Diyabetli Erkeklerde Peyronie – Penis Eğriliği

içerik

Peyronie Hastalığı

Diyabetli Erkeklerde Peyronie – Penis Eğriliği

Peyronie hastalığı, penis içerisindeki dokularda anormal yara dokusu veya plak gelişimidir. Peyronie hastalığından etkilenen bir penis sertleştiğinde genellikle eğri olur ve acı verebilir.

Peyronie hastalığı, bir erkeğin cinsel ilişkiye girmesini engelleyebilir. Peyronie hastalığına sahip erkekler, genellikle bu hastalığa bağlı stres veya kaygı yaşarlar.

Peyronie hastalığı için cerrahi olmayan tedavilerin etkisi hakkında yapılan araştırmalar sınırlıdır. Şekil bozukluğu ciddi düzeydeyse veya tatmin edici cinsel aktiviteyi engelliyorsa, çarpık veya eğri bir penis için genellikle düzeltme ameliyatı önerilir.

Belirtiler

Peyronie hastalığının belirtileri aniden ortaya çıkabilir veya zamanla meydana gelebilir. Peyronie hastalığının en yaygın belirtileri ve işaretleri arasında şunlar yer alır:

Peniste şekil bozukluğu

Penis sertleştiğinde şekli bozuk görünür. Penis:

 • Yukarı doğru bükülmüş veya eğri olabilir; en yaygın şekil bozukluğu budur.
 • Aşağıya veya bir yana doğru eğilmiş olabilir.
 • Sertleşen gövde etrafında sıkı, dar bir şeritle “kum saati” görünümüne sahip olabilir.
 • Penisin sertleşmiş göründüğü ancak dibinden keskin biçimde aşağı büküldüğü “menteşe” etkisine sahip olabilir.

Bükülme veya diğer şekil bozuklukları, ilk altı ila on sekiz ay boyunca giderek kötüleşebilir. Zaman içerisinde, belirli bir noktada şekil bozukluğunun kötüleşmesi duracaktır, ancak sertleşme gerçekleştikçe tekrarlamaya devam edecektir.

Ağrı

Belirtilerin başlamasından sonra, ilk altı ila on sekiz ay içerisinde, genellikle sert haldeyken ağrı görülür. Ancak Peyronie hastalığıyla ilişkili ağrı, aşağıdaki hallerden birinde de görülebilir:

 • Sertleşme esnasında
 • Yalnızca orgazm esnasında
 • Sertleşme söz konusu olmasa dahi penise dokunulduğunda

Cilt altında yara dokusu

Peyronie hastalığıyla ilişkili yara dokusu veya plaklar, penis derisi altında düz kitleler veya sert bir doku şeridi halinde hissedilebilir.

Diğer belirtiler

Diğer belirtiler ve işaretler arasında şunlar yer alır:

 • Sertleşme veya sertliği koruma güçlüğü (sertleşme bozukluğu)
 • Peniste kısalma

Doktorunuzla ne zaman görüşmelisiniz?

Sertleşme esnasında ağrıya yol açan, cinsel ilişkiye girmenizi engelleyen veya kaygıya neden olan herhangi bir belirtiniz olduğunda doktorunuza danışın. Uygun tedavi için doğru teşhis gereklidir.

Sebepler

Peyronie hastalığının nedeni henüz tam olarak anlaşılmamıştır. Fakat genellikle düzgün bir şekilde iyileşmeyen bir yara sonucu olduğu düşünülür. Yaranın, cinsel ilişki esnasında peniste gerçekleşen küçük bir travma sonrasında olması muhtemeldir. Örneğin, sertleşmiş penis cinsel ilişki esnasında bükülebilir ya da kaza sonucunda veya spor yaparken yaralanma gerçekleşebilir.

Yara iyileşmesinin rolü

Peniste birçok kılcal damar içeren iki süngersi, tüp şeklinde odacık (corpus cavernosa) bulunur. Bir erkek cinsel olarak uyarıldığında, sinir sinyalleri bu odacıklara kan akışını artırır. Bu odacıklar kanla dolarak penisin genişlemesine, düzleşmesine ve gerilmesine yol açtığında sertleşme gerçekleşir.

Corpus cavernosa, sertleşme esnasında esneyen tunica albuginea adlı esnek bir doku kılıfının altında yer alır. Penisin yaralanması bu esnek dokuya zarar verebilir. Bu zarar yangıya ve doku hasarına neden olabilir. Bir yaralanma düzgün bir şekilde iyileşirse, genellikle uzun vadeli sorunlar yaşanmaz.

Peyronie hastalığında, normal yara iyileşme süreçlerindeki sorunlar, kalıcı yara dokusuna neden olur. Yara dokusu bulunan kılıf bölümü esnekliğini yitirir. Dolayısıyla penis sertleştiğinde yara dokusu olan bölge esnemez, penis bükülür veya şekli bozulur.

