Diyabetle Yaşam Deneyimlerini Anlatıyor

Beslenme

Diyabetle Yaşam Deneyimlerini Anlatıyor

Diyet, diyabet tedavisinin en önemli basamağıdır. Diyabet diyeti, yasaklar listesi değildir. Dengeli bir beslenmedir. Diyabet diyetinde besin ögeleri dengeli olarak yer almalıdır. Standart yani her diyabetli için aynı olan bir diyet listesi yoktur.

Diyabette beslenme tedavisi (Diyabet diyeti)

Diyabette diyet; Hastanın diyabetinin tipine yani Tip I veya Tip II oluşuna, Yaşına, Kilosuna, Yüksek tansiyon, damar sertliği gibi durumların olup olmamasına, Kullanılan ilaçlara göre düzenlenmelidir.

Son yıllarda diyabet diyeti oldukça esnek, serbest ve kişisel özelliklere göre düzenlenmektedir. Diyet yapmak demek açlık demek değildir; sık sık ve az az yenerek kan şekeri dengede tutulmaya çalışılır. Uzun süre aç kalmak ya da diyette önerilenden daha fazla yemek, kan şekerini yükseltir.

Sık sık acıkmak şeker düşüklüğüne bağlı olabileceği gibi yüksek şekere de bağlı olabilir. Et hariç tüm yiyeceklerde şeker vardır; diyette önemli olan şeker yememek değildir. Çünkü şeker en önemli enerji kaynağıdır; önemli olan bazı şekerleri (kesme şeker ve üzüm gibi) yememektir.

Yiyeceklerdeki besin ögeleri ve kan şekerine olan etkilerinin bilinmesi beslenmenin sağlıklı şekilde düzenlenmesi için önemlidir.

Besin öğeleri nelerdir?

 • Karbonhidratlar
 • Proteinler
 • Yağlar Mineraller ve vitaminlerdir.

Karbonhidratlar sağlıklı besin seçiminde kan şekerine olan etkisi yönünden en önemli yiyeceklerdir. Karbonhidratlar basit ve bileşik yapıda bulunur. Bileşik olanlar en çok nişastada ve nişasta içeren besinlerde örneğin; patates, pirinç ve unlu gıdalarda (makarna, ekmek vb.) bulunur.

Basit şekerler yani daha kolay emilen şekerler ise kesme şeker, süt, meyve, bal, reçel, marmelat, çikolata ve biradadır. Üzüm, incir, muz gibi meyveler şekerden oldukça zengin olduğundan ve basit şekerleri içerdiğinden diyabet diyetinde kısıtlı olarak yer alırlar.

Basit şekerli yiyecekler süratle bağırsaklardan emildiği için kan şekerini çabucak yükseltirler. Tip II diyabeti olanlarda vücudun insülin yapımı ve gıdalardan emilen şekere, insülin cevabı yavaşlamış olduğu için yükselen bu şekeri hemen düşüremez.

Sonuç olarak basit şeker içeren yiyecekler diyabet diyetinde iyice kısıtlanmalıdır.

Nişasta ve bileşik yapıda şeker içerenler ise bağırsakta önce basit şekere yani glukoza parçalanıp emilecekleri için emilimleri yavaş olur. Kan şekerini daha yavaş yükseltirler. Bu nedenle bu tür yiyecekleri diyabetikler yiyebilirler. Bunlar taze sebzeler, bazı meyveler ve baklagillerdir.

Kan şekerinin çabuk ve çok yükselmesini önleyen yani iyi yönde yardım eden diğer bir madde de besinlerdeki liftir. Lifler bağırsakta şekerin emilimini yavaşlatırlar.

Lifi fazlaca içeren yiyecekler siyah ekmek (çavdar, yulaf, kepekli), kepekli makarna, kepekli tahıl ürünleri ve taze sebzeler ile meyvelerdir. Proteinler; vücudun yapı taşıdır. Ette, balıkta ve tavukta, peynirde, kuru baklagillerde bulunur.

Et, kan şekerini doğrudan yükseltmez; ancak araştırmalar, fazla proteinin böbreklerde aşırı çalışmaya neden olabildiğini ve diyabete bağlı böbrek bozukluğunu hızlandırabileceğini göstermiştir.

Yağlar doğrudan yağ olarak, margarin, tereyağ ve sıvı yağlarda; yiyeceklerde ise etlerde, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Yağlar çok kalorilidir. 1 gramı 9 kalori içermektedir. Aşırı kilolu kişilerde diyetteki yağ miktarı mutlaka kısıtlanmalıdır. Katı ve hayvansal yağlar, içerdikleri kolesterol fazlası nedeni ile damar sertliğini arttırdıklarından tüketilmesi önerilmez.

Yağlar, kan şekerini yükseltmez ama vücut ağırlığını arttırdığı için diyabet tedavisini zorlaştırırlar. Salatalara az miktarda bitkisel yağ ve limon konabilir. Yiyecekleri pişirmek de yağ içeriği yönünden önemlidir. Besinleri kızartırken yağ kullanıldığından, diyette serbest miktarda yenebilen yiyeceklerin bile kalori içeriği artar.

Bunun yerine haşlama, fırında pişirme, buğulama tercih edilmelidir.

Tuz alımında kısıtlama, eğer diyabetlide aşırı kilo, böbrek bozukluğu veya yüksek tansiyon yoksa pek gerekmez; ancak aşırı miktarlarda da kullanılmamalıdır.

Günlük beslenme planı nasıl yapılır?

Günlük beslenme planında yer alan yiyecekler 6 grupta toplanabilir. Bunların dengeli beslenme planındaki miktarı önemlidir. Besinlerin gruplanması, yiyeceklerin değişim listeleri şeklinde değişik ve esnek olarak kullanılabilmesine yardımcı olur.

Her değişim grubundaki yiyeceklerden eşdeğer birimi kadar yenebilir. Örneğin; süt grubundan 1 bardak süt yerine 1 bardak yoğurt yenebilir. Benzer şekilde et grubundan 1 birim olan 1 köfte yerine 1 küçük boy pirzola veya 1 yumurta veya 1 sosis yenebilir.

Besin grupları ve pratikte kullanılan birim ölçüleri şöyledir:

 • Ekmek ve nişasta grubu
 • Et ve kuru baklagil grubu Süt grubu
 • Sebze grubu
 • Meyve grubu
 • Yağ grubu

1. Süt Değişimi: Süt ve süt ürünleri bu grupta yer alır. 1 su bardağı süt (yaklaşık 250 gram) 1 su bardağı yoğurdun kalorisine eşdeğerdir; yaklaşık 150 kaloridir ve 1 süt değişim birimidir. Yağı alınmış süt ve yoğurdun kalorisi daha azdır.

