Diyabet ve Fiziksel Egzersiz

DIYABET GüCü VE FITNESS EGZERSIZ PROGRAMI – 2 TIP DIYABET – 2019

Diyabet ve Fiziksel Egzersiz

Bu makale tip 2 diyabet, gebelik diyabeti (gebelikte egzersiz sınırları dahilinde) ve diyabet öncesi geçerlidir. Tip 1 diyabetin olup olmadığını doktorunuza egzersiz hakkında sorun.

2 tip diyabet genellikle yaşamın ilerleyen saatlerinde ortaya çıkar ve çoğunlukla obezite ve egzersiz eksikliğinden kaynaklanan bir yaşam tarzı hastalığıdır. İnsülin yetersiz olabilir veya glikoz alan hücreler insülinin etkisine dirençli olabilir. Sonuçta, sonuç tip 1 diyabet ile aynı olabilir, yani beta hücrelerinin ve insülin beslemesinin tamamen başarısızlığı.

Gestasyonel diyabet Hamilelikte ortaya çıkar ve potansiyel olarak ciddi olmasına rağmen, genellikle doğum kontrol edildikten sonra doğumdan sonra tam iyileşme gösteren geçici bir olaydır. Daha sonra yaşamda diyabet duyarlılığı önerebilir.

Ön diyabet kan glukozunun anormal derecede yüksek olduğu ancak tip 2 diyabet tanısı için yeterince yüksek olmadığı bir durumdur. Diyete, kilo vermeye ve egzersize dikkat edilmeden, diyabette bir ilerleme kaçınılmazdır.

Diyabet Tedavisinde Yaşam Tarzı Yaklaşımları

Diyabet Önleme Programı ve benzeri denemeler, beslenme ve egzersiz ile yaşam tarzına dikkat edilmesinin ve vücut ağırlığının% 7 ila% 10'luk bir kilo kaybının, diyabet öncesi durumu tersine çevirebileceğini göstermiştir.

Kilo kaybı dışında, diyabetli ve ön-diyabetli kişiler için, resmi egzersiz programları, insülin eylemini daha verimli hale getirerek ve kastaki kan glikozunun depolanmasını kullanarak ve geliştirerek kan glukozunu yönetmeye yardımcı olur, böylece anormal kan glukoz seviyelerini düşürür. İnsülinin bu etkin işlevi “insülin duyarlılığı” teriminde tanımlanmaktadır.

Ağırlık çalışması ekstra kas oluşturabilir ve bu nedenle glikoz için depolama kapasitesini artırabilir. Glikoz, “glikojen” olarak su ile depolanır. Bu özellik, biz yaşlandıkça ve kas kütlesinin düşme eğiliminde olduğu için özellikle önemli olabilir.

Diyabet ve Pre-Diyabet İçin Egzersiz Nasıl Yapılır

Yapmanız gereken ilk şey, diyabet veya ön diyabet teşhisi konduysa veya aşırı kilolu ve sedanter iseniz ve olası diyabet öncesi veya yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi metabolik sendrom için başka belirteçlere sahipseniz, bunu yapmanız gerekir. Doktorunuzun egzersiz için onayı.

Kan glukozunu düşürmek için enjekte edilebilir insülin veya ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuzdan veya şeker hastaları için egzersiz deneyimi olan bir diyabet uzmanından da iyi bir tavsiye almanız gerekir. Kan glukozu, çeşitli ilaçlar veya insülin kullanan ve kullanan kişilere farklı tepki gösterebileceği için bazı deneme ve hatalar gerekebilir.

Diyabet için çeşitli egzersiz biçimleri önerilmiş ve değerlendirilmiş olsa da, ağırlık egzersizi, aerobik egzersiz veya daha yoğun aralıklı egzersiz yapmanın diğerlerine göre açıkça üstün olmadığı gösterilmiştir. Hepsinin güçlü yanları var. Açık olan şey, Amerikan Spor Hekimliği Koleji'nden sağlık ve kilo kaybı egzersiz kılavuzunun iyi bir başlangıç ​​noktası olduğudur.

Diyabet ve Pre-Diyabet İçin Kapsamlı Bir Eğitim Programı

Aşağıda, hem aerobik hem de ağırlık antrenmanını birleştiren, ilerleme tavsiyesi ile birlikte haftalık bir antrenman programı verilmiştir. Daha önceki fiziksel aktiviteyi kabul etmiyor.

Aerobik egzersiz ve kuvvet eğitimi kombinasyonunun – sağlıklı insanlar için olduğu gibi – şeker hastaları için fiziksel aktivitenin ideal kombinasyonu olması muhtemeldir, ancak güvenlik ve en iyi sonuçlar için gözetim altında izlenmelidir.

1. Gün. Aerobik egzersiz. Orta şiddette 30 dakika yürüyün, jog, koşu bandı veya açık havada.

Orta şiddette, maksimum kalp atış hızının% 50 ila% 70'i arasında veya yeterince kolay konuşabileceğiniz veya örneğin bir şiir okuyabileceğiniz hızda anlamına gelir.

Yüzme ve bisiklete binme aerobik koşullandırma için iyidir, ancak darbe egzersiziyle yaptığınız kemik yapının avantajlarından yararlanamazsınız. Genel, step ve pompa grubu aerobik dersleri mükemmeldir.

2. Gün. Ağırlık çalışması. Temel Gücü ve Kas programını kılavuz olarak kullanın. Bunu bir spor salonunda yapabilir ya da egzersizlerin çoğunu bir ev jimnastiği veya hatta bir dambıl seti ile yapabilirsiniz.

Bireysel egzersizler o kadar kritik değildir, ancak üst ve alt bacaklar, kollar, omuzlar, sırt, göğüs, karın ve kalçalar dahil tüm büyük kas gruplarını çalıştırmanız gerekir.

Bunun nedeni, egzersiz yaptığınız ve geliştirdiğiniz kas ne kadar çok olursa, glikoz imhası ve depolamanız için o kadar fazla depo oluşturur.

Her sette 8 ila 12 tekrardan oluşan 3 set içeren 8 ila 10 egzersiz yapın. Yükü ayarlayın, böylece tam bir setten geçebilirsiniz ve 10 numaralı son tekrarlama işlemi biraz daha zorlaşacaktır. Herhangi bir egzersizin üçüncü setinin sonunda, biraz sıkı çalışmalısınız. Bir sonraki egzersizden önce iki ila beş dakika dinlenin.

