Diyabetlilerde Karıncalanma, Uyuşma ve Yanma Hissine Dikkat!

Vücutta Yanma, Karıncalanma Hissi Neden Olur? – Sağlık Ocağım .NET

Diyabetlilerde Karıncalanma, Uyuşma ve Yanma Hissine Dikkat!

Vücutta yanma hissi, vücudun her yerine yayılan duyu sinirlerinin tahribatı ya da zedelenmesi sonucu meydana gelen bir histir.

Vücutta yanma hissi, vücudun her yerine yayılan duyu sinirlerinin tahribatı ya da zedelenmesi sonucu meydana gelen bir histir.

Vücudun herhangi bir bölgesinde yanma hissini diğer hislerden ayıran en önemli belirtisi kişinin çektiği yanma algısıdır. Örneğin alev gibi, biber yanığı gibi bir his algılanması yanma hissi olarak tanımlanabilir.

Vücutta ağrı ile birlikte ortaya çıkan yanma hissi oluşabileceği gibi tek başına yanma hissi şeklinde de ortaya çıkabilir. Vücudun her yerinde sinir sistemi olduğu için vücudun her yerinde altta yatan nedene göre farklı hissedilen yanma hisleri görülebilir.

Sinirlerin hasarlanmasına neden olan en önemli etkenlerden biri de şeker hastalığıdır.

Şeker hastalarında damarların sinirleri yeteri kadar besleyememesi sonucu sinirlerde zedelenme oluşur ve hastalarda yanma hissi, karıncalanma hissi, uyuşma hissi, keçelenme hissi, çok az ağrı yapacak bir etkenin çok fazla ağrı yapıyormuş gibi ağrıyı daha yoğun hissetme gibi belirtiler meydana çıkabilir.

Vücutta yanma hissine neden olan diğer faktörler arasında B 12 vitamini eksiklikleri, alkol kullanımı, sigara kullanımı, geçirilmiş bazı travmalara, kazalara bağlı sinir zedelenmeleri, sinir sıkışmaları gibi faktörler de vardır.

Yüz bölgesinde yanma hissi neden olur?

Yüzde yanma hissi neden olur

Yüzde yanma hissi organik bir nedene bağlı olabileceği gibi, pisikolojik bir nedene bağlı da olabilir.

Yüzde yanma hissine neden olan organik nedenleri arasında yüz bölgesindeki sinirlerin bazı nedenlere bağlı sıkışması ve bu sıkışmaya bağlı sinirlerde meydana gelen hasar sonucu yüzde yanma hissi, yanmanın yanı sıra ağrı, elektrik çarpması gibi hissetme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

 • Yüzde yanma hissi elektrik çarpması gibi hisler ile birlikte oluşuyor ise beyin damarları ile ilgili bir sorun bu duruma neden oluyor olabilir.
 • Beyin damarlarına hasar veren oluşabilecek kist, kitle veya tümör gibi durumlar yüzde yanma hissine neden olabilir.
 • Yüzde yanma hissi bazı kişilerde utangıçlığa bağlı da yüz kızarması (parestezi) ile birlikte olabilir ve bu yanma hissi geçici yanma hissidir.
 • Yüz bölgesinde yanmaya yüze temas eden kimyasal yada alerjik bir madde de yüzde yanma hissine neden olabilir.
 • Yüzde yanma hissi egzamatöz hastalıklara bağlı olabilir.
 • Yüzde yanma hissi güneş yanığına bağlı, donmaya bağlı, soğuk algınlığına bağlı olabilir.
 • Yüzde yanma hissi sert yıkamaya bağlı, kullanılan makyaj malzemelerine bağlı, kullanılan kremlere bağlı olabilir.
 • Yüzde yanma hissi şeker hastalığına bağlı olabilir.
 • Yüzde yanma hissi durumunda hasta mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurmalıdır.

Ellerde yanma hissi neden olur?

Elde yanma hissi daha çok sistemik hastalıklardan olan şeker hastalığına bağlı olabileceği gibi, el bölgesine gelen sinirlerin bazı yapısal boşluklarda bazı nedenlere bağlı sinir sıkışması ve/veya sinir zedelenmesi sonucu da ortaya çıkabilir. Ellerde yanma hissine şeker hastalığı neden oluyor ise hastalığın tedavisi ve kan şekeri düzene girdiğinde ellerde yanma hissi azalır.

