Diyabete Bağlı Göz Hastalığının Tedavisi Mümkün

Şeker Hastalığının Neden Olduğu Göz Hastalıkları – Diyabetik Retinopati Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Diyabete Bağlı Göz Hastalığının Tedavisi Mümkün

Şeker hastalığı metabolik bir hastalıktırve tüm vücuttaki kılcal damarları, küçük damarları zaman içerisinde etkiler.

Vücutta insülinin ya yeterince salgılanmaması, buna tip 1 diyabet denilir ve daha erken yaşlarda çocukluk dönemlerinde başlayabilir ya da vücutta insülin salgılanmasına rağmen dokularda yeterince etkili kullanılmaması şeklinde ifade edilebilecek tip 2 diyabet hastalığı bu erişkin yaşlarda ortaya çıkan ve yanlış beslenme, yanlış yaşam tarzı ve daha kilolu kişiler (obezite) ile ilişkilendirilen tip diyabettir.

Zamanla vücuttaki şeker değerinin artması dokulardaki metabolizmayı bozarak küçük kılcal damarların yapısının değişmesine neden olur. Şeker hastalığıkronik bir hastalıktır. Özellikle hastalığın başlamasından 5-10 yıl sonra zaman içerisinde vücuttaki küçük damarları etkiler.

El ve ayaklarda bulunan, sinirleri besleyen ince damarlar etkilenir. Böbrek damarları da bu damarlardan dır. Gözde bulunan retina dokusu, metabolizması en yüksek ve çok hızlı çalışan bir dokudur. Bu nedenle oksijene, beslenmeye ve damar yolu (dolaşım sistemi) ile gelen tüm maddelere ihtiyacı vardır.

Diyabetik retinopati belirtileri

Retinayı besleyen iki tip damar vardır ve bu damarlarda şeker hastalığından dolayı tıkanma, bozulma başlar ve buna bağlı olarak damarlarda dolaşan kan retina içerisine sızma meydana getirir ve retinada özellikle görme noktasında ödeme, sıvı toplanmasına ve görme bozukluğuna yol açabilir.

Ayrıca beslenemeyen, kan gitmeyen retinanın kendisi savunma mekanizması olarak yeni damar yapmaya çalışır fakat bu damarlar hassas, kırılgan çatlamaya ve kanamaya yatkın damarlar olur, bu da retinanın yüzeyinde ve içerideki jel tabakaya doğru kanama oluşması sonucu gözün içinde görüşü etkileyen koyu renkli bir perde şeklinde görülür.

Bu durum görmeyi bir anda çok ciddi bir şekilde azalttığı gibi körlüğe sebep olabilir. Diyabetik retinanın diğer belirtileri ise gözde küçük benekler, çizgiler, bulanık görme, gece iyi görmeme ve parlak ya da loş ışığa uyum sağlayamama gibi belirtilerdir.

Şeker hastalarında göz muayenesi

Şeker hastalığının tanısı tespit edildikten sonra, mutlaka bir göz muayenesinin yapılması ve elde edilen bulguların not edilmesi gerekir. Şeker hastalığı bulguları, bazende göz muayenesinde meydana çıkmaktadır. Şeker hastalığı tanısı ilk konulduğu zamanlarda yılda bir göz muayenesi yapılması önemlidir.

Şeker hastalığında göz muayenesi, gerektiğinde gözün damarlarını gösteren Fundus Flourescein Anjiografisi (FFA), denilen göz dibi anjiyosu muayenesi (damardan bir boyalı madde verdikten sonra hastanın gözünün damarlarının filmini yaklaşık 10 dakika süre ile çeken tetkik) yapılır. Bu tetkik göz muayenesinde çok önemlidir. Bu tetkik gözün sistemini incelemede ve tanıda yardımcı olan değerli bir tetkiktir.

Yine tanıda, özellikle sarı noktada şekere bağlı sıvı birikmesi, ödem, yağ sızması gibi kanamaları gösteren optik koherens tomografi (OCT) denilen, hastaya yan etkisi olmayan yöntem de tanıda yardımcı olur. Bu tetkikler sayesinde şeker hastalığına bağlı göz problemlerinin olup olmadığı, derecesi, şiddeti ve yaygınlığı net bir şekilde anlaşılır ve buna göre tedavi planı yapılır.

