Diyet İçecekler ve Yapay Tatlandırıcılar Tüp Bebeğe Engel

içerik

Diyet Yaparken Tatlandırıcı Kullanmak

Diyet İçecekler ve Yapay Tatlandırıcılar Tüp Bebeğe Engel

Diyet yaparken tatlandırıcı kullanmak şeker tüketimini azalttığından dolayı tercih edilebiliyor. Ancak diyet yaparken tatlandırıcı kullananlar “Tatlandırıcılar kilo aldırır mı?” ve “Tatlandırıcıların sağlık üzerindeki zararları” konuları göz ardı edilmemeli.

Tatlandırıcı Nedir?

Özellikle şeker hastaları için, şeker yerine kullanılabilecek, şeker tadını veren yapay maddelere tatlandırıcı adı verilmektedir. Şeker tadını veren bu yapay maddelerin enerji veren ve enerji vermeyen şeklinde çeşitli formları bulunmaktadır.

Farklı özelliklerine göre gruplandırılmış tatlandırıcı çeşitleri bulunmaktadır. Kimi tatlandırıcıların kalorileri varken kimileri kalorisizdir.

Tatlandırıcı Çeşitleri ve Özellikleri

Doğal ve yapay tatlandırıcılar mevcuttur. Doğal tatlandırıcılar doğada bulunan bitkilerden elde edilir. Kalorileri sıfır değildir; ancak şekere oranla çok daha azdır. Yapay tatlandırıcılar ise; laboratuvar ortamında kimyasal olarak elde edilirler.

Aspartam tatlandırıcılar arasında en çok kullanılanı ve bilinenidir. Yapay tatlandırıcıdır ve aspartam zararları halk arasında sıklıkla konuşulur. Kanserden, obeziteye kadar pek çok soruna neden açtığı söylenir.

Bu konuda pek çok araştırma da yapılmıştır. Net sonuçlar ortaya çıkmamakla beraber çok da masum bir tatlandırıcı olmadığı görülüyor. Aspartam direkt olarak kullanılabileceği gibi pişirilerek de tüketilebiliyor. Kalorisi ise; sıfırdır.

Sakkarin de yapay tatlandırıcılardan birisidir. Yine hakkında pek çok çalışma yapılmıştır. Direkt zararlı olarak adlandırılmasa da kontrollü olarak tüketilmesi önerilmektedir. Hamile ve emziren kadınların tüketimi ise; kesinlikle uygun bulunmuyor.

Zayıflama Amaçlı Tatlandırıcı Kullanımı

Diyetlerindeki şekeri çıkarıp, yerine yapay tatlandırıcıyı ekleyen zayıflamak isteyen bireylerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Temelinde şeker alımını kısıtlamak ve alınan kaloriyi azalmak olan tatlandırıcı kullanımı, bu anlamda olumlu sonuçlar vermektedir.

Özellikle çayda fazlaca şeker kullanan ve şeker tadından vazgeçemeyen kilolu bireyler için tatlandırıcı kullanımı diyete uyumu kolaylaştırıp, motive edici olabilmektedir.

Buna ek olarak zaman zaman tatlandırıcı kullanarak hazırlanmış hazır veya ev yapımı gıdalar diyetteki sıkıcılığın önüne geçebilmekte ve diyetin uzun vadeli uygulanabilmesini sağlamaktadır.

Ancak her şeye rağmen tatlandırıcı kullanımında yan etkileri de göz önünde bulundurulmalı.

Tatlandırıcı Kilo Aldırır Mı?

Tatlandırıcılar kalorileri açısından şekere göre daha masumdur. Ancak bu özelliklerine bakarak tatlandırıcılar kilo aldırmaz gibi bir önermeye doğru demek yanlış olur.

Tatlandırıcılar doğrudan daha az kalori aldırabilir; ancak kilo almanıza neden olabilir. Doğal ya da yapay olsun tatlandırıcılar kandaki şeker ve insülin düzeyinizi yükseltir. Böylelikle kısa süre içerisinde açlık hissetmenize neden olabilir. Ayrıca yağ yakımını yavaşlatır ve kalorilerin depolanarak yağa dönüşmesine neden olur.

Uzun süreli tatlandırıcı kullanımı ile metabolizma hızınız da yavaşlar. Böylelikle gün içerisinde aynı şekilde beslenseniz de kilo alırsınız ya da daha yavaş kilo verirsiniz.

En Sağlıklı Tatlandırıcı Hangisi? – Tatlandırıcı Markaları

En Sağlıklı Tatlandırıcı Hangisi?

Eğer tatlandırıcı kullanacaksanız en azından tatlandırıcı markaları arasındaki en sağlıklı ürünleri tercih etmeye özen göstermenizde fayda var. Mümkün oldukça yapay tatlandırıcılar yerine doğal tatlandırıcılara yönelmelisiniz.

Stevia Tatlandırıcı

Stevia bitkisel tatlandırıcılar içerisinde en sağlıklı kabul edilenlerden birisi. Geçmiş yıllarda yapılan araştırmalarda Stevia bitkisinin kısırlığa neden olduğu ortaya çıkmıştı.

Ancak daha sonra deneyin koşullarındaki yanlışlıklardan dolayı doğru sonuç vermediği açıklandı. 2000’li yıllara girerken bu tatlandırıcının kısırlık sonucunda herhangi bir etkisi olmadığı ortaya koyuldu.

Şimdiye kadar doğru olarak yapılan deneylerde de stevia hakkında kötü bir sonuç ortaya çıkmadı.

Stevia tatlandırıcı markası değil bir tatlandırıcı çeşidi. Takita gibi çeşitli markaların stevia toz tatlandırıcılarının yanı sıra tablet tatlandırıcıları da mevcut. Seçim yaparken içeriğini incelemeniz ve mümkün mertebe stevia oranı çok katkı maddesi az ürünleri seçmeniz doğru olur.

Splenda Tatlandırıcı

Splenda dukan diyeti ile beraber bilinirliği artan sukroloz içeren tatlandırıcılar arasında yer alıyor. Aslında sukroloz da bir şeker çeşididir. Ancak vücut kalorisini kullanmaz. Bu nedenle kalorisiz tatlandırıcı olarak kabul edilir.

Şekerin 10 katı kadar tatlıdır. Kullanılırken bu ölçü göz önünde bulundurularak kullanılabilir. 1 kg şeker kullanacaksanız onun yerine 100 gram splenda kullanabilirsiniz.

Splenda tablet ve toz şekilde bulunuyor. Kullanım amacınıza göre tercih edebilirsiniz. Isıya dayanıklığı olduğundan dolayı tatlılarda şeker yerine kullanabilirsiniz.

Canderel Tatlandırıcı

Canderel farklı türlerde tatlandırıcılar üreten bir marka. Çoğu ürünün içerisinde aspartam yer alır. Eğer kullanacaksanız içeriğine göz atıp hangi çeşidini kullanacağınıza karar vermelisiniz.

Canderel tatlandırıcı çeşitleri arasında arasında klasik, stevia ve green bulunuyor.

Süssli Tatlandırıcı

Süssli tatlandırıcı sakarin içerikli bir tatlandırıcı. Pek çok çeşidinin içerisinde ilave etken maddeler olduğu dikkat çekiyor. Kullanacaksanız içeriğini dikkatli şekilde okumaya özen gösterin.

