Diyabete Fayda Sağlayan Besinler

Diyabete İyi Gelen 10 Bitki

Diyabete Fayda Sağlayan Besinler

Haber güncelleme tarihi 22.12.2018 16:46

Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir?

Toplumumuzda en sık rastanılan sağlık sorunlarından biri olan diyabet (şeker hastalığı), oldukça önemli bir hastalıktır. Diyabet hastalarının sürekli olarak doktor kontrolünde olmaları oldukça önemlidir.

Şeker hastalığının oluşumundaki temel neden; kandaki şeker seviyesini düzenlemekle görevli insülin hormonunun işlevini tam olarak yerine getirememesidir. İnsülin hormonunun görevini yerine getirememesi sonucunda kan şekeri yükselir.

Bunun yanı sıra diyabet hastalığının birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz.

Diyabet hastalığının oluşumunda birçok faktör rol oynamaktadır. Genetik etkenlere bağlı olarak meydana gelebilen diyabet, ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Şeker hastalığı zaman içinde tansiyon, felç, görme kaybı, böbrek  hastalıkları ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Şeker hastalığı “tip 1 diyabet” ve  “tip 2 diyabet” olmak üzere iki grupta incelenir.

Tip 1 Diyabet

Çocukluk çağında başlayan diyabet türüdür. Ayrıca tip 1 diyabet, insüline bağımlı diyabet olarak da adlandırılmaktadır. Tip 1 diyabetin kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak tip 1 diyabet hastalarında insülin yapımından sorumlu pankreas beta hücrelerinin harabiyetine bağlı olarak gelişen mutlak bir insülin eksikliği söz konusudur.

Genetik yatkınlığı bulunan kişilerde yaygın olarak görülen tip 1 diyabet, viral enfeksiyonlar, travma ve stres sonucunda oluşabilir. Tip 1 diyabet toplumda nadir olarak görülen diyabet türüdür. Tüm diyabet hastalarının %5-10’u tip 1 diyabettir.

Tip 2 Diyabet

Genellikle 40 yaş sonrasında ortaya çıkan tip 2 diyabet, en çok görülen diyabet tipidir. Tüm dünyadaki diyabet hastalarının yaklaşık %90’ına tip 2 diyabet teşhisi konulmuştur. Genetik yatkınlık başta olmak üzere obezite ve fiziksel aktiviteye bağlı olarak ortaya çıkan tip 2 diyabetin görülme sıklığı yaşlanmaya bağlı olarak artış gösterir.

Ancak gelişmiş ülkelerde 15 yaş altında görülen diyabet vakalarının yaklaşık olarak yarısının tip 2 diyabetli olduğu belirtilmektedir. Bu konudaki en önemli nokta; tip 2 diyabetin ne kadar ilerleyen yaşlarda görülürse yan etkilerinin de o kadar az görüleceğidir.

Bu nedenle erken yaşta görülen diyabet vakalarında vakit kaybetmeden doktora başvurmalı ve erkenden tedaviye başlanmalıdır.

Diyabet belirtilerinin görülmesi durumunda bir an önce doktora başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Her hastalıkta olduğu gibi şeker hastalığında da erken teşhis hayati önem taşımaktadır. Ancak doktorunuzdan gerekli onayı alarak çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri ile diyabet tedavisine katkı sağlayabilirsiniz.

1. Yeşil Çay

Vücut sağlığına önemli katkılarda bulunan yeşil çay, herhangi bir yan etkiye neden olmaksızın kan şekerini dengeler. Ayrıca düzenli olarak tüketilen yeşil çay, tip 1 diyabet riskini azaltmaktadır. Eğer tip 1 diyabet hastasıysanız yeşil çay içerek hastalığın gelişim sürecini yavaşlatabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çayın içinde bulunan bazı maddelerin nişastanın vücutta şekere dönüşmesi sırasında salgılanan amilaz enzimi miktarını azaltarak şekerin aniden kana karışmasını engellediği ifade edilmektedir.

Bir başka araştırmada ise yeşil çayın tip 2 diyabeti olan hastalarda insülin duyarlılığını arttırdığı belirtilmektedir. Ancak tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi yeşil çay tüketiminde de dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kullanım miktarıdır.

