Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri

içerik

Diyabetliler nasıl egzersiz yapmalı, nelere dikkat etmeli

Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri
Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri

“Pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerinin yani vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini tanıyamaması sonunda zedelenmesi ile meydana gelmektedir.” Pankreas insülini üretemediği için hastalar ömür boyu enjeksiyon yoluyla insülini almalıdır, daha çok çocuklarda ve erişkinlerde görülür.

Tip 2 diyabet nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

ise, insülin gerektiği gibi  kullanılamaz yani “hastalarda insülin salgılanmasındaki yetersizlikten çok dokulardaki insülin reseptörlerindeki direnç sonucunda glükoz metabolizması bozulmaktadır.

” Kiloları fazla olan ve yetişkin bireylerde sıklıkla görülür. “Genel olarak şeker hastalarının %90′ını oluşturduğunu ve kuvvetli bir genetik yatkınlık zemininde geliştiği bilinmektedir.

”  Birde gebelik döneminde oluşan şeker hastalığı vardır,bu da gebelikten sonra düzelme gösterir.

Gizli şeker;

“ Bir kişinin kan şekeri düzeyi normalden yüksek olmasına karşın diyabet tanısı koymaya yeterli yükseklikte değilse bu durumda kişi pre-diabetik (gizli şeker hastası) olarak tanımlanır.

” Diyabet hastalığı farklı tiplerdedir dedik ve bu ayrımları açıkladık, buna bağlı olarak diyabet belirtileri her insanın vücudunda farklı şekilde görülmesine rağmen genel olarak belirtileri; ağız kuruluğuna bağlı çok su içme, sürekli iştah, aşırı yemek yeme, idrara çok çıkma ve açlık halinde aşırı sinirlilik şeklinde özetlenebilir.

Diyabet hastaları nelere dikkat etmeli?

Diyabet tedavisi hastalığın tipine göre değişmek ile birlikte, bilim adamlarının yaptığı tüm çalışmalar rağmen kalıcı bir iyileşme sağlamamaktadır. Bunun için birey yaşamına kendi yön vermek durumundadır.

Çünkü diyabet tedavisi her şeyden önce kişinin kendi kendine uyguladığı bir düzenli yaşam programıdır.

Diyabetli kişiler, düzenli doktor kontrolü, düzenli beslenme ve kişiye özel egzersiz programlarıyla hastalıklarıyla başa çıkmada büyük yol kat edebilirler. Yeterki istesinler.

[attention type=green]
Annem de bir şeker hastası, ananemden gelen bir miras! Sanırım 40 yaşından sonra teşhis konuldu, ilk başlarda insülin kullanmıyordu fakat düzensiz beslenme, egzersizden yoksun hareketsiz bir yaşam tarzı ve daha önemlisi beni dinlememesinden kaynaklı, insülin iğnelerine başladı. Ve hala devam etmekte hem insüline, hem de beni dinlememeye Günlük yaşam sürecimiz ne kadar hareketli?
[/attention]

Bu soruya aldığım yanıtlar, ki genelde ev hanımlarından “evde 1 dakika bile durmuyorum, hep iş yapıyorum” şeklinde oluyor malesef bahsettiğimiz egzersiz kapsamına dahil olmuyor.

İnanın hanımlar, evde kendinizi bu kadar yıpratmanız sadece ve sadece ilerleyen yaşlarda karşılaşacağınız fiziksel rahatsızlıkların tetikleyicisi olacaktır.

Ve diyabet hastaları için olmadığı gibi sağlıklı birey içince çözüm olmaz.

En başta sağlıklı  kilo vermenize yardımcı olur, kan şekerini düşürücü etki yapar,  iş yapma kapasitesini arttırır.

[attention type=green]
Bireyin kendini daha zinde hissetmesini, verimli oksijen kullanımını ve kasların kuvvetlenmesini sağlar, depresyonu azaltır, insülinin daha iyi kullanılmasını, kalp ve dolaşım sisteminin daha iyi çalışmasını ve hastalık riskini azaltarak , tip II diyabette kullanılan insülin ilaçlarının azalmasına yardımcı olur. Düzenli egzersiz ve kilo verme, çoğunlukla kan şekerini düşüren ilaç  kullanımını azaltmaktadır.
[/attention]

Diyabetli kadınlar hamilelikte nelere dikkat etmeli?

Bir egzersiz programına başlamadan önce sahip olduğumuz hastalığı tanıyıp, diyabetle yaşam felsefesine hakim ve kendimize inanan bireyler olarak  bilinçli  bir destek alınması geregine inanmalıyız, aksi takdirde farkına varmadığınız bir hastalığımız, yada yanlış bir egzersiz bize başka sorunlar çıkarabilir.

Diyabetli birey nasıl egzersiz yapmalı, nelere dikkat etmeli?

Egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktoruna danışmalı şiddeti ve süresi hakkında konuşmalı ve doktorunun verdiği onay ile birlikte egzersiz danışmanıyla birlikte egzersini tasarlamalı. Diyabeti kontrol altında ve herhangi bir komplikasyon yoksa normal bir vücut kompozisyonu değerlendirmesiyle egzersiz yapabilir.

Egzersiz kan şekerini etkileyebileceği için şiddeti egzersiz danışmanı ve doktoru ile birlikte kontrol altında değişkenlik göstermelidir.

Kan şekeri 250 md/dl nin üzerinde ise egzersiz yapmamalı çünkü bu durumda insilüne daha fazla ihtiyaç duyacak ve kaslar şekeri yeteri kadar kullanamayacaktır, aynı zamanda idrarda keton varsa egzerisiz yapılmamalıdır.


Egzersiz öncesi kan şekeri ölçülmeli
100 mg/dl nin altında ise hipoglisemi denen kan şekerinin aşırı düşmesi gerçekleşebilir. Egzersiz sırasında hipoglisemiye uğranırsa kana çabuk karışan basit şeker yada şeker tabletleri kullanılabilir.

[attention type=yellow]
İnsülin kullanılıyorsa, egzersiz yapılacak bölgeye insülin yapılmamalıdır. Hipogliseminin önlenmesi, tokluk hiperglisemi ve hiperlipidemisinin kötü etkilerini ortadan kaldırmak için egzersizin öğün ve ara öğünden 1 SAAT SONRA yapılması uygundur.
[/attention]

Yemek öncesi egzersiz yapmak isterseniz karbonhidrat almanız hipoglisemi riskini azaltacaktır. Kilo kontrolü yada kilo vermek için egzersiz yapıyorsanız doktorunuzla görüşüp insülin dozunu ayarlayabilirsiniz. Uzun süreli egzersiz yapılacaksa, hipoglisemi riskine karşın yanınızda basit şeker yada tablet bulundurabilirsiniz.


Egzersiz sırasında kıyafet ve özellikle ayakkabı seçiminiz önem arz etmektedir. Egzersizin vücuda yararlı olabilmesi için egzersiz süresi en az 30 dakika olmalıdır.  Kalp hızında artış olmalıdır (yaşa göre belirlenen şekilde) Egzersiz sürekli olarak programlı bir şekilde sürdürülürse vücuda yararları ortaya çıkar.

Egzersizin insülin duyarlılığına olumlu etkileri egzersiz programına 2 günden fazla ara verilirse kaybolur.

Metabolik etkilerin gerçekleşmesi için en az haftada 3 gün yapılması gereklidir. En iyi sonuçlar gün aşırı yapılan egzersizler ile sağlanmıştır. Haftada 4 kez orta şiddette egzersiz yapanlardaki metabolik etkilerin haftada 2 kez ağır şiddette egzersiz yapanlara göre daha iyi olduğu gözlenmiştir.

[attention type=yellow]
 Egzersiz öncesi ve sonrası mutlaka şeker ölçülmeli ve not edilmelidir. Böylece egzersiz şiddetinizi ve öğünlerinizi düzene sokabilirsiniz.
[/attention]

Egzersiz sırasında nefes alış verişine dikkat edilmeli,  egzersizler düşük veya orta düzeyde yapmalı, ısınma, esneme ve soğuma gibi temel prensipler mutlaka uygulanmalıdır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/diyabetli-birey-nasl-egzersiz-yapmal-nelere-dikkat-etmeli/

Diyabet: Yeni İlaç Tedavi Seçenekleri

Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri
Diyabet talebinde bulunun: Yeni İlaç Tedavi Opsiyonları Giriş İki tip şeker hastalığı vardır: tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabetli kişiler Tip 1 Diyabetli insanlar kendi insülini yapamazlar Tip 2 diyabetliler insülin yapabilir ancak vücutları buna dirençlidir Bu direnci gidermek için yeterli insülin toplayamazlar.

Tip 2 diyabetli kişilerde birtakım tedavi seçenekleri vardır. Durumlarını tedavi etmek için birden fazla ilaç kullanmaları gerekebilir. Aşağıda sıklıkla kullanılan tedavileri ve bunu takiben yeni ortaya çıkan diyabet ilaç seçeneklerini ve halen gelişmekte olan uyuşturucuları bulabilirsiniz.

Sık görülen diyabet ilaçları Kullanılmış ilaçlar

Bunlara, metformin ilacı dahildir. Metformin, tedavide ilk kullanılan ilk ilaçtır. Karaciğerinizdeki glikoz üretimini yavaşlatarak çalışır. Vücudunuzun dokularını insülin için daha hassas hale getirir. Bu dokuların glikoz emmesine yardımcı olur.

Metformin, Synpardin adı verilen ve empagliflozin adı verilen başka bir ilaçla birleştirilen yeni bir ilacın bir parçasıdır.

Alfa-glukozidaz inhibitörleri

Pramlintid olarak adlandırılan amilin analogu yemek öncesi dönemde kullanılır. Yemekten önce kendinize verin. İhtiyacınız olan insülin miktarını azaltmaya yardımcı olur.

Glükagon benzeri peptit-1 reseptör agonistleri

Bu ilaçlar, glükoz seviyeniz yüksek olduğunda pankreasınızın daha fazla insülin salmasına yardımcı olur. Sindirim sırasında glikoz emilimini yavaşlatırlar. Bu ilaçların örnekleri arasında albiglutid, dulaglutide, exenatide ve liraglutide bulunur.

Yeni diyabet ilaçları Yeni diyabet için ilaçlar

Diyabet tedavisinde yeni ilaçlar geliştirildi. Bunlara Synjardy adı verilen bir kombinasyon ilaç ve Tresiba, Basaglar ve Toujeo adı verilen üç yeni uzun etkili insülin ilaçları dahildir.

Synjardy, 2015 yılında kullanım için onaylanmış bir marka ismi ilaçtır. Bu, jenerik bir sürüm olarak mevcut değildir. Synjardy oral tablet olarak gelir.

Tip 2 diyabet tedavisinde halen kullanılan iki ilacı birleştirir (metformin ve empagliflozin). Synjardy, metformin'den veya empagliflozinden daha iyi çalışır tek başına.

Bu ilacın sık görülen yan etkileri idrar yolu enfeksiyonları ve maya enfeksiyonlarını içerir. Bu yan etkilere genellikle idrardaki glikoz artışı neden olur.

