Diyabette Günlük Bakım

içerik

Diyabet için beslenme önerileri: Diyabete iyi gelen yiyecekler

Diyabette Günlük Bakım

Diyabet hastalığının kontrol altına alınması için uzman eşliğinde kişiye özel beslenme programı belirlenmesi büyük önem taşıyor. Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, diyabet hastalarının beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Diyabeti le yaşamayı öğrenmek tedavi başarısını artırıyor

Şeker hastalığı, pankreastan salgılanan insülin hormonun yetersiz olması sonucu glikoz yani kan şekeri değerinin artması sonucunda ortaya çıkmaktadır. İleri yaşlarda görülen Tip 2 Diyabet hastalığının sebeplerinin başında; genetik faktörler, fiziksel aktivite azlığı ve kilo fazlalığı gelmektedir.

Şeker hastalığı kontrol altına alınmadığında; böbrek yetmezliği, katarakt, kalp damar rahatsızlıkları, sinir hasarı, diyabetik ayak, enfeksiyonlara ve hastalıklara yatkınlık gibi rahatsızlıkları beraberinde getirmektedir. Hastalığın kontrol altına alınması için sağlıklı beslenme ilkelerine dikkat etmek gerekmektedir. Bu rahatsızlığı kabullenmek ve onunla yaşamayı öğrenmek tedavi başarısını artırmaktadır.

Diyabet hastaları için doğru beslenme önerileri

Beslenme programı kişiye özel belirlenmelidir: Bu diyet geçici olmamalı, beslenme alışkanlığı haline getirilerek yaşam boyu devam ettirilmelidir.

Boy ve yaşa uygun kiloda olunmalıdır: Sahip olunan fazla kilolardan kurtulmak; şeker hastalığını kontrol altına almayı sağlayan en önemli ilkelerden biridir.

Öğünler 3 ara 3 ana olmak üzere düzenlenmelidir: Öğün araları 2-2,5 saati aşmamalı, öğünlerde alınan kalori dengeli olmalıdır. Ara öğün beslenme

Diyetteki posa içeriği artırılmalıdır: Öğünlerde alınan posa yüzdesinin fazla olması karbonhidrat emilimini yavaşlatacağından şeker seviyesinin düzenlenmesine olumlu etki edecektir.

Bu açıdan yemeklerin yanına salata eklenmeli, ekmek çeşidi olarak posa içeriği yüksek; çavdar, kepek veya tam buğday ekmeği tercih edilmelidir.

Ayrıca kabuklarıyla yenebilen meyveler soyulmadan tüketilmelidir.

Glisemik indeksi yüksek yiyecekler tüketilmemelidir: Patates, havuç, pirinç, beyaz ekmek gibi kan şekerini hızlı yükselten, glisemik indeksi yüksek besinlerden kaçınılmalıdır.

Su tüketimini artırılmalıdır: Gün içerisinde en az 2-2,5 litre su tüketmeye dikkat edilmelidir.

Şeker ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır: İlaç kullanıyorum, şekerim yükselmez düşüncesiyle, şeker ve şekerli yiyecekler tüketilmemelidir. Şeker hastalığı kronik bir rahatsızlıktır, geçti diye düşünülmemelidir. Ayrıca bal, pekmez gibi doğal tatlı olarak kabul edilen yiyecekler de masum değildir. Pekmezin üzümden yapıldığı, balda da şeker olduğu unutulmamalıdır.

Diyabetik ürünlerin de zararlı olabileceği unutulmamalıdır: Diyabetik ürünler zararsız gibi kabul edilmemelidir. Çeşidi ve miktarı diyetisyene sorulmadan tüketilmemelidir.

Yemek hazırlanırken sağlıklı pişirme yöntemleri kullanılmalıdır: Diyabet hastalarında günlük alınan kalori miktarı ve bu kalorinin karbonhidrat, protein ve yağ yüzdesi dağılımı orantılı olmalıdır. Alınan yağ miktarını artırmamak için yemekler; ızgara, haşlama veya fırınlama yöntemi kullanılarak pişirilmelidir.

1. Elma

Günde en az bir elma tüketimi %28 oranında diyabete yakalanmayı önlemektedir .”Her gün bir elma doktoru uzak tutar.

”sözü herkesin dilinde , iyice yıkandıktan sonra kabukları ile yenen elmanın tokluk hissi sağlaması yanında kabuğa yakın yüzeyde bolca bulunan kuersetin isimli antioksidanlarla şeker hastalığına iyi gelen özelliği öne çıkmaktadır.

Elmanın içerdiği lifler ise kan şekerini düşürme konusunda önemli görevler üstlenir. Tarım ilaçlarından arındırılmış temiz sularla yıkanmasına dikkat edilmesi gerekir.

2. Tarçın

Tarçının kimyasal yapısı insülin denilen kan şekerini düzenleyen hormona yapısal olarak benzerdir, insülin hormonu gibi davranır. Tarçın içeriğindeki “kumarin ” maddesi insülini dengede tutar. Tarçın şekeri kontrol edebilme özelliğine sahiptir.Şeker metabolizmasını 20 kata kadar hızlandırır.

Tarçın oksitlenmeye karşı sistemin güçlenmesine yardımcı olur. Oksitlenme şeker hastalarında önemli bir sorundur. Damar yapısının bozulmasında oksitlenme – antioksitlenme dengesinin bozulmasına yol açar Tarçının içinde bulunan polifenoller önemli bir antioksidan maddedir.

Fazla kilolu ve şişmanlarda açlık şekerini düşürür ve insülin etkinliğini artırır.

3. Kuru Baklagiller

Genelde şeker hastalarında yanlış bir olgu kuru baklagillerin şekeri yükselteceği ve bu yüzden tüketimini azaltırlar.

Bu yanlış bir tutumdur kuru baklagillerin yapısında bulunan posa ve fitonutiriyenlerle kalp sağlıklarına desteklerinin yanında diyabete karşı savunma geliştirmenize yardımcı olabilecek Kuru baklagiller (fasulye , mercimek ve bezelye )yüksek oranda suda çözünen lif içerir ve glisemik indeksleri düşüktür.

Besin lifi içeren yiyecekler vücut tarafından işlenmesi zamana yayılır kan şekerinde ani dalgalanmalar yaşanmadan enerjiye dönüştürür.Kepekli makarna, tam tahıllı çavdar ekmeği ve kepekli tahıllar kan şekerini sabit tutar.

4. Badem

Diyabet hastalarında özellikle yemeklerden sonra meydana gelen kan şekeri dalgalanmalarını azaltıcı etkiye sahiptir.

Ayrıca badem yüksek glisemik indekse sahip olan gıdaların sebep olduğu dalgalanmaları düzenler.

Sağlıklı yağ ve protein deposu olan badem metabolizmayı güçlendirerek, insülin direncinin kontrol edilmesine yardımcı olur. Diyabet riskini azaltmak için günde 10-15 tane badem tüketilmelidir.

5. Soğan ve sarımsak

Diyabet hastalığının korkulan komplikasyonlarından olan kalp damar tıkanıklığını önleyici etkileri vardır.Soğanda kuersetin adı verilen bir madde vardır. Kuersetin
kandaki şekeri düşüren bir özelliği vardır. Sıkılarak elde edilen soğan suyunu yemekten sonra yükselen kan şekerini kontrol altına alır.