Başlarken, işleri fazla abartmamak önemlidir. Daha az küme veya tekrarlama yapın ve daha az ağırlık kullanın, ancak tüm egzersizleri yapın ve daha yüksek hacimlere ve yoğunluğa ilerleyin. Bununla birlikte, kuvvet ve kas antremanı kasları uygun şekilde germek zorunda. 20 tekrarlama için hafif dambıl kaldırma, işe yaramasa da, burada gerekli değildir. Sakin ol ama kolay değil!

3. Gün 1. günde olduğu gibi aerobik eğitimi.

4. Gün: 1. günde olduğu gibi aerobik eğitimi.

5. Gün 2. günde olduğu gibi ağırlık antrenmanı.

6. Gün: 1. günde olduğu gibi aerobik eğitimi.

7. Gün. Dinlenme.

Egzersiz İlerlemesi

Artan zindelikle, egzersiz programınızın yoğunluğunu ve hacmini kademeli olarak artırabilirsiniz. Bu en iyi kalifiye bir eğitmen gözetiminde yapılır. İşte bunun nasıl yapılacağı hakkında bazı ipuçları.

 • Kalp atış hızınızı% 50'den% 70'e veya% 70'e veya biraz üstüne yükselterek aerobik egzersizlerinin yoğunluğunu arttırın. Bu orta hızda, nefes almak için mücadele etmemeniz gerekirken, daha az kolay konuşabilmelisiniz.
 • Antrenman süresini 30 ila 45 dakika arasında arttırın.
 • Seans süresi boyunca her beş dakikada bir, bir dakikalık aralıklarla çok artan bir hızda sıyrılarak yürüyüşünüze veya koşmanıza aralık ekleyin.
 • Ağırlık egzersiz programınız içinde kaldırdığınız ağırlık yükünü yavaş yavaş artırın. Üçüncü setin son asansörünü yapmak için mücadele etmelisin. Set veya tekrar sayısını arttırmayın; Sadece güçlendikçe kaldırdığınız ağırlığı arttırın. Egzersizleri değiştirebilir ancak tüm büyük kas gruplarında çalışmayı unutmayın.
 • Haftalık programınıza, tercihen aerobik günlerden birinde, en az bir gün tam bir dinlenme süresi sürdürmek için üçüncü bir ağırlık egzersiz seansı ekleyin.
 • Eklemlerin, kasların ve tendonların zedelenen yaralanmalarının farkında olun ve akut ağrı ya da kalıcı akut ağrı nedeniyle hareket etmeyin. Doktoruna görün. Ağırlık antrenmanı yaparken, özellikle yaşlı eğiticilerin sorunu olabilecek rotator manşetindeki omuz sıkışma ağrılarının veya rahatsızlıkların farkında olun. Bu size bir uyarı verirse, omuz egzersizlerinde kolay gidin.
 • Her ay, vücudun iyileşmesi ve yeniden inşası için art arda 3 gün ayırın.

Amerikan Diyabet Derneği Konsensüs Egzersiz İfadesi

2006 tarihli oy birliği beyanında, Amerikan Diyabet Derneği, aerobik ve direnç egzersizinin bir kombinasyonunu aşağıdaki gibi önermektedir:

 1. Bozulmuş glukoz toleransı (IGT) olan insanlar için, aerobik egzersiz ve ağırlık antrenmanı dahil her hafta 150 dakika orta ila şiddetli fiziksel aktivite.
 2. Her hafta 4 saat orta ve şiddetli aerobik ve / veya direnç egzersizi fiziksel aktivitesinin gerçekleştirilmesi, düşük aktivite hacimlerine kıyasla daha büyük CVD (kalp hastalığı) riskinin azalması ile ilişkilidir.
 3. Kontrendikasyonların yokluğunda, tip 2 diyabetli kişilerin haftada üç kez direnç egzersizi yapmaları teşvik edilmeli ve tüm ana kas gruplarını hedef alarak, 8 ila 10'dan fazla kaldırılamayan bir ağırlıkta 8 ila 10 tekrarın üç setine geçilmelidir. kez (8 ila 10 RM).

Özel komplikasyonların aşağıdaki komplikasyonları olan bireylere uygulanabileceğini not etmek önemlidir. Bu koşullar hakkında doktorunuza danışın.

 • Kontrolsüz kan şekeri düzeyleri – yüksek veya düşük
 • Kontrolsüz yüksek tansiyon
 • Kararsız kalp koşulları
 • Retinopati (göz ve görme durumu)
 • Periferik nöropati (ekstremitelere sinir hasarı, ayak ülseri vb.)
 • Otonom nöropati (iç organlarda sinir hasarı)
 • Mikroalbüminüri ve nefropati (zayıf böbrek fonksiyonu)

Diyabet ve Diyabet Öncesi Eğitim Özeti

 • Tıbbi bir kontrol ve doktorun egzersiz yapma izni alın. Tip 1 diyabetiniz varsa, doktorunuza egzersiz yapıp yapmadığınızı ve nasıl yapacağınızı sorun.
 • En iyi sonuçlar için, programınızı denetlemek için deneyimli bir eğitmen ve gerekirse ilaçları ayarlamak için bir diyabet uzmanı kullanın.
 • Hem aerobik hem de ağırlık antrenmanı yapın.
 • Yavaş yavaş başlayın ve zinde olunca zamanla hacmi ve yoğunluğu artırın. İnsülin veya ilaç kullanıyorsanız, konsültasyon olmadan egzersiz hacminizi veya yoğunluğunuzu aniden ve büyük ölçüde artırmayın veya azaltmayın.
 • Baş dönmesi, akut veya devam eden bir ağrı veya rahatsızlık hissederseniz durun ve doktorunuzu görün.
 • Herhangi bir fiziksel aktivite programı ile birlikte iyi yiyin.

Источник: https://tr.diphealth.com/514-a-workout-program-for-diabetes-3498694-89

Diyabet için Fiziksel Egzersizler

Diyabet ve Fiziksel Egzersiz

Diyabet – lümen, kalp damar hastalıkları ortaya daralma damar duvarlarının imha tezahür hemoglobin ve yetersiz beslenen organları ve tkaney.

Posledstviya diyabet bir azalma ile şeker neusvaivaniem gövdeleri hücreleri ile insan kan şekerinde bir artış ile bağlantılı bir hastalık,. Hastalarda, çalışma kapasitesi azalır ve enerji metabolizması zayıflar.

Ayrıca diyabette uzuvlarda uyuşma, kas seğirmesi, trofik ülser bir duygu vardır, böbrekleri (nefropati) etkiler.

Gıda diyet ve fiziksel aktivite: Erken evrede tip 2 diyabet baş veya hasta tip 1 diyabet hafifletmek için iki faktör vardır. Bu iki faktörün etkisi diyabet yıkıcı etkileri azaltmak, kan glikozunda bir azalmaya yol açar.

