Diyabet Tedavisinde Ameliyatın Yeri Nedir?

Diyabet Tedavisi

Diyabet Tedavisinde Ameliyatın Yeri Nedir?

Diyabet nasıl geçer? Diyabet için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Tip 1 diyabet, insülinle (birden fazla günlük enjeksiyon veya pompa ile), diyetle ve diğer yaşam tarzı değişiklikleriyle tedavi edilebilmektedir. Tip 2 diyabet ise genellikle diyetle, orta-şiddetli egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla tedavi edilmektedir.

Eğer şeker hastasıysanız, diyet, egzersiz, uyku ve diğer alışkanlıklarda sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak glisemik (kan şekeri) kontrolünü artırmaya ve diyabetle ilgili komplikasyonları önlemeye veya en aza indirmeye yardımcı olmaktadır. (1)

Diyet

Sağlıklı bir diyet, kan şekeri düzeylerini kontrol etmek, sağlıklı seviyelerde tutmak ve diyabet komplikasyonlarını önlemek için oldukça etkilidir.

 • Diyabet hastası olan kişi obez ise ya da kilo vermekte güçlük çekiyorsa, bir sağlık uzmanıyla görüşmelidir. Hastanın hedefe ulaşmasına yardımcı olması için bir diyetisyenden yardım alması oldukça faydalı olacaktır.
 • Lif açısından zengin, doymuş yağ açısından düşük ve konsantre şekerlemeler açısından düşük tutarlı, dengeli bir diyet uygulamaya özen gösterebilirsiniz.
 • Yaklaşık olarak günün aynı saatlerinde kabaca aynı kalori sayısıyla tutarlı öğünleri içeren bir diyet, sağlık uzmanının doğru dozu veya insülini reçete etmesine yardımcı olmaktadır.
 • Sağlıklı bir diyet aynı zamanda kan şekerini nispeten düz bir seviyede tutmaya yardımcı olur. Böylece tehli ve hayatı tehdit eden aşırı düşük veya yüksek kan şekeri seviyelerinden kaçınılması sağlanmaktadır. (2)

Egzersiz

Düzenli olarak egzersiz yapmak, diyabet geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Egzersiz yapmak aynı zamanda kalp hastalığı, felç, böbrek yetmezliği, körlük ve bacak ülseri gibi diyabet komplikasyonları geliştirme riskini de azaltabilmektedir.

 • Haftada üç kez 20 dakika olacak şekilde yapılan yürüyüşün kanıtlanmış birçok faydası bulunmaktadır. Ancak, tabi ki yapılan her türlü egzersiz oldukça yararlıdır. Ne kadar kolay ya da ne kadar uzun olursa olsun, biraz egzersiz yapmak hiç yapmamaktan iyidir.
 • Diyabetin (örneğin göz, böbrek veya sinir problemleri) komplikasyonları varsa, hem egzersiz türlerinde hem de durumlarını kötüleştirmeden güvenle yapabilecekleri egzersiz süreleriyle durum sınırlar içinde tutulabilir. Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce sağlık uzmanınıza danışın. (3)

Alkol Tüketimini Sınırlandırma

Alkol tüketimi en aza indirilmeli ya da tamamen bırakılmalıdır. Haftada en fazla yedi adet alkollü içecek içmek ya da asla akşamları ikiden fazla içki içmemek başlangıç için doğru bir adım olabilir. Aşırı alkol kullanımı tip 2 diyabet için bilinen bir risk faktörüdür. Alkol tüketimi, düşük veya yüksek kan şekeri seviyelerine, sinir ağrısına ve trigliseridlerde bir artışa neden olabilir. (4)

Sigarayı Bırakma

Kişi şeker hastasıysa ve sigara içiyorsa, diyabetten kaynaklanan hemen hemen tüm komplikasyonlar için riskleri çarpıcı bir şekilde artırmaktadır. Sigara, kan damarlarına zarar verir ve kalp hastalığına, felce ve ekstremitelerde zayıf dolaşıma neden olur. Kişinin tütün kullanımını bırakmak için yardıma ihtiyacı varsa, bir sağlık uzmanıyla görüşmelidir. (5)

Kan Şekeri Kontrolü

Kan şekeri düzeylerini sık sık, en azından yemeklerden önce ve yatmadan önce kontrol edin, daha sonra sonuçları bir günlük defterine kaydedin.

 • Bu kayıt ayrıca insülin veya oral ilaçların ne zaman ve ne dozda alınması gerektiğiyle ilgili de yardımcı olmaktadır. Günümüzde şeker hastalarına yardımcı olması için pek çok mobil uygulama bulunmaktadır.
 • Kan şekeri düzeylerini daha az ağrılı ve daha rahat test etmeye yardımcı olan basit aletler mevcuttur. (6)

İlaç Tedavisi

Tip 1 diyabetin başlıca tedavisi enjeksiyon yoluyla veya insülin pompasıyla alınan insülindir. Tip 1 diyabet, bağışıklık sistemi pankreastaki insülin üreten beta hücrelerine saldırdığında gelişir. Bu hücreler düzgün çalışmazsa, vücut artık insülin üretemez.