Risk Faktörleri

Penisin hafif bir şekilde yaralanması, her zaman Peyronie hastalığına yol açmaz. Yaranın düzgün iyileşmemesine katkıda bulunabilen bir dizi faktör bulunur ve aşağıda yer alan bu faktörler Peyronie hastalığında rol oynayabilir:

 • Kalıtım. Babanızda veya ağabeyinizde Peyronie hastalığı varsa, sizde görülme riski de yükselir.
 • Bağ doku bozukluğu. Bağ doku bozukluğu bulunan erkeklerde Peyronie hastalığı görülme riski daha yüksektir. Örneğin Dupuytren kontraktürü olarak bilinen bir hastalık (avuçta parmakların içeri çekilmesine neden olan bağ benzeri bir yapının kalınlaşması) Peyronie hastalığı görülen erkeklerde daha yaygındır.
 • Yaş. Peyronie hastalığının yaygınlığı yaşla beraber artar. Dokulardaki yaşa bağlı değişiklikler, yaralanmaya yatkın olmalarına, iyi bir şekilde iyileşme olasılığının azalmasına ya da her ikisine birden yol açabilir.

Diğer Faktörler

Peyronie hastalığı riskinin artmasıyla ilişkili diğer faktörler arasında şunlar yer alır:

 • Diyabet
 • Tütün kullanımı
 • Pelvik yaralanma geçmişi

Komplikasyonlar

Peyronie hastalığı komplikasyonları şunları içerebilir:

 • Cinsel ilişkiye girememe
 • Sertleşme veya sertliği koruma güçlüğü (sertleşme bozukluğu)
 • Cinsel beceriler veya penis görünümü hakkında kaygı veya stres
 • Cinsel partnerinizle ilişkinizde stres

Randevu Hazırlığı

Peyronie hastalığı belirtileri gösterdiğiniz takdirde, başlangıç olarak aile hekiminizle veya başka bir doktorla görüşebilirsiniz. Bir erkek cinsel bozuklukları ve idrar yolu rahatsızlıkları uzmanına (ürolog) yönlendirilebilirsiniz. Doktorunuz veya bir ürologla randevunuza hazırlanmanız, zamanınızı en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır.

iyi günler hocam ben 23 yaşındayım.Bundan iki yıl önce penisimde bir eğrilik meydana geldi.doktora gittim en başta peyroni hastalığından şüphelendi fa… devamı

Yapabilecekleriniz

Doktorunuzla paylaşabileceklerinizi önceden listeleyin. Listeniz şunları içermelidir:

 • Sertleşme sorunlarıyla ilişkili görünmeyenler dahil olmak üzere yaşadığınız belirtiler
 • Büyük stresler veya hayatınızda kısa bir süre önce gerçekleşen değişiklikler dahil olmak üzere anahtar kişisel bilgiler
 • Herhangi bir vitamin veya takviye dahil olmak üzere kullandığınız ilaçlar
 • Ailenizdeki Peyronie hastalığı tarihçesi
 • Doktorunuza soracağınız sorular

Zamanın yetmemesi ihtimaline karşı, doktorunuza soracağınız soruları önem sırasına göre listeleyin. Peyronie belirtileri veya işaretleri gösterdiğinizi düşünüyorsanız, aşağıdaki soruların bazılarını sorabilirsiniz:

 • Hangi testleri yaptırmam gerekecek?
 • Hangi tedaviyi önerirsiniz?
 • Durumun kötüleşme olasılığının bulunup bulunmadığını söyleyebilir misiniz?
 • Eve götürebileceğim herhangi bir broşür veya başka bir basılı malzeme var mı? Hangi web sitelerini ziyaret etmemi önerirsiniz?

Doktorunuza sormaya hazırlandığınız sorulara ilaveten, randevunuz esnasında bir şeyi anlamadığınız takdirde soru sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuzdan bekleyebilecekleriniz

Doktorunuzun size bir dizi soru sorması muhtemeldir. Bunlara yanıt vermeye hazır olmanız, daha uzun süre üzerinde durmak istediğiniz hususlar için zaman kazandırabilir. Doktorunuz şunları sorabilir:

 • Belirtileri ilk kez ne zaman gördünüz?
 • Sertleşme esnasında peniste görülen eğrilik veya başka bir şekil bozukluğu zamanla kötüleşti mi?
 • Sertleştiğinizde ağrı devam ediyor mu?
 • Cinsel aktivite esnasında veya başka bir şekilde peniste herhangi bir yaralanma yaşadınız mı?
 • Penisiniz inik haldeyken eskisine göre daha kısa görünüyor mu?
 • Belirtileriniz cinsel ilişkiye girme becerinizi kısıtlıyor mu?

Doktorunuz aynı zamanda, Uluslararası Sertleşme Endeksi gibi bozukluğun cinsel ilişkide bulunma becerinizi nasıl etkilediğini anlamasına yardımcı olabilecek bir anket doldurmanızı isteyebilir.  

Testler ve Teşhis

Doktorunuz rahatsızlığı teşhis ederek, belirtilerinizin önem derecesini anlamak üzere testler gerçekleştirecektir. Bu testler aşağıdakileri içerir:

Fiziksel muayene

Doktorunuz, penisiniz inik haldeyken yara dokusunun mevcudiyetini, tam yerini ve miktarını tespit etmek üzere penisinizi elle muayene edecektir. Aynı zamanda penisinizin uzunluğunu ölçebilir. Rahatsızlık kötüleşmeye devam ederse bu ölçüm, penisin kısalıp kısalmadığını tespit etmeye yardımcı olur.