[attention type=red]
Tresiba, insülin degüklücünün markasıdır. Bu, Eylül 2015'te kullanılmak üzere onaylanmış, uzun etkili bir insülin ilaçtır. Jenerik ilaç olarak mevcut değildir. Tresiba, yaygın olarak kullanılan insülinden daha uzun 42 saat sürer.
[/attention]

Basaglar ve Toujeo insülin glargin'in iki yeni formudur. Basaglar, 2016 yılının sonlarında kullanıma girmesi beklenen uzun etkili bir insülin ilacıdır. Toujeo, insülin glargin'in (300 ünite / mL) daha yoğun bir şeklidir. Şubat 2015'te kullanım için onaylandı.

İnsülin ilaçları Tresiba, Basaglar ve Toujeo jenerik ilaçlar olarak kullanılamaz. İlacınızı derinizin altına enjekte etmek için doldurulmuş kalemlerle gelirler. Bu ilaçların olası yan etkileri enjeksiyon yerinde ağrı ve tahriş ve hipoglisemi (düşük kan şekeri seviyeleri) içerir.

Gelecekteki diyabet ilaçları Gelişmekte olan diyabet ilaçları

Diyabet tedavisinde hala geliştirilmekte olan birçok ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır: insulin degludec'i ve liraglutide denilen bir ilaç olan

Xultophy

 • markası Semaglutide
 • , haftada bir kez ağız yoluyla alınan bir ilacın markası Lixisenatide
 • , enjektabl solüsyon Lyxumia LixiLan
 • , insülin glargini ve lixisenatide'yi birleştiren enjektabl bir ilaç için marka adı Oral -Lyn
 • , insülin glikoz ile insülin aspartı birleştiren enjektabl ilacın markası olan Ryzodeg
 • hızlı etkili oral insülin spreyinin markası Doktorunuza, İlaç

Yeni ilaçlar iyileştirilmiş tedaviler sunabilir.En çok kullanılan ilaçlarla elde edilemeyen faydalar sağlayabilirler. Bununla birlikte, yeni ilaçların tüm yan etkileri ve etkileşimleri henüz bilinmemektedir. Daha yeni ilaçlar, daha fazla maliyete sahip olabilir veya henüz birçok sigorta planına dahil olmayabilir.

Yeni ilaçları düşünürken doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Doktorunuzun tıbbi geçmişine sahip olduğundan emin olun, böylece hangi yeni ilaçların sizin için uygun olabileceği konusunda karar vermeleri konusunda size yardımcı olabilirler.

Источник: https://tr.oldmedic.com/diabetes-new-drug-treatment-options-5323

Diyabet ve Egzersiz (Şeker Hastalığı ve Egzersiz) – Sağlık Ocağım .NET

Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri

Günümüzde, toplumun hareketsiz yaşam tarzı ve fiziksel aktiviteye çok yatkın olmaması nedeniyle kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, kemik erimesi gibi kronik hastalıkların görülme sıklığı artmıştır.

Genellikle fiziksel aktivite denildiğinde insanların aklına spor gelir. Aslında fiziksel aktivite sadece spor yapmak olarak algılanmamalıdır.

Çünkü günlük yaşantımızda hareket ettiğimiz sürece fiziksel aktivite yapmış oluruz.

Gün içinde yürümek, işe gitmek, gün boyu çalışmak, özellikle hareketli işlerde çalışıldığında, ev işleri yapmak ve gün içinde ne kadar çok hareket edersek o kadar çok fiziksel aktivite yapmış oluruz.

Egzersiz yapmanın faydaları

Egzersiz;

 • Kalp damarhastalıkları riskini azaltır,
 • Kan basıncını ve kalp damar tıkanıklığına neden olan yüksek kolesterol riskini azaltır,
 • Vücutta bulunan fazla yağları yakarak ideal kiloya ulaşmaya yardımcı olur,
 • Kasların kuvvetlenmesini sağlar,
 • Kan akışını hızlandırır,
 • Vücuda enerji verir ve iş yapma kapasitesini arttırır,
 • Kemiklerin güçlü olmasını ve kemik yoğunluğunu sağlar,
 • Stresi azaltır ve gevşemeyi sağlar,
 • Endişe ve depresyona faydalıdır,
 • Kişinin kendine olan güvenini arttırır ve kendini iyi hissetmesini sağlar.

Şeker hastalığında kontrolü sağlamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Şeker hastalığının kontrolünü sağlamak için, kan şekeri seviyesi düzenli bir şekilde takip edilmeli, doktorun verdiği ilaç tedavisi düzenli uygulanmalı, beslenme yönünde diyetisyenlerden yardım alınmalı ve yapılması gereken egzersizler için fizyoterapist desteği alınmalıdır.

Şeker hastaları yapılması gerekenleri düzenli bir şekilde yapar ise çok fazla şikayetlere ve şeker hastalığının komplikasyonlarına maruz kalmadan yaşamlarını sürdürebilirler. Ayrıca, aşırı stres kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olur.

Bu nedenle şeker hastaları stres ile başa çıkabilmek için gevşeme egzersizleri yapabilirler ve yeni uğraşlar bulmaları (resim yapmak, müzik dinlemek, kitap okumak, yürüyüş yapmak, namaz kılmak gibi) aynı zamanda hareket etmeyi de sağlar.

Hasta kendisininde ze alabileceği uğraş (hobi) bulabilir.

Şeker hastalarında düzenli egzersizin faydaları

Düzenli olarak yapılan egzersizin şeker hastalığı üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Hastanın psikolojik durumunu, kalp dolaşım sistemi ve metabolizma üzerinde egzersizin oldukça faydası vardır.

Düzenli egzersiz veya yürüyüş;

 • Kan şekerini düşürür,
 • Hastalığın kontrolünü sağlar,
 • İnsülinin faydasını arttırır,
 • Düzenli egzersiz yapan hastalarda ilaç dozu düşürülebilir,
 • Hasta, egzersiz yapmaya başladığında kan şekeri kontrolünü ve beslenmesine daha çok dikkat eder.

Egzersiz, tip 1 insüline bağımlı ve tip 2 insüline bağımlı olmayan şeker hastalıklarında diyet ve ilaç kullanımı ile birlikte hastalığı kontrol altında tutma açısından büyük önem taşır.

Şeker hastaları egzersiz yaparken nelere dikkat etmeli?

Şeker hastalığı olanlarda egzersiz için bazı görülmeyen riskler söz konusu olabilir. Kullanılan ilaçların etkisinden dolayı hastalarda hipoglisemi (şeker düşüklüğü) yaşanabilir.

Şeker hastalığı olan kişilerde, şeker hastalığının yanı sıra kalp hastalığı da varsa egzersiz yapmadan önce ritim bozuklukları ve kalp krizi gibi sorunların ortaya çıkmaması için, hastanın doktoru ya da fizyoterapisti ile görüşüp egzersizi nasıl yapması gerektiği hakkında bilgi alması önemlidir.

 • İleri yaştakiler ağırlık kaldırma egzersizlerinden kaçınmalıdır.
 • Gözleri etkilenen hastalar zorlayıcı egzersizler yapmamalıdır.
 • Egzersiz yaparken yumuşak ve ayağı rahat ettirecek ayakkabı ve nemi emen pamuklu çorap giyilmelidir. Egzersizden önce ve sonra ayaklar kontrol edilmelidir.
 • Susuz kalmamak için egzersiz yaparken kişi yanında su bulundurmalıdr.
 • Tip 2 diyabet hastaları diyabetik nöropati sorunu olabileceğinden çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda egzersiz yapmamalıdır.
 • Tip 1 diyabetliler nefes tutularak ağırlık kaldırma egzersizi kalp ve göze zarar verebileceği için düşük ağırlıklar ile çok tekrarlı nefes tutmadan egzersiz yapmalıdır.
 • Egzersizden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında uygun beslenilmeli ve yeterli su tüketilmelidir.
 • İnsülin ve ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.
 • Yatmadan hemen önce egzersiz yapılmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise kan şekeri seviyesi ile ilgilidir. Kan şekeri seviyesi 100 mg /dl’den az ise egzersize başlamadan önce küçük şekerler tüketilebilir.

Egzersize başlamadan önce kan şekeri seviyesi 120 – 180 mg /dl arasında olmalı ve egzersizden sonrada düzenli olarak ölçülmelidir.

Egzersizden önce kan şekeri seviyesi 180 mg/dl üzerinde ise kesinlikle şeker alınmamalı ve kan şekeri seviyesi 250 mg /dl üzerinde ise kan şekeri kontrol altına alınana kadar egzersiz yapılmamalıdır.

Şeker hastaları hangi sporları yapmalı?

Aerobik egzersizler, yürüme, bisiklete binme, hafif tempoda koşma, merdiven çıkma, yüzme gibi egzersizler tercih edebilirler. Uygun olan hastalarda doktorun tavsiye ettiği kadar ağırlıklar ile yapılan egzersizlerle de kan şekeri seviyesi kontrol altında tutulabilir.

Egzersiz, uygun ısınma ve soğuma sürelerini dikkat ederek yapılır. Isınmak için 5-10 dakika düşük tempoda, ısındıktan sonra 15-20 dakika normal tempoda sonrasında da yine 5-10 dakika kadar soğuma egzersizleri şeklinde sonlandırılır. Zamanla bu egzersizlerin süresi hastaya ve hastanın durumuna göre 40- 60 dakikaya kadar uzatılabilir. Egzersizler haftada 3-5 defa düzenli bir şekilde yapılır.

Egzersiz yaparken hastanın kan şekeri düştüğünde, hastada terleme ve titreme, kalp çarpıntısı, aşırı açlık, solgunluk, göz bebeklerinin aşırı büyümesi, bilinç bulanıklığı, koordinasyon bozukluğu, konuşma zorluğu, yargı yeteneğinde kayıp, beklenmedik davranışlar görülür ise egzersiz hemen bırakılmalı, şekerli meyve suyu içilmeli, 15 dakika kadar oturulmalı ve hasta hala kendini kötü hissederse hemen hastaneye götürülmelidir.

Şeker hastalarında egzersiz hastaya ve hastanın durumuna göre hastayı takip eden doktoru tarafından planlanmalıdır.

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/seker-hastalg-ve-spor-egzersiz/

Diyabetliler nasıl egzersiz yapmalı, nelere dikkat etmeli

Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri
Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri

“Pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerinin yani vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini tanıyamaması sonunda zedelenmesi ile meydana gelmektedir.” Pankreas insülini üretemediği için hastalar ömür boyu enjeksiyon yoluyla insülini almalıdır, daha çok çocuklarda ve erişkinlerde görülür.

Tip 2 diyabet nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

ise, insülin gerektiği gibi  kullanılamaz yani “hastalarda insülin salgılanmasındaki yetersizlikten çok dokulardaki insülin reseptörlerindeki direnç sonucunda glükoz metabolizması bozulmaktadır.

” Kiloları fazla olan ve yetişkin bireylerde sıklıkla görülür. “Genel olarak şeker hastalarının %90′ını oluşturduğunu ve kuvvetli bir genetik yatkınlık zemininde geliştiği bilinmektedir.

”  Birde gebelik döneminde oluşan şeker hastalığı vardır,bu da gebelikten sonra düzelme gösterir.

Gizli şeker;

“ Bir kişinin kan şekeri düzeyi normalden yüksek olmasına karşın diyabet tanısı koymaya yeterli yükseklikte değilse bu durumda kişi pre-diabetik (gizli şeker hastası) olarak tanımlanır.

