Diyabetinizi İyi Yönetebiliyor Musunuz?

içerik

Diyabete İyi Gelen 10 Bitki

Diyabetinizi İyi Yönetebiliyor Musunuz?

Haber güncelleme tarihi 22.12.2018 16:46

Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir?

Toplumumuzda en sık rastanılan sağlık sorunlarından biri olan diyabet (şeker hastalığı), oldukça önemli bir hastalıktır. Diyabet hastalarının sürekli olarak doktor kontrolünde olmaları oldukça önemlidir.

Şeker hastalığının oluşumundaki temel neden; kandaki şeker seviyesini düzenlemekle görevli insülin hormonunun işlevini tam olarak yerine getirememesidir. İnsülin hormonunun görevini yerine getirememesi sonucunda kan şekeri yükselir.

Bunun yanı sıra diyabet hastalığının birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz.

Diyabet hastalığının oluşumunda birçok faktör rol oynamaktadır. Genetik etkenlere bağlı olarak meydana gelebilen diyabet, ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Şeker hastalığı zaman içinde tansiyon, felç, görme kaybı, böbrek  hastalıkları ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Şeker hastalığı “tip 1 diyabet” ve  “tip 2 diyabet” olmak üzere iki grupta incelenir.

Tip 1 Diyabet

Çocukluk çağında başlayan diyabet türüdür. Ayrıca tip 1 diyabet, insüline bağımlı diyabet olarak da adlandırılmaktadır. Tip 1 diyabetin kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak tip 1 diyabet hastalarında insülin yapımından sorumlu pankreas beta hücrelerinin harabiyetine bağlı olarak gelişen mutlak bir insülin eksikliği söz konusudur.

Genetik yatkınlığı bulunan kişilerde yaygın olarak görülen tip 1 diyabet, viral enfeksiyonlar, travma ve stres sonucunda oluşabilir. Tip 1 diyabet toplumda nadir olarak görülen diyabet türüdür. Tüm diyabet hastalarının %5-10’u tip 1 diyabettir.

Tip 2 Diyabet

Genellikle 40 yaş sonrasında ortaya çıkan tip 2 diyabet, en çok görülen diyabet tipidir. Tüm dünyadaki diyabet hastalarının yaklaşık %90’ına tip 2 diyabet teşhisi konulmuştur. Genetik yatkınlık başta olmak üzere obezite ve fiziksel aktiviteye bağlı olarak ortaya çıkan tip 2 diyabetin görülme sıklığı yaşlanmaya bağlı olarak artış gösterir.

Ancak gelişmiş ülkelerde 15 yaş altında görülen diyabet vakalarının yaklaşık olarak yarısının tip 2 diyabetli olduğu belirtilmektedir. Bu konudaki en önemli nokta; tip 2 diyabetin ne kadar ilerleyen yaşlarda görülürse yan etkilerinin de o kadar az görüleceğidir.

Bu nedenle erken yaşta görülen diyabet vakalarında vakit kaybetmeden doktora başvurmalı ve erkenden tedaviye başlanmalıdır.

Diyabet belirtilerinin görülmesi durumunda bir an önce doktora başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Her hastalıkta olduğu gibi şeker hastalığında da erken teşhis hayati önem taşımaktadır. Ancak doktorunuzdan gerekli onayı alarak çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri ile diyabet tedavisine katkı sağlayabilirsiniz.

1. Yeşil Çay

Vücut sağlığına önemli katkılarda bulunan yeşil çay, herhangi bir yan etkiye neden olmaksızın kan şekerini dengeler. Ayrıca düzenli olarak tüketilen yeşil çay, tip 1 diyabet riskini azaltmaktadır. Eğer tip 1 diyabet hastasıysanız yeşil çay içerek hastalığın gelişim sürecini yavaşlatabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çayın içinde bulunan bazı maddelerin nişastanın vücutta şekere dönüşmesi sırasında salgılanan amilaz enzimi miktarını azaltarak şekerin aniden kana karışmasını engellediği ifade edilmektedir.

Bir başka araştırmada ise yeşil çayın tip 2 diyabeti olan hastalarda insülin duyarlılığını arttırdığı belirtilmektedir. Ancak tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi yeşil çay tüketiminde de dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kullanım miktarıdır.

Aşırı tüketilen yeşil çay, çeşitli yan etkilere neden olabilir.

2. Tarçın   

Mutfağın olmazsa olmazlarından biri olan tarçın, şeker seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur ve insülini sağlıklı düzeyde tutar. Ancak bunun için çubuk tarçın yerine toz tarçın kullanılması önerilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalarda tarçının tip 2 diyabete karşı oldukça etkili olduğu ifade edilmektedir.

Bir bardak ılık suyun içine bir çay kaşığı tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca gün içinde tükettiğiniz sıcak içeceklerin içine de tarçın katabilirsiniz. Tarçının içindeki bileşenler insülini dengelese de aşırı miktarda tarçın tüketmek karaciğer sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

3. Çemen 

Şeker hastalarına önerilen bitkilerden bir diğeri ise çemendir. Şeker hastalığının temel nedeni olan yüksek glikoz seviyesini dengeleyerek diyabet tedavisine katkı sağlar.

Gece yatmadan önce suya iki yemek kaşığı çemen tohumu koyun ve sabaha kadar bekletin. Sabah beklettiğiniz suyu için. Aynı işlemi birkaç ay düzenli olarak uygulayarak glikoz seviyesini düşürebilirsiniz.

Ayrıca çemeni süte katarak da tüketebilirsiniz.

4. Acı Kabak

Halk arasında “acı kavun” olarak bilinen acı kabak, şekeri düşürücü özelliğe sahiptir. Acı kabak hem tip 1 diyabete hem de tip 2 diyabete karşı oldukça etkilidir.

Günlük beslenme listenize acı kabağı ekleyebileceğiniz gibi her sabah aç karnına acı kabak suyunu tüketebilirsiniz. Acı kabak suyunu elde etmek için kabak tohumlarını ayıklayıp presleyerek suyunu çıkarabilirsiniz.