Diyabetik retinopati nedir

Şeker hastalığına bağlı göz hastalıklarının tedavisi

Diyabetikretinopati tedavisi çok büyük önem taşımaktadır. Öncelikle evresi belirlendikten sonra, erken evrede ve belli bir tutulum yok ise koruyucu tedavi ve düzenli kontrol, hastanın gerekenleri düzgün bir şekilde uyması ve diğer risk faktörlerini kontrol altına alması ileride oluşacak sorunları geciktirir veya önleyebilir.

Yeni kanamaların olmadığı evrelerde hastaların 3-4 ayda bir muayene yapılması ve göz anjiyografisi çekilerek takip edilmesi gerekir. Eğer gözün retina tabakası içerisindeki damarlarda ani kanama başlama riski olur ise bu durumda 3-4 seanslık lazer tedavi uygulanır. İleri dönmelerde gerekirse bu tedavi tekrar uygulanabilir.

Lazer tedavisinde hasta herhangi bir ağrı, acı hissetmez ve bu işlemin bir seansı genellikle 15 dakika kadar sürer. Bu tedavi sonrası hasta düzenli olarak takip edilir. Düzenli takip ve tedavi edilen şeker hastalarında görme kaybı önlenebilir, bu nedenle şeker hastalarının düzenli olarak göz muayenesi yaptırmaları son derece önemlidir.

Ayrıca retinopatinin ileri aşamalarında göz içine kanamalar ve retinal yüzeyde, sinir ağında zarlar geliştiğinde vitrektomi ameliyatına gerek duyulabilir.

Bu ameliyat, gözün içindeki boşluğu dolduran, viterus adı verilen jelin alınmasıdır. Ameliyat süresi vakaya ve hastaya göre değişiklik gösterdiği gibi yaklaşık 1 saat sürer.

Ameliyattan sonra göz 24 saat kapalı kalır ve hastalar 2 saat sonra taburcu olabilir.

Şeker hastaları gözlerini nasıl korumalı

 1. Öncelikle çok iyi bir şekilde dahiliye (iç hastalıkları) bölümünün kontrolünde olmaları gerekir. Hastalar kendi güvendikleri dahiliye uzmanı tarafından takip edilmelidir.
 2. Şeker seviyelerini korumalı, mümkün olduğunca sabah akşam kan şekerleri ölçülmeli, eşlik edebilecek yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkları kontrol altında tutmaları önemlidir.

 3. Şeker hastalığı tanısı alındıktan sonra mutlaka temel göz muayenesi yapılmalıdır. Tanı konulduktan sonra gözde bir sorun olmasa bile, mutlaka senede 1-2 defa göz muayenesinin yapılması ve gözde belirtiler var ise gereken tedavinin göz doktoru tarafından uygulanması gerekmektedir.

 4. Şeker hastaları hareketli bir yaşam tarzı, düzenli yürüyüş veya egzersiz, sağlıklı ve dengeli beslenme, özellikle glisemik indeksi daha düşük gıdalar ile beslenme sayesinde göz sağlığını ve genel sağlığı koruyabilirler.
 5. Şeker hastalığı körlüğe neden olabilir.

  Eğer hastalar gerekli muayenelerini yaptırmaz, tedavilerini uymaz, beslenmelerini dikkat etmez, egzersizlerini yapmaz, ilaçlarını düzenli kullanmaz ve hareketsiz bir yaşam sürerler ise şeker hastalığı körlüğe sebep olabilir.

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/seker-hastalg-ve-goz-rahatszlklar/

Diyabete bağlı göz hastalığı

Diyabete Bağlı Göz Hastalığının Tedavisi Mümkün

Diyabet paketi kötü sürprizlerle dolu. Bu kez de içinden diyabete bağlı göz hastalığı yani diyabetik retinopati çıkıyor.

Diyabete bağlı göz hastalığı diğer adıyla diyabetik retinopati kan şekerinin yükselmesi durumunda ortaya çıkar. Tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir.

Diyabetik retinopati yani diyabete bağlı göz hastalığı kan şekeri yüksek olan diyabet hastalarının yakasında olan bir hastalık.

Diyabet hastalığının nedeni kandaki şeker ya da glikoz oranının uzun bir süre boyunca yüksek olması. Çok fazla olan kan şekeri gözün arkasındaki damarlara zarar verebilir.

