Diyabette Reflü, İshal, Kabızlık, Dışkı Kaçırma

içerik

Dışkı Kaçırma sebepleri nelerdir?

Diyabette Reflü, İshal, Kabızlık, Dışkı Kaçırma

Dışkı kaçırma veya tıp dilinde “Fekal inkontinans” olarak bilinen hastalık istem dışı ve zamansız dışkılama anlamına gelir.

Bu rahatsızlık toplumda yaygın olduğu gibi çok farklı seviyelerde kendini gösterebilir. Yelpaze arada sırada çok kısa süreli istemsiz gaz çıkarma ile hemen hemen her gün hatta birden fazla istemsiz ve beklenmedik dışkı kaçırma arasında açılır.

Sebebi ne olursa olsun dışkı kaçırma durumu bazen ciddi bir şekilde utanç verici ve rahatsız edici olabilir.

Sakın bu durum sizi muayene olmaktan alıkoymasın çünkü dışkı kaçırmanın çok çeşitli tedavi yöntemleri vardır ve bu yöntemler sayesinde daha kaliteli bir yaşam sürdürmeniz mümkündür.

Bu hastalığın verdiği rahatsızlık toplumsal gelenek ve görenek standartlarına göre değişse de ileri evrelerdeki hastaları ciddi bir şekilde mustarip etmekte olup asosyal eğilimlere dahi yol açabilir.

Halk arasında hastalığı tarif eden çeşitli tabirler kullanılır dışkı tutamama, istemsiz dışkılama, büyük tuvalet kaçırma, abdest tutamama, büyük abdest bozma..,vb.

Dışkı Kaçırmanın Nedenleri

 • İshal (diyare). Yumuşak ve sulu dışkının makat bölgesinden çıkışı sert ve katı dışkıya göre daha kolaydır.
 • Kabızlık (konstipasyon). Uzun zaman devam eden kabızlık durumlarında makat bölgesinde (anorektal) sert ve katı dışkı kitlesi oluşur ve zamanla makat kaslarını aşırı bir şekilde gerdirerek bu kasların zayıflamasına ve güçsüzleşmesine neden olur. Böylelikle kalın barsağı daha üst kısımlarından gelen nisbeten sulu dışkı sert dışkı kitlesinin etrafından kayarak istemsiz bir şeklide dışarı çıkar. Ayrı kronik kabızlık bölgedeki sinir dokusuna hasar vererek de dışkı kaçırma olayına neden olabilir.
 • Kas ve Sinir Hasarı. Özellikle doğum esnasında ve epizyotomi sırasında oluşan kas ve sinir hasarından kaynaklanabilir. Şeker hastalığı (diyabet DM) ve multiple sekleroz MS hastalığı da sinir dokusuna zarar vererek fekal inkontinansa neden olabilir. Ayrıca omuriliği yaralanmaları ve anorektal bölgede yapılan cerrahi işlemler (örneğin hemoroid ameliyatı, anal fissür ve fistül ameliyatları, perianal abse ameliyatı) esnasında iyatrojenik anal halka kası (internal sfinkter) ve sinir yaralanmasına da neden olabilir.
 • Yaşlanma. Yaşın ilerlemesi ile birlikte makat bölgesindeki kasların atrofiye uğraması, şeker hastalığı, hareketsizlik ve barsak tembelliğine bağlı kabızlık durumları dışkı kaçırma olayına neden olabilir.
 • Depolama kapasitesinin azalması. Makat bölgesindeki kaslar gerilerek dışkı depolama durumuna olanak sağlar. Bu mekanizma anal sfinkter aktivitesi ile koordineli bir şekilde çalışır. Bazı durumlardı bu gerilme kapasitesi kaybolabilir örneğin kronik inflamatuar barsak hastalıkları (İBS), ışın tedavisine bağlı barsak iltihabı (radyasyonel kolit), anorektal kanser..vb.
 • Diğer. Rektumun dışarı doğru çıkması (rektal prolapsus) veya vajinaya doğru fıtıklaşması (rectosel)

Dışkı Kaçırmanın Belirtileri

Birçok yetişkin kişide özellikle ishal durumlarında ara ara geçici ve rahatsızlığa neden olmayan dışkı veya gaz kaçırma olabilir. Ancak bazı insanlarda tekrarlayan dışkı kaçırma durumu olur ve bu durumlarda:

 • barsak hareketlerini kontrol edemeyerek makattan istemsiz gaz veya dışkı çıkışları olur
 • zamanında tuvalete yetişmek mümkün olmayabilir

Bazı insanlarda, özellikle bebekler ve çocuklarda, bu durum rahatsızlık vermeyebilir ve zaman zaman bezin veya iç çamaşırların kirlenmesine neden olur ancak maalesef bazı yetişkinlerde tamamen hayal kırıcı bir duruma yol açabilir.

Dışkı kaçırma durumu diğer barsak sorunlarına eşlik edebilir örneğin ishal, kabızlık ve gaz ve şişkinlik.

Doktora Ne Zaman gitmeliyim?

siz veya çocuğunuzda tekrarlayan dışkı kaçırma olayı oluyorsa sizi daha fazla rahatsız etmeden doktora muayene olmanızda yarar vardır. Dışkı kaçırmanın tedavi şansı erken tanı ile orantılıdır. Erken teşhis ve erken tedavi ile daha başarılı ve tatmin edici sonuçları elde etmeniz mümkündür.

Dışkı Kaçırmanın Etkileri

 • insanların dışkılama kontrolünün olmayışı hayal kırıklığı, öfke ve depresyona yol açabilir. Bu duruma engel olmak için hastalar asosyal bir yaşam tarzı benimser.
 • Deri Tahrişi. Makat bölgesindeki deri çok hassastır ve sürekli dışkı ile temas ettiğinde bölgede tahrişe bağlı çeşitli ülserler ve abseler oluşabilir.

Tanı ve Tedavi

Dışkı kaçırma için en önemli tanı ilk aracı klinikte yapılan fiziki dijital makat muayenesidir. Hastalığın şiddetini belirlemek ve altta yatan patolojiyi belirlemek amacıyla birçok test mevcuttur örneğin MR, kolonoskopi, rektosigmoidoskopi, anasokopi, anal manometri, anal ultrason (3D Endoanal Ultrason), proktografi, Defekografi ve anal elektromiyografi.

Anal Manometri

Tanı sürecinde doktorunuz size bazı önemli sorular sorabilir o yüzden önceden hazırlıklı olmalısınız:

 • Belirtiler ne zaman başladı?
 • Belirtiler sürekli mi yoksa zaman zaman mı oluyor?
 • Belirtiler ne kadar ciddi?
 • Belirtileri önlemek için ne gibi bir faaliyette bulunuyorsunuz?
 • Belirtileri azaltmak veya önlemek için hangi yola başvuruyorsunuz?
 • Belirtiler hangi durumlarda artış gösteriyor?
 • diyabet, multipl skleroz veya kronik kabızlık gibi bir hastalığınız var mı?
 • İshal var mı?
 • Ülseratif kolit ya da Crohn hastalığı (İBS) teşhisi kondu?
 • Pelvik bölgeye hiç radyoterapi oldu mu?
 • Forseps kullanıldı veya doğum sırasında epizyotomi yapıldı mı?
 • Ayrıca üriner inkontinansınız var mı?

