Diyabette Beslenme

6 Soruda Diyabette Beslenme, Diyabetliler İçin Muadil Besin Tablosu

Diyabette Beslenme

Diyabet, artık çağımızda sık görülmektedir. Öncelikle diyabetin artık bizim için bir hastalık değil yaşam tarzı olduğunun farkına varırsak diyabetimizi kontrol altına almamız kolaylaşır.

Diyabetin tipleri olmasıyla birlikte özellikle tip 2 diyabetin önlenebileceği ve insülin direncini diyet ve egzersizle kırabileceğimizi biliyoruz.

Bunun en temel yolu da tabii ki yine diyetten geçmektedir.

 • Bu yazımızda diyabette hangi besinleri tüketebiliriz?
 • Hangi yiyeceklerden uzak durmalıyız?
 • Alternatif gıdalar hangileridir?
 • Diyabetten korunma yolları nelerdir?

Bu soruların hepsini sırayla inceleyelim:

1) Diyabette beslenme düzeni nasıl olmalıdır?

Diyabette kan şekerinin regüle olabilmesi için 6 öğün beslenme şarttır. Sağlıklı beslenmede de bizim için ara öğünlerimiz vazgeçilmezdir. Fakat diyabette bu ara öğünler bizim için olmazsa olmazımızdır. Özellikle kahvaltı saatinin sabah 9.00’dan sonraya bırakılmaması akşam yemeğinin saat 19.00’dan önce yenilmesi bizim için önem taşır.

2) Hangi besinlere dikkat edelim?

 • En başta sofralarımızdaki her öğünde bulundurduğumuz beyaz ekmek yerine tam buğday, çavdar, tam tahıllı ekmeklere yönelmeliyiz.
 • Pirinç pilavı yerine bulgur tüketimini artırarak, beyaz makarna yerine tam buğday veya kepekli makarna kullanmalıyız.
 • Meyve suları yerine meyveyi kabuklarıyla birlikte yemeyi tercih etmeliyiz. Özellikle bunu annelerimiz kahvaltılarda sıklıkla çocuklarına yapmaktadır. Meyveyi parçalara ayırarak çocuklarınıza vermek istiyorsanız püre haline getirerek verebilirsiniz. Muz, incir, üzüm, kavun, karpuz glisemik indeks dediğimiz şeker oranı yüksek meyvelerdir. Bunun yerine yeşil elma, portakal, mandalina, greyfurt, kivi tüketebilirsiniz.
 • Öğünlerimizin yanına salata koyarak lif alımını artırabiliriz. Her yemeğin yanında salata şart olmalı ki yemekteki karbonhidrat anında şekerin yükselmesini de önlemeli! Salataya nar ekşisi ve hazır salata soslarından katmamaya özen gösterelim!
 • Evde kek gibi ürünler yapılacaksa beyaz un yerine yulaf ezmesinden un yapılarak veya tam buğday ununu tercih ederek, rafine şeker takviyesi yerine kuru meyvelerle zenginleştirilmiş kekler hazırlayabilirsiniz. (bknz: fit kek tarifim)
 • Kahve ve çay şekersiz olduğu sürece serbesttir. Ancak bazı kahvelerde ekstra krema içerebilir. Örneğin latte, mocha gibi kahvelerin yerine filtre kahve veya Türk kahvesini tercih edebilirsiniz. (Muadil tablosundan seçeneklere bakabilirsiniz.)

3) Diyabette hangi yiyeceklere önem vermeliyiz?

Lifli gıdaların tüketimini artırmalıyız. Önce kısaca lifin açıklamasını yapıp özelliğinden bahsedelim:

Lifli gıdalar, midede mide asidiyle şişerler ve tokluk hissini artırırlar. Posalı gıdalar, mideden sonra bağırsağa direk geçtikleri için kolesterol ve şekerin hemen kana karışmasını geciktirirler. Bu sayede ani kan şekeri düşmeleri ve yükselmelerinin de önüne geçmiş oluruz.

Lif (posa), en çok meyve, sebze, tam tahıl ürünler ve yulafta bulunmaktadır. Diyetimizi oluştururken günlük 25 gram diyet lifini mutlaka göz önünde bulundurmalıyız.

Ancak şu anki beslenmelere bakıldığında bu oran maksimum 15 gramda kalmaktadır. Bazı alışkanlıklarımızı değiştirerek de lif oranını artırabiliriz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta lifli gıdalar tüketildikten sonra bol sıvı alımı olmalıdır. Aksi takdirde kabızlık görülebilir.

Detaylı bilgi için: Lifli Yiyecekler: Uzun Süre Tok Tutan Posalı 14 Besin

4) Hangi besinlerden uzak durmalıyım?

Karbonhidratlı yiyecekler ilk lokmayı aldığınız dakikadan itibaren 2 saat sonra kana karışmaktadır. Ancak yağlı yiyeceklerde aynı durum söz konusu değildir. Çünkü yağlı yiyecekler geç kana karışır ve geç sindirilir. Bu süre 3 saat ila 8 saat arasında değişebilir.

Bu yüzden kan şekerlerinin daha düzenli gitmesi için özellikle mayonez, krema, işlenmiş besinler, kızartmalar uzak durulması gereken gıdaların başında gelmektedir. Kızartma yerine fırında, haşlama, sote ve en çok önerilen ızgara tarzı pişirme tekniklerini kullanınız.

