Diyabetlilerde Diş Problemleri ve Tedavileri

Diabetes mellitus ile cilt. Diyabetli deri, diş etleri ve diş hastalıkları

Diyabetlilerde Diş Problemleri ve Tedavileri

Şeker hastalığında deri ile ilgili sorunlar çok sık görülür. Bunlar diyabet komplikasyonları veya tedavisinin yan etkilerinin belirtileridir.

Örneğin insülin enjeksiyon bölgelerinde insülin hipertrofisi veya lipoatrofi gelişebilir. Derideki tip 2 diyabetin semptomu, deri alanlarının patolojik karartması olan acanthokeratodermadır.

Şeker hastalığındaki deri hastalıkları ve nasıl tedavi edildikleri – bu makaleyi okuduktan sonra detaylı olarak öğreneceksiniz.

Acanthokeratoderma, deri alanlarının patolojik karartması – tip 2 diyabetin bir işareti

İnsülin hipertrofisi, düzenli insülin enjeksiyonları alanında adipoz doku tabakasının kalınlaşmasıdır. Bu yüzden gelişmez, çoğu zaman enjeksiyon yerlerini değiştirmeniz gerekir. Cildinizde bu problemi fark ederseniz – geçene kadar insülin enjekte etmeyin. İnsülin hipertrofisi yerine enjeksiyon yapmaya devam ederseniz, insülin dengesiz olarak emilir.

Yükleniyor …

İnsülin lipoatrofisi insülinin en sık enjekte edildiği yerlerde deri altındaki yağ kaybıdır. Sığır ve domuz insülininin kullanımının sona ermesi nedeniyle, bu problem daha az sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Ancak bu, insülini her zaman aynı yerde dikte edebileceğiniz anlamına gelmez.Sıklıkla enjeksiyon bölgelerini değiştirin. İnsülin enjeksiyonlarının nasıl acısız hale getirileceğini öğrenin.

Diabetes mellitusda deride kaşıntı

Cildin diyabetle kaşınması genellikle mantar enfeksiyonlarına bağlıdır. “Yaşam alanı” nın en sevdiği yerler – ellerin ve ayakların tırnaklarının altında ve ayak parmaklarının arasında.

Kan şekeri seviyesi artarsa, glikoz deriden arındırılır ve bu da mantarların çoğaltılması için elverişli koşullar yaratır.

Kan şekeri seviyesini izleyin ve ayak parmaklarınızı kuru tutun – bu mantarlardan kurtulmak için gereklidir, aksi halde hiçbir ilaç iyi bir şekilde yardımcı olamaz

Derideki diyabet belirtileri

Tip 2 diyabetli çocuklarda, sıklıkla akantokeratoderma görülür. Deri alanlarının patolojik karartması, tipik tip 2 diyabet belirtisidir. Acanthokeratodermia insülin direnciyle, yani dokuların insülin etkisine karşı duyarlılığının azalmasıyla ilişkilidir.

Acanthokeratoderma genellikle boyun ve koltuk altlarında görülür. Bunlar, artan pigmentasyon ile cildin dokunma bölgelerine kadifemsi. Genellikle tedavi gerektirmezler, çünkü hastalara özel kaygı yaratmazlar.

Diabetle başka hangi cilt problemleri vardır?

Diyabetik nöropati gelişirse, terleme bozulabilir ve bu da kuru cilde yol açar. Xantelasm, göz kapaklarında oluşan küçük düz sarı bir plaktır. Kandaki diyabet ve yüksek kolesterol düzeylerinin bir işaretidir. Kadınlarda sıklıkla erkeklerde olur.

ksantelazma

Tip 1 diyabette, alopesi (alopesi) diyabetsiz insanlardan daha sık görülür. Bunun nedeni henüz bilinmemektedir. Vitiligo, üzerinde pigmentasyon bulunmayan geniş beyazlık alanlarının bulunduğu bir deri hastalığıdır. Vitiligo sıklıkla dış cismi deforme eder, ancak bunu tedavi etmenin etkili bir yolu yoktur.

Nekrobiyoz lipoidi – bacaklarda veya ayak bileklerinde lekeli veya nodüler elementlerin oluşmasıyla kendini gösterir. Bu diyabetli kronik bir cilt problemidir. Metabolik bozukluklarla ilişkilidir. Steroid ilaçlarla tedavi edilir. Sendrom “diyabetik el” – 10 yıldan fazla diyabet “deneyimi” olan kişilerde gelişebilir, cilt kalınlaşma.

