediği müddetçe daha zararlı etkileşimlere sebebiyet verebilir. Ancak aynı husus söz konusu böbrekler için söylenemez. Çünkü bu husus, böbrekteki farklı rahatsızlıkların ve yahut da enfeksiyonun habercisi de olabilmektedir.

Böbreklerin ilk hedefi, vücuda giren sudaki zararlı maddeleri süzmek görevidir. Bu hedefinin yanı sıra bir de kandaki elektrolit dengesini, baz ve asit dengesini sağlamaya çalışmaktadır.

Yine aynı zamanda vücuda hormon ve şeker desteği de sağlamaktadır. Bu görevleri ve hedefleri, böbreklerin yerine getirmemesi, yani çalışmaması halinde böbrek arasında böbrek yetmezliği olarak bilinirken, bunun çözümü ise direkt böbrek nakli ya da diyaliz merkezleridir. Bu zaman zarfına kadar ağrı devrededir.

 Böbrek ağrısı da doğal olarak böbrekteki rahatsızlığı dile getiren bir çağrı şeklindedir. Böbrek ağrısına, genellikle sol kaburganın altında ateş belirtisi ve halsizlik ile durumlar sebep olmaktadır. Yine aynı şekilde idrar yollarında yaşanan problem de bunun sonucudur. Böbrek ağrıları çoğu zaman bel hizasında iken sancılı ya da hafif olarak devam edebilmektedir.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
Bazı günlerde de kasığa kadar, hatta böbrekten karına kadar devam eden ağrılar ile karşılaşmak mümkündür.
[/attention][/attention][/attention]

Ağrı ve sancının olduğu zamanlarda hastanın biçimini ya da bulunduğu konumu değiştirmesi ne yazık ki ağrı üzerinde hiçbir etki sağlamamaktadır. Böbrek sancısının, böbrek içerisinde kum olması, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı, damar sertleşmesi, böbrek enfeksiyonu, polikistik böbrek hastalığı gibi sebepleri mevcuttur.

 Böbrek taşından şikayetçi olan kişilerin, esasında bu ağrıların sebebinin böbrek olmadığını da bilmeleri gerekmektedir. Asıl sancı, taşın böbrekten çıkarkenki başlangıcında görülmektedir. Hele de taş idrar yolundan idrar torbasına doğru ilerler iken şiddetli bir sancı oluşturmaktadır.

Ağrının ara ara olması yani sürekli olmaması ile beraber meydana geldiğinde hastanın yerinde duramadığı gözlemlenmiştir. Bu durum da sancının ne kadar yoğun olduğuna bir işarettir. Hatta bu ağrılar, bazı durumlarda mide bulantısı ve kusmaya kadar gidebilen sancılardır.

İdrar yolu enfeksiyonu da mesanede veya sidik yollarında görülebileceği gibi böbrekte de görülebilmektedir. Bu durumdaki risk erkeklere nazaran kadınlarda daha fazladır.

Böbrek enfeksiyonu, bir diğer adı ile piyelonefrit, çoğu kez mesanede başlayıp, böbreklere kadar uzanan enfeksiyonun özel bir çeşididir.

(1 oy, ortalama: 3,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bobrek-hastaliklari/bobrek-hastaliklarin-belirtileri

Diyabete bağlı böbrek hastalığı

Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

Diyabeti kaldırınca altından bir sürü sağlık sorunu çıkıyor. Bu sorunlardan biri: diyabete bağlı böbrek hastalığı.

Diyabetik nefropati yani diyabete bağlı böbrek hastalığı. Böbrek yetmezliğinin birçok nedeninden sadece biri. Diyabeti olan kişilerin 3’te 1’inde diyabete bağlı böbrek hastalığı görülüyor. Öncelikle böbrek yetmezliğinin belirtilerine bakalım:

• Geceleri çok fazla idrara çıkma

• Çok az miktarda idrar yapma

• Ellerde ve ayaklarda şişkinlik, göz etrafında torbalar oluşması

• Ağızda kötü tat ve idrar benzeri bir koku

• Halsizlik ve nefes darlığı

• İştah kaybı

• Yüksek tansiyon (sürekli yükselen)

• Soluk beniz

• Kuru ve kaşınan cilt

• Çocuklarda ise: halsizlik ve uykulu olma hali, iştahta azalma, büyümede yavaşlama

Böbrek yetmezliğini ortaya çıkarmak için kan ve idrar testi yaptırmak yeterli. Böylece hem böbrek yetmezliğinin erken belirtileri hem de böbrek hastalığı açıklığa kavuşmuş olur. Bazı kişilerde böbrek hastalığının belirtileri böbrek fonksiyonları son bulana kadar ortaya çıkmaz. Bu yüzden önlem alıp arada test yaptırmak hayati önemde.

Diyabeti olup böbrek hastalığından mustarip olan kişiler sadece böbrek hastalıkları olanlara göre biraz daha şanssız. Bunun nedeni diyabeti olan kişilerin başka sağlık sorunlarına karşı daha savunmasız olması.

Bu sağlık sorunları yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve damar hastalıkları. Diyabeti olan kişiler böbrekle ilgili başka sorunlarla da karşılaşabilir.

İdrar yolu iltihaplanması, idrar torbası sinir zedelenmesi bu sorunlardan birkaçı.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
Diyabete bağlı böbrek hastalıkları tip 1 diyabetli kişilerde tip 2 diyabetli kişilerde olduğundan epey farklı. Tip 1 diyabette böbrek hastalıkları rastgele bir zamanda başlar hatta çok genç yaşlarda bile görülme olasılığı var. Hastalığın ortaya çıkması tip 1 diyabetin belirlenmesinden 15 yıl sonrayı da bulabilir.
[/attention][/attention][/attention]

Tip 2 diyabette ise hemen hemen bütün diyabet hastaları diyabet teşhisi konulmadan önce böbreklerinden sorun yaşıyordur. Bunun nedeni tip 2 diyabetin orta yaşlı ve daha yaşlı kişilerde görülen kronik bir sağlık sorunu olması. Böbrek hastalıkları başka bir nedenden de oluşmuş olabilir.

Diyabetik nefropatinin belirtileri

Çoğunlukla diyabetik nefropatinin başlangıç aşamalarında bir belirtiye rastlanmaz. Ancak görülebilecek belirtiler şunlar olabilir:

• Ellerde, ayaklarda ve yüzde şişme

• Kilo almak

• Kaşınan ve kuru bir cilt (böbrek hastalığının son aşamasında)

• Ağırlık, halsizlik (böbrek hastalığının son aşamasında)

• İdrarda kan (nadir olarak görülür)

• Kalp ritminde anormallikler (kanda artan potasyum miktarından dolayı)

• Kas seğirmeleri

Böbreğiniz hasar görmeye başladığında ve hasar sırasında vücudunuz kanınızdaki fazlalık maddelerden kurtulamaz. Vücudunuzda biriken artıklar zehirleyici düzeye ulaşabilir.

Artıkların sizi zehirleyecek seviyeye ulaşması durumu üremi adını alır. Üremisi olan kişiler genellikle bilinç kaybı yaşarlar ya da kafaları karışıktır.

Üremiyle beraber yüksek tansiyonunuz da varsa durum çok daha ciddi bir hal alabilir.

Diyabetik nefropatinin teşhisi

İdrarda protein bulunması halinde diyabetik nefropati teşhis edilmiş demektir. Bunun için basit bir idrar testi tanı koymada yeterli olacaktır. Bu yüzden diyabetiniz varsa en azından her yıl idrar testi yaptırmanız gerekiyor. Böbreklerinizle alakalı bir sorunla karşılaşırsanız erken tedavi önemli.

Diyabetik nefropatinin tedavisi

Tansiyonu düşürmek ve kan şekerini kontrol altında tutmak hayati önemde. Böylece diyabetik nefropatinin de işleyişini yavaşlatmış olursunuz. Bu konuda anjiotensin dönüştürücü enzim engelleyici ilaçlar yardımınıza koşabilir.

Ve böbreklerinizdeki sorunun ilerlemesini yavaşlatabilir. Anjiotensin dönüştürücü enzim engelleyici ilaçlar yüksek tansiyon gibi başka sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanılabiliyor.

Diyabet hastalarına bazen tansiyonlarında sorun olmamasına rağmen önerilebiliyor bunun nedeni gelecekte oluşabilecek yan etkileri önlemek.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
Anjiotensin dönüştürücü enzim önleyicilerin yan etkisini yaşayan biri bunun yerine anjiotensin reseptör blokerleri kullanabilir.
[/attention][/attention][/attention]

Tedaviye yanaşmazsanız, ya da böbrekleriniz tedavi edilmezse böbrekleriniz hasar görmeye devam edecek ve idrarda daha fazla miktarda protein saptanacak. İleri boyutlardaki böbrek yetmezliği sorunlarında diyaliz tedavisine hatta böbrek nakline ihtiyaç duyulabilir.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi uzmanlarımızdan edinebilirsiniz. 

Источник: https://www.cevapsepeti.com/diyabete-bagli-bobrek-hastaligi/

Böbrek Yetmezliği Hastalığı

Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

Vücudumuzdaki tüm organların ayrı bir görevi vardır ve tek bir amaç için sistematik bir şekilde çalışırlar. Böbrekte bu sisteme dahil olan oldukça önemli bir görevi olan bir organımızdır. Her iki insandan sağ ve sol olmak üzere iki adet bulunmaktadır.

Böbrekler kanda bulunan atık maddelerin mikroskobik kadar küçük olanları bile nefronlar yardımıyla süzerek kanın temizlenmesine ve bu şekilde vücudun bu temiz kandan faydalanmasını sağlar.

Süzülen kandan geriye kalan atık maddeleri de idrarla beraber atarak vücuttan uzaklaştırır.

Böbrekler aynı zamanda üzerinde bulunan bezler sayesinde vücudun gelişiminde yararlı olan hormonları da düzenli olarak salgılar. Kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olan böbreklerin herhangi bir şekilde hasar görmesi tüm vücuda salgılanan kanın ve hormonların da dengesini bozacağı için tüm vücuttaki tüm organları ve organelleri de olumsuz etkilemektedir.

Böbrek rahatsızlıkları oldukça ciddi sonuçlara götürür.

Kanda toksin maddelerin birikmesine ve kanın kesit alanının da küçülmesine neden olarak her ne kadar hızlı bir şekilde işlemi yapsa da kaliteli bir işlem  olmadığı için dolaşımı da yavaşlatarak kişinin fiziksel olarak bir rahatsızlığını da ortaya çıkarır. Böbrek yetmezliği hastalığı da bu konu kapsamındaki hastalıklardan birisidir.

Böbrek rahatsızlıkları ülkemizde ne yazık ki en çok görülen hastalıklardan biridir. Böbrek yetmezliği sonucunda birçok hasta organ bağışı beklemekte bu süreçte de böbreklerin işlemini tamamlaması için dışarıdan destek almalıdır.

Böbrek yetmezliği her ne kadar adından kesin bir sonuca ulaştığı sanılsa da aslında tedavisi mümkün olan ve kişinin sağlığına kavuşması mümkün olan bir rahatsızlıktır. Böbrek yetmezliğinin birçok nedeni olabilir. Ancak en önemli nedenlerden biri böbreklerin iltihaplanması ve sonrasında bu hastalığın giderek ilerlemesi olarak bilinmektedir.

Böbrekler süzdükleri kanda toksin maddelerle birebir temasta bulunduğu için bu organda iltihaplanma olması oldukça normaldir. Böbreklerde bu sıkıntının oluştuğunu fark etmeyen ya da bir şekilde erken müdahale edilmeyen kişilerde bu hastalık oldukça ciddi bir hastalık olan böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir.

Bununla beraber kişinin bağışıklık sisteminin düşük olmasından kaynaklı böbrek kistleri ve yüksek tansiyon gibi hastalığı bulunan kişilerde genelde böbrek yetmezliği de görülmektedir. Böbreklerin bu şekilde işlevleri bir şekilde kısıtlanır ve böbrek kendine düşen görevi bir süre yapamaz hale gelir.

İltihapların ya da kistlerin çoğalması durumunda sonuçlar oldukça korkunç da olabilir. Böbrek rahatsızlıklarını anlayabilmek için ise kişinin yaşadığı belirtiler oldukça önemlidir. Bu belirtileri kişinin iyi analiz etmesi gerekmektedir.

Böbrek Yetmezliği Hastalığı Belirtileri

Böbrek yetmezliği insanlarda iki şekilde görülmektedir. Böbrek yetmezliği akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut böbrek yetmezliğinde kişi genel olarak diğer böbrek yetmezliği çeşidiyle aynı durumları yaşıyor diyebiliriz.

Akut böbrek yetmezlikleri tedavisi mümkün olan böbreklerin kısa bir süre görevini yerine getirmediği durumlarda anlaşılır. Hastanın herhangi bir sebepten dolayı bu hastalığa yakalandığını fark ettikten sonra doktora gidip gerekli testleri yaptırıp gerekli tedaviyi uyguladığında bu hastalık akut olarak devam edebilir. Erken teşhis oldukça önemlidir.

Böbrek yetmezliğinde kişi genelde bel bölgesinde şiddetli ağrılar hisseder ve idrarını yaparken yanma ve ağrı hissedebilir. Bunun haricinde kişide sık sık ateşlenmeler görülmektedir. Bu ateşlenme durumunda mutlaka müdahale edip ateşin düşürülmesine yardım edilmesi gerekmektedir. Böbrek yetmezliğinde kişi aynı zamanda sık sık yorgun bir halde olur.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
Bu da kandaki toksin maddelerin birikmesinden dolayı dolaşımın yavaşladığından meydana gelir. Bir şekilde solunum yolları da etkilenerek kişi nefes alıp vermekte sıkça zorlanabilir. Aynı zamanda böbrekler kemiklerin de güçlenmesinde rol oynadığı için rahatsızlığı durumunda kemiklerde sık sık ağrılar da hissedilebilir.
[/attention][/attention][/attention]

Ancak akut böbrek yetmezliğinde doğru müdahaleler sonucu tekrar kişi eski sağlığına ulaşır. Bu da kişinin bu hastalığı atlattığı anlamına gelir.

Diğer bir böbrek yetmezliği çeşidi ise kronik olarak görülmektedir. Bu rahatsızlık genelde geç müdahalelerin sonucunda oluşmaktadır. Ancak bu durum oldukça ciddi bir durumdur. Kişinin böbreğini kaybetmesine kadar yol açabilir.

Kronik böbrek yetmezliğinde hastanın idrar miktarı giderek azalır bunun sebebi ise kandaki maddelerin süzülmemesi ile idrarın az oluşudur. Toksin maddelerin kanda birikmesiyle beraber hastanın böbrek yetmezliği kişinin cildinin sararmasına da yol açabilir.