Soğan ve sarımsak içinde bulunan organik kükürtlü amino asit bileşiklerinin etkili oldukları bilinmektedir. Bu bakımda tansiyon düşürücü ve kan sulandırıcı sarımsak hapı kullanan hastaların kanını kontrol etmeden kan şekerini düşürücü ilaç kullanmamaları doğru olacaktır.

Soğan pişirilmeden yendiğinde aynı etkiyi gösterir.

6. Sebze ve meyveler

Mineral, vitamin bakımından zengin olan aynı zamanda lifli yapılarıyla kan şekerini sabit kalmasına yardımcı olur.

yapılarındaki antioksidanlarla bağışıklık sistemini de geliştiren sebze ve meyvelerden başlıcaları, lahana, karalahana, portakal, ıhlamur, limon, şalgam, brokoli, turp, ıspanak, greyfurt, çilek ve böğürtlen ilk sıralarda gelmektedir.

Şekeri olanların yağ, sos, tuz eklenmiş sebzeleri yüksek miktarda sodyum içeren konserveleri ve turşu tüketmeleri doğru değildir.

7. Çay ve kahve

Türk milletinin en belirgin alışkanlıklarından olan çay doğru demleme ve doğru sıklıkta tüketilmesi durumunda oldukça iyi bir antidiyabetik besin sayılabilir. İçeriğinde bulunan kateşinler ve taninlerle bu faydaları gösteren çay şekersiz içildiğinde korkulacak bir içecek değildir.

Kahvenin diyabete karşı koruyucu etkisi tam olarak bilinmese de yapılan araştırmalar doğrultusunda varılan sonuçlar gereği, kahvede bulunan klorogenik asitin kan şekeri düzeyini dolaylı düzenlediği ve kafeinin pankreastan insülin salgısını artırdığı bilinmektedir.

Kahvede bulunan potasyum , magnezyum ve çeşitli antioksidanların kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Aşırı ve şekerli tüketilmemesi önerilir.

8. Yağsız Et

Daha az oranda doymuş yağ içeren yağsız et kolesterol düzeyini düşük tutmak için idealdir, bol miktarda protein içerir. Suda haşlanıp pişirilmeli fakat pişirme suyu asla yenmemelidir. Çünkü etin içindeki zararlı maddeler ve yağlar suya geçer. Bol baharat eklenerek etlerin hazmı kolaylaştırılmalı, ızgara eti yenmelidir. Koyun etinin hazmı zordur ara sıra yenebilir fakat yağsız olmalı.

Piliç-tavuk eti yağsız suda haşlanmış olması gerekir. Kaz eti çok yağlıdır bu nedenle yenmemesi gerekir. Hindi eti yağsız, suda haşlama yenebilir hazmı kolaydır. Balık, yağı diyabet hastaları için zararlıdır, bu nedenle taze ve hiç yasız olmadıkça şeker hastaları balık tüketmemelidir. Bu etlerin birinde safi et olarak günde sadece 100 gr kadar yenmelidir.

9. Domates Suyu

Domates suyu şeker hastaları için iyi bir kan sulandırıcı özellik taşır, karaciğerdeki yağlanmaları önler. Hazır domates suları yerine taze sıkılmış domates suyu tercih edilmelidir.

10. Kırmızı Biber

Kırmızı pul biberi şekerin ani düşüşlere sebep olan aşırı insülin salınımlarını engeller. Kırmızı benekli yediğimiz yiyecekler insülinin daha dengeli salınımının ve ekonomik kullanımı konusunda metabolizmaya yardımcı olur.

Diyabetik tedavide devrim: Kök hücre yöntemi

Источник: https://indigodergisi.com/2017/09/diyabet-beslenme-onerileri/

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli

Diyabette Günlük Bakım

Kişisel Bilgilerinizin gizliliğinin korunması Novo Nordisk için önemlidir. Bu çerçevede hazırladığımız Gizlilik Politikamızın kısa bir özetini aşağıda bulabilirsiniz.

İşbu Gizlilik Politikası’nın amacı, websitemizde ne tür bilgiler topladığımız, bunları nasıl sakladığımız ve kullandığımız, bu bilgileri hangi koşullar altında işleyip açıklayabileceğimiz konularında sizleri tam olarak aydınlatmaktır.

BU INTERNET SİTESİNİ KULLANARAK, BİLGİLERİN BU GİZLİLİK POLİTİKASINDA BELİRTİLDİĞİ BİÇİMİYLE İŞLENMESİNİ, TOPLANMASINI, SAKLANMASINI VE KULLANILMASINI ONAYLAMIŞ OLUYORSUNUZ.

Ziyaretçi/kullanıcı kişisel verileri NovoNordisk tarafından görevlendirilen firma PortalGrup İnternet Hizmetleri ve Yazılım Geliştirme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. (“Portalgrup”) tarafından tutulacaktır. Herhangi bir kişisel verinizi tarafımıza sunmadan da sitemizden faydalanabilirsiniz.

İnternet sitemizde paylaştığınız kişisel bilgilerinize her zaman erişim hakkınızın bulunduğu ve bu bilgilerin silinmesi, değiştirilmesi ve güncellenmesini her zaman talep edebileceğinizi belirtmek isteriz.

Kişisel bilgilerinizi bu internet sitesinde bildirmenizden sonra, siz bize aksi şekilde bir talimat vermedikçe, bu bilgiler bizden istediğiniz hizmeti size sunduğumuz sürece ya da yasalar bunu istediği sürece Portalgrup tarafından saklanacaktır.

1. Gizlilik Taahhüdü

“Kişisel Veriler” terimi, bu Gizlilik Politikasında kullanıldığı biçimiyle, size düzenli aylık bilgilendirme amaçlı e-bülten gönderimi için kullanılabilecek e-posta adresinizdir. Kanuni zorunluluklar haricinde Kişisel Veriler yalnızca işbu Gizlilik Politikası uyarınca işlenecek ve Portalgrup tarafından tutulacaktır.

İnternet sitemizde paylaştığınız bilgilerin bir kısmı, sizin yaşadığınız ülkeden farklı veri koruma kanunları olan başka ülkelerde yer alan bilgisayarlarca depolanıp işlenebilir. Bu tür durumlarda, bizler asgari olarak ülkenizde mevcut veri koruma kanunlarınca sağlanan korumanın bu bilgiler bakımından da sağlanacağını temin ediyor olacağız.

2. Kişisel Verilerin Kullanım Amacı

Aksi belirtilmediği takdirde, bu site yoluyla toplanan bilgileri, sitemizin içeriğini geliştirmek, siteyi tercihleriniz temelinde ihtiyaçlarınıza göre düzenlemek, (eğer talep etmişseniz) size bilgi sunmak amacıyla, kendi pazarlama ve araştırma amaçlarımız için ve belirtilen diğer herhangi bir amaç için kullanabiliriz. Ayrıca bu site aracılığıyla, kişisel nitelikte olmayan edinilmiş bilgilerin tümünden tamamen faydalanabiliriz.

İşbu internet sitesi kapsamında, ziyaretçi/kullanıcılar tarafından kendi rızaları doğrultusunda siteye sunulan kişisel veriler Portalgrup tarafından saklanmakta ve işlenmekte olup, bu veriler NovoNordisk ile paylaşılmamaktadır.