Dulcaryl Tatlandırıcı

Dulcaryl de sakarin içeren tatlandırıcılardan bir tanesi. Yan etkileri en çok dikkat çeken tatlandırıcılar arasında yer alıyor. Unutkanlık, yorgunluk, ağız kuruluğu gibi yan etkileri dikkat çekiyor. Sıcaklık nedeni ile bozulmadığından dolayı tatlılarda da kullanılabilir.

Zayıflama Sürecinde Tatlandırıcı Kullanımı ve Sağlık Üzerine Etkileri

Zamanla şeker hastaları dışında obez bireyler kilo vermek amaçlı ve diş sağlığını korumak isteyenler de diyetlerinde şekeri kısıtlayarak tatlandırıcılara yönelmişlerdir.

Özellikle enerji içermeyen yapay tatlandırıcıların ısıya dayanıklı olması sebebiyle reçel, kurabiye, kek ve çaya katılarak kullanımı yaygınlaşmıştır. Ticari olarak da tatlandırıcı içeren diyet ürünler üretilmeye başlanmıştır.

Tatlandırıcıların Zararları

Yüksek doz tatlandırıcının baş ağrısı, baş dönmesi ve beyin tümörü, sakkarinin epitelyum doku hasarı ve siklamatın ishale neden olduğu tespit edilmiştir.

Hamilelikte annenin kullandığı tatlandırıcılar bebeğe geçip birikme yaptığı için toksik etkileri nedeniyle kesinlikle kullanılmamalıdır.

Источник: https://zayiflamaiksiri.com/zayiflama-surecinde-tatlandirici-kullanimi-ve-saglik-uzerine-etkileri/

Doğal ve Yapay Tatlandırıcılar

Diyet İçecekler ve Yapay Tatlandırıcılar Tüp Bebeğe Engel

Şeker tüketiminin kilo almada etkili olduğu ve kronik hastalık riskini artırdığı bilinmektedir. Bu durum sebebiyle şeker tüketiminin yerine alternatif ürün arayışına girilmiştir. Şeker yerine geçebilecek tatlandırıcılar keşfedilmiştir ve üretilmiştir. Doğal tatlandırıcılar ve yapay tatlandırıcılar olarak ikiye ayrılıyor.

YAPAY TATLANDIRICILAR

Yapay tatlandırıcılar, şeker yerine tüketilen, yiyecek veya içeceklere tatlı tadını verilmesi için kullanılan kimyasal ürünlerdir. Çoğu ürünün kalori değeri yoktur. Bazı tatlandırıcıların içerisinde kalori bulunmaktadır ancak miktarı çok küçük olduğundan kalorili olarak değerlendirilmezler. Tatlandırıcılar normal bir şekerden daha fazla tatlı içeriğine sahip olmaktadır.

Aşağıda bulunan tabloda Gıda ve İlaç Dairesi’nin onayladığı 5 yapay tatlandırıcı bulunmaktadır.

YAPAY TATLANDIRICILAR ŞEKERE GÖRE TATLILIK ORANLARI
Asesülfam- K200x
Aspartam180x
Neotam7000x
Sakkarin300x
Sükraloz600x

Tatlandırıcılar ve Şeker Tadı Algısı

Dilin üzeri tat tomurcukları ile doludur. Tat tomurcukları, farklı tatların alınmasını sağlayan reseptörlerden oluşmuştur. Şeker molekülü, tatlılık reseptörleri ile uyum sağlayarak tatlı tadının algılanması sağlamaktadır. Yapay tatlandırıcı molekülleri tatlılık reseptörlerine uyan şeker moleküllerine benzerdir. Ve böylece tatlı tadı algılanmış olmaktadır.

Tatlandırıcı kullanımı ve kilo yönetimi arasındaki ilişki tam olarak netlik kazanmamıştır. Yapılan bazı çalışmalara göre, tatlandırıcı kullanarak üretilmiş yiyeceklerin tüketilmesi ile tatlı tadının hissedilmesi ancak normal durumdan farklı olarak hiçbir enerji gelmemesi sebebiyle beynin hala acıkmış hissetmesine yol açacağını gözlemlemiştir.

Yapılan başka çalışmalara göre de, yapay tatlandırıcı ile üretilen gıdaların tüketimi ile daha az kalorinin tüketildiğini ve kilo kaybı oluştuğunu gözlemlemiştir.

Yapılan birkaç deneysel araştırmalara göre, yüksek kalorili gıda ve içeceklerin yapay tatlandırıcı içerenlerle değiştirilmesi sonucunda kilo kaybı üzerinde herhangi anlamlı bir sonuç elde edilememiştir.

MİKROBİYOTA VE TATLANDIRICILARIN KULLANIMI

Yapay tatlandırıcıların mikrobiyota ile etkileşime girdiği düşünülmektedir. Bağırsak mikrobiyotasındaki bozulma obezite ve insülin direncinin gelişmesine sebebiyet verebilmektedir. Sakkarin, sükrolaz ve aspartam üzerinden yapılan bir çalışmada, mikrobiyatanın hasara uğrayıp bozuk glukoz intoleransına yol açabileceğini gözlemlemiştir.

Yapılan başka bir çalışma asesülfam-K, sakkarin ve aspartam yapay tatlandırıcılarını fareler üzerinde incelemiştir. Çalışmanın sonucunda, bakteri sayılarının ve tiplerinin değiştiğini, yararlı bakterilerden azalmaların olduğunu gözlemlemişlerdir.

Bununla birlikte, insanlarda olan etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği gibi daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

DİYABET VE TATLANDIRICILAR

Diyabetli bireylerin yapay tatlandırıcı ile üretilen gıda kullanımında kan şekerleri üzerinde herhangi olumsuz bir etkisi gözlemlenmemiştir. Diyabetli bireyler için güvenilir ürün olarak nitelendirilebilir. Ancak uzun süreli yapay tatlandırıcı kullanımlarının tip 2 diyabet riskini artırdığını gösteren gözlemsel çalışmalar mevcuttur.

Bir çalışmaya göre, yapay tatlandırıcı kullanarak üretilmiş soda içen bireylerin diyabet gelişme riskinin %6-12 oranın artabileceğini göstermektedir.

KALP HASTALIĞI VE TATLANDIRICILAR

Yapay tatlandırıcıların tüketimi, kalp krizi dahil olmak üzere birçok kalp hastalığı riski faktörlerini artırdığı yönünde çalışmalar vardır. Yapılan bir gözlemsel çalışmada, günde bir kez yapay tatlandırıcılı ürün tüketen bireylerin tüketmeyen bireylere göre kalp krizi riskinin 3 kat arttığı yönünde gözlemlenmiştir.

Ancak gözlemsel bir çalışma olduğu için risk faktörü olarak direk yapay tatlandırıcılar gösterilemez. Ek olarak, katılımcıların diğer risk faktörleri incelendiğinde anlamlı bir sonuç olmadığını gözlemlemişlerdir.

Kalp hastalıkları ve yapay tatlandırıcılar arasındaki ilişkiye yönelik çok az çalışma olup çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

KANSER VE TATLANDIRICILAR

1970’lerde yapılan hayvan çalışmalarında, aşırı miktarda sakarin kullanımın farelerde mesane kanser riskini artırdığı gözlemlenmiş.