Aynı zamana da akut böbrek yetmezliği ile de aynı belirtiler görülebilir. Kişinin vücudunda ödemler birikerek kişinin ellerinde ayaklarında ödem oluşmasına ve şişkinlik yaşamasına neden olur.

Tansiyon yükselmesine de neden olan börek yetmezliği sonucunda doğru müdahaleler edilmediği takdirde kişinin hayati tehsi her zaman devam eder.

Öncelikle hasta uzman bir hekime danışmalı ve bilmediği ilaçları ve kürleri tüketmemelidir. Bu ilaçlar işe yaramadığı gibi kanın temizlenmesinde de oldukça olumsuz bir yönde etki eder. Böbrek yetmezliği şüphesi ile giden kişilere önce kan ve idrar testleri yapılır.

Bu testler sonucunda alınan bilgilerle ve hastanın şikayetiyle beraber doktor kesin bir teşhis koyar. Bu teşhisler genelde ilk muayenede ortaya çıkmaktadır. Sonrasında doktor uygun bir tedavi yöntemi belirler. Bu tedavi yöntemleri de genelde aynıdır.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
Birinde kişinin bu rahatsızlığı yaşadığı sırada belirtileri daha az hissetmesine yönelik tedavi uygulanırken birine direkt olarak iyileşme tedavisi uygulanır. Ancak doktorun her iki hastaya verdiği tavsiyeler aynıdır. Kişinin öncelikle hangi yoldan bu hastalığa ulaştığını doktor saptar.
[/attention][/attention][/attention]

Eğer kişi iltihaplanmalar sonucu böyle bir hastalığa yakalandıysa öncelikle bu iltihaplanmaların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Kişi eğer yüksek tansiyon sebebiyle bu hastalığa yakalandıysa buna uygun ilaçlar verilerek kişinin tansiyonu kontrol altına alınır.

Ancak herhangi bir durumda hala böbrekler görevini yerine getiremiyorsa diyaliz makineleri yardımıyla kişinin kanının süzülmesi sağlanır. Diyaliz merkezleri bizzat bu hastalarla birebir ilgilenmekte ve hatta bulunduğu yerden hastaları da alıp kliniklere getirmektedir.

Doktorların verdiği ilaçları zamanında kullanılan kişilerin birçoğu bu hastalığı yenmiştir. Ancak vücudun bağışıklık sisteminin giderek düşmesi durumunda da kişi basit bir operasyonla böbrek nakli yaptırabilir.

Ancak uygun böbreğin bulunması her zaman olmayabilir bu nedenden dolayı böbrek yetmezliğine yakalanmadan önce kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Kişi öncelikle sağlıklı beslenmeli, olabildiğince toksin madde içeren besinler tüketmemelidir. Bununla beraber vücutta oluşan zehirli maddelerin doğru zamanda vücuda zararı dokunmadan bol bol su tüketmelidir. Su tüketimi böbrekler için oldukça önemlidir. Bu süreç içerisinde kişi gerekli olan vitamin takviyelerini de doğal yollarla karşılamalıdır.

Источник: https://evdesifa.com/bobrek-yetmezligi-hastaligi/

Böbrek Yetmezliği Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!
Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

Haber güncelleme tarihi 18.12.2018 15:43

Böbrek Yetmezliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Bel bölgesinde bulunan ve her biri yaklaşık 150-200 gr olan böbrekler, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması ve vücut sağlığının korunması açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

İki adet böbreğimizin bulunmasına rağmen insanlar tek bir böbrekle de yaşamlarını rahatlıkla sürdürebilirler. Böbrekler, vücudumuzdaki kanı zararlı maddelerden arındırarak vücuttaki sıvı dengesini korurlar.

Bunun yanı sıra tansiyonun dengelenmesi ve hormon salgılanması gibi görevleri de söz konusudur. Her türlü duruma uyum sağlayabilen böbrekler, oldukça güçlü ve önemli bir organımızdır. Bu nedenle çoğu zaman belirti vermeden ilerlemektedir.

Böbreklerde meydana gelen hasarın zamanla artması durumunda yavaş yavaş belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak genellikle bu belirtiler genellikle geri dönüşü olmayan hasarların meydana gelmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Hemen hemen her hastalıkta olduğu gibi böbrek hastalıklarında ve böbrek yetmezliğinde de erken teşhis oldukça önemlidir. Hasarın artması durumunda geri dönüşün oldukça zor olduğu ve çoğu zaman hayati risk taşıyan böbrek yetmezliği oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Böbrek yetmezliğinde hastalığın ilk başlarında çok fazla belirti görülmeyebilir.

Ancak hasarın artmasıyla birlikte çeşitli belirtiler söz konusu olmaktadır. Bu belirtileri kısaca açıklamak gerekirse; vücuttaki su dengesinin bozulması nedeniyle güç kaybı, nefes darlığı, ayak ve ellerde şişlikler meydana gelir. Daha sonrasında ise bu belirtiler idrar azlığı, mide bulantısı ve kusma gibi durumlarla devam eder.

Kronik Böbrek Yetmezliği (KBH)

Böbreklerin uzun süreli olan sağlıklı bir şekilde çalışmasını engelleyen kronik böbrek yetmezliği, ülkemizde pek çok kişide görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle çok fazla belirti vermeyen kronik böbrek yetmezliği yaklaşık 3 ay içinde teşhis edilmektedir.

 Adından da anlaşılabileceği gibi kronik böbrek yetmezliği uzun sürede gelişir ve kalıcıdır. Bu nedenle böbreklerin işlevini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesini kalıcı olarak engeller.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
Kronik böbrek yetmezliğinde böbrek nakli veya diyaliz tedavisi kaçınılmaz olmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği, böbreklerin sağlıklı bir şekilde işlevlerini devam ettirmesini engelleyerek çeşitli sorunlara yol açmaktadır.
[/attention][/attention][/attention]

Kronik böbrek yetmezliği kansızlık, kemik hastalığı ve kalp-damar hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Akut Böbrek Yetmezliği

Kronik böbrek yetmezliğinin aksine aniden gelişmekle birlikte böbreklerin sağlıklı bir şekilde işlevini devam ettirmesini engeller. Ancak akut böbrek yetmezliğinde meydana gelen sorunların çözülmesi ve geri dönüşünün sağlanması mümkündür.

 Akut böbrek yetmezliği çeşitli nedenlere bağlı olarak aniden meydana gelen bir durumdur.

Böbreğe giden damarların hasar görmesi, böbrek dokusu hastalıkları, idrar yolu hastalıkları ve çeşitli ilaç kullanımı veya zehirlenmeler akut böbrek yetmezliğini tetikleyen durumlardır.

Böbrek Yetmezliği Neden Olur?

Böbrek yetmezliği genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelebileceği gibi aynı zamanda çeşitli hastalıklar ve sağlık sorunları nedeniyle de meydana gelebilmektedir.

Ancak kronik böbrek yetmezliğinde hasar ciddi oranda artana kadar herhangi bir belirti söz konusu olmayabilir.

Bu nedenle ailesinde böbrek hastalıkları olan kişiler ve çeşitli sağlık sorunları olan kişilerin böbrek yetmezliği testi yaptırıp gerekli muayeneleri olmaları önerilmektedir.

Akut Böbrek Yetmezliği Nedenleri

 • Gebelik zehirlenmesi
 • Sağlıksız şekilde yapılan düşükler
 • Kalp yetmezliği
 • Böbrek hastalıkları
 • İdrar yollarında tıkanıklık
 • Uzun süreli kullanılan bazı ilaçlar
 • Büyük ve ciddi ameliyatlar
 • Kan akışının azalması

Kronik Böbrek Yetmezliği Nedenleri

 • Şeker hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Böbrek kisti
 • Böbrek iltihabı
 • Vezikoüreteral reflü

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Akut ve kronik böbrek yetmezliğinin belirtileri birbirinden farklı olarak meydana gelir. Ancak kronik böbrek yetmezliği uzun süreli olarak gelişirken akut böbrek yetmezliği aniden meydana gelmektedir.

Bu nedenle kronik böbrek yetmezliğinde meydana gelen hasarlar ciddiyetini arttırmasıyla birlikte belirti vermeye başlar. Böbrek yetmezliği öncelikle vücudun su ve elektroid seviyesinde meydana gelen dengesizlikler ile belirti vermektedir.

Sonrasında güç kaybı, nefes darlığı, el ve ayaklarda meydana gelen şişlikler bu belirtileri takip eder. Böbrek yetmezliğinin en belirgin belirtilerinden bir diğeri ise böbreklerin düzenli olarak çalışmaması nedeniyle kişinin gün içinde çok az idrarını yapmasıdır.

 İlerleyen dönemlerde iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, sinirlilik, uyku hali, zihin karışıklığı, kas seyirmesi, göğüs ağrısı, hıçkırık, kaşıntı ve yüksek tansiyon gibi durumlar böbrek yetmezliğini işaret eden belirtilerdendir.

 Böbrek yetmezliği belirtileri kronik veya akut olmasına bağlı olarak değişkenlik gösterebileceği gibi kişiden kişiye de değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle gözlemlenen belirtiler durumunda doktora başvurmalı ve gerekli testleri yaptırmanızı öneririz.

Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Akut ve kronik olarak ikiye ayrılan böbrek yetmezliğinin tedavilerileri de farklıdır. Öncelikle mutlaka doktor kontrolünde ve denetiminde olması gereken tedavi, hastalığa neden olan unsurlara göre değişkenlik göstermektedir.

 Tedavide dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan bir diğeri ise kan basıncı düşük ise kontrol altına alınmasıdır. Bunun yanı sıra ilaç tedavisinin haricinde beslenme düzeni ile tedavi mutlaka desteklenmelidir. Böbrek yetmezliği tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir.

Aksi halde ilerleyen ve kalıcı hale gelen böbrek yetmezliğinde diyaliz ve böbrek nakli gibi tedaviler uygulanabilir.

Önerilen İçerik;

► Böbrek Büyümesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.
[/attention][/attention][/attention]

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/bobrek-yetmezligi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-8631h.htm

Böbrek Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

Böbrek hastalıkları anında ya da yavaş yavaş ortaya çıkabilen belirtilerle birlikte erken teşhisten sonra tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasındadır.

Böbrek Hastalıkları

Böbrek hastalığının ilk aşamasında herhangi bir belirti görülmeyebilir. Fakat böbreklerin çalışma kapasitesi düştüğü sürece vücuttaki elektrolit ve su dengesi bozulmaya başlamaktadır.

Böbrek rahatsızlığı bir sonraki aşamaya geçtiğinde güçsüzlük ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Bu noktada başta ayaklar ve bacaklar olmak üzere vücut genelinde bir şişlik oluşabilmektedir.

Böbrekler tam kapasite ile çalışmadığından dolayı tuvalette idrar çok az gelebilir ya da idrar hiç gelmemektedir. Diğer belirtileri ise iştah azlığı, kusma ve mide bulantısıdır.

Tüm bunlar ile beraber zihin karışıklığı, sinirlilik hali, kaygı ve uyku sorunları da baş gösterebilmektedir.

Böbrek rahatsızlığının saydığımız belirtilerine ek olarak görülen diğer bazı belirtileri ise hıçkırık, kas krampları, göğüs ağrısı, kas seğirmesi, kaşıntı, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon olarak sıralanabilmektedir.

Böbrek rahatsızlığının belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmekte ya da başka bir rahatsızlığın belirtileri ile benzeşebilmektedir.

Aynı zamanda böbrekler her türlü duruma oldukça kolay uyum sağlayabildiğinden, böbrek hastalıklarının ciddi belirtileri, böbrekler geri döndürülemez şekilde hasar görene kadar ortaya çıkmayabilir.

Bu durumdan korunmak adına, belirtiler hafif bile olsa, normal dışı bir durum fark edildiğinde vakit geçirmeden doktor kontrolüne gidip, gerekli testlerin yaptırılması önerilmektedir.

Böbrek hastalıkları sebeplerine göre 5 ana kategoriye ayrılmaktadır.

Böbrek Hastalıkları Nelerdir?

Böbrek hastaliklari ve etkileri böbrek hastası olan kişilerde hızlı bir şekilde seyredebilir. Bunlardan birincisi akut prerenal böbrek yetmezliğidir. Akut prerenal böbrek yetmezliği böbreklere doğru olan kan akışının azalması halinde yaşanmaktadır.

Kan akışı yetersiz olduğundan dolayı böbrekler kanı tam anlamı ile filtreleyemezler. Bu tip böbrek yetmezliği genelde kan akışını etkileyen durumun düzeltilmesi ile beraber tedavi edilebilmektedir. İkincisi akut içsel böbrek yetmezliğidir.

Akut içsel böbrek yetmezliği direkt böbrekleri etkileyen travmalar halinde görülmektedir.

Böbreklere alınan darbeler, kazalar, toksin yüklenmesi, böbreklere yeterince oksijen gitmemesi, çok fazla kan kaybı, böbrek enfeksiyonları, akut içsel böbrek yetmezliğinin sebepleri arasında sayılabilmektedir. Üçüncüsü kronik prerenal böbrek yetmezliğidir.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
Kronik prerenal böbrek yetmezliği tedavi edilmediği zaman ve de böbrekler kanı temizleyemediği zaman, bu durum akut içsel böbrek yetmezliğine dönüşmektedir. Bu noktada böbrekler küçülmeye başlayıp, fonksiyonunu yavaş yavaş kaybetmektedirler. Dördüncüsü kronik içsel böbrek yetmezliğidir.
[/attention][/attention][/attention]

Böbreklere alınan darbeler, travmalar ve tedavi edilmemeiş böbrek enfeksiyonları akut içsel böbrek yetmezliğinin, kronik içsel böbrek yetmezliğine dönüşmesine sebep olmaktadır. Sonuncusu ise kronik postrenal böbrek yetmezliğidir.

Bu tip böbrek yetmezliği de idrar yollarının uzun süre tıkalı kalması ve idrarın vücuttan tam olarak atılamaması halinde oluşmaktadır.

Peki, böbrek hastalıklarının riskini arttıran faktörler nelerdir?

Yukarıda sayılan durumlara ek olarak kısa zamanda

 • aşırı miktarda sıvı kaybı,
 • kalp krizi,
 • kalp hastalıkları,
 • yüksek tansiyon ilaçları,
 • enfeksiyon,
 • karaciğer yetmezliği,
 • bazı ilaçların (aspirin, ibuprofen) sık kullanımı,
 • lupus hastalığı,
 • kolesterol birikimi sebebi ile tıkanan damarlar,
 • kemik iliği kanseri,
 • aşırı alkol tüketimi,
 • çok ciddi yanıklar,
 • uyarıcı ilaçların kullanımı,
 • kan damarlarında görülen iltihaplanmalar
 • vücudun susuz kalması

böbrek hastalıklarının sebepleri arasındadır.

