Diyabette Diş Sağlığı

içerik

Diyabet Hastalarında Ağız ve Diş Sağlığı

Diyabette Diş Sağlığı
Diyabette Diş Sağlığı

Günlük yaşamda yaygın olmakla birlikte yanlış bilinen bilgilerden biri de diyabet (şeker) hastalarına implant tedavisinin uygulanamayacağıdır.
Bu yanlış kanı, diyabet hastalarında diş kaybı ve kemik yıkım hızını artırır. Diyabet hastaları şeker seviyelerini kontrol altında tutmaları ve düzenli diş hekimi kontrolünden geçmeleri durumunda uzun yıllar dişlerini koruyabilirler.

Dentakademi Ağız ve Diş Sağlğı Merkezi kurucu ortaklarından Dr. Umur Arıkan, kontrol altında tutulmayan diyabet hastalığı vücudun farklı bölgelerinde sorunlara neden olabilmektedir. Ağız ve diş sağlığı açısından baktığımızda ise şeker hastalarında diş etlerinde çekilmelere ve kemik kaybına bağlı hızlı diş kayıpları sıkça karşılaşılan durumlar olduğunun altını çizdi.

Peki diyabet hastaları ağız ve diş sağlığı için neler yapmalılar?

Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Kurucu Hekimlerinden Dr. Umur Arıkan, diyabetli hastalar için soruları cevapladı:

Diyabet (Şeker) hastalığının ağız ve diş sağlığında belirtileri nelerdir?

 • Enfeksiyona yatkınlık
 • Tükürük bezlerinde büyüme
 • Tat alma bozukluğu
 • Dil ağrısı
 • Derinin kalınlaşması, eritroplaki, lökoplaki
 • Oral n planus
 • Ülserasyon varlığı
 • Fibramatöz gelişimler, herpetik lezyonlar
 • Dili etkileyen lezyonlar (dilin bilinen renk ve görüntüsünün kaybı, lifli tümör)
 • Ağız kuruluğunda artış
 • Diş çürüğünde artış

Diyabetli hastaların ağız içinde oluşan sorunlar nelerdir?

Diyabette enfeksiyona yatkınlık, sinir hasarı, vasküler ve bağışıklığın yetersizliği sonucunda aşağıdaki oral komplikasyonlar gelişebilir:

 • Tükürükte artan Ca2+ ve glikoza bağlı plak birikimi
 • Ülserler
 • Pulpitis
 • Diş çekim boşluğu iltihabı
 • Ağız kuruluğu
 • Çürük riskinde artış
 • Diş eti hastalıklarında artış
 • Diş etinin aşırı büyümesi
 • Tekrarlayıcı diş eti apseleri
 • Tükürük glukoz seviyesinde artış
 • Ataşman ve kemik kaybı

Ağız kokusu ve yaraları diyabetin habercisi olabilir

Diyabet hastalarının kendine has bir ağız kokusu vardır. Ve bunu hastanın nefesinden anlamak diş hekimine, diş hekiminin tecrübesine bağlıdır. Ağız içi yaraları ise birçok sebepten oluşabilmektedir.

Şekeri kontrol altına alınmayan diyabet hastalarında ise ağız bakımına dikkat ettiği halde ağız yaraları görülmektedir ve bu yaraların uzun süre boyunca geçmediği ya da zor geçtiği görülmektedir.

Diş hekimi bu şikayetleri dikkate alarak hastayı yönlendirmelidir.

Kemik kayıpları diş kaybına neden oluyor

Kontrolsüz şeker rahatsızlığı görülen hastaların çoğunun diş etinde kemik desteği geriler ve diş kayıpları yaşanmaya başlar.

Erken diyabete ve sallanmalara bağlı diş kaybı gerçekleştiğinde onun üzerine sırf diyabet hastası diye damak tercih edilmesi kemikte ciddi kayıplara yol açar.

Ama o noktalara implant uygulaması gerçekleştirildiğinde ve diyabeti de kontrol altına alındığında hasta çok uzun yıllar konforlu bir ağız ve diş sağlığına kavuşur.

(Estetik Diş Hekimi Umur Arıkan, 28.02.2018 tarihinde Show Tv’de canlı olarak yayınlanan ve konuk olarak katıldığı Zahide Yetiş’le programında diyabetli hastalarda implant uygulamaları ile ağız ve diş sağlığı üzerine soruları cevapladı.)

Diyabetlilerde diş çekimi yapılabilir mi? Şeker hastalarına implant tedavisi uygulanabilir mi?

Diyabet hastalarında diş çekimi veya implant tedavisi yapılamayacağı gibi bir algı var. Ancak diyabetli olsun olmasın her hasta tedavi edilebilir. Diyabet hastalarının ilk önceliği şeker düzeyini kontrol altına almaktır.

Şeker düzeyi kontrol altında olan diyabet hastalarında ağız ve diş sağlığı bakımında tüm tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken noktalar; şeker hastalarının özel hastalar olduğunu, ona yönelik özel bir tedavi yöntemi uygulanması gerektiğini ve iyileşme düzeyinin diğer hastalardan farklı olacağını göz önünde bulundurmaktır.

[attention type=yellow]
Diyabetli hastalarda diş problemleri görülebilir ancak önemli olan düzenli aralıklarla ağız ve diş sağlığını kontrol edip gerekli tedbirlerle oluşabilecek problemleri önceden önleyebilmektir. Hastanın oral hijyenine dikkat etmeye teşvik edilmesi ise birçok sorunun önüne geçecektir.
[/attention]

Diyabet hastalarında özellikle kemik kaybı dişlere çok büyük zararlar vermektedir. Diyabet hastalarının öncelikle şeker seviyelerine dikkat etmeleri gerekmektedir daha sonra ise ağız ve diş sağlıklarına önem vererek günlük temizliğini uygulayıp, 6 ayda bir rutin kontrollerini yaptırmaları gerekir.

Источник: https://www.dentakademi.com.tr/diyabet-hastalarinda-agiz-ve-dis-sagligi/

Tip 2 diyabet ve ağız sağlığı

Diyabette Diş Sağlığı

> Diyabet, vücudunuzun glikozu veya kan şekeri enerjisini kullanma becerisini etkiler Diyabet, sinir hasarı, kalp rahatsızlığı, inme, böbrek hastalığı ve hatta körlüğü de içine alan birçok komplikasyona neden olabilir Diğer bir yaygın sağlık komplikasyonu diş eti hastalığı ve diğer oral sağlık sorunları.