O zamandan beri insanlarda yapılan 30’dan fazla çalışmada, yapay tatlandırıcılarla kanser geliştirme riski arasında hiçbir bağlantı bulunamamıştır. Daha sonra yapılan 9.000 bireyin gözlemlendiği çalışmada da kanser riskini artırıcı etkisi gözlemlenmemiştir.

Araştırmaların diğer faktörleri incelendiğinde de çeşitli kanser türlerini geliştirme riski açısından bir bağlantı bulunamamıştır.

Genel olarak yapay tatlandırıcıların kısa vadede kullanımın zararlı olmadığı gözlemlenmiştir. Özellikle çok fazla şeker tüketen bireylerde yapay tatlandırıcılı ürün kullanımının kalori kısıtlanmasında yararlı olabileceği düşünülmektedir. Yapay tatlandırıcıların artıları olduğu gibi eksileri de olabilmektedir. Yapay tatlandırıcıları tüketmek kişiye göre değişim gösterilmesi gerekmektedir.

STEVYA

Bilimsel olarak Stevia Rebaudiana olarak bilinen bir Güney Amerika çalısının yapraklarından elde edilen doğal bir tatlandırıcıdır. Stevya tatlandırıcısı, çay şekerine göre 250-300 kat daha fazla tatlıdır.

Isı ve pH stabilitesinin yüksek olması, pişirme ve fırın stabilitesinin olması, alkol içerisinde çözünmesi, ağızda metalimsi tadın olmaması gibi özelliklerinin yanında en büyük özelliği doğal elde edilmesidir.

Bugün tüm sıcak-soğuk içeceklerde, reçel, komposto, muhallebi vb gibi kaynatılarak pişirilen yiyeceklerde, pasta, kek, kurabiye gibi fırında yüksek ısıda pişirilen tüm unlu gıdaların içerisinde, deniz ürünlerinde, şekerleme sanayinde, bazı sebzelerde, çay şekeri yerine ve suşi, soya sosu, yoğurt gibi birçok gıda üretiminde kullanılmaktadır.

Yapılan bir çalışmada, stevya yapraklarının ve stevyadan elde edilen bir ürünün kuvvetli bir antioksidan özelliği olduğu gözlemlenmiştir. Stevyanın toksikolojisi üzerine yapılan önceki çalışmalarda stevyanın mutajenik olmadığı bildirilmiştir.

Ve kanserojenik olabileceği gibi bir bulguya da rastlanmamıştır.

Yapılan bir çalışma, günde 250 mg/kg vücut ağırlığı kadarki dozlarda stevya ile beslenen farelerde kandaki maksimum stevya konsantrasyonunun toksik olma ihtimalinin olmadığı gözlemlenmiştir.

Birkaç çalışma, stevyadaki tatlı bileşiklerden biri olan steviosidin yüksek tansiyonu % 6-14 oranında azaltabildiğini göstermektedir.

Stevyanın güvenilebilirliği konusunda daha fazla ihtiyaç vardır. ABD’de resmi bir kuruluş olan Gıda ve İlaç Organizasyonu (FDA),  tarafından gıda katkı maddesi olarak onaylanmamıştır ancak bir gıda maddesinin bileşenlerinden biri olmasının herhangi bir sakınca yaratmayacağı da rapor edilmiştir.

KSİLİTOL

Şekere benzer bir tatlılığa sahip şeker alkolüdür. Mısır veya huş ağacından çıkarılmakta ve birçok sebze ve meyvede bulunmaktadır. Her gramında 2.4 kcal bulunmaktadır. Yaklaşık olarak şekerin üçte ikisini içermektedir. Yapılan çalışmalar, ksilitolün diş sağlığı için faydalı olduğu ve diş çürüklerini azaltığını gözlemlemektedir.

Şekersiz ksilitol içeren sakızların çiğnenmesi önerilebilir. Ayrıca fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, kemik yoğunluğunu arttırarak osteoporoz riskini azaltabileceği gözlemlenmiştir. Ksilitol kan şekerini veya insülin seviyelerini etkilememektedir. Bununla birlikte, diğer şeker alkollerinde olduğu gibi yüksek dozlarda sindirim yan etkilerine neden olabilmektedir.

Diyare yani ishal gibi durumlar ile karşılanabilir.

ERİTRİTOL

Eritritol, bazı meyvelerde doğal olarak bulunabilmektedir. Ancak çoğunluklu olarak endüstriyel ortamlarda üretilmektedir. Her gramda 0.24 kalori bulunmaktadır. Eşit bir şeker miktarındaki kalorinin yaklaşık % 6’sını ve tatlılığın da % 70’ini içermektedir.

Yapılan çalışmalar, eritritolün kan şekeri veya insülin düzeylerini artırmadığını ve kolesterol veya trigliserit gibi kan lipidleri üzerinde etkisi olmadığını gözlemlemiştir. Yapılan çalışmalar genel olarak, eritritolün güvenli olduğunu göstermektedir.

Ancak diğer şeker alkollerinde olduğu gibi fazla tüketimi sindirim sorunlarına neden olabilmektedir.

YACON ŞURUBU

Güney Amerika’daki Andes’te doğal olarak yetişen yacon bitkisinden hasat edilmektedir.

Bağırsakta iyi bakterileri besleyen çözünür lifler olarak işlev gören fruktooligosakkaritlerde miktarı yüksek olarak bulunmaktadır.

Yacon şurubu kabızlığa yardımcı olabilmektedir ve yüksek miktarda çözünebilir lif nedeniyle çeşitli faydalara sahiptir. Sindirim sorunlarına neden olabileceğinden çok fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Umarım yazımız sizin için faydalı olmuştur. Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Источник: https://www.renklidiyet.com/dogal-ve-yapay-tatlandiricilar/

Tüp Bebek Tedavisi Esnasında Beslenme ve Diyet

Diyet İçecekler ve Yapay Tatlandırıcılar Tüp Bebeğe Engel

Tüp bebek düşünen kişilerin özellikle öncesinde ve sonrasında beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Beslenme hamile kalma açısından önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik düşünen bayanların tüp bebek tedavisi öncesi ve sonrası sürecinde beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Bu hamileliğin sağlıklı şekilde devam etmesi adına gereklidir. Tüp bebek planlaması yapan kişilerin ilk kilo kontrolünü yaptırması gerekir.

Kilo bu süreci olumsuz etkileyecek olan en önemli detaydır. Bunun yanı sıra polikistik over sorunu olan kişilerinde tüp bebekten önce kilo ile beraber bu sorunu tedavi ettirmeleri gerekir.

Transfer işlemleri öncesinde beslenme tamamen ele alınmalı ve ince ayrıntısına kadar bir düzen oluşturulmalıdır. Bu süreçte doktorun tavsiye ettiği her türlü beslenme detayına da dikkat etmek gerekir.

Kilo kontrolü ile beraber transferden önce tedavi görenler sigara ve alkol alışkanlıkları bırakılmalıdır. Ayrıca sigara kullanımı olan ortamlardan kesinlikle uzak durulması gerekir.

Bunların yanı sıra çok zayıf olmakta hamilelikte ve sonrasında başarı oranını düşürecek olan en büyük etkendir. Bu detaylar düzene sokulduktan sonra mutlaka hamilelik sırasında ve transfer sırasında doktorun verdiği diyet listesine ve beslenme düzenine uyulması gerekir.