Ultrason

Doktorunuzun, penisinizi sert haldeyken incelemek üzere bir ultrason cihazı kullanması muhtemeldir. Doğrudan penis içine sertleşme sağlayıcı bir enjeksiyon yapılacaktır. Enjeksiyondan önce ağrıyı azaltmak üzere lokal anestezi yapılacaktır.

Yumuşak dokuların görüntülerini oluşturmak üzere ses dalgalarını kullanan ultrason, plakların mevcudiyetini, penise kan akışını ve herhangi bir anormalliği gösterebilir. Doktorunuz eğrilik derecesini ölçmek üzere penisin bu görüntülerini kullanabilir.

Tedaviler ve İlaçlar

Aşağıdakilerin hepsi size uygunsa, doktorunuz muhtemelen tedavi önerisinde bulunmayacaktır:

 • Eğrilik ciddi değilse ve kötüleşmiyorsa
 • Ağrı hissetmiyorsanız
 • Tatmin edici bir şekilde cinsel ilişkiye girebiliyorsanız

Ağız yoluyla alınan ilaçlar

Peyronie hastalığı tedavisinde ilaçların etkisi hakkında sınırlı bilgi bulunuyor. Ağız yoluyla alınan bir dizi ilaç önerilmiş ve test edilmiştir; ama bu ilaçların kullanımı güvenilir araştırmalarla desteklenmiyor.

Penis enjeksiyonları

Doğrudan penisteki plaklara yapılan enjeksiyonlara dair araştırmalar sınırlıdır. Ancak bu tedaviler penisteki eğriliği ve Peyronie hastalığına bağlı ağrıyı azaltabilir. Bu tedavilerden birini görüyorsanız, birkaç ay boyunca birden fazla enjeksiyon yapılacaktır. Enjeksiyonlar esnasında ağrıyı önlemek üzere lokal anestezi uygulanacaktır.

Peyronie hastalığı için penis enjeksiyonları, aşağıdaki ilaçlardan birini içerebilir:

 • Verapamil, normalde yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Peyronie hastalığında görülen yara dokusunun oluşumunda kilit bir faktör ve bağ dokulardaki bir protein olan kolajenin üretilmesini engeller.
 • Interferon kolajen üretimini kesen ve yıkımını hızlandıran bir proteindir.
 • Kolajenaz kolajen yıkımı sağlayan bir enzimdir ve bazı yara dokularını yok edebilir.

Ameliyat

Penisinizdeki şekil bozukluğu ciddiyse veya cinsel ilişkiye girmenizi engelliyorsa, doktorunuz ameliyat olmanızı önerebilir. Rahatsızlığınız genellikle istikrarlı bir duruma gelene kadar ameliyat gerçekleştirilmez. Yani en az altı ay boyunca eğrilikte değişim görülmemesi ve sertleşme esnasında yaşanan ağrının sürmesi gerekir.

Yaygın cerrahi yöntemler şunlardır:

 • Etkilenmeyen tarafın kısaltılması. Penisin yara dokusunun karşı tarafındaki tunica albuginea’yı kısaltmak üzere çeşitli yöntemler kullanılabilir. Penis sertleştiğinde, kılıfın kısaltılmış tarafı ve daha az elastik olan yaralı tarafı aynı uzunlukta olur. Bu, görece düz bir sertleşmeye yol açar. Bu yöntemler doğal olarak penisin toplam uzunluğunu azaltır. Genellikle yeterli penis boyuna sahip ve penis eğriliği çok ciddi durumda olmayan erkeklerde kullanılır. Bu yöntemin riski, sertleşme veya sertliği koruma zorluğudur (sertleşme bozukluğu).
 • Etkilenen tarafın uzatılması. Bu yöntemlerde cerrah, yara dokusunda kılıfın esnemesine ve penisin düzleşmesine izin veren çeşitli kesikler açar. Cerrah yara dokusunun bir bölümünü almak zorunda kalabilir. Tunica albuginea’daki delikleri kapatmak üzere doku nakli yapılır. Doku kendi vücudunuzdan alınan bir doku, insan veya hayvan dokusu ya da sentetik bir malzeme olabilir. Bu yöntem genellikle penisin kısa olması, ciddi bir eğrilik olması veya karmaşık bir şekil bozukluğu bulunması halinde kullanılır. Bu yöntemde sertleşme bozukluğu riski, kısaltma yöntemine göre daha yüksektir.
 • Penis protezleri. Penis protezleri temel olarak penisteki süngersi, tüp şeklindeki dokuların (corpora cavernosa) yapay halleridir. Protezler yarı sert olabilir; yumuşak halde görünmek üzere elle bükülebilir veya cinsel ilişki için düzeltilebilir. Diğer penis protezleriyse kasığa veya testis torbasına yerleştirilen bir pompayla şişirilebilir. Şişirilen protezler penisin sertleşmesine yol açar. Penis protezleri genellikle bir erkekte hem Peyronie hastalığı hem de sertleşme bozukluğu söz konusu olduğunda kullanılır. Protezler yerleştirildiğinde, cerrah tunica albuginea üzerindeki gerilimi azaltmak üzere, muhtemelen yara dokusunda bazı kesikler açacaktır.