Görme kaybı yaşamamak için retinaya ihtiyacı olduğu kadar besin gitmeli. Daha fazla gitmesi engellenmeli.

Retina, gözün arkasındaki ışığa karşı hassas sinir dokusu. Işık gözün önünden içeri girdiğinde retina ışınları elektriksel vuruşlar olarak beyne iletir. Beyinde görüntünün iletildiği alanın adı görme merkezi.

Beyin daha sonra her iki gözden de aldığı görüntüleri teke indirir ve üç boyutlu hale getirir. Bu özellik sayesinde derinliği ve uzaklığı tahmin edebiliriz. Retina olmadan göz beyinle iletişime geçemez.

Bu da görmeyi imkansız hale getirir.

Diyabetik retinopati diyabet retinadaki ince damarlara hasar verdiğinde ortaya çıkar. Diyabete bağlı göz hastalığının başlangıç aşamasında bu damarlar sıvı kaçırır ve görüntünün bozulmasına neden olur.

Diyabetik retinopatinin daha ileri aşamalarında zayıf yeni damarlar belirmeye başlar. Bu şekilde tedavi edilmeden bırakılırsa bu damarlar kanayabilir, görüntüyü bozabilir ya da retinaya zarar verebilir.

Tip 1 ya da tip 2 olması fark etmez diyabeti olan herkes diyabetik retinopati tehdidi altında. Tabii hangi türden diyabet olduğu, ne kadar süredir diyabet olduğu, kan şekerinin ne kadar sıklıkla yükseldiği riskin derecesini etkileyen faktörler. Kan şekeri seviyenizi ne kadar korursanız riskinizi de o kadar düşürürsünüz.

İstatistiklere göre tip 1 diyabeti olan kişilerin %25’i tip 2 diyabeti olanların da %40’ı diyabetik retinopatinin pençesine düşmüş durumda.

Diyabetik retinopati tedavi edilmezse ne olur?

Tedavi edilmeyen diyabetik retinopati dokuya hasar verir ve yara açar. Retinada açılan bu yaralar ve yeni ortaya çıkan damarlar retinanın gözün arkasından ayrılmasına neden olur. Buna retina yırtılması deniyor. Retina yırtılması tedavi edilmezse kalıcı körlüğe neden olabilir.

Diyabetik retinopati aynı zamanda sarı lekede ödeme neden olabilir. Sarı leke retinanın tam ortasında bulunur ve detayların görülmesini sağlar. Damarlardan sıvı aktığında sarı leke şişip görüntüyü bulanıklaştırabilir.

Diyabetik retinopatinin belirtileri

Durum ciddileşene kadar diyabete bağlı göz hastalığının bir belirtisi gözlenmez. Bazen araba kullanırken, kitap okurken renkleri görememek, görüntünün bulanması ya da görme kaybı yaşanabilir.

Gözdeki ufak noktalar da damarların sıvı kaçırdığını gösterebilir. Bu lekeler bir süre sonra geçer. Ancak kanama birden fazla kez görülmeye başladıysa “Her yıl düzenli olarak göz kontrolüne gidilmeli.

” mesajı geliyor demektir. 

Diyabetik retinopati teşhisi

Gözlerinizi muayene ederken bir göz doktoru teşhis koyabilir. 11 yaşından büyükseniz ve diyabetiniz varsa her yıl mutlaka göz doktorunu ziyaret etmelisiniz. 

Diyabetik retinopati tedavisi

Çoğu durumda lazer işlemiyle diyabete bağlı göz hastalığının çözümü bulunuyor. Lazer cerrahisi sızdıran damarın büyümesine engel olup retinaya zarar vermesini önlüyor. İşlem acısız ancak lazer cerrahisi gece görüşünü ve renkleri görme yeteneğini etkileyebilir.

Diyabetik retinopatiniz varsa hemen telaşlanmayın çok geç kalmazsanız her şeyin çözümü var. İlerlemiş düzeyde diyabetik retinopati vakalarından %90’ı körlükten kurtarılmış.

Diyabetik retinopati önlemi

Diyabetik retinopatiden korunmak istiyorsanız gözlerinizi yılda en az bir kez kontrol ettirmelisiniz. Diyabeti olup hamile kalan kadınlar her üç ayda bir gözleri için kontrole gitmeli ve göz doktoruyla sürekli görüşüyor olmalı. Bu durum hamilelik şekeri olan kadınlar için geçerli değil.

Bu sorunu önlemenin bir başka yolu da kan şekerinizi ve tansiyonunuzu kontrol altında tutmak olabilir.

Ne zaman doktora gitmeli?

Doktora gitmenizi gerektirecek bazı ciddi durumlar olabilir. Bunlar:

• Görüntüde siyah noktalar

• Işık parlamaları

• Görüntüde boşluklar

• Bulanık görüntü

 Ayrıca kafanıza takılan her türlü sorunun cevabı için yorum yazın. 

Источник: https://www.cevapsepeti.com/diyabete-bagli-goz-hastaligi/

Diyabet (Şeker Hastalığı) Ve Göz

Diyabete Bağlı Göz Hastalığının Tedavisi Mümkün
Göz Hastalıkları
Memorial Ataşehir Hastanesi

Şeker hastalığının süresi arttıkça gözde hasar yapma riski de artar. Şeker hastalığı iyi kontrol edilmemiş hastalar ise daha yüksek risk altında bulunur.

Şeker hastalığının göz sağlığı üzerindeki Memorial Ataşehir Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Bölümü Uzmanları anlattı. Diyabet, insulin eksikliğine veya etkinliğinin azalmasına bağlı kan şekerinin yükselmesiyle (hiperglisemi) karakterize bir hastalıktır.

Göz de dahil olmak üzere birçok organımızda hasar yapabilmektedir. 20 ile 65 yaş arasındaki insanlarda görülen en sık körlük nedenidir.

Kaç çeşit diyabet vardır?

İki çeşit: * İnsuline bağlı diyabet, tip 1 olarak da bilinmektedir. Sıklıkla 10 ile 20 yaşları arasındaki insanlarda gelişmesine rağmen, daha yaşlı insanlarda da ortaya çıkabilir. * İnsuline bağlı olmayan diyabet, tip 2 olarak da bilinmektedir ve sıklıkla 50 ile 70 yaş arasındaki insanlarda gelişir.

Hangi hastalar göz açısından risk altındadır?

Şeker hastalığının süresi arttıkça gözde hasar yapma riski artmaktadır. Şeker hastalığı iyi kontrol edilmemiş hastalar daha yüksek risk altındadır. Bununla birlikte, iyi bir metabolik kontrol gözde hasar yapma riskini ortadan kaldırmamaktadır. Ayrıca, hamilelik, hipertansiyon, böbrek hastalığı ve anemi varlığı şeker hastalarında göz tutulumunu kötü yönde etkileyebilmektedir.

Gözde ne gibi hasar yapmaktadır?

Katarakt, diyabeti olanlarda olmayanlara oranla daha sıklıkla ve daha genç yaşlarda oluşmaktadır. Ayrıca, görme sinirini etkileyebilir ve göz kaslarında felçlere yol açarak paralitik göz kaymasına (şaşılık) yol açabilmektedir. Diyabetin en önemli komplikasyonu retina tutulumudur.

Retinada ödem (su tutulması), kanama odakları ve yeni damarlanmaya yol açabilmektedir. Bu yeni oluşan hassas damarlar da kanayarak göz içi kanama ve retina dekolmanı oluşturabilmaktedir. Hastalığın daha ileri evrelerinde de glokom (göz içi basıncının artması) oluşabilmektedir.

Hastalık ve komplikasyonları tedavi edilmezse körlükle sonuçlanabilmektedir.

Hastalar hangi şikayetlerle doktora başvurur?

Hastalarda, genelde yavaşca ilerleyen görme azalması olabileceği gibi ani görme kayıpları da olabilir. Bununla birlikte, hastaların gözlerinde hasar başlamasına karşın görmeyle ilgili hiçbir şikayetleri olmayabilir.

Bu da, şeker hastalarının muayenelerinin, diyabet uzmani ile birlikte göz doktoru tarafından yapılmasının önemini göstermektedir.

Erken teşhis ve tedavi ve sık kontrollerle birçok diyabetli hastada ciddi görme kayıpları engellenebilmektedir.

Teşhis için yapılan tetkikler nelerdir?

Retinadaki hasarın belirlenmesi ve tedavinin planlanması için fluorescein anjiografisi yapılmaktadır.

Burada, hastanın kolundaki bir damardan boyayıcı bir madde verilerek göz filmleri çekilmektedir. Bu tetkikin göze hiçbir zararı yoktur.

Nadir durumlarda, hastalarda kusma, bulantı ve kaşıntı olabilmektedir. Yan etki olarak, deri ve idrar bir gün boyunca sarıya boyanır ve kendiliğinden geçer.

Retina tutulumunda tedavi nedir?

Tedavi, çoğunlukla lazerle yapılmakta ve ana hatlarıyla ikiye ayrılmaktadır. Birincisi, retinada yeni oluşan damarların gerilemesini sağlayacak şekilde lazer yapılarak göz içine kanama, retina dekolmanı ve glokom oluşması engellenir.

Çoğu hastada istenilen sonuc elde edilmekle birlikte, bazen yapılan etkin lazer tedavisine rağmen bu komplikasyonlar oluşabilmektedir. İkincisi, maküla denilen görme merkezinde ödem (su toplanması) olan hastalarda ödemi azaltmak veya yok etmek için yapılan lazer tedavisidir.

Tedaviyi takiben ödem kaybolsa veya azalsa bile görme artmayabilmektedir. Bunun için, bu lezyonlar ne kadar erken tedavi edilirse, görme o kadar iyi düzeyde kalmaktadır. Bununla birlikte, tedavi sonrası görmenin daha iyileştiği veya daha kötüleştiği de olmaktadır.

Lazer tedavisine rağmen göz içine kanama, retina dekolmanı ve glokom olan veya makula ödeminin devam ettiği durumlarda vitrektomi ameliyatı yapılmaktadır. Günümüzde vitrektomi ameliyatlarıyla başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Neye dikkat etmeliyiz?

Diyabetik hastalar görmelerinde azalma olmasını beklemeden göz doktoruna muayane olmaları gerekmektedir. Erken evrede tespit edilen lezyonlar daha etkin ve güvenli bir sekilde tedavi edilebilmektedir. Kan şekeri düzeyi, hipertansiyon, kolesterol düzeyi ve diğer önemli tetkiklerin de şeker hastalığınızla ilgilenen doktor tarafından kontrol altında tutulması gerekmektedir

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/diyabet-seker-hastaligi-ve-goz/

Diyabette göz sağlığı konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Diyabete Bağlı Göz Hastalığının Tedavisi Mümkün

Yüksek şeker gözde olduğu gibi beyinde de ince damarlarda beslenme bozukluğuna yol açıyor. Hangi damarda sorun yaparsa o damarın beslediği sinir aç kalır. Bunun sonucunda göz kapağı düşüklüğü, gözü içe, dışa, yukarı ve aşağı hareket ettirememe buna bağlı çift görme veya göz kapağını kapatamama ve gülümseyememeye yol açabilir.

Diyabette kan şekeri kontrolü göz sağlığı için hayati öneme sahip!

Küçük damarların hastalığı olan Diyabetin en önemli komplikasyonu, gözün ışığı algılamasını sağlayan retina sinir tabakasının kan damarlarında yaptığı değişikliklerdir.

Şeker hastalığında damar çeperleri tıkandığı için yer yer göz içinde kanamalar meydana gelir. Kanamanın emilmesi de göz içinde o bölgelerde kabarma ve büzüşmelere neden olur. Göz içinde bazı bölgelerde beslenme bozulur.

Böylece retina beyne bozulmuş görüntüler gönderir. Kansız kalan bölgelerde ise, hücrelerin fonksiyonları zayıflar.

Diyabetik retinopati? denilen bu hastalığa zamanında müdahale edilmezse körlüğe kadar ilerleyebilir. Ancak hastalık yavaş yavaş ilerler. Önce retinada tıkanmalar başlar. Daha sonra birbirini takip ederek büyür.

Ayrıca, göz tansiyonu ile görme sinirini etkileyebilir ve göz kaslarında felçlere yol açarak göz kaymasına yol açabilir. Bunun yanı sıra, şeker hastalarında tedavi sırasında katarakt riski ortaya çıkabilmektedir. 15 yıllık diyabeti olan hastada retinopati gelişme riski yüzde 80’dir.

Tedavi edilmeyen diyabet hastalarının, normal bir insana göre 25 kat daha fazla körlük riski bulunmaktadır.

