Diyabet ve Sistemik Yan Etkileri

İNSÜLIN VE ORAL ANTIDIYABETIKLERIN YAN ETKILERI – DIYABET

Diyabet ve Sistemik Yan Etkileri

İnsülin, Metformin, Glibenklamid, Glimepirid ve Liraglutide gibi farklı şekillerde çalışan çeşitli tipte diyabet ilaçları vardır. Bununla birlikte, bu ilaçlar kilo alımı veya kaybı, bulantı, diyare ve hipoglisemi gibi yan etkilere neden olabilir ve tedavinin başlangıcında daha yaygındır.

Bu olası yan etkiler olsa da, diyabet tedavisi için ilaçlar çok önemlidir, çünkü kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olurlar, böbrek yetmezliği, cilt ülserleri ve körlük gibi komplikasyon riskini azaltırlar. Bu nedenle, herhangi bir yan etki varsa, tedavi durdurulmamalı ve tedaviyi değiştirmek ve gerekirse dozları ayarlamak için endokrinolog veya pratisyen hekime danışmak şarttır.

Tip 1, 2 veya gestasyonel diyabet olup olmadığına bakılmaksızın, herhangi bir diyabet tipinin doğru tedavisi için, düşük şekerli bir diyet yemenin ve günlük fiziksel egzersizlerin, ilacın veya insülin uygulamasının önerilerinin doktor. Her bir diyabet türü için tedavinin nasıl yapıldığını daha iyi anlayın.

İnsülinin Yan Etkileri

Herhangi bir insülinin ana yan etkisi, glikozun abartılı azaltılması olan hipoglisemidir. Bu değişim titreme, baş dönmesi, halsizlik, terleme ve sinirlilik gibi semptomlara neden olur ve çok tehlidir çünkü hızlı bir şekilde düzeltilmezse bayılma ve hatta komaya neden olabilir. Hipoglisemi belirtilerini tanımayı öğrenin.

 • Yapılması gerekenler : Hipoglisemi şüphesi varsa, yutulması kolay ve şeker, örneğin meyve suyu, 1 çorba kaşığı şeker içeren bir bardak su veya şeker gibi bir şey yiyin. Semptomlar düzelmezse, acil servise gitmek önemlidir.

Hipoglisemi genellikle, tedavinin deregülasyonu olduğunda ortaya çıkar, ki bu da kişinin alışılabileceği, uzun süre yemediği, alkollü içeceklerin kullanıldığı veya bazı egzersiz veya yoğun stres uyguladığı diyet değişiklikleri olabilir.

Bu nedenle, bu yan etkiyi önlemek ve glikoz seviyelerini sabit tutmak için, gün boyunca çok fazla ve nadiren, tercihen beslenme uzmanlığı odaklı bir diyetle değil, birkaç küçük öğün yapmak çok önemlidir. Hipoglisemi tekrarlayıcı ise, insülin dozlarını ayarlamak ve bu tip komplikasyonlardan kaçınmak için pratisyen hekim veya endokrinolog ile görüşmek önemlidir.

Buna ek olarak, insülin liposeferofisi adı verilen bir değişiklik olan cilde veya adipoz dokuya herhangi bir zarar veren sabit enjeksiyonları önlemek için insülinin nasıl doğru uygulanacağını bilmek önemlidir. İnsülini doğru şekilde nasıl alacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Oral antidiyabetiklerin yan etkileri

Tek başına veya başkaları ile birlikte alınabilen tip 2 diyabetin kontrol edilmesi için tabletler formunda birkaç oral antidiyabetik vardır.

Her bir hipoglisemik ilaç sınıfı vücutta farklı şekilde etki gösterir ve her bir kişinin ilacı, dozu ve duyarlılığına bağlı olarak çeşitli yan etkilere neden olabilir. Ana olanlar:

1. Mide bulantısı ve ishal

Bu, Metformin kullanan kişiler tarafından çok hissedilen diyabet ilaçlarının ana yan etkisidir. Bu değişikliğe neden olan diğer ilaçlar, Exenatide, Liraglutide, Vidagliptin veya Acarbose olabilir.

 • Ne yapmalı : Metformin XR gibi, gece kullandıktan sonra ilacı yedikten sonra veya ilaçları tercih etmeden önce ilaç almak gibi, bu etkilerin riskini azaltacak düzeltmeler yapmaya çalışmanız için doktorunuza danışmalısınız. Semptomlar devam ederse, ilaç tipini tıbbi tavsiye ile değiştirmek gerekebilir. Günde birkaç kez küçük yemekler yemek de bu tür semptomları kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Tıbbi konsültasyonu beklerken, bulantı ve kusmayı hissetmek için zencefil çayı alabilirsiniz.