” Diyabet hastalığı farklı tiplerdedir dedik ve bu ayrımları açıkladık, buna bağlı olarak diyabet belirtileri her insanın vücudunda farklı şekilde görülmesine rağmen genel olarak belirtileri; ağız kuruluğuna bağlı çok su içme, sürekli iştah, aşırı yemek yeme, idrara çok çıkma ve açlık halinde aşırı sinirlilik şeklinde özetlenebilir.

Diyabet hastaları nelere dikkat etmeli?

Diyabet tedavisi hastalığın tipine göre değişmek ile birlikte, bilim adamlarının yaptığı tüm çalışmalar rağmen kalıcı bir iyileşme sağlamamaktadır. Bunun için birey yaşamına kendi yön vermek durumundadır.

Çünkü diyabet tedavisi her şeyden önce kişinin kendi kendine uyguladığı bir düzenli yaşam programıdır.

Diyabetli kişiler, düzenli doktor kontrolü, düzenli beslenme ve kişiye özel egzersiz programlarıyla hastalıklarıyla başa çıkmada büyük yol kat edebilirler. Yeterki istesinler.

[attention type=green]
Annem de bir şeker hastası, ananemden gelen bir miras! Sanırım 40 yaşından sonra teşhis konuldu, ilk başlarda insülin kullanmıyordu fakat düzensiz beslenme, egzersizden yoksun hareketsiz bir yaşam tarzı ve daha önemlisi beni dinlememesinden kaynaklı, insülin iğnelerine başladı. Ve hala devam etmekte hem insüline, hem de beni dinlememeye Günlük yaşam sürecimiz ne kadar hareketli?
[/attention]

Bu soruya aldığım yanıtlar, ki genelde ev hanımlarından “evde 1 dakika bile durmuyorum, hep iş yapıyorum” şeklinde oluyor malesef bahsettiğimiz egzersiz kapsamına dahil olmuyor.

İnanın hanımlar, evde kendinizi bu kadar yıpratmanız sadece ve sadece ilerleyen yaşlarda karşılaşacağınız fiziksel rahatsızlıkların tetikleyicisi olacaktır.

Ve diyabet hastaları için olmadığı gibi sağlıklı birey içince çözüm olmaz.

En başta sağlıklı  kilo vermenize yardımcı olur, kan şekerini düşürücü etki yapar,  iş yapma kapasitesini arttırır.

[attention type=green]
Bireyin kendini daha zinde hissetmesini, verimli oksijen kullanımını ve kasların kuvvetlenmesini sağlar, depresyonu azaltır, insülinin daha iyi kullanılmasını, kalp ve dolaşım sisteminin daha iyi çalışmasını ve hastalık riskini azaltarak , tip II diyabette kullanılan insülin ilaçlarının azalmasına yardımcı olur. Düzenli egzersiz ve kilo verme, çoğunlukla kan şekerini düşüren ilaç  kullanımını azaltmaktadır.
[/attention]

Diyabetli kadınlar hamilelikte nelere dikkat etmeli?

Bir egzersiz programına başlamadan önce sahip olduğumuz hastalığı tanıyıp, diyabetle yaşam felsefesine hakim ve kendimize inanan bireyler olarak  bilinçli  bir destek alınması geregine inanmalıyız, aksi takdirde farkına varmadığınız bir hastalığımız, yada yanlış bir egzersiz bize başka sorunlar çıkarabilir.

Diyabetli birey nasıl egzersiz yapmalı, nelere dikkat etmeli?

Egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktoruna danışmalı şiddeti ve süresi hakkında konuşmalı ve doktorunun verdiği onay ile birlikte egzersiz danışmanıyla birlikte egzersini tasarlamalı. Diyabeti kontrol altında ve herhangi bir komplikasyon yoksa normal bir vücut kompozisyonu değerlendirmesiyle egzersiz yapabilir.

Egzersiz kan şekerini etkileyebileceği için şiddeti egzersiz danışmanı ve doktoru ile birlikte kontrol altında değişkenlik göstermelidir.

Kan şekeri 250 md/dl nin üzerinde ise egzersiz yapmamalı çünkü bu durumda insilüne daha fazla ihtiyaç duyacak ve kaslar şekeri yeteri kadar kullanamayacaktır, aynı zamanda idrarda keton varsa egzerisiz yapılmamalıdır.


Egzersiz öncesi kan şekeri ölçülmeli
100 mg/dl nin altında ise hipoglisemi denen kan şekerinin aşırı düşmesi gerçekleşebilir. Egzersiz sırasında hipoglisemiye uğranırsa kana çabuk karışan basit şeker yada şeker tabletleri kullanılabilir.

[attention type=yellow]
İnsülin kullanılıyorsa, egzersiz yapılacak bölgeye insülin yapılmamalıdır. Hipogliseminin önlenmesi, tokluk hiperglisemi ve hiperlipidemisinin kötü etkilerini ortadan kaldırmak için egzersizin öğün ve ara öğünden 1 SAAT SONRA yapılması uygundur.
[/attention]

Yemek öncesi egzersiz yapmak isterseniz karbonhidrat almanız hipoglisemi riskini azaltacaktır. Kilo kontrolü yada kilo vermek için egzersiz yapıyorsanız doktorunuzla görüşüp insülin dozunu ayarlayabilirsiniz. Uzun süreli egzersiz yapılacaksa, hipoglisemi riskine karşın yanınızda basit şeker yada tablet bulundurabilirsiniz.


Egzersiz sırasında kıyafet ve özellikle ayakkabı seçiminiz önem arz etmektedir. Egzersizin vücuda yararlı olabilmesi için egzersiz süresi en az 30 dakika olmalıdır.  Kalp hızında artış olmalıdır (yaşa göre belirlenen şekilde) Egzersiz sürekli olarak programlı bir şekilde sürdürülürse vücuda yararları ortaya çıkar.

Egzersizin insülin duyarlılığına olumlu etkileri egzersiz programına 2 günden fazla ara verilirse kaybolur.

Metabolik etkilerin gerçekleşmesi için en az haftada 3 gün yapılması gereklidir. En iyi sonuçlar gün aşırı yapılan egzersizler ile sağlanmıştır. Haftada 4 kez orta şiddette egzersiz yapanlardaki metabolik etkilerin haftada 2 kez ağır şiddette egzersiz yapanlara göre daha iyi olduğu gözlenmiştir.

[attention type=yellow]
 Egzersiz öncesi ve sonrası mutlaka şeker ölçülmeli ve not edilmelidir. Böylece egzersiz şiddetinizi ve öğünlerinizi düzene sokabilirsiniz.
[/attention]

Egzersiz sırasında nefes alış verişine dikkat edilmeli,  egzersizler düşük veya orta düzeyde yapmalı, ısınma, esneme ve soğuma gibi temel prensipler mutlaka uygulanmalıdır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/diyabetli-birey-nasl-egzersiz-yapmal-nelere-dikkat-etmeli/

Diyabet: Yeni İlaç Tedavi Seçenekleri

Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri
Diyabet talebinde bulunun: Yeni İlaç Tedavi Opsiyonları Giriş İki tip şeker hastalığı vardır: tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabetli kişiler Tip 1 Diyabetli insanlar kendi insülini yapamazlar Tip 2 diyabetliler insülin yapabilir ancak vücutları buna dirençlidir Bu direnci gidermek için yeterli insülin toplayamazlar.

Tip 2 diyabetli kişilerde birtakım tedavi seçenekleri vardır. Durumlarını tedavi etmek için birden fazla ilaç kullanmaları gerekebilir. Aşağıda sıklıkla kullanılan tedavileri ve bunu takiben yeni ortaya çıkan diyabet ilaç seçeneklerini ve halen gelişmekte olan uyuşturucuları bulabilirsiniz.

Sık görülen diyabet ilaçları Kullanılmış ilaçlar

Bunlara, metformin ilacı dahildir. Metformin, tedavide ilk kullanılan ilk ilaçtır. Karaciğerinizdeki glikoz üretimini yavaşlatarak çalışır. Vücudunuzun dokularını insülin için daha hassas hale getirir. Bu dokuların glikoz emmesine yardımcı olur.

Metformin, Synpardin adı verilen ve empagliflozin adı verilen başka bir ilaçla birleştirilen yeni bir ilacın bir parçasıdır.

Alfa-glukozidaz inhibitörleri

Pramlintid olarak adlandırılan amilin analogu yemek öncesi dönemde kullanılır. Yemekten önce kendinize verin. İhtiyacınız olan insülin miktarını azaltmaya yardımcı olur.

Glükagon benzeri peptit-1 reseptör agonistleri

Bu ilaçlar, glükoz seviyeniz yüksek olduğunda pankreasınızın daha fazla insülin salmasına yardımcı olur. Sindirim sırasında glikoz emilimini yavaşlatırlar. Bu ilaçların örnekleri arasında albiglutid, dulaglutide, exenatide ve liraglutide bulunur.

Yeni diyabet ilaçları Yeni diyabet için ilaçlar

Diyabet tedavisinde yeni ilaçlar geliştirildi. Bunlara Synjardy adı verilen bir kombinasyon ilaç ve Tresiba, Basaglar ve Toujeo adı verilen üç yeni uzun etkili insülin ilaçları dahildir.

Synjardy, 2015 yılında kullanım için onaylanmış bir marka ismi ilaçtır. Bu, jenerik bir sürüm olarak mevcut değildir. Synjardy oral tablet olarak gelir.

Tip 2 diyabet tedavisinde halen kullanılan iki ilacı birleştirir (metformin ve empagliflozin). Synjardy, metformin'den veya empagliflozinden daha iyi çalışır tek başına.

Bu ilacın sık görülen yan etkileri idrar yolu enfeksiyonları ve maya enfeksiyonlarını içerir. Bu yan etkilere genellikle idrardaki glikoz artışı neden olur.

[attention type=red]
Tresiba, insülin degüklücünün markasıdır. Bu, Eylül 2015'te kullanılmak üzere onaylanmış, uzun etkili bir insülin ilaçtır. Jenerik ilaç olarak mevcut değildir. Tresiba, yaygın olarak kullanılan insülinden daha uzun 42 saat sürer.
[/attention]

Basaglar ve Toujeo insülin glargin'in iki yeni formudur. Basaglar, 2016 yılının sonlarında kullanıma girmesi beklenen uzun etkili bir insülin ilacıdır. Toujeo, insülin glargin'in (300 ünite / mL) daha yoğun bir şeklidir. Şubat 2015'te kullanım için onaylandı.

İnsülin ilaçları Tresiba, Basaglar ve Toujeo jenerik ilaçlar olarak kullanılamaz. İlacınızı derinizin altına enjekte etmek için doldurulmuş kalemlerle gelirler. Bu ilaçların olası yan etkileri enjeksiyon yerinde ağrı ve tahriş ve hipoglisemi (düşük kan şekeri seviyeleri) içerir.