Diyabet için fiziksel egzersizler nelerdir?

Diyabette fiziksel egzersizler sağlar:

 • Kan şekeri seviyesinin azalması (egzersiz, hücrelerin içinde enerji arzını tüketir ve bunlar kan şekeri yeni toplu kabul edebiliyoruz).
 • Vücut yağının azaltılması ve kilo kontrolü.
 • Kandaki kolesterol türünü ve kan damarlarının duvarlarını değiştirmek. Tıbbi terminolojide, kolesterolü iki tipte ayırt etmek yaygındır – düşük ve yüksek yoğunluklu. Fiziksel egzersizler, insan vücudu için faydalı olan, zararlı bir kolesterol formunun (düşük yoğunluklu) başka bir forma (yüksek yoğunluk) dönüştürülmesi için gerekli koşulları oluşturur.
 • Nöropsiki streslerin harekete dönüşümü.
 • Diyabetin uzun süreli ömrü.

Bir diyabet hastası neden yiyeceklerdeki karbonhidratların içeriğini biliyor? Bu makalede okuyan diyabet ile olan ilişki nedir ve nedir?.

Diyabetiklere yardımcı olacak geleneksel tıp: maydanoz ve yararlı özellikleri.

Diyet ve şeker hastalığı. Haftalık menü – Sizin için daha kolay hale getirdik! Daha fazla bilgi //saydiabetu.net//produkty-i-osnovy-pitaniya/blyuda-i-recepty/primernoe-menyu-dlya-diabetikov-na-nedelyu/

İçindekilere geri dön

Diyabet ile neler yapabilirsiniz: aerobik egzersiz

Şeker hastaları için önerilen tüm egzersizler aerobik. Bu terim ne anlama geliyor? Hızlı nefes alma ve yoğun kas kasılmaları gerektirmeyen aerobik egzersizler denir. anaerobikGeliştirilmiş eğitim, yüksek yüklerden oluşur (örneğin – sprint).

Aerobik yükler kas kuvvetinde önemli bir artış göstermez, ancak bu diyabetik için önemli değildir. Ana şey – aerobik antrenman kan şekerini azaltmanıza ve yağ miktarını azaltmanıza olanak tanır. Bu nasıl olur?

kaslarda bulunan yorucu egzersiz glikojen glikoza dönüştürülür ve oksijen ile reaksiyona girerek zaman. oksijen ile glikoz, reaksiyon karbon dioksit, su üreten ve enerji daha hareket ve egzersiz için serbest bırakılır.

Aerobik süreçlerin ana faktörü – oksijenSessiz yüklerle, reaksiyonun devam etmesi için her zaman yeterlidir.

Yüksek yoğunluklu oksijen yükleri yeterli değildir. Organların hücreleri enerji rezervlerini tüketir ve derhal yenilenmesini gerektirir.

Karaciğer kan şekeri rezervleri çıkarır, ancak şeker iki nedenden dolayı absorbe edilemez: oksijen ya hiç ya da yeterli insülin (glukoz nedenle hücrelere kan damarlarının duvarlarında geçemez) ve eksikliği (oksidasyon akış için).

Bu nedenle, yüksek kan şekeri ve hücrelerde enerji eksikliği, genellikle bilinç, koma zarar gelir.

Sınıflar için diyabet hastalarına gösterilen ana aerobik egzersiz türlerini listeleyelim:

 • Yürümek, yürümek (ağırlık transferi olmaksızın, kendi hızınızda, özellikle akşam yemeğinden, akşam yemeğinden veya kahvaltıdan sonra).
 • Yavaş koşu (sakin nefesle).
 • Yüzme (rekabet olmadan).
 • Bisiklete binmek sessiz.
 • Silindirler, paten, kros kayağı (eğlence için, başka insanlarla rekabet olmadan).
 • Dans dersleri (rock'n'roll ve cimnastik unsurları olmadan).
 • Su aerobiği.

Günde en az yarım saat aerobik egzersiz yapması tavsiye edilir.

İçindekilere geri dön

Diyabetle neler yapılmaz?

 • Maraton mesafeleri koşuyor.
 • Çok fazla yürümemeli ve diyabetik ayakları olanlara (bisiklet sürebilir ve bisiklete binebilirsiniz), diyabetik kuru kangrene sahip olanlara veya bacakların buzağılarında sürekli şiddetli ağrıya maruz kalmamanız gerekir.
 • Göz komplikasyonları ile birlikte halter kullanmayın.
 • Test çubuklarıyla belirlenen idrarda artan miktarda keton (aseton) ile kendinizi yükleyin.
 • Güç egzersizlerini tekrar tekrar gerçekleştirin (pull-up, push-up, bar ile çalışın).
 • Yüksek kan şekeri ile fiziksel aktivite verin (15 mmol / l'den yüksek olmamalıdır).

Diyabet olmayan mellitus – nedenleri, belirtileri, tedavisi.

Diabetes mellitus'ta hardalın yararlı özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

İdrarda şeker varlığı neyi gösterir? Daha //saydiabetu.net//kontrol-diabeta/kontrol-saxara-v-organizme/prichiny-poyavleniya-saxara-v-moche/

İçindekilere geri dön

Diyabette beden eğitimi özellikleri

 1. Kandaki şekerin önce ve sonra ölçülmesi gerekir.
 2. Egzersiz can kahvaltıdan sonra, şeker hastaları yükü kendileri olamaz “aç karnına.”
 3. istihdam fiziksel durumunu değerlendirmek için temel kriter – egzersizleri artık, ışık yorgunluk önce yapılır.

 4. Eğitim süresi, diyabetin gelişim derecesine bağlıdır. Hastalığın şiddetli evresi olan hastalar için egzersiz süresi günde 20 dakika ile sınırlıdır. Ortalama bir ağırlıkta – günde 30-40 dakika. Hastalığın ilk hafif aşamasında, egzersiz için önerilen süre günde 50-60 dakikadır.

İçindekilere geri dön

Diyabet için egzersizlerin listesi

Egzersizler gruplara ayrılabilir:

 • Kan şekerini düşürmek için aerobik restoratif.
 • Ayaklar için egzersizler.
 • Solunum egzersizleri.

Bacaklarda normal dolaşım için jimnastik

Bir diyabetik yaşam için büyük önemi nedeniyle bu egzersiz grubu mutlaka en az 15 dakika boyunca günlük olarak yapılmalıdır.

Yukarıdaki egzersizler bacaklarda kan akışını aktive eder, ekstremitelerin kangrenini önler ve kaslardaki ağrıyı azaltır.