Bu nedenle tip 1 diyabet olan insanlar yaşam boyu sürecek insülin tedavisine ihtiyaç duyarlar. Diğer tedavi yöntemleri arasında ise ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri bulunmaktadır. Bunlar kişilerin hastalığı kontrol altında tutmasına yardımcı olabilmektedir.

(7)

Tip 2 diyabete sahip olan bazı kişiler diyetle ve egzersizle kan şekeri düzeylerini tek başlarına kontrol altında tutabilirken çoğu kişi de diyabet veya insülin tedavisine ihtiyaç duymaktadır. Hangi ilaçların en doğrusu olduğuna karar verirken, kan şekeri seviyeniz ve sahip olduğunuz diğer sağlık sorunları da dâhil olmak üzere birçok faktör değerlendirilmektedir. (8)

Diyabet Ameliyatı

Tip 1 diyabetin bazı komplikasyonları ameliyatla tedavi edilir. Örneğin, vitreus dekolmanını çıkarmak için cerrahi işlem uygulanması (vitrektomi) göz hastalıklarını iyileştirebilir.

Pankreas ameliyatı: İnsülin kan şekerini hedef aralığında tutmak için yeterli olmadığında, bir pankreas nakli gerekli olabilir. Başarılı olursa, artık diyabet tedavisine ihtiyacınız olmayabilir. (9)

Tip 2 diyabetiniz varsa ve vücut kitle indeksi 35’in üzerindeyse, kilo kaybı bariatrik cerrahi uygulanabilir. İnce bağırsağın bir bölümünü baypas eden ameliyatlar, diğer kilo kaybı ameliyatlarından daha fazla kan şekeri düzeyine etki eder.

Yalnız bu ameliyatların yüksek ölüm riski bulunmaktadır. Ek olarak, şiddetli yaşam tarzı değişiklikleri gereklidir ve uzun vadeli komplikasyonlar, beslenme yetersizliklerini ve osteoporozu içerebilmektedir. (10)

Diyabet İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diyabet teşhisi ve tedavisi için aile hekimi, dâhiliye uzmanı (iç hastalıkları uzmanı), çocuk doktoru, endokrinolog (metabolizma hastalıkları uzmanı) ve diyetisyenden yardım alabilirsiniz. (11)

Diyabet Nedir?

Diyabet, kandaki şeker seviyesinin çok yüksek olması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kan şekeri vücudun ana enerji kaynağıdır ve yediğiniz gıdalardan gelmektedir.

Pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin, gıdalardan enerji almak için hücrelerinize girmesine yardımcı olur. Bazen vücudunuz yeterli insülini yapamaz ya da insülini iyi kullanmaz.

Bu durumda, şeker daha sonra kanınızda kalır ve hücrelerinize ulaşamaz.

Zamanla, kandaki çok fazla şeker sağlık problemlerine neden olabilir. Diyabetin kesin bir tedavisi olmasa da, diyabetinizi idare etmek için bazı adımlar atabilir ve sağlıklı kalabilirsiniz. (12)

Diyabet nedir detaylarını inceleyiniz

Diyabet Belirtileri

Diyabet belirtileri kan şekerinizin ne kadar yükseldiğine bağlı olarak değişmektedir. Bazı insanlar, özellikle de pre-diyabetik veya tip 2 diyabet olanlar, diyabet başlangıcında belirti yaşamayabilir. Tip 1 diyabette ise, belirtiler hızlı bir şekilde ortaya çıkma eğilimi gösterir ve daha şiddetli olur.

Diyabet nasıl anlaşılır? Tip 1 ve tip 2 diyabetin bazı belirtileri şunlardır:

 • Susuzluk yaşama
 • Sık idrara çıkma
 • Aşırı açlık
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İdrarda keton varlığı (ketonlar, yeterli insülin olmadığında ortaya çıkan kas ve yağ parçalanmasının bir yan ürünüdür)
 • Yorgunluk
 • Sinirlilik
 • Bulanık görme
 • Yavaş iyileşen yaralar
 • Dişeti veya cilt enfeksiyonları ve vajinal enfeksiyonlar gibi enfeksiyonların sık yaşanması (13)

Diyabet belirtileri daha fazla bilgi için

Diyabet Nedenleri

Diyabet neden olur? Kandaki şeker miktarı genellikle pankreas (midesinin arkasında bulunan bir bez) tarafından üretilen “insülin” adı verilen bir hormon tarafından kontrol edilmektedir.

Gıda sindirildiğinde ve kan dolaşımına girdiğinde, insülin şekeri kandan çıkarır ve enerji üretmek üzere parçalara bölündüğü hücrelere gönderir.

Ancak, diyabet olması durumunda, vücut şekeri enerjiye bölebilir. Bunun nedeni, şekeri taşımak için yeterli insülin bulunmaması ya da üretilen insülinin düzgün çalışmamasıdır. Kan içinde oluşan şeker yüksek kan şekeri seviyelerine neden olur. (14)

Diyabet nedenleri daha fazla detay için

Источник: https://www.acil.net/diyabet-tedavisi/

Tip 1 Diyabet Nedir?