Gelecekteki diyabet ilaçları Gelişmekte olan diyabet ilaçları

Diyabet tedavisinde hala geliştirilmekte olan birçok ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır: insulin degludec'i ve liraglutide denilen bir ilaç olan

Xultophy

 • markası Semaglutide
 • , haftada bir kez ağız yoluyla alınan bir ilacın markası Lixisenatide
 • , enjektabl solüsyon Lyxumia LixiLan
 • , insülin glargini ve lixisenatide'yi birleştiren enjektabl bir ilaç için marka adı Oral -Lyn
 • , insülin glikoz ile insülin aspartı birleştiren enjektabl ilacın markası olan Ryzodeg
 • hızlı etkili oral insülin spreyinin markası Doktorunuza, İlaç

Yeni ilaçlar iyileştirilmiş tedaviler sunabilir.En çok kullanılan ilaçlarla elde edilemeyen faydalar sağlayabilirler. Bununla birlikte, yeni ilaçların tüm yan etkileri ve etkileşimleri henüz bilinmemektedir. Daha yeni ilaçlar, daha fazla maliyete sahip olabilir veya henüz birçok sigorta planına dahil olmayabilir.

Yeni ilaçları düşünürken doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Doktorunuzun tıbbi geçmişine sahip olduğundan emin olun, böylece hangi yeni ilaçların sizin için uygun olabileceği konusunda karar vermeleri konusunda size yardımcı olabilirler.

Источник: https://tr.oldmedic.com/diabetes-new-drug-treatment-options-5323

Diyabet ve Egzersiz (Şeker Hastalığı ve Egzersiz) – Sağlık Ocağım .NET

Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri

Günümüzde, toplumun hareketsiz yaşam tarzı ve fiziksel aktiviteye çok yatkın olmaması nedeniyle kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, kemik erimesi gibi kronik hastalıkların görülme sıklığı artmıştır.

Genellikle fiziksel aktivite denildiğinde insanların aklına spor gelir. Aslında fiziksel aktivite sadece spor yapmak olarak algılanmamalıdır.

Çünkü günlük yaşantımızda hareket ettiğimiz sürece fiziksel aktivite yapmış oluruz.

Gün içinde yürümek, işe gitmek, gün boyu çalışmak, özellikle hareketli işlerde çalışıldığında, ev işleri yapmak ve gün içinde ne kadar çok hareket edersek o kadar çok fiziksel aktivite yapmış oluruz.

Egzersiz yapmanın faydaları

Egzersiz;

 • Kalp damarhastalıkları riskini azaltır,
 • Kan basıncını ve kalp damar tıkanıklığına neden olan yüksek kolesterol riskini azaltır,
 • Vücutta bulunan fazla yağları yakarak ideal kiloya ulaşmaya yardımcı olur,
 • Kasların kuvvetlenmesini sağlar,
 • Kan akışını hızlandırır,
 • Vücuda enerji verir ve iş yapma kapasitesini arttırır,
 • Kemiklerin güçlü olmasını ve kemik yoğunluğunu sağlar,
 • Stresi azaltır ve gevşemeyi sağlar,
 • Endişe ve depresyona faydalıdır,
 • Kişinin kendine olan güvenini arttırır ve kendini iyi hissetmesini sağlar.

Şeker hastalığında kontrolü sağlamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Şeker hastalığının kontrolünü sağlamak için, kan şekeri seviyesi düzenli bir şekilde takip edilmeli, doktorun verdiği ilaç tedavisi düzenli uygulanmalı, beslenme yönünde diyetisyenlerden yardım alınmalı ve yapılması gereken egzersizler için fizyoterapist desteği alınmalıdır.

Şeker hastaları yapılması gerekenleri düzenli bir şekilde yapar ise çok fazla şikayetlere ve şeker hastalığının komplikasyonlarına maruz kalmadan yaşamlarını sürdürebilirler. Ayrıca, aşırı stres kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olur.

Bu nedenle şeker hastaları stres ile başa çıkabilmek için gevşeme egzersizleri yapabilirler ve yeni uğraşlar bulmaları (resim yapmak, müzik dinlemek, kitap okumak, yürüyüş yapmak, namaz kılmak gibi) aynı zamanda hareket etmeyi de sağlar.

Hasta kendisininde ze alabileceği uğraş (hobi) bulabilir.

Şeker hastalarında düzenli egzersizin faydaları

Düzenli olarak yapılan egzersizin şeker hastalığı üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Hastanın psikolojik durumunu, kalp dolaşım sistemi ve metabolizma üzerinde egzersizin oldukça faydası vardır.

Düzenli egzersiz veya yürüyüş;

 • Kan şekerini düşürür,
 • Hastalığın kontrolünü sağlar,
 • İnsülinin faydasını arttırır,
 • Düzenli egzersiz yapan hastalarda ilaç dozu düşürülebilir,
 • Hasta, egzersiz yapmaya başladığında kan şekeri kontrolünü ve beslenmesine daha çok dikkat eder.

Egzersiz, tip 1 insüline bağımlı ve tip 2 insüline bağımlı olmayan şeker hastalıklarında diyet ve ilaç kullanımı ile birlikte hastalığı kontrol altında tutma açısından büyük önem taşır.

Şeker hastaları egzersiz yaparken nelere dikkat etmeli?

Şeker hastalığı olanlarda egzersiz için bazı görülmeyen riskler söz konusu olabilir. Kullanılan ilaçların etkisinden dolayı hastalarda hipoglisemi (şeker düşüklüğü) yaşanabilir.

Şeker hastalığı olan kişilerde, şeker hastalığının yanı sıra kalp hastalığı da varsa egzersiz yapmadan önce ritim bozuklukları ve kalp krizi gibi sorunların ortaya çıkmaması için, hastanın doktoru ya da fizyoterapisti ile görüşüp egzersizi nasıl yapması gerektiği hakkında bilgi alması önemlidir.

 • İleri yaştakiler ağırlık kaldırma egzersizlerinden kaçınmalıdır.
 • Gözleri etkilenen hastalar zorlayıcı egzersizler yapmamalıdır.
 • Egzersiz yaparken yumuşak ve ayağı rahat ettirecek ayakkabı ve nemi emen pamuklu çorap giyilmelidir. Egzersizden önce ve sonra ayaklar kontrol edilmelidir.
 • Susuz kalmamak için egzersiz yaparken kişi yanında su bulundurmalıdr.
 • Tip 2 diyabet hastaları diyabetik nöropati sorunu olabileceğinden çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda egzersiz yapmamalıdır.
 • Tip 1 diyabetliler nefes tutularak ağırlık kaldırma egzersizi kalp ve göze zarar verebileceği için düşük ağırlıklar ile çok tekrarlı nefes tutmadan egzersiz yapmalıdır.
 • Egzersizden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında uygun beslenilmeli ve yeterli su tüketilmelidir.
 • İnsülin ve ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.
 • Yatmadan hemen önce egzersiz yapılmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise kan şekeri seviyesi ile ilgilidir. Kan şekeri seviyesi 100 mg /dl’den az ise egzersize başlamadan önce küçük şekerler tüketilebilir.

Egzersize başlamadan önce kan şekeri seviyesi 120 – 180 mg /dl arasında olmalı ve egzersizden sonrada düzenli olarak ölçülmelidir.

Egzersizden önce kan şekeri seviyesi 180 mg/dl üzerinde ise kesinlikle şeker alınmamalı ve kan şekeri seviyesi 250 mg /dl üzerinde ise kan şekeri kontrol altına alınana kadar egzersiz yapılmamalıdır.

Şeker hastaları hangi sporları yapmalı?

Aerobik egzersizler, yürüme, bisiklete binme, hafif tempoda koşma, merdiven çıkma, yüzme gibi egzersizler tercih edebilirler. Uygun olan hastalarda doktorun tavsiye ettiği kadar ağırlıklar ile yapılan egzersizlerle de kan şekeri seviyesi kontrol altında tutulabilir.

Egzersiz, uygun ısınma ve soğuma sürelerini dikkat ederek yapılır. Isınmak için 5-10 dakika düşük tempoda, ısındıktan sonra 15-20 dakika normal tempoda sonrasında da yine 5-10 dakika kadar soğuma egzersizleri şeklinde sonlandırılır. Zamanla bu egzersizlerin süresi hastaya ve hastanın durumuna göre 40- 60 dakikaya kadar uzatılabilir. Egzersizler haftada 3-5 defa düzenli bir şekilde yapılır.

Egzersiz yaparken hastanın kan şekeri düştüğünde, hastada terleme ve titreme, kalp çarpıntısı, aşırı açlık, solgunluk, göz bebeklerinin aşırı büyümesi, bilinç bulanıklığı, koordinasyon bozukluğu, konuşma zorluğu, yargı yeteneğinde kayıp, beklenmedik davranışlar görülür ise egzersiz hemen bırakılmalı, şekerli meyve suyu içilmeli, 15 dakika kadar oturulmalı ve hasta hala kendini kötü hissederse hemen hastaneye götürülmelidir.

Şeker hastalarında egzersiz hastaya ve hastanın durumuna göre hastayı takip eden doktoru tarafından planlanmalıdır.

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/seker-hastalg-ve-spor-egzersiz/

Diyabetliler nasıl egzersiz yapmalı, nelere dikkat etmeli

Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri
Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri

“Pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerinin yani vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini tanıyamaması sonunda zedelenmesi ile meydana gelmektedir.” Pankreas insülini üretemediği için hastalar ömür boyu enjeksiyon yoluyla insülini almalıdır, daha çok çocuklarda ve erişkinlerde görülür.

Tip 2 diyabet nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

ise, insülin gerektiği gibi  kullanılamaz yani “hastalarda insülin salgılanmasındaki yetersizlikten çok dokulardaki insülin reseptörlerindeki direnç sonucunda glükoz metabolizması bozulmaktadır.

” Kiloları fazla olan ve yetişkin bireylerde sıklıkla görülür. “Genel olarak şeker hastalarının %90′ını oluşturduğunu ve kuvvetli bir genetik yatkınlık zemininde geliştiği bilinmektedir.

”  Birde gebelik döneminde oluşan şeker hastalığı vardır,bu da gebelikten sonra düzelme gösterir.

Gizli şeker;

“ Bir kişinin kan şekeri düzeyi normalden yüksek olmasına karşın diyabet tanısı koymaya yeterli yükseklikte değilse bu durumda kişi pre-diabetik (gizli şeker hastası) olarak tanımlanır.

” Diyabet hastalığı farklı tiplerdedir dedik ve bu ayrımları açıkladık, buna bağlı olarak diyabet belirtileri her insanın vücudunda farklı şekilde görülmesine rağmen genel olarak belirtileri; ağız kuruluğuna bağlı çok su içme, sürekli iştah, aşırı yemek yeme, idrara çok çıkma ve açlık halinde aşırı sinirlilik şeklinde özetlenebilir.

Diyabet hastaları nelere dikkat etmeli?

Diyabet tedavisi hastalığın tipine göre değişmek ile birlikte, bilim adamlarının yaptığı tüm çalışmalar rağmen kalıcı bir iyileşme sağlamamaktadır. Bunun için birey yaşamına kendi yön vermek durumundadır.

Çünkü diyabet tedavisi her şeyden önce kişinin kendi kendine uyguladığı bir düzenli yaşam programıdır.

Diyabetli kişiler, düzenli doktor kontrolü, düzenli beslenme ve kişiye özel egzersiz programlarıyla hastalıklarıyla başa çıkmada büyük yol kat edebilirler. Yeterki istesinler.