Normal koşullarda, ameliyat olduğunuz gün hastaneden eve gidebilirsiniz. Penisinizdeki sargıyı 24 ila 72 saat çıkarmamanız gerekir. Cerrah, cinsel ilişkiye girmeden önce ne kadar süre beklemeniz gerektiğini söyleyecektir. En az dört ila altı hafta beklemeniz muhtemeldir.

Başa Çıkma ve Destek

Peyronie hastalığı önemli bir kaygı kaynağı olabilir ve cinsel partnerinizle aranızda stres yaratabilir. Aşağıdaki öneriler Peyronie hastalığıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir:

 • Partnerinize Peyronie hastalığının ne olduğunu ve cinsel ilişkiye girme becerinizi nasıl etkilediğini açıklayın.
 • Partnerinize penisinizin görünümü ve cinsel ilişkiye girme beceriniz hakkında ne hissettiğinizi söyleyin.
 • Partnerinizle cinsel ve fiziksel ilişkinizi nasıl sürdürebileceğiniz hakkında konuşun.
 • Aile ilişkileri ve cinsel hususlar hakkında uzman bir psikoterapiste danışın.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/peyronie-hastaligi

İlginç araştırma: Penis şekliniz böyleyse risk altındasınız!

Diyabetli Erkeklerde Peyronie – Penis Eğriliği

ABD’nin Teksas eyaletinde yapılan bir araştırma, erkekler için önemli bulgular ortaya koydu. Houston’daki Baylor College’da yapılan ve 1.5 milyon erkekten elde edilen verilerin değerlendirildiği araştırmada Peyronie Hastalığı olarak da bilinen rahatsızlıktan muzdarip olanların kanser riski altında olduğu belirlendi.

Erkeklerin penislerinin kavisli olmasına sebep olan Peyronie Hastalığı ile incelemelerde bulunan araştırmacılar, bu hastalığa yakalananların %40 oranında testis kanseri riski altında olduğu belirtildi.

Penis içerisindeki dokularda anormal yara dokusu veya plak gelişimi sebebiyle karşılaşılan bu rahatsızlığın bu uzuvda meydana gelen rahatsızlıklarla oluşuyor.

Baylor College Medicine‘da yapılan ve America nSociety for Reproductive Medicine’de sunulan araştırmada, bu hastalığa sahip erkeklerin kan kanseri olma riskinin %29 daha fazla ve mide kanserine yakalanma riskinin ise %40 daha fazla olduğu belirtildi.

Penis eğriliği neden olur? Peyronie Hastalığı nedir?

Hastalık penis gövdesinde ve sıklıkla sırt tarafında sonradan oluşan, sert yama gibi bir tabaka ile karakterizedir. Penis sertleşip dikleştiğinde plağın olduğu tarafa doğru eğrilir. Cinsel birleşme sırasında bu durum penis fonksiyonunu bozarak kimi zaman sertleşme bozukluğuna kadar giden ciddi sorunlara neden olur.

Hastalığın sık görülen bir diğer belirtileri ise penis ağrısı, ağrılı ereksiyon ve penis boyunun kısalmasıdır. Ereksiyon halindeki penisin genellikle yukarıya – ender de olsa yanlara veya aşağıya – doğru eğrilmesi ile kendini gösterir. Hastalar bunu penis eğriliği veya yamuklaşma şeklinde tarif eder.

Kontroller aksatılmamalı!

Araştırmayı yürüten Dr. Alexander Pastuszak, “Daha önce kimse bu rahatsızlıklar arasında bağlantıyı kurmamıştı. Araştırmamıza göre bu rahatsızlığa sahip erkekler kontrollerini yaptırmalı ve aksatmamalılar” ifadesini kullandı.

İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden Daily Mail, İstanbul Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırmaya atıfta bulunarak, erkeklerin yaklaşık %3.7 ve %7.1’inin bu rahatsızlıktan muzdarip olduğunu fakat, bazı hastaların utandıkları için doktorlara gitmediği için bu oranın daha da yüksek olduğunu tahmin ettiklerini yazdı.

Peyronie hastalığı nasıl anlaşılır?

Sert plak dokusu penis tabakasının elastikiyetini azaltır ve penisin ereksiyon sonrasında yukarıya doğru eğrileşmesine sebep olur. Penisin eğilip bükülmesine sebep olan bu plak sıklıkla penisin üst tarafında kendini gösterse de penisin alt tarafında veya yan taraflarında da görülebilir.

Bu durumda penisin aşağıya doğru ya da yana doğru bükülmesine sebep olur. Hatta bazı hastalarda penis gövdesini çepeçevre saran bir plak meydana gelir. Penis sertleştiğinde plak penisin gövdesinin boğulmuş gibi bir görünüm (kum saati ya da kuğu boynu görünümü) almasına sebep olur.

Hastaların çoğunluğu penislerinin kısaldığından, genel olarak küçüldüğünden yakınırlar. Ağrılı ereksiyonlar ve cinsel ilişkide zorluk yani iktidarsızlık ortaya çıkması bu erkekleri doktora gitmeye zorlayan önemli nedenlerden biridir.

Tüm bu fiziksel bozukluklar bir peyronie hastasının yaşam kalitesini bozar. Hastalığın görüldüğü erkeklerin yaklaşık yüzde 20 ile 40’ında sertleşme problemi yani iktidarsızlık şikâyeti de söz konusudur.

Peyronie hastalığı hangi sıklıkta görülür?