Sık sık ve az az yemek hamilelik sırasında oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Önerileri

 • Proteini yüksek olan gıdalar tüketilmelidir.
 • Şeker, makarna, pirinç, beyaz ekmek, unlu gıdalar, hazır yiyecekler, fast food, mısır, kızartma tarzındaki yiyeceklerden uzak durmak gerekir.
 • Süt ürünlerin light olan yiyeceklerden uzak kalmak gerekir.
 • Doymuş yağlardan uzak durulması gerekir.
 • 3 ana öğün yanına mutlaka 3 ara öğün yapılması gerekmektedir.
 • Propolis hamile kalma şansını arttırır. Bu tedavi sürecinde kullanılması gerekir.
 • Hamilelik oluşmadan önce annenin folik aside başlaması ve bu açıdan zengin olan yiyecekleri tüketmesi gerekir.
 • Gün içinde 2,5 litre su tüketimi yapılmalıdır.
 • Transferden önce alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.
 • Çinko ile magnezyum da hamilelik şansını arttırmaktadır. Bu açıdan zengin olan yiyecekler tüketilmelidir.
 • C vitamini tüketimi çoğaltılmalıdır.
 • Kabak çekirdeği hem tok tutar hem de hamile kalmak isteyen bayanlar için doktorlar tarafından tavsiye edilir.
 • Muhakkak her gün bir öğünde yeşil yapraklı sebze tüketimi yapılmalıdır.
 • Organik olan sebzelerin ve meyvelerin tercih edilmesi gerekir.
 • Çay, kahve, asitli içeceklerden ve kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekir.
 • Özellikle şeker içeren besinlerden uzak durmak gerekir.
 • Bitkisel çayların tüketiminden doktor tavsiyesi almak gerekir.
 • Balık ve avakoda tüketimi bu süreçte arttırılmalıdır.

Kilolular İçin Tüp Bebek İçin Diyet Listesi

Sabah

 • 1 su bardağı süt müsli ile tüketilir.
 • Domates, salatalık
 • 50 gram peynir

Ara Öğün

Öğle

 • 1 tabak zeytinyağlı sebze yemeği
 • 1 dilim buğday ekmeği
 • Bol salata

Ara Öğün

 • 1 porsiyon meyve ya da kur yemiş

Akşam

 • Bol salata
 • 1 dilim buğday ekmeği
 • Haşlanmış et
 • 1 kâse yoğurt

Ara Öğün

Hafta bir kez et, balık ve tavuk tüketimi yapılmalıdır. Ayrıca kuru baklagillerin içinde bulunan mercimekte haftada bir kez tüketilmelidir. Yoğurt ise her öğünde tüketilebilir. Muz özellikle bu süreçte ödemin atılması açısından ve potasyum açısından fayda sağlayacaktır. Beslenme listesi gerekli görüldüğü takdirde uzman doktor tarafından anne adayına verilebilir.

Hatta çok kilolu olan bayanların öncesinde diyetisyene gitmesi sağlıklı bir hamilelik geçirmesi ve tedavinin başarılı olması için gerekebilir.

Polikistik Overi ve Kilo Bulunanlar İçin Diyet Listesi

Sabah

 • 1 su bardağı süt müsli ile tüketilir.
 • Domates, salatalık
 • 2 yumurta ile hazırlanmış az yağlı omlet
 • 1 dilim buğday ekmeği

Ara Öğün

 • 1 adet meyve ya da yoğurt

Öğle

 • 1 tabak zeytinyağlı sebze yemeği ya da etli sebze yemeği
 • 1 dilim buğday ekmeği
 • Bol salata
 • 1 kâse yoğurt

Ara Öğün

 • 1 porsiyon meyve ya da kuru yemiş

Akşam

 • Bol salata
 • Çorba
 • 1 dilim buğday ekmeği
 • Balık
 • 1 kâse yoğurt

Ara Öğün

 • 1 kâse yoğurt ve 2 adet galeta

Источник: https://tupbebekte.com/tup-bebek-tedavisinde-beslenme-ve-diyet

Yapay tatlandırıcılar ve diğer şeker yerine kullanılabilen maddeler

Diyet İçecekler ve Yapay Tatlandırıcılar Tüp Bebeğe Engel

Diyetinizde yalnızca aldığınız şeker ve kalori miktarını azaltmak istiyorsanız, bu nedenle yapay tatlandırıcılara veya diğer şeker yerine geçen maddeleri kullanmaya dönebilirsiniz. Bu konuda yalnız değilsiniz. 

Günümüzde yapay tatlandırıcılar ve diğer şeker yerine geçen maddeler “şekersiz” veya “diyet” olarak etiketlenen birçok yiyecekte ve içecekte bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak, sakız, şeker, unlu mamüller, şeker, meyve suyu, dondurma ve yoğurt verilebilir. 

Bu tatlandırıcılar nedir ? Bunların diyetinizde ki rolü nedir?

Yapay tatlandırıcıları ve diğer şeker yerine geçen maddeleri öğrenin

Şeker yerine kullanılan maddeler normal zamanda kullanılan şekerin (sakaroz) yerine geçen tatlandırıcılardır. Yapay tatlandırıcılar şekerin yerine kullanılan maddelerin bir çeşididir. Aşağıda bazı yapay tatlandırıcılar ve bunların sınıflandırılması şemalandırılmıştır. 

Yapay TatlandırıcılarŞeker alkolleriYeni tatlandırıcılarDoğal tatlandırıcılar
Asesulfam potasyumEriterolStevia özüAgave nektarı
AspartamHidrojenize olmuş nişasta hidrolizatıTagatozEsmer şeker
NeotamİzomaltTrehalozMeyve suyu konsantresi
SakarinLaktitolBal
SukralozMaltitolAkçaağaç şurubu
MannitolMelaz
Sorbitol
Kslitol

Şeker yerinde geçen maddelerin başlığı akıl karıştırıcı olabilir. Terminolojinin genellikle yoruma açık olması bir problemdir. Örneğin, bazı üreticiler ürettikleri tatlandırıcılara bu tatlandırıcılar işlense veya rafine edilse de “doğal” olarak adlandırılar. Bazı yapay tatlandırıcılar doğal olarak (şekerden sukralozun oluşması gibi) oluşabilmektedirler.

Nasıl sınıflandırılırsa sınıflandırılsınlar, şeker yerine geçen maddeler kilo vermek için sihirli kurşunlar değildirler. Daha yakından bir bakın. 

Yapay tatlandırıcılar

Yapay tatlandırıcılar sentetik şeker yerine geçen maddelerdir, ancak bitkiler veya şekerin kendisi gibi doğal maddelerden de elde edilebilmektedir. Yapay tatlandırıcılar yoğun tatlandırıcılar olarak bilinirler çünkü yapay tatlandırıcılar normal şekerden kat kat fazla şekerlidir. 

Yapay tatlandırıcıların kullanımı

Yapay tatlandırıcılar şekere karşı çekici bir alternatiftir, çünkü diyetlerinize kalori bakımından herhangi bir etkisi yoktur. Buna ek olarak, tatlandırma için normal olarak kullandığınız şeker miktarı ile sadece bir kısımını karşılaştırmanıza gerek vardır.