2. Hipoglisemi

Örneğin, Glibenclamide, Glimepiride, Gliclazide, Repaglinide ve Nateglinide gibi pankreas tarafından insülinin sekresyonunu uyaran ilaçlarda çok düşük şeker riski daha fazladır.

 • Ne yapmalı : İlacı kullanırken hiç yemeden veya oruç tutmadan, dengeli beslenmeye ek olarak ve günde birkaç küçük öğüne bölünerek yemekten kaçının. İlk belirtileri hissettiğinizde veya hipoglisemi belirtileri olan birini belirlerken, oturmanız ve 1 çay kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı şeker veya 1 su bardağı yarım bardak su gibi kolayca sindirilmiş karbonhidratlı yiyecekler sunmanız gerekir. Örneğin, tatlı ekmek. Doz ayarlaması veya ilacın değiştirilmesi gerektiğine bakmak için doktorunuza danışın.

3. Fazla gazlar

Bu tür semptomlar, Acarbose ve Miglitol gibi bağırsaklardaki glukoz emilimini azaltarak çalışan ve aynı zamanda Metformin kullanan kişilerden şikayet eden kişiler tarafından hissedilir.

 • Yapılması gerekenler : Tatlılar, kekler ve ekmekler gibi fazla şeker içeren yiyeceklerden veya örneğin yüksek lifli bir diyete ek olarak, örneğin fasulye, lahana ve yumurta gibi birçok gazın üretilmesi tavsiye edilir. Bu videoda gaza neden olan daha fazla gıdaya göz atın:

4. şişmanlamak

Bu yan etki, Glibenklamid, Glimepirid, Gliclazid, Repaglinid ve Nateglinid gibi vücuttaki insülin miktarını artıran veya Pioglitasone ve Rosiglitazone gibi sıvı birikmesine ve şişmesine neden olan insülin veya ilaçların kullanımı ile ortaktır.

 • Yapılması gerekenler : Günlük olarak fiziksel aktivite uygulamasına ek olarak, az karbonhidrat, yağ ve tuz içeren dengeli bir diyete devam etmelisiniz. En çok belirtilen egzersizler, sert yürüyüş, koşu veya vücut geliştirme gibi daha fazla kalori yakan egzersizlerdir. En iyi kilo kaybı egzersizleri nelerdir öğrenin.

5. İştahsızlık

Bu tür bir semptom, Metformin gibi çeşitli ilaçların kullanımı ile gerçekleşebilir, fakat aynı zamanda Victoza olarak da bilinen Exenatida veya Liraglutida kullanan kişilerde daha yoğundur. Bu nedenle, bu tür ilaçların kullanımı ile kilo kaybına sahip olmak yaygındır.

 • Yapılması gerekenler : planlanan zamanlarda yemek yemeden, günde birkaç kez küçük öğünlere ayrılmış, dengeli bir beslenme. İştahsızlık ile mücadele etmek için bazı ev ilaçları kontrol edin.

6. İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu riskinin artması, Dapagliflozin, Empagliflozin, Canagliflozine gibi idrardan glikozun ortadan kaldırılmasını arttıran bir diyabet ilacı sınıfında ortaya çıkar. Bu durumda idrar yaparken ve idrar yaparken koku veya yanma hissi vardır.

 • Ne yapmalı : Gün boyunca bol sıvı tüketin ve fazla şeker içeren yiyeceklerden kaçının ve doktorunuz tarafından belirtilen antibiyotiği alın. Bu kalıcı bir değişiklikse, diyabet kontrolü için ilacı değiştirmek için doktorunuzla konuşun.

Diyabetli bireylerin birden fazla ilaç tipini kullanmaları çok yaygındır, bu nedenle bu durumlarda yan etkilerden kaçınmak, doğru dozu, önerilen süreleri dikkate almak ve her zaman öğünleri dengeli tutmak için bakımın tekrar yapılması gerekir. İşte diyabetli insanlar için diyetin bu videoda nasıl görünmesi gerektiği:

Источник: https://tr.ahealthportal.com/58922-side-effects-of-remedies-for-diabetes

Diyabet ve Sistemik Yan Etkileri

Diyabet ve Sistemik Yan Etkileri

Memorial Hastanesi Diyabet, Hipertansiyon ve Kardiyoloji Merkezi doktorları diyabetin sistemik yan etkileri hakkında da bilgiler verdi. Diyabet, diğer bilinen adıyla Şeker hastalığı, ömür boyu devam eden bir hastalıktır.

Eğer diyabetiniz varsa vücudunuz, yediğiniz besinlerdeki enerjiyi gereken şekilde kullanamıyor demektir.Oysa sağlığınız açısından besinlerdeki enerjinin kullanılması önemlidir.Diyabet hastalığı komplikasyonlara neden olabileceği için çok önemli bir hastalıktır.

