Diyabet ve Vajinal Mantar Enfeksiyonları

içerik

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Neden Olur

Diyabet ve Vajinal Mantar Enfeksiyonları

vajinal mantar enfeksiyonu bitkisel tedavi neden olur

Kadınların en çok şikayet ettiği hastalıklardan biridir vajinal mantar enfeksiyonu. Öyle ki tüm kadınların yaklaşık % 75 kadarlık kısmı, hayatlarında en az bir kez de olsa vajinal mantar sorunuyla karşılaşmaktadır.

Vajinada mantar enfeksiyonu kendini, vajinal kuruluk, vajinal kaşıntı, vajinal akıntı, vajinal kanama, vajinada yanma şikayetleri ile kendini gösterebilen bir enfeksiyondur.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Neden Olur

Vajinal mantar enfeksiyonu genellikle başka bir yerden, kişiden kadına bulaşmaz. Bir kadının kendi vajinal florasında bulunmakta olan mantar hücrelerinin; çeşitli nedenler ile ( daha çok vücut direncini düşmesi sebebiyle) çoğalıp aktif hale gelmesi ile oluşur.

Bilindiği gibi vajenin en temel özelliklerinden biri de, zararlı bakterilere karşı savunmak için kullandığı laktobasil denen yararlı bakterileri içermesidir.

Bu bakterilerin vajeni zararlı mikroplardan adeta koruma görevleri vardır. Ancak bu laktobasillerin sayıca çok azaldığı durumlarda, çeşitli vajen enfeksiyonları görülebilir.

Örneği en çok antibiyotik kullanımı sonucunda vajinal mantar oluşmasının en temel nedeni budur.

Ayrıca vajinal mantar enfeksiyonu neden olur dendiğinde; yoğun antibiyotik kullanımı, stres, yorgunluk, psikolojik etmenler gibi sebeplerden dolayı vücut direncinin düşmesi nedeniyle ortaya çıkan vajinal mantar enfeksiyonu oldukça fırsatçı, pusuda bekleyen bir enfeksiyondur diyebiliriz. Çok nadir de olsa cinsel temasla da geçebildiği bazı doktorlarca düşünülmektedir. Bu nedenle bazı doktorlar, vajinal mantar enfeksiyonu tedavisinde eşe de tedavi uygulamaktadırlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Jinekolojik Kanser Uzmanı, Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Salim Şehirali’ye sayfamıza katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Vajinal mantar enfeksiyonun belirtileri nelerdir?

Bilindiği gibi normal vajen salgısı kokusuzdur, vücutta kaşınmaya neden olmamaktadır. Ayrca vajen salgısı normalde çamaşırı ıslatacak kadar bol değildir. Ancak gebelerde ve doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda bu salgı miktarı az da olsa artmaktadır.

Vajinal mantar enfeksiyonu belirtileri arasında en belirgin olanı; çok sık görülen. geceleri daha çok görülen kaşıntıdır.

Özellikle geceleri maruz kalınan sıcak nedeniyle bu kaşıntı daha da artmaktadır. Kaşıma çok sık gerçekleştiği taktirde de vulva derisinde soyulmalar, küçük kanamalarda gözlenebilmektedir.

Eğer vajinal mantar enfeksiyonu belirtilerinden kaşınmaya bağlı  bu durum devam ederse, vulva derisindeki çatlaklar, kanamalar ikincil bir bakteri enfeksiyonunu da davet edecektir. Bu nedenle tedavi önemlidir diyoruz.

Ayrıca vajinal mantar enfeksiyonu hastalarının pek çoğunda dış genital organlarda yanma gözlenmektedir. Özellikle idrar yaparken, yanma hissi daha şiddetli olacaktır. Kızarıklık da yanma şiddetiyle kendini birlikte gösterir.

Kadınlar bu durumda ayrıca cinsel ilişkiden ağrı nedeniyle kaçınacaklardır. Yine zaman zaman kalın ve kütleler halinde bazen griye çalan sulu akıntı da gözlenir. Fakat her zaman akıntı gözlenmeyebilir de.

Ancak akıntı var ise beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesilmiş gibi bir görünümü vardır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Teşhisi Nasıl Yapılır?

Vajinal mantar enfeksiyonu tanısı için, uzman bir doktorda vajinal muayene yeterli olmaktadır. Doktor muayenesinde  vajinada mantar plaklarının gözlenmesi, hasanın şikayet geçmişi vajinal mantar enfeksiyonu teşhisi için yeterli olacaktır. Ayrıca yapılan smear testi sonucu hastanın belirgin bir şikayeti olmasa da, mantar hücreleri gözlenebilir.

Yalnız şu noktayı da açıklığa kavuşturmamız gerekiyor. Bazı durumlarda hiç bir enfeksiyon şikayeti olmayan bir kadının genel jinekolojik muayenesinde, alınan papsmear örneğinde mantar oluşumu gözlenebilmektedir.

Bu gibi durumlarda bazı doktorlar mantar tedavisi uygularken, bazı doktorlarda şikayete sebep olmayan mantar oluşumlarına ilaç kullanmaya gerek yok demektedir. Ayrıca şikayete konu olmayan mantar hücrelerini tedavi etmek, ileride mantan enfeksiyonunu engellememektedir.

Mantarlar vajinada hiçbir belirti vermeden, şikayete konu olmadan yıllarca yaşayabilmektedir çünkü.

Vajinal Mantara Sebep Olan Faktörler

 • Geniş spektrumlu antibiyotiklerin kullanımı. ( Bu antibiyotikler vajina PH bozulmasına sebep olarak, iyi huylu bakterileri yok eder, kötü bakterilerin çoğalmasına sebep olurlar)
 • Şeker hastalığı, kontrolsüz diabet öykülerinde idrar ve vajinal salgılardaki şeker düzeyi de artmaktadır. Böyle olunca da mantar oluşumu için uygun bir durum ortaya çıkmaktadır.
 • Şekerli gıda tüketimi, kandaki şeker oranının artması mantar hücrelerin çoğalımını arttırmaktadır.
 • Metabolik hastalıklar, trioid hormonu bozukluğu gibi hastalıklar da kandidiazis için uygun bir ortam yaratırlar.
 • Doğum kontrol hapları da vajinal florayı değiştirerek mantar oluşumu için uygun bir zemin hazırlamaktadır. Dikkatli kullanımı önemlidir.
 • Gebelik, gebeliğin son üç ayında hücresel bağışıklık durumumun azalması, Vagina Ph seviyesinin değişmesi, floranın gebelik hormanlarına bağlı değişmesi ile kandida gelişimi kolaylaşmaktadır.
 • Şişmanlık, kronik servisit, radyasyon, rahim ağzı yaraları da vajinal mantar enfeksiyonuna sebep olmaktadır.
 • Spiral kullanımı da  mantar oluşumunu da kolaylaştıran bir etkiye sahiptir.
 • Bağışıklık sisteminin baskılanması da kandidiazisi hızlandıran diğer bir etkendir.
 • Naylon iç çamaşırı kullanımı, vajina ve dış genital organdaki nem oranını arttırmaktadır. Bu da mantar oluşumunu hızlandıran bir etkendir.
 • Devamlı hijyenik ped kullanımı da nem oranını arttırarak mantar oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisi

Vajinal mantar enfeksiyonun tedavisi için ilk olarak mantara yol açan etmenleri ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonu nun tedavisinde genel olarak ağızdan tablet şeklinde yutulanlar, vajinal bölgeye kullanılan ve dış genital bölge için kullanılan ilaçlar sayılabilir. Enfeksiyon tedavisi başarı oranı açısından yüksek bir başarı oranıyla tedavi edilmektedir. Bazen nüksetse de genellikle bir kerede kesin tedavi mümkündür.

Bazen yıl içinde bir kaç kez tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonundan söz edilebilir. Ancak bu durumlarda mantarın vajinada sağlam dokularda ilerleyerek, sessiz kalarak ilaçlardan etkilenmemesi durumu söz konusudur.

Ayrıca tedavinin aksatılması, yanlış yapılan bir takım uygulamalar da söz konusu olabilir, araştırılmalıdır. Ayrıca sık sık tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisinde eş tedavisine de başvurulur.

Ancak korkulmamalıdır, kronik mantar enfeksiyonu çok ender görülen bir olaydır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

Vajinal mantar için bitkisel çözümler de bulunmaktadır. Her ne kadar uzman bir hekim muayene ve teşhisi yapılması şart ise de, mantar enfeksiyonunun doğal yollarla çözümü de bulunmaktadır. Vajinal mantar enfeksiyonu bitkisel tedavi yolları:

Vajinal mantar için doğal çözümler:

 • Vajen bölgesine gerçek, hakiki bal günde bir kez sürülebilir.
 • Laktobasiller kadınlarda vajinanın eko sistemini korumaya yardımcı olurlar. Özellikle yoğurtta bol miktarda probiyotik laktobasiller bulunmaktadır. Probiyotik yoğut tüketimi bu açıdan çok faydalı olacaktır. Bunun yanında evde mayalanmış ev tipi yoğurtta aynı koruyucu etkiyi yapacaktır. Yalnız yoğurdun suyunu da içmelisiniz.
 • Ayrıca vajen temizliği için bir litre kadar suya yarım çay bardağı kadar sirke karıştırılır, her tuvaletten sonra bölge bu suyla temizlenebilir.
 • Vajinal mantar enfeksiyonu doğal tedavi yöntemlerinden birisi de; bildiğimiz üzüm sirkesini vajinal duş olarak kullanmaktır. İki su bardağı kadar suyun içine bir bardak sirke karıştırılıp bu suyla ara sıra vajen bölgesini yıkamak, mantar enfeksiyonunu tedavi etmeyi sağlayacaktır.

Not: Medikal tıbbi cihaz satılan yerlerde, puar denen ucunda çubuk bulunan top şeklinde bir tıbbi araç bulunmaktadır. Bu aparatın içine sirke konulup vajen ağzına çubuğu girdirilir. Vajen iç kısmına sıkılan sirke ile vajen bölgesinin temiz pırıl pırıl olması yıkanması sağlanmaktadır.

Gebeler de sorunsuz bir şekilde bu yöntemi kullanabilmektedir. Yalnız öncelikle vajen bölgesinin dış kısımları yıkanmalı sonra vajen içi yıkanmalıdır ki, dıştaki mantar enfeksiyonu içeriye taşınmasın. 

 • Diğer bir vajinal mantar tedavisi şekli de, demlenmiş papatya çayına bir pamuk batırılıp, vajinal bölgenin pamukla önden arkaya doğru yavaşça silinmesidir.
 • 1 litre kadar suyun içine iki yemek kaşığı kadar karbonat karıştırılıp, her tuvalet sonrası temizlenilmesi de bir yöntemdir.
 • Bir tedavi yöntemi de küvetin içine 5-6 damla kadar çay ağacı özü ve iki damla kekik yağı  konulup, içine oturulması şeklindedir.

Genital Enfeksiyonlardan Korunma Yöntemleri

 • Vajinal mantar enfeksiyonundan korunmak, enfeksiyonu kontrol altına almak için, haftada bir kez; bir litre kaynatılmış soğutulmuş suya, iki çorba kaşığı karbonat atılır. Karıştırılır. Vajina bu su ile iyice yıkanmalıdır.
 • Tuvalet temizliğine dikkat edilmelidir. Tuvalet sonrası, önden arkaya doğru, yani vajinadan makata doğru temizleme yapılmalıdır mutlaka.
 • Nötr ph derecesine sahip vajen yıkama jelleri haftada bir kaç kez kullanılabilir.
 • Vajinal duş yapılmamalıdır. Çünkü vajina içerisinde bulunan mikroorganizmalar ile bölgedeki asit baz dengesini değiştirir. Bu da istenmeyen bir durumdur. Çünkü var olan, sessiz durumda bulunan enfeksiyonların rahim içlerine, tüplere doğru ilerlemesine neden olabilirsiniz.
 • Genital bölgenin nemli kalmamasına özen gösterilmelidir. Genital bölge her zaman kuru ve temiz tutulmalıdır. Uzun süre dar bir kıyafet giyilmesi genital bölgedeki nem oranının artmasına neden olabilir.
 • Pamuklu çamaşırlar giyilmelidir. İç çamaşırlar ütülenmeli, çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Tahriş edici maddelerden uzak tutulmalıdır.
 • Ayrıca genital organ parfümleri, kişisel hijyen ürünleri, parfümlü prezervatifler, vajinal tamponlar, sabun genital bölge için kullanımı uygun olmayan ürünlerdir.
 • Ayrıca ağda ve jilet kıl köklerindeki enfeksiyonu kolaylaştırabilir. Bu nedenle daha gelişmiş modern cihazlar kullanılmalıdır.
 • Adet kanaması döneminde kadınların bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Vajinal tamponu yerleştirdiğiniz andan itibaren kanla temas sonrası bakteriler hızla çoğalmaya başlayacaktır. Ancak uzun süre vajina içinde kalması sonucu tamponların olumsuz etkileri söz konusudur.
 • İlişki sonrasında ve normal zamanlarda idrar atma ihtiyacı ortaya çıkınca mutlaka idrara çıkılması gerekir.
 • Ortak kullanımı olan tuvaletlerde dikkatli olmak, iç çamaşır ve havluları başkalarıyla kullanmamak gerekir.
 • Gebelikte vajinal mantar enfeksiyonu olunduğunda, vajinal kremler ve fitiller kullanılmaktadır. Ağızdan alınan haplar gebelikte ve emzirme dönemlerinde riskli olabilmektedir. Gebelikte tedavi mantar enfeksiyonunun şiddetine göre on güne kadar uzayabilir. Gebelikte özellikle ikinci ve üçüncü aylarda sık gözlenen bir durumdur. Tekrarlama eğilimi vardır.
 • Vajinal mantar üremesini engellemek için şeker, alkol, çok fazla işlemden geçmiş yiyecekler, rafine edilmiş karbonhidratlar ve atıştırmalık fabrika ürünü yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Güvenli olmayan cinsel birlikteliklerde prezervatif kullanılmalı ve tam hazır olunmadan, yeterli kayganlık oluşmadan ilişkiye başlanmamalıdır.