 • El bölgesinde karpal tünel olarak bilinen bazı sinirlerin geçtiği tünellerde hipertiroid hastalığında ödeme bağlı bu sinirlerde sıkışma sonucu ellerde yanma hissi görülebilir.
 • Geçirilen herhangi bir kol, el bölgesi travmalarına bağlı bu sinirlerde sıkışma olabilir ve bunlara bağlı ellerde yanma hissi oluşabilir.
 • Karpal tünel sendromuna bağlı ellerde yanma, karıcalanma hisleri olabilir ve karpal tünel için uygulanacak ilaç tedavileri ya da cerrahi tedaviler sonrası ellerde yanma, uyuşma ve karıncalanma hisleri azaltılabilir.
 • Boyun fıtığına bağlı kollarda yanma, uyuşma, ağrı ellerde karıncalanma, uyuşma ve yanma hisleri olabilir.
 • Boyun düzleşmesine bağlı ellerde karıncalanma, uyuşma, kollarda uyuşma, karıncalanma, ağrı, ellerde yanma hisleri görülebilir.
 • Akut arter sendromuna bağlı damar tıkanıklığı durumunda kolda yanma, ellerde karıncalanma, ağrı görülebilir.
 • Ellerde yanma, karıncalanma, uyuşma hissi B 12 vitamini eksikliğine bağlı olabilir.

Sırtta yanma hissi neden olur?

Sırtta yanma hissi neden olur

Sırtta yanma hissi en basitten en ağıra kadar değerlendirilebilir.

 • Sırtta yanmanın basit nedenleri arasında duruş, oturuş pozisyonlarındaki yanlışlar vardır. Basit zannedilen duruş pozisyonundaki yanlışlar zaman içerisinde sinirlerde, kaslarda hasara neden olarak sırtta yanmalara neden olabilir.
 • Yine yaşa bağlı olarak ailesel etkenler de sebep olduğunda sırtta yük taşıyan ve faset eklem denilen eklemlerde meydana gelen kireçlenmeler sırtta yanmaya neden olabilir. İleri yaşlarda meydana gelebilecek kireçlenmeler beslenme tarzımızdan etkilenerek meydana gelebilir.
 • Sırtta yanmaya neden olan diğer faktörler arasında zona olarak bilinen zona zoster sayılabilir. Zona ciltte kızarık, kabarıklar şeklinde ortaya çıkabilir. Zona hastalığı ciltte yanma, uyuşma, ağrı gibi şikayetlere neden olabilir.

Bacaklarda yanma hissi neden olur?

Bacaklarda yanma hissine neden olacak etkenler arasında sinir sisteminde meydana gelen zedelenmeler ve sinirlerin sıkışmasından kaynaklanabileceği gibi, büyük bir kısmını da romatizmal hastalıklar vardır.

 • Bacaklarda bel fıtığı, siyatik sinirin sıkışması, romatizmal hastalıklar, diyabet, kas ve tendonlardan kaynaklanan fasiyel ağrı sendromu, ilerlemiş varisler gibi etkenler bacaklarda yanma hissine, karıncalanmaya, uyuşmalara ve ağrıya neden olabilir.
 • Bacaklarda yanma hissi kasıktan geçen bazı sinirlerin baskısı nedeni ile aşırı kiloya bağlı, kemer takmaya bağlı oluşabilir.
 • Romatizma nedeni ile iltihabi bir durum söz konusu ise bacaklarda yanma, uyuşma, karıncalanma ve ağrı gibi hisler meydana gelebilir.
 • Akut veya kronik arter tıkanıklıklarında bacaklarda yanma hissi, karıncalanma, uyuşma ve ağrı hissi olabilir.

Ayaklarda yanma hissi neden olur?

Ayaklarda yanma hissi neden olur

Ayakta yanma hissi yine şeker hastalarında ve ayakta sinirlerin geçtiği tünellerde sinirlerin sıkışması sonucu sık görülür.