Elde ettiğiniz suyu bir miktar saf su ile karıştırdıktan sonra içebilirsiniz. Bu sayede şeker seviyesini dengeleyebilirsiniz.

5. Köri Yaprakları

Anti-diyabet olarak bilinen köri yaprakları, glikoz seviyesini dengeler. Bu sayede şeker hastalığının belirtilerini azaltır. Bunun için 10 tane taze köri yaprağını çiğneyebilirsiniz.

6. Zerdeçal

Diyabet hastalığı için faydalı bitkilerden en faydalısı zerdeçaldır. Sağlıklı yaşam sisteminin kökünü oluşturan zerdeçalın bir çok faydalı özelliği mevcuttur.

İhtilap karşıtı yapıya sahip olan zerdeçal, kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. İçerisindeki kurkumin sayesinde kandaki şeker seviyesini düşürür.

Diyabetten kurtulmak için günde az miktarda zerdeçal tüketmek yeterli olacaktır. 

7. Berberin

Kandaki yağ ve şeker oranını ciddi oranda azaltan berberin bitkisinin özü oldukça yararlıdır. Fakat fazla tüketildiğinde yan etkilerinin olacağını unutmayın. En sık karşılaşılan yan etkisi karın ağrısıdır.

8. Yaban Mersini Yaprağı

Yaban mersininin oldukça faydası olduğunu bir çoğumuz bilmekteyiz. Fakat bu sefer yaban mersininin yaprağından bahsedeceğiz. Yaban mersinin yapraklarından çay yapıp tüketmek, kan şekerinizi düşürür.

9. Yulaf Suyu  

Yulaftan yapılan yulaf suyu, çay gibi günlük tüketebileceğiniz bir içecektir. Fazla abartmamanız durumunda hiçbir zararı yoktur. Kan şekerini ve kolesterölü azaltmanızda yardımcı olur.

10. Enginar

Enginarın bir çok faydası vardır. Hem enginarın kendi hemde yaprağı kan şekerinin seviyesini dengelemeye yeterlidir. Enginarda ve yaprağında inulin adında bir lif mevcuttur. Bu lif vücuttaki şekeri enerjiye dönüştürür.

Önerilen İçerik: Doğal İlaçlar Meyvelerin Faydaları

Neoldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: https://www.neoldu.com/diyabete-iyi-gelen-bitkiler-15863h.htm

Nar Diyabet Hastalarında İçin İyi mi?

Diyabetinizi İyi Yönetebiliyor Musunuz?

Last Updated on May 4, 2017

En meyveler şeker hastaları için yasak iken, nar doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bunlar insülin direnci, kan şekeri seviyelerini ve LDL kolesterol seviyelerini düşürmek tanen gibi antioksidanlar açısından zengin konum.

Onlar tip 2 diyabet semptomlarını kontrol etmek ve damar sertliğini önleyerek kalp hastalığı engel. antioksidanlar doğal antioksidan seviyelerini yükseltmek gibi, hatta% 141 ile, vücudun serbest radikal hasarı mücadeleye yardımcı.

nar parlak tohumları çoğumuz için dayanılmaz bir tedavi uygulanır. Ve çeşitli çalışmalar artık şeker hastaları kesinlikle bu meyveyi direnmeye sahip olmaması gerektiğini gösteriyor! Tipik olarak, şeker hastaları kan şekeri ani bir artış neden olabileceğinden yüksek miktarlarda meyve ve meyve sularının tüketmekten kaçınmaları önerilir. Ama bu her meyve için geçerli değildir.

nar (tohumları ve meyve suyu hem de) büyük ölçüde kan şekeri, tip 2 diyabetli kişiler için özellikle önemli bir fonksiyonu azaltmak için gösterilmiştir. Ayurveda ve Unani uygulayıcıları uzun diyabet tedavisinde nar kullanılarak olmuştur ve artık atılım bilimsel araştırma destek buluyoruz.

Onlar Antioksidanlar ile Aşağı Glukoz Düzeyleri

nar şeker içerir rağmen, şekerler, kan glukoz seviyelerini düşürmek ve hücre hasar mücadele antioksidan eklenir.

Belirli bir çalışma onlar önceden belirlenmiş dozlarda nar suyu tüketilen üç saat sonra katılımcılara test etti. Bu katılımcılar insülin direnci ve kan glukoz seviyelerini açlık belirgin bir düşüş azalma arzeden.

serbest formda şekerler içerir birçok meyve aksine, nar antioksidanlar bağlanmış şekerler oluşur. Bunlardan, elajitanen sınıfına ait dört antioksidan bileşikler, kan şekeri azaltmak inanılmaktadır. Bütün meyve çıkarılan ve sadece tohum kırmızı şarap ve yeşil çay gibi üç kat daha fazla antioksidanlar sahiptirler Ticari olarak mevcut nar suyu.

Nar antioksidanlar serbest radikaller denilen reaktif moleküllerin neden vücudunuz mücadele hücresel hasarı yardımcı olur.

Vücut ile mücadele veya hücrelere zarar reaktif serbest köklerle baş ve inflamasyona neden edemez, bir diyabetik olarak, bu oksidatif stres uğrar. Nar antioksidanlar da yüksek oksidatif stresi azaltır.

Onlar Tip 2 Diyabet Kontrol

Nar, tip 2 diyabet semptomları kontrol tanin ve gallik asit gibi bitki kimyasalları sahiptir.

Bir çalışmada, bu tür punikalajin ve gallik, ellajik, oleanolik, uallic ve nar ursolik asit gibi bileşikler, anti-diyabetik etkileri olduğu bulunmuştur. Böyle meyvelerde bulunan meyvesi zengin kırmızı renk vermek antosiyaninler, ve tannin gibi antioksidan polifenoller de tip 2 diyabet kontrolünde etkili olduğu bulunmuştur.

Onlar damar sertliğini engellemeye

nar yeme başka olumlu açı vardır: bunların antioksidanlar da damar sertliği, ateroskleroz olarak bilinen bir hastalığı önlemeye yardımcı olur.

Nar suyu 141 oranında diyabetik hastaların vücutta doğal antioksidan düzeylerini artırabilir.