American Diabetes Association'a göre şeker hastalığı olan kişiler, diş eti iltihabı, diş eti hastalığı ve periodontitis (kemik yıkımına bağlı ciddi diş eti enfeksiyonu) açısından daha yüksek risk altındadır Diyabet, diş eti enfeksiyonlarına neden olabilecek bakterilerle mücadele etme kabiliyetinizi etkiler. Dişeti hastalığı aynı zamanda vücudun kan şekeri kontrolünü de etkileyebilir.

Diyabet artmış ri ile ilişkilidir pamuk için sk, bir çeşit mantar enfeksiyonu. Ek olarak, diyabetlilerin ağız kuruluğu ihtimali yüksektir. Bu, ağız ülseri, ağrı, boşluklar ve diş enfeksiyonları için artmış risk ile ilişkilendirilmiştir.

Araştırmanın söylediği

BMC Oral Health dergisinde yayınlanan 2013 tarihli bir çalışmada, tip 2 diyabetli 125 kişiye bakıldı. Araştırmacılar, diş eksikliği, periodontal hastalık insidansı ve bildirilen diş kanaması miktarı gibi faktörleri ölçtü.

Çalışma, uzun insan kombinasyonunun şeker hastalığına sahip olduğunu, açlık kan şekeri seviyesini arttırdığını ve hemoglobin A1C'yi (bir kişinin ortalama kan şekerinin üç ayda bir ölçümü) ne kadar yüksek bulduğunu, muhtemelen periodontal hastalıklar ve diş kanamalarına maruz kalmışlardır.

Durumlarının özenli bir şekilde kendi kendilerini idare etmediklerini bildirenlerin, kan şekeri düzeylerini kontrol etmek için çalışanlara kıyasla eksik dişleri olma ihtimali daha yüksekti.

Risk faktörleri Risk faktörleri

Diyabetli bazı insanlar ağız sağlığı sorunları için diğerlerinden daha büyük risk altındadır. Örneğin, kan şekeri düzeylerini sıkı kontrol altında tutmayan kişilerin diş eti hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Ayrıca, sigara içtiğinizde ve şeker hastalığınız varsa, diyabetli ve sigara içmeyen birinden ağız sağlığınız için daha büyük bir risk taşırsınız.

Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, ağız kuruluğu ile bağlantılı 400'den fazla ilaç var. Bunlara, diyabetik sinir ağrısı veya nöropati tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlar dahildir.

[attention type=green]
Doktorunuza veya eczacınıza, ilaçlarınızın ağız kuruluğu riskini arttırıp artıramayacağını sorun. Gerekirse, bir diş hekimi ağız kuruluğu belirtilerini azaltabilecek oral durulamalar önerebilir.
[/attention]

Kuru ağzı rahatlatmak için şekersiz pastiller, çoğu eczanede reçetesiz olarak mevcuttur.

Uyarı işaretleri İkaz işaretleri

Diyabet ile ilgili diş eti hastalığı semptomlara her zaman neden olmaz. Bu nedenle düzenli diş hekimliği atamaları yapmak ve bunları korumak önemlidir.Bununla birlikte, diş eti hastalığınızı yaşadığınızı belirten bazı belirtiler var. Bunlar arasında şunlar vardır:

 • diş etleri, özellikle de
 • dişlerinizin (“kötü kokuşma”) birlikte olma biçimindeki değişiklikleri fırça veya diş ipi döktüğünüzde
 • kronik ağız kokusu, hatta görünen 999 gümüşü fırçaladıktan sonra
 • Dişlerinizin daha uzun veya daha uzun süre görünmesine neden olabilecek dişlerden uzaklaşmak için
 • kalıcı dişler gevşek olmaya başlar
 • kırmızı veya şişuk zamklar

Önleme Önleme

En iyi yolu önleyebilirsiniz Diş sağlığınızdaki diyabetle ilgili komplikasyonlar, kan şekeri düzeyleriniz üzerinde optimal kontrol sağlamaktır. Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol edin ve diyet, oral ilaçlar veya insülin ile seviyenizi kontrol edemiyorsanız doktorunuza bildirin.

Ayrıca düzenli fırçalama, diş ipi ve dişçi ziyaretleri ile dişlerinize çok iyi bakmalısınız. Yılda iki kez yapılan tavsiyeden daha düzenli ziyaretler yapmak istiyorsanız diş hekiminize sormalısınız. Dişeti hastalıkları için herhangi bir uyarı işareti fark ederseniz, derhal diş tedavisine başvurun.

[attention type=red]
Ayakta anormallik olup olmadığını anlamak için ağzınızı kontrol edin. Bu ağız kuruluğunu veya beyaz lekeleri aramaktır. Kanama alanları da endişe kaynağıdır.
[/attention]

Eğer kan şekeriniz kontrol altına alınmadan planlanan bir diş hekimliğiniz varsa, acil bir durum değilse prosedürün ertelenmesi gerekebilir. Bunun nedeni, kan şekeri düzeyleri çok yüksek olması durumunda prosedür sonrası enfeksiyon riskinizin artmasıdır.

Tedavi Tedavisi

Diyabetle ilgili ağız sağlığı koşullarına yönelik tedaviler duruma ve şiddetine bağlıdır.

Örneğin, periodontal hastalık, ölçekleme ve kök planlaması denilen bir işlemle tedavi edilebilir. Bu dişeti çizgisinin üstünde ve altında tartar çıkaran derin bir temizleme yöntemidir. Diş hekiminiz antibiyotik tedavilerini de reçete edebilir.

Daha nadiren, gelişmiş periodontal hastalığı olan insanlar zamk ameliyatına ihtiyaç duyar. Bu, diş kaybını önleyebilir.

OutlookOutlook

Diyabet kontrolünüz ve diş sağlığınıza dikkat ederek sağlıklı dişlerinizi ve dişetleri saklayabilirsiniz. Düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin ve şeker hastalığınızı, belirtilerinizi ve aldığınız ilaçları gösterin. Bu bilgi, diş hekiminize en iyi tedaviyi sunmanıza yardımcı olabilir.