Diyabet hastalığı tedavisinde amaç; hem günlük iyilik halini oluşturmak hem de uzun dönem komplikasyonların gelişimini engellemektir.Diyabet hastası olarak uzun yıllar yaşadıktan sonra bazı insanların gözlerinde, böbreklerinde, sinirlerinde ve ayaklarında bazı problemler ortaya çıkabilir.

Kalp ve damar hastalıkları ve yüksek tansiyon riski diyabet hastalarında atmaktadır.Diyabet hastalığı ilerledikçe vücudun bazı organlarında tahribata neden olabilirler,

Küçük kan damarlarının hasar görmesi:

Diyabet el ve ayak parmaklarına, deriye ve vücudun diğer yerlerine kan taşıyan küçük damarlarda hasar meydana getirebilir.

Yüksek kan şekeri, özellikle tansiyon da yüksekse küçük kan damarlarını zayıflatabilir.

Ayrıca yüksek kan şekeri, alyuvarların esneklik kaybetmesine neden olur ve bu hücreler, içlerinden geçtikleri çok küçük kan damarlarına zarar verir.Zayıflayan, hasara uğrayan damar çoğu zaman çatlar.

Gözlerin hasar görmesi:

Hemen her diyabetik hastada zaman içinde diyabete bağlı gelip geçici veya ilerleyici göz hastalıkları olmaktadır.

Bu rahatsızlar, kan şekerindeki oynamalara bağlı geçici göz kırıcılığı, diğer bir deyişle gözlük numarası değişiklikleri yanında; göz merceği, ağ tabaka, görme siniri, görme organımızın çeşitli yönlere hareketini sağlayan kaslar, gözün içine yerleştiği göz çukuru, yani orbita gibi göz çevresindeki dokuların etkilenmesi şeklinde olabilir.Bütün bunlar diyabetik hastalarda basit bir gözlük numarası farklılığından, ciddi görme azlığına kadar değişik şikayetlere sebep olurlar. Diyabetin görmeyi tehdit eden en önemli komplikasyonu; göz küresinin arka bölümünde yer alan ve retina adı verilen ağ tabakasına neden olduğu hasardır.Diyabet tanısı konulduğunda, hasta tam bir göz dibi muayenesinden geçirilmelidir. Beş yıldan daha uzun süredir Tip 1 diyabeti olanlar, gözlerini yılda en az bir defa kontrol ettirmelidirler.Tip 2 diyabeti olanlarda ise bu kontrol, hastalık öğrenilir öğrenilmez başlamak üzere, yine yılda en az bir defa yapılmalıdır. Göz sorunları erkenden fark edildiğinde, bunların hastanın yaşamını etkileyebilen boyutlara ulaşmalarını önleyecek önlemler ve tedaviler vardır. Örneğin; diyabetik retinopatide zamanında yapılan lazer tedavisi ciddi görme kaybı riskini yaklaşık %60 oranında azaltabilmektedir.

Böbreklerin hasar görmesi:

Diyabetin kronik komplikasyonlarından biri de “nefropati” adı verilen böbrek hastalığıdır. On yılı aşkın Tip 1 diyabetlilerin %35’inde bu hastalık görülmektedir.

Böbrek işlevinde azalma olan nefropatinin, erken dönemde tanısı konulursa yoğun insülin ve sıkı kontrol ile ilerlemesi durdurulmakta ve geriye döndürülmektedir.

Bu komplikasyonun tanısı için, mikroalbüminüri testini yapmak gerekecektir.

Damar sertliği ve kalp hastalıklarına neden olması, büyük kan damarlarının zarar görmesi:

Diyabet, “ateroskleroz” adı da verilen damar sertliği gelişmesini hızlandırmakta ve koroner damar hastalığının ortaya çıkma sıklığını arttırmaktadır. Ateroskleroza bağlı olarak ortaya çıkabilecek diğer büyük damar hastalıklarının (beyin damarlarındaki tıkanmalar) oluşması riskini de arttırmaktadır.

Çok yüksek kan şekeri ve kan yağının yüksekliği, şişmanlık, tütün kullanma gibi kardiovasküler risk faktörleri, kalp ve damar hastalıkları oluşumunu hızlandırır. Bu nedenle, diyabetli hastalar, kan yağları ( total kolesterol, HDL, LDL, VLDL ve triglisrid) düzeylerini 3-6 aylık aralıklarla ölçtürmelidirler.Kolesterol,diyabeti etkileyen önemli faktörlerden biridir.