Aşırı tüketilen yeşil çay, çeşitli yan etkilere neden olabilir.

2. Tarçın   

Mutfağın olmazsa olmazlarından biri olan tarçın, şeker seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur ve insülini sağlıklı düzeyde tutar. Ancak bunun için çubuk tarçın yerine toz tarçın kullanılması önerilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalarda tarçının tip 2 diyabete karşı oldukça etkili olduğu ifade edilmektedir.

Bir bardak ılık suyun içine bir çay kaşığı tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca gün içinde tükettiğiniz sıcak içeceklerin içine de tarçın katabilirsiniz. Tarçının içindeki bileşenler insülini dengelese de aşırı miktarda tarçın tüketmek karaciğer sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

3. Çemen 

Şeker hastalarına önerilen bitkilerden bir diğeri ise çemendir. Şeker hastalığının temel nedeni olan yüksek glikoz seviyesini dengeleyerek diyabet tedavisine katkı sağlar.

Gece yatmadan önce suya iki yemek kaşığı çemen tohumu koyun ve sabaha kadar bekletin. Sabah beklettiğiniz suyu için. Aynı işlemi birkaç ay düzenli olarak uygulayarak glikoz seviyesini düşürebilirsiniz.

Ayrıca çemeni süte katarak da tüketebilirsiniz.

4. Acı Kabak

Halk arasında “acı kavun” olarak bilinen acı kabak, şekeri düşürücü özelliğe sahiptir. Acı kabak hem tip 1 diyabete hem de tip 2 diyabete karşı oldukça etkilidir.

Günlük beslenme listenize acı kabağı ekleyebileceğiniz gibi her sabah aç karnına acı kabak suyunu tüketebilirsiniz. Acı kabak suyunu elde etmek için kabak tohumlarını ayıklayıp presleyerek suyunu çıkarabilirsiniz.

Elde ettiğiniz suyu bir miktar saf su ile karıştırdıktan sonra içebilirsiniz. Bu sayede şeker seviyesini dengeleyebilirsiniz.

5. Köri Yaprakları

Anti-diyabet olarak bilinen köri yaprakları, glikoz seviyesini dengeler. Bu sayede şeker hastalığının belirtilerini azaltır. Bunun için 10 tane taze köri yaprağını çiğneyebilirsiniz.

6. Zerdeçal

Diyabet hastalığı için faydalı bitkilerden en faydalısı zerdeçaldır. Sağlıklı yaşam sisteminin kökünü oluşturan zerdeçalın bir çok faydalı özelliği mevcuttur.

İhtilap karşıtı yapıya sahip olan zerdeçal, kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. İçerisindeki kurkumin sayesinde kandaki şeker seviyesini düşürür.

Diyabetten kurtulmak için günde az miktarda zerdeçal tüketmek yeterli olacaktır. 

7. Berberin

Kandaki yağ ve şeker oranını ciddi oranda azaltan berberin bitkisinin özü oldukça yararlıdır. Fakat fazla tüketildiğinde yan etkilerinin olacağını unutmayın. En sık karşılaşılan yan etkisi karın ağrısıdır.

8. Yaban Mersini Yaprağı

Yaban mersininin oldukça faydası olduğunu bir çoğumuz bilmekteyiz. Fakat bu sefer yaban mersininin yaprağından bahsedeceğiz. Yaban mersinin yapraklarından çay yapıp tüketmek, kan şekerinizi düşürür.

9. Yulaf Suyu  

Yulaftan yapılan yulaf suyu, çay gibi günlük tüketebileceğiniz bir içecektir. Fazla abartmamanız durumunda hiçbir zararı yoktur. Kan şekerini ve kolesterölü azaltmanızda yardımcı olur.

10. Enginar

Enginarın bir çok faydası vardır. Hem enginarın kendi hemde yaprağı kan şekerinin seviyesini dengelemeye yeterlidir. Enginarda ve yaprağında inulin adında bir lif mevcuttur. Bu lif vücuttaki şekeri enerjiye dönüştürür.