Источник: https://tr.medic-life.com/type-2-diabetes-and-oral-health-10013

Diyabet Hastalarında Ağız ve Diş Sağlığı

Diyabette Diş Sağlığı
Diyabette Diş Sağlığı

Günlük yaşamda yaygın olmakla birlikte yanlış bilinen bilgilerden biri de diyabet (şeker) hastalarına implant tedavisinin uygulanamayacağıdır.
Bu yanlış kanı, diyabet hastalarında diş kaybı ve kemik yıkım hızını artırır. Diyabet hastaları şeker seviyelerini kontrol altında tutmaları ve düzenli diş hekimi kontrolünden geçmeleri durumunda uzun yıllar dişlerini koruyabilirler.

Dentakademi Ağız ve Diş Sağlğı Merkezi kurucu ortaklarından Dr. Umur Arıkan, kontrol altında tutulmayan diyabet hastalığı vücudun farklı bölgelerinde sorunlara neden olabilmektedir. Ağız ve diş sağlığı açısından baktığımızda ise şeker hastalarında diş etlerinde çekilmelere ve kemik kaybına bağlı hızlı diş kayıpları sıkça karşılaşılan durumlar olduğunun altını çizdi.

Peki diyabet hastaları ağız ve diş sağlığı için neler yapmalılar?

Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Kurucu Hekimlerinden Dr. Umur Arıkan, diyabetli hastalar için soruları cevapladı:

Diyabet (Şeker) hastalığının ağız ve diş sağlığında belirtileri nelerdir?

 • Enfeksiyona yatkınlık
 • Tükürük bezlerinde büyüme
 • Tat alma bozukluğu
 • Dil ağrısı
 • Derinin kalınlaşması, eritroplaki, lökoplaki
 • Oral n planus
 • Ülserasyon varlığı
 • Fibramatöz gelişimler, herpetik lezyonlar
 • Dili etkileyen lezyonlar (dilin bilinen renk ve görüntüsünün kaybı, lifli tümör)
 • Ağız kuruluğunda artış
 • Diş çürüğünde artış

Diyabetli hastaların ağız içinde oluşan sorunlar nelerdir?

Diyabette enfeksiyona yatkınlık, sinir hasarı, vasküler ve bağışıklığın yetersizliği sonucunda aşağıdaki oral komplikasyonlar gelişebilir:

 • Tükürükte artan Ca2+ ve glikoza bağlı plak birikimi
 • Ülserler
 • Pulpitis
 • Diş çekim boşluğu iltihabı
 • Ağız kuruluğu
 • Çürük riskinde artış
 • Diş eti hastalıklarında artış
 • Diş etinin aşırı büyümesi
 • Tekrarlayıcı diş eti apseleri
 • Tükürük glukoz seviyesinde artış
 • Ataşman ve kemik kaybı

Ağız kokusu ve yaraları diyabetin habercisi olabilir

Diyabet hastalarının kendine has bir ağız kokusu vardır. Ve bunu hastanın nefesinden anlamak diş hekimine, diş hekiminin tecrübesine bağlıdır. Ağız içi yaraları ise birçok sebepten oluşabilmektedir.

Şekeri kontrol altına alınmayan diyabet hastalarında ise ağız bakımına dikkat ettiği halde ağız yaraları görülmektedir ve bu yaraların uzun süre boyunca geçmediği ya da zor geçtiği görülmektedir.

Diş hekimi bu şikayetleri dikkate alarak hastayı yönlendirmelidir.

Kemik kayıpları diş kaybına neden oluyor

Kontrolsüz şeker rahatsızlığı görülen hastaların çoğunun diş etinde kemik desteği geriler ve diş kayıpları yaşanmaya başlar.

Erken diyabete ve sallanmalara bağlı diş kaybı gerçekleştiğinde onun üzerine sırf diyabet hastası diye damak tercih edilmesi kemikte ciddi kayıplara yol açar.

Ama o noktalara implant uygulaması gerçekleştirildiğinde ve diyabeti de kontrol altına alındığında hasta çok uzun yıllar konforlu bir ağız ve diş sağlığına kavuşur.

(Estetik Diş Hekimi Umur Arıkan, 28.02.2018 tarihinde Show Tv’de canlı olarak yayınlanan ve konuk olarak katıldığı Zahide Yetiş’le programında diyabetli hastalarda implant uygulamaları ile ağız ve diş sağlığı üzerine soruları cevapladı.)

Diyabetlilerde diş çekimi yapılabilir mi? Şeker hastalarına implant tedavisi uygulanabilir mi?

Diyabet hastalarında diş çekimi veya implant tedavisi yapılamayacağı gibi bir algı var. Ancak diyabetli olsun olmasın her hasta tedavi edilebilir. Diyabet hastalarının ilk önceliği şeker düzeyini kontrol altına almaktır.

Şeker düzeyi kontrol altında olan diyabet hastalarında ağız ve diş sağlığı bakımında tüm tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken noktalar; şeker hastalarının özel hastalar olduğunu, ona yönelik özel bir tedavi yöntemi uygulanması gerektiğini ve iyileşme düzeyinin diğer hastalardan farklı olacağını göz önünde bulundurmaktır.

[attention type=yellow]
Diyabetli hastalarda diş problemleri görülebilir ancak önemli olan düzenli aralıklarla ağız ve diş sağlığını kontrol edip gerekli tedbirlerle oluşabilecek problemleri önceden önleyebilmektir. Hastanın oral hijyenine dikkat etmeye teşvik edilmesi ise birçok sorunun önüne geçecektir.
[/attention]

Diyabet hastalarında özellikle kemik kaybı dişlere çok büyük zararlar vermektedir. Diyabet hastalarının öncelikle şeker seviyelerine dikkat etmeleri gerekmektedir daha sonra ise ağız ve diş sağlıklarına önem vererek günlük temizliğini uygulayıp, 6 ayda bir rutin kontrollerini yaptırmaları gerekir.

Источник: https://www.dentakademi.com.tr/diyabet-hastalarinda-agiz-ve-dis-sagligi/

Tip 2 diyabet ve ağız sağlığı

Diyabette Diş Sağlığı

> Diyabet, vücudunuzun glikozu veya kan şekeri enerjisini kullanma becerisini etkiler Diyabet, sinir hasarı, kalp rahatsızlığı, inme, böbrek hastalığı ve hatta körlüğü de içine alan birçok komplikasyona neden olabilir Diğer bir yaygın sağlık komplikasyonu diş eti hastalığı ve diğer oral sağlık sorunları.