Ateroskleroz, yanı sıra, kalp hastalığı ve felç gibi ilgili durumlar, diyabetik önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Nar vücutta LDL-kolesterol miktarı, kalp hastalığının başlangıcı önemli bir suçlu azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada, diyabetik hastalarda, nar antioksidanlar önemli oksidasyon düşük ve 141 oranında, vücutta, doğal bir antioksidan glutatyon arttırdığı bulunmuştur.

Diğer Bitkisel Tedaviler itibaren nasıl Nar Farklı

diyabet böyle önemli bir salgın haline gelmiştir olduğundan, alternatif tedaviler dikkate almak önemli. Burada kanıtlanmış gibi, nar herhangi Diyabetik’ın diyet için harika bir ek vardır.

Çeşitli diğer bitkiler ve bitki türevleri – dahil Tulsi, çemen, sarımsak ve tatlısı – şeker hastalığını kontrol etmek yüzyıllardır kullanılmaktadır ve sadece şimdi hak ettikleri araştırma ve destek alıyoruz.

Bunlar vücutta ziyade karbonhidrat sindirimini yavaşlatarak, hücre hasarını azaltarak diyabeti tedavi.

Bütün bu bitkiler biraz farklı işlev olsa da, çoğu karbonhidrat hızlı sindirime yardımcı enzimlerin faaliyetini engelleyerek çalışırlar. Bu aslında diyabetin neden olduğu oksidatif stresi inhibe ederek işe nar, aksine budur.

Güvenli Ne Kadar mı?

bir nar veya meyve suyu bir fincan günde ile ılımlı alımını tutun.

ateroskleroz önlemek için nar suyu etkisi üzerine bir çalışma günde 50 ml bir doz kullanılan ederken, Maryland Üniversitesi Tıbbi Merkezi 8 oz ila 10, bu bir fincan ya da güvenli biraz daha fazla olduğunu göstermektedir. Biz değil iyi şeker hastaları için uygun başka meyveler ile bir salata içine karışmış birden fazla nar, günde önerilir.

Tabii ki, her zaman doğal alternatifler bakıyoruz, nar gibi, bunun için önce sağlık uygulayıcısı olan bu seçenekleri görüşmek önemlidir.

Experienced Nutritionist with a demonstrated history of working in the health wellness and fitness industry. Skilled in Nutrition Education, Nutrition Consultation, Diet Planning, Food & Beverage, Content Creation and Public Speaking. Strong healthcare services professional with a Bachelor Degree in Nutrition from Universitas Indonesia (UI).

Источник: https://askwomenonline.org/nar-diyabet-hastalarinda-icin-iyi-mi/

Tip 1 Diyabet Yönetmek İçin Günlük Rehber

Diyabetinizi İyi Yönetebiliyor Musunuz?

Özellikle hayat meşgul olduğunda, tip 1 diyabetin yönetimi hakkında boğulmuş hissetmek normaldir. Sonuçta, şeker hastalığı ile uğraşmak her zaman uygun değildir. Her gün farklı olsa da, günlük rutininize basit stratejiler ekleyerek, yolunuza devam etmenize ve tip 1 diyabetle iyi yaşamanıza yardımcı olabilirsiniz.

Yükselin, parlayın ve kan şekeri kontrol edin

Uyandıktan sonra mümkün olan en kısa sürede kan şekerinizi kontrol edin. Bu, kan şekerinizin gece boyunca neye benzediğine dair bir fikir verecektir.

Çok yüksek veya çok düşük olduğunu fark ederseniz, hemen yiyecek veya insülinle düzeltebilirsiniz. Diyabet günlüğüne kan şekeri düzeylerinizi ve diğer önemli bilgileri kaydetmeyi de düşünebilirsiniz.

Bu, şeker hastalığının günden güne ne kadar iyi kontrol edildiğini takip edebilmenize yardımcı olabilir.

Gününüze sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın

İyi yemek, tip 1 şeker hastalığının idaresindeki önemli bir noktadır. Gününüzü, sağlıklı beslenme planınızı izleyen besleyici bir kahvaltıyla başlayın. Tip 1 diyabet için sağlıklı bir plan, tipik olarak, meyve ve sebzeler, tam tahıllar, yağsız protein ve sağlıklı yağlar gibi her besin grubundaki gıdaları içerir.

İnsülin aldığınızdan beri, her öğünde ılımlı miktarda sağlıklı karbonhidrat da eklemeniz gerekir. Bu kan şekerinizin düşmesine engel olur. Gerektiğinde, karbonhidratlarınızı takip ettiğinizden ve emiliminizi insülin dozajınızla eşleştirdiğinizden emin olun. Bu bilgileri diyabet günlüğüne kaydedebilirsiniz.

Tip 1 diyabetliler için hızlı ve kolay kahvaltı fikirleri arasında pişmiş yumurta, az yağlı yulaf ezmesi veya meyve ve yoğurt parfait yer alır. Kahvaltınızı da içeren her yemekten önce ve sonra kan şekerinizi test etmeyi unutmayın.

İlaçlarınızı alın

İnsülini ve diğer ilaçları almayı unutma. Meşgul sabahlarda, bir glikoz monitörü, insülin, şırınga ve ihtiyacınız olan diğer malzemeleri içeren bir diyabet kiti hazırlamak yararlı olabilir. Organize olmak size zaman kazandıracaktır. İlaçları almayı hatırlamada sorun yaşıyorsanız, bir hap kutusunu kullanmayı deneyin veya diş fırçanızla banyoda ilaç bulundurmayı deneyin.

Arabayla güvenle yol alın

İster iş, okul ya da koşu görevlerine başkanlık ederseniz olun, oraya güvenli bir şekilde girdiğinizden emin olun. Direksiyona geçmeden önce kan şekeri seviyenizi kontrol edin ve kan şekeriniz çok düşükse asla sürmeyin. Ayrıca, meyve suyu gibi bir glikoz kaynağı da dahil olmak üzere, arabada biraz aperitif tutmanız gerekir.