[attention type=green]
Annem de bir şeker hastası, ananemden gelen bir miras! Sanırım 40 yaşından sonra teşhis konuldu, ilk başlarda insülin kullanmıyordu fakat düzensiz beslenme, egzersizden yoksun hareketsiz bir yaşam tarzı ve daha önemlisi beni dinlememesinden kaynaklı, insülin iğnelerine başladı. Ve hala devam etmekte hem insüline, hem de beni dinlememeye Günlük yaşam sürecimiz ne kadar hareketli?
[/attention]

Bu soruya aldığım yanıtlar, ki genelde ev hanımlarından “evde 1 dakika bile durmuyorum, hep iş yapıyorum” şeklinde oluyor malesef bahsettiğimiz egzersiz kapsamına dahil olmuyor.

İnanın hanımlar, evde kendinizi bu kadar yıpratmanız sadece ve sadece ilerleyen yaşlarda karşılaşacağınız fiziksel rahatsızlıkların tetikleyicisi olacaktır.

Ve diyabet hastaları için olmadığı gibi sağlıklı birey içince çözüm olmaz.

En başta sağlıklı  kilo vermenize yardımcı olur, kan şekerini düşürücü etki yapar,  iş yapma kapasitesini arttırır.

[attention type=green]
Bireyin kendini daha zinde hissetmesini, verimli oksijen kullanımını ve kasların kuvvetlenmesini sağlar, depresyonu azaltır, insülinin daha iyi kullanılmasını, kalp ve dolaşım sisteminin daha iyi çalışmasını ve hastalık riskini azaltarak , tip II diyabette kullanılan insülin ilaçlarının azalmasına yardımcı olur. Düzenli egzersiz ve kilo verme, çoğunlukla kan şekerini düşüren ilaç  kullanımını azaltmaktadır.
[/attention]

Diyabetli kadınlar hamilelikte nelere dikkat etmeli?

Bir egzersiz programına başlamadan önce sahip olduğumuz hastalığı tanıyıp, diyabetle yaşam felsefesine hakim ve kendimize inanan bireyler olarak  bilinçli  bir destek alınması geregine inanmalıyız, aksi takdirde farkına varmadığınız bir hastalığımız, yada yanlış bir egzersiz bize başka sorunlar çıkarabilir.

Diyabetli birey nasıl egzersiz yapmalı, nelere dikkat etmeli?

Egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktoruna danışmalı şiddeti ve süresi hakkında konuşmalı ve doktorunun verdiği onay ile birlikte egzersiz danışmanıyla birlikte egzersini tasarlamalı. Diyabeti kontrol altında ve herhangi bir komplikasyon yoksa normal bir vücut kompozisyonu değerlendirmesiyle egzersiz yapabilir.

Egzersiz kan şekerini etkileyebileceği için şiddeti egzersiz danışmanı ve doktoru ile birlikte kontrol altında değişkenlik göstermelidir.

Kan şekeri 250 md/dl nin üzerinde ise egzersiz yapmamalı çünkü bu durumda insilüne daha fazla ihtiyaç duyacak ve kaslar şekeri yeteri kadar kullanamayacaktır, aynı zamanda idrarda keton varsa egzerisiz yapılmamalıdır.


Egzersiz öncesi kan şekeri ölçülmeli
100 mg/dl nin altında ise hipoglisemi denen kan şekerinin aşırı düşmesi gerçekleşebilir. Egzersiz sırasında hipoglisemiye uğranırsa kana çabuk karışan basit şeker yada şeker tabletleri kullanılabilir.

[attention type=yellow]
İnsülin kullanılıyorsa, egzersiz yapılacak bölgeye insülin yapılmamalıdır. Hipogliseminin önlenmesi, tokluk hiperglisemi ve hiperlipidemisinin kötü etkilerini ortadan kaldırmak için egzersizin öğün ve ara öğünden 1 SAAT SONRA yapılması uygundur.
[/attention]

Yemek öncesi egzersiz yapmak isterseniz karbonhidrat almanız hipoglisemi riskini azaltacaktır. Kilo kontrolü yada kilo vermek için egzersiz yapıyorsanız doktorunuzla görüşüp insülin dozunu ayarlayabilirsiniz. Uzun süreli egzersiz yapılacaksa, hipoglisemi riskine karşın yanınızda basit şeker yada tablet bulundurabilirsiniz.


Egzersiz sırasında kıyafet ve özellikle ayakkabı seçiminiz önem arz etmektedir. Egzersizin vücuda yararlı olabilmesi için egzersiz süresi en az 30 dakika olmalıdır.  Kalp hızında artış olmalıdır (yaşa göre belirlenen şekilde) Egzersiz sürekli olarak programlı bir şekilde sürdürülürse vücuda yararları ortaya çıkar.

Egzersizin insülin duyarlılığına olumlu etkileri egzersiz programına 2 günden fazla ara verilirse kaybolur.

Metabolik etkilerin gerçekleşmesi için en az haftada 3 gün yapılması gereklidir. En iyi sonuçlar gün aşırı yapılan egzersizler ile sağlanmıştır. Haftada 4 kez orta şiddette egzersiz yapanlardaki metabolik etkilerin haftada 2 kez ağır şiddette egzersiz yapanlara göre daha iyi olduğu gözlenmiştir.

[attention type=yellow]
 Egzersiz öncesi ve sonrası mutlaka şeker ölçülmeli ve not edilmelidir. Böylece egzersiz şiddetinizi ve öğünlerinizi düzene sokabilirsiniz.
[/attention]

Egzersiz sırasında nefes alış verişine dikkat edilmeli,  egzersizler düşük veya orta düzeyde yapmalı, ısınma, esneme ve soğuma gibi temel prensipler mutlaka uygulanmalıdır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/diyabetli-birey-nasl-egzersiz-yapmal-nelere-dikkat-etmeli/

Diyabet: Yeni İlaç Tedavi Seçenekleri

Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri
Diyabet talebinde bulunun: Yeni İlaç Tedavi Opsiyonları Giriş İki tip şeker hastalığı vardır: tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabetli kişiler Tip 1 Diyabetli insanlar kendi insülini yapamazlar Tip 2 diyabetliler insülin yapabilir ancak vücutları buna dirençlidir Bu direnci gidermek için yeterli insülin toplayamazlar.

Tip 2 diyabetli kişilerde birtakım tedavi seçenekleri vardır. Durumlarını tedavi etmek için birden fazla ilaç kullanmaları gerekebilir. Aşağıda sıklıkla kullanılan tedavileri ve bunu takiben yeni ortaya çıkan diyabet ilaç seçeneklerini ve halen gelişmekte olan uyuşturucuları bulabilirsiniz.

Sık görülen diyabet ilaçları Kullanılmış ilaçlar

Ağızdan ilaçlar

Aşağıdaki ilaç sınıfları oral ilaçlardır. Genellikle tip 2 diyabet tedavisinde kullanılırlar.

Biguanidler

Bunlara, metformin ilacı dahildir. Metformin, tedavide ilk kullanılan ilk ilaçtır. Karaciğerinizdeki glikoz üretimini yavaşlatarak çalışır. Vücudunuzun dokularını insülin için daha hassas hale getirir. Bu dokuların glikoz emmesine yardımcı olur.

Metformin, Synpardin adı verilen ve empagliflozin adı verilen başka bir ilaçla birleştirilen yeni bir ilacın bir parçasıdır.

Alfa-glukozidaz inhibitörleri

Örnekler arasında akarboz ve miglitol bulunur. Bu ilaçlar vücudunuzdaki karbonhidratı yavaşlatır veya tıkamasını engeller. Karbonhidratlar nişastalı veya şekerli gıdalardadır.

Dipeptidil peptidaz-4 inhibitörleri

Bu ilaçlar alogliptin, linagliptin, saxagliptin ve sitagliptin içerir. Vücudunuzdaki bazı hormonların parçalanmasını engellerler ve pankreasınıza insülin yapmaları ve serbest bırakmaları gerekir. Bu ilaçlar aynı zamanda sindiriminizi yavaşlatır ve glikozun kanınıza salınmasını yavaşlatır.

Meglitinides

Nateglinid ve repaglinid gibi meglitinidler pankreasınıza insülin salınmasını bildirir.

Sodium-glucose co-transporter 2 inhibitörleri

Örnekler canagliflozin, dapagliflozin ve empagliflozini içerir. Bu ilaçlar, glikozun böbrekler yoluyla kanınıza yeniden girmesini engelliyor. Ayrıca, idrarda daha fazla glikozdan kurtulmanızı sağlarlar. Sodyum glikoz taşıyıcı 2 inhibitörü empagliflozin, metformin adı verilen başka bir ilaçla birleştirilen Synjardy adlı yeni bir ilacın bir parçası.

Sülfonilüreler

Glimepirid, glipizid ve gliserid gibi sülfonilüreler pankreasınızın daha fazla insülin salmasına neden olur

Tiazolidindionlar

Pioglitazon ve rosiglitazon gibi tiazolidindionlar vücudunuzdaki dokuları insüline daha duyarlı hale getirir. Bu, vücudunuzun kanında daha fazla glikoz kullanmasına yardımcı olur.

Enjektabl ilaçlar

Aşağıdaki ilaç sınıfları enjekte edilebilir. Bu ilaçlar hem tip 1 hem de tip 2 diyabet tedavisinde kullanılır.

İnsülin

Çeşitli insülin türleri mevcuttur. Vücudunuzun yapmadığı insülin yerine geçer. Bazı türler hızlı hareket eder. Bu, yemek saatinizdeki kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olur. Diğerleri daha uzun bir süre boyunca hareket ederler. Bunlar gece ve gündüz kan şekeri seviyenizi kontrol eder.

Pramlintid

Pramlintid olarak adlandırılan amilin analogu yemek öncesi dönemde kullanılır. Yemekten önce kendinize verin. İhtiyacınız olan insülin miktarını azaltmaya yardımcı olur.

Glükagon benzeri peptit-1 reseptör agonistleri

Bu ilaçlar, glükoz seviyeniz yüksek olduğunda pankreasınızın daha fazla insülin salmasına yardımcı olur. Sindirim sırasında glikoz emilimini yavaşlatırlar. Bu ilaçların örnekleri arasında albiglutid, dulaglutide, exenatide ve liraglutide bulunur.

Yeni diyabet ilaçları Yeni diyabet için ilaçlar

Diyabet tedavisinde yeni ilaçlar geliştirildi. Bunlara Synjardy adı verilen bir kombinasyon ilaç ve Tresiba, Basaglar ve Toujeo adı verilen üç yeni uzun etkili insülin ilaçları dahildir.

Synjardy, 2015 yılında kullanım için onaylanmış bir marka ismi ilaçtır. Bu, jenerik bir sürüm olarak mevcut değildir. Synjardy oral tablet olarak gelir.

Tip 2 diyabet tedavisinde halen kullanılan iki ilacı birleştirir (metformin ve empagliflozin). Synjardy, metformin'den veya empagliflozinden daha iyi çalışır tek başına.

Bu ilacın sık görülen yan etkileri idrar yolu enfeksiyonları ve maya enfeksiyonlarını içerir. Bu yan etkilere genellikle idrardaki glikoz artışı neden olur.

[attention type=red]
Tresiba, insülin degüklücünün markasıdır. Bu, Eylül 2015'te kullanılmak üzere onaylanmış, uzun etkili bir insülin ilaçtır. Jenerik ilaç olarak mevcut değildir. Tresiba, yaygın olarak kullanılan insülinden daha uzun 42 saat sürer.
[/attention]

Basaglar ve Toujeo insülin glargin'in iki yeni formudur. Basaglar, 2016 yılının sonlarında kullanıma girmesi beklenen uzun etkili bir insülin ilacıdır. Toujeo, insülin glargin'in (300 ünite / mL) daha yoğun bir şeklidir. Şubat 2015'te kullanım için onaylandı.