American Diabetes Association'a göre şeker hastalığı olan kişiler, diş eti iltihabı, diş eti hastalığı ve periodontitis (kemik yıkımına bağlı ciddi diş eti enfeksiyonu) açısından daha yüksek risk altındadır Diyabet, diş eti enfeksiyonlarına neden olabilecek bakterilerle mücadele etme kabiliyetinizi etkiler. Dişeti hastalığı aynı zamanda vücudun kan şekeri kontrolünü de etkileyebilir.

Diyabet artmış ri ile ilişkilidir pamuk için sk, bir çeşit mantar enfeksiyonu. Ek olarak, diyabetlilerin ağız kuruluğu ihtimali yüksektir. Bu, ağız ülseri, ağrı, boşluklar ve diş enfeksiyonları için artmış risk ile ilişkilendirilmiştir.

Araştırmanın söylediği

BMC Oral Health dergisinde yayınlanan 2013 tarihli bir çalışmada, tip 2 diyabetli 125 kişiye bakıldı. Araştırmacılar, diş eksikliği, periodontal hastalık insidansı ve bildirilen diş kanaması miktarı gibi faktörleri ölçtü.

Çalışma, uzun insan kombinasyonunun şeker hastalığına sahip olduğunu, açlık kan şekeri seviyesini arttırdığını ve hemoglobin A1C'yi (bir kişinin ortalama kan şekerinin üç ayda bir ölçümü) ne kadar yüksek bulduğunu, muhtemelen periodontal hastalıklar ve diş kanamalarına maruz kalmışlardır.

Durumlarının özenli bir şekilde kendi kendilerini idare etmediklerini bildirenlerin, kan şekeri düzeylerini kontrol etmek için çalışanlara kıyasla eksik dişleri olma ihtimali daha yüksekti.

Risk faktörleri Risk faktörleri

Diyabetli bazı insanlar ağız sağlığı sorunları için diğerlerinden daha büyük risk altındadır. Örneğin, kan şekeri düzeylerini sıkı kontrol altında tutmayan kişilerin diş eti hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Ayrıca, sigara içtiğinizde ve şeker hastalığınız varsa, diyabetli ve sigara içmeyen birinden ağız sağlığınız için daha büyük bir risk taşırsınız.

Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, ağız kuruluğu ile bağlantılı 400'den fazla ilaç var. Bunlara, diyabetik sinir ağrısı veya nöropati tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlar dahildir.

[attention type=green]
Doktorunuza veya eczacınıza, ilaçlarınızın ağız kuruluğu riskini arttırıp artıramayacağını sorun. Gerekirse, bir diş hekimi ağız kuruluğu belirtilerini azaltabilecek oral durulamalar önerebilir.
[/attention]

Kuru ağzı rahatlatmak için şekersiz pastiller, çoğu eczanede reçetesiz olarak mevcuttur.

Uyarı işaretleri İkaz işaretleri

Diyabet ile ilgili diş eti hastalığı semptomlara her zaman neden olmaz. Bu nedenle düzenli diş hekimliği atamaları yapmak ve bunları korumak önemlidir.Bununla birlikte, diş eti hastalığınızı yaşadığınızı belirten bazı belirtiler var. Bunlar arasında şunlar vardır:

 • diş etleri, özellikle de
 • dişlerinizin (“kötü kokuşma”) birlikte olma biçimindeki değişiklikleri fırça veya diş ipi döktüğünüzde
 • kronik ağız kokusu, hatta görünen 999 gümüşü fırçaladıktan sonra
 • Dişlerinizin daha uzun veya daha uzun süre görünmesine neden olabilecek dişlerden uzaklaşmak için
 • kalıcı dişler gevşek olmaya başlar
 • kırmızı veya şişuk zamklar

Önleme Önleme

En iyi yolu önleyebilirsiniz Diş sağlığınızdaki diyabetle ilgili komplikasyonlar, kan şekeri düzeyleriniz üzerinde optimal kontrol sağlamaktır. Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol edin ve diyet, oral ilaçlar veya insülin ile seviyenizi kontrol edemiyorsanız doktorunuza bildirin.

Ayrıca düzenli fırçalama, diş ipi ve dişçi ziyaretleri ile dişlerinize çok iyi bakmalısınız. Yılda iki kez yapılan tavsiyeden daha düzenli ziyaretler yapmak istiyorsanız diş hekiminize sormalısınız. Dişeti hastalıkları için herhangi bir uyarı işareti fark ederseniz, derhal diş tedavisine başvurun.

[attention type=red]
Ayakta anormallik olup olmadığını anlamak için ağzınızı kontrol edin. Bu ağız kuruluğunu veya beyaz lekeleri aramaktır. Kanama alanları da endişe kaynağıdır.
[/attention]

Eğer kan şekeriniz kontrol altına alınmadan planlanan bir diş hekimliğiniz varsa, acil bir durum değilse prosedürün ertelenmesi gerekebilir. Bunun nedeni, kan şekeri düzeyleri çok yüksek olması durumunda prosedür sonrası enfeksiyon riskinizin artmasıdır.

Tedavi Tedavisi

Diyabetle ilgili ağız sağlığı koşullarına yönelik tedaviler duruma ve şiddetine bağlıdır.

Örneğin, periodontal hastalık, ölçekleme ve kök planlaması denilen bir işlemle tedavi edilebilir. Bu dişeti çizgisinin üstünde ve altında tartar çıkaran derin bir temizleme yöntemidir. Diş hekiminiz antibiyotik tedavilerini de reçete edebilir.

Daha nadiren, gelişmiş periodontal hastalığı olan insanlar zamk ameliyatına ihtiyaç duyar. Bu, diş kaybını önleyebilir.

OutlookOutlook

Diyabet kontrolünüz ve diş sağlığınıza dikkat ederek sağlıklı dişlerinizi ve dişetleri saklayabilirsiniz. Düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin ve şeker hastalığınızı, belirtilerinizi ve aldığınız ilaçları gösterin. Bu bilgi, diş hekiminize en iyi tedaviyi sunmanıza yardımcı olabilir.