 1. Ayakta: ayağınız boyunca (ağırlık taşımak için) (çoraplardan ayağın ortasına ve topuğa doğru), sonra da çoraplara geri dönün.
 2. Çorapları yükseltmek ve tüm ayaklara düşmek.
 3. Bir sandalyede oturmak: parmaklarınızı sallayın – kaldırın, kaldırın, indirin. Kalemi ayaklarınızla alın ve her bacağın dönüşümlü olarak başka bir yere taşıyın.
 4. Ayak parmakları ile dairesel hareket.
 5. Topukların dairesel hareketi – çoraplar yerde dururken (bu egzersiz ayak bileği üzerinde çalışır ve ayak bileği eklemindeki kan akışını aktive eder).
 6. Arkaya uzan – bisiklet – bir bisikletin hayali pedallarını çeviririz.

Her egzersiz 10 kez yapılır, tüm kompleks 10 ila 15 dakika sürer.

İçindekilere geri dön

Diyabet ile Dambıller

Diyabet hastalarına yoğun fiziksel egzersiz önerilmemektedir. Fakat küçük ağırlıktaki (1-2 kg) dumbalı sınıflara izin verilir ve hatta karşılanır.

Şeker hastaları için dambıl ile egzersiz zamanı, günde 15 dakikaya kadar tavsiye edilir.Aşağıdaki alıştırmaları öneriyoruz:

 • Ellerinizdeki dumbell ile ayakta durun: ellerinizi yukarı doğru yukarı doğru kaldırın ve aşağı doğru indirin, önünüzde uzanmış ellerinizi taşıyın.
 • Bir elinizi başının üstündeki halterden yukarı kaldırın, dirseğe doğru bükün ve fırçayı aşağıya doğru (başın arkasına) daraltın.
 • Kaldırmak ve parçalamak için elleriyle dambıl. Elleri “yana” konumdan “önceki” ve geri konumlarına getirin.
 • Dambıl ile eller aşağı indirdi. Fırçayı dirseğiyle kolları bükerek koltukaltıya kadar kaldırarak kaldırın.

İçindekilere geri dön

Diyabetikler için solunum egzersizleri

Solunum jimnastiğinin amacı vücudun hücrelerini gerekli miktarda oksijen ile sağlamaktır.Babazede çeşitli solunum teknikleri vardır, en ünlülerden bazılarıyla tanışırız.

Akademisyen Vilunas'ın hüzünlü nefesi

Bu yöntem, hücrelere sağlanan oksijen miktarını artırmaya dayanmaktadır. Gelecekte bu, insülin üreten beta hücrelerinin aktivitesini uyarır. Kanda insülin artışı vardır.

Ağrılı bir nefes alma tekniği, holotropik solunum tekniğine benzerdir (vücudun ve psişenin genel güçlendirilmesi için bilinen nefes egzersizleri). Solunum ve ekshalasyon ağızdan üretilirken, büyük miktarda hava akciğerlere girer.Nefes kısa ve güçlü, ekshalasyon uzun (3 saniye).

Bu nefesi uygulayın 2-3 dakika için günde bir kez (3 ila 6) önerilir.

Jimnastik Strelnikova

Bu solunum jimnastiği, dakikada 60 nefes sıklığı olan bir burun ile gürültülü kısa nefeslere dayanır (ekshalasyonlar keyfi, kontrol edilemez).

Ritmik nefesler, inspirasyon anında göğsün dışını hafifçe sıkıştıran (ritmik olarak öne doğru eğilir, ya da çömelir, ya da omuzlar tarafından kendisine sarılır) fiziksel hareketlerle bağlanır.

Solunum jimnastiği sonucu, akciğerler oksijen ile doldurur ve tüm organ ve dokuları oksijenlendirir. Damar tonu restore edilir, diyabet hastaları için gerekli olan kan dolaşımı aktive edilir.

Nefes alma tekniği Strelnikova, soğuk algınlığı, viral enfeksiyonlar, astım bronşit ve kalp krizleriyle mücadelede etkili bir araç olarak kendini kanıtlamıştır.

Strelnikova tekniğinin kullanıldığı çalışmalarda kontrendikasyonlar listesinde sadece iç kanamanın varlığı Solunum jimnastiği, diabetikler için diğer fiziksel egzersizlerle birleştirilir, akciğer hacmini arttırır ve vücudu oksijen ile doyurur.

Diyabet için fiziksel eğitim, hava gibi gereklidir. Diyet ve egzersizden, diyabetik yaşam süresine ve süresine bağlıdır. Fiziksel kültür ve uygun beslenme, diyabetin ilk aşamalarında başarılı bir iyileşmenin ve hastalığın orta ve şiddetli aşamalarında iş kapasitesinin sürdürülmesinin anahtarıdır.

İçindekilere geri dön

Videoyu izle: Diyabetli her çocuk spor yapar mı?

Источник: https://tr.diabetes-education.net/diyabetikler-icin-jimnastik/

Diyabetliler nasıl egzersiz yapmalı, nelere dikkat etmeli

Diyabet ve Fiziksel Egzersiz

“Pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerinin yani vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini tanıyamaması sonunda zedelenmesi ile meydana gelmektedir.” Pankreas insülini üretemediği için hastalar ömür boyu enjeksiyon yoluyla insülini almalıdır, daha çok çocuklarda ve erişkinlerde görülür.

Tip 2 diyabet nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

ise, insülin gerektiği gibi  kullanılamaz yani “hastalarda insülin salgılanmasındaki yetersizlikten çok dokulardaki insülin reseptörlerindeki direnç sonucunda glükoz metabolizması bozulmaktadır.

” Kiloları fazla olan ve yetişkin bireylerde sıklıkla görülür. “Genel olarak şeker hastalarının %90′ını oluşturduğunu ve kuvvetli bir genetik yatkınlık zemininde geliştiği bilinmektedir.

”  Birde gebelik döneminde oluşan şeker hastalığı vardır,bu da gebelikten sonra düzelme gösterir.

Gizli şeker;

“ Bir kişinin kan şekeri düzeyi normalden yüksek olmasına karşın diyabet tanısı koymaya yeterli yükseklikte değilse bu durumda kişi pre-diabetik (gizli şeker hastası) olarak tanımlanır.

” Diyabet hastalığı farklı tiplerdedir dedik ve bu ayrımları açıkladık, buna bağlı olarak diyabet belirtileri her insanın vücudunda farklı şekilde görülmesine rağmen genel olarak belirtileri; ağız kuruluğuna bağlı çok su içme, sürekli iştah, aşırı yemek yeme, idrara çok çıkma ve açlık halinde aşırı sinirlilik şeklinde özetlenebilir.

Diyabet hastaları nelere dikkat etmeli?