Yapay tatlandırıcılar işlenmiş gıdalarda yaygın olarak kullanılmaktadır, bunlara örnek olarak unlu mamüller, alkolsüz içecekler, toz içecek karışımları, şekerler, pudingler, konserve gıdalar, reçeller ve jöleler, süt ürünleri ve diğer besinlerin ve içeceklerin değerleri verilebilir. 

Yapay tatlandırıcılar evde kullanım için de oldukça popülerdir. Bazıları yemeklerde bile kullanılabilmektedir. Bazı yemek tariflerinin değiştirilmeye ihtiyacı vardır, çünkü yapay tatlandırıcılar şekerler gibi herhangi bir kütle veya hacim içermezler. Evde uygun kullanım için yapay tatlandırıcılar üzerindeki etiketleri kontrol edin. 

Bazı yapay tatlandırıcılar ağızda bir tat bırakmaktadır. Tadı siz iyi gelen bir veya kombinasyon yapay tatlandırıcıları bulmak için denemeler yapın. 

Yapay tatlandırıcıların muhtemel sağlıksal yararları

Yapay tatlandırıcıların bir yararıda diş çürüklerine neden olmamasıdır. Bununla birlikte aşağıda belitrilen yararlarıda bulunmaktadır :

 • Kilo kontrolü. Yapay tatlandırıcıların görünen en çekici yönlerinden biri besleyici olmamalarıdır ve herhangi bir kalori içermezler. Bunun aksine sofrada kullanılan şekerin her gramı 4 kaloridir. Bir çay kaşığı şeker ortalama 4 gramdır. Diğer yandan, 12 onzluk tatlandırılmış bir kola ortalama 8 çay kaşığı şeker içerir veya 130 kaloridir. Kilo vermeyi veya kilo almayı önlemek istiyorsanız, sofrada kullanılan normal şeker yerine yapay tatlandırıcılar ile tatlandırılmış ürünleri tercih edebilirsiniz. Diğer taraftan, bazı araştırmalar yapay tatlandırıcıları tüketmenin kilo alımı ile ilgili olduğunu öne sürmektedir, ancak nedeni halen bilinmemektedir. 
 • Diyabet. Diyabetiniz varsa, yapay tatlandırıcılar normal şekere göre iyi bir alternatif olabilir. Şekerin aksine, yapay tatlandırcılar genellikle kan şekeri seviyesini arttırmazlar çünkü yapay tatlandırıcılar karbonhidrat değildir. Ancak şeker yerine geçen maddelerin nasıl etiketlendiği ve sınıflandırıldığı ile ilgili endişeler olduğundan, diyabetiniz varsa şeker yerine geçebilecek herhangi bir maddeyi kullanmak ile ilgili diyetisyeniniz veya doktorunuz ile her zaman kontrol edin. 

Yapay tatlandırıcılar ile ilgili olası sağlıksal endişeler

Yapay tatlandırıcılar yıllardır yoğun olarak incelenen bir konudur. Yapay tatlandırıcıların karşıtları kanser de dahil olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine neden olduklarını söylemektedir.

1970 li yıllarda yapılan çalışmalarda laboratuvar farelerinde sakarin ile mesane kanseri arasında bağlantı bulunmuştur.

Bu çalışmalardan dolayı, sakarin bir uyarı etiketi taşımaktadır ve sağlığınıza zararı olabilir. 

Ancak Ulusal Kanser Enstitüsü ve diğer sağlık kurumlarına göre, Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılan yapay tatlandırıcıların kansere veya diğer ciddi sağlık problemlerine neden olması ile ilgili herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Yapılan birçok araştırmada yapay tatlandırıcıların hamile kadınlar için bile sınırlı miktarda üretildiklerinde genellekile güvenli olduğunu onaylamaktadır. Yeni araştırmaların sonuçlarında, sakariç için olan uyarı etiketi kullanılmamıştır. 

Yapay tatlandırıcılar besin maddesi olarak Gıva İlaç Müdürlüğü tarafından ayarlanmaktadır. Satışa konmadan önce mutlaka değerlendirilmelidir ve Gıda ve İlaç Müdürlüğü tarafından onaylanmalıdır. Bazı durumlarda, FDA bazen bir maddeyi ” genellikle güvenli olarak tanımlanır”. olarak tanımlamaktadır.

Bu maddeler, (yüksek oranda rafine edilmiş stevi perparasyonları da dahil olmak üzere kullanım için profesyoneller tarafından bilimsel çalışmalara uygun olarak kabul görüldüğü takdirde veya genellikle güvenli olarak kabul edilen ve satış öncesi Gıda ve İlaç İdaresinin onayına gerek olmayan uzun bir tarihi geçmişe sahiptir.

Gıda ve İlaç İdaresi ayrıca her yapay tatlandırıcı için günlük alırımı kabul etmektedir. Hayatınız boyunca günlük tüketim için maksimum tüketim miktarıdır. Günlük olarak alım miktarı sağlık problemlerine neden olacak miktardan 100 kat daha azdır. 

Şeker alkolleri ve yeni tatlandırıcılar

Şeker alkolleri (polioller) bazı meyve ve sebzelerden doğal olarak ortaya çıkan karbonhidratlardır, ancak bunlar üretiledebilmektedir. Bunlar tatlandırıcı olarak düşünümemektedir çünkü bunlar şekerden daha tatlı değildir. Aslında, bazıları şekerden daha az tatlıdır. Yapay tatlandırıcılar ile birlikte, Gıda ve İlaç İdaresi şeker alkollerinin kullanımını ayarlamaktadır. 

Şeker alkolleri kalorik olmayan veya besleyici olmayan tatlandırıcı olarak düşünülmezler çünkü şeker alkolleri kalori içerirler. Ancak normal şeker göre daha az kalori içerirler, ve bu durum şeker alkollerini çekici bir alternatif haline getirir. İsimlerine rağmen, şeker alkolleri alkol içermezler. Alkollü içeceklerde bulunan etanol şeker alkollerinde bulunmaz.

Yeni tatlandırıcılar mevcut olarak olan tatlandırıcıların kombinasyonlarıdır.

Stevia gibi yeni tatlandırıcıların hangi tatlandırıcılardan nasıl yapıldıkları farklı olduğundan dolayı herhangi bir kategoriye konmaları oldukça zordur.

Gıda ve İlaç İdaresinin yüksek oranda rafine edilmiş stevia preparasyonları yeni tatlandırıcılar olarak onaylamıştır, bu kullanımda tam-lif stevia veya ham stevia özü onaylanmamıştır. 

Tagatoz ve trehaloz kimyasal yapılarından dolayı yeni tatlandırıcılar olarak düşünülebilmektedir. Gıda ve İlaç İdaresi tarafından genellikle güvenli olarak kabul edilen maddeler olarak sınıflandırılmaktadır.

Tagatoz doğal olarak elde edilen ve süt ürünlerinde laktozdan üretilen fuktoz ile benzer bir şekilde düşük karbonhidrat içeren bir tatlandırıcıdır. Tagatoz içeren gıdalar “şekersiz” olarak etiketlendirilmezler.

Trehaloz doğal olarak mantarlarda bulunurlar. 

Şeker alkolleri için kullanım 

Şeker alkolleri genellikle evde yemek hazırladığınız zaman kullanılmaz. Bunun yerine işlenmiş besinlerde veya çikolata, şeker, donmuş tatlılar, sakız, diş macunu, gargara, unlu mamüller ve meyve ezmeleri gibi diğer gıdalarda genellikle şekerin yerine kullanılmaktadır. 