Dışkı kaçırma hastalığı nedenine göre tedavi edilir. Tedavi seçeneği Medikal ve Cerrahi olarak iki bölümden oluşur.

Medikal ve Palyatif Tedavisi

 • İlaçlar: Anti-diyare ilaçları, Laksatifler ve barsakların spontan hareketini azaltan ve düzenleyen bir takım ilaçlar.
 • Diyet: ishal ve kabızlık durumuna göre gıdalardaki sıvı ve lif oranına göre çeşitli diyetler düzenlenebilir. Örneğin kabızlık durumlarında bol sıvı içmek ve lif bakımından zengin gıdalar tüketmek tavsiye edilebilir.
 • Egzersiz ve diğer yöntemler: bu yöntemler deneyimli fizyoterapistler tarafından uygulanabilir.  yöntemlerin amacı anal kasların güçlendirilmesi ve dürtü bilincinin arttırılmasıdır. Örneğin biofeedback, Kegel egzersizleri, barsak eğitimi ve sakral sinir stimülasyonu.

Cerrahi Seçenek

Hastalığa neden olan kas veya sinir hasarını düzeltmek için cerrahi girişim gerekebilir.

 • Sfinkteroplasti: bu yöntemde makatın hasar gören halka kası (sfinkter) çevre dokulardan serbestleştirilir ve cerrahi süturlarla üst üste dikilir. Doku kaybının olduğu durumlarda kasların arasına yapay sentetik yama (mesh) yerleştirilebilir.
 • Rektal prolapsus, rektosel veya hemoroid hastalığın tedavisi.
 • Sfinkter onarım: uyluktan alınan bir kasla anal sfinkter tonusunun geri alınması.
 • Sfinkter değiştirme: makat bölgesinde manüel kontrol edilebilen yapay anal sfinkter yerleştirilir. Dışarıya yerleştirilen bir pompa aracılığı ile makat bölgesindeki sfinkter şişirilir ve dışkılama kontrolü yapılır.
 • Kolostomi: bu yöntem ileri durumlarda uygulanır. Kalın barsak kesilerek karnın ön duvarına ağızlaştırılı ve dikilir. Bölgeye yapışkan ve değiştirilebilir kolostomi torbaları yerleştirilir. Makat bölgesi tamamen dikilerek iptal edilir.

Dışkı Kaçırma Önlenebilir mi?

Nedenine bağlı olarak, dışkı kaçırma durumunu önlemek mümkündür. Bu eylemler size yardımcı olabilir:

 • Kabızlık durumunu kontrol edin. Egzersiz yapın. Kronik Kabızlığı azaltmak için daha yüksek lifli gıdalar tüketin ve bol sıvı için.
 • İshal durumunu kontrol edin.
 • Ikınmayın. Barsak hareketleri sırasında zorlanma anal sfinkter kaslarını zayıflatabilir ya da sinirleri hasarına yol açabilir.

Источник: //www.ertanbeyatli.com/diski-kacirma/

Dışkının Yapışkan Olması, Sümüksü Dışkılama Neden Olur Nasıl Geçer?

Diyabette Reflü, İshal, Kabızlık, Dışkı Kaçırma

Dışkınızda bazen renksiz yapışkan maddeler olabilir. Bunlar kalın bağırsaktaki mukus bezleri tarafından üretilmektedir. Bu üretilen mukusun asıl amacı ince bağırsak ile kalın bağırsak arasında geçişin kolaylaştırmaktır. Yapışkan yapısı sayesinde dışkının anüsten kolayca çıkışını sağlamaktadır.

Dışkıda az miktarda mukus bulunması olağan bir durum olup korkulmasına gerek yoktur. Normal şartlarda dışkıda az oranda mukus bulunmaktadır. Ancak bu mukus oranında artış fark ettiğinizde bir doktora danışmalısınız. (Özellikle düzenli olarak oluyorsa ve kanama veya bağırsak alışkanlıklarında bir değişiklik varsa)

Dışkıda yüksek miktarda mukus olması, iltihabi bağırsak sendromu, bağırsak enfeksiyonu, ülseratif kolit, Crohn hastalığı veya kabızlık gibi sindirimsel hastalıkların belirtisi olabilir. Makalemizin devamında dışkıda mukus oluşumunun yaygın nedenleri olduğu bilinen sağlık problemleri hakkında bilgi verilmiştir.

Kronik Kabızlık

Kabızlık kalın bağırsağı etkileyen çok yaygın görülen bir problemdir. Dışkının çıkmasında zorluk yaşama ile tanımlanmaktadır. Genellikle kişinin yeterli miktarda lif tüketmemesi, yeterince sıvı içmemesi veya yeterince egzersiz yapmaması ile bağlantılı olarak yaşanmaktadır. Bazı ilaçlar da kabızlığa neden olabilmektedir.

Crohn Hastalığı

Crohn hastalığı sindirim sistemine bağlı, sindirim kanalını etkileyen iltihabi bağırsak hastalıklarından biri olarak da bilinmektedir. Bu hastalığın bazı belirtileri; dışkıda görülen mukustur.

İltihabi Bağırsak Hastalığı

İltihabi bağırsak sendromu; karın ağrısı, şişkinlik ve tekrarlayan kabızlık veya ishal atakları belirtisi veren sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Genellikle bağırsakta anormal bir çalışmadan kaynaklanmaktır.

İltihabi bağırsak sendromunun en sık görülen belirtilerinden bazıları karın krampları veya ağrısı, ishal, kabızlık, şişkinlik, gaz, dışkıda mukus, mide bulantısı, baş ağrısı, depresyon ve yorgunluktur. İltihabi bağırsak sendromunun kesin nedenleri bilinmemekle birlikte sinirlilik, hayal kırıklığı veya öfke duygularının etkili olduğu bulunmuştur.

Çok fazla kahve içmek ve çiğ meyveler, turpgiller veya süt ürünleri tüketmek bu sorunu daha da kötüleştirebilir.

Kanser

Vücut kanserli hücrelerle (özellikle sindirim sisteminde) savaşırken, dışkıda mukus miktarı artışı mümkündür.

Basur

Basur, vücutta herhangi bir organ, doku veya hücreden kan kaybı olarak tanımlanmaktadır. Basurun belirgin işaretleri dışkıda mukus ve kan hemoroidleridir.

Ülseratif Kolit

Ülseratif kolit, bağırsaklarda oluşan yara sonucu yaşanan ağrılı bir hastalıktır. Sıklıkla mide ağrısı, kramp ve ishale neden olmaktadır.

Bakteriyel Enfeksiyon ve Bağırsak Tıkanıklığı

Salmonella, shigella ve yersinia gibi bağırsak mukoza zarını enfekte eden çeşitli bakteriyel enfeksiyon türleri vardır. Bu enfeksiyonlar, dışkıda aşırı mukus çıkışına neden olabilir.

Besin Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi durumunda dışkıda mukus ve kan görülebilir. Gıda zehirlenmesi de grip benzeri belirtilerle ilişkilidir.

Rektal Kanseri

Rektal kanserinde en sık görülen belirti dışkıda kandır ancak kan ile birlikte mukus da olabilir.