40 ile 70 yaş arasındaki her 100 erkekten 1 ile 4’ünde (yüzde 3.7) görüldüğü bildirilmiştir. Bununla beraber şiddetli peyronie hastası olan daha genç yaşta hastalar da rapor edilmiştir. 50 ila 70 yaş arasındaki erkeklerde görülme oranı yüzde 7’ye yükselir.

Peyronie hastalığının nedeni nedir?

Bu hastalığın günümüzde bile kesin nedenleri ortaya konulamamıştır. Birçok uzman peyronie hastalığını başlatan etkenin cinsel ilişkiler sırasında gerçekleşen tekrarlayıcı hafif penis travmaları -tunika albugineada yırtılmalar- olduğuna inanmaktadır.

Araştırmalar gen aktivasyonunun ve iyileşme ile ilgili bağ dokusu bozukluklarının da peyroni hastalığına sebep olduğunu düşündürmektedir. Vitamin E eksikliği, propanolol, metotrexat gibi bazı ilaçların uzun süreli kullanımı, diyabet, gut hastalığı, uzun süreli sigara kullanımı ile idrar yollarına yapılan cerrahi girişimlerin hastalığı tetiklediği de iddia edilmiştir.

Peyronie hastalığı nasıl teşhis edilir?

Peyronie hastalığının teşhisinde hikaye ve üroloğun yaptığı fizik muayene yeterlidir.

Hikaye alınırken; hastalığın ortaya çıkış zamanı ve şekli (kronik ya da akut), hastalığın ilerleme şekli, kullanılan ilaç ve alışkanlıklar değerlendirilir.

Seksüel hikayede; hastanın ereksiyon sağlamada herhangi bir zorluğunun olup olmadığı sorgulanır. Fizik muayene sırasında penis üzerinde plak muayenesi yapılarak plağın boyutları değerlendirilir.

Peyronie hastalığının seyri nasıldır?

Peyroni hastalığı, belli bir süre devam eden bir tür yara iyileşme bozukluğu olarak düşünülebilir. Gerçekte bu hastalık iki evrede sınıflandırılmaktadır:

Akut inflamasyon evresi: Yaklaşık olarak 6 ay ile 18 ay arasında devam eder ki bu sırada hasta ağrı şikâyetinin devam ettiğini söyler. Peniste plak vardır ve hafif bir eğrilik söz konusudur.

İkinci dönem ya da kronik evre: Artık hastalığın oturmuş olduğu, peniste belirgin bir eğriliğin bulunduğu, sertleşme probleminin yaşandığı ve plağın boyutunun değişmediği dönem.

Peyronie hastalığı nasıl tedavi edilir?

Tedavi seçiminde hastalığın hangi dönemde olduğunun bilinmesi önemlidir. Çünkü hastaların yüzde 13’ünde belirtilerin kendiliğinden kaybolabildiği, bununla beraber yüzde 50’sinde ise instabil dönemde hastalığın ilerlediği bildirilmiştir. İlaç tedavisinin yanı sıra cerrahi tedaviler ve penil protez uygulanabilmektedir.

Yılların değişmeyen sorusu: Kaç cm olmalı?

Источник: https://indigodergisi.com/2017/11/penis-egriligi-peyronie-nedir/

Penis Eğriliği Nedir? Penis Eğriliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diyabetli Erkeklerde Peyronie – Penis Eğriliği
Prof. Dr. Mehmet Murad BAŞAR
Androloji ,Üroloji
Memorial Şişli Hastanesi

Penisin sağa sola yukarı ya da aşağı doğru dik açı dışındaki her türlü deformasyonu penis eğriliği olarak değerlendirilmektedir. Penis eğriliğinin tedavisi hakkında Memorial Şişli Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Murad Başar bilgi verdi.

Penis eğriliği nedir?

Ereksiyon olduğu anda penisin 90 derecelik bir açı yapacak düz bir şekilde bulunması gerekmektedir. Bunun dışında penisin sağa sola yukarı ya da aşağı doğru dik açı dışındaki her türlü deformasyonu penis eğriliği olarak değerlendirilmektedir.

Penis eğrilikleri neden olur?

Penis eğrilikleri doğuştan olabileceği gibi ilerleyen dönemde yaşanan bir takım hastalıklar, cerrahi gelişmeler ya da travmalara bağlı bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Doğuştan penis eğriliği:Penisin anatomik yapısında ereksiyonu sağlayan kan damarı içeren iki adet süngerimsi doku ile içinde idrar yolunun bulunduğu bir adet süngerimsi doku bulunmaktadır. Anne karnında bu süngerimsi yapıların birinde gelişme geriliği olabilmektedir. Bu durum ereksiyon esnasında gelişimin az olduğu tarafa doğru penisin eğrilmesine neden olmaktadır.  

Ayrıca halk arasında peygamber sünneti olarak bilinen “hipospadias” hastalığı yani idrar deliğinin olması gereken yerden daha aşağıda bulunması da penis eğriliğine neden olabilmektedir. Bu hastalarda genelde idrar yolunun içinde yer aldığı süngerimsi doku gelişimi daha az olmakta ve ereksiyon esnasında penis aşağıya doğru eğrilmektedir.

Sonradan gelişen penis eğriliği:Penis şekil bozuklukları ileri yaşlarda en sık “Peyronie” hastalığından kaynaklanmaktadır.