Diyabet tedavisi hastalığın tipine göre değişmek ile birlikte, bilim adamlarının yaptığı tüm çalışmalar rağmen kalıcı bir iyileşme sağlamamaktadır. Bunun için birey yaşamına kendi yön vermek durumundadır.

Çünkü diyabet tedavisi her şeyden önce kişinin kendi kendine uyguladığı bir düzenli yaşam programıdır.

Diyabetli kişiler, düzenli doktor kontrolü, düzenli beslenme ve kişiye özel egzersiz programlarıyla hastalıklarıyla başa çıkmada büyük yol kat edebilirler. Yeterki istesinler.

Annem de bir şeker hastası, ananemden gelen bir miras! Sanırım 40 yaşından sonra teşhis konuldu, ilk başlarda insülin kullanmıyordu fakat düzensiz beslenme, egzersizden yoksun hareketsiz bir yaşam tarzı ve daha önemlisi beni dinlememesinden kaynaklı, insülin iğnelerine başladı. Ve hala devam etmekte hem insüline, hem de beni dinlememeye Günlük yaşam sürecimiz ne kadar hareketli?

Bu soruya aldığım yanıtlar, ki genelde ev hanımlarından “evde 1 dakika bile durmuyorum, hep iş yapıyorum” şeklinde oluyor malesef bahsettiğimiz egzersiz kapsamına dahil olmuyor.

İnanın hanımlar, evde kendinizi bu kadar yıpratmanız sadece ve sadece ilerleyen yaşlarda karşılaşacağınız fiziksel rahatsızlıkların tetikleyicisi olacaktır.

Ve diyabet hastaları için olmadığı gibi sağlıklı birey içince çözüm olmaz.

En başta sağlıklı  kilo vermenize yardımcı olur, kan şekerini düşürücü etki yapar,  iş yapma kapasitesini arttırır.

Bireyin kendini daha zinde hissetmesini, verimli oksijen kullanımını ve kasların kuvvetlenmesini sağlar, depresyonu azaltır, insülinin daha iyi kullanılmasını, kalp ve dolaşım sisteminin daha iyi çalışmasını ve hastalık riskini azaltarak , tip II diyabette kullanılan insülin ilaçlarının azalmasına yardımcı olur. Düzenli egzersiz ve kilo verme, çoğunlukla kan şekerini düşüren ilaç  kullanımını azaltmaktadır.

Diyabetli kadınlar hamilelikte nelere dikkat etmeli?

Bir egzersiz programına başlamadan önce sahip olduğumuz hastalığı tanıyıp, diyabetle yaşam felsefesine hakim ve kendimize inanan bireyler olarak  bilinçli  bir destek alınması geregine inanmalıyız, aksi takdirde farkına varmadığınız bir hastalığımız, yada yanlış bir egzersiz bize başka sorunlar çıkarabilir.

Diyabetli birey nasıl egzersiz yapmalı, nelere dikkat etmeli?

Egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktoruna danışmalı şiddeti ve süresi hakkında konuşmalı ve doktorunun verdiği onay ile birlikte egzersiz danışmanıyla birlikte egzersini tasarlamalı. Diyabeti kontrol altında ve herhangi bir komplikasyon yoksa normal bir vücut kompozisyonu değerlendirmesiyle egzersiz yapabilir.

Egzersiz kan şekerini etkileyebileceği için şiddeti egzersiz danışmanı ve doktoru ile birlikte kontrol altında değişkenlik göstermelidir.

Kan şekeri 250 md/dl nin üzerinde ise egzersiz yapmamalı çünkü bu durumda insilüne daha fazla ihtiyaç duyacak ve kaslar şekeri yeteri kadar kullanamayacaktır, aynı zamanda idrarda keton varsa egzerisiz yapılmamalıdır.


Egzersiz öncesi kan şekeri ölçülmeli
100 mg/dl nin altında ise hipoglisemi denen kan şekerinin aşırı düşmesi gerçekleşebilir. Egzersiz sırasında hipoglisemiye uğranırsa kana çabuk karışan basit şeker yada şeker tabletleri kullanılabilir.

İnsülin kullanılıyorsa, egzersiz yapılacak bölgeye insülin yapılmamalıdır. Hipogliseminin önlenmesi, tokluk hiperglisemi ve hiperlipidemisinin kötü etkilerini ortadan kaldırmak için egzersizin öğün ve ara öğünden 1 SAAT SONRA yapılması uygundur.

Yemek öncesi egzersiz yapmak isterseniz karbonhidrat almanız hipoglisemi riskini azaltacaktır. Kilo kontrolü yada kilo vermek için egzersiz yapıyorsanız doktorunuzla görüşüp insülin dozunu ayarlayabilirsiniz. Uzun süreli egzersiz yapılacaksa, hipoglisemi riskine karşın yanınızda basit şeker yada tablet bulundurabilirsiniz.


Egzersiz sırasında kıyafet ve özellikle ayakkabı seçiminiz önem arz etmektedir. Egzersizin vücuda yararlı olabilmesi için egzersiz süresi en az 30 dakika olmalıdır.  Kalp hızında artış olmalıdır (yaşa göre belirlenen şekilde) Egzersiz sürekli olarak programlı bir şekilde sürdürülürse vücuda yararları ortaya çıkar.

Egzersizin insülin duyarlılığına olumlu etkileri egzersiz programına 2 günden fazla ara verilirse kaybolur.

Metabolik etkilerin gerçekleşmesi için en az haftada 3 gün yapılması gereklidir. En iyi sonuçlar gün aşırı yapılan egzersizler ile sağlanmıştır. Haftada 4 kez orta şiddette egzersiz yapanlardaki metabolik etkilerin haftada 2 kez ağır şiddette egzersiz yapanlara göre daha iyi olduğu gözlenmiştir.

 Egzersiz öncesi ve sonrası mutlaka şeker ölçülmeli ve not edilmelidir. Böylece egzersiz şiddetinizi ve öğünlerinizi düzene sokabilirsiniz.

Egzersiz sırasında nefes alış verişine dikkat edilmeli,  egzersizler düşük veya orta düzeyde yapmalı, ısınma, esneme ve soğuma gibi temel prensipler mutlaka uygulanmalıdır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/diyabetli-birey-nasl-egzersiz-yapmal-nelere-dikkat-etmeli/

Diyabette fiziksel stres

Diyabet ve Fiziksel Egzersiz

Egzersiz – diyabet için gerekli bir durum.