İşbu internet sitesi kapsamında; Portalgrup tarafından ziyaretçi/kullanıcılardan toplanan kişisel veriler, kanunlarca açıkça aksi öngörülmediği sürece, NovoNordisk adına kurulan diğer websitelerinde Portalgrup veya NovoNordisk’e bağlı diğer ajanslar tarafından uzaktan hizmet verilmesine yarayacak bilgiler niteliğindedir. Bu uzaktan hizmetler kişisel bilgilerin Novo Nordisk ile paylaşılmasına yol açmayacak olup şu alanları içermektedir:

• Kişisel iletişim hizmetleri (veri alışverişi) • Genel iletişim veya bilgi iletişim hizmetleri

• İnternetin kullanımıyla bağlantılı hizmetler

Kişisel veriler ancak Portalgrup tarafından mevzuat gereğince veya ziyaretçi/kullanıcının muvafakatiyle alınacaktır. Ancak bu bilgilerin Portalgrup tarafından kullanımında muvafakat aranmayacaktır.

Ayrıca, sitemize sunduğunuz kişisel bilgileri ve iletişim bilgileri Portalgrup tarafından pazar araştırması vb. hizmetler için kullanılabilecektir.

3. Kişisel Verilerin Açıklanmaması

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verileriniz, bu Gizlilik Politikasında belirtilenler dışındaki üçüncü şahıslara verilmeyecek, açıklanmayacak ya da başka şekilde ifşa edilmeyecektir.

Kişisel verileriniz, verilerin asıl toplanma amacına uygun olarak işlenmesi ya da bu internet sitesinin yararlılığının değerlendirilmesi, veri yönetimi ya da teknik destek gibi amaçlarla işlenmesi için Portalgrup adına hareket eden üçüncü şahıslarla da paylaşılabilinir.

Bu sitenin ticari faaliyetlerinin ya da bunların bir kısmının satılması veya devir edilmesi durumunda; söz konusu satış veya devirle bağlantılı olarak, sizden alınan Kişisel Veriler Portalgrup tarafından satın veya devir alan üçüncü şahıslara aktarılabilecektir; böyle bir durumda alıcının veya devir edilen tarafın Kişisel Verileri bu Gizlilik Politikasına uygun olarak kullanmasını temin edeceğiz. Yürürlükte bulunan yasaların, mahkeme kararlarının ya da kamu kurumları tarafından alınan kararlar uyarınca ya da yurt içinde ya da yurt dışında cezai ya da başka hukuki soruşturma ya da kovuşturmaların desteklenmesi amacıyla Kişisel Veriler üçüncü şahıslara açıklanabilecektir.

4. Erişim, Düzeltme, Silme ya da İtiraz Hakkı

Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin her işlenmesinde bu verilerin toplanma amacına uygun olarak doğru ve güncel tutulmasını sağlamak için gereken makul düzeydeki önlemleri almaktayız.

Anılan veri işleme uygulamasının bu politikada belirtildiği biçimiyle meşru amaçlar ya da yasalara uygunluk doğrultusunda işlenmediği takdirde Kişisel Verilerinizin işlenmesine itiraz edebilmenize olanak sağlayacağız.

Portalgrup ile elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

Kişisel verilerin silinmesine ilişkin talepler, aksi kanunlarca açıkça öngörülmediği müddetçe (örneğin sizin izninizle alınmış kişisel verilerinizle ilgili olarak görülen mahkeme nezdinde bir dava ile bağlantılı olarak) bizim için bağlayıcılığı olan geçerli her türlü yasal ve etik bildirim, belge dosyalama ya da tutma yükümlülüklerine tabidir.

5. Güvenlik Ve Gizlilik

Bilgisayar bağlantılı olarak Portalgrup tarafından toplanan kişisel verilerinizin güvenliğini ve gizliliğini sağlamak için güvenli veri ağlarının yanı sıra endüstri standartlarında güvenlik duvarı ve veri koruma uygulamaları kullanmaktayız.

Kişisel Verilerinizin Portalgrup tarafından işlenmesi sırasında, bilgilerin kaybolmasını, kötüye kullanılmasını, açıklanmasını, değiştirilmesini, yok edilmesini; bu bilgilere izinsiz erişimi önleyecek biçimde makul düzeyde önlemler almaktayız.

Ancak NovoNordisk, Kişisel Verileri korumak üzere belirli prosedür ve standartlara tabi olarak makul önlemler almakta ve bu önlemleri teknolojik gelişmeler ışığında güncellemekte ise de; İnternet üzerindeki güvenlik önlemlerini atlatmak ya da bu verilere müdahale etmek isteyebilecek kişilere karşı tam bir güvenlik garantisi vermemektedir.

6.Otomatik olarak alınan bilgiler

Ziyaret tarih ve saatiniz, bilgisayarınızın IP adresi, bağlı bulunduğunuz domain gibi bilgiler, internet site istatistiklerini oluşturan programlarca kaydedilir. Bu bilgiler kişisel değildir ve sadece internet site trafiğinin analiz edilmesi ve sitenin geliştirilmesi için kullanılır.

Kişisel olmayan bilgiler, sorduğunuz sorular ya da paylaştığınız yorumlar, fikirler ve öneriler gibi şahsi olmayan bilgilerden veya tarafımızca toplanabilecek ve herhangi bir Kişisel Bilgi ile bağlantılı olmayan bilgilerden oluşmaktadır. Kişisel olmayan ve gizlilik taşımayan bilgiler olarak değerlendirilecek ve tarafınıza karşı herhangi bir yükümlülük taşımaksızın, herhangi bir amaç için ve herhangi bir surette ifşa edilebilecek ve/veya kullanılabilecektir.

7. Çerezler (cookies)

İnternet sitemiz diğer pekçok internet sitesi gibi “cookie” adlı bir teknolojiyi kullanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde bizi tekrar ziyaret ettiğinizde sizi hatırlamamız mümkün olabilmektedir. “Cookie”ler kişisel bilgiler içermez ancak bir kullanıcının şifresi, sitede ziyaret ettiği sayfalar, ziyaret tarihi vs.

gibi bilgileri güvenli bir şekilde saklayabilir. “Cookie”ler sabit diskinizden dosya alınması, epostalarınızın okunması veya bilgisayarınıza virüs taşınması için kullanılamaz. İsterseniz tarayıcı programınızı bu teknolojiyi kullanmayacak şekilde ayarlayabilir ve “cookie”leri sabit diskinizden silebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yardım için lütfen tarayıcı programınızın “Yardım” bölümüne başvurunuz.

Novo Nordisk ve tüm dünyadaki iş ortakları, temsilcileri ve iştirakleri bu internet sitesinde saklanan bilgileri, işbu Politika’da belirtilen kapsam dışında tarafınızca onaylanmadan üçüncü şahıslar ile paylaşmamayı taahhüt eder.

Bu politika sadece ziyaret edilen internet sitesi için geçerlidir. İnternet sitemizde yer alan linkler ile ulaşabileceğiniz diğer internet sitelerini bağlamamaktadır.

8. Diğer Sitelere İlişkin Linkler

Bu Gizlilik Politikası, yalnızca bu site için geçerlidir; NovoNordisk’e ait olmayan internet siteleri için geçerli değildir. Ancak internet sitemizde ziyaretçi/kullanıcıların ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz başka internet sitelerine ait linkler bulunabilir.