 • Şeker hastalığı nedeni ile ayaklarda keçeleşme, yanma hissi ve karıncalanmalar oldukça sık görülen bir durumdur. Şeker hastalarında ayaklarda yanma hissi ve karıncalanmalar oluşuyor ise acil tedavi ve bakım gerekir.
 • Sinir sıkışmasına bağlı ayaklarda yanma hissinde de sıkışan sinirin cerrahi olarak kurtarılması gerekir.
 • Akut arter tıkanmasına bağlı gelişebilir ve özellikle sigara kullananlarda Buerger hastalığı veya Raynaud fenomeni gelişmiş ise ayaklarda yanma, karıncalanma, hissizlik ve ağrılar hissedilebilir.
 • Geçirilen ağır kazalara ve travmalara bağlı sinir hasarlarında ayaklarda yanma hissi, ağrılar, karıncalanmalar hissedilebilir.
 • Bel fıtığına bağlı sinir sıkışmalarında ayaklarda yanma hissi gelişebilir.
 • Bazı vitamin eksikliklerine özellikle B 12 vitamini eksikliklerine bağlı ayaklarda yanma hissi olabilir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/vucutta-yanma-karincalanma-hissi-olur/

Beyinde Karıncalanma Hissi Neden Olur?

Diyabetlilerde Karıncalanma, Uyuşma ve Yanma Hissine Dikkat!

Beyinde uyuşma, karıncalanma problemi endişeye ve paniğe neden olabilir. Bunun sebebi akıllara beyin kanaması hastalığını getirmesidir.

Lakin beyindeki her uyuşma ya da karıncalanmanın nedeni beyin kanaması gibi tehli hastalıklara işaret etmez. Uyuşma ve karıncalanma hissinin nedeni sinirsel ve psikolojik etmenlerden dolayı olabilir.

Bu yazımızda beyinde karıncalanma hissi neden olur, tedavisi nasıl yapılır? Sorularını detaylı bir şekilde yanıtlayacağız.

Yoğun iş temposu altında çalışan insanlarda aşırı stres, endişe, gerginlik gibi yoğun duygular sonucunda beyinde uyuşma, karıncalanma sorunu gözlemlenebilir. Psikolojik etkenler, vücutta sinirsel tepkilere neden olabilir.

Beyinde hissedilen karıncalanma hissi, her zaman psikolojik ya da beyin kanaması etkenlerinden ötürü oluşmayabilir. Beynin arka lobundaki kaslarda oluşabilecek spazm, karıncalanmalara ve uyuşmalara neden olabilir. Bu tip durumlar sık görüldüğü taktirde tehli sonuçlar doğurabilir.

Beyinde hissedilen karıncalanma ve uyuşmanın en kötü nedeni beyin kanaması olabilir.

 Beyindeki uyuşma ile birlikte boynun arka tarafında ağrı, mide bulantısı, kusma, bilinç kaybı gibi belirtiler görülüyorsa, rahatsızlık beyin kanamasına işaret ediyor olabilir.

Beyin kanaması geçiren kişilerde konuşmada, yürümekte ve ayakta durmakta zorluk sorunları da görülebilir. Bu tip problemler görüldüğü andan itibaren hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

4. Saç Derisinden Kaynaklanan Uyuşma

Karıncalanmalar saçlı deri ile ilişkili olabilir. Kafanın arkasında iki adet beyin siniri vardır. Oksipital adı verilen saçlı derideki hissi o sinirler sağlar. Kafanın sonundaki çıkıntılı kısımdan saçlı deriye yayılır.

Saçlı derideki dokunma, kaşınma, saç koparma gibi yaptığımız bütün eylemleri toplayarak beyine iletir. Bu sinir baş arkasında, boyun kaslarının geçtiği yerden birlikte geçerler ve kaslarda spazm gibi zorlanmalar olduğu taktirde bu sinire dokunur. Bu durumda saçlı deride karıncalanmalar ve uyuşmalar meydana gelebilir.

Bazı kişiler bu his oluştuğunda beyin kanaması hastalığı geçirdiklerini bile düşünebilirler.

5. Multiple Skleroz Rahatsızlığı

Baş uyuşması, bulanık bakma, baş dönmesi gibi semptomlarla belirti veren bu otoimmün norolojik bozukluk, bazı sinir liflerini kaplayan beyin ve omurilikten her ikisini de etkileyen miyalin kılıflarda problem ya da zarar görmesi sonucunda ortaya çıkar.

Başta karıncalanma hissiyatı ve uyuşma gibi semptomlar gösterebilen bu rahatsızlık çoğunlukla sinirlerde şiddetli ağrı ile beraber görülen bir sinir sistemi rahatsızlığı olarak tanımlanır.

7. Menenjit

Ateş, mide bulantısı ve baş karıncalanması ile uyuşma gibi belirtilen gösteren bu sağlık problemi bakterilerin neden olduğu bulaşıcı bir rahatsızlıktır, beyin zarlarının etkiler ve bozar.