Источник: https://tr.medic-life.com/type-2-diabetes-and-oral-health-10013

Diyabet Hastalarında Ağız ve Diş Sağlığı

Diyabette Diş Sağlığı
Diyabette Diş Sağlığı

Günlük yaşamda yaygın olmakla birlikte yanlış bilinen bilgilerden biri de diyabet (şeker) hastalarına implant tedavisinin uygulanamayacağıdır.
Bu yanlış kanı, diyabet hastalarında diş kaybı ve kemik yıkım hızını artırır. Diyabet hastaları şeker seviyelerini kontrol altında tutmaları ve düzenli diş hekimi kontrolünden geçmeleri durumunda uzun yıllar dişlerini koruyabilirler.

Dentakademi Ağız ve Diş Sağlğı Merkezi kurucu ortaklarından Dr. Umur Arıkan, kontrol altında tutulmayan diyabet hastalığı vücudun farklı bölgelerinde sorunlara neden olabilmektedir. Ağız ve diş sağlığı açısından baktığımızda ise şeker hastalarında diş etlerinde çekilmelere ve kemik kaybına bağlı hızlı diş kayıpları sıkça karşılaşılan durumlar olduğunun altını çizdi.

Peki diyabet hastaları ağız ve diş sağlığı için neler yapmalılar?

Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Kurucu Hekimlerinden Dr. Umur Arıkan, diyabetli hastalar için soruları cevapladı:

Diyabet (Şeker) hastalığının ağız ve diş sağlığında belirtileri nelerdir?

 • Enfeksiyona yatkınlık
 • Tükürük bezlerinde büyüme
 • Tat alma bozukluğu
 • Dil ağrısı
 • Derinin kalınlaşması, eritroplaki, lökoplaki
 • Oral n planus
 • Ülserasyon varlığı
 • Fibramatöz gelişimler, herpetik lezyonlar
 • Dili etkileyen lezyonlar (dilin bilinen renk ve görüntüsünün kaybı, lifli tümör)
 • Ağız kuruluğunda artış
 • Diş çürüğünde artış

Diyabetli hastaların ağız içinde oluşan sorunlar nelerdir?

Diyabette enfeksiyona yatkınlık, sinir hasarı, vasküler ve bağışıklığın yetersizliği sonucunda aşağıdaki oral komplikasyonlar gelişebilir:

 • Tükürükte artan Ca2+ ve glikoza bağlı plak birikimi
 • Ülserler
 • Pulpitis
 • Diş çekim boşluğu iltihabı
 • Ağız kuruluğu
 • Çürük riskinde artış
 • Diş eti hastalıklarında artış
 • Diş etinin aşırı büyümesi
 • Tekrarlayıcı diş eti apseleri
 • Tükürük glukoz seviyesinde artış
 • Ataşman ve kemik kaybı

Ağız kokusu ve yaraları diyabetin habercisi olabilir

Diyabet hastalarının kendine has bir ağız kokusu vardır. Ve bunu hastanın nefesinden anlamak diş hekimine, diş hekiminin tecrübesine bağlıdır. Ağız içi yaraları ise birçok sebepten oluşabilmektedir.

Şekeri kontrol altına alınmayan diyabet hastalarında ise ağız bakımına dikkat ettiği halde ağız yaraları görülmektedir ve bu yaraların uzun süre boyunca geçmediği ya da zor geçtiği görülmektedir.

Diş hekimi bu şikayetleri dikkate alarak hastayı yönlendirmelidir.

Kemik kayıpları diş kaybına neden oluyor

Kontrolsüz şeker rahatsızlığı görülen hastaların çoğunun diş etinde kemik desteği geriler ve diş kayıpları yaşanmaya başlar.

Erken diyabete ve sallanmalara bağlı diş kaybı gerçekleştiğinde onun üzerine sırf diyabet hastası diye damak tercih edilmesi kemikte ciddi kayıplara yol açar.

Ama o noktalara implant uygulaması gerçekleştirildiğinde ve diyabeti de kontrol altına alındığında hasta çok uzun yıllar konforlu bir ağız ve diş sağlığına kavuşur.

(Estetik Diş Hekimi Umur Arıkan, 28.02.2018 tarihinde Show Tv’de canlı olarak yayınlanan ve konuk olarak katıldığı Zahide Yetiş’le programında diyabetli hastalarda implant uygulamaları ile ağız ve diş sağlığı üzerine soruları cevapladı.)

Diyabetlilerde diş çekimi yapılabilir mi? Şeker hastalarına implant tedavisi uygulanabilir mi?

Diyabet hastalarında diş çekimi veya implant tedavisi yapılamayacağı gibi bir algı var. Ancak diyabetli olsun olmasın her hasta tedavi edilebilir. Diyabet hastalarının ilk önceliği şeker düzeyini kontrol altına almaktır.

Şeker düzeyi kontrol altında olan diyabet hastalarında ağız ve diş sağlığı bakımında tüm tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken noktalar; şeker hastalarının özel hastalar olduğunu, ona yönelik özel bir tedavi yöntemi uygulanması gerektiğini ve iyileşme düzeyinin diğer hastalardan farklı olacağını göz önünde bulundurmaktır.

[attention type=yellow]
Diyabetli hastalarda diş problemleri görülebilir ancak önemli olan düzenli aralıklarla ağız ve diş sağlığını kontrol edip gerekli tedbirlerle oluşabilecek problemleri önceden önleyebilmektir. Hastanın oral hijyenine dikkat etmeye teşvik edilmesi ise birçok sorunun önüne geçecektir.
[/attention]

Diyabet hastalarında özellikle kemik kaybı dişlere çok büyük zararlar vermektedir. Diyabet hastalarının öncelikle şeker seviyelerine dikkat etmeleri gerekmektedir daha sonra ise ağız ve diş sağlıklarına önem vererek günlük temizliğini uygulayıp, 6 ayda bir rutin kontrollerini yaptırmaları gerekir.

Источник: https://www.dentakademi.com.tr/diyabet-hastalarinda-agiz-ve-dis-sagligi/

Tip 2 diyabet ve ağız sağlığı

Diyabette Diş Sağlığı

> Diyabet, vücudunuzun glikozu veya kan şekeri enerjisini kullanma becerisini etkiler Diyabet, sinir hasarı, kalp rahatsızlığı, inme, böbrek hastalığı ve hatta körlüğü de içine alan birçok komplikasyona neden olabilir Diğer bir yaygın sağlık komplikasyonu diş eti hastalığı ve diğer oral sağlık sorunları.

American Diabetes Association'a göre şeker hastalığı olan kişiler, diş eti iltihabı, diş eti hastalığı ve periodontitis (kemik yıkımına bağlı ciddi diş eti enfeksiyonu) açısından daha yüksek risk altındadır Diyabet, diş eti enfeksiyonlarına neden olabilecek bakterilerle mücadele etme kabiliyetinizi etkiler. Dişeti hastalığı aynı zamanda vücudun kan şekeri kontrolünü de etkileyebilir.

Diyabet artmış ri ile ilişkilidir pamuk için sk, bir çeşit mantar enfeksiyonu. Ek olarak, diyabetlilerin ağız kuruluğu ihtimali yüksektir. Bu, ağız ülseri, ağrı, boşluklar ve diş enfeksiyonları için artmış risk ile ilişkilendirilmiştir.

Araştırmanın söylediği

BMC Oral Health dergisinde yayınlanan 2013 tarihli bir çalışmada, tip 2 diyabetli 125 kişiye bakıldı. Araştırmacılar, diş eksikliği, periodontal hastalık insidansı ve bildirilen diş kanaması miktarı gibi faktörleri ölçtü.

Çalışma, uzun insan kombinasyonunun şeker hastalığına sahip olduğunu, açlık kan şekeri seviyesini arttırdığını ve hemoglobin A1C'yi (bir kişinin ortalama kan şekerinin üç ayda bir ölçümü) ne kadar yüksek bulduğunu, muhtemelen periodontal hastalıklar ve diş kanamalarına maruz kalmışlardır.

Durumlarının özenli bir şekilde kendi kendilerini idare etmediklerini bildirenlerin, kan şekeri düzeylerini kontrol etmek için çalışanlara kıyasla eksik dişleri olma ihtimali daha yüksekti.

Risk faktörleri Risk faktörleri

Diyabetli bazı insanlar ağız sağlığı sorunları için diğerlerinden daha büyük risk altındadır. Örneğin, kan şekeri düzeylerini sıkı kontrol altında tutmayan kişilerin diş eti hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Ayrıca, sigara içtiğinizde ve şeker hastalığınız varsa, diyabetli ve sigara içmeyen birinden ağız sağlığınız için daha büyük bir risk taşırsınız.

Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, ağız kuruluğu ile bağlantılı 400'den fazla ilaç var. Bunlara, diyabetik sinir ağrısı veya nöropati tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlar dahildir.

[attention type=green]
Doktorunuza veya eczacınıza, ilaçlarınızın ağız kuruluğu riskini arttırıp artıramayacağını sorun. Gerekirse, bir diş hekimi ağız kuruluğu belirtilerini azaltabilecek oral durulamalar önerebilir.
[/attention]

Kuru ağzı rahatlatmak için şekersiz pastiller, çoğu eczanede reçetesiz olarak mevcuttur.

Uyarı işaretleri İkaz işaretleri

Diyabet ile ilgili diş eti hastalığı semptomlara her zaman neden olmaz. Bu nedenle düzenli diş hekimliği atamaları yapmak ve bunları korumak önemlidir.Bununla birlikte, diş eti hastalığınızı yaşadığınızı belirten bazı belirtiler var. Bunlar arasında şunlar vardır:

 • diş etleri, özellikle de
 • dişlerinizin (“kötü kokuşma”) birlikte olma biçimindeki değişiklikleri fırça veya diş ipi döktüğünüzde
 • kronik ağız kokusu, hatta görünen 999 gümüşü fırçaladıktan sonra
 • Dişlerinizin daha uzun veya daha uzun süre görünmesine neden olabilecek dişlerden uzaklaşmak için
 • kalıcı dişler gevşek olmaya başlar
 • kırmızı veya şişuk zamklar

Önleme Önleme

En iyi yolu önleyebilirsiniz Diş sağlığınızdaki diyabetle ilgili komplikasyonlar, kan şekeri düzeyleriniz üzerinde optimal kontrol sağlamaktır. Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol edin ve diyet, oral ilaçlar veya insülin ile seviyenizi kontrol edemiyorsanız doktorunuza bildirin.

Ayrıca düzenli fırçalama, diş ipi ve dişçi ziyaretleri ile dişlerinize çok iyi bakmalısınız. Yılda iki kez yapılan tavsiyeden daha düzenli ziyaretler yapmak istiyorsanız diş hekiminize sormalısınız. Dişeti hastalıkları için herhangi bir uyarı işareti fark ederseniz, derhal diş tedavisine başvurun.

[attention type=red]
Ayakta anormallik olup olmadığını anlamak için ağzınızı kontrol edin. Bu ağız kuruluğunu veya beyaz lekeleri aramaktır. Kanama alanları da endişe kaynağıdır.
[/attention]

Eğer kan şekeriniz kontrol altına alınmadan planlanan bir diş hekimliğiniz varsa, acil bir durum değilse prosedürün ertelenmesi gerekebilir. Bunun nedeni, kan şekeri düzeyleri çok yüksek olması durumunda prosedür sonrası enfeksiyon riskinizin artmasıdır.

Tedavi Tedavisi

Diyabetle ilgili ağız sağlığı koşullarına yönelik tedaviler duruma ve şiddetine bağlıdır.

Örneğin, periodontal hastalık, ölçekleme ve kök planlaması denilen bir işlemle tedavi edilebilir. Bu dişeti çizgisinin üstünde ve altında tartar çıkaran derin bir temizleme yöntemidir. Diş hekiminiz antibiyotik tedavilerini de reçete edebilir.

Daha nadiren, gelişmiş periodontal hastalığı olan insanlar zamk ameliyatına ihtiyaç duyar. Bu, diş kaybını önleyebilir.

OutlookOutlook

Diyabet kontrolünüz ve diş sağlığınıza dikkat ederek sağlıklı dişlerinizi ve dişetleri saklayabilirsiniz. Düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin ve şeker hastalığınızı, belirtilerinizi ve aldığınız ilaçları gösterin. Bu bilgi, diş hekiminize en iyi tedaviyi sunmanıza yardımcı olabilir.

Источник: https://tr.medic-life.com/type-2-diabetes-and-oral-health-10013

Diyabet Hastalarında Ağız ve Diş Sağlığı

Diyabette Diş Sağlığı
Diyabette Diş Sağlığı

Günlük yaşamda yaygın olmakla birlikte yanlış bilinen bilgilerden biri de diyabet (şeker) hastalarına implant tedavisinin uygulanamayacağıdır.
Bu yanlış kanı, diyabet hastalarında diş kaybı ve kemik yıkım hızını artırır. Diyabet hastaları şeker seviyelerini kontrol altında tutmaları ve düzenli diş hekimi kontrolünden geçmeleri durumunda uzun yıllar dişlerini koruyabilirler.

Dentakademi Ağız ve Diş Sağlğı Merkezi kurucu ortaklarından Dr. Umur Arıkan, kontrol altında tutulmayan diyabet hastalığı vücudun farklı bölgelerinde sorunlara neden olabilmektedir. Ağız ve diş sağlığı açısından baktığımızda ise şeker hastalarında diş etlerinde çekilmelere ve kemik kaybına bağlı hızlı diş kayıpları sıkça karşılaşılan durumlar olduğunun altını çizdi.

Peki diyabet hastaları ağız ve diş sağlığı için neler yapmalılar?

Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Kurucu Hekimlerinden Dr. Umur Arıkan, diyabetli hastalar için soruları cevapladı:

Diyabet (Şeker) hastalığının ağız ve diş sağlığında belirtileri nelerdir?

 • Enfeksiyona yatkınlık
 • Tükürük bezlerinde büyüme
 • Tat alma bozukluğu
 • Dil ağrısı
 • Derinin kalınlaşması, eritroplaki, lökoplaki
 • Oral n planus
 • Ülserasyon varlığı
 • Fibramatöz gelişimler, herpetik lezyonlar
 • Dili etkileyen lezyonlar (dilin bilinen renk ve görüntüsünün kaybı, lifli tümör)
 • Ağız kuruluğunda artış
 • Diş çürüğünde artış

Diyabetli hastaların ağız içinde oluşan sorunlar nelerdir?

Diyabette enfeksiyona yatkınlık, sinir hasarı, vasküler ve bağışıklığın yetersizliği sonucunda aşağıdaki oral komplikasyonlar gelişebilir:

 • Tükürükte artan Ca2+ ve glikoza bağlı plak birikimi
 • Ülserler
 • Pulpitis
 • Diş çekim boşluğu iltihabı
 • Ağız kuruluğu
 • Çürük riskinde artış
 • Diş eti hastalıklarında artış
 • Diş etinin aşırı büyümesi
 • Tekrarlayıcı diş eti apseleri
 • Tükürük glukoz seviyesinde artış
 • Ataşman ve kemik kaybı

Ağız kokusu ve yaraları diyabetin habercisi olabilir

Diyabet hastalarının kendine has bir ağız kokusu vardır. Ve bunu hastanın nefesinden anlamak diş hekimine, diş hekiminin tecrübesine bağlıdır. Ağız içi yaraları ise birçok sebepten oluşabilmektedir.

Şekeri kontrol altına alınmayan diyabet hastalarında ise ağız bakımına dikkat ettiği halde ağız yaraları görülmektedir ve bu yaraların uzun süre boyunca geçmediği ya da zor geçtiği görülmektedir.

Diş hekimi bu şikayetleri dikkate alarak hastayı yönlendirmelidir.

Kemik kayıpları diş kaybına neden oluyor

Kontrolsüz şeker rahatsızlığı görülen hastaların çoğunun diş etinde kemik desteği geriler ve diş kayıpları yaşanmaya başlar.

Erken diyabete ve sallanmalara bağlı diş kaybı gerçekleştiğinde onun üzerine sırf diyabet hastası diye damak tercih edilmesi kemikte ciddi kayıplara yol açar.

Ama o noktalara implant uygulaması gerçekleştirildiğinde ve diyabeti de kontrol altına alındığında hasta çok uzun yıllar konforlu bir ağız ve diş sağlığına kavuşur.

(Estetik Diş Hekimi Umur Arıkan, 28.02.2018 tarihinde Show Tv’de canlı olarak yayınlanan ve konuk olarak katıldığı Zahide Yetiş’le programında diyabetli hastalarda implant uygulamaları ile ağız ve diş sağlığı üzerine soruları cevapladı.)

Diyabetlilerde diş çekimi yapılabilir mi? Şeker hastalarına implant tedavisi uygulanabilir mi?

Diyabet hastalarında diş çekimi veya implant tedavisi yapılamayacağı gibi bir algı var. Ancak diyabetli olsun olmasın her hasta tedavi edilebilir. Diyabet hastalarının ilk önceliği şeker düzeyini kontrol altına almaktır.

Şeker düzeyi kontrol altında olan diyabet hastalarında ağız ve diş sağlığı bakımında tüm tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken noktalar; şeker hastalarının özel hastalar olduğunu, ona yönelik özel bir tedavi yöntemi uygulanması gerektiğini ve iyileşme düzeyinin diğer hastalardan farklı olacağını göz önünde bulundurmaktır.

[attention type=yellow]
Diyabetli hastalarda diş problemleri görülebilir ancak önemli olan düzenli aralıklarla ağız ve diş sağlığını kontrol edip gerekli tedbirlerle oluşabilecek problemleri önceden önleyebilmektir. Hastanın oral hijyenine dikkat etmeye teşvik edilmesi ise birçok sorunun önüne geçecektir.
[/attention]

Diyabet hastalarında özellikle kemik kaybı dişlere çok büyük zararlar vermektedir. Diyabet hastalarının öncelikle şeker seviyelerine dikkat etmeleri gerekmektedir daha sonra ise ağız ve diş sağlıklarına önem vererek günlük temizliğini uygulayıp, 6 ayda bir rutin kontrollerini yaptırmaları gerekir.

Источник: https://www.dentakademi.com.tr/diyabet-hastalarinda-agiz-ve-dis-sagligi/

Tip 2 diyabet ve ağız sağlığı

Diyabette Diş Sağlığı

> Diyabet, vücudunuzun glikozu veya kan şekeri enerjisini kullanma becerisini etkiler Diyabet, sinir hasarı, kalp rahatsızlığı, inme, böbrek hastalığı ve hatta körlüğü de içine alan birçok komplikasyona neden olabilir Diğer bir yaygın sağlık komplikasyonu diş eti hastalığı ve diğer oral sağlık sorunları.