İnsülin ilaçları Tresiba, Basaglar ve Toujeo jenerik ilaçlar olarak kullanılamaz. İlacınızı derinizin altına enjekte etmek için doldurulmuş kalemlerle gelirler. Bu ilaçların olası yan etkileri enjeksiyon yerinde ağrı ve tahriş ve hipoglisemi (düşük kan şekeri seviyeleri) içerir.

Gelecekteki diyabet ilaçları Gelişmekte olan diyabet ilaçları

Diyabet tedavisinde hala geliştirilmekte olan birçok ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır: insulin degludec'i ve liraglutide denilen bir ilaç olan

Xultophy

 • markası Semaglutide
 • , haftada bir kez ağız yoluyla alınan bir ilacın markası Lixisenatide
 • , enjektabl solüsyon Lyxumia LixiLan
 • , insülin glargini ve lixisenatide'yi birleştiren enjektabl bir ilaç için marka adı Oral -Lyn
 • , insülin glikoz ile insülin aspartı birleştiren enjektabl ilacın markası olan Ryzodeg
 • hızlı etkili oral insülin spreyinin markası Doktorunuza, İlaç

Yeni ilaçlar iyileştirilmiş tedaviler sunabilir.En çok kullanılan ilaçlarla elde edilemeyen faydalar sağlayabilirler. Bununla birlikte, yeni ilaçların tüm yan etkileri ve etkileşimleri henüz bilinmemektedir. Daha yeni ilaçlar, daha fazla maliyete sahip olabilir veya henüz birçok sigorta planına dahil olmayabilir.

Yeni ilaçları düşünürken doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Doktorunuzun tıbbi geçmişine sahip olduğundan emin olun, böylece hangi yeni ilaçların sizin için uygun olabileceği konusunda karar vermeleri konusunda size yardımcı olabilirler.

Источник: https://tr.oldmedic.com/diabetes-new-drug-treatment-options-5323

Diyabet ve Egzersiz (Şeker Hastalığı ve Egzersiz) – Sağlık Ocağım .NET

Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri

Günümüzde, toplumun hareketsiz yaşam tarzı ve fiziksel aktiviteye çok yatkın olmaması nedeniyle kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, kemik erimesi gibi kronik hastalıkların görülme sıklığı artmıştır.

Genellikle fiziksel aktivite denildiğinde insanların aklına spor gelir. Aslında fiziksel aktivite sadece spor yapmak olarak algılanmamalıdır.

Çünkü günlük yaşantımızda hareket ettiğimiz sürece fiziksel aktivite yapmış oluruz.

Gün içinde yürümek, işe gitmek, gün boyu çalışmak, özellikle hareketli işlerde çalışıldığında, ev işleri yapmak ve gün içinde ne kadar çok hareket edersek o kadar çok fiziksel aktivite yapmış oluruz.

Egzersiz yapmanın faydaları

Egzersiz;

 • Kalp damarhastalıkları riskini azaltır,
 • Kan basıncını ve kalp damar tıkanıklığına neden olan yüksek kolesterol riskini azaltır,
 • Vücutta bulunan fazla yağları yakarak ideal kiloya ulaşmaya yardımcı olur,
 • Kasların kuvvetlenmesini sağlar,
 • Kan akışını hızlandırır,
 • Vücuda enerji verir ve iş yapma kapasitesini arttırır,
 • Kemiklerin güçlü olmasını ve kemik yoğunluğunu sağlar,
 • Stresi azaltır ve gevşemeyi sağlar,
 • Endişe ve depresyona faydalıdır,
 • Kişinin kendine olan güvenini arttırır ve kendini iyi hissetmesini sağlar.

Şeker hastalığında kontrolü sağlamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Şeker hastalığının kontrolünü sağlamak için, kan şekeri seviyesi düzenli bir şekilde takip edilmeli, doktorun verdiği ilaç tedavisi düzenli uygulanmalı, beslenme yönünde diyetisyenlerden yardım alınmalı ve yapılması gereken egzersizler için fizyoterapist desteği alınmalıdır.

Şeker hastaları yapılması gerekenleri düzenli bir şekilde yapar ise çok fazla şikayetlere ve şeker hastalığının komplikasyonlarına maruz kalmadan yaşamlarını sürdürebilirler. Ayrıca, aşırı stres kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olur.

Bu nedenle şeker hastaları stres ile başa çıkabilmek için gevşeme egzersizleri yapabilirler ve yeni uğraşlar bulmaları (resim yapmak, müzik dinlemek, kitap okumak, yürüyüş yapmak, namaz kılmak gibi) aynı zamanda hareket etmeyi de sağlar.

Hasta kendisininde ze alabileceği uğraş (hobi) bulabilir.

Şeker hastalarında düzenli egzersizin faydaları

Düzenli olarak yapılan egzersizin şeker hastalığı üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Hastanın psikolojik durumunu, kalp dolaşım sistemi ve metabolizma üzerinde egzersizin oldukça faydası vardır.

Düzenli egzersiz veya yürüyüş;

 • Kan şekerini düşürür,
 • Hastalığın kontrolünü sağlar,
 • İnsülinin faydasını arttırır,
 • Düzenli egzersiz yapan hastalarda ilaç dozu düşürülebilir,
 • Hasta, egzersiz yapmaya başladığında kan şekeri kontrolünü ve beslenmesine daha çok dikkat eder.

Egzersiz, tip 1 insüline bağımlı ve tip 2 insüline bağımlı olmayan şeker hastalıklarında diyet ve ilaç kullanımı ile birlikte hastalığı kontrol altında tutma açısından büyük önem taşır.

Şeker hastaları egzersiz yaparken nelere dikkat etmeli?

Şeker hastalığı olanlarda egzersiz için bazı görülmeyen riskler söz konusu olabilir. Kullanılan ilaçların etkisinden dolayı hastalarda hipoglisemi (şeker düşüklüğü) yaşanabilir.

Şeker hastalığı olan kişilerde, şeker hastalığının yanı sıra kalp hastalığı da varsa egzersiz yapmadan önce ritim bozuklukları ve kalp krizi gibi sorunların ortaya çıkmaması için, hastanın doktoru ya da fizyoterapisti ile görüşüp egzersizi nasıl yapması gerektiği hakkında bilgi alması önemlidir.

 • İleri yaştakiler ağırlık kaldırma egzersizlerinden kaçınmalıdır.
 • Gözleri etkilenen hastalar zorlayıcı egzersizler yapmamalıdır.
 • Egzersiz yaparken yumuşak ve ayağı rahat ettirecek ayakkabı ve nemi emen pamuklu çorap giyilmelidir. Egzersizden önce ve sonra ayaklar kontrol edilmelidir.
 • Susuz kalmamak için egzersiz yaparken kişi yanında su bulundurmalıdr.
 • Tip 2 diyabet hastaları diyabetik nöropati sorunu olabileceğinden çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda egzersiz yapmamalıdır.
 • Tip 1 diyabetliler nefes tutularak ağırlık kaldırma egzersizi kalp ve göze zarar verebileceği için düşük ağırlıklar ile çok tekrarlı nefes tutmadan egzersiz yapmalıdır.
 • Egzersizden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında uygun beslenilmeli ve yeterli su tüketilmelidir.
 • İnsülin ve ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.
 • Yatmadan hemen önce egzersiz yapılmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise kan şekeri seviyesi ile ilgilidir. Kan şekeri seviyesi 100 mg /dl’den az ise egzersize başlamadan önce küçük şekerler tüketilebilir.

Egzersize başlamadan önce kan şekeri seviyesi 120 – 180 mg /dl arasında olmalı ve egzersizden sonrada düzenli olarak ölçülmelidir.

Egzersizden önce kan şekeri seviyesi 180 mg/dl üzerinde ise kesinlikle şeker alınmamalı ve kan şekeri seviyesi 250 mg /dl üzerinde ise kan şekeri kontrol altına alınana kadar egzersiz yapılmamalıdır.

Şeker hastaları hangi sporları yapmalı?

Aerobik egzersizler, yürüme, bisiklete binme, hafif tempoda koşma, merdiven çıkma, yüzme gibi egzersizler tercih edebilirler. Uygun olan hastalarda doktorun tavsiye ettiği kadar ağırlıklar ile yapılan egzersizlerle de kan şekeri seviyesi kontrol altında tutulabilir.

Egzersiz, uygun ısınma ve soğuma sürelerini dikkat ederek yapılır. Isınmak için 5-10 dakika düşük tempoda, ısındıktan sonra 15-20 dakika normal tempoda sonrasında da yine 5-10 dakika kadar soğuma egzersizleri şeklinde sonlandırılır. Zamanla bu egzersizlerin süresi hastaya ve hastanın durumuna göre 40- 60 dakikaya kadar uzatılabilir. Egzersizler haftada 3-5 defa düzenli bir şekilde yapılır.

Egzersiz yaparken hastanın kan şekeri düştüğünde, hastada terleme ve titreme, kalp çarpıntısı, aşırı açlık, solgunluk, göz bebeklerinin aşırı büyümesi, bilinç bulanıklığı, koordinasyon bozukluğu, konuşma zorluğu, yargı yeteneğinde kayıp, beklenmedik davranışlar görülür ise egzersiz hemen bırakılmalı, şekerli meyve suyu içilmeli, 15 dakika kadar oturulmalı ve hasta hala kendini kötü hissederse hemen hastaneye götürülmelidir.

Şeker hastalarında egzersiz hastaya ve hastanın durumuna göre hastayı takip eden doktoru tarafından planlanmalıdır.

Şeker ve şekerli besinler hakkında bazı sorular ve cevaplar

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/seker-hastalg-ve-spor-egzersiz/

Diyabetliler nasıl egzersiz yapmalı, nelere dikkat etmeli

Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri
Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri

“Pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerinin yani vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini tanıyamaması sonunda zedelenmesi ile meydana gelmektedir.” Pankreas insülini üretemediği için hastalar ömür boyu enjeksiyon yoluyla insülini almalıdır, daha çok çocuklarda ve erişkinlerde görülür.

Tip 2 diyabet nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

ise, insülin gerektiği gibi  kullanılamaz yani “hastalarda insülin salgılanmasındaki yetersizlikten çok dokulardaki insülin reseptörlerindeki direnç sonucunda glükoz metabolizması bozulmaktadır.

” Kiloları fazla olan ve yetişkin bireylerde sıklıkla görülür. “Genel olarak şeker hastalarının %90′ını oluşturduğunu ve kuvvetli bir genetik yatkınlık zemininde geliştiği bilinmektedir.

”  Birde gebelik döneminde oluşan şeker hastalığı vardır,bu da gebelikten sonra düzelme gösterir.

Gizli şeker;

“ Bir kişinin kan şekeri düzeyi normalden yüksek olmasına karşın diyabet tanısı koymaya yeterli yükseklikte değilse bu durumda kişi pre-diabetik (gizli şeker hastası) olarak tanımlanır.