Kistik Fibroz

Akciğer, pankreas, karaciğer veya bağırsaklarda birikebilen kalın, yapışkan mukus ile sonuçlanan genetik bir bozukluktur.

Anal Çatlağı

Anal çatlağı probleminden muzdaripseniz, dışkıda mukus görme ihtimaliniz yüksektir. Bu gibi durumlarda, dışkıda kan da olabilir.

Dışkıda Mukus Bulunmasının Diğer Nedenleri Nelerdir?

Dışkıda mukus olmasının sindirim sistemi ile ilgili nedenleri:

 1. Anal yırtık, çatlaklar veya fistüller (organlar veya dokular arasındaki anormal delikler veya tüpler)
 2. Salmonella gıda zehirlenmesi, Campylobacter enfeksiyonu veya gezgin ishali gibi bakteriyel gastrointestinal enfeksiyon
 3. Sindirim sistemi kanseri
 4. Çölyak hastalığı (buğday ve diğer tahıllardan bağırsak hasarına neden olan glütene karşı şiddetli hassasiyet)
 5. Divertikülit (kolonda anormal kese iltihabı)
 6. Besin alerjileri (belirli gıdalara karşı alerjik reaksiyon)
 7. İltihabi bağırsak hastalığı (Crohn hastalığı ve ülseratif kolit dahil)
 8. İltihabi bağırsak sendromu  (bağırsak hasarına veya ciddi hastalığa neden olmayan sindirim rahatsızlığı)
 9. Bağırsak parazitleri
 10. Laktoz hassasiyeti (laktoz; süt ürünlerindeki şeker)
 11. Giardia enfeksiyonu gibi parazit enfeksiyonları
 12. Rektal ülserler
 13. Viral gastroenterit (sindirim sistemi viral enfeksiyonu, ayrıca mide grip veya bağırsak gribi olarak da bilinir)

Dışkıda Mukus Oluşumunun Yaşamı Tehdit Eden Sebepleri

 1. Bazı vakalarda dışkıda mukus olması acil bir durumda derhal değerlendirilmesi gereken ciddi veya yaşamı tehdit eden bir durumun belirtisi olabilir.

  Bu durumlar şunlardır:

 2. Bağırsak tıkanıklığı
 3. Kolon volvulus (kolon bükülmesi)
 4. İntussusepsiyon (bağırsakların iç içe geçmesi, kan akışını azaltabilir.

  Tıkanıklığa ve doku ölümüne neden olabilir)

Antibiyotikler

Dışkıda bakteri olduğu doktorunuz tarafından teşhis edildiğinde bu bakterilerden kurtulmak için doktorunuz belirli antibiyotikler verecektir.

Beslenme düzeni

Sağlıklı beslenme ve yiyecek gruplarını dengeleme, pozitif sindirimin desteklenmesine ve dışkıda mukusun en aza indirilmesine yardımcı olacaktır. Bu hususta yeterince su içmek, yağlı yiyeceklerden kaçınmak ve süt ürünlerini sınırlamak çok yardımcı olacaktır. Demir, kalsiyum ve D ve B12 vitaminleri gibi besin takviyelerinin alınması da faydalı olabilir.

Reçetesiz satılan ilaçlar

Tylenol (asetaminofen) veya Advil gibi nonsteroidal iltihap sökücü ilaçlar (NSAID'ler) belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir. Lif takviyeleri ya da laksatifler ayrıca sağlıklı bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olabilir.

İlaçlar ve tedavi

Eğer doktorunuz dışkıda mukus varlığının Crohn hastalığı veya diğer bağırsaklarla ilgili hastalıklardan kaynaklandığını teşhis ederse, bu hastalıklar ile ilgili ilaçlar reçete edecektir. Bazen anal çatlak ve rektal ülser için de ameliyat olunması gereklidir.

Su İçmek

Kolon temizliği ve dışkıda mukustan kurtulmak için yapabileceğiniz en iyi şey bol bol su içmektir. Günlük en az 10 ila 12 bardak su içmek şarttır. Düzenli su tüketimi vücuttaki zararlı toksinleri ve atıkları doğal bir şekilde temizler.

Yoğurt

Yoğurt içerisinde bulunan ‘’canlı kültürler’’ sayesinde dışkıda mukus için yaygın olarak kullanılmaktadır. Canlı kültürler, bağırsaklarda bir koruma tabakası oluşmasını sağlayan ve bakteriyel toksinleri vücuttan temizlemek için laktik asit üretmeye yardımcı olan faydalı bakterilerdir.

Источник: //www.mavikadin.com/diskinin-yapiskan-olmasi-sumuksu-diskilama-neden-olur-nasil-gecer

İshali En Çabuk Ne Geçirir, İshale Ne İyi Gelir

Diyabette Reflü, İshal, Kabızlık, Dışkı Kaçırma

ishali en çabuk ne geçirir, ishale ne iyi gelir

Polifaktöriyel bir semptom olan ishal hastalık olarak tanımlanmaz. Sulu dışkı, sık dışkılama ve dışkıda artış durumu ishal olarak kabul edilir. İshal olan kişilerin dışkısının en az %70 i sıvıdır ve günde 250 gr dan fazla dışkı yaparlar. Ağır seyreden ishallerde günde 13-14 lt su kaybedilir.

Günde üç defadan fazla sıvı dışkılanma Dünya Sağlık Örgütü tarafından ishal olarak tanımlanır. Dünya genelinde 5 yaş altı çocukların ölüm nedenleri arasında ishal ikinci sıradadır. Her yıl ortalama 1,5 milyon bebek ishal nedeni ile ölür. Özellikle 2 yaşından küçük çocuklarda ishal ölümcül olabilmektedir.

Bu nedenle ishal belirtileri görülen 2 yaşındaki çocuklar doktora götürülmelidir.

Günlük hayatı oldukça zorlaştıran ishal ile ilgili ishal nasıl geçer, ishal neden olur gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Kalın bağırsağın yeterince sıvı emmemesi ishale sebep olur.

Yemekler kalın bağırsağa ulaştığında sindirilmiştir ve sıvı durumdadır. Kalın bağırsak sıvının bir kısmını emerek kalan yemek kalıntılarını yarı katı bir halde bırakır.

Kalın bağırsağın farklı etkenlerden dolayı sıvıyı ememesi dışkının sulu atılmasına neden oluyor.

İshale en çok viral enfeksiyonlar ve bakteriyel toksinler neden olur. Bu sebeplerden ishal olan kişiler birkaç günde, en çok bir haftada iyileşirler. C vitamini ve magnezyumun tüketiminin fazla olması da ishal sebebi olabilir. Kötü beslenen ve hastalıklı kişilerde ishal yoğun su kaybı yaşanmasına sebep olur ve tedavi edilmediğinde ölümcül olabilir.

Viral enfeksiyonlar ve bakteriyel toksinler dışında ishale neden olan dizanteri, kolera, botulizm ve crohn gibi daha ciddi  hastalıklar da vardır. Apandisit patlamasında ishal sık görülen bir durumdur.