Amacımız, link verilen sitelerin güvenli internet siteleri olmasını sağlamaktır.

Ancak, bu durum hiçbir şekilde link verdiğimiz internet sitelerinin güvenli olduğu veya gizlilik standartları konusunda garanti verdiğimiz ve burada yer alan Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları’nın, anılan sitelerde de yürürlükte olduğu anlamına gelmez.

Bu sebeple link verdiğimiz internet sitelerinin güvenliği ve içeriği ile ilgili olarak ziyaretçi/kullanıcılara herhangi bir garanti vermemekteyiz. Bu nedenle, bu internet sitesi dışında diğer bir sayfaya bağlanıldığında, kişisel tanımlayıcı bilgilerin verilmesinden önce, ilgili sitenin gizlilik politikasının incelenmesi tavsiye edilmektedir.

9. Çocukların Erişimi Hakkında

Bu site 18 yaş altı çocuklar için hazırlanmamıştır.

Çocukların gizliliğinin korunmasının önemine binaen, Portalgrup 18 yaş altı bireylerin bilgilerini, bu yönde yasal velilerinden önceden alınmış açık bir izin olmadan her ne amaçla olursa olsun toplamamakta ve kullanmamaktadır. Belirtilen yasal temsilcinin talep etmesi halinde çocuğun sağlamış olduğu bilgileri inceleme ve/veya bunların silinmesini gerekli kılma hakkı bulunmaktadır.

Ebeveynlerin, internet kullanımı ve internet sitelerine verilen bilgilerle ilgili olarak çocuklarıyla konuşmalarını tavsiye etmekteyiz.

10. Bize Ulaşın

Bu politika ve işbu internet sitesi kapsamında, Portalgrup ile aşağıdaki elektronik posta veya telefon aracılığı ile irtibata geçerek her türlü Kişisel Verinizin Portalgrup tarafından düzeltilmesini, güncellenmesini ya da silinmesini talep edebilirsiniz.

info@portalgrup.com
+90 (212) 279 42 42

NovoNordisk’in bilgi toplama, kullanma ve ifşa etme uygulamaları hakkında sorularınız veya talepleriniz olursa, bize aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz nnbilgi@novonordisk.com

Yasaların gerektirdiği haller dışında NovoNordisk ve Portalgrup, bu politika ve gizlilik uygulamaları ile ilgisi olmayan sorulara veya yorumlara cevap verileceğini garanti etmemektedir.

Источник: http://www.diyabet.com/diyabet/diyabet-hakkinda/tip-1-diyabet/tip-1-diyabetin-ameliyatla-tedavisi-mumkun-mudur/

DIYABET: GüNLüK AYAK BAKIMI İçIN İPUçLARI

Diyabette Günlük Bakım
Jeanie Lerche Davis tarafından

Diyabetiniz varsa, ayak bakımı günlük öz bakım rutininizin bir parçası haline getirmek önemlidir.

Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi Diyabet Araştırma Enstitüsü'nde profesör olan Bresta Miranda-Palma, “insanlar bir sorun yaşadıklarını fark etmeden önce komplikasyonlar geliştirebilirler” diyor. “İnsanların enfeksiyon gelişene kadar haftalarca bir çiviye yürüdüğünü gördüm.”

Ayak ve bacaklarda sinir hasarı olduğunda, küçük bir kesik veya yara fark edilmeyebilir. Bu nedenle, hastalanmadan önce sorunları kontrol etmek ve gangren veya amputasyon gibi ciddi komplikasyonlara neden olması kritik öneme sahiptir.

Miranda Palma, “Günlük ayak bakımı en önemli şeydir” diyor. “Hasta zamanında tedavi edilen bir yara alırsa amputasyonların yaklaşık% 85'i önlenebilir.”

Bu, ayaklarınızı günlük olarak kontrol etmek ve her iki ya da üç ayda bir ayak doktoru (çocuk doktoru) ile sorunları erken görmek için anlamına gelir.

Diyabet: Düzenli Ayak Bakımı İçin İpuçları

Günlük bakım

 • Ayaklarınızı yıkayın ve kurulayın hafif sabun ve ılık su ile. Ayaklarınızı iyice kurulayın, özellikle ayak parmakları arasında, mantar enfeksiyonlarına daha yatkın bir bölge. Çatlamayı önlemek için ayaklarınız üzerinde losyon kullanın, ancak losyonu ayak parmaklarınızın arasına sokmayın.
 • Ayak ıslatmayınveya cilt kırılmaya başlarsa enfeksiyon riskini alırsınız. Sinir hasarınız varsa, su sıcaklığına dikkat edin. Suyun fazla sıcak olduğunu hissedemezseniz, cildinizi yakma riski vardır.

Haftalık Bakım

 • Ayak tırnaklarını Döşeme bir tırnak makası ile düz karşısında. Tırnakların köşelerini yuvarlamadan veya kenarları kesmemeniz durumunda iç ayak tırnaklarını önleyebilirsiniz. Tırnakları zımpara tahtası ile düzeltin.

Günlük Ayak Muayene Kontrol Listesi

İhtiyacınız olursa bir ayna kullanarak ayaklarınızın üstlerini ve altlarını kontrol edin; ayrıca bir başkasından sizin için ayaklarınızı kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca, her doktor ziyaretinde ayaklarınızı muayene ettirdiğinizden emin olun.

Ayaklarınızı incelerken, şunları arayın:

 • Keser / çizikler: Bulduğunuz her şeyi hafif sabunlu suyla yıkayın. Doktorunuz tarafından önerilen antibiyotik kremleri kullanın ve kesimleri korumak için steril bandajlar uygulayın. Kesiminizde kızarıklık varsa, sızıyorsa veya kötü kokulu bir akıntı varsa, derhal doktorunuza başvurun.
 • Ülser: Yavaş iyileşen küçük sıyrıklar veya kesikler – veya kötü oturan ayakkabıların yaraları – ülserlere neden olabilir. Ayak ülserlerini önlemek için, sıyrıkları veya kesikleri hemen kullanın. Doktorunuzla karşılaştığınız herhangi bir ayak yaraları hakkında konuşun. Onları derhal tedavi ettirmek önemlidir.
 • Kuru cilt: Cildinizi yumuşak tutmak için nemlendirici sabunlar ve losyonlar kullanın, ancak ayak parmakları arasına losyon sürmeyin; Buradaki nem mantar büyümesine neden olabilir.
 • Kabarcıklar: Eğer ayakkabılar düzgün uymazsa, kabarcıklar gelişebilir. Bir blister açmayın, enfeksiyon riski var. Basitçe temizleyin ve antibakteriyel bir krem ​​uygulayın, sonra bir bandajla örtün.
 • Ayak parmakları arasında çatlama, kaşıntı, kırmızı cilt sporcunun ayak mantarının belirtileridir. Daha fazla enfeksiyonu önlemek için derhal tedavi edin – doktorunuz bir hap veya krem ​​önerebilir.
 • Mısırlar / nasır: Her duştan veya banyodan sonra, bunları bir zımpara tahtası veya ponza taşı ile pürüzsüz hale getirin – ama aynı anda nasırları çıkarmaya çalışmayın, birkaç defa denemeler yapın. Mısır ilaçları ve nasırlar için eczane ilaçları kullanmayın ve bir mısır veya nasır kesmeye veya çıkarmaya çalışmayın.
 • Plantar siğiller: Bu ağrılı nasır benzerlerine bir virüs neden olur ve ayağın altında gelişir. Tedavi için bir doktora görünün.
 • Batık ayak tırnaklarını: Ayak tırnaklarını düzenli olarak düzeltmek – sadece üst kısımları kesmek – iç ayak tırnaklarını önlemeye yardımcı olur. Ayak tırnaklarını ciltte kestiğinde ağrı, kızarıklık ve enfeksiyon oluşabilir. İç içe geçmiş bir ayak tırnağı geliştirirseniz bir doktora görünün.
 • Renksiz / sararmış ayak tırnaklarını Bu kalın ve kırılgan olan bir mantar tırnak enfeksiyonu geçireceğiniz anlamına gelir. Doktorunuz, enfeksiyonu tedavi etmek ve tırnaklarınızın görünümünü iyileştirmek için uzun vadeli ilaçlar önerebilir.
 • Kızarıklık, sıcaklık, şişme veya ağrı: Bunlar iltihaplanma ve enfeksiyon belirtileridir. Hemen bir doktora görün.
 • Mavi veya siyah ten rengi kan akışı problemlerini gösterir. Ayağınız soğuk, mavi veya siyahsa bu acil bir durum; derhal hastaneye gitmek.