Yemeklere eklendikleri zaman, şeker alkolleri tatlılık ve hacim kazandırır. Yiyecekler ısıtıldığı zaman kararmayı önler, nemli kalmasını sağlar ve ürünler için bir serinlik hissi oluşturur.

Şeker alkoller genellikle tatlılığı ayarlamak için yapay tatlandırıcılar ie birlikte kombine edilmektedir. Bir gıdanın şeker alkolleri içerip içermediğini görmenize yardımcı olabilmesi için etiketleri kontrol edebilirsiniz. Gıda etiketleri kslitol gibi özel bir isim ile listelenebilir veya basitçe “şeker alkolü” terimi kullanılabilir. 

Şeker alkollerinin muhtemel sağlıksal yararları

Şeker alkollerinin bir yararı da diş çürüklerine veya diş problemlerine neden olmamasıdır. Bu yararlardan bazıları şunlardır : 

 • Ağırlık kontrolü. Şeker alkolleri besleyici tatlandırıcılar olarak düşünülmektedir, çünkü diyetlerinize kalori olarak dönüşmektedir. Buna rağmen şeker alkollerinin içerdiği kalori miktarı normal şekere oranla çok daha azdır (ortalama her gram için 2 kaloridir). Bu da şeker alkollerinin düşük kalorili tatlandırıcılar olarak düşünülebildiği anlamına gelmektedir ve kilo kontrolünü sağlayabilmektedir. 
 • Diyabet. Yapay tatlandırıcıların aksine, şeker alkolleri kan şekeri seviyesini yükseltir çünkü şeker alkolleri karbonhidrattır. Ancak vücudunuz şeker alkollerini tamamen ememediğinden dolayı, kan şekeri üzerindeki etikleri diğer şekerlere göre daha azdır. Farklı şeker alkolleri kan şekerini farklı olarak etkileyebilirler. Diyabetiniz varsa şeker alkolleri alabilirsiniz, ancak yemeklerinizde ve atıştırmalarınızda toplam aldığınız karbonhidrat miktarına dikkat etmelisiniz. Önerileri için doktorunuz veya diyetisyeniniz ile görüşebilirsiniz. 

Şeker alkolleri ile olası sağlık sorunları

Yapay tatlandırıcılarda olduğu gibi, Gıda ve İlaç İdaresi besin ekleri olarak şeker alkollerini ayarlamaktadır. Şeker alkolleri A.B.D. de genellikle güvenli olarak düşünülen statüde üretilmektedir. 

Şeker alkolleri ile ilgili birkaç sağlıksal endişe bulunmkatadır. Yüksek miktarlarda tüketildiklerinde, (genel 50 gramdan daha fazla ancak bazen 10 gram kadar da az olabilir) şeker alkolleri gevşetici (ishal edici) bir etkiye sahiptir. Şişkinliğe, gaz oluşmasına ve ishale neden olabilektedir. Ürün etiketleri bu potansiyel gevşetii sorunlar için bir uyarı taşıyabilmektedir.

Doğal tatlandırıcılar

Doğal tatlandırıcılar sofrada kullanılan normal şeker ve diğer şeker yerine geçen maddelere göre genellikle daha yararlıdır. Ancak doğal tatlandırıcı denmesine rağmen sabır otu gibi doğal tatlandırıcılar genellikle işleme ve rafine etme gibi işlemlere maruz kalırlar.

Doğal tatlandırıcılar arasında Gıda ve İlaç İdaresi meyve suları, nektarları, bal, şeker kamışı ve akçaağaç pekmezinin tüketiminin genellikle güvenli olduğunu belirtmektedir. 

Doğal tatlandırıcılar için kullanım

Doğal tatlandırıcılar hem ev kullanımı için hem de işlenmiş gıdalarda kullanılabilmektedir. Bunlar bazen eklenen şeker olarakta bilinmektedir çünkü gıdalara işlenme sırasında eklenirler.

Bununla birlikte çay veya kokteyl gibi içeceklerinde tatlandırılmaları için kulanılabilirler. Birçok tatlınında tatlandırılması için kullanılabilirler.

Bunlara, waffle, unlu mamüller, mısır gevreği ve krep gibi örnekler verilebilir. 

Doğal tatlandırıcıların olası sağlık yararları

Doğal tatlandırıcılar işlenmiş sofra şekerlerinden daha sağlıklı olmalarına rağmen, bunların vitamin ve mineral içeriği şekerden belirgin bir şekilde farklı değildir. Örneğin bal ve şeker besleyici olarak benzerdir ve vücudunuzda glikoz ve fruktoz olarak sonlanırlar. Bir doğal tatlandırıcıların seçimini sağlık seçimlerine göre değil, tatlarına ve kullanımlarına göre yapın.

Doğal tatlandırıcılar ile ilgili olası sağlıksal sorunlar

Sözde doğal tatlandırıcılar genellik güvenlidir. Ancak herhangi bir tipte şeker eklemenin sağlıksal bir faydası yoktur.

Çok fazla şeker eklemek, (hatta doğal tatlandırıcılar bile) diş çürükleri, zayıf beslenme, kilo alımı ve trigliseridin yükselmesi gibi sağlıksal problemlere neden olabilmektedir.

Ayrıca, bal küçük miktarlarda bakteriyel sporlar içerebildiğinden botulizm toksini üretebilekmektedir. Bu nedenle, bal 1 yaşından küçük olan çocuklara verilmemelidir. 

Şeker yerine geçen maddelerde anahtar kelime makul olarak tüketimdir

Şeker yerine geçen maddeleri seçerken, bilinçli bir tüketici olmaya özen gösterin. Seçim yaparken bilgilenin ve araştırın. Yapay tatlandırıcılar ve diğer şeker yerine geçen maddeler kilo kontrolüne yardımcı olurken, bunlar sihirli bir kurşun değildir ve yalnızca makul ölçülerde tüketilmelidir. 

Bir besinin şekersiz olarak satılması kalori içermediği anlamına gelmemektedir. Çok fazla şekersiz gıda tükettiğiniz zaman, diğer içerikler kalori içeriyorsa halen kilo alabilirsiniz. Ve unutmayın ki genellikle tatlandırıcı içeren işlenmiş gıdalar, genellikle meyve ve sebzelerdeki gibi aynı sağlıksal yararları sunmazlar. 

Источник: https://www.saglikveyasam.com/yapay-tatlandiricilar-ve-diger-seker-yerine-kullanilabilen-maddeler?yorumlar=1

Yapay Tatlandırıcılar Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

Diyet İçecekler ve Yapay Tatlandırıcılar Tüp Bebeğe Engel

Yapay tatlandırıcıların güvenli olup olmadığı yıllardır tartışılmaktadır. Yapay tatlandırıcılar, kalori barındırmadan şekerin tatlıığını sağlamayı amaçlıyor. Artan obezite oranları, her yaştan daha fazla kişinin bu ürünleri kullanmasına neden oldu. Yapay tatlandırıcılar, diyabetikler gibi diyetlerinde şekeri tolere edemeyenler için yararlı olabilir.