2. Et Değişimi: Et grubunun kalori içeriği içindeki yağ miktarına bağlıdır. 30 gramlık yağsız et örneğin; 1 köfte, 1 birim ete eşdeğerdir ve 70 kalori içerir. Bunun yerine aynı miktar tavuk, balık, yağsız biftek, 40 gram peynir, balık, yağsız 1 dilim salam veya 1 sosis yenilebilir.

3. Ekmek Değişimi: Ekmek, unlu diğer yiyecekler (galeta, bisküvi, tarhana, makarna, şehriye), pirinç bulgur, patates, mısır bu grupta yer alır. 30 gramlık 1 dilim ekmek; 15 gr.

karbonhidrat ile 80 kalori içerir ve bir ekmek değişim birimidir.

Bunun yerine küçük patates veya 4 adet kraker (diyet etimek) veya 1 kase sebze çorbası veya 1 kase tarhana çorbası veya 2-3 yemek kaşığı pirinç pilavı veya 3 kaşık makarna veya 1 su bardağı yağsız patlamış mısır yenilebilir.

4. Sebze Değişimi: Yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, domates, salatalık ve turp bu grupta yer alır. Kıvırcık salata, marul, hıyar, kırmızıturp serbest olarak yenebilir.

Orta boy bir domates, 10 adet sivri biber; 1 sebze birimidir. 1 sebze birimi 30 kalori vermektedir.

Sebzeler çiğ ya da pişmiş olarak yenebilir; etli olarak pişirilirse ayrıca yağ konmamalıdır, içindeki et miktarına göre et değişim listesinden azaltma yapılmalıdır.

5. Meyve Değişimi: Taze meyveler C vitamini ve posadan zengindir. Muz, kayısı, portakal ve elma potasyumdan zengindir. Meyvelerdaki bu posa, bağırsaklardan şekerin emilimini yavaşlattığından kan şekerinin çabuk yükselmesini önler; yağların da emilimini azalttığından, kan yağlarının yükselmesini önler. 1 meyve değişim biriminde 15 gram karbonhidrat ve 60 kalori bulunur.

Meyvelerin iyi etkilerinden yararlanabilmek için meyve suyu yerine çiğ olarak kabuğu ile yenmeleri gereklidir. Meyvelerdeki şeker oranı fazla olmamakla beraber, sınırsız yenmeleri de önerilmez. Küçük boy elma, portakal, armut, 1 dilim karpuz verilebilir.

Üzüm, incir, muz gibi meyvelerdeki şeker oranı oldukça fazla olduğundan ve basit şeker olduğundan bu meyveler oldukça kısıtlı olarak yenmelidir.

6. Yağ Değişimi: 1 gram yağ, 9 kalori içermektedir. Tereyağ, margarin, krema, mayonez, tüm sıvı yağlar ve zeytin bu grupta yer alır. 1 yağ değişimi 45 kalori sağlar. 1 tatlı kaşığı yağ, 1 birimdir. Beslenme planında yağlar 2 yönden önem taşır:

 • Yağlar kalorijen olduğu için, kilo azaltmaya yönelik diyetlerde her tür yağ azaltılmalı; derisiz tavuk eti, balık eti gibi yağsız etler, yağı azaltılmış süt, az yağlı peynir tercih edilmelidir.
 • Yağlardaki doymamış yağ asidi miktarı damar sertliği oluşumunu engellediğinden, diyette yeterli oranda yer almalıdır.

Zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi bitkisel yağlar doymamış yağ asitlerini içerdiği için kan kolesterolünü yükseltmezler. Tereyağı, et yağı, margarinler ise doymuş yağ asitlerini taşıdığı için damar sertliği yönünden önemli olan kolesterol ve trigliseridleri yükseltirler.

Diyabet tiplerine göre beslenme nasıl yapılmalıdır?

Tip I diyabetli ve insülin kullanan kişilerin bilmesi gereken önemli nokta, yemek öğünleri ile insülin yapma zamanlarını ayarlamaktır. Çocuklarda ve büyüme yaşındaki hastalarda kalori kısıtlaması önemli değildir. Çocuğun yaşına ve günlük ihtiyacına göre düzenlenmelidir.

Eğer diyabet 40 yaşından sonra ortaya çıkmışsa ve hasta aşırı kilolu ise mutlaka kilo vermelidir. Yağlardan, özellikle katı ve hayvansal kaynaklı yağlardan kaçınmalı, alkolden iyice uzaklaşmalıdır. Sıvı yağlar bileşim yönünden faydalı olmasına rağmen içerdiği kalori, katı yağlarla aynıdır.

Alkol ise 1 gramı 7 kalori içerdiğinden, karbonhidratlar ve proteinlerden daha fazla kalorilidir.

Ayrıca bazı şeker düşürücü ilaçlar alkolle beraber alındığında vücutta yaygın kızarıklık, özellikle yüz bölgesinde yanma hissi ve çarpıntı belirtilerine yol açabilmektedir.

Bunun yanısıra alkol, kan şekerini gereğinden fazla düşürerek düşük şeker belirtilerinin de ortaya çıkmasına neden olabilir.

Taze sebzeler ise hem içerdikleri kalorinin az oluşu hem de vitamin ve lif yönünden zengin olduğundan serbestçe yenilebilir.

Yapay tatlandırıcıların özellikleri nelerdir?

Çay şekerinin diyabetlinin beslenmesinde iyice kısıtlanmasından sonra şeker tadı veren maddeler kullanılmaya başlanmıştır. Bunlara tatlandırıcı denir ve 2 grupta toplanır:

 • Kalorili tatlandırıcılar: Bunların enerji değeri vardır. Fazla miktarda alındıklarında kan şekerini yükseltirler. Bunlardan meyve şekeri (fruktoz) balda ve meyvede bulunur. Kek, pasta yapımında kullanılan tatlandırıcılar fruktozdur. Sorbitol de tatlandırıcı olarak kullanılır. Sorbitol ısıya dayanıklıdır; pişirilmekle tadı kaybolmaz veya acılaşmaz, ayrıca kıvam arttırıcı özellikleri olduğundan reçel, marmelat gibi tatlıların ve cikletlerin yapımı için uygundur. Ancak fazla alındığında (günde 50-60 gr.ın üzeri) ishal yapabilmektedir.
 • Kalori içermeyen tatlandırıcılar: Bunlar, günlük kullanılan miktarlarda kalori vermezler. Sakarin, sıklamat, aspartam bu gruptadır. Sakarin, çay şekerinden 300 kat daha tatlıdır. Ağızda metalik bir tat bırakmaktadır. Yemeklerle birlikte pişirildiğinde bu acı tat artar. Sakarin günlük kullanımdaki dozları ile (örneğin 15-20 tablet) emniyetle kullanılabilir. Aspartam bir aminoasittir. Şekerden 180 kat daha tatlıdır. Günlük dozlarda (15-20 tablet) zararlı yan etkisi yoktur. Diyet kola ve cikletlerin tatlandırılmasında kullanılmaktadır. Ağızda metalik tat bırakmaz. Fenilketonüri denen doğumsal hastalığın varlığında kullanılmamalıdır.