İshal Belirtileri

En çok görülen ishal belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Sulu dışkı
 • Acil tuvalete gitme hissi ve büyük abdesti tutmada zorlanma.
 • Normalin üzerinde dışkılama.
 • Susuzluk, bulantı ve kusma
 • Yüksek ateş
 • Halsizlik ve kendini güçsüz hissetme
 • Karın ağrısı ve gaz

İshal belirtileri ishalin şiddetine göre değişkenlik gösterir. İshalin şiddetine göre vücudun su  kaybı artacağından belirtileri de daha şiddetli olur.

Sürekli İshal Nedenleri

İshal genellikle birkaç günde geçer. Kaybedilen sıvının yerine yeni sıvı alınması da çoğu zaman ishalin tedavisi için yeterli olur. Uzun süren ve sık sık tekrarlayan ishallerde ise durum farklıdır. Böyle durumlarda doktora başvurulmalı. Uzun süren ve tekrarlayan ishaller ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

İshale Ne İyi Gelir

İshal olan kişiler bol yoğurt tüketmeli. Yoğurttaki faydalı bakteriler bağırsakları temizler hızlı iyileşmeye yardımcı olur.

Gül yaprakları, kestane yaprakları şeftali kaynatılıp içildiğinde yine ishale iyi gelecektir.

 İshale ne iyi gelir denildiğinde demli siyah çay, zencefil çayı, yeşil çay ve papatya çayı da unutulmamalı. İshale ne iyi gelir noktasında etkili yiyecekler:

 • Muz
 • Yağsız lapa pilav
 • Haşlanmış patates
 • Yoğurt
 • Elma ve havuç ile beslenmek ishale iyi gelir.

ishali ne geçirir

İshali Ne Geçirir

İshali ne geçirir noktasında acil çözüm olarak 2 tane muz ve sarı leblebi yemenizi tavsiye ederiz. Sarı leblebi ve muz ishale en hızlı etki eden yiyeceklerdir. Her ikisi de hem kolay bulunan, hem de ishali ne geçirir dendiğinde en hızlı çözüm olan yiyeceklerdir.

Ayrıca kolanın da ishali geçiren bir içecek olduğu birçok kişi tarafından söylenir. Ancak ishale çözüm arayanların muz, leblebi, lapa pilav, patates püresi gibi sağlıklı besinlere yönelmesi daha doğru bir tercih olacaktır. İshal olanlar bir başka önemli tavsiyemiz de vücudun sıvı kaybını dengelemek için bol bol su içmeleridir.

Özellikle ishal olan çocuklara sık sık su verilmesi hayati önem taşır.

Muz, sarı leblebi, yağsız lapa pilav, haşlanmış patates, elma ve havuç ishali çabuk geçiren yiyeceklerdir.

İshal Nasıl Geçer

İshal genellikle enfeksiyonlardan kaynaklanan bir durumdur. Enfeksiyon kaynaklı ishaller birkaç günde kendiliğinden geçer. Çocuklarda ishal 5-7 günde geçer. Nadiren 2 haftayı bulur. Yetişkinlerde ise iyileşme süresi 3-4 gündür. Nadiren 1 haftayı bulur.

İshal gündelik hayatta insanları zor durumda bırakır ve günlük aktiviteleri olumsuz etkiler. Bu nedenle  ishalin kendi kendine geçmesini beklemek yerine genellikle ishal nasıl geçer, isali ne geçirir sorusun cevap aranmaktadır.

Alınacak bazı tedbirler iyileşme sürecini hızlandırır ve ishal sürecinin daha rahat atlatılmasına yardımcı olur.

İki çay kaşığı türk kahvesine damlatılan 5-6 damla limon ile yapılan karışım fazla çiğnenmeden yendiğinde ishale karşı etkili bir kürdür. Bu karışımı günde 1-2 defa yiyebilirsiniz. Bazı bünyelerde 1 günde etki gösteren karışım, dirençli ishallerde 2-3 gün yenmesi gerekebilir.

İshal Tedavisi

Son derece rahatsız edici bir durum olan ishal zaman zaman ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Ciddi durumlara daha çok uzun süreli ishaller sebep olmaktadır. Bu nedenle ishal tedavisi oldukça önemlidir. İshal Tedavisinde aşağıdaki uygulamalar faydalı olur:

ishal nasıl geçer

 • İshal tedavisinde sıvı dengesi korunmalı. İshal vücudun su kaybetmesine neden olduğundan yeterli miktarda sıvı alınmalı.
 • Beslenme ishal tedavisinde oldukça önemli. Düzenli, sık ve küçük öğünler şeklinde yeme düzeni oluşturulmalı.
 • Sıvı kaybının fazla olduğu durumlarda damardan sıvı verilmesi gerekir.
 • Tuz veya şeker çözeltisi içilebilir.
 • Bakteri veya parazit kaynaklı ishallerde antibiyotik kullanımı gerekir. Antibiyotikler kulaktan dolma bilgilerle değil bir doktorun önerisi ile kullanılmalıdır.
 • Hastalığın yayılmaması için hijyen oldukça önemlidir.
 • Çinko desteği ishalin süresini ve miktarını azaltır.

İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal olan kişilerin baharatlı gıdalar, yağlı gıdalar, süt ürünleri, lif açısından zengin gıdalar, alkol,kola ve diğer kafeinli ürünler kullanmamalı. İshale iyi gelen yiyecekler e ise muz, pirinç, haşlanmış patates, sarımsak, zencefil, bal, kepek, keçi boynuzu, ekmek ve limon suyu sayılabilir. Bu gıdalardan:

 • Pirinç: Düşük lif içeren pirinç dışkının sertleşmesine iyileşme süresinin hızlanmasına yardımcı olur.
 • Muz: Muz sindirilmesi oldukça kolay ve hafif bir gıdadır. İshal sırasında kabedilen potasyum açısından oldukça zengindir. İshale iyi gelen yiyecekler arasında ilk sıralarda yer alır.
 • Elma Sirkesi: Elma sirkesi bağırsakların ve tüm sindirim sisteminin temizlenmesine yardımcı olur. Sirke içinde barındırdığı pektin ile dışkının sertleşmesine ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.

İshale iyi gelen yiyecekler dışında bir de ishal olanları tüketmemesi gereken yiyecekler oldukça önemlidir. İshal olan kişiler; şekerli ürünler, alkol, kafeinli içecekler ve yoğurt dışındaki süt ürünlerini tüketmemelidir. Bu yiyecek ve içecekler ishali tetikler.

İshal Diyet

İshale ne iyi gelir çözüm arayanlar için örnek bir ishal diyeti:

ishal diyeti

SABAH: Az şekerli açık çay. Az yağlı salamura beyaz peynir. Kepeksiz ekmek.

ARA ÖĞÜN: Tuzlu ayran. Kabuksuz elma veya şeftali.

ÖĞLE: Az yağlı yayla çorbası. Peynirli makarna. Haşlanmış patates. Kepeksiz ekmek. Kabuksuz elma veya şeftali.

ARA ÖĞÜN: Tuzlu ayran. Kabuksuz elma veya şeftali. Haşlanmış patates.

AKŞAM: Az yağlı ve etsiz patates yemeği. Az yağlı pirinç pilavı. Yoğurt. Kabuksuz elma veya şeftali.

YATMADAN ÖNCE: Yoğurt.

