Diyabette Komplikasyonlar

içerik

Kötü Yönetilen Diyabetin 6 Komplikasyonu

Diyabette Komplikasyonlar
Diyabette Komplikasyonlar

Doğru yönetim ile diyabet hastalığı ile yaşamak mümkündür. Ancak kötü yönetilen bir diyabetin neden olduğu bazı komplikasyonlar da mevcuttur.

Bu durum uzun vadede başka hastalıkları tetikleyebilirken, yaşam kalitesini de düşürmektedir.

Diyabetin düzgün bir şekilde yönetilmemesinden kaynaklanan en önemli komplikasyonlardan bazılarını öğrenmeden önce diyabet nedir, diyabet çeşitleri ve diyabet belirtileri nelerdir onları özetlemek istiyoruz.

İlgili Haber

Diyabet Nedir?

Peki,şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet nedir? Diyabet, insülin üretimindeki veya işlevindeki bozukluklar nedeniyle vücutta kan şekeri (glukoz) seviyelerinin yükselmesine neden olan kronik metabolik hastalıkların yaygın grubudur. İnsülin, yemek yerken pankreas tarafından salınan bir hormondur. İnsülin şekerin kandan hücrelere gitmesine izin verir. Vücudun hücreleri insülini iyi kullanmıyorsa veya vücut insülin üretemiyorsa, şeker kanda birikmektedir.

Diyabet belirtileri arasında aşırı susama, açlık ve sık idrara çıkmak bulunmaktadır. Aynı zamanda yorgunluk, yavaş iyileşen yaralar veya kesikler ya da bulanık görüş de diyabet belirtisi sayılabilir.

Diyabet Çeşitleri Nelerdir?

Diyabet hastalığı birden fazla türde görülebilmektedir. Diyabet çeşitleri farklı semptomlar gösterir ve 4 şekilde görülür.

Tip 1 Diyabet

Bu tip diyabet, otoimmün bir hastalık olarak kategorize edilir ve vücudun bağışıklık sistemi, pankreastaki insülin üreten beta hücrelere saldırıp yok ettiğinde ortaya çıkar. Genetik veya çevresel tetikleyicilerden şüphelenilmesine rağmen, tip 1 diyabetin kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır.

İlgili Haber

Bu tip diyabet, sıklıkla yaşla birlikte yavaş yavaş gelişir ve vücutta insülin direnci ile karakterizedir. Henüz tam olarak anlaşılmayan nedenlerle, vücut hücreleri insülini etkili bir şekilde kullanmayı bırakmaktadır.

Bu direnç nedeniyle, vücudun yağ, karaciğer ve kas hücreleri, enerji için kullanılan glikozu alıp depolayamaz, glikoz kanda kalır. Hiperglisemi adı verilen anormal glukoz (kan şekeri) oluşumu vücut fonksiyonlarını bozar.

Tip 2 diyabet, çoğu zaman aşırı kilolu ve hareketsiz kişilerde görülmektedir. Aile öyküsü ve genetik, tip 2 diyabette önemli bir rol oynar.

Gestasyonel Diyabet

Gestasyonel diyabet hamilelik sırasında kan şekeri yükselmesi olarak tanımlanır. Kadınların yaklaşık yüzde üç ile sekizini etkilediği bilinmektedir. Tanı konmamış veya tedavi edilmemiş bu tip diyabet, bebek için solunum problemleri gibi sorunlara yol açabilir.

Tüm gebeler gebeliğin 24 ile 28. haftalarında gestasyonel diyabet için test edilir, çünkü bu problem genellikle gelişir.

Gestasyonel diyabet genellikle bebek doğduktan sonra düzelir, ancak istatistikler gestasyonel diyabetli kadınların beş ile 10 yıl içinde tip 2 diyabet geliştirme şanslarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Prediyabet (Gizli Şeker)

Her ne kadar prediyabet teknik olarak diyabet olmasa da, bazı uzmanlar, bu çeşit diyabetin tip 2 diyabetin ilk basamağı olduğunu düşünmektedir.

Gizli şeker söz konusu olduğunda kan şekeri seviyeleri yüksek, ancak diyabet teşhisi için yeterince yüksek değildir.

Prediyabet, sadece diyabet geliştirme riskini artırmaz, aynı zamanda kalp hastalığı ve inme riskini de artırır.

Diyabetin Neden Olduğu Komplikasyonlar

Diyabet komplikasyonları kötü yönetim sonucunda ortaya çıkabilmektedir ve şu şekilde sıralanabilir:

Kalp Hastalığı

Diyabetli bireylerin kalp hastalığından etkilenme olasılığı iki ile dört kat daha fazla olduğundan, diyabetli kişilerin dikkat etmesi gereken bir takım risk faktörleri vardır. Bunlar, obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, hareketsizlik ve sigara içmeyi içerir.

Kontrol edilmeden bırakılırsa, bu risk faktörleri kalp hastalığına yakalanma şansınızı büyük ölçüde artırabilir. Riski azaltmanın en iyi yolu, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi kişisel sağlık hedeflerini geliştirmektir. Ayrıca, ilacın sizin için uygun bir seçenek olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

İnme

Kötü yönetilen diyabet felç riskine yol açabilir. Diyabetle yaşayan biri olarak, inmenin uyarı işaretlerine kendinizi alıştırmalısınız. Bunlar şunları içerir:

 • Vücudunuzun bir tarafında uyuşma
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Konuşma zorluğu
 • Görüş problemleri

Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, derhal doktorunuza başvurun.

Böbrek Hastalığı

Böbrek hastalığı, diyabetinizi düzgün bir şekilde yönetmemenizden kaynaklanan başka bir komplikasyondur. Kan glikoz seviyeleriniz çok yüksekse, böbrekleriniz kanınızı süzmek için mücadele edebilir ve vücudunuzun önemli proteinleri kaybetmesine neden olabilir.

Böbrek hastalığının semptomları arasında sıvı birikmesi, güçsüzlük, mide bulantısı, uyku kaybı ve sıkışma yer alır. Ancak, bu belirtiler tipik olarak böbrek fonksiyonu neredeyse yok olana kadar ortaya çıkmadığı için, böbrek hastalığının saptanması genellikle zordur. Diyabetiniz varsa, düzenli aralıklarla böbrek ile ilgili problemleri test etmek için doktorunuzu görmeniz önemlidir.

Yüksek Tansiyon

Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon, diyabetli kişilerde en yaygın sağlık komplikasyonlarından biridir ve yüzde 20 ile 60 arasında bir etki gösterir. Tedavi edilmezse, yüksek tansiyon kalp krizi, inme, görme sorunları ve böbrek hastalığı riskinizi artırır.

Diyabetle yaşıyorsanız, muhtemelen her muayenede kontrol edildiği için kan basıncınızın farkındasınız demektir. Kan basıncınızı düşürmenin en iyi yolu, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı seçimleridir. Sodyum alımını azaltmak, tam tahıllı besinler tüketmek, tütün ve alkolden kaçınmak için elinizden geleni yapın.

Göz Hasarı

Diyabetli insanların, glokom ve katarakt gibi göz problemleri geliştirme şansı daha yüksektir. Kötü yönetilen şeker hastalığı, diyabet retinopati sorununa yol açabilir. Bu durum, yüksek kan şekeri seviyelerinin retinanızdaki kan damarlarına zarar verdiği bir durumdur. Tedavi edilmezse, en şiddetli formunda retinopati tam görme kaybına neden olabilir.

Ayak Problemleri

Diyabetik ayak problemlerinin çoğu, bazen nöropati olarak adlandırılan sinir hasarından kaynaklanır. Nöropati ayakta karıncalanma, yanma, batma gibi sorunlara neden olabilir.

Aynı zamanda ayaklarınızın ve ayak parmaklarınızın şeklini değiştirerek özel ayakkabı veya tabanlık gerektirir.

Nöropati ayrıca, ağrıya, sıcağa ve soğuğa benzer hisleri hissetme yeteneğinizi azaltarak enfeksiyona yol açabilecek yaralanma riskini arttırır.

[attention type=green]
Ayak problemlerinizi azaltmanın en iyi yolu, düzenli egzersiz yapmak ve rahat ayakkabılar giymektir. Sigara içiyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bırakın.
[/attention]
Yukarıda açıklanan belirtilerden herhangi birini yaşadığınıza inanıyorsanız, hemen doktorunuza başvurun. Bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren uyarıları dikkate almamak, iyileşmeyi ciddi şekilde etkileyebilir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: //www.aktuelbilgiler.com/diyabetin-6-komplikasyonu/

Tip 1 ve 2 diabetes mellitus komplikasyonları, nedenleri ve önlenmesi

Diyabette Komplikasyonlar

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Diabetes mellitus, hızlı komplikasyonların gelişmesiyle hayatı tehdit eden hastalıklardan biridir. Hastalık, vücudun çeşitli organlarını ve sistemlerini etkileyen olası sonuçların büyük bir listesi ile ayırt edilir.

Teşhisi onayladıktan sonra, hasta yeni güç ve davranışsal alışkanlıklar geliştirmekle yükümlüdür – tüm güçleri komplikasyonların önlenmesine yönlendirmek zorundadır.

Diyabet komplikasyonlarının nedenleri

Diyabet mellitus tip 1-2'de komplikasyonlar insülin eksikliği veya vücut hücreleriyle etkileşiminin ihlali nedeniyle gelişmektedir. Bu nedenle, birinci tip diyabette insülin eksikliği, bu hormonu üreten özel hücrelerin bağışıklık sistemi tarafından yabancı olarak tanınması gerçeğinden kaynaklanır – bunlara karşı antikorlar üreterek ölüme neden olur.

Bu tip şeker hastalığı otoimmün hastalıklarla ilgilidir. Tip 1 diyabet genetik yatkınlığa sahiptir. Mekanizma enfeksiyonları, stresi vb. Tetikleyebilir.

İkinci diyabet tipinde insülin mellitus doğru miktarda üretilebilir, ancak vücudun hücreleri buna duyarsız hale gelir. Genellikle bu fenomen, adipoz doku insüline yanıt vermediğinden obezitede gözlenir.

[attention type=green]
Pankreas bir yükle çalışmak zorunda ve daha fazla insülin üretiyor. Bir noktada, telafi edici mekanizmaları tükenmekte ve insülin üretimi azalmaktadır.
[/attention]

İnsülinin işlevi, bir enerji maddesi olarak kullanılmak üzere vücut hücrelerine glukoz iletmektir. Kullanılmayan hücreler glikoz, kanda dolaşır, idrarla atılır. Hücreler enerji eksikliğinden acı çekmeye başlar, metabolik işlemler bozulur.

Tip 1 diyabet komplikasyonları

Tip 1 diyabet komplikasyonları , akut bir seyir izler ve çok hızlı gelişir. Çoğu durumda, diyabetik doktorun yardımına ihtiyaç duyar.

1. Ketoasidoz – insülin seviyeleri düştüğünde, kanda keton cisimleri ve fazla miktarda bulunur. İnsülin eksikliği zamanla doldurulmazsa, ketoasidotik koma kısa sürede gelişebilir.

2. Hiperosmolar koma. Gelişiminin nedeni kan şekeri artışıdır. Hücreler su kaybeder, dehidrasyon olur ve tedavinin yokluğunda ölüm oluşabilir.

3. Hipoglisemik koma. Doktor tarafından seçilenlere göre daha yüksek dozlarda hatalı bir insülin uygulaması durumunda ortaya çıkar. Beynin glikoz eksikliğini tolere etmesi zordur, bu nedenle, seviyedeki keskin bir düşüşle beynin normal çalışması bozulur.