Tip 1 hastalık ile spor, yaşam kalitesini iyileştirmek, sosyalleşmek, kardiyovasküler sistemi güçlendirmek için kullanılan yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Tip 2 diyabet ile, fiziksel efor insülin direncini, hiperkolesterolemiyi, hipertrigliseridemi ortadan kaldırmaya katkıda bulunur ve yardımcı tedavi seçeneklerinden biri olarak kabul edilebilir.

Doktor, yeni bir antrenmanı sadece dikkatli bir muayene sonrasında önerebilir. Ayrıca, spor aktivitelerine devam edip etmeme kararı (diyabet teşhisi sonrası), bir uzmanla koordine edilmek istenir.

Fiziksel aktivite, vasküler yatak, tansiyon, kan şekeri ve diğer parametrelerin durumunu etkiler.

Bu nedenle, önce şunları girmelisiniz:

 • bir göz doktoru tarafından genişletilmiş muayene;
 • elektrokardiyografi (EKG);
 • ilişkili kronik hastalıklar için tarama.

Yoğun bir eğitim almadan önce kan şekerini kontrol etmelisiniz. Kendi kendine kontrol için ev şekeri kullanılır. Antrenmana başlamak için uygun bir glisemi seviyesi: 5 ila 13 mm / l. Şeker bu sınırlar içinde değilse, dersten önce ayarlanmalıdır.

Bazı durumlarda, glisemiye ek olarak, keton cisimleri için bir idrar testi de gereklidir. Bu çalışma, özel niteliksel ve kantitatif test şeritleri kullanılarak bağımsız olarak yapılabilir.

Hangi sınıflar önerilir?

Güvenlik önlemlerine göre ve düzenli olarak yapıldığında egzersiz sağlık için iyidir. Bilim adamları, her bir kişinin haftada en az 150 dakika ılımlı aerobik aktiviteye sahip olmasını gerekli görmektedir . Bu toplam süre, günde 20-30 dakika veya haftada 2-3 kez bir saat için pratik yapılarak elde edilebilir.

Egzersizin sizin için yeterli olup olmadığını anlamak için nabzınızı ve nefesinizi değerlendirin.

Orta aktivite:

 • Hafif nefes darlığına neden olur (böyle bir yükü yaparken şarkı söylemek imkansızdır);
 • Nabız hızında bir artışa (başlangıçta beta bloker ve benzeri ilaçlar almayan hastalarda)% 30-35 oranında provoke olur.

Aşırı yükler kronik yorgunluğa ve aşırı zorlamaya neden olabilir. Ek olarak, aşırı fiziksel aktivite fiziksel ve duygusal rahatsızlık getirir. Bu nedenle, doğru modu ve eğitim yoğunluğunu seçmek önemlidir. Birçok hasta için profesyonel bir spor eğitmeni tavsiyesi yardımcı olabilir. Bu uzman onun hastalığı hakkında uyarılmalıdır.

Spor eğitimine kontrendikasyonlar

Kendini kontrol eden iyi bir diyare sahibi diyabet hastaları her türlü beden eğitimi yapabilirler. Ancak hastalar spora farklı bir yaklaşım sergilemelidir (travmatik ve aşırı stres türlerinden kaçınmaya çalışın).

Yani, terk etmek arzu edilir:

 • tüplü dalış;
 • kayma asmak;
 • sörf;
 • dağcılık;
 • paraşüt;
 • ağırlık kaldırma;
 • aerobik;
 • hokey;
 • futbol;
 • mücadele;
 • boks ve benzeri

Böyle bir eğitim genellikle, onu durdurmak zor olduğu durumlarda hipoglisemiye neden olur. Onlar da yaralanma açısından son derece tehlidir.

Yaş ve eşzamanlı hastalıklar, yük seçimini sınırlayabilir. Yani, örneğin, kas-iskelet sistemi lezyonları jogging ve diğer atletizm formları, vb yapmak için yeteneğini azaltır.

Diyabetin kendisi ve komplikasyonları da geçici veya kalıcı kısıtlamalar oluşturabilir.

Kontrendikasyonlar yük:

 • kan şekerinde bir artış ile sabit ketonüri (idrarda aseton) ile 13 mm / l'ye;
 • kan şekerinde 16 mm / l'ye kadar bir artışla, ketonüri bile olmasa bile;
 • hemoftalmus veya retina dekolmanı olan hastalar;
 • retinada lazer pıhtılaşmasından sonraki ilk 6 ayda hastalar;
 • diyabetik ayak sendromlu hastalar;
 • kan basıncında kontrolsüz bir artış olan hastalarda.

Sporlardan kaçınmak gereklidir:

 • hipoglisemik durumları tanıma yeteneğinde bir bozulma ile;
 • ağrı ve dokunma duyarlılığı kaybı ile periferik sensorimotor nöropati ile;
 • şiddetli otonom nöropati ile (ortostatik hipotansiyon, rijit nabız, hipertansiyon);
 • proteinüri ve böbrek yetmezliği evresinde nefropati (hipertansiyon riski nedeniyle);
 • Retinopati ile retina dekolmanı riski yüksek ise.

Fiziksel aktivite ve insülin tedavisi

Spor eğitimi sırasında insülin tedavisi gören hastalar sıklıkla hipoglisemik koşullarla karşılaşırlar. Doktorun ve hastanın görevi, düşen kan şekeri seviyelerinin etkili bir şekilde önlenmesidir.

Bu tür profilaksi için belirleyici kurallar:

 • Ekstra karbonhidrat al (her bir egzersiz saati için 1-2 XE);
 • egzersiz öncesi ve sonrası kendi kendini kontrol etme;
 • kan şekerinde keskin bir düşüş olması durumunda, basit karbonhidratlar (meyve suyu, tatlı çay, şeker, şeker) şeklinde 1-2 XE var.

Bir yemekten hemen sonra küçük bir yük planlanırsa ve metredeki şekerin seviyesi 13 mm / l'nin üzerindeyse, karbonhidrat almanın yanı sıra gerekli değildir.

Yük uzun ve yoğunsa, insülin dozunu% 20-50 oranında azaltmanız gerekir. Fiziksel aktivitenin özellikle yoğun olduğu ve 2-4 saatten fazla sürdüğü durumlarda, bir sonraki gece dinlenme ve ertesi gün sabahları hipoglisemi riski vardır. Bu gibi sonuçlardan kaçınmak için, akşam insülinin dozunu% 20-30 oranında azaltmak gerekir.

Hipoglisemik bir durum riski ve muhtemel şiddeti her hasta için bireyseldir.

Belirleyici faktörler:

 • bazal kan şekeri seviyeleri;
 • günlük ve tek doz insülin;
 • insülin tipi;
 • yükün yoğunluğu ve süresi;
 • Hastanın sınıflara adaptasyon derecesi.