Devam etti

Farkındaysanız Doktorunuzu arayın:

 • Cilt rengindeki değişiklikler.
 • Cilt ısısındaki değişiklikler.
 • Ayağınızda veya ayak bileğinde şişlik.
 • Bacaklarında ağrı var.
 • Ayaklarınızdaki yaraları iyileşmek üzere boşalmakta veya yavaşça açın.
 • Mantar ile enfekte olmuş ayak tırnaklarını veya ayak tırnaklarını.
 • Mısır veya nasır.
 • Deride, özellikle topuk etrafındaki kuru çatlaklar.
 • Sıradışı ve / veya kalıcı ayak kokusu.

Ayaklarınızı Nasıl Korursunuz:

 • Yalınayak gitme.
 • Sadece ayaklarınızı saran düz ayakkabılar giyin.
 • Yavaş yavaş yeni ayakkabılarını kır.
 • Ayakkabıların uygun şekilde oturduğundan emin olun.
 • Her zaman pamuklu veya yünlü çoraplar giyin.
 • Normal çoraplarını giyerken ayakkabı al.

Tavsiye Ilginç Haberler

Источник: https://tr.medicineh.com/29-diabetes-daily-foot-care-90363

Diyabette Bakım

Diyabette Günlük Bakım

Dişleriniz, cildiniz ve ayaklarınıza her gün özen göstermeniz gerekir. Gerektiği gibi bakımlarının yapılması komplikasyonların oluşumunu engelleyerek diyabetinizin kontrol altında tutulmasında büyük rol oynar.

Dişler

Kan şekerinin kontrolsüz olduğu diyabetlilerde diş eti hastalıkları görülme oranı daha yüksektir. Çünkü kandaki şeker seviyesi yüksek olduğunda tükürükteki şeker seviyesii de yüksektir.

Bakteriler tükrük şekeri ile beslenir ve ağızda gelişerek ağız içerisinde bir takım hastalıklara neden olurlar Bunu önlemenin yolu iyi bir ağız bakımı ve kan şekerinin kontrol altında tutulmasıdır.

Bunun için

 • Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın, çünkü orta veya sert kıllı fırçalar diş eti dokusunu yırtabilir.
 • Ağız bakımı hergün düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Dişler ve dişetleri 3 dakika süreyle usulüne uygun (üst çenede yukarıdan aşağıya; alt çenede aşağıdan yukarı yöne ) olarak fırçalanmalı; diş ipliği kullanılmalıdır.
 • Diş fırçaları 3 ayda bir değiştirilmelidir.
 • Altı ayda bir diş hekiminize başvurunuz.

Cilt

Cilt sorunlarından kaçınmak için Amerikan Diyabet Derneği’nin aşağıdaki ipuçlarından faydalanabirsiniz.

 • Banyo ve duşunuzu ılık suyla yapın, çünkü sıcak su cildinizi kurutur.
 • Kokusuz yumuşak şampuanlar ve nemlendirici sabunlar kullanın.
 • Banyo veya duşun ardından su bazlı (oil-in-water) bir cilt kremi kullanın.
 • Soğuk, kuru havada evinizi daha nemli tutun ve daha az banyo yapın.
 • Özellikle soğuk veya rüzgârlı havada cildinizi nemlendirici kremlerle nemlendirerek cildin kurumasını engelleyin.
 • Kıvrım yerlerinde ve koltuk altları ve kasık gibi derinin deriye değdiği yerlerde talk pudrası kullanın.
 • Kesik oluştuğunda sabun ve suyla yıkayın. Alkol, Merkürokrom antiseptik veya iyot kullanımından kaçının. Sadece doktorunuz tarafından önerilen bir antibiyotik krem veya merhem kullanın. Kesiği steril gazlı bezle kapatın. Büyük bir kesik, yanık veya enfeksiyon varsa derhal bir doktora başvurun.
 • Hijyenik kadın spreylerinden kaçının.
 • Cilt sorunlarınızı çözemediğinizde derhal bir cilt doktoruna başvurun.

Ayaklar

Ayağınızda oluşabilecek zararlarda korumak ve riskleri azaltmak için atabileceğiniz bazı basit adımlar bulunmaktadır. Ayaklarınıza bakım yapmak için düzenli olarak biraz zaman ayırmanız onları sağlıklı tutmaya yardım edebilir.

Ayak Muayenesi

 • Ayaklarınızı her gün kontrol edin. Ayaklarınızın üstüne ve tabanına ve parmaklarınızın arasına bakın. Eğer eğilmekte zorluk çekiyorsanız, tabanları kontrol etmek için birr ayna kullanın veya birinin size yardım etmesini sağlayın. Ayaklarınıza aydınlatması iyi olan bir yerde bakın. Banyo veya duş almanız sonrası, ayaklarınıza bakmak için iyi bir zamandır.
 • Kesik, çizik, su toplaması, nasır, deri kalınlaşması, batık tırnak veya enfeksiyon işaretlerini kontrol edin. Ayrıca özellikle ayak parmakları arasında beyaz, nemli, kırışık deri arayın.
 • Sıcak noktalar altta yatan enfeksiyon veya enflamasyon anlamına gelebilir. Eğer ayaklarınızda sinir hasarı varsa, sizi bu sorunlar hakkında uyaracak çok az acı olacak veya hiç acı olmayacaktır.

Herhangi bir sorun olduğunda derhal sağlık profesyonelinize gidin.

Ayak Banyosu

 • Ayaklarınızı temiz tutun.
 • Her gün yumuşak bir bez ve hafif bir sabunla sıcak suda yıkayın. Ayağınızı yakmaktan kaçınmak için suyun sıcaklığını bilek veya dirseğinizle kontrol etmeyi unutmayın. Ayaklarınızı uzun süre suda bekletmeyin veya diğer herhangi bir solüsyona batırmayın. Ayaklarınızın uzun süre suda kalması cildinizin daha fazla kurumasına neden olacaktır.
 • Ayaklarınızı kurutun. Ayaklarınızı tamamen kurutmak için yumuşak bir havlu kullanın, ayak parmaklarınızın her birini ve aralarını kurutmayı unutmayın. Ayak parmak aralarının nemli kalması mantar enfeksiyonlarının oluşmasına sebep olur. Ayak parmaklarınız arasına losyon sürmeyin ve asla ayaklarınızı kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmayın.
 • Losyon tatbik edin.
 • Her yıkama sonrası ayaklarınızın üstüne ve tabanına losyon sürün. Yumuşak bir %5 ile 10 üreli losyon cildinizin nemli kalmasına yardım edecektir. Ayak parmak arasına losyon süremekten kaçının.