Böbrek Hastalıklarının Teşhisi

Doktorun hastanın dikkatini çeken belirtilerin neler olduğunu öğrendikten sonra fiziksel muayene yapmaktadır. Gün içinde ne kadar idrar yapıldığını ve idrara çıkıldığını, herhangi bir problem yaşayıp yaşamadığını sormaktadır.

Böbrek rahatsızlığı teşhisinin tam konulabilmesi adına çeşitli testler ve prosedürler kullanılmaktadır. İdrar ve kan testleri, böbreklerin fonksiyonunu tam olarak yapıp yapmadığının belirlenmesi için doktora yardımcı olacaktır.

Böbreklerin ebatlarında herhangi bir değişiklik olup olmadığının görülebilmesi adına ultrason ya da CT taraması gibi görüntüleme yöntemlerine de başvurulabilmektedir.

Aynı zamanda bazı durumlarda böbrek biyopsisi yapılması da gerekebilir. Bu hastalığın tedavi seçenekleri böbrek yetmezliğinin nedenine bağlı olarak değişebilmektedir.

Mesela böbrek yetmezliği kandaki sıvı eksikliğine bağlı olarak oluşmuş ise, doktor damar yolu ile (entravenöz) sıvı takviyesi önerebilir.

Eğer tam tersi bir durum söz konusu ise, yani böbrek yetmezliği aşırı sıvı birikimi sebebi ile gelişir ise idrar söktürücü ilaçlar reçete edilebilmektedir. Aynı zamanda hastanın kanında bulunan mineral (kalsiyum, potasyum) oranlarını normal düzeylerine çekebilmek için de ilaç desteği önerilebilmektedir.

Böbrek hastalığı sebebi ile artan kandaki toksinler, diyaliz tedavisi ile beraber atılabilir. Yapay bir böbrek görevi gören diyaliz makinesi, kanı filtreden geçirip, daha sonra toksinleri temizlemektedir.

Böbrek hastalıklarının tedavisi sırasında ve sonrasında böbrekleri korumak için doğru beslenme kritik bir rol oynamaktadır.

Doktorlar hastanın durumunuza uygun bir beslenme programının oluşturulması için, kişiyi aynı zamanda beslenme uzmanına yönlendirebilir.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
Böbrek hastalığı yaşayan hastalara, böbreklere binen yükün hafiflemesi adına genelde daha az potasyum tüketmeleri (muz, portakal, patates, domates yüksek oranda potasyum içeren gıdalardan bazıları, ıspanak), sodyumu kontrol altında tutmaları (konserve gıdalar, dondurulmuş gıdalar, hazır gıdalar, fast-food gıdalar yüksek oranda sodyum içerir), tükettikleri fosforu sınırlandırmaları (süt, fıstık, kuruyemişler yüksek fosfor içeren besinler arasındadır) önerilir.
[/attention][/attention][/attention]

Böbrek rahatsızlığından korunmak için yapılabilecek olan tek şey, böbreklere aşırı yük bindirmeyen bir beslenme programına sadık kalmak olacaktır. Çok fazla tuz tüketiliyor ise, aşırı yağlı gıdalar ile besleniliyor ise, düzenli olarak alkol kullanılıyor ise, sigara içiliyor ise, böbrek yetmezliği riskini artıyor demektir.

Çünkü böbrekler tüm bunları temizlemek için fazla mesai yapacaktır. Bu da daha çok yorulmasına neden olacaktır. Uzun süreden beri normalinden fazla çalışan böbrekler günün birinde yorulabilmektedir.

Bilhassa yüksek tansiyon ve diyabet hastaları, ilerleyen yıllarda böbrek yetmezliği yaşamamak için, doktorlarının verdiği ilaçları düzenli olarak kullanıp, tansiyonu ve diyabeti kontrol altında tutmalıdır.

Farklı durumlardan ya da enfeksiyondan etkilenen böbrek de, sancı durumu ortaya çıkar ve önüne geçilmediği müddetçe daha zararlı etkileşimlere sebebiyet verebilir. Ancak aynı husus söz konusu böbrekler için söylenemez. Çünkü bu husus, böbrekteki farklı rahatsızlıkların ve yahut da enfeksiyonun habercisi de olabilmektedir.

Böbreklerin ilk hedefi, vücuda giren sudaki zararlı maddeleri süzmek görevidir. Bu hedefinin yanı sıra bir de kandaki elektrolit dengesini, baz ve asit dengesini sağlamaya çalışmaktadır.

Yine aynı zamanda vücuda hormon ve şeker desteği de sağlamaktadır. Bu görevleri ve hedefleri, böbreklerin yerine getirmemesi, yani çalışmaması halinde böbrek arasında böbrek yetmezliği olarak bilinirken, bunun çözümü ise direkt böbrek nakli ya da diyaliz merkezleridir. Bu zaman zarfına kadar ağrı devrededir.

 Böbrek ağrısı da doğal olarak böbrekteki rahatsızlığı dile getiren bir çağrı şeklindedir. Böbrek ağrısına, genellikle sol kaburganın altında ateş belirtisi ve halsizlik ile durumlar sebep olmaktadır. Yine aynı şekilde idrar yollarında yaşanan problem de bunun sonucudur. Böbrek ağrıları çoğu zaman bel hizasında iken sancılı ya da hafif olarak devam edebilmektedir.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
Bazı günlerde de kasığa kadar, hatta böbrekten karına kadar devam eden ağrılar ile karşılaşmak mümkündür.
[/attention][/attention][/attention]

Ağrı ve sancının olduğu zamanlarda hastanın biçimini ya da bulunduğu konumu değiştirmesi ne yazık ki ağrı üzerinde hiçbir etki sağlamamaktadır. Böbrek sancısının, böbrek içerisinde kum olması, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı, damar sertleşmesi, böbrek enfeksiyonu, polikistik böbrek hastalığı gibi sebepleri mevcuttur.

 Böbrek taşından şikayetçi olan kişilerin, esasında bu ağrıların sebebinin böbrek olmadığını da bilmeleri gerekmektedir. Asıl sancı, taşın böbrekten çıkarkenki başlangıcında görülmektedir. Hele de taş idrar yolundan idrar torbasına doğru ilerler iken şiddetli bir sancı oluşturmaktadır.

Ağrının ara ara olması yani sürekli olmaması ile beraber meydana geldiğinde hastanın yerinde duramadığı gözlemlenmiştir. Bu durum da sancının ne kadar yoğun olduğuna bir işarettir. Hatta bu ağrılar, bazı durumlarda mide bulantısı ve kusmaya kadar gidebilen sancılardır.

İdrar yolu enfeksiyonu da mesanede veya sidik yollarında görülebileceği gibi böbrekte de görülebilmektedir. Bu durumdaki risk erkeklere nazaran kadınlarda daha fazladır.

Böbrek enfeksiyonu, bir diğer adı ile piyelonefrit, çoğu kez mesanede başlayıp, böbreklere kadar uzanan enfeksiyonun özel bir çeşididir.

(1 oy, ortalama: 3,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bobrek-hastaliklari/bobrek-hastaliklarin-belirtileri

Diyabete bağlı böbrek hastalığı

Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

Diyabeti kaldırınca altından bir sürü sağlık sorunu çıkıyor. Bu sorunlardan biri: diyabete bağlı böbrek hastalığı.

Diyabetik nefropati yani diyabete bağlı böbrek hastalığı. Böbrek yetmezliğinin birçok nedeninden sadece biri. Diyabeti olan kişilerin 3’te 1’inde diyabete bağlı böbrek hastalığı görülüyor. Öncelikle böbrek yetmezliğinin belirtilerine bakalım:

• Geceleri çok fazla idrara çıkma

• Çok az miktarda idrar yapma

• Ellerde ve ayaklarda şişkinlik, göz etrafında torbalar oluşması

• Ağızda kötü tat ve idrar benzeri bir koku

• Halsizlik ve nefes darlığı

• İştah kaybı

• Yüksek tansiyon (sürekli yükselen)

• Soluk beniz

• Kuru ve kaşınan cilt

• Çocuklarda ise: halsizlik ve uykulu olma hali, iştahta azalma, büyümede yavaşlama

Böbrek yetmezliğini ortaya çıkarmak için kan ve idrar testi yaptırmak yeterli. Böylece hem böbrek yetmezliğinin erken belirtileri hem de böbrek hastalığı açıklığa kavuşmuş olur. Bazı kişilerde böbrek hastalığının belirtileri böbrek fonksiyonları son bulana kadar ortaya çıkmaz. Bu yüzden önlem alıp arada test yaptırmak hayati önemde.

Diyabeti olup böbrek hastalığından mustarip olan kişiler sadece böbrek hastalıkları olanlara göre biraz daha şanssız. Bunun nedeni diyabeti olan kişilerin başka sağlık sorunlarına karşı daha savunmasız olması.

Bu sağlık sorunları yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve damar hastalıkları. Diyabeti olan kişiler böbrekle ilgili başka sorunlarla da karşılaşabilir.

İdrar yolu iltihaplanması, idrar torbası sinir zedelenmesi bu sorunlardan birkaçı.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
Diyabete bağlı böbrek hastalıkları tip 1 diyabetli kişilerde tip 2 diyabetli kişilerde olduğundan epey farklı. Tip 1 diyabette böbrek hastalıkları rastgele bir zamanda başlar hatta çok genç yaşlarda bile görülme olasılığı var. Hastalığın ortaya çıkması tip 1 diyabetin belirlenmesinden 15 yıl sonrayı da bulabilir.
[/attention][/attention][/attention]

Tip 2 diyabette ise hemen hemen bütün diyabet hastaları diyabet teşhisi konulmadan önce böbreklerinden sorun yaşıyordur. Bunun nedeni tip 2 diyabetin orta yaşlı ve daha yaşlı kişilerde görülen kronik bir sağlık sorunu olması. Böbrek hastalıkları başka bir nedenden de oluşmuş olabilir.

Diyabetik nefropatinin belirtileri

Çoğunlukla diyabetik nefropatinin başlangıç aşamalarında bir belirtiye rastlanmaz. Ancak görülebilecek belirtiler şunlar olabilir:

• Ellerde, ayaklarda ve yüzde şişme

• Kilo almak

• Kaşınan ve kuru bir cilt (böbrek hastalığının son aşamasında)

• Ağırlık, halsizlik (böbrek hastalığının son aşamasında)

• İdrarda kan (nadir olarak görülür)

• Kalp ritminde anormallikler (kanda artan potasyum miktarından dolayı)

• Kas seğirmeleri

Böbreğiniz hasar görmeye başladığında ve hasar sırasında vücudunuz kanınızdaki fazlalık maddelerden kurtulamaz. Vücudunuzda biriken artıklar zehirleyici düzeye ulaşabilir.

Artıkların sizi zehirleyecek seviyeye ulaşması durumu üremi adını alır. Üremisi olan kişiler genellikle bilinç kaybı yaşarlar ya da kafaları karışıktır.

Üremiyle beraber yüksek tansiyonunuz da varsa durum çok daha ciddi bir hal alabilir.

Diyabetik nefropatinin teşhisi

İdrarda protein bulunması halinde diyabetik nefropati teşhis edilmiş demektir. Bunun için basit bir idrar testi tanı koymada yeterli olacaktır. Bu yüzden diyabetiniz varsa en azından her yıl idrar testi yaptırmanız gerekiyor. Böbreklerinizle alakalı bir sorunla karşılaşırsanız erken tedavi önemli.

Diyabetik nefropatinin tedavisi

Tansiyonu düşürmek ve kan şekerini kontrol altında tutmak hayati önemde. Böylece diyabetik nefropatinin de işleyişini yavaşlatmış olursunuz. Bu konuda anjiotensin dönüştürücü enzim engelleyici ilaçlar yardımınıza koşabilir.

Ve böbreklerinizdeki sorunun ilerlemesini yavaşlatabilir. Anjiotensin dönüştürücü enzim engelleyici ilaçlar yüksek tansiyon gibi başka sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanılabiliyor.

Diyabet hastalarına bazen tansiyonlarında sorun olmamasına rağmen önerilebiliyor bunun nedeni gelecekte oluşabilecek yan etkileri önlemek.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
Anjiotensin dönüştürücü enzim önleyicilerin yan etkisini yaşayan biri bunun yerine anjiotensin reseptör blokerleri kullanabilir.
[/attention][/attention][/attention]

Tedaviye yanaşmazsanız, ya da böbrekleriniz tedavi edilmezse böbrekleriniz hasar görmeye devam edecek ve idrarda daha fazla miktarda protein saptanacak. İleri boyutlardaki böbrek yetmezliği sorunlarında diyaliz tedavisine hatta böbrek nakline ihtiyaç duyulabilir.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi uzmanlarımızdan edinebilirsiniz. 

Источник: https://www.cevapsepeti.com/diyabete-bagli-bobrek-hastaligi/

Böbrek Yetmezliği Hastalığı

Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

Vücudumuzdaki tüm organların ayrı bir görevi vardır ve tek bir amaç için sistematik bir şekilde çalışırlar. Böbrekte bu sisteme dahil olan oldukça önemli bir görevi olan bir organımızdır. Her iki insandan sağ ve sol olmak üzere iki adet bulunmaktadır.

Böbrekler kanda bulunan atık maddelerin mikroskobik kadar küçük olanları bile nefronlar yardımıyla süzerek kanın temizlenmesine ve bu şekilde vücudun bu temiz kandan faydalanmasını sağlar.

Süzülen kandan geriye kalan atık maddeleri de idrarla beraber atarak vücuttan uzaklaştırır.

Böbrekler aynı zamanda üzerinde bulunan bezler sayesinde vücudun gelişiminde yararlı olan hormonları da düzenli olarak salgılar. Kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olan böbreklerin herhangi bir şekilde hasar görmesi tüm vücuda salgılanan kanın ve hormonların da dengesini bozacağı için tüm vücuttaki tüm organları ve organelleri de olumsuz etkilemektedir.

Böbrek rahatsızlıkları oldukça ciddi sonuçlara götürür.

Kanda toksin maddelerin birikmesine ve kanın kesit alanının da küçülmesine neden olarak her ne kadar hızlı bir şekilde işlemi yapsa da kaliteli bir işlem  olmadığı için dolaşımı da yavaşlatarak kişinin fiziksel olarak bir rahatsızlığını da ortaya çıkarır. Böbrek yetmezliği hastalığı da bu konu kapsamındaki hastalıklardan birisidir.

Böbrek rahatsızlıkları ülkemizde ne yazık ki en çok görülen hastalıklardan biridir. Böbrek yetmezliği sonucunda birçok hasta organ bağışı beklemekte bu süreçte de böbreklerin işlemini tamamlaması için dışarıdan destek almalıdır.