Tatlandırıcılarla ilgili önemli bir nokta da enerji veren tatlandırıcılarla (fruktoz, sorbitol) yapılmış bal, reçel, çikolata gibi yiyeceklerin masum olmadığının bilinmesidir. Diyabetliler için yapıldığı bildirilen bu ürünler sınırsız olarak tüketilmemelidir.

Источник: https://www.diyabetevi.com/diyabet/diyabetle-yasam/beslenme

Diyabetiniz varsa bu hastalıklara dikkat!

Diyabetle Yaşam Deneyimlerini Anlatıyor

Kronik bir hastalığınız var mı? Peki onunla yaşamaya ne kadar alıştınız? Kronik hastalığınızı gözeterek bir yaşam sürmeniz gerekiyor. Bu hastalıklardan diyabet de ömür boyu dikkat ve kontrol gerektiren bir hastalıktır. Doktor kontrolü asla aksatılmamalı ve tüm hayat diyabetin gerekliliklerine göre düzenlenmelidir.

Diyabette dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var ki onlar da diyabetin duyarlı olduğu hastalıkladır. Bu hastalıklar diyabet şikayetlerini de artırabiliyor. Acıbadem Bağdat Caddesi Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzm. Dr.

Yaser Süleymanoğlu, diyabet hastalığı olanların dikkat etmesi gereken hastalıklarını anlattı ve önemli uyarılarda bulundu.

Diyabet tansiyonu ve kalp krizini getiriyor

Diyabeti olanların yüzde 70’inde aynı zamanda tansiyon hastalığı da görülüyor. Diyabetin en fazla zarar verdiği yerlerden biri damarlar olduğundan, diyabetle birlikte görülen yüksek tansiyon erken dönem organ kayıpları, inme, beyin kanaması, göz içi kanama ve kalp krizi gibi riskleri artırabiliyor.

 
Büyük tansiyon 12, küçük 7,5 altına düşmemeli: Tansiyonu kontrol etmek için açlık kan şekerinin 100-110 mg, tokluk kan şekerinin ise 140 mg’ın altında tutulması ve sürekli kontrol edilmesi gerekiyor.

Bununla birlikte kan basıncını da sürekli kontrol etmek çok önemli. Diyabette büyük tansiyon 12’in altında, küçük tansiyon ise 7,5’in altında olmalı. Ayrıca rutin kalp incelmesi de gizli kalp riskini ortadan kaldırıyor.

Kötü kolesterol damarları daraltıyor

Kontrol edilmeyen diyabet, tansiyon ve kolesterol hayati risklere neden olabiliyor. Özellikle LDL kolesterol (kötü kolesterol), damar çeperini daraltarak tıkıyor. Bu nedenle diyabet hastalarında kalp krizi riski 4 kat artıyor.

 
100’ün altına düşürün: 
Diyabet ve tansiyon kontrol altında tutulmalı ve LDL seviyesi 100’ün altına çekilmeli. Bu şekilde hayati riskler en aza indirilebiliyor. Ek olarak diyabetle birlikte yüksek kolesterolü olan kişilerin, mide ya da kan hastalığı yoksa, ömür boyu aspirin kullanması önemli.

Obezite sonrasında diyabet tip 2 gelişebiliyor

Tip 2 olarak bilinen erken tip diyabet ortaya çıkmadan yıllar önce, insülin direnci nedeniyle kilo sorunları ortaya çıkabiliyor. Obezite hastalığı olanların yüzde 80’i hayatlarının devamında diyabet sorunuyla karşılaşıyor. Diyabet de sıklıkla fazla kilolu kişilerde görülüyor. Bu nedenle obezite ve diyabet birebir ilişki içindeki iki hastalık.

 
Tansiyon ve kolesterol ilaçlarını bırakmak mümkün: Sağlıklı beslenme obeziteden kaçınmanın en önemli koşulu.

Bu sayede fazla kilolu kişiler için erken dönemde diyabeti önlemek de mümkün olabiliyor. Diyabeti olan kilolu kişiler, zayıfladıktan sonra tansiyon ve kolesterol ilaçlarını bırakabiliyor.

Kilo veren kişilerde kan şekeri düzeldiği için insülin dozu bile azaltılabiliyor.

Körlüğe bile götürebiliyor

Diyabet kılcal damarları hedef alan bir hastalıktır. Kılcal damarlar da en çok göz, beyin, kalp ve böbreklerde bulunuyor. Bu nedenle diyabeti olanların göz sağlığına dikkat etmesi çok önemli.

Diyabeti olanların kan şekeri yüksek seyrettiği için gözün arka tabakasında bulunan kılcal damarların yapısı ve dolaşımı etkilenebiliyor. Bu da zamanla göz kanaması ve körlük gibi ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bununla birlikte gözün ön tarafında bulunan lenste de, şeker birikimi sonucunda katarakt meydana gelebiliyor.

 
Açlık ve tokluk kan şekeri kaç olmalı?: 
Göz sağlığıyla ilgili sorun yaşamamak için diyabeti olanların açlık ve tokluk kan şekerini düzenli olarak kontrol ettirmesi gerekiyor. Diyabetli bireylerde; açlık kan şekeri 100-110 mg ve tokluk kan şekeri 140 mg seviyesinde olmalı.

Ayrıca kan şekeri ortalamasını gösteren Hba1c seviyesi 6,2’in altına çekilmeli. Bununla birlikte diyabeti olanların 6-12 ayda bir rutin olarak detaylı göz muayenesi yaptırması da çok önemli. Muayenede arka göz, retina, lens durumu, göz tansiyonu, görme alanı ve keskinlik gözden geçirilmeli.

Göz muayenesinin diyabet konusunda uzmanlaşmış bir göz hastalıkları uzmanı tarafından yapılması gerekiyor.

Stres yüklenmeyin

Stresli bir yaşam, hem diyabeti hem de tansiyonu olumsuz etkiliyor.

Kan şekeri düzenli kontrol edilmediğinde ve ani düşme-yükselmeler olduğunda kişilerde sinirlilik, uyku hali ve depresyon sorunları ortaya çıkabiliyor.

Ek olarak diyabet müzmin ve ömür boyu süren bir hastalık olduğu için kişiler bu süreci yaşamlarının ek bir yükü olarak görebiliyorlar ve bu da motivasyonlarını bozabiliyor.