Önerilen İçerik: Doğal İlaçlar Meyvelerin Faydaları

Neoldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: https://www.neoldu.com/diyabete-iyi-gelen-bitkiler-15863h.htm

Şeker Hastalığı İçin Faydalı Olan 7 Bitki

Diyabete Fayda Sağlayan Besinler

Tip 2 diyabet, şeker hastalığının bilinen en yaygın türüdür. Şeker hastalığı, kandaki glukoz miktarı artarken vücudun yeterli insülini üretememesi veya insülin üretme sürecinin doğru işlememesinden kaynaklanır. Yani, kandaki glukoz enerjiye çevrilip yakılacağı yerde kanın içinde kalmaya devam eder.

Bu tip şeker hastalığını engellemek için, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz tavsiye edilir. Ancak daha fazlasını yapmak isterseniz, tip 2 diyabete iyi gelecek bazı bitkileri öğrenmenizde fayda vardır.

Bu bitkilerin tıbbi tedavi yerine geçmeyeceğini unutmayın. Bunlar yalnızca vücudunuza takviye yardım yapmanızı sağlayacak yöntemlerdir.

1. Zerdeçal

Şeker hastalığı için faydalı bitkiler listemizdeki ilk madde, zerdeçaldır. Ayurvedik sağlıklı yaşam sisteminde zerdeçal pek çok faydalı özelliği sayesinde geniş bir yere sahiptir.

İltihap karşıtı yapısı sayesinde kalp hastalıkları ve artrit için de zerdeçal tavsiye edilir. İçindeki aktif bileşen olan kurkumin sayesinde kandaki şeker seviyesini düşürür.

Kandaki glukoz miktarını azaltmak ve diyabetin diğer etkilerinden kurtulmak için tek yapmanız gereken her gün az miktarda zerdeçal tüketmektir.

İlginizi çekebilir: Şeker Hastaları İçin 5 Düşük Kalorili Kahvaltı Önerileri

2. Zencefil

Şeker hastalığı için faydası olan bir diğer bitki ise zencefildir. Zencefil, soğuk algınlığından tutun da şeker hastalığına kadar her şeye iyi gelir.

Bu kök bitki hakkında yıllardır sürdürülen araştırmaların pek çoğu, zencefilin tip 2 diyabet hastalığına iyi geldiğini göstermiştir.

 • Bu faydalı bitkiden en etkili biçimde yararlanmak için yapmanız gereken: 1/2 çay kaşığı (2g) toz zencefili 8 hafta boyunca her gün aç karnına, yanında başka bir şey yemeden tüketmektir.
 • İltihap karşıtı özelliği sayesinde bu bitki, şeker hastalarında göz problemlerine de yol açan iltihaplanma sorununa iyi gelir.

3. Tarçın

Yedikten sonra glukoz emilimini azalttığından, tarçın da kandaki şeker seviyesini sabitlemeye yardımcı olur.

 • İki farklı türü bulunan tarçının glukoz seviyesini düşürmeye yarayan türü Kasia’dır. Bu tarçın çeşidini tüketirken de dikkatli olmakta fayda vardır; çünkü uzun vadede çok miktarda Kasia tüketmek karaciğere zarar verebilir.
 • Bu nedenle yan etkilere maruz kalmadan günlük olarak tarçın yemek isteyenlere Seylan türünü tavsiye ediyoruz.
 • Aksi takdirde, haftada 1 veya 2 kere Kasia da tüketebilirsiniz.

4. Siyah köri

Tip 2 diyabet ile mücadele eden bir diğer bitki, siyah köridir.

Siyah köri çekirdekleri;

 • Kandaki yağı azaltır.
 • İltihap ve bakterilerle savaşır.
 • Kalp ve karaciğer sağlığınızı korur.

Siyah köri tüketildiğinde kandaki şeker oranı %50’ye kadar düşürülebilir.

5. Aloe vera

Bu bitkinin güneş yanıklarını geçirmekten, yaraları iyileştirmekten veya saçlarınızı UV ışınlarından korumaktan tutun da kilo vermeye ve tip 2 diyabeti önlemeye kadar pek çok yararı vardır.

 • Aloe vera açlık kan şekeri seviyesini düşürür.
 • Bu bitkiden en etkili şekilde yararlanmanız için, günlük olarak az miktarda taze aloe vera suyunutavsiye ediyoruz.
 • Aloe vera suyunu içeceklerinize veya salatalık ve limon ile birlikte suyunuzun içine ekleyebilirsiniz.