Böbrek yetmezliği her ne kadar adından kesin bir sonuca ulaştığı sanılsa da aslında tedavisi mümkün olan ve kişinin sağlığına kavuşması mümkün olan bir rahatsızlıktır. Böbrek yetmezliğinin birçok nedeni olabilir. Ancak en önemli nedenlerden biri böbreklerin iltihaplanması ve sonrasında bu hastalığın giderek ilerlemesi olarak bilinmektedir.

Böbrekler süzdükleri kanda toksin maddelerle birebir temasta bulunduğu için bu organda iltihaplanma olması oldukça normaldir. Böbreklerde bu sıkıntının oluştuğunu fark etmeyen ya da bir şekilde erken müdahale edilmeyen kişilerde bu hastalık oldukça ciddi bir hastalık olan böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir.

Bununla beraber kişinin bağışıklık sisteminin düşük olmasından kaynaklı böbrek kistleri ve yüksek tansiyon gibi hastalığı bulunan kişilerde genelde böbrek yetmezliği de görülmektedir. Böbreklerin bu şekilde işlevleri bir şekilde kısıtlanır ve böbrek kendine düşen görevi bir süre yapamaz hale gelir.

İltihapların ya da kistlerin çoğalması durumunda sonuçlar oldukça korkunç da olabilir. Böbrek rahatsızlıklarını anlayabilmek için ise kişinin yaşadığı belirtiler oldukça önemlidir. Bu belirtileri kişinin iyi analiz etmesi gerekmektedir.

Böbrek Yetmezliği Hastalığı Belirtileri

Böbrek yetmezliği insanlarda iki şekilde görülmektedir. Böbrek yetmezliği akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut böbrek yetmezliğinde kişi genel olarak diğer böbrek yetmezliği çeşidiyle aynı durumları yaşıyor diyebiliriz.

Akut böbrek yetmezlikleri tedavisi mümkün olan böbreklerin kısa bir süre görevini yerine getirmediği durumlarda anlaşılır. Hastanın herhangi bir sebepten dolayı bu hastalığa yakalandığını fark ettikten sonra doktora gidip gerekli testleri yaptırıp gerekli tedaviyi uyguladığında bu hastalık akut olarak devam edebilir. Erken teşhis oldukça önemlidir.

Böbrek yetmezliğinde kişi genelde bel bölgesinde şiddetli ağrılar hisseder ve idrarını yaparken yanma ve ağrı hissedebilir. Bunun haricinde kişide sık sık ateşlenmeler görülmektedir. Bu ateşlenme durumunda mutlaka müdahale edip ateşin düşürülmesine yardım edilmesi gerekmektedir. Böbrek yetmezliğinde kişi aynı zamanda sık sık yorgun bir halde olur.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
Bu da kandaki toksin maddelerin birikmesinden dolayı dolaşımın yavaşladığından meydana gelir. Bir şekilde solunum yolları da etkilenerek kişi nefes alıp vermekte sıkça zorlanabilir. Aynı zamanda böbrekler kemiklerin de güçlenmesinde rol oynadığı için rahatsızlığı durumunda kemiklerde sık sık ağrılar da hissedilebilir.
[/attention][/attention][/attention]

Ancak akut böbrek yetmezliğinde doğru müdahaleler sonucu tekrar kişi eski sağlığına ulaşır. Bu da kişinin bu hastalığı atlattığı anlamına gelir.

Diğer bir böbrek yetmezliği çeşidi ise kronik olarak görülmektedir. Bu rahatsızlık genelde geç müdahalelerin sonucunda oluşmaktadır. Ancak bu durum oldukça ciddi bir durumdur. Kişinin böbreğini kaybetmesine kadar yol açabilir.

Kronik böbrek yetmezliğinde hastanın idrar miktarı giderek azalır bunun sebebi ise kandaki maddelerin süzülmemesi ile idrarın az oluşudur. Toksin maddelerin kanda birikmesiyle beraber hastanın böbrek yetmezliği kişinin cildinin sararmasına da yol açabilir.

Aynı zamana da akut böbrek yetmezliği ile de aynı belirtiler görülebilir. Kişinin vücudunda ödemler birikerek kişinin ellerinde ayaklarında ödem oluşmasına ve şişkinlik yaşamasına neden olur.

Tansiyon yükselmesine de neden olan börek yetmezliği sonucunda doğru müdahaleler edilmediği takdirde kişinin hayati tehsi her zaman devam eder.

Öncelikle hasta uzman bir hekime danışmalı ve bilmediği ilaçları ve kürleri tüketmemelidir. Bu ilaçlar işe yaramadığı gibi kanın temizlenmesinde de oldukça olumsuz bir yönde etki eder. Böbrek yetmezliği şüphesi ile giden kişilere önce kan ve idrar testleri yapılır.

Bu testler sonucunda alınan bilgilerle ve hastanın şikayetiyle beraber doktor kesin bir teşhis koyar. Bu teşhisler genelde ilk muayenede ortaya çıkmaktadır. Sonrasında doktor uygun bir tedavi yöntemi belirler. Bu tedavi yöntemleri de genelde aynıdır.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
Birinde kişinin bu rahatsızlığı yaşadığı sırada belirtileri daha az hissetmesine yönelik tedavi uygulanırken birine direkt olarak iyileşme tedavisi uygulanır. Ancak doktorun her iki hastaya verdiği tavsiyeler aynıdır. Kişinin öncelikle hangi yoldan bu hastalığa ulaştığını doktor saptar.
[/attention][/attention][/attention]

Eğer kişi iltihaplanmalar sonucu böyle bir hastalığa yakalandıysa öncelikle bu iltihaplanmaların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Kişi eğer yüksek tansiyon sebebiyle bu hastalığa yakalandıysa buna uygun ilaçlar verilerek kişinin tansiyonu kontrol altına alınır.

Ancak herhangi bir durumda hala böbrekler görevini yerine getiremiyorsa diyaliz makineleri yardımıyla kişinin kanının süzülmesi sağlanır. Diyaliz merkezleri bizzat bu hastalarla birebir ilgilenmekte ve hatta bulunduğu yerden hastaları da alıp kliniklere getirmektedir.

Doktorların verdiği ilaçları zamanında kullanılan kişilerin birçoğu bu hastalığı yenmiştir. Ancak vücudun bağışıklık sisteminin giderek düşmesi durumunda da kişi basit bir operasyonla böbrek nakli yaptırabilir.

Ancak uygun böbreğin bulunması her zaman olmayabilir bu nedenden dolayı böbrek yetmezliğine yakalanmadan önce kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Kişi öncelikle sağlıklı beslenmeli, olabildiğince toksin madde içeren besinler tüketmemelidir. Bununla beraber vücutta oluşan zehirli maddelerin doğru zamanda vücuda zararı dokunmadan bol bol su tüketmelidir. Su tüketimi böbrekler için oldukça önemlidir. Bu süreç içerisinde kişi gerekli olan vitamin takviyelerini de doğal yollarla karşılamalıdır.

Источник: https://evdesifa.com/bobrek-yetmezligi-hastaligi/

Böbrek Yetmezliği Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!
Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

Haber güncelleme tarihi 18.12.2018 15:43

Böbrek Yetmezliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Bel bölgesinde bulunan ve her biri yaklaşık 150-200 gr olan böbrekler, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması ve vücut sağlığının korunması açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

İki adet böbreğimizin bulunmasına rağmen insanlar tek bir böbrekle de yaşamlarını rahatlıkla sürdürebilirler. Böbrekler, vücudumuzdaki kanı zararlı maddelerden arındırarak vücuttaki sıvı dengesini korurlar.

Bunun yanı sıra tansiyonun dengelenmesi ve hormon salgılanması gibi görevleri de söz konusudur. Her türlü duruma uyum sağlayabilen böbrekler, oldukça güçlü ve önemli bir organımızdır. Bu nedenle çoğu zaman belirti vermeden ilerlemektedir.

Böbreklerde meydana gelen hasarın zamanla artması durumunda yavaş yavaş belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak genellikle bu belirtiler genellikle geri dönüşü olmayan hasarların meydana gelmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Hemen hemen her hastalıkta olduğu gibi böbrek hastalıklarında ve böbrek yetmezliğinde de erken teşhis oldukça önemlidir. Hasarın artması durumunda geri dönüşün oldukça zor olduğu ve çoğu zaman hayati risk taşıyan böbrek yetmezliği oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Böbrek yetmezliğinde hastalığın ilk başlarında çok fazla belirti görülmeyebilir.

Ancak hasarın artmasıyla birlikte çeşitli belirtiler söz konusu olmaktadır. Bu belirtileri kısaca açıklamak gerekirse; vücuttaki su dengesinin bozulması nedeniyle güç kaybı, nefes darlığı, ayak ve ellerde şişlikler meydana gelir. Daha sonrasında ise bu belirtiler idrar azlığı, mide bulantısı ve kusma gibi durumlarla devam eder.

Böbrek Yetmezliği Türleri Nelerdir?

Kronik Böbrek Yetmezliği (KBH)

Böbreklerin uzun süreli olan sağlıklı bir şekilde çalışmasını engelleyen kronik böbrek yetmezliği, ülkemizde pek çok kişide görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle çok fazla belirti vermeyen kronik böbrek yetmezliği yaklaşık 3 ay içinde teşhis edilmektedir.

 Adından da anlaşılabileceği gibi kronik böbrek yetmezliği uzun sürede gelişir ve kalıcıdır. Bu nedenle böbreklerin işlevini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesini kalıcı olarak engeller.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
Kronik böbrek yetmezliğinde böbrek nakli veya diyaliz tedavisi kaçınılmaz olmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği, böbreklerin sağlıklı bir şekilde işlevlerini devam ettirmesini engelleyerek çeşitli sorunlara yol açmaktadır.
[/attention][/attention][/attention]

Kronik böbrek yetmezliği kansızlık, kemik hastalığı ve kalp-damar hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Akut Böbrek Yetmezliği

Kronik böbrek yetmezliğinin aksine aniden gelişmekle birlikte böbreklerin sağlıklı bir şekilde işlevini devam ettirmesini engeller. Ancak akut böbrek yetmezliğinde meydana gelen sorunların çözülmesi ve geri dönüşünün sağlanması mümkündür.

 Akut böbrek yetmezliği çeşitli nedenlere bağlı olarak aniden meydana gelen bir durumdur.

Böbreğe giden damarların hasar görmesi, böbrek dokusu hastalıkları, idrar yolu hastalıkları ve çeşitli ilaç kullanımı veya zehirlenmeler akut böbrek yetmezliğini tetikleyen durumlardır.

Böbrek Yetmezliği Neden Olur?

Böbrek yetmezliği genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelebileceği gibi aynı zamanda çeşitli hastalıklar ve sağlık sorunları nedeniyle de meydana gelebilmektedir.

Ancak kronik böbrek yetmezliğinde hasar ciddi oranda artana kadar herhangi bir belirti söz konusu olmayabilir.

Bu nedenle ailesinde böbrek hastalıkları olan kişiler ve çeşitli sağlık sorunları olan kişilerin böbrek yetmezliği testi yaptırıp gerekli muayeneleri olmaları önerilmektedir.

Akut Böbrek Yetmezliği Nedenleri

 • Gebelik zehirlenmesi
 • Sağlıksız şekilde yapılan düşükler
 • Kalp yetmezliği
 • Böbrek hastalıkları
 • İdrar yollarında tıkanıklık
 • Uzun süreli kullanılan bazı ilaçlar
 • Büyük ve ciddi ameliyatlar
 • Kan akışının azalması

Kronik Böbrek Yetmezliği Nedenleri

 • Şeker hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Böbrek kisti
 • Böbrek iltihabı
 • Vezikoüreteral reflü

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Akut ve kronik böbrek yetmezliğinin belirtileri birbirinden farklı olarak meydana gelir. Ancak kronik böbrek yetmezliği uzun süreli olarak gelişirken akut böbrek yetmezliği aniden meydana gelmektedir.

Bu nedenle kronik böbrek yetmezliğinde meydana gelen hasarlar ciddiyetini arttırmasıyla birlikte belirti vermeye başlar. Böbrek yetmezliği öncelikle vücudun su ve elektroid seviyesinde meydana gelen dengesizlikler ile belirti vermektedir.

Sonrasında güç kaybı, nefes darlığı, el ve ayaklarda meydana gelen şişlikler bu belirtileri takip eder. Böbrek yetmezliğinin en belirgin belirtilerinden bir diğeri ise böbreklerin düzenli olarak çalışmaması nedeniyle kişinin gün içinde çok az idrarını yapmasıdır.

 İlerleyen dönemlerde iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, sinirlilik, uyku hali, zihin karışıklığı, kas seyirmesi, göğüs ağrısı, hıçkırık, kaşıntı ve yüksek tansiyon gibi durumlar böbrek yetmezliğini işaret eden belirtilerdendir.

 Böbrek yetmezliği belirtileri kronik veya akut olmasına bağlı olarak değişkenlik gösterebileceği gibi kişiden kişiye de değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle gözlemlenen belirtiler durumunda doktora başvurmalı ve gerekli testleri yaptırmanızı öneririz.

Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Akut ve kronik olarak ikiye ayrılan böbrek yetmezliğinin tedavilerileri de farklıdır. Öncelikle mutlaka doktor kontrolünde ve denetiminde olması gereken tedavi, hastalığa neden olan unsurlara göre değişkenlik göstermektedir.

 Tedavide dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan bir diğeri ise kan basıncı düşük ise kontrol altına alınmasıdır. Bunun yanı sıra ilaç tedavisinin haricinde beslenme düzeni ile tedavi mutlaka desteklenmelidir. Böbrek yetmezliği tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir.

Aksi halde ilerleyen ve kalıcı hale gelen böbrek yetmezliğinde diyaliz ve böbrek nakli gibi tedaviler uygulanabilir.

Önerilen İçerik;

► Böbrek Büyümesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.
[/attention][/attention][/attention]

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/bobrek-yetmezligi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-8631h.htm

Böbrek Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

Böbrek hastalıkları anında ya da yavaş yavaş ortaya çıkabilen belirtilerle birlikte erken teşhisten sonra tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasındadır.

Böbrek Hastalıkları

Böbrek hastalığının ilk aşamasında herhangi bir belirti görülmeyebilir. Fakat böbreklerin çalışma kapasitesi düştüğü sürece vücuttaki elektrolit ve su dengesi bozulmaya başlamaktadır.

Böbrek rahatsızlığı bir sonraki aşamaya geçtiğinde güçsüzlük ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Bu noktada başta ayaklar ve bacaklar olmak üzere vücut genelinde bir şişlik oluşabilmektedir.

Böbrekler tam kapasite ile çalışmadığından dolayı tuvalette idrar çok az gelebilir ya da idrar hiç gelmemektedir. Diğer belirtileri ise iştah azlığı, kusma ve mide bulantısıdır.

Tüm bunlar ile beraber zihin karışıklığı, sinirlilik hali, kaygı ve uyku sorunları da baş gösterebilmektedir.