Источник: http://saglikloji.com/vajinal-mantar-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi-neden-olur/

Vajinal Mantar Enfeksiyonunun Nedenleri, Tedavisi ve İlaçları

Diyabet ve Vajinal Mantar Enfeksiyonları

 • Tıp literatüründe vajinal mantar enfeksiyonu vajinal kandidiyazis olarak ifade edilmektedir.
 • Genital bölgenin florasının çeşitli sebeplerle bozulmasından dolayı vajinal bölgede mantar hücrelerinin türemesi ile ortaya çıkar.
 • Klinik araştırmalarda Vajinal mantar enfeksiyonuna en çok sebep olan mantar türünün yüzde 90 oranında Candida albicans olduğu anlaşılmıştır.
 • Kadınların genital bölgesinde (vajinal bölgede) kaşınma ve yanma, beyaz akıntı, idrara sık sık çıkma ve ağrılı cinsel ilişki gibi belirtileri olan mantar hastalığıdır. Hastalığı tanımlarken belirtileri ile ifade etmeye çalıştık.

Vajinal Mantar Enfeksiyonlarının Nedenleri Nelerdir?

Vajinal mantar enfeksiyonunun en temel sebebi genital bölgenin doğal florasının bozulmasıdır. Vajinal bölgede bir çok hastalığın oluşmasını önleyen iyi huylu mikroorganizmalar vardır. Söz konusu bu mikroorganizmalar vajinal bölgenin doğal dengesini korumada ön vazife üstlenmektedir.

Çeşitli sebeplerle bu iyi huylu mikroorganizmaların yok olması hastalıkların türemesine sebep olmaktadır.

Mantar enfeksiyonuna en çok Candida albicans adı verilen mayaların sebep olduğu klinik deneylerde kanıtlanmıştır. Ancak bu mantar türünün dışında da bir çok mantar türü enfeksiyona sebep olabilir.

Ancak burada dikkatinizi çekmek istediğimiz nokta mantar enfeksiyonunun asıl sebebinin mantar türleri değil, vajinal bölgenin doğal dengesinin bozulması sonucu iyi huylu mikroorganizmaların ölmesi sonucu malum bölgenin mikroplara karşı savunmasınız kalmasıdır.

Soru : Vajinal mantar enfeksiyonuna yol açan sebepler nelerdir?

 • Uzun süre antibiyotik kullanımı : Antibiyotikler vücudumuzda hastalıkları yok etmekle birlikte iyi huylu mikroorganizmaları da öldürmektedir.
 • Vajinal bölgesini çok sık yıkayanlar: Özellikle sabun benzeri şeylerle genital bölgenin çok sık yıkanması vajinanın doğal florasını bozacaktır.
 • Vajinal tampon kullananlarda
 • Parfümlü ped kullananlarda,
 • Genital bölgesini ıslak ve nemli tutanlarda sık görülebilir.

Ayrıca,

 • Gebelerde,
 • Doğum Kontrol Hapı Kullananlarda,
 • Aşırı kilolu olanlarda,
 • Şeker hastalığı olan kadınlarda sık görülebilir.

Söz konusu bu durumlar mantar hastalığının sebebi değil, sebepleri ortaya çıkaran bir faktördür.

TIRNAK MANTARI SEBEPLERİ, ÇÖZÜM YOLLARI İLAÇLI VE İLAÇSIZ TEDAVİSİ Tıklayınız…

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Bulaşıcı mıdır?

Klinik deneylerde hastalığın asıl sebebinin doğal floranın bozulmasından dolayı oluştuğudur. Şuan için eldeki veriler ışığında bu hastalığın bulaşıcı olmadığı düşünülmektedir.

Ancak cinsel ilişki esnasında bu hastalığın erkeğe bulaşabildiği görülmüştür. 

Vajinal Mantar Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Vajinal bölgedeki kaşıntı ve akıntı hastalığın en belirgin göstergesidir. Kaşıntı ve akıntının boyutu hastalığın ilerleme derecesini gösterir.

Soru : Kaşıntı tam olarak nerede olur?

Hem dış genital bölgede hem de vajinanın içinde kaşıntı olur. Bazen söz konusu kaşıntı dayanılmayacak boyutlara ulaşır.

Soru : Vajinal mantar enfeksiyonunda görülen beyaz akıntı nasıl bir akıntıdır?

 • Akıntının rengi peynir kesiğine benzeyen beyaz rengindedir.
 • Ayrıca bu akıntı kokusuzdur. Ancak yukarıda ifade ettiğimiz Candida albicans mantarının yol açtığı enfeksiyonun yanında başka tür enfeksiyonlarda oluşursa akıntının rengi değişebilir.
 • Kaşıntı ve akıntı vulva bölgesinde (genital organın dış bölgesinde) ödem oluşmasına ve kızarıklığa sebep olabilir.
 • Ödem ve kızarıklığa bağlı olarak da idrar yaparken yada cinsel ilişki esnasında yanmaya sebep olur.