Diyabet aynı zamanda kalbi çevreleyen damarlarla, kollara, bacaklara ve kalbe kan götüren damarlara da hasar verebilir.Damarların iç yüzünde gelişen hasar, esneklik kaybına neden olur. Kandaki kolesterol, hasar gören yerlerde tutulur ve zamanla damar tıkanır. Sonuç olarak kalp, kanı gittikçe tıkanan damarlardan geçirebilmek için daha fazla çalışmak zorunda kalır.

Bu durum kalp krizlerinin, inmelerin/felçlerin gelişmesine, tansiyonun yükselmesine, kollara, bacaklara ve başa yetersiz kan gitmesine neden olabilir. Kalp ve kan damarları,diyabeti olmayan insanlarda da hasar görebilir ama diyabetli hastalarda daha yüksektir.

Hastalarda kesik ve yaraların daha yavaş iyileşmesi, bazı hastaların bacaklarında, istirahat edildiğinde geçen krampların ortaya çıkması, bazı hastalarda kısa süreli bayılmaların görülmesi diyabetli hastaların büyük kan damarlarının hasar gördüğüne birer işarettir. Bu yakınmalar, damar hastalıkları dışındaki nedenlere de bağlı olabilir.

Gerçek nedeni bulabilmek için, bu belirtileri doktorunuza bildirmeniz gereklidir. Göğüs arası veya baskı hissi, soğul terleme, baş dönmesi gibi acil durumları da hemen doktorunuzla paylaşmanız gereklidir.

Sinirlerin hasar görmesi:

Diyabet ayrıca, sinir hücrelerine de zarar verebilir. Bunun tıptaki adı “nöropati” dir. Kan şekeri yüksek olduğunda sinir hücreleri şişer ve bozunuma uğrar. Zamanla bunlar, vücutta organlara sinyaller taşımak şeklindeki temel görevlerini yerine getiremez olurlar.

Bazı sinirlerin hasar görmesi ayaklarda ve bacakların aşağı kısımlarında karıncalanma, uyuşma, yanma, sızı veya zonklama hislerine neden olur. Nöropati semptomları zaman zaman ortaya çıkıp zaman zaman kaybolabilir.

Birçok hasta ağrılarının, kan şekeri normale yakın olduğu zaman daha azaldığını bildirir.

Cinsel sorunlara neden olması:

Sinirlerin hasar görmesine bağlı olarak, cinsel sağlığı da olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin; erkeklerde ereksiyon bozuklukları( iktidarsızlık), kadınlarda ise orgazma ulaşma yeteneğinde azalma olabilir.

İnfeksiyonlarla savaş yeteneğinin azalması:

Küçük kan damarlarındaki hasar, deriye de yeterince kan gitmesini engeller. Kan şekerinin yüksek olması, vücudun mikroplara savaş sistemini yavaşlatır.Bu ikisi beraberce, diyabet hastalarındaki infeksiyon riskini artırmaktadır. İnfeksiyonlar ağızda, ayaklarda, akciğerde, mesanede, kadınlık organlarında veya deride görülebilir. Cilt ve mukozada mantar oluşumuna eğilim artar.

Özellikle ayak ve kasıkta sık sık infeksiyonları meydana gelebilir. Ağızdaki infeksiyon, dişeti hastalıklarına ve diğer diş sorunlarına neden olabilir. Sinirler zarar gördüğünde, yaralanmalar ve kesikler herhangi bir ağrıya neden olmayabilir.Yaralanma ya da kesiğin meydana geldiğini fark edemeyen hasta, yaranın mikrop kapmasına yol açabilir.

Kan miktarının yetersiz ve kan şekerinin yüksek olması nedeniyle vücudun, infeksiyonlarla savaşıp yarayı iyileştirme yeteneği zayıflamış olabilir. Bu durum, deri dokularının ve diğer dokuların ölmesiyle sonuçlanabilir. Böyle bir gelişme karşısında ölü kısımların ameliyatla alınması ve temizlenmesi gerekir. Diyabetli, mikrobik hastalıklara karşı gerekirse aşılanmalıdır.

Özellikle tüberküloz yönünden gerekli tedbirler, doktorun tavsiyesine göre alınmalıdır.

Ayrıntılı Bilgi İçin: 444 7 888

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/diyabet-ve-sistemik-yan-etkileri/

Prof. Dr. Abdurrahman Çömlekçi

Diyabet ve Sistemik Yan Etkileri

Kişisel Bilgilerinizin gizliliğinin korunması Novo Nordisk için önemlidir. Bu çerçevede hazırladığımız Gizlilik Politikamızın kısa bir özetini aşağıda bulabilirsiniz.

İşbu Gizlilik Politikası’nın amacı, websitemizde ne tür bilgiler topladığımız, bunları nasıl sakladığımız ve kullandığımız, bu bilgileri hangi koşullar altında işleyip açıklayabileceğimiz konularında sizleri tam olarak aydınlatmaktır.