Böbrek rahatsızlığının saydığımız belirtilerine ek olarak görülen diğer bazı belirtileri ise hıçkırık, kas krampları, göğüs ağrısı, kas seğirmesi, kaşıntı, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon olarak sıralanabilmektedir.

Böbrek rahatsızlığının belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmekte ya da başka bir rahatsızlığın belirtileri ile benzeşebilmektedir.

Aynı zamanda böbrekler her türlü duruma oldukça kolay uyum sağlayabildiğinden, böbrek hastalıklarının ciddi belirtileri, böbrekler geri döndürülemez şekilde hasar görene kadar ortaya çıkmayabilir.

Bu durumdan korunmak adına, belirtiler hafif bile olsa, normal dışı bir durum fark edildiğinde vakit geçirmeden doktor kontrolüne gidip, gerekli testlerin yaptırılması önerilmektedir.

Böbrek hastalıkları sebeplerine göre 5 ana kategoriye ayrılmaktadır.

Böbrek Hastalıkları Nelerdir?

Böbrek hastaliklari ve etkileri böbrek hastası olan kişilerde hızlı bir şekilde seyredebilir. Bunlardan birincisi akut prerenal böbrek yetmezliğidir. Akut prerenal böbrek yetmezliği böbreklere doğru olan kan akışının azalması halinde yaşanmaktadır.

Kan akışı yetersiz olduğundan dolayı böbrekler kanı tam anlamı ile filtreleyemezler. Bu tip böbrek yetmezliği genelde kan akışını etkileyen durumun düzeltilmesi ile beraber tedavi edilebilmektedir. İkincisi akut içsel böbrek yetmezliğidir.

Akut içsel böbrek yetmezliği direkt böbrekleri etkileyen travmalar halinde görülmektedir.

Böbreklere alınan darbeler, kazalar, toksin yüklenmesi, böbreklere yeterince oksijen gitmemesi, çok fazla kan kaybı, böbrek enfeksiyonları, akut içsel böbrek yetmezliğinin sebepleri arasında sayılabilmektedir. Üçüncüsü kronik prerenal böbrek yetmezliğidir.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
Kronik prerenal böbrek yetmezliği tedavi edilmediği zaman ve de böbrekler kanı temizleyemediği zaman, bu durum akut içsel böbrek yetmezliğine dönüşmektedir. Bu noktada böbrekler küçülmeye başlayıp, fonksiyonunu yavaş yavaş kaybetmektedirler. Dördüncüsü kronik içsel böbrek yetmezliğidir.
[/attention][/attention][/attention]

Böbreklere alınan darbeler, travmalar ve tedavi edilmemeiş böbrek enfeksiyonları akut içsel böbrek yetmezliğinin, kronik içsel böbrek yetmezliğine dönüşmesine sebep olmaktadır. Sonuncusu ise kronik postrenal böbrek yetmezliğidir.

Bu tip böbrek yetmezliği de idrar yollarının uzun süre tıkalı kalması ve idrarın vücuttan tam olarak atılamaması halinde oluşmaktadır.

Peki, böbrek hastalıklarının riskini arttıran faktörler nelerdir?

Yukarıda sayılan durumlara ek olarak kısa zamanda

 • aşırı miktarda sıvı kaybı,
 • kalp krizi,
 • kalp hastalıkları,
 • yüksek tansiyon ilaçları,
 • enfeksiyon,
 • karaciğer yetmezliği,
 • bazı ilaçların (aspirin, ibuprofen) sık kullanımı,
 • lupus hastalığı,
 • kolesterol birikimi sebebi ile tıkanan damarlar,
 • kemik iliği kanseri,
 • aşırı alkol tüketimi,
 • çok ciddi yanıklar,
 • uyarıcı ilaçların kullanımı,
 • kan damarlarında görülen iltihaplanmalar
 • vücudun susuz kalması

böbrek hastalıklarının sebepleri arasındadır.

Böbrek Hastalıklarının Teşhisi

Doktorun hastanın dikkatini çeken belirtilerin neler olduğunu öğrendikten sonra fiziksel muayene yapmaktadır. Gün içinde ne kadar idrar yapıldığını ve idrara çıkıldığını, herhangi bir problem yaşayıp yaşamadığını sormaktadır.

Böbrek rahatsızlığı teşhisinin tam konulabilmesi adına çeşitli testler ve prosedürler kullanılmaktadır. İdrar ve kan testleri, böbreklerin fonksiyonunu tam olarak yapıp yapmadığının belirlenmesi için doktora yardımcı olacaktır.

Böbreklerin ebatlarında herhangi bir değişiklik olup olmadığının görülebilmesi adına ultrason ya da CT taraması gibi görüntüleme yöntemlerine de başvurulabilmektedir.

Aynı zamanda bazı durumlarda böbrek biyopsisi yapılması da gerekebilir. Bu hastalığın tedavi seçenekleri böbrek yetmezliğinin nedenine bağlı olarak değişebilmektedir.

Mesela böbrek yetmezliği kandaki sıvı eksikliğine bağlı olarak oluşmuş ise, doktor damar yolu ile (entravenöz) sıvı takviyesi önerebilir.

Eğer tam tersi bir durum söz konusu ise, yani böbrek yetmezliği aşırı sıvı birikimi sebebi ile gelişir ise idrar söktürücü ilaçlar reçete edilebilmektedir. Aynı zamanda hastanın kanında bulunan mineral (kalsiyum, potasyum) oranlarını normal düzeylerine çekebilmek için de ilaç desteği önerilebilmektedir.

Böbrek hastalığı sebebi ile artan kandaki toksinler, diyaliz tedavisi ile beraber atılabilir. Yapay bir böbrek görevi gören diyaliz makinesi, kanı filtreden geçirip, daha sonra toksinleri temizlemektedir.

Böbrek hastalıklarının tedavisi sırasında ve sonrasında böbrekleri korumak için doğru beslenme kritik bir rol oynamaktadır.

Doktorlar hastanın durumunuza uygun bir beslenme programının oluşturulması için, kişiyi aynı zamanda beslenme uzmanına yönlendirebilir.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
Böbrek hastalığı yaşayan hastalara, böbreklere binen yükün hafiflemesi adına genelde daha az potasyum tüketmeleri (muz, portakal, patates, domates yüksek oranda potasyum içeren gıdalardan bazıları, ıspanak), sodyumu kontrol altında tutmaları (konserve gıdalar, dondurulmuş gıdalar, hazır gıdalar, fast-food gıdalar yüksek oranda sodyum içerir), tükettikleri fosforu sınırlandırmaları (süt, fıstık, kuruyemişler yüksek fosfor içeren besinler arasındadır) önerilir.
[/attention][/attention][/attention]

Böbrek rahatsızlığından korunmak için yapılabilecek olan tek şey, böbreklere aşırı yük bindirmeyen bir beslenme programına sadık kalmak olacaktır. Çok fazla tuz tüketiliyor ise, aşırı yağlı gıdalar ile besleniliyor ise, düzenli olarak alkol kullanılıyor ise, sigara içiliyor ise, böbrek yetmezliği riskini artıyor demektir.

Çünkü böbrekler tüm bunları temizlemek için fazla mesai yapacaktır. Bu da daha çok yorulmasına neden olacaktır. Uzun süreden beri normalinden fazla çalışan böbrekler günün birinde yorulabilmektedir.

Bilhassa yüksek tansiyon ve diyabet hastaları, ilerleyen yıllarda böbrek yetmezliği yaşamamak için, doktorlarının verdiği ilaçları düzenli olarak kullanıp, tansiyonu ve diyabeti kontrol altında tutmalıdır.

Farklı durumlardan ya da enfeksiyondan etkilenen böbrek de, sancı durumu ortaya çıkar ve önüne geçilmediği müddetçe daha zararlı etkileşimlere sebebiyet verebilir. Ancak aynı husus söz konusu böbrekler için söylenemez. Çünkü bu husus, böbrekteki farklı rahatsızlıkların ve yahut da enfeksiyonun habercisi de olabilmektedir.

Böbreklerin ilk hedefi, vücuda giren sudaki zararlı maddeleri süzmek görevidir. Bu hedefinin yanı sıra bir de kandaki elektrolit dengesini, baz ve asit dengesini sağlamaya çalışmaktadır.

Yine aynı zamanda vücuda hormon ve şeker desteği de sağlamaktadır. Bu görevleri ve hedefleri, böbreklerin yerine getirmemesi, yani çalışmaması halinde böbrek arasında böbrek yetmezliği olarak bilinirken, bunun çözümü ise direkt böbrek nakli ya da diyaliz merkezleridir. Bu zaman zarfına kadar ağrı devrededir.

 Böbrek ağrısı da doğal olarak böbrekteki rahatsızlığı dile getiren bir çağrı şeklindedir. Böbrek ağrısına, genellikle sol kaburganın altında ateş belirtisi ve halsizlik ile durumlar sebep olmaktadır. Yine aynı şekilde idrar yollarında yaşanan problem de bunun sonucudur. Böbrek ağrıları çoğu zaman bel hizasında iken sancılı ya da hafif olarak devam edebilmektedir.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
Bazı günlerde de kasığa kadar, hatta böbrekten karına kadar devam eden ağrılar ile karşılaşmak mümkündür.
[/attention][/attention][/attention]

Ağrı ve sancının olduğu zamanlarda hastanın biçimini ya da bulunduğu konumu değiştirmesi ne yazık ki ağrı üzerinde hiçbir etki sağlamamaktadır. Böbrek sancısının, böbrek içerisinde kum olması, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı, damar sertleşmesi, böbrek enfeksiyonu, polikistik böbrek hastalığı gibi sebepleri mevcuttur.

 Böbrek taşından şikayetçi olan kişilerin, esasında bu ağrıların sebebinin böbrek olmadığını da bilmeleri gerekmektedir. Asıl sancı, taşın böbrekten çıkarkenki başlangıcında görülmektedir. Hele de taş idrar yolundan idrar torbasına doğru ilerler iken şiddetli bir sancı oluşturmaktadır.

Ağrının ara ara olması yani sürekli olmaması ile beraber meydana geldiğinde hastanın yerinde duramadığı gözlemlenmiştir. Bu durum da sancının ne kadar yoğun olduğuna bir işarettir. Hatta bu ağrılar, bazı durumlarda mide bulantısı ve kusmaya kadar gidebilen sancılardır.

İdrar yolu enfeksiyonu da mesanede veya sidik yollarında görülebileceği gibi böbrekte de görülebilmektedir. Bu durumdaki risk erkeklere nazaran kadınlarda daha fazladır.

Böbrek enfeksiyonu, bir diğer adı ile piyelonefrit, çoğu kez mesanede başlayıp, böbreklere kadar uzanan enfeksiyonun özel bir çeşididir.

(1 oy, ortalama: 3,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bobrek-hastaliklari/bobrek-hastaliklarin-belirtileri

Diyabete bağlı böbrek hastalığı

Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

Diyabeti kaldırınca altından bir sürü sağlık sorunu çıkıyor. Bu sorunlardan biri: diyabete bağlı böbrek hastalığı.

Diyabetik nefropati yani diyabete bağlı böbrek hastalığı. Böbrek yetmezliğinin birçok nedeninden sadece biri. Diyabeti olan kişilerin 3’te 1’inde diyabete bağlı böbrek hastalığı görülüyor. Öncelikle böbrek yetmezliğinin belirtilerine bakalım:

• Geceleri çok fazla idrara çıkma

• Çok az miktarda idrar yapma

• Ellerde ve ayaklarda şişkinlik, göz etrafında torbalar oluşması

• Ağızda kötü tat ve idrar benzeri bir koku

• Halsizlik ve nefes darlığı

• İştah kaybı

• Yüksek tansiyon (sürekli yükselen)

• Soluk beniz

• Kuru ve kaşınan cilt

• Çocuklarda ise: halsizlik ve uykulu olma hali, iştahta azalma, büyümede yavaşlama

Böbrek yetmezliğini ortaya çıkarmak için kan ve idrar testi yaptırmak yeterli. Böylece hem böbrek yetmezliğinin erken belirtileri hem de böbrek hastalığı açıklığa kavuşmuş olur. Bazı kişilerde böbrek hastalığının belirtileri böbrek fonksiyonları son bulana kadar ortaya çıkmaz. Bu yüzden önlem alıp arada test yaptırmak hayati önemde.

Diyabeti olup böbrek hastalığından mustarip olan kişiler sadece böbrek hastalıkları olanlara göre biraz daha şanssız. Bunun nedeni diyabeti olan kişilerin başka sağlık sorunlarına karşı daha savunmasız olması.

Bu sağlık sorunları yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve damar hastalıkları. Diyabeti olan kişiler böbrekle ilgili başka sorunlarla da karşılaşabilir.

İdrar yolu iltihaplanması, idrar torbası sinir zedelenmesi bu sorunlardan birkaçı.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
Diyabete bağlı böbrek hastalıkları tip 1 diyabetli kişilerde tip 2 diyabetli kişilerde olduğundan epey farklı. Tip 1 diyabette böbrek hastalıkları rastgele bir zamanda başlar hatta çok genç yaşlarda bile görülme olasılığı var. Hastalığın ortaya çıkması tip 1 diyabetin belirlenmesinden 15 yıl sonrayı da bulabilir.
[/attention][/attention][/attention]

Tip 2 diyabette ise hemen hemen bütün diyabet hastaları diyabet teşhisi konulmadan önce böbreklerinden sorun yaşıyordur. Bunun nedeni tip 2 diyabetin orta yaşlı ve daha yaşlı kişilerde görülen kronik bir sağlık sorunu olması. Böbrek hastalıkları başka bir nedenden de oluşmuş olabilir.

Diyabetik nefropatinin belirtileri

Çoğunlukla diyabetik nefropatinin başlangıç aşamalarında bir belirtiye rastlanmaz. Ancak görülebilecek belirtiler şunlar olabilir:

• Ellerde, ayaklarda ve yüzde şişme

• Kilo almak

• Kaşınan ve kuru bir cilt (böbrek hastalığının son aşamasında)

• Ağırlık, halsizlik (böbrek hastalığının son aşamasında)

• İdrarda kan (nadir olarak görülür)

• Kalp ritminde anormallikler (kanda artan potasyum miktarından dolayı)

• Kas seğirmeleri

Böbreğiniz hasar görmeye başladığında ve hasar sırasında vücudunuz kanınızdaki fazlalık maddelerden kurtulamaz. Vücudunuzda biriken artıklar zehirleyici düzeye ulaşabilir.

Artıkların sizi zehirleyecek seviyeye ulaşması durumu üremi adını alır. Üremisi olan kişiler genellikle bilinç kaybı yaşarlar ya da kafaları karışıktır.

Üremiyle beraber yüksek tansiyonunuz da varsa durum çok daha ciddi bir hal alabilir.