American Diabetes Association'a göre şeker hastalığı olan kişiler, diş eti iltihabı, diş eti hastalığı ve periodontitis (kemik yıkımına bağlı ciddi diş eti enfeksiyonu) açısından daha yüksek risk altındadır Diyabet, diş eti enfeksiyonlarına neden olabilecek bakterilerle mücadele etme kabiliyetinizi etkiler. Dişeti hastalığı aynı zamanda vücudun kan şekeri kontrolünü de etkileyebilir.

Diyabet artmış ri ile ilişkilidir pamuk için sk, bir çeşit mantar enfeksiyonu. Ek olarak, diyabetlilerin ağız kuruluğu ihtimali yüksektir. Bu, ağız ülseri, ağrı, boşluklar ve diş enfeksiyonları için artmış risk ile ilişkilendirilmiştir.

Araştırmanın söylediği

BMC Oral Health dergisinde yayınlanan 2013 tarihli bir çalışmada, tip 2 diyabetli 125 kişiye bakıldı. Araştırmacılar, diş eksikliği, periodontal hastalık insidansı ve bildirilen diş kanaması miktarı gibi faktörleri ölçtü.

Çalışma, uzun insan kombinasyonunun şeker hastalığına sahip olduğunu, açlık kan şekeri seviyesini arttırdığını ve hemoglobin A1C'yi (bir kişinin ortalama kan şekerinin üç ayda bir ölçümü) ne kadar yüksek bulduğunu, muhtemelen periodontal hastalıklar ve diş kanamalarına maruz kalmışlardır.

Durumlarının özenli bir şekilde kendi kendilerini idare etmediklerini bildirenlerin, kan şekeri düzeylerini kontrol etmek için çalışanlara kıyasla eksik dişleri olma ihtimali daha yüksekti.

Risk faktörleri Risk faktörleri

Diyabetli bazı insanlar ağız sağlığı sorunları için diğerlerinden daha büyük risk altındadır. Örneğin, kan şekeri düzeylerini sıkı kontrol altında tutmayan kişilerin diş eti hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Ayrıca, sigara içtiğinizde ve şeker hastalığınız varsa, diyabetli ve sigara içmeyen birinden ağız sağlığınız için daha büyük bir risk taşırsınız.

Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, ağız kuruluğu ile bağlantılı 400'den fazla ilaç var. Bunlara, diyabetik sinir ağrısı veya nöropati tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlar dahildir.

[attention type=green]
Doktorunuza veya eczacınıza, ilaçlarınızın ağız kuruluğu riskini arttırıp artıramayacağını sorun. Gerekirse, bir diş hekimi ağız kuruluğu belirtilerini azaltabilecek oral durulamalar önerebilir.
[/attention]

Kuru ağzı rahatlatmak için şekersiz pastiller, çoğu eczanede reçetesiz olarak mevcuttur.

Uyarı işaretleri İkaz işaretleri

Diyabet ile ilgili diş eti hastalığı semptomlara her zaman neden olmaz. Bu nedenle düzenli diş hekimliği atamaları yapmak ve bunları korumak önemlidir.Bununla birlikte, diş eti hastalığınızı yaşadığınızı belirten bazı belirtiler var. Bunlar arasında şunlar vardır:

 • diş etleri, özellikle de
 • dişlerinizin (“kötü kokuşma”) birlikte olma biçimindeki değişiklikleri fırça veya diş ipi döktüğünüzde
 • kronik ağız kokusu, hatta görünen 999 gümüşü fırçaladıktan sonra
 • Dişlerinizin daha uzun veya daha uzun süre görünmesine neden olabilecek dişlerden uzaklaşmak için
 • kalıcı dişler gevşek olmaya başlar
 • kırmızı veya şişuk zamklar

Önleme Önleme

En iyi yolu önleyebilirsiniz Diş sağlığınızdaki diyabetle ilgili komplikasyonlar, kan şekeri düzeyleriniz üzerinde optimal kontrol sağlamaktır. Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol edin ve diyet, oral ilaçlar veya insülin ile seviyenizi kontrol edemiyorsanız doktorunuza bildirin.

Ayrıca düzenli fırçalama, diş ipi ve dişçi ziyaretleri ile dişlerinize çok iyi bakmalısınız. Yılda iki kez yapılan tavsiyeden daha düzenli ziyaretler yapmak istiyorsanız diş hekiminize sormalısınız. Dişeti hastalıkları için herhangi bir uyarı işareti fark ederseniz, derhal diş tedavisine başvurun.

[attention type=red]
Ayakta anormallik olup olmadığını anlamak için ağzınızı kontrol edin. Bu ağız kuruluğunu veya beyaz lekeleri aramaktır. Kanama alanları da endişe kaynağıdır.
[/attention]

Eğer kan şekeriniz kontrol altına alınmadan planlanan bir diş hekimliğiniz varsa, acil bir durum değilse prosedürün ertelenmesi gerekebilir. Bunun nedeni, kan şekeri düzeyleri çok yüksek olması durumunda prosedür sonrası enfeksiyon riskinizin artmasıdır.

Tedavi Tedavisi

Diyabetle ilgili ağız sağlığı koşullarına yönelik tedaviler duruma ve şiddetine bağlıdır.

Örneğin, periodontal hastalık, ölçekleme ve kök planlaması denilen bir işlemle tedavi edilebilir. Bu dişeti çizgisinin üstünde ve altında tartar çıkaran derin bir temizleme yöntemidir. Diş hekiminiz antibiyotik tedavilerini de reçete edebilir.

Daha nadiren, gelişmiş periodontal hastalığı olan insanlar zamk ameliyatına ihtiyaç duyar. Bu, diş kaybını önleyebilir.

OutlookOutlook

Diyabet kontrolünüz ve diş sağlığınıza dikkat ederek sağlıklı dişlerinizi ve dişetleri saklayabilirsiniz. Düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin ve şeker hastalığınızı, belirtilerinizi ve aldığınız ilaçları gösterin. Bu bilgi, diş hekiminize en iyi tedaviyi sunmanıza yardımcı olabilir.

Источник: https://tr.medic-life.com/type-2-diabetes-and-oral-health-10013

Источник: https://tr.lifehealthdoctor.com/type-2-diabetes-and-oral-health-27083

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.