Bu noktada hiç yağ tüketmeyeceğiz diye anlaşılmasın; çünkü iyi kaynaklı yağların tüketilmesi vücut için yararlıdır. İyi yağlar olan balık, avokado, zeytinyağı, sert kabuklu kuru yemişler diyette yer almalıdır. Ancak her zaman denge şart!

Detaylı bilgi için: Doymuş ve Doymamış Yağ Farkı Nedir? Doymamış Yağ İçeren Besinler

5) Hangi besin grubuna ağırlık vermeliyim?

Diyabetlilerde D vitamini eksikliğine sık rastlarız. Kan tahlillerinde bu seviyeye baktırılmalı ihtiyaç duyulursa ek takviye yapılmalıdır. D vitamini kaynağı olarak sadece güneş ışınları ve balıkta bulunmaktadır. Kış mevsiminin yaklaşmasıyla Güneş ışınından da artık yararlanma süremiz azalacaktır.

Haftada en az 2 kez balık tüketerek D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu balıkların fırında yapılması kan şekerinizi istenen düzeyde tutmanızı sağlayacaktır. Aksi takdirde aşırı un ve yağdan kaynaklı kızartmayla kan şekeriniz 3. saatte aşırı yükselecektir. (3.

saatte kan şekerinize bakmanızı öneririz)

6) Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

 • Bol su içmek,
 • Günlük en az yarım saat yürüyüş yapmak,
 • Günde en az 2 kez kan şekerinize bakmak,
 • Şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak,
 • Yiyeceklerde porsiyon kontrolünü sağlamak,
 • Öğün saatlerini atlamamak,
 • Hamur işi ve kızartmalardan kaçınmak,
 • İnsülin direncinizi kırmanıza yardımcı olacaktır.

Her yiyeceğin muadili olduğunu unutmayalım. Sofranıza daha az yağlı ve şekerli gıdalardan alternatif oluşturabilirsiniz. Etiket okuma alışkanlığı kazanalım. Bu sayede hem kan şekeriniz düzene girecek hem de bel çevresi ve beden kitle indeksi gibi antropometrik ölçüler istenilen seviyeye gelecektir.

Sağlıklı günler dilerim…

Muz, kavun, karpuz, incir, üzümElma, portakal, mandalina, greyfurt, kivi
Pirinç pilavıBulgur pilavı
Beyaz makarnaKepekli veya tam tahıllı makarna
Latte, macchiato, mochaFiltre kahve, şekersiz çay, Türk kahvesi (şekersiz)
Mayonez, ketçap, ranch sosHardal
Kaşar peyniriLor peyniri, çökelek
KızartmaIzgara, fırında, haşlama
Beyaz ekmekTam tahıllı ekmekler
Havuç, patates, kerevizKabak, ıspanak, taze fasulye

Diyetisyen M. Büşra ARAL ÖZYURT

Instagram: @diyetisyeninmutfagi.aral

: Diyetisyen Büşra ARAL Özyurt

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hızlı Kilo Verme Sürecinde Doğru Bilinen 6 Yanlış

Uygulaması En Kolay 3 Diyet Programı Diyetisyen Öneriyor

Kilo Vermenin Yolları Diyetisyen Kaleminden Zayıflamanın 10 Sırrı

Şeker Hastaları Ne Yemeli? Nasıl Beslenmeli?

11 Soruda Diyabet (Şeker Hastalığı) Uzman Doktor Cevaplıyor

Şeker Hastalığı Belirtileri, Nedenleri, Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/6-soruda-diyabette-beslenme-diyabetliler-icin-muadil-besin-tablosu/

Beslenme

Diyabette Beslenme

Diyet, diyabet tedavisinin en önemli basamağıdır. Diyabet diyeti, yasaklar listesi değildir. Dengeli bir beslenmedir. Diyabet diyetinde besin ögeleri dengeli olarak yer almalıdır. Standart yani her diyabetli için aynı olan bir diyet listesi yoktur.

Diyabette beslenme tedavisi (Diyabet diyeti)

Diyabette diyet; Hastanın diyabetinin tipine yani Tip I veya Tip II oluşuna, Yaşına, Kilosuna, Yüksek tansiyon, damar sertliği gibi durumların olup olmamasına, Kullanılan ilaçlara göre düzenlenmelidir.

Son yıllarda diyabet diyeti oldukça esnek, serbest ve kişisel özelliklere göre düzenlenmektedir. Diyet yapmak demek açlık demek değildir; sık sık ve az az yenerek kan şekeri dengede tutulmaya çalışılır. Uzun süre aç kalmak ya da diyette önerilenden daha fazla yemek, kan şekerini yükseltir.

Sık sık acıkmak şeker düşüklüğüne bağlı olabileceği gibi yüksek şekere de bağlı olabilir. Et hariç tüm yiyeceklerde şeker vardır; diyette önemli olan şeker yememek değildir. Çünkü şeker en önemli enerji kaynağıdır; önemli olan bazı şekerleri (kesme şeker ve üzüm gibi) yememektir.

Yiyeceklerdeki besin ögeleri ve kan şekerine olan etkilerinin bilinmesi beslenmenin sağlıklı şekilde düzenlenmesi için önemlidir.

Besin öğeleri nelerdir?