 
Psikiyatrik tedavi gerekebiliyor: Kan şekeri doğru şekilde kontrol edilmediğinde sürekli değişen seviyeler kişileri olumsuz etkiliyor. Bu nedenle kan şekerini kontrol altında tutmak çok önemli. Diyabet tedavisinde disiplin ve huzurun bir arada olması gerekiyor. Diyabeti olanlarda psikolojik sorunlar kontrol edilemezse psikiyatrik destek alınmalı.

Diş etlerinde şeker birikiyor

Kan şekeri yüksek olan diyabetli kişilerde diş etlerinde şeker birikiyor. Bu durum diş etinin içinde birçok bakteri ve mantar oluşmasına neden oluyor ve diş eti iltihabı, diş eti çekilmesi ve erimesi gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Ek olarak diş eti iltihabı ve sorunu olan kişilerde kan şekerini kontrol altına almak zorlaşabiliyor.

 
Diş fırçası seçerken dikkat!: Diyabeti olanların kan şekerini sıklıkla kontrol ettirmesine ek olarak diş eti bakımını düzenli yapması ve dişlerini fırçalamayı kesinlikle aksatmaması çok önemli. Diyabeti olanların diş fırçası seçimine de dikkat etmesi gerekiyor.

Dişler yumuşak veya orta sertlikte bir diş fırçası ile temizlenmeli. Ayrıca kaliteli ve koruyucu florid içeren diş macunu kullanılmalı.

Diyabet hastalarında periyodik diş eti kontrolünün de diyabet konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimi (periodendist) tarafından yapılması son derece önemli” diyor.

Daha kolay grip yapıyor

Diyabet, bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalıktır ve kan şekeri yüksek seyrettiğinde bu baskılanma daha da artabiliyor. Bu nedenle diyabeti olanlar grip, nezle hatta zatürre gibi hastalıklara karşı diğer insanlara göre daha yatkın olabiliyor.

Grip aşısını aksatmayın: Diyabeti olanların kış aylarında sağlıklı beslenerek bağışıklık sistemlerini korumaları gerekiyor. Diyabeti olanlar, mutlaka her yıl periyodik olarak grip aşısı yaptırmalı. Ayrıca son yıllarda gelişen zatürre aşısı da iyi bir koruma sağlayabiliyor.

Bağırsak tembelliğine neden olabiliyor

Uzun yıllar diyabet hastalığı olanlarda hazım sorunları ortaya çıkabiliyor. Gastroparezi olarak da adlandırılan “mide ve bağırsak tembelliği”; hazım, emilim ve tuvalet alışkanlığını olumsuz etkiliyor. Buna ek olarak diyabeti olanların çok fazla ilaç kullanması da mide ve bağırsak sorunlarına yol açabiliyor.

 
Midenizi önemseyin: Sağlıklı beslenme ve kan şekerini kontrol altında tutma, mide ve bağırsak sorunları açısından çok önemli.

Diyabetlilerin mide sorunlarını dikkate alması gerekiyor. Herhangi bir rahatsızlıkta, mide koruyucu ve sindirim sistemini düzenleyici hazım ilaçları ile şikayetleri azaltmak mümkün.

Ancak bu ilaçlar hastalığın seyrine göre doktor kontrolünde alınmalı.

Diyabet egzama ve mantar nedeni

Cilt, vücudun diyabetten en çok etkilenen yerlerinden biri. Kılcal damarların diyabetten etkilenmesiyle dolaşımın azalması sonucunda ciltte kuruluk, egzama, mantar ve deri enfeksiyonları ortaya çıkabiliyor. Bununla birlikte özellikle ayak derisinin bozulması, diyabete bağlı ayak yarası riskini artırıyor.

 
Yara küçük olsa bile doktora gidin: 
Diyabetlilerin ciltlerine çok dikkat etmesi gerekiyor. Cildin tüm bölgelerine düzenli bakım yapılmalı ve cilt nemli tutulmalı.

Bununla beraber yaraların önüne geçebilmek için uygun giysiler ve ayakkabılar seçilmeli. Diyabeti olanların en ufak bir cilt sorununda bile mutlaka uzman bir dermatoloğa gitmesi çok önemli.

Çünkü diyabette dikkate alınmayan cilt yaraları ileride daha büyük sorunlara neden olabiliyor.

Ayak yaralarına dikkat!

Diyabeti olanların derisinde ve yumuşak dokularda sağlıklı kişilerden daha fazla glikoz; yani şeker birikiyor. Bu şeker zamanla ayak derisinin kurumasına, his kaybına ve parmak arasında mantar meydana gelmesine neden olabiliyor. Ek olarak ayağın kemik yapısı bozulabiliyor ve farkına varılmayan yaralar oluşabiliyor.

 
Nemi dengede tutun: Ayakların sürekli kontrol edilmesi ve nemli tutulması gerekiyor. Ancak ayakların gerekli miktarda nemli tutulması çok önemli. Çünkü gereğinden fazla nemli tutmak da yara riskini artırabiliyor. Bununla birlikte uygun ayakkabı ve terlik seçimi de yara oluşumunu önemli ölçüde engelleyebiliyor.

Video: Diyabet nedir?

İlginizi çekebilir

Diyabeti olanlar için 10 altın besin

Diyabetin 7 önemli sinyali

Diyabetlilere 7 kritik uyarı

Diyabette kışa özel öneriler

Diyabeti doğru tanıyın!

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/diyabetiniz-varsa-bu-hastaliklara-dikkat

Diyabetle Yaşam

Diyabetle Yaşam Deneyimlerini Anlatıyor

Hiperglisemi, kan şekerinin belli bir seviyenin üzerinde olması haline denir. Kısa süre için kan şekerinin yüksek kalması, hemen düzeltilirse ciddi bir problem oluşturmaz.

Hangi nedenlerle kan şekeriniz yükselir?

 • Doktorun önerdiği dozun altında insülin alınması
 • Fazla miktarda yemek yenmesi
 • Ateşli bir hastalık geçiriliyor olunması
 • Her zamankinden az egzersiz yapılması
 • İnsülin enjeksiyonu yapılan bölgedeki kasları çalıştıran bir egzersiz yapılması
 • Aşırı stres altında olunması durumlarında kan şekeriniz yükselebilir.

Kan şekeriniz yükselirse neler hissedersiniz?

 • Aşırı susama ve sık idrara çıkma
 • Her zamankinden fazla açlık hissi
 • Daha fazla yorgunluk ve uyku hali
 • Bulanık görme
 • Bacaklarda kramp

Bu belirtiler, diyabet hastalığı başlangıcındaki belirtilere fazlasıyla benzemektedir. Bu belirtileri hissettiğinizde kan şekerinizi kontrol edin.  

Ateşli hastalık durumlarında insülin almayı bırakmayın ve sık sık kan şekerinizi kontrol edin. İnsülin almanıza rağmen kan şekeriniz gittikçe yükseliyorsa mutlaka doktorunuza haber verin ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.