8. Trigeminal Nevralaji

Başta uyuşma ve karıncalanma gibi semptomlar gösteren yoğun bir sinir bozukluğudur. Trigeminal sinirleri etkiler.

9. İskemik Kalp Krizi

Felç ile karşılaştırıldığında daha az görülen ciddi bir durumdur. Beyine kısa bir süre için kan gitmemesi durumunda, istemik kalp krizi oluşur ve bu durum  baş uyuşmasına yol açabilir.

10. Omurilik Bozuklukları

Dejeneratif disk hastalıkları, omurga enfeksiyonları, fıtıklı diskler ya da omurilikte herhangi bir yaralanmada baş uyuşmasına yol açabilir.

Beyinde Karıncalanmanın Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Sinirsel veya Psikolojik Etkenler Tedavisi: Bu tip durumlardan dolayı oluşan kafadaki uyuşmadan kurtulmaktan için stresten uzak durmalısınız.
 • Kas Spazmı Tedavisi: Bu konuda yardımcı olabilecek en etkili yöntem sıcak su uygulamasıdır. Ayrıca viskon ve yumuşak yatak kullanımı, kalsiyum ya da potasyum kullanımını artırmak, vücuda su alımı yapmak olabilir.
 • Beyin Kanaması: Bu durumdatek tedavi yöntemi ise doktora gitmek olacaktır. Acilen en yakın sağlık kuruluşuna giderek tedavi olmalısınız.
 • Saç Derisinden Kaynaklanan Uyuşmanın Tedavisi: Bu uyuşmadan kurtulmak için omuz ile ense köküne sıcak su ile kompres yapmalısınız.
 • Multiple Skleroz Rahatsızlığı: Bu hastalığın tedavisi için atak tedavisi uygulanır. Tedavi atağın cinsine göre değişir. Bununla beraber kortizon tedavisi de hastalara uygulanabilir. Kortizon tedavisinin yararı kadar zararı da olduğundan çok tercih edilmese de hastalığı çok hızlı ilerleyen kişiler bu tedaviyi görmek zorundadırlar.

Источник: https://evdesifa.com/beyinde-karincalanma-hissi-neden-olur/

El ve Ayaklardaki His Kaybına Dikkat!

Diyabetlilerde Karıncalanma, Uyuşma ve Yanma Hissine Dikkat!

Beyin dışında kalan ve vücudumuzu adeta yaygın bir internet şebekesi gibi saran sinir sistemi, diyabet, kanser, romatizma ve kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle hasar görebilir.

Kas sinirlerdeki bozulma, beynin en uzak yerinde başladığı için el ve ayakta meydana gelen duyu hissi kaybının hareket bozukluklarına neden olabiliyor.

Memorial Şişli Hastanesi Kas Hastalıkları Bölümü uzmanları periferik sinir hasarı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

His kaybı çorap ve eldiven biçiminde geliyor

Periferik sinirlerin topluca hastalanmalarına polinöropati ismi verilir. Polinöropatilerde sinirlerdeki bozulma genel olarak beyine en uzak uçtan başlar. Bu nedenle genellikle, önce ayaklar, daha sonra eller etkilenir.

Ayaklarda ve ellerde, en uçlardan, yani parmaklardan başlayıp yukarı doğru uzayan, çorap veya eldiven biçimini çağrıştıran his kaybı ile ayak ve el kaslarında hareket azalması genellikle birlikte olur. Bu durum ağrı, ısı ve dokunmayı az ya da  çok hissetme, karıncalanma, yanma, batma şeklinde tanımlanabilir.

Bazen his veya hareket bozukluklarından birisinin etkilenme derecesi daha ağır olabilir. Otonomik sinirler ise daha çok iç organlarda bulunduğundan, eğer hastalığa katılmışlarsa buna uygun belirti verebilirler.

Periferik (etraf) sinir sistemi: Sinir sistemimizin, beyin dışında kalan bölümüdür ve vücudumuzun büyük bir bölümünü, adeta bir telefon, internet şebekesi gibi, ağ şeklinde saran “ipsi” – “telsi” yapılardan oluşur. İşlevlerine göre periferik sinirler motor, duysal ve otonomik sinirler olarak üçe ayrılırlar:

Motor (hareket) sinirleri: Beyindeki hareket merkezinin ürettiği “hareket et” emri kendisine iletildikten sonra bu emri, hareketi icra edecek olan kaslara ileten sinirlerdir.