6. Berberin

Kandaki yağ ve şeker oranını azaltmak gibi bir çok faydası olan bu bitki özünü daha önce duymamış olabilirsiniz. Bu bitki iltihabı da azaltmaktadır.

Yine de, fazla tüketildiği taktirde yan etkilere sebep olacağından dikkatli tüketmenizi tavsiye ediyoruz. En sık karşılaşılan yan etkileri ise karın ağrısı ve şişkinliktir.

Bu bitkiyi kullanmak istiyorsanız, bir hafta deneyip vücudunuzun nasıl tepki verdiğini gözlemleyebilirsiniz.

Okuma önerisi: Kan Şekerini Düzenlemenin Doğal Yolları

7. Yaban mersini yaprakları

Daha önce yaban mersini meyvesinin şeker hastalığı için faydalı olduğundan bahsetmiştik. Diğer bir alternatif ise, yaban mersini meyvesinin yapraklarından çay yapıp tüketmektir. Çayı içikten sonra glukozun ve kan şekeri seviyenizin azaldığını göreceksiniz.

Hazırlanışı

 • 1 litre suyu kaynatın ve kaynama noktasına gelince yaban mersini yapraklarını ekleyin.
 • 10 dakika demlenmesini bekleyin ve ateşin üstünden alın.
 • İster çay olarak için, isterseniz de içeceklerinize veya suyunuza koyun.
 • Herhangi bir tatlandırıcı ilave etmeyin.

Источник: https://sagligabiradim.com/seker-hastaligina-iyi-gelen-7-bitki/

Diyabete İyi Gelen Yiyecekler

Diyabete Fayda Sağlayan Besinler

İnsan vücudunun başlıca yakıtı glukoz yani şekerdir. Sağlıklı bir metabolizmada, vücuda giren besinler bağırsaklarda parçalanır, glukoz bağırsaklardan kana geçer ve pankreastan salgılanan insülin hormonu yardımıyla hücrelere taşınır. Bu sırada yapılan ölçümlerde, kanda bir miktar şeker bulunması normaldir.

Fakat herhangi bir sebepten, vücutta insülin hormonu yoksa ya da etkisi bozulmuşsa, şeker hücrelere taşınamaz, kanda birikir ve  Hiperglisemi denen diyabet hastalığı oluşur. Bu durum tedavi edilmezse, organlarda ciddi hasarlara yol açar. İnsanlığın en eski hastalıklarından olan diyabet, ömür boyu devam eden bir hastalıktır.

İki tip diyabet vardır:

1- Tip 1 Diyabet: Çocukluk çağı diyabeti de denen bu tipin, gerçek nedeni bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlığı olan kişilerde viral enfeksiyonlar ya da travma gibi bir olayla birlikte ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu süreç sonunda pankreasın insülin salgılamayı tamamen durdurur.

Yakın bir zamana diyabetin bu tipi yalnızca çocuklarda (15 yaşa kadar) görülmekte iken günümüzde yetişkin yaşlarda da (25 yaşından itibaren) görülmeye başlanmıştır.

Hastalar, son birkaç gün ya da haftada ortaya çıkan ağız kuruluğu, çok su içme, sık idrara çıkma, sürekli açlık hissi, çok yemek yemek buna rağmen kilo kaybetmek, bulanık görme, yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetlerle doktora başvururlar.

2- Tip 2 Diyabet: Dünyada en çok görülen diyabet tipidir. Beslenme bozuklukları ve hareket azlığına bağlı olarak gelişir. Hastaların çoğunda obezite ortak noktadır. Genetik yatkınlık bu tip diyabette de söz konusudur.

Genellikle kırk yaşından sonra ortaya çıkar, nadiren belirti verir ve yıllar içinde gelişir. Tanı konulana kadar geçen zamanda sinir harabiyeti, organ bozulmaları çoktan gerçekleşmiş olabilir.

Obezite sorununun artık çocuklukta başladığı günümüzde, çocukluk ve ergenlik çağında da bu tip diyabet görülmeye başlamıştır.Tip 2 diyabet ne kadar geç ortaya çıkarsa, yan etkileri o kadar az olur.