Atıştırmalık var

Enerjinizi ve kan şekerinizi korumak için sabahın ortasından atıştırmalık gerekebilir. Tip 1 diyabetliler için sağlıklı aperatif fikirleri arasında bir avuç badem, dize peynir veya elma parçası bulunur.

Sağlıklı bir öğle yemeği yiyin

Kan şekerinizi tekrar kontrol edin ve sonra sağlıklı bir öğle yemeğine kavuşun. Önünüzde planlıyorsanız ve öğlen yemeği paketi seçerseniz, yemek yemek en kolay olabilir. İyi seçenekler, süzme peynir ve fındık, humus ve sebzeler veya bir bardak biber ile tepesinde bir salata içerir. Ve tabii ki, yemekten sonra kan şekerinizi tekrar kontrol edin.

Egzersiz yapın

Aktif kalma, tip 1 diyabetinizi yönetmenin önemli bir parçasıdır. Aynı zamanda ruh halinizi artırabilir ve stres seviyenizi azaltabilirsiniz. Eğlenebileceğiniz bazı etkinlikler arasında bir koşu yapmak, köpeğinize uzun yürüyüş yapmak veya dans etmek gibi şeyler de dahildir.

Haftanın çoğu gününde 30 ila 60 dakika ılımlı egzersiz yapmalısınız. Egzersiz öncesi ve sonrasında kan şekerinizi kontrol etmeyi unutmayın. Aynı zamanda bir glikoz kaynağı da getirmelisin.

Akşam yemeği hazırlayın

Besleyici bir akşam yemeği yiyin ve yemekten önce ve sonra kan şekerinizi tekrar kontrol etmeyi unutmayın. Günün sonunda sağlıklı bir yemek yapmak için genellikle çok yorgun iseniz, ileride planlamayı deneyin. Mutfağınızı iyi yemek seçenekleri ile iyi bir şekilde saklayın. Ayrıca hafta sonları gibi daha fazla vakit geçirdiğinizde öğünün bazı bölümlerini hazırlamayı deneyebilirsiniz.

Relax

Rahatlamak ve keyfini çıkarmak için gün sonunda biraz zaman ayırın. Bir kitap okuyun, film seyredin veya bir arkadaşınızı ziyaret edin. Kendiniz için her gün vakit ayırmak, stres yönetimi ve sağlıklı kalmanın önemli bir parçasıdır.

Biraz uykulayın

Çoğu erişkin her gece 7-9 saat uykuya ihtiyaç duyar. Yeterli uyku almak tip 1 diyabetliler için özellikle önemlidir, çünkü uyku eksikliği kan şekerinizi kontrol altına almak daha zor hale getirir.

Gece uyurken sorun yaşıyor musunuz doktorunuza bildirin. Uyku sorunlarına kan şekeri çok yüksek veya çok düşük olabilir. Yatmadan önce kan şekeri kontrol etmeye alışkanlık edin. Kan şekeriniz gece düşme eğilimi gösteriyorsa yatmadan önce bir aperatif almanıza yardımcı olabilir.

Paket servisi açma

Tip 1 diyabetiniz olduğunda, sağlıklı kalmak, yoğun geçen gününüze ekstra stres katabilir. Diyabetinizi idare etmenin anahtarı, ön planda olmaktır. Tip 1 diyabetle yaşamınızı biraz daha kolay hale getirmek için günlük diyabet takviminizi takip edin.

Источник: https://tr.medic-life.com/day-to-day-guide-for-managing-type-1-diabetes-9946

Bizi Bakteriler mi Yönetiyor? – [n]Beyin

Diyabetinizi İyi Yönetebiliyor Musunuz?

Verdiğimiz kararları, stres, kaygı bozukluğu, depresyon ve iştah gibi durumları yönetenin beyin olduğunu biliyoruz. Ancak bunları belirleyen gizlenmiş bir yöneticimiz daha var: Bağırsaklarda bulunan bakteriler.

Vücudumuz bir bakteri cennetidir. Bedenimizdeki hücrelerin 10 katı kadar bakteri hücresine ev sahipliği yapıyoruz. Bu bakterileri incelemek için başlatılan “İnsan Mikrobiyom Projesi” şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

Her insan vücudunda 8 milyon bakteriyel gen taşıyan 10.000’den fazla bakteri çeşidine ev sahipliği yapar. Buna karşın bizimse yaklaşık 22.000 genimiz vardır.

Bu verilere bakınca ev sahibinin biz değil, bakteriler olduğu söylenebilir.

Beyin-Bağırsak Etkileşimi

Her insanın bağırsak bakterilerinin kişi için özelleşmiş olduğunu söyleyebiliriz. Eğer Japonya’da yaşıyorsanız, suşiyi sindirebilmeniz için Türkiye’de yaşayan dostlarınızdan farklı bakterilere ev sahipliği yaparsınız. Bağırsaklarınızda denizde yaşayan bakterilerden bulunur ve bu bakterilerin genini, deniz ürünlerini parçalamak için ödünç almış olursunuz.

İnsan Mikrobiyom Projesi’nin ilginç bulgularından biri de bu bakterilerin çevrelerine hayrette bırakacak bir hızla cevap verecek şekilde metabolik olarak aktif olmaları. Bu aktivite sonucu ortaya çıkan kimyasal ürünlerle beynin yapısı etkilenebilmektedir. Bu nedenle otizm ve depresyon vakalarının bir kısmının aslında bağırsak bakterilerindeki düzensizliklerden kaynaklandığı düşünülüyor.

Bağırsak beyni etkileyebildiği gibi, beyin de bağırsağı etkiler. Çocukluk çağında yaşanan travmalar beynin yapısını etkilerken bağırsağın bakteri düzenini de değiştirir. Bu durumu açıklamak için bilim insanlarının yaptığı yorumsa çocukluk travması sonucu beyinden alınan sinyallerin bağırsak bakterilerini değiştirdiği, bu değişikliğinse beyni etkileyerek çeşitli hastalıklara sebep olduğudur.

Bağırsak Bakterileri Obezite ve Diyabetle Yakından İlişkili

Geniş bir skalada görevleri bulunan bakterilerin sindirim için de çok önemli olduğunu biliyoruz.