Diyabetik nefropatinin teşhisi

İdrarda protein bulunması halinde diyabetik nefropati teşhis edilmiş demektir. Bunun için basit bir idrar testi tanı koymada yeterli olacaktır. Bu yüzden diyabetiniz varsa en azından her yıl idrar testi yaptırmanız gerekiyor. Böbreklerinizle alakalı bir sorunla karşılaşırsanız erken tedavi önemli.

Diyabetik nefropatinin tedavisi

Tansiyonu düşürmek ve kan şekerini kontrol altında tutmak hayati önemde. Böylece diyabetik nefropatinin de işleyişini yavaşlatmış olursunuz. Bu konuda anjiotensin dönüştürücü enzim engelleyici ilaçlar yardımınıza koşabilir.

Ve böbreklerinizdeki sorunun ilerlemesini yavaşlatabilir. Anjiotensin dönüştürücü enzim engelleyici ilaçlar yüksek tansiyon gibi başka sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanılabiliyor.

Diyabet hastalarına bazen tansiyonlarında sorun olmamasına rağmen önerilebiliyor bunun nedeni gelecekte oluşabilecek yan etkileri önlemek.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
Anjiotensin dönüştürücü enzim önleyicilerin yan etkisini yaşayan biri bunun yerine anjiotensin reseptör blokerleri kullanabilir.
[/attention][/attention][/attention]

Tedaviye yanaşmazsanız, ya da böbrekleriniz tedavi edilmezse böbrekleriniz hasar görmeye devam edecek ve idrarda daha fazla miktarda protein saptanacak. İleri boyutlardaki böbrek yetmezliği sorunlarında diyaliz tedavisine hatta böbrek nakline ihtiyaç duyulabilir.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi uzmanlarımızdan edinebilirsiniz. 

Источник: https://www.cevapsepeti.com/diyabete-bagli-bobrek-hastaligi/

Böbrek Yetmezliği Hastalığı

Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

Vücudumuzdaki tüm organların ayrı bir görevi vardır ve tek bir amaç için sistematik bir şekilde çalışırlar. Böbrekte bu sisteme dahil olan oldukça önemli bir görevi olan bir organımızdır. Her iki insandan sağ ve sol olmak üzere iki adet bulunmaktadır.

Böbrekler kanda bulunan atık maddelerin mikroskobik kadar küçük olanları bile nefronlar yardımıyla süzerek kanın temizlenmesine ve bu şekilde vücudun bu temiz kandan faydalanmasını sağlar.

Süzülen kandan geriye kalan atık maddeleri de idrarla beraber atarak vücuttan uzaklaştırır.

Böbrekler aynı zamanda üzerinde bulunan bezler sayesinde vücudun gelişiminde yararlı olan hormonları da düzenli olarak salgılar. Kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olan böbreklerin herhangi bir şekilde hasar görmesi tüm vücuda salgılanan kanın ve hormonların da dengesini bozacağı için tüm vücuttaki tüm organları ve organelleri de olumsuz etkilemektedir.

Böbrek rahatsızlıkları oldukça ciddi sonuçlara götürür.

Kanda toksin maddelerin birikmesine ve kanın kesit alanının da küçülmesine neden olarak her ne kadar hızlı bir şekilde işlemi yapsa da kaliteli bir işlem  olmadığı için dolaşımı da yavaşlatarak kişinin fiziksel olarak bir rahatsızlığını da ortaya çıkarır. Böbrek yetmezliği hastalığı da bu konu kapsamındaki hastalıklardan birisidir.

Böbrek rahatsızlıkları ülkemizde ne yazık ki en çok görülen hastalıklardan biridir. Böbrek yetmezliği sonucunda birçok hasta organ bağışı beklemekte bu süreçte de böbreklerin işlemini tamamlaması için dışarıdan destek almalıdır.

Böbrek yetmezliği her ne kadar adından kesin bir sonuca ulaştığı sanılsa da aslında tedavisi mümkün olan ve kişinin sağlığına kavuşması mümkün olan bir rahatsızlıktır. Böbrek yetmezliğinin birçok nedeni olabilir. Ancak en önemli nedenlerden biri böbreklerin iltihaplanması ve sonrasında bu hastalığın giderek ilerlemesi olarak bilinmektedir.

Böbrekler süzdükleri kanda toksin maddelerle birebir temasta bulunduğu için bu organda iltihaplanma olması oldukça normaldir. Böbreklerde bu sıkıntının oluştuğunu fark etmeyen ya da bir şekilde erken müdahale edilmeyen kişilerde bu hastalık oldukça ciddi bir hastalık olan böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir.

Bununla beraber kişinin bağışıklık sisteminin düşük olmasından kaynaklı böbrek kistleri ve yüksek tansiyon gibi hastalığı bulunan kişilerde genelde böbrek yetmezliği de görülmektedir. Böbreklerin bu şekilde işlevleri bir şekilde kısıtlanır ve böbrek kendine düşen görevi bir süre yapamaz hale gelir.

İltihapların ya da kistlerin çoğalması durumunda sonuçlar oldukça korkunç da olabilir. Böbrek rahatsızlıklarını anlayabilmek için ise kişinin yaşadığı belirtiler oldukça önemlidir. Bu belirtileri kişinin iyi analiz etmesi gerekmektedir.

Böbrek Yetmezliği Hastalığı Belirtileri

Böbrek yetmezliği insanlarda iki şekilde görülmektedir. Böbrek yetmezliği akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut böbrek yetmezliğinde kişi genel olarak diğer böbrek yetmezliği çeşidiyle aynı durumları yaşıyor diyebiliriz.

Akut böbrek yetmezlikleri tedavisi mümkün olan böbreklerin kısa bir süre görevini yerine getirmediği durumlarda anlaşılır. Hastanın herhangi bir sebepten dolayı bu hastalığa yakalandığını fark ettikten sonra doktora gidip gerekli testleri yaptırıp gerekli tedaviyi uyguladığında bu hastalık akut olarak devam edebilir. Erken teşhis oldukça önemlidir.

Böbrek yetmezliğinde kişi genelde bel bölgesinde şiddetli ağrılar hisseder ve idrarını yaparken yanma ve ağrı hissedebilir. Bunun haricinde kişide sık sık ateşlenmeler görülmektedir. Bu ateşlenme durumunda mutlaka müdahale edip ateşin düşürülmesine yardım edilmesi gerekmektedir. Böbrek yetmezliğinde kişi aynı zamanda sık sık yorgun bir halde olur.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
Bu da kandaki toksin maddelerin birikmesinden dolayı dolaşımın yavaşladığından meydana gelir. Bir şekilde solunum yolları da etkilenerek kişi nefes alıp vermekte sıkça zorlanabilir. Aynı zamanda böbrekler kemiklerin de güçlenmesinde rol oynadığı için rahatsızlığı durumunda kemiklerde sık sık ağrılar da hissedilebilir.
[/attention][/attention][/attention]

Ancak akut böbrek yetmezliğinde doğru müdahaleler sonucu tekrar kişi eski sağlığına ulaşır. Bu da kişinin bu hastalığı atlattığı anlamına gelir.

Diğer bir böbrek yetmezliği çeşidi ise kronik olarak görülmektedir. Bu rahatsızlık genelde geç müdahalelerin sonucunda oluşmaktadır. Ancak bu durum oldukça ciddi bir durumdur. Kişinin böbreğini kaybetmesine kadar yol açabilir.

Kronik böbrek yetmezliğinde hastanın idrar miktarı giderek azalır bunun sebebi ise kandaki maddelerin süzülmemesi ile idrarın az oluşudur. Toksin maddelerin kanda birikmesiyle beraber hastanın böbrek yetmezliği kişinin cildinin sararmasına da yol açabilir.

Aynı zamana da akut böbrek yetmezliği ile de aynı belirtiler görülebilir. Kişinin vücudunda ödemler birikerek kişinin ellerinde ayaklarında ödem oluşmasına ve şişkinlik yaşamasına neden olur.

Tansiyon yükselmesine de neden olan börek yetmezliği sonucunda doğru müdahaleler edilmediği takdirde kişinin hayati tehsi her zaman devam eder.

Öncelikle hasta uzman bir hekime danışmalı ve bilmediği ilaçları ve kürleri tüketmemelidir. Bu ilaçlar işe yaramadığı gibi kanın temizlenmesinde de oldukça olumsuz bir yönde etki eder. Böbrek yetmezliği şüphesi ile giden kişilere önce kan ve idrar testleri yapılır.

Bu testler sonucunda alınan bilgilerle ve hastanın şikayetiyle beraber doktor kesin bir teşhis koyar. Bu teşhisler genelde ilk muayenede ortaya çıkmaktadır. Sonrasında doktor uygun bir tedavi yöntemi belirler. Bu tedavi yöntemleri de genelde aynıdır.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
Birinde kişinin bu rahatsızlığı yaşadığı sırada belirtileri daha az hissetmesine yönelik tedavi uygulanırken birine direkt olarak iyileşme tedavisi uygulanır. Ancak doktorun her iki hastaya verdiği tavsiyeler aynıdır. Kişinin öncelikle hangi yoldan bu hastalığa ulaştığını doktor saptar.
[/attention][/attention][/attention]

Eğer kişi iltihaplanmalar sonucu böyle bir hastalığa yakalandıysa öncelikle bu iltihaplanmaların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Kişi eğer yüksek tansiyon sebebiyle bu hastalığa yakalandıysa buna uygun ilaçlar verilerek kişinin tansiyonu kontrol altına alınır.

Ancak herhangi bir durumda hala böbrekler görevini yerine getiremiyorsa diyaliz makineleri yardımıyla kişinin kanının süzülmesi sağlanır. Diyaliz merkezleri bizzat bu hastalarla birebir ilgilenmekte ve hatta bulunduğu yerden hastaları da alıp kliniklere getirmektedir.

Doktorların verdiği ilaçları zamanında kullanılan kişilerin birçoğu bu hastalığı yenmiştir. Ancak vücudun bağışıklık sisteminin giderek düşmesi durumunda da kişi basit bir operasyonla böbrek nakli yaptırabilir.

Ancak uygun böbreğin bulunması her zaman olmayabilir bu nedenden dolayı böbrek yetmezliğine yakalanmadan önce kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Kişi öncelikle sağlıklı beslenmeli, olabildiğince toksin madde içeren besinler tüketmemelidir. Bununla beraber vücutta oluşan zehirli maddelerin doğru zamanda vücuda zararı dokunmadan bol bol su tüketmelidir. Su tüketimi böbrekler için oldukça önemlidir. Bu süreç içerisinde kişi gerekli olan vitamin takviyelerini de doğal yollarla karşılamalıdır.

Источник: https://evdesifa.com/bobrek-yetmezligi-hastaligi/

Böbrek Yetmezliği Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!
Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

Haber güncelleme tarihi 18.12.2018 15:43

Böbrek Yetmezliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Bel bölgesinde bulunan ve her biri yaklaşık 150-200 gr olan böbrekler, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması ve vücut sağlığının korunması açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

İki adet böbreğimizin bulunmasına rağmen insanlar tek bir böbrekle de yaşamlarını rahatlıkla sürdürebilirler. Böbrekler, vücudumuzdaki kanı zararlı maddelerden arındırarak vücuttaki sıvı dengesini korurlar.

Bunun yanı sıra tansiyonun dengelenmesi ve hormon salgılanması gibi görevleri de söz konusudur. Her türlü duruma uyum sağlayabilen böbrekler, oldukça güçlü ve önemli bir organımızdır. Bu nedenle çoğu zaman belirti vermeden ilerlemektedir.

Böbreklerde meydana gelen hasarın zamanla artması durumunda yavaş yavaş belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak genellikle bu belirtiler genellikle geri dönüşü olmayan hasarların meydana gelmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Hemen hemen her hastalıkta olduğu gibi böbrek hastalıklarında ve böbrek yetmezliğinde de erken teşhis oldukça önemlidir. Hasarın artması durumunda geri dönüşün oldukça zor olduğu ve çoğu zaman hayati risk taşıyan böbrek yetmezliği oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Böbrek yetmezliğinde hastalığın ilk başlarında çok fazla belirti görülmeyebilir.

Ancak hasarın artmasıyla birlikte çeşitli belirtiler söz konusu olmaktadır. Bu belirtileri kısaca açıklamak gerekirse; vücuttaki su dengesinin bozulması nedeniyle güç kaybı, nefes darlığı, ayak ve ellerde şişlikler meydana gelir. Daha sonrasında ise bu belirtiler idrar azlığı, mide bulantısı ve kusma gibi durumlarla devam eder.

Böbrek Yetmezliği Türleri Nelerdir?

Kronik Böbrek Yetmezliği (KBH)

Böbreklerin uzun süreli olan sağlıklı bir şekilde çalışmasını engelleyen kronik böbrek yetmezliği, ülkemizde pek çok kişide görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle çok fazla belirti vermeyen kronik böbrek yetmezliği yaklaşık 3 ay içinde teşhis edilmektedir.

 Adından da anlaşılabileceği gibi kronik böbrek yetmezliği uzun sürede gelişir ve kalıcıdır. Bu nedenle böbreklerin işlevini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesini kalıcı olarak engeller.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
Kronik böbrek yetmezliğinde böbrek nakli veya diyaliz tedavisi kaçınılmaz olmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği, böbreklerin sağlıklı bir şekilde işlevlerini devam ettirmesini engelleyerek çeşitli sorunlara yol açmaktadır.
[/attention][/attention][/attention]

Kronik böbrek yetmezliği kansızlık, kemik hastalığı ve kalp-damar hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Akut Böbrek Yetmezliği

Kronik böbrek yetmezliğinin aksine aniden gelişmekle birlikte böbreklerin sağlıklı bir şekilde işlevini devam ettirmesini engeller. Ancak akut böbrek yetmezliğinde meydana gelen sorunların çözülmesi ve geri dönüşünün sağlanması mümkündür.

 Akut böbrek yetmezliği çeşitli nedenlere bağlı olarak aniden meydana gelen bir durumdur.

Böbreğe giden damarların hasar görmesi, böbrek dokusu hastalıkları, idrar yolu hastalıkları ve çeşitli ilaç kullanımı veya zehirlenmeler akut böbrek yetmezliğini tetikleyen durumlardır.

Böbrek Yetmezliği Neden Olur?

Böbrek yetmezliği genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelebileceği gibi aynı zamanda çeşitli hastalıklar ve sağlık sorunları nedeniyle de meydana gelebilmektedir.

Ancak kronik böbrek yetmezliğinde hasar ciddi oranda artana kadar herhangi bir belirti söz konusu olmayabilir.

Bu nedenle ailesinde böbrek hastalıkları olan kişiler ve çeşitli sağlık sorunları olan kişilerin böbrek yetmezliği testi yaptırıp gerekli muayeneleri olmaları önerilmektedir.

Akut Böbrek Yetmezliği Nedenleri

 • Gebelik zehirlenmesi
 • Sağlıksız şekilde yapılan düşükler
 • Kalp yetmezliği
 • Böbrek hastalıkları
 • İdrar yollarında tıkanıklık
 • Uzun süreli kullanılan bazı ilaçlar
 • Büyük ve ciddi ameliyatlar
 • Kan akışının azalması

Kronik Böbrek Yetmezliği Nedenleri

 • Şeker hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Böbrek kisti
 • Böbrek iltihabı
 • Vezikoüreteral reflü

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Akut ve kronik böbrek yetmezliğinin belirtileri birbirinden farklı olarak meydana gelir. Ancak kronik böbrek yetmezliği uzun süreli olarak gelişirken akut böbrek yetmezliği aniden meydana gelmektedir.

Bu nedenle kronik böbrek yetmezliğinde meydana gelen hasarlar ciddiyetini arttırmasıyla birlikte belirti vermeye başlar. Böbrek yetmezliği öncelikle vücudun su ve elektroid seviyesinde meydana gelen dengesizlikler ile belirti vermektedir.

Sonrasında güç kaybı, nefes darlığı, el ve ayaklarda meydana gelen şişlikler bu belirtileri takip eder. Böbrek yetmezliğinin en belirgin belirtilerinden bir diğeri ise böbreklerin düzenli olarak çalışmaması nedeniyle kişinin gün içinde çok az idrarını yapmasıdır.

 İlerleyen dönemlerde iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, sinirlilik, uyku hali, zihin karışıklığı, kas seyirmesi, göğüs ağrısı, hıçkırık, kaşıntı ve yüksek tansiyon gibi durumlar böbrek yetmezliğini işaret eden belirtilerdendir.

 Böbrek yetmezliği belirtileri kronik veya akut olmasına bağlı olarak değişkenlik gösterebileceği gibi kişiden kişiye de değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle gözlemlenen belirtiler durumunda doktora başvurmalı ve gerekli testleri yaptırmanızı öneririz.

Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Akut ve kronik olarak ikiye ayrılan böbrek yetmezliğinin tedavilerileri de farklıdır. Öncelikle mutlaka doktor kontrolünde ve denetiminde olması gereken tedavi, hastalığa neden olan unsurlara göre değişkenlik göstermektedir.

 Tedavide dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan bir diğeri ise kan basıncı düşük ise kontrol altına alınmasıdır. Bunun yanı sıra ilaç tedavisinin haricinde beslenme düzeni ile tedavi mutlaka desteklenmelidir. Böbrek yetmezliği tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir.

Aksi halde ilerleyen ve kalıcı hale gelen böbrek yetmezliğinde diyaliz ve böbrek nakli gibi tedaviler uygulanabilir.

Önerilen İçerik;

► Böbrek Büyümesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.
[/attention][/attention][/attention]

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/bobrek-yetmezligi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-8631h.htm

Böbrek Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

Böbrek hastalıkları anında ya da yavaş yavaş ortaya çıkabilen belirtilerle birlikte erken teşhisten sonra tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasındadır.

Böbrek Hastalıkları

Böbrek hastalığının ilk aşamasında herhangi bir belirti görülmeyebilir. Fakat böbreklerin çalışma kapasitesi düştüğü sürece vücuttaki elektrolit ve su dengesi bozulmaya başlamaktadır.

Böbrek rahatsızlığı bir sonraki aşamaya geçtiğinde güçsüzlük ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Bu noktada başta ayaklar ve bacaklar olmak üzere vücut genelinde bir şişlik oluşabilmektedir.

Böbrekler tam kapasite ile çalışmadığından dolayı tuvalette idrar çok az gelebilir ya da idrar hiç gelmemektedir. Diğer belirtileri ise iştah azlığı, kusma ve mide bulantısıdır.

Tüm bunlar ile beraber zihin karışıklığı, sinirlilik hali, kaygı ve uyku sorunları da baş gösterebilmektedir.

Böbrek rahatsızlığının saydığımız belirtilerine ek olarak görülen diğer bazı belirtileri ise hıçkırık, kas krampları, göğüs ağrısı, kas seğirmesi, kaşıntı, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon olarak sıralanabilmektedir.

Böbrek rahatsızlığının belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmekte ya da başka bir rahatsızlığın belirtileri ile benzeşebilmektedir.

Aynı zamanda böbrekler her türlü duruma oldukça kolay uyum sağlayabildiğinden, böbrek hastalıklarının ciddi belirtileri, böbrekler geri döndürülemez şekilde hasar görene kadar ortaya çıkmayabilir.

Bu durumdan korunmak adına, belirtiler hafif bile olsa, normal dışı bir durum fark edildiğinde vakit geçirmeden doktor kontrolüne gidip, gerekli testlerin yaptırılması önerilmektedir.

Böbrek hastalıkları sebeplerine göre 5 ana kategoriye ayrılmaktadır.

Böbrek Hastalıkları Nelerdir?

Böbrek hastaliklari ve etkileri böbrek hastası olan kişilerde hızlı bir şekilde seyredebilir. Bunlardan birincisi akut prerenal böbrek yetmezliğidir. Akut prerenal böbrek yetmezliği böbreklere doğru olan kan akışının azalması halinde yaşanmaktadır.

Kan akışı yetersiz olduğundan dolayı böbrekler kanı tam anlamı ile filtreleyemezler. Bu tip böbrek yetmezliği genelde kan akışını etkileyen durumun düzeltilmesi ile beraber tedavi edilebilmektedir. İkincisi akut içsel böbrek yetmezliğidir.

Akut içsel böbrek yetmezliği direkt böbrekleri etkileyen travmalar halinde görülmektedir.

Böbreklere alınan darbeler, kazalar, toksin yüklenmesi, böbreklere yeterince oksijen gitmemesi, çok fazla kan kaybı, böbrek enfeksiyonları, akut içsel böbrek yetmezliğinin sebepleri arasında sayılabilmektedir. Üçüncüsü kronik prerenal böbrek yetmezliğidir.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
Kronik prerenal böbrek yetmezliği tedavi edilmediği zaman ve de böbrekler kanı temizleyemediği zaman, bu durum akut içsel böbrek yetmezliğine dönüşmektedir. Bu noktada böbrekler küçülmeye başlayıp, fonksiyonunu yavaş yavaş kaybetmektedirler. Dördüncüsü kronik içsel böbrek yetmezliğidir.
[/attention][/attention][/attention]

Böbreklere alınan darbeler, travmalar ve tedavi edilmemeiş böbrek enfeksiyonları akut içsel böbrek yetmezliğinin, kronik içsel böbrek yetmezliğine dönüşmesine sebep olmaktadır. Sonuncusu ise kronik postrenal böbrek yetmezliğidir.

Bu tip böbrek yetmezliği de idrar yollarının uzun süre tıkalı kalması ve idrarın vücuttan tam olarak atılamaması halinde oluşmaktadır.

Peki, böbrek hastalıklarının riskini arttıran faktörler nelerdir?

Yukarıda sayılan durumlara ek olarak kısa zamanda

 • aşırı miktarda sıvı kaybı,
 • kalp krizi,
 • kalp hastalıkları,
 • yüksek tansiyon ilaçları,
 • enfeksiyon,
 • karaciğer yetmezliği,
 • bazı ilaçların (aspirin, ibuprofen) sık kullanımı,
 • lupus hastalığı,
 • kolesterol birikimi sebebi ile tıkanan damarlar,
 • kemik iliği kanseri,
 • aşırı alkol tüketimi,
 • çok ciddi yanıklar,
 • uyarıcı ilaçların kullanımı,
 • kan damarlarında görülen iltihaplanmalar
 • vücudun susuz kalması

böbrek hastalıklarının sebepleri arasındadır.

Böbrek Hastalıklarının Teşhisi

Doktorun hastanın dikkatini çeken belirtilerin neler olduğunu öğrendikten sonra fiziksel muayene yapmaktadır. Gün içinde ne kadar idrar yapıldığını ve idrara çıkıldığını, herhangi bir problem yaşayıp yaşamadığını sormaktadır.

Böbrek rahatsızlığı teşhisinin tam konulabilmesi adına çeşitli testler ve prosedürler kullanılmaktadır. İdrar ve kan testleri, böbreklerin fonksiyonunu tam olarak yapıp yapmadığının belirlenmesi için doktora yardımcı olacaktır.

Böbreklerin ebatlarında herhangi bir değişiklik olup olmadığının görülebilmesi adına ultrason ya da CT taraması gibi görüntüleme yöntemlerine de başvurulabilmektedir.

Aynı zamanda bazı durumlarda böbrek biyopsisi yapılması da gerekebilir. Bu hastalığın tedavi seçenekleri böbrek yetmezliğinin nedenine bağlı olarak değişebilmektedir.

Mesela böbrek yetmezliği kandaki sıvı eksikliğine bağlı olarak oluşmuş ise, doktor damar yolu ile (entravenöz) sıvı takviyesi önerebilir.

Eğer tam tersi bir durum söz konusu ise, yani böbrek yetmezliği aşırı sıvı birikimi sebebi ile gelişir ise idrar söktürücü ilaçlar reçete edilebilmektedir. Aynı zamanda hastanın kanında bulunan mineral (kalsiyum, potasyum) oranlarını normal düzeylerine çekebilmek için de ilaç desteği önerilebilmektedir.

Böbrek hastalığı sebebi ile artan kandaki toksinler, diyaliz tedavisi ile beraber atılabilir. Yapay bir böbrek görevi gören diyaliz makinesi, kanı filtreden geçirip, daha sonra toksinleri temizlemektedir.

Böbrek hastalıklarının tedavisi sırasında ve sonrasında böbrekleri korumak için doğru beslenme kritik bir rol oynamaktadır.

Doktorlar hastanın durumunuza uygun bir beslenme programının oluşturulması için, kişiyi aynı zamanda beslenme uzmanına yönlendirebilir.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
Böbrek hastalığı yaşayan hastalara, böbreklere binen yükün hafiflemesi adına genelde daha az potasyum tüketmeleri (muz, portakal, patates, domates yüksek oranda potasyum içeren gıdalardan bazıları, ıspanak), sodyumu kontrol altında tutmaları (konserve gıdalar, dondurulmuş gıdalar, hazır gıdalar, fast-food gıdalar yüksek oranda sodyum içerir), tükettikleri fosforu sınırlandırmaları (süt, fıstık, kuruyemişler yüksek fosfor içeren besinler arasındadır) önerilir.
[/attention][/attention][/attention]

Böbrek rahatsızlığından korunmak için yapılabilecek olan tek şey, böbreklere aşırı yük bindirmeyen bir beslenme programına sadık kalmak olacaktır. Çok fazla tuz tüketiliyor ise, aşırı yağlı gıdalar ile besleniliyor ise, düzenli olarak alkol kullanılıyor ise, sigara içiliyor ise, böbrek yetmezliği riskini artıyor demektir.

Çünkü böbrekler tüm bunları temizlemek için fazla mesai yapacaktır. Bu da daha çok yorulmasına neden olacaktır. Uzun süreden beri normalinden fazla çalışan böbrekler günün birinde yorulabilmektedir.

Bilhassa yüksek tansiyon ve diyabet hastaları, ilerleyen yıllarda böbrek yetmezliği yaşamamak için, doktorlarının verdiği ilaçları düzenli olarak kullanıp, tansiyonu ve diyabeti kontrol altında tutmalıdır.

Farklı durumlardan ya da enfeksiyondan etkilenen böbrek de, sancı durumu ortaya çıkar ve önüne geçilmediği müddetçe daha zararlı etkileşimlere sebebiyet verebilir. Ancak aynı husus söz konusu böbrekler için söylenemez. Çünkü bu husus, böbrekteki farklı rahatsızlıkların ve yahut da enfeksiyonun habercisi de olabilmektedir.

Böbreklerin ilk hedefi, vücuda giren sudaki zararlı maddeleri süzmek görevidir. Bu hedefinin yanı sıra bir de kandaki elektrolit dengesini, baz ve asit dengesini sağlamaya çalışmaktadır.

Yine aynı zamanda vücuda hormon ve şeker desteği de sağlamaktadır. Bu görevleri ve hedefleri, böbreklerin yerine getirmemesi, yani çalışmaması halinde böbrek arasında böbrek yetmezliği olarak bilinirken, bunun çözümü ise direkt böbrek nakli ya da diyaliz merkezleridir. Bu zaman zarfına kadar ağrı devrededir.

 Böbrek ağrısı da doğal olarak böbrekteki rahatsızlığı dile getiren bir çağrı şeklindedir. Böbrek ağrısına, genellikle sol kaburganın altında ateş belirtisi ve halsizlik ile durumlar sebep olmaktadır. Yine aynı şekilde idrar yollarında yaşanan problem de bunun sonucudur. Böbrek ağrıları çoğu zaman bel hizasında iken sancılı ya da hafif olarak devam edebilmektedir.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
Bazı günlerde de kasığa kadar, hatta böbrekten karına kadar devam eden ağrılar ile karşılaşmak mümkündür.
[/attention][/attention][/attention]

Ağrı ve sancının olduğu zamanlarda hastanın biçimini ya da bulunduğu konumu değiştirmesi ne yazık ki ağrı üzerinde hiçbir etki sağlamamaktadır. Böbrek sancısının, böbrek içerisinde kum olması, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı, damar sertleşmesi, böbrek enfeksiyonu, polikistik böbrek hastalığı gibi sebepleri mevcuttur.

 Böbrek taşından şikayetçi olan kişilerin, esasında bu ağrıların sebebinin böbrek olmadığını da bilmeleri gerekmektedir. Asıl sancı, taşın böbrekten çıkarkenki başlangıcında görülmektedir. Hele de taş idrar yolundan idrar torbasına doğru ilerler iken şiddetli bir sancı oluşturmaktadır.

Ağrının ara ara olması yani sürekli olmaması ile beraber meydana geldiğinde hastanın yerinde duramadığı gözlemlenmiştir. Bu durum da sancının ne kadar yoğun olduğuna bir işarettir. Hatta bu ağrılar, bazı durumlarda mide bulantısı ve kusmaya kadar gidebilen sancılardır.

İdrar yolu enfeksiyonu da mesanede veya sidik yollarında görülebileceği gibi böbrekte de görülebilmektedir. Bu durumdaki risk erkeklere nazaran kadınlarda daha fazladır.

Böbrek enfeksiyonu, bir diğer adı ile piyelonefrit, çoğu kez mesanede başlayıp, böbreklere kadar uzanan enfeksiyonun özel bir çeşididir.

(1 oy, ortalama: 3,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bobrek-hastaliklari/bobrek-hastaliklarin-belirtileri

Diyabete bağlı böbrek hastalığı

Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

Diyabeti kaldırınca altından bir sürü sağlık sorunu çıkıyor. Bu sorunlardan biri: diyabete bağlı böbrek hastalığı.