 • Karbonhidratlar
 • Proteinler
 • Yağlar Mineraller ve vitaminlerdir.

Karbonhidratlar sağlıklı besin seçiminde kan şekerine olan etkisi yönünden en önemli yiyeceklerdir. Karbonhidratlar basit ve bileşik yapıda bulunur. Bileşik olanlar en çok nişastada ve nişasta içeren besinlerde örneğin; patates, pirinç ve unlu gıdalarda (makarna, ekmek vb.) bulunur.

Basit şekerler yani daha kolay emilen şekerler ise kesme şeker, süt, meyve, bal, reçel, marmelat, çikolata ve biradadır. Üzüm, incir, muz gibi meyveler şekerden oldukça zengin olduğundan ve basit şekerleri içerdiğinden diyabet diyetinde kısıtlı olarak yer alırlar.

Basit şekerli yiyecekler süratle bağırsaklardan emildiği için kan şekerini çabucak yükseltirler. Tip II diyabeti olanlarda vücudun insülin yapımı ve gıdalardan emilen şekere, insülin cevabı yavaşlamış olduğu için yükselen bu şekeri hemen düşüremez.

Sonuç olarak basit şeker içeren yiyecekler diyabet diyetinde iyice kısıtlanmalıdır.

Nişasta ve bileşik yapıda şeker içerenler ise bağırsakta önce basit şekere yani glukoza parçalanıp emilecekleri için emilimleri yavaş olur. Kan şekerini daha yavaş yükseltirler. Bu nedenle bu tür yiyecekleri diyabetikler yiyebilirler. Bunlar taze sebzeler, bazı meyveler ve baklagillerdir.

Kan şekerinin çabuk ve çok yükselmesini önleyen yani iyi yönde yardım eden diğer bir madde de besinlerdeki liftir. Lifler bağırsakta şekerin emilimini yavaşlatırlar.

Lifi fazlaca içeren yiyecekler siyah ekmek (çavdar, yulaf, kepekli), kepekli makarna, kepekli tahıl ürünleri ve taze sebzeler ile meyvelerdir. Proteinler; vücudun yapı taşıdır. Ette, balıkta ve tavukta, peynirde, kuru baklagillerde bulunur.

Et, kan şekerini doğrudan yükseltmez; ancak araştırmalar, fazla proteinin böbreklerde aşırı çalışmaya neden olabildiğini ve diyabete bağlı böbrek bozukluğunu hızlandırabileceğini göstermiştir.

Yağlar doğrudan yağ olarak, margarin, tereyağ ve sıvı yağlarda; yiyeceklerde ise etlerde, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Yağlar çok kalorilidir. 1 gramı 9 kalori içermektedir. Aşırı kilolu kişilerde diyetteki yağ miktarı mutlaka kısıtlanmalıdır. Katı ve hayvansal yağlar, içerdikleri kolesterol fazlası nedeni ile damar sertliğini arttırdıklarından tüketilmesi önerilmez.

Yağlar, kan şekerini yükseltmez ama vücut ağırlığını arttırdığı için diyabet tedavisini zorlaştırırlar. Salatalara az miktarda bitkisel yağ ve limon konabilir. Yiyecekleri pişirmek de yağ içeriği yönünden önemlidir. Besinleri kızartırken yağ kullanıldığından, diyette serbest miktarda yenebilen yiyeceklerin bile kalori içeriği artar.

Bunun yerine haşlama, fırında pişirme, buğulama tercih edilmelidir.

Tuz alımında kısıtlama, eğer diyabetlide aşırı kilo, böbrek bozukluğu veya yüksek tansiyon yoksa pek gerekmez; ancak aşırı miktarlarda da kullanılmamalıdır.

Günlük beslenme planı nasıl yapılır?

Günlük beslenme planında yer alan yiyecekler 6 grupta toplanabilir. Bunların dengeli beslenme planındaki miktarı önemlidir. Besinlerin gruplanması, yiyeceklerin değişim listeleri şeklinde değişik ve esnek olarak kullanılabilmesine yardımcı olur.

Her değişim grubundaki yiyeceklerden eşdeğer birimi kadar yenebilir. Örneğin; süt grubundan 1 bardak süt yerine 1 bardak yoğurt yenebilir. Benzer şekilde et grubundan 1 birim olan 1 köfte yerine 1 küçük boy pirzola veya 1 yumurta veya 1 sosis yenebilir.

Besin grupları ve pratikte kullanılan birim ölçüleri şöyledir:

 • Ekmek ve nişasta grubu
 • Et ve kuru baklagil grubu Süt grubu
 • Sebze grubu
 • Meyve grubu
 • Yağ grubu

1. Süt Değişimi: Süt ve süt ürünleri bu grupta yer alır. 1 su bardağı süt (yaklaşık 250 gram) 1 su bardağı yoğurdun kalorisine eşdeğerdir; yaklaşık 150 kaloridir ve 1 süt değişim birimidir. Yağı alınmış süt ve yoğurdun kalorisi daha azdır.

2. Et Değişimi: Et grubunun kalori içeriği içindeki yağ miktarına bağlıdır. 30 gramlık yağsız et örneğin; 1 köfte, 1 birim ete eşdeğerdir ve 70 kalori içerir. Bunun yerine aynı miktar tavuk, balık, yağsız biftek, 40 gram peynir, balık, yağsız 1 dilim salam veya 1 sosis yenilebilir.