Vajinal Mantarın İdrar Yaparken Yada Cinsel İlişkide Yanmaya Sebep Olması

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi mantar enfeksiyonu sonucu kaşıntı oluşur. Bu bölgeyi sürekli kaşımak şişmeye (ödeme) sebep olacaktır. Akıntıda eklendiği zaman ödem daha da artabilir. Haliyle bu ödem idrar yaparken ve cinsel ilişki yaşarken bazı ağrılara sebep olabilir.

Vajinal Mantar İlaçları Nelerdir?

Vajinal mantar hastalıklarında ağızdan alınan ilaç tedavisinde genellikle etken maddesi itrakonazol olan ilaçlar kullanılır. Bu kapsamda genellikle aşağıda belirttiğimiz ilaçlar hekimler tarafından reçete edilmektedir:

 • Funit : 100 mg 4, 15 ve 30 paketler halinde.
 • Sporanox : 100 mg 4, 15 ve 28 paketler halinde.
 • Itraxyl : 100 mg 4, 15 ve 28 paketler halinde.
 • Itraspor : 100 mg 15 ve 28 paketler halinde.

Ağızdan alınan ilaçların yan etkileri oldukça fazladır. Bir çok hekim alternatif tedavi yöntemlerini uyguladıktan sonra ağızdan alınan ilaç tedavisini uygular.

Özellikle burada belirtilen ilaçların karaciğere etkileri oldukça fazladır. Ancak vajina mantarında genellikle bir günlük yada 3 günlük tedavi uygulanır. İlaç prospektüsünde nasıl kullanılacağı ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Hastalığınız ile alakalı tedavi sürecini kesinlikle hekim kararı ile başlatınız. İlaç tedavisini kesinlikle hekiminizin reçete etmesi ile uygulayınız. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi kontrolsüz ilaç kullanımı vücudun başka bir yerinde ki dengeyi bozacaktır.

Vajina Mantarı Krem yada İlaç Kullanmadan İyileşir mi?

Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Çünkü hastalığın oluşması da iyileşme süreci de kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Değerli hanımlar, yukarıda da ifade ettiğimiz gibi vajinal mantar hastalığının oluşması vücudun başka bir bölgesinde oluşan mantar hastalığının ortaya çıkma sürecinden farklılık gösterir.

 • Genital bölgede ki iyi mikroorganizmaların çeşitli sebeplerle yok olması sonucu mantarlar bu bölgede rahat bir şekilde yaşamaya başlar.
 • Dolayısı ile hastalığın oluşması da iyileşmesi de tamamen bağışıklık sistemine bağlıdır.
 • Hastalığın belirtilerinin ortaya çıkması da tamamen bağışıklık sistemine bağlıdır. Bir çok kadınının vajinal bölgesinde mantar olmasına rağmen bağışıklık sisteminin iyi işlemesinden dolayı hastalık belirtileri ortaya çıkmaz.
 • Yukarıda ifade ettiğimiz belirtilerin sizde olması durumunda Jinekolojik muayenenizi yaptırmanızı ve tedavi sürecinize hekiminizin karar vermesini tavsiye ederiz.

Vajina Mantarı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Tedavi süresi hastalığın sebeplerine bağlı olarak değişir. Ağızdan alınan ilaçlar bir yada 3 günlük uygulanırken, tek doz şeklinde kullanılan ilaçlarda vardır.

Ağızdan alınan ve yukarıda isimlerini sıraladığımız ilaçlar vajinal enfeksiyonlarda 1 yada 3 gün şeklinde uygulanır.

 • Günde 2 defa 2’şer tablet şeklinde bir gün olarak, yada günde 1 defa 2 tablet şeklinde 3 gün olarak kullanılır.

Vajinal Mantar Hastalığı Yeniden Tekrar Edebilir mi?

İlaç tedavisinin ardından hastalığınız çok yüksek ihtimal iyileşecektir. Ancak yukarıda vajinal bölgede oluşan mantar hastalığının sebeplerini ifade ettik.

 • Bu sebeplerden herhangi birinin sizde olduğunu düşünüyorsanız öncelikle bu sebepleri ortadan kaldırmanız gerekir. Zira ilaç tedavisinin ardından iyileşme sağlanmış olsa da sebepleri ortadan kaldırmadığınız için hastalığınız tekrar edebilir.

Örneğin : Başka hastalıklardan dolayı sürekli antibiyotik kullanmak zorunda kalan bir kişinin kullanmış olduğu antibiyotiğin yan etkilerine karşı önlem alması gerekir.

Genital bölgenin doğal florasının bozulmaması için muhakkak hekiminize danışmanız gereklidir. Bu durum hastalığa sebep olan nedenlere bağlıdır.

Sürekli antibiyotik kullanmak zorunda kalan bir hastada, sürekli vajinal bölgesini sabun ile yıkayanlarda genital flora bozulacağından dolayı hastalık iyileşse bile yeniden ortaya çıkabilir.

Vajinal Mantar Hastalığına Yakalanmamak İçin Yapmanız Gerekenler

Kadınların yüzde 75’i ömürlerinde bir defada olsa bu hastalığa yakalanmaktadır. Dolayısı ile bütün kadınların aşağıda sıraladığınız önlemleri uygulaması sağlıkları açısından önem arz etmektedir.

 • Vajinal duş almayınız,
 • Vajinal tamponu sürekli kullanmayınız,
 • Genital sprey ev parfümler flora dengenizi bozabilir. Kimyasal şeylerden uzak durunuz.
 • Prezervatif hijyenine ve parfümlü olmamasına dikkat ediniz.
 • Pamuklu iç çamaşırı giyiniz ve günlük muhakkak değiştiriniz. Nemli ve ıslak kalmamasına dikkat ediniz.
 • Aşırı kilolardan sakınınız. Aşırı kilolu insanlarda genital bölge nemli olmaktadır.
 • Gereksiz yere antibiyotik kullanmaktan sakınınız.

Vajina Mantar Enfeksiyonu Bulaşır mı?

Evet bu hastalık eşinize bulaşabilir. Dolayısı ile hastalığınız iyileşene kadar cinsel ilişkinize ara vermenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca cinsel ilişki tedavi sürecini uzatabilir ve kaşıntıdan dolayı tahriş olan bölgenizde acıya sebep olabilir.