Duyu (his) sinirleri: Cildimiz, eklemlerimiz, iç organlarımızdan aldığı kabaca ağrı, sıcak-soğuk, dokunma gibi duyumları/hisleri, bu hisleri algılayıp gerekli cevapları oluşturması için, duyu ile ilgili beyin ve omurilik merkezlerine ileten sinirlerdir.

Otonomik sinirler: İstemimiz dışında çalışan ve kalp atışı, tansiyon, barsak hareketleri gibi işlevleri yerine getiren sinirlerdir.

Şeker hastalığı ya da kanser nedeniyle ortaya çıkabilir

Vücuda yayılıp ağ gibi sararken bu sinirler genel olarak birbirleri ile iç içe demetler yaparak yol alırlar, dallara ayrılırlar, nadiren ise her bir çeşit sinir ayrı seyreder. Polinöropatiler, ya yaşam süresi içinde karşımıza çıkan bir nedenle (edinsel) ortaya çıkabilir veya doğuştan periferik sinirlerimizin yapı veya işlevlerinde bir bozukluk vardır.

Edinsel polinöropatiler, yaşam süremiz içinde çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Şeker hastalığı, bazı enfeksiyonlar, romatizmal hastalıklar, kanserler, kullanılan bazı ilaçlar bu nedenlerden bir kısmıdır. Başka bir neden olmaksızın sinir sisteminin kendisine bağışıklık sistemimizin saldırısı ile ortaya çıkan polinöropatiler de vardır.

Bunlardan en iyi bilinen ikisi Guillain Barré sendromu ve kronik inflamatuvar demiyelinizan polinöropatidir. Edinsel polinöropatileri tanımak önemlidir, çünkü birçok zaman tedavileri mümkündür. Eğer ortaya çıkaran neden bulunabilirse, çoğu zaman bu nedenin tedavi edilmesi ile polinöropatide de bir iyileşme sağlanabilir.

Bu nedenle polinöropati ile karşılaştığında doktounuz buna neden olabilecek hastalıkları aramak üzere sizden tetkikler isteyecektir. Yine de, dünyanın en gelişmiş merkezlerinde bile bu edinsel polinöropatilerin ancak %25’inin nedeni bulunabildiğinin unutulmaması gerekir.

Tedavi edilebildiğinde bile polinöropatilerde iyileşme süreci sabır gerektiren bir süreçtir, çünkü sinir dokusu geç iyileşen bir dokudur ve iyileşme genellikle aylar gerektirir. Bu dönemde, tedavi ne olursa olsun fizyoterapi egzersizleri bu tedavilerin ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

Tedavide fizyoterapi ve cerrahi yöntemlere başvurulabilir

Kalıtımsal polinöropatiler, ebeveynlerimizden aktardığımız genlerimizden birindeki bir yanlış kodlama sonucu ortaya çıkar. Bu durumda o gen ürünü düzgün yapılamaz ve periferik sinirlerimizde yapısal veya işlevsel bozukluk ortaya çıkar. Charcot-Marie-Tooth (CMT) hastalığı ve bunun alt tipleri bu grubun en iyi bilinen hastalığıdır.

Kalıtımsal polinöropatilerde yapısal bozukluk doğuştan var olduğu halde hastalık belirtileri bazen çok erken yaşta ama bazen de ergenlik veya erişkinlik döneminde ortaya çıkabilir. Özellikle erişkin dönemde ortaya çıkan kalıtımsal polinöropatileri edinsel polinöropatilerden ayırt etmek bazen çok zor olabilir.

Kalıtımsal polinöropatilerde ailede başka hastaların varlığının bilinmesi tanıya çok yardımcı olan bir bilgidir. Bu polinöropatilerde bugün için bilinen bir ilaç tedavisi yoktur. Ancak, tüm dünyada tedavi bulma çalışmaları yoğun olarak sürmektedir.

Kalıcı ve çok yavaş da olsa ilerleyici olmaları nedeni ile kalıtımsal polinöropatilerde fizyoterapi egzersizleri veya ortopedik düzeltme ameliyatları önem taşımaktadır.
Güncellenme Tarihi: 24 Kasım 2017Yayınlanma Tarihi: 07 Mayıs 2015

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/el-ve-ayaklardaki-his-kaybina-dikkat/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.