Источник: //saglikloji.com/en-cabuk-ishali-ne-gecirir-ishale-ne-iyi-gelir/

Reflü Belirtileri, Etkileri ve Dikkat Etmesi Gerekenler

Diyabette Reflü, İshal, Kabızlık, Dışkı Kaçırma

Reflü oluşması ile birlikte hastada komplikasyonlar gelişecektir. Hastanın yaşam tarzı değişikliği yapması sorunu ortadan kaldırır. Reflü hastalarının merak ettiği sorular ve cevapları.

Reflü Yan Etkileri

Reflü Belirtileri

Reflü insan hayatını olumsuz etkileyen, yaşam kalitesinin düşmesine neden olan bir hastalıktır. Hastaya reflü tanısı konulabilmesi için yediklerinin tekrardan ağza gelmesi, göğüs yanması, mide suyunun ağza gelmesi yeterli olacaktır.

Tanı konulmasından sonra hastanın yaşamında dikkat etmesi gerekenler bulunuyor.

Mide ve yemek borusu arasında bulunan mideye giren besinlerin tekrardan yemek borusuna kaçmasını engelleyecek kapakçığın gevşemesi durumunda reflünün zararları şunlardır:

 • Yemek borusunun daralması;
 • Ülser;
 • Barett özofagus;
 • Yemek borusunda iltihaplanma;
 • Yutkunma sorunları;
 • Dişlerde çürüme;
 • Yorgunluk;
 • Kanser.

Reflü genellikle tanı konulmasının ardından doktor tarafından söylenenleri uygulaması, ilaçları düzenli kullanması ve yaşam tarzında yapacak olduğu değişiklik sonucunda tekrarlamayacaktır.

İlerlemesi durumunda hastanın yaşam kalitesinde ciddi oranda düşme meydana gelecektir.

Reflü Belirtileri

Reflü Alerji Yapar Mı?

İnsanların çok sık tüketmekte oldukları çikolata ya da kafein tarzı içecekler reflü oluşumuna neden olur. Bunun sonucunda da alerjinin tetiklenmesi görülür.

Reflü Burun Tıkanıklığı Yapar Mı?

Reflü oluşumu sonucunda hastaların üst solunumları da etkilenecektir. Hastalık ilerlemesi durumunda burun tıkanıklığı sık sık ortaya çıkar.

Reflü Ateş Yapar Mı?

Oluşan reflünün üst solunum yolları da etkilemesi sonucunda boğaz ağrısı ve hastada hafif ateş meydana gelebilir.

Reflü Kilo Yapar Mı?

Reflü oluşması durumunda sindirimin tam olarak çalışması engellenecek olduğu için hastalarda beslenmesine dikkat etmeyip, diyet programına girmemeleri sonucunda kilo alırlar.

Reflü Terleme Yapar Mı?

Reflü göğüs ağrısı ve kalp krizine benzeyen belirtileri ortaya çıktığında hastanın yoğun olarak terlemesi görülür.

Reflü Şişkinlik Yapar Mı?

Sindirim problemi olacağı için hastada sıklıkla şişkinlik hissi ortaya çıkar.

Reflü Hastalığı Halsizlik Yapar Mı?

Hastalık ilerlemesi durumunda, hastanın sürekli olarak kendisini halsiz hissetmesi görülmektedir.

Reflü Astım Yapar Mı?

Mide içerisinde bulunan suyun ve yiyeceklerin geri kaçması sonucunda etkilenen nefes borusu ve akciğerler zaman hastalarda astım görülür.

Reflü Kabızlık Yapar Mı?

Özellikle sindirimi zor olan gıdalar tüketmesi sonucunda, oluşan sindirim sonuna bağlı olarak sık sık hastalarda kabızlık meydana gelir.

Reflü Ses Kısıklığı Yapar Mı?

Mide asidinin geri kaçması sonucunda boğaz ve ses telleri etkilenecek, ilerlemiş reflü hastalarında ses kısıklığı oluşacaktır.

Reflü İştahsızlık Yapar Mı?

Reflü hastalarında mide asidinin fazla salgılanması sonucunda iştahsızlık ortaya çıkar.

Reflü Geniz Akıntısı Yapar Mı?

Mide suyunun yemek borusu sonucunda boğazı etkileyecektir. Hastaların özellikle uzanması durumunda geniz akıntısı meydana gelir.

Reflü Bağırsak Gazı Yapar Mı?

Mideye giren gıdaların tam olarak sindirilmemesi sonucunda bağırsak gazı oluşur.

Antibiyotik Reflü Yapar Mı?

Reflü hastalığının nedenleri arasında tetrasiklin grubu içerisinde olan antibiyotiklerde bulunur.

Reflü İshal Yapar Mı?

Reflü hastalarının sindirime bağlı olarak sürekli kabızlık sorunu yaşama ihtimalleri vardır.

Reflü Ritim Bozukluğu Yapar Mı?

Hastalığın semptomları arasında mide sıvısının yemek borusundan kaçması sonucunda göğüs yanması ve ritim bozukluğu oluşumuna neden olur.

Reflü Uykusuzluk Yapar Mı?

Gece yemek tüketilmesi sonucunda ve ardından uzanan reflü hastasının yedikleri geri kaçacak olduğundan semptomları gelişecektir.

Reflü Hırıltı Yapar Mı?

Mide içerisinde oluşan besinlerin ya da mide suyunun yukarı kaçması sonucunda nefes borusu da etkilenecek ve hastalarda hırıltılı nefes alıp verme başlayacaktır.

Reflü Kanser Yapar Mı?

İlerlemesi durumunda mide ve yemek borusunda yaralar meydana gelmesi sonucunda, hasta dikkat etmemesi halinde kanser riski oluşur.

Reflü Kanama Yapar Mı?

Reflü ilerleyerek mide ve yemek borusunda yaralar oluşması sonucunda hastanın kusması esnasında kanama meydana gelebilir.

Stres Reflü Yapar Mı?

Reflü oluşmasında sadece hastanın beslenmesi ve yaşam tarzı neden olmayıp, hastanın sürekli olarak stresli durumlar yaşaması sonucunda da reflü meydana gelebilir.

Reflü Geğirme Yapar Mı?

Hastaların hazım sorunu olması durumunda özellikle yemeklerden sonra geğirti meydana gelir.

Reflü Dilde Yara Yapar Mı?

Mide suyu asit içermektedir. Bunun yemek borusundan ağza ulaşması sonucunda bir zaman sonrasında hastaların dillerinde yara meydana gelir.

Reflü Bademcik İltihabı Yapar Mı?

Mide suyu yemek borusundan yukarı kaçması sonucunda bademciklerde iltihaplanma görülebilir.

Reflü Balgam Yapar Mı?

Hastaların sık sık şikayetleri arasında öksürük meydana gelmesi sonucunda balgam çıkarmaları bulunmaktadır.

Reflü Yutkunma Zorluğu Yapar Mı?

Zaman içerisinde yemek borusunda oluşacak daralma sonucunda hastada yutkunma sorunu oluşur.

Reflü Hastasının Dikkat Etmesi Gerekenler

Hastanın dikkat etmesi gereken ilk olarak sigara kullanımını bırakmasıdır. Doktora muayene olarak ilaç kullanımına düzenli olarak başlaması şarttır. Hastanın yemek yerken dik konumda yemek yemesi, yemeklerden sonra uzanmaması ve en az 45 dakika boyunca dik kalması gerekiyor.

Uyurken özel reflü yastığı kullanmalıdır. Diyet programı içerisinde sindirimi zor olan yiyecekleri çıkarmalı, daha hafif besinlerle beslenmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Asitli içecekler, asitli yiyecekler asla tüketmemesi durumunda reflü tetiklenmesi söz konusu olmayacaktır.

Öğünlerini 6 defaya çıkarmalı, öğünlerde az ve tüketmekte olduğu gıdaları çok çiğnemelidir. Gün içerisinde bir reflü hastası sıvı alımına dikkat etmeli, en az 2 litre kireçsiz su tüketmelidir.

(1 votes, average: 1,00 5)
Loading…

Источник: //midemikrobu.com/reflu-etkileri.html

Sürekli İshal Neden Olur?

Diyabette Reflü, İshal, Kabızlık, Dışkı Kaçırma
82 / 100SEO Score

Dışkılama sayısının üçten fazla olmasına veya dışkının sıvılaşmasına ishal (diyare) adı verilir. Sürekli ishal (kronik diyare) diyebilmek için bu şikayetlerin en az 4 hafta devam etmesi gerekir. Birçok nedene bağlı gelişebilen uzun süreli ishal, mutlaka doktor tarafından ayrıntılı değerlendirilmelidir.

Sürekli ishal normal değildir!

Geçmeyen ishal hiçbir zaman normal kabul edilemez.  İshalin tipi, süresi, sıklığı değişkenlik gösterebilir. Bu durumun en sık nedenlerini sıralayalım.

1) Şeker, yapay tatlandırıcılar ve süt ürünleri

Şeker ve yapay tatlandırıcılar kimilerinde geçmeyen ishal yapar.

 • Mısır şurubu ve meyve şekeri (fruktoz): Meyve şekeri olarak bilinen ve mısır şurubunda bulunan fruktoz, sürekli ishal nedenleri arasındadır. Fark etmeden tükettiğimiz şekerli gıdaların birçoğunda bulunmaktadır. Son yıllarda ishal dışında da zararlarının olduğu çalışmalar ile desteklenmiş ve tartışmalara neden olmuştur.
 • Sorbitol: Kalorisi olmayan bir tatlandırıcıdır. Şekersiz ürünlerde, sakızlarda tatlandırıcı olarak kullanılır.
 • Mannitol: Sorbitole benzer ve müshil etkisi yaratır.
 • Laktoz: Nam-ı diğer süt şekeri. Bazı kişilerde laktozun sindirilemesinde problem vardır. Böyle kişiler süt ve süt ürünü tükettiklerinde ishal olurlar. Geçmeyen ve uzun süre devam eden ishal yapabilir.

2) İlaçlar

Hem reçeteli hem de bitkisel ilaçlardan bazıları uzun süren ishal yapabilirler. Bunlardan bazıları:

 • Antibiyotikler: Birçok antibiyotik ishale neden olabilir. Şikayetleri antibiyotik aldıktan sonra başlayan kişilerin bu durumu mutlaka doktorlarına bildirmeleri gerekir.
 • Bazı depresyon ilaçlar (SSRI)
 • Magnezyum hidroksit
 • Mide koruyucular (omeprazol, lansoprazol gibi)
 • Kanser tedavisinde verilen kemoterapi ilaçları

Listede yer almayan birçok ilaç sürekli ishal nedeni olabilir. Bundan dolayı şikayeti olan kişiler kullandıkları tüm ilaçları doktora bildirmeliler.

3) İltihabi bağırsak hastalıkları

Nedeni bilinmeyen, bağırsaklarda sürekli iltihabi bir sürecin olduğu hastalıklardır. Başlıcaları ülseratif kolit ve crohn hastalığıdır. Bu hastalıklarda görülebilecek belirtiler:

 • Geçmeyen ishal (geçse bile aralıklı tekrarlar)
 • Karın ağrısı
 • Dışkıda kanama
 • Bulantı, kusma
 • Hafif ateş
 • Halsizlik ve yorgunluk gibi genel şikayetler görülebilir.

4) Bakterilerin aşırı çoğalması

Bağırsaktaki bakterilerin aşırı çoğalması sonucu kişide sürekli ishal görülebilir. Bağırsak ve mide ameliyatları, siroz, savunma sistemi bozuklukları, böbrek yetmezliği ve bazı ilaçlar bu durumu kolaylaştırır. En sık görülen belirtiler şunlardır:

 • Uzun süren ishal
 • Karın ağrısı
 • Aşırı gaz ve şişkinlik
 • Çeşitli mide şikayetleri
 • Kilo kaybı görülebilir.

İlerleyen zamanlarda ciddi vitamin eksiklikleri ve bunlara bağlı belirtiler açığa çıkabilir. Örneğin B12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlık, A vitamini eksikliğine bağlı görme sorunları görülebilir.

5) Çölyak Hastalığı

Genetik yatkınlığı olan kişilerde glutene karşı hassasiyet sonucu gelişir. Bir çeşit gluten alerjisi olarak adlandırılabilir.

Gluten; buğday, pirinç ve arpada bulunan bir protein türüdür.

Çölyak hastalığı olan kişiler buğday, arpa, pirinç gibi gluten içeren besinleri tükettiklerinde şikayetleri başlar. En sık şu belirtiler görülür:

 • Geçmeyen ishal
 • Karın ağrısı
 • Şişkinlik
 • Kilo kaybı

Gluten içeren besinlerin tüketiminin engellenmesi ile belirtiler düzelir.

Diğer hastalıklar

 • Bağırsak paraziti: Giardia intestinalis adı verilen parazit ülkemizde de sık görülür. Çocuklarda en sık görülen geçmeyen ishal nedenlerinden birisidir. Bu parazit kirli sulardan bulaşır. Yapılacak dışkı tahlili ile teşhis edilebilir.
 • Uzamış bağırsak enfeksiyonu: Bazı bakteriler ve virüslere bağlı uzun süren ishaller görülebilir.
 • Gıda alerjisi: Genellikle alerjik bünyelerde görülür.
 • Mikroskobik kolit: Ciddi uzun süren kansız ishaller yapabilir.
 • İrritabl barsak hastalığı (IBS): Hem sürekli ishal hem de kabızlığa neden olabilen fonksiyonel bir hastalıktır. Oldukça sık (%10-20) görülür. Bağırsak alışkanlığının değişmesi önemli bir özelliktir. Yemekten hemen sonra dışkılama isteği sık görülür. Genelde karın ağrısı görülür, ağrı dışkılama ile rahatlar.
 • Bazı tümörler: karsinoid tümörler, gastrinoma, VIPoma, tiroid medüller kanseri gibi…
 • Pankreas hastalıkları: kronik pankreatit ve pankreas kanseri gibi…
 • Mide ve bağırsak ameliyatları: Bazı karın ameliyatlarından sonra sürekli ishal görülebilir.
 • Safra kesesi ameliyatı sonrası
 • Radyasyon tedavisi (radyoterapi) sonrası
 • AIDS
 • Tiroid bezinin aşırı çalışması (hipertiroidi)
 • Whipple hastalığı, ülkemizde çok görülmeyen bakteriyel bir hastalık.

Sürekli ishal hangi istenmeyen durumlara neden olur?

Hangi hastalığa bağlı gelişirse gelişsin, geçmeyen ishal kişide ciddi sıvı kaybına yol açar. Sıvı ile birlikte bazen sodyum, potasyum gibi hayati elektrolitlerinde kaybedilir. Bu maddelerin aşırı kaybı ölümcül olabilir.

Aşırı sıvı kaybının belirtileri:

 • İdrar renginde koyulaşma
 • Baş dönmesi, göz kararması
 • Aşırı susama
 • Ciltte ve ağızda aşırı kuruluk
 • Aşırı yorgunluk, bitkinlik
 • Ateş

Teşhis için neler yapılır?

Öncelikle doktorunuz sizin hikayenizi ayrıntılı bir şekilde dinleyecek ve sizleri muayene edecektir. Bundan sonra yapacağı tetkiklere kara verir. Sürekli ishal nedeniyle başvurduğunuzda doktorun önerisi ile şu tetkikler yapılabilir:

 • Gaita testi: Dışkıda iltihap hücreleri, kan, parazit yumurtası aranabilir. İlk yapıla testlerden birisidir.
 • Kan testleri: Genel kan testleri ile birlikte hastalığa özgü antikor testleri de yapılabilir.
 • Kolonoskopi ve endoskopi : Mideye veya bağırsaklara hortum salınması olarak bilinir. Doktorun bağırsak yapılarını görmek istemesi, durumu açıklayamaması ve parça almayı gerektiren durumlarda yapılabilir. (bkz: kolonoskopi nedir ve neden yapılır?)
 • Özel testler: Hidrojen nefes testi, ksiloz testi gibi…
 • Tomografi veya MR gibi görüntüleme testleri yapılabilir.

Doktorunuz bunlardan birini veya birkaçını isteyebileceği gibi bunlar dışında farklı tetkikler de isteyebilir. İstenecek tetkik hikayeniz, muayene bulgularınıza göre şekillenir.

Tedavi ve Beslenme

Sürekli ishal şikayeti olanlarda öncelikle bu durumun nedeni tespit edilir. Tedavi ise nedene göre yapılır. Ancak geçmeyen ishali olan herkesin dikkat etmesi gereken ortak noktalar vardır.

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Yeterli sıvı tüketilmeli: İshal ile kaybedilen sıvının yerine konması gerekir. Yeterli su içilmezse kişinin durumu ağırlaşır. Su tüketmek, çorba içmek ve sıvı gıdalar almak ishali durdurmasa da sizi daha sağlıklı tutabilir.
 • İshal yapan gıdanın tespiti: Sürekli ishal şikayeti olanlar yedikler gıdaların kendilerini nasıl etkilediğine dikkat etmelidir. Örneğin süt ve süt ürünleri tükettikten sonra şikayetler artıyorsa kişide laktoz intoleransı olabilir. Bu durumda süt ürünlerini kısıtlamak gerekebilir. Yine sizde ishale neden olduğunu düşündüğünüz özel bir gıda varsa bunu doktorunuz ile paylaşmalısınız.
 • Probiyotikler tüketilebilir. Eğer süt alerjiniz yoksa ev yapımı yoğurt tüketmek iyi gelebilir.

 Sürekli ishali olanlar ne yemeli (Önerilen yiyecekler):

 • Muz,
 • Beyaz pirinç,
 • Elma püresi
 • Ekmek
 • Haşlanmış patates,
 • Çorbalar
 • Yulaf ezmesi gibi yiyecekler şikayetlerinize iyi gelebilir.

Sürekli ishali olanlar ne yememeli (Azaltılması gereken besinler):

 • Yüksek kafeinli (çay gibi) ve alkol içeren içecekler
 • Kızartılmış ve yağlı yiyecekler
 • Hazır şekerler, yapay tatlandırıcı içeren maddeler
 • Fasulye, çilek, brokoli, lahana
 • Dondurma, süt
 • Yüksek lifli besinler, meyve, sebzeler azaltılabilir.

Besin tavsiyeleri hastalığa göre farlılık gösterebilir. Sürekli ishal şikayeti olan birisinde bu durum çölyak hastalığından kaynaklıysa, mısır ve ekmek şikayetleri şiddetlendirir. Bundan dolayı doktorunuzun önerdiği besinlere öncelik vermeniz gerekir.

Источник: //www.saglikbilgi.net/surekli-ishal/

Kronik ishal

Diyabette Reflü, İshal, Kabızlık, Dışkı Kaçırma
Kronik ishal: Tedavi Seçenekleri, Semptomlar ve Nedenler

ishal Gevşek ya da sulanmış dışkılara neden olan bir sindirim durumu Birçok kişi bir noktada ishale neden olur Bu bulaşlar sıklıkla akutdur ve birkaç gün içinde herhangi bir komplikasyonla karşılaşmazlar Ancak diğer insanlar ishale yakalanır ve ikiden fazla dörtte devam eder

Akut veya kısa süreli ishal genellikle ciddi değildir.Ama kronik gevşek, sulu dışkılar tedavi edilmediği takdirde sorunlara neden olabilir, dolayısıyla bu tip nedeni anlamak önemlidir. ishal ve herhangi bir alttaki durumun tedavisinde kullanılabilir.

Semptomlar Kronik ishanın semptomları

Kronik ishalin ana semptomu gevşek ya da sulu dışkılar haftalarca devam eder. Bu taburelere aciliyet duygusu eşlik edebilir ya da olmayabilir.

 • karın krampları
 • şişkinlık
 • bulantı

Nedenler Kronik ishalin duruşları

Kronik ishal bazen tıbbi durumdan kaynaklanır. İshal evde bakıma cevap vermiyorsa doktorunuza danışın.

Randevunuz sırasında doktorunuz fizik muayene yapabilir ve belirtilerinizi sorabilir. Örneğin, ne kadar sıklıkla gevşek dışkı var? Başka belirtiler var mı? Kişisel ya da aile sindirim problemleri var mı? Fiziksel muayeneniz ve belirtilerinize dayanarak, doktorunuz enfeksiyonları veya iltihabı kontrol etmek için tam kan sayımı veya dışkı numunesi isteyebilir.

Gevşek, sulanmış dışkılara neden olabilen inflamatuar koşullar, ülseratif kolit ve Crohn hastalığıdır. Bu koşullar kanlı dışkılara ve karın ağrısına da neden olabilir.

Dışkı inceleyen bir dışkı örneği, yükselen beyaz kan hücrelerini ortaya çıkarabilir. Bu, vücudunuzdaki iltihaplanmanın veya dışkıdaki bakterilerin veya parazitlerin bir işareti olabilir.

İkincisi gevşek dışkılara da neden olabilir.

Bu numune, dışkıdaki yağ miktarını gösterebilir ve bu da kronik pankreatit (uzun süre yanıklığa bağlı pankreasın hasar görmesi) veya çölyak hastalığına işaret edebilir.

Diyetiniz kronik ishallerde de rol oynayabilir. Bazı bileşenler, yiyeceklerin kolondan hızlıca geçmesine neden olan sindirim oranını hızlandırır. Ortak suçlu süt ve suni tatlandırıcıları (sorbitol ve fruktoz) içerir.

Diğer kronik ishal nedenleri şunları içerebilir:

 • ilaçlar – NSAID'ler, antibiyotikler, antasitler
 • diyabet
 • gluten duyarsızlığı
 • alkol kötüye kullanımı

Bir kan testi veya dışkı örneği belirlenemiyorsa ishalin nedeni doktorunuz, karnınızı ultrasonla taramayı veya CT taramasını önerebilir ancak ağrınız veya kanlı dışkı gibi başka semptomlarınız varsa.

Bu görüntüleme testleri, organlarınızda sorun olup olmadığını kontrol edecektir. Doktorunuz bağırsaklarınızı anormallik açısından incelemek için bir kolonoskopi önerebilir.

Bu araç, bağırsaklarınız, pankreas ve kalın bağırsağınızın astarı ile ilgili sorunları teşhis edebilir.

Bazen, kronik ishale neden bilinmiyor. Teşhis testleri bir anormallik göstermezse, doktorunuz kronik diyare ile irritabl bağırsak sendromuna (IBS) sahip olabilir.

Bu durum, kalın bağırsakları etkiler ve ishale, kabızlık, şişkinlik, mide bulantısı ve karın ağrısı gibi çeşitli semptomlara neden olur. IBS kronik olabilir, ancak kalın bağırsaklara zarar vermez.

Tedavi Kronik ishal için tedavi seçenekleri

Anti ishal ilaçları diyare'yi rahatlatabilir, ancak bu ilaçlar uzun süreli tedavi olarak önerilmemektedir.

Kronik ishal tedavisi alttaki nedene bağlıdır. Örneğin, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, pankreatit veya çölyak hastalığı gibi tıbbi bir durumla teşhis edildiyse, doktorunuz tedavi seçeneklerini sizinle tartışır ve en iyi yol izlemeyi önerir. Tedavi, bir immünosupresan veya bir kortikosteroid gibi reçeteli ilaçları içerebilir.

Sağlıklarınız geliştikçe ishal gelişebilir.

Kronik ishal için ilave tedavi seçenekleri şunlardır:

Yaşam tarzı ve diyet

Diyetin kronik diyare'de altta yatan bir faktör olup olmadığını belirlemenize yardımcı olması için bir gıda günlüğü tutun. Tüm yemeklerinizi ve atıştırmalıklarınızı kaydedin ve semptomların kötüleşmesini not edin.

Birkaç hafta sonra muhtemel tetik yiyecekleri tanımlayabilirsiniz. Öyleyse, semptomlarınızın düzelip iyileşmediğini görmek için bu gıdaları diyetinizden alın. Örneğin, gluten, yapay tatlandırıcılar veya süt ürünlerinden alıkoyduktan sonra diyare durdurabilir veya önemli ölçüde iyileşebilir. Veya diyetinizden bazı sebzeleri, meyveleri ve fasulyeleri çıkardıktan sonra durumunuz gelişebilir.

Kronik ishali gidermek için yaşam tarzı değişiklikleri şunları içerir:

 • kafein ve alkollü içkilerden kaçınma
 • düşük lifli yiyecekleri tüketme
 • dehidrasyonu önlemek için berrak sıvıları içme
 • aşırı yemekten kaçınmak için yiyecek bölümlerini kontrol etme

İlaçlar < Bakteriler veya bir parazit kronik ishale neden olursa, doktorunuz antibiyotik reçete edebilir. Kodein içeren reçeteli ilaçlar taburelerin sindirim kanalından geçmesi için geçen süreyi arttırdığı için rahatlama sağlayabilir, bu da hantal dışkılara neden olur. Bununla birlikte, bu ilaçlarla bağımlılık yapma riski vardır, bu nedenle doktorunuz uzun vadeli bir terapi olarak kodein önermeyebilir.

Bizmut (Pepto-Bismol) ve loperamid (Imodium) gibi reçetesiz ilaçlar dışkı geçişini yavaşlatır, ancak kısa süreyle alınmalıdır. Kronik ishal tedavisinde bu ilaçları kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Ev ilaçları ve doğal ilaçlar

Bir antibiyotik gibi reçeteli bir ilaç kullandıktan sonra kronik ishal gelişebilir. Alternatif ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun. Biri mevcut değilse dışkı yığınını geri yüklemek için diyetinize probiyotik kullanın. Bunlar yoğurt ve kapsül formunda bulunur.

Lif takviyeleri, kabızlığı hafifletir.Fakat bazı lif takviyeleri, su tutma etkisi nedeniyle kronik ishalı rahatlatabilir. Psyllium (Metamucil) günlük olarak alınması, hantal dışkılar üretebilir ve İBS veya ilaçtan kaynaklanan ishalı azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

PreventionKronik ishalin önlenmesi

Altta yatan bir tıbbi durumun neden olduğu kronik ishal her zaman önlenebilir değildir. Ancak, yiyecek ve su kaynaklarını temiz tutmak için adımlar atarak, enfeksiyon kaynaklı kronik ishali önleyebilirsiniz. Örneğin:

Temiz bir su kaynağından içebilir veya suyunuzu filtreleyebilirsiniz.

 • Pişirmeden önce eti iyice temizleyin.
 • Eti iyice pişirin.
 • Yiyeceklerle uğraştıktan sonra ellerinizi yıkayın.
 • Kirlenmeyi önlemek için mutfak yüzeylerini temizleyin.
 • Onları tüketmeden önce meyve ve sebzeleri yıkayın.
 • Banyoyu kullandıktan, bez değiştirdikten veya hasta bir kişiye katıldıktan sonra ellerinizi yıkayın.
 • Komplikasyonlar Kronik ishalin komplikasyonları

Akut ishal zararsız olabilir. Ancak kronik diyare ile sıvı kaybından dolayı dehidrasyon riski vardır. Dehidrasyon vücudunuzun suyunun olmadığı zamandır. Hayati teh oluşturabilir, bu nedenle bol miktarda sıvı içmelisin. Buna su, et suyu ve şekersiz ve kafeinsiz çay dahildir. Dehidrasyon bulguları:

koyu idrar

 • aşırı susama
 • baş dönmesi
 • yorgunluk
 • kusma
 • ateş
 • Eğer dehidratasyon belirtileri gösteriyorsanız bir doktora görünün.

Outlook Kronik ishal için eksiklik

Kronik ishal için görünüm, nedenine bağlı. İnflamatuar bir bağırsak hastalığına, enfeksiyona veya diğer sindirim problemlerine karşı direnç gösterebiliyorsanız tabureler yavaş yavaş normale dönmelidir. Tıbbi bir durumunuz yoksa, bir gıda günlüğü tutmak, diyetinizi izlemek ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmak rahatlama sağlayabilir. Önemli olan, sorunu görmezden gelmemenizdir. Doktorunuzla ne kadar çabuk konuşursanız, o kadar çabuk rahatlayabilirsiniz.

Источник: //tr.oldmedic.com/chronic-diarrhea-5447

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Diyabetlilerde (Şeker Hastalarında) Ayak Yaraları
Diyabetlilerde (Şeker Hastalarında) Ayak Yaraları
Diyabetlilerde Karıncalanma, Uyuşma ve Yanma Hissine Dikkat!
Diyabetlilerde Karıncalanma, Uyuşma ve Yanma Hissine Dikkat!