Bu, bulutlanmaya veya tamamen bilinç kaybına ve daha sonra kime sebep olur.

Çocuklarda diyabet komplikasyonları yüksek mortaliteleri için tehlidir ve ketoasidotik ve hipoglisemik koma olarak kendini gösterir.

Geç formlar tip 2 hastalığı olanlara benzer – yavaş ama ilerleyen bir seyri var.

Tip 2 diyabet komplikasyonları

Diyabetik ayak sendromu gelişme riski

Tip 2 diyabet ile, uzun yıllar boyunca hastalık farkedilmeden gidebilir. Genellikle hastalık, beklenmedik bir şekilde, başka bir nedenden dolayı test sırasında veya sadece komplikasyonların tespiti sırasında tespit edilir.

 1. Hiperosmolar koma.
 2. Hipoglisemik koma biraz daha az sıklıkla görülür.
 3. Göz hasarı. Bu durumda, lens ve retina muzdarip. Bu, katarakt, kanama ve retina dekolmanı gelişimi ile kendini gösterir ve bu durum görme kaybına veya tamamen kaybına neden olur.
 4. Böbrek hasarı – kademeli olarak işlev kaybı. Protein yeniden emilimi bozulur ve idrarda belirir. Yıllar geçtikçe, skar böbreklerde yetişir, böbrek dokusunu giderir.
 5. Vasküler komplikasyonlar büyük ve küçük kalibreli damarların duvarlarındaki patolojik değişikliklerdir. Artan kırılganlık, kanama, tromboz ve ateroskleroz gelişimi ile tezahür etti. Diyabetik kalp krizi ve felç ölümün ana nedenidir.
 6. Nöropati – sinir dokusunda değişiklikler. Bir hassasiyet ihlali ile bildirilen, sinir lifleri boyunca ağrı.
 7. Beyin kısmında diyabetik ensefalopati saptandı. Depresyon şeklinde tezahür etti, olaylara yeterince cevap verememe vs.

Diyabetin geç komplikasyonları

Retina dekolmanı

Geç komplikasyonlar, hastalığın başlamasından birkaç yıl sonra gelişen klinik bulgular ile kastedilmektedir. Bu tür komplikasyonlar, ne yazık ki, er ya da geç, sahip oldukları diyabetin türü ne olursa olsun, hemen hemen tüm hastalarda kendilerini gösterir.

Tip 2 diyabet ile çoğu insan, hastalıklarını ancak bu komplikasyonların gelişmesinden sonra öğrenir.

1. Anjiyopati. Damarlardaki değişiklikler kalp krizi, artmış basınç, felç ve tromboza neden olur.

2. Retinopati. Retinadaki kan dolaşımının bozulması, kopmasına ve körlüğün artmasına neden olabilir.

3. Nefropati. Hipertansiyona ve kronik böbrek yetmezliğine neden olur.

4. Polinöropati. Sinir liflerinde inflamatuar ve dejeneratif değişiklikler. Hassasiyet kaybı ve belirsiz bir doğadaki ağrının ortaya çıkmasını gerektirir.

5. Diyabetik ayak sendromu oluşumu. Diyabette sinir lifleri ve ekstremitelerin küçük damarlarının etkilenmesi nedeniyle ayaklar hassasiyetlerini yitirir ve kan dolaşımı bozulur. Diyabet hasarı hissetmeyebilir, sıcaklıklar düşebilir, bastığı ayakkabılar giyebilir vb.

[attention type=yellow]
Sonuç olarak, uzun süre iyileşmeyen hasar oluşur. Metabolik bozukluklar, zayıf kan dolaşımı nedeniyle, yaralar hızlı bir şekilde yenilenemez ve kanın artan “tatlılığı” mikroorganizmalar için en iyi besindir.
[/attention]

Enfeksiyona katılmak ayrıca iyileşmeyi de engeller. Kumaşlar tamamen ölebilir. İşlem, ayak parmaklarını veya tüm uzuvları kesmek zorunda olduğunuz noktaya gelir.

Diyabet komplikasyonlarının önlenmesi

Şeker hastaları endokrinolojistleri düzenli olarak ziyaret etmeli ve hedef organların durumunu izlemek için testleri geçmelidir.

 1. Kan şekeri – günlük.
 2. Göz doktoru – her altı ayda bir.
 3. İdrar tahlili – yılda en az 4 kez.
 4. EKG – kalpteki kalp ağrısı için.
 5. Kan basıncı – evde ilk yardım çantasında bir kan basıncı monitörünün bulunması ve basıncı her gün ölçmek arzu edilir. Özellikle de artış durumlarında olsaydı.
 6. Alt ekstremitelerde duyarlılık ihlali varsa, o zaman her 3 ayda bir nöropati varlığı ve ciddiyeti açısından incelenmesi gerekir.

Çoğu endokrinolog, diyabetin özel bir yaşam tarzı olduğuna inanır. Komplikasyonların önlenmesi özel bir diyet, düzenli insülin veya ilaç tedavisi ve günlük glikoz seviyelerinin izlenmesinde yatmaktadır.

Sadece bu kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmak, komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Obezitenin neden olduğu diyabetlerde kilo vermek yeterlidir ve şeker seviyeleri normale döner.

Источник: //tr.medic-attention.com/oslozhneniya-saharnogo-diabeta-1-i-2-tipa_default.htm

Neden Bazı Tip 1 Diyabet Komplikasyonları Önleyebilir – Haber – 2019

Diyabette Komplikasyonlar

Araştırmacılar Kan Şekeri Kontrolünden Daha Fazlasını Söyledi Bazı Hastalar İçin Çalışabilir

29 Mart 2011 – Diyabetle yıllarca yaşadıktan sonra, gözleri, kalbi, böbrekleri ve sinirleri etkileyen sorunlar dahil olmak üzere komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte, yeni bir çalışmaya göre, bazı tip 1 diyabet “gazileri”, bu diyabet komplikasyonlarının çoğundan veya çoğundan kaçmakta gibi görünmektedir.

Araştırmacı George L. King, baş bilim yetkilisi “Bu çalışma, tip 1 diyabetle çok uzun bir süre gidebilen ve korkunç komplikasyonlara maruz kalmayan çok sayıda insan olabileceğini açıkça gösteriyor ve belgeliyor” diyor. Joslin Diyabet Merkezi ve Harvard Tıp Okulu'nda tıp profesörü.

Çalışma Diyabet Bakımı'nda yayınlandı .

Ancak neden basit olmadığını açıklamak. King, “Bu çalışmada, serbest ya da neredeyse hiç komplikasyon olmaması kan dolaşımının kontrolü ile doğrudan ilişkili değildi.

Kan şekeri kontrolünün önemini indirmiyor. Komplikasyon riskini azalttığı gösterilmiştir. Ancak, onun çalışması, diğer mekanizmaların, bazılarında bulduğu komplikasyonlardan korunmayı açıklamaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Diyabet Komplikasyonlarından Korunma

King, 50 yıldır tip 1 diyabetle yaşadıktan sonra Joslin Diyabet Merkezi'nden madalya alan 351 sözde madalyayı inceledi. Tip 1 diyabette pankreas, kan şekerini kontrol etmek için yeterli insülin üretmez. Tip 2 diyabette vücut vücudun insüline normal tepki vermediği durumlarda yeterli insülin veya insülin direnci üretmeyebilir.

İnsülin, glukozu enerji için kullanıldığı hücrelere taşır.

Katılımcıların yaş ortalaması yaklaşık 68 idi. Tanı anında yaklaşık 11 idi.

King'in ekibi, retinopati, sinir problemleri veya nöropatiler, böbrek problemleri veya nefropatiler ve kardiyovasküler hastalık olarak bilinen göz sorunları da dahil olmak üzere yaygın komplikasyonlara baktı.

Onu buldular:

 • % 43'ünde gelişmiş diyabetik göz komplikasyonları yoktu.
 • % 87'si böbrek hastalığı içermiyordu.
 • % 39'unda sinir hastalığı yoktu.
 • % 52'sinde kardiyovasküler hastalık yoktu.

“Genel olarak, yaklaşık% 20'sinde göz, böbrek ya da sinir hastalığı yok” diye belirtiyor King, WebMD'ye.

Proteinlerin Rolü

Kralın ekibi, katılımcıların kan şekeri düzeylerini değerlendirdi. Ortalama olarak, kan şekeri seviyeleri iyi kontrol altındaydı. Son üç aydaki kan şekeri seviyelerinin bir yansıması olan ortalama hemoglobin A1c testi% 7.3 idi. Uzmanlar genellikle diyabetli hastaların A1c'yi% 7 veya daha düşük seviyede tutmasını tavsiye eder.

Ancak kan şekeri seviyeleri, düşük komplikasyon oranları ile korelasyon göstermedi.

Başka bir açıklama bulmak için araştırmacılar, gelişmiş glikasyon son ürünleri (AGE) olarak bilinen bir protein ailesini de değerlendirdiler. Bunlar yüksek kan şekeri seviyeleri ile artmaktadır.

[attention type=yellow]
Yüksek düzeyde iki özgül AGE'si olanlar, bir komplikasyona sahip olma ihtimalinin yedi katından fazladır.
[/attention]

Sonra bir sürpriz geldi, King diyor. Ölçülen bazı AGE'lerin diğer kombinasyonları ile insanlar aslında göz komplikasyonlarından korunmuştur.

Bazı AGE kombinasyonlarının inanıldığı kadar zehirli olmayabileceğini öne sürüyor, King diyor ve aslında koruyucu olabilir.

“Bazı AGE'ler farklı insanlarda farklı şekilde işlenebilir ve bu farklılıklar korumadan sorumlu olabilir” diyor.

İkinci görüş

Doğu Virginia Tıp Fakültesi Strelitz Diyabet Merkezi'nde araştırma direktörü ve nöroendokrin birimi doktoru Dr. Aaron Vinik, özgür ya da çoğunlukla komplikasyonsuz olan diyabetli hastalara '' charmed life '' diyor.

O, komplikasyonlardan kaçanların, bu AGE'lere karşı yıllar boyunca diğer açıklamaların yanı sıra iyi savunma mekanizmaları geliştirmiş olabileceğini tahmin etmektedir. Bu savunma mekanizmaları bir şekilde AGE'lerini daha az zehirli hale getiriyor.

Çalışmadaki diyabet gazileri, Vinik’in “gerçekten kendilerine baktıklarını” söylüyor. Diyabet bakımı konusunda teşhis konulduğunda daha az biliniyor, diyor. Doktorlar daha sonra kan şekerinin sıkı kontrolü hakkında konuşmuyorlardı.

[attention type=red]
Diyelim ki, komplikasyonlardan kaçan diyabetliler hakkında daha fazlasını öğrenmek, diyor, sonunda araştırmacıların komplikasyonlara eğilimli olanlara müdahale etmesine yardımcı olabilir.
[/attention]

King, şu ana kadar, komplikasyonları önlemek için ümit edenlerin, madalyaların kitabından bir sayfa alabileceğini söylüyor.

“Çoğu, haftada en az üç kez, 45 dakika veya daha fazla, oldukça titiz bir egzersiz yapıyor” diyor.

Onların tavrı olumlu, King WebMD'ye anlatıyor. Hastalıkları ve kontrol etme ihtiyacı konusunda inkar değiller.

Источник: //tr.thehealthylifestyleexpo.com/why-some-may-avoid-type-1-diabetes-complications-85642

Kötü Yönetilen Diyabetin 6 Komplikasyonu

Diyabette Komplikasyonlar
Diyabette Komplikasyonlar

Doğru yönetim ile diyabet hastalığı ile yaşamak mümkündür. Ancak kötü yönetilen bir diyabetin neden olduğu bazı komplikasyonlar da mevcuttur.

Bu durum uzun vadede başka hastalıkları tetikleyebilirken, yaşam kalitesini de düşürmektedir.

Diyabetin düzgün bir şekilde yönetilmemesinden kaynaklanan en önemli komplikasyonlardan bazılarını öğrenmeden önce diyabet nedir, diyabet çeşitleri ve diyabet belirtileri nelerdir onları özetlemek istiyoruz.

İlgili Haber

Diyabet Nedir?

Peki,şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet nedir? Diyabet, insülin üretimindeki veya işlevindeki bozukluklar nedeniyle vücutta kan şekeri (glukoz) seviyelerinin yükselmesine neden olan kronik metabolik hastalıkların yaygın grubudur. İnsülin, yemek yerken pankreas tarafından salınan bir hormondur. İnsülin şekerin kandan hücrelere gitmesine izin verir. Vücudun hücreleri insülini iyi kullanmıyorsa veya vücut insülin üretemiyorsa, şeker kanda birikmektedir.

Diyabet belirtileri arasında aşırı susama, açlık ve sık idrara çıkmak bulunmaktadır. Aynı zamanda yorgunluk, yavaş iyileşen yaralar veya kesikler ya da bulanık görüş de diyabet belirtisi sayılabilir.

Diyabet Çeşitleri Nelerdir?

Diyabet hastalığı birden fazla türde görülebilmektedir. Diyabet çeşitleri farklı semptomlar gösterir ve 4 şekilde görülür.

Tip 1 Diyabet

Bu tip diyabet, otoimmün bir hastalık olarak kategorize edilir ve vücudun bağışıklık sistemi, pankreastaki insülin üreten beta hücrelere saldırıp yok ettiğinde ortaya çıkar. Genetik veya çevresel tetikleyicilerden şüphelenilmesine rağmen, tip 1 diyabetin kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır.

İlgili Haber

Bu tip diyabet, sıklıkla yaşla birlikte yavaş yavaş gelişir ve vücutta insülin direnci ile karakterizedir. Henüz tam olarak anlaşılmayan nedenlerle, vücut hücreleri insülini etkili bir şekilde kullanmayı bırakmaktadır.

Bu direnç nedeniyle, vücudun yağ, karaciğer ve kas hücreleri, enerji için kullanılan glikozu alıp depolayamaz, glikoz kanda kalır. Hiperglisemi adı verilen anormal glukoz (kan şekeri) oluşumu vücut fonksiyonlarını bozar.

Tip 2 diyabet, çoğu zaman aşırı kilolu ve hareketsiz kişilerde görülmektedir. Aile öyküsü ve genetik, tip 2 diyabette önemli bir rol oynar.

Gestasyonel Diyabet

Gestasyonel diyabet hamilelik sırasında kan şekeri yükselmesi olarak tanımlanır. Kadınların yaklaşık yüzde üç ile sekizini etkilediği bilinmektedir. Tanı konmamış veya tedavi edilmemiş bu tip diyabet, bebek için solunum problemleri gibi sorunlara yol açabilir.

Tüm gebeler gebeliğin 24 ile 28. haftalarında gestasyonel diyabet için test edilir, çünkü bu problem genellikle gelişir.

Gestasyonel diyabet genellikle bebek doğduktan sonra düzelir, ancak istatistikler gestasyonel diyabetli kadınların beş ile 10 yıl içinde tip 2 diyabet geliştirme şanslarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Prediyabet (Gizli Şeker)

Her ne kadar prediyabet teknik olarak diyabet olmasa da, bazı uzmanlar, bu çeşit diyabetin tip 2 diyabetin ilk basamağı olduğunu düşünmektedir.

Gizli şeker söz konusu olduğunda kan şekeri seviyeleri yüksek, ancak diyabet teşhisi için yeterince yüksek değildir.

Prediyabet, sadece diyabet geliştirme riskini artırmaz, aynı zamanda kalp hastalığı ve inme riskini de artırır.

Diyabetin Neden Olduğu Komplikasyonlar

Diyabet komplikasyonları kötü yönetim sonucunda ortaya çıkabilmektedir ve şu şekilde sıralanabilir:

Kalp Hastalığı

Diyabetli bireylerin kalp hastalığından etkilenme olasılığı iki ile dört kat daha fazla olduğundan, diyabetli kişilerin dikkat etmesi gereken bir takım risk faktörleri vardır. Bunlar, obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, hareketsizlik ve sigara içmeyi içerir.

Kontrol edilmeden bırakılırsa, bu risk faktörleri kalp hastalığına yakalanma şansınızı büyük ölçüde artırabilir. Riski azaltmanın en iyi yolu, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi kişisel sağlık hedeflerini geliştirmektir. Ayrıca, ilacın sizin için uygun bir seçenek olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

İnme

Kötü yönetilen diyabet felç riskine yol açabilir. Diyabetle yaşayan biri olarak, inmenin uyarı işaretlerine kendinizi alıştırmalısınız. Bunlar şunları içerir:

 • Vücudunuzun bir tarafında uyuşma
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Konuşma zorluğu
 • Görüş problemleri

Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, derhal doktorunuza başvurun.

Böbrek Hastalığı

Böbrek hastalığı, diyabetinizi düzgün bir şekilde yönetmemenizden kaynaklanan başka bir komplikasyondur. Kan glikoz seviyeleriniz çok yüksekse, böbrekleriniz kanınızı süzmek için mücadele edebilir ve vücudunuzun önemli proteinleri kaybetmesine neden olabilir.

Böbrek hastalığının semptomları arasında sıvı birikmesi, güçsüzlük, mide bulantısı, uyku kaybı ve sıkışma yer alır. Ancak, bu belirtiler tipik olarak böbrek fonksiyonu neredeyse yok olana kadar ortaya çıkmadığı için, böbrek hastalığının saptanması genellikle zordur. Diyabetiniz varsa, düzenli aralıklarla böbrek ile ilgili problemleri test etmek için doktorunuzu görmeniz önemlidir.

Yüksek Tansiyon

Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon, diyabetli kişilerde en yaygın sağlık komplikasyonlarından biridir ve yüzde 20 ile 60 arasında bir etki gösterir. Tedavi edilmezse, yüksek tansiyon kalp krizi, inme, görme sorunları ve böbrek hastalığı riskinizi artırır.

Diyabetle yaşıyorsanız, muhtemelen her muayenede kontrol edildiği için kan basıncınızın farkındasınız demektir. Kan basıncınızı düşürmenin en iyi yolu, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı seçimleridir. Sodyum alımını azaltmak, tam tahıllı besinler tüketmek, tütün ve alkolden kaçınmak için elinizden geleni yapın.

Göz Hasarı

Diyabetli insanların, glokom ve katarakt gibi göz problemleri geliştirme şansı daha yüksektir. Kötü yönetilen şeker hastalığı, diyabet retinopati sorununa yol açabilir. Bu durum, yüksek kan şekeri seviyelerinin retinanızdaki kan damarlarına zarar verdiği bir durumdur. Tedavi edilmezse, en şiddetli formunda retinopati tam görme kaybına neden olabilir.

Ayak Problemleri

Diyabetik ayak problemlerinin çoğu, bazen nöropati olarak adlandırılan sinir hasarından kaynaklanır. Nöropati ayakta karıncalanma, yanma, batma gibi sorunlara neden olabilir.

Aynı zamanda ayaklarınızın ve ayak parmaklarınızın şeklini değiştirerek özel ayakkabı veya tabanlık gerektirir.

Nöropati ayrıca, ağrıya, sıcağa ve soğuğa benzer hisleri hissetme yeteneğinizi azaltarak enfeksiyona yol açabilecek yaralanma riskini arttırır.

[attention type=green]
Ayak problemlerinizi azaltmanın en iyi yolu, düzenli egzersiz yapmak ve rahat ayakkabılar giymektir. Sigara içiyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bırakın.
[/attention]
Yukarıda açıklanan belirtilerden herhangi birini yaşadığınıza inanıyorsanız, hemen doktorunuza başvurun. Bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren uyarıları dikkate almamak, iyileşmeyi ciddi şekilde etkileyebilir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: //www.aktuelbilgiler.com/diyabetin-6-komplikasyonu/

Tip 1 ve 2 diabetes mellitus komplikasyonları, nedenleri ve önlenmesi

Diyabette Komplikasyonlar

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Diabetes mellitus, hızlı komplikasyonların gelişmesiyle hayatı tehdit eden hastalıklardan biridir. Hastalık, vücudun çeşitli organlarını ve sistemlerini etkileyen olası sonuçların büyük bir listesi ile ayırt edilir.

Teşhisi onayladıktan sonra, hasta yeni güç ve davranışsal alışkanlıklar geliştirmekle yükümlüdür – tüm güçleri komplikasyonların önlenmesine yönlendirmek zorundadır.

Diyabet komplikasyonlarının nedenleri

Diyabet mellitus tip 1-2'de komplikasyonlar insülin eksikliği veya vücut hücreleriyle etkileşiminin ihlali nedeniyle gelişmektedir. Bu nedenle, birinci tip diyabette insülin eksikliği, bu hormonu üreten özel hücrelerin bağışıklık sistemi tarafından yabancı olarak tanınması gerçeğinden kaynaklanır – bunlara karşı antikorlar üreterek ölüme neden olur.

Bu tip şeker hastalığı otoimmün hastalıklarla ilgilidir. Tip 1 diyabet genetik yatkınlığa sahiptir. Mekanizma enfeksiyonları, stresi vb. Tetikleyebilir.

İkinci diyabet tipinde insülin mellitus doğru miktarda üretilebilir, ancak vücudun hücreleri buna duyarsız hale gelir. Genellikle bu fenomen, adipoz doku insüline yanıt vermediğinden obezitede gözlenir.

[attention type=green]
Pankreas bir yükle çalışmak zorunda ve daha fazla insülin üretiyor. Bir noktada, telafi edici mekanizmaları tükenmekte ve insülin üretimi azalmaktadır.
[/attention]

İnsülinin işlevi, bir enerji maddesi olarak kullanılmak üzere vücut hücrelerine glukoz iletmektir. Kullanılmayan hücreler glikoz, kanda dolaşır, idrarla atılır. Hücreler enerji eksikliğinden acı çekmeye başlar, metabolik işlemler bozulur.

Tip 1 diyabet komplikasyonları

Tip 1 diyabet komplikasyonları , akut bir seyir izler ve çok hızlı gelişir. Çoğu durumda, diyabetik doktorun yardımına ihtiyaç duyar.

1. Ketoasidoz – insülin seviyeleri düştüğünde, kanda keton cisimleri ve fazla miktarda bulunur. İnsülin eksikliği zamanla doldurulmazsa, ketoasidotik koma kısa sürede gelişebilir.

2. Hiperosmolar koma. Gelişiminin nedeni kan şekeri artışıdır. Hücreler su kaybeder, dehidrasyon olur ve tedavinin yokluğunda ölüm oluşabilir.

3. Hipoglisemik koma. Doktor tarafından seçilenlere göre daha yüksek dozlarda hatalı bir insülin uygulaması durumunda ortaya çıkar. Beynin glikoz eksikliğini tolere etmesi zordur, bu nedenle, seviyedeki keskin bir düşüşle beynin normal çalışması bozulur.

Bu, bulutlanmaya veya tamamen bilinç kaybına ve daha sonra kime sebep olur.

Çocuklarda diyabet komplikasyonları yüksek mortaliteleri için tehlidir ve ketoasidotik ve hipoglisemik koma olarak kendini gösterir.

Geç formlar tip 2 hastalığı olanlara benzer – yavaş ama ilerleyen bir seyri var.

Tip 2 diyabet komplikasyonları

Diyabetik ayak sendromu gelişme riski

Tip 2 diyabet ile, uzun yıllar boyunca hastalık farkedilmeden gidebilir. Genellikle hastalık, beklenmedik bir şekilde, başka bir nedenden dolayı test sırasında veya sadece komplikasyonların tespiti sırasında tespit edilir.

 1. Hiperosmolar koma.
 2. Hipoglisemik koma biraz daha az sıklıkla görülür.
 3. Göz hasarı. Bu durumda, lens ve retina muzdarip. Bu, katarakt, kanama ve retina dekolmanı gelişimi ile kendini gösterir ve bu durum görme kaybına veya tamamen kaybına neden olur.
 4. Böbrek hasarı – kademeli olarak işlev kaybı. Protein yeniden emilimi bozulur ve idrarda belirir. Yıllar geçtikçe, skar böbreklerde yetişir, böbrek dokusunu giderir.
 5. Vasküler komplikasyonlar büyük ve küçük kalibreli damarların duvarlarındaki patolojik değişikliklerdir. Artan kırılganlık, kanama, tromboz ve ateroskleroz gelişimi ile tezahür etti. Diyabetik kalp krizi ve felç ölümün ana nedenidir.
 6. Nöropati – sinir dokusunda değişiklikler. Bir hassasiyet ihlali ile bildirilen, sinir lifleri boyunca ağrı.
 7. Beyin kısmında diyabetik ensefalopati saptandı. Depresyon şeklinde tezahür etti, olaylara yeterince cevap verememe vs.

Diyabetin geç komplikasyonları

Retina dekolmanı

Geç komplikasyonlar, hastalığın başlamasından birkaç yıl sonra gelişen klinik bulgular ile kastedilmektedir. Bu tür komplikasyonlar, ne yazık ki, er ya da geç, sahip oldukları diyabetin türü ne olursa olsun, hemen hemen tüm hastalarda kendilerini gösterir.

Tip 2 diyabet ile çoğu insan, hastalıklarını ancak bu komplikasyonların gelişmesinden sonra öğrenir.

1. Anjiyopati. Damarlardaki değişiklikler kalp krizi, artmış basınç, felç ve tromboza neden olur.

2. Retinopati. Retinadaki kan dolaşımının bozulması, kopmasına ve körlüğün artmasına neden olabilir.

3. Nefropati. Hipertansiyona ve kronik böbrek yetmezliğine neden olur.

4. Polinöropati. Sinir liflerinde inflamatuar ve dejeneratif değişiklikler. Hassasiyet kaybı ve belirsiz bir doğadaki ağrının ortaya çıkmasını gerektirir.

5. Diyabetik ayak sendromu oluşumu. Diyabette sinir lifleri ve ekstremitelerin küçük damarlarının etkilenmesi nedeniyle ayaklar hassasiyetlerini yitirir ve kan dolaşımı bozulur. Diyabet hasarı hissetmeyebilir, sıcaklıklar düşebilir, bastığı ayakkabılar giyebilir vb.

[attention type=yellow]
Sonuç olarak, uzun süre iyileşmeyen hasar oluşur. Metabolik bozukluklar, zayıf kan dolaşımı nedeniyle, yaralar hızlı bir şekilde yenilenemez ve kanın artan “tatlılığı” mikroorganizmalar için en iyi besindir.
[/attention]

Enfeksiyona katılmak ayrıca iyileşmeyi de engeller. Kumaşlar tamamen ölebilir. İşlem, ayak parmaklarını veya tüm uzuvları kesmek zorunda olduğunuz noktaya gelir.

Diyabet komplikasyonlarının önlenmesi

Şeker hastaları endokrinolojistleri düzenli olarak ziyaret etmeli ve hedef organların durumunu izlemek için testleri geçmelidir.

 1. Kan şekeri – günlük.
 2. Göz doktoru – her altı ayda bir.
 3. İdrar tahlili – yılda en az 4 kez.
 4. EKG – kalpteki kalp ağrısı için.
 5. Kan basıncı – evde ilk yardım çantasında bir kan basıncı monitörünün bulunması ve basıncı her gün ölçmek arzu edilir. Özellikle de artış durumlarında olsaydı.
 6. Alt ekstremitelerde duyarlılık ihlali varsa, o zaman her 3 ayda bir nöropati varlığı ve ciddiyeti açısından incelenmesi gerekir.

Çoğu endokrinolog, diyabetin özel bir yaşam tarzı olduğuna inanır. Komplikasyonların önlenmesi özel bir diyet, düzenli insülin veya ilaç tedavisi ve günlük glikoz seviyelerinin izlenmesinde yatmaktadır.

Sadece bu kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmak, komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Obezitenin neden olduğu diyabetlerde kilo vermek yeterlidir ve şeker seviyeleri normale döner.

Источник: //tr.medic-attention.com/oslozhneniya-saharnogo-diabeta-1-i-2-tipa_default.htm

Neden Bazı Tip 1 Diyabet Komplikasyonları Önleyebilir – Haber – 2019

Diyabette Komplikasyonlar

Araştırmacılar Kan Şekeri Kontrolünden Daha Fazlasını Söyledi Bazı Hastalar İçin Çalışabilir

29 Mart 2011 – Diyabetle yıllarca yaşadıktan sonra, gözleri, kalbi, böbrekleri ve sinirleri etkileyen sorunlar dahil olmak üzere komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte, yeni bir çalışmaya göre, bazı tip 1 diyabet “gazileri”, bu diyabet komplikasyonlarının çoğundan veya çoğundan kaçmakta gibi görünmektedir.

Araştırmacı George L. King, baş bilim yetkilisi “Bu çalışma, tip 1 diyabetle çok uzun bir süre gidebilen ve korkunç komplikasyonlara maruz kalmayan çok sayıda insan olabileceğini açıkça gösteriyor ve belgeliyor” diyor. Joslin Diyabet Merkezi ve Harvard Tıp Okulu'nda tıp profesörü.

Çalışma Diyabet Bakımı'nda yayınlandı .

Ancak neden basit olmadığını açıklamak. King, “Bu çalışmada, serbest ya da neredeyse hiç komplikasyon olmaması kan dolaşımının kontrolü ile doğrudan ilişkili değildi.

Kan şekeri kontrolünün önemini indirmiyor. Komplikasyon riskini azalttığı gösterilmiştir. Ancak, onun çalışması, diğer mekanizmaların, bazılarında bulduğu komplikasyonlardan korunmayı açıklamaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Diyabet Komplikasyonlarından Korunma

King, 50 yıldır tip 1 diyabetle yaşadıktan sonra Joslin Diyabet Merkezi'nden madalya alan 351 sözde madalyayı inceledi. Tip 1 diyabette pankreas, kan şekerini kontrol etmek için yeterli insülin üretmez. Tip 2 diyabette vücut vücudun insüline normal tepki vermediği durumlarda yeterli insülin veya insülin direnci üretmeyebilir.

İnsülin, glukozu enerji için kullanıldığı hücrelere taşır.

Katılımcıların yaş ortalaması yaklaşık 68 idi. Tanı anında yaklaşık 11 idi.

King'in ekibi, retinopati, sinir problemleri veya nöropatiler, böbrek problemleri veya nefropatiler ve kardiyovasküler hastalık olarak bilinen göz sorunları da dahil olmak üzere yaygın komplikasyonlara baktı.

Onu buldular:

 • % 43'ünde gelişmiş diyabetik göz komplikasyonları yoktu.
 • % 87'si böbrek hastalığı içermiyordu.
 • % 39'unda sinir hastalığı yoktu.
 • % 52'sinde kardiyovasküler hastalık yoktu.

“Genel olarak, yaklaşık% 20'sinde göz, böbrek ya da sinir hastalığı yok” diye belirtiyor King, WebMD'ye.

Proteinlerin Rolü

Kralın ekibi, katılımcıların kan şekeri düzeylerini değerlendirdi. Ortalama olarak, kan şekeri seviyeleri iyi kontrol altındaydı. Son üç aydaki kan şekeri seviyelerinin bir yansıması olan ortalama hemoglobin A1c testi% 7.3 idi. Uzmanlar genellikle diyabetli hastaların A1c'yi% 7 veya daha düşük seviyede tutmasını tavsiye eder.

Ancak kan şekeri seviyeleri, düşük komplikasyon oranları ile korelasyon göstermedi.

Başka bir açıklama bulmak için araştırmacılar, gelişmiş glikasyon son ürünleri (AGE) olarak bilinen bir protein ailesini de değerlendirdiler. Bunlar yüksek kan şekeri seviyeleri ile artmaktadır.

[attention type=yellow]
Yüksek düzeyde iki özgül AGE'si olanlar, bir komplikasyona sahip olma ihtimalinin yedi katından fazladır.
[/attention]

Sonra bir sürpriz geldi, King diyor. Ölçülen bazı AGE'lerin diğer kombinasyonları ile insanlar aslında göz komplikasyonlarından korunmuştur.

Bazı AGE kombinasyonlarının inanıldığı kadar zehirli olmayabileceğini öne sürüyor, King diyor ve aslında koruyucu olabilir.

“Bazı AGE'ler farklı insanlarda farklı şekilde işlenebilir ve bu farklılıklar korumadan sorumlu olabilir” diyor.

İkinci görüş

Doğu Virginia Tıp Fakültesi Strelitz Diyabet Merkezi'nde araştırma direktörü ve nöroendokrin birimi doktoru Dr. Aaron Vinik, özgür ya da çoğunlukla komplikasyonsuz olan diyabetli hastalara '' charmed life '' diyor.

O, komplikasyonlardan kaçanların, bu AGE'lere karşı yıllar boyunca diğer açıklamaların yanı sıra iyi savunma mekanizmaları geliştirmiş olabileceğini tahmin etmektedir. Bu savunma mekanizmaları bir şekilde AGE'lerini daha az zehirli hale getiriyor.

Çalışmadaki diyabet gazileri, Vinik’in “gerçekten kendilerine baktıklarını” söylüyor. Diyabet bakımı konusunda teşhis konulduğunda daha az biliniyor, diyor. Doktorlar daha sonra kan şekerinin sıkı kontrolü hakkında konuşmuyorlardı.

[attention type=red]
Diyelim ki, komplikasyonlardan kaçan diyabetliler hakkında daha fazlasını öğrenmek, diyor, sonunda araştırmacıların komplikasyonlara eğilimli olanlara müdahale etmesine yardımcı olabilir.
[/attention]

King, şu ana kadar, komplikasyonları önlemek için ümit edenlerin, madalyaların kitabından bir sayfa alabileceğini söylüyor.

“Çoğu, haftada en az üç kez, 45 dakika veya daha fazla, oldukça titiz bir egzersiz yapıyor” diyor.

Onların tavrı olumlu, King WebMD'ye anlatıyor. Hastalıkları ve kontrol etme ihtiyacı konusunda inkar değiller.

Источник: //tr.thehealthylifestyleexpo.com/why-some-may-avoid-type-1-diabetes-complications-85642

Kötü Yönetilen Diyabetin 6 Komplikasyonu

Diyabette Komplikasyonlar
Diyabette Komplikasyonlar

Doğru yönetim ile diyabet hastalığı ile yaşamak mümkündür. Ancak kötü yönetilen bir diyabetin neden olduğu bazı komplikasyonlar da mevcuttur.

Bu durum uzun vadede başka hastalıkları tetikleyebilirken, yaşam kalitesini de düşürmektedir.

Diyabetin düzgün bir şekilde yönetilmemesinden kaynaklanan en önemli komplikasyonlardan bazılarını öğrenmeden önce diyabet nedir, diyabet çeşitleri ve diyabet belirtileri nelerdir onları özetlemek istiyoruz.

İlgili Haber

Diyabet Nedir?

Peki,şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet nedir? Diyabet, insülin üretimindeki veya işlevindeki bozukluklar nedeniyle vücutta kan şekeri (glukoz) seviyelerinin yükselmesine neden olan kronik metabolik hastalıkların yaygın grubudur. İnsülin, yemek yerken pankreas tarafından salınan bir hormondur. İnsülin şekerin kandan hücrelere gitmesine izin verir. Vücudun hücreleri insülini iyi kullanmıyorsa veya vücut insülin üretemiyorsa, şeker kanda birikmektedir.

Diyabet belirtileri arasında aşırı susama, açlık ve sık idrara çıkmak bulunmaktadır. Aynı zamanda yorgunluk, yavaş iyileşen yaralar veya kesikler ya da bulanık görüş de diyabet belirtisi sayılabilir.

Diyabet Çeşitleri Nelerdir?

Diyabet hastalığı birden fazla türde görülebilmektedir. Diyabet çeşitleri farklı semptomlar gösterir ve 4 şekilde görülür.

Tip 1 Diyabet

Bu tip diyabet, otoimmün bir hastalık olarak kategorize edilir ve vücudun bağışıklık sistemi, pankreastaki insülin üreten beta hücrelere saldırıp yok ettiğinde ortaya çıkar. Genetik veya çevresel tetikleyicilerden şüphelenilmesine rağmen, tip 1 diyabetin kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır.

İlgili Haber

Bu tip diyabet, sıklıkla yaşla birlikte yavaş yavaş gelişir ve vücutta insülin direnci ile karakterizedir. Henüz tam olarak anlaşılmayan nedenlerle, vücut hücreleri insülini etkili bir şekilde kullanmayı bırakmaktadır.

Bu direnç nedeniyle, vücudun yağ, karaciğer ve kas hücreleri, enerji için kullanılan glikozu alıp depolayamaz, glikoz kanda kalır. Hiperglisemi adı verilen anormal glukoz (kan şekeri) oluşumu vücut fonksiyonlarını bozar.

Tip 2 diyabet, çoğu zaman aşırı kilolu ve hareketsiz kişilerde görülmektedir. Aile öyküsü ve genetik, tip 2 diyabette önemli bir rol oynar.

Gestasyonel Diyabet

Gestasyonel diyabet hamilelik sırasında kan şekeri yükselmesi olarak tanımlanır. Kadınların yaklaşık yüzde üç ile sekizini etkilediği bilinmektedir. Tanı konmamış veya tedavi edilmemiş bu tip diyabet, bebek için solunum problemleri gibi sorunlara yol açabilir.

Tüm gebeler gebeliğin 24 ile 28. haftalarında gestasyonel diyabet için test edilir, çünkü bu problem genellikle gelişir.

Gestasyonel diyabet genellikle bebek doğduktan sonra düzelir, ancak istatistikler gestasyonel diyabetli kadınların beş ile 10 yıl içinde tip 2 diyabet geliştirme şanslarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Prediyabet (Gizli Şeker)

Her ne kadar prediyabet teknik olarak diyabet olmasa da, bazı uzmanlar, bu çeşit diyabetin tip 2 diyabetin ilk basamağı olduğunu düşünmektedir.

Gizli şeker söz konusu olduğunda kan şekeri seviyeleri yüksek, ancak diyabet teşhisi için yeterince yüksek değildir.

Prediyabet, sadece diyabet geliştirme riskini artırmaz, aynı zamanda kalp hastalığı ve inme riskini de artırır.

Diyabetin Neden Olduğu Komplikasyonlar

Diyabet komplikasyonları kötü yönetim sonucunda ortaya çıkabilmektedir ve şu şekilde sıralanabilir:

Kalp Hastalığı

Diyabetli bireylerin kalp hastalığından etkilenme olasılığı iki ile dört kat daha fazla olduğundan, diyabetli kişilerin dikkat etmesi gereken bir takım risk faktörleri vardır. Bunlar, obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, hareketsizlik ve sigara içmeyi içerir.

Kontrol edilmeden bırakılırsa, bu risk faktörleri kalp hastalığına yakalanma şansınızı büyük ölçüde artırabilir. Riski azaltmanın en iyi yolu, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi kişisel sağlık hedeflerini geliştirmektir. Ayrıca, ilacın sizin için uygun bir seçenek olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

İnme

Kötü yönetilen diyabet felç riskine yol açabilir. Diyabetle yaşayan biri olarak, inmenin uyarı işaretlerine kendinizi alıştırmalısınız. Bunlar şunları içerir:

 • Vücudunuzun bir tarafında uyuşma
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Konuşma zorluğu
 • Görüş problemleri

Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, derhal doktorunuza başvurun.

Böbrek Hastalığı

Böbrek hastalığı, diyabetinizi düzgün bir şekilde yönetmemenizden kaynaklanan başka bir komplikasyondur. Kan glikoz seviyeleriniz çok yüksekse, böbrekleriniz kanınızı süzmek için mücadele edebilir ve vücudunuzun önemli proteinleri kaybetmesine neden olabilir.

Böbrek hastalığının semptomları arasında sıvı birikmesi, güçsüzlük, mide bulantısı, uyku kaybı ve sıkışma yer alır. Ancak, bu belirtiler tipik olarak böbrek fonksiyonu neredeyse yok olana kadar ortaya çıkmadığı için, böbrek hastalığının saptanması genellikle zordur. Diyabetiniz varsa, düzenli aralıklarla böbrek ile ilgili problemleri test etmek için doktorunuzu görmeniz önemlidir.

Yüksek Tansiyon

Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon, diyabetli kişilerde en yaygın sağlık komplikasyonlarından biridir ve yüzde 20 ile 60 arasında bir etki gösterir. Tedavi edilmezse, yüksek tansiyon kalp krizi, inme, görme sorunları ve böbrek hastalığı riskinizi artırır.

Diyabetle yaşıyorsanız, muhtemelen her muayenede kontrol edildiği için kan basıncınızın farkındasınız demektir. Kan basıncınızı düşürmenin en iyi yolu, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı seçimleridir. Sodyum alımını azaltmak, tam tahıllı besinler tüketmek, tütün ve alkolden kaçınmak için elinizden geleni yapın.

Göz Hasarı

Diyabetli insanların, glokom ve katarakt gibi göz problemleri geliştirme şansı daha yüksektir. Kötü yönetilen şeker hastalığı, diyabet retinopati sorununa yol açabilir. Bu durum, yüksek kan şekeri seviyelerinin retinanızdaki kan damarlarına zarar verdiği bir durumdur. Tedavi edilmezse, en şiddetli formunda retinopati tam görme kaybına neden olabilir.

Ayak Problemleri

Diyabetik ayak problemlerinin çoğu, bazen nöropati olarak adlandırılan sinir hasarından kaynaklanır. Nöropati ayakta karıncalanma, yanma, batma gibi sorunlara neden olabilir.

Aynı zamanda ayaklarınızın ve ayak parmaklarınızın şeklini değiştirerek özel ayakkabı veya tabanlık gerektirir.

Nöropati ayrıca, ağrıya, sıcağa ve soğuğa benzer hisleri hissetme yeteneğinizi azaltarak enfeksiyona yol açabilecek yaralanma riskini arttırır.

[attention type=green]
Ayak problemlerinizi azaltmanın en iyi yolu, düzenli egzersiz yapmak ve rahat ayakkabılar giymektir. Sigara içiyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bırakın.
[/attention]
Yukarıda açıklanan belirtilerden herhangi birini yaşadığınıza inanıyorsanız, hemen doktorunuza başvurun. Bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren uyarıları dikkate almamak, iyileşmeyi ciddi şekilde etkileyebilir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: //www.aktuelbilgiler.com/diyabetin-6-komplikasyonu/

Tip 1 ve 2 diabetes mellitus komplikasyonları, nedenleri ve önlenmesi

Diyabette Komplikasyonlar

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Diabetes mellitus, hızlı komplikasyonların gelişmesiyle hayatı tehdit eden hastalıklardan biridir. Hastalık, vücudun çeşitli organlarını ve sistemlerini etkileyen olası sonuçların büyük bir listesi ile ayırt edilir.

Teşhisi onayladıktan sonra, hasta yeni güç ve davranışsal alışkanlıklar geliştirmekle yükümlüdür – tüm güçleri komplikasyonların önlenmesine yönlendirmek zorundadır.

Diyabet komplikasyonlarının nedenleri

Diyabet mellitus tip 1-2'de komplikasyonlar insülin eksikliği veya vücut hücreleriyle etkileşiminin ihlali nedeniyle gelişmektedir. Bu nedenle, birinci tip diyabette insülin eksikliği, bu hormonu üreten özel hücrelerin bağışıklık sistemi tarafından yabancı olarak tanınması gerçeğinden kaynaklanır – bunlara karşı antikorlar üreterek ölüme neden olur.

Bu tip şeker hastalığı otoimmün hastalıklarla ilgilidir. Tip 1 diyabet genetik yatkınlığa sahiptir. Mekanizma enfeksiyonları, stresi vb. Tetikleyebilir.

İkinci diyabet tipinde insülin mellitus doğru miktarda üretilebilir, ancak vücudun hücreleri buna duyarsız hale gelir. Genellikle bu fenomen, adipoz doku insüline yanıt vermediğinden obezitede gözlenir.

[attention type=green]
Pankreas bir yükle çalışmak zorunda ve daha fazla insülin üretiyor. Bir noktada, telafi edici mekanizmaları tükenmekte ve insülin üretimi azalmaktadır.
[/attention]

İnsülinin işlevi, bir enerji maddesi olarak kullanılmak üzere vücut hücrelerine glukoz iletmektir. Kullanılmayan hücreler glikoz, kanda dolaşır, idrarla atılır. Hücreler enerji eksikliğinden acı çekmeye başlar, metabolik işlemler bozulur.

Tip 1 diyabet komplikasyonları

Tip 1 diyabet komplikasyonları , akut bir seyir izler ve çok hızlı gelişir. Çoğu durumda, diyabetik doktorun yardımına ihtiyaç duyar.

1. Ketoasidoz – insülin seviyeleri düştüğünde, kanda keton cisimleri ve fazla miktarda bulunur. İnsülin eksikliği zamanla doldurulmazsa, ketoasidotik koma kısa sürede gelişebilir.

2. Hiperosmolar koma. Gelişiminin nedeni kan şekeri artışıdır. Hücreler su kaybeder, dehidrasyon olur ve tedavinin yokluğunda ölüm oluşabilir.

3. Hipoglisemik koma. Doktor tarafından seçilenlere göre daha yüksek dozlarda hatalı bir insülin uygulaması durumunda ortaya çıkar. Beynin glikoz eksikliğini tolere etmesi zordur, bu nedenle, seviyedeki keskin bir düşüşle beynin normal çalışması bozulur.

Bu, bulutlanmaya veya tamamen bilinç kaybına ve daha sonra kime sebep olur.

Çocuklarda diyabet komplikasyonları yüksek mortaliteleri için tehlidir ve ketoasidotik ve hipoglisemik koma olarak kendini gösterir.

Geç formlar tip 2 hastalığı olanlara benzer – yavaş ama ilerleyen bir seyri var.

Tip 2 diyabet komplikasyonları

Diyabetik ayak sendromu gelişme riski

Tip 2 diyabet ile, uzun yıllar boyunca hastalık farkedilmeden gidebilir. Genellikle hastalık, beklenmedik bir şekilde, başka bir nedenden dolayı test sırasında veya sadece komplikasyonların tespiti sırasında tespit edilir.

 1. Hiperosmolar koma.
 2. Hipoglisemik koma biraz daha az sıklıkla görülür.
 3. Göz hasarı. Bu durumda, lens ve retina muzdarip. Bu, katarakt, kanama ve retina dekolmanı gelişimi ile kendini gösterir ve bu durum görme kaybına veya tamamen kaybına neden olur.
 4. Böbrek hasarı – kademeli olarak işlev kaybı. Protein yeniden emilimi bozulur ve idrarda belirir. Yıllar geçtikçe, skar böbreklerde yetişir, böbrek dokusunu giderir.
 5. Vasküler komplikasyonlar büyük ve küçük kalibreli damarların duvarlarındaki patolojik değişikliklerdir. Artan kırılganlık, kanama, tromboz ve ateroskleroz gelişimi ile tezahür etti. Diyabetik kalp krizi ve felç ölümün ana nedenidir.
 6. Nöropati – sinir dokusunda değişiklikler. Bir hassasiyet ihlali ile bildirilen, sinir lifleri boyunca ağrı.
 7. Beyin kısmında diyabetik ensefalopati saptandı. Depresyon şeklinde tezahür etti, olaylara yeterince cevap verememe vs.

Diyabetin geç komplikasyonları

Retina dekolmanı

Geç komplikasyonlar, hastalığın başlamasından birkaç yıl sonra gelişen klinik bulgular ile kastedilmektedir. Bu tür komplikasyonlar, ne yazık ki, er ya da geç, sahip oldukları diyabetin türü ne olursa olsun, hemen hemen tüm hastalarda kendilerini gösterir.

Tip 2 diyabet ile çoğu insan, hastalıklarını ancak bu komplikasyonların gelişmesinden sonra öğrenir.

1. Anjiyopati. Damarlardaki değişiklikler kalp krizi, artmış basınç, felç ve tromboza neden olur.

2. Retinopati. Retinadaki kan dolaşımının bozulması, kopmasına ve körlüğün artmasına neden olabilir.

3. Nefropati. Hipertansiyona ve kronik böbrek yetmezliğine neden olur.

4. Polinöropati. Sinir liflerinde inflamatuar ve dejeneratif değişiklikler. Hassasiyet kaybı ve belirsiz bir doğadaki ağrının ortaya çıkmasını gerektirir.

5. Diyabetik ayak sendromu oluşumu. Diyabette sinir lifleri ve ekstremitelerin küçük damarlarının etkilenmesi nedeniyle ayaklar hassasiyetlerini yitirir ve kan dolaşımı bozulur. Diyabet hasarı hissetmeyebilir, sıcaklıklar düşebilir, bastığı ayakkabılar giyebilir vb.

[attention type=yellow]
Sonuç olarak, uzun süre iyileşmeyen hasar oluşur. Metabolik bozukluklar, zayıf kan dolaşımı nedeniyle, yaralar hızlı bir şekilde yenilenemez ve kanın artan “tatlılığı” mikroorganizmalar için en iyi besindir.
[/attention]

Enfeksiyona katılmak ayrıca iyileşmeyi de engeller. Kumaşlar tamamen ölebilir. İşlem, ayak parmaklarını veya tüm uzuvları kesmek zorunda olduğunuz noktaya gelir.

Diyabet komplikasyonlarının önlenmesi

Şeker hastaları endokrinolojistleri düzenli olarak ziyaret etmeli ve hedef organların durumunu izlemek için testleri geçmelidir.

 1. Kan şekeri – günlük.
 2. Göz doktoru – her altı ayda bir.
 3. İdrar tahlili – yılda en az 4 kez.
 4. EKG – kalpteki kalp ağrısı için.
 5. Kan basıncı – evde ilk yardım çantasında bir kan basıncı monitörünün bulunması ve basıncı her gün ölçmek arzu edilir. Özellikle de artış durumlarında olsaydı.
 6. Alt ekstremitelerde duyarlılık ihlali varsa, o zaman her 3 ayda bir nöropati varlığı ve ciddiyeti açısından incelenmesi gerekir.

Çoğu endokrinolog, diyabetin özel bir yaşam tarzı olduğuna inanır. Komplikasyonların önlenmesi özel bir diyet, düzenli insülin veya ilaç tedavisi ve günlük glikoz seviyelerinin izlenmesinde yatmaktadır.

Sadece bu kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmak, komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Obezitenin neden olduğu diyabetlerde kilo vermek yeterlidir ve şeker seviyeleri normale döner.

Источник: //tr.medic-attention.com/oslozhneniya-saharnogo-diabeta-1-i-2-tipa_default.htm

Neden Bazı Tip 1 Diyabet Komplikasyonları Önleyebilir – Haber – 2019

Diyabette Komplikasyonlar

Araştırmacılar Kan Şekeri Kontrolünden Daha Fazlasını Söyledi Bazı Hastalar İçin Çalışabilir

29 Mart 2011 – Diyabetle yıllarca yaşadıktan sonra, gözleri, kalbi, böbrekleri ve sinirleri etkileyen sorunlar dahil olmak üzere komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte, yeni bir çalışmaya göre, bazı tip 1 diyabet “gazileri”, bu diyabet komplikasyonlarının çoğundan veya çoğundan kaçmakta gibi görünmektedir.

Araştırmacı George L. King, baş bilim yetkilisi “Bu çalışma, tip 1 diyabetle çok uzun bir süre gidebilen ve korkunç komplikasyonlara maruz kalmayan çok sayıda insan olabileceğini açıkça gösteriyor ve belgeliyor” diyor. Joslin Diyabet Merkezi ve Harvard Tıp Okulu'nda tıp profesörü.

Çalışma Diyabet Bakımı'nda yayınlandı .

Ancak neden basit olmadığını açıklamak. King, “Bu çalışmada, serbest ya da neredeyse hiç komplikasyon olmaması kan dolaşımının kontrolü ile doğrudan ilişkili değildi.

Kan şekeri kontrolünün önemini indirmiyor. Komplikasyon riskini azalttığı gösterilmiştir. Ancak, onun çalışması, diğer mekanizmaların, bazılarında bulduğu komplikasyonlardan korunmayı açıklamaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Diyabet Komplikasyonlarından Korunma

King, 50 yıldır tip 1 diyabetle yaşadıktan sonra Joslin Diyabet Merkezi'nden madalya alan 351 sözde madalyayı inceledi. Tip 1 diyabette pankreas, kan şekerini kontrol etmek için yeterli insülin üretmez. Tip 2 diyabette vücut vücudun insüline normal tepki vermediği durumlarda yeterli insülin veya insülin direnci üretmeyebilir.

İnsülin, glukozu enerji için kullanıldığı hücrelere taşır.

Katılımcıların yaş ortalaması yaklaşık 68 idi. Tanı anında yaklaşık 11 idi.

King'in ekibi, retinopati, sinir problemleri veya nöropatiler, böbrek problemleri veya nefropatiler ve kardiyovasküler hastalık olarak bilinen göz sorunları da dahil olmak üzere yaygın komplikasyonlara baktı.

Onu buldular:

 • % 43'ünde gelişmiş diyabetik göz komplikasyonları yoktu.
 • % 87'si böbrek hastalığı içermiyordu.
 • % 39'unda sinir hastalığı yoktu.
 • % 52'sinde kardiyovasküler hastalık yoktu.

“Genel olarak, yaklaşık% 20'sinde göz, böbrek ya da sinir hastalığı yok” diye belirtiyor King, WebMD'ye.

Proteinlerin Rolü

Kralın ekibi, katılımcıların kan şekeri düzeylerini değerlendirdi. Ortalama olarak, kan şekeri seviyeleri iyi kontrol altındaydı. Son üç aydaki kan şekeri seviyelerinin bir yansıması olan ortalama hemoglobin A1c testi% 7.3 idi. Uzmanlar genellikle diyabetli hastaların A1c'yi% 7 veya daha düşük seviyede tutmasını tavsiye eder.

Ancak kan şekeri seviyeleri, düşük komplikasyon oranları ile korelasyon göstermedi.

Başka bir açıklama bulmak için araştırmacılar, gelişmiş glikasyon son ürünleri (AGE) olarak bilinen bir protein ailesini de değerlendirdiler. Bunlar yüksek kan şekeri seviyeleri ile artmaktadır.

[attention type=yellow]
Yüksek düzeyde iki özgül AGE'si olanlar, bir komplikasyona sahip olma ihtimalinin yedi katından fazladır.
[/attention]

Sonra bir sürpriz geldi, King diyor. Ölçülen bazı AGE'lerin diğer kombinasyonları ile insanlar aslında göz komplikasyonlarından korunmuştur.

Bazı AGE kombinasyonlarının inanıldığı kadar zehirli olmayabileceğini öne sürüyor, King diyor ve aslında koruyucu olabilir.

“Bazı AGE'ler farklı insanlarda farklı şekilde işlenebilir ve bu farklılıklar korumadan sorumlu olabilir” diyor.

İkinci görüş

Doğu Virginia Tıp Fakültesi Strelitz Diyabet Merkezi'nde araştırma direktörü ve nöroendokrin birimi doktoru Dr. Aaron Vinik, özgür ya da çoğunlukla komplikasyonsuz olan diyabetli hastalara '' charmed life '' diyor.

O, komplikasyonlardan kaçanların, bu AGE'lere karşı yıllar boyunca diğer açıklamaların yanı sıra iyi savunma mekanizmaları geliştirmiş olabileceğini tahmin etmektedir. Bu savunma mekanizmaları bir şekilde AGE'lerini daha az zehirli hale getiriyor.

Çalışmadaki diyabet gazileri, Vinik’in “gerçekten kendilerine baktıklarını” söylüyor. Diyabet bakımı konusunda teşhis konulduğunda daha az biliniyor, diyor. Doktorlar daha sonra kan şekerinin sıkı kontrolü hakkında konuşmuyorlardı.

[attention type=red]
Diyelim ki, komplikasyonlardan kaçan diyabetliler hakkında daha fazlasını öğrenmek, diyor, sonunda araştırmacıların komplikasyonlara eğilimli olanlara müdahale etmesine yardımcı olabilir.
[/attention]

King, şu ana kadar, komplikasyonları önlemek için ümit edenlerin, madalyaların kitabından bir sayfa alabileceğini söylüyor.

“Çoğu, haftada en az üç kez, 45 dakika veya daha fazla, oldukça titiz bir egzersiz yapıyor” diyor.

Onların tavrı olumlu, King WebMD'ye anlatıyor. Hastalıkları ve kontrol etme ihtiyacı konusunda inkar değiller.

Источник: //tr.thehealthylifestyleexpo.com/why-some-may-avoid-type-1-diabetes-complications-85642

Kötü Yönetilen Diyabetin 6 Komplikasyonu

Diyabette Komplikasyonlar
Diyabette Komplikasyonlar

Doğru yönetim ile diyabet hastalığı ile yaşamak mümkündür. Ancak kötü yönetilen bir diyabetin neden olduğu bazı komplikasyonlar da mevcuttur.

Bu durum uzun vadede başka hastalıkları tetikleyebilirken, yaşam kalitesini de düşürmektedir.

Diyabetin düzgün bir şekilde yönetilmemesinden kaynaklanan en önemli komplikasyonlardan bazılarını öğrenmeden önce diyabet nedir, diyabet çeşitleri ve diyabet belirtileri nelerdir onları özetlemek istiyoruz.

İlgili Haber

Diyabet Nedir?

Peki,şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet nedir? Diyabet, insülin üretimindeki veya işlevindeki bozukluklar nedeniyle vücutta kan şekeri (glukoz) seviyelerinin yükselmesine neden olan kronik metabolik hastalıkların yaygın grubudur. İnsülin, yemek yerken pankreas tarafından salınan bir hormondur. İnsülin şekerin kandan hücrelere gitmesine izin verir. Vücudun hücreleri insülini iyi kullanmıyorsa veya vücut insülin üretemiyorsa, şeker kanda birikmektedir.

Diyabet belirtileri arasında aşırı susama, açlık ve sık idrara çıkmak bulunmaktadır. Aynı zamanda yorgunluk, yavaş iyileşen yaralar veya kesikler ya da bulanık görüş de diyabet belirtisi sayılabilir.

Diyabet Çeşitleri Nelerdir?

Diyabet hastalığı birden fazla türde görülebilmektedir. Diyabet çeşitleri farklı semptomlar gösterir ve 4 şekilde görülür.

Tip 1 Diyabet

Bu tip diyabet, otoimmün bir hastalık olarak kategorize edilir ve vücudun bağışıklık sistemi, pankreastaki insülin üreten beta hücrelere saldırıp yok ettiğinde ortaya çıkar. Genetik veya çevresel tetikleyicilerden şüphelenilmesine rağmen, tip 1 diyabetin kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır.

İlgili Haber

Bu tip diyabet, sıklıkla yaşla birlikte yavaş yavaş gelişir ve vücutta insülin direnci ile karakterizedir. Henüz tam olarak anlaşılmayan nedenlerle, vücut hücreleri insülini etkili bir şekilde kullanmayı bırakmaktadır.

Bu direnç nedeniyle, vücudun yağ, karaciğer ve kas hücreleri, enerji için kullanılan glikozu alıp depolayamaz, glikoz kanda kalır. Hiperglisemi adı verilen anormal glukoz (kan şekeri) oluşumu vücut fonksiyonlarını bozar.

Tip 2 diyabet, çoğu zaman aşırı kilolu ve hareketsiz kişilerde görülmektedir. Aile öyküsü ve genetik, tip 2 diyabette önemli bir rol oynar.

Gestasyonel Diyabet

Gestasyonel diyabet hamilelik sırasında kan şekeri yükselmesi olarak tanımlanır. Kadınların yaklaşık yüzde üç ile sekizini etkilediği bilinmektedir. Tanı konmamış veya tedavi edilmemiş bu tip diyabet, bebek için solunum problemleri gibi sorunlara yol açabilir.

Tüm gebeler gebeliğin 24 ile 28. haftalarında gestasyonel diyabet için test edilir, çünkü bu problem genellikle gelişir.

Gestasyonel diyabet genellikle bebek doğduktan sonra düzelir, ancak istatistikler gestasyonel diyabetli kadınların beş ile 10 yıl içinde tip 2 diyabet geliştirme şanslarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Prediyabet (Gizli Şeker)

Her ne kadar prediyabet teknik olarak diyabet olmasa da, bazı uzmanlar, bu çeşit diyabetin tip 2 diyabetin ilk basamağı olduğunu düşünmektedir.

Gizli şeker söz konusu olduğunda kan şekeri seviyeleri yüksek, ancak diyabet teşhisi için yeterince yüksek değildir.

Prediyabet, sadece diyabet geliştirme riskini artırmaz, aynı zamanda kalp hastalığı ve inme riskini de artırır.

Diyabetin Neden Olduğu Komplikasyonlar

Diyabet komplikasyonları kötü yönetim sonucunda ortaya çıkabilmektedir ve şu şekilde sıralanabilir:

Kalp Hastalığı

Diyabetli bireylerin kalp hastalığından etkilenme olasılığı iki ile dört kat daha fazla olduğundan, diyabetli kişilerin dikkat etmesi gereken bir takım risk faktörleri vardır. Bunlar, obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, hareketsizlik ve sigara içmeyi içerir.

Kontrol edilmeden bırakılırsa, bu risk faktörleri kalp hastalığına yakalanma şansınızı büyük ölçüde artırabilir. Riski azaltmanın en iyi yolu, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi kişisel sağlık hedeflerini geliştirmektir. Ayrıca, ilacın sizin için uygun bir seçenek olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

İnme

Kötü yönetilen diyabet felç riskine yol açabilir. Diyabetle yaşayan biri olarak, inmenin uyarı işaretlerine kendinizi alıştırmalısınız. Bunlar şunları içerir:

 • Vücudunuzun bir tarafında uyuşma
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Konuşma zorluğu
 • Görüş problemleri

Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, derhal doktorunuza başvurun.

Böbrek Hastalığı

Böbrek hastalığı, diyabetinizi düzgün bir şekilde yönetmemenizden kaynaklanan başka bir komplikasyondur. Kan glikoz seviyeleriniz çok yüksekse, böbrekleriniz kanınızı süzmek için mücadele edebilir ve vücudunuzun önemli proteinleri kaybetmesine neden olabilir.

Böbrek hastalığının semptomları arasında sıvı birikmesi, güçsüzlük, mide bulantısı, uyku kaybı ve sıkışma yer alır. Ancak, bu belirtiler tipik olarak böbrek fonksiyonu neredeyse yok olana kadar ortaya çıkmadığı için, böbrek hastalığının saptanması genellikle zordur. Diyabetiniz varsa, düzenli aralıklarla böbrek ile ilgili problemleri test etmek için doktorunuzu görmeniz önemlidir.

Yüksek Tansiyon

Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon, diyabetli kişilerde en yaygın sağlık komplikasyonlarından biridir ve yüzde 20 ile 60 arasında bir etki gösterir. Tedavi edilmezse, yüksek tansiyon kalp krizi, inme, görme sorunları ve böbrek hastalığı riskinizi artırır.

Diyabetle yaşıyorsanız, muhtemelen her muayenede kontrol edildiği için kan basıncınızın farkındasınız demektir. Kan basıncınızı düşürmenin en iyi yolu, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı seçimleridir. Sodyum alımını azaltmak, tam tahıllı besinler tüketmek, tütün ve alkolden kaçınmak için elinizden geleni yapın.

Göz Hasarı

Diyabetli insanların, glokom ve katarakt gibi göz problemleri geliştirme şansı daha yüksektir. Kötü yönetilen şeker hastalığı, diyabet retinopati sorununa yol açabilir. Bu durum, yüksek kan şekeri seviyelerinin retinanızdaki kan damarlarına zarar verdiği bir durumdur. Tedavi edilmezse, en şiddetli formunda retinopati tam görme kaybına neden olabilir.

Ayak Problemleri

Diyabetik ayak problemlerinin çoğu, bazen nöropati olarak adlandırılan sinir hasarından kaynaklanır. Nöropati ayakta karıncalanma, yanma, batma gibi sorunlara neden olabilir.

Aynı zamanda ayaklarınızın ve ayak parmaklarınızın şeklini değiştirerek özel ayakkabı veya tabanlık gerektirir.

Nöropati ayrıca, ağrıya, sıcağa ve soğuğa benzer hisleri hissetme yeteneğinizi azaltarak enfeksiyona yol açabilecek yaralanma riskini arttırır.

[attention type=green]
Ayak problemlerinizi azaltmanın en iyi yolu, düzenli egzersiz yapmak ve rahat ayakkabılar giymektir. Sigara içiyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bırakın.
[/attention]
Yukarıda açıklanan belirtilerden herhangi birini yaşadığınıza inanıyorsanız, hemen doktorunuza başvurun. Bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren uyarıları dikkate almamak, iyileşmeyi ciddi şekilde etkileyebilir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: //www.aktuelbilgiler.com/diyabetin-6-komplikasyonu/

Tip 1 ve 2 diabetes mellitus komplikasyonları, nedenleri ve önlenmesi

Diyabette Komplikasyonlar

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Diabetes mellitus, hızlı komplikasyonların gelişmesiyle hayatı tehdit eden hastalıklardan biridir. Hastalık, vücudun çeşitli organlarını ve sistemlerini etkileyen olası sonuçların büyük bir listesi ile ayırt edilir.

Teşhisi onayladıktan sonra, hasta yeni güç ve davranışsal alışkanlıklar geliştirmekle yükümlüdür – tüm güçleri komplikasyonların önlenmesine yönlendirmek zorundadır.

Diyabet komplikasyonlarının nedenleri

Diyabet mellitus tip 1-2'de komplikasyonlar insülin eksikliği veya vücut hücreleriyle etkileşiminin ihlali nedeniyle gelişmektedir. Bu nedenle, birinci tip diyabette insülin eksikliği, bu hormonu üreten özel hücrelerin bağışıklık sistemi tarafından yabancı olarak tanınması gerçeğinden kaynaklanır – bunlara karşı antikorlar üreterek ölüme neden olur.

Bu tip şeker hastalığı otoimmün hastalıklarla ilgilidir. Tip 1 diyabet genetik yatkınlığa sahiptir. Mekanizma enfeksiyonları, stresi vb. Tetikleyebilir.

İkinci diyabet tipinde insülin mellitus doğru miktarda üretilebilir, ancak vücudun hücreleri buna duyarsız hale gelir. Genellikle bu fenomen, adipoz doku insüline yanıt vermediğinden obezitede gözlenir.

[attention type=green]
Pankreas bir yükle çalışmak zorunda ve daha fazla insülin üretiyor. Bir noktada, telafi edici mekanizmaları tükenmekte ve insülin üretimi azalmaktadır.
[/attention]

İnsülinin işlevi, bir enerji maddesi olarak kullanılmak üzere vücut hücrelerine glukoz iletmektir. Kullanılmayan hücreler glikoz, kanda dolaşır, idrarla atılır. Hücreler enerji eksikliğinden acı çekmeye başlar, metabolik işlemler bozulur.

Tip 1 diyabet komplikasyonları

Tip 1 diyabet komplikasyonları , akut bir seyir izler ve çok hızlı gelişir. Çoğu durumda, diyabetik doktorun yardımına ihtiyaç duyar.

1. Ketoasidoz – insülin seviyeleri düştüğünde, kanda keton cisimleri ve fazla miktarda bulunur. İnsülin eksikliği zamanla doldurulmazsa, ketoasidotik koma kısa sürede gelişebilir.

2. Hiperosmolar koma. Gelişiminin nedeni kan şekeri artışıdır. Hücreler su kaybeder, dehidrasyon olur ve tedavinin yokluğunda ölüm oluşabilir.

3. Hipoglisemik koma. Doktor tarafından seçilenlere göre daha yüksek dozlarda hatalı bir insülin uygulaması durumunda ortaya çıkar. Beynin glikoz eksikliğini tolere etmesi zordur, bu nedenle, seviyedeki keskin bir düşüşle beynin normal çalışması bozulur.