3. Ekmek Değişimi: Ekmek, unlu diğer yiyecekler (galeta, bisküvi, tarhana, makarna, şehriye), pirinç bulgur, patates, mısır bu grupta yer alır. 30 gramlık 1 dilim ekmek; 15 gr.

karbonhidrat ile 80 kalori içerir ve bir ekmek değişim birimidir.

Bunun yerine küçük patates veya 4 adet kraker (diyet etimek) veya 1 kase sebze çorbası veya 1 kase tarhana çorbası veya 2-3 yemek kaşığı pirinç pilavı veya 3 kaşık makarna veya 1 su bardağı yağsız patlamış mısır yenilebilir.

4. Sebze Değişimi: Yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, domates, salatalık ve turp bu grupta yer alır. Kıvırcık salata, marul, hıyar, kırmızıturp serbest olarak yenebilir.

Orta boy bir domates, 10 adet sivri biber; 1 sebze birimidir. 1 sebze birimi 30 kalori vermektedir.

Sebzeler çiğ ya da pişmiş olarak yenebilir; etli olarak pişirilirse ayrıca yağ konmamalıdır, içindeki et miktarına göre et değişim listesinden azaltma yapılmalıdır.

5. Meyve Değişimi: Taze meyveler C vitamini ve posadan zengindir. Muz, kayısı, portakal ve elma potasyumdan zengindir. Meyvelerdaki bu posa, bağırsaklardan şekerin emilimini yavaşlattığından kan şekerinin çabuk yükselmesini önler; yağların da emilimini azalttığından, kan yağlarının yükselmesini önler. 1 meyve değişim biriminde 15 gram karbonhidrat ve 60 kalori bulunur.

Meyvelerin iyi etkilerinden yararlanabilmek için meyve suyu yerine çiğ olarak kabuğu ile yenmeleri gereklidir. Meyvelerdeki şeker oranı fazla olmamakla beraber, sınırsız yenmeleri de önerilmez. Küçük boy elma, portakal, armut, 1 dilim karpuz verilebilir.

Üzüm, incir, muz gibi meyvelerdeki şeker oranı oldukça fazla olduğundan ve basit şeker olduğundan bu meyveler oldukça kısıtlı olarak yenmelidir.

6. Yağ Değişimi: 1 gram yağ, 9 kalori içermektedir. Tereyağ, margarin, krema, mayonez, tüm sıvı yağlar ve zeytin bu grupta yer alır. 1 yağ değişimi 45 kalori sağlar. 1 tatlı kaşığı yağ, 1 birimdir. Beslenme planında yağlar 2 yönden önem taşır:

 • Yağlar kalorijen olduğu için, kilo azaltmaya yönelik diyetlerde her tür yağ azaltılmalı; derisiz tavuk eti, balık eti gibi yağsız etler, yağı azaltılmış süt, az yağlı peynir tercih edilmelidir.
 • Yağlardaki doymamış yağ asidi miktarı damar sertliği oluşumunu engellediğinden, diyette yeterli oranda yer almalıdır.

Zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi bitkisel yağlar doymamış yağ asitlerini içerdiği için kan kolesterolünü yükseltmezler. Tereyağı, et yağı, margarinler ise doymuş yağ asitlerini taşıdığı için damar sertliği yönünden önemli olan kolesterol ve trigliseridleri yükseltirler.

Diyabet tiplerine göre beslenme nasıl yapılmalıdır?

Tip I diyabetli ve insülin kullanan kişilerin bilmesi gereken önemli nokta, yemek öğünleri ile insülin yapma zamanlarını ayarlamaktır. Çocuklarda ve büyüme yaşındaki hastalarda kalori kısıtlaması önemli değildir. Çocuğun yaşına ve günlük ihtiyacına göre düzenlenmelidir.

Eğer diyabet 40 yaşından sonra ortaya çıkmışsa ve hasta aşırı kilolu ise mutlaka kilo vermelidir. Yağlardan, özellikle katı ve hayvansal kaynaklı yağlardan kaçınmalı, alkolden iyice uzaklaşmalıdır. Sıvı yağlar bileşim yönünden faydalı olmasına rağmen içerdiği kalori, katı yağlarla aynıdır.

Alkol ise 1 gramı 7 kalori içerdiğinden, karbonhidratlar ve proteinlerden daha fazla kalorilidir.

Ayrıca bazı şeker düşürücü ilaçlar alkolle beraber alındığında vücutta yaygın kızarıklık, özellikle yüz bölgesinde yanma hissi ve çarpıntı belirtilerine yol açabilmektedir.

Bunun yanısıra alkol, kan şekerini gereğinden fazla düşürerek düşük şeker belirtilerinin de ortaya çıkmasına neden olabilir.

Taze sebzeler ise hem içerdikleri kalorinin az oluşu hem de vitamin ve lif yönünden zengin olduğundan serbestçe yenilebilir.

Yapay tatlandırıcıların özellikleri nelerdir?