Ancak bunun da ötesinde; yeni bulgular bağırsak bakterilerinin yağ depolanması, kan glikoz düzeyinin dengelenmesi ve bizi aç veya tok hissettiren hormonlara vücudun vereceği cevap üzerinde de etkili olduğunu gösteriyor.

Bakterileri çeşitlerinin yanlış karışımı obezite ve diyabete yol açabilmektedir. Üstelik doğum anından itibaren bu bakteri karışımı etkilenmektedir.

Sezeryanla Doğum Obezite Riskini Artırıyor

Doğum sırasında, rahimden çıkarken anneye ait bakterilere maruz kalırız. Bu aşama, bizim bağırsak kimliğimizin oluşmasındaki ilk ve belki de en önemli aşamadır. Anneden alınan yararlı bakteriler bizim üç yaşında stabilleşecek mikrobiyomumuzun kilit taşını oluşturur. Anne rahminden çıkışla başlayan ve çevreden aldığımız bakterilerle devam eden şekillenmeyle sağlıklı bir mikrobiyom oluşur.

Ancak eğer doğum kanalından geçmeden sezeryanla bir doğum gerçekleşirse bu durumda bu bakterilere maruz kalmayacağımız için mikrobiyomun oluşumundaki ilk aşama atlanmış olur. Bu ise obezite ve diyabet gibi pek çok sağlık sorununa kapı açmaktadır. Şişman bireylerle zayıf bireylerin bağırsaklarından alınan örnekler karşılaştırıldığında şişman bireylerde daha az bakteri çeşitliliği görülmektedir.

Normal doğum sırasında bebekler anneden bazı faydalı bakterileri alırlar.

Anne Sütü

Bebeğin doğum kanalından çıkarken yuttuğu bazı bakteriler anne sütünü sindirmesine de yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla sezeryanla doğan bebekler, anne sütündeki besinlerden yeterince faydalanamamaktadır.

Yapılan çalışmalar, anne sütü yerine mamayla beslenen bebeklerin bağırsaklarında, normalde katı gıdaya geçmeden önce bağırsaklarında görülmeyecek bakterilerin var olduğunu gösterdi. Bu bakterilerin bebeğin bağışıklık sistemi olgunlaşmadan önce var olması; obezitenin yanı sıra alerji, astım, egzama ve çölyak hastalığına duyarlılığı artırmaktadır.

Antibiyotik Kullanımı Obeziteyi Artırabilir

Antibiyotikler de bağırsak bakterilerini öldürüp çeşitliliği azaltabilmektedir.

Bu nedenle özellikle erken yaşta kullanılan antibiyotikler bağırsak mikrobiyotasına zarar verip ileride obezite ve diyabete yol açabilecek bakteri kompozisyonunu oluşturabilmektedir.

Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda genç farelere düşük dozda antibiyotik verildiğinde, antibiyotik verilen farelerin vücudunda antibiyotik verilmeyen farelere göre %15 daha fazla yağlanma olduğunu gösterdi.

Genç yaşta antibiyotik kullanımı obezite ve diyabet riskini artırabilmektedir.

Bu veriler, vücudumuzda bulunan bakterilerin bizim yaşamsal kalitemiz için çok önemli olabileceğini göstermektedir.

Bağırsak bakterileriyle ilgili yapılan çalışmalar sonucu beslenme ve psikolojik durumların mikrobiyota üzerinde etkisi olduğunu ve bu etkilerin pek çok hastalığa yol açabileceğini biliyoruz.

Bu nedenle özellikle erken yaştaki çocukların bağırsak mikrobiyotasını korumak ve düzenlemek için beslenmelerine ve bulundukları ortamın çocuğa psikolojik hasar vermemesine dikkat etmeliyiz.

Источник: https://nbeyin.com.tr/bizi-bakteriler-mi-yonetiyor/

Diyabet için beslenme önerileri: Diyabete iyi gelen yiyecekler

Diyabetinizi İyi Yönetebiliyor Musunuz?

Diyabet hastalığının kontrol altına alınması için uzman eşliğinde kişiye özel beslenme programı belirlenmesi büyük önem taşıyor. Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, diyabet hastalarının beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Diyabeti le yaşamayı öğrenmek tedavi başarısını artırıyor

Şeker hastalığı, pankreastan salgılanan insülin hormonun yetersiz olması sonucu glikoz yani kan şekeri değerinin artması sonucunda ortaya çıkmaktadır. İleri yaşlarda görülen Tip 2 Diyabet hastalığının sebeplerinin başında; genetik faktörler, fiziksel aktivite azlığı ve kilo fazlalığı gelmektedir.

Şeker hastalığı kontrol altına alınmadığında; böbrek yetmezliği, katarakt, kalp damar rahatsızlıkları, sinir hasarı, diyabetik ayak, enfeksiyonlara ve hastalıklara yatkınlık gibi rahatsızlıkları beraberinde getirmektedir. Hastalığın kontrol altına alınması için sağlıklı beslenme ilkelerine dikkat etmek gerekmektedir. Bu rahatsızlığı kabullenmek ve onunla yaşamayı öğrenmek tedavi başarısını artırmaktadır.

Diyabet hastaları için doğru beslenme önerileri

Beslenme programı kişiye özel belirlenmelidir: Bu diyet geçici olmamalı, beslenme alışkanlığı haline getirilerek yaşam boyu devam ettirilmelidir.

Boy ve yaşa uygun kiloda olunmalıdır: Sahip olunan fazla kilolardan kurtulmak; şeker hastalığını kontrol altına almayı sağlayan en önemli ilkelerden biridir.

Öğünler 3 ara 3 ana olmak üzere düzenlenmelidir: Öğün araları 2-2,5 saati aşmamalı, öğünlerde alınan kalori dengeli olmalıdır. Ara öğün beslenme

Diyetteki posa içeriği artırılmalıdır: Öğünlerde alınan posa yüzdesinin fazla olması karbonhidrat emilimini yavaşlatacağından şeker seviyesinin düzenlenmesine olumlu etki edecektir.