Ancak bilim adamları, tatlandırıcılar ile lenfoma, lösemi, mesane, beyin kanseri, kronik yorgunluk, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı, multipl skleroz, otizm ve sistemik lupus arasındaki ilişki hakkında pek çok veri elde etti. Son zamanlarda bu maddeler glikoz regülasyonu üzerindeki etkilerinden dolayı büyük ilgi görmüştür.

Peki yapay tatlandırıcılar nelerdir?

Yapay Tatlandırıcılar Hangileri?

Gıda sanayinde kullanımı en yaygın olan yapay tatlandırıcıların isimleri şöyledir:

 • Aspartam,
 • Sakarin,
 • Sukloaroz
 • Glutamat
 • Asesülfam Potasyum,
 • Alitam
 • Siklamat,
 • Dulsin,
 • Neotam

Bu tatlandırıcılar farklı ticari isimler ile piyasada bulunmaktadır.

Olası Yararları

Amerikan Kalp Sağlığı Derneği (AHA) ve Amerikan Diyabet Derneği (ADA), besleyici değeri olmayan yapay tatlandırıcıların akıllı kullanımının, kalori miktarını azalttığını söylüyor.

Kalorileri ve şeker tüketimini azaltmak, sağlıklı bir vücut ağırlığı elde etmenize yardımcı olabilir ve böylece kalp hastalığı ve diyabet riskinizi azaltır.

Ancak şeker yerine kullanılan bu yapay tatlandırıcıların zararları ve bazı olumsuz etkileri vardır.

Yapay Tatlandırıcıların Zararlı Etkileri

FDA sadece birkaç yapay tatlandırıcı onaylamıştır. Bu yapay tatlandırıcıların isimleri; sakarin, asesülfam, aspartam, neotam, stevia ve sukralozdur. İnsan vücudunun ve beyninin bu tatlandırıcılara verdiği tepki çok karmaşıktır.

Şekerin insan vücudu üzerine bir çok olumsuz etkisi olduğu biliniyor (Bknz: Şekerin Zararları)Peki tatlandırıcılarda durum nasıl? Yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan olası zararları sıralayacak olursak;

Kilo almak*

Amerika’da obezitenin yaygınlaşması ile yapay tatlandırıcıların kullanımının artması arasındaki ilişkiyi inceleyen Yale Üniversitesi uzmanları, özellikle hazır meyve suyu gibi tatlandırıcılarla zenginleştirilmiş içecekleri tüketen kişilerin daha çok kilo aldığını gözlemlemiştir.

Yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin alımı, yeme isteğini artırırken vücut kitle indeksinin ve vücut yağ yüzdesinin artmasına neden olmuştur.

Ancak şeker alımını azaltması sebebiyle kilo verme konusunda da etkin rolü olduğu düşünülen yapay tatlandırıcıların vücut ağırlığı regülasyonuna olan etkisi henüz net olarak ortaya konamamıştır.

Çeşitli çalışmalar, light olarak satılan içeceklerin daha çok metabolik sendrom riski oluşturduğunu ortaya çıkarmıştır. Metabolik sendrom, artmış kan basıncı, yüksek kan şekeri seviyesi, bel çevresinde aşırı vücut yağı ve anormal kolesterol düzeyleri gibi belirtilere sahiptir.  İnme, kalp hastalığı ve diğer hastalıkların riskini artırır.

Tip 2 diyabet

Şekerli içecekleri tüketen kilolu kişilerde tip 2 diyabet gelişme riski daha yüksektir. Beslenme ve diyabet üzerine yapılan araştırmalarda, diyet ürünlerle beslenen kişilerin tip 2 diyabet riskinde belirgin bir artış görülmüştür. Ancak yapılan bu çalışmalara bakarak kesin sonuca varmak mümkün değildir.

Hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalık

Her gün en az iki kere yapay tatlandırılmış içecek tüketen kadınların koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda şekerli içecekleri günlük hayatının bir parçası haline getiren kişilerde de hipertansiyon ve kardiyovasküler sorunlar artmaktadır.

Bazı uzmanların görüşüne göre kronik hastalık riskini en aza indirmek için sadece şeker alımını şekerler değil, tüm tatlandırıcıların alımını sınırlamak gereklidir.

Yapay tatlandırıcıların zararlı olmasının nedeni, vücudun kalorisiz veya az kalorili besinleri tüketirken doğal glikoz ve enerjiye uyum sağlamak için bir iç denge oluşturamamasından kaynaklanır. Yüksek yoğunluklu tatlandırıcıların sık sık tüketilmesi, metabolizma da bir takım hasarlara neden olabilir.

  Aslında düzenli olarak suni tatlandırıcılar tüketen insanların beyinlerindeki ze merkezlerinde, tatlı tadı için değiştirilmiş aktivasyon paternleri oluşur.

Fare ve sıçanlarda yapılan araştırmalar, kalorisiz tatlandırıcıların tüketiminin, tatlı tada karşı fizyolojik tepkilerini azalttığını ve hayvanların kalori açısından zengin, tatlı lezzet veren yiyecekler yeme isteklerini artırdığını, bunun da kilo alımına neden olduğu tespit edilmiştir. Ancak araştırmalar hala sınırlıdır.

Yapay tatlandırıcılar normal metabolizmayı bozabilir

Yapay tatlandırıcıların düzenli tüketimi sadece aşırı yeme isteğine yol açmaz, aynı zamanda normal metabolizmayı da bozar.

Yayınlanmış bir bilimsel makalede yapay olarak tatlandırılmış yiyecek ve içeceklerin, vücudun enerji ve glikoz homeostazisini düzenleyen öğrenilmiş tepkilerini etkilediğini göstermektedir.

Homeostaz, bir organizmanın veya sistemin çevresel değişikliklere yanıt olarak dengeyi sürdürme kabiliyetidir.

İnsan metabolizması, besin maddelerinin enerjiye dönüştürülmesi ve atık maddelerin bertarafı dahil olmak üzere yaşamı sürdürebilmek için ihtiyaç duyulan binlerce kimyasal reaksiyonu tam anlamıyla kapsamaktadır. Bu süreçlerdeki herhangi bir bozulma, metabolik hızda yavaşlamaya neden olabilir, ki bu da kilo vermeyi zorlaştırır, hastalıklara zemin hazırlar. Bu durumun bazı doğal tatlandırıcılar içinde geçerli olduğu düşünülmektedir.

Yapay Tatlandırıcılar ve Kanser

Sakarin ile birlikte kullanılan siklamatın, laboratuar hayvanlarında mesane kanserine neden olduğu görülmüştür.

Bununla birlikte, takip eden karsinojenisite çalışmalarından elde edilen sonuçlar (bir maddenin kansere neden olup olmadığını araştıran çalışmalar), bu tatlandırıcıların insanlarda kanserle bir ilişki olduğuna dair net bir kanıt sunmamıştır.

Benzer şekilde, diğer FDA onaylı tatlandırıcılar ile ilgili çalışmalar, insanlarda kanserle bir ilişki olduğuna dair açık bir kanıt göstermemiştir.

Diğer

Yurtdışında 3000 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada yapay tatlandırıcı tüketimi yüksek olan kişilerde böbrek yetmezliği sorununun daha sık görüldüğü ortaya konmuştur.

Ayrıca yapılan bazı çalışmalar yapay tatlandırıcı kullanımının karaciğerde çeşitli sorunlara neden olabileceğini göstermiştir.

Ancak FDA onaylı bu tatlandırıcıların kesin olarak bahsedilen hastalıklara neden olduğu henüz KESİN olarak kabul edilmemiştir.

Tüm yapay tatlandırıcılar aynı şekilde üretilmez ve bu nedenle kullanım alanları farklı olabilir. Örneğin Aspartam ısıya dayanıklı değildir, bu yüzden fırınlanmış gıdalarda kullanılmamalıdır.

Yapay tatlandırıcılardan ase-K, aspartam, neotamin ve sukraloz hamile kadınlar için güvenli kabul edilirken, sakarin ve stevia hamile veya emziren kadınlar tarafından kullanılmak üzere henüz onaylanmamıştır.

Konu ile alakalı Tatlandırıcılara Genel Bakış ve Değerlendirme yazımızı okumanızı tavsiye ederiz

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Doğal Tatlandırıcılar Hakkında Detaylı Bilgiler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.beslenmerehberim.net/yapay-tatlandiricilar/

Yapay Tatlandırıcılar ile Hazırlanmış Ürünlere Dikkat

Diyet İçecekler ve Yapay Tatlandırıcılar Tüp Bebeğe Engel
Beslenme ve Diyet
Memorial Ataşehir Hastanesi

Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanları, “Yapay tatlandırıcılar” hakkında bilgi verdi.

“LİGHT”, “DİYET”, “ŞEKERSİZ”, “KALORİSİZ” VEYA “DİYABETİK” İBARELERİ BESİNLERİN SINIRSIZ TÜKETİLEBİLECEĞİ ANLAMINA GELMEZ Obezite, diyabet, kalp-damar hastalıkları gibi insan sağlığını önemli ölçüde tehdit eden hastalıkların tedavisi için medikal tedavinin yanı sıra en etkin yol diyet tedavisidir. Bu hastalıkların tedavisi için diyetlerinde şeker ve şekerli yiyeceklerin tüketimi kısıtlanır. Kısıtlamanın yanı sıra; diyabetli hastalarda tatlı algılama duyusunun azalması ve tatlı yiyeceklerin genelde sevilmesinden dolayı tatlı yeme isteği artmaktadır. Bu ihtiyaçtan dolayı; şeker yerine kullanılabilecek, aynı tadı veren ancak sağlık açısından sakıncası olmayan düşük kalorili veya kalori içermeyen bazı yapay tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Yapay tatlandırıcılar genel olarak 2 gruba ayrılır:

1) Enerji İçerenler

Sükroz: Sofra şekeri olarak da bilinen şeker pancarı ve kamışından elde edilen bir disakkarittir. Bal, mısır şurubu ve esmer şekerin yapısındadır.

Fruktoz: Fruktoz meyvelerde ve balda doğal olarak bulunmaktadır. Diyabetik ürünlerin yapımında da kullanılmaktadır.

Sorbitol: Sebze ve meyvelerde doğal olarak bulunmaktadır. Günlük alım miktarı 30 gramı geçtiğinde hazımsızlığa ve ishale yol açabilir.

Mannitol: Tatlılık derecesi glikoz kadardır. Gıda sanayinde, ciklet ve şeker üretiminde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Ksilitol: Meyve ve sebzelerde ( Çilek, malta eriği, karnabahar ) bulunmaktadır. Diş çürüklerine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

2) Enerji İçermeyenler

Aspartam: Ülkemizde diyabetik baklavada, diyet içeceklerde, kahvaltılık tahıllarda, süt, yoğurt, tatlı, çay ve kahvede kullanılabilmektedir.

Asesülfam-K ( Asesülfam potasyum ): Çay, kahve, kahvaltılık tahıl, tatlı, çiklet, meyve ve diğer yiyeceklerde kullanılabilir.

Sakkarin: Çay şekerinden 300–400 kat daha fazla tatlıdır. Yüksek dozda sakarin alımının hayvanlarda üriner sistem tümörlerine neden olduğu ortaya çıkınca insanlarda sakarin kullanımının kanser ile ilişkisi olabileceği riski nedeniyle kullanımı yasaklamıştır.

Siklamat: Sukroza göre 30 kere daha tatlıdır. Aşırı siklamat alımı ishale neden olmaktadır.

İdeal Bir Tatlandırıcı Nasıl Olmalıdır?

Sağlık Bakanlığı’nın “özel beslenme amaçlı gıdalar” tebliğinde kullanılmasına izin verilen yapay tatlandırıcılar belirlenmiştir.

İdeal bir tatlandırıcı; şekerin duyusal özelliklerini içeren, çözelti halindeyken renksiz, kokusuz, suda çabuk eriyebilen, ekonomik, fonksiyonel, ısıya dayanıklı, düşük kalorili, ağızda acı ve metalik tat bırakmayan hoş bir tada sahip olmalıdır. Toksik ve kanserojenik olmamalıdır.

Tatlandırıcı İle Hazırlanmış Ürünlerin Tüketim Sıklığına Ve Miktarına Dikkat!

Daha çok tercih edilen yapay tatlandırıcılar enerji içermeyenler olup tablet formu sıkça kullanılmaktadır. Özellikle tablet formu yüksek ısıda acı tat bırakmasından dolayı kaynamakta olan besinin içerisine atılmamalıdır.

Diyabetliler, obezler, ve kilolarını korumak isteyen kişiler için enerji içermeyen tatlandırıcılarla yapılan hazır yiyecek ve içeceklerin tüketimi sıklığına ve miktarına dikkat edilirse sağlığa zararlı olmaz.

Özellikle piyasada bulunan tatlandırıcı ile yapılmış bu hazır gıdaların etiket bilgisi ve beslenme programında yer alması için değişim ölçümlerinin bilinmesi ve bilinçli tüketilmesi gerekmektedir.

Çünkü besinlerde; “light”, “diyet”, “şekersiz”, “kalorisiz” veya “diyabetik” ibarelerinin olması bu besinleri herkesin rahatça, sınırsız tüketeceği anlamına gelmez.

Hamilelik Döneminde Yapay Tatlandırıcı Kullanmayın

Gebelikte kullanımı sakıncalı çünkü; laboratuvar hayvanlarında plasentayı geçerek fetüste biriktiği görülmüş ve bebek için sakıncalı hale gelmiştir. Bu nedenle de hamile kadınların tatlandırıcı kullanması yasaklanmıştır. Hazır gıda tüketimlerinin de mümkün olduğunca sınırlandırılması gerekmektedir.

Günde 10 Adet Kullanmanızda Sakınca Yok

Sağlığa zararı olmadığı bilinen aspartam, sakkarin ve asesulfam-K gibi enerji içermeyen tatlandırıcılar yeterli ve dengeli bir beslenme kapsamında yiyecek ve içeceklerin tatlandırılmasında belirli ölçülerde tüketilebilir.

Bu miktarı Dünya Sağlık Örgütü ve besin ilaç örgütü günde 10 adete kadar kullanımının sakıncalı olmadığını bildirmişlerdir. Özellikle diyabetlilerde en yüksek günlük dozun öğretilmesi gerekir.

Amerikan Tıp Konseyi bu miktarı 2,5 mg/kg/gün olarak alımı sağlık olarak güvenli miktar olarak belirlemiştir.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/yapay-tatlandiricilar-ile-hazirlanmis-urunlere-dikkat/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.