Aynı zamanda hastanın yaşını ve eşlik eden hastalıkların varlığını da içerir.

Yaşlılarda egzersiz

Kitle komorbiditesi olan en yaşlı hastaların bile egzersiz yapmaya teşvik edilmesi gerekir. Bu gibi hastalara fizyoterapi alıştırmaları, yürüyüşler, evde fiziksel çalışma için uygun kompleksler önerilebilir. Engelli hastalar için, yatakta (yalan ya da otururken) performans gösterecek şekilde egzersizler geliştirilmiştir.

Yaşam tarzının değiştirilmesinin ve hipodinamiye karşı mücadelenin yaşam beklentisi için prognozu geliştirdiği kanıtlanmıştır.

Yaşlılarda fiziksel aktivite duygusal arka planı geliştirir ve sosyal bağlantıların korunmasına katkıda bulunur.

Doğru seçilmiş yükler:

 • insülin duyarlılığını arttırmak;
 • ilaç ihtiyacını azaltmak;
 • ateroskleroz oluşumu ve ilerlemesi riskini azaltmak;
 • Kan basıncının normalleşmesine katkıda bulunur.

Tıbbi araştırmalara göre, yaşlı insanlar gençlere göre fiziksel aktiviteye daha da duyarlıdır. Terapiye düzenli egzersizler ekleyerek, sürekli olarak iyi bir sonuç görebilirsiniz.

Yaşlı hastalara eğitim vermek, yaşlanan organizmanın yaş özelliklerini dikkate almak gerekir. Kardiyovasküler sistemin çalışmasını kontrol etmek özellikle önemlidir.

Egzersiz sırasında nabzı maksimum yaşın% 70-90'ı düzeyinde tutmak arzu edilir. Bu değeri hesaplamak için, hastadan 200 yıl çıkarmak ve 0.7 (0.9) ile çarpmak gerekir. Örneğin, 50 yaşında bir hasta için istenen kalp atış hızı: (200-50) × 0.7 (0.9) = 105 (135) dakikadır.

Ayrıca kan basıncı kontrolü ile eğitime başlamalısınız ve seans sırasında bu prosedürü birkaç kez tekrarlayınız. Yüklemeden önce, basınç 130/90 mm Hg'den daha az olmalıdır. Fiziksel eğitim sırasında sistolik ve diyastolik indeks yükselmesi,% 10-30 aralığında tutulması arzu edilir.

Kilolu hastalarda egzersiz

Obezite ve diyabet kombinasyonu tip 2 hastalık için çok tipiktir. Bu tür hastalarda, kilo normalizasyonu için egzersiz zorunludur. Kilo kaybı programı her zaman antrenman içerir. Amaçları günlük enerji tüketimini arttırmaktır.

Obez hastalarda, yürümek bile etkili ve kolay bir yoldur. Bu fiziksel aktivite herhangi bir özel ekipman ve ekipman gerektirmez. Gün modunu yılın herhangi bir saatinde girebilirsiniz.

Hastaların temiz havada yavaş yürüyüşlerle başlaması önerilir. Yavaş yavaş, sınıfların süresini ve hızını arttırmanız gerekir. Yürüyüş, günlük egzersiz rutini için oldukça uygundur.

Günün her zamanki programında yürüyerek yürüyüş yapmak mümkündür. Bu, hastanın uygulama konusundaki taahhüdünü artıracaktır. Örneğin, yürüyerek çalışmak için yolun bir parçası gitmek için tavsiye edilir. Kişisel ve toplu taşıma, asansör, yürüyen merdivenleri tamamen terk edebilirsiniz.

Daha eğitimli hastalara daha aktif egzersiz önerilebilir. Örneğin, obezite yüzme , kürek, kayak yapan hastalar için çok uygundur. Bu yükler çalışmadaki büyük kas gruplarını içerir. Hızlı enerji tüketimine katkıda bulunur ve bu nedenle vücut ağırlığını etkili bir şekilde azaltır.

Hastalar tavsiye edilir:

 • tüm sınıfları antrenmanlarla başlatın;
 • yavaş yavaş eğitimin yoğunluğunu ve süresini artırır;
 • egzersizleri çeşitlendirmek;
 • yemekten hemen sonra sporları reddetmek;
 • Obezite ile savaşmak için uzun bir yol izleyin;
 • kendinizi iyi hissetmediğinizde antrenmanı durdurun (baş dönmesi, hipoglisemi belirtileri, kalpte ağrı).

Aşırı kilolu hastalarda kalbi aşırı yükleyen aşırı yoğun yüklerden kaçınmak özellikle önemlidir. Optimal modu seçmek için, egzersiz sırasında ve hemen sonrasında nabzın doğru sayılması gerekir.

Kalp atış hızı aşırı ise, egzersiz sürelerini ve şiddet derecelerini geçici olarak azaltmanız önerilir. Yavaş yavaş, egzersiz toleransı artacaktır.

Daha sonra eğitim süresini tekrar arttırmak mümkün olacaktır.

Sporun yardımıyla ekstra kiloların güvenli bir şekilde boşaltılması yavaş ve kademelidir. 6 ay içinde vücut ağırlığının kaybı, ilk ağırlığın% 10'una kadar olmalıdır.

Endokrinolog Tsvetkova I.G.

Ayrıca bakınız:

Tip 2 diabetes mellitusta vitaminler – kompleks ilaçlar Hormon üretiminde yaşla ilgili değişiklikler

Источник: http://tr.drlahlali.org/diabet_fizicheskie-nagruzki-pri-diabete.html

Diyabet ve Egzersiz (Şeker Hastalığı ve Egzersiz) – Sağlık Ocağım .NET

Diyabet ve Fiziksel Egzersiz

Günümüzde, toplumun hareketsiz yaşam tarzı ve fiziksel aktiviteye çok yatkın olmaması nedeniyle kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, kemik erimesi gibi kronik hastalıkların görülme sıklığı artmıştır.

Genellikle fiziksel aktivite denildiğinde insanların aklına spor gelir. Aslında fiziksel aktivite sadece spor yapmak olarak algılanmamalıdır.

Çünkü günlük yaşantımızda hareket ettiğimiz sürece fiziksel aktivite yapmış oluruz.

Gün içinde yürümek, işe gitmek, gün boyu çalışmak, özellikle hareketli işlerde çalışıldığında, ev işleri yapmak ve gün içinde ne kadar çok hareket edersek o kadar çok fiziksel aktivite yapmış oluruz.