BU INTERNET SİTESİNİ KULLANARAK, BİLGİLERİN BU GİZLİLİK POLİTİKASINDA BELİRTİLDİĞİ BİÇİMİYLE İŞLENMESİNİ, TOPLANMASINI, SAKLANMASINI VE KULLANILMASINI ONAYLAMIŞ OLUYORSUNUZ.

Ziyaretçi/kullanıcı kişisel verileri NovoNordisk tarafından görevlendirilen firma PortalGrup İnternet Hizmetleri ve Yazılım Geliştirme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. (“Portalgrup”) tarafından tutulacaktır. Herhangi bir kişisel verinizi tarafımıza sunmadan da sitemizden faydalanabilirsiniz.

İnternet sitemizde paylaştığınız kişisel bilgilerinize her zaman erişim hakkınızın bulunduğu ve bu bilgilerin silinmesi, değiştirilmesi ve güncellenmesini her zaman talep edebileceğinizi belirtmek isteriz.

Kişisel bilgilerinizi bu internet sitesinde bildirmenizden sonra, siz bize aksi şekilde bir talimat vermedikçe, bu bilgiler bizden istediğiniz hizmeti size sunduğumuz sürece ya da yasalar bunu istediği sürece Portalgrup tarafından saklanacaktır.

1. Gizlilik Taahhüdü

“Kişisel Veriler” terimi, bu Gizlilik Politikasında kullanıldığı biçimiyle, size düzenli aylık bilgilendirme amaçlı e-bülten gönderimi için kullanılabilecek e-posta adresinizdir. Kanuni zorunluluklar haricinde Kişisel Veriler yalnızca işbu Gizlilik Politikası uyarınca işlenecek ve Portalgrup tarafından tutulacaktır.

İnternet sitemizde paylaştığınız bilgilerin bir kısmı, sizin yaşadığınız ülkeden farklı veri koruma kanunları olan başka ülkelerde yer alan bilgisayarlarca depolanıp işlenebilir. Bu tür durumlarda, bizler asgari olarak ülkenizde mevcut veri koruma kanunlarınca sağlanan korumanın bu bilgiler bakımından da sağlanacağını temin ediyor olacağız.

2. Kişisel Verilerin Kullanım Amacı

Aksi belirtilmediği takdirde, bu site yoluyla toplanan bilgileri, sitemizin içeriğini geliştirmek, siteyi tercihleriniz temelinde ihtiyaçlarınıza göre düzenlemek, (eğer talep etmişseniz) size bilgi sunmak amacıyla, kendi pazarlama ve araştırma amaçlarımız için ve belirtilen diğer herhangi bir amaç için kullanabiliriz. Ayrıca bu site aracılığıyla, kişisel nitelikte olmayan edinilmiş bilgilerin tümünden tamamen faydalanabiliriz.

İşbu internet sitesi kapsamında, ziyaretçi/kullanıcılar tarafından kendi rızaları doğrultusunda siteye sunulan kişisel veriler Portalgrup tarafından saklanmakta ve işlenmekte olup, bu veriler NovoNordisk ile paylaşılmamaktadır.

İşbu internet sitesi kapsamında; Portalgrup tarafından ziyaretçi/kullanıcılardan toplanan kişisel veriler, kanunlarca açıkça aksi öngörülmediği sürece, NovoNordisk adına kurulan diğer websitelerinde Portalgrup veya NovoNordisk’e bağlı diğer ajanslar tarafından uzaktan hizmet verilmesine yarayacak bilgiler niteliğindedir. Bu uzaktan hizmetler kişisel bilgilerin Novo Nordisk ile paylaşılmasına yol açmayacak olup şu alanları içermektedir:

• Kişisel iletişim hizmetleri (veri alışverişi) • Genel iletişim veya bilgi iletişim hizmetleri

• İnternetin kullanımıyla bağlantılı hizmetler

Kişisel veriler ancak Portalgrup tarafından mevzuat gereğince veya ziyaretçi/kullanıcının muvafakatiyle alınacaktır. Ancak bu bilgilerin Portalgrup tarafından kullanımında muvafakat aranmayacaktır.

Ayrıca, sitemize sunduğunuz kişisel bilgileri ve iletişim bilgileri Portalgrup tarafından pazar araştırması vb. hizmetler için kullanılabilecektir.

3. Kişisel Verilerin Açıklanmaması

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verileriniz, bu Gizlilik Politikasında belirtilenler dışındaki üçüncü şahıslara verilmeyecek, açıklanmayacak ya da başka şekilde ifşa edilmeyecektir.