Çay şekerinin diyabetlinin beslenmesinde iyice kısıtlanmasından sonra şeker tadı veren maddeler kullanılmaya başlanmıştır. Bunlara tatlandırıcı denir ve 2 grupta toplanır:

 • Kalorili tatlandırıcılar: Bunların enerji değeri vardır. Fazla miktarda alındıklarında kan şekerini yükseltirler. Bunlardan meyve şekeri (fruktoz) balda ve meyvede bulunur. Kek, pasta yapımında kullanılan tatlandırıcılar fruktozdur. Sorbitol de tatlandırıcı olarak kullanılır. Sorbitol ısıya dayanıklıdır; pişirilmekle tadı kaybolmaz veya acılaşmaz, ayrıca kıvam arttırıcı özellikleri olduğundan reçel, marmelat gibi tatlıların ve cikletlerin yapımı için uygundur. Ancak fazla alındığında (günde 50-60 gr.ın üzeri) ishal yapabilmektedir.
 • Kalori içermeyen tatlandırıcılar: Bunlar, günlük kullanılan miktarlarda kalori vermezler. Sakarin, sıklamat, aspartam bu gruptadır. Sakarin, çay şekerinden 300 kat daha tatlıdır. Ağızda metalik bir tat bırakmaktadır. Yemeklerle birlikte pişirildiğinde bu acı tat artar. Sakarin günlük kullanımdaki dozları ile (örneğin 15-20 tablet) emniyetle kullanılabilir. Aspartam bir aminoasittir. Şekerden 180 kat daha tatlıdır. Günlük dozlarda (15-20 tablet) zararlı yan etkisi yoktur. Diyet kola ve cikletlerin tatlandırılmasında kullanılmaktadır. Ağızda metalik tat bırakmaz. Fenilketonüri denen doğumsal hastalığın varlığında kullanılmamalıdır.

Tatlandırıcılarla ilgili önemli bir nokta da enerji veren tatlandırıcılarla (fruktoz, sorbitol) yapılmış bal, reçel, çikolata gibi yiyeceklerin masum olmadığının bilinmesidir. Diyabetliler için yapıldığı bildirilen bu ürünler sınırsız olarak tüketilmemelidir.

Источник: https://www.diyabetevi.com/diyabet/diyabetle-yasam/beslenme

Diyabet ve Beslenme

Diyabette Beslenme

Tüm dünyada diyabet hastalarının oranı hızla artmakta ve bu artışa sebep olan faktörler arasında  genetik faktörler ve beslenme ön plana çıkmaktadır. Diyabetin tip-1 ve tip-2 olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Tip-1 diyabette daha çok genetik faktörler ön plandayken tip-2 diyabette beslenme ön plandadır.

  Şeker hastalığı kandaki şekerin yükselmesi ve bu yükselmenin kalıcı olması ile ortaya çıkan ve diyabet teşhisi konulmuş bireylerde ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Bu süreçte diyabet hastasının doktor ve diyetisyen kontrolü olması gerekmektedir. Kandaki şekeri hücrelere taşıyan hormonumuz insülin hormonudur.

İnsülin hormonu pankreastan salgılanır ve kandaki enerji kaynağımız olan şekeri hücrelerin içine taşır. Tip-1 ve tip-2 diyabette insülin özellikleri farklıdır.

Tip-1:  Tip-1 diyabette vücudumuzda ya çok az yada hiç insülin üretilmez ve dışarıdan almak zorunda kalınır.

Tip-2: Tip-2 diyabette vücudumuzda yeterli miktarda insülin üretilir fakat bu insülin işlevini tam anlamıyla yapamamaktadır.

Vücudumuzda pankreastan insülin yapılır fakat dokular bu insüline karşı direnç oluştururlarsa bu durumu insülin direnci olarak adlandırmaktayız. Diyabetin tedavi ile sonlandırılan türü olan gestasyonel diyabet hamilelin dönemi bireylerin karşılaştığı diyabet türü olup hekim ve diyetisyen kontrolün de  hamilelik sonrasında ortadan kalkmaktadır.

Diyabet-Şeker Hastalığı Nedenleri

Tip-1 DiyabetTip-2 Diyabet
Genetik Faktörler (Kalıtım)Pankreastan insülin salgılanamaması
OBEZİTEStres
Genetik faktörlerHipertansiyon
Pankreas HastalıklarıYaş
4KG Üzeri bebek doğumları

Kandaki şekerin durumuna bağlı olarak vücudumuzda hiperglisemi ve hipoglisemi dediğimiz kan şekeri değişiklikleri yaşanmaktadır.

HİPOGLİSEMİ

Kan şekerinin düşüklüğüne hipoglisemi denilmektedir. Hipoglisemi yetersiz ve dengesiz besin alımı,  vücudun  ve aşırı fiziksel aktivite durumlarına bağlı olarak gözükebilir.

Aşırı açlık hissi, bulanık görme, baş dönmesi, terleme, sinirlilik hali, baş ağrısı, halsizlik

HİPERGLİSEMİ

Kandaki şekerin yükselmesine hiperglisemi denilmektedir. Hiperglisemi aşırı besin alımı, vücudun insülin üretememesi vb. durumlarda gözükmektedir.

Hipergliseminin susama, nefes darlığı,iştahsızlık,yorgunluk vb belirtileri olmaktadır.

Uzun süreli yüksek şeker devam ederse göz problemleri, yaralar, cinsel problemler,duyularda azalmalar,kalp ve damar hastalıkları vb sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır.