Diyabet Tedavisinde Ameliyatın Yeri Nedir?

Vücudumuzun enerji ihtiyacı; yiyeceklerimizdeki temel besin öğeleri olan karbonhidrat, protein ve yağlardan sağlanır. Emilebilmek için en küçük parçalarına ayrılan bu besin öğelerinin en önemlisi; “glikoz” adı verilen basit şekerdir.

Glikoz, başta beyin olmak üzere, vücudun tüm organlarının önemli bir enerji kaynağıdır. Hücreler ihtiyacı olan glikozu, midenin arkasında bulunan pankreas bezinin salgıladığı bir hormon yardımıyla kullanır.

İnsülin olarak bilinen bu hormon vücutta yapılamaz ise alınan gıdalar enerji olarak kullanılamayacaktır. İnsülin hormonunun mutlak eksikliğine bağlı olarak meydana gelen şeker hastalığına Tip 1 diyabet denir. Her yaşta görülebildiği gibi, sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında başlar.

Bu nedenle juvenil diyabet adı da verilir. Ülkemizde 4 milyonun üzerinde olduğu sanılan şeker hastalarının %10’u, yani yaklaşık 400 bin kişi bu tip şeker hastasıdır.

TİP 1 DİYABET HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER

Bağışıklık sisteminiz pankreastaki beta hücreleri diye adlandırılan hücreleri yıkıma uğrattığında ortaya çıkan durum Tip 1 diyabettir. Tip 1 diyabet başladıktan sonra ömür boyu tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Prof. Dr. Alper Çelik, Tip 1 diyabetin sebepleri, nasıl başa çıkılacağı ve belirtilerini anlama yolları hakkında şu bilgileri verdi:

BELİRTİLER

Görmede bulanıklık ya da net görememe ve görme ile ilgili sorunlar

Yorgunluk ve bitkinlik

Artan açlık ve susuzluk hissi

Dehidratasyon (sıvı kaybı):

Kanda fazla şeker olduğunda daha çok tuvalete gidersiniz. Vücudunuz onu atmak ister. İdrarla büyük miktarlarda su gider bu da vücudun susuz kalmasına neden olur.

Bariz bir nedeni olmadığı halde kilo kaybı:

Glikoz vücuttan atılırken kaloriler de onunla birlikte gider. Bu nedenle kan şekeri yüksek olan kişiler kilo kaybeder. Dehidtratasyon (sıvı kaybı) da bunda rol oynar.

Başlangıç testlerinin çoğu diyabet olup olmadığını göstermekle birlikte hangi tür diyabet olduğunu belirlemez.

Doktorlar iki tür diyabeti ayırt etmek için klinik ve laboratuvar sonuçlarına bakarlar.

İstisnalar olmakla birlikte Tip 1 diyabet hastaları daha genç ve zayıf olma eğilimindeyken, Tip 2 diyabet hastaları daha ileri yaşlarda ve kilolu kişilerdir.

BALAYI EVRESİ

Tip 1 diyabet teşhisi konulduktan sonra insülin salgısından sorumlu hücre adacıkları yavaşlamadan önce bir süre daha hormon salgılamaya devam edecektir. Bu süre boyunca kişi kandaki glikoz seviyesini sağlıklı seviyede tutmak için düşük dozda insülin alma ihtiyacı duyacaktır. Bu evreye balayı evresi denir.

Bu evre kişiyi hatalı bir şekilde Tip 1 diyabetin iyiye doğru gittiği yanılgısına götürebilir. Balayı evresi iyileşme belirtileri verirken, yakından izlenmeyi ve insülin dozunda düzenli ayarlamaları gerektirecektir. Önerilen tedavi planına sıkıca bağlı kalmak balayı evresinde çok büyük önem taşır.

NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Doktorunuz sizde Tip 1 diyabet olduğunu düşünüyorsa kandaki şeker seviyesini kontrol edecektir. Yeterli insülin olmadığında idrarda çıkacak olan glikoz ya da vücudun ürettiği kimyasallar için idrar testi isteyebilir.

TEDAVİ EDİLMEZSE

Kişi bu belirtileri yönetemezse, bir dizi tehli komplikasyon ortaya çıkabilir.

Diyabetik retinopati:

Aşırı şeker retina duvarında zayıflamaya yol açar, bu bölge ışık ve renkleri ayırt eden bölgedir. Retinopati ilerlerken göz arkasındaki ince kan damarları esner ve kopar, bu da görme problemlerine yol açar. Çalışma çağındaki yetişkinler arasındaki körlüğe götüren nedenler arasında diyabet de yer almaktadır.

Göz problemi, 15 yıldan uzun bir süre Tip 1 diyabet hastası olan kişilerin yüzde 80’inde ortaya çıkmaktadır.

Ergenlikten önce ortaya çıkması nadirdir, fakat ne kadar zamandır hasta olduğunuz bir önem taşımaz.

Bunu önlemek ve göz sağlığını korumak için kan şekerini, kan basıncını, kolesterol ve trigiserid (kanda bulunan ve vücutta en sık görülen yağ türü) seviyesini iyi bir şekilde kontrol altında tutun.

Diyabetik nöropati:

Yüksek kan şekeri dolaşımı zayıflatır, el ve ayaklardaki sinirlere hasar verir ve bu da duyu kaybında yanma, karıncalanma ya da ağrı gibi anormal duyarlılığa yol açar.

Diyabet, vücudun küçük kesikleri ve yaraları iyileştirme yetisini de azaltır bu da kişinin hemen fark edemediği, daha kalıcı hasarlara götürür.  

Diyabetik nefropati ya da diyabetik böbrek hastalığı:

Böbrekler kandaki glikozu süzer. Aşırı glikoz böbreklerin aşırı çalışmasına ve böbrek yetersizliğinin ortaya çımasına yol açar ki bu da diyalize girme gereğini ortaya çıkartır.

Tip 1 diyabet hastası olan kişilerin yüzde 20 ile 30’u nefropati denilen durumu yaşamaktadır. Zamanla ortaya çıkma riski artmaktadır. Diyabet başlangıcından 15 – 25 yıl sonra ortaya çıkmaktadır. Böbrek yetmezliği gibi daha ciddi hastalıklara yol açabilmektedir.

Vücutta hasar:

Zamanla kandaki yüksek glikoz seviyesi sinirleri, göz, böbrek ve kalpteki kılcal damarları tahrip eder. Damarlarda sertleşmeye ya da damar sertliğine yol açar ve bu da kalp krizi ya da felce götürür.

Kardiyovasküler hastalıklar:

Diyabet kalp krizi, felç ve çevresel damar hastalıkları dahil olmak üzere kalp ve damar işlevlerini engelleyen bir dizi anomaliye sebep olur. Dolaşımın zayıflamasının bir sonucu olarak diyabet, amputasyon (bir uzvun kesilmesi) riskinin de artmasına sebep olur.

Kan dolaşımında zayıflık ve sinir hasarı:

Hasar görmüş sinirler ve sertleşmiş damarlar iç hassasiyette azalmaya ve ayaklara kan akışının zayıflamasına yol açar. Bu yaralanma riskini artırır ve açık yaraların ve zedelenmelerin iyileşmesinde zorluklara neden olur. Sinir hasarı kusma, bulantı ve ishal gibi sindirim sorunlarına da yol açmaktadır.

Diş eti çekilmesi:

Tip 1 diyabet diş eti çekilmesi ve diş kaybı riskini artırır. Bu da Tip 1 diyabet hastalarının diş sağlığına çok dikkat etmeleri gerektiği anlamına gelir.

Depresyon:

Diyabetin depresyonla çok yakın ilişkisi vardır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tip 1 diyabeti önlemenin yolu yoktur!

Tip 1 diyabet hastası olanlar, vücut artık bu hormonu üretmediği için günde birkaç kez insülin alma ihtiyacı gösterirler.  Tip 1 diyabeti olan kişiler hayatlarının kalan kısmında insülin alma ihtiyacında olacaklardır.

Tip 1 diyabetinizi iyi bir şekilde kontrol altında tutmazsanız hayati teh yaratan durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tip 1 diyabet hastası pek çok insan uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmektedir. Sağlık durumunun iyi olması için gereken anahtar, kan şekeri seviyesini doktorun verdiği sınırlar içinde tutmaktan geçer.

YAŞAM TARZINDA DEĞİŞİKLİK

Tip 1 diyabet tedavisinde egzersiz önemlidir. Fakat bu sadece koşmak gibi basit bir şey değildir. İnsülin dozunuzu, yediklerinizi ve ister evde ister açık havada her türlü faaliyeti dengelemeniz gereklidir.

Önce kan şekerinizi kontrol edin ve yaptığınız bir aktiviteden sonra sizi nasıl etkilediğine bakın. Bazı şeyler şeker seviyenizi yukarı taşır bazıları ise taşımaz. Şekerinizin çok düşmesini önlemek için insülin ya da karbonhidratlı bir şeyler atıştırmak işe yarayacaktır.

Karbonhidrat, yağ ve proteinlerin oynadığı rolü bilirseniz şeker seviyenizi olması gereken seviyede tutmaya yardım edecek sağlıklı bir yeme planı oluşturabilirsiniz. Bir diyetisyen bu konuda size yardımcı olabilir.

TİP 1 DİYABET HASTALARI NEDEN METABOLİK CERRAHİ’DEN FAYDA GÖRMEZ?

Metabolik cerrahi uygulamaları Tip 2 diyabet hastalarının vücutlarında bulunan; ama kullanılamayan insülinin kullanılmasını sağlar. Tip 1 diyabet hastalarının vücutlarında ise insülin hiç yoktur ya da çok az miktarda bulunsa bile aktivite göstermez. Bu nedenle de metabolik cerrahi yönteminden fayda görmezler.

Источник: https://www.metabolikcerrahi.com/tip1-diyabet-nedir

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli

Diyabet Tedavisinde Ameliyatın Yeri Nedir?

Kişisel Bilgilerinizin gizliliğinin korunması Novo Nordisk için önemlidir. Bu çerçevede hazırladığımız Gizlilik Politikamızın kısa bir özetini aşağıda bulabilirsiniz.

İşbu Gizlilik Politikası’nın amacı, websitemizde ne tür bilgiler topladığımız, bunları nasıl sakladığımız ve kullandığımız, bu bilgileri hangi koşullar altında işleyip açıklayabileceğimiz konularında sizleri tam olarak aydınlatmaktır.

BU INTERNET SİTESİNİ KULLANARAK, BİLGİLERİN BU GİZLİLİK POLİTİKASINDA BELİRTİLDİĞİ BİÇİMİYLE İŞLENMESİNİ, TOPLANMASINI, SAKLANMASINI VE KULLANILMASINI ONAYLAMIŞ OLUYORSUNUZ.

Ziyaretçi/kullanıcı kişisel verileri NovoNordisk tarafından görevlendirilen firma PortalGrup İnternet Hizmetleri ve Yazılım Geliştirme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. (“Portalgrup”) tarafından tutulacaktır. Herhangi bir kişisel verinizi tarafımıza sunmadan da sitemizden faydalanabilirsiniz.

İnternet sitemizde paylaştığınız kişisel bilgilerinize her zaman erişim hakkınızın bulunduğu ve bu bilgilerin silinmesi, değiştirilmesi ve güncellenmesini her zaman talep edebileceğinizi belirtmek isteriz.

Kişisel bilgilerinizi bu internet sitesinde bildirmenizden sonra, siz bize aksi şekilde bir talimat vermedikçe, bu bilgiler bizden istediğiniz hizmeti size sunduğumuz sürece ya da yasalar bunu istediği sürece Portalgrup tarafından saklanacaktır.

1. Gizlilik Taahhüdü

“Kişisel Veriler” terimi, bu Gizlilik Politikasında kullanıldığı biçimiyle, size düzenli aylık bilgilendirme amaçlı e-bülten gönderimi için kullanılabilecek e-posta adresinizdir. Kanuni zorunluluklar haricinde Kişisel Veriler yalnızca işbu Gizlilik Politikası uyarınca işlenecek ve Portalgrup tarafından tutulacaktır.

İnternet sitemizde paylaştığınız bilgilerin bir kısmı, sizin yaşadığınız ülkeden farklı veri koruma kanunları olan başka ülkelerde yer alan bilgisayarlarca depolanıp işlenebilir. Bu tür durumlarda, bizler asgari olarak ülkenizde mevcut veri koruma kanunlarınca sağlanan korumanın bu bilgiler bakımından da sağlanacağını temin ediyor olacağız.

2. Kişisel Verilerin Kullanım Amacı

Aksi belirtilmediği takdirde, bu site yoluyla toplanan bilgileri, sitemizin içeriğini geliştirmek, siteyi tercihleriniz temelinde ihtiyaçlarınıza göre düzenlemek, (eğer talep etmişseniz) size bilgi sunmak amacıyla, kendi pazarlama ve araştırma amaçlarımız için ve belirtilen diğer herhangi bir amaç için kullanabiliriz. Ayrıca bu site aracılığıyla, kişisel nitelikte olmayan edinilmiş bilgilerin tümünden tamamen faydalanabiliriz.

İşbu internet sitesi kapsamında, ziyaretçi/kullanıcılar tarafından kendi rızaları doğrultusunda siteye sunulan kişisel veriler Portalgrup tarafından saklanmakta ve işlenmekte olup, bu veriler NovoNordisk ile paylaşılmamaktadır.

İşbu internet sitesi kapsamında; Portalgrup tarafından ziyaretçi/kullanıcılardan toplanan kişisel veriler, kanunlarca açıkça aksi öngörülmediği sürece, NovoNordisk adına kurulan diğer websitelerinde Portalgrup veya NovoNordisk’e bağlı diğer ajanslar tarafından uzaktan hizmet verilmesine yarayacak bilgiler niteliğindedir. Bu uzaktan hizmetler kişisel bilgilerin Novo Nordisk ile paylaşılmasına yol açmayacak olup şu alanları içermektedir:

• Kişisel iletişim hizmetleri (veri alışverişi) • Genel iletişim veya bilgi iletişim hizmetleri

• İnternetin kullanımıyla bağlantılı hizmetler

Kişisel veriler ancak Portalgrup tarafından mevzuat gereğince veya ziyaretçi/kullanıcının muvafakatiyle alınacaktır. Ancak bu bilgilerin Portalgrup tarafından kullanımında muvafakat aranmayacaktır.

Ayrıca, sitemize sunduğunuz kişisel bilgileri ve iletişim bilgileri Portalgrup tarafından pazar araştırması vb. hizmetler için kullanılabilecektir.

3. Kişisel Verilerin Açıklanmaması

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verileriniz, bu Gizlilik Politikasında belirtilenler dışındaki üçüncü şahıslara verilmeyecek, açıklanmayacak ya da başka şekilde ifşa edilmeyecektir.

Kişisel verileriniz, verilerin asıl toplanma amacına uygun olarak işlenmesi ya da bu internet sitesinin yararlılığının değerlendirilmesi, veri yönetimi ya da teknik destek gibi amaçlarla işlenmesi için Portalgrup adına hareket eden üçüncü şahıslarla da paylaşılabilinir.

Bu sitenin ticari faaliyetlerinin ya da bunların bir kısmının satılması veya devir edilmesi durumunda; söz konusu satış veya devirle bağlantılı olarak, sizden alınan Kişisel Veriler Portalgrup tarafından satın veya devir alan üçüncü şahıslara aktarılabilecektir; böyle bir durumda alıcının veya devir edilen tarafın Kişisel Verileri bu Gizlilik Politikasına uygun olarak kullanmasını temin edeceğiz. Yürürlükte bulunan yasaların, mahkeme kararlarının ya da kamu kurumları tarafından alınan kararlar uyarınca ya da yurt içinde ya da yurt dışında cezai ya da başka hukuki soruşturma ya da kovuşturmaların desteklenmesi amacıyla Kişisel Veriler üçüncü şahıslara açıklanabilecektir.

4. Erişim, Düzeltme, Silme ya da İtiraz Hakkı

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin her işlenmesinde bu verilerin toplanma amacına uygun olarak doğru ve güncel tutulmasını sağlamak için gereken makul düzeydeki önlemleri almaktayız.

Anılan veri işleme uygulamasının bu politikada belirtildiği biçimiyle meşru amaçlar ya da yasalara uygunluk doğrultusunda işlenmediği takdirde Kişisel Verilerinizin işlenmesine itiraz edebilmenize olanak sağlayacağız.

Portalgrup ile elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

Kişisel verilerin silinmesine ilişkin talepler, aksi kanunlarca açıkça öngörülmediği müddetçe (örneğin sizin izninizle alınmış kişisel verilerinizle ilgili olarak görülen mahkeme nezdinde bir dava ile bağlantılı olarak) bizim için bağlayıcılığı olan geçerli her türlü yasal ve etik bildirim, belge dosyalama ya da tutma yükümlülüklerine tabidir.

5. Güvenlik Ve Gizlilik

Bilgisayar bağlantılı olarak Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin güvenliğini ve gizliliğini sağlamak için güvenli veri ağlarının yanı sıra endüstri standartlarında güvenlik duvarı ve veri koruma uygulamaları kullanmaktayız.

Kişisel Verilerinizin Portalgrup tarafından işlenmesi sırasında, bilgilerin kaybolmasını, kötüye kullanılmasını, açıklanmasını, değiştirilmesini, yok edilmesini; bu bilgilere izinsiz erişimi önleyecek biçimde makul düzeyde önlemler almaktayız.

Ancak NovoNordisk, Kişisel Verileri korumak üzere belirli prosedür ve standartlara tabi olarak makul önlemler almakta ve bu önlemleri teknolojik gelişmeler ışığında güncellemekte ise de; İnternet üzerindeki güvenlik önlemlerini atlatmak ya da bu verilere müdahale etmek isteyebilecek kişilere karşı tam bir güvenlik garantisi vermemektedir.

6.Otomatik olarak alınan bilgiler

Ziyaret tarih ve saatiniz, bilgisayarınızın IP adresi, bağlı bulunduğunuz domain gibi bilgiler, internet site istatistiklerini oluşturan programlarca kaydedilir. Bu bilgiler kişisel değildir ve sadece internet site trafiğinin analiz edilmesi ve sitenin geliştirilmesi için kullanılır.

Kişisel olmayan bilgiler, sorduğunuz sorular ya da paylaştığınız yorumlar, fikirler ve öneriler gibi şahsi olmayan bilgilerden veya tarafımızca toplanabilecek ve herhangi bir Kişisel Bilgi ile bağlantılı olmayan bilgilerden oluşmaktadır. Kişisel olmayan ve gizlilik taşımayan bilgiler olarak değerlendirilecek ve tarafınıza karşı herhangi bir yükümlülük taşımaksızın, herhangi bir amaç için ve herhangi bir surette ifşa edilebilecek ve/veya kullanılabilecektir.

7. Çerezler (cookies)

İnternet sitemiz diğer pekçok internet sitesi gibi “cookie” adlı bir teknolojiyi kullanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde bizi tekrar ziyaret ettiğinizde sizi hatırlamamız mümkün olabilmektedir. “Cookie”ler kişisel bilgiler içermez ancak bir kullanıcının şifresi, sitede ziyaret ettiği sayfalar, ziyaret tarihi vs.

gibi bilgileri güvenli bir şekilde saklayabilir. “Cookie”ler sabit diskinizden dosya alınması, epostalarınızın okunması veya bilgisayarınıza virüs taşınması için kullanılamaz. İsterseniz tarayıcı programınızı bu teknolojiyi kullanmayacak şekilde ayarlayabilir ve “cookie”leri sabit diskinizden silebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yardım için lütfen tarayıcı programınızın “Yardım” bölümüne başvurunuz.

Novo Nordisk ve tüm dünyadaki iş ortakları, temsilcileri ve iştirakleri bu internet sitesinde saklanan bilgileri, işbu Politika’da belirtilen kapsam dışında tarafınızca onaylanmadan üçüncü şahıslar ile paylaşmamayı taahhüt eder.

Bu politika sadece ziyaret edilen internet sitesi için geçerlidir. İnternet sitemizde yer alan linkler ile ulaşabileceğiniz diğer internet sitelerini bağlamamaktadır.

8. Diğer Sitelere İlişkin Linkler

Bu Gizlilik Politikası, yalnızca bu site için geçerlidir; NovoNordisk’e ait olmayan internet siteleri için geçerli değildir. Ancak internet sitemizde ziyaretçi/kullanıcıların ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz başka internet sitelerine ait linkler bulunabilir.

Amacımız, link verilen sitelerin güvenli internet siteleri olmasını sağlamaktır.

Ancak, bu durum hiçbir şekilde link verdiğimiz internet sitelerinin güvenli olduğu veya gizlilik standartları konusunda garanti verdiğimiz ve burada yer alan Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları’nın, anılan sitelerde de yürürlükte olduğu anlamına gelmez.

Bu sebeple link verdiğimiz internet sitelerinin güvenliği ve içeriği ile ilgili olarak ziyaretçi/kullanıcılara herhangi bir garanti vermemekteyiz. Bu nedenle, bu internet sitesi dışında diğer bir sayfaya bağlanıldığında, kişisel tanımlayıcı bilgilerin verilmesinden önce, ilgili sitenin gizlilik politikasının incelenmesi tavsiye edilmektedir.

9. Çocukların Erişimi Hakkında

Bu site 18 yaş altı çocuklar için hazırlanmamıştır.

Çocukların gizliliğinin korunmasının önemine binaen, Portalgrup 18 yaş altı bireylerin bilgilerini, bu yönde yasal velilerinden önceden alınmış açık bir izin olmadan her ne amaçla olursa olsun toplamamakta ve kullanmamaktadır. Belirtilen yasal temsilcinin talep etmesi halinde çocuğun sağlamış olduğu bilgileri inceleme ve/veya bunların silinmesini gerekli kılma hakkı bulunmaktadır.

Ebeveynlerin, internet kullanımı ve internet sitelerine verilen bilgilerle ilgili olarak çocuklarıyla konuşmalarını tavsiye etmekteyiz.

10. Bize Ulaşın

Bu politika ve işbu internet sitesi kapsamında, Portalgrup ile aşağıdaki elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

info@portalgrup.com
+90 (212) 279 42 42

NovoNordisk’in bilgi toplama, kullanma ve ifşa etme uygulamaları hakkında sorularınız veya talepleriniz olursa, bize aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz nnbilgi@novonordisk.com

Yasaların gerektirdiği haller dışında NovoNordisk ve Portalgrup, bu politika ve gizlilik uygulamaları ile ilgisi olmayan sorulara veya yorumlara cevap verileceğini garanti etmemektedir.

Источник: http://www.diyabet.com/diyabet/diyabet-hakkinda/tip-1-diyabet/tip-1-diyabetin-ameliyatla-tedavisi-mumkun-mudur/

Diabetes Mellitus Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Diyabet Tedavisinde Ameliyatın Yeri Nedir?

Haber güncelleme tarihi 29.12.2018 10:09

Diabetes Mellitus Nedir?

Diabetes mellitus yüksek kan şekeri sonucunda oluşan metabolizma ile ilgili bir rahatsızlıktır. Bu hastalık genellikle diyabete bağımlı olmadan yetişkin dönemde ortaya çıkmaktadır.

 Diabetes mellitusun başlıca semptomları,aşırı susama, sık sık idrara çıkma ve sık açlık hissi duymadır.

Diyabet vakalarının %90'ı tip 2 diyabetten oluşurken, geri kalan %10'u tip 1 diyabet ile gestasyonel diyabetten oluşmaktadır. Diabetes mellitus iki şekilde görülmektedir. Bunlar:

Şeker yüksekliğinin ortaya çıktığı zaman bu tip diyabetik hastalıkların pankreaslarının %90'ının harap olması gerekmektedir. Genellikle 40 yaş altı insanlarda görülmektedir. İnsülin tedavisi gerektirmektedir.

Sıklıkla obez ve insüline direnç gelişmiş hastalarda görülür. Bu iki faktöre insülin yapan pankreas b hücre bozukluğu eklenmesi ile hastalık ortaya çıkar. Genellikle 50 yaş üstü insanlarda görülmektedir. Obezite ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca belirtileri aylar içerisinde görülmektedir. İnsülin tedavisi gerekli değildir. 