Bu açıdan yemeklerin yanına salata eklenmeli, ekmek çeşidi olarak posa içeriği yüksek; çavdar, kepek veya tam buğday ekmeği tercih edilmelidir.

Ayrıca kabuklarıyla yenebilen meyveler soyulmadan tüketilmelidir.

Glisemik indeksi yüksek yiyecekler tüketilmemelidir: Patates, havuç, pirinç, beyaz ekmek gibi kan şekerini hızlı yükselten, glisemik indeksi yüksek besinlerden kaçınılmalıdır.

Su tüketimini artırılmalıdır: Gün içerisinde en az 2-2,5 litre su tüketmeye dikkat edilmelidir.

Şeker ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır: İlaç kullanıyorum, şekerim yükselmez düşüncesiyle, şeker ve şekerli yiyecekler tüketilmemelidir. Şeker hastalığı kronik bir rahatsızlıktır, geçti diye düşünülmemelidir. Ayrıca bal, pekmez gibi doğal tatlı olarak kabul edilen yiyecekler de masum değildir. Pekmezin üzümden yapıldığı, balda da şeker olduğu unutulmamalıdır.

Diyabetik ürünlerin de zararlı olabileceği unutulmamalıdır: Diyabetik ürünler zararsız gibi kabul edilmemelidir. Çeşidi ve miktarı diyetisyene sorulmadan tüketilmemelidir.

Yemek hazırlanırken sağlıklı pişirme yöntemleri kullanılmalıdır: Diyabet hastalarında günlük alınan kalori miktarı ve bu kalorinin karbonhidrat, protein ve yağ yüzdesi dağılımı orantılı olmalıdır. Alınan yağ miktarını artırmamak için yemekler; ızgara, haşlama veya fırınlama yöntemi kullanılarak pişirilmelidir.

1. Elma

Günde en az bir elma tüketimi %28 oranında diyabete yakalanmayı önlemektedir .”Her gün bir elma doktoru uzak tutar.

”sözü herkesin dilinde , iyice yıkandıktan sonra kabukları ile yenen elmanın tokluk hissi sağlaması yanında kabuğa yakın yüzeyde bolca bulunan kuersetin isimli antioksidanlarla şeker hastalığına iyi gelen özelliği öne çıkmaktadır.

Elmanın içerdiği lifler ise kan şekerini düşürme konusunda önemli görevler üstlenir. Tarım ilaçlarından arındırılmış temiz sularla yıkanmasına dikkat edilmesi gerekir.

2. Tarçın

Tarçının kimyasal yapısı insülin denilen kan şekerini düzenleyen hormona yapısal olarak benzerdir, insülin hormonu gibi davranır. Tarçın içeriğindeki “kumarin ” maddesi insülini dengede tutar. Tarçın şekeri kontrol edebilme özelliğine sahiptir.Şeker metabolizmasını 20 kata kadar hızlandırır.

Tarçın oksitlenmeye karşı sistemin güçlenmesine yardımcı olur. Oksitlenme şeker hastalarında önemli bir sorundur. Damar yapısının bozulmasında oksitlenme – antioksitlenme dengesinin bozulmasına yol açar Tarçının içinde bulunan polifenoller önemli bir antioksidan maddedir.

Fazla kilolu ve şişmanlarda açlık şekerini düşürür ve insülin etkinliğini artırır.

3. Kuru Baklagiller

Genelde şeker hastalarında yanlış bir olgu kuru baklagillerin şekeri yükselteceği ve bu yüzden tüketimini azaltırlar.

Bu yanlış bir tutumdur kuru baklagillerin yapısında bulunan posa ve fitonutiriyenlerle kalp sağlıklarına desteklerinin yanında diyabete karşı savunma geliştirmenize yardımcı olabilecek Kuru baklagiller (fasulye , mercimek ve bezelye )yüksek oranda suda çözünen lif içerir ve glisemik indeksleri düşüktür.

Besin lifi içeren yiyecekler vücut tarafından işlenmesi zamana yayılır kan şekerinde ani dalgalanmalar yaşanmadan enerjiye dönüştürür.Kepekli makarna, tam tahıllı çavdar ekmeği ve kepekli tahıllar kan şekerini sabit tutar.

4. Badem

Diyabet hastalarında özellikle yemeklerden sonra meydana gelen kan şekeri dalgalanmalarını azaltıcı etkiye sahiptir.

Ayrıca badem yüksek glisemik indekse sahip olan gıdaların sebep olduğu dalgalanmaları düzenler.

Sağlıklı yağ ve protein deposu olan badem metabolizmayı güçlendirerek, insülin direncinin kontrol edilmesine yardımcı olur. Diyabet riskini azaltmak için günde 10-15 tane badem tüketilmelidir.

5. Soğan ve sarımsak

Diyabet hastalığının korkulan komplikasyonlarından olan kalp damar tıkanıklığını önleyici etkileri vardır.Soğanda kuersetin adı verilen bir madde vardır. Kuersetin
kandaki şekeri düşüren bir özelliği vardır. Sıkılarak elde edilen soğan suyunu yemekten sonra yükselen kan şekerini kontrol altına alır.

Soğan ve sarımsak içinde bulunan organik kükürtlü amino asit bileşiklerinin etkili oldukları bilinmektedir. Bu bakımda tansiyon düşürücü ve kan sulandırıcı sarımsak hapı kullanan hastaların kanını kontrol etmeden kan şekerini düşürücü ilaç kullanmamaları doğru olacaktır.

Soğan pişirilmeden yendiğinde aynı etkiyi gösterir.

6. Sebze ve meyveler

Mineral, vitamin bakımından zengin olan aynı zamanda lifli yapılarıyla kan şekerini sabit kalmasına yardımcı olur.

yapılarındaki antioksidanlarla bağışıklık sistemini de geliştiren sebze ve meyvelerden başlıcaları, lahana, karalahana, portakal, ıhlamur, limon, şalgam, brokoli, turp, ıspanak, greyfurt, çilek ve böğürtlen ilk sıralarda gelmektedir.

Şekeri olanların yağ, sos, tuz eklenmiş sebzeleri yüksek miktarda sodyum içeren konserveleri ve turşu tüketmeleri doğru değildir.

7. Çay ve kahve

Türk milletinin en belirgin alışkanlıklarından olan çay doğru demleme ve doğru sıklıkta tüketilmesi durumunda oldukça iyi bir antidiyabetik besin sayılabilir. İçeriğinde bulunan kateşinler ve taninlerle bu faydaları gösteren çay şekersiz içildiğinde korkulacak bir içecek değildir.

Kahvenin diyabete karşı koruyucu etkisi tam olarak bilinmese de yapılan araştırmalar doğrultusunda varılan sonuçlar gereği, kahvede bulunan klorogenik asitin kan şekeri düzeyini dolaylı düzenlediği ve kafeinin pankreastan insülin salgısını artırdığı bilinmektedir.

Kahvede bulunan potasyum , magnezyum ve çeşitli antioksidanların kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Aşırı ve şekerli tüketilmemesi önerilir.

8. Yağsız Et

Daha az oranda doymuş yağ içeren yağsız et kolesterol düzeyini düşük tutmak için idealdir, bol miktarda protein içerir. Suda haşlanıp pişirilmeli fakat pişirme suyu asla yenmemelidir. Çünkü etin içindeki zararlı maddeler ve yağlar suya geçer. Bol baharat eklenerek etlerin hazmı kolaylaştırılmalı, ızgara eti yenmelidir. Koyun etinin hazmı zordur ara sıra yenebilir fakat yağsız olmalı.

Piliç-tavuk eti yağsız suda haşlanmış olması gerekir. Kaz eti çok yağlıdır bu nedenle yenmemesi gerekir. Hindi eti yağsız, suda haşlama yenebilir hazmı kolaydır. Balık, yağı diyabet hastaları için zararlıdır, bu nedenle taze ve hiç yasız olmadıkça şeker hastaları balık tüketmemelidir. Bu etlerin birinde safi et olarak günde sadece 100 gr kadar yenmelidir.

9. Domates Suyu

Domates suyu şeker hastaları için iyi bir kan sulandırıcı özellik taşır, karaciğerdeki yağlanmaları önler. Hazır domates suları yerine taze sıkılmış domates suyu tercih edilmelidir.

10. Kırmızı Biber

Kırmızı pul biberi şekerin ani düşüşlere sebep olan aşırı insülin salınımlarını engeller. Kırmızı benekli yediğimiz yiyecekler insülinin daha dengeli salınımının ve ekonomik kullanımı konusunda metabolizmaya yardımcı olur.

Diyabetik tedavide devrim: Kök hücre yöntemi

Источник: https://indigodergisi.com/2017/09/diyabet-beslenme-onerileri/

Bamya diyabet için iyi mi?

Diyabetinizi İyi Yönetebiliyor Musunuz?

Son zamanlarda yapılan bir çok araştırmaya göre, bamya diyabet semptomlarını azaltabilir – tip 1 diyabet, tip 2 diyabet ve gestasyonel diyabet içeren bir grup hastalık.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre diyabet, 2013 yılında 75.578 Amerikalının hayatına mal oldu. 2014 yılında dünya çapındaki yetişkinlerin yüzde 8,5’i Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporu şartına sahipti. 2030’a kadar, diyabet yedinci önde gelen ölüm nedeni olabilir.

Hastalığın aile öyküsü de dahil olmak üzere, bireyin bireyin diyabet geliştirme riskini artırdığı bir dizi etken vardır. Yaşam tarzı faktörleri de rol oynar, bu nedenle doktorlar kan şekeri düzeylerini düşürmek için diyet değişiklikleri ve artan egzersiz önerilmektedir.

Bamya diyabetli bazı kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Bu tohumlu sebzenin etkilerine ilişkin araştırmalar hala erken aşamadadır, ancak sonuçlar ümit vericidir.

Bamya nedir

Bamya, ılıman iklimlerde yetişir, sonunda yeşil tohumlu baklalara neden olan büyük ebegümeci çiçekleri üretir. Ebegümeci, kakao ve pamuk da dahil olmak üzere birçok popüler bitkiyi içeren ebegümeci ailesinin bir üyesidir.

Bilim olarak bilinen, bamya, Mısır’da 2000 BCE olarak uzun zaman önce yetiştirilmiş olabilir.

Bamya’nın lezzeti yumuşaktır ve tüm tohum kabı yenebilir. Bu sebze benzeri meyve de geleneksel tıpta uzun bir geçmişi vardır.

Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri, Doğu geleneksel tıbbında bamya yaprakları ve meyvelerinin ağrı kesiciler, nemlendiriciler ve idrar bozukluklarını tedavi etmek için kullanıldığını bildirmektedir. Kongolu tıpta, bamya doğum sırasında güvenli teslimatı teşvik etmek için kullanılır.

Diyabet için bamya

Diyabet genellikle insülin ve diğer tıbbi tedaviler denen bir hormonun artmasıyla iyi yönetilebilir. Bununla birlikte, diyabetli bazı kişiler düzenli insülin enjeksiyonlarından kaçınmak istemektedir. Diğerleri kan şekeri diplerini ve diğer hoş olmayan yan etkileri tecrübe eder ve diyabet ilaçları herkes için işe yaramaz.

Hazır bir tohum kabuğunun diyabetin kontrol altına alınmasına yardımcı olması, heyecan verici bir durumdur. Ama bamya diyabetin iyileştirebileceği konusunda henüz bir kanıt yok. Şimdiye kadar, bamya üzerine yapılan araştırmalar sadece hayvanlar üzerindeki etkilerine baktı. İnsan bedenleri hayvanlara benzer, ancak hayvanlar üzerinde yapılan tüm araştırmalar insanlarda işe yaramadı.

Kasların şekerin artan emilimi

Yayınlanan 2005 tarihli bir çalışmada, bamyaların diyabetli sıçanlar üzerindeki etkileri araştırıldı. Myricetin adlı bir madde bamya ve kırmızı şarap ve çay da dahil olmak üzere diğer bazı gıdalarda bulunur.