Diyabetik nefropati yani diyabete bağlı böbrek hastalığı. Böbrek yetmezliğinin birçok nedeninden sadece biri. Diyabeti olan kişilerin 3’te 1’inde diyabete bağlı böbrek hastalığı görülüyor. Öncelikle böbrek yetmezliğinin belirtilerine bakalım:

• Geceleri çok fazla idrara çıkma

• Çok az miktarda idrar yapma

• Ellerde ve ayaklarda şişkinlik, göz etrafında torbalar oluşması

• Ağızda kötü tat ve idrar benzeri bir koku

• Halsizlik ve nefes darlığı

• İştah kaybı

• Yüksek tansiyon (sürekli yükselen)

• Soluk beniz

• Kuru ve kaşınan cilt

• Çocuklarda ise: halsizlik ve uykulu olma hali, iştahta azalma, büyümede yavaşlama

Böbrek yetmezliğini ortaya çıkarmak için kan ve idrar testi yaptırmak yeterli. Böylece hem böbrek yetmezliğinin erken belirtileri hem de böbrek hastalığı açıklığa kavuşmuş olur. Bazı kişilerde böbrek hastalığının belirtileri böbrek fonksiyonları son bulana kadar ortaya çıkmaz. Bu yüzden önlem alıp arada test yaptırmak hayati önemde.

Diyabeti olup böbrek hastalığından mustarip olan kişiler sadece böbrek hastalıkları olanlara göre biraz daha şanssız. Bunun nedeni diyabeti olan kişilerin başka sağlık sorunlarına karşı daha savunmasız olması.

Bu sağlık sorunları yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve damar hastalıkları. Diyabeti olan kişiler böbrekle ilgili başka sorunlarla da karşılaşabilir.

İdrar yolu iltihaplanması, idrar torbası sinir zedelenmesi bu sorunlardan birkaçı.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
Diyabete bağlı böbrek hastalıkları tip 1 diyabetli kişilerde tip 2 diyabetli kişilerde olduğundan epey farklı. Tip 1 diyabette böbrek hastalıkları rastgele bir zamanda başlar hatta çok genç yaşlarda bile görülme olasılığı var. Hastalığın ortaya çıkması tip 1 diyabetin belirlenmesinden 15 yıl sonrayı da bulabilir.
[/attention][/attention][/attention]

Tip 2 diyabette ise hemen hemen bütün diyabet hastaları diyabet teşhisi konulmadan önce böbreklerinden sorun yaşıyordur. Bunun nedeni tip 2 diyabetin orta yaşlı ve daha yaşlı kişilerde görülen kronik bir sağlık sorunu olması. Böbrek hastalıkları başka bir nedenden de oluşmuş olabilir.

Diyabetik nefropatinin belirtileri

Çoğunlukla diyabetik nefropatinin başlangıç aşamalarında bir belirtiye rastlanmaz. Ancak görülebilecek belirtiler şunlar olabilir:

• Ellerde, ayaklarda ve yüzde şişme

• Kilo almak

• Kaşınan ve kuru bir cilt (böbrek hastalığının son aşamasında)

• Ağırlık, halsizlik (böbrek hastalığının son aşamasında)

• İdrarda kan (nadir olarak görülür)

• Kalp ritminde anormallikler (kanda artan potasyum miktarından dolayı)

• Kas seğirmeleri

Böbreğiniz hasar görmeye başladığında ve hasar sırasında vücudunuz kanınızdaki fazlalık maddelerden kurtulamaz. Vücudunuzda biriken artıklar zehirleyici düzeye ulaşabilir.

Artıkların sizi zehirleyecek seviyeye ulaşması durumu üremi adını alır. Üremisi olan kişiler genellikle bilinç kaybı yaşarlar ya da kafaları karışıktır.

Üremiyle beraber yüksek tansiyonunuz da varsa durum çok daha ciddi bir hal alabilir.

Diyabetik nefropatinin teşhisi

İdrarda protein bulunması halinde diyabetik nefropati teşhis edilmiş demektir. Bunun için basit bir idrar testi tanı koymada yeterli olacaktır. Bu yüzden diyabetiniz varsa en azından her yıl idrar testi yaptırmanız gerekiyor. Böbreklerinizle alakalı bir sorunla karşılaşırsanız erken tedavi önemli.

Diyabetik nefropatinin tedavisi

Tansiyonu düşürmek ve kan şekerini kontrol altında tutmak hayati önemde. Böylece diyabetik nefropatinin de işleyişini yavaşlatmış olursunuz. Bu konuda anjiotensin dönüştürücü enzim engelleyici ilaçlar yardımınıza koşabilir.

Ve böbreklerinizdeki sorunun ilerlemesini yavaşlatabilir. Anjiotensin dönüştürücü enzim engelleyici ilaçlar yüksek tansiyon gibi başka sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanılabiliyor.

Diyabet hastalarına bazen tansiyonlarında sorun olmamasına rağmen önerilebiliyor bunun nedeni gelecekte oluşabilecek yan etkileri önlemek.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
Anjiotensin dönüştürücü enzim önleyicilerin yan etkisini yaşayan biri bunun yerine anjiotensin reseptör blokerleri kullanabilir.
[/attention][/attention][/attention]

Tedaviye yanaşmazsanız, ya da böbrekleriniz tedavi edilmezse böbrekleriniz hasar görmeye devam edecek ve idrarda daha fazla miktarda protein saptanacak. İleri boyutlardaki böbrek yetmezliği sorunlarında diyaliz tedavisine hatta böbrek nakline ihtiyaç duyulabilir.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi uzmanlarımızdan edinebilirsiniz. 

Источник: https://www.cevapsepeti.com/diyabete-bagli-bobrek-hastaligi/

Böbrek Yetmezliği Hastalığı

Diyabet Hastalığı Böbrek Yetmezliğini Tetikliyor!

Vücudumuzdaki tüm organların ayrı bir görevi vardır ve tek bir amaç için sistematik bir şekilde çalışırlar. Böbrekte bu sisteme dahil olan oldukça önemli bir görevi olan bir organımızdır. Her iki insandan sağ ve sol olmak üzere iki adet bulunmaktadır.

Böbrekler kanda bulunan atık maddelerin mikroskobik kadar küçük olanları bile nefronlar yardımıyla süzerek kanın temizlenmesine ve bu şekilde vücudun bu temiz kandan faydalanmasını sağlar.

Süzülen kandan geriye kalan atık maddeleri de idrarla beraber atarak vücuttan uzaklaştırır.

Böbrekler aynı zamanda üzerinde bulunan bezler sayesinde vücudun gelişiminde yararlı olan hormonları da düzenli olarak salgılar. Kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olan böbreklerin herhangi bir şekilde hasar görmesi tüm vücuda salgılanan kanın ve hormonların da dengesini bozacağı için tüm vücuttaki tüm organları ve organelleri de olumsuz etkilemektedir.

Böbrek rahatsızlıkları oldukça ciddi sonuçlara götürür.

Kanda toksin maddelerin birikmesine ve kanın kesit alanının da küçülmesine neden olarak her ne kadar hızlı bir şekilde işlemi yapsa da kaliteli bir işlem  olmadığı için dolaşımı da yavaşlatarak kişinin fiziksel olarak bir rahatsızlığını da ortaya çıkarır. Böbrek yetmezliği hastalığı da bu konu kapsamındaki hastalıklardan birisidir.

Böbrek rahatsızlıkları ülkemizde ne yazık ki en çok görülen hastalıklardan biridir. Böbrek yetmezliği sonucunda birçok hasta organ bağışı beklemekte bu süreçte de böbreklerin işlemini tamamlaması için dışarıdan destek almalıdır.

Böbrek yetmezliği her ne kadar adından kesin bir sonuca ulaştığı sanılsa da aslında tedavisi mümkün olan ve kişinin sağlığına kavuşması mümkün olan bir rahatsızlıktır. Böbrek yetmezliğinin birçok nedeni olabilir. Ancak en önemli nedenlerden biri böbreklerin iltihaplanması ve sonrasında bu hastalığın giderek ilerlemesi olarak bilinmektedir.

Böbrekler süzdükleri kanda toksin maddelerle birebir temasta bulunduğu için bu organda iltihaplanma olması oldukça normaldir. Böbreklerde bu sıkıntının oluştuğunu fark etmeyen ya da bir şekilde erken müdahale edilmeyen kişilerde bu hastalık oldukça ciddi bir hastalık olan böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir.

Bununla beraber kişinin bağışıklık sisteminin düşük olmasından kaynaklı böbrek kistleri ve yüksek tansiyon gibi hastalığı bulunan kişilerde genelde böbrek yetmezliği de görülmektedir. Böbreklerin bu şekilde işlevleri bir şekilde kısıtlanır ve böbrek kendine düşen görevi bir süre yapamaz hale gelir.

İltihapların ya da kistlerin çoğalması durumunda sonuçlar oldukça korkunç da olabilir. Böbrek rahatsızlıklarını anlayabilmek için ise kişinin yaşadığı belirtiler oldukça önemlidir. Bu belirtileri kişinin iyi analiz etmesi gerekmektedir.

Böbrek Yetmezliği Hastalığı Belirtileri

Böbrek yetmezliği insanlarda iki şekilde görülmektedir. Böbrek yetmezliği akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut böbrek yetmezliğinde kişi genel olarak diğer böbrek yetmezliği çeşidiyle aynı durumları yaşıyor diyebiliriz.

Akut böbrek yetmezlikleri tedavisi mümkün olan böbreklerin kısa bir süre görevini yerine getirmediği durumlarda anlaşılır. Hastanın herhangi bir sebepten dolayı bu hastalığa yakalandığını fark ettikten sonra doktora gidip gerekli testleri yaptırıp gerekli tedaviyi uyguladığında bu hastalık akut olarak devam edebilir. Erken teşhis oldukça önemlidir.

Böbrek yetmezliğinde kişi genelde bel bölgesinde şiddetli ağrılar hisseder ve idrarını yaparken yanma ve ağrı hissedebilir. Bunun haricinde kişide sık sık ateşlenmeler görülmektedir. Bu ateşlenme durumunda mutlaka müdahale edip ateşin düşürülmesine yardım edilmesi gerekmektedir. Böbrek yetmezliğinde kişi aynı zamanda sık sık yorgun bir halde olur.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
Bu da kandaki toksin maddelerin birikmesinden dolayı dolaşımın yavaşladığından meydana gelir. Bir şekilde solunum yolları da etkilenerek kişi nefes alıp vermekte sıkça zorlanabilir. Aynı zamanda böbrekler kemiklerin de güçlenmesinde rol oynadığı için rahatsızlığı durumunda kemiklerde sık sık ağrılar da hissedilebilir.
[/attention][/attention][/attention]

Ancak akut böbrek yetmezliğinde doğru müdahaleler sonucu tekrar kişi eski sağlığına ulaşır. Bu da kişinin bu hastalığı atlattığı anlamına gelir.

Diğer bir böbrek yetmezliği çeşidi ise kronik olarak görülmektedir. Bu rahatsızlık genelde geç müdahalelerin sonucunda oluşmaktadır. Ancak bu durum oldukça ciddi bir durumdur. Kişinin böbreğini kaybetmesine kadar yol açabilir.

Kronik böbrek yetmezliğinde hastanın idrar miktarı giderek azalır bunun sebebi ise kandaki maddelerin süzülmemesi ile idrarın az oluşudur. Toksin maddelerin kanda birikmesiyle beraber hastanın böbrek yetmezliği kişinin cildinin sararmasına da yol açabilir.

Aynı zamana da akut böbrek yetmezliği ile de aynı belirtiler görülebilir. Kişinin vücudunda ödemler birikerek kişinin ellerinde ayaklarında ödem oluşmasına ve şişkinlik yaşamasına neden olur.

Tansiyon yükselmesine de neden olan börek yetmezliği sonucunda doğru müdahaleler edilmediği takdirde kişinin hayati tehsi her zaman devam eder.

Öncelikle hasta uzman bir hekime danışmalı ve bilmediği ilaçları ve kürleri tüketmemelidir. Bu ilaçlar işe yaramadığı gibi kanın temizlenmesinde de oldukça olumsuz bir yönde etki eder. Böbrek yetmezliği şüphesi ile giden kişilere önce kan ve idrar testleri yapılır.

Bu testler sonucunda alınan bilgilerle ve hastanın şikayetiyle beraber doktor kesin bir teşhis koyar. Bu teşhisler genelde ilk muayenede ortaya çıkmaktadır. Sonrasında doktor uygun bir tedavi yöntemi belirler. Bu tedavi yöntemleri de genelde aynıdır.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
Birinde kişinin bu rahatsızlığı yaşadığı sırada belirtileri daha az hissetmesine yönelik tedavi uygulanırken birine direkt olarak iyileşme tedavisi uygulanır. Ancak doktorun her iki hastaya verdiği tavsiyeler aynıdır. Kişinin öncelikle hangi yoldan bu hastalığa ulaştığını doktor saptar.
[/attention][/attention][/attention]

Eğer kişi iltihaplanmalar sonucu böyle bir hastalığa yakalandıysa öncelikle bu iltihaplanmaların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Kişi eğer yüksek tansiyon sebebiyle bu hastalığa yakalandıysa buna uygun ilaçlar verilerek kişinin tansiyonu kontrol altına alınır.

Ancak herhangi bir durumda hala böbrekler görevini yerine getiremiyorsa diyaliz makineleri yardımıyla kişinin kanının süzülmesi sağlanır. Diyaliz merkezleri bizzat bu hastalarla birebir ilgilenmekte ve hatta bulunduğu yerden hastaları da alıp kliniklere getirmektedir.

Doktorların verdiği ilaçları zamanında kullanılan kişilerin birçoğu bu hastalığı yenmiştir. Ancak vücudun bağışıklık sisteminin giderek düşmesi durumunda da kişi basit bir operasyonla böbrek nakli yaptırabilir.

Ancak uygun böbreğin bulunması her zaman olmayabilir bu nedenden dolayı böbrek yetmezliğine yakalanmadan önce kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Kişi öncelikle sağlıklı beslenmeli, olabildiğince toksin madde içeren besinler tüketmemelidir. Bununla beraber vücutta oluşan zehirli maddelerin doğru zamanda vücuda zararı dokunmadan bol bol su tüketmelidir. Su tüketimi böbrekler için oldukça önemlidir. Bu süreç içerisinde kişi gerekli olan vitamin takviyelerini de doğal yollarla karşılamalıdır.

Источник: https://evdesifa.com/bobrek-yetmezligi-hastaligi/

Di️

Источник: https://tr.diabetes-education.net/diyabet-bobrekleri-nasil-etkiler-ve-nasil-tedavi-edilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.