Diyabetli olmanız, sevdiğiniz yiyecekleri bir daha yiyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Sadece yediklerinizin çeşidine miktarına daha çok dikkat etmelisiniz. Unutmayın, diyabet hastalarının uyması gereken beslenme kuralları, sağlıklı insanların da uyması gereken kurallardır. 4 temel besin grubunda yer alan yiyeceklerden, ölçülü ve dengeli biçimde mutlaka tüketilmelidir;

1. Süt Grubu: Süt, yoğurt, peynir

2. Yumurta-Et-Kuru Baklagil Grubu: Et, tavuk, balık, yumurta, kuru fasulye, nohut, mercimek ve ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar.

3. Sebze ve Meyve Grubu

4. Ekmek ve Tahıl Grubu

1. Tarçın

Son yıllarda yapılan araştırmalar, tarçının kandaki şeker seviyesini dengelediğini ve kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir. Yiyecek ve içeceklerinizi tatlandırmak için kullanacağınız bir çimdik tarçın, şeker isteğinizi de gidermenizi sağlayacaktır.

 2. Zeytinyağı

İnsülin direncini azaltarak, kan şekerini sabit tutmaya yardımcı olan zeytinyağı aynı zamanda, iyi kolesterolü yükseltir ve damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar. Yemeklerinizde ve salatalarınızda tabi yine aşırıya kaçmadan, günlük tüketmeniz gereken miktara sadık kalarak, güvenle kullanabilirsiniz. Zeytinyağından en yüksek fayda, çiğ tüketerek sağlanır.

3. Semizotu

Vücut tarafından üretilmeyen, gıdalardan almak zorunda olduğumuz omega 3 yağ asitleri bakımından en zengin bitkisel kaynaktır.  Kan şekerini dengede tutarak diyabet tedavisine yardımcı olur.

Aynı zamanda kolesterol düşürücü etkisi ve yüksek oranda C vitamini içeriğiyle de sadece diyabet hastaları için değil, herkes iyin çok faydalı bir besindir.

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında pazarlarda ve marketlerde bolca bulabileceğiniz bu mineral ve vitamin deposu sebzeyi, her gün çekinmeden tüketebilirsiniz. %90’ından fazlası sudan oluşan semizotunu çiğ olarak tüketmek en sağlıklı yöntemdir.

4. Posalı Besinler

Posa aslında, besinlerin vücudumuz tarafından sindirilmeyen, selülozik kısımlarıdır. Besin değeri olmayan bu maddelerin, bağırsaklar üzerindeki faydalarının yanında diyabet ve kalp hastalıkları riskini azaltıcı etkileri gibi daha birçok yararlı etkileri vardır.

 Bitkisel gıdalarla beslenmenin en faydalı özelliklerinden biri sebze, meyve, tahıllar,baklagiller gibi gıdaların içeriklerindeki bu posa yani liflerdir. Lifler mide, ince ve kalın bağırsaklardan değişikliğe uğramadan geçerler.

 Bunlar bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı önlerler. Yeteri kadar posalı gıda tüketmemek başta sindirim sisteminde olmak üzere sorunlara yol açar.

Meyveleri kabuklarıyla yiyerek, sebzeleri çiğ tüketerek, tahılların rafine edilmemiş olanlarını ve beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri tercih ederek posa alımını artırabiliriz.

5. Sarımsak

Doğal bir antioksidan olan sarımsak, kanı temizler, tansiyonu da dengeler. Sarımsak kan şekerini düşürür ve pankreastan insülin salınımını arttırır. Bağırsaklarımızda yaşayan faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlar.

Probiyotik adı verilen bu bakteriler bağışıklığımızı güçlendirmekten, kolesterol ve tansiyonumuzu dengelemeye, zehirli maddelerin vücudumuzdan atılmasına kadar pek çok faydalı işte görev alırlar.

Özellikle şeker hastalarına günde 3 diş çiğ sarımsak tüketmeleri önerilir.

Diyabet çok yaygın fakat bir o kadar da kişiye özel bir hastalıktır. Yaş, beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı, genetik yatkınlık, kişinin yaşadığı bölge, mevcut başka hastalıklar da göz önüne alınarak, kişiye özel bir tedavi planı hazırlanır. Bu planı hazırlayacak olan kişi hiç şüphesiz doktorunuzdur. Herhangi bir bitkisel ürün kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Источник: https://evdesifa.com/diyabete-iyi-gelen-yiyecekler/

Diyabette 10 Etkili Besin

Diyabete Fayda Sağlayan Besinler

Diyabet (şeker hastalığı), vücutta pankreas adlı sargı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen ve ömür boyu süren hastalıktır. Hastalıkta temel amaçlar; diyabetin ileri dönemde ortaya çıkabilecek kronik komplikasyonları önlemek ve tedavi etmek, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak. yaşam süresini ve kalitesini yükseltmektir.