” Diyabet hastalığı farklı tiplerdedir dedik ve bu ayrımları açıkladık, buna bağlı olarak diyabet belirtileri her insanın vücudunda farklı şekilde görülmesine rağmen genel olarak belirtileri; ağız kuruluğuna bağlı çok su içme, sürekli iştah, aşırı yemek yeme, idrara çok çıkma ve açlık halinde aşırı sinirlilik şeklinde özetlenebilir.

Diyabet hastaları nelere dikkat etmeli?

Diyabet tedavisi hastalığın tipine göre değişmek ile birlikte, bilim adamlarının yaptığı tüm çalışmalar rağmen kalıcı bir iyileşme sağlamamaktadır. Bunun için birey yaşamına kendi yön vermek durumundadır.

Çünkü diyabet tedavisi her şeyden önce kişinin kendi kendine uyguladığı bir düzenli yaşam programıdır.

Diyabetli kişiler, düzenli doktor kontrolü, düzenli beslenme ve kişiye özel egzersiz programlarıyla hastalıklarıyla başa çıkmada büyük yol kat edebilirler. Yeterki istesinler.

[attention type=green]
Annem de bir şeker hastası, ananemden gelen bir miras! Sanırım 40 yaşından sonra teşhis konuldu, ilk başlarda insülin kullanmıyordu fakat düzensiz beslenme, egzersizden yoksun hareketsiz bir yaşam tarzı ve daha önemlisi beni dinlememesinden kaynaklı, insülin iğnelerine başladı. Ve hala devam etmekte hem insüline, hem de beni dinlememeye Günlük yaşam sürecimiz ne kadar hareketli?
[/attention]

Bu soruya aldığım yanıtlar, ki genelde ev hanımlarından “evde 1 dakika bile durmuyorum, hep iş yapıyorum” şeklinde oluyor malesef bahsettiğimiz egzersiz kapsamına dahil olmuyor.

İnanın hanımlar, evde kendinizi bu kadar yıpratmanız sadece ve sadece ilerleyen yaşlarda karşılaşacağınız fiziksel rahatsızlıkların tetikleyicisi olacaktır.

Ve diyabet hastaları için olmadığı gibi sağlıklı birey içince çözüm olmaz.

En başta sağlıklı  kilo vermenize yardımcı olur, kan şekerini düşürücü etki yapar,  iş yapma kapasitesini arttırır.

[attention type=green]
Bireyin kendini daha zinde hissetmesini, verimli oksijen kullanımını ve kasların kuvvetlenmesini sağlar, depresyonu azaltır, insülinin daha iyi kullanılmasını, kalp ve dolaşım sisteminin daha iyi çalışmasını ve hastalık riskini azaltarak , tip II diyabette kullanılan insülin ilaçlarının azalmasına yardımcı olur. Düzenli egzersiz ve kilo verme, çoğunlukla kan şekerini düşüren ilaç  kullanımını azaltmaktadır.
[/attention]

Diyabetli kadınlar hamilelikte nelere dikkat etmeli?

Bir egzersiz programına başlamadan önce sahip olduğumuz hastalığı tanıyıp, diyabetle yaşam felsefesine hakim ve kendimize inanan bireyler olarak  bilinçli  bir destek alınması geregine inanmalıyız, aksi takdirde farkına varmadığınız bir hastalığımız, yada yanlış bir egzersiz bize başka sorunlar çıkarabilir.

Diyabetli birey nasıl egzersiz yapmalı, nelere dikkat etmeli?

Egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktoruna danışmalı şiddeti ve süresi hakkında konuşmalı ve doktorunun verdiği onay ile birlikte egzersiz danışmanıyla birlikte egzersini tasarlamalı. Diyabeti kontrol altında ve herhangi bir komplikasyon yoksa normal bir vücut kompozisyonu değerlendirmesiyle egzersiz yapabilir.

Egzersiz kan şekerini etkileyebileceği için şiddeti egzersiz danışmanı ve doktoru ile birlikte kontrol altında değişkenlik göstermelidir.

Kan şekeri 250 md/dl nin üzerinde ise egzersiz yapmamalı çünkü bu durumda insilüne daha fazla ihtiyaç duyacak ve kaslar şekeri yeteri kadar kullanamayacaktır, aynı zamanda idrarda keton varsa egzerisiz yapılmamalıdır.


Egzersiz öncesi kan şekeri ölçülmeli
100 mg/dl nin altında ise hipoglisemi denen kan şekerinin aşırı düşmesi gerçekleşebilir. Egzersiz sırasında hipoglisemiye uğranırsa kana çabuk karışan basit şeker yada şeker tabletleri kullanılabilir.

[attention type=yellow]
İnsülin kullanılıyorsa, egzersiz yapılacak bölgeye insülin yapılmamalıdır. Hipogliseminin önlenmesi, tokluk hiperglisemi ve hiperlipidemisinin kötü etkilerini ortadan kaldırmak için egzersizin öğün ve ara öğünden 1 SAAT SONRA yapılması uygundur.
[/attention]

Yemek öncesi egzersiz yapmak isterseniz karbonhidrat almanız hipoglisemi riskini azaltacaktır. Kilo kontrolü yada kilo vermek için egzersiz yapıyorsanız doktorunuzla görüşüp insülin dozunu ayarlayabilirsiniz. Uzun süreli egzersiz yapılacaksa, hipoglisemi riskine karşın yanınızda basit şeker yada tablet bulundurabilirsiniz.


Egzersiz sırasında kıyafet ve özellikle ayakkabı seçiminiz önem arz etmektedir. Egzersizin vücuda yararlı olabilmesi için egzersiz süresi en az 30 dakika olmalıdır.  Kalp hızında artış olmalıdır (yaşa göre belirlenen şekilde) Egzersiz sürekli olarak programlı bir şekilde sürdürülürse vücuda yararları ortaya çıkar.

Egzersizin insülin duyarlılığına olumlu etkileri egzersiz programına 2 günden fazla ara verilirse kaybolur.

Metabolik etkilerin gerçekleşmesi için en az haftada 3 gün yapılması gereklidir. En iyi sonuçlar gün aşırı yapılan egzersizler ile sağlanmıştır. Haftada 4 kez orta şiddette egzersiz yapanlardaki metabolik etkilerin haftada 2 kez ağır şiddette egzersiz yapanlara göre daha iyi olduğu gözlenmiştir.

[attention type=yellow]
 Egzersiz öncesi ve sonrası mutlaka şeker ölçülmeli ve not edilmelidir. Böylece egzersiz şiddetinizi ve öğünlerinizi düzene sokabilirsiniz.
[/attention]

Egzersiz sırasında nefes alış verişine dikkat edilmeli,  egzersizler düşük veya orta düzeyde yapmalı, ısınma, esneme ve soğuma gibi temel prensipler mutlaka uygulanmalıdır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/diyabetli-birey-nasl-egzersiz-yapmal-nelere-dikkat-etmeli/

Diyabet: Yeni İlaç Tedavi Seçenekleri

Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri
Diyabet talebinde bulunun: Yeni İlaç Tedavi Opsiyonları Giriş İki tip şeker hastalığı vardır: tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabetli kişiler Tip 1 Diyabetli insanlar kendi insülini yapamazlar Tip 2 diyabetliler insülin yapabilir ancak vücutları buna dirençlidir Bu direnci gidermek için yeterli insülin toplayamazlar.

Tip 2 diyabetli kişilerde birtakım tedavi seçenekleri vardır. Durumlarını tedavi etmek için birden fazla ilaç kullanmaları gerekebilir. Aşağıda sıklıkla kullanılan tedavileri ve bunu takiben yeni ortaya çıkan diyabet ilaç seçeneklerini ve halen gelişmekte olan uyuşturucuları bulabilirsiniz.

Sık görülen diyabet ilaçları Kullanılmış ilaçlar

Ağızdan ilaçlar

Aşağıdaki ilaç sınıfları oral ilaçlardır. Genellikle tip 2 diyabet tedavisinde kullanılırlar.

Biguanidler

Bunlara, metformin ilacı dahildir. Metformin, tedavide ilk kullanılan ilk ilaçtır. Karaciğerinizdeki glikoz üretimini yavaşlatarak çalışır. Vücudunuzun dokularını insülin için daha hassas hale getirir. Bu dokuların glikoz emmesine yardımcı olur.

Metformin, Synpardin adı verilen ve empagliflozin adı verilen başka bir ilaçla birleştirilen yeni bir ilacın bir parçasıdır.

Alfa-glukozidaz inhibitörleri

Örnekler arasında akarboz ve miglitol bulunur. Bu ilaçlar vücudunuzdaki karbonhidratı yavaşlatır veya tıkamasını engeller. Karbonhidratlar nişastalı veya şekerli gıdalardadır.

Dipeptidil peptidaz-4 inhibitörleri

Bu ilaçlar alogliptin, linagliptin, saxagliptin ve sitagliptin içerir. Vücudunuzdaki bazı hormonların parçalanmasını engellerler ve pankreasınıza insülin yapmaları ve serbest bırakmaları gerekir. Bu ilaçlar aynı zamanda sindiriminizi yavaşlatır ve glikozun kanınıza salınmasını yavaşlatır.

Meglitinides

Nateglinid ve repaglinid gibi meglitinidler pankreasınıza insülin salınmasını bildirir.

Sodium-glucose co-transporter 2 inhibitörleri

Örnekler canagliflozin, dapagliflozin ve empagliflozini içerir. Bu ilaçlar, glikozun böbrekler yoluyla kanınıza yeniden girmesini engelliyor. Ayrıca, idrarda daha fazla glikozdan kurtulmanızı sağlarlar. Sodyum glikoz taşıyıcı 2 inhibitörü empagliflozin, metformin adı verilen başka bir ilaçla birleştirilen Synjardy adlı yeni bir ilacın bir parçası.

Sülfonilüreler

Glimepirid, glipizid ve gliserid gibi sülfonilüreler pankreasınızın daha fazla insülin salmasına neden olur

Tiazolidindionlar

Pioglitazon ve rosiglitazon gibi tiazolidindionlar vücudunuzdaki dokuları insüline daha duyarlı hale getirir. Bu, vücudunuzun kanında daha fazla glikoz kullanmasına yardımcı olur.

Enjektabl ilaçlar

Aşağıdaki ilaç sınıfları enjekte edilebilir. Bu ilaçlar hem tip 1 hem de tip 2 diyabet tedavisinde kullanılır.

İnsülin

Çeşitli insülin türleri mevcuttur. Vücudunuzun yapmadığı insülin yerine geçer. Bazı türler hızlı hareket eder. Bu, yemek saatinizdeki kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olur. Diğerleri daha uzun bir süre boyunca hareket ederler. Bunlar gece ve gündüz kan şekeri seviyenizi kontrol eder.

Pramlintid

Pramlintid olarak adlandırılan amilin analogu yemek öncesi dönemde kullanılır. Yemekten önce kendinize verin. İhtiyacınız olan insülin miktarını azaltmaya yardımcı olur.

Glükagon benzeri peptit-1 reseptör agonistleri

Bu ilaçlar, glükoz seviyeniz yüksek olduğunda pankreasınızın daha fazla insülin salmasına yardımcı olur. Sindirim sırasında glikoz emilimini yavaşlatırlar. Bu ilaçların örnekleri arasında albiglutid, dulaglutide, exenatide ve liraglutide bulunur.