Genel olarak obeziteye yatkın olan insanlarda tip 2 diyabetin ana sebebinin obezite olduğu düşünülmektedir. Diabetes mellitus hastalarına egzersiz yapılması ve diyet tavsiye edilmektedir.

Kan şekeri seviyesi bu şekilde düşürülemezse, metformin ya da insülin ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır. İnsülin ilaçları kullananların kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaları gerekmektedir.

 Diabetes mellitus hastalığının oranı özellikle son 50 yılda obeziteyle paralel olarak önemli artış göstermiştir. 1985 yılında 30 milyon civarında hasta mevcutken, 2010 yılı itibarıyla bu rakam 285 milyonu bulmuştur.

 Hastalık, kalp rahatsızlığı, felç, görme rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. 

Diabetes Mellitus Belirtileri Nelerdir?

Diabetes mellitus hastalığının önemli belirtileri bulunmaktadır. Bunlar:

 • Sık idrara çıkma
 • Aşırı susama
 • Sürekli açlık
 • Kilo kaybı
 • Bulanık görme
 • Kaşınma
 • Periferik nöropati
 • Tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar
 • Yorgunluk, genellikle teşhis koyulurken belirgin olan diğer semptomlar arasındadır. Diabetes mellitusa sahip olan kişiler, nadiren düşük bilinç seviyesi ve düşük kan basıncı ile ilişkili çok yüksek bir kan şekeri durumu olan nonketotik hiperozmolar koma görebilir.

Diabetes mellitus hastalığı ayrıca Alzheimer hastalığı ve vasküler bunama gibi hastalık süreçleri yoluyla algısal bozukluk ve bunama artışıyla bağdaştırılmıştır. Diğer komplikasyonlar arasında akantozis nigrikans, cinsel işlev bozukluğu ve sık sık tekrarlanan enfeksiyonlar bulunmaktadır.

Diabetes Mellitus Nedenleri Nelerdir?

Diabetes mellitusun gelişimi yaşam tarzı ve genetik faktörler ile etkilenmektedir. Ayrıca uyku sorunları da tip 2 diabetes mellitus rahatsızlığı oluşumunu etkilemektedir. Bunların dışında diabetes mellitus hastalığının oluşmasındaki nedenler şöyle sıralanmaktadır:

 • Yaşam Tarzı: Obezite, fiziksel aktivite eksikliği, yetersiz beslenme, stres ve kentleşme diabetes mellitusu etkilemektedir. 
 • Genetik: Diabetes mellitus vakalarına sebep olan diğer bir etken genetik faktörlerdir. Örneğin; tek yumurta ikizlerinden birinde diyabet olduğunda diğer ikizin de diyabete sahip olma ihtimali %90 iken tek yumurta ikizi olmayan kardeşlerdeki ihtimal, %25-50 arasıdır. 
 • Tıbbi Durumlar: Diyabete yatkınlığa sebep olabilecek diğer nedenler bazı ilaçlar ve sağlık sorunlarından kaynaklanabilmektedir. Glukokortikoidler, tiazitler, beta blokerleri, atipik antipsikotikleri ve statinler gibi ilaçlar bu rahatsızlığı ortaya çıkarabilmektedir. Ayrıca akromegali, Cushing sendromu, hipertiroidizm, feokromositom ve glükanom gibi bazı hastalıklar, diabetes mellitus rahatsızlığının oluşumunda etkilidir.

Diabetes Millitus Teşhisi Nasıl Konulur?

Diabetes millitus teşhisi, semptomlarla artan glukoz değeri ile belirlenmektedir. Ayrıca açlık, kan şekeri iki kez 126 mg. üzerinde olduğu durumlarda tanı konulmaktadır.

Doktor tarafından gizli şeker ve glukoz yüklemesi testleri yapılır.

 Yapılan araştırmalara göre ABD'deki diyabet hastalarının %20'si, bu hastalığa sahip olduklarının farkında değiller.

Diabetes Millitus Tedavi Yöntemleri

Diabetes millitus tedavisi için genel olarak iki yöntem önerilmektedir. Bunlardan ilki doktor tarafından hazırlanan özel bir diyet programına uymak iken diğeri ilaç yoluyla tedavidir.

Diabetes millitus olanlardan obez olanlar mutlaka doktor kontrolünde normal kilolarına düşürülmelidir. Ayrıca şeker regülasyonu için diyabetik diyet uygulanmalıdır.

Ağızdan alınan haplar ve insülin tedavisi vardır. Tip 1 DM de ilk olarak insülin ile başlanır. Tip 2 DM de ağız yoluyla tedavi denenir, ileriki dönemde cevap alınmazsa insüline geçilir.

En sık kullanılan insülin rejimi sabah ve akşam yemeğinden önce verilen hormon etkili insülindir. Bu yöntemlerin yanı sıra ameliyat da önerilmektedir.

 Obez olanlarda zayıflatma ameliyatı, diyabet tedavisinde etkili bir önlemdir.

Önerilen İçerik;

► Diabete İnsipidus Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/diabetes-mellitus-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-11122h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.