Diyabette sağlıklı ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Diyabette beslenme tedavisinin ilk amacı kan şekerinin kontrolünü sağlamak, kan şekeri düzeyini normal ya da normale yakın sınırlarda tutmaktır.

Diyabet hastalarının beslenme planları yaş, boy, ağırlık ve fiziksel aktivite düzeyine göre hazırlanmalıdır. Enerji ve besin ögeleri gereksinimleri dikkate alarak özel olarak planlanmalıdır. Besin miktarlarını ve bunları yeme zamanının çok iyi ayarlanması gerekir.

Beslenme alışkanlıkları en baştan denetlenmeli ve zarar verecek besinleri ve uygulamaları beslenme alışkanlıklarından çıkarılmalıdır.

Beslenme alışkanlığının düzenlenmesi için de diyetisyenle sevilen ve sevilmeyen yiyeceklerin listesi, yemeklerin nasıl hazırlandığı, yemek yeme saatleri ve nerede yeneceği konuşulmalıdır. Eğer bu şekilde bir beslenme planı hazırlanırsa diyabetin kontrol altına alınması çok daha kolay ve sağlıklı olacaktır.

Bazı besinlerin düşük şeker yükü, yüksek posa, kaliteli yağ ve kaliteli protein içerikleri gibi ön plana çıktıkları görülür. Bu nedenle diyabet hastalarının sofralarında mutlaka bulunması gerekir. Aşağıda diyabet hastaları için hazırladığımız sofralarda kesinlikle bulunması gereken 10 besin vardır. Bunlara bir göz atalım.

1. Balık

Bilimsel araştırmalar balık tüketimin çok olduğu yerlerde diyabet hastalığının daha düşük olduğunu gösteriyor. Omega 3 yağ asidi içerdiği için oldukça kaliteli protein kaynağıdır. Diyabet hastalarında oluşabilecek inflamasyonu önlemeye yardımcı olur.

Buna karşın omega 3’ün kalp hastalıklarına da karşı koruyucu olduğu unutulmamalıdır. Omega 3 diyabeti olmayan bireylerde insülinin işlevini artırarak diyabete karşı koruma sağlar. Balık yağı kötü huylu kolesterolü düşürerek kalbin korunmasını sağlıyor.

Balıktan maksimum fayda sağlamanın sırrı ızgara, fırında veya buğulama şeklinde haftada en az 2 kere balık tüketmekten geçiyor.

2. Yoğurt

Protein, kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi besin öğelerini içeren önemli bir besindir. Bilimsel araştırmalarda günde 1 kase yoğurt tüketmenin tip 2 diyabet riskini yüzde 18 azalttığını ortaya koyuyor. Bağırsak sağlığı için oldukça faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği vardır.

Diyabete karşı önleyici olduğu gibi diyabette mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Sütten daha kolay sindirilir. Bireyler ihtiyaçlarına göre günde 1-2 kase  yoğurt tüketebilir. Ana öğünlerde tüketilebileceği gibi ara öğünler için de doyurucu ve kan şekerini dengelemeye yardımcı bir seçenektir.

3. Turunçgiller

Doğru zamanda doğru miktarda meyve tüketerek kan şekeri kontrol altına alınabilir.

Özellikle C vitamini kaynağı olması ve zengin posa içermesi sayesinde greyfurt, limon, mandalina ve portakal gibi meyveler tüketilerek vücudun direnci artırılmalıdır.

Greyfurt bazı ilaçlarla etkileşime gireceği için onu tüketmeden önce hekime başvurulmalıdır. Bir orta boy portakal veya 2 küçük mandalina ya da büyük bir greyfurt yarısı 1 porsiyon meyve yerine geçmektedir. Gün içerisinde tüketilebilir.

4. Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Lahana, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler düşük enerjileri ve yüksek posa içerikleri sayesinde diyabetli hastaların mutlaka tüketmesi gereken besin grubudur. Yapılan araştırmalarda meyve ve sebze tüketiminin artmasıyla diyabetin gelişme riskinin azalacağını göstermiştir.

Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler ön plana çıkmıştır. Çünkü koyu yeşil yapraklı sebzeler vitamin ve mineral açısından zengin bir sebze grubudur. Örneğin ıspanak magnezyum, fosfat, potasyum ve K vitamini için de iyi bir kaynaktır. İçerdiği lutein ile göz sağlığı koruyucusudur.

Ispanak haftada en az 2-3 kere öğünlere tencere yemeği veya salata olarak dahil edilebilir.

5. Badem, Fındık, Ceviz

Yapılan bir araştırmada badem, ceviz ve fındık tüketen bireylerin üç aylık kan şekeri ortalaması anlamına gelen HbA1c, açlık kan şekeri, açlık insülini değerlerinde olumlu etki gözlenmiştir. Bu besinlerin yüksek yağ içerikleri sebebiyle kontrollü tüketilmelidir. 8-10 çiğ badem ya da fındık veya 2-3 tam ceviz gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

6. Tarçın

Tarçın kan şekerini dengeleyen en önemli baharat olarak öne çıkıyor. Bilimsel bir araştırmada yemeğin ardından tarçın ilave edilmiş pudingi tüketenlerde kan şekeri seviyesinin düştüğü ve midenin boşalma süresinin geciktiği kanıtlanmıştır. Tarçını süt veya yoğurda, çaya ya da meyveye ekleyerek tüketilebilir.

7. Yulaf

İçerdiği glukan isimli posa sayesinde sağlığa olumlu etkileri olan bir besindir.

Yemek sonrası kan şekerinin hızla yükselmesinin önüne geçen yulaf kahvaltı veya ara öğün alternatifi olarak tüketilebilir.

Diyabette ağırlık kontrolü önemli bir noktadır ve yulaf verdiği tokluk hissi, sindirim sistemini iyi çalıştırması sayesinde ağırlık yönetimi ve dolayısıyla diyabet için etkili yiyeceklerden biridir.

8. Armut

Düşük glisemik indeksi ile zengin posa içeriğini birleştiren armut diyabetli bireylerin tüketmesi gereken meyvelerden biridir.

Düşük glisemik indeks kan şekerini hızla değil yavaş yükseltmek anlamına gelir.

Bu meyveyi süt, yoğurt gibi bir protein kaynağı ile tüketmenin daha doyurucu ve kan şekeri dengesi için daha iyi olması artılarındandır. Günün herhangi bir ara öğününde bir orta boy armut tüketilebilir.

9. Zerdeçal

İçerisinde bulunan kurkumin sayesinde antioksidan, inflamasyon önleyici, anti kanser etkileri de bilinen diyabet üzerinde de etkili olan bir baharattır.

Yapılan bir araştırmada prediyabet olan 240 bireyde 9 ay süreyle kurkumin kullanımının diyabeti önleyebileceği gösterilmiştir. Kurkuminden yararlanabilmek için zerdeçal beslenmeye dahil edilmelidir.

Zerdaçalı yoğurt ve sütlere ekleyebilir ya da sebze veya et yemeklerine, çorbalara ilave ederek tüketilebilir.

10. Kuru Baklagiller

Sağlıklı beslenmek için kolesterol seviyesinin düşmesine, diyabetli bireylerde kan şekerinin kontrolünün sağlanmasına ve kabızlık sorununun çözülmesine yardımcı olan posanın günde 30 gr tüketilmesidir. Posa alımını arttırmada kuru baklagiller oldukça iyi bir seçenektir.

Hem içerdikleri yüksek posa sayesinde hem bitkisel kaynaklı protein hem de demir, çinko, magnezyum ve folik asitten zengin olması sayesinde kuru baklagiller diyabetli bireylerin beslenmesinde yer almalıdır.

Haftada 2-3 kere kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek gibi kuru baklagiller tüketilmeli ve demirinden maksimum düzeyde faydalanmak için de yanında bol limonlu bir salata tercih edilmelidir.

Источник: https://www.tahtakepce.com/diyabette-10-etkili-besin/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.