Nasırlar

Nasırlar ayaklara iyi oturmayan ayakkabılar veya yanlış yürüme tarzı nedeniyle oluşan basınç veya sürtünmeden dolayı oluşurlar.

 • Nasırlardan ayağınız üzerindeki basıncı azaltmak yoluyla kurtulabilirsiniz.Basıncı azaltmaki için ise düzgün, ayağa iyi oturan ayakkabı edinmek ve ayakkabılarınızın için özel tabanlık kullanmanız yeterli olabilir. Tabanlıklar , vücut ağırlığınızın ayak tabanınıza düzgün dağılmasına yardım edecektir.
 • Oluşan hafif deri sertleşmeleriyle ilgilenin.Ayağınız kuruyken, herhangi bir sertleşmiş bölgeyi ponza taşıyla yumuşak bir biçimde törpüleyin. Ardından, sert deriyi esnek tutmak ve çatlamasını engellemek için tüm sertleşmiş yerlere losyon tatbikii uygulayın.
 • Kendi kendinize uygulayacağınız nasır veya sertleşmiş deri sökücüler kullanmaktan kaçının.Yanığa neden olabilir ve sorunlu bölge çevresindeki sağlıklı deriye zarar verebilirler. Nasır pedi kullanmayın.
 • Nasır veya sertleşmiş derinizi asla bir jiletle kesmeyin.Sertleşmiş kalın deriniz varsa, nasıl tedavi edip önleyeceğinizi sağlık uzmanınıza sormalısınız.

Ayak Tırnakları

 • Ayak tırnakları mümkün olduğunca düzgün olmalıdır.Banyodan sonra tırnakları yumuşakken kesmek daha kolay olacaktır. Tırnağı dümdüz kesmek için tırnak makası kullanın ve ardından bir törpü ile köşelerini yuvarlaklaştırın. Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin; ayak parmağınızın ucunda daima yaklaşık 1,5-3,0 mm uzunluğunda serbest tırnak bırakın. Tırnaklarınıza kolay bir şekilde ulaşmada herhangi bir sorununuz olması veya tırnaklarınızın kalın ve kesilmesi zor olması durumunda, pediatrist veya ayak bakımı uzmanı gibi tırnaklar üzerine eğitimli bir sağlık bakım uzmanından yardım isteyin.
 • Batık tırnak için doktora gidin.Kendiniz tedavi etmeye çalışmayın.
 • Ayak problemleri ve amputasyonları.
 • Ayağınıza kesici aletlerle müdahalede bulunmayınız. Örneğin; nasır makası gibi aletler sizin için tehli olabilir.

Çoraplar

Her gün temiz çorap giyin. En az %80 pamuk veya yün karışımlı bir çorap terin emilmesine ve cildinizin nefes almasına yardım eder. Kısa veya külotlu çoraplarda naylondan kaçının. Çoraplar ayağa iyi oturmalı ve özellikle gergin ve elastik olmamalıdır. Büyük dikişli çoraplardan kaçının.

Ayakkabılar

 • Evde veya dışarıda asla yalın ayak yürümeyin. Evde ve dışarıda ayaklarınızı korumak ve desteklemek için her gün ayakkabı ve çorap giyin. Ayakkabılarınızı giymeden önce daima açıp silkeleyin ve ardından ayaklarınıza zarar verebilecek taş veya sert cisimler açısından içlerini dikkatlice kontrol edin.
 • Uygun ayakkabılar giyin.
 • Ayakkabıların burnu ve arkası kapalı olmalı, kalın, esnek kauçuk bir tabanı olmalıdır. Ayakkabınun burun kısmı ayak parmaklarınızı alacak kadar geniş ve derin olmalıdır. Sivri burunlu ayakkabılardan kaçının. Ayakkabıların iç astarında kabarıklık, kıvrım veya dikiş olmamalıdır. Bağcıklı ayakkabılar veya bantla kapananlar en iyisidir. Bağcıksız ayakkabılardan kaçınmaya çalışın.
 • Ayaklarınızın en geniş olduğu zamanlarda ayakkabı alışverişine çıkın. Öğleden sonra ayakkabı almak, sabah erken almaktan daha iyidir. Çok sıkı veya vuran ayakkabılardan kaçının. Yeni ayakkabı satın alıyorsanız ve ayaklarınız uyuşmuşsa, kartondan ayağınızın şeklindei kesin, ve ayağınıza olup olmayacağını belirlemek üzere satın almayı düşündüğünüz ayakkabı çiftinin içine bu örneği yerleştirin.
 • Yeni ayakkabıları öncelikle sadece kısa sürelerle giyin.
 • Yeni ayakkabıları en fazla günde 1 ila 2 saatlik sürelerle giyerek alıştırın. Yeni ayakkabıları giydikten sonra, ayaklarınızı dikkatle inceleyerek sorunlu bir alanı işaret edebilecek, ayakkabının vurduğu, kırmızı lekeleri kontrol edin.

Dolaşım

 • Sigarayı Kullanmayın. Sigara içmek kan damarlarına zarar verir ve diyabetli insanlarda dolaşım sorunu riskini arttırır.
 • Her gün egzersiz yapın.
 • Ayrıca, aynı pozisyonda uzun süre oturmayın. Bacaklarınızı ve ayaklarınızı birkaç dakikada bir hareket ettirin, ve uzun sürelerle diz veya bileklerinizle bacak bacak üstüne atmaktan kaçının.
 • Kışın sıcak tutan çorap, ayakkabı veya botlar giyin.
 • Unutmayın, ayaklarınızda his kaybı oluşmussa sıcaklığı hissedişinizi güvenilir olmayabilir.
 • Isıtma yastığı veya sıcak su torbaları kullanmaktan kaçının. Çok ciddi derecede yanıklarla karşılaşabilirsiniz.. Bunun yerine, ayaklarınızı sıcak tutmak için yün çoraplar kullanın.

Yaralanmalar

 • Sert cisimlere ayağın takılması veya çarpması.
 • Sert bir cisme ayağınız takılır veya çarparsa, ayağınızda herhangi bir hasar oluşup oluşmadığından emin olmak için ayaklarınızı kontroll edin.. Ayaklarınızda his kaybı zayıfsa, ciddi bir yaralanmada normalde sizi uyaran acıyı hissedemeyebilirsiniz.
 • Eğer ayağınız yaralandıysa, ağrı hissetmesenizde üzerinde yürümekten kaçının, çünkü yara bölgesine basarak yaptığınız basınç yaranın iyileşmesini geçiktirecektir.
 • Su toplaması, kesik ve çizikler derhal tedavi edilmelidir. Borik asit, hidrojen peroksit veya herhangi bir antiseptik gibi güçlü kimyasallarr iyileşmekte olan dokuya zarar verebileceğinden asla kullanmayın.. Su toplamalarının üstünü kendiniz açmayın, enfeksiyona neden olabilirler. Sadece yarayı sabun ve suyla temizleyin, ve daha ilerii tedavisi için sağlık profesyonelinizi arayın. Tüm açık yaraların üzerinii steril bir sargı bezi ile kapatın.
 • Açık bir yara oluştuğunda, çevresinde herhangi bir ateş, kızarıklık, şişme, iltihap veya ağrı belirtisi varsa hiç vakit kaybetmeden doktorunuzu arayın.