Hipoglisemi nedir?

Kan şekerinizin belli bir değerin altında olmasına hipoglisemi veya kısaca hipo denir.

Kan şekeriniz ne zaman düşer?

 • Ana veya ara öğününüzü atlar veya geciktirirseniz
 • Her zamankinden fazla egzersiz yaparsanız
 • Çok fazla miktarda insülin veya kan şekeri düşürücü hap alırsanız
 • Önerilenden fazla alkol kullanırsanız kan şekeriniz düşebilir.

Bunların yanı sıra farklı bir insülin kullanılması veya insülin enjeksiyon yerinin değiştirilmesi de hipoglisemiye yol açabilir.

Hipoglisemi durumunda hangi belirtiler görülür?

 • Terleme ve titreme
 • Heyecan, gerginlik ve baş dönmesi
 • Konsantrasyon kaybı
 • Soluk yüz rengi

Kan şekeri düşüklüğü farklı kişilerde değişik şekillerde algılanabilir. Önemli olan düşük kan şekeri belirtilerini algılamayı öğrenmektir.

Kan şekeriniz düştüğünde neler yapmanız gerekir?

Eğer kan şekeriniz doktorunuzun belirttiği alt sınırın altında ise şeker içeren herhangi bir şey yemeli veya içmelisiniz (3-4 tane kesme şeker veya bir bardak meyve suyu gibi). Takip eden yemeğiniz bir saat sonra ise bir sandviç veya bisküvi yemelisiniz.

15-30 dakika içinde kendinizi iyi hissetmezseniz kan şekerinizi tekrar kontrol edin. Eğer hala çok düşükse, şekerli gıda almaktan çekinmeyin. Kan şekerinin çok düşük düzeylerde kalmasına izin vermek yüksek kalmasından daha tehlidir.

Bazen kan şekeriniz çok fazla ve aniden düşebilir ve şuurunuzu kaybedebilirsiniz. Bu durumda çevrenizde bulunanların size nasıl yardım edeceğini onlara anlatmalısınız.

Eğer şuurunuzu tamamen kaybetmişseniz size ağızdan bir şey vermemelidirler. Kan şekerini hemen yükselten glukagon enjekte edilmelidir. Kendinize geldikten sonra bir iki bisküvi yiyerek kan şekerinizi yükseltebilirsiniz.

Eğer glukagon enjekte edildiği halde kendinize gelmezseniz derhal hastaneye götürülmelisiniz.

Hipoglisemi, aslında bir yanıyla kan şekerini normal seviyeye yakın tutma çabasının bir sonucudur. “Daha düşük” kan şekeri seviyesine ulaşmak için uğraşanlar hipoglisemi ile daha sık karşı karşıya kalabilirler. Önemli olan hipoglisemi belirtilerini ve hipoglisemi durumunda neler yapılacağını sizin ve çevrenizdeki kişilerin bilmesidir.

Diyabetin izlenmesi

Diyabet tedavisinde amaç, tıbbi beslenme tedavisi, egzersiz, oral antidiyabetik ve/veya insülinle kan şekerini normal düzeylerde tutmaya çalışmaktır.

Açlık kan şekeri

Gece 8-12 saatlik açlıktan sonra yapılan kan şekeri ölçümüdür.

Tokluk kan şekeri

Yemekte ilk lokmayı aldıktan tam 2 saat sonra yapılan ölçümdür.

Diyabetli bir hastanın kan şekerinin yemeklerden önce 90-130 mg/dL arasında olması, tokluk kan şekerinin de 180 mg/dL’nin altında olması hedeflenir. Yine de tedavi hedeflerinizi kişisel olarak doktorunuz belirleyecektir.

Kan şekerinin nasıl gittiğini anlamak ancak ölçümle mümkün olacağından tüm diyabetliler kan şekerlerini ölçerek ve kaydederek kendi tedavilerinin ve hayat kalitelerinin takipçisi olmalıdır.

Doktorunuz size uygun tedaviyi belirlemek için sizin yapacağınız ölçümlere de ihtiyaç duyar.

Kan şekerinizi nasıl ölçeceksiniz?

Kan şekeri ölçümü için ihtiyacınız olan tek şey parmak ucunuzdan alacağınız bir damla kandır. Ölçümler ile ilgili olarak kullanabileceğiniz pek çok çeşitte cihaz vardır. İlgili eğitimi doktorunuz, hemşireniz veya bu konu ile ilgili sağlık görevlisi çok kısa zamanda verebilir.

Kan şekerinizi ne zaman ölçmelisiniz?

Kan şekerinin kaç kez ölçüleceği gibi ne zaman ölçüleceği de kişisel olarak değişiklik gösteren bir durumdur. Ancak yine de belirli standart ölçüm zamanları vardır. Bunlar:

 • Kahvaltı, öğlen ve akşam yemeği öncesi veya yenilecek ara öğün öncesi
 • Yatma saatinde
 • Kahvaltı, öğle ve akşam yemeğinden 2 saat sonra (tokluk kan şekeri)
 • Gece yarısından sonra 02.00-03.00 sıralarında

Bunun dışında, olağandışı ölçümler veya daha sıkı takip şu zamanlarda yapılabilir:

 • Hastalandığınızda
 • Kan şekerinizin düşük olduğundan şüphelendiğinizde
 • Uzun yolda otomobil kullanmadan önce ve yolculuk sırasında
 • Fiziksel aktivitenizin fazla olduğu zamanlarda
 • Kan şekerinizde oynamalar olduğunda
 • İlaç, diyet ve egzersiz planlarınızı değiştirdiğinizde
 • Hızlı ve fazla miktarda kilo alıp verme durumlarında
 • Gebelikte veya gebelik planlanıyorsa
 • Düşük kan şekeri belirtilerini algılamada problem yaşandığında
 • İklim değişikliklerinde

Kan şekerini ölçtükten sonra

Kan şekerinizi düzenli olarak tarih, saat, açlık ve tokluk durumunu belirterek kaydediniz.

Oral antidiyabetik veya insülin kullanan hastalar hiperglisemi ve hipoglisemi riski altındadır. Düzenli ölçümle kan şekeri kontrolü kolaylaşır ve diyabete bağlı sorun oluşma riski de azalır.


Diyabette beslenme ve egzersiz

Sağlıklı beslenme nedir?

Sağlıklı beslenme sebze, meyve, yağsız kırmızı etler, tavuk eti ve balık gibi pek çok çeşit yiyeceği doğru miktar ve biçimde tüketmek anlamına gelir. Sağlıklı beslenmenin kilonuzu korumanıza ve diyabetin yol açacağı başka hastalıklardan korunmanıza yardımcı olacağını aklınızdan çıkarmayınız.