Araştırmacılar, myricetin’i bamyadan izole ettiler, sonra fareye uyguladılar. Tedavi, sıçan kaslarında şekerin emilimini arttırdı ve kan şekerini düşürdü.

2012 tarihli bir gözden geçirme, myricetin ile kan şekerini düşüren diğer laboratuvar ve hayvan çalışmalarına işaret etmektedir. Çalışma, myricetin’in diyabet için diğer risk faktörlerini de azaltabileceğini öne sürmektedir.

Yedikten sonra kan şekeri dikenlerinde azalma

Yayınlanan bir 2011 çalışmasında, yemekten sonra bamya ve kan şekeri dikenleri arasında bir bağlantı bulunmuştur.

Araştırmacılar, bir besleme tüpünden sıçan sıvı şeker ve saflaştırılmış bamya ile beslenmiştir. Bamyayı tüketen sıçanlar beslendikten sonra kan şekeri ani yükselişinde bir azalma yaşadılar. Çalışmanın yazarları bunun, bamyaların bağırsaklardaki şekerin emilimini engellediğinden kaynaklandığını düşünüyorlar.

Çalışmada, tip 2 diyabette kan şekerini azaltabilen bir ilaç olan okra ve metformin arasındaki olası etkileşimler de araştırılmıştır. Bamya metformin emilimini de engelledi. Bu, bamyanın metforminin etkinliğini azaltabileceğini ve bu nedenle ilaçla aynı zamanda yenmemesi gerektiğini düşündürmektedir.

Düşük kan şekeri seviyeleri

2011 yılında yapılan bir çalışmada, bamya ve daha düşük kan şekeri arasındaki bağlantıyı ortaya koydu. Araştırmacılar, diyabetli sıçanların kan şekerinin 14 gün boyunca düz kalmasına izin verdi. Daha sonra, sıçanlara bamya kabuğu özü ve kilogram vücut ağırlığı başına 2000 miligrama kadar tohum dozu verdi.

Bu nispeten yüksek dozlarda bamya ile ilişkili hiçbir zehirli etki yoktu. Bamya yiyen sıçanlar, 28 gün boyunca bamya yedikten sonra kan şekeri seviyesini düşürmüştür. Çalışma 28. günde sona ermiştir, bu nedenle kan şekeri düzeylerindeki etkilerin daha uzun süreceği açık değildir.

Riskler

Az sayıda çalışma bamya ile olumsuz yan etkilere bağlanmıştır, ancak bazı olumsuz yan etkiler de mümkündür:

 • Bamya ilacı metformin daha az etkili hale getirebilir.
 • Okra oksalat olarak bilinen maddelerden yüksektir. Oksalatlar böbrek taşlarına karşı savunmasız kişilerde böbrek taşı riskini artırabilir.

 • Bamya iyice yıkanmazsa bakteri, böcek ilacı ve diğer tehli maddeleri içerebilir. İnsanlar, çürümüş bamya, son kullanma tarihi geçmiş dondurulmuş bamya veya iyice yıkanmamış bamya asla tüketmemelidir.
 • Bir bamya alerjisi olan kişiler bamya tüketmemelidir.

  Ebegümeci veya pamuk gibi ebegümeci ailesindeki diğer bitkilere karşı alerjisi olanlar da bamya alerjisi olabilir.

Beslenme

Okra diyabetle mücadelede etkisiz kalsa bile, diyabetli insanlar için güvenli bir atıştırmalık kalır.

100 gramlık tek bir porsiyon sadece 30 kalori içerir, ancak bir dizi besin faydası sunar:

 • Bamya doymuş yağ veya kolesterol içermez
 • Bamya lif açısından zengin, önerilen günlük değerin (RDV) yüzde 9’unu içeriyor
 • Okra, kalsiyumun RDV’sinin yüzde 8’ini, manganezin RDV’sinin yüzde 43’ünü, demir ve bakır RDV’nin yüzde 10’unu ve K vitamini RDV’sinin% 44’ünü içeriyor.

Diğer sağlık faydaları

Bamya, myricetin dahil antioksidanlar olarak bilinen koruyucu maddeler bakımından zengindir.Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, antioksidanlar, vücuttaki hücrelere zarar veren bir süreç olan oksidatif stresi azaltabilir.

Oksidatif stres, diyabetin gelişiminde ve ayrıca aşağıdaki gibi hastalıklarda rol oynar:

 • Parkinson hastalığı
 • Alzheimer hastalığı
 • Katarakt
 • Makula dejenerasyonu
 • Kalp ve damar hastalığı
 • Kanser

Antioksidan faydalarına ek olarak bamya da yorgunluğu azaltabilir. Okra tohumlarında bulunan ve polifenol ve flavonoid olarak bilinen maddelerin, yorgunluğu azaltabildiği bir 2015 çalışması yayınlandı.

Diyabetik nefropatili 72 katılımcının yer aldığı bir çalışma, diyara için geleneksel tedavi ile bamya tüketmenin ürik asidi azaltabileceğini göstermiştir. Bu gut olan insanlar için yararlı olabilir.

Büyüyen ve yemek bamya

Bamya toprak sıcaklığı 65 ° F’nin üzerine çıktığında ve yaz boyunca sıcaklığa dayanıklı olduğu zaman gelişir. İlk hasatın ekim tarihinden yaklaşık 2 ay olduğunu bildiriniz.

Bitkiler uzun boyludur, en az 2 ila 3 feet büyür ve bu nedenle büyümek için alan gerekir. Ayrıca istiflenmeleri gerekebilir.

Bamya çiğ veya pişmiş yemek güvenlidir. Bazı bölgelerde, kızarmış bamya popüler bir garnitür. Bamya, gumbo, salata gibi bazı çorbalarla da iyi gider ve turşu yapılabilir.

Limonun kan glikozunu azaltmaya yardımcı olabileceği öne sürülmüştür, ancak diyabetli sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, önemli bir fark yaratmadığı bulunmuştur.

Источник: https://trmedbook.com/bamya-diyabet-icin-iyi-mi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.