Источник: https://ilacsaglikrehberi.com/vajinal-mantar-enfeksiyonunun-nedenleri-tedavisi-ve-ilaclari

Diyabet Vajinal Maya Enfeksiyonlarına Neden Olabilir?

Diyabet ve Vajinal Mantar Enfeksiyonları
Diyabet Vajinal Maya Enfeksiyonlarına Neden Olabilir?

< diyabet ve Maya Enfeksiyonları: Bir Bağlantı Var mı? Kandidiasis olarak da bilinen bir maya enfeksiyonu, mantar enfeksiyonunun bir türü olup, tahriş, kaşınma ve deşarja neden olabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonları en sık görülür. 4 kadından 3'ünde en az bir adet vaginal mantar enfeksiyonu olacaktır. Tüm kadınların yaklaşık yarısı iki ya da daha fazla yaşayacaktır.

Birçok şey, diyabet gibi durumlar da dahil olmak üzere, maya enfeksiyonu riskinizi artırabilir. Bunun nedenini ve bunu önlemek için ne yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Diyabet ve maya enfeksiyonları İlişki nedir?

2013 araştırmacıları, yüksek kan şekeri ve vajinal maya enfeksiyonları arasında önemli bir bağlantı bulmuşlardır. Bu çalışma, kadın ve çocuklarda Tip 1 diyabet.

2014 yılına ait bir araştırmaya göre, tip 2 diyabetli kadınlar vajinal maya enfeksiyonu riski daha yüksek olabilir . Bunun kan şekerinin genel seviyelerinin yüksekliğinden mi yoksa başka bir faktörden mi kaynaklanıp kaynaklanmadığı açık değildir.

Maya şeker tükürür. Diyabetiniz iyi kontrol edilmiyorsa, kan şekeri seviyeleri mantıksız yüksek seviyelere çıkabilir. Şekerdeki bu artış mayanın özellikle vajinal bölgede büyümesine neden olabilir. Vücudunuz yanıt olarak bir maya enfeksiyonu geliştirebilir.

Kan şekeri seviyenizi korumanız, enfeksiyon riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Diyabetiniz varsa, vajinal maya enfeksiyonları için periyodik taramaya tabi tutulmalısınız. Tedavi edilmediği takdirde bazı kandidiaz türleri ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Sizin için en iyi tarama programını doktorunuzla konuşun.

Vajinanız doğal olarak maya ve bakteri karışımını içerir. İkisi arasındaki denge kesilmediği sürece maya kontrol altında kalacaktır.

Bir çok şey bu dengeye müdahale edebilir ve vücudunuza aşırı miktarda maya üretebilir.

 • belirli antibiyotiklerin alınması
 • doğum kontrol hapları alan
 • hormon terapisi uygulanan
 • bağışıklık sisteminin bozulmuş olması
 • cinsel aktiviteye girme
 • hamile kalma

Herkes bir maya geliştirebilir cinsel olarak aktif olup olmadıklarına bakılmaksızın. Mantar enfeksiyonları cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) olarak düşünülmemektedir.

Teşhis Tanı konmuş bir maya enfeksiyonu nasıl?

Bir maya enfeksiyonu semptomları yaşıyorsanız doktorunuza danışın. Tedavinize yardımcı olabilirler ve belirtileriniz için diğer nedenleri de ekarte edebilirler.

Vajinal mantar enfeksiyonlarının cinsel yolla bulaşan hastalıklarla aynı belirtilerin çoğuna sahip olması nedeniyle tanıdan emin olmanız önemlidir. Tedavi edilmediğinde, CYBE'ler daha ciddi ve uzun vadeli sonuçlar doğurabilir.

Randevunuz sırasında doktorunuz sizden belirtilerinizi belirtmenizi isteyecektir. Ayrıca, alabileceğiniz tüm ilaçları veya sahip olabileceğiniz diğer koşulları soracaklar.

Doktorunuz tıbbi profilinizi değerlendirdikten sonra pelvik bir muayene yapacaktır. Önce dış genital bölgenizi herhangi bir enfeksi- yon belirtisi açısından inceliyorlar. Sonra vajinanıza bir spekulum yerleştiriyorlar. Bu vajinal duvarlarınızı açık tutarak doktorunuzun vajinanızın ve serviksin içine bakmasını sağlar.

Doktorunuz, enfeksiyona neden olan mantar tipini belirlemek için vajinal sıvınızdan bir numune alabilir. Enfeksiyonun arkasındaki mantar tipini bilmek, doktorunuzun sizin için en etkili tedavi seçeneklerini reçete etmesine yardımcı olabilir.

Tedavi Maya enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?

Hafif ila orta dereceli maya enfeksiyonları genellikle krem, merhem veya fitil gibi topikal bir tedavi ile temizlenebilir. Tedavinin seyri ilaca bağlı olarak yedi güne kadar sürebilir.

Ortak seçenekler şunlardır:

 • butoconazole (Gynazole-1)
 • clotrimazole (Gyne-Lotrimin)
 • miconazole (Monistat 3)
 • terconazole (Terazol 3)

Bu ilaçlar sayaç ve reçeteyle.

Doktorunuz flukonazol (Diflucan) gibi tekli doz oral ilaç öneride bulunabilir. Belirtileriniz daha şiddetli ise, enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olmak için üç ayrı aralıklarla iki tek doz almanız önerilebilir.

Doktorunuz, enfeksiyonun eşinize yayılmasını önlemek için seks sırasında prezervatif kullanmanızı isteyebilir.

Şiddetli maya enfeksiyonları

Daha ciddi maya enfeksiyonları, uzun süreli vajinal terapi ile tedavi edilebilir. Bu genellikle 17 güne kadar sürer. Doktorunuz bir krem, merhem, tablet veya fitil ilacı tavsiye edebilir.

Bunlar enfeksiyonu temizlemiyorsa veya sekiz hafta içinde geri dönerse, doktorunuza bildirmek önemlidir.

Tekrarlayan maya enfeksiyonları

Eğer maya enfeksiyonunuz geri gelirse, doktorunuz maya büyümesini önlemek için bir bakım planı geliştirmek için sizinle birlikte çalışır. Bu plan aşağıdakileri içerebilir:

 • başlamak için iki haftalık bir ilaç dersi> altı aylık haftalık bir flukonazol tableti
 • haftada bir altı aylık klotrimazol fitil
 • Diyabetli kadınlar için tedavi < Araştırmacılar, 2007 araştırmasında, diyabet hastalarının maya enfeksiyonu gelişen kadınların yarısından fazlasının, belirli bir mantar türüyle

Candida glabrata

olduğunu keşfettiler. Ayrıca, bu mantarın çok uzun süren fitil ilaçlarına tepki verdiğini bulmuşlardır. Bir süpürücü ilaç vermek isterseniz bunu doktorunuzla konuşun. Bunun sizin için en iyi tedavi seçeneği olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilirler. PreventionHelefik mantar enfeksiyonlarını nasıl önleyebilirim?

Kan şekerinizi kontrol etmek dışında, koruyucu yöntemler diyabetsiz kadınlarla aynıdır.

Vajinal maya enfeksiyonlarına yakalanma riskinizi azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

Vajinal alanı daha nemli hale getirebilecek sıkı giyimli giysileri kullanmaktan kaçınmak

: pamuklu iç çamaşırı giymek, nem seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir

 • Mayolar değiştirin ve giysilerinizi kullanmayı bitirdikten sonra egzersiz yapın
 • çok sıcak banyolardan kaçınarak veya sıcak küvetlerde oturarak
 • Duşlardan veya vajinal spreylerden kaçınarak
 • tamponlarınızı veya menstrüel pedlerinizi sık sık değiştirin < Parlak menstrüel pedlerden veya tamponlardan kaçınma
 • Okumaya devam edin: Vaginal mantar enfeksiyonlarına yönelik ev ilaçları “
 • Görünüm Nelerdir?
 • Eğer bir maya enfeksiyonunuz olduğundan kuşkulanıyorsanız, doktorunuza danışın. Belirtilerinizin nedenini bulmanıza ve sizi en iyi tedavi yoluna sokmanıza yardımcı olabilirler. Tedavi ile vajinal maya enfeksiyonları tipik olarak 14 gün içinde giderilir.

Şeker hastalığının maya enfeksiyonlarına neden olan faktör hakkında doktorunuzla konuşun. Diyabet yönetim planınızı değerlendirebilir ve bakımdaki herhangi bir kesintiyi düzeltebilirsiniz. Ayrıca, kan şekeri düzeylerini kontrol etmenize yardımcı olabilecek daha iyi uygulamaları önerebilirler.

Daha fazla bilgi: Diyabet kadınları nasıl etkilemektedir: Semptomlar, riskler ve daha fazlası “

Источник: https://tr.oldmedic.com/can-diabetes-cause-vaginal-yeast-infections-5321

Vajinada Mantar Görüntüleri Resimli En İyi Vajinal Mantar İlacı-Selmasultan

Diyabet ve Vajinal Mantar Enfeksiyonları

Vajinal mantar enfeksiyonu vajinada bulunan Candida albican isimli mantarın kontrolsüzce çoğalması sonucu meydana gelen bir cilt hastalığıdır. Bu durum kadınlarda görülen yaygın bir enfeksiyondur ve kolaylıkla tedavi edilebilir. Tedavi için doktorunuz antifungal krem veya tablet reçete edecektir.

Vajinada Mantar Belirtileri Nelerdir?

 • Vajina ve vulvada yoğun kaşıntı hissi
 • Süzme peynire benzeyen vajinal akıntı
 • Yoğun, kokusuz ve kremsi vajinal akıntı
 • Vajinal ağrı, özellikle cinsel ilişki veya adet dönemi sırasında
 • Vulvada ödem ve iltihaplanma
 • Ağrılı idrar
 • Vajinada acı ve kızarıklık
 • Ağrılı cinsel ilişki
 • Vajinanın şişmesi
 • Vajinada yanma hissi
 • Bazı vakalarda hafif kanama
 • İdrar yaparken ve cinsel ilişkide yanma hissi

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Sebepleri

Vajinal mantar enfeksiyonun temel nedeni vajinada mantar hücreleri veya candidanın mantarının kontrolsüzce çoğalmasıdır. Bu duruma neden olabilen faktörler:

 • Şekerli gıdalar dahil kötü beslenme alışkanlıkları. Şeker mantar hücreleri ve zararlı mikroplu beslediğinden rafine şeker ve şekerli gıdaların aşırı tüketimi
 • Zayıf bağışıklık sistemi
 • Hamilelik ve adet döngüsünde yer alan hormonsal değişimler
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Antibiyotikler gibi ilaçların yan etkileri
 • Hijyen zayıflığı, taharetlenmemek
 • Dar kıyafetler giymek
 • Aşırı antibiyotik kullanımı
 • Menopoz, hamilelik ve emzirmeyle tetiklenen hormonal dengesizlik
 • Vajinal sprey gibi ürünler kullanmak
 • Kemoterapinin yan etkisi olarak
 • Doğum kontrol hapları ve kortizon ilişkili ilaçlar bağışıklık sistemini zayıflatabilir.
 • Hamilelik ve diyabet gibi bazı medikal durumlar buna neden olabilir
 • Uykusuzluk hastalığı ve stres
 • Kortizon kullanımı
 • Vajinal duş, vajinada parfüm ve antiseptiklerin kullanımı doğal dengeyi bozabilir ve problemlere neden olabilir
 • Diyabet (Şeker hastalığı): Eğer diyabetiniz iyi kontrol edilmezse, vajinanın mukus membran yapısındaki şeker artışı mantarlar için gelişme yeri oluşturabilir.

Vajinal Mantar İçin İlaç İsimleri

 • Travazol Krem
 • Pruzon Krem
 • Coresatin krem
 • Ketoral %2 40 Gr Krem
 • Gyno-trosyd Vajinal Krem
 • Zalain %2 20 Gr Krem
 • Funit hap
 • Trovagen
 • İtraspor
 • Gyno-Travogen fitil

Vajinal mantar ilacı fiyatları 15-60 TL arası değişmektedir. Bu ilaçlar reçetesiz olarak eczaneden alınabilir.

Yoğurt

Yoğurt vajinada mantar için doğal çözümlerdendir. Vajinanız üzerine biraz sade yoğurt uygulayın. Yoğurtta bulunan “yararlı” bakteriler alandaki “iyi” ve “kötü” bakteri dengesini yeniden kazandıracaktır. Günde iki kez uygulanmalıdır: sabah 1 kez ve uyumadan önce 1 kez.

Sarımsak

Sarımsakta bulunan antifungal, antibakteriyal ve doğal antibiyotik bileşenleri herhangi bir tür mantar enfeksiyonunun tedavisinde oldukça etkili olabilir. Birkaç diş sarımsak ezin ve macun yapın.

Sarımsak macununu doğrudan etkilenen cilt bölgesi üzerine uygulayın. Doğranmış sarımsak dişini tülbente sarın ve bölge üzerine çok nazik şekilde dokundurun.

Eğer taze sarımsağınız yoksa sarımsak yağını E vitamini yağı ve birkaç damla hindistan ceviziyle seyrelterek etkilenen cilde uygulayın.

Aynı zamanda günde iki tane sarımsak tableti veya birkaç taze diş sarımsak da tüketebilirsiniz. Taze sarımsak tüketmek kötü nefese neden olabilir ancak mantar enfeksiyonları tedavisinde oldukça etkilidir.

Bol Bol Su İçin

Vajinal mantar enfeksiyonu olan kişi günde 8-10 bardak su içmelidir. Bu vücudunuzda bulunan tüm toksinlerin dışarı atılmasına fayda sağlayacaktır ve mantara neden olan enfeksiyon için şifa olacaktır. Böylece vajinal mantar enfeksiyonu daha uzun süre hayatta kalamayacak ve siz iyileşeceksiniz.

Elma Sirkesi

Hem elma sirkesi hem de beyaz sirke vajinal mantar enfeksiyonundan kurtulmaya yardımcı bazı faydalı bileşenler içerir.

 • 2 yemek kaşığı elma sirkesini 1 bardak sıcak suya karıştırın ve birkaç gün boyunca günde 2 kez için.
 • Diğer yöntem bir leğene sıcak su koyun, içine biraz sirke ekleyin. Vajina ve makat bölgeniz bu suya girecek şekilde bu suda 1 saat oturun. Kısa sürede cilt tahrişi ve kaşıntı azalacak, mantar geçecektir.
 • Alternatif olarak elma sirkesi veya beyaz sirkeyi içme suyuyla seyreltin ve haricen cildin etkilenen bölgesine uygulayın. Yarım saat kadar bekletin ve sonra suyla durulayın.

Kekik yağı

Kekik yağı antifungal bileşenler içerir ve aynı zamanda bağışıklık sisteminiz için güçlendiriniz

 • Bu yağı vajina bölgesinde mantar olan yere uygulayabilirsiniz. Kekik yağı tek başına kullanıldığında cildi tahriş edebileceğinden uygulamadan önce zeytinyağı ile seyreltin.

mantarvajina hastalıkları

Источник: https://selmasultan.com/vajinada-mantar-goruntuleri-resimli-en-iyi-vajinal-mantar-ilaci

Vajinal Enfeksiyonlar İçin 15 Doğal Tedavi Yöntemi

Diyabet ve Vajinal Mantar Enfeksiyonları

Kadınların en hassas bölgelerinden biri olan genital bölge, yapısı ile mikrop kapmaya müsaittir. Genital bölgenin dıştan içer doğru kıvrımlı oluşu ve çoğu zaman nemli olması sebebi ile özellikle mantar enfeksiyonları için iyi bir konak alanıdır. Mantar hücreleri karanlık, nemli ve sıcak alanlarda iyi ürer ve faaliyet gösterir.

Kadınlarda genital bölgenin bir parçası olan vajina ağzı ve vajina içi enfeksiyonlar için en uygun yerdir.

Cinsel ilişki sırasında kondom kullanmamak, çok partnerli ilişki yaşamak, kişisel hijyen ve temizliğe özen göstermemek, aşırı kimyasal içerikli vücut şampuanlar veya intim jeller kullanmak, naylon veya hava geçirmeyen iç çamaşırları giyinmek ve aşırı dar pantolon veya etekler vajinal enfeksiyonların oluşmasına neden oluyor.

Biraz dikkat ederek ve uygulayacağınız birkaç basit yöntem ile vajinal enfeksiyonlardan kurtulabilirsiniz. Kadınların büyük bir çoğunluğunda görülen vajinal enfeksiyonlar için birçok doğal tedavi yöntemi bulunuyor. Bu yazıda sizlere doğal ve pratik tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

Vajinal enfeksiyonlar kadınların en az % 75’inde en az bir defa meydana gelen bir sorundur. Vajinal enfeksiyonlar çoğunlukla mantar kaynaklıdır. Bu enfeksiyonlar kendilerini vajinada kaşıntı, kuruluk ve akıntı şeklinde gösterir.

İlerlemiş vajinal enfeksiyonlarda ise vajinada yaraların görülmesi, şiddetli kaşıntı ve kanamalara da rastlanır.

Genital bölgeden bulunan mantar hücreleri; aşırı stres, psikolojik sorunlar, bağışıklığın düşmesi, yoğun antibiyotik kullanımı ve sık partner değiştirmekten dolayı faaliyete geçer ve vajinal enfeksiyonlar olarak kendini gösterir.

Kadınlarda görülen vajinal enfeksiyonlar eğer kadın partnere sahip değil ise tekil olarak, eğer bir partneri var ise de çiftli tedavi yöntemi uygulanarak geçirilmeye çalışılır. Bizler sizlere bu yazıda evde çok pratik şekilde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Hint bektaşi üzümü halk arasında ” amla ” olarak adlandırılır. Bu üzüm yoğun oranda C vitamini içerir. Vajinal enfeksiyonların önlenmesinde vücut direncinin yüksek olması gerekir. Hint bektaşi üzümü de vücudun ihtiyacı olan direnci sağlar.

Hint bektaşi üzümünü birkaç madde ekleyerek daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Hint üzümünün tozundan birkaç kaşık bir kaseye alın ve içine yeterli miktarda bal ekleyin.

Bu karışımı haftada en az 2 defa yiyerek vajinal enfeksiyonlardan korunabilirsiniz.

2. Bal

Bal içeriğinde yoğun oranda doğal şeker bulundurur. Ayrıca balın temizleyici ve koruyucu özelliği vardır. Hakiki balı vajinal enfeksiyon bulunan bölgeye sürerek biraz bekletin daha sonra yıkayarak o bölgedeki mantarların çoğalmasını önleyebilirsiniz.

Safran oldukça pahalı bir baharat olmasının yanından antiseptik ve antioksidan özelliği bulunuyor. Bu yönü ile vajinal enfeksiyonlar tedavisinde çok etkilidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi yönü ile de vajinal enfeksiyonlar tedavisinde fayda sağlıyor. 1 çay kaşığı safranı çeyrek bardak suya ekleyin ve bu karışımı kaynatın.