Tip 2 diyabetin etkili tedavisi:

 • Tip 2 diyabet için nasıl tedavi edilir: adım adım prosedür
 • Tip 2 Diyabet için İlaçlar: ayrıntılı bir makale
 • Siofor ve Glucophage Tabletleri
 • Beden eğitiminin tadını çıkarmayı öğrenmek

Tip 1 diyabetin etkili tedavisi:

 • Yetişkinlerde ve çocuklarda tip 1 diyabet tedavisi için program
 • Balayı dönemi ve nasıl uzatılacağı
 • Ağrısız insülin enjeksiyon teknikleri
 • Bir çocukta tip 1 diyabet, uygun bir diyet yardımı ile insülinsiz olarak tedavi edilir. Aileyle görüşme.
 • Böbreklerin yıkımı nasıl yavaşlatılır

Diyabet hastalıkları ve diş hastalıkları

Diyabet kötü şekilde tedavi edilirse, yüksek kan şekeri ağızda aşırı glikoz konsantrasyonuna neden olur. Dişleri ve diş etlerini tahrip eden bakteriler için bu, gerçek bir kader armağanıdır. Yoğun olarak çoğalmaya başlarlar, diş etlerinde tortu oluşumunu teşvik ederler. Bu birikimler yavaş yavaş tartar haline dönüşür. Sadece bir profesyonel doktor yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Diş eti iltihabı diş etlerinin iltihaplanmasıdır. Diş etlerinin kanamaya başladığı, ağrılı hale geldiği görülmektedir. Dişlerin gevşemesi ve düşmesi gerçeğine yol açar. Ayrıca ağızdan kötü kokuya neden olur. Kandaki şeker artarsa, gingivite neden olan bakteriler, bir çare gibi hissettirir.

Tabii ki, dişlerinizi günde iki kez fırçalamanız ve dişler arasındaki boşlukları dikkatlice temizlemek için diş ipi kullanmanız gerekir. Ancak kan şekerinizi kontrol etmezseniz, bu durum dişeti hastalığını ve dişleri diyabette önlemek için yeterli değildir.

Diş hekimi hastadaki dişlerin ve diş etlerinin özellikle kötü durumda olduğunu görürse, şeker için bir kan testi yaptırması için onu yönlendirebilir. Bu gibi durumlarda, diyabet ilk defa, sıklıkla 5-10 yıl önce gelişen bir hastalıktır.

Ayrıca aşağıdaki makalelerle de ilgileneceksiniz:

 • Diyabetik ayak sendromu.
 • Kandaki şeker ölçümünün nasıl ölçüleceği ağrısızdır.
 • Kan şekerini düşürmenin ve korumanın en iyi yolu normaldir.

Videoyu izle: Diş Eti Çekmesini Önleyen Ev Reçeteleri

Источник: https://tr.diabetes-education.net/diyabetli-deri-dis-etleri-ve-dis-hastaliklari/

Diyabet Hastalarında Ağız ve Diş Sağlığı

Diyabetlilerde Diş Problemleri ve Tedavileri

Günlük yaşamda yaygın olmakla birlikte yanlış bilinen bilgilerden biri de diyabet (şeker) hastalarına implant tedavisinin uygulanamayacağıdır.
Bu yanlış kanı, diyabet hastalarında diş kaybı ve kemik yıkım hızını artırır. Diyabet hastaları şeker seviyelerini kontrol altında tutmaları ve düzenli diş hekimi kontrolünden geçmeleri durumunda uzun yıllar dişlerini koruyabilirler.

Dentakademi Ağız ve Diş Sağlğı Merkezi kurucu ortaklarından Dr. Umur Arıkan, kontrol altında tutulmayan diyabet hastalığı vücudun farklı bölgelerinde sorunlara neden olabilmektedir. Ağız ve diş sağlığı açısından baktığımızda ise şeker hastalarında diş etlerinde çekilmelere ve kemik kaybına bağlı hızlı diş kayıpları sıkça karşılaşılan durumlar olduğunun altını çizdi.

Peki diyabet hastaları ağız ve diş sağlığı için neler yapmalılar?

Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Kurucu Hekimlerinden Dr. Umur Arıkan, diyabetli hastalar için soruları cevapladı:

Diyabet (Şeker) hastalığının ağız ve diş sağlığında belirtileri nelerdir?