Yeni diyabet ilaçları Yeni diyabet için ilaçlar

Diyabet tedavisinde yeni ilaçlar geliştirildi. Bunlara Synjardy adı verilen bir kombinasyon ilaç ve Tresiba, Basaglar ve Toujeo adı verilen üç yeni uzun etkili insülin ilaçları dahildir.

Synjardy, 2015 yılında kullanım için onaylanmış bir marka ismi ilaçtır. Bu, jenerik bir sürüm olarak mevcut değildir. Synjardy oral tablet olarak gelir.

Tip 2 diyabet tedavisinde halen kullanılan iki ilacı birleştirir (metformin ve empagliflozin). Synjardy, metformin'den veya empagliflozinden daha iyi çalışır tek başına.

Bu ilacın sık görülen yan etkileri idrar yolu enfeksiyonları ve maya enfeksiyonlarını içerir. Bu yan etkilere genellikle idrardaki glikoz artışı neden olur.

[attention type=red]
Tresiba, insülin degüklücünün markasıdır. Bu, Eylül 2015'te kullanılmak üzere onaylanmış, uzun etkili bir insülin ilaçtır. Jenerik ilaç olarak mevcut değildir. Tresiba, yaygın olarak kullanılan insülinden daha uzun 42 saat sürer.
[/attention]

Basaglar ve Toujeo insülin glargin'in iki yeni formudur. Basaglar, 2016 yılının sonlarında kullanıma girmesi beklenen uzun etkili bir insülin ilacıdır. Toujeo, insülin glargin'in (300 ünite / mL) daha yoğun bir şeklidir. Şubat 2015'te kullanım için onaylandı.

İnsülin ilaçları Tresiba, Basaglar ve Toujeo jenerik ilaçlar olarak kullanılamaz. İlacınızı derinizin altına enjekte etmek için doldurulmuş kalemlerle gelirler. Bu ilaçların olası yan etkileri enjeksiyon yerinde ağrı ve tahriş ve hipoglisemi (düşük kan şekeri seviyeleri) içerir.

Gelecekteki diyabet ilaçları Gelişmekte olan diyabet ilaçları

Diyabet tedavisinde hala geliştirilmekte olan birçok ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır: insulin degludec'i ve liraglutide denilen bir ilaç olan

Xultophy

 • markası Semaglutide
 • , haftada bir kez ağız yoluyla alınan bir ilacın markası Lixisenatide
 • , enjektabl solüsyon Lyxumia LixiLan
 • , insülin glargini ve lixisenatide'yi birleştiren enjektabl bir ilaç için marka adı Oral -Lyn
 • , insülin glikoz ile insülin aspartı birleştiren enjektabl ilacın markası olan Ryzodeg
 • hızlı etkili oral insülin spreyinin markası Doktorunuza, İlaç

Yeni ilaçlar iyileştirilmiş tedaviler sunabilir.En çok kullanılan ilaçlarla elde edilemeyen faydalar sağlayabilirler. Bununla birlikte, yeni ilaçların tüm yan etkileri ve etkileşimleri henüz bilinmemektedir. Daha yeni ilaçlar, daha fazla maliyete sahip olabilir veya henüz birçok sigorta planına dahil olmayabilir.

Yeni ilaçları düşünürken doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Doktorunuzun tıbbi geçmişine sahip olduğundan emin olun, böylece hangi yeni ilaçların sizin için uygun olabileceği konusunda karar vermeleri konusunda size yardımcı olabilirler.

Источник: https://tr.oldmedic.com/diabetes-new-drug-treatment-options-5323

Diyabet ve Egzersiz (Şeker Hastalığı ve Egzersiz) – Sağlık Ocağım .NET

Diyabet Tedavisinde Egzersizin Yeri

Günümüzde, toplumun hareketsiz yaşam tarzı ve fiziksel aktiviteye çok yatkın olmaması nedeniyle kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, kemik erimesi gibi kronik hastalıkların görülme sıklığı artmıştır.

Genellikle fiziksel aktivite denildiğinde insanların aklına spor gelir. Aslında fiziksel aktivite sadece spor yapmak olarak algılanmamalıdır.

Çünkü günlük yaşantımızda hareket ettiğimiz sürece fiziksel aktivite yapmış oluruz.

Gün içinde yürümek, işe gitmek, gün boyu çalışmak, özellikle hareketli işlerde çalışıldığında, ev işleri yapmak ve gün içinde ne kadar çok hareket edersek o kadar çok fiziksel aktivite yapmış oluruz.

Egzersiz yapmanın faydaları

Egzersiz;

 • Kalp damarhastalıkları riskini azaltır,
 • Kan basıncını ve kalp damar tıkanıklığına neden olan yüksek kolesterol riskini azaltır,
 • Vücutta bulunan fazla yağları yakarak ideal kiloya ulaşmaya yardımcı olur,
 • Kasların kuvvetlenmesini sağlar,
 • Kan akışını hızlandırır,
 • Vücuda enerji verir ve iş yapma kapasitesini arttırır,
 • Kemiklerin güçlü olmasını ve kemik yoğunluğunu sağlar,
 • Stresi azaltır ve gevşemeyi sağlar,
 • Endişe ve depresyona faydalıdır,
 • Kişinin kendine olan güvenini arttırır ve kendini iyi hissetmesini sağlar.

Şeker hastalığında kontrolü sağlamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Şeker hastalığının kontrolünü sağlamak için, kan şekeri seviyesi düzenli bir şekilde takip edilmeli, doktorun verdiği ilaç tedavisi düzenli uygulanmalı, beslenme yönünde diyetisyenlerden yardım alınmalı ve yapılması gereken egzersizler için fizyoterapist desteği alınmalıdır.

Şeker hastaları yapılması gerekenleri düzenli bir şekilde yapar ise çok fazla şikayetlere ve şeker hastalığının komplikasyonlarına maruz kalmadan yaşamlarını sürdürebilirler. Ayrıca, aşırı stres kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olur.

Bu nedenle şeker hastaları stres ile başa çıkabilmek için gevşeme egzersizleri yapabilirler ve yeni uğraşlar bulmaları (resim yapmak, müzik dinlemek, kitap okumak, yürüyüş yapmak, namaz kılmak gibi) aynı zamanda hareket etmeyi de sağlar.

Hasta kendisininde ze alabileceği uğraş (hobi) bulabilir.

Şeker hastalarında düzenli egzersizin faydaları

Düzenli olarak yapılan egzersizin şeker hastalığı üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Hastanın psikolojik durumunu, kalp dolaşım sistemi ve metabolizma üzerinde egzersizin oldukça faydası vardır.

Düzenli egzersiz veya yürüyüş;

 • Kan şekerini düşürür,
 • Hastalığın kontrolünü sağlar,
 • İnsülinin faydasını arttırır,
 • Düzenli egzersiz yapan hastalarda ilaç dozu düşürülebilir,
 • Hasta, egzersiz yapmaya başladığında kan şekeri kontrolünü ve beslenmesine daha çok dikkat eder.

Egzersiz, tip 1 insüline bağımlı ve tip 2 insüline bağımlı olmayan şeker hastalıklarında diyet ve ilaç kullanımı ile birlikte hastalığı kontrol altında tutma açısından büyük önem taşır.

Şeker hastaları egzersiz yaparken nelere dikkat etmeli?

Şeker hastalığı olanlarda egzersiz için bazı görülmeyen riskler söz konusu olabilir. Kullanılan ilaçların etkisinden dolayı hastalarda hipoglisemi (şeker düşüklüğü) yaşanabilir.

Şeker hastalığı olan kişilerde, şeker hastalığının yanı sıra kalp hastalığı da varsa egzersiz yapmadan önce ritim bozuklukları ve kalp krizi gibi sorunların ortaya çıkmaması için, hastanın doktoru ya da fizyoterapisti ile görüşüp egzersizi nasıl yapması gerektiği hakkında bilgi alması önemlidir.

 • İleri yaştakiler ağırlık kaldırma egzersizlerinden kaçınmalıdır.
 • Gözleri etkilenen hastalar zorlayıcı egzersizler yapmamalıdır.
 • Egzersiz yaparken yumuşak ve ayağı rahat ettirecek ayakkabı ve nemi emen pamuklu çorap giyilmelidir. Egzersizden önce ve sonra ayaklar kontrol edilmelidir.
 • Susuz kalmamak için egzersiz yaparken kişi yanında su bulundurmalıdr.
 • Tip 2 diyabet hastaları diyabetik nöropati sorunu olabileceğinden çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda egzersiz yapmamalıdır.
 • Tip 1 diyabetliler nefes tutularak ağırlık kaldırma egzersizi kalp ve göze zarar verebileceği için düşük ağırlıklar ile çok tekrarlı nefes tutmadan egzersiz yapmalıdır.
 • Egzersizden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında uygun beslenilmeli ve yeterli su tüketilmelidir.
 • İnsülin ve ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.
 • Yatmadan hemen önce egzersiz yapılmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise kan şekeri seviyesi ile ilgilidir. Kan şekeri seviyesi 100 mg /dl’den az ise egzersize başlamadan önce küçük şekerler tüketilebilir.

Egzersize başlamadan önce kan şekeri seviyesi 120 – 180 mg /dl arasında olmalı ve egzersizden sonrada düzenli olarak ölçülmelidir.

Egzersizden önce kan şekeri seviyesi 180 mg/dl üzerinde ise kesinlikle şeker alınmamalı ve kan şekeri seviyesi 250 mg /dl üzerinde ise kan şekeri kontrol altına alınana kadar egzersiz yapılmamalıdır.

Şeker hastaları hangi sporları yapmalı?

Aerobik egzersizler, yürüme, bisiklete binme, hafif tempoda koşma, merdiven çıkma, yüzme gibi egzersizler tercih edebilirler. Uygun olan hastalarda doktorun tavsiye ettiği kadar ağırlıklar ile yapılan egzersizlerle de kan şekeri seviyesi kontrol altında tutulabilir.

Egzersiz, uygun ısınma ve soğuma sürelerini dikkat ederek yapılır. Isınmak için 5-10 dakika düşük tempoda, ısındıktan sonra 15-20 dakika normal tempoda sonrasında da yine 5-10 dakika kadar soğuma egzersizleri şeklinde sonlandırılır. Zamanla bu egzersizlerin süresi hastaya ve hastanın durumuna göre 40- 60 dakikaya kadar uzatılabilir. Egzersizler haftada 3-5 defa düzenli bir şekilde yapılır.

Egzersiz yaparken hastanın kan şekeri düştüğünde, hastada terleme ve titreme, kalp çarpıntısı, aşırı açlık, solgunluk, göz bebeklerinin aşırı büyümesi, bilinç bulanıklığı, koordinasyon bozukluğu, konuşma zorluğu, yargı yeteneğinde kayıp, beklenmedik davranışlar görülür ise egzersiz hemen bırakılmalı, şekerli meyve suyu içilmeli, 15 dakika kadar oturulmalı ve hasta hala kendini kötü hissederse hemen hastaneye götürülmelidir.

Şeker hastalarında egzersiz hastaya ve hastanın durumuna göre hastayı takip eden doktoru tarafından planlanmalıdır.

Şeker ve şekerli besinler hakkında bazı sorular ve cevaplar

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/seker-hastalg-ve-spor-egzersiz/

Источник: https://tr.lifehealthdoctor.com/diabetes-alternative-treatments-20154

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.