Peyronie hastalığı penisin sertleşmeyi sağlayan kan damarı içeren süngerimsi doku ile bu dokuyu çevreleyen ve ereksiyon esnasında sertleşmeyi sağlayan dış kılıf arasında kireçlenmeyle ilerleyen bir rahatsızlıktır.

Genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkan Peyronie hastalığında önce ağrı daha sonra zamanla şekil bozukluğu yaşanmaktadır.

Bunun dışında penise yönelik cerrahi girişimler sonucunda da peniste şekil bozukluğu ve eğrilik oluşabilmektedir.

Penis şekil bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Hipospadias yani peygamber sünneti ya da doğuştan penis eğriliği olan hastalarda ağrı veya buna benzer bir yakınma yaşanmamaktadır.

Ancak, Peygamber sünneti olan hastalarda idrar deliğinin penis alt tarafında olmasına bağlı olarak idrarın normal yerinden değil, bu bölgeden gelmesi ve idrar deliğinin durumuna bağlı olarak zorlu idrar yapma, sık idrara çıkma, artık idrar; eşlik eden enfeksiyonlara bağlı olarak idrar yaparken yanma gibi idrar yakınmaları olabilir. Penis eğriliği genellikle doğumla birlikte izlenmektedir.  

Doğuştan penis eğriliği olan hastalarda ise penis eğriliği genelde ergenlikle birlikte ereksiyon oluşmaya başladığında fark edilebilmektedir. Çocukluk çağında ise dikkatli bir muayene esnasında bu durumu fark edebilir.

İleri yaşlarda ortaya çıkan Peyronie hastalığında ise ilk belirti peniste ağrıdır. Peyronie hastalığı “Akut” ve “Kronik” olmak üzere iki dönemde ortaya çıkar. Plakların oluşmaya başladığı ve özellikle ereksiyon esnasında ağrının eşlik ettiği dönem “Akut” dönemdir.

On iki 18 ay süren bu dönemin ardından şekil bozukluğunun ortaya çıktığı kronik döneme geçilmektedir. Gerek akut gerekse kronik dönemde penis üzerinde sert plaklar ele gelmektedir.

Kronik dönemde plağın yerleşimi ve yaygınlığına göre hastada ereksiyon kaybı da eşlik edebilir.  

Penis eğriliğine neden olan risk faktörleri nelerdir?

Diyabet hastalarında Peyronie rahatsızlığının daha sık yaşandığın bilinmektedir. Ayrıca, bir takım kolajen veya bağ doku hastalığı olan kişilerde de Peyronie hastalığı daha fazla görülmektedir. Prostat ameliyatı olan hastalarda da az da olsa ilerleyen dönemde Peyronie hastalığı yaşanabilmektedir.

Penisteki eğrilikler çocuk sahibi olmayı engeller mi?

Peygamber sünnetli doğan çocuklarda idrar deliğinin testislere yakınlığı meninin boşaltılmasını zorlaştıracağı için çocuk sahibi olma ihtimalini zorlaştırabilmektedir.

Ancak, delik penisin uç kısmına yakın ve eğrilik cinsel ilişkiye ve meni boşalmasına engel teşkil etmiyor ise bu hastalarda çocuk sahibi olma açısından engel yoktur.

Diğer taraftan nadiren de olsa, bazı hastalarda, beraberinde inmemiş testis gibi ek sorunlar da izlenebilir. Bu olguların ayrı olarak değerlendirilmesi gereklidir.

Peyronie hastalığında kişi ereksiyonu sağlayabiliyor ve cinsel ilişkiye girebiliyor ise çocuk sahibi olmasında engel bir durum söz konusu değildir.

Doğuştan penis eğriliği olan hastalarda ise eğriliğin derecesi cinsel ilişkiyi zorlaştıracak boyutta ise cinsel ilişkiye girme sorunu olacağı için çocuk sahibi olmada sıkıntı yaşanabilir.

Penis eğriliklerinin tedavisi nasıl yapılır?

Hipospadias yani peygamber sünneti rahatsızlığının tedavisi kesinlikle cerrahidir. Penis yeterli uzunluğa eriştikten sonra erişkin döneme ulaşmadan çocukken cerrahi tedaviyi gerçekleştirmek önemlidir. Cerrahi girişimle idrar deliği penisin ucuna taşınırken eğrilik varsa düzeltilmelidir.  

İleri yaşlarda penis eğriliğine en sık neden olan Peyronie hastalığını tedavisi ise akut ve kronik döneme göre farklılık göstermektedir.

Akut dönem Peyronie hastalığının tedavisi: Akut döneminde henüz penis eğriliğine neden olan plaklar tam olarak oluşmadığı için ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Plak gelişimini engelleyen ilaçların yanı sıra son yıllarda şok terapi, kolajen sentez inhibitörü adı verilen bir takım maddelerin enjeksiyonu gibi yöntemler de kullanılabilmektedir. Eğer bu dönemde erken tanı konulur ve etkin tedavi yapılırsa penis eğriliği kendini sınırlar hatta geri çevrilebilir.

Bu nedenle akut dönemde tanıyı koymak son derece önemlidir. Ağrıyla birlikte özellikle penis üzerinde bir sertlik bir düzensizlik ele geliyorsa mutlaka doktor değerlendirmesi yapılması gerekmektedir.

Kronik dönek Peyronie hastalığının tedavisi: Kronik döneme geldikten sonra yani ağrılı dönemin bitip şekil bozukluğunun başladığı dönemde ise ilaç tedavilerinin çok fazla etkililiği olmamaktadır. Yine de bu dönemde lezyon içine madde enjeksiyonu veya şok tedavilerin denenebilir.

Ancak, kronik dönemde esas olarak düzeltici cerrahi tedaviler uygulanmaktadır. Cerrahi tedavi kararı vermede de şekil bozukluğu ile birlikte spontan ereksiyonun olup olmadığı da değerlendirilmektedir.

Ereksiyon sorunu olan hastalarda şekil bozukluğunu gideren cerrahi tedavinin yanında halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protez uygulaması da gerekmektedir. 

Penis eğriliği ameliyatı hangi hastalara yapılır?

Peygamber sünneti / hipospadiyas ve bazı Peyronie olgularında tedavi mutlak cerrahidir. Bunun dışında genellikle 30 derece üzerinde ve cinsel ilişkiyi engelleyen eğrilikler için cerrahi tedavi önerilmektedir.

Ancak, unutulmamalıdır ki, penis eğrilikleri kişiyi psikolojik olarak rahatsız edebilmektedir.

Dolayısı ile her hastanın detaylı olarak değerlendirilmesi ve tedaviden beklentisi iyice anlaşılması; hasta ile uygun tedavi yöntemleri, sonuçları ve komplikasyonları tartışılarak karar verilmesi gereklidir.

Penis eğriliğinde cerrahi tedavi nasıl yapılır?

Uygun olgularda eğriliğin düzeltilmesi için basit plikasyon teknikleri kullanılabilir. Bu yöntemde eğriliği tersi tarafında penis üzerine plikasyon dikişleri konularak eğrilik düzeltilir.

Daha komp olgularda ise eğriliğin düzeltilmesi için peniste oluşan plak bölgeleri bypass ameliyatlarında kullanıldığı gibi bacak damarlarından elde edilen greft materyalleri ile örtülerek düzeltme sağlanmaktadır. Greft materyalleri ile düzeltmenin olanaklı olmadığı veya ereksiyonun izlenmediği olgularda ise penil protez uygulaması gerekmektedir.

Penis eğriliği ameliyatları kaç saat sürer?

Doğuştan kaynaklanan penis eğriliklerinin ameliyatları genelde basit cerrahi girişimlerdir. Yarım saat ile 1 saat arasında değişen cerrahi tedavilerle sorun giderilebilmektedir. Ancak, greft uygulanacak cerrahi tedavilerin süresi kişiden kişiye ve rahatsızlığın derecesine göre değişmektedir.

Bu ameliyatlar sırasında penisin damar sinir yapısına dikkat edilmesi, penisin uyarımının ve damar kanlanmasının bozulmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ereksiyonu olan bir hastada greft gerektiren cerrahi sırasında damar sinir yapısına zarar vermek ereksiyonu kaybetme riskini ortaya çıkarabilmektedir.

Hipospadiyas cerrahisi de idrar deliğinin yerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Delik ne kadar uç kısma yakın ise işlemin düzeltilmesi o kadar kolay olacaktır.

Bu işlemler esnasında; özellikle plikasyon ve greft cerrahisinde mikroskop veya loop gibi damar ve sinirsel yapının görünümünü kolaylaştıran ve bu dokuların korunmasına imkan sağlayan cihazların kullanımı tercih edilmektedir.

Penis eğriliği ameliyatından sonra hastalar nelere dikkat etmelidir?

Cerrahi tedavisi sonrası en önemli sorun eğriliğin nüksetmesi yani tekrarlamasıdır. Bunun en önemli nedeni özellikle erişkin erkeklerde gece olan ereksiyonlara bağlı olarak dikişlerin atmasıdır.

Bu nedenle ameliyat sonrası dönemde gece ereksiyonlarının baskılanmasına yönelik bir takım tedavi alternatifleri önerilebilir. Bu amaçla uyku ilaçları veya erkeklik hormonunun baskılanmasına yönelik hormonal ajanlar önerilebilmektedir.

Ameliyattan 4 ila 6 hafta kadar sonrasına kadar cinsel ilişkiye girilmemesi de son derece önemlidir.

Güncellenme Tarihi: 06 Nisan 2018Yayınlanma Tarihi: 06 Nisan 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/penis-egriligi/

Peyroni şikayetlerinde ve penisin doğuştan eğri olduğu vakalarda Penimaster kullanımı

Diyabetli Erkeklerde Peyronie – Penis Eğriliği

Ereksiyon halindeki penisin tam düzgün olmadığı az veya çok eğri olduğu normal bir durumdur. İdrar kanalı ve süngerimsi dokunun oluşum bozukluğu (hipospadi) söz konusu değilse penis eğriliğinin sebebi hamilelikteki geçici testosteron eksikliğinden kaynaklanır.

  Hafif bir penis eğriliği cinsel birleşmede erkek için herhangi bir sorun oluşturmaz. Buna rağmen özellikle penisin aşağıya veya yana doğru eğri olduğu vakalarda estetik veya psikolojik sebeplerden dolayı penisin düzleştirilmesi erkek tarafından arzu edilebilir.

Buna karşın penisin normal sınırlar içinde yukarı doğru eğri olması erkeklik gücünü simgelediğinden istenilen bir durum olabilir, zira düz penise karşın yukarı doğru eğik olan bir penis aynı ereksiyon açısında, sübjektif olarak daha dik açılı bir ereksiyon pozisyonu olarak algılanabilir.

Penis eğrilik açısı 30 dereceden fazla olduğunda penisin vajina içine girmesi zorlaşır ve cinsel birleşmede kadının ağrı çekmesine sebep olabilir. Penisin daha yukarıda açıklanan açıdan daha fazla eğri olduğuu vakalarda penetrasyon mümkün olmaz ve ilgili kişinin normal cinsel birleşmeden vazgeçmesini gerektirir.

Bu tür ağır derecedeki penis deviasyonu ameliyat edilerek düzleştirilir, bu ameliyat yönteminde nispeten fazla miktardaki doku peniste tolere edilebilir bir kayıp ile alınır (Nespit yöntemi)

Sonradan gelişen (edinsel) penis eğriliği (Peyronie / Induratio penis plastica)

Hastalığı ilk kez tanımlayan doktorun adı altında tanınan Peyronie, penis dokusunun değişimi (endürasyon penis plastica, IPP olarak da tanımlanır) sonucunda penis aşırı derecede eğrilir veya azami 90 derece açı ile deforme olabilir, bunun sonucunda ise ereksiyon esnasında ağrı, ereksiyon bozukluğu veya penis başının hassaslığını kaybetmesi gibi şikayetler oluşur. Aynı zamanda penis önemli boyutta kısalabilir.

Peyronie, muhtemelen süngerimsi doku ve penis cildinin altında yer alan tunica dokusu arasında oluşan iltihaplanma nedeniyle plak şeklinde bağ dokusunun oluşmasıdır. Peyronie hastalığı 20 ila 80 yaşları arasında oluşur ve bu hastalık, doğuştan gelen penis eğriliği (yukarıya bakınız) ile karıştırılmamalıdır.

Tedavi olanakları

İlaçlar ile yapılan ilaç tedavisi veya fizik tedavi yöntemleri (ışınlama, ültrason, lazer) her zaman istenilen semptomatik iyileşmeyi veya tedavi sonucunu gerçekleştirmemektedir.

Aşırı derecede plak oluşmasından kaynaklanan penis eğriliğinin tedavi edilmesi için çeşitli ameliyat metotları mevcuttur.

Burada en yaygın ameliyat yöntemi, plak oluşan tarafın karşı tarafından sağlıklı dokunun alındığı yöntemdir, fakat bu yöntemde (Nesbit yöntemi) penis kısalmaktadır. Çok daha zahmetli bir yöntem olan diğer ameliyat yönteminde ise plak alınır ve yerine vücuttan sağlıklı doku veya kolaj yerleştirilir.

Son olanak olarak süngerimsi doku yerine implant yerleştirme uygulaması yapılır.

Doğuştan gelen ve sonradan oluşan penis eğriliğinde PeniMaster®kullanımı

PeniMaster ve PeniMaster PRO penis ekspanderi, penis eğriliğinin genelde daha yumuşak bir eğrilikte olmasına yardımcı olur.

Penimaster aleti Peyronie hastalığının başlangıç evresinde kullanıldığında hastalığın ilerlemesini durdurabilir.

Peyronie veya doğuştan gelen penis deviasyonunun cerrahi yöntemle tedavi edilmesi öncesinde ekspander kullanımı, mevcut eğriliğin düzleştirilmesine yardımcı olabilir ve böylece ameliyat uygulamasında penisten daha az sağlıklı doku alınır ve bunun sonucunda penis boyu daha az kısalmış olur.

Aynı zamanda ekspander, retraktif yara izi iyileşme prosesinin olumsuz etkisini yok edebilir ve ameliyat sonunda elde edilen sonucun kalıcı olmasına yardımcı olabilir.

British Journal of Urology merkezinde test edilmiş klinik araştırma: PeniMaster, PRO Peyronie hastalığının tedavisinde (penis eğriliği) güvenilir ve etkilidir – Cihaz ameliyata alternatif olarak kullanılabilir

Klinik çalışma PeniMaster PRO hakkında daha fazla bilgi

Şekil 1
Hastalık derecesindeki ekstrem penis eğriliğinde (Peyroni) penisin bir tarafında doku birikmeleri (yarım daire şeklinde) oluşur ve diğer taraf bu nedenle tam ereksiyon durumuna geçemez.

Cerrah daha az doku bulunan tarafta penis bir parçasını (üçgen şekilde) keser ve burayı tekrar dikerek birleştirir.

Penis bu işlemden sonra düzelir fakat aynı zamanda oldukça kısalır (birden fazla santimetre).

PeniMaster PRO: British Journal of Urology (BJUI)
Volume123, Issue 4,
Pages: i-v, 557-739, April 2019

PeniMaster PRO: Uro-News
4/2019, Jg. 23, Nr. 4, S. 8

Источник: https://www.penimaster.com.tr/Kullanim-alanlari/penis-duzlestirme-induratio-penis-plastica-peyronie.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.