Diyabetik retinopati: Erken tedaviyle hastalık önlenebilir

Henüz damar çeperlerinin yeni bozulduğu dönemde eğer kan şekeri kontrol altına alınabilirse her şey eskisi gibi normale dönebildiğini ifade eden Doğan, eğer göz arkasında kanamalar sıklıkla başlamışsa müdehalenin gerekeceğini belirtti.

Doğan, “Beslenemeyen yeni damarların gelişmemesi için erken müdehale şart. Çünkü beslenemeyen alanlardan salgılanan bazı faktörler yeni küçük damarların oluşmasına yol açar. Bu da normal retina damarından farklı olup kolay kanama eğilimindedir.

Diyabetik retinopati nedir? Belirtileri, tanı ve tedavisi nasıl yapılır?

Göz içindeki bu kanamalar, retinada bir çok tahribatı beraberinde getirir. Eğer kanamalar, çekintiler, büzüşmeler had safhada ise, gözün içinde her şey savaş alanına girmişse o zaman müdahale yapmak gerekiyor. Göz içindeki jel kıvamındaki madde alınıp tazesiyle değiştirilmektedir.

İşlem sırasında kanamalar durdurularak örümcek ağı gibi çekintileri kesip temizlemek gerekebilir. Hastalık evresinde işin bu raddeye gelmemesi tedavi açısından daha iyi olmaktadır. Eğer yeni damarlar zamanında durdurulmamışsa ve göz içi basıncı yükselmişse buna yönelik damla ya da ameliyat tedavisi de gerekebilir.

Gözde sadece katarakt varsa, tedavisi en kolay olan müdahaledir’ diye açıkladı.

Diyabet hastalığında göz hastalıklarının belirtileri

Doğan, sık çıkan arpacıklar ve kirpik dibi iltihapları henüz fark edilmemiş bir şeker hastalığının ilk belirtileri olabileceğine dikkat çekti.

Göz içindeki değişiklikleri saptamak için gözbebeğinin damlalarla büyütülmesinin ardından, göz içine teleskop gibi özel ışıklı büyüteçlerle bakılacağını belirtti.

Şeker hastası olanlarda göz bebeğini büyüten damlaların etkisi biraz geç görülebileceğini Dolaşım bozukluklarını saptamak için kol damarlarından boyalı bir ilaç verilerek göz filmi dediğimiz göz anjiyosunun çekilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İnsülin kullananların şeker hastalığı tespit edildikten sonra beş yıla kadar yılda bir, beş yıldan sonra her altı ayda bir muayene olması göz sorunları teşhisi için çok önemlidir.

İnsülin kullanmayanların ise şeker hastalığı saptandıktan sonra on yıla kadar yılda bir, on yıldan sonra her altı ayda bir muayene olması gerekir. Hastalığın süresi uzadıkça gözde hasar yapma riski de artar.

İyi kontrol edilmemiş hastalar yüksek risk taşır.

Katarakt nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Diyabete bağlı göz sorunları tedavi edilmezse ne olur?

Diyabete bağlı şeker hastalığında erken teşhis ve tedavinin önemini önemlidir. Genel olarak vücutta ölen hücreler hiçbir şekilide diriltilemez ve bu şekilde hiçbir kayıplar geri getirilemez.

Bu hastalıkta asıl tedavi diyabete bağlı olarak gözde hasar gelişmesini önlemektir. Hasar geliştikten sonra sadece bu hasarı durdurmaya, geriletmeye yönelik tedaviler yapılabilir, ancak giden geri gelmez. Çünkü göz kansızlığa tahammül edemez.

Tedavi edilmeyen ve ilerleyen kayıp geri dönemez ve körlükle sonuçlanabilmektedir.

Şeker hastalarının dikkat etmesi gerekenler:

 • İlacınızı doktor söylemedikçe bırakmayın. İlacı bırakınca şeker yine yükselir.
 • Giderek bulanık görme ya da miyopta artış saptanırsa şekerinizi ölçün.
 • Şekerinizi kendiniz ölçmeyi öğrenin.
 • Tip I dediğimiz yani insülin kullanan şeker hastaları beş yıla kadar bir kez, beş yıldan sona her altı ayda bir göz muayenesi olmalıdır.
 • Tip II dediğimiz yani, insülin kullanmayan şeker hastaları on yıla kadar yılda bir, on yıldan sonra her altı ayda bir muayene olması gerektiğini belirtti.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/diyabet-goz-hastaliklari-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.