Kişisel verileriniz, verilerin asıl toplanma amacına uygun olarak işlenmesi ya da bu internet sitesinin yararlılığının değerlendirilmesi, veri yönetimi ya da teknik destek gibi amaçlarla işlenmesi için Portalgrup adına hareket eden üçüncü şahıslarla da paylaşılabilinir.

Bu sitenin ticari faaliyetlerinin ya da bunların bir kısmının satılması veya devir edilmesi durumunda; söz konusu satış veya devirle bağlantılı olarak, sizden alınan Kişisel Veriler Portalgrup tarafından satın veya devir alan üçüncü şahıslara aktarılabilecektir; böyle bir durumda alıcının veya devir edilen tarafın Kişisel Verileri bu Gizlilik Politikasına uygun olarak kullanmasını temin edeceğiz. Yürürlükte bulunan yasaların, mahkeme kararlarının ya da kamu kurumları tarafından alınan kararlar uyarınca ya da yurt içinde ya da yurt dışında cezai ya da başka hukuki soruşturma ya da kovuşturmaların desteklenmesi amacıyla Kişisel Veriler üçüncü şahıslara açıklanabilecektir.

4. Erişim, Düzeltme, Silme ya da İtiraz Hakkı

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin her işlenmesinde bu verilerin toplanma amacına uygun olarak doğru ve güncel tutulmasını sağlamak için gereken makul düzeydeki önlemleri almaktayız.

Anılan veri işleme uygulamasının bu politikada belirtildiği biçimiyle meşru amaçlar ya da yasalara uygunluk doğrultusunda işlenmediği takdirde Kişisel Verilerinizin işlenmesine itiraz edebilmenize olanak sağlayacağız.

Portalgrup ile elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

Kişisel verilerin silinmesine ilişkin talepler, aksi kanunlarca açıkça öngörülmediği müddetçe (örneğin sizin izninizle alınmış kişisel verilerinizle ilgili olarak görülen mahkeme nezdinde bir dava ile bağlantılı olarak) bizim için bağlayıcılığı olan geçerli her türlü yasal ve etik bildirim, belge dosyalama ya da tutma yükümlülüklerine tabidir.

5. Güvenlik Ve Gizlilik

Bilgisayar bağlantılı olarak Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin güvenliğini ve gizliliğini sağlamak için güvenli veri ağlarının yanı sıra endüstri standartlarında güvenlik duvarı ve veri koruma uygulamaları kullanmaktayız.

Kişisel Verilerinizin Portalgrup tarafından işlenmesi sırasında, bilgilerin kaybolmasını, kötüye kullanılmasını, açıklanmasını, değiştirilmesini, yok edilmesini; bu bilgilere izinsiz erişimi önleyecek biçimde makul düzeyde önlemler almaktayız.

Ancak NovoNordisk, Kişisel Verileri korumak üzere belirli prosedür ve standartlara tabi olarak makul önlemler almakta ve bu önlemleri teknolojik gelişmeler ışığında güncellemekte ise de; İnternet üzerindeki güvenlik önlemlerini atlatmak ya da bu verilere müdahale etmek isteyebilecek kişilere karşı tam bir güvenlik garantisi vermemektedir.

6.Otomatik olarak alınan bilgiler

Ziyaret tarih ve saatiniz, bilgisayarınızın IP adresi, bağlı bulunduğunuz domain gibi bilgiler, internet site istatistiklerini oluşturan programlarca kaydedilir. Bu bilgiler kişisel değildir ve sadece internet site trafiğinin analiz edilmesi ve sitenin geliştirilmesi için kullanılır.

Kişisel olmayan bilgiler, sorduğunuz sorular ya da paylaştığınız yorumlar, fikirler ve öneriler gibi şahsi olmayan bilgilerden veya tarafımızca toplanabilecek ve herhangi bir Kişisel Bilgi ile bağlantılı olmayan bilgilerden oluşmaktadır. Kişisel olmayan ve gizlilik taşımayan bilgiler olarak değerlendirilecek ve tarafınıza karşı herhangi bir yükümlülük taşımaksızın, herhangi bir amaç için ve herhangi bir surette ifşa edilebilecek ve/veya kullanılabilecektir.

7. Çerezler (cookies)

İnternet sitemiz diğer pekçok internet sitesi gibi “cookie” adlı bir teknolojiyi kullanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde bizi tekrar ziyaret ettiğinizde sizi hatırlamamız mümkün olabilmektedir. “Cookie”ler kişisel bilgiler içermez ancak bir kullanıcının şifresi, sitede ziyaret ettiği sayfalar, ziyaret tarihi vs.

gibi bilgileri güvenli bir şekilde saklayabilir. “Cookie”ler sabit diskinizden dosya alınması, epostalarınızın okunması veya bilgisayarınıza virüs taşınması için kullanılamaz. İsterseniz tarayıcı programınızı bu teknolojiyi kullanmayacak şekilde ayarlayabilir ve “cookie”leri sabit diskinizden silebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yardım için lütfen tarayıcı programınızın “Yardım” bölümüne başvurunuz.