Herkese uygun ve tüm gereksinimleri karşılayan tek bir yiyecek ve beslenme planı olmadığından size özel beslenme düzeninizi diyetisyen ve doktorunuzla karşılıklı konuşarak belirlemeniz gerekir. Beslenmeniz düzenlenirken yaşınız, cinsiyetiniz, o anki sağlık durumunuz, fiziksel aktivite miktarınız, kullandığınız ilaç ve insülin tipi göz önünde bulundurulacaktır.

Glisemik indeks nedir?

Karbonhidratlı gıdaların kan şekerini yükseltme etkisine glisemik indeks denir.

Glukoz, bal ve sofra şekeri kan şekerini yükseltme etkisi en fazla olan gıda maddeleridir. Hipoglisemi durumlarında glisemik indeksi yüksek olan bu gıdaları tercih etmelisiniz.

Beslenirken nelere dikkat etmelisiniz?

Sebze, meyve ve lifli gıdalar

Taze meyve, yeşil veya sarı renkli sebzeler, kepekli ekmek, kuru baklagil ve patates karbonhidrat kaynağı olarak düşünülmelidir. Sebze ve meyve ayrıca içerdikleri lif miktarı ve vitaminler nedeniyle de tercih edilmelidir.

Tuz

Yemeklerinizde tuz kısıtlaması yapmak için doktorunuzun önerisine başvurunuz.

Yağlar

Tüm yağlar yüksek kalori verir. Yağları azaltarak şişmanlık riskini azaltmış olursunuz. Doymuş yağlardan zengin yağların kısılması, damar sertliği ve kalp krizi riskini de azaltacaktır.

Doymuş yağları oda sıcaklığında katı olmalarıyla ayırt edebilirsiniz. Ette, süt ürünlerinde ve bitkisel yağlardan yapılan katı margarinlerde bulunurlar.

Yağlı kırmızı et yerine balık, derisiz tavuk eti ve yağlı süt ürünlerini seçmeniz aldığınız doymuş yağları azaltacaktır. Zeytinyağını tercih etmeniz yine damar sertliği riskini azaltır.

Tatlandırıcı nedir?

Tatlandırıcılar şeker tadı veren ancak şekerin verdiği enerjiyi vermeyen (kalorisi olmayan) maddelerdir.

Tatlandırıcıları kullanırken doktorunuza ve diyetisyeninize danışınız. Kullanım miktarı ve türü size uygun biçimde ayarlanmalıdır.

Diyet ve diyabetik gıdalar

Üzerinde “Diyet veya diyabetikler için uygundur” yazılı olması bu yiyecekleri istediğiniz kadar tüketebileceğiniz anlamına gelmediğini unutmayınız. Bu konuda doktorunuzdan ve diyetisyeninizden bilgi alını


Diyabette egzersiz

Egzersiz diyabet tedavisinin önemli bir öğesidir. Fiziksel aktivite, yiyeceklerin parçalanması ile oluşan şekerin emilerek kana geçişinden sonra hücreler tarafından kullanılmasını hızlandırır ve kan şekerini düşürür.

Fiziksel aktivitenin yararları:

 • Vücut ağırlığınızı azaltır.
 • Vücut ağırlığınızı korumanıza yardım eder.
 • İnsülin ve şeker düşürücü hap ihtiyacınızı azaltır.
 • Kan şekerinizi ve kan basıncınızı (tansiyonu) azaltır.
 • Kan dolaşımınızı iyileştirir.
 • Stresin üzerinizdeki etkisini azaltır.
 • Kendinizi daha dinç ve daha iyi hissetmenizi sağlar.

Farkında olmadığınız bir kalp-damar veya böbrek hastalığı, sürekli ve ağır bir egzersiz programı esnasında size sorun çıkarabileceğinden egzersiz programına başlamadan her diyabetli öncelikle bir doktor kontrolünden geçmelidir. Egzersiz esnasında kan şekeri değişiklikleri göz içi kanamaya neden olabileceğinden bir göz doktoru (oftalmolog) tarafından değerlendirilmeniz yararlı olacaktır.

Fiziksel aktivitenizi artırmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Asansör yerine merdiven kullanınız.
 • Arabanızı gideceğiniz yerden uzağa park ederek yürüyünüz.
 • Yürüyerek gidebileceğiniz mesafelerde araba kullanmayınız.
 • Otobüse bir durak sonra bininiz veya bir durak önce inerek yürüyünüz.
 • Birlikte yürüyüş veya egzersiz yapabileceğiniz gruplara katılınız.
 • Dışarıda egzersiz yapamayacağınız zamanlar için evde egzersiz yapmak için düzenlemeler yapınız.
 • Egzersizi eğlenceli hale getirmek için müzikle, sevdiğiniz başka bir uğraşla birlikte hareketli olmaya gayret ediniz.
 • Tam yarım saat yapamayacağınızı düşünerek o gün egzersiz yapmaktan vazgeçmeyiniz, daha kısa süreli de olsa egzersizinizi aksatmayınız.


Diyabet ve günlük yaşam

Diyabet ve ayak bakımı

Kan şekeri düzensiz ve çok yüksek seyreden diyabet hastalarında ayak problemleri daha fazla görülmektedir. Bu nedenle diyabetlilerin ayaklarını her gün kontrol edip, gerekli özeni göstermesi ve özel ayak bakımı uygulaması gerekir.

Kan şekeriniz iyi bir şekilde kontrol altına alınmadıysa ayaklarınızdaki ve bacaklarınızdaki sinirlere zarar verebilir.

Sinir hasarı gelişti ise ayaklarınızda yanma, karıncalanma, batma, sıcak ve soğuğu fark edememe, hissizlik ve ağrı gibi bulgular olabilir. Yüksek kan şekeri aynı zamanda atardamarları tıkayarak kan dolaşımınızın bozulmasına neden olabilir.
İyi bir kan dolaşımının olmaması yaraların iyileşmesinde gecikmeye ve iltihaplanmaya neden olabilir.

Sinirleriniz ağrı duyusunu iletemediği için küçük yaralar siz fark etmeden büyüyebilir, iltihaplanabilir. Bu nedenle, ayaklarınızda şişlik, kızarıklık, nasır, çatlak, yara veya yüzeysel kesik olup olmadığını her gün kontrol ediniz.

 • Nasırlar oluşuyorsa hekiminizle konuşarak tedavisine başlayınız.
 • Göremediğiniz yerler için ayna kullanınız veya yakınlarınızdan yardım alınız.
 • Her gün ayaklarınızı ılık su ve sabunla yıkayınız. Asla sıcak su kullanmayınız. Sinirleriniz sıcaklık duyusunu iyi iletemiyor olabilir ve oluşabilecek yanıkları fark etmeyebilirsiniz.
 • Ayaklarınızı, özellikle parmak aralarınızı yumuşak bir havlu ile kurulayınız.
 • Topuklarınızdaki kurulukları topuk taşı ile sürterek inceltiniz.
 • Cildiniziyumuşak ve nemli tutmak için nemlendirici bir losyon kullanınız (parmak araları hariç).
 • Tırnak batması olup olmadığını ve tırnaklarınızın uzunluğunu kontrol ediniz.