Bu, bulutlanmaya veya tamamen bilinç kaybına ve daha sonra kime sebep olur.

Çocuklarda diyabet komplikasyonları yüksek mortaliteleri için tehlidir ve ketoasidotik ve hipoglisemik koma olarak kendini gösterir.

Geç formlar tip 2 hastalığı olanlara benzer – yavaş ama ilerleyen bir seyri var.

Tip 2 diyabet komplikasyonları

Diyabetik ayak sendromu gelişme riski

Tip 2 diyabet ile, uzun yıllar boyunca hastalık farkedilmeden gidebilir. Genellikle hastalık, beklenmedik bir şekilde, başka bir nedenden dolayı test sırasında veya sadece komplikasyonların tespiti sırasında tespit edilir.

 1. Hiperosmolar koma.
 2. Hipoglisemik koma biraz daha az sıklıkla görülür.
 3. Göz hasarı. Bu durumda, lens ve retina muzdarip. Bu, katarakt, kanama ve retina dekolmanı gelişimi ile kendini gösterir ve bu durum görme kaybına veya tamamen kaybına neden olur.
 4. Böbrek hasarı – kademeli olarak işlev kaybı. Protein yeniden emilimi bozulur ve idrarda belirir. Yıllar geçtikçe, skar böbreklerde yetişir, böbrek dokusunu giderir.
 5. Vasküler komplikasyonlar büyük ve küçük kalibreli damarların duvarlarındaki patolojik değişikliklerdir. Artan kırılganlık, kanama, tromboz ve ateroskleroz gelişimi ile tezahür etti. Diyabetik kalp krizi ve felç ölümün ana nedenidir.
 6. Nöropati – sinir dokusunda değişiklikler. Bir hassasiyet ihlali ile bildirilen, sinir lifleri boyunca ağrı.
 7. Beyin kısmında diyabetik ensefalopati saptandı. Depresyon şeklinde tezahür etti, olaylara yeterince cevap verememe vs.

Diyabetin geç komplikasyonları

Retina dekolmanı

Geç komplikasyonlar, hastalığın başlamasından birkaç yıl sonra gelişen klinik bulgular ile kastedilmektedir. Bu tür komplikasyonlar, ne yazık ki, er ya da geç, sahip oldukları diyabetin türü ne olursa olsun, hemen hemen tüm hastalarda kendilerini gösterir.

Tip 2 diyabet ile çoğu insan, hastalıklarını ancak bu komplikasyonların gelişmesinden sonra öğrenir.

1. Anjiyopati. Damarlardaki değişiklikler kalp krizi, artmış basınç, felç ve tromboza neden olur.

2. Retinopati. Retinadaki kan dolaşımının bozulması, kopmasına ve körlüğün artmasına neden olabilir.

3. Nefropati. Hipertansiyona ve kronik böbrek yetmezliğine neden olur.

4. Polinöropati. Sinir liflerinde inflamatuar ve dejeneratif değişiklikler. Hassasiyet kaybı ve belirsiz bir doğadaki ağrının ortaya çıkmasını gerektirir.

5. Diyabetik ayak sendromu oluşumu. Diyabette sinir lifleri ve ekstremitelerin küçük damarlarının etkilenmesi nedeniyle ayaklar hassasiyetlerini yitirir ve kan dolaşımı bozulur. Diyabet hasarı hissetmeyebilir, sıcaklıklar düşebilir, bastığı ayakkabılar giyebilir vb.

[attention type=yellow]
Sonuç olarak, uzun süre iyileşmeyen hasar oluşur. Metabolik bozukluklar, zayıf kan dolaşımı nedeniyle, yaralar hızlı bir şekilde yenilenemez ve kanın artan “tatlılığı” mikroorganizmalar için en iyi besindir.
[/attention]

Enfeksiyona katılmak ayrıca iyileşmeyi de engeller. Kumaşlar tamamen ölebilir. İşlem, ayak parmaklarını veya tüm uzuvları kesmek zorunda olduğunuz noktaya gelir.

Diyabet komplikasyonlarının önlenmesi

Şeker hastaları endokrinolojistleri düzenli olarak ziyaret etmeli ve hedef organların durumunu izlemek için testleri geçmelidir.

 1. Kan şekeri – günlük.
 2. Göz doktoru – her altı ayda bir.
 3. İdrar tahlili – yılda en az 4 kez.
 4. EKG – kalpteki kalp ağrısı için.
 5. Kan basıncı – evde ilk yardım çantasında bir kan basıncı monitörünün bulunması ve basıncı her gün ölçmek arzu edilir. Özellikle de artış durumlarında olsaydı.
 6. Alt ekstremitelerde duyarlılık ihlali varsa, o zaman her 3 ayda bir nöropati varlığı ve ciddiyeti açısından incelenmesi gerekir.

Çoğu endokrinolog, diyabetin özel bir yaşam tarzı olduğuna inanır. Komplikasyonların önlenmesi özel bir diyet, düzenli insülin veya ilaç tedavisi ve günlük glikoz seviyelerinin izlenmesinde yatmaktadır.

Sadece bu kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmak, komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Obezitenin neden olduğu diyabetlerde kilo vermek yeterlidir ve şeker seviyeleri normale döner.

Источник: //tr.medic-attention.com/oslozhneniya-saharnogo-diabeta-1-i-2-tipa_default.htm

Neden Bazı Tip 1 Diyabet Komplikasyonları Önleyebilir – Haber – 2019

Diyabette Komplikasyonlar

Araştırmacılar Kan Şekeri Kontrolünden Daha Fazlasını Söyledi Bazı Hastalar İçin Çalışabilir

29 Mart 2011 – Diyabetle yıllarca yaşadıktan sonra, gözleri, kalbi, böbrekleri ve sinirleri etkileyen sorunlar dahil olmak üzere komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte, yeni bir çalışmaya göre, bazı tip 1 diyabet “gazileri”, bu diyabet komplikasyonlarının çoğundan veya çoğundan kaçmakta gibi görünmektedir.

Araştırmacı George L. King, baş bilim yetkilisi “Bu çalışma, tip 1 diyabetle çok uzun bir süre gidebilen ve korkunç komplikasyonlara maruz kalmayan çok sayıda insan olabileceğini açıkça gösteriyor ve belgeliyor” diyor. Joslin Diyabet Merkezi ve Harvard Tıp Okulu'nda tıp profesörü.

Çalışma Diyabet Bakımı'nda yayınlandı .

Ancak neden basit olmadığını açıklamak. King, “Bu çalışmada, serbest ya da neredeyse hiç komplikasyon olmaması kan dolaşımının kontrolü ile doğrudan ilişkili değildi.

Kan şekeri kontrolünün önemini indirmiyor. Komplikasyon riskini azalttığı gösterilmiştir. Ancak, onun çalışması, diğer mekanizmaların, bazılarında bulduğu komplikasyonlardan korunmayı açıklamaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Diyabet Komplikasyonlarından Korunma

King, 50 yıldır tip 1 diyabetle yaşadıktan sonra Joslin Diyabet Merkezi'nden madalya alan 351 sözde madalyayı inceledi. Tip 1 diyabette pankreas, kan şekerini kontrol etmek için yeterli insülin üretmez. Tip 2 diyabette vücut vücudun insüline normal tepki vermediği durumlarda yeterli insülin veya insülin direnci üretmeyebilir.

İnsülin, glukozu enerji için kullanıldığı hücrelere taşır.

Katılımcıların yaş ortalaması yaklaşık 68 idi. Tanı anında yaklaşık 11 idi.

King'in ekibi, retinopati, sinir problemleri veya nöropatiler, böbrek problemleri veya nefropatiler ve kardiyovasküler hastalık olarak bilinen göz sorunları da dahil olmak üzere yaygın komplikasyonlara baktı.

Onu buldular:

 • % 43'ünde gelişmiş diyabetik göz komplikasyonları yoktu.
 • % 87'si böbrek hastalığı içermiyordu.
 • % 39'unda sinir hastalığı yoktu.
 • % 52'sinde kardiyovasküler hastalık yoktu.

“Genel olarak, yaklaşık% 20'sinde göz, böbrek ya da sinir hastalığı yok” diye belirtiyor King, WebMD'ye.

Proteinlerin Rolü

Kralın ekibi, katılımcıların kan şekeri düzeylerini değerlendirdi. Ortalama olarak, kan şekeri seviyeleri iyi kontrol altındaydı. Son üç aydaki kan şekeri seviyelerinin bir yansıması olan ortalama hemoglobin A1c testi% 7.3 idi. Uzmanlar genellikle diyabetli hastaların A1c'yi% 7 veya daha düşük seviyede tutmasını tavsiye eder.

Ancak kan şekeri seviyeleri, düşük komplikasyon oranları ile korelasyon göstermedi.

Başka bir açıklama bulmak için araştırmacılar, gelişmiş glikasyon son ürünleri (AGE) olarak bilinen bir protein ailesini de değerlendirdiler. Bunlar yüksek kan şekeri seviyeleri ile artmaktadır.

[attention type=yellow]
Yüksek düzeyde iki özgül AGE'si olanlar, bir komplikasyona sahip olma ihtimalinin yedi katından fazladır.
[/attention]

Sonra bir sürpriz geldi, King diyor. Ölçülen bazı AGE'lerin diğer kombinasyonları ile insanlar aslında göz komplikasyonlarından korunmuştur.

Bazı AGE kombinasyonlarının inanıldığı kadar zehirli olmayabileceğini öne sürüyor, King diyor ve aslında koruyucu olabilir.

“Bazı AGE'ler farklı insanlarda farklı şekilde işlenebilir ve bu farklılıklar korumadan sorumlu olabilir” diyor.

İkinci görüş

Doğu Virginia Tıp Fakültesi Strelitz Diyabet Merkezi'nde araştırma direktörü ve nöroendokrin birimi doktoru Dr. Aaron Vinik, özgür ya da çoğunlukla komplikasyonsuz olan diyabetli hastalara '' charmed life '' diyor.

O, komplikasyonlardan kaçanların, bu AGE'lere karşı yıllar boyunca diğer açıklamaların yanı sıra iyi savunma mekanizmaları geliştirmiş olabileceğini tahmin etmektedir. Bu savunma mekanizmaları bir şekilde AGE'lerini daha az zehirli hale getiriyor.

Çalışmadaki diyabet gazileri, Vinik’in “gerçekten kendilerine baktıklarını” söylüyor. Diyabet bakımı konusunda teşhis konulduğunda daha az biliniyor, diyor. Doktorlar daha sonra kan şekerinin sıkı kontrolü hakkında konuşmuyorlardı.

[attention type=red]
Diyelim ki, komplikasyonlardan kaçan diyabetliler hakkında daha fazlasını öğrenmek, diyor, sonunda araştırmacıların komplikasyonlara eğilimli olanlara müdahale etmesine yardımcı olabilir.
[/attention]

King, şu ana kadar, komplikasyonları önlemek için ümit edenlerin, madalyaların kitabından bir sayfa alabileceğini söylüyor.

“Çoğu, haftada en az üç kez, 45 dakika veya daha fazla, oldukça titiz bir egzersiz yapıyor” diyor.

Onların tavrı olumlu, King WebMD'ye anlatıyor. Hastalıkları ve kontrol etme ihtiyacı konusunda inkar değiller.

Источник: //tr.thehealthylifestyleexpo.com/why-some-may-avoid-type-1-diabetes-complications-85642

Источник: //tr.lifehealthdoctor.com/diabetes-complications-20157

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.