Novo Nordisk ve tüm dünyadaki iş ortakları, temsilcileri ve iştirakleri bu internet sitesinde saklanan bilgileri, işbu Politika’da belirtilen kapsam dışında tarafınızca onaylanmadan üçüncü şahıslar ile paylaşmamayı taahhüt eder.

Bu politika sadece ziyaret edilen internet sitesi için geçerlidir. İnternet sitemizde yer alan linkler ile ulaşabileceğiniz diğer internet sitelerini bağlamamaktadır.

8. Diğer Sitelere İlişkin Linkler

Bu Gizlilik Politikası, yalnızca bu site için geçerlidir; NovoNordisk’e ait olmayan internet siteleri için geçerli değildir. Ancak internet sitemizde ziyaretçi/kullanıcıların ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz başka internet sitelerine ait linkler bulunabilir.

Amacımız, link verilen sitelerin güvenli internet siteleri olmasını sağlamaktır.

Ancak, bu durum hiçbir şekilde link verdiğimiz internet sitelerinin güvenli olduğu veya gizlilik standartları konusunda garanti verdiğimiz ve burada yer alan Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları’nın, anılan sitelerde de yürürlükte olduğu anlamına gelmez.

Bu sebeple link verdiğimiz internet sitelerinin güvenliği ve içeriği ile ilgili olarak ziyaretçi/kullanıcılara herhangi bir garanti vermemekteyiz. Bu nedenle, bu internet sitesi dışında diğer bir sayfaya bağlanıldığında, kişisel tanımlayıcı bilgilerin verilmesinden önce, ilgili sitenin gizlilik politikasının incelenmesi tavsiye edilmektedir.

9. Çocukların Erişimi Hakkında

Bu site 18 yaş altı çocuklar için hazırlanmamıştır.

Çocukların gizliliğinin korunmasının önemine binaen, Portalgrup 18 yaş altı bireylerin bilgilerini, bu yönde yasal velilerinden önceden alınmış açık bir izin olmadan her ne amaçla olursa olsun toplamamakta ve kullanmamaktadır. Belirtilen yasal temsilcinin talep etmesi halinde çocuğun sağlamış olduğu bilgileri inceleme ve/veya bunların silinmesini gerekli kılma hakkı bulunmaktadır.

Ebeveynlerin, internet kullanımı ve internet sitelerine verilen bilgilerle ilgili olarak çocuklarıyla konuşmalarını tavsiye etmekteyiz.

10. Bize Ulaşın

Bu politika ve işbu internet sitesi kapsamında, Portalgrup ile aşağıdaki elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

info@portalgrup.com
+90 (212) 279 42 42

NovoNordisk’in bilgi toplama, kullanma ve ifşa etme uygulamaları hakkında sorularınız veya talepleriniz olursa, bize aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz nnbilgi@novonordisk.com

Yasaların gerektirdiği haller dışında NovoNordisk ve Portalgrup, bu politika ve gizlilik uygulamaları ile ilgisi olmayan sorulara veya yorumlara cevap verileceğini garanti etmemektedir.

Источник: http://www.diyabet.com/diyabet/diyabet-tedavisi/diyabet-icin-kullanilan-tedavilerin-yan-etkileri-var-midir/

Kontrol Altında Tutulmayan Diyabetin Riskleri Ve Yan Etkileri

Diyabet ve Sistemik Yan Etkileri

Kontrol altında tutulmadığında diyabet vücuttaki hemen her organı etkileyen bir dizi yan etki riski taşır. Bu etkilerin görüleceği yerler şunlardır:

 • Kalp ve kan damarları
 • Gözler
 • Böbrekler
 • Sinirler
 • Diş etleri ve dişler

Kalp Damar Hastalıkları ve Diyabet

Kalp damar hastalıkları, diyabetlerini kontrol altında bulundurulmayan hastaların karşılaştıkları en yaygın yan hastalıktır. Diyabet, ayak ve bacaklara kan akışını da zayıflatır. Şeker hastalığından ölenlerin yaklaşık %65’inin ölüm sebebi kalp hastalığı ve felçtir.

Birçok araştırma, diyabetin kontrol altında bulundurulmasının kalp ve damar hastalıklarının ilerlemesine engel olduğunu ya da durmasını sağladığını ortaya koymuştur.

Kan damarları ya da sinirlerin zarar görmesi ayaklarda sorunlara neden olur, bu da uzvun kesilmesine kadar gidebilir. Yaralanma dışındaki bacak kesilmelerinin %60’ının sebebi yine diyabettir.

Diyabet ve Gözler

Diyabet körlüğün en başta gelen sebeplerinden biridir. Gözlerde pek çok soruna neden olur ve bunlardan bazıları tedavi edilmezse körlüğe yol açar. Diyabetin neden olduğu bazı göz rahatsızlıklarıysa şunlardır:

 • Glokoma
 • Katarakt
 • Diyabetik retina hastalığı

Araştırmalara göre, düzenli göz muayeneleri ve diyabetle ilgili göz sorunlarının zamanında tedavi edilmesi, diyabetin neden olduğu körlüğün %90’ını önler.

Diyabet ve Böbrek Hastalığı

Diyabet, yetişkinlerdeki böbrek yetmezliği vakalarının en baş nedenidir. Yüksek tansiyonunuz olmasa bile kan basıncını düşüren ilaçlar böbrek yetmezliği riskini %35 oranında azaltır.

Diyabet ve Sinirler

Yüksek seviyedeki kan şekeri zamanla sinirlerinize zarar verir. Bu da duyu kaybı ve ayaklarda yanmaya neden olur.

Diyabet nedeniyle sinirlerin zarar görmesi ayrıca bacaklarda, kollarda ve ellerde ağrıya neden olur ve sindirimde, tuvalete gitmede ya da cinsel ilişkide sorunlara yol açar.

reglime yaklasık on yedi gün varken erkek arkadasımla birlikte olduk ama kondom içimde kaldı fakat kendisi bosalmamıstı ne zaman çıktığı hakkımızda bi… devamı

Diyabet ve Dişler

Diyabet hastası kişiler yüksek oranda dişeti hastalığı riski altındadırlar. Diyabet hastalığınızı kontrol altında tutmak, düzenli olarak diş hekimine gitmek ve günlük diş bakımı, dişeti hastalığını ve diş kaybını önleyebilir.

Diyabetik Hastalıklara Ne Sebep Olur?

Diyabetle ilgili hastalıklar kan damarlarının, sinirlerin ya da bunların her ikisin birden zarar görmesi nedeniyle ortaya çıkar.

Diyabetik Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler sizdeki diyabet hastalığına göre değişiklik gösterir. Şu durumlar görülebilir:

 • Kalp hastalığınız ya da geniş damar tıkanıklığınız varsa kalp krizi veya felç geçirmediğiniz sürece herhangi bir belirti görülmez. Bacaklardaki geniş damar hastalıkları kan dolaşımı sorunlarına yol açar, bu da bacaklarda kramp oluşumuna, deri renginde değişikliğe ve duyu azalmasına neden olur.
 • Şeker hastalığınız varsa görme sorunları, gözlerde ağrıyla belirti gösterir.
 • Diyabetle ilgili erken böbrek hastalığınız varsa hiç belirti vermez. Ama böbrek yetmezliğinin ilerlediği dönemlerde bacaklarda ve ayaklarda şişme meydana gelir.
 • Diyabet sinirleri etkilemişse, ayaklarda, ellerde ya da vücudun diğer kısımlarında karıncalanma, uyuşma, yanma, yakan ya da saplanan ağrı meydana gelir. İç organları kontrol eden sinirler zarar görürse, mesanenin dolu olduğunu hissetmede zorluk, baş dönmesi veya kan şekerinin düştüğünü fark etmede zorluk başlar

Diyabetik Hastalıkları Nasıl Önleyebilirim?

Diyabet yan hastalıkları erken farkedildiğinde, hastalığın ilerlemesini engellemek için sadece tıbbi tedavi almalısınız. Sadece küçük hayat tarzı değişikliğine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Mesela erken diyabetik nöropatiniz (çevresel sinir sistemi tahribatı) varsa, daha ileri hasarları önlemek amacıyla tıbbi tedavi alabilirsiniz.

Bir yan hastalığın erken tedavisi ve kan şekerinizi güvenli aralıklarda tutmak hastalığın ilerlemesini yavaşlatmanıza yardımcı olur ve diğer hastalıkların baş göstermesine engel olabilir.

Diyabetik Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabetik hastalıkların tedavisi zararın daha fazla ilerlemesine engel olmaya yoğunlaşır. Bunun içine tıbbi tedavi, ameliyat ve diğer tedavi seçenekleri girer.

Ama diyabetik hastalıkların ilerlemesini yavaşlatacak en önemli tedavi, kan şekeri seviyenizi sıkı bir şekilde kontrol altında tutmak ve yüksek tansiyon ve kolesterolü tedavi etmektir.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/kontrol-altinda-tutulmayan-diyabetin-riskleri-ve-yan-etkileri

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.