Diyabet ve sigara

Nikotin, kılcal damarların daralmasını hızlandırır ve dolaşımı bozar. Diyabet de damar yapısını bozduğundan zararlı etkiler daha da artmış olur. Sigara içerek böbrek rahatsızlıkları, göz ve sinir bozuklukları riskini daha da artırmış olursunuz.

Diyabet ve diş sağlığı

Şeker içeren ortamlar bakterilerin çoğalmasına neden olur. Özellikle kan şekeri kontrolsüz seyreden diyabetlilerde tükürükte bulunan yüksek şeker miktarı bakterileri davet eder ve kolaylıkla diş eti iltihabı ve çürükler ortaya çıkar.

Diş eti hastalıklarının ve diş kayıplarının önlenmesi için her şeyden önce iyi bir şeker kontrolünün sağlanması ve düzenli ağız bakımı gereklidir.

Diyabet ve obezite

Türkiye’deki insanların %7’si diyabetlidir ve diyabetlilerin %80’i fazla kilolu kişilerdir.

Diyabetle obezite arasında çok belirgin bir bağlantı bulunur.

Obezite, insülin etkisinin azalmasına ve insüline karşı bir direnç gelişmesine neden olur. Zamanla pankreas bu dirence karşı koymakta zorlanır ve insülin yapımında çeşitli bozukluklar ortaya çıkar. Bu durum giderek ilerler, kan şekeri yükselir ve diyabet ortaya çıkar.

Diyabet ve yolculuk

Yolculuk planlarınızdan doktorunuza bahsediniz. Genel bir muayene yaptırarak seyahat için herhangi bir engelinizin bulunmadığından emin olunuz. Eğer yurtdışına gitmeyi planlıyorsanız yanınızda yeteri kadar insülin ve iğne ucu bulunduğundan emin olunuz.

Doktorunuzdan diyabet hastalığınızı ve insülin tedavisi gördüğünüzü anlatan bir mektup hazırlamasını isteyiniz. Bu size yolculuğunuzda tıbbi yardım gerektiğinde, gümrüklerde veya güvenlik geçişlerinde problem yaşanmaması konusunda yardımcı olacaktır.

Kaynakça:

 • Diyabet ve Sağlıklı Beslenme;2000. Emel Özer; İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları A.B.D. Diyabet Bilim Dalı ve Türk Diyabet Vakfı
 • İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hasta Okulu Yayınları
 • Standards of medical care in diabetes, 2006. Diabetes care: vol.29, suppl 1; January 2006
 • Çocuklarda, adolesanlarda ve genç erişkinlerde tip 1 diyabet. Dr. Ragnar Hanas; Türkiye Diyabet Vakfı Yayınları; 2-2001.
 • www.diabetes.org
 • www.turkdiab.org

Источник: https://www.novonordisk.com.tr/hastalara-ozel/diyabet/diyabetle-yasam.html

Daha güçlü, daha sağlıklı bir hayat sürmek istiyor? Her çeşit beslenme, fitness ve wellness bilgeliği için Wellness Wire bültenimize üye olun

Diyabetle Yaşam Deneyimlerini Anlatıyor

Genç bir sağlık uzmanının diyabetle yaşamak gerçekten neyin hoşlandığını anlamasına yardımcı olmak için her gün değil.

Ancak son zamanlarda fırsatı yakaladım Fakebetes Challenge, diyabet konusunda uzmanlaşmış bir aile hemşiresi uygulayıcısı olan UT-Sald Lake City, UT tarafından tasarlanan şeker hastalığının yedi günlük “işbirliği simülasyonu” ile konsepti yaratan akranlarına “hastaların ayakkabılarıyla yürümelerine” yardımcı olun. Birkaç yıl önce bu Fakebetes Mücadelesine başladı ve proje hakkında blog yazdı.

Şu anda pilot çalışma modunda, Fakebetes katılımcılara bütün temel araçları (glukozimetre, şırıngalar veya insülin pompası malzemeleri) sunmaktadır ve bunları bir Fakebetes Öğretim Üyesi (bu durumda ben!) Ile eşleştirir. BG testi, karbonhidrat sayımı, salinle alelaca insülin dozu, her şeyi günlüğe kaydetme ve bir hafta boyunca ileri geri bildirimle görevlendiriliyorlar.

Bugüne kadar, Fakebees Zorluklarından altısı tamamlanmış veya çalışmalar sürüyor (bkz. Sugabetic özet) , . Michelle, çabalarını Üniversite içindeki öğrencileri üzerine yoğunlaştırıyor. Utah Hemşirelik Yüksekokulu.

Utah'da kadın sağlığı hemşiresinin pratisyeni olarak çalışan 30 yaşında bir şey olan Katie ile eşleştirildim. Diyabetli insanlara yardım etmek hakkında daha fazla bilgi edinmek için gönüllü oldu.

Katie, bir hafta boyunca, D-görevlerini üstlendi:

 • Kontrol solüsyonuyla bir glikozimetre kullanarak sampe “kan” olarak sahte glikoz testi uyguluyor ve en az 4 kez sahte glikoz testi uyguluyor ve üzerine bir nokta koyarak en azından günde en az 4 kez cilde bir nokta koyarak aynı şekilde sahte insülin enjeksiyonlarını taklit edin.
 • Karbür oranı 1:10 ve düzeltme her 40 puan için 1 ünite insülin faktörü (120 mg / dL'nin üzerine çıktığında)

Her günün ilerleyen saatlerinde Messenger'ı kullanmaya karar verdik, BG değerleri, gıdalar ve insülin, egzersiz, stres seviyeleri ve başka neler oluyor da olabilir Simüle edilmiş D-yönetimini etkiler.

Bu, ekim ortasında, iş seyahatim için hazırlık için uzun çalışma saatlerinden, bir avuç savunuculuk projesiyle ilgili ek toplantılar ve tartışmalardan, normal ev rutininizden ve benimle ilgili olarak çok yoğun bir zamandan sonra gerçekleşti. Aynı zamanda dikkatimi gerektiren birkaç farklı diyabet ürününü de eşzamanlı olarak inceliyordum.

Yani, Fakebetes'in dikkatimi çekmediğini ve ironik bir şekilde (veya beklendiği gibi) kendi gerçek D-yönetimimi biraz gerginleştirdiğini söylemek üzücü – bu yüzden hem kendim için zorlu bir hafta oldu. ve Katie!