 • Enfeksiyona yatkınlık
 • Tükürük bezlerinde büyüme
 • Tat alma bozukluğu
 • Dil ağrısı
 • Derinin kalınlaşması, eritroplaki, lökoplaki
 • Oral n planus
 • Ülserasyon varlığı
 • Fibramatöz gelişimler, herpetik lezyonlar
 • Dili etkileyen lezyonlar (dilin bilinen renk ve görüntüsünün kaybı, lifli tümör)
 • Ağız kuruluğunda artış
 • Diş çürüğünde artış

Diyabetli hastaların ağız içinde oluşan sorunlar nelerdir?

Diyabette enfeksiyona yatkınlık, sinir hasarı, vasküler ve bağışıklığın yetersizliği sonucunda aşağıdaki oral komplikasyonlar gelişebilir:

 • Tükürükte artan Ca2+ ve glikoza bağlı plak birikimi
 • Ülserler
 • Pulpitis
 • Diş çekim boşluğu iltihabı
 • Ağız kuruluğu
 • Çürük riskinde artış
 • Diş eti hastalıklarında artış
 • Diş etinin aşırı büyümesi
 • Tekrarlayıcı diş eti apseleri
 • Tükürük glukoz seviyesinde artış
 • Ataşman ve kemik kaybı

Ağız kokusu ve yaraları diyabetin habercisi olabilir

Diyabet hastalarının kendine has bir ağız kokusu vardır. Ve bunu hastanın nefesinden anlamak diş hekimine, diş hekiminin tecrübesine bağlıdır. Ağız içi yaraları ise birçok sebepten oluşabilmektedir.

Şekeri kontrol altına alınmayan diyabet hastalarında ise ağız bakımına dikkat ettiği halde ağız yaraları görülmektedir ve bu yaraların uzun süre boyunca geçmediği ya da zor geçtiği görülmektedir.

Diş hekimi bu şikayetleri dikkate alarak hastayı yönlendirmelidir.

Kemik kayıpları diş kaybına neden oluyor

Kontrolsüz şeker rahatsızlığı görülen hastaların çoğunun diş etinde kemik desteği geriler ve diş kayıpları yaşanmaya başlar.

Erken diyabete ve sallanmalara bağlı diş kaybı gerçekleştiğinde onun üzerine sırf diyabet hastası diye damak tercih edilmesi kemikte ciddi kayıplara yol açar.

Ama o noktalara implant uygulaması gerçekleştirildiğinde ve diyabeti de kontrol altına alındığında hasta çok uzun yıllar konforlu bir ağız ve diş sağlığına kavuşur.

(Estetik Diş Hekimi Umur Arıkan, 28.02.2018 tarihinde Show Tv’de canlı olarak yayınlanan ve konuk olarak katıldığı Zahide Yetiş’le programında diyabetli hastalarda implant uygulamaları ile ağız ve diş sağlığı üzerine soruları cevapladı.)

Diyabetlilerde diş çekimi yapılabilir mi? Şeker hastalarına implant tedavisi uygulanabilir mi?

Diyabet hastalarında diş çekimi veya implant tedavisi yapılamayacağı gibi bir algı var. Ancak diyabetli olsun olmasın her hasta tedavi edilebilir. Diyabet hastalarının ilk önceliği şeker düzeyini kontrol altına almaktır.

Şeker düzeyi kontrol altında olan diyabet hastalarında ağız ve diş sağlığı bakımında tüm tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken noktalar; şeker hastalarının özel hastalar olduğunu, ona yönelik özel bir tedavi yöntemi uygulanması gerektiğini ve iyileşme düzeyinin diğer hastalardan farklı olacağını göz önünde bulundurmaktır.

Diyabetli hastalarda diş problemleri görülebilir ancak önemli olan düzenli aralıklarla ağız ve diş sağlığını kontrol edip gerekli tedbirlerle oluşabilecek problemleri önceden önleyebilmektir. Hastanın oral hijyenine dikkat etmeye teşvik edilmesi ise birçok sorunun önüne geçecektir.

Diyabet hastalarında özellikle kemik kaybı dişlere çok büyük zararlar vermektedir. Diyabet hastalarının öncelikle şeker seviyelerine dikkat etmeleri gerekmektedir daha sonra ise ağız ve diş sağlıklarına önem vererek günlük temizliğini uygulayıp, 6 ayda bir rutin kontrollerini yaptırmaları gerekir.

Источник: https://www.dentakademi.com.tr/diyabet-hastalarinda-agiz-ve-dis-sagligi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.