Egzersiz yapmanın faydaları

Egzersiz;

 • Kalp damarhastalıkları riskini azaltır,
 • Kan basıncını ve kalp damar tıkanıklığına neden olan yüksek kolesterol riskini azaltır,
 • Vücutta bulunan fazla yağları yakarak ideal kiloya ulaşmaya yardımcı olur,
 • Kasların kuvvetlenmesini sağlar,
 • Kan akışını hızlandırır,
 • Vücuda enerji verir ve iş yapma kapasitesini arttırır,
 • Kemiklerin güçlü olmasını ve kemik yoğunluğunu sağlar,
 • Stresi azaltır ve gevşemeyi sağlar,
 • Endişe ve depresyona faydalıdır,
 • Kişinin kendine olan güvenini arttırır ve kendini iyi hissetmesini sağlar.

Şeker hastalığında kontrolü sağlamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Şeker hastalığının kontrolünü sağlamak için, kan şekeri seviyesi düzenli bir şekilde takip edilmeli, doktorun verdiği ilaç tedavisi düzenli uygulanmalı, beslenme yönünde diyetisyenlerden yardım alınmalı ve yapılması gereken egzersizler için fizyoterapist desteği alınmalıdır.

Şeker hastaları yapılması gerekenleri düzenli bir şekilde yapar ise çok fazla şikayetlere ve şeker hastalığının komplikasyonlarına maruz kalmadan yaşamlarını sürdürebilirler. Ayrıca, aşırı stres kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olur.

Bu nedenle şeker hastaları stres ile başa çıkabilmek için gevşeme egzersizleri yapabilirler ve yeni uğraşlar bulmaları (resim yapmak, müzik dinlemek, kitap okumak, yürüyüş yapmak, namaz kılmak gibi) aynı zamanda hareket etmeyi de sağlar.

Hasta kendisininde ze alabileceği uğraş (hobi) bulabilir.

Şeker hastalarında düzenli egzersizin faydaları

Düzenli olarak yapılan egzersizin şeker hastalığı üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Hastanın psikolojik durumunu, kalp dolaşım sistemi ve metabolizma üzerinde egzersizin oldukça faydası vardır.

Düzenli egzersiz veya yürüyüş;

 • Kan şekerini düşürür,
 • Hastalığın kontrolünü sağlar,
 • İnsülinin faydasını arttırır,
 • Düzenli egzersiz yapan hastalarda ilaç dozu düşürülebilir,
 • Hasta, egzersiz yapmaya başladığında kan şekeri kontrolünü ve beslenmesine daha çok dikkat eder.

Egzersiz, tip 1 insüline bağımlı ve tip 2 insüline bağımlı olmayan şeker hastalıklarında diyet ve ilaç kullanımı ile birlikte hastalığı kontrol altında tutma açısından büyük önem taşır.

Şeker hastaları egzersiz yaparken nelere dikkat etmeli?

Şeker hastalığı olanlarda egzersiz için bazı görülmeyen riskler söz konusu olabilir. Kullanılan ilaçların etkisinden dolayı hastalarda hipoglisemi (şeker düşüklüğü) yaşanabilir.

Şeker hastalığı olan kişilerde, şeker hastalığının yanı sıra kalp hastalığı da varsa egzersiz yapmadan önce ritim bozuklukları ve kalp krizi gibi sorunların ortaya çıkmaması için, hastanın doktoru ya da fizyoterapisti ile görüşüp egzersizi nasıl yapması gerektiği hakkında bilgi alması önemlidir.

 • İleri yaştakiler ağırlık kaldırma egzersizlerinden kaçınmalıdır.
 • Gözleri etkilenen hastalar zorlayıcı egzersizler yapmamalıdır.
 • Egzersiz yaparken yumuşak ve ayağı rahat ettirecek ayakkabı ve nemi emen pamuklu çorap giyilmelidir. Egzersizden önce ve sonra ayaklar kontrol edilmelidir.
 • Susuz kalmamak için egzersiz yaparken kişi yanında su bulundurmalıdr.
 • Tip 2 diyabet hastaları diyabetik nöropati sorunu olabileceğinden çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda egzersiz yapmamalıdır.
 • Tip 1 diyabetliler nefes tutularak ağırlık kaldırma egzersizi kalp ve göze zarar verebileceği için düşük ağırlıklar ile çok tekrarlı nefes tutmadan egzersiz yapmalıdır.
 • Egzersizden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında uygun beslenilmeli ve yeterli su tüketilmelidir.
 • İnsülin ve ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.
 • Yatmadan hemen önce egzersiz yapılmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise kan şekeri seviyesi ile ilgilidir. Kan şekeri seviyesi 100 mg /dl’den az ise egzersize başlamadan önce küçük şekerler tüketilebilir.

Egzersize başlamadan önce kan şekeri seviyesi 120 – 180 mg /dl arasında olmalı ve egzersizden sonrada düzenli olarak ölçülmelidir.

Egzersizden önce kan şekeri seviyesi 180 mg/dl üzerinde ise kesinlikle şeker alınmamalı ve kan şekeri seviyesi 250 mg /dl üzerinde ise kan şekeri kontrol altına alınana kadar egzersiz yapılmamalıdır.

Şeker hastaları hangi sporları yapmalı?

Aerobik egzersizler, yürüme, bisiklete binme, hafif tempoda koşma, merdiven çıkma, yüzme gibi egzersizler tercih edebilirler. Uygun olan hastalarda doktorun tavsiye ettiği kadar ağırlıklar ile yapılan egzersizlerle de kan şekeri seviyesi kontrol altında tutulabilir.

Egzersiz, uygun ısınma ve soğuma sürelerini dikkat ederek yapılır. Isınmak için 5-10 dakika düşük tempoda, ısındıktan sonra 15-20 dakika normal tempoda sonrasında da yine 5-10 dakika kadar soğuma egzersizleri şeklinde sonlandırılır. Zamanla bu egzersizlerin süresi hastaya ve hastanın durumuna göre 40- 60 dakikaya kadar uzatılabilir. Egzersizler haftada 3-5 defa düzenli bir şekilde yapılır.

Egzersiz yaparken hastanın kan şekeri düştüğünde, hastada terleme ve titreme, kalp çarpıntısı, aşırı açlık, solgunluk, göz bebeklerinin aşırı büyümesi, bilinç bulanıklığı, koordinasyon bozukluğu, konuşma zorluğu, yargı yeteneğinde kayıp, beklenmedik davranışlar görülür ise egzersiz hemen bırakılmalı, şekerli meyve suyu içilmeli, 15 dakika kadar oturulmalı ve hasta hala kendini kötü hissederse hemen hastaneye götürülmelidir.

Şeker hastalarında egzersiz hastaya ve hastanın durumuna göre hastayı takip eden doktoru tarafından planlanmalıdır.

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/seker-hastalg-ve-spor-egzersiz/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.