Karışımda su azalınca tekrar 1 bardak suya ekleyin ve aralıklarla bu suyu tüketin. Kısa sürede vajinal enfeksiyonun azaldığını göreceksiniz.

4. Yoğurt

Yoğurt yoğun oranda probiyotik içerir. Probiyotikler mantarların vücutta üremesini engeller. Vajinal enfeksiyonlardan korunmak isteyen kişilerin mutlaka yoğurt tüketmesi gerekir. Hem vücut direnci aratacak hem de vajinal enfeksiyonu doğal olarak tedavi edeceksiniz.

5. Elma Sirkesi

Vajinanın ortamı asidiktir ve vajinal enfeksiyonlar asidin azalması ile ortaya çıkar. Elma sireksinin antiseptik ve asidik özelliği vajinanın florasının dengelenmesine fayda sağlar. Vajinal enfeksiyonlar ve buna bağlı vajinal iltihaplanmalarda elma sirkesi oldukça uygun bir bitkisel tedavi yöntemidir. Elma sirkesi ile tedavide vajina ortamının PH sı yerine gelir.

Aynı zamanda vajinadaki kötü kokunun da önüne geçilir. Elma sirkesini vajinal enfeksiyon tedavisinde kullanmak için; doğal elma sireksi ve saf suyu eşit miktarda karıştırın ve haftada iki defa vajinal duş şeklinde uygulayın. Ya da 1 litre suya yarım çay bardağı elma sirkesi ekleyerek günde 2 bardak için . Bu şekilde kısa sürede vajinal enfeksiyonlardan kurtulabilirsiniz.

6. Papatya Çayı

Papatya çayı cildi temizleme özelliği bulunur. Vajinal enfeksiyonlarda sorunlu bölgeyi mikroptan arındırmak için papatya çayı kullanılabilir. Demlenmiş ve soğutulmuş papatya çayını pamuk yardımı ile vajinaya önden arkaya doğru sürün. Bu işlemi haftada 3 kez tekrarlayın.

7. Nar

Nar kırmızı bir meyve oluşu antioksidanlar açısından çok yoğun olduğunu gösterir. Sürekli olarak tüketilen narın vücut direncini arttırdığı da biliniyor.

Narın hem kabuğu hem de tanelerini tüketerek vajinal enfeksiyonlardan kurtulabilirsiniz. Nar suyunu günde en az bir bardak içebilirsiniz. Nar kabukları ve tane karabiberi öğüterek macun haline getirin.

Bu karışımı su ile karıştırarak tüketirseniz vajinal enfeksiyonlardan kurtulabilirsiniz.

8. Karbonat

Karbonatın faydası olmadığı bir yer biliyor musunuz? Önemli bir temizleyici olan karbonat vajinal enfeksiyonlar tedavisinde doğal bir yöntem olarak tercih edilebilir. 1 litre suya 1 yemek kaşığı karbonat ekleyerek günde 1 defa vajinal duş almanız vajinal enfeksiyonları giderecektir.

9. Çemen Otu Tohumları

Çemen otunun tohumları bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanında genital bölgedeki PH yı düzenler ve östrojen seviyesinin artmasını da sağlar. Bu özelliği ile vajinal enfeksiyonlarda doğal olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir.

Vajinal enfeksiyonlar tedavisinde, 2 yemek kaşığı çemen otu tohumunu 4 su bardağı su ile kaynatın. Soğumaya bıraktığınız karışımı süzdükten sonra, vajinaya aralıklarla uygulayabilirsiniz.

Dilerseniz çemen otu tohumlarını toz haline getirip balla karıştırarak da tüketebilirsiniz.

10. Bitki Yağları

Bitkilerin özünde bulunan doğal yağlar vajinal enfeksiyonlar tedavisinde sıkça kullanılıyor. Bu amaçla steril bir küveti yarıya kadar su ile doldurun. Ardından birkaç damla çay ağacı yağı ile kekik yağın damlatın. Bu suyun içerisine oturarak vajinal enfeksiyonların azalmasını sağlayabilirsiniz.

11. Hint Leylağı

Hint leylağının antiseptik özelliği vardır. Bu özelliği ile vajinada kaşıntı ve iltihabı önler. Hint leylağının yapraklarını suda kaynatın ve bu suyu dinlendirin. Dinlenmiş suyu vajinal duş yaparak vajinaya uygulayabilirsiniz.

12. Sarımsak

Doğal antibiyotik olan sarımsak aynı zamanda anti septik özelliği ile de bilinir. Sarımsağın anti fungal özelliği ile vajinal enfeksiyonlarda baş ağrıtan mantarların da yok edilmesinde çok etkilidir. 1 baş sarımsağı ezdikten sonra 1 kase yoğurda karıştırarak vajinaya pamuk ile uygulayarak vajinal enfeksiyonlardan kurtulabilirsiniz.

13. Okra

Vajinal enfeksiyonlar sıklıkla kullanılan bir bitki olan okra iltihap giderici özelliği ile bilinir. 100 gram okrayı yarım litre suda kaynatarak dinlendirin. Bu karışımı günde 3 defa su ile seyrelterek içerseniz vajinal enfeksiyonlardan doğal olarak kurtulabilirsiniz.

14. Lavanta

Lavantada doğal yağlar bulunmasından dolayı vücudu dışarıdan gelecek olan toksinlere karşı korur. Vajinal enfeksiyonların bulunduğu alana birkaç damla lavanta yağı veya lavanta suyu uygulamak bu bölgenin temizlenmesine ve vajinal enfeksiyonlardan arındırılmasını katkı sağlar.

15. Altın Mühür Otu

Altın mühür otu içeriğinde berberin ve hidrastin bileşikleri bulundurur. Bu bileşikler antioksidan özelliğindedir.

 Vajinal enfeksiyonların meydana gelmesine neden olan bağışıklık sistemi düşüklüğünde bu bitkinin tüketimi olumlu etkide bulunur. Aynı zamanda temizleyici özelliği de vardır.

Altın mühür otu, ekinezya ile karıştırılarak çay olarak tüketilmesi önerilir. Ya da altın mühür otunu kapsül şeklinde tüketmek Vajinal enfeksiyonlardan korunmaya fayda sağlayacaktır.

Источник: https://evdesifa.com/vajinal-enfeksiyonlar-icin-15-dogal-tedavi-yontemi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.