Diyabet Hastalarında Beslenme

Beslenme diyabet hastalarında özellikle tip-2 diyabet için büyük önem taşımaktadır. Tip-2 diyabetli hastaların %75 inin BKİ oranı 24.9 un üzerindedir.

Buna bağlı olarak tip-2 diyabetli hastalarda kilo kaybı olmasının büyük önemi vardır fakat diyabet hastaları diyabete özel ara öğünler ve besinler ile hazırlanmış olan özel diyet listelerini uygulayarak kilo kaybı yaşamalıdırlar.

Diyette kan şekerindeki oynamaları önlemek amacıyla hazırlanan ara öğünlere uyulması büyük önem taşımaktadır. Alınan enerji harcanandan kesinlikle fazla olmamalıdır. Alınan posa oranı arttırılmalıdır çünkü posa alımının kandaki şeker düzeyi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Posa alımı kan şekerini yavaş yükselterek şekerin ani oynamalarına engel olur. Gerektiğinden fazla kolesterol alımı yapmamalı ve diyetin yağdan gelen enerjisini kontrol altında tutulmalıdır. Beslenmelerinde 3 ana ve en az 3 ara öğün mutlaka yapmalıdırlar.

Diyabet Beslenmesi Yasakları

 • Basit şeker
 • Şeker ve şekerli tatlılar
 • Bal,pekmez,reçel,vb.
 • Sakatatlar (karaciğer,beyin,dalak vb.)
 • İçeriğini bilmediğimiz hazır gıdalar.
 • Kabuklu deniz ürünleri
 • Kuru yemişler
 • Et ve tavuk suları
 • Kavurma ve benzeri pişirme yöntemleri
 • Cipsler,yağlı kekler
 • Tüm yağlı gıdalar (yağlı et,mayonez,soslar,krema,kaymak vb.)
 • Kuyruk yağı,margarin,tereyağı ve iç yağlar

Kan Parametreleri

AKŞ(AÇLIK)……………………………………………………………………………..70-120 mg/dl

TKŞ(TOKLUK)…………………………………………………………………………. 140 mg/dl altı

HbA1c…………………………………………………………………………………….%6.8 in altı

Not: Diyetisyeninizin ve hekiminizin önerdikleri haricinde tatlandırıcı kullanmayın

Источник: https://www.doktoramcam.com/diyabet-beslenme/

Diyabetliler ne yemeli? Ne yememeli?

Diyabette Beslenme

İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Florya Hastanesi Uzman Diyetisyeni Olcay Barış, diyabetin zaman içerisinde farklı hastalıklara da yol açtığının altını çizerek, diyabet hastaları ve potansiyel diyabetliler için beslenmenin önemine değindi.

Diyabet; pankreastan salgılanan insülin hormonun yetersizliği veya etkinliğinin azalması sonucu kandaki şeker miktarının artması ile ortaya çıkan bir hastalık.

Türkiye’de ve dünyada şeker hastalığının hızla yayıldığı bu dönemde kişilerin hastalıktan korunması ve hasta olanların da yaşam kalitesinin korunması yönünde diyetisyenlerin de rolü çok büyük.

Uzman Diyetisyen Olcay Barış, Türkiye Diyabet Epidemiyoloji (TURDEP-I) çalışmasına göre, toplumdaki tip 2 diyabet yaygınlığının 1998’de yüzde 7,2 iken 2013 yılında yüzde 13,7’ye ulaştığını vurguladı.

Diyetisyen Barış, dünyada ise 2013 itibariyle 382 milyon olan tip 2 diyabet hastasının 2035’te 600 milyona kadar çıkacağının tahmin edildiğini söyledi. İyi beslenmenin diyabet riskini düşürdüğünü belirten Uzman Diyetisyen Barış, konuyla ilgili bilgiler verdi.

Diyabet türlerini tanıyalım

Tip 1 diyabet: Vücut çok az insülin yapar veya hiç insülin yapmaz. Özellikle çocukluk ve gençlik yıllarında görülmektedir. Dışarıdan insülin tedavisi uygulanır.

Tip 2 diyabet: Vücut insülin üretir fakat yeterli seviyede kullanılamaz. Çoğunlukla yetişkinlikte görülür. İnsülin, beslenme tedavisi veya oral ilaç alımıyla kontrol altına alınabilir. Diyabet tedavisinde kan şekeri kontrolünü sağlamak için sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması önemlidir.

Diyabetin neden olduğu hastalıklar

Kan şekerinin yüksek olması birçok sağlık sorununu da beraberinde getirebiliyor. Nefropati (böbreklerin hasar görmesi), nöropati (sinirlerin hasar görmesi), retinopati (gözlerin hasar görmesi) ve diyabetik ayak gibi sağlık sorunları, diyabet kontrol altına alınmazsa kaçınılmaz olmaya başlıyor.

Meyveyi posasıyla tüketin; sakatat ve kızartmadan uzak durun

Kan şekeri kontrolü sağlamak diyabet tedavisinde öncelikli hedeftir.

Kan şekerinin mümkün olduğunca normale yakın düzeylerde olması kalp hastalığı, inme, böbrek ve göz hastalığı, sinir hasarı gibi diyabetle ilişkili komplikasyonlarının gelişme riskini azaltabilir.