Profesyonel Bakım

Ayaklarınızın düzenli bakıma gereksinimi vardır. Doktorunuz veya diyabet eğitmeninizin düzenli muyeneleriniz sırasında ayaklarınızı kontrol ettiğinden emin olun. Ayaklarınızla ilgili sorun yaşadığınızda sağlık profesyonelinden yardım alın.

Podiatristler (ayak hastalıkları uzmanı) ve kiropodistler (ayak bakım uzmanı) ayaklarınızın bakım ve tedavisinde uzmanlaşmış sağlık bakım profesyonelleridir.

Bu uzmanlar ayak sorunlarınızı tedavi edebilir, veya gereksiniminiz varsa size uygun özel ayakkabılar veya malzemeler bulabilirler. 

Источник: https://www.diyabetnedir.ascensia.com/dyabetm/Bakim/

Diyabet: Özel Günlerde Diyabetinizin Bakımı – Diyabet – 2019

Diyabette Günlük Bakım

Diyabet hayatınızın bir parçası. Kendinizi ve diyabetinizi hastalandığınız zaman, işyerinizde veya okulda, seyahat ederken, bebek sahibi olmayı düşündüğünüzde veya hamile kaldığınızda veya acil bir durumda veya doğal afet.

Hasta Olduğunuzda Diyabet Kontrolü

Soğuk algınlığı, grip veya enfeksiyon kan şekeri düzeyinizi yükseltebilir. Kan şekeri seviyeleriniz çok yüksekse, komaya yol açan ciddi sağlık sorunlarınız olabilir.

Hastalık için hazırlıklı olun. Hasta günler için önceden bir plan yapın. Sağlık ekibinize sorun

 • kan glukoz seviyenizi ne sıklıkla kontrol edersiniz
 • kanınızda veya idrarda ketonları kontrol edip etmemeniz
 • diyabet ilaçlarınızın normal dozunu değiştirip değiştirmemeniz
 • ne yiyip içelim
 • sağlık uzmanınızı ne zaman arayacağınız

Sağlık ekibiniz aşağıdakileri önerebilir:

 • Kan şekeri seviyesini günde en az dört kez kontrol edin ve sonuçları kayıt defterinize yazın. Sonuçlarınızı el altında tutun, böylece sonuçları sağlık ekibinize bildirebilirsiniz.
 • Yemek yiyemeseniz bile, diyabet ilaçlarınızı almaya devam edin.
 • Uyanıkken saatte en az 1 su bardağı ya da 8 ons su ya da kalorisiz, kafeinsiz sıvı içirin.
 • Her zamanki yemeğinizi yiyemiyorsanız, aşağıdakilerden birini yemeyi veya içmeyi deneyin:
  • Meyve suyu
  • tuzlu kraker
  • kuru tost
  • çorba
  • et suyu veya bulyon
  • popsicles veya şerbet
  • düzenli-şekersiz-jelatin
  • Süt
  • yoğurt
  • düzenli-şekersiz-soda

  Sağlık uzmanınız derhal aramanız gerektiğini söyleyebilir

  • Diyabet ilaçlarını aldığınız halde kan şekeri seviyeleriniz 240'ın üzerindedir.
  • idrarınız veya kan keton seviyeleri normalin üzerindedir
  • bir kereden fazla kusuyorsun
  • 6 saatten fazla ishal var
  • nefes almakta zorlanıyorsun
  • yüksek ateşin var
  • açıkça düşünemezsin ya da normalden daha uykun hissediyorsun

  Kendinize bakmakla ilgili sorularınız varsa, sağlık uzmanınızı aramalısınız.

  Okulda veya İşteyken Diyabet Kontrolü

  Okulda veya işteyken diyabetinize iyi bakın:

  • Yemek planını takip et.
  • İlaçlarını al ve kan glikozunu her zamanki gibi kontrol et.
  • Öğretmenlerinize, arkadaşlarınıza veya çalışanlarınıza düşük kan şekeri belirtileri hakkında bilgi verin. Kan şekeriniz çok düşerse onların yardımına ihtiyacınız olabilir.
  • Düşük kan şekerini tedavi etmek için her zaman yanınızda aperatifleri yanınızda bulundurun ve yanınızda taşıyın.
  • Şirketinize hemşire veya okul hemşiresine diyabetiniz olduğunu söyleyin.

  Evden Uzaktayken Diyabet Kontrolü

  Bu ipuçları evden uzakta olduğunuzda kendinize iyi bakmanıza yardımcı olabilir:

  • Yemek yediğinizde yemek planınızı olabildiğince takip edin. Servis edilmek için beklemek zorunda kalmanız durumunda her zaman yanınızda bir atıştırmalık bulundurun.
  • Bira, şarap veya diğer alkollü içeceklerin içimini sınırlayın. Diyabet eğitimcinize ne kadar alkol içebileceğinizi sorun. Düşük kan şekerini önlemek için içtiğinizde bir şeyler yiyin.
  • Araba ile uzun bir yolculuk yapıyorsanız, sürüşten önce kan şekerinizi kontrol edin. Dur ve kan glukozunu her 2 saatte bir kontrol et. Kan şekerinizde çok düşük düşme olması durumunda, her zaman meyve, kraker, meyve suyu veya meşrubat gibi atıştırmalıklar bulundurun.
  • Uçakla seyahat ediyorsanız yemek ve atıştırmalıklarınız için yiyecek getirin.
  • Diyabet ilaçlarınızı ve kan testi malzemelerinizi yanınızda taşıyın. Asla kontrol edilen bagajınıza koymayın.
  • Zaman diliminde seyahat ediyorsanız sağlık ekibinize ilaçlarınızı, özellikle de insülininizi nasıl ayarlayacağınızı sorun.
  • Tatilde rahat, iyi oturan ayakkabılar giyin. Muhtemelen normalden daha fazla yürüyeceksin, o yüzden ayağına iyi bakmalısın.
  • Uzun süre uzak kalacaksanız, doktorunuza diyabet ilaçlarınız için yazılı bir reçete ve ziyaret edeceğiniz yerdeki bir doktorun adını bildirin.
  • Özellikle başka bir ülkeye gidiyorsanız, seyahat ederken ekstra sarf malzemesi satın almaya güvenmeyin. Farklı ülkeler farklı türde diyabet ilaçları kullanırlar.

  ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR

  GÖRÜNÜM

  Tip 1 Diyabet Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

  Acil veya Doğal Afet Olduğunda Diyabet Kontrolü

  Diyabetli herkes acil durumlar ve elektrik kesintileri ya da kasırgalar gibi doğal afetler için hazırlanmalıdır. Her zaman senin felaket kitini hazırla. Diyabetinize bakmak için ihtiyacınız olan her şeyi dahil edin

  • kan şekeri ölçüm cihazı, lanset ve test şeritleri
  • diyabet ilaçlarınız
  • reçete numaralarınızın bir listesi
  • İnsülin-insülin, şırınga ve insülin serin tutmak için yalıtılmış bir torba alırsanız
  • insülin alırsanız veya doktorunuz tarafından tavsiye edilirse glukagon kiti
  • Düşük kan şekeri tedavisinde glikoz tabletleri ve diğer yiyecek ve içecekler
  • antibiyotik krem ​​veya merhem
  • Şartlarınızın, ilaçlarınızın ve son laboratuvar test sonuçlarınızın bir listesi de dahil olmak üzere tıbbi bilgilerinizin bir kopyası
  • Amerikan Kızılhaç ve diğer afet yardım kuruluşları için telefon numaraları

  Ayrıca, konserve veya kurutulmuş yiyecekler gibi bozulmayan bazı yiyecekleri şişelenmiş su ile birlikte eklemek isteyebilirsiniz.

  Kitinizi yılda en az iki kez kontrol edin ve güncelleyin.

  Gebelik Planlama yaparken Diyabet Kontrolü

  Kan glikozunuzu hamilelik öncesi ve hamilelik süresince normalde tutmanız hem sizin hem de bebeğinizin korunmasına yardımcı olur. Gebe kalmadan önce bile, kan şekeriniz normal aralığa yakın olmalıdır.

  Sağlık ekibiniz, hamile kalmaya çalışmadan önce kan şekerinizi kontrol altına almak için sizinle birlikte çalışabilir. Zaten hamile iseniz, hemen doktorunuza bakın. Kan şekerinizi normale yaklaştırmak için çok geç değildir, böylece hamileliğinizin geri kalanı boyunca sağlıklı kalabilirsiniz.

  Hamileyken insülin ihtiyaçlarınız değişebilir. Doktorunuz daha fazla insülin almanızı ve kan şekerinizi daha sık kontrol etmenizi isteyebilir. Şeker hastalığı hapları alırsanız, hamile olduğunuzda bunun yerine insülin alırsınız.

  Eğer bir bebeğiniz varsa,

  • hamile kalmadan önce mümkün olduğunca normal şekline yakın kan şekerini almak için sağlık ekibinizle çalışın
  • diyabetli hamile kadınlara bakma deneyimi olan bir doktora görün
  • sigara içmeyin, alkol kullanmayın veya zararlı ilaçlar kullanmayın
  • sizin ve doğmamış bebeğinizin sağlıklı bir diyete sahip olduğundan emin olmak için diyetisyeninizden veya diyabet eğitmeninizden aldığınız yemek planını takip edin

  Gözlerinizi, kalp ve kan damarlarınızı, tansiyonunuzu ve böbrekleri kontrol ettiğinizden emin olun. Doktorunuz ayrıca sinir hasarını kontrol etmelidir. Hamilelik bazı sağlık sorunlarını daha da kötüleştirebilir.

  Diyabet Kontrolü Yapmanıza Yardımcı Olabilecek Kişiler

  • Doktorun. Normal doktorunuzu diyabet bakımı veya diyabetli bireylere bakım konusunda özel eğitim almış birini görebilirsiniz. Diyabet özel eğitimi olan bir doktor, bir endokrinolog veya diabetologist denir.

  Ne tür ilaçlar ihtiyacınız ve ne kadar almanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşacaksınız. Ayrıca hedef kan şekeri ve kan basıncı ve kolesterol hedefleri üzerinde de anlaşacaksınız.

  Doktorunuz kan şekeri, kan basıncı ve kolesterolünüzün yolda kaldığından ve sağlıklı kaldığınızdan emin olmak için testler yapacaktır. Kalp hastalığından korunmak için her gün aspirin almanız gerekiyorsa doktorunuza danışın.

  • Diyabet eğitimciniz. Bir diyabet eğitimcisi, hemşire, diyetisyen veya başka bir sağlık çalışanı olabilir. Diyabet eğitmenleri size yemek planlaması, diyabet ilaçları, fiziksel aktivite, kan şekerinizi nasıl kontrol edeceğiniz ve diyabet bakımını günlük yaşamınıza nasıl uyacağınızı öğretir. Bir şey anlamadığınızda soru sorduğunuzdan emin olun.
  • Ailen ve arkadaşların. Diyabetinize bakmak günlük bir iştir. Ailenizden veya arkadaşlarınızdan yardıma veya desteğe ihtiyacınız olabilir. Doktorunuzu veya diyabet eğitimcinizi ziyaret ettiğinizde yanınızda bir aile üyesi veya yakın bir arkadaşınızı yanınıza getirmek isteyebilirsiniz. Diyabetinize iyi bakmanız bir aile meselesi olabilir!
  • Bir danışman veya ruh sağlığı çalışanı. Diyabet sahibi olmanızdan ya da kendinize bakmaktan yorulmaktan üzüntü duyabilirsiniz. Ya da iş, okul veya aile yüzünden sorun yaşıyor olabilirsiniz. Eğer şeker hastalığı sizi üzüyor ya da sinirlendiriyorsa ya da endişelenen başka problemleriniz varsa, bir danışman ya da ruh sağlığı çalışanı ile konuşabilirsiniz. Doktorunuz veya diyabet eğitmeniniz bir danışman bulmanıza yardımcı olabilir.

  Diyabetinizin Kontrol Edilmesi İçin Diğer Yardımcı İpuçları

  • Yemek planını takip et.
  • Özellikle de insülinini almışsanız, öğünleri atlamayın çünkü kan şekeriniz çok düşük olabilir.
  • Fiziksel aktivite programına başlamadan önce doktorunuza bakın.

  • Kan şekerinizi egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında kontrol edin. Kan şekeriniz yüksekken ve kanınızda veya idrarınızda ketonlar olduğunda egzersiz yapmayın.

  • Uyumadan önce egzersiz yapmayın çünkü gece boyunca düşük kan şekerine yol açabilir.

  Günlük kayıt tutun

  • kan şekeri numaralarınız
  • İnsülin aldığınız günün saatleri
  • Aldığınız insülin miktarı ve türü
  • İdrarınızda ketonlar olup olmadığını

  Diğer ipuçları

  • Doktorunuza sık sık kan şekeri düşükse, özellikle de gece veya gündüz aynı saatte üst üste birkaç defa söyleyin.
  • Düşük kan şekeri verdiyseniz doktorunuza söyleyin.
  • Doktorunuza glukagon hakkında sorun.

   Glukagon, kan şekerini arttıran bir ilaçtır. Düşük kan şekerinden çıkarsanız, bir kişi 911'i aramalı ve size bir glukagon vuruşu vermelidir.

  • İnsülin al, hasta olsan ve kusarken bile.

   Kan glukozu test sonuçlarına göre insülin dozunuzu nasıl ayarlayacağınız konusunda doktorunuza danışın.

  Seyehat ettiğinde

  • İnsülininizi dondan korumak veya çok ısınmak için taşımak için özel bir yalıtımlı torba
  • insülin almak ve kan kaybı veya kırılması durumunda kan şekerinizi test etmek için ekstra sarf malzemeleri getirin
  • doktorunuza diyabetiniz olduğunu ve insülin almak ve kan şekerini test etmek için gerekli malzemeleri taşıması gerektiğini söyleyen bir mektup isteyin.

Источник: https://tr.thehealthylifestyleexpo.com/diabetes-caring-your-diabetes-special-times-70289

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть