Diyabetten Korunma Yolları

DİYABETTEN KORUNMANIN YOLLARI

Diyabetten Korunma Yolları

Son yıllarda en sık görülen hastalıklardan biri olan diyabetten korunmanın yollarını anlatıyoruz. 

Gıda, beslenme ve sağlık konularında geliştirdiği projelerle toplum sağlığının geleceği için çalışan Sabri Ülker Vakfı, bu yılki teması “Aile ve Diyabet” olarak belirlenen 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle dünya genelinde milyonlarca insanda görülen sağlık sorunu diyabetten korunmak için tavsiyeler veriyor.

Sabri Ülker Vakfı, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde tüm dünyada 6 saniyede bir kişinin hayatını kaybetmesine neden olan diyabet hastalığına dikkat çekiyor. Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) tarafından bu yılki teması “Aile ve Diyabet” olarak belirlenen Dünya Diyabet Günü’nde Sabri Ülker Vakfı da farkındalık için tavsiyelerde bulunuyor.

Dünyada her 11 yetişkinden biri diyabetli

Uluslararası Diyabet Federasyonu 2015 yılı verilerine göre,415 milyon bireyde yani 11 yetişkinden 1’inde diyabet hastalığı görülüyor. Bu rakamın 2040 yılında ise 642 milyona ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışması-II (TURDEP-II) sonuçlarına göre, ülkemizde diyabet görülme sıklığı ise yüzde 13.7 oranında.

Küresel sağlık harcamalarının yüzde 12’sinden sorumlu olan bu önemli hastalık diğer birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor.

Diyabetin ortaya çıkması ile birlikte sürekli normal değerlerin üzerinde seyreden kan şekeri, sinir sistemi, göz, kalp ve böbrek gibi organlarda akut ve kronik komplikasyonlara neden oluyor, bunun bir sonucu olarak da bu organların işlevlerinde önemli sorunlara yol açabiliyor.

En yaygın görülen diyabet türleri hangileri?

Kan şekerini düzenleyen insülin hormonunun üretilememesi veya hücrelerdeki etkinliğinin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan ve artmış kan şekeri düzeyleriyle tespit edilen kronik bir hastalık olan diyabetin en yaygın görülen türleri arasında Tip 1, Tip 2 Diyabet ve gebelikte ortaya çıkan gestasyonel diyabet yer alıyor.

Tip 1 diyabetli çocuklar ve yetişkinler, doktor ve diyetisyen kontrolünde uygulanan insülin tedavisi, beslenme tedavisi ve düzenli fiziksel aktivite ile sağlıklı bir yaşam sürdürebiliyor.

Tüm diyabet vakalarının yüzde 90’ından sorumlu Tip 2 diyabette ise Tip 1 ‘den farklı olarak pankreastan insülin salınımı gerçekleşiyor, ancak insülinin karaciğer, kas ve adipoz dokudaki etkinliği azalıyor.

Tip 2 diyabet, genetik yatkınlığın yanı sıra şişmanlık, hareketsizlik gibi yaşam tarzına bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor.

Gestasyonel diyabet ise ilk kez gebelik döneminde ortaya çıkan, genellikle beslenme tedavisi ve yaşam tarzı değişikliği ile kontrol altına alınabilen, gerekli durumlarda insülin tedavisinin uygulandığı diyabet türü olarak öne çıkıyor. Tedavi, izlem ve yaşam tarzı değişikliğiyle kontrol altına alınabiliyor. Ancak ihmal edilirse annenin ve bebeğin ileri yaşamda diyabete yakalanma riskinin yüzde 70-80 olduğu bildiriliyor.

Akdeniz Diyeti: Akdeniz diyeti, sebze, meyve, tam tahıllar, kuru baklagiller, yağlı tohumlar, bitkisel sıvı yağlar ve balık tüketiminin yüksek olduğu beslenme modelidir. Akdeniz diyeti ile posa, sağlıklı diyet yağları ve antioksidan alımı, Tip 2 diyabet riskinin azalmasında etkili olduğu belirtiliyor

Источник: https://www.womenshealth.com.tr/diyabetten-korunmanin-yollari/

İlaçsız Diyabet Tedavisi Mümkün Müdür? Diyabetten Korunma Yolları?

Diyabetten Korunma Yolları

Vücutta bulunan pankreas salgı bezinin yeteri kadar insülin hormonu üretememesi veya üretilen insülin hormonunu etkili olarak kullanamaması durumunda ortaya çıkan diyabet, ömür boyu süren bir rahatsızlıktır. Diyabet ile ilgili her şeyi yazının devamında bulabilirsiniz.

Diyabet Nedir?

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, çeşitli nedenlere bağlı olarak kan şekerinin yükselmesi anlamına gelmektedir. Türkiye’de yüzde 7 oranında diyabetli hasta bulunmaktadır. Diyabetin farklı türevleri bulunmaktadır. Diyabet türleri şu şekilde açıklanabilir;

Tip 1 diyabet: İnsüline bağımlı diyabet olarak bilinir. Genel olarak çocukluk döneminde ortaya çıkar. Pankreastaki insülin üretiminin hiç olmaması ya da yetersiz olması durumunda görülür. Bu diyabet türünde insülin alınması zorunludur.

Tip 2 diyabet: Hücrelerin insülin hormonuna karşı duyarsızlaşması ile ortaya çıkan diyabet türüdür.

Gestasyonel diyabet: Gebelik döneminde ortaya çıkan diyabet türüdür.

MODY: Tip 2 diyabete benzeyen bu diyabet türü erken yaşlarda görülmektedir.

Diyabetin Nedenleri Nelerdir?

Birçok araştırma yapılarak ‘’ Diyabetin nedenleri nelerdir? ‘’ sorusuna yanıt aranmıştır. Araştırmalar sonrasında diyabete genetik ve çevresel etkenlerin neden olduğu sonucuna varılmıştır. Diyabetin türüne göre nedenleri değişmektedir. Genel olarak diyabet nedenleri şu şekilde sıralanabilir

 • Virüsler
 • Çevresel etkenler
 • Genetik etkenler
 • Obezite
 • Fiziksel aktivitelerin azlığı
 • Ailede diyabet öyküsünün var olması
 • Yaşın ilerlemesi
 • Stres
 • Gebelik

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığına yakalanmaktan korkan kişiler ‘’ Diyabet belirtileri nelerdir? ‘’ sorusunun yanıtını ararlar. Diyabetin türüne ve kişiye göre belirtileri değişmektedir.

Ancak diyabet nedeni ile herkeste görülen 3 temel belirti bulunmaktadır. Bunlar; normale göre fazla yemek yeme, sık sık idrara çıkma ve ağızda kuruluk hissidir.

Bununla beraber görülen diğer diyabet belirtileri şunlardır:

 • Sürekli yorgunluk ve halsizlik hissi
 • Bulanık görme
 • Hızlı bir şekilde kilo verme
 • Ayaklarda karıncalanma ve uyuşma
 • Ciltte kuruma ve kaşıntı
 • Yaraların çok geç iyileşmesi
 • Ağızda asetona benzeyen koku
 • Bacaklarda ağrı
 • Baş dönmesi

Diyabetten Korunma Yolları Nelerdir?

Günümüzde en sık karşılaştığımız sağlık sorunlarının başında diyabet gelmektedir. Diyabetten korunmak için bazı önlemlerin alınması ve yaşam tarzına dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle kilo kontrolü sağlanmalıdır. Vücudun ihtiyacı kadar beslenmeye ve fazla kalori almamaya dikkat edilmelidir.

Diyabetle mücadelede lifli gıdaların önemi çok büyüktür. Lif içeriği yüksek besinler sayesinde uzun süre tok hissedilebilmektedir. Bu sayede kilo kontrolü sağlandığı için kilo vermek veya kiloyu korumak kolaylaşacaktır.

Diyabetten korunmak için şekerli içeceklerden uzak durulmalıdır. Meyve suyu, kola ya da enerji içeceği gibi şeker içeren içeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir. Bütün bunların yanında fiziksel aktivitenin artırılması önerilmektedir. Kilo verilmesi ve kan şekerinin dengelenmesi için fiziksel aktivite çok önemlidir.

İşlenmiş gıdalar kimyasallarla dolu olduğu için diyabet hastalığını tetikler. Tip 2 diyabete neden olan bu gıdalar tüketilmemelidir. Bunun dışında, sebzelerin ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesine önem verilmelidir. Seralarda zamansız yetiştirilen sebze ve meyvelerde toksin maddeler bulunur ve vücudu olumsuz etkiler.

İlaçsız Diyabet Tedavisi Mümkün Müdür?

Diyabet tedavisi için doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Ancak öncelikle beslenme düzeninizi değiştirmeniz ve doğal besinler tüketmeniz gerekir. Tüm tedaviler uygulansa da, beslenme düzenine dikkat edilmediği takdirde diyabetten kurtulmak mümkün değildir. Diyabette önerilen yardımcı besinler şunlardır:

 • Tarçın
 • Zerdeçal
 • Zencefil
 • Soğan
 • Sarımsak
 • Ceviz
 • Ceviz suyu
 • Greyfurt
 • Lahana
 • Çörek otu
 • Zeytinyağı

Yukarıda sıralanan besinleri tüketerek diyabete karşı savaş açabilirsiniz. Bununla beraber düzenli egzersize dikkat ederek hareketli bir yaşam tarzı benimsemelisiniz. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen diyabete karşı bitkisel kür yaparak doğal önleminizi de almış olursunuz. Kür için meşe palamudu ile suya ihtiyaç vardır.

Yarım litre su kaynatılır ve 5 – 6 tane meşe palamudu kabukları ile beraber içerisine atılır. Kısık olarak 10 dakika kaynatılır. Kaynayan karışım kapatılır ve ılıması beklenir. Hazırlanan suyu günde 1 kere olmak üzere akşam yemeklerden yarım saat önce aç karnına tüketmelisiniz. Toplamda 1 ay kürü uygulayabilirsiniz.

Diyabet (Şeker Hastalığı) İçin Saraçoğlu Kürü

Источник: https://saglikhaberleri.com/ilacsiz-diyabet-tedavisi-mumkun-mudur-diyabetten-korunma-yollari/

Şeker Hastalığı ve Korunma Yolları – Sağlık Ocağım .NET

Diyabetten Korunma Yolları

Şeker hastalığı, hastanın beslenmesine ve yaşam tarzına göre önemli derecede önlenmesi ya da geciktirilmesi mümkün olabilen bir hastalıktır.

Şeker hastalığının en kötü komplikasyonu, damarların içinde yağ birikmesine neden olarak kalp, beyin, böbrek ve göz damarlarını bozup, zaman içerisinde bu organlarda bozulmalar ve yetmezlikler meydana getirmesidir.

 Böbrek yetmezliğinin ve sonradan meydana gelen görme kayıplarının en önemli nedeni şeker hastalığıdır.

Şeker yükselmesi zamanla sinirleri etkiler vediyabetik nöropatiye (sinir hasarlarına) yol açarak ellerde, ayaklarda ve yüzde duyu bozukluklarına sebep olur. Bazı araştırma sonuçlarına göre unutkanlık ve erken bunama şeker hastalarında daha erken başladığı belirtilmiştir.

Kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerin % 60-65’inde şeker yüksekliğine rastlanmıştır. Bütün bu organ hasarları bir kere başladıktan sonra tedavi daha da zorlaşır.

Bu nedenle şikayetler başlamadan önce, prediyabet dönemi denilen dönemde gerekli önlemleri alarak şeker hastalığını geciktirmek ya da önlemek en doğrusudur.

Şeker hastalığından korunmak için öneriler

İçinde beyaz şeker olan gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak, özellikle 30-35 yaşından sonra, kola ve benzeri gazlı içecekleri kesinlikle tüketmemek gerekir. Çay, kahve ve benzeri içecekleri şekersiz içmeye alışmak gereklidir.

 Yapılan araştırmalar, şekersiz içeceklerin alışılması ilk günlerde zor olmasına rağmen, en geç iki ay içinde alışıldığını göstermiştir.

Çay ve kahve gibi içeceklerde ömür boyu alınan şeker miktarı göz önünde bulundurulduğu zaman hemen şekersiz içmeye başlamanın en doğrusu olduğunu fark etmek zor olmayacaktır.

Kilo problemi olan kişiler, ideal kiloya inmek için mücadele etmelidir. Çünkü fazla kilolu olmak veya kilo almaya yatkın olmak kan şekeri seviyesini bozar.

Alkol kullanımı var ise kesinlikle azaltmak ya da bırakmak, yemeklerde margarin kullanmamak, baklagilleri, sebze yemekleri ve salata tüketimini arttırmak, hazır besinlerden uzak durmak, hazır meyve sularından uzak durmak veya en aza indirmek, kesinlikle sigara içmemek, kızartmalardan uzak durmak ve salamura besinleri çok fazla tüketmemek gibi beslenme şekli ile hem kilo almaktan, hemde şeker hastalığından korunma sağlanabilir.

Günde bir çay kaşığı tarçını herhangi bir yerde kullanarak yemenin kan şekerini dengelemede faydalı olduğu yapılan bazı araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Sadece şeker hastaları değil, şeker hastalığı olmayan kişilerinde tarçın tüketmesinde yarar vardır.

Tarçını, tarçınlı çay olarak, sabah kahvaltısında yenilen sütlü yiyeceklerin içine koyarak, yoğurdun içine koyarak veya gün boyu içilen suyun içine bir kabuk tarçın atarak suyu bu şekilde içmekte kan şekerini dengeleme de yararlı olabilir.

Fakat bu suyun içine koyduğumuz kabuk tarçını her gün ya da en geç iki günde bir değiştirmek gereklidir. Tarçını suyun içerisinde aldığımız sürece ekstradan tarçınlı bir şey yemeye de gerek kalmaz. Tarçınlı bir şey yemeyi sevmeyenler için uygun bir seçim olabilir. İki litrelik içme suyunda bir kabuk tarçının kokusu çok fazla hissedilmez.

Şeker hastalığı nasıl önlenir

Yaşam tarzı değişikliği şeker hastalığını önler mi?

Şeker hastalığı ve spor, her gün en az 30-40 dakika yürüyüş veya egzersiz yaparak şeker hastası olma riskini azaltmak mümkündür. Düzenli spor yapan kişilerde diyabet riskinin % 30 daha az olduğu bildirilmiştir.

Ailesinde diyabet hastası olan kişilerde şeker değerleri normal olsa bile, şeker hastası olma riski daha yüksektir.

 Bu nedenle ailesinde şeker hastası olan kişilerin daha erken yaşlarda spor, egzersiz ya da yürüşe başlamaları şeker hastası olma risklerini azaltır.

Stresten kaçınmak ta şeker hastalığından korunmak için önemlidir. Bunların yanı sıra, düzenli olarak tansiyon ölçümü yapılması gereklidir. Düzenli uyumak ve düzenli kalkmak önemlidir. Yemek saatlerinin düzenli olması, öğün atlamamak, öğünleri alışmış olduğunuz saatlerde yemek beslenmenin düzenli olması için önemlidir.

Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler yemek, katı yağlar yerine zeytin yağı gibi hafif yağlar kullanmak, nişastalı gıdaları mümkün olduğunca daha az tüketmek, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı yemek, süt ürünlerinin yağsız olanlarını tercih etmek, sebze yemeyi arttırmak, tatlı yerine meyve yemek, kola, gazoz gibi içecekler yerine su içmek, tuz kullanımını azaltmak ve benzeri önlemler alınarak şeker hastalığı riski azalabilir veya şeker hastası iseniz şeker seviyesi kontrol altında tutulur. Ayrıca şeker hastaları insülin kullanımını ve ilaçlarını düzenli kullanmaları, düzenli olarak doktor kontrollerini gitmeleri ve doktorun önerdiği yaşam biçimini önemsemeleri şeker seviyelerini kontrol altında tutmaları ve sağlıklı yaşam için oldukça önemlidir.

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/seker-hastalg-diyabet-ve-korunma-yollar/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.