Aynı zamanda kişiye özel beslenme planı oluşturulurken kişinin ihtiyacı olan enerjinin yüzde 50-55’i karbonhidratlardan, yüzde 15’i proteinlerden, yüzde 30’u ise yağlardan sağlanmalıdır. Karbonhidrat kaynaklarından kompleks karbonhidratlar seçilmelidir.

Diyabet beslenmesinde aşağıdaki önerilere dikkat edilmeli:

 • Az az sık sık yemeye özen gösterin.
 • Kepekli, çavdarlı, yulaflı ekmeği tercih edin.
 • Sızma zeytinyağı ile birlikte mısırözü yağı veya soya veya fındık yağını eşit oranda karıştırıp yemeklerinizde bu yağ karışımını tercih edin.
 • Kabuklu yenebilen meyveleri soymayın ve günlük posa tüketiminizi arttırmaya çalışın.

 • Günde en fazla 2 kahve veya 3-4 bardak açık çaydan fazlasını içmeyin ve içme zamanının yemeklerden en az 1 saat sonra olmasına dikkat edin.
 • Şeker ve şekerli besinler (çay şekeri, reçel, bal, marmelat, şuruplu tatlılar, pasta, kek, kurabiye, şekerleme, çikolata, tahin, tahin helvası, pekmez, pestil, vb.) tercih etmeyin.

 • Sakatatlar (karaciğer, beyin, böbrek, işkembe vb.) ve şarküteri ürünlerin uzak durun.
 • Yağlı gıdalar (kaymak, krema, mayonez, çikolata, ve yağlı soslar), yağda kızartma veya kavurmaları tercih etmeyin.
 • Tam yağlı süt, alkollü içkiler, hazır meyve suları, meşrubatlardan uzak durun.
 • Turşu ve salamuralar, içeriği bilinmeyen hazır gıdaları tüketmeyin.

 • Yağlı hamur işleri (kek, kurabiye, krema pasta vb.) ve hamur tatlılardan uzak durun.

Tip 2’den kaçınmak için kan şekeri kontrole alınmalı

Kan şekerinin kaynağı çeşitli besinlerde bulunan karbonhidrat kaynağıdır.

Karbonhidratlar, kan şekerini bir anda yükselten basit karbonhidratlar (tüm şekerli besinler, beyaz ekmek, makarna, tatlılar, beyaz un, meyve suyu gibi) ve kan şekerini yavaş yavaş yükselten kompleks karbonhidratlar (tam buğday ekmeği, bulgur pilavı, kuru baklagiller gibi) olmak üzere ikiye ayrılır. Diyabette beslenmede tercih edeceğimiz karbonhidrat kompleks olanlardır.

Aynı zamanda şekeri yüksek meyveler (muz, üzüm, incir, kuru meyveler vb.) ve şekeri yüksek sebzeler (mısır, patates, havuç vb.) diyabet için zararlı olan gruptadır. Belirli bir yaştan sonra herkeste görülebilen Tip 2 diyabetinden kaçınmak için bu besinlerin tüketilmemesine özen göstermek gerekir.

Haftada 150 dakika spor diyabete birebir

Egzersiz, yani fiziksel aktivitenin artması yiyeceklerin parçalanması sonucu oluşan şekerin, kas dokuları tarafından kullanılmasını hızlandırarak kan şekerini düşürür. Özellikle, şişman-obez diyabetlilerde egzersiz ile harcanan enerjinin artması, vücut ağırlığını azalmasına yardımcı olur.

Ayrıca egzersiz fiziksel zindelik sağlar. Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken aç karnına spor yapılmamasıdır. Egzersiz için en uygun zaman, yemek yenildikten sonraki 1-2 saattir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de önerisindeki gibi haftada 150 dakika fiziksel aktivite hem sağlık hem de diyabetten korunmak için oldukça önemlidir.

DİYABET NEDİR?

Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Dyt. Gözde Serin, diyabet hastalarının beslenme ve yaşam tarzında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda ortaya çıkan diyabet daha çok kilolu, kadın, orta yaş ve üzerindeki kişilerde görülmektedir. Ancak, beslenme alışkanlığındaki yanlışlıklardan dolayı çocuk ve genç erişkinlerde obezite oranının artması diyabetin de yaygın olarak görülmesine neden olmaktadır.

3 temel kuralı unutmayın

Çok yenmesine rağmen açlık hissinin artması, susuzluk hissi ve sık idrara çıkma, enerji eksikliği, kilo kaybı, bulanık görme, yaraların yavaş iyileşmesi, kadınlarda vajina kaşıntısı gibi farklı belirtilerde kendini belli eden diyabette beslenme hayati önem taşımaktadır. Diyabetin kontrol altına alınmasında beslenmede 3 temel kural unutulmamalıdır.

 • Şeker ve şekerli yiyeceklerden sakının.
 • Posalı yiyecekleri tercih edin.
 • Glisemik indeksi ve glisemik yükü düşük yiyecekleri tercih edin.

Glisemik indeksi yüksek yani kan şekerini hızla yükselten besinler tüketilecekse ara öğün yerine ana öğünler tercih edilmelidir.

Protein alımında aşırıya kaçmayın

Diyabet hastalarının beslenmesinde karbonhidrat, yağ ve protein dengesinin korunması önemlidir. Tekli doymamış yağ içeren zeytin, fındık veya çoklu doymamış yağları içeren ayçiçek, soya yağı gibi bitkisel sıvı yağlar tercih edilmelidir.

Kan şekerini hızlı yüksetmeyen proteinli besinlerin aşırı tüketilmesi diyabete özgü bozukluklardan biri olan böbrek rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.

Özellikle diyabete bağlı oluşabilecek hastalıkları önlemek için antioksidan maddeler içeren besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.

Diyabet hastaları için önemli öneriler

 • Gün içinde 3 ana 3 ara öğün planlanmalıdır. Beslenme programında bütün besin gruplarından tüketilmelidir.
 • Günde 2-3 litre arası su tüketilmelidir.
 • Şeker ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bal, şeker, reçel, pekmez, marmelat, şurup, pasta, kurabiye, kek, çikolata gibi şekerli ürünlerden uzak durulmalıdır.

  Ayrıca kola, gazoz ve hazır meyve suları gibi şeker eklenmiş içecekleri ve alkollü içecekleri tüketilmemelidir.

 • Lif oranı yüksek besinler günlük beslenme düzenine dahil edilmelidir.
 • Fiziksel aktivite ihmal edilmemelidir.

 • Muz, incir, üzüm, kavun, karpuz, dut, kayısı gibi şeker oranı daha yüksek meyveler yerine daha ekşi meyveler tercih edilmelidir.Meyve ve sebzelerin uygun olanları kabuklu tüketilmelidir.
 • Kan şekerini hızla yükselten basit karbonhidratlar yerine, kan şekerini yavaş yükselten kompleks karbonhidratlar seçilmelidir.

  Beyaz ekmek yerine tahıllı veya esmer ekmek, makarna yerine kepekli makarna, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tercih edilmelidir.

 • Karbonhidrat içeren yiyecekleri yemeden 15 dakika önce süt, yoğurt, ayran, kefir, peynir, ceviz, fındık, badem gibi protein değeri yüksek besinler tüketilmelidir.

 • Nohut, mercimek, fasulye gibi kuru baklagillerin tüketimi artırılmalıdır.
 • Günde ortalama 2 adet ceviz veya 10 adet fındıktan daha fazla kuruyemiş tüketilmemelidir.
 • Yağda kızartmalar, kavurmalar (et-sebze-hamur işi) ve yağlı sos eklenmiş besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

 • Sucuk, pastırma, salam ve sosis gibi işlenmiş besinler ile karaciğer, beyin, böbrek gibi sakatatlardan uzak durulmalıdır.
 • Kuyruk yağı, iç yağı, tereyağı, margarin ve bütün yağlı besinler (yağlı etler, krema, tahin, kaymak) beslenme düzeninden çıkartılmalıdır.

 • Turşu, salamura, konserve, ev yapımı tuzlu salçalar gibi çok tuzlu besinler tercih edilmemelidir.
 • İçeriği bilinmeyen hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Tatlandırıcı kullanılacaksa miktarına dikkat edilmelidir.

KAN ŞEKERİ YÜKSEK OLANLAR NE YEMELİ?

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir diyabet hastalarına ipuçları verdi.

Sanıldığı gibi yasaklar yok

Diyabette yasak kavramını çok fazla önemsememek gerekir. Çünkü şu besin yasak kelimesi psikolojik olarak tam tersine o besine karşı özlem doğurur. Bunun yerine az serbest veya porsiyon dahilinde serbest kelimesini kullanmak daha doğru olur.

Yüksek glisemik indeksli besinler daha az tüketilmeli

Kan şekerini hızlı yükselten besinler vücutta aynı hızda bir düşme yaratacağından dolayı açlık ataklarını tetikler ve diyabet tablosu açısından doğru bir tüketim olmaz. Bu nedenle muz, kırmızı mercimek ve havuç gibi gıdaların çok küçük porsiyonlarda ve nadiren tüketilmesi daha sağlıklı olur.

Kombine besinler

Özellikle karbonhidrat ile beslenildiği zaman yanında çiğ kuruyemiş veya yoğurt tüketilmesi iyi olur. Bunlarla birlikte üzerine 1 çay kaşığı tarçın da ilave edilirse çok daha iyi hissedilir.

Lifli beslenilmeli

Lifli besinlerin sindirim süresi diğer besinlere göre daha uzun sürdüğü için açlık hissini bastırır. Bu da kan şekeri seviyesini dengelemede önemli bir katkı sağlar.

Su içmeyi unutmayın

Diyabette en önemli olan durumlardan biri de ideal kiloda olmaktır. Gerek sıvı elektrolit kaybı yaşamamak gerek diyabetin yan etkilerini yok etmek için bol su içmeye özen gösterilmeli.

Özel diyabetik tatlı tarifi

 • 1 su bardağı kadar gün kurusu
 • 1 çay bardağı kadar yulaf ezmesi
 • 10 çiğ fındık
 • 7 çiğ badem
 • 2 -3 parça ceviz içi
 • 1 çay kaşığı kakao
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 dilim yeşil elma

Yapılışı:

 • Karışımı blenderdan geçirip ceviz büyüklüğünde toplar haline getirin.
 • 2 saat dolapta bekletin.
 • Günde 2-3 ceviz büyüklüğünde toplar şeklinde ara öğünde tüketilebilir.

İNSÜLİN, ÖMRÜMÜZÜ YEDİN

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1056144-diyabetliler-ne-yemeli

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.