Yine de BG'nin farklı gıdalara, günlük durumlara, stres ve kahve tüketimine nasıl tepki verdiğini, düşük kan şekerlerinin bazen planlarımıza maymun anahtarı attığının paylaşımına kadar değişen bazı iyi alış verişler yaptık.

İşte bazı mesaj borsalarımıza bir göz atın:

Kan şekerlerim üzerinde kahve ve kafeinin etkisi üzerine, Katie'yi 2015'teki Büyük Kahve ve Kan Şekeri Denememize geri döndürdüm. İşte yanıtladı:

Katie, insülin varyasyonunun ve özellikle Afrezza hakkında bir açıklama istedi. Bu teneffüs edilen insülin hakkında neyim olduğum hakkında biraz #RealWorldAfrezza içgörüsü sunmaktan büyük mutluluk duydum.

Bu, “menzil içinde” hakkında ilginç bir tartışma yarattı; ayrıca tüm aralıklarımızın gün boyunca nasıl değiştiğini açıklayan

Diyabetiniz Mayıs Vary mantra'sını da geçmek zorundaydım ve ikisi de diyabetli insanlar aynı şekilde farklı uyaranlara tepki göstereceklerdir. Fakebetes meydan okumasının son gününe girdiğimde ve gevşeklik konusunda suçlu hissedildiğimde, bu hissiyatın diyabetle yaşama deneyiminin her zaman mevcut bir parçası olan IMHO olduğunu fark ettim.

Tabii ki, bu son mesajdan hemen sonra Düşük Kan Şekeri her şeyi patlattı.

Bir iş gezisinde ve bir gecenin bir arkadaşının evinde kaldım. Kan şekerim düştü – büyük ihtimalle alkol dozajında ​​hatalı hesaplama ve beklenenden daha hafif bir akşam yemeği, yalnızca yolda ve evden uzak olmaktan bahsetmemek nedeniyle her zaman beni bir şekilde ya da başka bir yere atıyor.

Tüm D etkinliklerimizi hafta boyunca paylaşmamız gerekmesine rağmen, Katie'nin bu kadar erken başlayacak bir saatte canlı yayın yapmasını tereddüt ettim.

Arkamdan birkaç saat diliminde uykusunu gerçekten rahatsız mıyım? Fakat bana bütün Fakebetes Meydan Okumasının, D-hayatının gerçekten neye benzediğini – iyi, kötü ve çirkinle – göstermek olduğunu söyledi.

Ve ister istemez de olsa, sabah erken saatlerde Lows olur.

Yani paylaştım.

Ve daha sonra, 12g'lık SunnyD servisiyle tedavi ettikten sonra bile daha da kötüleşti.

Doğal olarak, Katie çok endişeliydi ve hepsinin benim adıma iyi olduğundan emin olmak istedi. Ona güvendim, yani Lows hayatımın bir parçasıydı – ve sonra ona neden olana dair bazı fikirler sundu, bundan sonra günün çoğunu nasıl berbat etti ve ne kadar zor olabileceğini ona teklif etti. Bütün bunları kendiniz geçirmeden “dış” dan anlayın.

Hayatı daha ilginç hale getirmek için onu düşük kan şekerine bırakın. Gerçekten de diyabetli hayatımızın hikayesi değil midir?

Sonunda, bu Fakebetes Challenge sırasında hipo'nun bana geldiğine sevindim. Düşükler benim için T1D'nin en kötü ve en korkunç yönlerinden biridir ve Katie'nin kendisini hissetmese bile neye benzediğini anlamaktan mutluluk duyuyorum. Doktorlarımıza ve eğitimcilerimiz bu ilk el tecrübesine sahip değiller, bu nedenle paylaşma şansını takdir ediyorum.

İkimiz de Fakebetes Mücadelemize ilişkin nihai anketleri doldurduk ve Katie'nin yazdıklarını merak etmemize yardım edemiyoruz.

Bunun bir parçası olduğum için mutluyum ve bana öğrenmemde yardımcı olduğunu düşünüyorum, bu günlük olayların orada olan tüm “Şeker Normaller” e ne kadar garip gelebileceğini daha iyi anlamak için, arkadaşım Wil arıyor D olmayan ortaklarımız.

Fakebetes için Sonraki Neler Var?

Koordinatör Michelle Litchman, hemşirelik öğrencileri ile pilot çalışmanın sonuçları olumluysa (yüksek katılım oranını ve öğrenim derecelendirmesini gösterir), hemşirelik için standart müfredat programını örgütlemek için üniversitesine bir dava vereceğini ve muhtemelen diğer sağlık bilimleri öğrencileri. Bu empati programının ülke genelindeki tıp öğrencilerine yaygınlaştırılmasını istiyor.

Michelle, yıllık konferansı ile bağlantılı olarak bir Fakebetes Challenge'ı yönetmek için Amerikan Diyabet Eğitimcileri Akademisine (AADE) fikir verdiğini belirtti ancak bu yaz için örgüt “bazı belirsizlik hissetti” Bunun fizibilitesi hakkında.

Ancak Michelle, araştırma tamamlandıktan sonra konferansta bir sunum hazırlamayı planlıyor ve Indianapolis'teki Ağustos 2017'deki bir sonraki yıllık konferansta bağımsız olarak bir Mücadeleyi bağımsız olarak kurmayı düşünüyor. “Michelle, bu araştırma projesine katılmak için fazladan zaman ayıran birçok kişiye hayret ediyorum” dedi.

“Araştırma ekibimizin amacı, daha iyi eğitimli, anlayışlı ve empatik sağlık hizmet sunucularının kurulmasını desteklemeye yardımcı olmak ve bu kişilerin kaçınılmaz olarak uygulamalarında diyabet hastalarına rastlamak olacaktır. Bunun ayrıca şeker hastalığı bakımında uzmanlaşmak isteyen öğrencilere ilham kaynağı olmasını umut ediyorum.

“Bu, ya da belki de benim gibi insanlarla diyabetin” gerçek “yaşandığı korkutulur.

Her iki durumda da, kesinlikle daha iyi anlayışa sahip olacaklar!

Sorumluluk Reddi

: Diyabet Mayınları ekibi tarafından yaratılan içerik. Daha fazla ayrıntı için buraya tıklayın.

Sorumluluk Reddi Bu içerik, şeker hastalığı topluluğuna odaklanan bir tüketici sağlık blogu olan Diyabet Mayın için hazırlanmıştır. İçerik tıbbi olarak incelenmedi ve Healthline'ın editöryal yönergelerine uymuyor. Healthline'ın Diyabetli Madenlerle olan ortaklığı hakkında daha fazla bilgi için, lütfen burayı tıklayın.

Источник: https://tr.medic-life.com/looking-to-lead-stronger-healthier-life-14061

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.